Který lékař by měl zahájit léčbu astmatu?

Bronchiální astma (BA) je poměrně závažná choroba, proto se její diagnostika a léčba zabývá několika typy odborníků. Abychom ušetřili čas a úsilí, pacienti s tímto onemocněním by měli mít představu o postupu pro psaní lékařům různých specializací a neplýtvat časem konzultací na otázku, který lékař léčí bronchiální astma.

Odvolání k terapeutovi

V tomto případě stojí za to zahájit léčbu návštěvou běžného terapeuta. Praktický lékař podá seznam nezbytných testů (krev ze žíly, prst a test moči), naslouchá stetoskopem a po počátečním vyšetření a vyšetření testů vypíše léky. V případě chybné diagnózy nebo ve velmi raných stadiích astmatu to může stačit k léčbě onemocnění, které nás zajímá, nebo jiné plicní infekce. Když je dítě diagnostikováno s onemocněním, vedou ho k praktickému lékaři dětí. Pediatr také zkontroluje a předepíše testy.

Symptomatologie

Za zmínku stojí také příznaky astmatu průdušek, protože u hrubé představy o možném onemocnění pacient nikdy nepoškodí. Mezi tyto faktory patří:

 • častý kašel, projevený v noci;
 • dušnost, která je často doprovázena sípáním;
 • bolest v membráně;
 • záchvaty astmatu jsou charakterizovány modrou kůží, ztrátou vědomí;
 • produkce sputa.

Tyto příznaky se mohou projevit iu jiných nemocí, proto by měl být dospělý nebo dítě odkázán na ambulanci s podezřením na astma, podle výsledků vyšetření a vyšetření testů vás může terapeut odkázat na plicního lékaře, který se zabývá onemocněním plic a dalších orgánů dýchacího ústrojí a alergistou. Obecně platí, že lékař léčí astma, závisí na specifických formách onemocnění a jeho příznacích.

Plicní vyšetření

Specialista zkoumá stav průdušek, zkoumá a zkoumá testy. Pouze on bude schopen předepsat správný průběh tablet a léčit pokročilé astma. Hlavní testy, které jsou předepsány nebo prováděny pulmonologem, jsou spirometrie a vrcholová fluometrie.

 1. Spirometrie je studie, ve které člověk, který je nemocný poté, co se zhluboka nadechl, vydechuje do trubice nástroje. Zkouška ukazuje VC nebo schopnost plic plnit vzduchem. Tento postup vyžaduje pouze dospělého pacienta.
 2. PCP měřil rychlost cirkulace proudu vzduchu během výdechu. Také jmenován tomografie a rentgen hrudníku. Účelem těchto testů je zjistit cizí předměty v dýchacích orgánech a zjistit, zda je dostatečný objem krve vstupující do plic.
 3. Alergické testy.

Příjem u alergika

Astmatické záchvaty jsou často způsobeny různými alergeny. Ve většině případů tedy terapeut dává pacientovi doporučení k alergikovi. Specialista používající krevní test a speciální testy identifikuje seznam alergenů ohrožujících osobu, odstraňuje reakci nebo předepisuje potřebné léky, které ji blokují. Jeden z testů zahrnuje aplikaci zamýšleného alergenu na lidskou kůži a kontrolu reakce. Pokud kůže zčervená, tento produkt by měl být vyloučen ze stravy. Tak rychle, že lékař může vyvinout správnou dietu pro svého pacienta.

Léčba komplikovaného BA

V některých případech astmatický záchvat nekončí konvenčními metodami a léky. Poté pacient potřebuje neodkladnou hospitalizaci, kam chodí k resuscitačnímu lékaři. Je v jeho kompetenci identifikovat nekorigovatelný záchvat astmatu, zastavit ho medikací nebo v případě potřeby zahájit umělé dýchání.

Astma často způsobuje srdeční komplikace. V tomto případě jsou detekovány kardiogramem a pacient je léčen kardiologem. Onemocnění může také způsobit různé patologie v orgánech gastrointestinálního traktu. Někdy se astmatici musejí dohodnout s gastroenterologem. Když je detekována hrozba zánětu hrtanu nebo edému hlenu hrdla, pacient je nasměrován na ORL.

Typy bronchiálního astmatu

Bronchiální astma je rozdělena do několika typů, podle toho, která léčba je předepsána konkrétním lékařem.

 1. Infekční BA se projevuje jako komplikace těžké bronchitidy, pneumonie a pneumosklerózy. V tomto případě se pulmonolog zabývá léčbou.
 2. Alergista bojuje s alergickým astmatem.
 3. V jakékoli formě onemocnění praktický lékař (nebo pediatr nebo pediatr pediatra nebo pediatr) sleduje celkový stav pacienta, takže vyšetření pacienta probíhá pod dohledem praktického lékaře.

Léčba nemocí

Bronchiální astma je nevyléčitelné onemocnění. Lékaři však mohou zabránit jejímu rozvoji až do pozdních stadií a závažných forem, stejně jako výrazně snižují symptomy. Léčba bronchiálního astmatu zahrnuje všeobecnou podpůrnou terapii s medikací a inhalací ke snížení četnosti a závažnosti záchvatů. Astmatik však musí mít po ruce aerosol, který zastaví útok.

Při těžkém záchvatu vstřebává resuscitátor adrenalin nebo efedrin. Základní léčbu astmatu musí předepsat lékař a kontrolovat stav pacienta, proto by všichni astmatici měli podstoupit lékařskou prohlídku. Bronchiální astma vyžaduje neustálé sledování stavu a pravidelnou léčbu ve zdravotnických zařízeních. Volba potřebného lékaře závisí do značné míry na přesné diagnóze, ale v každém případě stojí za to zahájit léčbu s návštěvou terapeuta. V případě potřeby také pacienta odkáže na různé odborníky.

Kteří lékaři by měli být léčeni na astma

Jaký lékař léčí astma u dospělých a dětí? Pokud se u Vás objeví příznaky podobné astmatu, musíte se obrátit na svého praktického lékaře, pokud má vaše dítě pediatra. Po inspekci vás nasměrují na další úzké odborníky.

Co odborníci léčí astma

K určení etiologie patologického procesu a potvrzení nebo vyvrácení diagnózy je nutné komplexní lékařské vyšetření. Za tímto účelem byste měli konzultovat:

 • gastroenterolog (s dyspeptickou formou patologie);
 • alergik;
 • pulmonolog;
 • kardiolog (pokud je onemocnění doprovázeno porušením srdeční činnosti).

