Co dělat, když po studené ztracené vůni, chuti a vůni

S pomocí vůně člověk vnímá příchutě a cítí chuť konzumovaných potravin. Existují případy, kdy tento pocit a schopnost rozlišovat pachy zmizí, když je nos v době nemoci blokován a po určité době.

Proč vůně a chuť zmizí, když máte chlad?

Ztráta zápachu při nachlazení je normální v důsledku symptomatického projevu onemocnění. Nepropadejte panice, pokud se tato odchylka objeví v nose. Abychom pochopili, proč se to děje, musíte mít informace o příčinách patologického procesu.

Pachatelem vymizení vnímání chuti je tvorba edému sliznice těla s rozvojem nepříznivých účinků, včetně změn ve fungování některých částí nervového systému.

Na vnitřní nosní ploše je zóna citlivých buněk, které jsou schopny zachytit vůni a poté přenášet informace do mozku. Je zde podrobná analýza, jejímž výsledkem je vůně získaná svým charakteristickým směrem a názvem.

Výsledný rýma s pravidelným hromaděním hlenu významně snižuje účinnost nervových receptorů, blokuje pronikání molekul do oblastí zodpovědných za pach. V takových případech by měla být léčba zaměřena na snížení hladiny edému sliznice, jakož i na eliminaci hlavních klinických příznaků onemocnění.

Pro chuťové vjemy jsou zodpovědné receptory umístěné na povrchu jazyka, nemění jejich funkce během nachlazení. Vzhledem k jejich neoddělitelnému spojení s čichovým orgánem však v této oblasti dochází ke ztrátě citlivosti.

Je to dáno tím, že v případě nedostatečných informací o pachu jídla není mozek schopen plně produkovat kvalitativní analýzu chuťových nuancí a zároveň přesně rozlišovat mezi hluboce vyjádřenými prvky:

Pozor! Se zánikem možnosti pachu člověk ztrácí schopnost rozlišovat chuť výrobků.

Kdy se bát

Aby se zabránilo zanedbávání patologických procesů, stejně jako vzniku různých komplikací, je nutné znát zvláštnosti procesu spojeného se ztrátou citlivosti na aroma:

 1. Pokud čich není přítomen při nachlazení nebo virovém onemocnění doprovázeném zimou, neměli byste se bát. Provádění všech nezbytných lékařských doporučení, vnímání pachů se vrátí, několik dní po léčbě.
 2. V případě nazální kongesce v důsledku rozvoje alergické reakce se zvyšuje doba obnovení normální aktivity receptoru.
 3. Pokud dojde ke ztrátě čichu v případě vazomotorické rýmy, která se vytvoří, když má člověk zakřivení nosního septa nebo polypy, k odstranění zdroje provokačního edému, bude nutný chirurgický zákrok.
 4. Když sinusitida může být také ztracena aromatické a chuťové pocity. Poté, co podstoupil účinný terapeutický kurz, jak se zbavit nemoci, praní nosních průchodů fyziologickým roztokem několikrát denně, se vnímání pachů obvykle vrací.

Pozor! Když se po zotavení neobnoví ztracené funkce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a lékařskou pomoc.

Jak obnovit vůni a chuť?

Lékařské akce zaměřené na navrácení ztracených funkcí se skládají z několika fází.

Identifikace a odstranění zdroje choroby

V podstatě existuje několik hlavních příčin vzniku chladu:

 • virová rýma - v průměru 55% všech případů rýmy, zahrnuje symptomatickou léčbu formou zahřívání a užívání antivirotik;
 • bakteriální výtok z nosu - vedle fyzioterapie zahrnuje použití antibiotik;
 • alergický projev - léčba spočívá v užívání antihistaminik.

Pozor! Vasokonstrikční kapky zmírňují ucpání nosu, ale nemají terapeutický účinek. Vzhledem k velkému počtu vedlejších účinků, jakož i díky rychlé závislosti, jsou tyto léky doporučeny k použití po dobu až sedmi dnů.

Čištění nosní dutiny z hlenu

Dalším krokem k opětovnému získání čichu je mytí nosní sliznice roztokem připraveným z 1 lžičky soli rozpuštěné ve 200 ml teplé vařené vody. Realizace manipulace s čištěním je následující:

 • naplňte injekční stříkačku připravenou kapalinou;
 • naklonil se nad dřez a otočil hlavu na stranu;
 • umístěte špičku zařízení do oblasti jedné nosní dírky;
 • stiskněte stříkačku, propláchněte dutinu a roztok by měl vytékat z druhého nosního průchodu.

Postup zavlažování by měl být prováděn až 4x denně.

Pro opláchnutí nosu se doporučují také speciální léky. Mezi nimi jsou:

Dýchací úleva

Aby se snížilo ucpání nosu a urychlil proces obnovy čichových receptorů, doporučuje se splnit určité podmínky:

 1. Před spaním si vezměte horkou koupel nebo sprchu. Pára má pozitivní vliv na stav nosní dutiny, poskytuje hydratační a čistící účinek, pomáhá zbavit se hlenu. V tomto případě je třeba vyhnout se hypotermii po provedení procedur.
 2. Udržování normální vlhkosti v místnostech. K tomuto účelu se používají speciální zvlhčovače. Můžete použít domácí metodu, umístění v místnosti namočené ručníky nebo prostěradla.
 3. Pravidelný nápoj ve formě tepla. Během dne je třeba pít horký nápoj co nejrychleji. Zvláště užitečný je čaj s přídavkem citronu nebo malinového džemu, stejně jako nízkotučné vývary.

