Kapky nosokonstrikčního nosu: jména. Jaké léky jsou lepší?

Nosní kongesce je nepříjemný symptom, který vždy doprovází virová onemocnění, alergie, pokročilé případy sinusitidy. Vazokonstriktorové nosní kapky jsou v těchto případech nepostradatelnou součástí terapie. Jejich úkolem je umožnit pacientovi volně dýchat během léčby. Co jsou to vazokonstrikční léky a mohou skrývat nebezpečí?

Princip působení léků

V úzkých lékařských kruzích se vasokonstrikční nosní kapky nazývají alfa adrenomimetika. Principem jejich působení je stimulace alfa-adrenergních receptorů, které se obvykle vyskytují paralelně se zúžením cév. Když se aplikuje topicky, tato série léků může snížit lumen krevních cév sliznice. Pokud jsou léky používány interně, alfa adrenergní mimetika mohou dokonce vyvolat kontrakci dělohy, uvolnit střevní svaly a rozšířit žáky.

K odstranění edému vazokonstrikčními kapkami dochází v důsledku snížení lumen cév, takže tato činidla nemají žádný léčebný účinek. Pouze prozatím odstraňují nepohodlí. Účinek léků se projeví během několika minut a může trvat přibližně 5 hodin. Vše záleží na složení kapky a výrobci.

Díky alfa adrenomimetikům sputum postupně opouští dutiny. Nejen úzká cévy, ale sliznice získává svůj původní vzhled. Otok se odstraní a nahromaděné usazeniny v nose získají další prostor k výstupu.

Rozsah vazokonstrikčních léků je obrovský. Jaké jsou nejúčinnější spreje a kapky?

Nosní kapky vazokonstriktor: jména

Cenové politiky a složky drog se mohou výrazně lišit. Nejčastěji lékaři doporučují následující léky.

 • Nafazolin. Tento lék má nízkou cenu. Jeho účinek trvá až 6 hodin. Vedlejším účinkem těchto kapek je podráždění nosní sliznice. Přísná kontraindikace je kojenecká. Nafazolin může nepříznivě ovlivnit činnost nervového systému a způsobit těžké podmínky, z nichž nejtěžší může být kóma. Naftyzin, Sanorin (Česká republika), Nafazolin-Ferein patří do stejné řady léčiv. Je zde kombinovaný lék Sanorin, ve kterém je přidán eukalyptový olej. Díky přírodní složce se účinek spreje na sliznici změkčí, ale může způsobit alergie.
 • Xylometazolin. Nejbezpečnější a nejúčinnější lék, charakterizovaný nízkými náklady. Je vhodný pro děti od narození, koncentrace účinné látky by však měla být 2krát nižší než dávka pro dospělé - 0,05%. Existuje mnoho analogů tohoto léčiva mezi domácími i zahraničními drogami: Galazolin (Polsko), Otrivin (Švýcarsko), Xymelin a Tizin Xylo (Německo). Existují 2 formy uvolnění: sprej a kapky (jediným rozdílem je snadnost použití). Někdy v lékárně můžete najít léky této série s přidáním eukalyptového oleje: snižuje zánět, dezinfikuje a navíc pomáhá eliminovat edémy.
 • Oxymetazolin. Tato série léků je velmi podobná té předchozí. Dopad poklesu nastane po čtvrt hodině a trvá až 8 hodin. Výhodou léku je, že můžete upravit dávkování pro děti různého věku:
 • 0-1 rok - 0,01%;
 • 1-6 let - 0,25%;
 • od 6 let - 0,05%.

Mezi nejoblíbenější analogy patří německé přípravky Nazivin a Nazol Advance. Oni jsou také nalezeni s přidáním peppermint nebo eukalyptových olejů.

 • Tramazolin. Výhodou tohoto nástroje je rychlý efekt a dlouhotrvající činnost. Po 5 minutách začne nos volně dýchat a dýchání plic trvá 10 hodin. Lék nedráždí sliznici, může být předepsán dětem od 6 let. Dosud je znám pouze jeden analog domácí produkce - Lasolvan Reno. Náklady na pokles jsou poměrně vysoké, ale pro léčbu je vyžadováno minimální množství.
 • Fenylefrin. Pro dospělé je tento sprej méně účinný, ale je široce používán v pediatrické praxi. Nedoporučuje se užívat přípravek déle než 3 dny. Negativní vlastností fenylefrinu je vysoký stupeň vstřebatelnosti v krvi, zejména u dětí. Mezi dobře známé analogy rozlišují Nazol Baby a Nazol Kids.

Existují různé kombinace založené na účinných látkách těchto léčiv, například:

 • Vibrocil (Švýcarsko): obsahuje fenylefrin v kombinaci s antialergickou složkou;
 • Nasik (Německo): xylometazolin se používá jako účinná látka v kombinaci s protizánětlivými složkami;
 • Sanorin-Analegin (Česká republika): obsahuje nafazolin a další složky, které zabraňují alergiím.

Jaké kapky mohou být během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní období, kdy je rozsah léků k léčbě významně omezen. S vazokonstrikčními léky musíte být obzvláště opatrní, protože ve vysokých koncentracích mohou způsobit kontrakce dělohy. Tyto kapky patří do kategorie C, to znamená, že s sebou nesou skutečné nebezpečí pro těhotné ženy.

Studie na zvířatech ukázaly, že alfa adrenomimetika mohou procházet placentární bariérou. Zůstává také otevřenou otázkou, jak tyto léky ovlivňují mateřské mléko. Jak být těhotná? Je možné uvolnit dýchání během období nemoci?

Jediným dostupným lékem v nepřítomnosti alergie zůstává Pinosol. Nemá vazokonstrikční účinek, ale dobře uvolňuje nosní průchod. Léčivo je založeno na přírodních složkách: eukalyptu, borovicovém a mátovém oleji, vitamínu E a thymolu. Pinosol dokonale uvolňuje otoky a působí protizánětlivě.

Baby vasokonstrikční nosní kapky: což je lepší?

Při aplikaci vasokonstrikčních kapek pro děti musíte být velmi opatrní. Mnoho léků předepsaných pro dospělé může být vhodné pro kojence, ale jejich použití bez lékařského předpisu je nebezpečné pro zdraví dítěte.

Mezi prostředky krátké akce (až 4 hodiny) patří:

 • Naftazinum (nafazolin 0,05%);
 • Sanorin (nafazolin 0,05%);
 • Vibrocil (fenylefrin);
 • Nazol baby (fenylefrin);
 • Polydex (fenylefrin).

Léčiva se střední účinností nepůsobí déle než 8 hodin:

 • Otrivin (xylometazolin);
 • Tizin (Tramazolin);
 • Adrianol (tramazolin, fenylefrin).

