Typy bolestí v krku

Typy bolestí v krku jsou klasifikovány podle etiologických charakteristik a kontrolních údajů sliznice hltanu a hrdla. V souladu s předepsanou léčbou.

Co je to za nemoc

Když angina nastane zánět oblohy, mandle. Patří k infekčně-alergickým patologiím. Tato choroba je známa od dob antického světa, jak je popsáno ve spisech dávných lékařů. Dosud se tyto typy anginy pectoris odlišují u dospělých a dětí:

Další existující klasifikace anginy pectoris - v závislosti na patogenu, který onemocnění způsobil:

Onemocnění je primární, sekundární a specifické. Mnohé typy mandlí se provokují bakteriemi, viry a někdy i houbami.

Příznaky onemocnění

Existují běžné příznaky, bez ohledu na to, jaké typy mandlí jsou u dospělého a dítěte. V každém případě se objeví po skončení inkubační doby (1 až 2 dny). Příznaky jsou následující:

 1. Prudké zhoršení pohody.
 2. Zvýšení tělesné teploty (v některých případech až na 40 ° C). Člověk začne obtěžovat zimnici.
 3. Příznaky otravy těla se projevují bolestí v hlavě, bolavými svaly a klouby, slabostí.
 4. Tam je nesnesitelný bolest v krku, velmi zhoršený během polykání. Druhý den dosáhnou všechny pocity maxima.
 5. Kvůli bolestem v krku se chuť člověka zhoršuje a spánek je narušen.
 6. Během palpace dochází k významnému zvýšení velikosti lymfatických uzlin. Submandibulární změny jako první.
 7. Tonzily se výrazně zvyšují. Jsou pokryty nažloutlými tečkovanými útvary. Tento příznak je nejvýraznější u folikulárního typu anginy pectoris. Mandle je možné zakrýt hnisavým květem.
 8. S komplikovaným průběhem oblastí mandlí jsou pokryty erozí.

Tonsillitis je odlišná od akutní respirační choroby v tom, že horečka je v rozsahu 39 ° C, a silná bolest se objeví v krku. Pacient vyvíjí únavu, je pro něj těžké mluvit, žvýkat jídlo, polykat. V závislosti na tom, co je bolest v krku, se však příznaky onemocnění mohou značně lišit.

Pokud potřebujete naléhavě kontaktovat specialistu

V následujících případech je nutná naléhavá výzva u odborníka:

 • blanšírování kůže a vzhled jeho modravého odstínu;
 • ostrá inhibice vědomí;
 • těžké podchlazení;
 • anurie (možný infekční a toxický šok);
 • poškození krevních cév a snížení srážlivosti krve;
 • neschopnost široce otevřít ústa (znamení paratonzillite);
 • výskyt bolesti v bederní oblasti a hrudní kosti;
 • bolest v procesu miccia;
 • zabarvení moči (takové příznaky mohou znamenat poškození ledvin).

Musíte vědět, jaké jsou nebezpečné příznaky zánětu mandlí, protože někdy se mohou velmi rychle vyvíjet známky infekčního toxického šoku. V takovém případě může člověk zachránit pouze nouzová opatření. Když se objeví bolest v krku, lékař se zabývá klasifikací, provedením předběžného vyšetření a diagnostického vyšetření, po kterém předepíše nezbytnou léčbu.

Angina, jejíž typy jsou spojeny s rychlým nárůstem symptomů, vyžaduje okamžitou léčbu. Mělo by být prováděno pouze tak, jak je předepsáno lékařem.

Projevy katarální a folikulární tonzilitidy

V závislosti na tom, jak se vyvíjí bolest v krku, probíhá forma patologie svým vlastním způsobem. Například katarální začátek začíná akutně a klinika náhle roste. V drtivé většině případů se člověk necítí náhle na pozadí všeobecného blaha. Jedním z prvních příznaků zánětu je suchost a bolest v krku. Při polykání se přidává další bolest. Postupem času se stává trvalým.

Při klinickém vyšetření dutiny ústní a hltanu jsou mandle červené a oteklé. Submandibulární lymfatické uzliny se mírně zvětšily. Když na ně pacient stiskne, cítí bolest. Velmi rychle se teplota zvyšuje: během několika hodin od nástupu onemocnění dosáhne hodnoty 39 ° C a ještě vyšší.

S rozvojem katarální anginy pectoris se může objevit zmatenost. Člověk cítí bolestivé bolesti těla, zimnice. Někdy se vyvíjejí záchvaty migrény.

Folikulární typ bolesti v krku je mnohem těžší a trvá déle. Poskytuje život ohrožující komplikace. Hlavními příznaky tohoto bolestí v krku jsou bolesti v kloubech a známky celkové malátnosti. Jsou vyjádřeny mnohem intenzivněji než u katarální formy. K těmto příznakům jsou přidány:

 • těžké bolesti hlavy;
 • silná bolest v lymfatických uzlinách;
 • hypertrofie měkkého patra;
 • změny v krvi (se zvýšením počtu leukocytů);
 • výskyt červených krvinek a bílkovin v moči.

Při vyšetření je patrný výskyt nažloutlých folikulů. Mohou být hnisavé a otevřené. Díky tomuto procesu se v ústní dutině tvoří bílé plaky. Tento typ bolesti v krku by měl být léčen pouze v nemocnici. Pacient potřebuje neustálé klinické pozorování.

Lacunar a fibrinózní

Takové bolestivé hrdlo není považováno za neméně nebezpečné onemocnění. Primárně doprovázena znatelným zhoršením zdraví. Teplota velmi prudce stoupá a může někdy dosáhnout 40 ° C. Tento stav je velmi nebezpečný zejména pro děti. Pozornost a symptomy, jako jsou:

 • velmi silná bolest v krku a krku;
 • výrazné poruchy polykání;
 • ozáření bolesti v uchu;
 • těžkou hyperémii sliznice hrdla a hrtanu;
 • přítomnost bělavého nebo žlutého plátu na sliznici mandlí.

S rozvojem tohoto onemocnění u dětí je možné zvracení. Jeho vzhled je spojen s intoxikací těla.

Vývoj fibrinózní formy onemocnění je doprovázen následujícími příznaky:

 • bolest v krku, doprovázená bolestivým kašlem;
 • stálá zvýšená tělesná teplota;
 • nevolnost, zvracení a zácpu spojenou se zvyšující se toxicitou organismu;
 • poruchy srdečního rytmu.

V místě léze mandlí často tvoří oblasti vředů a vředů. Onemocnění se vyvíjí velmi rychle. Někdy s těžkým průběhem mysli může být narušena. Na mandlích se objeví bělavý květ, který se postupně šíří do sousedních tkání.

Stanovení správné diagnózy je velmi důležité, protože někdy se mohou podobné symptomy vyvinout u záškrtu. Nesprávná léčba záškrtu může být fatální.

Herpetické a flegmonální

Na počátku vývoje tohoto typu bolesti v krku jsou pozorovány známky chřipky nebo akutní respirační onemocnění. To se projevuje následujícími příznaky:

 • těžké nepohodlí;
 • silná slabost v těle;
 • podrážděnost;
 • zimnice;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zánět nosní sliznice;
 • bolest v krku;
 • zvýšená sekrece slin.

Následně se na mandlích, měkkém patře, jazyku a hřbetu hltanu objeví malé bubliny. Jsou naplněny serózní tekutinou a podobají se vyrážce u herpesu. Závažné onemocnění provází průjem, zvracení.

Tento typ onemocnění se liší v tom, že doba jeho inkubace je 7 až 14 dnů. Charakterizuje se prudkým zvýšením teploty - někdy až o 40 ° C. Při analýze krve byla zaznamenána mírná leukopenie a lymfocytóza.