Pacientovi bude přiřazeno důkladné vyšetření s přihlédnutím ke specifikům onemocnění a na základě výsledků diagnózy bude vypracován plán další léčby.

Odvolání k terapeutovi

Pokud se objeví příznaky charakteristické pro AD, pacient by měl nejprve kontaktovat praktického lékaře. Primární vyšetření, anamnéza, na základě podrobného vyšetření stížností pacienta, fonendoskopie jsou diagnostická opatření, která jsou povinná.

Velký význam má genetická predispozice pacienta k AD. Je povinen informovat lékaře, pokud některý z jeho nejbližších příbuzných byl touto patologií trpěn.

Důležitou součástí primární diagnózy jsou klinické studie krve a moči.

Po skončení první fáze vyšetření terapeut směřuje pacienta na rentgen. Na základě výsledků rentgenových snímků lékař potvrdí nebo vyvrátí předběžnou diagnózu bronchiálního astmatu, po kterém se rozhodne, zda bude pacientka dále vyšetřovat a odkázána na úzké odborníky - pulmonologa, otolaryngologa (vyloučit zánětlivá onemocnění hrtanu, doprovázená edémem sliznic s průvodními obtížemi). dýchání), atd.

Funkce recepce u pulmonologa

Na recepci pulmonologovi musí pacient nutně učinit závěr praktického lékaře s výsledky provedených diagnostických postupů. Po podrobném vyšetření historie může lékař předepsat pacientovi řadu instrumentálních vyšetření. Komplexní plicní diagnostika zahrnuje:

 • spirografie;
 • klinické vyšetření sputa;
 • kompletní krevní obraz (výrazné zvýšení hladiny eozinofilů, tendence ke zvýšení počtu červených krvinek);
 • testy s fyzickou námahou;
 • bronchoskopie;
 • Rentgen ve 2 projekcích (rovný a boční).

Tyto studie jsou dostačující pro potvrzení diagnózy. Pokud ale máte podezření na bronchiální astma, je důležité vyloučit nebo identifikovat jeho alergickou složku, takže dalším krokem v diagnóze je návštěva pacienta v kanceláři alergologa.

Alergologická recepce

Na recepci musí alergik zjistit, zda je pacient alergický na jakékoli dráždivé látky, včetně potravin, domácích chemikálií, prachu, vlny atd. Aby lékař určil alergen, musí pacienta odkázat na další diagnostické postupy.

Pro začátek je proveden test pro stanovení senzibilizace těla. Je založen na identifikaci některých alergenů, které by mohly vyvolat záchvaty astmatu. Zvýšené hladiny imunoglobulinu typu E (IgE) indikují zvýšenou citlivost pacienta.

Spolu s klinickými krevními testy na protilátky se také provádějí testy kožní alergie. Jsou prováděny aplikací, intradermální nebo skarifikační metodou. Tyto testy alergie se provádějí s atopickým BA.

Pro stanovení alergické složky, která způsobila rozvoj onemocnění u dospělých, jsou předepsány provokativní testy. Manipulace se provádí ve speciálně vybavené místnosti. Tyto testy mohou být inhalovány, konjunktivní nebo nosní.

Lékařské interakce v diagnostice a léčbě astmatu

Komplexní a komplexní vyšetření pacientů s podezřením na astma je hlavním klíčem ke správné diagnóze a umožňuje předepsat adekvátní, vysoce účinnou léčbu. Počáteční žádost o radu pro terapeuta vytváří celý řetězec diagnostických opatření.

Každý z lékařských odborníků úzkých profilů - alergik, plicník, gastroenterolog, ORL - je nejschopnější a nejzkušenější v oboru medicíny. Ale pouze přes úzkou spolupráci mohou lékaři přesně identifikovat etiologii a patogenezi onemocnění, přijmout nezbytná opatření k odstranění příznaků bronchiálního astmatu.

Který lékař léčí astma u dětí?

Pokud máte podezření, že dítě má astma, měli byste si nejprve domluvit schůzku s rodinným lékařem nebo pediatrem. Poté následuje soubor diagnostických opatření pro jmenování dětského pulmonologa, alergika, otolaryngologa a v případě potřeby dalších lékařů. Stejně jako u dospělých pacientů vyžaduje léčba bronchiálního astmatu u dětí úzkou interakci různých lékařských odborníků.

Další slovo

Navzdory skutečnosti, že astma je chronickým onemocněním průdušek, mohou být a měly by být léčeny. Je však důležité pochopit, že žádné populární recepty jako nezávislá metoda léčby nebudou fungovat - mohou být použity pouze jako pomoc.

Je třeba mít na paměti, že čím dříve je nemoc detekována, tím účinnější bude terapie. Včasná opatření pomáhají eliminovat příznaky patologie, což významně zlepšuje kvalitu života pacienta. Mnoho dětí úspěšně přerostlo bronchiální astma a u dospělých pacientů je často možné přenést ji do fáze stabilní remise.

Jaký specialista na kontakt s bronchiálním astmatem?

Jaký lékař léčí astma? Tuto otázku položili pacienti, kteří se poprvé setkali s bronchiálním onemocněním.

Každý pacient by měl vědět, že s tímto onemocněním je nutné se nejprve obrátit na místního lékaře, který provede první vyšetření a předá jej specialistovi.

Názory pacientů, o kterých odborník léčí astma, se od sebe liší, ale navzdory skutečnosti, že počáteční diagnózu provádějí místní lékaři i pediatr (když je onemocnění zaznamenáno v dětství), pulmonolog se zabývá přímou léčbou.

Kdo léčí astma?

Bronchiální astma se může vyskytnout s různými příznaky a může se vyskytnout z různých důvodů. V závislosti na cestě vývoje může několik lékařů současně léčit astma, mezi které patří:

 • gastroenterolog;
 • alergik;
 • pulmonolog;
 • kardiolog.

S rozvojem astmatu je přímá léčba prováděna pulmonologem a alergikem. Srdeční problémy vyžadují účast kardiologa.

Dyspeptické astma u dospělých a dětí není zpravidla doprovázeno udušením, ale vyžaduje povinnou účast gastroenterologa.

