Nemoci plic a jejich příznaky: možné patologie a jejich projevy

Plíce jsou párovaný orgán umístěný v hrudní dutině a vykonávající řadu funkcí.

Hlavním úkolem plic je výměna plynu. V alveolech dochází k výměně oxidu uhličitého a kyslíku mezi inhalovaným vzduchem a žilní krví.

To je životně důležitá funkce, v jejímž důsledku dochází k akutní nebo chronické hypoxii, a když se dýchání zastaví, rychle se vyvíjí klinická a pak biologická smrt.

Plíce jsou také místem, které je v přímém kontaktu s vnějším prostředím, a proto všechny patogenní agens přenášené vzduchem rozptýlenými kapičkami.

Vzhledem k důležitosti pro organismus jako celek jsou nemoci plic a jejich symptomy velmi důležitými body vyžadujícími nejrychlejší a nejúčinnější léčbu.

Všechny plicní patologie jsou rozděleny do několika skupin:

 1. Vrozené nemoci.
  • Dysplazie - malformace. Mezi ně patří nepřítomnost nebo nedostatečná tvorba světelného nebo bronchiálního stromu, malformace plicních cév, cystická degenerace atd.
  • Plicní příznaky systémových onemocnění. Brutonův syndrom, cystická fibróza.
 2. Získaná patologie.
 • Akutní formy
 • S porážkou bronchiálního stromu. Bronchitida bakteriálního, virového, toxického nebo tepelného původu.
 • S poškozením plicní tkáně. Absces, gangréna plic. Pneumonie různých etiologií.
 • Chronické formy
 • S porážkou bronchiálního stromu. Chronická bronchitida, bronchiální astma, bronchiektáza, CHOPN.
 • S poškozením plicní tkáně. Emfyzém, pneumokonióza, tuberkulóza.

Samostatně rozlišené benigní a maligní onemocnění. Ve větší míře se to týká nádorových procesů v plicích. Mezi benigní nádory patří: fibrom, lipom, adenom. Mezi maligní nádory patří lymfom, sarkom, spinocelulární karcinom.

Důsledky pro lidské tělo. Nemoci plic a jejich příznaky mohou mít pro člověka širokou škálu následků. Akutní zánětlivá onemocnění s včasnou léčbou mají často příznivou prognózu jak pro život, tak pro zdraví. Chronická onemocnění s řádnou léčbou z větší části nepředstavují hrozbu pro lidský život, ale významně snižují kvalitu života.

Benigní a maligní onemocnění, stejně jako masivní hnisavé procesy (absces, gangréna) vyžadují chirurgický zákrok ze zdravotních důvodů. Maligní onemocnění plic a jejich příznaky jsou často subtilní, kvůli kterým jsou v poslední době diagnostikovány. Proto se často metastazují a mají pochybnou nebo nepříznivou prognózu. Rakovina plic je nejčastější příčinou úmrtí při plicních onemocněních, druhá největší pneumonie.

Může být bolest plic: nejčastější příznaky onemocnění plic

Může vaše plíce bolet? Samotná plicní tkáň nemá žádné receptory bolesti. To znamená, že s rozvojem lokálních patologických změn nedochází k pocitu bolesti.

Mnozí ale mohou říci, že cítili pocit bolesti v hrudi. Dole je, že hrudní dutina je lemována pohrudnice, která má dva listy - viscerální (krycí orgány, včetně plic) a parietální nebo parietální - lemující hrudník zevnitř.

Viscerální pleura, stejně jako plíce, nemají žádné receptory bolesti a nemohou být nemocné. Bolestivý konec má však parietální pleuru a když je vtažen do patologického procesu, dochází k bolesti. Odpověděl tedy na otázku „Může být plíce zraněn?“ Odpověď zní ne, ale s pozměňovacím návrhem, že bolest může nastat, pokud je pohrudnice poškozena.

Znamená, že máte problém s plicemi. Téměř všechny plicní patologie mají spíše charakteristické klinické projevy. Zahrnují kašel (suchý a mokrý), dušnost, pocit těžkosti a bolest na hrudi, hemoptýzu atd. Často jsou tyto příznaky doprovázeny nespecifickými projevy - horečkou, slabostí, ospalostí, ztrátou chuti k jídlu.

V jakých případech by měl urgentně běžet k lékaři? Jakékoliv onemocnění plic je důvodem návštěvy terapeuta nebo rodinného lékaře. Téměř všechny nemoci dýchacího ústrojí jsou náchylné k progresi. To znamená, že oddálení konzultace zhoršuje stav pacienta a komplikuje léčebný proces. Existují však náznaky, že byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V první řadě - sputum pruhované krví.

Ve všech případech se jedná o příznak závažných poruch a často o první projevy plicního krvácení. Silná dušnost je také alarmující znamení, ve kterém musíte okamžitě konzultovat s lékařem. Nemoci, jako je bronchiální astma nebo CHOPN, vedou ke zúžení lumenu průdušek a chronické hypoxii, která má škodlivý účinek na celé tělo. A akutní záchvat bronchiálního astmatu je život ohrožující stav. Chcete-li se tomu vyhnout, musíte pravidelně užívat léky, které mohou být předepsány pouze lékařem.

Onemocnění plic a jejich příznaky: klinický obraz nejčastějších patologií

Všechna onemocnění plic a jejich symptomy v počátečních stadiích jsou velmi podobné. Pro všechny patologie bez výjimky je charakteristické zvýšení frekvence dýchání, zvýšení srdeční frekvence a porušení aktu inhalace nebo uvolnění.

Specifické onemocnění lze identifikovat pouze výsledky fyzického vyšetření (palpace, perkuse a auskultace) a laboratorních dat (kompletní analýza krve a moči, EKG) a instrumentálních metod vyšetření (rentgen, počítačová tomografie, bronchoskopie). Bez dalších studií nelze stanovit přesnou diagnózu. Hlavní onemocnění plic a jejich příznaky jsou uvedeny níže.

Bronchitida je zánět stěn bronchiálního stromu se zúžením jejich lumen. Bronchitida může být akutní a chronická. Vznikají nebo se zhoršují, zpravidla v chladném období. Klinický obraz zahrnuje obecnou malátnost, suchý kašel, který se promění v mokrý kašel, ke kterému dochází ke vzniku lehkého nebo nažloutlého sputa. S oslabením imunitního systému v pozadí může tělesná teplota stoupnout na maximum 38,5-39 stupňů. Bez vhodné léčby se může bronchitida proměnit v pneumonii.

