Léčba otitis antibiotiky a jinými léky

Antibiotika pro otitis u dítěte jsou předepisována pro hnisavé formy, poškození středního ucha patogenními bakteriemi - hemophilus bacilli a pneumokoky. V jiných případech se otitis vyskytuje na pozadí akutních respiračních virových infekcí, vyžaduje lékařské ošetření a použití vazokonstriktoru, antihistaminik, antipyretik, analgetik, protizánětlivých léčiv.

Pokud jde o otitis, implikuje zánětlivý proces ve středním uchu. Vzácný otitis vnějšího ucha (vředy, léze v zvukovodu). Možný je také zánět vnitřního ucha - labyrintitida. Toto závažné onemocnění se vyskytuje jako komplikace infekčních onemocnění a otitis media. Diagnóza "otitis" dětí často. Podle statistik trpělo touto chorobou nejméně 90% dětí mladších 5 let. Antibiotika pro zánět středního ucha by měla mít odpovídající spektrum účinku. Nejčastější chyby v léčbě antibiotiky jsou nedostatečná dávka, příliš krátký průběh, špatná volba léku. Neúčinný proti otitis: sulfonamidy, ampioky, gentamicin, erythromycin, oxacilin, lincomycin.

Co by měli rodiče dělat, pokud má dítě ucho

Nezapomeňte, že otitis media je jednou z nejčastějších nemocí z dětství. Je to způsobeno anatomickými rysy ucha dítěte. Sluchová (Eustachova) trubice u dítěte je úzká, krátká, umístěná ve velkém úhlu vzhledem ke stěně nosohltanu. Navíc děti často trpí akutními respiračními virovými infekcemi a virus snadno proniká hlenem a infikuje ho.

 • Jak pochopit, že to bolí ucho? Starší dítě si bude stěžovat na bolest. Jednoleté dítě, které ještě nemluvilo, může být rozmarné a dotýkat se bolavého ucha. Dítě pláče, zlobivé, nespí, odmítá jíst. Existuje další dobře známá metoda: musíte jemně zatlačit na tragus (výčnělek na ušnici). Při zánětu středního ucha vyvolává tlak akutní bolest. Také by měl každý výtok z ucha upozornit rodiče.
 • Nezapomeňte se zdát otolaryngologist. Pouze odborník může pomocí otoskopu určit stav ucha, aby zjistil, zda dochází k prasknutí ušního bubínku nebo ne.
 • Dejte léky proti bolesti. Bolest ucha, jako je bolest zubů, je považována za jednu z nejvíce akutních, nesnesitelných bolestí, takže je třeba zmírnit stav dítěte před vyšetřením lékaře. Nejúčinnější lék "Ibuprofen" (s různými obchodními názvy).

Je přísně zakázáno kapky anestetika, některé lidové léky, jako je kafrový olej, před vyšetřením lékaře. Proč Protože když se ušní bubínek roztrhne (perforace), vniklá kapalina se může dostat do dutiny středního ucha za ušním bubínkem. To povede k porážce sluchových kůstek, sluchového nervu a dalších nebezpečných následků.

Léčba bez antibiotik

Léčba zánětu u dětí bez antibiotik je možná pouze s virovou povahou. Pokud je dítě nemocné ARVI, má klasický soubor příznaků: horečka, kašel, rýma. SARS může být komplikována bolestí v krku nebo v uchu. Jak léčit virovou otitis media?

 • Vazokonstrikční léky na nos. Jejich použití by mělo být vždy zacházeno s opatrností. Za prvé si zvykají na závislost, mají mnoho vedlejších účinků. Za druhé, nepřekračujte dávku. Za třetí, používejte pouze dětské formy ve formě kapek, a ne sprej. S ARVI nejsou předepsány vazokonstrikční léky. Ale s otitis, tyto kapky jsou nezbytné. Pomáhají zmírňovat otoky sliznice v nosohltanu, edém sluchové trubice, snižují bolest.
 • Otitis kapky pro děti. Jsou protizánětlivé s analgetickým účinkem, antibakteriální a kombinovaný glukokortikoid. Protizánětlivé kapky s anestetiky se používají v případě nouzové péče o akutní bolest. Ale znovu si připomínáme, že použití kapek je kontraindikováno v perforaci ušního bubínku. Pokud tekutina vytéká z ucha, je přísně zakázáno kapat cokoliv. Pouze lékař předepisuje kapky na otitis, s ohledem na věk a individuální vlastnosti dítěte.
 • Antihistaminika. Jsou předepsány k odstranění otoků sliznice nosohltanu a sluchové trubice.
 • Správný foukání nosu. Nemůžete snot do sebe, protože budou spadat do sluchové trubice. Vyhoštění hlenu může být pouze jedna nosní dírka, při zavírání druhé. Silně vyfoukněte také nos.
 • Tenký snot. Tlustý hlen ucpává sluchovou trubici, což vede k zánětlivému procesu ve středním uchu. Je nutné umýt nos fyziologickým roztokem, slabý odvar z heřmánku. Mnoho rodičů má otázku: může nosní výplach způsobit otitis media? Ano, může, pokud se provádí pod tlakem a se sklonem hlavy. Pak tekutina může proudit do sluchové trubice a komplikovat proces.
 • Parametry vnitřního vzduchu. Teplota vzduchu v místnosti by neměla být vyšší než 20 ° C, vlhkost od 50 do 70%. Tím se vytvoří příjemné prostředí, hlen se nezhustne a sliznice vyschne a nabobtná.

Důležitý je integrovaný přístup k léčbě otitis: to zahrnuje použití léků a řádnou péči o zánět středního ucha.

Tabulka - Přehled léků na otitis

Léčba antibiotiky

Pokud má dítě náhle náhle ucho a zároveň se mu neprojeví nemoc ARVI, pak má s největší pravděpodobností otitis bakteriální povahy. Zánět ucha je nejčastěji způsoben hemofilním bacilem a pneumokokem. Pro tyto patogeny existují vakcíny. Zneužívání prevence bakteriální otitidy očkováním se aktivně zavádí do zahraničí a toto onemocnění je méně časté. Léčba otitis media u dětí s antibiotiky je nejúčinnější pro poškození bakterií, hnisavý zánět. V tomto případě neexistuje alternativní léčba. Jaké antibakteriální léky se používají nejčastěji a mají odpovídající spektrum účinku?