Interakce při léčbě všech odborníků

 1. Při vyšetření může pulmonolog předepsat řadu speciálních vyšetření, která musí potvrdit nebo naopak vymýtit příčinu astmatického onemocnění.
 2. V první řadě může plicní lékař odkázat pacienta na alergika, protože astma bronchiale má ve většině případů alergickou dráhu. Zanedbání návštěvy alergologa za to nestojí. To umožní identifikovat alergeny, atak, který vyvolal astma. Pro tento účel je zpravidla určen krevní test pro stanovení specifických antigenů.
 1. Nezanedbatelný význam má konzultace, kterou by měl provádět ORL specialista - lékař, který vyloučí zánětlivá onemocnění v oblasti hrtanu, protože otok sliznic se může vyvinout ve všech částech průdušek.
 2. Dále se doporučuje navštívit endokrinologa, protože poruchy v hormonální sféře a alergie mohou vést k astmatickým projevům.

Každý lékař, kromě obecné praxe, je nejschopnější ve své specializaci, nemoci, které léčí. Úzká spolupráce všech odborníků však umožňuje nejpřesněji identifikovat etiologii a patogenezi bronchiálního astmatu a předepsat nejúčinnější léčbu ke snížení jejích symptomů.

Astma nebo ne?

Následující příznaky jsou charakteristické pro bronchiální astma:

 • náhlých záchvatů dušnosti jak u dospělých pacientů, tak u dětí, které se nejčastěji vyskytují v noci. K tomu dochází v důsledku podráždění sliznic bronchiálních membrán, které v důsledku silně vylučují sputum a zabraňují přirozené cirkulaci vzduchu;
 • charakterizované bolestivým kašlem, doprovázeným astmatem a sípáním. Někdy se může vyskytnout přímo v klidném stavu;
 • vdechovat a vydechovat může ukázat něhu v hrudi;
 • V závislosti na stupni rozvoje astmatu průdušek je možná zvýšená sekrece sputa nebo naopak minimální množství výtoku.

V přítomnosti těchto příznaků má pulmonolog právo předepsat diagnózu a následnou léčbu.

Diagnóza onemocnění

Pro potvrzení diagnózy ošetřující lékař předepíše spirometrii a vrcholovou fluorometrii. Tato diagnóza je zaměřena na analýzu dýchací vodivosti pacienta.

Spirometrie je nejčastěji prováděna u dospělých, zatímco pacient bere nejhlubší dech, a pak ho vydechuje do spirometru pro měření VC (plicní kapacita). Lékař změří maximální rychlost při výdechu pomocí PFM metru.

Lékař, který provádí vyšetření, využívá všech získaných výsledků a na základě diagnózy učiní závěr. Poté je zvolena nejoptimálnější léčebná taktika.

Testy krve a sputa jsou povinné. V tomto případě je nejprve stanovena citlivost na antibiotickou léčbu, aby se určila další taktika léčby onemocnění. Kromě toho musí lékař provést cytologické vyšetření.

Poměrně často je předepsána radiografie hrudníku. Může být doprovázena počítačovou tomografií. Tato vyšetření jsou zaměřena na eliminaci sekundárních lézí dýchacího ústrojí a na detekci přítomnosti cizích těles v dýchacích cestách. Tato diagnóza navíc odhaluje chronický nedostatek krevního oběhu.

Proč by měla včas zahájit léčbu?

Bronchiální astma nelze vyléčit úplně, ale je možné dosáhnout částečné nebo úplné kontroly nad ním. Pokud je léčba zahájena v rané fázi vývoje, příznaky onemocnění mohou být významně sníženy.

V případě, že je proces zdlouhavý a léčba se neprovádí nebo zvolená taktika se ukázala jako neúčinná, astma se může proměnit v těžkou formu. V tomto případě příznaky onemocnění významně narušují fungování pacienta jako celku.

V tomto případě je hormonální léčba nejčastěji předepisována pro dospělé pacienty. Pokud jde o děti, jmenování glukokortikosteroidů vyžaduje maximální péči a individuální přístup. Důvodem jsou negativní vlastnosti hormonálních léků. Mají významné vedlejší účinky, které mohou způsobit nenapravitelné poškození těla dítěte.

Pokud je pacientovi diagnostikováno bronchiální astma infekční alergické povahy, vyskytující se na pozadí vývoje chronické bronchitidy, pneumosklerózy a pneumonie, provádí hlavní léčbu plicní lékař.

Je-li u dospělých stanovena atopická (alergická) forma bronchiálního astmatu, je léčena přímo alergikem. Pro jakoukoli etiologii onemocnění však existuje neměnné pravidlo: dítě musí být sledováno pediatrem a pro dospělou osobu je nutný doprovod terapeuta.

Na základě diagnózy a závažnosti symptomů zvolí pulmonolog nejoptimálnější léčebný režim, který bude později nazýván léčebným programem. Podrobně popisuje všechny nuance léčby a případnou nouzovou léčbu v případě zhoršení stavu. To vám umožňuje dosáhnout maximálního účinku terapie, která je v těsném kontaktu s pacientem.

Astma: který lékař léčí, příznaky, příčiny, léčba

"Pant" je význam slova astma v řečtině. WHO odhaduje, že na světě trpí více než 300 milionů lidí. Dosud nebyly vytvořeny žádné léky, které by jednou provždy zachránily pacienta před touto nemocí.

Astma je neinfekční onemocnění s chronickým průběhem, kdy se dýchací cesty stávají hypersenzitivními na podněty různého původu. Zapálí se, normální průchod vzduchu je nemožný. Výsledkem je obsedantní kašel chronické povahy, záchvaty udušení, sípání.

V případě diagnózy astmatu je základní diagnóza zpočátku stanovena praktickým lékařem nebo pediatrem, je-li pacientem dítě. Léčba tohoto onemocnění je prováděna přímo lékaři úzké specializace: pulmonolog a alergik.

Typické projevy astmatu

Takové útoky se vyskytují u pacientů různými způsoby, jejich závažnost a četnost se liší. Nepříjemné příznaky se mohou projevit několikrát denně a 2-3 krát týdně.

Zpravidla před nástupem útoku si lidé všimnou, že příznaky se v nich nazývají pulmonologové jako minimální klinické projevy.

 • Obtížné dýchání. Nejedná se o dusivý záchvat, ale o charakteristický problém s každým výdechem. Lidé, kteří jsou považováni za zdraví často nevěnují pozornost tomuto alarmujícímu symptomu, vysvětlují tento jev fyzickou námahou, chladem, dalšími faktory.
 • Vyjádřená četnost podobných dýchacích obtíží (jednou měsíčně atd.).
 • Rychlost dýchání v klidu. Norma pro zdravého člověka je 16-18 dechů za 1 minutu. Pokud toto číslo dosáhne 25 - to je důvod, proč jít k lékaři.
 • Zvláště dýchání. Předchůdce astmatu je rozšířený výdech, tak hlučný, že to ostatní slyší.