Alveolitida je onemocnění charakterizované masivním zánětem alveolů a intersticiem plic. Tato onemocnění plic a jejich symptomy závisí na specifické formě - idiopatické, alergické nebo toxické. Symptomy společné pro všechny formy jsou progresivní dušnost (většinou během fyzické námahy), suchý kašel bez sputa, cyanóza, celková malátnost, horečka do 38 stupňů možná.

Pneumonie je zánět plicní tkáně častěji infekčního původu. Současně jsou alveoly více zapojeny do patologického procesu, ve kterém je vylučován zánětlivý exsudát. V závislosti na rozsahu léze může být pneumonie ohnisková, segmentová, lobarová, konfluentní a celková. Z prevalence těchto forem onemocnění plic a jejich příznaků se také liší v závažnosti a složitosti léčby. Hlavními příznaky jsou zvýšení tělesné teploty nad 39 stupňů, silný kašel s uvolněním velkého množství hnisavého sputa a bolest na hrudi při vstupu do procesu pohrudnice. Dýchání je krátké, rychlé, může být slyšitelné sípání.

Absces plic je omezená oblast hnisavého destruktivního procesu v tkáních plic. Vyvíjí se s poklesem imunity nebo formou komplikací jiných onemocnění. Nejběžnějším původcem je stafylokoky. Absces může být akutní a chronický. S akutním vývojem dochází k prudkému nárůstu tělesné teploty nad 39,5 stupně, zvýšené pocení, silná malátnost, suchý kašel a bolest na hrudi. U chronického abscesu je na prvním místě chronická hypoxie s cyanózou a hnisavým sputem, která se uvolňuje při kašli.

Emfyzém plic je patologie, která se projevuje zvýšeným obsahem vzduchu v plicní tkáni a destrukcí alveol. Když se nevyskytuje normální výměna plynu. Nejčastěji se vyvíjí na pozadí chronické obstrukční bronchitidy a dlouhodobého kouření. Klinicky se emfyzém projevuje těžkým dýcháním, cyanózou, expanzí hrudníku a vypouknutím mezirebrových prostorů a supraclavikulární fossy. Hruď se stává charakteristickou "ve tvaru sudu".

Plicní tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené tyčinkami Mycobacterium tuberculosis nebo Koch. Může mít různé formy: diseminovaný, miliační, infiltrační, omezený, cirhotický, kavernózní atd. Toto onemocnění plic a jeho příznaky se po určitou dobu neobjeví, jen občas kašel, který nic nezahrnuje. Při dlouhodobém vývoji se objevují první nespecifické symptomy: celková malátnost, bledost, apatie, vzestup teploty na 37,5 stupně a zvýšené pocení. Velmi často se zvětšují regionální lymfatické uzliny. Po určité době dochází k kašli s čirým nebo nažloutlým sputem, hemoptýzou.

Rakovina plic nebo bronchogenní karcinom je zhoubný novotvar plicní tkáně, který se vyvíjí z epitelu bronchiálních stěn. V závislosti na lokalitě může být centrální nebo periferní. Časté projevy - rychlý úbytek hmotnosti, obecná malátnost, nízká horečka. Toto plicní onemocnění a jeho příznaky se neobjeví okamžitě. Centrální rakovina poskytuje klinice mnohem dříve než periferní.

První projevy jsou progresivní dušnost, kolaps plic, hypoxie. Ihned je kašel, ke kterému se rychle připojuje sputum s proudy krve. Často je bolest, protože proces rychle postihuje pleuru. Periferní rakovina se klinicky projevuje pouze v pozdějších stadiích a má podobné symptomy, ale méně výrazné.

Druhy a důsledky plicních onemocnění

Patologie plic patří mezi procesy, které představují vážné nebezpečí pro lidské zdraví a život. Úmrtnost takové nemoci zaujímají pozici po srdečních abnormalitách. Nemoci plic, jejich léčba a prevence jsou v kompetenci plicních lékařů.

Nemoci plic u lidí - obecně uznávaná klasifikace

V závislosti na typu postižené léze jsou problémy s plicemi rozděleny do několika typů:

 • nemoci ovlivňující dýchací trakt;
 • patologické procesy v alveolech;
 • poruchy postihující pleuru a hrudník;
 • hnisavé choroby;
 • onemocnění způsobená negativní dědičností;
 • vrozené.

Charakteristickým rysem většiny plicních onemocnění je jejich tendence k destruktivnímu účinku nejen na plíce, ale také na další vnitřní orgány.

Jaké nemoci postihují dýchací cesty

Mezi tyto choroby patří:

 1. CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění).
 2. Emfyzém.
 3. Hladina kyslíku (asfyxie).

Chronická obstrukční plicní choroba

Pro CHOPN je typické postižení plic a průdušek. Patologie označuje těžké, vyvíjí se v důsledku zánětlivé reakce na působení dráždivých faktorů prostředí. Onemocnění je plné poškození distálních průdušek, vzrůstajícího poklesu rychlosti proudění vzduchu, respiračního selhání.

Hlavní projevy onemocnění - přetrvávající kašel s intenzivním sputem, dušnost. CHOPN je považována za nevyléčitelnou chorobu, má relativně vysokou úmrtnost a zaujímá 4. místo mezi hlavními příčinami úmrtí.

Emfyzém

Tato patologie je považována za typ CHOPN, komplikace tuberkulózy, silikózy a obstrukční bronchitidy. Onemocnění vede k zhoršené ventilaci, krevnímu oběhu a destrukci plicní tkáně.

Charakteristické příznaky všech typů emfyzému jsou ostré úbytky hmotnosti, změna barvy kůže a neustálé dýchání. Mezi běžné důsledky onemocnění - myokardiální dystrofie, plicní, srdeční selhání.

Asfyxie

Při asfyxii je nedostatek kyslíku, nadměrné množství oxidu uhličitého. Onemocnění se projevuje formou přetrvávajícího kašle se sputem, hojným pocením. V závislosti na mechanismu vývoje může být asfyxie mechanická (provokovaná ždímáním, zúžení dýchacích cest), traumatická (vyskytující se na pozadí poškození uvnitř hrudníku), toxická (způsobená negativními účinky chemických látek).