 • "Supraks" s otitis u dětí. Toto antibiotikum cefalosporinů třetí generace je široce používáno v pediatrické otolaryngologii. Odborníci zaznamenávají jeho vysokou účinnost a bezpečnost. Dávkové formy léčiva: kapsle a suspenze. Tobolky lze užívat po 12 letech. Děti do 12 let doporučují suspenzi. Lék je zadržován v tkáních těla po dlouhou dobu, takže je užíván 1 krát denně. Kontraindikace: individuální citlivost na antibiotikum, selhání ledvin.
 • "Sumamed" s otitis u dětí. Antibiotikum je skupina makrolidů se širokým spektrem účinku. Formy dávkování: prášek pro přípravu suspenze, tablety, tobolky. Užívejte 1 krát denně. Kontraindikace: abnormální jaterní funkce, individuální citlivost na léčivo, selhání ledvin.
 • "Augmentin" pro otitis u dítěte. Jedná se o kombinovaný lék, který obsahuje antibiotikum amoxicilin ze skupiny penicilinů a kyselinu klavulanovou. Penicilin je první z otevřených antibiotik, vyvinula rezistenci u většiny patogenních bakterií. V kombinaci s kyselinou klavulanovou ničí amoxicilin rezistentní ochranu patogenních bakterií a působí pozitivně při léčbě otitis. Dávková forma: prášek pro přípravu sirupu (děti do 12 let) a tablety (děti starší 12 let). Antibiotikum se užívá 3krát denně.
 • "Dioxidin" s otitis u dětí. Nejsilnější antibakteriální lék. Určeno, pokud komplexní terapie (včetně příjmu výše uvedených antibiotik) pro otitis nepomůže. Dávková forma: roztok v ampulích, masti. "Dioxidin" je vysoce účinný při léčbě otitis, sinusitidy, angíny. Používá se externě. Dioxidin má věkovou hranici: je povolen pouze po 18 letech. V lékařské praxi však existují případy, kdy lékař předepíše toto antibakteriální léčivo dítěti. Rodiče mají úzkostnou otázku: jak být v této situaci? Za prvé, pokud není důvěra v lékaře a existují pochybnosti o jeho profesionalitě, pak je lepší nechat ho léčit. Za druhé, zeptejte se podrobně, proč lékař předepisuje "Dioxidin", jak je nezbytné v konkrétním případě, jaké jsou jeho vedlejší účinky.

Jak užitečné jsou obklady při otitis

Je možné dát obaly na otitis u dětí? Oficiální zdravotní hledisko je toto: z komprimu nebude horší. Neexistují však žádné spolehlivé skutečnosti, že by od něj bylo lepší. U některých maminek a babiček může komprese působit jako sedativum, placebo. Děti jsou také dobré - zvýšená pozornost dospělých. Komprese s otitis se provádí jednoduše. Musíte si vzít velký kus vaty, složit ho do několika vrstev, připevnit k pacientovu uchu, zakrýt ho kusem polyethylenu, připevnit ho šátkem nebo kloboukem. To je všechno. Snad úleva, když přijde obklad, protože ucho je chráněno před vnějším vlivem. Opravdu, v akutní otitis, sebemenší pohyb, dotýkat se ucha může způsobit bolest.

Co přesně nelze udělat?

 • Aplikujte horké na ucho: ohřívaná sůl, vejce, láhev s horkou vodou.
 • Použití při zvýšených teplotách.
 • Set s hnisavým výbojem z ucha.
 • Dávat děti na alkoholické obklady.

Pokud malé dítě se všemi vlákny duše odolá tomu, že se oblékne, nenutí ho k tomu. Mezi psychologickým komfortem a pochybnými výhodami obkladů je stále lepší zvolit první.

Lékař pro zánět středního ucha u dětí jakéhokoliv spektra účinku je předepsán lékařem. Je také důležité vědět, že ve 20% případů po otitidě mají děti těžké komplikace. Nejčastěji se vyskytují, když rodiče odmítnou léčbu antibiotiky.

Jaká antibiotika se nejlépe používají k léčbě otitis media u malých dětí?

Uši u dětí se často zapálí, buď v důsledku SARS, nebo z jiných důvodů. První věc, kterou by měli rodiče udělat, je ukázat dítě otolaryngologovi. Otitis není neškodná nemoc, která je léčena doma sama. Kromě toho, ušní zánět způsobuje silnou bolest dítěte, je také plný závažných následků.

Druhy otitis media a příčiny onemocnění

Otitis je zánět středního ucha. Často se nemoc vyskytuje u dětí do 3 až 4 let, vzhledem k zvláštnostem těla dítěte. Otitis se může jevit jako nezávislé onemocnění a jako komplikace jiného, ​​jako je SARS. Následky otitis mohou být docela vážné, dokonce i ztráta sluchu. Naštěstí, s včasnou léčbou k lékaři a vysoce kvalitní terapií, se lze vyhnout komplikacím.

Jaké jsou příčiny otitis u dětí:

 • infekční onemocnění (ARVI, chřipka, šarlatová horečka, spalničky atd.);
 • onemocnění nosohltanu (angína, zánět adenoidů);
 • zranění ucha, jako je nesprávné čištění;
 • pronikání vody do ucha, potravinové částice (u dětí během regurgitace);
 • dlouhý pobyt v zimě;
 • snížení imunitní obrany;
 • alergie.

V závislosti na místě zánětu se rozlišuje:

 1. Vnější otitis. Často se projevuje jako furunkulóza. Patogenní mikroorganismy snadno procházejí poškozenou pokožkou dítěte a způsobují zánět.
 2. Otitis media Zpravidla se jedná o komplikaci ARVI. Bakterie ji vyvolávají: stafylokoky, streptokoky, pneumokoky.
 3. Vnitřní otitis. Jeho další jméno je labyrintitida. Nachází se daleko v uchu a jeho příčiny nejsou zcela pochopeny.

Kdy může být léčba provedena bez antibiotik?

Antibiotika pro otitis u dětí se používají v případech, kdy je zdrojem zánětu bakteriální infekce nebo se k hlavní chorobě připojila jako komplikace. Zpravidla jsou antibiotika předepsána pro otitis, pokud se po 5 dnech od nástupu nemoci dítě nezlepší. Lékař se může nejprve rozhodnout použít pouze protizánětlivé masti nebo léky proti bolesti. Další léčba se provádí na základě stavu dítěte.

Antibiotikum může být upuštěno v případě katarální otitis, to znamená, když v uchu není absces. Dalším případem, kdy se tyto léky nepoužívají, je mírná forma otitis, kdy tělo samo úspěšně zvládne infekci.

