Jak léčit chronickou rýmu

Chronický rýma se obvykle vyvíjí v důsledku nesprávné léčby akutní formy rýmy. Onemocnění výrazně snižuje kvalitu lidského života, přináší mnoho nepříjemných pocitů. Jak léčit chronickou rýmu rychle a účinně, je dobře známo, že úzce specializovaných lékařů - otolaryngologists. Provádějí řadu laboratorních a instrumentálních studií nezbytných k určení příčiny přetížení a (nebo) proudění z nosu. Terapeutické schéma je založeno na výsledcích testů, na celkovém zdravotním stavu pacienta a na přítomnosti chronických patologií.

Obecná pravidla léčby

Pokud rýma přijala chronický průběh, pak se zbavit patologie sám nebude fungovat. V sliznici nosu se začaly vyskytovat destruktivní-dystrofické změny, které mohou být zastaveny pouze s využitím kvalifikované lékařské péče. V počátečním stádiu léčby praktikují otolaryngologové integrovaný přístup:

 • aplikace intranasálních a systémových léčiv;
 • provádění inhalačních postupů;
 • zvýšení odolnosti organismu na imunostimulancia a imunomodulátory;
 • časté a pravidelné oplachování nosní dutiny.

Léčba chronické rýmy doma by měla být prováděna v příjemném mikroklima. Zvláště důležitá je vysoká vlhkost a teplota nepřesahující 22 ° C. Chcete-li zvýšit koncentraci vodní páry v místnosti, můžete použít zvlhčovače pro domácnost nebo jednoduše rozprostřít vlhkou hustou tkaninu na topná tělesa. Klinické projevy chronické rýmy budou méně výrazné, pokud během dne pijete spoustu čisté, nesycené vody, šípkové infuze, zeleného nebo heřmánkového čaje.

S neúčinností konzervativní léčby je pacientům předepsán chirurgický zákrok. Moderní techniky se vyznačují minimálně invazivním (menším poškozením tkáně), bez krvácení, krátkou dobou rehabilitace. V mírné až těžké formy patologie, otolaryngologists se uchýlit k drogové terapii, ale okamžitě doporučit chirurgický zákrok.

Léčba Rhinitis Léčba

Léčba chronické chronické rýmy s úplným vysazením vazokonstrikčních léčiv (xylometazolin, naftyzinum). Je nevhodné a nesprávné využívání těchto prostředků a způsobuje rozvoj onemocnění. Pokud dospělý nebo dítě užívá vazokonstrikční léky déle než 3-5 dnů, ve většině případů je mu diagnostikována léčba rýmou. Tato patologie je charakterizována silnou psychickou a fyzickou závislostí na vazokonstrikčních látkách. Když láhev není po ruce, člověk zažije paniku a pocit nedostatku vzduchu.

Antihistaminika, spreje, pilulky, tobolky jsou léky první volby při léčbě této formy rýmy:

Léčba rýmy je velmi obtížné léčit, a zejména malé děti trpí. Pokud si je dospělý vědom problému, který se objevil, dítě prostě nechápe, proč Galazolin nebo Naphthyzinum nemohou být okamžitě instilovány a zbaveny nosní kongesce. Ke zmírnění bolestivého odchodu dospělých a dětí pomůže pravidelné a časté mytí nosních cest isotonickým roztokem chloridu sodného nebo přípravků s mořskou solí.

Pro léčbu středně závažných a závažných patologií se používají spreje s glukokortikosteroidy - Fliksotid, Nasobek, Avamys, Fliksonaze. Tyto léky mají věková omezení a měly by být také používány s opatrností v přítomnosti chronických onemocnění jater a ledvin.

Praxe a použití nosních imunomodulátorů:

Aby odběr nezpůsobil těžké nepohodlí, otolaryngologové doporučují postupně snižovat četnost užívání vazokonstrikčních činidel. Organismus můžete „podvádět“ pomocí kapek a sprejů v dětských dávkách s koncentrací účinné látky 0,05%. Uvolněte nosní dýchání dobře a pomáhá zvýšit vlhkost v místnosti. Při absenci účinnosti konzervativní léčby pacientů je indikován chirurgický zákrok - laserová kauterizace, septoplastika, kryoterapie. Operace není doprovázena ztrátou krve v důsledku pájení cév a doba rehabilitace trvá několik dní.

V léčbě chronické lékařské rýmy se používají k posílení imunitního systému.

Léčba alergické rýmy

Chronická rýma alergického původu je léčena antihistaminiky předepsanými lékařem. Časté mytí nosu mořskou vodou, vyvážené vitamíny a minerály, inhalace bylinnými infuzemi pomáhá zmírnit stav pacienta. Je možné léčit chronickou alergickou rýmu u dospělých pomocí intranazálních antihistaminik:

Aby se zabránilo opakování patologie a snížila se závažnost symptomů v otolaryngologii, používá se intranazální sprej s kyselinou kromoglikovou - Kromoglin, Kromoheksal, Lekrolin. S nízkou účinností těchto léčiv v terapeutickém schématu zahrnují spreje s glukokortikosteroidy: Alcedin, Avamys, Tafen. V případě těžké sezónní alergické chronické rýmy lékaři doporučují druh očkování. Po založení alergické látky se přípravek podává v malé koncentraci do lidského těla a postupně zvyšuje dávkování. Ve většině případů vám imunoterapie umožňuje trvale se zbavit nemoci.

Léčba katarální rýmy

Chronická katarální rýma je charakterizována obtížemi v nosním dýchání. Obvykle otolaryngologists diagnostikovat nosní přetížení jen jedna nosní dírka s malými sekrecemi průhledného hlenu. S poklesem imunity postupuje patologie rychle a sputum se stává zeleným v důsledku tvorby hnisu. V tomto případě to není bez použití antibakteriálních léků. Místní antibiotika - Isofra, Vibracil, Polydex pomáhají vyléčit chronickou katarální rýmu. Pro zvýšení terapeutické účinnosti lékaři doporučují střídat tyto látky s přípravky koloidního stříbra:

Systémová antibiotická terapie se provádí pouze v případě těžké patologie a vývoje klinických projevů celkové intoxikace organismu. Eliminujte nazální kongesci pomocí vasokonstrikčních sprejů - Tizin, Xilen, Galazolin. Tyto nosní přípravky pro chronickou katarální rinitidu se nestávají prostředky první volby a používají se pouze tři dny. Mnohem výhodnější je zlepšit nosní dýchání zvýšením vlhkosti vzduchu, inhalací a opláchnutím.

Pro léčbu katarální chronické rýmy se používají preparáty koloidního stříbra.

Hypertrofická léčba rýmy

Léčba chronické hypertrofické rýmy lidových prostředků nebude fungovat ani v rané fázi vývoje patologického procesu. Faktem je, že toto onemocnění je charakterizováno proliferací a zahuštěním nosní sliznice, kde je snížena její funkční aktivita. Ve složitých případech se nosní dýchání stává nemožným, takže člověk dýchá jen ústy. Metody konzervativní terapie (nosní mytí a použití glukokortikosteroidů) dávají pozitivní výsledky pouze s mírným růstem sliznice. Ve všech ostatních případech pacienti podstoupili operaci:

 • laserová terapie;
 • ultrazvukové ošetření;
 • kryogenní destrukce.