Patologie ovlivňující alveoly

Alveoly jsou částice světla, které mají formu mikroskopických sáčků. Jejich porážka vede k rozvoji:

 1. Pneumonie.
 2. Rakovina plic.
 3. Tuberkulóza.
 4. Silikóza
 5. Plicní edém.

Pneumonie

Pneumonie je infekční onemocnění, vyvolané patogenní flórou (viry nebo bakteriemi). Onemocnění se často vyskytuje v akutní formě, způsobuje výrazné symptomy ve formě:

 • prudké zvýšení tělesného t;
 • těžké dýchání;
 • sípání v hrudní kosti;
 • separace sliznic z dýchacích cest;
 • zimnice;
 • dušnost;
 • obecná slabost.

Závažné formy onemocnění vedou ke změně barvy kůže, závažné intoxikaci a vyžadují povinnou hospitalizaci pacienta.

Rakovina plic

V případě rakoviny plic se v těle pacienta vyskytují agresivní onkologické procesy, které mohou být fatální. Hlavní příčiny onemocnění jsou považovány za aktivní nebo pasivní kouření, neustálé vdechování znečištěného vzduchu, kontakt se škodlivými chemickými sloučeninami.

Plicní onkologie se projevuje přetrvávajícím kašlem se separací krevních sraženin, náhlou ztrátou hmotnosti, důsledně zvýšenou tělesnou teplotou, obtížným dýcháním. Charakteristikou patologie je postupný vývoj, který není doprovázen silnou bolestí. Syndrom bolesti se projevuje v terminálním stadiu onemocnění, na pozadí rozsáhlých metastáz.

Tuberkulóza

Příčinou je nebezpečná bakterie - Kochova hůlka. Onemocnění je charakterizováno těžkou progresí, vysokým stupněm infekčnosti. Při absenci nezbytných léčebných opatření nemoc nevyhnutelně vede k smrti. Patologie je zpravidla závažnější u dětí.

Vývoj tuberkulózy je často indikován subfebrilní teplotou, kterou nelze eliminovat antipyretiky, konstantním kašlem a přítomností krvavých žil ve sputu. Nejvyšší výskyt je pozorován mezi asociálním životním stylem sloužícím k výkonu trestu odnětí svobody s oslabenou imunitou.

Silikóza

Tato patologie patří mezi nemoci z povolání plic. Silikóza je onemocnění způsobené neustálým vdechováním škodlivého prachu. Horníci, horníci, brusky podléhají vývoji porušení.

Onemocnění se nemůže projevovat po mnoho let, nebo se chopit slabé formy. Progres silikózy vede k nedostatečné pohyblivosti plic, zhoršenému respiračnímu procesu.

Plicní edém

Tento typ plicního onemocnění je vnímán jako komplikace jiných onemocnění. Příčiny jejího výskytu zahrnují ničení alveolárních stěn toxiny, pronikání tekutiny do plicního prostoru. Porušení je často příčinou smrti, a proto vyžaduje nouzová vysoce výkonná lékařská opatření.

SARS (atypická pneumonie) patří k smrtícím onemocněním, které ničí plicní alveoly. Příčinou tohoto onemocnění je koronavirus, který způsobuje prudké zhoršení stavu pacienta a expanzi pojivové plicní tkáně. Vědecké studie zjistily vzácnou schopnost koronaviru potlačit ochranné mechanismy imunitního systému.

Poruchy postihující pleuru a hrudník

Pohrudnice má vzhled tenkého vaku, který obklopuje plíce a zakrývá vnitřní povrch hrudníku. Tato tkáň je náchylná k rozvoji patologií z níže uvedeného seznamu:

 1. Pleurisy.
 2. Plicní hypertenze.
 3. Pneumothorax.
 4. Plicní embolie.

Pleurisy

Tato choroba je vývoj zánětlivého procesu v pohrudnici, způsobený ve většině případů Staphylococcus aureus, Legionella. Příznaky pleuritidy se projevují jako bodavá nebo matná bolest na hrudi, těžké pocení, hemoptýza.

Plicní hypertenze

Plicní hypertenze (PH) je charakterizována progresivním zvýšením vaskulární rezistence v plicích, což může vyvolat selhání pravé komory a předčasnou smrt pacienta. Asymptomaticky tekoucí během doby kompenzace, patologie způsobuje výrazné symptomy v akutní fázi. Pacientka dramaticky ztrácí váhu, cítí nevysvětlitelnou dušnost, konstantní tep a zvýšenou únavu. Tam jsou kašel a chrapot hlasu, závratě, mdloby, hemoptýza, bolest na hrudi, otok nohou a nohou, bolest v játrech. Komplikace plicní hypertenze jsou plné úmrtí v důsledku rozvoje kardiopulmonální insuficience.

Pneumothorax

Důvodem vývoje patologie s tímto názvem je akumulace vzduchu (plynů) v pleurální dutině. V důsledku toho je funkce dýchacích cest poškozena, plíce se nedokáží vyrovnat se svými základními funkcemi.

Onemocnění je způsobeno různými infekcemi, přítomností rakoviny v dýchacích cestách, zraněním a patologií pojivové tkáně (sklerodermie, revmatoidní artritidy, dermatomyositidy). S rozvojem pneumotoraxu se u pacienta objeví ostrá bolest v hrudní kosti, dýchání se stává častým a mělkým, dochází k krátkému dechu, kůže vybledne nebo se změní na modrou. Bez kvalitní terapie může patologie vést ke kolapsu a smrti pacienta.

Plicní embolie

V tomto onemocnění se část oddělené krevní sraženiny (embolus) pohybuje krevními cévami, což vede k zablokování lumen v plicní tepně. Nejčastěji krevní sraženina vychází ze stěn hlubokých žil, které pronikají dolními končetinami.

Výsledkem embolie jsou potíže s dýcháním, bolest na hrudi, vývoj krvavého kašle, srdeční arytmie, křečovitý syndrom a závratě. Podle počtu úmrtí je tato patologie umístěna na druhém místě po infarktu myokardu - patologie se může náhle rozvinout a způsobit okamžitou smrt pacienta.

Nemoci hnisavé povahy

Podobné onemocnění plic patří do kategorie těžkých, nekrózních, hnisavých rozpadů tkání. Následující seznam obsahuje hlavní choroby hnisavé povahy:

 1. Plicní absces.
 2. Purulentní pohrudnice.
 3. Gangréna plic.

Plicní absces

Onemocnění je způsobeno aerobními bakteriemi, stafylokoky. V procesu vývoje patologie v plicích, tvorbě hnisavých dutin, obklopených mrtvou tkání. Hlavní příznaky onemocnění se projevují ve formě horečky, bolesti v postiženém segmentu, oddělení krvavého, hnisavého sputa. Eliminace destruktivních procesů vyžaduje intenzivní léčbu antibiotiky.