Je třeba mít na paměti, že v některých případech je užívání antibiotik nejen oprávněné, ale také důležité:

 • věk do 2 let;
 • zvýšení teploty nad 39 ° C;
 • celková intoxikace těla;
 • silná bolest v uchu.

Výhody a nevýhody používání antibiotik

Nemůžeme říci, že antibiotika mají oproti jiným lékům výhody. Jako každý lék mají své vlastní indikace a kontraindikace. Antibakteriální látky jsou často předepisovány ze zdravotních důvodů: urychlují regeneraci, pomáhají tělu v boji proti infekci. Stojí za zmínku, že bakteriální infekce, zejména u malých dětí, se vyvíjí velmi rychle a vede k nenapravitelným následkům.

Pokud se otolaryngolog domnívá, že antibiotika jsou nezbytná pro léčbu hnisavé otitis, je lepší ho poslouchat, a ne self-léčit. Odmítnutí užívat léky může vést k výskytu meningitidy (zánět mozku), zánětu temporální kosti, paralýze obličejového nervu, otravě krve a dalším komplikacím.

Antibiotika mají samozřejmě vedlejší účinky. Nejběžnější je porušení střevní mikroflóry, protože lék ničí nejen patogenní, ale také prospěšné pro tělesné bakterie. Tento efekt napravíme, probiotika se obvykle podávají současně (Bifidumbacterin, Hilak Forte).

Druhým častým vedlejším účinkem je alergická reakce na léčivo. To se projevuje ve formě kožních vyrážek, rýmy, slz, zarudnutí očí. To musí být sděleno ošetřujícímu lékaři, tento lék nahradí.

Seznam nejlepších antibiotik pro děti s otitis

Lék je předepisován v závislosti na místě zánětu a původci onemocnění. Tam jsou systémová antibiotika, která jsou přijímána a používána místně. Při léčbě zánětu středního ucha se oba úspěšně používají.

Děti k požití dávají antibiotikum ve formě suspenze nebo rozpouští tabletu ve vodě. Starší děti (od 6-7 let) užívají léky v tabletkách. Pokud je situace závažná, lékař předepíše do injekcí silnější léky.

Tablety, suspenze a přípravky pro injekce

O tom, které antibiotikum je pro Vaše dítě vhodné, rozhoduje ošetřující lékař. Určí, jaké dávkování a trvání by měl být sledován.

 • Shrnuto. Jedná se o širokospektrální lék. Je k dispozici ve formě suspenze s příchutěmi ve formě prášku a tablet. Schváleno pro použití od 6 měsíců.
 • Amoxicilin v tobolkách nebo tabletách (více viz: jak dávat dětem tablety Amoxicilinu?). Lék je nejoblíbenější a je předepisován nejčastěji. Amoxicilin se používá v každém stádiu otitis, má silný antimikrobiální účinek. Pro malé děti je tableta rozpuštěna ve vodě nebo v mateřském mléku. Existuje forma přípravku Amoxicilin ve formě prášku pro přípravu suspenze pro kojence.
 • Augmentin (více informací v článku: Jak se suspenze Augmentin 200 používá u dětí?). Používá se při léčbě dětí od 3 měsíců věku. K dispozici ve formě zavěšení. Děti starší 12 let jsou předepisovány v tabletkách.
 • Suprax. Používá se od 6 měsíců. V lékárnách se činidlo nachází ve formě suspenze a kapslí. Je nutné pít pouze jednou denně.
 • Klacid (doporučujeme číst: jaké vedlejší účinky má Klacid u dětí?). Může být používán dětmi od 3 let. Je mírně toxický, ale velmi účinný.
 • Netilmicin pro lokální injekci. Málokdy se používá, jen ve zvláštních případech má jen málo vedlejších účinků.
 • Cefazolin v ampulích. Používá se při závažném otitis.

Ušní kapky

 • Dioxidin. Kapky jsou předepisovány často, jsou určeny k instilaci do nosu a uší (doporučujeme číst: nejlepší kapky do uší při otitis u dětí: hodnocení). Dioxidin má široké spektrum účinku (doporučujeme číst: jak používat "Dioxidin" pro děti?). Aplikace je povolena pouze od 7 let.
 • Neladex. Kombinovaný lék protizánětlivých a antimikrobních účinků. Může být používán pouze od 12 let s maximální opatrností, často dochází k alergické reakci na složkách přípravku.
 • Miramidez. Přiřazení dětí starších než 1 rok. Hlavní složkou kapek je Miramistin. Kromě bakterií, kapky Miramidez bojovat a plísňové patogeny otitis.
 • Anauran. Nelze použít při léčbě dětí do 1 roku. Kapky jsou účinné proti mikroorganismům a mají analgetický účinek.
 • Garazon Používá se pro děti od 8 let. Aktivní složkou je gestamycin, širokospektré antibiotikum.
 • Polydex. Kapky mají antibakteriální, protizánětlivý, vazokonstrikční a antihistaminický účinek.

Dávkování a léčba

Průběh léčby a dávkování léků předepisuje otolaryngolog v závislosti na závažnosti stavu dítěte, věku a příznaků onemocnění. Léčba antibiotiky trvá obvykle 5-7 dnů. Maximální doba příjmu závažných bakteriálních infekcí je 10-12 dnů.

Průběh léčby kapkami trvá obdobně jako léčba systémovými léky. Zpravidla lékař předepíše prostředek, jak 3 až 3 kapky 3x denně klesnout.

Antibiotika pro otitis u dětí

Otitida je obecný termín pro zánět ucha nebo infekci. Je to velmi běžné a často podceňované. Ačkoli ve většině případů otitis nenosí nadměrné nebezpečí, je to nemoc, která může mít vážné následky pro sluch, a tedy i pro kvalitu života. U dětí mladších tří let je pravděpodobnější, že budou postiženy. Jak, co léčit, zda používat antibiotika pro otitis u dětí?

Jak zjistit, zda má dítě otitis

Bolesti uší, hluk a sluchové postižení jsou tři symptomy, které jsou zvláště běžné u všech forem otitis. Bolest se zhoršuje dotykem ušního boltce. Ale to není nikdy zřejmé u malých dětí, které ještě nepromluvily. Při otitis u dítěte nepřímé příznaky pomohou objasnit obraz:

 • dítě je zlobivé, často pláče, dotýká se ucha;
 • snížená chuť k jídlu;
 • náhlý pláč;
 • podrážděnost a agitace;
 • poruchy spánku;
 • zánět spojivek;
 • zažívací potíže;
 • nevolnost;
 • zvracení.