V naprosté nepřítomnosti nosního dýchání je spodní skořepina částečně vyříznuta. Benignější způsob léčby této formy chronické rýmy je expanze nosního průchodu v důsledku vytěsnění slupky.

Léčba atrofické rýmy

U chronické atrofické rýmy se nosní sliznice postupně zmenšuje a nosní průchody se rozšiřují. Z nosu proudí nevýznamné množství tekutého hlenu a většina z nich je přeměněna na husté krusty, které komplikují dýchání. Práce žláz produkujících viskózní tajemství je narušena, což způsobuje konstantní suchost, svědění a kýchání. Léčiva první volby při léčbě chronické atrofické rýmy jsou zvlhčující činidla:

 • Aqua Maris,
 • Rinosol,
 • Aqualore.

Zjemňují husté krusty a usnadňují jejich evakuaci z nosní dutiny. Tento proces můžete urychlit pomocí kosmetických olejů (ne nezbytných!) Z hroznových jader, jojoby, broskví, mandlí, meruněk. Po každé promývání nosu by měla jednoduše mazat sliznici přirozeným prostředkem. Velmi dobře zavedený v léčbě chronických rinitidy tuk-rozpustné vitamíny retinol a tokoferol, které je třeba vložit po kapkách 2-3 krát denně. V této formě rýmy je lokální imunita značně omezena, proto patogenní viry a bakterie snadno pronikají do horních cest dýchacích. V tomto případě otolaryngologové předepisují intranazální spreje antibiotiky - Polydex, Vibracil, Isofra.

Léky s antibakteriálním účinkem se používají k léčbě chronické atrofické rýmy

Léčba vasomotorické rýmy

Někteří lidé si všimnou, že je stojí za to, aby se nervózně stáhli do nosu. K tomuto stavu dochází, když vzrůst krevního tlaku, podchlazení nebo při těžké únavě. To vše jsou projevy chronické vazomotorické rýmy u dospělých, která se vyvíjí na pozadí poklesu funkční aktivity periferního nervového systému. Při léčbě nazální kongesce se používají časté infuze léčivých bylin:

Otolaryngologové doporučují zavlažovat nosní sliznici přípravkem Physiomer, Aqualore, izotonickým roztokem chloridu sodného 5-7krát denně. Pro úlevu od zánětu a těžkého edému jsou předepsány nosní hormonální spreje - Fliksonaze, Tafen, Nasonex, Avamys. A ke zlepšení celkového stavu pacienta, odstranění úzkosti, psycho-emocionálního stresu, jsou lehká sedativa zahrnuta do terapeutického schématu: Tenoten, Persen, Deprim, valeriánská tinktura a mateřská tráva.

S neúčinností léčby drogami je indikován chirurgický zákrok k odstranění základní příčiny chronické patologie. Submukózní krevní cévy jsou zničeny, které reagují na negativní vnější a vnitřní faktory přetrvávající expanzí. Elektrokoagulace a destrukce ultrazvukem jsou nejškodlivějšími operativními manipulacemi.

Pro léčbu chronické rýmy v lidovém lékařství používá aloe tree juice

Recepty tradiční medicíny

Pokud dojde k destruktivním změnám v nosní sliznici, lidové prostředky nedokáží vyléčit rýmu. Pomohou pacientům s chronickou rýmou zlepšit své zdraví, zmírnit dýchání a řešit problémy se spánkem. Nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit nazální kongesce a nosního průtoku, je inhalace léčivými bylinkami:

 • eukalyptu
 • divoký rozmarýn
 • oregano
 • máty peprné a máty citronové,
 • mudrce

K přípravě infuze je třeba vařit litr vroucí vody přímo do 4 - 5 korytové inhalační nádoby. lžíce suchých rostlinných materiálů a nechte půl hodiny. Pak byste se měli nad šálkem opřít, zakrýt si hustým ručníkem s hlavou a inhalovat paru po dobu 10 minut. Vedení těchto postupů 2-3 krát denně pomáhá odstraňovat patogenní bakterie, viry a houby z dýchacích cest.

Složení eukalyptových listů, bylin, balzámu a oreganu zahrnuje kombinaci éterických olejů a flavonoidů, které mají protizánětlivé a anti-edémové účinky. Pokud se zředí infuzí stejným množstvím vody, získáte skvělý nástroj pro koupel nohou. Tento postup, prováděný do 20 minut, zlepšuje prokrvení celého těla, přispívá k ředění a vyprazdňování hustého hlenu z nosu.

Rychle odstranit příznaky chronické rýmy mytí sódou nebo fyziologickým roztokem.

Takové lidové léky vykazují výrazný anti-edémový a antiseptický účinek. Pomáhají dezinfikovat nosní dutinu, odstraňují hustý hlen a změkčují suché krusty. Chcete-li připravit roztok, musíte zředit čtvrtinu čajové lžičky mořské soli nebo půl lžíce sodovky ve sklenici teplé vařené vody. Lidským léčitelům pro léčbu sliznice se doporučuje 3-4 krát denně pohřbit šťávu z těchto rostlin v nose:

Obsahují mnoho bioflavonoidů, které normalizují krevní oběh v nosní dutině a urychlují regeneraci poškozených tkání. Pro zvýšení terapeutické účinnosti a zmírnění akutního zánětlivého procesu mohou být šťávy smíchány se stejným objemem tekutého květového medu.

Před léčbou chronické rýmy je nutné stanovit její příčinu, jinak použití nejmodernějších léků nepřinese požadovaný výsledek. Není možné se zbavit rýmy pomocí vasokonstrikčních kapek v patologii alergického původu. Pouze úplné vyšetření pacienta a řádně formulované terapeutické schéma pomůže odstranit všechny příznaky onemocnění.

Léčba chronické rýmy doma

Stává se, že člověk má týden výtok z nosu, dva, tři. To by se týkalo, nic než nosní kongesce je zaznamenána, a rýma neprojde. Existuje mnoho důvodů, které vedou k chronickým onemocněním. Není divu, že mnoho lidí se zajímá, jak rychle vyléčit chronickou rýmu doma.

Obsah článku

Proč může ucpání nosu trvat déle než měsíc? To předurčuje:

 1. nesprávná léčba akutní rýmy;
 2. neustálý kontakt s provokujícím faktorem;
 3. imunodeficience na pozadí současné závažné patologie vnitřních orgánů;
 4. chronická infekce nosohltanu;
 5. adenoidy.

Příčinou nosní kongesce může být také deformovaná přepážka, abnormality ve struktuře nosohltanu nebo poranění. V tomto případě léčba léky nemusí být účinná.