Využití lidových metod

Existuje mnoho různých receptů používaných k léčbě nachlazení, což má za následek obnovení citlivosti chuti a vůně. Nejúčinnější z nich jsou:

 1. Olejová inhalace. Pro postup doma, je třeba nalít 1 šálek čištěné vody do nádoby, citronová šťáva v množství 1 lžíce. lžíce, máta nebo levandulový olej. Po varu nechte kapalinu stát 1-2 minuty na nízkém ohni. Přijatý lék se aplikuje jednou denně v teplé formě pro inhalaci nosem střídavě na jednu a další nozdry. Léčebný cyklus je 12-15 dnů.
 2. Propolis. Příprava směsi skládající se z 1 dílu propolisu, 3 dílů másla, 3 dílů slunečnicového oleje. Důkladně promíchejte do hladka. Bavlněná vata otočená v turundách, namočená v medicíně, je umístěna do obou nozder po dobu 10 minut. Manipulace se doporučuje dvakrát denně.
 3. Zelná šťáva. 1 kapka lisované šťávy z čerstvých listů rostliny by měla být vmíchána do nosu třikrát denně. Stav, kdy pacienti necítí zápach, se významně zlepšuje po 10-15 procedurách.
 4. Šťáva z česneku nebo cibule. Kapalná kapalina se zředí vodou v poměru 1:20, cibule - 1:50. Při absenci alergické reakce na med lze do roztoku přidat několik kapek tekutého přírodního včelařského produktu.
 5. Mléko s bylinkovým šalvějí. Má pozitivní vliv na sinusitidu různého původu, zlepšuje imunitu. Pro přípravu prostředků se doporučuje zahřát 200 ml mléka, ne vařící, kombinovat s 1 polévkovou lžíci. lžíce suché syrové šalvěje. Trvejte po dobu 10-15 minut. Po tom, prostředek k napětí a vzít ústně v malých porcích během dne.
 6. Inhalace brambor. Vařené brambory v kůži. Bez vypuštění kapaliny se nádoba na brambory používá k inhalaci par po dobu 5-10 minut. Postupy se provádějí denně po dobu 7-10 dnů.
 7. Gymnastika a masáž obličeje. Vedení zasedání pomáhá zlepšit krevní zásobení, což vede k tomu, že krev v nose začíná cirkulovat rychleji, postupně obnovuje citlivost na aromatické receptory.

Ztráta vůně a chuti nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro lidské zdraví. To se však týká pouze případů, které jsou komplikací nachlazení nebo projevů alergií. Pokud chuť citlivost a čich se nevrátí po dlouhou dobu, stojí za to navštívit otolaryngologist určit zdroj patologické odchylky a určit účinnou léčbu problému.

Jak vrátit pocit chutí a vůně při nachlazení?

Mnozí z nich jsou konfrontováni s fenoménem, ​​kdy schopnost vnímat pachy a chutě se výrazně snižuje nebo zcela mizí.

Pro ty, kteří nejsou s takovým stavem obeznámeni, se to může jevit jako málo důležité. Ve skutečnosti však ztráta chuti a vůně život velmi ztěžuje, je vybledlá, svěží, což výrazně ovlivňuje emocionální stav.

Mechanismus vnímání vůní a chutí

Každý z nás vnímá pachy citlivých buněk, které jsou v sliznici v hloubkách nosní dutiny. Prostřednictvím nervových kanálů jde signál do mozku, který informace zpracovává.

Chuťové receptory jsou umístěny v ústech. Slaná, kyselá, sladká nebo hořká je vnímána zvláštními papilemi jazyka. Každá skupina zaujímá svou vlastní zónu a je zodpovědná za vnímání určité chuti. Všechny chuťové vjemy jsou také analyzovány mozkem.

Ztráta pachu v jazyce lékařů - anosmie. Pokud člověk přestal vnímat chutí, nazývá se to avgesie.

Nervová vlákna obou analyzátorů jsou úzce spjata. Chybějící čich často vede ke změně chuti, známé pokrmy jsou vnímány nedostatečně, protože zdá se nám, že jídlo nemá obvyklou chuť. Ale ve skutečnosti nejsme schopni zachytit chuť pokrmu.

Nejčastější příčiny poruch chutí a čichového vnímání

Nejběžnějším důvodem, proč přestáváme vnímat pachy a chuť jídla, je zima, ale nemusí to být jediný viník. Je velmi důležité včas určit původ symptomů, aby se předepsala správná léčba.

Akutní zánět, otok a akumulace hlenu se vyskytují, když běžné nachlazení způsobuje rozvoj patogenní flóry, která je vždy přítomna v těle, nebo viry a bakterie vstupují do těla. Při výskytu nepříznivých stavů, celkového oslabení imunity se patogeny rychle množí. Nosní dutiny, bojující s infekcí, produkují hlen, který je určen k boji proti hlubšímu zavedení patogenů.

Ztráta vůně a neschopnost užívat si jídla mohou mít několik důvodů:

 1. dysfunkce svalů pracujících ve stěnách cév nosu. Tento účinek je pozorován u těch, kteří zneužívají kapky z nachlazení. Nemají terapeutický účinek, ale ovlivňují pouze symptomy, takže se nedoporučují déle než 5 dnů. Po této době začnou prostředky vazokonstrikčního působení negativně ovlivňovat stav sliznice, v důsledku čehož jsou naše čichové schopnosti narušeny;
 2. alergie. To způsobuje těžké otok a těžké propuštění z nosu, což vede ke ztrátě vůně;
 3. kontakt s dráždivými látkami. V roli provokatérů mohou jednat některé látky nebo dokonce produkty. Po kontaktu s česnekem nebo octem můžete ztratit čich nebo chuť. Čichová dysfunkce se často vyskytuje při použití chemických detergentů s pronikavým zápachem. Práce s receptory nosní sliznice je také narušena, když na ně narazí cigaretový kouř;
 4. hormonální selhání. Vnímání chuti a vůně se někdy mění během menstruace nebo těhotenství, přičemž se užívají perorální antikoncepce. Tyto změny jsou dočasné a obvykle probíhají samy;
  vrozené a získané anatomické vady. To by mělo zahrnovat polypy, adenoidy, různé záněty, individuální strukturní rysy nosní přepážky. Některé z těchto problémů může vyřešit chirurgický zákrok;
 5. mechanické poškození. Vznikají nejen v důsledku rozsáhlého zranění, ale také v důsledku účinků malých částic: kovových nebo dřevěných hoblin, prachu atd.;
 6. věkové změny;
 7. Poruchy CNS.

Ztráta pocitu nervových poruch

Má několik stupňů:

 • úplná ztráta citlivosti (anosmie);
 • iluzorní vnímání okolních vůní (kakosmie);
 • částečné vnímání, zachycení pouze silných pachů (hyposmie);
 • vysoce akutní čich (hyperosmie).

Všechny problémy spojené s čichem jsou obvykle způsobeny příčinami, které lze připsat dvěma skupinám: periferním a centrálním. Pro první skupinu příčin jsou patologie, které se vyskytují v nosní dutině. Ty jsou důsledky narušení mozku, stejně jako čichového nervu pod vlivem různých onemocnění nebo věku.

Ztráta chuti a vůně po nachlazení nebo z jiných důvodů může vést ke stavu apatie nebo zvýšené podrážděnosti. Mnozí se uchylují k symptomatické léčbě.