Akutní zánět středního ucha je nejčastější patologií dítěte mladšího šesti let, zejména mezi 6 měsíci a 2 roky. Dokonce i děti mohou dostat infekci středního ucha. Z dětí ve věku 5 let již více než 80% mělo alespoň jeden akutní otitis media a polovina z nich má tři nebo více.

Jak již bylo zmíněno, existují různé typy otitis. Následující tabulka příznaků charakteristických pro každý z těchto typů pomůže orientovat se v nepříjemné situaci.

Otázka, jak vyléčit otitis, vzniká před rodiči. Užívání léků proti bolesti je velmi důležité. Je důležité okamžitě vyhledat radu pediatra, který po důkladné analýze problému předepíše léčbu. Pokud je nutné lépe porozumět příčinám a formě otitis, která postihla dítě, doporučuje se navštívit ORL lékaře. O prostředcích otitis media pro děti bude diskutováno níže.

Antibiotika pro otitis u dětí - při předepisování

Terapie závisí na spoušti: antibiotika jsou indikována z předepsaných antibiotik v případě potvrzené bakteriální infekce. Než se však spoléháte na jakýkoli lék, je nutné se poradit s lékařem, aby se ujistil, že situace není vážná, nebo naopak potřebuje zvláštní péči.

Je možné léčit otitis media bez antibiotik pro dítě? Polovina případů earache u dětí se vyřeší bez léčby po třech dnech a 90% se vyřeší po sedmi nebo osmi dnech. To znamená, že otitis media u dětí bez antibiotik může dobře projít sám. Před použitím antibiotik pro akutní otitis media je důležité zvážit přínosy a škody. U každé 14 dětí léčených antibiotiky otitis media u dítěte se vyskytne epizoda zvracení, průjem nebo vyrážka.

Jak je pro Vaše dítě přijímáno léky? Existují absolutní indikace pro užívání antibiotik a co jsou? Ano, navzdory výše uvedeným rizikům musí být antibiotika aplikována v následujících případech:

 • otitis media diagnostikována u dětí mladších 2 let;
 • tělesná teplota překročila 39 stupňů a trvá dva dny nebo více;
 • přítomnost hnisu v uchu;
 • příznaky těžké intoxikace;
 • silná bolest

Léky volby jsou antibiotika, jejichž působení směřuje přímo proti odpovědnému patogenu. Děti ve věku 2 let a starší v nepřítomnosti výše uvedených bodů mohou být doporučeny antibiotika pro otitis media u dětí ve věku 3 let nebo pozorování. Pokud nedojde ke zlepšení po 2–3 dnech, je vhodné zvážit změny v léčbě.

Druhy léků

V závislosti na závažnosti a stadiu otitis, systémová nebo lokální terapie se používá k boji proti ní u dětí mladších 7 let a starších. Antimikrobiální ušní kapky jsou prostředkem lokálního působení. Jsou předepsány k odstranění vnějších, otitis media. Pro systémovou léčbu se antibiotika používají pro otitis media pro dítě se širokým spektrem účinku:

Peniciliny působí baktericidně, tj. Způsobují smrt mikrobů, ničí jejich buněčné stěny. Zvláště gram-pozitivní bakterie, které se dělí, umírají pod vlivem penicilinu. Biologickým základem skupiny léčiv je konkurence mezi dvěma mikroorganismy kmenů hub a bakterií, které se spoléhají na stejné zdroje, houby se chrání antibakteriálními látkami inhibujícími antibakteriální růst.

Makrolidy působí bakteriostaticky, to znamená, že nezabíjejí mikroorganismy, ale zasahují do jejich reprodukce. Mají nejen antibakteriální účinek, ale navíc post-antibiotický účinek a mírně imunomodulační účinek.

Cefalosporiny tvoří skupinu širokospektrých antibakteriálních činidel a podobně jako penicilin jsou beta-laktamové látky, ale méně citlivé na beta-laktamázy. Mají baktericidní účinek, zabraňují obnově buněčných stěn během dělení bakterií.

Nejlepší antibiotika pro otitis

Nejprve se obrátíme k prostředkům lokální terapie. Většina z nich jsou ušní kapky. Používá se u otitis externa, u nekomplikovaných epizod otitis media. Například léky:

 • Normaks (účinná látka norfloxacin) je syntetické širokospektrální antibiotikum ze skupiny inhibitorů gyrázy. Často se používá v pediatrii. Někdy po použití léku se může vyvinout reakce přecitlivělosti.
 • Sofradex - obsahuje framicentin (aminoglykosid) a hormon dexamethason. Stojí za zmínku, že kompozice obsahuje hormony.
 • Anuran je účinné antibakteriální činidlo obsahující lidokain.

V těžkých případech jsou nutná systémová antibiotika. Mezi ně patří, jak je zde uvedeno, peniciliny, makrolidy a cefalosporiny.

Antibiotická léčba otitis, pokud je oprávněná, peniciliny, jako je amoxicilin.

 • Amoxicilin je beta-laktamové antibakteriální léčivo aminopenicilin. V kombinaci s inhibitorem beta-laktamázy, kyselinou klavulanovou, může být spektrum účinku rozšířeno.
 • Augmentin - Jedná se o kombinaci amoxicilinu, beta-laktamu a klavulanátu draselného (kyseliny klavulanové), také známé jako coamoxid, který je užitečný při léčbě řady bakteriálních infekcí inhibitorem beta-laktamázy. Používá se zejména k léčbě otitis. Užívá se perorálně nebo injekcí do žíly.

Následující léčiva jsou z makrolidů.

Klaritromycin je léčivo ze skupiny makrolidových antibakteriálních látek. Interferuje se syntézou proteinu díky jeho bakteriostatickému účinku. Podobně jako všechny makrolidy, i tato látka patří k širokospektrým léčivům, ale také působí intracelulárně.

Azithromycin je polosyntetické činidlo, první zástupce podtřídy azalidů, mírně odlišný od klasických makrolidů. Makrolidová antibiotika mají bakteriostatický účinek, tj. Nezabíjejí patogenní bakterie, ale zastavují jejich reprodukci a růst.

Azithromycin působí na gram-pozitivní, o něco lepší u gram-negativních bakterií než u jiných makrolidů. Je také významně obohacena v obranných buňkách těla, ale velmi pomalu se rozpadá. Výhodou této vlastnosti je, že lék by měl pacient užívat pouze tři dny, ale dochází k opožděné degradaci až na čtyři dny. Snižuje negativní vliv na trávicí systém. Nevýhodou je dlouhá doba v příliš nízkých koncentracích v těle. To podporuje tvorbu rezistence, protože klíčení již není inhibováno, ale patogeny jsou stále vystaveny látce.