Flegmonous bolavé hrdlo je akutní zánět vlákna lokalizovaného blízko mandlí. Často komplikace folikulární nebo launární tonzilitidy. Charakteristickým projevem je velmi nesnesitelná bolest v oblasti krku. Je tak silný, že člověk někdy odmítá dokonce i tekutiny. Hlas se mění: stává se nosní.

Řeč takového pacienta je nezřetelná. Specifická poloha hlavy je charakteristická: osoba ji nakloní dopředu. Někdy se kapalina při polykání dostane do nosohltanu. Kvůli kontrakci TMJ, člověk nemůže normálně otevřít ústa.

Z ústní dutiny se objeví nepříjemný zápach acetonu. Velké množství slin se uvolňuje, ale pro člověka je velmi těžké polykat a pomáhá s pohyby krku. Teplota těla prudce stoupá a výrazně - někdy až na 40 ° C.

Při faryngoskopii dochází k prudkému otoku měkkého patra. V amygdale se tvoří absces. Při jeho otevření se ozývá nazelenalý hnis s ostrým nepříjemným zápachem. Je-li otevření abscesu normální, pak se po něm tvoří píštěle, která se hojí a hojí. Stav pacienta se zlepšuje. Někdy však může být nutný chirurgický zákrok k otevření abscesu.

Nekrotický vřed

Rozvíjí se zpravidla na pozadí celkového vyčerpání organismu nebo v přítomnosti ohnisek nekrózy v ústní dutině. Často se to děje u pacientů s zhoubnými zuby. Obvykle je stav osoby uspokojivý, tělesná teplota je často nízká. Velké množství slin unikne z úst a objeví se nepříjemný, štiplavý zápach

Při vyšetření dutiny ústní a hltanu jsou oblasti nekrózy šedavé nebo nazelenalé barvy. Po jejich odstranění se objeví krvácející povrch. S odmítnutím oblastí nekrózy se tvoří slizniční defekty. Proces je doprovázen následujícími znaky:

 • stupefaction;
 • zvracení způsobené zvýšenou intoxikací organismu;
 • výrazné zvýšení počtu leukocytů v krvi;
 • zvýšení sedimentace erytrocytů.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Tato choroba se vyvíjí nejčastěji v mladém věku nebo s poklesem imunitní obrany těla v důsledku alimentární dystrofie, kachexie a radiační nemoci. Zpravidla je postižena pouze jedna strana, ale případy bilaterální léze mandlí nejsou neobvyklé. Celkový stav je obecně uspokojivý s mírným zvýšením teploty.

Faryngoskopie ukazuje přítomnost šedavého nebo nažloutlého odstínu na sliznici filmu. Konzistence takového nájezdu je měkká. Poměrně snadno se odstraňuje běžným vatovým tamponem. V počátečních stadiích je povrch mandlí pokryt vředem. To je mělké, ale pozdnější hluboké tkáně jsou zapojené do patologického procesu. Někdy se vyvíjí poškození dásní.

K zotavení obvykle dochází během 1-2 týdnů. V těžkých případech je možné léčbu prodloužit o několik týdnů. Pokud se hnisavá infekce spojí, pacientův stav se zhorší, teplota prudce stoupne a je zde silné bolestivé hrdlo. Tento typ bolesti v krku vyžaduje delší léčbu.

Klasifikace a přehled různých typů anginy pectoris

Bolest v krku - infekční onemocnění, při kterém dochází hlavně k ovlivnění mandlí (hovorově "žláz"). Jinak se nazývá "akutní tonzilitida". Kauzálními agens jsou houby, bakterie, viry. Zvažte, jaké typy anginy pectoris jsou.

Angina je nakažlivá. Jeho patogeny se nejčastěji stafylokoky, streptokoky, méně často - další patogenní mikroflóry (pneumokoky, spirochete, adenoviry, houby). Jsou přenášeny z nemocné osoby na zdravou leteckou trasu, stejně jako prostřednictvím domácích potřeb.

Téměř všechny typy bolestí v krku jsou klasifikovány jako sezónní nemoci, ale v létě můžete onemocnět, například když pijete studenou vodu nebo snížíte spoustu zmrzliny. Někdy patogenní mikroflóra v ústní dutině nezpůsobuje onemocnění, ale je aktivována vlivem negativních podmínek: ochlazování, kolísání teploty vzduchu.

Rizikové faktory jsou:

 • slabá imunita
 • podvýživa
 • avitaminóza
 • těžké únavy
 • nedávné infekční onemocnění
 • pravidelné podráždění ústní sliznice kouřem, prachem
 • adenoidy a jiné nazofaryngeální patologie, které porušují nosní dýchání
 • kaz
 • hnisavý zánět v nosní dutině a dutinách

Existují primární, sekundární, specifická angina. Primární je charakterizován akutním zánětem a postihuje lymfatický hltanový kruh. Jiný název pro sekundární tonzilitidu je symptomatický. Objevuje se u některých infekcí (záškrt, mononukleóza) a krevních onemocnění (leukémie, agranulocytóza, aleukie).

Některé (speciální) bolesti v krku způsobují některé infekce. Tyto typy zahrnují onemocnění vyvolané houbami. Specifická je nazývána ulcerózní membránová tonzilitida, která se vyvíjí pod vlivem Vincentových spirochetů a vřetenovitých tyčinek.

Existují následující typy bolestí v krku:

 • katarální
 • lacunar
 • herpetický
 • flegmonous
 • vláknité
 • folikulární
 • vředová membrána

Typy bočních hrdel se liší ve stupni poškození žlázy. Proto se závažnost onemocnění bude lišit.

Catarrhal

Katarální angina pectoris je diagnostikována poměrně často. To je přenášeno vzduchem rozptýlenými kapičkami a je považován za jeden z nejmírnějších z hlediska klinických projevů, závažnosti. U dospělých, dětí jsou příznaky tohoto typu onemocnění stejné. Patří mezi ně:

 • zarudnutí obou žláz
 • suché, bolest v krku, střídající se s bolestí
 • obtížné polykání
 • teplota 38-39 ºС (ne ve všech případech)
 • příznaky intoxikace

Lymfatické uzliny, které se nacházejí v blízkosti čelisti, zvětšují velikost a bolest. U dětí jsou klinické projevy katarální anginy pectoris výraznější. Onemocnění může začít vzestupem teploty, bolestí hlavy.

Novorozenci odmítají jídlo, plakají, jsou neklidní. U dětí 3-4 let je onemocnění doprovázeno horečkou. U starších dětí se onemocnění může projevit pouze jako bolestivý příznak, zánět.

V některých případech, bolest v krku při polykání dává do uší. U dospělých katarální bolest v krku vzácně způsobuje horečku. Trvání nemoci - 3-5 dnů, pak projevy ustupují, nebo nemoc je komplikovaná jinou formou.

Lacunar

Lacunární angina pectoris je charakterizována náhlým nástupem. Tam jsou těžké bolesti (v hlavě, krku, svalech), teplota stoupá na 39-40 ° C. Někdy srdce bolí. Chill, malátnost.

Děti často zvracejí. Žlázy zvyšují, zčervenalé, objevují se nažloutlé bílé plaky. Nejde nad rámec mandlí, může být odstraněna lékařskou stěrkou. Krční lymfatické uzliny jsou zvětšeny a bolavé.

Tento typ bolesti v krku je přenášen vzduchem rozptýlenými kapičkami. U dětí jsou klinické příznaky onemocnění výraznější a jsou doprovázeny poruchami spánku, odmítnutím jíst, letargií. Lacunární angína způsobuje 5-7 dní a prochází poměrně rychle. Někdy, po symptomech ustupuje, je udržována malá teplota.