Formy nemoci

Typ rýmy závisí na kauzativním faktoru a pozadí patologie u lidí:

 1. infekční forma se vyvíjí v důsledku přítomnosti patogenních patogenů na sliznici nosohltanu. Podporují zánětlivý proces, vyvolávají vznik příznaků. K exacerbaci onemocnění dochází v důsledku snížení imunity nebo po hypotermii;
 2. alergické - liší se frekvencí, pokud alergen postihuje osobu v určitém ročním období, například v případě pollinózy. Alergická reakce se může objevit po vdechnutí pylu, po požití určitého léku nebo kontaktu s chemikáliemi v domácnosti;
 3. Vazomotorická rýma - často diagnostikována u lidí s onemocněním kardiovaskulárního, nervového systému, s vegetativní cévní dystonií. Projevy rýmy lze vidět v noci. V poloze „ležící na boku“ se v nozdře, která se nachází pod ní, objeví přetížení.

Také se může vyvinout rýma v důsledku častého podchlazení, dlouhodobého dýchání znečištěného suchého vzduchu nebo vlivu pracovních rizik. Existuje několik forem rýmy, v závislosti na povaze zánětu a převažujících procesech v sliznici nosohltanu:

 • katarální - doprovázená hyperemií, otoky sliznice a hypersekrecí. Ve většině případů dochází k častému nachlazení a projevuje se hojnou rýmou;
 • atrofický - charakterizovaný řídnutím a atrofií sliznic, žláz na pozadí dlouhodobého vystavení negativním faktorům (prach, chemické odpařování). Člověk se obává sucha, svědění v nose, suchých krust s krevním červem. Vzhled krvavých žil naznačuje poškození malých krevních cév. Nosní výtok viskózní;

Často příčinou atrofické rýmy v naší době je dlouhodobé užívání kapek s vazokonstrikčním účinkem.

 • hypertrofie - vyvíjí se v důsledku proliferace sliznice nosohltanu, což vede ke vzniku konstantní kongesce nosu, nosních hlasů a nedostatku zápachu.

Přípravná fáze léčby

Pro výběr správných léků je nutné provést úplnou diagnózu u dospělých. Otorinolaryngolog nejprve zeptá pacienta stížnosti a analyzuje historii života. Pro úplný obraz onemocnění je přiřazeno další vyšetření. Může zahrnovat:

 1. rinoskopie;
 2. Rentgenové vyšetření dutin paranazálních, které umožňuje potvrdit nebo vyloučit sinusitidu a odhalit abnormality ve struktuře této zóny;
 3. krevní test (PCR, ELISA);
 4. testy alergie;
 5. studium imunologického stavu;
 6. mikroskopické vyšetření nosohltanových výtěrů;
 7. bakposev materiál (hlen z nosohltanu).

Nelze vyléčit chronickou rýmu pomocí lidových prostředků, proto se používají pouze jako pomocné metody terapie. Integrovaný přístup k léčbě vám umožní odstranit příčinu onemocnění a zachránit osobu před nepříjemnými příznaky. Co je předepsáno k léčbě?

 • lokální a systémové léky;
 • mytí nosních dutin;
 • oteplování;
 • Masáže;
 • inhalace;
 • homeopatické léky;
 • lidové prostředky ve formě kapek, mastí.

Jak léčit chronickou rýmu doma

Co by mohlo být jednodušší než běžné nachlazení, si mnoho lidí myslí a může se mýlit. Ve skutečnosti, rýma je signál z těla, že patogen ji zasáhl - bakterie, virus nebo alergen. Tělo se snaží se vší snahou zbavit se cizího mikroorganismu a nejčastěji úspěšně. To je důvod, proč zdravý člověk potřebuje asi týden, aby zvítězil nad rýmou. Pokud studený neprošel za 10 dní, znamená to, že tělo se nedokáže vyrovnat. A pak musíte přijít na jeho pomoc.

Proč se rýma stává chronickým

Proč? Proč nějaká rýma zmizí během několika dní a trpíte průchodem nosu po dlouhé týdny? Zde jsou hlavní příčiny prodloužené rýmy.

 1. Špatné zacházení. Nesprávná a nedostatečná léčba je první příčinou prodloužené rýmy. Ano, opravdu, virové rýma nemusí být léčeni - stačí, aby se zvlhčoval a vzduch v místnosti, pít hodně tak, že chlad projde po 7 dnech. Ale pokud se výtok z hlavy z transparentní změnil v tlusté a zelené - to znamená, že se spojila bakteriální infekce, která prostě musí být léčena antibiotiky. Ale mnoho nadějí na zázrak, vyhýbání se cestám k lékaři a na oplátku dostávají dlouhou, dlouhotrvající rýmu, která se může vyvinout v antritidu a další komplikace.
 2. Alergická rýma. V lékařské praxi je to velmi časté - pacient je léčen na studenou zimu a má alergickou povahu. To, mimochodem, není překvapující, protože je poměrně těžké rozlišit alergickou rýmu od nachlazení. Alergie nenarušuje tělesnou teplotu, neexistuje žádná obecná indispozice. Alergie se často vyskytuje po kontaktu s alergenem - prach, zvířecí chlupy, pyl, provokující zápach. Někdy jednoduché antihistaminika řeší problém dlouhého rýma v jednom použití.

Je velmi důležité znát příčinu nachlazení, abychom měli představu, jak proti němu jednat. Nejtěžší je identifikovat alergickou rýmu a odlišit ji od chladu. Pokud stále pochybujete o povaze rýmy, stačí darovat krev imunoglobulinům E. Jeho zvýšené hladiny v krvi budou znamenat alergickou reakci. Normální ukazatel však indikuje infekční povahu onemocnění. Léčba takové rýmy je v zásadě odlišná, je důležité to pochopit.

Léčba dlouhodobé rýmy

Zde jsou hlavní skupiny léků, které se používají při léčbě chronické rýmy.

 1. Antibiotika. Jejich použití je vhodné pouze v případě, že bakteriální povaha onemocnění. To může určit pouze lékař. Pokud Vám byla diagnostikována zánět vedlejších nosních dutin, zánět mandlí nebo jiné záněty, znamená to, že se vám zobrazují antibiotika ve formě tablet, suspenzí nebo injekcí. Někdy se může lékař rozhodnout použít pouze lokální léčbu - nosní mytí „kukačkou“ s použitím antibakteriálních roztoků.
 2. Vazokonstrikční léčiva. Mohou být použity během léčby ke zmírnění otoků a zmírnění ucpání nosu. Vazokonstrikční spreje a kapky (Vibrocil, Nazivin, Otrivin) nejsou předepsány pro vasomotorickou rýmu. Použití by nemělo být delší než pět dní, jinak mohou být návykové. Pro děti - přijatelné pouze věkovým lékem a přísně ve stanovené dávce.
 3. Kapky s antibiotikem. Jedná se o léčivé přípravky, které obsahují silná lokální antibiotika. Mezi ně patří Izofru, Protorgol atd.
 4. Bylinné přípravky. Tato skupina léků je bezpečnější a může být použita k léčbě těhotných a kojících žen, dětí, pacientů s chronickými onemocněními. Kapky oleje Pinosol obsahují bylinné extrakty, které mají protizánětlivé účinky. Další účinný lék je Sinupret. Uvolňuje kongesci nosu, léčí prodlouženou rýmu. Prodává se ve formě kapek a tablet.
 5. Antihistaminika. I když nemáte alergickou povahu nachlazení, musíte během léčby užívat antihistaminika. Ulehčí průběh onemocnění - odstraní otok, zmírní svědění v nose. Můžete si vzít Suprastin, Zodak, Zyrtec, Diazolin - to, co máte doma.