Tyto příznaky jsou často bez povšimnutí v sérii každodenních starostí a intenzivního rytmu života. Jsou však předzvěstí jasnějších projevů astmatu a signalizují potřebu neodkladné lékařské pomoci.

Mechanismus vzniku astmatického záchvatu

S nástupem napadení průdušek se epiteliální výstelka zvětší, dýchací cesty se zužují. Průtok vzduchu pohybujícího se do plic a zpět se výrazně snižuje.

Útok tohoto onemocnění se nejčastěji vyvíjí náhle: vzniká úzkost, pocit zúžení v hrudi, dýchání je obtížné. Asfyxie se zvyšuje: v hrudníku jsou sípavé, na dálku jasně rozlišitelné. Pro pacienta je těžké dýchat, je obzvláště obtížné vydechovat, protože v normálním stavu se provádí libovolně, bez aktivní účasti svalů.

Osoba s astmatickým záchvatem zaujímá charakteristickou pozici: sedí s rukama na rukou - to usnadňuje dýchání, včetně dalších svalů. Hrudník je rozšířený, žíly v krku se zvětšují.

Čas útoku se liší: může skončit za několik minut nebo přetáhnout hodiny. Postupné dýchání je snazší, dochází k kašli, uvolňuje se malé viskózní sputum.

Jedná se o běžné projevy astmatického záchvatu. Mohou se lišit v závislosti na typu onemocnění.

Typy astmatu

 • Nealergické astma je patologie, která se vyskytuje bez vlivu alergenu. Ve většině případů se objevuje na pozadí existujících onemocnění dýchacího ústrojí (sinusitida atd.), Pod vlivem psychického přetížení, hormonálních poruch. Hypersenzitivita dýchacích cest je také vrozená.
 • Alergické astma. Při tomto typu onemocnění je příčinou reakce těla na alergen (pyl, určitý druh potravin, domácí prach, průmyslový prach, zvířata, bakterie). Takové astma je často sezónní.

Nealergické astma je obvykle těžší a déle než alergické.

Příčiny astmatu

V současné době nejsou příčiny tohoto onemocnění zcela objasněny. Nejvýznamnějšími rizikovými faktory pro lékaře jsou:

 • Dědičnost. Statistické údaje: více než 1/3 pacientů s astmatem prokázalo genetickou predispozici.
 • Ekologie. Bylo zaznamenáno zvýšení incidence způsobené negativními faktory prostředí (emise z průmyslu a výfukových plynů, používání agresivních chemikálií pro domácnost).
 • Vlastnosti profesionální činnosti. Astmatické projevy jsou vyvolávány častým kontaktem s výpary, prachem, biologickými činiteli v průběhu práce.
 • Kontakt s alergeny, které způsobují patologickou reakci dýchacích cest (pyl, plísně, domácí prach).
 • Tabákový kouř

Kombinace několika provokujících faktorů naznačuje vysoké riziko astmatu. Například lidé s genetickou predispozicí k nemoci by neměli spojovat profesionální činnosti se škodlivou chemickou produkcí.

Jaký lékař máte pro astma?

Navzdory skutečnosti, že toto onemocnění nelze vyléčit, včasná diagnóza a správná léčba vám umožní kontrolovat nemoc a vést celý život.

První konzultaci v případě výskytu prvních alarmujících symptomů provádí terapeut nebo pediatr. Další diagnostika a léčba - kompetence pulmonologa. Pokud je nemoc alergická, vyžaduje se pozorování alergikem. V některých případech je stanovena konzultace s otolaryngologem.

Co se týče obtíží při diagnostice astmatu, vzhledem k zvláštnostem symptomů, říká pulmonolog v tomto videu:

Kontrolované astma: úleva od stavu pacienta

Po nezbytných diagnostických postupech je předepsána terapie. Astma je chronická patologie, která vyžaduje neustálou pozornost, pouze tímto způsobem můžeme dosáhnout viditelného terapeutického účinku.

Léky na astma

Následující léky se používají ke zmírnění stavu pacientů s astmatem:

 • Prostředky symptomatického působení, zmírnění křeče dýchacích cest - bronchodilatátory, inhalované kortikosteroidy.
 • Glukokortikoidní hormony, antileukotrien a anticholinergní léčiva. Používají se k dlouhodobé terapii a nemají okamžitý účinek. Tyto léky postupně potlačují zánět v průduškách a pomáhají snižovat četnost a sílu projevů onemocnění.

Léčba astmatických projevů není omezena na užívání drog. Je důležité vyhnout se kontaktu s látkami, které dráždí dýchací cesty a vyvolávají útoky. Každý pacient s takovou diagnózou by měl mít informace o tom, které látky jsou pro něj provokativní.

Astma u dětí

V dětství má onemocnění výraznou alergickou povahu.

U dětí do 1 roku se rozvine hluk, sípání, paroxyzmální suchý kašel v nočních a ranních hodinách. Intenzita projevů je snížena, pokud je dítěti dána vertikální poloha.

Starší děti si stěžují na nedostatek vzduchu, reflexně začnou dýchat ústy, čímž provokují nové záchvaty kašle.

Astmatické projevy u dětí jsou často kombinovány s svěděním, kožními vyrážkami a slzením.

Astmatický záchvat u dítěte je často spojován se specifickými okolnostmi: procházka po ulici, hra s domácími mazlíčky.

Na rozdíl od symptomů respiračních onemocnění se tělesná teplota nezvyšuje s astmatickými projevy u dětí.

Kdo léčí astma u dětí

Diagnostiku astmatu u dětí komplikuje skutečnost, že rodiče, kteří jsou poprvé konfrontováni s astmatickými projevy, je užívají k léčbě symptomů respiračních onemocnění, která jsou v dětství velmi častá.

Po podezření na příznaky astmatu u dítěte musí rodiče nejprve kontaktovat pediatra. Provede průzkum, určí diagnostické postupy. Pokud je potvrzena astmatická povaha onemocnění, doporučuje se konzultace dítěte s dětským alergikem a pulmonologem.

Při naléhavé hospitalizaci dítěte:

 • potíže s dýcháním v klidu, přijetí nuceného postavení;
 • hlasité sípání;
 • těžké vzrušení nebo naopak ospalost;
 • zmatek;
 • srdeční frekvence dosahující 120 úderů za minutu (u kojenců do 160 let);
 • žádné zlepšení po užívání léků za účelem zmírnění útoku.