Aby se však účinně bojovalo za obnovení citlivosti a normalizace receptorů nosní dutiny a úst, je třeba dodržovat lékařská doporučení. Pouze lékař může s přesností určit, proč vůně a chuť zmizely, dát správné rady, jak je obnovit.

Zvláště musíte být opatrní, pokud ztráta citlivosti není nemocná zimou. Možná budete potřebovat pomoc neurologa k diagnostice pravděpodobných patologických stavů mozku nebo jiných závažných onemocnění.

Metody řešení ztráty citlivosti

O tom, jak vrátit pocit chuti a vůně, když máte nachlazení, ošetřující lékař ví nejlépe.

Někdy je nutné provést speciální test, který má určit, jak je pacient správný, říkat: „Necítím chuť jídla...“ nebo „Čuch už nezmizel...“ Test je, že pacient je zase nabídnut inhalovat obsah lahviček, které obsahují silně vonící látky. Obvykle se nalije roztok octa, tinktury valeriánu, amoniaku.

Doma, v experimentu, můžete použít ty kapaliny a produkty, které jsou na ruce: alkohol, parfém nebo ředidlo barvy, zápalnou shodu. Pokud každý další pach pacienta stále není schopen cítit, pak můžeme dojít k závěru, že má problém.

Chcete-li pochopit, jak obnovit čich a schopnost vychutnat si jídlo, budete potřebovat specializovaného otolaryngologa.

Tradiční léčba

Pokud lékař zjistí, že příčinou těžkého sliznice je zima, sinusitida, infekce virovými infekcemi a alergie, jsou předepsány vazokonstrikční prostředky. Ve 3. až 5. den po aplikaci vhodných kapek nebo spreje se obvykle projeví výrazná úleva od nosního dýchání. Časem si pacient všimne, že jeho čich se postupně zotavuje.

Ve většině případů dochází k výtoku způsobenému virovou infekcí. Dobře reaguje na symptomatickou léčbu. Pacientovi je ukázán bohatý teplý nápoj, zavedení fyziologického roztoku a antivirotik.

Pokud se bakteriální infekce stala příčinou onemocnění, pak antibiotika bude nutné zde.Z běžného nachlazení alergické povahy se zbavit antihistaminik.

Všechny výše uvedené metody eliminují příčinu onemocnění. Ale jak vrátit vůni a chuť, když je nos naplněn? Dýchací orgán je nutné očistit od nahromaděného hustého hlenu.

K tomu bude hotový výrobek nebo nejjednodušší solný roztok, který se dá snadno vyrobit doma. Vezměte 1 lžičku. sůl (nejlépe moře), promíchejte v teplé vařené vodě (1 šálek). Bude také vyžadovat injekční stříkačku. Výsledný filtrovaný roztok se tam shromáždí a dvě nozdry se střídají nad dřezem, takže voda vstupuje do jedné nosní dírky a vylévá z druhé. Doporučuje se provádět postup 2-3 krát denně.

Jak zmírnit stav

Jaké metody lze ještě uchýlit k tomu, co dělat, aby se zmírnil stav pacienta? Zobrazeno:

 • Teplá sprcha. Nosní průchody se dobře čistí pod vlivem páry. Po sprše, musíte zabalit dobře, jít do postele.
 • Zvlhčování vzduchu. Snažte se udržet vlhkost místnosti v rozmezí 60-65%. K tomu můžete zavěsit mokrý hadřík na parní topnou baterii nebo použít zvlhčovač zakoupený v obchodě.
 • Spousta teplé tekutiny. Vhodné čaje, kompoty, ovocné nápoje, ne příliš bohatá kuřecí vývar.
 • Fyzikální terapie, laserová terapie, magnetoterapie. Pomoc při inhalaci pomocí léků obsahujících hydrokortison.
 • Použití imunomodulačních činidel.
 • Dobrou pomocí je masáž a dechová cvičení.

Jak obnovit ztracenou chuť? Nejlepší odpověď na tuto otázku můžete získat od specialisty. Lékaři obvykle předepisují léky obsahující erytromycin, pokud je zjištěna bakteriální nebo virová povaha onemocnění, jakož i přípravky umělých slin při jeho nedostatku.

Lidové léky

Výhodou tradiční medicíny je, že používá pouze přírodní látky. Tyto recepty mohou být také použity k léčbě. Zde jsou nejjednodušší:

 • Inhalace. Do sklenice vroucí vody přidejte 10 kapek citronové šťávy a jeden z éterických olejů: máta peprná, levandule, jedle nebo eukalyptu. Léčba trvá 5 až 10 dnů, provádí se jednou za den. Velmi populární jsou také vdechování horkých brambor, heřmánku, šalvějových odvarů.
 • Kapky oleje. Obvykle se používá mentol a kafrový olej ve stejném poměru nebo bazalkový olej.
 • Turunda. 2krát denně se bavlněné tampony namočené v másle a rostlinném oleji umístí do stejných částí plus třikrát méně propolisu do nosních průchodů.
 • Kapky. Na bázi medu a řepné šťávy (1: 3), broskvového oleje, mumie (10: 1).
 • Zahřívání Pouze v případě, že lékař, který určil příčinu nemoci to nezakazuje, protože zahřívání není vždy užitečné.
 • Balzám "Hvězda". Doporučuje se mazání určitých bodů.

Chcete-li obnovit chuť, použijte také:

 • Bylinná inhalace.
 • Pití Dobré mléko pomáhá s medem.
 • Česnek odvar. 200 ml vody se vaří, 4 stroužky česneku se vaří po dobu 2-3 minut, mírně osolené a opilé horké.

Netrpěliví pacienti často kladou otázku: "Jak rychle se mohu zotavit, když znovu cítím všechny pachy a chutí?" Lékař na tyto otázky nikdy nebude schopen odpovědět. Jak dlouho bude trvat, než se člověk vrátí do normálu, závisí na individuálních vlastnostech každého z nich.

Prevence

Prevence pomůže předcházet problémům. Aby se lékař neptal na to, proč smrdí vůně nebo pocit chuti, měli byste včas léčit onemocnění nosohltanu, v případě chronické rýmy nezanedbávejte hygienické postupy.

A následujte tradiční rady o zdravých jídlech, zbavení se špatných návyků, chůze a tělesné výchovy pod širým nebem. Vždy je lepší zabránit výskytu nemoci než dlouhodobě léčit.

