Jak léčit rotavirovou infekci doma?

Infekce rotavirem, jiný název, kterým je „střevní chřipka“ nebo gastroenteritida rotavirů, je akutní infekční onemocnění, které je způsobeno RNA-rotavirem.

Rotavirová choroba ročně ve formě stovek tisíců ohnisek je zaznamenána celosvětově. Téměř 25 milionů osob trpí touto chorobou ročně, přičemž 600 až 900 tisíc případů končí smrtí, což je téměř čtvrtina všech úmrtí vyskytujících se u nemocí s průjmovým syndromem.

V naší zemi je asi 2 miliony případů akutních střevních infekcí ročně, z nichž asi 15% tvoří rotavirová gastroenteritida. Současně, v 90% dětí v krvi mohou být detekovány anti-rotavirové protilátky, což pouze potvrzuje široké rozšíření onemocnění.

Co to je?

Infekce rotavirem je infekční onemocnění způsobené rotavirem. Je to nejčastější příčina průjmu u dětí. Pro toto onemocnění je charakteristický akutní nástup, mírné příznaky gastroenteritidy nebo enteritidy, častá kombinace střevních a respiračních syndromů v počátečním období onemocnění. Rotavirová infekce je často nesprávně označována jako „střevní chřipka“, ačkoli rotavirus nemá nic společného s viry chřipky.

Kauzativní agens

Kauzální agens tohoto infekčního onemocnění je rotavirus, který patří do rodiny Reovirů. Název tohoto viru byl způsoben významnou vnější podobností s kolem, která v překladu do latiny zní jako společnost. Existuje 8 různých typů rotavirů, ale nejčastěji zjištěným druhem je rotavirus A, který se v 90% případů vylučuje u lidí v průběhu vývoje onemocnění.

Genetická informace je reprezentována genomem obsahujícím molekulu ribonukleové kyseliny skládající se ze dvou řetězců obklopených kapsidou, což je proteinový povlak obsahující 3 vrstvy. Venku virus nemá ochrannou kapsli, která se často nazývá supercapsid. Virus dosahuje průměru 65 až 75 nanometrů, je dobře odolný vůči nízkým teplotám, což potvrzuje skutečnost, že si zachovává své vlastnosti při opakovaném zmrazování. Ale když se vaří, stejně jako když je vystaven alkoholu, okamžitě umře. Rovněž vzala na vědomí jeho stabilitu ve vodním prostředí s použitím sloučenin chloru.

Jak se přenáší?

Rotavirus není pro nic, co se nazývá nemoc "špinavých rukou" (stejně jako Botkin). Tato infekce se přenáší hlavně ústy a kontaminovanými produkty. Může být přenášen úzkým kontaktem (polibky) a při používání běžných nádobí. Není přenášena během handshakes (pokud si po nich důkladně umyjete ruce a pokud dítě nebere prsty do úst).

V akutním období onemocnění je virus obsažen ve výtokovém hlenu. Proto můžete získat, když kašel a kýchání nemocný člověk.

Patogeneze

S rotavirovou infekcí je v lidském těle standardní replikační cyklus virionu. Patogen se množí v epitelových buňkách horního střeva, které umírají ve velkém počtu. Jsou nahrazeny „naléhavě“ nezralým epitelem, který nedokáže absorbovat vodu. V důsledku toho dochází ke ztrátě tekutin a elektrolytů.

Osmotický průjem je však hlavní příčinou hojného průjmu a dehydratace: ve střevě se hromadí velké množství nesestranných cukrů, protože buňky jsou nezralé. V důsledku osmotické pumpy se voda intenzivně „odčerpává“ do střevního lumen. Zajímavé je, že jen málo lidí si uvědomuje, že porušení, jako je průjem, je stejné jako u krásného ptáka nebo motýlího páření: pták přitahuje partnera, což zvyšuje šance na reprodukci a hojný průjem dramaticky zvyšuje šanci na šíření viru na velké ploše, což je vede k reprodukci a prosperitě tohoto druhu.

Po infekci končí obvykle střevní zotavení 5-8 týdnů, s výjimkou sekundární dysbakteriózy, která by měla být korigována.

Inkubační doba

Doba inkubace může být 1 až 5 dnů.

Známky rotaviru u dítěte

Pro rotavirus je charakteristický akutní nástup a zpravidla benigní průběh. První příznaky rotavirové infekce u dětí jsou: t

 • snížená chuť k jídlu;
 • celkové zhoršení a slabost;
 • akutní křečové bolesti břicha;
 • zvracení (až 3-4 krát denně, včetně i nalačno ráno);
 • zvýšení celkové tělesné teploty (až na 39˚ С).

Brzy se u pacienta vyvine akutní průjem. Nažloutlá vodnatá stolice je bohatá, bez příměsí krve, s ostrým kyselým zápachem. V důsledku těžkého průjmu se vyvíjí akutní dehydratace (dehydratace) organismu, která může představovat ohrožení života pacienta. Symptomy kritické dehydratace během rotavirové infekce jsou zmatenost nebo ztráta vědomí, stejně jako záchvaty.

Jiné klinické projevy, které mohou být identifikovány během vyšetření, zahrnují:

 • zarudnutí oční spojivky;
 • hyperemie palatinových oblouků a hltanu.

Druhý den zpravidla dochází k ospalosti v důsledku celkového oslabení těla.

Klinické příznaky jsou pozorovány po dobu 4-7 dnů, po kterých se zjevné známky infekce rotavirem ustupují a dochází k úplnému uzdravení s tvorbou poměrně stabilní imunity vůči viru.

Příznaky rotavirové infekce u dospělých

Dospělí také trpí rotavirosis, ale někteří mohou brát jeho příznaky jako obvyklá dočasná zažívací naštvaná (říkají, “něco nebylo jedeno”). Nevolnost a zvracení se obvykle neobtěžují, může zde být celková slabost, snížená chuť k jídlu, horečka a ztráta stolice, ale ne dlouho.

Infekce rotaviru u dospělých je často asymptomatická. I přes opotřebení příznaků zůstává pacient po celou dobu infekční.