Přesný komplex léčby léky určuje pouze lékař. Je nutné nutně se zdát ENT, kolik můžete trpět snot?

Lidové léky proti chronické rýmě

Spolu s profesionální léčbou od lékaře, můžete použít tradiční léčebné metody, které zmírní příznaky a urychlí proces hojení.

 1. Oplach. Pacienti s chronickou rýmou často chodí do ORL centra, které předepisuje mytí. Tento postup je samozřejmě možné provést doma, ale použití profesionálního vybavení je mnohem efektivnější - „The Kukačka“. Speciální přístroj používající vakuum odstraní stagnující infikovaný hlen ze sinusů. Po ošetření sliznice nosu s antibakteriálními kompozicemi se sekrece stanou mnohem méně výraznými. 3-5 mytí je dost, aby se zcela zbavili chronické rýmy. Pokud není čas jít k lékaři, můžete si udělat mytí doma pomocí konvice na čaj, stříkačky nebo stříkačky.
 2. Inhalace. Pro inhalaci horké páry můžete připravit odvar z bylin z měsíčku, měsíčku, heřmánku a máty. Heřmánek zklidní sliznici, měsíček se natáhne hlenem ze sinusů, máta zmírní nazální kongesci, měsíček bude mít baktericidní účinek. Vezměte jednu polévkovou lžíci každé bylinky, vložte ji do sklenice a nalijte na ni vroucí vodou. Po 15 minutách, kdy je odvar dostatečně naplněn, ale ještě není ochlazen, by měl být nalit do mísy nebo do širokého šálku. Zakryjte horní část ručníkem a vdechněte léčivé výpary nosem. Když se odvar ochladí, může být použit k opláchnutí nosu.
 3. Nos kapky. Jedná se o nejúčinnější a často používaný nástroj doma. Ujistěte se, že již máte doma drogy, které vám mohou ušetřit od chronického chladu. Je velmi účinný při odkapávání zředěného kalanchoe nebo aloe šťávy do nosu - má mnoho dezinfekčních vlastností. Můžete kapat na slizu šťávy z řepy, zelí nebo mrkve. Je velmi účinné míchat jedlový olej s citronovou šťávou a namazat výslednou sliznici nosní sliznice. Cibule a česnek mají speciální fytoncidy, z nichž pár proniká do dutin a dezinfikuje jejich dutinu, což snižuje zánět.
 4. Zahřívání Někdy, aby se zbavili dlouhé a vleklé rýmy, musíte se dobře zahřát. K tomu musí pacient navštívit lázeň nebo saunu a vdechnout horké páry co nejdéle. Je velmi účinné, aby hořčice koupel pro nohy - rozpustit hořčice v horké vodě a udržet nohy v této kapalině. Po zákroku musíte nosit vlněné ponožky, pít malinový čaj (nebo vodku s pepřem) a jít do postele. Ráno zima nebude žádná stopa. Kromě toho, z nachlazení se můžete zbavit přímého ohřevu dutin. Chcete-li to provést, můžete připojit k sinusům na obou stranách nos alkoholu alkohol, vařená vejce nebo hliněný dort, smíchané s vroucí vodou. Je velmi účinné ohřívat nos pískem nebo solí zahřátou na pánvi.

Spolu s hlavní léčbou mohou lidové recepty urychlit zotavení a posílit místní imunitu.

Jak zabránit přechodu na chladnou bolest hlavy

Rýma je přirozenou reakcí organismu na vnější patogen a nemůže se od něj dostat. Záleží jen na vás, zda vám bude rýma doprovázet týden nebo zůstane ve vašem životě po dlouhé měsíce.

Aby se rýma neobtěžovala v těle, musí být toto tělo schopno vydržet. K tomu je třeba posílit imunitní systém v každém směru. Strávit více času na čerstvém vzduchu, častěji vystupovat na přírodu, jít na sport. Jezte správně - více čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa, obilovin a mléčných výrobků; méně rychlého občerstvení, sody a tukových potravin. Během SARS, musíte vzduch místnosti, navlhčit vzduch, a pít více, aby se virus vymyl z těla. V chladném a chřipkovém období musíte pít více čaje s malinami, medem, zázvorem a citronem - to jsou produkty pro silnou imunitu. Pokud začnete ztvrdnout, počet studených nachlazení se sníží na polovinu. Chcete-li potlačit začátek chladu, můžete masáže dutin, aby se zlepšil krevní oběh v této oblasti. Ale nejdůležitějším pravidlem, které pomůže zabránit přechodu na chronickou zimu, je včasná návštěva u lékaře. Pokud rýma nezmizí v týdnu a jeho příznaky se zhoršují, nepokoušejte se hádat a léčit sami. Doporučení zkušeného lékaře vám pomohou potlačit chorobu na vinici a nedovolí vám, abyste v chronické formě zchladli.

Rýma není tak neškodná, jak se zdá. Když je nos člověka neustále plněn, tělo trpí obrovským nedostatkem kyslíku, který postihuje všechny orgány. Pravidelné užívání vazokonstrikčních léků, které poskytují dočasnou úlevu, také není možností. Je nutné řešit samotný problém a neřešit jeho důsledky. Být na stráži svého zdraví a nenechte chronický nádech přemoci vaše tělo!

Jak léčit chronickou rýmu doma

Domů »Rýma» Jak vyléčit chronický rýma doma

Jak léčit rýmu doma správně

 • Inhalace
 • Chronický rýma

Každý z nás má představu o tom, co je to rýma, a více než jednou čelí nepohodlí způsobenému projevem tohoto symptomu.

Na první pohled se zdá, že rýma je něco zcela neškodného, ​​ale neměli bychom se mýlit, protože i prostý studený výtok z nosu může vyvolat závažné komplikace.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vlastní léčbě běžného nachlazení doma, protože tato terapie často není nejvhodnější a nejúčinnější, což může také urychlit rozvoj komplikací.

Mezi nebezpečné následky běžného nachlazení je třeba poznamenat:

 • Sinusitida (zánět sliznice maxilární dutiny).
 • Frontalitida (zánět sliznice čelní dutiny, viz také „Co je čelní sinus?“).
 • Akutní sinusitida (zánět sliznice jedné nebo více dutin)
 • Polypoidní sinusitida (proliferace pojivové tkáně v nosních dutinách).

Chcete-li pochopit, jak správně léčit rýmu doma, musíte určit příčinu onemocnění. Obvykle se rýma vyskytuje na pozadí průběhu onemocnění studenou infekcí, ale existují i ​​další faktory, které mohou vyvolat vývoj tohoto symptomu.

Příčiny chladu mohou být:

 • viry a škodlivé mikroorganismy;
 • hypothermie;
 • různé externí alergeny;
 • onemocnění endokrinního a nervového systému;
 • přenesená chirurgie;
 • dlouhodobé užívání vazokonstrikčních léčiv;
 • dlouhodobé vystavení chemickým nebo jiným dráždivým látkám na nosní sliznici;
 • zakřivení nosní přepážky;
 • poranění nosu;
 • vliv teploty vzduchu a klimatických podmínek;
 • slabá imunita;
 • adenoidy.