Jak vrátit chuťové pocity za chladu

Mnoho lidí přemýšlí, proč chuť a vůně zmizí z nachlazení. U některých pacientů se po zotavení neobnovuje funkce. Proto stojí za to zvážit příčiny onemocnění a způsoby jeho řešení.

Příčiny ztráty pachu a chuti

Existuje mnoho důvodů pro ztrátu pachu a chuti během chladu:

 1. Šíření virové infekce v těle. Zpravidla na počátku vývoje člověk často kýchá, pak dochází k přetížení v dutinách, doprovázené různými sekrecemi
 2. Sinusitida nebo rýma. Ztráta chuti během nachlazení může být spojena s komplikací běžného onemocnění. Náhlé změny teploty, kongesce, migrény
 3. Nadměrné užívání nosních léků. Pokud jste ztratili chuť, když máte nachlazení, doporučuje se zkontrolovat, kolik kapek se používá během dne. Když je dávka léku porušena, vede to k mechanickému poškození sliznice, což způsobuje vedlejší symptomy
 4. Silný zápach. Některé látky (alkohol, káva, cibulový ocet) mohou tyto receptory blokovat, protože v průběhu zimy dochází k dočasné ztrátě chuti. Po několika minutách se funkce obnoví.
 5. Alergická reakce. Zpravidla můžete často najít otázku na fórech: Necítím chuť jídla, když mám zima. Je-li to doprovázeno hojným výtokem z nosu, slzami z očí a jejich zánětem, je nutné vytvořit podnět a izolovat ho od jeho účinků.
 6. Hormonální změny. Tyto aspekty zpravidla zahrnují nejen patologii, ale také PMS, těhotenství a další reakce ženského těla na přirozenou restrukturalizaci.
 7. Kontakt s nebezpečnými chemikáliemi. Zpravidla mohou některé aerosoly vyvolat nejen nazální kongesci, ale také ztrátu zápachu. Kouření může být považováno za nejčastější příklad, protože kouř často dráždí nosní sliznici.

Mnoho lidí má paniku, pokud chuť a vůně zmizí během zimy. Co dělat v takových případech? Prvním krokem je zajistit, aby osoba v minulosti neměla žádné fyziologické rysy nosu nebo traumatu, což vedlo k dysfunkci. Pokud pacient řekne: „Necítím chuť jídla a vůně, když mám zima a co mám dělat, zpravidla,“ anatomické problémy řeší pouze chirurgická metoda.

Fáze vývoje

Chcete-li zjistit, jak rychle vrátit chuť a vůni nachlazení, musíte se nejprve seznámit s fázemi vývoje onemocnění:

 1. Hyposmie. Člověk zcela neztratí svou funkci. Pocity a pachy jsou otupené, ale přetrvávají. Látky s fuzzy pachem se cítí mnohem horší.
 2. Anosmia Pacient nemůže rozpoznat žádný pach. Nejčastěji se patologie vyvíjí v důsledku infekčních onemocnění nebo po mrtvici.
 3. Kakosmia Zkreslené vnímání vůní. Příjemný zápach způsobuje negativní pocit
 4. Hyperosmie Hlavní příčinou vývoje je porušení vnímání na psychologické úrovni.

Mnoho lidí píše zprávy na fórech „se zimou necítím chuť a vůni, co mám dělat a jak ji vyléčit?“, Protože příznaky přispívají k rozvoji deprese, nedostatku chuti k jídlu a způsobují nepohodlí v každodenním životě.

Metody obnovy

Odpověď na otázku, jak vrátit chuť a vůni nachlazení, je doporučeno uspořádat komplexní účinek na nemoc, který bude sestávat z následujících složek:

 • Sanitace. Je nutné vyčistit nosní dutinu sekrecí sliznic, které interferují s dýcháním a "ucpávají" receptory. Doporučuje se používat roztoky obsahující stříbro, například Protargol
 • Použití kapek s vazokonstrikčním účinkem. Mnozí odborníci, kteří doporučují pacientům, jak vrátit vůni a chuť studeným nádechem, doporučují používat nafthyzinum, galazolin nebo Tezin, pokud je otok stále
 • Obnovení imunitní bariéry. Použití léků, které obnovují imunitu: Kagocel, potravinové doplňky, Imudon
 • Fyzioterapeutické činnosti. Jistě každý ví, že využití fyzioterapie má pozitivní vliv na stav těla. Inhalace jsou zpravidla předepisovány na základě Dimexidum, UHF a řady dalších opatření, která pomáhají vyrovnat se s účinky nachlazení.
 • Chirurgický zákrok Anatomické patologie, jejichž důsledkem je, že člověk nemůže plně dýchat nebo chutnat, také nejsou neobvyklé. Vyřešení problému, jak vrátit chuťové pocity v případě nachlazení, se odborníci nejčastěji uchylují k provozním opatřením, pokud není možné tento problém ovlivnit medikací.

Je důležité si uvědomit, že nejúčinnější léčbu může předepsat pouze lékař. Proto, v nepřítomnosti zápachu a vůně, je doporučeno vyhledat radu co nejdříve.

Odvolání na tradiční medicínu

Abychom zjistili, jak v případě nachlazení vrátit čich, mnozí odpůrci moderní medicíny se obracejí k lidovým metodám, které mohou mít také příznivý vliv na tělo:

  Inhalace. Každý dospělý si pamatuje tento postup od dětství, kdy babičky byly nuceny nadechnout pár léčebných dekorací na pánvi. Nejdříve je třeba pokrýt hlavu ručníkem, aby se výpary rychle neodpařovaly. Průměrná doba trvání akce je maximálně sedm minut.

Pro inhalaci můžete užívat následující složky:

 • Brambory
 • Esenciální olejové výlisky z máty, levandule nebo eukalyptu. Zpravidla se nepoužívá více než pět kapek na litr vroucí vody. Pozor! Nedoporučuje se přidávat více, aby se zabránilo alergické reakci.
 • Bylinný odvar. Nejprve je třeba připravit vývar sám. Vezmeme suché extrakty heřmánku a měsíčku av poměru 3 lžíce a litru vroucí vody trváme na tom, že lék
 • Citrus. Lze použít aromatické oleje. V tomto případě platí pravidlo, jako v prvním odstavci - ne více než pět kapek na litr.
 • Turunda nebo vaření léčivé tampony. Chcete-li tyto produkty sami, je velmi jednoduché. Především připravte ošetřovací roztok, ve kterém je tampon namočený. Průměrná doba používání není delší než 15 minut.