Lehčí průběh rotavirové infekce u dospělých je vysvětlen nejen silnější imunitou, ale také větší adaptabilitou gastrointestinálního traktu na tyto otřesy. Obvykle, pokud je infikovaná osoba v rodině nebo v týmu, pak do 3-5 dnů ostatní budou také nemocný střídavě. Prevence infekce z nositele infekce je možná pouze v případě aktivního imunitního systému.

Nebezpečné příznaky

Existuje skupina "alarmujících" symptomů pro děti a dospělé, jejichž vzhled by měl okamžitě vyhledat pohotovostní lékařskou péči. Vykazují závažnou infekci a vyžadují hospitalizaci.

Je obzvláště důležité kontrolovat výskyt těchto příznaků u nemocného dítěte, protože to nemůže udělat sám.

 1. Zvýšený průjem až 10krát denně nebo opakované zvracení (více než 7 epizod denně) - aktivní výstup tekutiny během infekce rotavirem významně zvyšuje otravu organismu toxiny. V tomto případě je pacient hospitalizován v infekční nemocnici, kde je ztracený objem tekutiny a elektrolytů naplněn kapátkem.
 2. Výskyt červené krve ve stolici nebo černé skvrny výkalů (s jasným odstínem a nepříjemným zápachem) je mimořádně nepříznivým příznakem, který naznačuje, že se otevřelo střevní krvácení. V tomto případě byste měli okamžitě zavolat záchranný tým nebo jít do nemocnice / nemocnice s infekčním onemocněním.
 3. Výskyt vyrážky na těle - malé (do 5 mm) a vzácné červené skvrny, které se objevily během onemocnění, jsou velmi charakteristické pro tyfus a paratyphoid. V některých případech mohou být tyto patologie maskovány jako normální infekce rotavirem.
 4. Těžká bolest v břiše - s typickým průběhem, bolest v břiše není prakticky vyjádřena. Významné zvýšení bolesti může znamenat poškození střevní stěny.

Diagnostika

Je nutné rozlišovat rotavirovou infekci od otravy jídlem, cholery, salmonelózy, yersiniózy. Pro tuto diferenciální diagnostiku se provádí.

Diagnóza je prováděna na základě klinických dat s pozitivními výsledky laboratorních testů. Vyžaduje se program. Při infekci rotavirem ve stolici detekujte infekci antigenem rotaviru.

Také krev se odebírá pro obecnou analýzu. Protilátky se nacházejí v krevním séru (ale pouze po zotavení).

Komplikace

Těžké komplikace u pacienta s infekcí rotavirem, č. Je však třeba mít na paměti, že při vstupu do bakteriální infekce je průběh onemocnění závažnější, klinický obraz a symptomy se mohou lišit a přístupy k léčbě tohoto typu onemocnění jsou také odlišné. U lidí s oslabenou imunitou, stejně jako u lidí infikovaných HIV, se může vyvinout hemoragická gastroenteritida a nekrotizující enterokolitida.

Léčba infekce rotavirem

Infekce rotavirem může vykazovat odlišný průběh onemocnění, ale celá léčba se skládá ze 2 akcí - rehydratace a snížení aktivity viru. Léčba rotaviru u dospělých nebo dětí může často vyžadovat podávání antipyretik. Tento přípravek by měl být užíván při teplotě vyšší než 38,5 ° C a nesmí se používat kyselina acetylsalicylová (aspirin).

Aby se zabránilo rozvoji dehydratace, je nutná rehydratační terapie. Pacientům se doporučuje pít vodu a s výhodou fyziologický roztok (rehydron nebo roztok chloridu sodného, ​​připravený v množství 1 lžičky soli na 1 litr vody). Kapalina by se měla užívat v malých dávkách, které nepřekračují 50 ml každou půlhodinu. Intravenózní podání tekutiny může být vyžadováno pouze v případě velmi závažného průběhu onemocnění se vzrůstající intoxikací organismu.

Léčebný režim závisí na závažnosti onemocnění, věku a umístění pacienta, ale vždy zahrnuje antivirotika a těžké pití. Také předepisuje absorbující látky, které snižují intoxikaci těla. Léčba může probíhat jak doma, tak v nemocnici.

Dieta

Terapie by měla začít správnou výživou. Starší děti a dospělí by měli být vyloučeni ze své stravy:

 1. Veškeré rostlinné potraviny (bobule; zelenina; ovoce, včetně sušených);
 2. Pekařské a moučné výrobky;
 3. Mastná, slaná, kořeněná, smažená jídla;
 4. Plnotučné mléko;
 5. Broths.

Podle nedávných studií, toto jídlo zvyšuje práci střev, což je důvod, proč průjem přetrvává o něco déle. Pro dobu nemoci, to je doporučeno jíst vařené, lehce solené kaše, v malých ale častých porcích.

Léčba drogami

Léčba doma nutně vyžaduje léčbu pro lékaře. Podle lékařského předpisu se takové skupiny léků používají:

 1. Antivirová léčiva - „Kagocel“, „Tsitovir“.
 2. Enzymy pro zlepšení trávení - "Pangrol", "Creon".
 3. Léčiva proti průjmu - Enterol, Loperamid, Imodium.
 4. Pre- a probiotika - Linex, Bifiform, Acipol, Bifidumbacterin, Hilak Forte,
 5. Antipyretika - "Ibuklin", "Paracetamol", "Nurofen". Chcete-li snížit teplotu malých dětí, můžete použít rektální svíčky "Cefecon", otírání slabým roztokem vodky nebo octa.
 6. Detoxikace organismu se provádí pomocí sorbentů Polysorb, Activated Carbon, rehydratačních roztoků Regidron a Gastrolit. S mírnou dehydratací se roztoky berou orálně. Opijí se každých 10 minut. Chcete-li obnovit ztracené tekutiny ukázaly bohaté pití vody, ovocné nápoje, čaj. Závažné formy onemocnění se v nemocnici léčí intravenózním podáváním koloidních roztoků.
 7. Antibiotika jsou indikována pro sekundární infekci střeva bakteriemi - Enterofuril, Alpha Normix. Používejte je s opatrností, abyste nevyvolali dysbiózu.
 8. Pro zmírnění křečí a bolesti břicha - „No-shpa“, „Spazmalgon“.
 9. Léky na pálení žáhy - Reni, Maalox, zvracení - Motilium.