Folikulární

Follikulární bolest v krku začíná zvýšením teploty až na 40 ° C, vzhledem zimnice, bolestmi v krku. Příznaky intoxikace jsou poměrně živé: slabost, bolest hlavy, svaly. Regionální lymfatické uzliny jsou rozšířené, bolestivé.

Žlázy zčervenají, na jejich povrchu jsou viditelné drobné folikuly s bělavě nažloutlým nádechem. Pak se otevřou hnisavé útvary. Poté se objeví hnisavý květ, který nepřesáhne žlázy.

Ulcerózní-membranózní

Ulcerózní membránová tonzilitida se zpravidla vyvíjí s vyčerpáním, nedostatkem vitamínů C, skupiny B, imunodeficience. Onemocnění téměř neruší lidský blahobyt. Teplota stoupá na subfebrilní čísla, při polykání se projevuje mírná bolest. Typické příznaky ulcerózně-membránové bolesti v krku:

 • šedavě žlutá (na žlázách, v ústech)
 • slinění
 • špatný dech
 • zánět regionálních lymfatických uzlin

Hlavním rozdílem této formy onemocnění je nekróza tkáně žlázy. Nálet je jeho první znamení. Pokud je nemoc zahájena, vznikají šedé vředy: na žlázách, měkkém patře, dásních, v hrtanu. Ulcerózní membránová bolest v krku se nepovažuje za závažnou formu onemocnění, ale léčba je stále vyžadována.

Herpetický

Herpangina bolest v krku je přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, stejně jako orálně-fekální cestou. Je způsobena virem Coxsackie, který je aktivován v létě a na podzim. Tento typ bolesti v krku se vyznačuje akutním nástupem, teplotou 38-40 ° C. Hlavní příznaky:

 • stav podobný chřipce
 • zvýšená sekrece slin
 • bolest v krku
 • bubliny na žlázách, nebe
 • bolesti břicha
 • rozšířené lymfatické uzliny foreplex
 • někdy - průjem, zvracení

Vláknité

Vláknité bolavé hrdlo je doprovázeno příznaky podobnými projevům folikulární, lakunární tonzilitidy. Hlavní rozdíl je žlutý květ, někdy přesahující mandle. Objevuje se v prvních hodinách nemoci. Takové bolestivé hrdlo se vyvíjí z launárního typu nebo je to nezávislé onemocnění.

V druhém případě je charakteristický akutní nástup. Tam jsou horečka, zimnice a příznaky intoxikace. Někdy se vyvinou klinické známky poškození mozku.

Flegmonous

Phlegmonous bolest v krku (intra-tonsillar absces) je zřídka diagnostikována. Vyznačuje se hnisavou fúzí části jedné ze žláz, která je doprovázena bolestmi v krku. Amygdala roste červeně. Jiné příznaky:

 • teplota 39-40 ° C
 • oteklé lymfatické uzliny
 • bolest hlavy

Hltan se stává asymetrickým v důsledku posunu na zdravou stranu mandlí. Měkké patro není dostatečně mobilní. Tento typ bolení v krku je charakterizován křečem nebo nedobrovolnou kontrakcí žvýkacích svalů, v důsledku čehož jsou čelisti utaženy.

Komplikace

Jakýkoli typ bolesti v krku může způsobit komplikace v případech neúčinné samoléčby nebo opožděné léčby u lékaře. Jsou rozděleny do dvou typů: obecné a místní. Nejnebezpečnější jsou běžné, protože způsobují poškození vnitřních orgánů. Mezi tyto komplikace patří:

 • poškození ledvin, které vede k závažným poruchám (včetně selhání ledvin)
 • revmatismus (onemocnění pojivové tkáně, doprovázené poškozením kloubů, mozku, myokardu)
 • poškození zažívacího traktu (zejména apendicitidy)
 • šíření patogenů v průduškách, plicích
 • meningitida (zánět sliznice mozku)

Nejzávažnější komplikací je sepse. Infekce vstupuje do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Sepsa je život ohrožující stav, často vedoucí k smrti.

Méně nebezpečné jsou lokální komplikace:

 • otitis (zánět ucha)
 • krvácení ze žláz
 • edém hrtanu;
 • tvorba flegmonu (hnisavý rozlitý zánět tukové tkáně)
 • výskyt abscesů v měkkých tkáních (dutiny s hnisem)

Katarální bolest v krku je často komplikována rozvojem laryngitidy (další název pro "falešný záď"). Lacunar quinsy může vyvolat rozvoj konjunktivitidy, laryngitidy, otitis, záchvatů a zažívacích poruch. Herpangina může způsobit myokarditidu, meningitidu, encefalitidu.

Důsledkem fibrózního bolestí v krku může být zánět mozku. Spousta komplikací má folikulární tonzilitidu. Patří mezi ně:

Někdy je paratonsilární absces (zánět tkáně, která obklopuje mandle).

Léčba

Léčba anginy všech typů a typů způsobených patogenními bakteriemi se provádí pomocí antibiotik. Léky musí předepsat lékař. Vzhledem k tomu, že bolest v krku často způsobuje komplikace, nemůže být léčena sama, zejména u dětí. To platí i pro těhotné ženy.

 • Pro léčbu jsou zpravidla předepsána penicilinová antibiotika: Amoxicilin, ampicilin
 • Při chronickém průběhu onemocnění se používá rezistence patogenu Amoxicilin v kombinaci s kyselinou klavulanovou (augmentin, amoxiclav, exclave)
 • Pokud je alergie na penicilin, jsou předepsány makrolidy pro léčbu (Sumamed, Azitroks, Hemomitsin). Průběh léčby by měl trvat až 10 dnů.

Lékař může do léčby zahrnout Bioparox (lék pro místní použití). Jeho hlavní aktivní složkou je antibiotikum fusafungin. Použití přípravku Bioparox nenahrazuje užívání antibiotik.

Antipyretika

Pokud se teplota zvýší nad 38,5 ° C, použijí se antipyretická léčiva (Paracetamol, Aspirin a další). Tyto léky také zmírňují bolest v krku. Někdy je bolest tak silná, že není možné pít a jíst normálně. V tomto případě se doporučuje užívat analgetika před jídlem (nejlépe ve formě rozpustných tablet - Efferalgan-UPSA a dalších).

Pastilky, tablety pro sání, oplach

Důležitá nápravná opatření pro jakýkoli typ bolesti v krku jsou kloktání. Můžete vytvořit solný roztok. Ošetření může zahrnovat opláchnutí dezinfekčními roztoky Furacilinu, Rivanolu, Eludrilu, odvarů bylin (přeslička, měsíček, řebříček). S bolestí, otoky žláz, můžete inhalovat s infuzí léčivých bylin (šalvěj, tymián).

Prášky, pastilky pro sání (Strepsils, Falimint, Faringosept a další), aerosoly (Ingalipt, Hexoral) poskytují dobrý účinek. Tyto léky snižují intenzitu bolesti při polykání, podporují hojení. Nemohou však nahradit kloktání, protože tyto postupy odstraňují hnis a patogenní mikroflóru.

Napájení

Při léčbě anginy pectoris je třeba věnovat zvláštní pozornost výživě. Odstraňte horké, tvrdé, kořeněné potraviny. Strava by měla obsahovat dostatečné množství vitamínů, makro- a mikronutrientů. Doporučeno:

 • bujóny
 • zeleninové pyré, suflé
 • tekutá kaše
 • dušené hamburgery
 • tvaroh, jogurt, sýr
 • banány, vodní melouny
 • medu
 • šípkový čaj, želé

Obvykle je angina doprovázena intoxikací bakterií. Pro zlepšení pohody potřebujete zvýšit množství spotřebované tekutiny. Bude užitečné: ovocné nápoje, čaj s citronem, Borjomi, tinktura z lipových květů, anýzové ovoce, léčivé byliny (heřmánek, šalvěj, máta a další).