Zpravidla, aby se vyléčila rýma, musíte jednat primárně ne na samotném symptomu, ale na příčině jeho výskytu.

Symptomatická léčba rýmy by neměla být vyloučena, protože úleva od příznaků, které vyvolávají nepohodlí, často pomáhá pacientovi najít sílu bojovat s nemocí a cítit se mnohem lépe. Jak rychle se zbavit chladu - otázka znepokojení každého. Léčba rýmy téměř vždy začíná doma, a pacienti často zanedbávají jít k lékaři v průběhu nemoci, myslet si, že mohou zvládnout sami.

Nicméně, aby bylo možné vyléčit zima v domácnosti, být správné a přiměřené, musíte si pamatovat několik důležitých pravidel:

 • Pokud je v přítomnosti nachlazení horečka, je pacientovi ukázán odpočinek na lůžku a užívání antipyretik.
 • Je důležité okamžitě vyčistit nosní dutinu sliznic. To je nejúčinnější, když to uděláte myje.
 • Jak se zbavit pocitu nazální kongesce není jen symptomatická léčba, protože obtížné nosní dýchání může způsobit nepříjemné následky v důsledku nízké dodávky kyslíku do těla. Co dělat, aby se zbavili konstantní nosní kongesce? V léčbě rýmy lidových prostředků doma, musíte použít homeopatické nebo vazokonstrikční léky. V případě, že se rozhodnete použít vazokonstrikční prostředky, je třeba mít na paměti, že jejich trvalé používání by mělo být omezeno na 5-7 dní.

Jak se rychle zbavit chladu doma: účinnost parní inhalace

Mnozí se samozřejmě obávají, jak se rychle zbavit chronické rýmy doma, protože každý z nás čelí každoročně rýmě, někdy i více než jednou za rok. To by mělo okamžitě učinit rezervaci, léčba chronické rýmy s lidovými prostředky pro rýmu za 10 minut nebude dávat hmatatelné výsledky, ale za den můžete dosáhnout významné úlevy.

Rýma nejen znesnadňuje dýchání a přispívá k hojnému vylučování hlenu z nosních průchodů, brání tomu, aby člověk plně pracoval, způsobuje poruchy spánku, způsobuje těžké nepohodlí a spoustu nepříjemných pocitů, proto je jeho léčba nezbytná.

Zbavit se zimy doma za jeden den je téměř nemožné, protože je příliš krátká doba na provedení celého průběhu léčby. Za jeden den však můžete výrazně zmírnit dýchání nosu a zbavit se sliznic, tato terapie se nazývá symptomatická léčba a je zaměřena na usnadnění pohody pacienta. Jak léčit rýmu?

Symptomatická léčba rýmy zahrnuje:

 • Čištění nosních průchodů z nahromaděného hlenu. Nosní průchody můžete vyčistit vyfouknutím a opláchnutím. Opláchnutí nosu slanou vodou podporuje aktivní zvlhčení nosní sliznice a účinněji čistí dutiny;
 • Reliéf nosní kongesce. Vazokonstrikční kapky nebo spreje se dobře projevují u nazální kongesce, nicméně, jak bylo uvedeno výše, je nežádoucí užívat takové léky déle než týden. Účinná léčiva pro léčbu přetížení nosu jsou také přípravky obsahující esenciální oleje. Akupresurní techniky lze použít ke zmírnění přetížení, masáž je zvláště účinná, když se provádí s vietnamským balsamem Zvezdochka.

Souběžně se symptomatickou léčbou rýmy je nutné vyvolat účinek na nidus nemoci, aby se nemoc definitivně překonala. V této fázi je nutné zjistit, jaký typ rýmy pacienta vadí.

Druhy rýmy:

 • Vazomotorická rýma. Takový výtok z nosu vzniká jako reakce na jakýkoliv vnější podnět, například prudká změna okolní teploty nebo agresivní expozice prostředí. Zbavit se takového nachlazení doma je jednoduché: léčba má odstranit dráždivou látku.
 • Alergická rýma. Útok takové rinitidy je zpravidla vyvolán expozicí alergenu. Pokud se takový výtok objeví během období květu rostlin, můžeme hovořit o sezónní alergické rýmě, léčba tohoto typu chladu je poněkud odlišná. Pokud se tento příznak objeví při kontaktu, například s domácím prachem, pak může odborník snadno diagnostikovat chronické alergie. Abychom se zbavili takového rýmu doma, je nutné zahrnout do léčebného plánu symptomatickou léčbu, užívat antihistaminika a určitě vyloučit jakýkoliv kontakt s alergenem, který způsobil záchvat.
 • Infekční rýma. Útok tohoto typu rýmy je vždy doprovázen průběhem onemocnění, jako jsou akutní respirační infekce, ARVI a chřipka. V takových případech se u pacienta projeví symptomatická léčba, stejně jako užívání antivirotik. Nachlazení může vyléčit úplně za 3-5 dnů. Mnozí argumentují, že nejlepší domácí lék na takový výtok je mytí nosu fyziologickým roztokem.
 • Léčivá rýma. Takový výtok z nosu je důsledkem zneužívání léčivých nosních přípravků, které při stálém používání způsobují atrofii a prudký otok sliznic. Při léčbě tohoto typu rýmy je nutné vyloučit použití léků, které způsobily záchvat rýmy. Je lepší se takového chladu doma nezbavit, aby nedošlo ke zhoršení stavu.
 • Traumatická rýma. K tomuto typu rýmy dochází při mechanickém, chemickém nebo tepelném poškození nosu a jeho sliznic. Pokud není poškození příliš silné, pak je sliznice poměrně rychle obnovena a výtok z nosu prochází sám. Pokud hovoříme o závažných porušeních, měli byste okamžitě kontaktovat otolaryngologa, který vám předepíše odpovídající léčbu.
 • Hypertrofická a atrofická rýma. V případě hypertrofické rýmy roste nosní sliznice a významně se prohlubuje. Také s hypertrofickou rýmou se velké množství hlenu vylučuje z nosních průchodů. Často je chirurgický zákrok indikován pro léčbu takové rýmy, proto je nepravděpodobné, že by se tento typ rýmy zbavil doma. Naopak u atrofické rýmy dochází k řídnutí tkání nosních průchodů a jejich výraznému vysychání. Pokud včas nezačnete léčit atrofickou rýmu, může to vést k částečné nebo dokonce úplné ztrátě čichu, proto, když se objeví příznaky atrofické rýmy, neměli byste návštěvu lékaře odložit a léčit doma.

Jakýkoliv typ rýmy je důvodem návštěvy specialisty. Nicméně, ne vždy a ne každý má tuto příležitost, av tomto případě, rychlá léčba rýmy doma zůstává jedinou dostupnou možností.