  Některé příklady:

  • Roztopte med a v poměru 1: 1 zamíchejte spolu s máslem
  • Extrakt propolisu a voda 1: 1
  • Kalanchoe a voda. Spravidla se tyto podíly volí individuálně.
 • Praní je dalším lékem, který je důležitý pro dospělé a děti. K vytvoření roztoku je třeba použít mořskou sůl (10 g), teplou vodu (100 g) a jód (4 kapky). Pro kvalitní mytí se doporučuje použít 2 ml stříkačku
 • Hvězdicový balzám má chladivý, specifický účinek. Zpravidla platí pro křídla nosu, čela a nosní přepážky. Léčba trvá v průměru asi pět dní.
 • Preventivní opatření

  Chcete-li bojovat proti ztrátě pachu a chuti během zimy, můžete použít moderní léky nebo tradiční lidové prostředky. Nejlepší je však prevenci této nemoci, než řešení jejích následků. Jako preventivní opatření se doporučuje věnovat pozornost následujícím tipům:

  1. Začněte s léčbou nosu při prvních známkách zimy
  2. Dodržujte hygienická opatření, používejte různé odbarvení a trvejte na tom, zda pacient trpí chronickou rýmou
  3. Eliminace expozice potenciálním alergenům
  4. Užívejte léky, které pomáhají posilovat imunitní bariéru
  5. Dietní kontrola, odstraňování syntetických přísad a škodlivých solí
  6. Pokud je to možné, chodit po přírodě, dělat tělesná cvičení, sportovat.

  Zpravidla se v počátečním stadiu vývoje nemoci člověk cítí nepohodlně, protože nechápe, co jí, nebo co ho obklopuje. Jak však postupuje, vzniká vážná úzkost. Nejprve se nedoporučuje zdržovat návštěvu specialisty, který vám pomůže co nejrychleji zorganizovat komplexní léčbu a zbavit se vedlejších symptomů.

  Co dělat, když se v hlavě zchladí čich a chuť?

  Vůně hraje v našem životě velkou roli vůně: díky ní se můžeme nejen těšit na příjemné vůně, ale také vnímat jídlo jako chutnější. Pamatujte si, jak chutné jídlo vypadá, když máte ucpaný nos a nerozlišujete mezi vůněmi.

  Jaký je mechanismus vývoje ztráty tohoto pocitu, co dělat, když se při čichu ztratil čich a jak vrátit chuť vašim oblíbeným jídlům: pojďme pochopit.

  Trochu fyziologie

  Částečná nebo úplná ztráta pachu má vědecký termín - anosmie. Zhoršení vnímání chuti se nazývá agevziya. Abychom pochopili příčiny vzniku těchto příznaků, dotkneme se fyziologie.

  Čichová oblast je umístěna v sliznici horní části nosní dutiny. Jedná se o speciální citlivé buňky, které jsou schopny vnímat pachy a přenášet je přes čichový nerv do mozku, kde jsou zpracovávány.

  Vnímání chuti se také provádí v mozku na úrovni analyzátoru chuti. Nervové impulsy z buněk umístěných na papilách jazyka jsou analyzovány centrálním nervovým systémem a jsou rozpoznány člověkem.

  Vzhledem k tomu, že se nervová vlákna čichových a chuťových analyzátorů protínají, je vnímání chuti a vůně mnoha pokrmů neoddělitelně spojeno.

  Příčiny ztráty pachu a chuti

  Jednou z nejčastějších příčin anosmie a avgesie je banální chlad. Infekční činidla (viry, bakterie nebo houby) se zavádějí do nosní sliznice, což způsobuje zánět - rýmu.

  Edém a nahromaděný hlen zabraňují citlivým buňkám vnímat informace a osoba téměř necítí. Na tomto pozadí jsou všechna jídla čerstvá a bez chuti. Kromě studené hlavy lékaři rozlišují několik dalších důvodů, pro které může vůně zmizet:

  • Periferní působení (problém v nosní dutině):
   • Dlouhodobé užívání nosních vazokonstrikčních kapek;
   • Kontakt se škodlivými látkami;
   • Zakřivení nosní přepážky;
   • Polypy a jiné novotvary v nosní dutině;
  • Centrální působení (problém na úrovni mozku):
   • Následky traumatického poranění mozku;
   • Poškození čichového nervu;
   • Polyneuropatie u diabetes mellitus;
   • Věkové změny.

  Jak se s problémem vypořádat: odborné poradenství

  Co dělat, když po rinitidě zmizí čich a všechny potraviny se zdají být chutné a nechutné? Řešení tohoto problému by mělo být komplexní a mělo by zahrnovat několik kroků.

  Krok 1. Odstraňte příčinu onemocnění

  Nejčastěji rýma - důsledek "usadil" v těle infekce. Je důležité poradit se s lékařem, aby se určil původce rýmy a adekvátní terapie:

  V 50-60% případů se léčí symptomaticky (teplý nápoj, infuze fyziologického roztoku) nebo jmenování antivirotik (rimantadine, Relenza).

  Vyžaduje jmenování antibiotik. Hlavními skupinami léků jsou peniciliny, cefalosporiny, makrolidy.

  Pokud je rýma alergická.

  Lékaři předepisují antihistaminika (Suprastin, Zyrtec, Claritin).

  Věnujte pozornost! Vazokonstriktorové nosní kapky, které pravděpodobně unikly těm, kteří měli alespoň jednou v životě život nosu a jejich čich byl ztracen, nevyléčí rýmu, ale pouze eliminují nepříjemné symptomy. Vzhledem k tomu, tyto nástroje jsou rychle návykové a mají mnoho vedlejších účinků, lékaři doporučují používat ne více než třikrát denně a ne více než pět dní v řadě.

  Krok 2. Vyčistěte hlenovou dutinu nosu

  V případě rýmy je možné vůni a chuť vrátit opláchnutím nosní dutiny fyziologickým roztokem. Nejjednodušší fyziologický roztok může být vyroben doma rozpuštěním 1 lžičky. bez kopce soli ve sklenici vařené vody. Můžete také použít hotové farmaceutické přípravky:

  Postup je jednoduchý:

  • Vezměte fyziologický roztok do stříkačky;
  • Ohněte se nad dřezem a otočte hlavu stranou;
  • Vložte špičku stříkačky do nosní dírky;
  • Při zavlažování nosní dutiny jemně klikněte na hrušku. Tekutina by se měla ohýbat kolem nosní přepážky a proudit z ostatních nosních dírek.