Bolesti v krku: typy, léčba, prevence

Možná, že na světě není žádná osoba, která není obeznámena s anginou pectoris. Ostré ostnaté hrdlo, vysoká horečka, slabost, bolestivé klouby - všechny tyto asociace jasně odrážejí vědomí, jakmile je slovo slyšet.

Pokud mluvíte oficiálním lékařským jazykem, tato choroba je správně nazývána "angína".

Toto jméno pochází z latinského slova "tonsillae", což znamená "mandle", a přidáním k němu zánětlivý konec "to", dostaneme "zánět mandlí". Zvažte, jaké typy anginy pectoris jsou.

Příčiny angíny

Existuje několik typů anginy, ale jedna věc společná - původcem je vždy určitý typ mikroorganismu, zpravidla se jedná o streptokoky, stafylokoky nebo pneumokoky.

Někdy existují specifické typy angíny způsobené plísněmi nebo jinými typy patogenů. Bolest v krku je primární nebo chronická.

V případě primárního nebo akutního typu onemocnění vstupuje patogen do lidského těla z vnějšího prostředí, například z nemocné osoby nebo z místa, kde byla infikovaná osoba před pár minutami.

Můžete také nakazit předměty, které pacient používá - když používáte jeho nádobí nebo pečovatelské produkty.

Nejběžnějším základem primárního vývoje anginy pectoris je všeobecné nadměrné vychlazení těla. Výsledkem je prudký pokles imunity, „otevření bran“ různých druhů infekcí.

Významnou negativní roli hrají i akutní stresové situace - lidé, kteří v předvečer zažili silný nervový šok (zážitky spojené se zhroucením vztahu nebo vystřelením z práce, strachem, ztrátou milovaného člověka nebo zvířete, strachem, sezení studentů), jsou nejčastěji postiženi anginou pectoris.

Chronická bolest v krku, stejně jako jiné formy anginy pectoris, také vyvolává prudké změny teploty na chladnou stranu a stresující faktory, ale na rozdíl od předchozí, infekce vstupuje do těla ne z vnějšího prostředí, a nemoc se vyvíjí z existujícího zánětlivého zaměření, které se objevilo dříve.

Tyto zdroje jsou nedostatečně ošetřené kazy, zbytková ložiska otitis media, sinusitida, frontální sinusitida, sinusitida nebo infekce vzdálené lokalizace (onemocnění kloubů, gastrointestinální trakt).

Klasifikace bolestí v krku

Existují typy tonzilitidy, které se liší od typu, průběhu a dalšího výsledku. Co je angina pectoris v medicíně:

 • Lacunar bolest v krku - to způsobuje vícebodovou lézi mandlí v lakuna. Současně se významně zvětšují, edematózní. Drobivý, bílý se žlutými impregnacemi obsah lakuna tvoří po celé ploše amygdaly tenký film. Film se snadno a úplně odstraní vatovým tamponem. Kauzálními činidly tohoto typu jsou zpravidla pneumokoky a stafylokoky.
 • Folikulární bolest v krku - léze se vyskytuje ve folikulární části mandle. Samotné orgány jsou také oteklé, zvětšené, hnisavé zánětlivé foci jsou jasně viditelné přes povrchový obal folikulárního epitelu. Zpravidla jsou světle žluté barvy, jsou možné narůžovělé krvavé nečistoty. Patogeny také působí jako pneumokoky a stafylokoky.
 • Katarální bolest v krku - výrazné rozlití mandlí. Orgány jsou značně zvětšené, na celém povrchu ústní dutiny je silná hyperémie, která postihuje nejen zanícený orgán, ale i měkké a tvrdé patro. Ve skutečnosti, tato forma je počáteční fáze pro všechny ostatní typy anginy pectoris, a pokud začnete svou vlastní léčbu v čase, pak další vývoj lze vyhnout. Patogeny v této fázi mohou být jakékoliv patogenní mikroorganismy, které mohou způsobit angínu.
 • Fibrinózní bolest v krku - charakterizovaná tvorbou exponovaného hnisavého folikulu bílého růžového filmu, který se skládá z fibrinových složek a krevních buněk. Tato forma je často komplikujícím stadiem launární a folikulární tonzilitidy, a proto budou původci stejní.
 • Hlen - bolest v krku - "jednostranné" bolest v krku. Masivní hnisavý proces často zahalil jednu z mandlí, výrazně zvětšil její velikost a změnil barvu povrchu z růžové a karmínové barvy na jasně šarlatovou. Zánět začíná zpravidla lézí v blízkosti alimentárního vlákna a postupně přechází do tkáně mandlí. Nejčastěji se jedná o komplikaci jiných anginálních forem.

Kromě dobře známých klinických forem onemocnění existují také atypické typy angíny způsobené vzácnými virovými druhy nebo viry, které jsou charakteristické pro další onemocnění:

 • Herpangina bolest v krku je hlavně charakteristická pro mladší školní věk a je spojena s imunitní restrukturalizací rostoucího těla. Vyznačuje se erupcí malých bublin po celém povrchu ústní dutiny od měkkého a tvrdého patra k zadním povrchům faryngeálního aparátu. Příčinou je herpes virus Coxsackie.
 • Nekrotická nebo ulcerózní-nekrotická tonzilitida je obvykle charakteristická pro organismus dobře oslabený imunitními infekcemi nebo kritickými stavy (pyogenní periodontální onemocnění, AIDS, mrtvice, onkologie, těžké stádia hepatitidy atd.). V této formě vymizí jedna nebo obě mandle. Na rozdíl od jiných typů má pomalejší průběh toku. Na mandlích viditelných bledě někdy se zelenkavými skvrnami plaku, které rostou hluboko do těla, což vyvolává jeho postupné ničení. Obsahuje složky fibrinu a zničené krevní buňky (hlavně leukocyty). Patogeny mohou být velmi odlišné od nejjednoduššího streptokoka až po Kochův tuberkulózní bacilus, v závislosti na tom, co způsobilo zánětlivé procesy v dříve existujících ložiscích.
 • Parazitární typ bolesti v krku - způsobený amébními prvoky, které spadají do ústní dutiny nebo žijí v ní před rozvojem onemocnění. Klinika tohoto onemocnění má zpravidla charakter smíšený se zbytkem a může být diferencována pouze pomocí bakteriální kultury. V podstatě je tento typ bolestí v krku typický pro lidi, kteří navštívili přímořská letoviska se změnou časového pásma a biologického rytmu, protože obvykle lidská imunita zvládá nejjednodušší organismy.
 • Angina Simanovsky-Plaut-Vensan - také odkazuje na parazitické formy anginy pectoris, protože její patogeny jsou nejjednodušší žijící v ústech - hůl ve tvaru vřetena a ústa spirochete, pojmenovaná po svém objeviteli Vincentovi. Při vyšetření hrdla je možné vizualizovat přítomnost šedavě zeleného hnisavého filmu, který lze snadno odstranit bavlněným tampónem. Tento typ je také diagnostikován pomocí analýz, protože klinika je v mnoha ohledech podobná jiným formám.
 • Monocytární bolest v krku - způsobená pouze důsledkem mononukleózy a způsobených stejnými bakteriemi. Onemocnění se často vyskytuje na pozadí hypertrofie krevních orgánů, jako je slezina a lymfatický systém, a někdy jsou pozorovány změny v míše. Tok této formy zvláštní, přesné kliniky je obtížné vybrat.
 • Plísňové bolest v krku je typická pro lidi, kteří trpí plísňovými chorobami a mají špatný zvyk kousání nehtů. Hlavní příčinou jsou houby rodu Candida nebo lentotrichii. Vyznačuje se hustou malou tečkovanou kýčovitou šmouhou různé konzistence, lokalizovanou po celém povrchu mandlí.
 • Agranulocytové bolest v krku - vyznačuje se specifičností kliniky, symptomy jsou v mnoha ohledech podobné záškrtu. Mandle jsou silně hypetrophied, faryngální lumen je téměř úplně zavřený, barva “Amanita” je známá, když bledě žluté tečkované segmenty vyčnívají proti jasně šarlatovému pozadí. Je to komplikace předchozí nemoci.