Je přísně zakázáno podávat léky proti průjmům infikované osobě bez lékařského předpisu. Při absenci přímých indikací by antibiotika neměla být užívána. Neovlivňují virus, ale mohou poškodit střevní mikroflóru. Jsou předepsány pouze se zjevným nebo diagnostikovaným vstupem bakteriální infekce.

Prevence

Nespecifická profylaxe spočívá v dodržování hygienických a hygienických norem (mytí rukou, použití pouze vařené vody k pití), čištění a chlorace vody z vodovodu.

Vzhledem k tomu, že zlepšení hygienických podmínek nesnižuje prevalenci rotavirové infekce a počet hospitalizací zůstává vysoký i přes použití perorálních rehydratačních látek, je očkování nejdůležitější oblastí zdravotní péče. Pro specifickou profylaxi rotavirové infekce způsobené rotavirem A jsou v současné době dvě vakcíny, které prošly klinickými studiemi: Rotarix (společnost GlaxoSmithKline a GlaxoSmithKline Rotary a Merck and Co. Oba jsou užívány orálně a obsahují oslabený živý virus.

Rotavirové vakcíny jsou licencovány ve více než 100 zemích po celém světě, ale pouze 17 zemí zavedlo rutinní očkování. Po zavedení rutinního očkování ve Spojených státech v roce 2006 se výskyt rotavirové gastroenteritidy „rychle a významně“ snížil navzdory relativně nízkému pokrytí ve srovnání s dětskou imunizací před jinými nemocemi. Klinické studie vakcíny Rotarix v Jižní Africe a Malawi ukázaly, že vakcína významně snižuje závažnost průjmu vyvolaného rotavirem a je schopna předcházet infekci. V roce 2012 potvrdila studie Cochrane Collaboration ze 41 klinických studií zahrnujících 186 263 účastníků účinnost vakcín Rotarix a RotaTech. Další vakcíny jsou také ve vývoji.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zařazení vakcín proti rotaviru do národních programů očkování. V zemích, které následovaly toto doporučení, se četnost a závažnost infekce rotavirem významně snížila.

Rotavirová infekce u dětí a dospělých: jak léčit, dieta

Rotavirus, vstupující do lidského těla, způsobuje infekční proces, který se vyznačuje vysokou nakažlivostí, krátkou inkubační dobou a akutním průběhem. Infekce rotavirem je definována jako rotavirus (rotaviróza), střevní chřipka, gastroenteritida rotavirů.

Onemocnění se obvykle vyvíjí u dětí. To je způsobeno oslabeným imunitním systémem, který není přizpůsoben onemocnění. U dospělých se patologie vyskytuje mnohem méně často a vyskytuje se snadněji. Jejich žaludeční kyselost je mnohem vyšší. Rotavirová infekce dospělého se projevuje banální poruchou střeva, někdy s úplným nedostatkem klinických příznaků.

Infekce rotavirem se projevuje ve třech hlavních syndromech: intoxikaci, respirační a dyspeptické. Doba klinických projevů trvá jeden týden, poté se pacient zotavuje. V závažných případech se u pacientů rozvine dehydratace.

Etiologie a epidemiologie

Kauzální agens onemocnění je rotavirus - částice mikroskopické velikosti, pokrytá třívrstvou skořápkou a mající tvar kola. Přeloženo z latinského jazyka "společnost" znamená kolo. Virion se skládá ze skořepin a jádra obsahujícího dvouvláknovou RNA a proteiny.

Rotaviry jsou rezistentní na faktory prostředí. Mikroby neumírají, když jsou vystaveny nízkým teplotám, etheru, chloru, formaldehydu, ultrazvuku. V nemocnici je jediným dezinfekčním prostředkem ethanol. Viry při dlouhodobém varu nebo ošetření zásadami a kyselinami ztrácejí své patogenní vlastnosti.

Existuje devět typů rotavirů, které jsou nebezpečné pro člověka. Nemocní vylučují patogeny do vnějšího prostředí výkaly a slinami. Zdraví nositelé viru se také často stávají zdrojem infekce. Hlavním mechanismem přenosu infekce rotavirem je fekální orální podání, které je prováděno zažívacím, vodním a kontaktním každodenním způsobem prostřednictvím špinavých rukou, kontaminovaných potravin, vody, hraček, předmětů pro domácnost. Ve vzácnějších případech se infekce vyskytuje ve vzduchových kapičkách, patogen se přenáší kýcháním, líbáním nebo kašlem.

Pacient je nebezpečný pro pacienty v průběhu prvních 5 dnů onemocnění a zůstává infekční během celého akutního období patologie.

Pro rotavirus je charakterizován vzestup incidence na podzim-zima. Tam jsou oba sporadické případy nemoci, a epidemie vypuknutí, který často se shodovat v čase s chřipkovými epidemiemi. Rotaviry jsou všudypřítomné, ale většina případů onemocnění je zaznamenána v zemích se špatně rozvinutou medicínou a nízkou hygienickou kulturou populace. V těchto zemích zemřou malé děti, které onemocní rotaviry.

Rotaviry často způsobují nozokomiální infekce, zejména v dětských nemocnicích, oddělení novorozeneckých patologií a neonatálních centrech.

Faktory přispívající k intrauterinní infekci rotaviry: chladné období, prodloužený pobyt v nemocnici, přeplnění v odděleních. Nositelé virů jsou často umisťováni zdravotnickým personálem.

Patogeneze

Viry pronikají lidským tělem, dosahují tenkého střeva a začínají aktivně proliferovat v enterocytech - buňkách povrchového epitelu. Mikroby mají svůj patogenní účinek, který vede ke zničení zralých střevních buněk a jejich nahrazení defektními a nediferencovanými buňkami. Způsoby štěpení, absorpce a biosyntézy některých enzymů jsou narušeny. Meziprodukty metabolismu z tenkého střeva vstupují do tlustého střeva, stoupá osmotický tlak a vyvíjí se průjem.

Patologické příznaky rotaviru:

 • Hyperémie a opuch tenkého střeva,
 • Vzhled hladkých ploch na povrchu,
 • Dystrofie enterocytů a sliznic,
 • Zkrácení klků,
 • Přítomnost virů ve střevních buňkách.

Příznaky

Inkubační doba je čas od okamžiku infekce do vzniku prvních klinických příznaků. S rotavirovým onemocněním je krátkodobý a obvykle trvá 1-2 dny. Akutní období je 4 dny a rekonvalescence trvá týden. Doba trvání onemocnění tedy činí 12 až 14 dní.