Purulentní pohrudnice

Postupuje s akutním hnisavým zánětem, který postihuje parietální a plicní membrány, které se mohou šířit do sousedních tkání. Pacient má bolestivý kašel, bolest na části léze, zimnici, dušnost a celkové oslabení.

Gangréna plic

Vede k progresi patogenních, hnilobných procesů a kompletní dezintegraci plicních tkání. Hlavní příznaky - propuštění z dýchacího traktu nepříjemně vonící hlen, zvýšené tělo na kritické ukazatele, hojné pocení, nepřetržitý kašel. Pravděpodobnost úmrtí pacienta je vysoká - až 80%.

Nemoci, které se vyskytují při tvorbě hnisu v plicích, mohou být úplné povahy nebo mohou ovlivnit jednotlivé segmenty orgánu.

Dědičné a vrozené plicní nemoci

Dědičné patologie se vyvíjejí nezávisle na vnějších faktorech. Choroby vyplývající z negativních genových procesů zahrnují:

 1. Fibróza, vedoucí k proliferaci pojivové tkáně, převažující místo alveolární tkáně.
 2. Bronchiální astma, náchylné ke zhoršení pod vlivem alergenů, vyskytující se u spastických jevů, respiračních poruch.
 3. Hemosideróza, způsobená nadbytkem pigmentu hemosiderinu v těle, masivním uvolňováním červených krvinek do tkání těla a jejich kolapsem.
 4. Primární dyskineze, související s dědičnými patologiemi průdušek.

K vrozeným onemocněním jsou zařazeny různé vady a anomálie. Jsou to:

 • aplazie spojená s nepřítomností části plic;
 • hypoplazie - nedostatečný rozvoj broncho-plicního systému;
 • sekvestrace - existence oblasti plicní tkáně, která není součástí procesů výměny plynů;
 • ageneze, při které pacient zcela chybí v plicích a hlavním průdušku;
 • Mounier-Kunův syndrom (tracheobronchomegálie) - nedostatečný rozvoj elastických a svalových struktur hlavních dýchacích orgánů, jejich abnormální expanze.

Vrozené vady a anomálie jsou detekovány ve stádiu tvorby plodu s průchodem plánovaného ultrazvuku. Po jejich detekci se provádějí nezbytná terapeutická opatření, aby se zabránilo dalšímu progresi patologie.

Symptomy, klasifikace a prevence závažných plicních onemocnění

Různá onemocnění plic jsou v běžném životě běžná. Většina klasifikovaných nemocí má u člověka závažné příznaky akutního plicního onemocnění, a pokud je nesprávně léčena, může vést ke špatným následkům. Studium respiračních onemocnění se zabývá pulmonologií.

Příčiny a příznaky onemocnění plic

Chcete-li zjistit příčinu jakéhokoli onemocnění, měli byste se obrátit na kvalifikovaného odborníka (pulmonologa), který provede důkladnou studii a provede diagnostiku.

Plicní onemocnění je obtížné diagnostikovat, takže musíte projít celý seznam doporučených testů.

Existují však společné faktory, které mohou být příčinou akutní plicní infekce:

 • degradace životního prostředí;
 • přítomnost špatných návyků;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zvýšené hladiny cukru v krvi;
 • chronická onemocnění;
 • nervové poruchy.

Existuje velké množství objektivních znaků charakterizujících onemocnění plic. Jejich hlavními příznaky jsou:

Přítomnost kašle. Když se v plicích vyskytne patologický proces, dojde k zánětlivým formám a poté dojde k reflexnímu kašli. Osoba cítí:

 • nepohodlí;
 • bolest;
 • pálení v krku;
 • stlačení hrudníku;
 • nedostatek vzduchu.
 • Tvorba sputa. Kvůli zánětlivému procesu v sliznici se hromadí sputum, které obsahuje velké množství infekčních bakterií. Mohou se stát patogeny nemocí.
 • Vykašlávání krví. S rozvojem závažných plicních onemocnění je pozorován výtok krve spolu se sputem. Tento symptom vyžaduje okamžitou léčbu specialisty;
 • Porucha dýchání Příznakem mnoha plicních onemocnění, dušnost může způsobit kardiovaskulární problémy. Je nutná pečlivá diagnóza;
 • Bolest v hrudi. Poruchy pleury způsobují patologii plic v hrudní kosti, dochází k pocitu silného zploštění
 • Stojí za povšimnutí, že symptomy infekčního onemocnění plic se objevují náhle a téměř okamžitě způsobují horečku, je to vysoká horečka, třes studené vody, silné pocení.

  Klasifikace

  Co je těžké říct nemoci plic. Je jich spousta a mohou ovlivnit různé části plic a dokonce i jiné orgány. Nejběžnější klasifikace plic vypadá takto:

  • respirační onemocnění;
  • onemocnění plic ovlivňující alveoly;
  • onemocnění postihující pohrudnice;
  • onemocnění postihující hrudník;
  • dědičné choroby;
  • bronchopulmonální onemocnění;
  • hnisavé nemoci;
  • malformací plic.
  zpět na index ↑

  Nemoci ovlivňující dýchací cesty

  Klasifikace onemocnění závisí na mnoha faktorech, které přímo ovlivňují rychlý vývoj onemocnění. V závislosti na lézi se rozlišují následující respirační onemocnění:

   CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění). V akutních případech přetrvává chronický kašel, který se obtížně léčí.

  Emfyzém je druh CHOPN - dochází k destrukci a poškození plicní tkáně. Tam je porušení výměny kyslíku, a také zvyšuje uvolňování oxidu uhličitého v nebezpečných objemech.

  Charakteristické příznaky jsou vyjádřeny ostrým úbytkem hmotnosti, obtížným dýcháním, zarudnutím kůže.

 • Asfyxie. Vyskytuje se v důsledku fyzického poškození orgánů nebo dýchacích cest, je doprovázen ostrým nedostatkem kyslíku a může být fatální.
 • Akutní bronchitida. Porážka průdušek v případě infekce nebo viru. Vyznačuje se silným kašlem se sputem, horečkou, zimnicí. Nesprávně léčené onemocnění se může snadno proměnit v chronickou bronchitidu. Současně se kašel prakticky nezastaví a vyskytuje se při sebemenším oslabení imunity.
 • Nemoci plic ovlivňující alveoly

  Hlavními funkčními segmenty plic jsou alveoly, tzv. Vzduchové vaky. S porážkou alveol se klasifikují jednotlivé patologie plic:

  Pneumonie. Povaha onemocnění je infekční a způsobuje pneumonii. Onemocnění postupuje rychle, proto v případě primárních příznaků je nutná léčba v nemocnici. Hlavní příznaky:

  • zimnice;
  • prudký nárůst teploty;
  • kašel;
  • potíže s dýcháním.