Jak vyplývá z výše uvedeného článku, patogeny mandlí mohou být velmi odlišné od nejjednodušší ústní dutiny až po komplexní bakterie, které způsobily zánět v jiných systémech lidských orgánů, a později s průtokem krve do mandlí.

Nicméně hlavní patogeny vylučují streptokokové a stafylokokové skupiny anaerobních bakterií.

Symptomatologie

Existuje obrovské množství odrůd v bolestech v krku, a proto některé formy mají své vlastní příznaky bolesti v krku, ale přesto existuje celá řada příznaků společných pro všechny kategorie.

Běžné klinické příznaky:

 • Teplota zpravidla stoupá od 37,5–39,0 ° C, ale v některých formách může být velmi specifická, protože v počátečních stadiích nekrotického bolestí v krku je teplota volitelná nebo je uchovávána v nízkoúrovňových kostrách, zatímco u některých z nich formy toku fibrinózního a refluxního typu charakteristické pro prudký skok na kritické hodnoty, někdy nad 40 ° C;
 • Slabost - pozorovaná ve všech případech, dokonce i ve většině latentních forem;
 • Bolest v krku je příznakem, který se vyskytuje v jakékoliv variantě angíny, ale přesto je specifický pro každý poddruh. Pro katarální typ je při polykání slin nebo potravy charakteristická difuzní zúžení bolesti, zatímco ve formě hlenu je bolest nejen při polykání, ale i při mírném otočení hlavy dochází k nájezdům na mandle.
 • Intoxikace - je vyjádřena především slabostí, ztrátou chuti k jídlu, závratě je často uváděn jako průvodní faktor.
 • Bolest v kloubech, zpravidla se vyvíjí na pozadí zvýšení teploty, takže čím vyšší je, tím toxičtější jsou metabolické produkty bakterií, které se šíří s průtokem krve a způsobují menší zánět v kloubních sáčcích.
 • Zvětšené lymfatické uzliny - mírný vzestup submandibulárních uzlin je zaznamenán v jakékoliv formě onemocnění, jeho povrch je napjatý.

Specifické symptomy anginy pectoris

Vyskytuje se u nestandardního průběhu onemocnění, mezi které patří:

 • Specifický cheesy plaque - charakteristický pro plísňovou rozmanitost angíny;
 • Specifický nárůst lymfatických uzlin - u Simanovského-Plaut-Vincenova bolestivého hrdla, dochází k výraznému nárůstu mandibulárních a cervikálních lymfatických uzlin, které mají často jednostrannou formu.
 • Ztráta vědomí - to je zaznamenáno jen s těžkými proudy ulcerózní-nekrotické a flegmy tonzilitidy.
 • Změna barvy kůže - pozorovaná při formách agranulocytů - se stává z kůže světle žluté až bohaté.

Diagnóza a léčba anginy pectoris

Pro diagnózu anginy pectoris musíte přiřadit testy pro stanovení závažnosti klinického obrazu, stejně jako pro výběr jeho léčby, určit typ anginy pectoris u dospělého nebo dítěte.

Celkový krevní obraz: zpravidla se mění celková hodnota ESR (sedimentace erytrocytů). Normálně je to 1–10 mm pro muže a 2–15 mm pro ženy. U anginy pectoris se toto číslo může pohybovat od 20 do 40 mm. Ten je charakteristický pro těžké formy.

Měli byste také věnovat pozornost indexu fibrinu - u některých forem anginy pectoris se pohybuje směrem dolů.

Ve formě monocytů a agranulocytů se počet monocytů snižuje. Není poslední místo obsazené ukazateli leukocytů a erytrocytů, zpravidla jsou zvýšeny.

Indikátory moči u anginy pectoris se významně nemění, s výjimkou komplikovaných forem, kdy lze v kompozici nalézt mnoho zlomených krvinek, jejichž počet může být použit k posouzení přítomnosti zánětlivého nebo hnisavého procesu.

Faryngální tampon obvykle ukazuje, jaký druh bakterií v tomto případě způsobil bolest v krku.

Léčba anginy pectoris

Bolest v krku je hrozná nemoc, charakterizovaná množstvím komplikací, takže její léčba by měla být prováděna výhradně pod lékařským dohledem. Pro léčbu anginy pectoris jsou zpravidla předepsány:

 • Antibiotika - jsou vybírána výhradně po výsledcích bakteriálního výsevu, protože je důležité určit skupinu mikrobů, které toto onemocnění způsobily.
 • Antihistaminika - předepsaná k úlevě od alergické reakce na toxické odpady bakterií.
 • Protizánětlivé tablety nebo spreje - k odstranění bolesti;
 • Antipyretika - snížení teploty.
 • Prostředky podporující střevní mikroflóru - antibiotika často vedou k významnému snížení přirozených bakterií.
 • Roztoky pro kloktání - mohou být rostlinného původu (heřmánku, měsíčku) a farmaceutické výroby (chlorhexedin, Miramistin).
 • Mazací roztoky v hrdle - pro bodové ošetření zánětlivých oblastí (lugol, chlorofyl).
 • Přípravky, které eliminují suchý krk - broskvový olej zvládá tento úkol dokonale;
 • Analgetika - k odstranění bolesti hlavy a kloubů;
 • Zpevněný nápoj a multivitaminy;
 • Oteplování obklady - na základě alkoholu a soli, můžete použít pohankové k oteplování, protože má vysokou tepelnou kapacitu.

Často jsou kapsulární antibiotika v případě neúčinnosti nahrazena injekční metodou. V některých případech je možná chirurgická léčba (otevření abscesu a promytí dutiny).

Na konci akutního období anginy pectoris je pacientům dále předepsána fyzioterapeutická léčba: KUF, laserová léčba, elektroforéza s použitím léků, UHF.

Komplikace a prevence

Angina - hrozné onemocnění a špatný přístup k včasné léčbě může mít za následek závažné komplikace:

 • Onemocnění srdce;
 • Reumatické léze kloubů;
 • Infekční léze trávicího traktu;
 • Pneumonie;
 • Přechod na složitější formu, jejíž léčba může vyžadovat stacionární podmínky;
 • Atopická onemocnění ústní sliznice a jazyka;
 • Zánět meningů;
 • Otitis;
 • Sinusitida, sinusitida, frontitida
 • V závažných případech je možná smrt.

Prevence bolesti v krku je posílení imunitních funkcí těla, vyloučení podchlazení, zpevnění, vzdání se špatných návyků, zejména kouření a pití alkoholu a samozřejmě včasné návštěvy u lékaře.

Co se stane s anginou pectoris: typy a symptomy

Angina je infekční onemocnění, které postihuje celé tělo, ale jeho lokální projevy jsou nejvýraznější v tzv. Hltanovém prstenci. Tento kruh se skládá z několika skupin mandlí skládajících se z lymfoidní tkáně. V okolí nosohltanu chrání vnitřní prostředí těla před infekcí. Při tonzilitidě jsou nejdříve ovlivněny mandle mandlí. Klasifikace anginy pectoris je založena na stupni jejich zapojení do procesu.