Jak a jak můžete rychle vyléčit těžký nebo chronický rýma (rýma) doma? Existuje mnoho různých domácí prostředky pro běžné nachlazení, které pomohou vyrovnat se s nemocí a posílit imunitní systém, zde vám řekneme více o některých z nich:

 • Zavlažování nosních dutin infuzí léčivých bylin nebo fyziologického roztoku. Takové domácí léky na rýmu patří mezi nejúčinnější. Praní pomáhá odstranit nahromaděný hlen z nosních dutin, který obsahuje patogenní mikroflóru. Také opláchnutí zvlhčuje nosní sliznici a pomáhá v boji s nazální kongescí. Solný roztok na mytí nosu lze zakoupit v lékárně nebo si jej připravit sami. K tomu vezměte lžičku soli a rozpusťte ji v půl litru teplé vařené vody. Pokud jde o bylinné infuze pro mytí nosní dutiny, pro jejich přípravu použijte rostliny s antiseptickým účinkem: série, měsíčku, eukalyptu, heřmánku, šalvěje a dalších.
 • Parní inhalace s infuzí léčivých bylin. Parní inhalace z nachlazení brambory. Inhalace je účinným prostředkem pro nachlazení v domácnosti doma, pouze pokud pacient nemá vysokou tělesnou teplotu. S pomocí inhalace s nachlazení, můžete zastavit takové nepříjemné příznaky, jako je ucpání nosu a hojné sliznice z nosních průchodů doma a co nejdříve. Byliny, které jsme již zmínili výše, mohou být použity nejen pro přípravu infuzí pro mytí nosních dutin, ale také pro inhalaci. Budeme přebývat více na inhalaci brambor z běžného nachlazení, které je velmi vhodné provádět doma. Chcete-li to udělat, vařte brambory v uniformách, vypusťte vodu a pak, naklánět se nad hlízami a pokryté ručníkem, dýchat 15-20 minut. Po provedení inhalace brambor z chladu v domácnosti vykazuje odpočinek a pokud možno i odpočinek na lůžku, takže tyto procedury se nejlépe provádějí večer.
 • Nasajte nosní přípravky nebo formulace pro nosní drogerii připravené podle tradičních receptur medicíny. Pro léčbu rýmy nejčastěji používají různé nosní přípravky, které byly zakoupeny v lékárně. Tato činidla mají zpravidla vazokonstriktorový účinek, který poskytuje pacientovi značnou úlevu a pomáhá zlepšovat nosní dýchání. Zneužití takové domácí prostředky z nachlazení nestojí za to, může to vést k atrofii nosní sliznice.

Doporučit

Věnujte pozornost kapkám a sprejům, které obsahují ve svém složení éterické oleje, například "Pinosol". Samozřejmě, že tyto kapky nebudou okamžitě uvolňovat dýchání, ale významně zvlhčují sliznici a časem vám umožní volně dýchat.

Tam jsou také takové domácí prostředky pro rýmu, týkající se části tradiční medicíny, jako řepa, cibule a mrkvové šťávy. Tyto šťávy odděleně nebo dokonce ve směsi musí být vloženy do nosních průchodů. K výraznému zlepšení dochází ve druhém nebo třetím dni používání. Pokud se během instilace šťávy v nose cítíte pálení a nepohodlí, pak můžete do instilační směsi přidat trochu rostlinného oleje. Pokud pocit pálení nezmizí, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili přítomnost alergických reakcí.

Jak léčit chronickou rýmu (rýma) doma

Chronická rýma se nazývá nedostatečná nebo pokročilá akutní rýma, která neprojde rychle a může pacienta vyrušovat déle než týden.

Léčba chronické rýmy je lepší léčit doma, protože je zde vysoká pravděpodobnost závažných komplikací (může dojít ke ztrátě pachu, ucpání uší, šíření zánětu na orgány zraku a další). Pokud jste se ještě museli vypořádat s léčbou chronické rýmy doma, pak byste měli drasticky omezit užívání vazokonstrikčních léků, ke kterým se zpravidla již vytvořila závislost.

U chronické rýmy je sliznice extrémně podrážděná, takže by mělo být také odstraněno promývání roztokem soli, protože to může způsobit další nepohodlí, způsobit pálení a svědění.

Léčba chronické rýmy doma by měla zahrnovat:

 • Symptomatická léčba. Je lepší provádět to pomocí bylinných přípravků a léčivých rostlin obsahujících éterické oleje. Takové léky na chronickou rýmu doma nepomáhají okamžitě usnadnit nosní dýchání, jsou však méně dráždivé pro sliznici.
 • Komplexní terapie pomocí léků, které posilují imunitní systém a aktivují ochranné vlastnosti těla. Během léčby chronické rýmy doma je tělo zpravidla extrémně oslabeno bojem s vleklou nemocí a potřebuje další zdroje, aby se s nemocí vyrovnalo.
 • Domácí režim, teplý nápoj a vyhnout se náhlým změnám okolní teploty. Je nutné vyloučit podchlazení, pokud je to možné, je lepší jít ven. Nápoj by měl být teplý a bohatý, uvolňování nosních průchodů z hlenu by mělo být pravidelné.

Případy, kdy nelze léčbu chronické rýmy provádět doma:

 • Výtok z nosních průchodů hlenu smíšeného s hnisem. V tomto případě, rýma do sinusitidy, měli byste okamžitě kontaktovat otolaryngologist.
 • Těžké bolesti hlavy a celková slabost (v kombinaci s invazivní rýmou). Jedná se o příznaky možného šíření zánětu na čelní nebo maxilární dutiny.
 • Zvýšená tělesná teplota, která trvá dlouho (od 38 ° C). Zvýšení teploty může signalizovat, že zánětlivý proces nabývá hybnosti a tělo se již nemůže vyrovnat s využitím vlastních zdrojů. V takových případech je nutné zavolat lékaře doma, protože nezávislá návštěva zdravotnického zařízení může způsobit prudké zhoršení celkového stavu a pohody pacienta.

Jak vyléčit zima doma

Odpovědi:

Léčba rýmy
Akutní rýma by měla být léčena výskytem prvních příznaků nemoci: ucpaný nos, pocit pálení v nose, kýchání, bolest hlavy, bolest v krku - to znamená, že nastal čas. Nejvhodnější je nejprve udělat koupel s horkou nohou (voda na kolena) při teplotě vody 40-45 ° C po dobu 10 minut s přídavkem hořčice. Po této proceduře byste měli pít horký čaj s citronem, limetkovým květem nebo malinovým džemem, odvar ze šípku, černého rybízu, je také vhodné vzít si mírně horkou koupel a jít do postele. Na nohou můžete nosit teplé ponožky tím, že na ně položíte hořčice, protože chodidla jsou bohatou reflexní zónou, která je v tomto případě zaměřena na teplotu a dráždivé účinky hořčice. Také v této situaci pomůže vitamin C v prášku nebo v pilulkách, má anti-kašel akce a stimuluje imunitní systém.