  Tuberkulóza. Způsobuje postupné poškození plic, a pokud se neléčí, vede k smrti. Kauzální agens je Kochova hůlka, která proniká do těla a za příznivých podmínek se začíná rychle rozvíjet. K prevenci onemocnění by mělo být roční šetření. V počátečních stadiích jsou první známky onemocnění:

  • přítomnost subfebrilní teploty;
  • chronický kašel trvalé povahy.
 • Plicní edém. Pokud tekutina vstupuje do plic z cév, způsobuje zánět a otok orgánu. Nemoc je velmi nebezpečná, takže je třeba rychle diagnostikovat a komplex léčebných opatření pro prevenci.

  Rakovina plic. Nebezpečné onemocnění, které ve druhé fázi vede k smrti. Jeho chytrostí je, že v počátečních fázích je velmi obtížné stanovit přesnou diagnózu a předepsat rychlou účinnou léčbu. Nepřímé známky rakoviny mohou být:

  • vykašlávání krve;
  • těžké dýchání;
  • nízká horečka;
  • prudký pokles hmotnosti.
 • Silikóza Nemoci z povolání, ke kterým dochází u pracovníků v těžkém, chemickém, těžebním průmyslu. Onemocnění se vyvíjí během několika let a poslední fáze jsou charakterizována respiračním selháním, konstantním kašlem, horečkou.
 • Akutní respirační syndrom. Tam je ostré zničení tkání orgánu a vyžaduje konstantní umělou plicní ventilaci. Je to velmi vzácné, téměř neošetřitelné.
 • zpět na index ↑

  Nemoci postihující pohrudnice a hrudník

  Pohrudnice se nazývá tenký vak, který obsahuje plíce. Když je poškozen, existují takové respirační choroby:

  1. Pleurisy - zánět pohrudnice s fyzickými nebo infekčními lézemi vnější vrstvy plic. Hlavními příznaky jsou těžké bolesti na hrudi a abnormální rytmus dýchání.
  2. Pneumothorax. Vzduch vstupuje do pleurální dutiny, což může vést ke kolapsu plic. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci a řádné ošetření.

  Je známo, že krevní cévy nesou kyslík a jejich porušení způsobuje onemocnění hrudníku

  1. Plicní hypertenze. Porušení tlaku v plicních tepnách postupně vede ke zničení orgánu a vzniku primárních příznaků onemocnění.
  2. Plicní embolie. Často dochází k žilní trombóze, kdy krevní sraženina vstupuje do plic a blokuje tok kyslíku do srdce. Toto onemocnění je charakterizováno náhlým krvácením do mozku a smrtí.

  S přetrvávající bolestí na hrudi vyzařují nemoci:

  1. Hypoventilace s nadměrnou hmotností. Nadváha přímo vyvíjí tlak na hrudník a může způsobit vážné problémy s dýchacím systémem.
  2. Nervový stres. Narušení nervových vláken v plicích také vede k chorobám, které způsobují zničení tohoto orgánu. Příkladem takové nemoci je myasthenia gravis.

  Dědičná a bronchopulmonální onemocnění

  Dědičná onemocnění dýchacího ústrojí se přenášejí z rodičů na děti a mohou mít několik typů. Hlavní:

  1. Bronchiální astma. Má alergický charakter, charakterizovaný náhlými křečemi, respiračním selháním, dušností.
  2. Cystická fibróza. To způsobuje nadměrnou přítomnost hlenu v plicích, má dědičnou predispozici, systémově ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí.
  3. Primární dyskineze. Vrozené poškození průdušek, které způsobuje hnisavou bronchitidu. Vyžaduje individuální zacházení.
  4. Fibróza Vláknité změny, respirační selhání, dušnost a další související symptomy se vyskytují;
  5. Hemosideróza. Vyskytuje se v důsledku plicního krvácení a hemolýzy červených krvinek

  Základem onemocnění bronchopulmonálního systému je akutní respirační infekce. Nejčastěji se bronchopulmonální infekční onemocnění vyznačují mírnou indispozicí, která se postupně mění v akutní infekci v obou plicích.

  Bronchopulmonální zánětlivá onemocnění způsobují virové mikroorganismy. Ovlivňují dýchací systém a sliznice. Nesprávná léčba může vést k rozvoji komplikací a vzniku nebezpečnějších bronchopulmonálních onemocnění.

  Symptomy infekčního onemocnění dýchacího ústrojí jsou velmi podobné běžnému nachlazení způsobenému virovými bakteriemi. Infekční onemocnění plic se vyvíjejí velmi rychle a mají bakteriální původ. Patří mezi ně:

  • pneumonie;
  • bronchitida;
  • astma;
  • tuberkulóza;
  • respirační alergie;
  • pohrudnice;
  • respirační selhání.

  Infekce v zánětlivých plicích se rychle rozvíjí. Aby se zabránilo komplikacím, měla by být provedena celá škála léčby a profylaxe.

  Onemocnění hrudníku jako je pneumotorax, asfyxie, fyzické poškození plic způsobují akutní bolest a mohou způsobit problémy s dýcháním a plic. Zde je nutné aplikovat individuální léčebný režim, který má asociovanou sekvenční povahu.

  Hnisavé nemoci

  V souvislosti s nárůstem hnisavých onemocnění vzrostlo procento výskytu hnisavých zánětů způsobujících problémy s poškozenými plícemi. Plicní hnisavá infekce postihuje velkou část těla a může vést k vážným komplikacím. Existují tři hlavní typy této patologie:

   Plicní absces. Vzdělávání v plicní tkáni hnisavé dutině. Má akutní a chronickou formu. Hlavní původce hemolytického stafylokoku. Forma onemocnění je závažná: těžká horečka, bolest v postižené části plic, hnisavý sputum, vykašlávání krve. Léčba se provádí lymfatickou drenáží, antibakteriální terapií. Prognóza je pozitivní, ale pokud se zotavení neobjeví do dvou měsíců, nemoc se dostane do chronické formy;

  Gangrene z plic. Významné rozšíření nekrotické tkáně bez výrazných hranic.