A trochu o zástupci cefalosporinů. Sulperazon - kombinace sulbaktam-cefoperazonu. Obě složky jsou beta-laktamová antibakteriální činidla pro systémové použití, cefalosporiny třetí generace. Nevratný inhibitor nejdůležitější beta-laktamázy produkovaný mikroorganismy rezistentními na beta-laktam.

Vedlejší účinky po antibiotikách

Kromě rizika vzniku rezistence na peniciliny je další nevýhodou relativně častá alergie pacientů na tyto léky (přibližně u jednoho ze 7 000 pacientů). Alergické reakce na léčbu otitis media u dětí se mohou pohybovat od mírného erytému až po anafylaktický šok. Peniciliny jsou schopny zničit prospěšné bakterie, jako je například střevní flóra, které také působí proti gram-negativním bakteriím. V nejhorším případě se tyto škodlivé mikroorganismy mohou šířit ve střevě a vést ke kolitidě.

Typické vedlejší účinky makrolidů zahrnují gastrointestinální poruchy a alergické reakce (frekvence

 • Domů
 • Otitis

Potřebujete antibiotika pro otitis u dítěte: pro a proti

Otitis je nesporným lídrem mezi dětskými chorobami středního ucha. Podle statistik připadá na třetinu případů ORL. Nejčastěji se vyskytuje jako komplikace virových onemocnění přenášených na dítě. Vzácně se vyskytuje jako nezávislé onemocnění. Hlavním důvodem je infekce bakteriemi.

ORL se specializuje na léčbu otitis, po diagnóze je předepsána léčba. Lékař může doporučit lokální antimikrobiální léčiva nebo obecnou léčbu antibiotiky. Způsob léčby závisí na příčině, typu, závažnosti onemocnění, objektivním posouzení celkového stavu dítěte. Uvažujme podrobněji, jak používat antibiotika pro otitis u dětí.

Z tohoto článku se naučíte

Když jsou potřebná antibiotika

V Rusku jsou běžná antibiotika často předepisována pro léčbu onemocnění ucha. Pro rodiče to vyvolává logickou otázku: může být otitis media vyléčen bez antibiotik pro dítě? Odpověď je jednoduchá - je to možné, ale ne vždy.

Pokud se nemoc vyskytuje v nekomplikované formě, postihuje vnější část ucha, tělo dítěte se s ní dokáže vyrovnat nezávisle. To vyžaduje dva až pět dní.

V této době byste měli pečlivě sledovat změnu stavu dítěte, kterou musí pacient neustále sledovat. V případě potřeby podejte léky proti bolesti, antipyretika. Pokud se stav po několika dnech zlepší, je nejčastěji možné léčit akutní otitis media bez antibiotik u dětí.

Je však třeba mít na paměti, že existují stavy, které vyžadují okamžitou antibiotickou léčbu. Patří mezi ně otitis, doprovázený alespoň jedním z následujících příznaků:

 • Vzhled těžké bolesti ucha, dítě neustále pláče.
 • Vysoká tělesná teplota až 39 stupňů Celsia a vyšší.
 • Obecný stav naznačuje přítomnost intoxikace, dítě je pomalé, oslabené, má strach z bolesti hlavy a bolesti svalů.
 • Věk dítěte do jednoho roku. U dětí je těžké diagnostikovat nemoc, nejsou schopni jasně vysvětlit, co a jak moc to bolí. Navíc u malých dětí se zánětlivé procesy vyvíjejí velmi rychle.
 • Přítomnost hnisavého procesu v ušní dutině.

Konečné rozhodnutí o aplikované metodě léčby zůstává pro otolaryngologa. Povinností rodičů je přísně dodržovat předpisy, je nutné užívat lék v předepsané dávce.

Ale co říká Dr. Komarovsky o užívání antibiotik v léčbě otitis media:

Výhody a nevýhody užívání antibiotik

Pokud lékař předepíše antibiotika pro otitis, pak je to potřeba. Hlavní výhodou těchto léčiv je vysoká účinnost. V boji proti bakteriím ještě neexistuje hodná alternativa k antibiotikům. Po jejich použití se děti rychle zotaví a jsou zcela vyléčeny.

Hlavní nevýhody používání antibiotik jsou následující:

 • může způsobit alergické reakce, v tomto případě je nutné nahradit jeden lék jiným;
 • častým společníkem léčby je dysbakterióza způsobená porušením střevní mikroflóry, proto je nutné současně aplikovat probiotika a prebiotika;
 • časté užívání antibiotik přispívá k mutaci bakterií, což způsobuje jejich rezistenci vůči drogám;
 • jiné nežádoucí účinky uvedené v návodu k předepsanému léku.

Formy uvolňování léků

Antibiotika, stejně jako většina léků, mají několik forem uvolňování. Pro léčbu onemocnění ORL orgánů se nejčastěji používají:

 • Kapky pro instilaci do ušního boltce. Kromě hlavních antimikrobiálních složek často obsahují léky proti bolesti.
 • Masti - používané ve formě tamponů a obkladů.
 • Tablety a tobolky je vhodné použít u starších dětí.
 • Suspenze pro malé děti.
 • Injekční forma pro intramuskulární nebo intravenózní injekce.

Je to důležité! Každý druh má své vlastní vlastnosti aplikace a různé stupně dopadu na tělo. Někdy jsou tyto dávkové formy vzájemně kombinovány pro účinnost. Pouze kvalifikovaný lékař si může vybrat správný lék, což nelze provést nezávisle.

Jak si vybrat antibiotika

Chcete-li zvolit optimální léčbu, lékař vyšetří malého pacienta, provede přesnou diagnózu, identifikuje původce onemocnění. Hlavní kritéria pro výběr léčiv jsou následující:

 1. Citlivost bakterií na specifickou účinnou látku antibiotika. Je dobré, je-li přesně známo, která bakterie způsobila zánět ucha. Jinak předepsané léky širšího působení.
 2. Věk pacienta. Na tom závisí typ, forma a dávkování léku. Například dítě mladší než jeden rok nebude dostávat tobolky, protože je nebude schopen polykat, v takovém případě se použije suspenze.
 3. Závažnost onemocnění. S lehkou formou může být dost kapek. V případě závažných injekcí jsou nezbytné injekce.
 4. Závažnost symptomů. Například v případě silné bolesti se vedle suspenze přidávají ušní kapky s anestetiky.