Populární dlouhodobé kapky (asi 10 hodin) jsou:

 • Afrin (Oxymetazolin);
 • Fazin (oxymetazolin);
 • Nazivin (oxymetazolin).

Téměř všechny přípravky pro děti mají vedlejší účinky, z nichž nejčastější je alergie. Rodiče musí nejen striktně dodržovat pravidla podávání a dávkování, ale také dobře schovat přípravky před dětmi. Pokud dítě omylem vypije vazokonstriktor, bude nutná nouzová resuscitace.

Jak žádat o škodu?

Lokální aplikace vazokonstrikčních léků je téměř bezpečná. Nejsou absorbovány do krve, a dokonce i nejnovější výzkumné metody nemohou detekovat účinné látky v lidském těle. A přesto je nemožné je nekontrolovatelně odkapat do nosu. Jaké je nebezpečí?

Kapky vazokonstriktoru jsou návykové. Již po 5-7 instilacích se účinek léku sníží a pacient musí sprej používat stále častěji. Ale nejhorší je skutečnost, že bez alfa-adrenomimetik už člověk není schopen normálně dýchat. Vyvíjí lékařskou rýmu, která v závažných případech končí chirurgickým zákrokem. V tomto ohledu je užívání drog nutné pouze na lékařský předpis.

Indikace pro užívání těchto léků jsou:

 • rýma, včetně alergie;
 • sinusitida;
 • zánět středního ucha;
 • příprava pacienta na operaci.

Nedoporučuje se užívat tyto léky lidem:

 • s hypertenzí;
 • s glaukomem;
 • s aterosklerózou;
 • s tachykardií.

Časté léčení vasokonstriktorových kapek je bezpečné a pomáhá usnadnit dýchání. Jejich pravidelné užívání však ohrožuje závislost a chronickou rýmu. Pokud tedy existuje možnost odstranit otok sliznice jiným způsobem (například mytím), je nejlepší je odmítnout.

Vazokonstriktorové přípravky pro nos a mozek

Velká skupina léků používaných při léčbě rýmy, migrény, bolesti hlavy, alergické rýmy, je vazokonstriktor. Jejich činnost, jak název napovídá, je zaměřena na zúžení krevních cév, zmírnění otoků a odstranění bolesti. Prostředky začnou fungovat během několika minut, jejich činnost je dlouhá. Populární vasokonstriktorové léky pomáhají těm, kteří mají často potíže s kongescí nosu.

Vazokonstrikční léky na nos

Nejběžnější pro eliminaci rýmy jsou vasokonstrikční nosní spreje a jejich analog ve formě kapek. Ty jsou vhodné pro děti do 6 let, první - pro dospělé, adolescenty. Principem působení léků je ostré zúžení cév sliznice dýchacích cest. To vede ke snížení edému, ucpávání průchodnosti. Snížením objemu průtoku krve se snižuje rychlost produkce hlenu, stává se silnějším, pevně fixovaným na stěnách nosu, usnadňuje dýchání.

Je vhodnější používat vazokonstrikční přípravky příležitostně - nejsou určeny k trvalému užívání, jinak existuje riziko nežádoucích účinků, dokonce i atrofie nosní sliznice. Kapky a spreje jsou používány po dobu delší než tři dny v řadě u dětí, ne déle než týden u dospělých. Používáte-li léky na vazokonstrikci neustále, může dojít k závislosti s postupným zvyšováním účinné dávky. Na pozadí chronické rýmy, stěny cév tenké, křehké, frekvence krvácení se zvyšuje.

Předávkování kapkami vazokonstriktoru je také nebezpečné. Projevuje se rychlým srdečním tepem, bolestí hlavy, nevolností, zvýšeným tlakem, depresí, poruchami spánku. Kontraindikace užívání vazokonstrikčních léků jsou glaukom (zvýšený nitrooční tlak) a atrofická rýma, arteriální hypertenze, štítná žláza a kardiovaskulární poruchy vyžadují opatrnost. Před použitím musí těhotné ženy nebo kojící ženy získat povolení od lékaře.

Existují určitá pravidla pro používání vazokonstrikčních léčiv:

 1. Spreje, kapky nelze aplikovat každý den několikrát. Jedná se o rychlý nástroj pro obnovení dýchání. Je lepší je používat v noci.
 2. Nepoužívejte léky při prvních známkách nazální kongesce. Nejprve se musíte pokusit obnovit normální dýchání pomocí cvičení a dechových cvičení.
 3. Pro děti je lepší použít vazokonstrikční činidla, která trvají 3-4 hodiny, protože dočasný edém může být eliminován tělem. Léky, které pracují 8-12 hodin, jsou určeny pro noční použití.
 4. Při prvních vylepšeních nosohltanu je nutné zastavit užívání kapek. Můžete pokračovat v řešení přetížení mohou být krátké inhalace, znamená na základě mořské vody.

Kapky na bázi fenylefedrinu

Vazokonstriktorové kapky na bázi fenylefrinu se liší od všech ostatních skupin nejmenším terapeutickým účinkem. Jejich působení se vyvíjí za 5-10 minut a trvá 2-4 hodiny. Na základě fenylefrinu se vyrábějí drogy:

 1. Polydex - vazokonstrikční sprej s antibakteriálním, protizánětlivým, vazokonstrikčním účinkem. Lék je indikován pro akutní a chronickou rhinofaryngitidu, rýmu, sinusitidu, kontraindikován pro glaukom, těhotenství, děti do 2,5 roku. Ve dne dejte 3-5 injekcí do každé nosní dírky. Kurz trvá 5-10 dní. Cena - 344 str.
 2. Lorain - prášek pro přípravu roztoku, který je pohřben v nose sinusitidou a rýmou, tablety pro orální podání. Mohou být použity každé čtyři hodiny. Cena - 141 rublů.
 3. Rinza - tablety obsahující paracetamol, kofein, chlorfenamin. Zobrazeno s průjmem, kontraindikováno u hypertenze, diabetu, aterosklerózy, těhotenství, až 15 let. Přiřazeno 1 ks. 3-4 krát denně v průběhu 5 dnů. Náklady na 162 p.