  Průběh onemocnění je závažný a při nesprávném léčení je smrtelný. Existuje horečka, nadměrný nárůst leukocytů v krvi, suchý a přetrvávající kašel, silná bolest v místě poranění. Pro příznivou prognózu je nutná hospitalizace.

  Purulentní pohrudnice. Akutní hnisavý zánět pleurální dutiny. Onemocnění postupuje rychle, takže léčba musí začít okamžitě. Hlavní metodou je extrakce hnisu a pak použití antibiotik řady penicilinů. S včasnou detekcí je prognóza uspokojivá. Klíčové vlastnosti:

  Malformace plic

  Malformace plic zahrnují všechny nevratné změny v plicní struktuře v embryonálním stadiu vývoje. Hlavní malformace plic:

  1. Aplasie - nepřítomnost části těla.
  2. Ageneze - úplná absence respiračních orgánů.
  3. Hypoplazie je úplná nedostatečnost dýchacího ústrojí.
  4. Tracheobronchomegalia - nadměrná vzdálenost mezi průdušnicí a průduškami. Vyvolává rozvoj trocheické bronchitidy.
  5. Tracheobronchomatizace je porušením chrupavkového systému průdušek a průdušnic, což vede k trvalé apnoe.
  6. Stenóza je abnormální zúžení průdušnice a průdušek. Tam je úplné porušení procesu polykání. Tyto malformace plic způsobují těžké lidské životy.
  7. Další podíl - přítomnost nadbytečné plicní tkáně.
  8. Sekvestrace - vývoj oddělené plicní tkáně, vybavené vlastním kruhem krevního oběhu. Na tomto pozadí se vyvíjí atypická pneumonie.
  9. Nepárová žíla. Pravá strana plic je rozdělena nepárovou žílou.

  Stojí za zmínku, že malformace plic mohou být snadno zaznamenány ultrazvukem vyšetření plodu a zabránění možnosti jejich vývoje.

  Ne všechny patologie však lze napravit, proto je nutné udržovat stálé sledování a v případě potřeby provádět odpovídající terapii.

  Diagnostika a preventivní opatření

  Určení přesné diagnózy je klíčem k rychlé obnově. Při počátečním vyšetření musí plicní lékař vzít v úvahu všechny vnější faktory v projevech respiračních onemocnění a stížností pacientů.

  Poté vytvořte předběžný seznam analýz, přiřaďte určité výzkumné metody, například:

  • X-ray
  • fluorografie;
  • kompletní krevní obraz;
  • tomografii;
  • bronchografie;
  • výzkumu infekcí.

  Po provedeném výzkumu musí lékař určit individuální léčebný plán, nezbytné postupy a antibakteriální léčbu. Je třeba mít na paměti, že pouze přísné provádění všech doporučení povede k rychlému zotavení.

  Dodržování preventivních opatření pro onemocnění plic významně snižuje riziko jejich výskytu. Vyloučit nemoci dýchacího systému je řídit se jednoduchými pravidly: t

  • udržení zdravého životního stylu;
  • žádné špatné návyky;
  • mírné cvičení;
  • vytvrzování těla;
  • roční dovolená na mořském pobřeží;
  • pravidelné návštěvy plicního lékaře.

  Každý člověk by měl znát projevy výše uvedených nemocí, aby rychle identifikoval symptomy začínající respirační nemoci a pak včas vyhledal kvalifikovanou pomoc, protože zdraví je jedním z nejcennějších atributů života!

  Nejčastější onemocnění plic

  Plicní nemoci se staly častými. Jaké jsou nejčastější z nich, jejich vlastnosti a příznaky?

  Pneumonie (pneumonie)

  Pneumonie (pneumonie)

  K zánětlivému procesu dochází v plicích v důsledku bakteriální, plísňové nebo virové infekce. Kauzální původce pneumonie může být také chemikálie, které vstupují do těla vdechovaným vzduchem. Toto onemocnění může postihnout všechny tkáně plic, jakož i samostatnou část orgánu.

  Příznaky: dušnost, kašel, zimnice, horečka. Charakteristickými rysy jsou bolest na hrudi a nadměrná únava, často nečekaný pocit úzkosti.

  Pleurisy

  Otok a zánět pohrudnice, tj. Vnější membrána kryjící plíce. Příčinou onemocnění může být infekce nebo zranění, které způsobuje poškození prsu. Pleurismus může být příznakem vývoje nádoru. Onemocnění se projevuje bolestí během pohybů hrudníku a hlubokého dýchání.

  Bronchitida

  Bronchitida je dvou typů: akutní a chronická. Akutní bronchitida nastává, když je zánět průdušek. Toto onemocnění je běžné u starších a malých dětí. Vyskytuje se při infekci horních cest dýchacích v důsledku alergických reakcí, vdechování vzduchu obsahujícího chemické nečistoty. Hlavním příznakem akutní bronchitidy je suchý, ostrý kašel, horší v noci.

  Když bronchitida vstoupí do chronického stádia, dochází k neustálému kašli, doprovázenému hojným hlenem, obtížným dýcháním, pozorováním opuchu těla, barvou kůže může být modrá.

  Bronchiální astma

  Chronické onemocnění, které se projevuje formou rekurentních záchvatů, což může být buď mírný kašel nebo závažné astmatické záchvaty. Během astmatických záchvatů se průdušky a hrudník zúží, což ztěžuje dýchání. Sliznice silně nabobtnává, řasy epitelu se s jejich funkcemi nevyrovnávají, což negativně ovlivňuje práci plic.

  Postupem času astma postupuje a způsobuje vážné poškození plicní tkáně. Hlavními příznaky jsou kašel, těžké a hlučné dýchání, časté kýchání, kvůli nedostatku kyslíku se kůže může stát modravým nádechem.

  Asfyxie

  Dýchání může být nazýváno hladem kyslíku, který nastane v důsledku fyzických účinků, které ovlivňují dýchání. Hlavními důvody jsou: poranění krku, uškrtení, ulpívání jazyka v důsledku traumatu, patologie v oblasti hrtanu, poranění břicha nebo hrudníku, dysfunkce dýchacích svalů.

  Asfyxie vyžaduje okamžitou resuscitaci: obnovu dýchacích cest, umělou plicní ventilaci, nepřímou masáž srdce. Po odstranění symptomů jsou vyšetřeny příčiny onemocnění a je předepsána léčba.