Pokud uděláte chybu při výběru léku, onemocnění se může stát chronickým. V tomto případě bude proces ošetření mnohem složitější a bude delší. Nemůžete samostatně provádět úpravy doporučení lékaře, může to vést k komplikacím onemocnění.

Seznam antibiotik

Existuje mnoho antibiotik, neustále se vyvíjejících nových léků. To je způsobeno schopností bakterií mutovat, přizpůsobit se účinným složkám léčiv. To je nekonečný boj mezi mikroorganismy a léčivy.

Přípravky jsou rozděleny do skupin podle složení - účinné látky. Existuje několik generací antibiotik v závislosti na době jejich vývoje.

Seznam nejčastějších léků:

 • Amoxicilin je jedním z nejvíce předepisovaných léků série penicilinu. Je dobře snášen dětmi jakéhokoliv věku, může být dán od narození. Pro větší pohodlí existuje několik forem uvolňování: suspenze pro kojence, tablety a kapsle pro starší pacienty.
 • Augmentin je lék z podskupiny penicilinu. Je založen na stejném amoxicilinu, zvýšeném kyselinou klavulanovou. To zlepšuje absorpci antibiotika, což vede k jeho vysoké účinnosti při léčbě ORL onemocnění. Léčivo je prezentováno ve formě suspenze, tablety a injekce. Možné použití od narození. Augmentin je oblíbený u pediatrů a je pacienty dobře snášen.
 • "Unidox Solutab" je antibiotikum ze skupiny tetracyklinů. K dispozici ve formě rozpustných tablet. Žádost má věkovou hranici - starší než osm let. Tetracykliny jsou dobré pro onemocnění uší, ale používají se méně často než peniciliny, protože mají více vedlejších účinků.
 • „Klarithromycin“ je polosyntetická příprava rodiny makrolidů. Dobře prokázané v léčbě otitis různé závažnosti. Nedostatek léku je k dispozici pouze v kapslích (pro pacienty starší 12 let) a tabletách (užívaných dětmi staršími 6 let).
 • "Azithromycin" je dalším zástupcem makrolidů, často předepisovaných pro akutní nebo chronický průběh zánětu středního ucha. Je také k dispozici pouze ve formě tablet a tobolek používaných od 12 let.
 • Klacid je populární makrolid. Můžete přiřadit i ty nejmenší pacienty vzhledem k různým formám uvolnění a dobré snášenlivosti. Lékárny předkládají suspenze, tablety a injekce.
 • Sumamed je jedním z nejčastěji předepisovaných léků makrolidové skupiny - azalidů. Stává se to ve formě suspenze, tablet nebo ampulí. Můžete pít kiddies od věku šesti měsíců.
 • Cefazolin je lék první generace cefalosporinu. K dispozici pouze ve formě prášku pro injekce, může být použit i pro kojence od měsíce. Stejně jako většina injekčních léků se předepisuje u těžkých a komplikovaných forem otitis, především v nemocničním prostředí.
 • Cefuroxim Axetil je cefalosporin vyšší, druhé generace. Byla prokázána vysoká účinnost této skupiny léčiv při léčbě ORL onemocnění. Použití v injekcích je možné od narození a od 5 let ve formě tablet.
 • "Supraks" - cefalosporinový lék třetí generace. Je dobře snášen a pomáhá při otitis. Uvolněte suspenzi a tobolky "Supraks". Lék můžete předepsat od narození. Při použití u dětí do 6 měsíců doporučuje výrobce pečlivé sledování lékařem.
 • Ceftriaxon, další antibiotikum injikovatelné z cefalosporinu, patří do třetí generace. Dává rychlý trvalý výsledek, používá se k léčbě dětí od narození. Doporučeno pro použití v komplexním otitis s hnisavými procesy.
 • Omnitzef je lék ze stejné skupiny (cefalosporin), patří do třetí generace. Lék dobře pomáhá s jakoukoliv formou onemocnění. Tablety a prášky pro injekce. Injekce jsou předepsány od 6 měsíců.
 • "Cefepim" - moderní cefalosporinový lék, patří do čtvrté generace. Předepisuje se v nejtěžších případech, kdy se jiné léky ukázaly jako neúčinné. Aplikace je možná pouze ve formě injekcí. Lék má velmi silný účinek, má mnoho nežádoucích účinků. Injekce se provádějí pouze v nemocnici, protože vyžaduje neustálé sledování pacienta.

Antibakteriální ušní kapky

Při léčbě otitis u dětí se často používají ušní kapky. Za prvé, jsou schopni léčit vnější otitis jako monoterapie. Za druhé, mohou být doplněny o komplexní léčbu.

Všechny ušní kapky obsahují zpravidla jedno nebo několik antibiotik a anestetikum, k nimž se někdy přidávají hormonální složky. Termín užívání, bez ohledu na složení, do sedmi až deseti dnů. Nejvíce předepsané ušní kapky:

 • "Otipaks" - antibakteriální kapky s lidokainem. Vzhledem k jejich bezpečnosti je možné ji používat již od narození. Lék je dobře snášen, zmírňuje bolest a zánět.
 • "Otinum" - podobně jako předchozí lék kapky. Rozdíl je v absenci lidokainu. Hlavní činností je odstranění zánětu. Možná použití "Otinuma" od narození.
 • "Anauran" - účinnost léku vzhledem k přítomnosti ve složení dvou antibiotik a anestetik - lidokain. Lék zmírňuje bolest a zánět. S vnější nekomplikovanou otitis je schopen samostatně vyléčit nemoc. Malé děti mladší než jeden rok se doporučuje používat s opatrností kvůli možným alergickým účinkům.
 • „Otofa“ - kapky s antibiotickou látkou rifamycin. Neobsahují léky proti bolesti. Zvláštností léku je možnost použití v případě poškození ušního bubínku.
 • "Normaks" - lék s antibiotikem norfloxacin. Efektivní při léčbě vnější a komplexní léčby zánětu středního ucha. Kapky lze použít pouze po 12 letech.
 • "Sofradex" - lék s antimikrobiální složkou framycetin. Doporučeno pro děti od 4 let.
 • "Kandibiotik" - kombinovaný lék s antibiotikem chloramfenikolem a hormonální složkou. Vzhledem k přítomnosti hormonu rychle uvolňuje stav pacienta. Uplatňuje se u dětí od 6 let.
 • Levomitsetinovy ​​alkohol - starý osvědčený lék na otitis media. Levomitsetin - účinné antibiotikum. Zvláště účinný nástroj pro hnisavý zánět ucha. Používá se ve formě kapek nebo tamponů u dětí od narození.