Dosud není možné léčbu astmatu zcela vyléčit, nicméně včasná diagnóza, správně předepsaná léčba a upravený životní styl pacienta mohou výrazně zlepšit kvalitu života pacienta a minimalizovat projevy tohoto onemocnění.

JMedic.ru

Nyní se bronchiální astma stává jednou z nejčastějších nemocí. Vysoká úroveň diagnózy astmatu je stále aktuálnější. To umožňuje lékaři, který léčí pacienta, aby zahájil léčbu dříve, zmírnil průběh onemocnění a učinil pacientův život co nejpohodlnějším.

Bronchiální astma se nazývá onemocnění, při kterém je sliznice dýchacího traktu pacienta přecitlivělá na vnější podněty a je zvýšena stejnou reakcí na ně. Tato reakce se projevuje tzv. Variabilní obstrukcí dýchacích cest. To znamená, že dochází k ostrému zúžení dýchacího aparátu, který prochází spontánně nebo po použití speciálních léků. Během astmatického záchvatu si klasicky nemocný člověk všimne takových projevů, jako je těžký suchý kašel, dušnost s obtížemi vydechování, nepříjemné pocity na hrudi, stejně jako asfyxie - pocit extrémního nedostatku vzduchu.

Důležité pro pacienta je otázka, který lékař by měl kontaktovat, pokud si všimne jeho příznaků nemoci.

Odkud pochází astma?

Příčiny nemoci jsou celá řada příčin. To znamená, že jeden z nich jen zřídka vede k projevu onemocnění, častěji - jen kombinací. Genetická predispozice pro nemoc je klíčová a je její hlavní příčinou. Aby však symptomy nemoci mohly začít projevovat, je nutné přidat genetický faktor s dalšími kauzálními složkami astmatu. Ty mohou zahrnovat následující:

 1. Atopy. Atopie je tendence pacienta ke zvýšené produkci protilátek - imunoglobulinů E, které se aktivně účastní alergických reakcí.
 2. Alergeny pro domácnost. Pacientův debut s nemocí často vede k kontaktu s alergeny, jako je domácí prach, prací prostředky nebo chlupy.
 3. Virové infekce dýchacích cest. Pokud má člověk často akutní virové léze dýchacího ústrojí, je to podráždění bronchiální sliznice zavedením viru, což přispívá k debutu onemocnění.
 4. Léky. Existuje alergické pozadí: obvykle jsou alergické astmatické symptomy způsobeny nehormonálními protizánětlivými léky, které pacient léčí bolestí. Tato skupina zahrnuje léčiva, jako je analgin, ibuprofen. Astma může být také debutována užíváním β-blokátorů, které samy o sobě způsobují zúžení dýchacích cest v důsledku křeče svalových vláken ve stěnách průduškového stromu. Příklady léčiv jsou propranolol nebo atenolol.

Jak se projevuje nemoc?

Bronchiální astma se zpravidla projevuje specifickými respiračními symptomy:

 1. Kašel Vyznačuje se nízkou produktivitou, to znamená, že sputum není prakticky oddělené, pacient necítí úlevu.
 2. Sipot. Z dálky je někdy slyšet sípání. Jsou suché, jako píšťalka. Při poslechu plic se sípání liší v různých částech plic, což opět potvrzuje variabilitu bronchiální obstrukce.
 3. Dušnost. To znamená, že dýchání pacienta je obtížné. U astmatu průdušek je obtížná exhalace. Taková dušnost se nazývá exspirační.
 4. Těsnost hrudníku. Jinými slovy, to může být nazýváno dusivým útokem. Tento útok se může projevit nejen těsností na hrudi, ale také aktivním pocitem nedostatku vzduchu.

Který lékař kontaktovat?

Pokud má člověk známky bronchiálního astmatu, měl by okamžitě kontaktovat místního praktického lékaře na klinice spojené s místem bydliště. Místní lékař provede dostupné metody vyšetření pacienta a provede předběžnou diagnózu.

Kromě průzkumu a fyzického vyšetření, které zahrnuje poslech hrudníku, jeho perkuse a vyšetření, obvykle místní lékař používá takové metody a typy výzkumu, jako je spirometrie - studie respiračních funkcí, vyšetření krve a sputa a rentgenové vyšetření orgánů hrudní dutiny.

 1. Spirometrie odhaluje pokles respiračních funkcí různých stupňů.
 2. Analýza sputa odhaluje tzv. Kuršmanskou spirálu, která je odlitkem dýchacího traktu, tvořeným hustým sputem. Jejich počet obvykle odráží průběh onemocnění. Kromě toho jsou ve sputu astmatu detekovány fragmenty eozinofilů - buňky zapojené do alergických reakcí, pokud je astma alergické.
 3. V krvi alergického astmatu je pozorován nárůst imunoglobulinu E, zejména pokud je pacient v neustálém kontaktu s alergenními látkami. Kromě toho se také zvyšuje počet eosinofilů.
 4. X-ray hrudníku může odhalit zvýšení vzdušnosti plicní tkáně, což je však v dětství nepravděpodobné. Podobné známky obvykle přicházejí na světlo již v poměrně vysoké míře nemoci.

Pokud je praktický lékař přesvědčen o alergické složce onemocnění, může být pacient předán imunologovi a alergistovi, kterému bude předepsána konkrétní léčba. Pacient může být také předán k pulmonologovi.

Obvykle místní lékař léčit pacienta jako první. Léčbu předepisuje specialista, poté ji okresní lékař pokračuje a pravidelně sleduje stav pacienta. V tomto případě pacient obvykle léčí nemoc sám, řídí se doporučeními zdravotníků, kteří ji dříve vyšetřili a ošetřili.

Specialista

Ve specializované nemocnici provádí lékař další výzkum. Například studium hladiny imunoglobulinu E v plazmě je astmatické, zejména pokud v době návštěvy u lékaře mělo období projevů sezónního alergického bronchiálního astmatu. V tomto případě bude lékař v průběhu času schopen dynamicky studovat, jaká úroveň imunoglobulinu E se v porovnání s předchozí studií stala v krvi a potvrdit nebo popřít sezónnost expozice alergenům.

Lékař také provádí specifické alergologické testy, které se nazývají screening. Při screeningu se na kůži pacienta aplikují částice pravděpodobných alergenů a pozoruje se lokální zánět: zarudnutí kůže v oblasti kontaktu s látkou, bolest a pálení. Tato metoda umožňuje spolehlivě a jasně identifikovat látky, které je třeba vyloučit ze života pacienta tak, aby byla léčba úspěšná.