  Plicní tuberkulóza

  Kauzální agens tohoto plicního onemocnění jsou mykobakterie. Tuberkulóza je přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, to znamená, že se šíří nositeli onemocnění. Jak bude počáteční stadium tuberkulózy záviset na počátečním zdravotním stavu nemocných a na počtu bakterií v těle.

  Když je imunitní systém infikován, reaguje s produkcí protilátek a ochranný systém plic obklopuje postižené mykobakterie do zvláštních zámotků, ve kterých mohou na chvíli zemřít nebo „usnout“, aby se později projevily novou silou.

  Obvykle se v počáteční fázi tuberkulózy člověk cítí docela zdravě, symptomy se neobjevují. Časem tělo začne reagovat s horečkou, úbytkem hmotnosti, pocením, sníženým výkonem.

  Silikóza

  Jedná se o onemocnění plic z povolání. Onemocnění je běžné mezi staviteli, pracovníky oceli, horníky a dalšími pracovníky, kteří pravidelně vdechují prach obsahující volný oxid křemičitý.

  V počátečních fázích samo-detekční silikózy je poměrně obtížné, jak se vyvíjí v průběhu let. Pouze s pečlivým vyšetřením lze vidět, že došlo ke zvýšení vzdušnosti plicní tkáně. Pro pozdější stadia jsou charakteristické: nedostatek vzduchu, bolest na hrudi, dušnost i v klidném stavu, kašel se sputem, vysoká horečka.

  Emfyzém

  Když emfyzém nastane zničení stěn mezi alveoli, kvůli kterému oni se zvětší. Objem plic roste, struktura se stává ochablou, dýchací cesty se zužují. Poškození tkání vede ke snížení výměny plynů kyslíku a oxidu uhličitého na nebezpečné úrovně. Toto onemocnění plic se vyznačuje obtížemi s dýcháním.

  Příznaky se začnou objevovat s významným poškozením plic. Dyspnea se objeví, osoba rychle ztratí váhu, zarudnutí kůže je pozorováno, hrudník stane se barel-tvarovaný, vážné úsilí je vyžadováno pro výdech.

  Rakovina plic

  Téměř smrtící nemoc. Velká šance na zotavení je u lidí, kteří začali léčbu před akutním projevem symptomů. Bohužel je těžké rozpoznat rakovinu plic. Neexistují žádné příznaky, které by specificky indikovaly toto onemocnění. Podmíněné symptomy jsou považovány za hemoptýzu, bolest na hrudi, dušnost, kašel. Pro včasnou diagnózu lékaři doporučují nezanedbávat pravidelné kontroly na klinikách.

  Jak je vidět, různorodost symptomů neumožňuje, aby se diagnóza prováděla doma, proto, pokud se objeví jakékoli podezření na plicní onemocnění, je třeba se poradit s lékařem a v žádném případě nepředepsat léčbu pro sebe.

  Plicní onemocnění

  Pouze zkušený lékař přesně ví, jaká jsou onemocnění plic a jak s nimi správně zacházet.

  Obrovské množství nemocí

  Seznam nejčastějších plicních onemocnění u lidí je následující:

  • Pneumonie;
  • Silikóza;
  • Bronchitida;
  • Pleurisy;
  • Tuberkulóza;
  • Astma;
  • Emfyzém;
  • Asyxie;
  • Zhoubné nádory - rakovina plic.

  Všechny tyto nemoci spojené s plicemi se zdají být docela akutní, a pokud nejsou léčeny okamžitě, mohou vést k vážným následkům, a to jak pro zdraví, tak pro život nemocného.

  Velmi nebezpečné formy projevů chronického plicního onemocnění. Mezi tyto choroby patří:

  • Tracheobronchiální dyskineze;
  • Formy pneumonie;
  • Mounier-Kunova choroba;
  • Chronické plicní srdce;
  • Polycystický;
  • Astma;
  • Brutonova choroba;
  • Syndrom Cartagena.

  Pneumonie, také nazývaná pneumonie, se vyvíjí v důsledku zánětlivého procesu v důsledku pronikání různých infekcí: od plísní po viry. Navíc jedním z možných patogenů může být chemická látka, která vstoupila do těla během inhalace. Nemoc se šíří po celém těle, nebo je schopna "ležet" jen v určité části.

  Další běžné abnormality v práci plic jsou nemoci, jejichž jména jsou pleuritida a bronchitida.

  První je spojen s pleurálním edémem nebo zánětlivým procesem v něm (vnější membrána, která "obklopuje" plíce). Pleurismus se může objevit v důsledku infekce nebo poranění, které postihuje hrudník. Toto onemocnění může být začátkem vývoje maligního nádoru.

  Bronchitida je diagnostikována 2 typy: chronické a akutní projevy. Příčinou je zánět sliznice průdušek. Zvláště často se nemoc vyskytuje u starších a malých dětí. Infekce dýchacích cest v důsledku alergií, inhalace chemicky kontaminovaného vzduchu.

  Bronchiální astma se nejčastěji projevuje formou kašle nebo bolestivého udušení periodické povahy. Zatímco dochází k útoku, průdušky a celá hruď jsou ostře zúžené, což ztěžuje dýchání. Sliznice zároveň nabobtná, epiteliální řasinky neplní své základní funkce, což vede k poruše plic.

  Asfyxie a silikóza jsou častá nebezpečná onemocnění plic.

  První se nazývá hladovění kyslíkem v důsledku negativních vnějších vlivů, které přímo ovlivňují dýchací proces. Onemocnění se objeví, když je stlačeno, různá poranění krku nebo hrudníku, patologické abnormality v hrtanu a poruchy svalů odpovědných za dýchání.

  Pod silikózou je onemocnění, které je běžné u lidí v určitých profesích souvisejících s prováděním činností v prostředí, kde je spousta prachu, jehož částice obsahují oxid křemičitý. Nebezpečné zóny - zařízení ve výstavbě, doly, hutní průmysl,

  Příčinou onemocnění, jako je tuberkulóza, je mykobakterie. Dopravce je přenášen vzduchem a slinami. Hlavní projevy přímo souvisejí s celkovým zdravotním stavem pacienta a také s počtem patogenů. Emfyzém je charakterizován oddělením stěn mezi alveolami, kvůli kterému významně zvyšují objem.

  Důsledkem toho je, že plíce rostou, všechny průchody úzké a struktura organismu se uvolňuje a ochabuje. Takové poškození snižuje úroveň metabolismu kyslíku a oxidu uhličitého na kritické ukazatele. Pro pacienta je obtížné dýchat.