S oxymetazolinem

Oxytetazolinová vazokonstrikční činidla zajišťují normální dýchání po dobu 8–10 hodin, ale jsou toxičtější než xylometazolin. Proto jsou během těhotenství kontraindikovány u poruch ledvin, diabetu, dětí do jednoho roku. Známé léky jsou Leconil, Rinazolin, Fazin a další:

 1. Nazol - adrenergní stimulátor, který je indikován pro rýmu, sinusitidu, nachlazení, je kontraindikován u dětí do šesti let. Jeho verze - Nazol Advance - navíc obsahuje eukalyptus, levomentol a kafr, který uvolňuje suchý nos. Sprej a kapky jsou předepsány pro 2-3 injekce dvakrát denně. Cena - 163 rublů.
 2. Afrin je vazokonstrikční adrenergní mimetikum, které snižuje otok a hyperémii. Lék je indikován pro sinusitidu, rýmu, eustachitidu, sennou rýmu. Kontraindikace: atrofická rýma, věk do 6 let. Aplikujte 2-3 injekce v intervalu 10-12 hodin. Cena - 188 str.
 3. Nazivin - kapky a sprej ze skupiny alfa-adrenomimetik, odstraňující otok a množství výtoku. Lék působí několik minut po aplikaci, jeho účinek trvá až 12 hodin. Přípravek je indikován pro rýmu, sinusitidu, eustachitidu, zánět středního ucha, je kontraindikován u glaukomu, atrofické rýmy až do jednoho roku. 1-2 kapky denně, nebo 1 injekce 2-3 krát denně. Průběh léčby trvá 3-5 dnů. Cenové fondy - 151 s.

S xylometazolinem

Přípravky na bázi xylometazolinu (Tizin) pracují po dobu 7-8 hodin. Aktivní složka je nejčastější u těch, kteří usnadňují dýchání. Může být používán během dne u dospělých i dětí. Populární vazokonstrikční léky jsou:

 1. Xymelin - kapky a sprej ze skupiny alfa-adrenergních léků, které zužují krevní cévy nosní sliznice, působí 10-12 hodin. Lék je indikován pro rýmu, pollinózu, sinusitidu, eustachitidu, otitis media. Kontraindikace jsou tachykardie, hypertenze, ateroskleróza, tyreotoxikóza. Prostředky se vpraví do 2 až 3 kapek nebo 1 dávky spreje 1 až 3krát denně v průběhu 7 dnů. Náklady na lék - 177 rublů.
 2. Xylen - vasokonstrikční kapky a sprej, stimulující alfa-adrenoreceptory, snižující otok. Znázorněno v rinitidě, pollinóze, sinusitidě, otitis. Kontraindikace jsou glaukom, hypertenze, ateroskleróza. Přípravky se vpraví do 1-2 dávek spreje nebo 1-2 kapek 2-3 krát denně v průběhu 3-5 dnů. Cena - 35 str.
 3. Snoop - sprej pro vazokonstrikci, odstranění edému a hyperémie. Je indikován pro rýmu, pollinózu, sinusitidu, eustachitidu, kontraindikován pro glaukom, atrofickou rýmu, těhotenství až do šesti let. Sprej vstříkl 1-2 dávky třikrát denně. Průběh léčby trvá 5-7 dnů. Lék stojí 131 rublů.

S naftolínem

Vazokonstrikční léky na bázi nafazolinu (Betadrin) pracují 4-8 hodin, jsou kontraindikovány u dětí do dvou let. Populární drogy v této skupině jsou:

 1. Naphthyzinum - kromě intranazálního podání může být použito k instilaci spojivky do dutiny k odstranění infekčních onemocnění. Kapky stimulují alfa-adrenoreceptory, omezují cévy. Na rinitidě, sinusitidě, laryngitidě, edému hrtanu, rinoskopii. Kontraindikace jsou ateroskleróza, hypotyreóza, diabetes, tachykardie. Přípravek se aplikuje 1-3 kapky 1-3 krát denně. Cena - 22 str.
 2. Sanorin - vasokonstrikční kapky, spreje a emulze (druhá obsahuje vazelínové a eukalyptové oleje, kyselinu boritou). Alfa adrenomimetikum způsobuje toleranci po 5-7 dnech nepřetržitého užívání. Indikováno pro usnadnění dýchání, zastavení krvácení z nosu. Kontraindikace jsou chronická rýma, zvětšená štítná žláza, věk do 15 let. Lék je pohřben 1-3 kapky nebo 1-3 dávkový sprej na ne déle než tři dny v řadě. Cena - 171 rublů.
 3. Polynadim - kromě nafazolinu, kapky obsahují difenhydramin, který má antialergický účinek. Lék je indikován pro pollinosis, je kontraindikován po dobu až dvou let, těhotenství sázka, glaukom. Jmenován 1 pokles 2-3 krát denně po dobu pěti dnů. Náklady - 49 str.

Pro děti

Vazokonstrikční léčiva pro děti (Brizolin) jsou vybírána podle stupně bezpečnosti. Optimálně, pokud obsahují hydratační (mořskou sůl) a antibakteriální (miramistin, stříbrné) složky. Přípravky jsou vhodné pro použití u dítěte:

 1. Vibrocil - kapky, sprej a gel na bázi fenylefrinu, dimetinden maleátu, levandulového oleje. Lék má vazokonstrikční a antialergický účinek, je to sympatomimetikum a blokátor histaminových receptorů. Lék se projevuje rýmou, sinusitidou, akutním otitis media, je kontraindikován u atrofické rýmy ve věku šesti let. Kapky jsou instilovány v 1-4 dávkách, sprej - 1-2 injekce 3-4 krát denně. Cena léku je 303 rublů.
 2. Otrivin Baby - kapky na bázi chloridu sodného (sterilní fyziologický roztok), zvlhčují a čistí sliznici. Přípravek je určen pro alergickou rýmu, suché sliznice, nachlazení. Lék se používá v 2-4 kapkách denně bez jakýchkoliv omezení. Náklady na fondy - 311 s.
 3. Bioparox - aerosol pro inhalaci na bázi fusafunginu. Léčivo patří k antibiotikům s protizánětlivým účinkem, je indikováno pro rýmu, rinofaryngitidu, tracheitidu, angínu, kontraindikováno po dobu až 2,5 roku. Inhalace jsou prováděny nosem nebo ústy - 2-4 injekce 4krát denně. Náklady na finanční prostředky - 400 rublů.