Léčba lidových prostředků rýmy.
1. Mentolový olej (farmaceutický přípravek). Do každé nosní dírky vložte 3-5 kapek mentolového oleje. Udělej to dvakrát denně; současně namazat čelo, chrámy, za ušima, zadní část hlavy, křídla nosu. Můžete smíchat mentolový olej s kafrovým olejem. Postupy jsou stejné. Dobře pomáhá se začátkem zimy.
2. Kalanchoe (domácí lék). Na začátku rýmy stačí 2-3 krát denně promazat nos s čerstvou šťávou Kalanchoe v nose a rýma se rychle zastaví. Můžete pohřbít 3-5 kapek.
3. Tinktura. 100 g. slunečnicový nebo olivový olej vezme jednu polévkovou lžíci horní části rozdrceného ledu. Trvejte na 21 dnech na tmavém místě, denně protřepávejte. Napětí, stlačení. Do každé nosní dírky se vmíchají 2-3 kapky, pak se vmíchá 1 kapka 3-4 krát denně. Ne déle než týden. Po několika dnech zmizí nos.
4. Petrolej. V noci potřete podrážky chodidel petrolejem a navlhčete tenký hadr v petroleji, vyždímejte a položte na podrážky. Noste teplé nohy nebo punčochy na nohy a zabalte teplo. Ráno zde bude úleva nebo dokonce i rýma.
5. Chronický rýma. Udělejte mírně teplou, mírně osolenou vodu. Přidejte tam 1 lžičku některého z uvedených tinktur (měsíček, sofara, eukalyptus). Voda má 0,5 litru. Opláchněte vodou.
Postup je následující: ohyb pod úhlem 45 °., nos nakreslit a uvolnit z úst. Takže přeskočte celé řešení, aniž byste zvedli hlavu, aby se střídavě olízl každou nosní dírkou. Dělat s chronickou rýmou dvakrát denně, ráno a večer.

Small_Nightmare

a je možné přesunout brambor nebo vejce (jen vařené, teplé) na nos, říkají, že to pomáhá.

Chronická rýma: domácí léčba

Rýma je považována za nezávažnou chorobu. Nejznámější vtip o něm: "Pokud není rýma léčen, jde za týden pryč, a pokud je léčen, pak za sedm dní." Tento postoj vede k extrémně negativním důsledkům - u pacientů se vyvíjí chronická verze onemocnění, konstantní otok a kongesce, bolest hlavy, nepříjemná ospalost. Dříve nebo později vyvstává otázka: „Jak rychle vyléčit chronickou rýmu doma?“. Naštěstí existuje mnoho možností. Od lidových prostředků k osvědčeným drogám.

Důvody

Aby se u pacienta rozvinula chronická rýma, existuje jeden hlavní důvod - neustálé podráždění nosní sliznice. Tělo se postupně používá a začíná bez přerušení produkovat hlen. Podráždění způsobuje různé faktory:

 • Anatomické deformity nosní přepážky. V tomto případě, v důsledku poranění nebo vrozených abnormalit, se nosní přepážka deformuje, vzduch prochází nosními průchody s obtížemi, prach a drobné nečistoty uvíznou, usadí se a dráždí sliznici. Pokud si to nevšimnete včas a nepodstoupíte operaci, chronická rýma se vyvíjí dříve nebo později.
 • Vnější podněty. Příliš suchý, horký nebo plný prachu, vzduch také neustále dráždí sliznici - to je zvláště patrné u malých dětí, které jsou citlivé na životní prostředí. Patří sem také jemná suspenze toxických látek, s nimiž se setkávají pracovníci v některých odvětvích, například stavitelé.
 • Alergické dráždivé látky. Alergie - příliš silná reakce imunitního systému na látky, které nejsou zvlášť nebezpečné. Někdy je vrozený, někdy se vyvíjí v reakci na neustálý kontakt s vnějším dráždivým prostředkem. Může nastat na různých látkách, od prachu po vlnu.
 • Infekce, které nebyly řádně ošetřeny. Rýma doprovází většinu nachlazení, bolest v krku, faryngitidu, různé záněty nosohltanu. Pokud nejsou léčeni - nebo jsou léčeni nesprávně - reakce je pevná a rýma se stává chronickým.
 • Další chronická onemocnění. Syndromy deficitu imunity, diabetes mellitus, nízkého krevního tlaku, různých onemocnění, které způsobují tendenci k otoku, mohou ovlivnit nosní dutinu a vést k chronické rýmě.
 • Adenoidy. Nejčastěji se u dětí projevuje patologická proliferace sliznice nosohltanu. V tomto případě se chronická rýma vyskytuje podle stejného principu jako při deformaci nosní přepážky.
 • Důsledky systematického přijímání vazokonstrikčních léků. Starší varianty vazokonstriktoru obsahují epinefrin, který způsobuje okamžitou vazokonstrikci. Pokud je užíváte déle než několik dní, tělo ztrácí svou citlivost a vzniká trvalý otok.

Léčba chronické rýmy vždy závisí na příčině - nemožné léčit nemoc, jen se snaží odstranit příznaky. Nejprve musíte určit typ rýmy.

Klasifikace a symptomy

Existují různé typy chronické rýmy, v závislosti na příčině a projevech onemocnění. Přidělit:

 • Catarrhal To vyplývá z opomenutí řádné léčby infekcí a zánětů. V doprovodu silného edému, který zcela blokuje nosní průchody, a neustálé oddělení průhledného hlenu bez zápachu. Pokud běžíte, může se proměnit v hnisavý tvar - pak hlen změní barvu na zelenou a začne páchnout nepříjemně.
 • Hypertrofické. Vyskytuje se také v důsledku neustálého zánětu nebo podráždění sliznice. Doprovází je nejen silný edém, ale také růst sliznice. Vzrůstá velikost, na něm dochází k růstu, nosní průchody se zcela nebo částečně překrývají.
 • Atrofické. Vyskytuje se v důsledku neustálého podráždění v důsledku prachu, toxických látek nebo při požití kapek. Doprovázené ztenčením a vyschnutím sliznice se na něm vytvoří suché krusty a malé vředy, pacient trpí svěděním v nose. Často označil oddělení malého množství viskózního hlenu, někdy s krví.
 • Alergické. Vyskytuje se v důsledku expozice alergenu. V doprovodu hojného hlenu, otoku, svědění, kýchání. Často přidával otok očí, trhání, strach z denního světla.
 • Vasomotorika. Vyskytuje se při chronických onemocněních kardiovaskulárního, hormonálního, nervového systému. Vyznačuje se silným edémem, který se projevuje pouze v noci - a pouze ta nosní dírka, která se nachází pod ní, bobtná a zanáší.

Pro chronickou rýmu je charakteristická také bolest hlavy, přetrvávající ospalost (nebo naopak nespavost) a pokles kognitivních funkcí. Pokud ji spustíte, může to vést k dalším komplikacím.

Možné komplikace

Neustálý zánět v nosohltanu v průběhu času vede k nepříjemným následkům, pokud se neléčí. Mezi nimi především nemoci dutin:

 • Sinusitida Zachycuje dutiny na obou stranách můstku, doprovázené silnými bolestmi hlavy a konstantní kongescí nosu.
 • Frontline Zachycuje dutiny nad očima, doprovázené silnými bolestmi hlavy, konstantní kongescí nosu, otokem, může vést k meningitidě.
 • Labyrintitida. Zachycuje bludiště - kostní strukturu za nosem, která ovlivňuje filtraci vzduchu a vůni. To způsobuje bolesti hlavy, ztrátu zápachu, může způsobit celou řadu nemocí - od zánětu sliznice mozku až po slepotu.