V našem článku se budeme zabývat symptomy nejběžnější angíny, bakteriální, způsobené nespecifickými mikroorganismy (streptokoky, stafylokoky a další), které ovlivňují lymfoidní formace palatinu.

Druhy nemoci

Prevalence patologického procesu se může lišit. Pro tento symptom, který určuje symptomy, rozlišovat formy nemoci: t

 • katarální (povrchní);
 • folikulární (s tvorbou hnisavých uzlin);
 • lacunar (s tvorbou hnisavého plaku);
 • nekrotické (s ložisky nekrózy).

Závažnost onemocnění závisí více na přítomnosti běžných projevů: horečka, známky intoxikace, komplikace. Neexistuje úplná shoda mezi formou a závažností onemocnění, ale obvykle je katarální angina snášenější a nekrotická je pro pacienta nejtěžší.

Existují případy zánětu a jiných hltanových prstenců mandlí. Současně se vyvíjí laryngeální, lingvální nebo retronasální tonzilitida.

Klinické příznaky (symptomy)

Doba mezi infekcí a výskytem prvních příznaků onemocnění je ve většině případů od 10 hodin do 3 dnů. Onemocnění začíná akutně, bez předzvěstí. Za prvé, náhle a velmi rychle stoupá teplota, což je doprovázeno zimnicí a třesem, bolestí kloubů a svalů, silnými bolestmi hlavy, těžkou slabostí.

Rychle se připojí bolest v krku. Mohou být umístěny pouze na jedné straně nebo bilaterální, rozšířené do ucha, chrámu. Předtím, po nějakou dobu, bolestivost, bolest v krku, suchost, pocit tlaku v hltanu může rušit. Zvětšené lymfatické uzliny v blízkosti (krční, submandibulární). Často je nosní hlas, bolestivý křeč žvýkacích svalů. Závažnost všech těchto příznaků závisí na formě onemocnění.

Katarální bolest v krku

Ovlivněn je pouze povrch mandlí, protože se na nich netvoří hnis. Lokální projevy jsou způsobeny zánětlivou odpovědí. To je zarudnutí hrdla a otoky mandlí, doprovázené silnou bolestí při polykání. Intoxikace je buď nepřítomná nebo mírná. Tam může být pocit slabosti, mírné bolesti hlavy, teplota dosáhne 37,5 - 38̊С. Někdy katarální bolest v krku přechází bez horečky.

Během faryngoskopie (vyšetření hltanu) je viditelná jeho jasně červená zadní stěna, hyperemické patro. Někdy se puchýřky (stávají se hyperemickými) přímo na samotných mandlích a zbraních, za kterými se nacházejí. Tonzily infiltrované (impregnované) krevní plazmou a imunitními buňkami, díky kterým jsou oteklé. Jazyk suchý, lemovaný světlým květem.

Trvání nemoci je až dva dny. Pak to skončí v zotavení nebo stane se více vážný. Katarální angina pectoris může být léčena bez použití antibiotik s použitím pouze antiseptických činidel, ale pouze pro tento účel a pod dohledem lékaře.

Folikulární bolest v krku

Jedná se o závažnější formu. Vyznačuje se horečkou do 38 - 40 ° C, bolestí svalů, kloubů, srdce, hlavy, slabosti, pocení.

Při vyšetření je zřejmé, že jsou ovlivněny folikuly mandlí. Jedná se o shluky bílých krvinek, které normálně dozrávají v mandlích a pak vstupují do krve, aby chránily tělo. Když folikulární forma mandlí nabobtná a výrazně se zvýší. Obálkou se objevují hnisavé uzliny, folikuly, které se skládají z mrtvých leukocytů.

Velikost těchto uzlíků nepřekračuje 3 - 4 mm, mají nažloutlou barvu a nezávisle se otevírají, tvořící malou erozi a omezené usazování hnisu na povrchu mandlí. Vady sliznice jsou rychle obnoveny. Nemoc trvá týden.

Lacunar angina

Celkový stav pacientů trpí velmi. Mají vysokou tělesnou teplotu. Pacienti si stěžují na bolest svalů a kloubů, srdce, dolní část zad.

Když pharyngoscopy ukáže, že hnisavý plak od deprese tonsils (lacunae) sahá do jejich celého povrchu, aniž by šel do stěny hltanu. Mandle jsou zvětšené, oteklé, ostře hyperemické. Nános je drobivý, nažloutlý, tvoří ostrovy nebo souvislý hnisavý film. Snadno se odstraňuje špachtlí, pod ním zůstává neporušený povrch mandle. Pokud deska zcela zakrývá mandle a vytváří hustý film, mluví o fibrinózní formě angíny.

Trvání onemocnění je asi týden. Na jedné straně hltanu má pacient často folikulární a na druhé lunární angínu.

Nekrotická angína

Celkový stav pacientů je závažný. Charakterizován přetrvávající horečkou, zvracením, nepřináší úlevu, zmatek.

Mandle jsou pokryty zelenošedou patinou, která se táhne hluboko do jejich tkání. Povrch takové fólie je nerovnoměrný, vypadá matně a kopal. Husté nekrotické hmoty jsou často impregnovány fibrinem (sérový protein, zodpovědný za srážení krve). V tomto případě jsou často odmítány s tvorbou krvácející tkáně. Po odmítnutí nekrotických lézí se tvoří defekty - hloubky až 2 cm hluboké, s nerovnoměrným reliéfem.

Podobné oblasti umírání s odmítnutím mohou také ovlivnit okolní tkáně hltanu. Nekrotická tonzilitida je často doprovázena závažnými komplikacemi.

S tvorbou vředů v tkáních mandlí si pacient stěžuje na silnou bolest v krku, bez ohledu na polykání. Pacient se snaží udržet hlavu v klidu nebo nakloněnou k bolavé straně. V důsledku otoku měkkého patra se změní hlas, objeví se nosní puk. Pacient může jíst nebo pít s velkými obtížemi, ale nejčastěji odmítá jíst.

Komplikace

Komplikace bolesti v krku jsou součástí klinických příznaků této nemoci, které se objevují při těžkém onemocnění. Jsou brzy a pozdě.

Časné komplikace

Tyto příznaky se vyskytují během samotné nemoci. Jsou spojeny s šířením infekce do okolních orgánů. Patří mezi ně:

 • paratonsilární absces (absces v tkáni v blízkosti mandlí);
 • peritonsillitis (zánět tkání kolem mandlí);
 • hnisavá lymfadenitida (zánět blízkých lymfatických uzlin);
 • sinusitida (postižení vedlejších nosních dutin);
 • otitis media (zánět středního ucha);
 • mediastinitida (šíření infekce na mediastinum).

Pozdní komplikace

Tyto procesy jsou spojeny s odpovědí těla na antigeny patogenů a tvorbou autoimunitních procesů, kdy obrana těla směřuje do vlastních tkání. Vyvíjejí se asi měsíc poté, co utrpěli bolest v krku:

 • akutní revmatická horečka s poškozením kloubů;
 • revmatické onemocnění srdce s tvorbou srdečních onemocnění;
 • akutní glomerulonefritida (poškození ledvin);
 • apendicitida;
 • pneumonie (pneumonie);
 • sepse ("otrava krve").

Který lékař kontaktovat

Když se objeví první příznaky nemoci, měli byste kontaktovat ORL specialistu nebo specialistu na infekční onemocnění. Pokud to není možné, může praktický lékař nebo pediatr, stejně jako rodinný lékař provést diagnostiku a předepsat léčbu. S rozvojem komplikací v léčbě pacienta se účastnil kardiolog, nefrolog, revmatolog.