Specialista objasňuje diagnózu bronchiálního astmatu stanovením stupně a závažnosti onemocnění. Stupně astmatu se nyní nazývají kroky. Jsou přidělovány v závislosti na tom, jak závažný je průběh onemocnění, od I do V stupňů astmatu. Důvody tohoto přístupu jsou, že doporučení pro léčbu nyní znamenají jasnou souvislost mezi rozsahem onemocnění a léčbou, kterou je astma podávána.

Kromě toho provádí odborník důkladné rozlišení diagnózy. Někdy může být astma podobné projevům bronchitidy. Je důležité rozlišovat dvě různé nemoci, protože bronchiální astma bude léčeno zcela jinak než bronchitida.

Po určitou dobu ošetřuje specialista pacienta. Je jasné, který léčebný režim je vhodný pro konkrétního pacienta. Poté je propuštěn s doporučeními pro průběžné sledování léčebných opatření okresním lékařem.

Kteří lékaři léčí astma u dospělých a dětí: na koho se obrátit

Který lékař léčí astma, přemýšlel, kdy se objeví první známky onemocnění. Mezi chronickými patologiemi dochází častěji než u jiných a postihuje lidi jakéhokoliv věku.

Včasná pomoc specialistů je nesmírně nutná, protože onemocnění postupně vede ke zhoršení kvality života pacienta ak rozvoji komplikací, jako je plicní srdce, emfyzém atd.

Co je bronchiální astma

V přítomnosti neinfekčního zánětlivého procesu v dýchacích cestách je diagnostikováno bronchiální astma. Chronický zánět v dýchacích orgánech způsobuje jejich hyperreaktivitu.

Protože to, pod vlivem nějakého podnětu, tam je překážka průdušek, rychlost průchodu vzduchu se zpomalí a udusení se objeví.

Onemocnění pokračuje remisemi a exacerbacemi, ale i když se závažnost projevů snižuje, zánět se nezastaví.

Navzdory závažnosti průběhu léčby může správná terapie snížit intenzitu a četnost útoků. Pacient za to musí neustále sledovat svůj stav a dodržovat zdravý životní styl.

Typické projevy astmatu

Při astmatu průdušek se za hlavní projev považují náhlé záchvaty asfyxie. Postupují ve třech fázích:

 1. Předchůdci. V této fázi jsou symptomy nejvýraznější u lidí s astmatem infekčního a alergického původu. V tomto případě se objeví alergická rýma. Současně z nosu vypadají vodnaté výtok, kýchání nezastaví.
 2. Výška Tato fáze začíná náhle. Pacient zároveň cítí těsnost na hrudi, což je důvod, proč nemůže normálně dýchat. Když člověk dýchá, je slyšet sípání, je silný kašel, sputum je viskózní, jeho vylučování je obtížné, protože dýchání je nepravidelné. Je snazší, když si sednete a ohnete se, takže všichni pacienti během útoku zaujmou tuto pozici.
 3. Reverzní vývoj. Mezi příznaky tohoto stádia patří postupné vypouštění sputa, zatímco sípání se stává méně častým a dusivým ústupem.

Existují také určité příznaky, které naznačují vývoj astmatu:

 • když člověk dýchá, můžete jasně slyšet sípání vysokého klíče. Tento příznak je zvláště častý u dětí;
 • čas od času se objeví sípání, je velmi těžké dýchat. Pacient cítí těsnost na hrudi a trpí kašle, které jsou zvláště silné v noci;
 • zhoršení zdravotního stavu je pozorováno v závislosti na ročním období, zejména v období kvetoucích rostlin;
 • anamnéza alergických onemocnění, ekzémů;
 • zhoršení je pozorováno během užívání některých léků, vystavení alergenům, vdechování kouře, prudké změně teploty, onemocnění dýchacích cest, fyzického nebo emocionálního stresu;
 • zvýšený výskyt nachlazení;
 • Po užití antihistaminika nebo léku proti astmatu se stav pacienta zlepšuje.

Pokud existuje jeden nebo více znaků, musíte provést průzkum, abyste potvrdili nebo vyvrátili diagnózu.

Je nutná neodkladná hospitalizace:

 • je-li obtížné dýchání v klidném stavu;
 • hlasité sípání a pískání;
 • existují známky zhoršeného vědomí;
 • je pozorována nadměrná agitovanost nebo ospalost;
 • tepová frekvence přesahuje 120 úderů za minutu;
 • užívání léků nepomáhá zmírnit stav.

V takové situaci musíte zavolat sanitku.

Který lékař nejprve kontaktovat

I když je nemožné zcela zastavit patologický proces v dýchacích cestách, ale který lékař léčí astma, musíte vědět, zda je třeba včas diagnostikovat a zahájit udržovací léčbu. Lékař Vám předepíše léky, které vám umožní kontrolovat četnost záchvatů a vést celý život.

Pokud máte podezření na astma u dospělých, první věc, kterou musíte udělat, je navštívit terapeuta. Bude studovat klinický obraz a odkázat ho na odborníka.

Další diagnóza a léčba bude prováděna pulmonologem. V případě alergického původu onemocnění se ošetřující lékař týká alergika. Potřeba konzultovat s dalšími odborníky je určena na základě celkového stavu pacienta a vlastností astmatu.

Kdo léčí bronchiální astma

Pokud je diagnostikováno bronchiální astma, který lékař bude léčit, záleží na příčině onemocnění. V některých případech je léčba prováděna najednou několika lékaři. Pulmonolog však hraje zásadní roli v léčbě. Určuje, co způsobuje výskyt záchvatů, a pokud se domnívá, že je to potřeba, poradí se s kardiologem, alergologem, gastroenterologem, endokrinologem.

V mnoha případech určuje úspěšnost léčby správná volba specialisty. Nejdříve proveďte vyšetření plic. Na klinice lékaři identifikují příčinu vzniku bronchiálního astmatu a zvolí metody nejen pro zmírnění symptomů, ale také pro odstranění zdroje onemocnění.

Patologické procesy v průduškách a související astmatické záchvaty léčí pulmonologa. Pokud je však alergie vyvolána asfyxie, měl by je identifikovat alergik.

Schéma vyšetření během návštěvy plicního lékaře bude následující:

 1. Proveďte profilové studie, abyste potvrdili nebo vyvrátili diagnózu.
 2. Posláno k vyšetření alergikem, aby se pod vlivem toho, jaké faktory stav pacienta zhoršuje.
 3. Pokud chybí alergické příčiny patologie, musíte navštívit endokrinologa, protože výskyt bronchospasmů je často spojován s hormonálními poruchami v těle.
 4. Pokud je podezření na patologii srdce a cév, dospělí pacienti jsou předáni kardiologovi.
 5. Je-li nalezena forma bronchiálního astmatu vyvolaného refluxem, musí být do léčby onemocnění zapojen gastroenterolog.

Pouze v průběhu komplexního vyšetření a vyšetření několika odborníků lze přesně určit příčinu respiračních poruch a zvolit nejvhodnější variantu léčby.

Interakce všech odborníků

Astma může být diagnostikována pouze po komplexním vyšetření.

Diagnostika a léčba bronchiálního astmatu je v oblasti pulmonologie. Diagnózu může potvrdit pouze pulmonolog. Má-li pacient stížnosti a charakteristické projevy, provádí spirometrii. Tento postup je nutný pro posouzení stupně bronchiální obstrukce a pro přesnou diagnostiku bronchiálního astmatu. Pro získání podrobných informací o stavu respiračního systému se postup provádí několikrát.

Rovněž musí měřit špičkovou exspirační aktivitu pomocí špičkového průtokoměru.

Po těchto vyšetřeních je do procesu zařazen alergik. Musí určit, které alergeny způsobují záchvaty astmatu. Proveďte krevní test na imunoglobuliny, proveďte kožní testy s alergeny a další studie.

Poměrně často předepsané rentgenové snímky hrudníku. Kromě toho může být proveden počítačový sken. To pomůže eliminovat sekundární léze dýchacího ústrojí, jakož i přítomnost cizích těles v dýchacích cestách.

Důležitou součástí průzkumu je konzultace s otolaryngologem. To může odhalit zánětlivý proces v hrtanu, kvůli kterému opuch sliznice může šířit se do průdušek.

Aby se vyloučila možnost astmatických symptomů v důsledku hormonální nerovnováhy, endokrinolog předepisuje krevní testy na hladiny hormonů.

Vzhledem k úzké interakci různých odborníků jsou identifikovány příčiny patologického procesu a rysy vývoje astmatu bronchiálního. Lékaři si také vyberou nejúčinnější léčbu ke zlepšení zdravotního stavu pacienta.

Kdo léčí astma u dětí

Pokud se příznaky onemocnění objeví u dítěte, pak se rodiče zajímají o to, který lékař léčí bronchiální astma u dětí.

Problémy s včasným odhalením onemocnění mohou nastat, protože rodiče často zaměňují první příznaky astmatu s respiračními chorobami, které jsou u dětí poměrně běžné.

Pokud máte podezření na vývoj patologie, rodiče by měli navštívit pediatra. Bude studovat klinický obraz, určí řadu diagnostických postupů. Potvrzují diagnózu bronchiálního astmatu a předepisují léčbu dětského alergologa a pulmonologa.

Léčbu by měl provádět pouze kvalifikovaný lékař, protože v dětství onemocnění často vede k akutní formě respiračního selhání. Domácí a lidové prostředky, které se snaží zmírnit stav dítěte, jsou nepřijatelné.

Proč by měla včas zahájit léčbu?

Léčba astmatu nepomůže zcela se zbavit patologie. Vhodná opatření však umožňují dosáhnout částečné nebo úplné kontroly nad nákazou. Pokud specialista diagnostikuje a zahajuje léčbu v raných stadiích onemocnění, sníží se závažnost symptomů.

S protrahovaným patologickým procesem, absencí léčby nebo neúčinností použitých metod se onemocnění stává závažným. V tomto případě se astma cítí mnohem horší než lidé s mírným onemocněním. Onemocnění ovlivňuje fungování všech tělesných systémů.

V takových případech je předepsána hormonální léčba dospělým pacientům. Obvykle spočívá v použití glukokortikosteroidů. Ve vzácných případech jsou předepsány dětem, ale s maximální opatrností a pod přísným lékařským dohledem. Důvodem je skutečnost, že hormonální léky mají negativní vliv na tělo, děti jsou na nich obzvláště tvrdé. Taková léčba je proto uchována jako poslední možnost.

Pokud má bronchiální astma infekční alergický původ, je spojena s trvalou bronchitidou, pneumonií, pneumosklerózou, léčbu má předepisovat pouze pulmonolog.

Pokud osoba trpí alergickou formou bronchiálního astmatu, alergik bude sledovat stav pacienta. Bez ohledu na příčinu porušení by měl odborník sledovat stav pacienta.

Na závěr

Pro každého lékaře je užitečné, aby se poradil s astmatem, aby v případě nástupu příznaků nemoci včas podnikl kroky.

Bronchiální astma pokračuje obdobím exacerbací a remisí, ale pokud je včas zjištěna a zahájena léčba včas, je možné remisi stabilizovat a prodloužit. Prognóza onemocnění závisí na závažnosti, postoji pacienta k vlastnímu zdraví a přesnosti dodržování pokynů lékaře.

Pro zlepšení kvality života pacienta hraje významnou roli prevence exacerbací. Je nutné vzdát se kouření, minimalizovat kontakt s alergeny, léčit chronické infekce.

Jaký lékař léčí bronchiální astma

Bronchiální astma (zkráceně BA) je chronická zánětlivá patologie dolních dýchacích cest, která se může objevit v každém věku. Vzhledem k mnoha provokujícím faktorům může být nazýván polyetiologickým onemocněním vyžadujícím diferenciální diagnostiku a komplexní léčbu. Ve většině případů první epizody udušení, chronický kašel a další klinické projevy astmatu způsobují, že se člověk obrátí k rodinnému lékaři nebo místnímu terapeutovi. Pokud tito lékaři mají podezření na astmatickou příčinu těchto příznaků, požádají pacienta o vyšetření a konzultaci s jinými odborníky. Který lékař léčí astma v konkrétním případě bude znám po objasnění příčiny onemocnění.

Který lékař může být konzultován

Alergista

Nejčastějším faktorem vzniku astmatického stavu je alergie, takže první úzký specialista, který se doporučuje konzultovat s místním lékařem v případě podezření na astma, se nazývá alergik. Vzhledem ke specifickým vyšetřovacím metodám určí alergik typickou příslušnost astmatu. Určení typu astmatu je rozhodující při výběru terapeutického režimu, protože onemocnění je:

 • atopický;
 • infekční;
 • smíšené
Příjem u alergika

U atopického astmatu reaguje lidský respirační systém na alergeny (prach, pyl, zvířecí chlupy atd.), Znečišťující látky (látky znečišťující ovzduší), dráždivé látky (domácí chemikálie).