  Nejnebezpečnější z plicních onemocnění je rakovina, což vede ve většině případů k smrti. U lidí, kteří zahájili léčbu ještě před hlavním projevem příznaků, existuje možnost vyléčení. Celý problém však spočívá v tom, že rakovina je nejtěžší rozpoznat nemoc.

  Důsledky pro lidské tělo

  Plíce jsou poměrně komplexní orgán složený z důležitých prvků dýchacího traktu. Průdušky i průdušnice mohou být zranitelné, pokud osoba trpí některou z možných nemocí spojených s plicemi.

  Seznam nemocí spojených s výskytem zánětlivého procesu a hnisavého výtoku lze kombinovat do celé kategorie hnisavých plicních onemocnění:

  • Abscesy, stejně jako gangréna, se objevují v akutní formě, jsou chronické, vícenásobné / společné nebo jednoduché;
  • Bronchiektázy;
  • Tvorba hnisajících cyst - jedno nebo vícečetné šíření;
  • Pneumoskleróza.

  Hnisavé plicní nemoci jsou uvedeny v následujícím seznamu:

  • Empyém vnější membrány plic;
  • Akutní infekční degradace;
  • Gangrenózní absces těla (akutní forma);
  • Gangrene obyčejný;
  • Chronický absces;
  • Hnisavý absces v akutní formě.

  Seznam plicních onemocnění je poměrně rozsáhlý, v současné době neexistuje jednoznačná klasifikace. Všechna porušení se rozlišují na základě dopadu na určité orgány nebo tkáně, jakož i na zdroj výskytu.

  Intersticiální plicní onemocnění lze rozdělit do dvou velkých skupin: infekční a neinfekční. V závislosti na přítomnosti viru v těle jsou diagnostikována následující onemocnění:

  • Mykózy;
  • V případě infekce HIV - IBL;
  • Parazitární léze;
  • Exogenní typ alergické alveolitidy;
  • Posttransplantační poruchy;
  • Syndrom nouze (respirační).

  Nespecifická onemocnění plic zahrnují:

  1. Chronická bronchitida;
  2. Někteří odborníci zahrnují astma v této skupině;
  3. Chronický absces;
  4. Pneumonie;
  5. Obstrukční emfyzém;
  6. Pneumofibróza.

  Pokud hovoříme o účincích na dýchací cesty a negativním dopadu na ně, pak si můžete vybrat spoustu nebezpečných onemocnění. Jedná se především o astma, které se vyznačuje častými křečemi, které způsobují těžké dýchání a potíže s dýcháním.

  Chronická obstrukční plicní choroba je charakterizována přetrvávajícím kašlem. Od narození se u dítěte může vyvinout cystická fibróza, při které se infekce v těle periodicky opakují v důsledku nadměrného hromadění hlenu v průduškách. Negativní vliv na bronchitidu dýchacích cest v akutní formě a emfyzému.

  Nemoci, které negativně ovlivňují alveoly, jsou pneumonie, tuberkulóza, emfyzém, rakovina. Plus, plicní edém, charakteristická ztráta plicní tekutiny z nejmenších krevních cév. Tato kategorie zahrnuje syndrom respirační tísně v akutní formě, což způsobuje nenapravitelné poškození hlavního respiračního orgánu.

  Proveďte ventilaci plic až do doby, než se pacient nemůže zotavit. Dalším onemocněním v této skupině je pneumokonióza, která se projevuje vdechováním nebezpečných látek, které mohou způsobit jakékoli poškození orgánů. Může to být prach z cementu nebo uhlí, azbest a další. jiné

  Nemoci plic, které mají negativní vliv na cévy - plicní embolii a hypertenzi. První je výsledkem žilní trombózy dolních končetin. Krevní sraženiny přítomné v plicních tepnách mohou způsobit nedostatek kyslíku a dušnost. Hypertenze je zvýšený tlak v tepnách plic. Pacient nejčastěji pociťuje silnou bolest na hrudi a dušnost.

  Plíce a jejich příznaky

  Nemoci plic u lidí jsou ve většině případů kombinovány běžnými příznaky, které se projevují častým kašlem, dýchavičností, bolestí v oblasti hrudníku a vypouštěním krve a také je zaznamenána nedostatečnost dýchacích cest.

  Často jsou diagnostikována plísňová onemocnění plic, jejichž příznaky jsou následující:

  • Kašel, který se výrazně liší od toho, co se děje s chladem;
  • Velké množství sputa, jehož výtok způsobuje akutní bolest v plicní oblasti;
  • Silná slabost;
  • Snížená aktivita;
  • Silná touha po spánku.

  Příznaky onemocnění plic, jako je pneumonie, výrazné a doprovázené změnami teploty, kašlem a dýchacími obtížemi. Pacient se cítí vyčerpaný, úzkostný, stěžuje si na bolest v hrudi.

  Symptomy emfyzému se objevují již v pozdních stadiích, kdy jsou plíce poškozeny. Snižuje se tělesná hmotnost, kůže se zbarví do červena, vyžaduje se značné úsilí pro výdech a hrudník se podobá „barelu“.

  Rakovina je prakticky nemožné diagnostikovat v počátečních stadiích. V případě odchylky od normy se proto nevyžaduje odkládání návštěvy v nemocnici. Příznaky tohoto plicního onemocnění u žen jsou v raných fázích podobné běžnému nachlazení. Proto mnozí nevěnují pozornost jejich malátnosti a postupnému zhoršování těla.

  Rozlišují se následující příznaky:

  • Krev v sputu;
  • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti;
  • "Pískat" z hrudníku během výdechu;
  • Bolest při kašli;
  • Dušnost.

  Známky onemocnění plic - rakoviny - u mužů - jsou horečka, časté virové nemoci, těžké kašle a poruchy srdečního rytmu.

  Nemoci můžete určit hlučným dýcháním, kašlem, modravou kůží, častým kýcháním. Bronchitida v akutní formě se projevuje silným nočním kašlem, který způsobuje akutní bolest. V chronickém stadiu se symptom stává častějším, hlen je vylučován, tělo bobtná, tón pleti se blíží modré.

  Pleurismus je charakterizován silnými bolestmi při dýchání a pohyby hrudníku.

  Tuberkulóza je z hlediska známek považována za nebezpečnou, protože pacient si obvykle nestěžuje na žádnou bolest nebo kašel. Pouze v průběhu času se stává patrné, že člověk ztrácí váhu prudce, pocení, neustále ho táhne do spánku a tělesná teplota stoupá.