Antibakteriální masti

Masti pro léčbu otitis jsou používány méně často kapky, hlavně v komplexní léčbě. Přípravky v této formě mohou být injikovány přímo do ucha pomocí vatových tamponů nebo ve formě turundochek. Vzhledem k jejich nízké účinnosti se zřídka používají jako samostatná léčba.

Používají se především následující masti:

 • "Levomekol" - široce působící lék s prokázanou účinností. Má vysoký antimikrobiální a protizánětlivý účinek. Mast obsahuje antibiotikum a desinfekční složku. Používá se dvakrát až třikrát denně u dětí od narození. Jediná kontraindikace je možná alergická reakce, vyskytuje se velmi zřídka, pokud se složky masti nehodí pacientovi.
 • "Flutsinar" - masti na bázi acetonidu fluocinolonu, má protizánětlivý účinek, snižuje alergickou reakci, zmírňuje opuch, zabraňuje tvorbě exsudátu. Aplikuje se několikrát denně ve formě turundy. Lze použít u dětí od 2 let.

Obecná doporučení

Obecně jsou přijímána doporučení pro rodiče, aby zajistili, že otitis media jsou účinnější u dětí. Hlavní jsou:

 1. Včasná diagnóza - klíč k rychlé léčbě otitis. Sledujte chování dítěte, zejména malého. V akutních případech onemocnění uší se teplota téměř vždy zvyšuje, vzniká bolest, zhoršuje se celkový stav.
 2. Neohřívejte bolavé ucho. V případě hnisavého zánětu středního ucha může dojít k horšímu vzplanutí.
 3. Přísně dodržovat doporučení lékaře, nemění jejich léky a jejich dávkování. Pokud nevyléčíte otitis media do konce, onemocnění se stane chronickým.
 4. Výsledek použití antibiotik v průměru nastane po 48 hodinách. Pokud nedojde ke zlepšení po několika dnech přijetí, měli byste se poradit s lékařem, abyste léčbu upravili.
 5. Průběh užívání obecných antibiotik pro otitis je sedm dní. Kapky a masti - až deset dní.
 6. Kapky a masti musí být před použitím zahřáté na pokojovou teplotu.
 7. Po otevření balení kapkami nebo zředěním suspenze se přípravky uchovávají v chladničce déle než čtyři až třicet dnů. Skladovací podmínky jsou vždy uvedeny v návodu, musí být striktně dodržovány a okamžitě se zbavit léků po uplynutí doby použitelnosti.

Nejčastějším způsobem léčby je použití antibiotické léčby při léčbě otitis media v Rusku. Podle Dr. Komarovského, v rozvinutých zemích, mají jinou cestu - použití očkování proti hlavním původcům onemocnění.

Díky tomu se v Evropě a USA několikrát snížil počet zánětů středního ucha. Chci věřit, že v Ruské federaci budou následovat tento příklad tím, že budou takové očkování přidávat do seznamu povinných.

Měl bych použít antibakteriální léky na dětský otitis?

Co je otitis media, mnozí rodiče to znají z první ruky. Podle statistik mělo asi 80% dětí nemoc v raném věku a ve věku 7 let mělo téměř každé dítě alespoň jednou v životě známky zánětlivého onemocnění sluchového orgánu.

Rodiče se obávají o zdraví svých dětí, snaží se najít bezpečné a účinné prostředky, jak se s nemocí vyrovnat. Ve většině případů, pro léčbu otitis u dětí, lékař doporučí použití antibakteriálních léků. Ale který lék se bude účinněji zabývat projevy nemoci a jsou vždy nutné antimikrobiální látky?

O nemoci

Termín "otitis" k nám přišel z řeckého jazyka a v překladu znamená zánětlivé onemocnění ucha. Pro objasnění lokalizace patologických změn byl zaveden koncept vnějšího, otitis media a labyrintitidy - zánětu vnitřního ucha. Často infekční proces začíná v uchu, zvukovod a pokud není řádně ošetřen, jde do hlubší struktury.

Akutní otitis media je pro děti velmi typický. Často se nemoc vyvíjí na pozadí respirační infekce u dítěte, zánětlivých procesů v nosohltanu. To je dáno zvláštností anatomické struktury sluchového orgánu u dětí - krátká a široká sluchová trubice spojující nosní dutinu se středním uchem přispívá k rychlému šíření infekce a rozvoji otitis.

Příznaky onemocnění

Projevy otitis se poněkud liší v závislosti na lokalizačním procesu. S porážkou vnější části ucha je výrazná bolest při mluvení, žvýkání jídla, stisknutí na podstavci. Často je onemocnění doprovázeno horečkou a při zkoumání dítěte lékař zjistí zarudnutí a zúžení zvukovodu.

Příznaky otitis media jsou výraznější. Tělesná teplota dítěte prudce stoupá nad 39 stupňů, silná bolest v uchu, známky intoxikace, ztráta sluchu. Výrazné trápení bolesti dítěte, kočička plače nepřetržitě, zavrtí hlavou, tře si uchem rukou. Obecná slabost a bolest při sání způsobují, že děti odmítají jíst. Na pozadí významné intoxikace se mohou vyskytnout poruchy trávení, regurgitace, průjem.

Akutní zánět ve středním uchu vede k tvorbě hnisavých sekrecí a perforace (trhání) ušního bubínku. Exsudát se uvolňuje otvorem, tlak v bubínkové dutině se snižuje a dítě se cítí ulevilo.

Akumulace hnisavého exsudátu v dutině středního ucha

Otitis media

Chcete-li správně určit taktiku léčby otitis, musíte pochopit, které mikroorganismy mohou způsobit zánět v uchu. V 80% všech případů otitis po diagnostických studiích potvrdila pneumokoková etiologie onemocnění. Druhý nejčastější je Hemophilus bacillus.

Mnohem méně často, s otitis, moraccella, b-hemolytická streptokoková skupina A, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, houbová infekce jsou nalezeny u dítěte. Případy kombinace několika patogenů nejsou vyloučeny, ale nejčastěji dochází k asociaci pemococcus a hemophilus bacilli.