Příznaky infekce rotavirem:

 1. Horečka,
 2. Nezvratné zvracení,
 3. Opakované vodnaté stolice s ostrým kyselým zápachem,
 4. Vlastní spastická bolest břicha nebo doprovázející pohyby střev,
 5. Výprask a rachot, slyšel na dálku,
 6. Malátnost, letargie, ztráta chuti k jídlu,
 7. Bledé a suché sliznice,
 8. Raid na jazyku
 9. Příznaky rýmy,
 10. Hyperémie krku, bolest v krku,
 11. Zánět mandlí,
 12. Vysušte slabý kašel
 13. Zánět spojivek,
 14. Zvětšené krční lymfatické uzliny.

Zánět nosní sliznice, mandlí, hltanu, hrtanu je pozorován u 70% pacientů s ratovirem. Příznaky dýchacích orgánů Kataru jsou obvykle mírné nebo malé. Pacienti zjistí, že sliznice nebe, mandle, oblouky jsou zarudlé. Zadní stěna hltanu se stává zrnitou, volnou a edematózní. U malých dětí se může vyvinout otitis, nazofaryngitida nebo faryngotracheitida.

Závažná rotavirová infekce se projevuje symptomy dehydratace, ohrožující život pacienta:

 • Slabý žízeň
 • Tlustá, špatně tekoucí krev
 • Nízký krevní tlak
 • Tachykardie
 • Shrunkenness a ochablost kůže,
 • Suché sliznice,
 • Zapadlé oči, špičatý nos,
 • Úbytek hmotnosti u dětí,
 • Žádné slzy
 • Dlouhodobá absence močení,
 • Malé množství tmavé moči.

Komplikované formy infekce rotavirem se obvykle vyskytují v:

 1. Novorozenci a kojenci,
 2. Starší osoby
 3. Pacienti s chronickou patologií ledvin, srdce, střev.

Vlastnosti rotavirové infekce u dětí

Tělo každého dítěte se setkává s rotavirem v prvním roce života. V této době mateřské protilátky přestávají chránit dítě a jeho vlastní imunitní systém začíná fungovat. Infekce dětí se často vyskytuje ve školce.

Vlastnosti rotavirové infekce u dětí prvního roku života:

 • Těžká intoxikace
 • Respirační syndrom,
 • Nezvratné zvracení,
 • Těžké střevní poruchy,
 • Dehydratace těla.

Onemocnění se vyvíjí akutně. Na pozadí úplného blahobytu stoupá teplota dítěte, ztrácí chuť k jídlu, dochází k poruše. Symptomy gastroenteritidy často předcházejí známky katarálního zánětu dýchacích orgánů - rýma, bolest v krku a hyperémie zadní stěny hltanu. Vzhledem k této infekci je dítě mylně považováno za nachlazení nebo chřipku. Pak je zvracení a průjem s typickou stolicí: první, žlutá výkaly tekuté konzistence, a později - šedá a jílovitá.

Nemocné děti v dopoledních hodinách se cítí špatně: jsou letargické a rozmarné, zažívají nevolnost a zvracení na prázdném žaludku. Po jídle se zvracení opakuje mnohokrát. Vomit obsahuje nestrávené potraviny. Během dne teplota postupně stoupá a večer dosahuje vysokých čísel - 39-40 stupňů. Snížení je velmi obtížné. Dítě se během akutního období navíjí. Bolest břicha doprovázená rachotem a průjmem. Děti se stávají ošumělými a ospalými, hubnou, odmítají jíst.

Správná a včasná léčba onemocnění vede k úplnému uzdravení dítěte.

Existuje několik forem této patologie u dětí:

 1. Snadné - celkový stav dítěte zůstává uspokojivý, teplota mírně stoupá, stolice pastovité konzistence až 3krát denně.
 2. Střední - horečka až 38 stupňů, příznaky nachlazení, rachot a nadýmání, vodnaté stolice až 10krát denně.
 3. Těžká - vzácně se vyskytuje, intoxikace, horečka, vzácné močení, opakované zvracení, křeče v břiše, symptomy nachlazení, zpěněná stolice více než 10krát denně. Tato forma vyžaduje neodkladnou hospitalizaci pacienta.

Horečka, zvracení a průjem u dětí jsou příznaky, které vyžadují okamžitou léčbu specialisty.

Vlastnosti onemocnění u dospělých

Rotavirus u dospělých probíhá klidně, bez těžké intoxikace. Často, jedinci s aktivně pracující imunitou a vysokou kyselostí žaludeční šťávy nemají vůbec žádné příznaky. Někteří pacienti užívají kliniku patologie pro intestinální nevolnost.

Příznaky rotavirové infekce u dospělých:

 • Malaise,
 • Subfebrilní stav
 • Nevolnost
 • Epigastrická bolest,
 • Průjem,
 • Příznaky rýmy,
 • Mírný kašel.

Osoby s asymptomatickým onemocněním jsou infekční. Infikovaná osoba, která je v rodině nebo týmu, představuje nebezpečí pro ostatní. Do 5 dnů se infekce přenáší postupně.

Starší osoby a osoby oslabené chronickými patologiemi, stresem a jinými nepříznivými faktory, rotavirové nemoci, je těžké přijmout.

Infekce je nebezpečná pro těhotné ženy. To je způsobeno škodlivým účinkem dehydratace na plod. Kontrakty střev a nadýmání často způsobují reflexní křeč svalů dělohy, což je hrozba předčasného porodu nebo potratu.

Důsledky patologie rotaviru:

 1. Připojení sekundární bakteriální infekce,
 2. Smrtelná dehydratace
 3. Porušení vnitřních orgánů, zejména srdce a ledvin.

V nepřítomnosti řádně zvolené léčby je aktivována střevní bakteriální flóra a vyvíjejí se závažné komplikace, které zhoršují průběh základního onemocnění.

Hlavním rizikem pro pacienta s rotavirem je dehydratace způsobená nezvratným zvracením a průjmem.

Diagnostika

Diagnóza rotavirové infekce je založena na studiu stížností pacientů, symptomech onemocnění, výsledcích laboratorních metod.

