Je pneumonie nakažlivá pro ostatní a jak je pravděpodobné, že onemocní

V této publikaci zjistíme, zda je pneumonie nakažlivá pro okolní děti a dospělé. Nejenže se dozvíte, zda je pneumonie přenášena z nemocné osoby na osoby ve vzduchu, ale také na to, jak dlouho trvá inkubační doba.

Pneumonie je považována za jednu z nejnebezpečnějších chorob, zejména pokud děti onemocní touto chorobou. Proto je pro mnoho lidí důležité vědět, jak se přenáší a jak se můžete nakazit takovým onemocněním.

Povědomí druhých o zánětlivém procesu plic sníží riziko možné kolize s touto nebezpečnou nemocí.

Je pneumonie nakažlivá pro ostatní?

Mnozí lidé se zajímají, zda je pneumonie přenášena vzduchovými kapičkami? Rozhodně odpovědět na otázku je obtížné. Po kontaktu s osobou, která má onemocnění, jako je pneumonie, může soupeř pociťovat obecnou malátnost.

Projevující symptomy se mohou podobat nachlazení, které v počátečních fázích nepředstavuje hrozbu pro lidi. Pokud však čas nezačne provádět žádnou léčebnou činnost, může být ARVI komplikována pneumonií.

Zvláště riziko se stává vysoké, když je lidský imunitní systém velmi slabý. Okolní lidé, kteří se mohou pochlubit vynikajícím zdravotním stavem, nepodléhají takové nakažlivé nemoci jako pneumonie.

Nicméně pro ty, kteří se mohou nakazit tak závažným onemocněním, zůstává otázkou, jak se přenáší.

Provokujícími faktory v této situaci jsou:

 1. Jakýkoliv virus nebo plísňová infekce, která již zasáhla tělo;
 2. Konverzace s pacientem;
 3. Být v silné stresující situaci;
 4. Podstatná hypotermie;
 5. Zůstaňte ve stavu zvýšené podrážděnosti.

Jeden z těchto faktorů zvyšuje pravděpodobnost, že pneumonie přechází z osoby na osobu. Mnozí se ptají, zda je možné dostat zápal plic z nemocné osoby v domácnosti. Odpověď bude ano.

Škodlivé bakterie a infekční mikroby se mohou dostat do domácnosti. Jejich aktivita se udržuje další čtyři hodiny. Během této doby se člověk může nakazit takovým onemocněním.

Lidé, kteří se dotýkají takovýchto okolních objektů, riskují, že si vezmou patogen a pak ho uvedou do těla. Jakmile je bakterie v příznivém prostředí, začne se intenzivně množit a šířit se v plicních tkáních. Tak funguje mechanismus přenosu této choroby.

Je pneumonie přenášena vzduchovými kapičkami

Přemýšlet o tom, zda je nebo není pneumonie nakažlivá, lze tvrdit, že takové onemocnění lze za zvláštních okolností zachytit.

Pokud má jiná osoba pneumonii a začne kašlat a kýchat, pak se v tomto okamžiku uvolní spousta patogenních bakterií a mikrobů. Mohou snadno vyvolat vývoj stejného onemocnění.

Pokud je tedy někdo jiný vedle nemocné osoby a on vdechuje tyto mikroby, pak se ocitnou v těle, začnou živobytí.

Infekce se objevuje prostřednictvím vzduchových kapiček. Současně v prvních dnech nemusí být pozorovány žádné zvláštní příznaky. Nemocný nemá ani podezření, že se nakazil tak nebezpečnou chorobou.

U těhotných žen je riziko nákazy pneumonií velmi vysoké. Během tohoto období jsou budoucí matky sníženou imunitou, takže tělo se stává obtížným odolávat nachlazení a získaným komplikacím.

Pokud se objeví jakékoli infekční onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a zahájit léčbu.

Jak se pneumonie přenáší z osoby na osobu

K identifikaci možných situací, ve kterých se zvyšuje riziko infekce s tímto onemocněním, musíte vědět, jak se pneumonie přenáší z člověka na člověka.

To se děje prostřednictvím původce infekčního procesu, kterým může být:

 • stafylokoky;
 • pneumokoky;
 • hemofilní hůlka.

Nejčastější infekce z jiné osoby je způsobena patogenem, jako je pneumokoky. To platí zejména pro osoby s oslabenou imunitou. V tomto případě se vyvíjí bronchopneumonie.

Hemophilus bacillus se stává příčinou infekce u malých dětí. Dospělí mohou být nakaženi od pacienta, pokud již trpí patologií spojenou s dýchacím systémem.

Zdrojem infekce je pacient sám. Pokud jde o přenosovou cestu, jedná se o aerogenní metodu.

Pokud jde o stafylokoky, které jsou přítomny v normální mikroflóře osoby, mnozí se začínají zajímat, zda je pneumonie nakažlivá pro ostatní způsobené těmito bakteriemi. Ukazuje se, že patogenní stafylokoky mohou být přenášeny také vzduchem rozptýlenými kapičkami.

Jak se pneumonie přenáší u dospělých

K přenosu patogenních bakterií, jako jsou pneumokoky, dochází v úzkém týmu. Riziko se nejvíce zvyšuje během epidemie chřipky.

Infekce hemophilus bacillus nastane vdechováním vzduchu, který obsahuje částečky hlenu, povolený během rozhovoru, kašlání a kýchání nemocné osoby.

Pneumonie vyvolaná stafylokoky se přenáší následovně:

 • vzdušný a prašný způsob;
 • přes polibek;
 • kontaktní způsob;
 • fekálně-orální cestou.