Někdy s rozvojem zánětu středního ucha je možné detekovat příznaky nejen bakteriální, ale i virové infekce. Dítě má chřipkové viry, rhinoviry, respirační syncytiální a adenovirus, které jsou ve většině případů kombinovány s bakteriální mikroflórou.

O kapkách uší

Často, když je bolest v uchu, rodiče spěchají používat kombinované ušní kapky. I když tyto léky mohou být skutečně účinné při otitis externa, v případě infekce v dutině středního ucha mohou tyto léky způsobit ztrátu sluchu u dítěte.

Současně použití bezpečných ušních kapek bez systémové antibiotické léčby nemá požadovaný účinek. Lokální léky neovlivňují ložiska infekce v nosohltanu, vedlejších nosních dutinách, takže proces hojení je zpožděn.

Je možné vyléčit otitis bez antibiotika?

Ačkoli existují studie, které dokazují, že přibližně 20% pacientů s pneumokokem a 50% s hemofilním zánětem středního ucha se může zbavit nemoci bez použití antibakteriálních léčiv, tato praxe nemůže být použita v pediatrii. Děti jsou náchylnější k rozvoji nebezpečných komplikací, chronické a opakované epizody onemocnění.

Indikace pro použití antibiotik pro léčbu otitis media u dětí jsou:

 • stárnutí do 2 let.

Antibiotikum je předepisováno pro příznaky zánětu středního ucha, i když je diagnóza nejistá, protože riziko závažných komplikací onemocnění je velmi vysoké.

 • dětí starších 2 let se závažným onemocněním.

S blahobytem dítěte a nespecifikovanou diagnózou zánětu středního ucha je možné zpoždění léčby antibiotiky po dobu 48 hodin pro podrobnější vyšetření dítěte. Pokud během této doby dítě nemá žádnou pozitivní dynamiku, teplota výrazně vzrostla, celkový zdravotní stav dítěte byl narušen, děti mají předepsanou antibakteriální terapii.

Jak si vybrat antibiotikum pro otitis media u dětí?

Při výběru nejúčinnějšího léku pro dítě se lékař řídí aktivitou léku ve vztahu k pravděpodobným patogenům - pneumokokům a hemofilním bacilům.

Vlastnosti antibiotik pro otitis media:

 • dávková forma.

Lékaři obvykle předepisují perorální přípravky ve formě tablet a sirupů pro zánět středního ucha. Antibiotika pro orální podání jsou účinná, vhodná k použití a snadno se dávkují. U těžkých onemocnění a rozvoje intrakraniálních komplikací je indikováno užívání injekčních léků, ale tyto případy jsou v pediatrické praxi vzácné;

 • stanovení délky léčby a četnosti užívání přípravku.

Trvání antimikrobiální léčby by mělo být nejméně 7 - 10 dnů. Kromě toho by měli rodiče dodržovat dávkování stanovené lékařem a přísně dodržovat časový interval mezi dávkami antibiotik;

 • podle pokynů lékaře.

Nevhodná léčba, snížení dávek nebo předčasné odmítnutí „škodlivého“ léku může vést k chronické otitis a zvýšit riziko opakovaných epizod onemocnění. Bakterie se přizpůsobují působení antibiotika, lék se stává neúčinným a nemá nezbytný účinek v následujících injekcích.

Nejlepší antibiotika pro otitis u dětí

Penicilinová antibiotika

 • amoxicilin.

Léčivem první linie je amoxicilin. Tento lék je široce používán v případě primárního onemocnění a nekomplikované infekce. Účinná látka patří do polosyntetických penicilinů a používá se při mnoha onemocněních ORL orgánů. V léčbě otitis media se ukázalo, že tento lék je účinný a levný prostředek, který má minimální počet kontraindikací a vedlejších účinků.

Na základě amoxicilinu bylo vyrobeno velké množství léčiv. Některé léky přicházejí ve formě suspenzí, jiné ve formě tablet různých dávek. Proto může lékař snadno zvolit pro své dítě správný lék s přihlédnutím k věkovým charakteristikám a hmotnosti drobků.

Nejznámější léky, jejichž aktivní složkou je amoxicilin: "Amoxicilin", "Flemoxin Solutab", "Amosin", "Ecobol", "Ospamox".

 • Amoxiclav

Charakterem tohoto antibiotika je jeho kombinované složení, obsahuje amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Přípravek má antimikrobiální účinek na mnoho gram-pozitivních a gram-negativních mikroorganismů rezistentních na peniciliny a cefalosporiny.

Léčivo se vyrábí ve formě tablet, suspenzí s různými koncentracemi účinné látky. Dávkování a četnost užívání přípravku stanoví lékař individuálně pro každé dítě. Rozšířené moderní drogy založené na amoxiclav: Augmentin, Flemoklav Solyutab, Amoksivan, Panklav, Amoksiklav a další.

Cefalosporinová antibiotika

V případě dětské nesnášenlivosti penicilinů, silné alergické reakce na běžné léky, mohou být antibiotika cefalosporinových skupin použita pro otitis.

Pro účinnou léčbu nejčastěji předepisují léky II a III generace. Pokud jde o děti, orální formy přípravků jsou často preferovány lékaři předepisovat takové léky jako Zinnat, Supraks, Cefdinir a další antibakteriální léky.

Ve vzácných případech, v případě těžké infekce, může lékař doporučit užívání léku ve formě injekcí Ceftriaxonu. Pro děti je však ještě vhodnější používat v běžných lékových formách "dětská" antibiotika.

Makrolidy

Ačkoli antibiotika na bázi azithromycinu (například Sumamed) se někdy používají při léčbě zánětu středního ucha, nedávné studie ukázaly, že nejsou dostatečně účinné proti pneumokokům. Léčba klarithromycinem a azithromycinem je proto považována za záložní léčbu, pokud není možné použít antibakteriální látky první linie.

Závěry

Děti jsou vystaveny velkému počtu onemocnění, což je dáno zvláštnostmi imunity a anatomické struktury ORL orgánů. Často mohou být stížnosti dítěte na bolest v uchu známkou vážné nemoci. Je důležité, aby rodiče pochopili podstatu onemocnění a uvědomili si, že některé z jejich činností mohou způsobit nenapravitelné poškození zdraví drobků.

Proto při prvních známkách otitidy stojí za to ukázat dítěti specialistovi, který vyšetřuje ORL orgány a předepisuje racionální a účinnou léčbu. Bohužel, bez antimikrobiálních látek je obtížné vyléčit zánět středního ucha a použití antibiotik pro otitis u dětí je nezbytným opatřením pro zachování zdraví drobků.