Testy Rotavirus:

 • Coprogram
 • Imunochromatografie
 • PCR,
 • Imunoanalýzy enzymů,
 • Detekce rotavirů v buněčné kultuře, t
 • Reakce pasivní hemaglutinace, vazebného komplementu, neutralizace,
 • Imunofluorescence
 • Elektronová mikroskopie,
 • Gelová elektroforéza.

Obecně platí, že analýza krve u pacientů s těžkými formami leukocytózy a zvýšení sedimentace erytrocytů, a při analýze moči - proteinurie, erytrocyturie, leukocyturie, válce.

Výkaly u pacientů s rotavirem jsou hojné, pěnivé, s kousky nestráveného jídla a kyselým ostrým zápachem. Příznaky zánětu ve výkalech - leukocyty, hleny a červené krvinky mohou chybět.

Imunochromatografie umožňuje detekci obsahu určitých látek v biologickém materiálu pacienta. Pro analýzu jsou zapotřebí indikační proužky, panely, tyčinky a celé testovací systémy, které umožňují rychlé studium. Pro diagnózu rotavirové infekce pomocí rotačního testu, který umožňuje detekci rotavirů ve výkalech pacienta. Výhody této metody jsou 15 minut a spolehlivost je téměř 100%.

Rozlišujte rotavirovou infekci s otravou jídlem. Tyto patologie mají podobnou kliniku, ale také některé rozdíly. Pro rotaviry jsou charakteristické znaky katarů horních dýchacích cest a sezónnosti podzim-zima. Tyto vlastnosti nejsou charakteristické pro toxikoinfekty, které jsou obsaženy v potravinách.

Léčba

Terapeutická opatření tohoto onemocnění jsou zaměřena na:

 1. Normalizace rovnováhy vody a elektrolytů,
 2. Detoxikace těla
 3. Eliminace symptomů nemoci,
 4. Prevence sekundární bakteriální infekce,
 5. Obnova kardiovaskulárního systému a ledvin.

Hospitalizován u nemocničních pacientů s těžkými příznaky dehydratace au dětí s těžkými formami infekce rotavirem.

Napájení

Pro snížení projevů gastroenteritidy a prevenci možné dehydratace je nezbytné, aby všichni pacienti dodržovali dietu bez mléka a mléka.

Základní principy výživy pacientů s rotavirovou chorobou:

 • Mírná výživa;
 • Použití tekutých a lehkých potravin;
 • Vyloučení mléčných výrobků ze stravy;
 • Jíst vařené a parní pokrmy - kissels, tekutá kaše, zeleninový vývar a pyré, dietní polévky, brambory, pečená jablka, suchý chléb;
 • Použití velkého množství kapaliny ve formě vody, rýžového vývaru, uzvary, "Regidron";
 • Zakázané a sladké potraviny, soda, džusy, syrová zelenina a ovoce, fazole, maso.

Zvláštní pozornost si zaslouží výživa nemocných dětí mladších než jeden rok. Pro krmení dítěte, které je na umělém krmení, je nutné pouze směsi laktózy a obilovin a v malých porcích.

Kojení je přísně zakázáno zastavit. Odborníci doporučují snížit množství konzumovaného mateřského mléka a pravidelně dávat dětem vodu nebo čaj.

Starší děti by neměly konzumovat produkty kyseliny mléčné, protože jsou stejně jako mléko vynikající živnou půdou pro růst škodlivých bakterií. Pokud se dítě odmítá k jídlu, pak ho netlačte. Je vhodné pít uprostřed nemoci kissel, kuřecí nebo zeleninový vývar, rýžovou vodu. Aby nedošlo ke zvracení, je nutné jíst a pít v malých porcích s přestávkami.

Strava po infekci rotavirem je nízká-laktóza, což umožňuje sliznici trávicího traktu obnovit a normalizovat enzymatické procesy.

Následovat by mělo být do šesti měsíců po infekci. Je nutné jíst frakční a opuštěné mléčné výrobky, mastné, konzervované, smažené potraviny, sladkosti, čaj a kávu.

Symptomatická a patogenetická léčba

 1. Antivirová léčiva - „Kagocel“, „Tsitovir“.
 2. Detoxikace organismu se provádí pomocí sorbentů Polysorb, Activated Carbon, rehydratačních roztoků Regidron a Gastrolit. S mírnou dehydratací se roztoky berou orálně. Opijí se každých 10 minut. Chcete-li obnovit ztracené tekutiny ukázaly bohaté pití vody, ovocné nápoje, čaj. Těžké formy onemocnění se v nemocnici léčí intravenózním podáváním koloidních roztoků - "Reopoliglukina", "Enterodeza". Stupeň regenerace ztracené tekutiny je určen klinickými údaji.
 3. Léčiva proti průjmu - Enterol, Loperamid, Imodium.
 4. Antibiotika jsou indikována pro sekundární infekci střeva bakteriemi - Enterofuril, Alpha Normix. Používejte je s opatrností, abyste nevyvolali dysbiózu.
 5. Enzymy pro zlepšení trávení - "Pangrol", "Creon".
 6. Pre- a probiotika - Linex, Bifiform, Acipol, Bifidumbacterin, Hilak Forte,
 7. Antipyretika - "Ibuklin", "Paracetamol", "Nurofen". Chcete-li snížit teplotu malých dětí, můžete použít rektální svíčky "Cefecon", otírání slabým roztokem vodky nebo octa.
 8. Pro zmírnění křečí a bolesti břicha - „No-shpa“, „Spazmalgon“.
 9. Léky na nauzeu - metoklopramid.
 10. Léky na pálení žáhy - Reni, Maalox, zvracení - Motilium.

Prevence

Specifická prevence

Preventivní očkování je účinným prostředkem proti rotaviru. V současné době jsou vyvíjeny a aktivně používány 2 typy osvědčených vakcín určených k perorálnímu podání. Očkování umožňuje 80% chránit dítě před infekcí. Provádí se v souladu s národním plánem očkování, ale pouze na žádost rodičů a za poplatek.

Očkování proti infekci rotavirem je aktivně praktikováno v Evropě a Americe. V Rusku zatím není ochrana dětí tímto způsobem možná.

Infekce rotaviry

Rotavirová infekce je běžným onemocněním na světě způsobeným zvláštním typem nebuněčných patogenních agens. Jak ukazuje klinická praxe, nemoc je převážně sezónní a často předchází nebo se tvoří během zimních epidemií chřipky. Jaké jsou příznaky této infekce? Jak se léčí? Je po onemocnění vytvořena imunita? O tomto a mnoha dalších věcech se můžete dočíst v našem článku.

Šíření

Rotavirus, který způsobuje odpovídající infekční lézi, je přenášen převážně ústní cestou, nejčastěji přes postižené povrchy, špinavé ruce, věci a jídlo. Současně pro začátek onemocnění vyžaduje pouze asi 100 částic, zatímco průměrné koncentrace infikovaných míst obsahují od několika tisíc do stovek milionů virionů na 1 cm3.

Speciální ochranné vlastnosti struktury výše popsaných patologických činidel umožňují, aby rotaviry účinně přežily při nízkých teplotách a byly dlouhodobě v otevřeném prostředí. Ve vzorcích vody i čistých řek a nádrží se často vyskytují malé koncentrace patogenu - 1 až 5 částic na litr kapaliny. Klasická hygienická opatření, obvykle dostačující k prevenci většiny nemocí bakteriální nebo parazitární povahy, jsou neúčinná v případě rotavirů, což vysvětluje vysokou prevalenci problému bez ohledu na úroveň zdravotní péče - téměř identická epidemie epidemií jsou pravidelně diagnostikována jak ve vyspělých zemích, tak ve třetích zemích. světa.

Podle celosvětových lékařských statistik je každoročně oficiálně registrováno asi 25–30 milionů případů rotavirové choroby s průměrnou úmrtností 2,5–4% z důvodu nedostatku kvalifikované lékařské péče na konkrétních územích. Podle obecně uznávané teorie výpočtu, téměř každý obyvatel planety nejméně 1 krát během své existence byl infikován výše popsaným patogenním agens, převážně typu A.

Příznaky

I když je symptomatologie rotavirové infekce dostatečně vyjádřena, je často zaměňována s projevy klasické otravy, chřipky a dalších onemocnění.

Jako hlavní patogeneze infekce se vyvíjí příznaky patologie a mají jasnou cyklickou povahu. Bez ohledu na způsob vstupu virionů se replikují primárně ve střevě, infikují enterocyty a vedou k negativním změnám v epitelu orgánu. Rotavirem indukovaný průjem s paralelním rozpadem střevních buněk vede k malabsorpci, přechodné deficienci a vylučované toxiny dráždí chloridové kanály a snižují aktivitu disacharidáz v mikrovaskulárních membránových strukturách, čímž narušují reabsorpci tekutin a aktivují sekreční reflexy enterálního nervového systému.

Primární projevy

 • Těžké zvracení. Někdy nezastavitelný;
 • Vysoká teplota, dosahující 40–41 stupňů. Špatně zatoulaný s klasickými NSAID;
 • Průjem Volná stolice má šedavě žlutý nebo světlý odstín s jílovitou konzistencí;
 • Časté naléhání na malou potřebu. Moč má bohatý nebo tmavý odstín, někdy s krví "vločky";
 • Obecné poruchy a téměř úplná ztráta chuti k jídlu;
 • Rýma, bolest při polykání, zarudnutí hrdla. Jsou tvořeny ve značném počtu případů, v důsledku čehož je často rotavirová infekce často zaměňována s SARS / chřipkou v rané fázi nebo orální otravou.

Po vytvoření výše popsaného komplexu symptomů pokračuje akutní fáze onemocnění, která trvá v průměru od 3 dnů do 1 týdne. Při absenci kvalifikované první pomoci a správné podpůrné léčebné terapie se člověk rychle rozvíjí příznaky sekundárních problémů a komplikací, zejména:

 • Dehydratace. Dehydratace nastává v důsledku rychlé ztráty velkého množství tekutiny na pozadí metabolických poruch;
 • Enteritida / gastroenteritida. Tvorba zánětlivého procesu v žaludku a tenkém střevě během rotavirové infekce je akutní a doplňuje hlavní klinický obraz onemocnění;
 • Nedostatek laktázy. Sekundární forma insuficience vzniká jako důsledek blokování produkce enzymů, obvykle vylučovaných enterocyty do střevního lumenu;
 • Kardiovaskulární poruchy. Způsobeno celkovou intoxikací těla a projevuje se tachykardií, zvýšeným krevním tlakem a dalšími negativními reakcemi.

Diagnostika a analýzy

Včasná a správná diagnóza rotavirové infekce umožňuje rychlejší a lepší léčbu oběti.

Rotavirový test

Moderní medicína dokáže detekovat rotavirus několika způsoby.

 • Klasický laboratorní výzkum. Je vyžadován soubor pracovních materiálů, který je v laboratorních podmínkách vyšetřen elektronovou mikroskopií nebo PCR diagnostikou. V prvním případě laboratorní asistent monitoruje vzorek pod speciálním mikroskopem, zatímco ve druhém případě je polymerázová řetězová reakce (jeden z přístupů experimentální molekulární biologie) organizována s ohledem na antigen VP6;
 • Expresní test. Většina lékáren prodává speciální proužky pro rychlou definici onemocnění doma. Test obsahuje antigeny k patogennímu agens typu A - nejběžnější forma rotaviru. Pás je ponořen do výkalů a v případě pozitivního výsledku je výše uvedený reovirus detekován s 90% pravděpodobností.

Jak odlišit rotavirus od otravy?

Rotavirus v počáteční akutní fázi projevu primárních symptomů je často zaměňován s otravou. V tomto případě se mohou i lékaři dopustit chyb, zejména terapeutů, kteří nemají potřebnou zkušenost nebo se zdržují s plnou diagnózou pacienta.

Vnější projevy intoxikace v obou patologických případech jsou velmi podobné - jedná se o systémové dyspeptické poruchy, horečku, tachykardii se zvýšeným krevním tlakem, změny konzistence a povahu moči s výkalem. V klasické lékařské literatuře se při provádění první diferenciální diagnózy doporučuje věnovat pozornost příznakům, jako je bolest v krku, silné slzení, kašel, zarudnutí sliznic dýchacích cest - vznikají při perorálním pronikání infekce rotavirů do těla s následnou reprodukcí virionů již ve střevě.

Je však třeba mít na paměti, že rozlišování mezi otravou a poškozením rotavirem je možné pouze tehdy, má-li charakter otravy jídlem nebo předávkování jednotlivými léky. V případě otravy organofosforovými sloučeninami, těžkými kovy, kumulativními jedy kauterizačního účinku, mohou být symptomy akutního období identické, zejména pokud nemluvíme o toxicitě v párech (kde bronchopulmonální systém trpí především), ale o přímé orální cestě pronikání patogenu.

Na základě výše uvedených argumentů lze tvrdit, že je zaručeno rozlišení mezi rotavirovou infekcí a otravou ve 100% případů bude získáno až po obdržení výsledků analýz - klasické PCR a mikroskopie, nebo rychlé metody.

Inkubační doba

Jak ukazují moderní klinické studie, proces infekce rotavirem začíná jednorázovým požitím 100 nebo více virionů. Hlavní cestou je ústní-fekální.

Výchozí inkubační doba onemocnění se pohybuje od 1 do 5 dnů a preventivní projevy mohou zahrnovat bolest v krku, bolest v krku, kašel a další projevy, často korelované s chladem nebo ARVI.

Celková reaktivní perioda pro rozvoj rotavirové infekce trvá 3 dny až 1 týden. V těžkých případech až 14 dnů. Post-reaktivní fáze postupuje rychle a bez komplikací končí za 4-5 dnů.

Léčba

Specifická léčba nebo účinné antidotum proti infekci rotavirem v současné fázi vývoje medicíny neexistuje. Klasické antivirotiky, univerzální i vysoce specializované, nemají žádný hmatatelný vliv na patologický agens tohoto typu. Hlavním cílem komplexní léčby výše popsaných infekčních lézí je boj s možnými komplikacemi, neutralizace symptomů a podpora základních životních parametrů těla, včetně rovnováhy vody a elektrolytů.

V závislosti na závažnosti stavu pacienta, možná doma, v laboratoři nebo v ústavní péči. V těžkých případech je pacient okamžitě umístěn na jednotku intenzivní péče.

Základní akce mohou zahrnovat:

 • Výplach žaludku. Je racionální používat pouze v nejrannějším stadiu akutního období onemocnění, stejně jako v projevech sekundárních příznaků gastroenteritidy. K provedení tohoto postupu je nutné použít běžnou čistou vodu v množství 1,5 litru a jakýkoliv dostupný sorbent (nejlépe v otravěných dávkách, jako je otrava jídlem). Předepsané množství tekutiny se vypije za 1 sezení a po několika minutách se vyvolá umělé zvracení;
 • Perorální podání rehydratačních roztoků. Optimální schéma je Regidron každé 4 hodiny + hojný příjem kapaliny nebo minerální vody (Borjomi) k obnovení ztráty tekutin a elektrolytů;
 • Zavedení tekutiny přes nazogastrickou trubici. Používá se v podmínkách nemocnice, je doplněn klasickými kapátky s glukózou;
 • Symptomatická léčba. Lze použít antipyretika a protizánětlivá léčiva, antispasmodika, antiemetická a protiprůjmová léčiva. V některých závažných případech - kortikosteroidy a jiné skupiny léčiv. Symptomatickou léčbu a jiné typy léčby předepisuje výhradně specialista;
 • Imunitní induktory a vitamínové minerální komplexy. V některých případech je rozumné používat modulátory imunitního systému, vitamínové minerální komplexy jsou přiřazovány jako doplněk, který obnovuje závažné ztráty prospěšných látek;
 • Probiotika a prebiotika. Účinné v post-reaktivním stadiu infekce rotavirem, kdy je nutné obnovit a chránit rovnováhu prospěšné mikroflóry infikovaného střeva. Prebiotika jsou fermentována střevní mikroflórou a stimulují růst prospěšných mikroorganismů. Probiotika obsahují prospěšné mikrokultury, které jednou v prebiotickém prostředí indukují obnovu střevní mikroflóry. Typickými zástupci těchto skupin jsou Hilak Forte, Linex, Lactobacterin.

Jídlo po rotaviru

Nejdůležitějším faktorem při vyléčení osoby z infekce rotavirem, spolu s konzervativní terapií, je dobře zvolená dieta v akutních a post-reaktivních obdobích onemocnění. Jeho základem je přísná dieta, stejně jako úplné odstranění jakýchkoli mléčných výrobků až do uzdravení.

Přímo v prvních dnech infekce rotavirem trpí člověk kromě obecné slabosti také nedostatkem chuti k jídlu. U těžké intoxikace, doprovázené těžkou dehydratací a těžkými dyspeptickými poruchami, bude pravidelná konzumace potravin nahrazena intravenózními injekcemi nezbytných látek (zejména glukózy).

Po základní stabilizaci stavu pacienta se doporučuje používat na vodě pouze lehké monoslakovité kaše, stejně jako jablečný kompot, který postupně rozšiřuje dietu. Základní principy výživy v kombinované reaktivní a post-reaktivní fázi akutního průběhu infekce rotavirem:

 • Omezení jakéhokoliv tepelného, ​​mechanického a chemického podráždění gastrointestinálního traktu;
 • Maximální možná minimalizace spotřeby tuků a komplexních uhlohydrátů (na nižší potřebný fyziologický práh) s normalizací obsahu bílkovin ve stravě. Typickým denním režimem je 100 gramů proteinu, 70 gramů tuku (většinou rostlinného původu), 250 gramů sacharidů (většinou jednoduchých), 6 gramů soli. Celková denní hmotnost potravy je asi 2,5 kg. Obsah kalorií - ne více než 2 000 Kcal za den;
 • Zvýšený příjem tekutin. Jako doplněk k rehydratačním postupům je vhodné použít 1,5 až 2 litry volné kapaliny (voda, želé, kompot, dogrose bujón, slabý čaj);
 • Dieta - zlomková, v malých porcích, ale 5-6 krát denně;
 • Vaření - většinou vaření, méně dušené nebo pečení. Složení - vždy ošuntělý. Teplotní rozsah hotových výrobků před podáváním je od 20 do 50 stupňů Celsia.

Všechny druhy ryb a masa s vysokým obsahem tuku, smažená jídla, omáčky, rajčata, okurky, okurky, okurky, vdolky, čerstvý chléb, veškeré pečivo, koření, ovoce (jsou povolena pouze pečená jablka), med, džem a zelenina jsou vyloučeny ze stravy. Cukr je značně omezen. Sladká, kyselá, kořeněná, slaná jídla, polotovary, káva, soda, rychlé občerstvení se nesmějí konzumovat.

Je dovoleno jíst sušenky, lehké nevařené vývary z drůbeže, slizové polévky (z rýže), kaše z pyré, masové placky, dušené karbanátky, telecí vařené ryby, želé, želé, některé bobule - borůvky, černý rybíz a třešně (vše v malém balení) množství). Tekutý čaj, slabá citronová šťáva, vývar boky a želé.

Restaurování střev

Jak infekce rotavirus postupuje, další potraviny jsou postupně zahrnuty do stravy v malých množstvích (obvykle zelenina, pak ovoce a všechno ostatní) a úplný zákaz je sledován až do zotavení pouze pro mléčné výrobky a záměrně nezdravé potraviny ve formě rychlého občerstvení, smažené a mastné. maso, oleje na bázi žáruvzdorných tuků, příliš slaná, kořeněná a kyselá jídla, stejně jako vdolky, obláčky, koláče a další velmi sladké výrobky, zejména ty na bázi kvasinek.

Aby bylo možné plně obnovit střevní zdraví, je nutné po určitou dobu dodržovat frakční dietu, připravovat vařením, napařováním a pečením, a také brát prebiotika a probiotika jako doplněk (například Hilak a Linex).

Prevence rotaviru

Mezi hlavní preventivní opatření patří:

 • Plná škála opatření k zajištění všeobecné hygieny. Mezi ně patří použití výhradně vařené a čisté vody pro přímé použití nebo vaření, pravidelné větrání místností, časté mokré čištění s dezinfekcí atd.;
 • Izolace pacienta se zřejmými příznaky infekce rotavirem;
 • Mytí rukou před jídlem mýdlem;
 • Poskytování jednotlivých příborů, kartáčů, ručníků, ložního prádla atd.;
 • Povinné tepelné ošetření ovoce, zeleniny a bobulí předběžným umytím pod převařenou teplou vodou;
 • Dodržování všech standardů osobní hygieny, zejména po návštěvě toalety, přicházející z ulice;
 • Odmítá jíst jídlo na ulici - koláče, shawarma a tak dále.

Rotavirová vakcína

Jednou z metod účinné prevence potenciální hrozby infekce rotavirem jsou očkování. Poprvé byly do oběhu zavedeny od roku 2011. V Rusku jsou v současné době k dispozici 2 takové léky - Rotarix a Rotatec. Bohužel se používají výhradně v pediatrické praxi, resp. Výzkum jejich vlivu na tělo dospělého zcela chybí, proto lékaři tyto léky nedoporučují.

Doktorova rada

Infekce rotavirem může pacientovi přinést spoustu problémů, ale podle níže uvedených doporučení je můžete minimalizovat:

 • Prevence je hlavním faktorem potenciální rezistence na rotavir. I když má člověk tuto infekci dříve, není imunní vůči re-infekci. Dodržujte pravidla obecné a osobní hygieny, nejezte syrové a pouliční potraviny, dodržujte teplotní režimy při mytí a přípravě jídla;
 • Nepřipevňujte výzvu k lékaři. Rotavirus může být také uzdraven doma v souladu s lůžkovým odpočinkem, prováděním konzervativní terapie, dalšími aktivitami, je však nutné řešit problém v každém případě specialistovi, pouze za účelem sledování vlastního zdraví a minimalizace vzniku komplikací;
 • Voda a rehydratace jako hlavní prostředek řešení vážných následků. Je to právě rychlá dehydratace organismu, která je považována za nejnebezpečnější následek infekce rotavirem. Předpokladem pro regeneraci je zvýšené používání roztoků kapalin a rehydratací. Vše ostatní s typickým průběhem onemocnění je sekundární.

Otázka odpověď

Kolik lidí je infikováno po rotaviru?

Přesné lhůty pro volání nemůžete, žádný profil specialista. Počínaje dnem skutečné infekce je osoba nositelem a distributorem virionů až do úplného uzdravení. Předběžné termíny, včetně inkubace, akutního období a postreaktivní fáze - od 10 do 25 dnů. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že i při absenci vnějších příznaků nemoci a propuštění pacienta ze zdravotnického zařízení může po určitou dobu potenciálně infikovat jinou osobu. Garantovaná data jsou získána jako výsledek laboratorních testů potvrzujících úplnou absenci rotaviru v těle.

Kolik dní se po infekci objeví rotavirus?

Inkubační doba rotaviru je velmi individuální a závisí nejen na koncentraci virionů, které vstoupily do těla, ale také na současném stavu imunity, přítomnosti dalších negativních faktorů. V průměru je to 1–7 dní před nástupem primárních symptomů

Můžu znovu dostat rotavirus?

Člověk může dostat rotavirus znovu, nicméně, patologické příznaky jsou oslabeny v důsledku přítomnosti imunity vůči virionům.

Jak stará je vakcína proti rotaviru? Existuje vakcína proti rotavirům pro dospělé?

V závislosti na typu vakcíny (Rotarix nebo Rotatec) musí být průběh očkování (resp. 2 nebo 3 injekce) dokončen do 6 nebo 8 měsíců po narození dítěte. V současné době nejsou pro dospělé vakcíny proti rotaviru.

Může tam být rotavirus bez teploty?

Absence teploty v případě infekce rotavirem není typická a může znamenat dvě možné příčiny:

 • Osoba, která nedávno trpěla infekcí rotaviry a imunitou, která má proti ní čerstvé protilátky, velmi účinně potlačuje nemoc;
 • Imunita pacienta špatně reaguje na rotavirus, který mu neposkytuje dostatečnou rezistenci. V tomto případě je pravděpodobnost závažných komplikací extrémně vysoká a je nutná okamžitá hospitalizace.

Kolik dní má dospělá teplota rotaviru?

Vysoká teplota v případě infekce rotavirem bude přetrvávat po celou dobu reaktivní fáze onemocnění - od 3 do 7 dnů po nástupu prvních akutních symptomů. U těžkých forem toxikace se tento časový interval zvyšuje až na jeden a půl týdne.