V tomto případě je možné přenášet infekční infekci mlékem, které bylo získáno z krávy trpící mastitidou. V tomto případě osoba, která vypila takový mléčný nápoj, riskuje, že se setká s patologickým procesem.

Způsoby přenosu pro okolní děti

Rodiče si často kladou otázku, zda je pneumonie nakažlivá pro okolní děti, zejména pokud je období virů.

Faktem je, že malé děti jsou nejvíce náchylné k infekci s takovým onemocněním, protože struktura jejich dýchacích cest dosud nebyla zcela vytvořena. Proto může být pro dítě toto onemocnění nakažlivé.

Pneumonie u dětí se často vyvíjí na pozadí respirační infekce nebo nachlazení. Virus začíná blokovat ochranné funkce imunitního systému, čímž provokuje všechny druhy komplikací, z nichž jednou je pneumonie.

Nemocné dítě nepředstavuje zvláštní ohrožení okolních dětí, pokud mají dobré zdraví. Tento typ infekce je poměrně vzácný.

Hlavním důvodem je stále existující nachlazení, které lze jen popsat jako infekční onemocnění, které je přenášeno kontaktem mezi dětmi.

Jak dlouho má pacient inkubační dobu

Inkubační doba obvykle trvá až pět dní. V tomto období se o dospělé nestarají. Žádné známky indikace vývoje pneumonie se nevyskytují. Malá horečka stoupá, žádné jiné příznaky.

I když jsou bakterie pneumonie aktivovány během pěti dnů, u některých lidí je doba inkubace kratší nebo delší.

Záleží především na několika faktorech:

 • lidské zdraví;
 • přítomnost průvodních onemocnění;
 • životní styl;
 • druh infekce, která postihla plíce.

Pro samotného člověka a pro lidi kolem něj je na první pohled nepostřehnutelné, že došlo k infekci. Proto je těžké určit, kolik času uplynulo od infekce.

Při prvních příznacích nemoci je nutné pečlivě sledovat vaše zdraví a celkovou pohodu. Koneckonců, pneumonie je nakažlivá a nebezpečná pro osoby kolem oslabených lidí.

Doktorův názor

Malysheva Olga Vladimirovna, praktický lékař.

Jak nakažlivá je pneumonie pro okolní děti? Jak zachránit dítě?

Je pneumonie nakažlivá pro okolní děti a jak se přenáší z jednoho dítěte na druhé? Otázka, zda je tato nemoc nakažlivá, leží na povrchu a je analyzována v našem článku.

Z pneumonie můžete být očkováni, tj. Zavést do lidského těla oslabené bakterie pneumokoků, aby se posílila imunita vůči "infekci". Jakmile je patogen, onemocnění může být přenášeno z dítěte na dítě.

Ale je přenášena samotná pneumonie, nebo může být infikována pouze provokativními chorobami?

Je pneumonie nakažlivá pro okolní děti?

Než se zabýváte pneumonií u dítěte a nakažlivým je, musíte nejprve pochopit, jak je nemocný. Nejdůležitějším pro určení otázky infekčnosti pneumonie je rozdělení pneumonie v závislosti na podmínkách jejího výskytu na:

Nozokomiální pneumonie je velmi nebezpečná a zákeřná. Pokud jde o počet úmrtí, je mnohem vyšší než počet komunit.

Vzniká zpravidla náhle. Dítě a jeho matka šli do nemocnice s jednoduchým ARVI nebo jinou nemocí. Po 2-3 dnech se vyvinuly příznaky charakteristické pro pneumonii.

Infekce, která způsobuje toto onemocnění, se rychle rozmnožuje a šíří se od jiného nemocného dítěte na oddělení s nedostatečnou hygienickou úpravou místnosti. Současně tato flóra získává rezistenci vůči antibakteriálním činidlům.

Navíc může být infikována nozokomiální pneumonie:

 • při resuscitaci (tělo je příliš slabé);
 • při použití zkumavky pro umělou ventilaci plic;
 • pokud má dítě bronchitidu (v tomto případě je riziko zvláště velké).

Komunitní pneumonie je méně nebezpečná a pravděpodobnost infekce je mnohem nižší. Taková pneumonie se zpravidla stává komplikací:

Je možné „vyzvednout“ nemocné dítě?

Infekce probíhá kontaktem s jinými nemocnými dětmi. To je důvod, proč nemůžete poslat dítě do mateřské školy, pokud je příliš mnoho spolužáků nemocných, ale i nadále navštěvují školku.

Pokud například dvě děti žijící ve stejné místnosti mají současně zápal plic, pak rodiče:

 • neveďte do místnosti;
 • neprovádějte pravidelné mokré čištění;
 • zanedbávat rady lékařů;
 • Léčba antibiotiky je nedokončená.

Pointa je, že oba "chytit" pneumonie a skončí v nebezpečné situaci. Komarovsky zároveň nevylučuje pravděpodobnost infekce, ale považuje to za velmi nepravděpodobné.

Jak se přenáší podle Komarovského?

Známý lékař Jevgenij Komarovský, který dlouhodobě studuje onemocnění dětí plic, včetně pneumonie, nevylučuje možnost infekce pneumonií z jiných dětí, ale masový charakter tohoto jevu je velmi sporný. Tak, pneumonie u dětí, je to nakažlivé pro okolní děti podle Komarovsky a jak se přenáší?

Věří, že nemoc je přenášena v nejvzácnějších případech a její vývoj u několika dětí, které jsou neustále v kontaktu, není spojen s „výměnou“ bakterií, ale s vnějšími faktory.