  Lékaři dělají nosní mytí 2-3 krát denně, dokud se stav nezlepší.

  Krok 3. Ulehčujeme dýchání

  Jednoduché, ale zároveň účinné způsoby, jak zmírnit nosní dýchání a znovu získat čich v běžném nachlazení:

  Teplá sprcha před spaním.

  Vodní pára zvlhčí a vyčistí nosní průchody z hlenu a dýchání a pach bude mnohem snazší. Je důležité vyhnout se podchlazení po ošetření vodou.

  Udržujte v místnosti optimální (na úrovni 60-65%) vlhkost.

  K dosažení tohoto čísla můžete použít zvlhčovač nebo mokré ručníky zavěšené kolem bytu.

  Bohatý teplý nápoj.

  Pijte více horkého čaje s citronovou nebo malinovou marmeládou, nízkotučné kuřecí maso.

  Krok 4. Tradiční metody léčby

  Tradiční medicína navrhuje používat česnek pro návrat vůně a chuti na zimu. Jak rychle řešit nepříjemné příznaky česnekovou vodou?

  • Připravte si odvar z česneku, házet 4 stroužky loupaného a nasekaného česneku do 200 ml vroucí vody;
  • Vařte po dobu 2-3 minut a na konci vaření přidejte špetku soli;
  • Pijte horkou směs;
  • Příjem takového nástroje po večeři po dobu tří dnů opět pomůže plně cítit chuť a vůni.
  Před použitím česneku odvar se poraďte se svým lékařem. Nástroj má kontraindikace (individuální intolerance, nemoci žaludku, střev atd.).

  Jak rychle vrátit vůni a chuť v zimě, co dělat

  Katarální patologie jsou nejčastějšími příčinami ztráty nebo zhoršení chuti, vůně, takže pacienti mají často otázku: jak vrátit zápach za studena? V důsledku nahromaděného hlenu a zánětu selhává funkce citlivých buněk, v důsledku čehož osoba dočasně ztrácí schopnost cítit chuť a vůni v plném rozsahu. Ztráta zápachu při nachlazení nebo dysosmie vyžaduje komplexní léčbu, která spočívá v průchodu čtyř stupňů.

  Eliminace příčin patologie

  Rýma je důsledkem infekce v lidském těle nebo šíření alergické reakce.

  Existují 3 hlavní příčiny chladu:

  • virové invaze;
  • aktivace bakteriální aktivity;
  • alergeny.

  Jak vrátit vůni a chuť studené virové povaze

  K léčbě této patologie je zapotřebí symptomatická metoda. Za tímto účelem jsou předepsány antivirotika. Zvláště oblíbené jsou Relenza a Remantadin. Pokud osoba není fanouškem léků, léčba by měla být provedena podáním fyziologického roztoku. Současně je nutné během nemoci konzumovat velké množství teplých nápojů, například vody, mléka nebo čaje.

  Pokud se v případě bakteriálního kataru ztrácí čich, měli byste pít antibiotika. V závislosti na konkrétním patogenu mohou lékaři pacientovi předepsat lék penicilinu, makrolidu nebo cefalosporinu.

  Pokud při alergické rýmě zmizí čich a chuť, je nutné pít antihistaminika. Mezi nimi, Zyrtec, Suprastin, Claritin je nejvíce často jmenován.

  Nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem nevyléčí infekci ani alergie, ale pouze odstraní symptom, který se objevil. Navíc, tyto nástroje jsou návykové, takže lékaři nedoporučují jejich použití více než 3 krát denně. Průběh léčby těmito kapkami by neměl překročit 5 dnů.

  Čištění nosní dutiny: jak odstranit hlen správně doma?

  Proč čich zmizí, když máte chlad? Takový nepříjemný symptom se projevuje tím, že hlen, který způsobuje zánětlivé procesy, narušuje fungování citlivých buněčných systémů, které přenášejí informace o pachech v mozku. Tento jev může být způsoben rýmou, sinusitidou, sinusitidou. Jak obnovit čich po sinusitidě, rinitidě nebo sinusitidě? Především by měly být pravidelně odstraňovány všechny sekrety sliznic z nosní dutiny. K tomu můžete použít fyziologický roztok.

  1. V 1 šálku vařené vody se míchá 1 dezertní lžíce bez sklíčka.
  2. Roztok se ochladí na pohodlnou teplotu.
  3. Provádí se postup pro propláchnutí každé nosní dírky.

  Částečná nebo úplná anosmie vyžaduje propláchnutí fyziologickým roztokem. Obnovujeme aktivitu receptorů podle následujících pokynů:

  1. Kapalina se nalije do stříkačky.
  2. Muž se nakloní nad dřez, lehce otočí hlavu na jednu stranu.
  3. Špička injekční stříkačky se jemně zasune do protější nosní dírky hlavy.
  4. Pak je nutné aplikovat tlak na stříkačku, aby se nosní dutina zavlažovala. Během procedury by měl roztok projít přes jednu nozdry a protékat druhou.

  Opláchněte dvakrát nebo třikrát denně. Také po návratu čichu po studeném, solném roztoku může být nahrazen hotovými léky lékárny: Aquamaris nebo Aqualo.

  Jak usnadnit dýchání s nazální kongescí

  Existují 3 způsoby, jak zmírnit dýchání s nazální kongescí. Během léčby byste měli použít každou z následujících metod:

  1. Teplá sprcha, přijatá před spaním. Tato metoda pomůže vrátit pocit chuti a vůně. Tato akce je způsobena tím, že pára pomáhá očistit a zvlhčit nosní průchody, odstraňuje z nich snot. Po horké sprše je třeba dbát na to, aby byl pokoj teplý, protože podchlazení může nemoc zhoršit.
  2. Vytvoření indikátorů vnitřní vlhkosti v 60-65%. Chcete-li vytvořit tuto vlhkost doma, můžete použít zvlhčovač. Pokud není takové zařízení, měli byste pověsit mokré ručníky v bytě.
  3. Chuť a čichový vjem lze vrátit s bohatým teplým nápojem. Nejlepší ze všech pomáhá čaj s citronem, libové kuřecí vývar, čaj s malinovou marmeládou.

  Všechny tyto nástroje nejen usnadňují dýchání, pokud je nos naplněn, ale také přispívají k jeho jemnému přirozenému čištění. Mohou také zlepšit situaci se zánětem v čelistních dutinách, aktivní rozvoj sinusitidy.

  Lidové léky

  Dysosmia, nebo porušení vůně, může být odstraněna doma pomocí lidových receptů. Mohou také pomáhat s parosmií - pocitem pachů bez stimulace receptorů, stejně jako těch, kteří trpí kakaovstvím - výskyt nepříjemných pachů bez aktivace citlivých buněk.

  Jak rychle vrátit vůni a chuť za studena s pomocí lidových prostředků

  Jablečná šťáva

  Tento nástroj vám umožní obnovit pocit čichu a chuti v případě nachlazení, pokud se použije jako kapky. Použít a provést pokyny:

  1. Čerstvý kořen křenu je oloupán a pak rozdrcen směšovačem nebo jemným struhadlem.
  2. Výsledná hmota se zředí vodou. Objem kapaliny musí překročit desetkrát.
  3. Nástroj je filtrován přes tenkovrstvou.
  4. Pohřbít domácí kapky by měly být 2x denně. V jedné nosní dírce musíte kapat 2 kapky.

  Tento recept pomáhá rychle obnovit pocit čichu a chuti: po asi 5 instilacích jsou receptory aktivovány. Co dělat, když se cítíte nepříjemně? Pokud má použití tohoto nástroje pocit pálení, je lepší odmítnout kapky křenu a propláchnout nosní cesty vodou.

  Kapky mentolu a kafrového oleje

  Pokud po čichu zmizí čich, může být obnoven pomocí silně páchnoucích nosních kapek připravených na bázi mentolu.

  1. Před kopáním do nosu se kafr a mentolový olej mísí ve stejných částech.
  2. Výsledný nástroj se zavádí do každého nosního průchodu v množství 3 kapky dvakrát denně.
  3. Aby byl čich plně obnoven, je třeba, aby léčba pokračovala po dobu 1 týdne.

  S výskytem znatelných zlepšení, to znamená, že v případě, že se čichové a chuťové vjemy vrátily, může být léčebný proces ukončen v předstihu. Mentol kapky mohou být použity, pokud pacient cítí nepříjemný zápach vycházející z předmětů, které necítí.

  Sodno-jodové promývání nosních cest

  Pokud se během chladu ztrácí čich, je nutné vyprázdnit dutinu nosních dírek a dutin roztokem připraveným z jodu a soli. Nástroj můžete vytvořit podle následujících pokynů:

  1. 10 g mořské soli se rozpustí ve 100 ml teplé vody.
  2. Kapalina pro obnovení aktivity chuti a čichových receptorů se smísí a pak se přidají 4 jodové kapky.
  3. Roztok se aktivně míchá, dokud se všechny granule soli zcela nerozpustí.

  Aby nedošlo k porušení integrity nosní sliznice a rychle vrátit čich, je nutné vzít pouze jemnou sůl. Pro obnovení vůně opláchněte připravené prostředky dvakrát v klepání. K tomuto účelu použijte jednorázovou injekční stříkačku o objemu 2 milimetry. Optimální dávka roztoku pro každou nozdry: 1 mililitr. Tento lék může pomoci, pokud pacient cítí, že smrdí nepříjemné pachy.

  Vlašský džus

  Jak rychle odstranit problém ztráty zápachu? Eliminace zánětlivého procesu v nose, stejně jako pomoc při nápravě ztráty chuti a čichových vjemů umožní žralok. Vlaštovičná šťáva pohřbená v nose 3x denně. Současně je nutné sledovat dávkování ve 2 kapkách.

  Léčba by měla pokračovat až do znatelného zlepšení, obnovení chuti a vůně.

  První instilace se provádí v objemu 1 kapka. To je nezbytné pro kontrolu přítomnosti alergické reakce na léčivo. Tento nástroj lze použít, cítit nepříjemné pachy, které v okolním vzduchu chybí.

  Kapky řepy a medu

  Jak vrátit chuť a vůni pomocí běžných výrobků, které má každá hostitelka? Příčiny chybějících pocitů mohou eliminovat med a řepnou šťávu. Pro přípravu tohoto nástroje je třeba použít instrukce.

  1. Řepa se čistí, šťáva se z ní vymačkává.
  2. K výsledné kapalině se přidá polovina dezertní lžíce medu. Je nutné brát limetkový med.
  3. Směs se důkladně promísí.

  Pokud si člověk stěžuje: necítím žádný zápach nebo zápach je velmi slabý, připravený lék by měl být kapán do nosu v objemu 2-5 kapek v každé nozdry 3 krát denně. Při správném použití tohoto receptu se vůně a chuť obnoví během 3-5 dnů. Stojí za to zvážit, že tento nástroj lze použít v případě, že dětský čich zmizel. Pro léčbu dětí je však nutné dávku snížit o polovinu. Zároveň se čich vrátí do 4-6 dnů. Poradit o proveditelnosti použití tohoto lidového léku na dítě by měl určit ošetřujícího lékaře.

  Kromě použití všech uvedených fondů musí osoba, která ztratila čich, dodržovat všechny předpisy svého ošetřujícího lékaře. Nejčastěji lze předepsat průběh imunomodulátorů jako další terapeutická opatření, která vylučují riziko opětovného vývoje onemocnění, fyzioterapie: UHF, UFO, inhalace, magnetoterapie, laserová terapie, elektroforéza, darsonvalizace. Tento přístup k léčbě vám umožní zbavit se pachu, jakmile se zánět sníží. Pokud takový příznak infekce neexistuje, problém ustoupí během 1-2 dnů.

  Jak rychle vrátit vůni a chuť za studena

  V nepřítomnosti vůně a chuti se svět jeví nudný, monotónní a nudný. Navzdory tomu, že zápach a chuť nelze srovnávat s takovými významnými smyslovými orgány, jako je zrak a sluch, je velmi a velmi těžké žít bez zápachu. Nemůžete cítit oblíbenou vůni kávy v dopoledních hodinách, neukazovat úzkost, pokud náhle pach hoření, a neocení nové parfémy přítelkyně. Bez chuti je život ještě horší - líbí se vám monotónní jídlo, které nemá žádnou chuť?

  Můžete vrátit vůni a chuť, ale nejprve musíte rozhodnout, v důsledku toho můžete ztratit tyto důležité a velmi potřebné orgány smyslu.

  Proč se ztrácí vůně a chuť

  V nose má člověk čichovou dutinu, jejíž povrch je odlišný od sliznice. V této dutině je obrovské množství receptorů, které do mozku vysílají informace o různých pachech. Po zpracování těchto informací si mozek pamatuje a váže zápach na konkrétní událost. Všichni víme, jak čerstvé jahody nebo pomeranče voní. Někdy může být vůně spojena s něčím nepříjemným - to vše je to práce v mozku. Nicméně, někdy cizí pachy prostě nemohou prorazit do čichové dutiny v důsledku otok sliznice - to znamená, že vůně se prostě nepohne. Existuje několik důvodů, které vedou ke ztrátě pachu a chuti, vezměte v úvahu hlavní.

  1. Nejběžnější a nejčastější příčinou je rýma. To platí zejména v případě, že rýma není dlouhodobě léčena. Virus se dostává na sliznici, protože se začíná produkovat hlen, objevuje se nafouknutí. Když dojde ke ztrátě virové infekce těla a chuti.
  2. Poranění, zlomeniny a zakřivení nosní přepážky také zabraňují pronikání zápachu dovnitř.
  3. Různé růsty, polypy, nádory také blokují průchod do čichové dutiny.
  4. Někdy je ztráta chuti a vůně způsobena alergickou reakcí. Pokud se prach, pyl, zvířecí chlupy a jiné alergeny dostanou do nosu, sliznice také začne produkovat hlen a bobtnat.
  5. Sinusitida, frontální sinusitida a další záněty v končetinách nosu, stejně jako chronické formy těchto onemocnění často vedou ke ztrátě chuti a čichových vlastností.
  6. Často je ztráta zápachu způsobena předávkováním vasokonstrikčních kapek. Každý ví, že tyto léky mají za cíl zmírnit stav pacienta, ale v žádném případě nemají léčivé účinky. Tyto kapky mohou být použity ne více než 3-4 krát denně, nemohou být použity déle než 5 dnů, jinak je závislost. Při neustálém používání vasokonstrikčních kapek, atrofii cév, nemohou se stahovat a samy se stahovat, jejich výživa je narušena, což vede ke ztrátě pachu.
  7. Někdy může dojít ke ztrátě pachu a chuti v důsledku hormonálních změn v těle ženy. To je často pozorováno během těhotenství, po zahájení užívání nových perorálních kontraceptiv během menstruace.
  8. Pokud vaše práce zahrnuje neustálé vdechování jedů, chemikálií a pachů barev a laků, může to trpět váš čich.
  9. Kuřáci, kteří z roka na rok pomalu zabíjejí své receptory, si často stěžují na nedostatek pachů a chuti. Často obnovit schopnost chytit pachy je prostě nemožné.

  Jistě znáte přibližný důvod ztráty pachu a chuti. Pokud přestanete pociťovat pachy a chutě najednou, bez zjevného důvodu, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili přesnou diagnózu.

  Jak vrátit vůni a chuť

  Pokud nejste připraveni se vyrovnat se stavem quo, musíte se pokusit dostat své pocity zpět, abyste si mohli znovu vychutnat příchutě světa.

  1. Léčba. Nejprve je třeba odstranit otok sliznice, a proto je třeba odstranit příčinu běžného nachlazení. Pokud alergická rýma, vezměte antihistaminika, se zimou, začněte užívat protizánětlivé léky. Použijte vasokonstrikční kapky, ale ne, pokud jste na nich dlouho závislí.
  2. Gymnastika. Velmi účinná gymnastika pro nos. Zlepšuje krevní oběh v nosní dutině, což umožňuje aktivaci receptorů. Pokuste se otevřít křídla nosu a zároveň namáhat svaly. Držte tuto pozici jednu minutu, cvičení opakujte několikrát.
  3. Masáže Několikrát denně masírujte křídla nosu prsty. Podporuje průtok krve, zlepšuje funkci receptoru.
  4. Zahřívání Nosní dutinu můžete zahřát ultrafialovou lampou a pokud není, použijte běžnou lampu. Přímé světlo a tepelné paprsky do nosu, takže lampa je ve vzdálenosti 25 cm od obličeje. Zahřívání by mělo být denně po dobu jednoho týdne.
  5. Inhalace. Je velmi účinné dýchat horký vzduch, který dezinfikuje nosní dutinu zevnitř a zasahuje virus. Pokud přidáte esenciální oleje z máty a eukalyptu do kapaliny pro inhalaci, pomůže vám okamžitě se zbavit edému sliznic. Chcete-li obnovit schopnost chytit pachy a chutě, můžete vytvořit následující složení pro inhalaci. Připravte si odvar z měsíčku, přidejte citrónovou šťávu, mátový éterický olej a trochu kmínu. Vdechujte výpary vařeného vývaru - jsou velmi užitečné pro obnovu čichu, stejně jako proti běžnému nachlazení.
  6. Oplach. Je velmi účinný proti nachlazení a obnovuje chuťové pohárky. Opláchněte nos slanou vodou pomocí malé konvice - vložte nos do jedné nosní dírky tak, aby kapalina vycházela z druhé nosní dírky. Pokud tento postup pro vás není možný, odkapejte do nosní medikace na bázi mořské vody - Aquamaris, Delphi, Humer.
  7. Kapky. Pokud máte pocit, že sliznice je suchá, použijte nosní kapky na bázi léčivých olejů, například Pinosol.

  Nezapomeňte na kvalitu vzduchu v místnosti, kde jste. Je velmi důležité, aby vzduch v místnosti byl vlhký a nosní sliznice nevyschla.

  Lidové léky na obnovu vůně a chuti chladem

  1. Připravte malé tampony z vaty, která by měla být navlhčena v medu a umístěna do nosu. Med má antiseptické vlastnosti, pomůže obnovit receptory.
  2. Ostrá vůně křenu, cibule, hořčice a česneku pomůže obnovit čich. Inhalovat tyto vůně tak často, jak je to možné.
  3. Obnovení schopnosti zachytit pachy může být pomocí kouře. Spálte snítku pelyněku, oloupanou cibuli nebo česnek a vdechněte kouř. Velmi brzy budete moci znovu vychutnat cizí pachy a chutě.

  Tato jednoduchá pravidla vám pomohou rychle a bezpečně se zbavit chladu.

  Po úplném vyléčení rýmy může být vůně a chuť obnovena během 7-10 dnů. Pokud se zápach a chuťové pocity nevrátí do vašeho života po stanovené době, může se v těle objevit závažnější porucha. V tomto případě musíte kontaktovat odborníka. Postarejte se o své zdraví a nezačínejte rýma, abyste nebyli trpí jednotvárným a monotónním světem.