Infekce závislá na astmatu je zhoršena respiračními infekcemi - akutními respiračními virovými infekcemi, chřipkou a onemocněním horních cest dýchacích.

V případě smíšeného typu ovlivňují bronchiální tón také alergické a všechny ostatní faktory.

Je třeba si uvědomit, že klíčovým prvkem při léčbě astmatu je odstranění příčin vyvolávajících záchvaty astmatu. Proto je důležité zjistit, který lékař bude léčit konkrétní astma.

Terapeut

Pokud není potvrzena alergická povaha astmatu, bude léčena všeobecným lékařem nebo terapeutem. Kompetence tohoto specialisty je diagnostika a léčba nemocí hlavních tělesných systémů:

 • kardiovaskulární (kardiologie);
 • močové (nefrologie);
 • trávicí (gastroenterologie);
 • dýchací (plicní) a některé další.

Před zahájením léčby navrhne terapeut pacientovi, aby provedl testy nezbytné k objasnění diagnózy a patogeneze astmatu: OAK (úplný krevní obraz), BAC (biochemický), test sputum a další.

Pokud je to nutné, terapeut může poslat astma jednomu z příslušných specialistů (kardiolog, pulmonolog), aby se poradil a léčil související patologie nebo komplikace astmatu.

Primární péči o zmírnění astmatických záchvatů poskytuje také terapeut.

Pulmonologist

Pulmonologové se zabývají diagnostikou a léčbou onemocnění dýchacího ústrojí - pneumonie, bronchitidy, astmatu průdušek, kašle kuřáků. Diagnóza je prováděna na základě podrobnějších studií (radiografie, CT, provokativní testy). Při detekci onemocnění pozadí kardiovaskulárního nebo endokrinního systému může pacient obdržet doporučení od jiného pulmonologa k jinému specialistovi.

Pediatr

Pokud se u dítěte objeví příznaky astmatu, prvním specialistou, na kterou byste měli jít, je pediatr nebo pediatr. Sbírka anamnézy (anamnéza, studium dědičných faktorů), úvodní konzultace o nemocech všech oblastí, vydávání receptů na léky a pokyny pro analýzu - to vše představuje oblast působnosti pediatra. Ve většině případů mají děti astma dědičného původu, zejména mateřskou linií, takže pediatr se obvykle zajímá nejen o blaho nemocného dítěte, ale také o zdravotní stav rodičů.

Jak je recepce u lékaře

Když se člověk chystá na lékařskou schůzku, měl by nejprve přemýšlet o tom, jaké stížnosti musí být vysloveny, jaké důležité informace o jeho stavu by měl být poskytnut lékaři. To vše je velmi důležité informace pro diagnostiku a výběr adekvátní léčby. Pokud člověk užil nějaké léky, lékař by měl být o tom informován, s uvedením názvů léků.

Někdy symptomy podobné záchvatu astmatu projevují vedlejší účinky některých léků (antihypertenziva, diuretika a další), takže jakákoli informace o užívání léků by měla být podávána lékaři.

Po rozhovoru s pacientem bude lékař pokračovat v přímém vyšetření:

Auskultace

 • auskultace (naslouchání plic pomocí fonendoskopu);
 • perkuse (klepání prstem na hrudník).

Auskultace umožňuje slyšet sípání v průduškách, určit sípání a další příznaky astmatického stavu.

Perkuse se provádí přes přední, zadní a boční části plic, když je pacient v leže nebo v sedě. Tento postup umožňuje určit:

 • výška vrcholu plic vpředu a vzadu;
 • zóna percussion zvuk nad vrcholky (tzv. šířka polí Krenig);
 • dolní hranice plic;
 • dynamiku dolního okraje dýchacích orgánů.

Za účelem stanovení diagnózy astmatu musí pacient podstoupit několik dalších diagnostických postupů, které mu ošetřující lékař pošle.

Požadovaná vyšetření

První a povinné studie potřebné k objasnění diagnózy:

 • obecné a biochemické krevní testy;
 • analýza sputa;
 • imunologické vyšetření vzorků krve.

Exacerbace astmatu se projevuje změnami v laboratorních testech - eozinofilii (vysoký obsah malé frakce leukocytů - eosinofilů) a mírným zvýšením rychlosti sedimentace erytrocytů (ESR).

Biochemická analýza během exacerbace ukazuje zvýšení koncentrace alfa-2 a G globulinů, haptoglobulinu, fibrinu, seromukoidů, kyselin sialových.

Hlenové astma je také charakterizováno eosinofilií a přítomností spirál Kurshman a krystalů Charcot-Leiden.

Imunologická analýza krve odhalí vysokou hladinu imunoglobulinů B a pasivitu T-supresorových lymfocytů.

Co to vše znamená, vysvětlí lékař, který bude léčit astma, ale pro samotného pacienta není dekódování testů tak důležité jako stanovení typu a etiologie astmatu. K tomu musíte provést další diagnostické postupy:

RTG plic

 • posouzení alergologického stavu (zavedení alergenu pod kůži metodou aplikace, intradermální nebo skarifikační);
 • posouzení složení arteriálního krevního plynu (astma se projevuje hyperkapnií - zvýšené hladiny oxidu uhličitého a arteriální hypoxémie - snížené hladiny kyslíku);
 • radiografie plic - emfyzém je detekován v akutní formě (nízká membránová poloha, zvýšená transparentnost plic);
 • studium respirační funkce (respirační funkce) k potvrzení nebo vyloučení respiračního selhání v důsledku obstrukce (zúžení lumenu) průdušek.

V moderních podmínkách, LF je vyšetřován několika způsoby: t

 • pneumotachografie;
 • spirografie;
 • špičková průtokoměr;
 • bronchodilatační testy.

Posledním z uvedených diagnostických opatření je provokativní test, kdy jsou parametry respirační funkce zaznamenány před použitím inhalačního bronchodilatátoru (prostředky, které rozšiřují průdušky) a poté. Tyto diagnostické postupy jsou prováděny ambulantně nebo v nemocnici.

Pokud máte podezření na plicní patologii zvanou bronchiální astma, obraťte se na místního lékaře, pulmonologa nebo alergika. Pro určení typu a patogenetických faktorů astmatu by měl pacient podstoupit důkladné vyšetření podle pokynů lékaře.

Relevance a účinnost léčby onemocnění závisí na správnosti diagnózy a detekci etiologie BA.