Všechny sinusitidy (tzv. Zánět dutin jako celku) jsou doprovázeny těžkými bolestmi hlavy, které nejsou zmírněny standardními léky proti bolesti a mohou být srovnávány pouze s bolestí a bolestí.

Nelze je vyléčit doma - vyžaduje léčebnou léčbu a chirurgický zákrok, protože nejlepším způsobem, jak k nim dostat, je prostě nepřiblížit a léčit chronickou rýmu včas. A k tomu je třeba diagnostikovat.

Diagnostika

Léčba chronického rýmu u dospělých bez předchozího zjištění jeho příčiny není jen neúčinná, ale zcela zbytečná. Dokonce i když se na nějakou dobu budou moci vyrovnat se symptomy, výsledek bude krátkodobý a nemoc se brzy vrátí.

Diagnostika zahrnuje:

 • sbírka anamnézy, při které lékař vyslýchá pacienta a poskytuje obecnou představu o jeho příznacích a nemoci, která by je mohla vyvolat;
 • Rhinoskopie, při které se lékař dívá do nosních průchodů pomocí nosorožce a vyhodnocuje jejich stav - pacient je požádán, aby si předem vyhodil nos;
 • Rentgenové snímky a tomografie, které vám umožní získat představu o fyzickém stavu nosních průchodů, zobrazit deformity a nádory;
 • bakteriální kultura, která vám umožní identifikovat patogen, který způsobil zánět;
 • obecné testy krve a moči, které vám umožní získat všeobecnou představu o stavu pacienta;
 • Alergické testy, které umožňují pochopit, zda má pacient alergickou reakci, a pokud ano, který alergen způsobil.

V důsledku všech činností lékař jednoznačně diagnostikuje a předepisuje léčbu.

Léčba

Ve skutečnosti, aby bylo možné léčit chronickou rýmu doma, je běžné kombinovat dva hlavní přístupy:

 • Specifické. Zahrnuje léky a, pokud je to nutné, operaci. Používá se pro každý typ rinitidy samostatně - například katarální rýma se léčí zcela jiným způsobem než alergií.
 • Celkově. Mezi běžná léčebná opatření patří mytí, inhalace a další procedury, které umožňují odstranit hlen, zvlhčují sliznici a usnadňují dýchání a používají se u všech typů rýmy.

Lidové recepty spadají do druhé kategorie.

Specifické metody

Jak se zbavit chronické rýmy není tak těžké, pokud budete jednat podle jeho mysli.

 • Katarální rýma je léčena primárně antibiotiky, která zabijí patogen, stejně jako protizánětlivá a antiseptická činidla, která odstraní edém a usnadní dýchání. Všechny musí být vybrány výhradně lékařem, protože vždy existuje možnost nežádoucích účinků.
 • Hypertrofická rýma je léčena výhradně chirurgicky - s její pomocí se narovná nosní přepážka a odstraní se sliznice. Současně se používají protizánětlivá a antiseptická činidla, která neumožňují vznik zánětu.
 • Atrofická rýma je léčena obecně, kombinuje se s odstraněním příčiny: pacient musí buď přestat užívat vazokonstriktor nebo dbát na to, aby okolní vzduch byl ve vhodné teplotě, čistý a dostatečně vlhký.
 • Alergická rýma je léčena odstraněním alergenu z přístupu - to vyžaduje opatření, která přímo závisí na typu alergenu. Dej kočce, aby každý den prováděla mokré čištění, neopouštějte dům v době, kdy některé rostliny kvetou. Během období remise můžete navštívit alergika, který si aplikuje malé dávky alergenu, aby si na něj tělo mohlo zvyknout a přestat reagovat tak nedostatečně.
 • Vazomotorická rýma je léčena udržováním základního onemocnění ve stavu přetrvávající remise - každý případ potřebuje vlastní schéma, které Vám lékař předepíše.

Souběžně se specifickou léčbou se používají běžné metody, které zvlhčují sliznice a vymyjí hlen. Výjimkou je hypertrofická rýma, která z nich nebude lepší.

Obecné metody

Používá lidové prostředky pro chronickou rýmu. První a hlavní je mytí, které lze provést ve dvou verzích:

 • Bez nářadí. Je dostačující shromáždit léčivý roztok v dlani, položit hlavu na jednu stranu a vdechnout roztok silou - tak, aby prošel dutinami a vytékal z druhé nosní dírky. Ale je to docela těžké, můžete dusit a kašel, protože nezkušení lidé nedoporučují.
 • S varnou konvicí nebo "hruškou". V konvici nebo gumové "hrušce" z lékárny vytočte roztok. Položte hlavu na stranu přes umyvadlo, vložte nos "hrušky" nebo konvice do nosní dírky a počkejte, snažte se dýchat ústy, dokud roztok neprojde druhou nosní dírkou.

Teplota roztoku by neměla překročit čtyřicet pět stupňů a neměla by být příliš silná. Pokud se v procesu objeví pocit pálení, bolest a svědění, postup by měl být zastaven, roztok by měl být ochlazen a zředěn.

Mytí by mělo být prováděno nejméně šestkrát denně - každé dvě až tři hodiny.

Jako řešení můžete použít směs vody a soli (lžička na dvě standardní sklenice), infuze eukalyptu, šalvěje, heřmánku nebo měsíčku, esenciálních olejů z borovice, máty, citronu (pár kapek ve sklenici). Mohou být také použity ve druhém typu procedury - instilaci, spolu s dalšími prostředky:

 • Česneková šťáva nebo aloe. Vytlačte šťávu, promíchejte pár kapek se dvěma polévkovými lžícemi vody, pohřbte v nose.
 • Zlato Postupně se smíchejte s vodou a pohřbte.

Léčba chronické rýmy lidových prostředků také zahrnuje použití inhalace. Jejich horká varianta, ve které se roztok vaří v pánvi poté, co zakryje hlavu pacienta ručníkem a umožní mu dýchat páru, se provádí:

 • Obyčejné brambory nebo bramborové slupky. Je dostačující vařit až do kvašení.
 • Esenciální oleje. Dvě kapky eukalyptu nebo jedle olej na půl litr pánev.
 • Mořská sůl Jednoduše ho přidejte do vody a přiveďte k varu.

Hlavní věc - nespalujte se horkou párou a neprovozujte inhalaci při zvýšených teplotách. Čaj a infuze, které také pomáhají při chronické rýmě, však mohou být opilé v jakémkoliv stavu. Přizpůsobit:

 • extrakt z heřmánku, který lze připravit půl hodiny z vaku;
 • čaj z kalina, maliny, rybízových listů;
 • nápoj se zázvorem, citronem a medem - stačí všechno rozřezat, přivést k varu a přidat med;
 • odvar z hypericum a heřmánku.

Při léčbě chronické rýmy je důležité dodržovat systém, ne samo-léčit a být pozorován lékařem. Pak je tu šance, že se nemoc dostane do stabilní remise nebo se ji zcela zbaví.