Vazokonstrikční tablety pro bolesti hlavy, migrény

Přípravky na vazokonstrikci pomáhají eliminovat bolesti hlavy a migrény na pozadí hypotenze. Zahrnují antagonisty alfa-adrenoreceptorů, které eliminují abnormální expanzi krevních cév a krevní stázi. Prostředky zvyšují tón kapilárních stěn, normalizují krevní oběh. Složení léčiv může zahrnovat kofein, ergotonin, cafergot, dihydroergotamin, triptany. Mezi oblíbené látky patří Zolmitripan, Naratripan, Cofetamine a další:

 1. Přistěhovalec je sprej a pilulka založená na sumatriptanu s anti-migrenní aktivitou. Agonista serotoninového receptoru zmírňuje vazodilataci a citlivost trojklaného nervu. Lék je kontraindikován u ischemické choroby srdeční, mrtvice, hypertenze, těhotenství, věku do 18 let. Používá se co nejdříve s nástupem migrény s 20 mg spreje do každé nosní dírky dvakrát denně nebo 50 mg tablet. Náklady na finanční prostředky - 425 s.
 2. Digidergot - nosní sprej obsahující dihydroergotamin a kofein potlačuje funkci neuronů způsobených závislostí na serotoninu. Snižuje akutní záchvaty migrény s aurou a bez ní. Přípravek je kontraindikován při septickém šoku, koronárních srdečních onemocněních, až 16 let. Současně se podávají ne více než 2 mg a 4 mg denně. Náklady na lék je 340 rublů.
 3. Migrenol - tablety na bázi acetaminofenu a kofeinu jsou zařazeny do skupiny kombinovaných analgetik, antipyretik. Prokazatelně eliminuje bolest při migrénách, kontraindikován při poruchách ledvin a jater, až 12 let, během těhotenství a laktace. Dávkování: 1-2 tablety 3-4 krát denně po dobu ne delší než 3-5 dnů. Náklady - 164 str.

Co jsou vasokonstrikční nosní kapky?

Jedním z nejnepříjemnějších projevů, svědčících o vývoji nachlazení a alergií, je zima. A navzdory skutečnosti, že výskyt ucpání nosní sliznice a nosu je poměrně běžným jevem, musí být léčen bez selhání. V opačném případě se mohou vyvinout závažné komplikace, které se často projevují formou autonomních onemocnění, jako je sinusitida, sinusitida a tak dále.

Kromě toho, porušení nosního dýchání může vést k nedostatečnému zásobování těla kyslíkem a v obzvláště pokročilých případech může trpět mozek. Léčba rýmy zahrnuje komplexní přístup. K odstranění hlavních symptomů používejte nosní kapky s vazokonstrikčním a protizánětlivým účinkem. Abychom všechno podrobně pochopili, je vhodné mít představu o klasifikaci těchto léků.

Charakteristiky použití vasokonstrikčních kapek

Použití vazokonstrikčních sprejů a nosních kapek pro děti a dospělé zahrnuje přísné dodržování pravidel popsaných v návodu k použití a lékařských doporučení. Trvání terapie a jmenování dávek závisí především na věkové kategorii pacienta, charakteristikách jeho těla a stadiu onemocnění. Léčebný režim je podrobně popsán v přiložených pokynech.

Měla by zdůraznit hlavní rysy užívání vazokonstrikčních léčiv:

 1. Průběh léčby by neměl být delší než 7 dní.
 2. Nepoužívejte drogy častěji 4krát denně a překračujte stanovené dávkování.
 3. Nejlepší je třídenní léčba, která eliminuje závislost na léku.

Silné a slabé stránky

Hlavní výhodou vazokonstrikčních kapek je, že vám umožní zastavit nachlazení během několika minut. To je dáno tím, že jejich složky mají aktivní účinek na receptory čichového orgánu, které mají na svém místě nosní sliznici. Zúžení krevních cév pomáhá snížit ucpání nosu, uvolnění nosních průchodů a normalizaci dýchání nosem.

Významnou nevýhodou těchto léků je závislost, což má za následek snížení jejich účinku a je nutné zkrátit intervaly mezi léčbami. V některých případech může účinek zcela zmizet. V této situaci se doporučuje měnit kapky na jiné.

V každém případě se cévy zužují pouze pod vlivem léku, po kterém po chvíli opět nabobtná a nabobtnává sliznice. Nedodržení dávky často vede ke zhoršení situace, tj. Ke zvýšení opuchu.

Vazokonstrikční přípravky pro nos mohou pouze dočasně zmírnit stav pacienta a nemají terapeutický účinek. Na pozadí jejich použití je vhodné provést komplexní léčbu nachlazení nebo rýmy.

Indikace pro použití

Indikace pro použití nazálních přípravků s vazokonstrikčním spektrem účinku jsou:

 • výskyt snotu;
 • rýma: vazomotorický a alergický původ;
 • sinusitida;
 • zánět nosních dutin různého stupně závažnosti.

Kontraindikace

Stejně jako všechny ostatní léky mají vasokonstrikční kapky vlastní kontraindikace. Patří mezi ně:

 • nesnášenlivost na jednu ze složek léčiva;
 • glaukom jakékoliv závažnosti;
 • atrofickou formu rýmy;
 • srdeční onemocnění: tachykardie, hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • endokrinní disrupce: hypertyreóza je onemocnění štítné žlázy charakterizované zvýšenou hormonální produkcí.

Vedlejší účinky

V některých případech je použití vasokonstrikčních kapek plné vývoje vedlejších účinků. Nejběžnější jsou:

 • vývoj alergií;
 • suchý nos;
 • podráždění sliznice;
 • velký tlak na změnu tlaku;
 • rozvoj arytmie;
 • výskyt bolesti hlavy.

Co je lepší: spreje nebo kapky?

Pokud je to možné, je nejlepší použít vazokonstrikční spreje: požadovaný účinek lze dosáhnout při nižších dávkách. Kromě toho je při použití náhodná pravděpodobnost předávkování minimalizována.

V případě závislosti na léčivech vazokonstrikčního účinku se doporučuje vyhledat pomoc u otolaryngologa, protože s ním může být obtížné se vyrovnat sami.

Skupiny vazokonstrikčních léčiv

Všechny vasokonstrikční kapky určené k léčbě rýmy jsou rozděleny do tří skupin, které jsou charakterizovány různou dobou účinku:

 • krátké trvání, až 6 hodin;
 • střední působení, nejméně 8-10 hodin;
 • dlouhodobě působící, přičemž terapeutický účinek přesahuje 10 hodin.

Krátké kapky

Složení krátkodobých kapiček může zahrnovat následující účinné látky:

 • fenylefrin - Nasol Baby, Vibrocil, Polydex;
 • nafazolin - Sanorin, naftyzinum;
 • tetrizolin.

Nástup terapeutického účinku po aplikaci takových kapek nastává 5 minut po instilaci. Po několika hodinách se však znovu projevuje nazální kongesce.

Střední léky

Aktivní složky takových kapek a sprejů jsou:

Dnes v síti lékáren najdete drogy této skupiny, mezi které patří Xylometazolin:

Přípravky na bázi tramazolinů: t

Léky s dlouhodobým účinkem

Dlouhodobé nosní kapky jsou prakticky narkomanické. Aktivní složkou této kategorie léčiv je oxymetazolin.