Typy anginy pectoris u dětí a dospělých

Vědecký název anginy pectoris, akutní tonzilitida, je odvozen od slova tonsillae (mandle). U všech typů tonzilitidy se mandle zapálí, počet leukocytů v krvi člověka se zvyšuje, při polykání se objeví silná bolest.

Jaké jsou druhy anginy pectoris, jaké symptomy jsou doprovázeny a jaké faktory vyvolávají vznik onemocnění, přečtěte si materiál na této stránce. Uvidíte také fotografie všech typů mandlí a dozvíte se o metodách léčby tohoto onemocnění.

Bolest v krku: příčiny a symptomy

Důvody. Příčinou původců všech typů anginy pectoris u dospělých a dětí v absolutní většině případů je streptokoky, o něco méně - stafylokoky nebo pneumokoky. Předurčují k rozvoji onemocnění různé podněty (chemické, tepelné a mechanické). Také infekce je někdy přivedena zvenčí nebo je důsledkem zvýšené virulence těch mikroorganismů, které jsou neustále v mezerách mandlí, stejně jako v dutině hltanu a úst. Zdrojem infekce jsou někdy různá hnisavá onemocnění parazitálních dutin, stejně jako zuby postižené zubním kazem atd. Alimentární cesta infekce je velmi vzácná: například po konzumaci syrového mléka z krávy trpící hnisavým onemocněním vemene.

Etiologie a patogeneze. Nejčastěji se bolest v krku vyskytuje jako běžná vážná nemoc. To je indikováno velmi častými komplikacemi, které vznikají z kloubů, srdce a ledvin. Počet leukocytů, primárně neutrofilů, se zvyšuje s posunem leukocytů doleva.

Příznaky a klinika. Bolest a otok v hrdle při polknutí, bolavých kloubech, horečce.

Léčba. Antibiotická a desenzibilizační terapie.

Fotografie, jaké jsou typy anginy pectoris, jakož i symptomy a příčiny onemocnění jsou uvedeny níže.

Agranulocytová forma anginy

Etiologie a patogeneze. Agranulocytová angína je charakterizována úplným nebo téměř úplným vymizením granulocytů z periferní krve. Někteří experti identifikují dvě formy nemoci - myelotoxické (cytostatické), kdy užívání cytotoxických léků nebo působení ionizujícího záření (radioterapie) vede k vymizení granulocytů z periferní krve a kostní dřeně. Druhá forma tohoto bolestivého hrdla, imunní, může být způsobena dlouhodobými léky, jako je amidopyrin, butadion, sulfa léčiva, chinin, fenobarbital, ftaivasid atd.

Patologická anatomie. Podívejte se na fotografii: tento typ bolesti v krku u dospělých a dětí způsobuje nekroticko-gangrenózní dezintegraci na okrajích jazyka a v hrdle, v kombinaci se špinavě šedou patinou. Často se vztahuje na jícen a hrtan. Pak jsou hluboké vředy, které se táhnou od mandlí až po jiné části hltanu, stejně jako ústní dutinu a samotný hrtan.

Příznaky a klinika. Onemocnění začíná akutně, s prudkým nárůstem teploty na 40 ° C, někdy doprovázeným pocitem zimnice a bolestí v krku. Obecný stav je závažný: dochází k ikterickému barvení kůže, bolesti v kloubech. Dalším příznakem tohoto typu bolesti v krku je častý malý puls. Pacient se v moči objevuje jako bílkovina, je zde delirium.

Onemocnění by mělo být diferencováno od záškrtu, nekrotické tonzilitidy, ulcerózní membránové angíny a také od leukemoidních reakcí. Mandle jsou často nekrotické; při pohledu na jejich místo jsou hluboké výklenky, které jsou pokryty špinavým černým květem s zkorodovanými hranami. Bolest při polykání dosahuje takového rozsahu, že nutí pacienta zcela odmítnout jíst, dokonce i tekutý. Z úst je také ostrý zápach.

Léčba. Pro odstranění septických jevů je indikována antibiotická léčba (penicilin, ampicilin atd.). Také přiřazené glukokortikoidy - dexamethason, prednison.

Přiřazen krevní transfuzi nebo hmotnosti leukocytů. Pacient by měl užívat kyselinu askorbovou, vitamíny B6 a B12. Lokální léčba spočívá v poprašování anestetického prášku a ortoformních vředů. Vyplachování úst a hrdla roztokem rivanolu (1: 1000) nebo gramicidinu má dobrý účinek.

Typ guturální anginy pectoris, její příznaky a fotografie

Faktory výskytu, etiologie a patogeneze. U hrtanové tonzilitidy se hnisavé zánětlivé procesy v hrtanu projevují jako důsledek poškození tkáně streptokoky, pneumokoky nebo stafylokoky. Zdrojem infekce jsou zuby postižené zubním kazem, hnisavé choroby vedlejších nosních dutin. To může také být přinesen zvenčí.

Patologická anatomie. Jak je vidět na fotografii, s laryngeální anginou pectoris je lumen hrtanu způsobený zánětlivým procesem snížen, což vede k významným potížím s dýcháním.

Příznaky a klinika. Těsnost hrdla, bolest při polykání. Dalším příznakem laryngeální tonzilitidy je edém sliznice hrtanu.

Léčba. Antibiotika i desenzibilizující léčiva. Pro snížení nafouknutí se na sliznici vytvoří zářezy.

Jaké jsou typy anginy pectoris: katarální formy

Tato část popisuje katarální typ anginy pectoris a její léčbu, jakož i příčiny a symptomy onemocnění.

Příčiny, etiologie a patogeneze. Purulentní zánět u katarální tonzilitidy je způsoben pneumokoky, stafylo- a streptokoky. Zdrojem infekce jsou zuby postižené zubním kazem, hnisavé choroby vedlejších nosních dutin. To může také být přinesen zvenčí.

Patologická anatomie, mandle jsou poněkud oteklé, silně zarudlé; jejich povrch je pokryt sliznicí. Sliznice obklopující mandle je hyperemická, ale difúzní orofaryngeální hyperemie charakteristická pro akutní faryngitidu není pozorována.

V závažných případech katarální formy tonzilitidy dochází k bodovým krvácením v sliznici mandlí.

Příznaky a klinika. Za prvé, pacienti si stěžují na suchost a bolest v krku. Při polykání je pak mírné bolestivé hrdlo. U dospělých je tělesná teplota obvykle poněkud zvýšená; u dětí je obvykle vysoká, někdy vede ke zvracení. Pacienti mají bolesti hlavy a celkovou slabost.

Léčba. Předepisování antibiotik.

Typ launární angíny u dětí a dospělých (s fotografií)

Důvody. U lakunární tonzilitidy jsou mandle postiženy pneumokoky, stafylo- a streptokoky.

Etiologie a patogeneze. Při analýze krve označené leukocytózou se zaznamenává posun vzorce leukocytů doleva. ESR stoupá na 40-50 mm / h.

Patologická anatomie. Těžká hyperémie a infiltrace palatinových oblouků, stejně jako otoky mandlí. Na hyperemické sliznici postižených mandlí se nejprve objeví bílý nebo nažloutlý omezený povlak. Zvětšující se velikost, zakrývá velkou část volného povrchu mandlí v krátkém čase, zpravidla bez překročení jeho mezí. Submandibulární lymfatické uzliny jsou zvětšené a bolestivé ze strany, kde je plaket výraznější.

Příznaky a klinika. Příznaky tohoto typu bolesti v krku: náhlé zimnice, výrazné zvýšení tělesné teploty. U dětí tento typ bolesti v krku způsobuje zvýšení teploty na 40 ° C a vyšší. Tam je bolest v krku, který se zvyšuje s polykáním, někdy vyzařuje do ucha. Tam jsou obecné slabosti a bolesti hlavy, stejně jako bolest v končetinách a v bederní oblasti.