Když pneumonia v bronchi hromadí hlen, který, v nepřítomnosti řádné léčby, schne a ztvrdne. Proto zánětlivé procesy, které způsobují šíření infekce a zabraňují dýchacím funkcím. K tomu dochází z důvodu zanedbání bronchitidy, ARVI nebo chřipky. Proto je při prvním příznaku nachlazení nebo bronchitidy důležité okamžitě konzultovat lékaře.

Podrobnosti o tématu „pneumonie u dítěte, jak se přenáší“ naleznete na videu za účasti Komarovského:

Jak se vyhnout pneumonii?

Dítě je velmi náchylné k virovým onemocněním - jeho imunita je špatně rozvinutá. Děti jsou navíc často vystaveny faktorům, které přispívají k rozvoji pneumonie:

 • časté podchlazení;
 • nízká úroveň hygieny.


To činí děti nejběžnější rizikovou skupinou. Chcete-li chránit děti před nebezpečným onemocněním, měli byste je nejprve očkovat. Vezměte prosím na vědomí, že pro každý věk je lék vlastní:

 • ve věku jednoho roku inokulovat "Prevenar";
 • od roku do dvou - „Act-HIB“;
 • starší než dva roky, očkováno „Pneumo-23“.

Nejnovější droga se ukázala jako nejlepší ze všech, je populární po celém světě.

Kromě očkování je důležité dodržovat preventivní opatření, která ochrání dítě před patogeny a zabrání rozvoji pneumonie:

 1. Vyučujte hygienu. Před každým jídlem by si měli umýt ruce mýdlem a vodou.
 2. Dítě by mělo chodit více venku. V ideálním případě nejméně 2 hodiny denně.
 3. V dětském pokoji byste měli pravidelně provádět mokré čištění a také větrat místnost. Viry se „obávají“ vlhkého a chladného vzduchu, riziko rozvoje pneumonie je významně sníženo.
 4. Všechna nachlazení by měla být léčena okamžitě a přísně v souladu s doporučeními pediatra. Zánět plic je zřídka nezávislý, nejčastěji se stává komplikací chřipky nebo ARVI;
 5. Do stravy by mělo být zahrnuto co nejvíce. Na stole by měla být vždy čerstvá zelenina a ovoce - to je nezbytné k posílení imunitního systému.

Také se doporučuje vytvrzování. Pro tento účel se dobře hodí krátká kontrastní sprcha. Je však třeba postupovat opatrně - pokud „přehánějete“ a chlazíte dítě, pak hrozí riziko nachlazení, a proto se významně zvyšuje pneumonie. Proto před zahájením zpevnění dítěte je nutná konzultace s dětským lékařem.

Jak dlouho zůstaneš nakažlivý po nemoci?

Již jsme zjistili, že je téměř nemožné přímo uzavřít pneumonii, ale je více než realistické „vyzvednout“ původce předchozího onemocnění, například chřipky nebo rhinoviry. Je důležité vědět, jak dlouho je nutné omezit nemocné dítě na komunikaci s vrstevníky, aby se zabránilo šíření infekce.

Dítě se stává „nebezpečným“ pro ostatní 1-3 dny před tím, než se objeví první příznaky nemoci. Je nesmírně obtížné se vyhnout infekci, protože onemocnění ještě není známo, ale infekce se již začala šířit. Proto je při prvním znamení zimy naléhavé izolovat dítě. To je nezbytné jak pro bezpečnost ostatních dětí, tak pro ochranu nemocných před novými patogeny.

Hlavní „infekční období“ zahrnuje dobu samotného onemocnění a několik dní po propuštění. Lékaři doporučují menší kontakt s ostatními dětmi do dvou týdnů ode dne změny, ale někdy hrozí nebezpečí pro ostatní až 50 dnů. Jedná se o takový „malware“ jako:

 • chřipka;
 • paracoclusum;
 • respirační syncytiální virus.

Pokud byl některý z přátel dítěte v poslední době nemocný s bronchitidou nebo pneumonií, je třeba pracovat na jeho imunitě. Na záchranu přijdou vitamínové komplexy, zelenina a ovoce.

Tak, infekční nebo ne pneumonie u dětí jste se právě dozvěděli z našeho článku. Jak víte, nebezpečí jsou bakterie, které způsobují nachlazení, což způsobuje bronchitidu a pneumonii. Neprovádějte ARVI, jděte k pediatrovi a získejte léčbu. To zachrání dítě před vážnými následky a vy - od zbytečných starostí!

Je pneumonie nakažlivá

Zánět plic je velmi časté onemocnění. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je ve většině případů silná podchlazení nebo komplikace po utrpení virových onemocnění. Proto se prostředí pacienta nemůže obávat možnosti projevení se v těchto příznacích. V tom je nějaká pravda, ale příčiny nemoci jsou mnohem složitější. Ve skutečnosti je pneumonie nakažlivá - to je fakt. Pravděpodobnost infekce pacientem však závisí na řadě faktorů.

Co je to pneumonie

Zánět plic je akutní infekční onemocnění, které je charakterizováno lézí plicního parenchymu. Onemocnění je doprovázeno horečkou, kašlem, celkovou slabostí, sníženou chutí k jídlu. Může se objevit dyspnoe a bolest na hrudi.

Odrůdy nemoci

Podle lokalizace zánětlivého procesu se rozlišují následující typy pneumonie:

 • segment (s lokalizací v určitém segmentu);
 • lobar (s lézí orgánového laloku);
 • bazální (s rozvojem zánětu v dolních částech);
 • vlevo a vpravo (s lokalizací na levé nebo pravé straně plic).

Pravostranná pneumonie je častější než léze levé plíce. To je způsobeno specifickou strukturou pravého průdušky - je mnohem menší, ale širší, protože patogeny se s větší pravděpodobností dostanou dovnitř.

Hlavní příčinou pneumonie je pronikání škodlivých mikroorganismů do těla. Ve formě infekčních patogenů se rozlišují tyto formy patologie:

 • bakteriální (patogeny: pneumokoky, streptokoky);
 • virové (patogen: chřipka, rhinovirus);
 • houbové (např. candida, pneumocystisis);
 • virové a bakteriální.

Jak nakažlivá pneumonie je nakažlivá, bude záviset na konkrétní formě onemocnění. Na základě této skutečnosti se také stanoví závažnost průběhu onemocnění a zvolený průběh léčby.

V počátečních stadiích onemocnění je velmi důležité určit infekční patogeny, které způsobily onemocnění, aby bylo možné naplánovat správnou léčbu.

Bakteriální forma

Tato forma je způsobena škodlivými bakteriemi, které vstupují do lidského těla různými způsoby. Nejběžnějšími patogeny jsou pneumokoky, stafylokoky, streptokoky. Tato forma je zvláště nebezpečná pro děti, seniory a osoby s oslabenou imunitou.

Každý, dokonce i zdravé lidské tělo, je naplněn různými bakteriemi, jejichž růst je omezen imunitním systémem. Existují případy, kdy člověk sám je příčinou své vlastní nemoci, když na pozadí prudkého poklesu imunity (například spojené s těžkou hypotermií nebo předchozí operací) se ochranné funkce těla snižují a bakterie způsobující onemocnění dramaticky zvyšují své populace.

Forma houby

Plesňová forma pneumonie je považována za jednu z nejnebezpečnějších pro tělo. To je dáno specifičností patogenu, kvůli kterému je zánět plic charakterizován rozmazanými, implicitními symptomy a obtížemi při diagnostice. Mezi běžné patogenní patogeny patří:

 • histoplasma capslatum;
 • coccidioides immitis;
 • blastomyces dermatitis.

Tato forma je také schopna být přenášena z člověka na člověka, ale pouze v případě oslabené imunity.

Virová forma

Patogeny jsou v tomto případě patogenní viry, které pronikají do těla vzduchovými kapičkami. Jedná se o organismy, které způsobují onemocnění, jako jsou SARS, chřipkové nebo herpes viry. V této formě patologie je pneumonie důsledkem předčasné nebo nesprávně zvolené léčby virového onemocnění samotného horního dýchacího traktu. V důsledku toho virus jednoduše proniká hluboko do těla.

Virová pneumonie je také nebezpečná pro ostatní v podmínkách snížené imunity. Pouze osoba infikovaná v tomto případě nemá pneumonii, ale virové onemocnění (chřipka, ARVI), které, pokud není řádně léčeno, se může také vyvinout do pneumonie.

Virová a bakteriální forma

Počáteční stadium onemocnění má virovou formu s lézemi horních cest dýchacích a uvolněním sputa, které při uvolnění do plic vytváří příznivé podmínky pro reprodukci patogenních bakterií a potlačuje lokální imunitní systém.

Jak můžete získat pneumonii

Zánět plic lze získat různými způsoby. Z důvodů výskytu této choroby existují 2 velké kategorie metod:

 • externí. Příčinou této kategorie je pronikání vnějších patogenů zvenčí: houby, bakterie, viry, parazity. Dýchací systém bere nápor, když vdechujeme výše uvedené mikroorganismy spolu se vzduchem. Patří sem také patogeny, které vstupují do těla skrze poškozené kůže (rány).
 • interní. Hlavní příčinou pneumonie je oslabení celkové imunity. V tomto případě je pneumonie komplikací po těžkém onemocnění. Člověk trpí virovou chorobou s vysokou teplotou na nohou, a to nevyléčí nemoc, ale pouze teplota zmatená. V tomto případě dochází k silné depresi imunitního systému a pacient může získat akutní pneumonii.

Kromě infekčních onemocnění mohou další faktory vyvolat onemocnění:

 • porušení integrity tkání hrudníku, vyplývající z poranění;
 • toxická otrava;
 • vystavení ionizujícímu záření.

Neexistuje však žádná záruka, že se infekce nepřipojí k pacientovi v důsledku progrese onemocnění.

Epidemie pneumonie mohou být také spojeny se sezónními změnami. Na pozadí teplotních rozdílů mezi letním a podzimním obdobím je lidské tělo nuceno přizpůsobit se měnícím se podmínkám. To vše je doprovázeno potlačením imunity, což zvyšuje šanci na uzavření pneumonie od jiné osoby. Zhoršení povětrnostních podmínek s vysokou vlhkostí a srážkami také zvyšuje riziko vzniku onemocnění.

Jak se přenáší pneumonie

Mezi způsoby přenosu patogenních mikroorganismů je vedoucí postavení ve vzduchu. To však neznamená, že člověk, který spolu s prachovými částicemi vdechl patogenní bakterie nebo houbu, bude určitě mít zápal plic. Vše bude záviset na jednotlivci a jeho imunitním systému. V případě virové formy pneumonie je pravděpodobnější, že se pacient infikuje samotným virovým onemocněním.

Pravděpodobnost patogenů pneumonie vstupujících do lidského těla je extrémně vysoká, ale vývoj na tomto pozadí samotného onemocnění je mnohem nižší, což souvisí s určitými riziky. Proto, aby nedošlo k nakažení, je lepší vyloučit možnost provocateurs dostat do těla.

Rizikem jsou následující osoby:

 • děti;
 • starší lidé;
 • osoby s oslabeným imunitním systémem;
 • osoby s pokročilým chronickým plicním a kardiovaskulárním onemocněním.

Jaké faktory mohou zvýšit riziko vzniku onemocnění? Mezi nimi jsou:

 • kouření;
 • hypothermie;
 • snížený imunitní systém;
 • patologií endokrinního systému;
 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • zneužívání alkoholu;
 • převedené operace;
 • nízká fyzická aktivita.

Pokud osoba nespadá pod žádnou z položek, pak je pravděpodobnost uzavření pneumonie ve vzduchových kapkách extrémně malá.

Lépe zabránit, než léčit

Pneumonie je poměrně nebezpečné onemocnění, které může vést k velmi závažným následkům a dokonce i smrti. Mimochodem, zaujímá 4. místo mezi všemi nemocemi v počtu úmrtí. Je to však jen nemoc, která je mnohem snazší předcházet než po léčbě.

Preventivní opatření jsou omezena na různé metody, jak posílit tělo a zachovat celkový tón. Patří mezi ně lékařské metody a prostředky tradiční medicíny.

Abychom se „nesetkali s“ o způsobech přenosu nemoci a nestarali se o možnost stát se obětí, musíte se řídit řadou doporučení:

 • vitaminová terapie. Měli byste používat komplex vitaminů a minerálů. V první řadě je použitelná v zimě, kdy tělo nemá mikroživiny. Zahrnout více ovoce a zeleniny ve vaší stravě. Mimochodem, pomáhají také v období rehabilitace po nemoci;
 • očkování. Vakcína, která by byla 100% chráněna proti pneumonii, č. Důvodem je skutečnost, že kauzálními činiteli nemoci mohou být různé škodlivé mikroorganismy - nelze proti nim vytvořit univerzální lék. Většina z nejnebezpečnějších patogenů však může být chráněna, stejně jako snížení závažnosti průběhu onemocnění;
 • masáže Pomáhá uvolnit a zlepšit krevní oběh, který pomáhá posilovat imunitní systém;
 • kalení a chůze na čerstvém vzduchu. Také pomáhají posilovat imunitní systém;
 • vyloučení přepracování a stresu;
 • přestat kouřit a pít příliš mnoho alkoholu;
 • prevence podchlazení v kterémkoli ročním období (rychle vyhledat pomoc odborníků při sebemenších projevech symptomů nemoci).

Zápal plic, nakažlivý nebo ne

S ohledem na výše uvedené je bezpečné říci, že jakákoli forma pneumonie je nakažlivá. Znamená to, že bezprostřední prostředí dopravce onemocnění onemocní? Je mnohem pravděpodobnější, že to není (v nepřítomnosti významných „otvorů“ v imunitním systému). Sledujte svůj životní styl a nebudete se bát pneumonie.

Jak se pneumonie přenáší z člověka na člověka a je nakažlivá pro ostatní?

Pneumonie je zánětlivý proces v plicích, onemocnění je infekční a postihuje všechny plicní tkáně. Kauzální původce onemocnění může být přenášen různými způsoby: vzduchem rozptýlenými kapičkami nebo předměty v domácnosti. Každý člověk potřebuje vědět, který typ pneumonie je nejnebezpečnější a jak se přenáší.

Je možné získat pneumonii od ostatních?

Doma může člověk pociťovat příznaky ARVI a pokud se neučiní žádné kroky, pak může být nachlazení komplikováno pneumonií. Tyto příznaky a komplikace se mohou objevit po kontaktu s nemocnými. Lékaři věří, že zcela zdraví lidé nejsou náchylní k infekci od ostatních.

Osoby se slabou imunitou, aby onemocnily, jsou poměrně jednoduché. Je možné se nakazit po jednoduché konverzaci s pacientem, lidé, kteří jsou ve stresových situacích, se zvýšenou podrážděností nebo podchlazení jsou také nejcitlivější.

Existuje také možnost infekce domácími prostředky. Mikroby a bakterie se dostávají do každodenních předmětů a jejich živobytí zůstává aktivní po dobu asi 4 hodin.

Dotykem domácích spotřebičů nebo nábytku může člověk vyzvednout bakterii a odnést ji do těla. Bakterie, která je v příznivých podmínkách pro sebe, se začíná aktivně množit a šíří se přes plicní tkáně.

Jaké typy pneumonie jsou nakažlivé a které jsou nejnebezpečnější?

Některé typy pneumonie nejsou nakažlivé, zatímco jiné jsou poměrně nebezpečné. Nejčastějším místem infekce tohoto onemocnění je nemocnice.

Pneumonie je rozdělena do následujících typů:

 1. U pacientů s lůžkem je stagnace krve v plicích, průduškách a začíná stagnující forma, která není nebezpečná pro ostatní lidi a nemůže být s ní nakažena.
 2. Nemocnice. Kauzální agens tohoto typu je velmi odolný vůči různým lékům, z tohoto důvodu je léčba poměrně komplikovaná a tento typ je velmi nebezpečný a snadno se infikuje.
 3. Akutní nebo fokální. Zdroj infekce je lokalizován v několika nebo v jedné části plic a může způsobit pneumonii na jedné straně nebo bilaterální. Tento typ onemocnění je pro ostatní nejnebezpečnější. Nemoc postupuje bez projevu jakýchkoliv příznaků.
 4. Chronické. Tento typ vzniká, pokud nechcete léčit akutní formu onemocnění. Chronický vzhled je nakažlivý pro jiné lidi, pokud začnete léčit v té době, pak nemoc může být překonána bez následků.
 5. Atypické. Příčinou tohoto onemocnění jsou různé viry a bakterie, forma je nakažlivá, ale ve většině případů infikovaná osoba produkuje jiné onemocnění, ale ne pneumonii.
 6. Radikální. Tato forma je poměrně obtížné diagnostikovat, představuje velké nebezpečí pro děti. Tato pneumonie se přenáší v podmínkách života a při jednání s nemocnou osobou.
 7. Caseous. Poměrně nebezpečná odrůda, což je plicní tuberkulóza. Tento druh je pro lidi velmi nebezpečný, nemoc je velmi rychle komplikovaná.
 8. Bronchiální. Tento druh je velmi podobný atypické formě, hlavní rozdíl je lokalizace bakterií v bronchiální alveoli.

Jak se přenáší pneumonie?

Většina bakterií, které způsobují pneumonii, jsou původci nachlazení. Tyto patogeny jsou přenášeny přes každodenní předměty, přes vzduchové kapičky a přes úzký kontakt s nemocnou osobou.

Bakterie, které způsobují onemocnění, jsou v lidském prostředí poměrně běžné. Streptokoková bakterie lokalizovaná na sliznicích ústní dutiny, nosu a krku.

Inkubační doba

Když člověk s pneumonií začne kašlat nebo kýchat, má spoustu bakterií, které mohou snadno vyvolat nemoc.

Pokud zdravý člověk vdechne tyto mikroby, začne svou životně důležitou činnost v lidském těle a první dny symptomů nebudou pozorovány.

Inkubační doba trvá až pět dní. Během této doby není osoba ničím rušena, pouze teplota může mírně vzrůst.

Pokud mluvíme o domácí cestě infekce, virus, který se usadil na domácí potřeby, může být aktivní po dobu 3-4 hodin. Infekce pneumonií nastane, pokud osoba dotýkající se objektu mikroby přinese ruku k ústům, nosu nebo očím. Pokud má člověk silný imunitní systém, pak nemusí onemocnět.

Rizikové skupiny

Následující lidé jsou náchylnější k infekci pneumonií:

 • osoby se slabou imunitou;
 • ženy v zajímavém postavení;
 • hormonální léky;
 • vyčerpaný organismus;
 • lidé trpící závislostí (lék, alkohol);
 • s chorobami chronických druhů;
 • podstupující katarální onemocnění;
 • osoby s onemocněním endokrinního systému;
 • v pooperačním období.

Je pneumonie nakažlivá pro okolní děti?

Vzhledem ke struktuře dýchacích cest je dítě nejvíce náchylné k infekci pneumonií. U dětí se tato choroba vyvíjí v důsledku nachlazení a respirační infekce hraje ve vývoji nejdůležitější roli.

Studený virus začíná potlačovat imunitní systém dítěte a postupně se mohou vyskytnout komplikace, včetně pneumonie.

U dětí se tato choroba často objevuje později jako nachlazení, když je v kontaktu s osobou, která má pneumonii, děti jsou velmi vzácně infikovány.

Jak nakažlivá je pneumonie pro těhotné ženy?

U žen v zajímavém postavení dochází k poklesu imunity. Pokud se začaly objevovat příznaky onemocnění dýchacích cest, je nutné okamžitě kontaktovat místního lékaře a zahájit léčbu.

K pneumonii často dochází v důsledku nevyléčeného běžného nachlazení. Pro budoucí matku je to docela nebezpečné, může ohrozit své budoucí zdraví dítěte.

Co se stane po léčbě?

Při pneumonii může člověk trpět jako součást jednoho plic nebo obou orgánů. Pokud se rozvinul dvoustranný zánět, bude proces regenerace trvat několik měsíců déle. Během zotavení by měl člověk postupně podstoupit veškerou nezbytnou rehabilitaci.

Lékař musí pacientovi předepsat použití léků zaměřených na potlačení bakterií, léků zaměřených na odstranění zánětu a symptomů onemocnění. Počáteční fáze zotavení se odehrává v nemocničním režimu a je posílána k léčbě pneumonie.

Postupy pro rehabilitaci nemoci pomáhají vyhnout se možným komplikacím. Celé období rehabilitace je zaměřeno na normalizaci funkcí alveol, bez nich není možné správné fungování plic. Pokud neužíváte potřebné léky, můžete zaznamenat závažné komplikace, včetně cirhózy plic.

K dosažení co nejlepšího efektu během rehabilitačního období musí člověk použít fyzioterapii a mírnou fyzikální terapii v kombinaci s léky. Kromě toho musíte dodržovat dietu bez selhání.

Když se pacient právě od této choroby vzdálil, lékaři doporučují provádět lehká cvičení zaměřená na dýchací cesty. Jakmile se stav dále zlepší, můžete pomalu přidat fyzickou námahu. Nemůžete okamžitě použít velké množství fyzické aktivity.

Poté, co se člověk stane lepším, můžete chodit trochu každý den, ale nejlépe za normálních povětrnostních podmínek, aby se stav nezhoršil.

Pro fyzioterapii se používají speciální inhalace, je nutné, aby měl člověk hlen a hlen z plic, průdušek a alveol.

Pomocí oleje z kadidla a jedle, můžete zmírnit zánět a odstranit sputum, také používá pro inhalaci soda rozpuštěné ve vodě.

Když má člověk zápal plic, má rychlou a významnou ztrátu energie, a proto existuje silná slabost. Z tohoto důvodu musí člověk jíst zdravé jídlo.

Osoba, která překonala pneumonii, musí jíst kaši a ujistěte se, že užívá vitamíny. Chcete-li se zotavit, musíte jíst tolik potravin s vysokým obsahem bílkovin. Během období rehabilitace není možné jíst pikantní, smažené a uzené potraviny, tyto produkty významně zpomalují regenerační procesy.

Ten, kdo má pneumonii, musí konzumovat velké množství potravin s vysokým obsahem kalorií, stejně jako co nejvíce nápoje. Pití by se mělo skládat z bylinného čaje a minerální vody.

K odstranění toxinů a strusek z těla se doporučuje pít čaj z máty nebo tymiánu. V některých případech jsou lidé, kteří měli pneumonii, posláni k rehabilitaci do různých středisek nebo do sanatoria.

Prevence infekce pneumonií

Aby nedošlo k pneumonii, musíte pečlivě sledovat své zdraví, jíst správně a vzít komplex vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Kromě toho existují komplexní opatření na ochranu osob před infekcí:

 1. Děti ve věku mateřské školy a osoby nad 65 let jsou očkovány, většinou jsou v zimě očkovány, v tomto období je riziko pneumonie poměrně vysoké.
  Po vakcinaci musí osoba vyvinout protilátky, pomocí kterých bude v případě potřeby kontrolována choroba.
 2. Člověk musí dodržovat režim dne. Odpočinek a pracovní doba by měly odpovídat v čase a spánek by měl být nejméně 6 hodin.
 3. Aby nedošlo k pneumonii, musí člověk posílit imunitu. Pro tento dokonalý příjem vitamínů, správné a zdravé stravování, jíst zeleninu a ovoce, stejně jako proces kalení.
 4. Hygiena hraje důležitou roli, musíte neustále umýt ruce, což pomůže vyhnout se požití nebezpečných bakterií.
 5. V případě kontaktu s pacientem s pneumonií je nutné nosit ochrannou masku.

Zánět plic je závažným onemocněním, které může mít život člověka. Pro prevenci onemocnění je nezbytné sledovat imunitní systém, denní režim a výživu.

Infekce pneumonií je nejcitlivější pro děti navštěvující mateřské školy, školy a starší osoby. V případě výskytu příznaků nachlazení je nutné okamžitě zahájit léčbu, nejčastěji dochází k zánětu plic v důsledku nevyléčené respirační infekce.

Jak se dostat pneumonie

Infekce dýchacích cest jsou běžná infekční onemocnění. Infekce dolních dýchacích cest, jako je pneumonie, zaujímají jednu z vedoucích pozic v mortalitě všech typů infekčních onemocnění.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Struktura a funkce plic

Lidský dýchací systém je systém propojených trubek, zvaných dýchací cesty, a přímo dýchací zóna, která se skládá z alveolů. Mezi dýchací cesty patří nosní dutina, nosohltan, hrtan, průdušnice a průduškový strom až po koncové bronchioly. Hrají roli nejen trubek, kterými se kyslík pohybuje do alveol, a oxid uhličitý proudí zpět do atmosféry. Jejich funkce zahrnují také oteplování, zvlhčování a čištění atmosférického vzduchu.

Zvlhčování a ohřívání vzduchu na přibližně 37 ° C se vyskytuje hlavně v nosní dutině, jejíž sliznice obsahuje velký počet krevních cév a žláz. Proto lidé, kteří dýchají hlavně ústy, jsou náchylnější k infekčním a zánětlivým onemocněním dýchacích cest než ti, kteří mají většinou nosní dýchání.

Čištění vzduchu z malých částic a částečně z patogenů probíhá v dýchacích cestách díky tzv. Mukociliárnímu zařízení, kterým je vrstva hlenu a ciliární aparát. Hlen je vylučován speciálními pohárkovými buňkami a obsahuje lysozym a imunoglobuliny A, které jsou „lokální imunitou“.

Sliznice dýchacích cest je lemována řasou, které provádějí translační pohyby ve směru nosohltanu, čímž se odstraňují všechny nepotřebné částice z plic. Při poškození ciliárního aparátu dochází ke stagnaci hlenu, což má za následek častější nemoc.

Hlavní funkcí plic je výměna plynu mezi atmosférickým vzduchem a krví. Vyskytuje se v alveolech, jejichž celkový počet je přibližně 300 milionů. Alveolus má vzhled vaku obklopeného kapilárami. Uvnitř je pokryta povrchově aktivním činidlem, které neumožňuje, aby se stěny sáčku během expirace slepily. V tomto případě je venózní krev vstupující do plic nasycena kyslíkem a uvolňuje oxid uhličitý, který se mění v arteriální krev, po které se pohybuje do všech orgánů a tkání těla.

Co je to pneumonie

Pneumonie (nebo pneumonie) je akutní infekční onemocnění, jehož místem aplikace je plicní parenchym, tj. Alveoly a terminální bronchioly. Když toto onemocnění v alveolech hromadí zánětlivý exsudát, výměna plynu je narušena, což je důvod, proč celé tělo ztrácí kyslík.

V moderní klasifikaci se rozlišují nemocnice, komunitní, aspirační pneumonie a pneumonie u lidí s imunodeficiencemi.

Hlavními původci pneumonie jsou bakterie a viry. Nelze předpovědět, který mikroorganismus způsobuje zánětlivý proces, protože závisí na mnoha faktorech (věk pacienta, v které oblasti žije, mechanismus infekce atd.).

Bakteriální infekce, kterou člověk může chytit, je poměrně různorodá. V komunitě získané pneumonii, která se vyskytuje relativně snadno, jsou patogeny obvykle pneumokoky, Klebsiella a hemofilní bacily.

Intracelulární mikroorganismy (mykoplazma, chlamydie, legionella) způsobují atypický zánět plic. Chlamydiapsittaci, nesený ptáky, způsobuje zvláštní typ pneumonie zvané ornitóza.

Legionella jsou mikroorganismy, které obývají klimatizátory. Legionella pneumonia (to je také nazýváno legionářskou chorobou) může být nemocný s nedostatečnou péčí o filtry klimatizace, zřídka čištění je. Charakteristickým znakem atypické pneumonie je to, že jejich výskyt není spojen se specifickým ročním obdobím. Ohniska jsou stejně běžná v létě i na podzim.

Nosokomiální (nemocniční) pneumonie je charakterizována agresivnějšími patogeny, jako jsou Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, aerobní gramnegativní mikroby.

Mezi viry, které způsobují zánět plic, patří chřipkové viry, parainfluenza, rhinoviry, adenoviry, respirační syncytiální virus, spalničky, zarděnka, černý kašel a metapneumovirus.

Viry a bakterie mohou tvořit asociace v plicích. Průběh této pneumonie je velmi obtížný a vyžaduje nepřetržitou péči a komplexní léčbu.

Jak mohu získat pneumonii

Pro klasický průběh tohoto onemocnění je charakteristická sezónnost. Prudká změna teploty mezi letním a podzimním obdobím způsobuje, že se lidské tělo přizpůsobuje novým klimatickým podmínkám. Adaptační procesy mohou vést k nízké imunitě. Špatné počasí, srážky, vysoká vlhkost také zvyšují riziko pneumonie.

Hlavní cesta infekce pneumonií je ve vzduchu. Nedaleká nemocná osoba kýchá as jeho slinami jsou uvolňovány miliony patogenních mikrobů a ve vzduchu se tvoří jemně rozptýlený bakteriální aerosol. U zdravého člověka s normální imunitou to nezpůsobí pneumonii, protože lokální ochranné faktory mohou neutralizovat a odstranit všechny infekce z plic. Ale s rizikovými faktory může člověk rychle vydělávat pneumonii.

Mezi tyto faktory patří:

 1. Dlouhodobé kouření.
 2. Stáří (nad 60 let).
 3. Období dětství a novorozence (v důsledku nedokonalostí imunitního systému).
 4. Přechodná imunodeficience (například přenesený virus chřipky potlačuje imunitu 6-10krát).
 5. Současná onemocnění (infekce HIV, systémová onemocnění pojivové tkáně, onkohematologické nemoci).
 6. Chronická onemocnění plic (chronická bronchitida, plicní emfyzém, cystická fibróza).
 7. Přepracování, chronický stres, syndrom chronické únavy.
 8. Nedostatečné jídlo, špatné životní podmínky.

Pneumonie nemůže onemocnět vodou nebo jídlem. Také není přenášen handshake ani sexuálně. Zánět plic lze získat pouze aerogenním (vzduchem) a polibkem (kvůli výměně slin).

Existují i ​​další, vzácnější způsoby, jak nakazit pneumonii. Patří mezi ně:

 • hematogenní a lymfogenní způsob - to znamená, že v přítomnosti infekce v těle se mohou mikroorganismy rozšířit do všech orgánů a tkání, včetně plic, a způsobit pneumonii; obvykle je tato cesta charakteristická pro sepse;
 • aspirace potravy, zvracení, cizí tělesa, která ucpávají určitý průdušek, a oblast plic přestává být odvětrávána, což vytváří příznivé podmínky pro rozvoj podmíněně patogenní mikroflóry; zvracení do plic je také plná chemických popálenin sliznice (kvůli kyselině chlorovodíkové žaludeční šťávy);
 • kongestivní pneumonie - vzhledem k tomu, že pacient je dlouhodobě v horizontální poloze, zhoršuje se krevní oběh a plicní ventilace, ruší se drenážní funkce, v lumenu průdušek se hromadí tajemství, ve kterém se mikroby dobře reprodukují.

První příznaky

První klinické příznaky jsou malátnost, zvýšené pocení, ospalost, slabost, bolesti v těle, bolest svalů (myalgie), parestézie (citlivost na dotek), bolest hlavy, horečka (nejprve subfebrilní čísla a pak febrilie). Nástup pneumonie může být také doprovázen nevolností, zvracením, průjmem.

Poté se připojí další patognomonické symptomy: kašel, bolest na hrudi, pocit nedostatku dechu, dušnost. Kašel nejprve vyschne, pak se objeví sputum. Obvykle má slizký a hnisavý charakter.

Člověk cítí bolest na hrudi obvykle při inhalaci. Důvodem je mechanické roztahování pohrudnice, která je dobře inervovaná. Pocit nedostatku vzduchu a dušnosti může nastat jak během cvičení, tak v klidu. Záleží na stupni respiračního selhání.

V poslední době stále více asymptomatických forem onemocnění. Vyznačují se absencí kašle a dušností, přítomností pouze obecných symptomů (horečka, slabost). Taková pneumonie je nebezpečná v pozdní diagnóze a léčbě, v důsledku čehož se vyvíjí větší počet komplikací.

Komplikace pneumonie zahrnují:

 • pohrudnice (exsudativní a fibrinózní);
 • pleurální empyém;
 • sepse, syndrom vícečetných orgánových dysfunkcí;
 • absces plic;
 • akutní respirační selhání;
 • plicní edém.

Prevence zánětu

Existují obecné a speciální metody prevence pneumonie. K běžným patří: udržování zdravého životního stylu, zpevňování, přijímání vitamínů, konzumace ovoce a zeleniny a nedostatek kontaktu s nemocnými.

Speciální metody zahrnují očkování (proti viru chřipky), použití imunostimulačních a imunomodulačních léčiv.