Mezi nejoblíbenější patří:

Výběr léku je nejlépe svěřen specialistovi, který bude diagnostikovat a předepisovat nezbytnou léčbu v závislosti na věku a individuálních charakteristikách pacienta.

Jaké kapky mohou způsobit kapky?

Léčba rýmy u dětí se významně liší od léčby dospělých. Co se týče použití vasokonstriktorových kapek, u některých z nich se poskytuje jiné dávkování a koncentrace a některé z nich mohou být použity pouze po určitém věku.

Seznam vasokonstrikčních nosních kapek pro děti:

 • děti mladší než jeden rok - Nazol Baby, Adrianol, Xylen, Otrivin Baby, Nazivin Sensitive, Pro Dynos, Vibrocil;
 • od 1 roku - Naftthyzinum;
 • starší 2 let - Renorus, Sanorin, Galazolin, Rinonorm, Tizin Xylo, Snoop, Nazol Kids, Nazik, Xymelin, Tetrizolin;
 • od 2,5 roku - Polydex;
 • od 6 let - Otrivin, Nazol, Noksprey, Evkazolin Aqua.

Alergické projevy, respirační infekce, vývoj zánětlivých procesů v oblasti nosohltanu vede k otoku nosní sliznice. Dýchání nosem těchto dětí je obtížné, začnou dýchat ústy a hlavní příznaky mohou být doprovázeny pískáním, bublaním a nočním chrápáním.

Zpravidla zvládání onemocnění pomáhá dostatek teplých nápojů a vasokonstrikčních nosních kapek.

Užívání vazokonstrikčních kapek během těhotenství

Nosní kongesce během těhotenství je mimořádně nežádoucí jev, v důsledku čehož se může u plodu vyvinout hypoxie. Léčba rýmy ve stavu těhotenství je možná pouze po konzultaci s odborníkem.

Pokud jde o vasokonstrikční kapky, pak jsou povoleny léky, mezi které patří:

Těhotné ženy by měly věnovat pozornost lidovému vazokonstriktoru, který je schopen vyrovnat se s otokem. Doporučuje se například používat inhalace s přídavkem éterických olejů, kapek aloe, Kalanchoe, Kalinov nebo cibulovou šťávu do nosu.

Závěr

Nosní kapky jsou nejvhodnější a poměrně účinné při léčbě rýmy. Aktivní léčivé složky okamžitě dopadají na sliznici a aktivně ji ovlivňují. Jejich použití eliminuje pronikání látky do vnitřního ucha a zajišťuje rychlé odstranění edému a zánětu.

Dávkování kapek se snadno nastavuje. V dnešní lékárenské síti najdete velký sortiment kapek z chladu za relativně levnou cenu. Nicméně, aby nedošlo k omylu s volbou, je vhodné zjistit, které z nich jsou v konkrétním případě účinné.

Vasokonstrikční kapky nemají terapeutický účinek, ale pouze dočasně zmírňují ucpání nosu a snižují tvorbu snotů. Kromě toho inhibují účinky jiných léčivých kapek při současném použití. Léčba různými léky by proto měla být prováděna ve čtyřiceti minutových intervalech.

Z výše uvedených důvodů se důrazně nedoporučuje uchýlit se k vlastní léčbě, zejména pokud rýma trvá déle než 7 dní. V každém případě se doporučuje požádat o schůzku do ORL, která si bude moci vybrat pro Vás nejlepší vasokonstrikční nosní kapky.

Vazokonstrikční léky: nosní kapky. Přehled fondů

Vazokonstrikční léky jsou populární léky bez předpisu používané k odstranění otoků nosní sliznice, tj. Tzv. Nazální kongesce.

Jejich rozsah je však natolik rozsáhlý, že bez zvláštních znalostí je v něm snadné se zmást. Je vždy možné je aplikovat a které by měly být vybrány v různých situacích?

Indikace pro použití

Tento typ léků se používá hlavně v případech, kdy nos není dýchání, což je typické pro:

Virová nebo bakteriální povaha akutní rýmy. S virovou rýmou začíná většina tzv. Nachlazení. Vyznačují se tvorbou jasného kapalného tajemství a drobného přetížení. Bakteriální rýma se často stává komplikací ARVI a projevuje se uvolněním zeleného nebo žlutého snotu. Chronická rýma. Toto onemocnění může nemocným přinést spoustu problémů, protože se pravidelně zhoršuje. To je často důsledkem zanedbání nachlazení, práce v prašných místnostech atd. Sinusitida: čelistní sinusitida, frontitida, etmoiditida. Zánět vedlejších nosních dutin je často doprovázen horečkou, bolestmi hlavy, uvolňováním žluto-zelené sekrece a otokem nosních sliznic. Sinusitida je poměrně nebezpečná av závažných případech se může stát příčinou smrti pacienta. Alergická rýma. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku zvýšené citlivosti těla na určité látky obsažené ve vzduchu. V jejich roli mohou být pyly stromů, složky domácích chemikálií, zvířecí chlupy, potrava pro ryby a dokonce i banální prach. Jeho hlavními projevy jsou nazální kongesce, kýchání a rýma. Dnes však mnozí odborníci doporučují upustit od užívání těchto léků pro alergie.

Ale vazokonstrikční činidla se používají v řadě dalších případů, včetně:

 • komplexní terapii otitis;
 • před endoskopickým vyšetřením nosních průchodů, tj. rinoskopie;
 • zastavit krvácení.

Takový rozsáhlý seznam indikací je dán tím, že tyto léky patří k a-adrenomimetikům. Jedná se o citlivé receptory kapilár, které v reakci na stimulaci vyvolávají kontrakci nejtenčích svalových vláken tvořících stěny cév.

Důsledkem toho je snížení jejich lumen, v důsledku čehož je do slizniční tkáně nasáváno mnohem méně tekutiny z krve, což znamená, že jeho otoky jsou sníženy a je obnoveno nasální dýchání.

Jinými slovy, látky této farmakologické skupiny se dobře potýkají s projevy patologií, ale v žádném případě neovlivňují příčinu jejich vzhledu.

Co jsou vazokonstrikční léky. Skupiny

Obecně lze všechny nosní přípravky α-adrenomimetik rozdělit do 3 velkých skupin, lišících se délkou konzervačního účinku:

 1. Krátké jednání. Léky v této skupině eliminují oteklost pouze 4, maximálně po dobu 6 hodin. Jeho zástupci jsou léky na bázi nafazolinu a fenylefrinu.
 2. Střední doba trvání. Účinek užívání léků trvá 6-10 hodin. Mezi nimi jsou produkty na bázi xylometazolinu a tramazolinu. Mimochodem, oni jsou obvykle doporučuje zvolit alergie.
 3. Dlouhé vystavení. Léky na bázi oxymetazolinu omezují cévy déle než 10 hodin.

Nafazolin

Nafazolinové deriváty zahrnují:

Tyto léky nejsou delší než 4 hodiny, takže ke zlepšení stavu pacienta je nucen uchýlit se ke své pomoci čtyřikrát denně, což je důvod, proč si na ně rychle zvyknou.

Kromě toho mají nafazolinové deriváty výrazné vedlejší účinky, mezi které patří nadměrné sušení sliznic, což má za následek vznik těžkého nepohodlí, svědění atd. Proto jsou dnes jmenováni méně a méně, ačkoli kvůli nízkým cenám jsou stále populární.

Xylometazolin

Xylometazolinovými deriváty jsou Galazolin, Brizolin, Xymethine, Tizin Xylo, Otrivin, Dynos, Xilen, Grippostadino, Nazik, Xylo-Mefa, Evkazolin, Farmazolin a další.

Pracují 6–8 hodin a výsledek po instilaci se objeví téměř okamžitě. Často tedy můžete najít kombinovaná léčiva pro léčbu ORL onemocnění obsahujících xylometazolin.

Mohou to být nejen běžné kapky a spreje, ale i speciální nosní gely.

Xylometazolin je vysoce účinný a mnohem méně návykový než ostatní. Proto, pokud je to nutné, a se svolením lékaře, může být přijata na dva týdny. Mělo by se používat ne více než 2-3 krát denně.

Oxymetazolin

Deriváty oxymetazolinu jsou:

Doba jejich působení je od 8 do 12 hodin, proto by měla být zřídka konzumována, což snižuje riziko závislosti a nežádoucích následků. Většina kapek pro děti je navíc vyrobena na bázi oxymetazolinu.

Oxymetazolin je rychlý a dlouhodobý, proto jej nelze používat déle než 3 dny a více než 3krát denně.

Tramazolin

Léky na bázi tramazolinů pracují po dobu 8–10 hodin a účinek se vyvíjí doslova 5 minut po podání. Patří mezi ně:

Fenylefrin

Deriváty fenylefrinu se vyznačují vysokou bezpečností, a proto se doporučují pro použití v pediatrii. To je:

 • Nazol Baby;
 • Polydex;
 • Adrianol;
 • Vibrocil;
 • Mezaton (dostupný jako injekční roztok a použitý k přípravě komplexních kapek s Dioxidinem a Hydrokortisonem).

Nazivin

Rozsah léků Nazivin poměrně rozsáhlý. Jsou k dispozici ve třech dávkách oxymetazolinu, proto je možné zvolit lék s tímto obchodním názvem pro každého člena rodiny, včetně novorozenců.

 1. 0,05% - pro dospělé a děti od 6 let;
 2. 0,025% - pro děti od 1 do 6 let;
 3. 0,01% - pro miminka.

Naphthyzinum

Tento lék je jedním z prvních vynalezených vasokonstrikčních kapek. Není proto divu, že je to nejběžnější, ale zároveň nejnebezpečnější.

Používání naftyzinu je častěji než jiné kapky, což vede k rozvoji vedlejších účinků, zejména suchosti sliznice, a návyku, protože jeho působení netrvá dlouho, což často vyvolává přebytek doporučeného použití. Zdroj: nasmorkam.net

Jak dlouho mohou být vasokonstrikční kapky použity?

Léky tohoto druhu lze užívat bez lékařského předpisu déle než 7 dní, protože delší příjem může vést k řadě vedlejších účinků:

 • podráždění a suchost sliznice;
 • pocit brnění a pálení;
 • nosní krvácení;
 • tachykardie a vysoký krevní tlak;
 • bolesti hlavy a závratě atd.

Nejnebezpečnějším důsledkem dlouhodobého nekontrolovaného příjmu lokálních α-adrenomimetik je však závislost na nich, protože receptory již nezávisle neovládají cévní tonus.

Výsledkem je chronický edém, který je eliminován pouze pod vlivem zvyšujících se dávek léčiv. V takových situacích je diagnostikována vazomotorická nebo lékařská rýma.

Nemoc je obtížně léčitelná a někdy může být léčena pouze kauterizací sliznice nějakým způsobem, například laserem nebo argonovou plazmou.

Existují však situace, kdy je nutná delší medikace. Často je to nezbytné pro sinus nebo alergickou rýmu. Ale pohřbít takové kapky déle než týden je možné pouze se svolením a pod přísnou kontrolou otolaryngologa.

Vasokonstriktor pro sinus

Prakticky všechny ORL při léčbě sinusitidy předepisují svým pacientům vazokonstrikční činidla. To je nezbytné, protože edém zabraňuje již narušenému odtoku obsahu z čelistních dutin.

Proto, pokud není vyloučen v čase, sinusitida bude postupovat, intenzita příznaků, zejména bolesti hlavy a pocit prasknutí, se zvýší, a postupem času se onemocnění stane chronickým.

V zásadě mohou být předepsány jakékoliv kapky nebo spreje, ale je stále lepší dát přednost kombinačním léčivům, které obsahují antibiotikum, například Polydex. Ale samoléčba v přítomnosti sinusitidy je nemožná, protože je snadné způsobit její zhoršení.

Některé funkce použití

Aby bylo možné dýchat nosem, většina lékařů doporučuje odkapávat vazokonstriktor po očištění od hlenu, pokud je zima.

To se nejlépe provádí roztokem soli. Mohou být vyrobeny z běžné soli a vody doma nebo mohou být připraveny v lékárně:

Jsou vyrobeny na základě mořské vody a umožňují účinně vyčistit nosní dutinu od nahromaděného hlenu, včetně sušených.

Ale se sinusitidou a jinými typy sinusitidy je situace opačná. V takových případech se naopak doporučuje, aby se vasokonstrikční kapky nejprve pohřbily a pak se promývalo, aby se během procedury odstranily hnisavé dutiny.

Vazokonstrikční léky pro děti

Žádné dítě nemůže vyrůstat bez několika desítekkrát s rýmou, takže byly vyvinuty speciální dětské nosní kapky a pro každou věkovou kategorii s vlastní dávkou.

Dítě mladší než jeden rok je většinou předepisováno léky na bázi fenylefrinu a tramazolinu, i když lze použít i oxymetazolin. To je:

 • Nazol Baby;
 • Vibrocil;
 • Citlivý na Nazinin (0,01%);
 • Adrianol

Spreje mohou být použity pro léčbu dětí od roku! Do dosažení tohoto věku mohou být použity pouze kapky.

Děti od 2 do 6 let mohou pochovat:

 • Sanorin (0,05%);
 • Naftyzinum (0,05%);
 • Nazivin (0,025%);
 • Tizin Xylo (0,05%);
 • Xymelin (0,05%), atd.

Dítě starší 6 let může být již s některými výjimkami léčeno většinou farmaceutických přípravků s dávkou pro dospělé.

Během těhotenství a kojení. Co můžete odkapávat?

V anotacích k většině léků se uvádí, že se nedoporučují používat během těhotenství a kojení, protože nebyly provedeny zvláštní studie jejich bezpečnosti.

Kromě toho je známo, že a-aderomimetika mohou také vést ke zúžení krevních cév placenty, což nepříznivě ovlivňuje výživu plodu.

Přetížení běžného nachlazení však může nepříznivě ovlivnit stav embrya a vést k rozvoji hypoxie (nedostatku kyslíku).

Lékaři proto často předepisují léky na budoucí matky, aby se odstranil otok nosní sliznice. Uvádíme seznam těch, které mohou užívat těhotné ženy.

Zároveň je však nutné zvolit formy pro děti se sníženou koncentrací účinné látky a minimalizovat počet injekcí.

Je však nutné začít užívat tento lék pouze se svolením lékaře. Je lepší dát přednost přirozenějším prostředkům, jako jsou inhalace, omývání, homeopatie.

Pokud jde o kojící matky, mohou se vypořádat s přetížením léky obsahujícími oxymetazolin nebo fenylefrin. Měli byste však zvolit minimální dávku a zahájit léčbu až po konzultaci s lékařem.

Vasoconstrictor lidové prostředky

Inhalace s éterickými oleji. Čajový strom, eukalypt, cedr a jedle jsou ideální pro manipulaci. Pro jeho realizaci, můžete použít domácí inhalátor, av nepřítomnosti takové, obyčejný hrnec vařící vody a ručník, který pokrývá hlavu.

Při léčbě dětí byste však měli být opatrní, aby dítě samo o sobě náhodně nerozlil horkou tekutinu. Pro jednu proceduru stačí jen několik kapek vybraného oleje nebo jejich směsi vroucí vody.

Kontraindikace: kdy se zdržet hlasování

Užívání α-adrenomimetik je zakázáno, když:

 • individuální nesnášenlivost složek;
 • použití inhibitorů MAO (Iproniazid, izokarboxazid, Phenelzin, Moclobemid, Selegilin, Befol, atd.) a tricyklických antidepresiv (Amitriptylin, Imipramin, Nortriptylin, Fluoracyzin, atd.);
 • rehabilitace po provedení operace na mozku nebo jeho membránách.

S velkou péčí se drogy této skupiny používají pro:

 • hypertenze a arytmie;
 • diabetes a hypertyreóza;
 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • zanedbaná ateroskleróza;
 • atrofická rýma.

Proto jsou vazokonstrikční léčiva především prostředkem nouzové péče o akutní respirační infekce, alergie, sinus atd.
[ads-pc-1] [ads-mob-1] Nemohou být používány po dlouhou dobu, aby se předešlo vzniku nepříjemných následků, a volba, zejména v léčbě dětí, těhotných a kojících žen, by měla být léčena se zvláštní opatrností, ale je lepší se poradit s lékařem..

Také je nutná odborná konzultace, pokud rýma navzdory všem snahám nezmizí během 2 týdnů.

Seznam vasokonstrikčních kapek, klasifikace a aplikační vlastnosti

S odsuzující nosní kapky jsou anti-edematózní látky, které se používají k odstranění projevů rýmy a nazální kongesce. Působení takových léků je zaměřeno na zúžení lumen cév lokalizovaných v nose.

Léky začnou působit rychle: pacienti si všimnou obnovení dýchání, snížení edému a zánětlivých reakcí. Takové nosní kapky jsou prostředkem symptomatické léčby a mohou být použity v kombinaci s jinými skupinami léků doporučených lékařem.

Lékárny mají velké množství léků, které mají lokální vazokonstrikční účinek.

Mnohé z nich jsou levnější analogy, ale obsahují identickou účinnou látku v různých koncentracích. Jestliže přípravek užíváte krátce a v souladu s doporučeními výrobce, riziko nežádoucích účinků je minimální. Nezapomeňte však na možné negativní důsledky.

Indikace pro použití a princip akce

Hlavní aktivní složky vazokonstrikčních kapek jsou xylometazolin, nafazolin, oxymetazolin, fenylefrin, tramsolin.

Léky předepsané jako součást komplexní léčby:

 • Akutní rýma.
 • Pollinosis.
 • Nosy.
 • Sinusitida.
 • Chronická zánět spojivek.
 • Sinusitida
 • Laryngitida.
 • Edém hrtanu alergického původu.
 • Eustachyte.
 • S hyperémií sliznic horních cest dýchacích na pozadí chirurgického zákroku.
 • V případě potřeby rinoskopie (kombinovaná s léky, které mají lokální anestetický účinek).

Princip působení takových léků (nazývají se alfa adrenomimetika) je způsoben jejich schopností stimulovat alfa-adrenoreceptory.

Po lokálním použití tohoto léku je pozorováno zúžení a zmenšení lumen cév sliznic, díky čemuž mizí. Přípravky také přispívají ke snížení edému, obnovení průchodnosti Eustachových trubic (s otitis), normalizaci dýchání u pacienta.

Vlastnosti použití

V závislosti na délce trvání farmakologického účinku mohou být nosní kapky použity každých 8-12-15 hodin.

 • S rozvojem nachlazení se doporučuje používat kapky intranasálně (aby bylo instalováno do nosu).
 • S rozvojem nosního krvácení doporučuje zavedení tamponu nasáklého v medicíně do nosních cest.
 • Pokud lékař doporučí rinoskopii, může řada vazokonstrikčních látek pomoci zpomalit vstřebávání léčiv s lokálním anestetickým účinkem. To přispívá ke zvýšení trvání povrchové anestezie.
 • Ve dne se upřednostňují léky s krátkým a středně dlouhým účinkem a v noci na léky, které mají trvalý účinek.
 • Nezneužívejte tyto léky z důvodu rizika rychlé závislosti a negativního dopadu na nosní sliznici.

Pro dosažení nejlepšího výsledku můžete nosní průchody umýt fyziologickým roztokem před použitím vazokonstriktoru. Doporučuje se podávat lék v poloze na zádech. Jakmile droga vstoupila do nosní pasáže, můžete se otočit na její stranu.

Skupiny vazokonstrikčních léčiv

Vazokonstrikční léky jsou levné a začínají působit velmi rychle, ale jejich použití by nemělo být zneužíváno.

Takové nosní kapky jsou klasifikovány následovně:

 • Přípravky s krátkým působením na bázi nafazolinu, fenlefriny, tetrizolinu. Doba jejich působení je 4 až 5 hodin a dlouhodobé užívání může způsobit rozvoj edému léku sliznice a rýmy.
 • Léky s průměrnou dobou účinku na bázi xylometazolin a tramazolin působí až 9 hodin.
 • Oxymetazolinové léky mají dlouhodobý účinek (10-14 hodin).

Trvání léčby vazokonstrikčními kapkami nesmí překročit 7-10 dní. Optimálním průběhem léčby je užívání léků po dobu 3 - 4 dnů. Delší užívání může přispět k rozvoji závislosti a zvýšit systémové účinky na tělo.

Krátké kapky

Sanorin má mírnější účinek s přidáním éterických olejů, které v menší míře vysušují sliznici nosu.

Dospělí pacienti doporučili koncentraci účinné látky 0,1%: 1-3 kapky až 3krát denně a ne déle než 7 dnů.

Dospělí doporučují koncentraci účinné látky 0,1%. Instalovat 2-4 kapky až 5krát denně. Lék může používat ne více než 5 dnů.

Použití kapek před spaním může způsobit nespavost způsobenou působením aktivní složky na centrální nervový systém.

Po přezkoumání, jak vypadá krátkodobý seznam léků, se doporučuje zdržet se pravidelného užívání. Tyto nástroje nelze použít pro prevenci.

Léky střední délky

Léčiva se střední účinností zahrnují léčiva na bázi xylometazolinu - to je jedna z nejrozsáhlejších skupin vazokonstrikčních léčiv. Nacházejí se pod těmito obchodními názvy:

 • Xylen je monodrug, které by nemělo být dlouhodobě používáno při chronické rinitidě. Při vynechání dávky použijte ihned po dobu 60 minut, pokud uplynulo více než 60 minut od vynechání dávky.
 • Evkazolin Aqua - jako pomocná látka používá eukalyptus, který přispívá k poskytování antimikrobiálních, antispasmodických a protizánětlivých účinků, jakož i ke zmírnění sliznice nosu. Lék se používá v 1-2 kapkách každých 8-10 hodin.
 • Xymelin - začíná působit po 3-5 minutách. Lék se nepoužívá častěji 3krát denně.
 • Xymelin Eco je dvousložkový lék, který má další vliv na fungování žláz nosních sliznic.
 • Otrivin - léčivo je dobře snášeno u pacientů s citlivou nosní sliznicí v důsledku vyvážené hodnoty pH (způsobené pomocnými látkami sorbitolu a hypromelózy). Kapky jsou také k dispozici s přidanou přítomností mentolu nebo eukalyptu. Lék by neměl být používán déle než 10 dnů.
 • Rinonorm - účinek léku se vyvíjí po 4-5 minutách, přípravek může být použit nejvýše 3krát denně a ne déle než 1 týden.
 • Sanorin-xylo - doba trvání léčby není delší než 6 dní, delší užívání snižuje terapeutický účinek.
 • Farmazolin - začíná působit po 5-10 minutách, je účinný proti silnému otoku a hyperémii. Průběh léčby nesmí překročit 4-5 dnů.
 • Tizin-xylo - předávkování se projevuje nevolností, zvracením, horečkou, křečemi hladkého svalstva a poruchami srdečního rytmu.
 • Galazolin.
 • Grippostad Reno.
 • Nazolin Doktor Theiss.

Průměrná dávka pro dospělé pacienty: 2-3 kapky až 3-4 krát denně. Struktura a princip působení xylometazolinu je podobný nafizinu. Tato látka je uvedena v seznamu nejdůležitějších a nezbytných léků.

Při použití tramazolinu (Adrianol, Lasolvan Reno) je pozorován vývoj vazokonstrikčního účinku po 3-4 minutách a trvá až 10 hodin. Jsou povoleny až 3 léky denně. Délka léčby není delší než 10 dnů.

Léky s dlouhodobým účinkem

Pro dlouhodobé léky patří léky na bázi oxymetazolinu. Tyto léky začínají mít účinek po 5-10 minutách a udržují nosní dýchání po dobu 10-12 hodin. Charakteristickým rysem této skupiny kapek je delší možnost použití bez vedlejších účinků - až 12 dní.

Vybrané léky mohou být:

 • Nasol - lék lze použít ne více než 2x denně.
 • Nazol Advance - navíc obsahuje kafr, levomentol, eukalyptol.
 • Nazivin - doporučuje se zakopat 1-2 kapky až 3x denně.
 • Nasospray
 • Otrivin Oxy.
 • Ferveks sprej z nachlazení - lék lze použít dvakrát denně po dobu ne delší než 3 dny. Lék je kontraindikován při poruchách funkce kardiovaskulárního systému a vysokého krevního tlaku.

V případě, že je rýma doprovázena nejen nazální kongescí, ale i výraznými sliznicemi sliznic, je nutné důkladně promýt nos před instilací vazokonstriktoru. I lék s dlouhodobým účinkem nebude mít účinek, pokud bude okamžitě uvolněn s nosními sekrecemi.

Kontraindikace

Dokonce i nejlepší vasokonstrikční kapky mají kontraindikace. Pacienti s chronickou a atrofickou rýmou, hypertyreózou, diabetes mellitus, tachykardií, aterosklerózou, arteriální hypertenzí a také při závažných očních onemocněních by se měli zdržet užívání.

Vazokonstrikční léčiva se nepoužívají současně, ani po dobu 2 týdnů po vysazení inhibitorů MAO.

Zvláštní pozornost je nutná při léčbě těhotných a kojících žen, pacientů s anginou pectoris a ischemickou chorobou srdeční, hyperplazií prostaty, feochromocytomu.

Jaké vedlejší účinky se mohou objevit

Použití kapek může vyvolat následující negativní reakce:

 • Suchost a pocit pálení na sliznicích nosu.
 • Z nosu zvyšte množství výtoku hlenu.
 • Suchost v krku a ústech.

Na pozadí dlouhodobého užívání léčiva je možné vyvinout reaktivní hyperemii a atrofii nosních sliznic a také rychlé snížení terapeutického účinku při opakovaném použití (rozvoj tachyfylaxe).

Dlouhodobá léčba léky může přispět k rozvoji systémových reakcí ve formě bolesti hlavy, zvýšeného krevního tlaku, závratě, bušení srdce, nevolnosti, poruch spánku, zvýšené úzkosti, zvracení.

Vasokonstrikční kapky nejsou schopny vyléčit zima, poskytují pouze symptomatickou úlevu. Při prvních příznacích nachlazení, doprovázených nazální kongescí, se doporučuje konzultovat s lékařem výběr vhodných a účinných léků.