Léčba. Ukazuje odpočinek na lůžku, těžké pití, inhalaci páry, kloktání s odvarem ze šalvěje nebo slabý roztok kyseliny borité, sulfa drog. V těžkých případech jsou předepsána antibiotika.

Angina Ludwig: fotky a symptomy

Důvody. Ludwigovo bolest v krku se zpravidla objevuje na pozadí hnisavého procesu, jako je osteomyelitida mandibuly.

Etiologie a patogeneze. Zánětlivý proces začíná akutně, rychle postupuje, na dně ústní dutiny dochází k velmi husté bolestivé zánětlivé infiltraci, do které je zahrnuta celulóza submandibulární oblasti. Otok zachycuje hrtan, jazyk a tkáň děložního čípku. Výsledkem je, že nekrotická celulóza získává tmavou, téměř černou barvu.

Příznaky a klinika. Pacient má zvýšený slintání, páchnoucí pach přicházející z úst, polykání je obtížné, někdy udusení.

Věnujte pozornost fotografii: hrtan zvětší v angíně Ludaiga, a pokud léčba nezačne včas, může se rozvinout mediastinitida nebo sepse - hrozné komplikace.

Léčba. Chirurgické V počátečním stádiu tohoto typu anginy pectoris jsou z ústní dutiny zobrazeny hluboké řezy. V budoucnu je nutné provádět široké vnější řezy v oblasti pod čelistí a v případě potřeby v bočních a čelních plochách krku. Tkáně v hloubce jsou zároveň rozvrstvené. V případě závažného respiračního selhání je nutná tracheostomie. Chirurgická léčba doplňuje antibiotickou terapii a také hyperbarickou kyslíkovou terapii.

Monocytární bolest v krku: příčiny a symptomy

Etiologie a patogeneze. Když už mluvíme o tom, co jsou bolestivé v krku, měli byste určitě zmínit monocytické bolest v krku. Etiologie onemocnění není jasná, charakterizovaná typickými změnami v krku, stejně jako monocytózou v krvi. Nemoc náchylná k převážně mladým lidem - od 12 do 30 let.

Patologická anatomie. Slezina je obvykle zvětšena, během palpace se stává hustou a necitlivou.

Příznaky a klinika. Onemocnění začíná náhlým mrazem a teplota stoupá na 40 ° C a vyšší. Dalším příznakem monocytické anginy je bolest v krku. Několik dní po nástupu nemoci se submandibulární, krční a další lymfatické uzliny zvětšují a cítí se husté a bezbolestné na dotek. Nejprve jsou všechny změny v hltanu ve formě folikulární nebo katarální anginy; pak spíše rychle, bodové nebo filmové nájezdy nažloutle šedé barvy, které se podobají záškrtu. Vysoká tělesná teplota trvá 2-3 týdny. Nálety na mandle jsou dlouhé a někdy se opakují. Často je zde lymfocytóza.

Léčba. Symptomatický; subkutánní podávání strychninu, jakož i intravenózní kyseliny askorbové.

Co se stane s anginou pectoris: folikulární typ onemocnění

Důvody. Porážka mandlí pneumokoků, stafylo a streptokoků.

Etiologie a patogeneze. Při analýze krve označené leukocytózou se zaznamenává posun vzorce leukocytů doleva. ESR stoupá na 40-50 mm / h.

Patologická anatomie, symptomy a klinika. Sliznice obou mandlí je hyperemická, edematózní. Na něm se objeví velké množství kulatých hlav, s mírně stoupajícími body nažloutlé nebo nažloutlé bílé barvy. Jedná se o hnisavé folikuly mandlí. Z jiných typů bolení v krku, charakterizovaných nájezdy, se folikulární forma vyznačuje stejnou velikostí a správným tvarem hnisavých folikulů, které zpravidla nepřesahují volný povrch mandlí.

Jak je vidět na fotografii, s tímto typem bolestí v krku, nažloutle bílými tečkami, vzrůstajícími, hnisavými a pak otevřenými.

Léčba. Postel, tekuté jídlo a dostatek nápojů. Opláchněte hrdlo slabým roztokem kyseliny borité nebo odvarem ze šalvěje. Parní inhalace mají dobrý účinek. Sulfa léky jsou uvedeny. V těžkých případech je předepsána antibiotická léčba.

Ulcerózní membránová angína: foto a léčba

Důvody. Ulcerózní membránová bolest v krku (Simonovsky-Plaut-Vincent) způsobuje symbiózu bakterií - vřetenovou tyč a spirochetu ústní dutiny, které jsou obvykle ve stavu nízké virulence a jsou umístěny v záhybech sliznice hrdla a úst. Onemocnění se primárně vyvíjí u oslabených a vyčerpaných osob, stejně jako u existujících ohnisek nekrózy v ústní dutině, například s porážkou stoliček zubního kazu.

Etiologie a patogeneze. Podívejte se na fotografii: když se vředovitá angína na sliznici mandlí, stejně jako na jedné straně měkkého patra, povrch, snadno odstranitelné nažloutle bílé nájezdy; někdy jsou postiženy i dásně spolu se zadní stranou hrdla. Vytvořené filmy jsou velmi rychle odmítnuty a na jejich místě se objevují povrchové vředy, které nejsou doprovázeny bolestivostí. Proto v naprosté většině případů nemoc postupuje s dobrou všeobecnou pohodou.

Příznaky a klinika. Postižení sliznice dásní způsobuje slintání a špatný dech. Regionální lymfatické uzliny na postižené straně jsou zvětšené a mírně bolestivé.

Při nástupu onemocnění a se vstupem sekundární infekce se může teplota zvýšit na 38 ° C a vyšší, ale zpravidla zůstává normální nebo subfebrilní. Onemocnění obvykle trvá asi týden, ale pokud není vhodně léčeno, může to trvat měsíce. V takových případech mohou být podkladové tkáně s periosteem zapojeny do procesu ulcerace, která je plná nekrózy a perforace tvrdého patra, jakož i destrukce dásní, což zase vede ke ztrátě zubů. Povrchové vředy v měkkém patře a mandlí se zpravidla hojí bez jakýchkoliv defektů.

Léčba. Při léčbě ulcerózních angín, teplých výplachů se ukazuje roztok peroxidu vodíku, tetraboritanu sodného. V závažných případech, kdy dochází k rozsáhlým ulceracím, horečce, předepsanému mazání vředových povrchů 10% roztokem novarsenolu v glycerolu nebo jeho intravenózním podávání. Pokud je průběh onemocnění prodloužen, je předepsána intramuskulární injekce kyseliny nikotinové a penicilinu.

Angina lingvální tonzily: zdroje a symptomy

Příčiny, etiologie a patogeneze. Závěrem lze říci, že příběh o tom, co je angina pectoris, popis tonzilitidy lingvální mandle, je nabízen - tento hnisavý zánětlivý proces je způsoben pneumokoky, stafylo a streptokoky. Zdrojem infekce jsou zuby postižené zubním kazem, hnisavé choroby vedlejších nosních dutin. To může také být přinesen zvenčí.

Patologická anatomie. Lingvální tonzilka v důsledku vývoje zánětlivého procesu nabobtná, zarudne, což vede k bolesti při polykání.

Příznaky a klinika. Vzhled bolesti při polykání, otoky lingvální mandle, které mohou být pokryty nažloutlým květem.

Léčba. Antibiotická terapie.

Máte-li dotazy k lékaři, zeptejte se jich prosím na konzultační stránce. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko: