Jakou teplotu by mělo dítě srazit

Jaká je teplota?

Jeden rok starý u dětí není tak nebezpečný jako za 2-3 měsíce, ale stále není tak bezpečný jako ve starším cyklu života. Jedná se o přechodný věk, včetně těch, které jsou zvažovány mezi lékařskými pediatry. Jaká je tedy teplota, kterou musíte za 1 rok sestřelit?

Někteří lékaři říkají, že 38, jiní - 38.5. Problém je v tom, že 1 rok je pro dítě velmi přechodný věk. A většina lékařů doporučuje porazit teplotu o 38,5 na děti starší než jeden rok a na rok až na 38 let.

Najděte pediatra

Je však nemožné nastavit limit úpadku / neomezení, i když nakloníte přechodný věk. Konec konců, každé dítě je individuální - svým způsobem toleruje teplotu a reaguje na ni, má své vlastní důvody a případně i další průvodní nemoci. Stále však existuje určitý soubor faktorů, které významně zjednodušují odpověď na otázku, jakou míru horečky uměle omezit.

Jakou teplotu ročně roste?

Záleží na stavu jednoletého dítěte s hypertermií a jeho chronickými vředy - hlavními faktory, které znamenají další akce maminek a tatínků.

Pokud nemáte mnoho času na přečtení tohoto článku, doporučujeme vám projít rychlým testem, zda potřebujete porazit teplotu "henivanik". Ale mějte na paměti, že tento test je zjednodušený a nese standardizované (možná až příliš mnoho) závěrů „jiné věci jsou stejné“.

Expresní test "Musím porazit teplotu mého dítěte?"

Jak zjistit, zda potřebujete sestřelit?

Pokud je velmi hrubý, pak od značky na teploměru nebo teploměru a na tom, jak dítě bere teplotu a zda má chronická onemocnění.

Obecným pravidlem je, že pokud je teplota ročních dětí mladších 38 let, pak není sražena. Výjimky jsou však případy, kdy:

 • dítě nesnáší horečku špatně: je ospalý (možná, že neustále spí), delirious (to je chyba myslet si, že delirium se vyskytuje jen u vysokých teplot), on je velmi pomalý nebo, naopak, nadměrně vzrušený;
 • pokud jsou chronická nebo akutní onemocnění srdce, cév nebo plic,
 • dítě má zvýšenou pravděpodobnost febrilních záchvatů, jejichž riziko se zvyšuje i při mírném zvýšení teploty,
 • chronických onemocnění centrálního nervového systému.

Je-li teplota vyšší než 38, pak není nutné ji sestřelit, pokud se jednoleté dítě cítí dobře. Indikátor zde může sloužit jako jeho aktivita, absence stejných chronických onemocnění a dalších příznaků jakékoli nemoci, která se zhoršuje horečkou.

Hypertermie v hodnotách nad 38,5 je však již nutná ke snížení.

Je třeba mít na paměti, že tato doporučení spolu s výzvou k lékaři nebo výletem k němu (pokud to stav dítěte dovoluje). Připomeňme, že tato doporučení platí pro běžné případy, kdy jiné věci jsou stejné a mohou být škodlivé pro vaše konkrétní jednoleté dítě.

Mnohé mumie se mylně domnívají, že ani teplota nad 38,5 nemusí být sestřelena, pokud je výsledkem nedávno přeneseného očkování s upozorněním na tento vedlejší účinek nebo výsledkem zubů.

Je zde prvek pravdy. Musíte však pochopit, že hypotalamus (část mozku dítěte), který reguluje tělesnou teplotu, dává povel ke zvýšení tělesné teploty, aniž by pochopil její příčiny, a horečka může vzrůst na vysoké hodnoty. Obecným pravidlem je zde opět to, že je nutné snížit teplotu jednoletého dítěte z důvodu jeho stavu s malou tolerancí výše uvedených stupňů tepelných hodnot.

Jak sestřelit?

Ve věku jednoletých dětí, tradičně s febrilními teplotami do 39 let, lékaři předepisují slabá antipyretická léčiva, která zahrnují paracetamol nebo ibuprofen. Pokud nepomohou ani nepomohou na krátkou dobu, pak lékař předepíše silnější účinné látky: analginum a nimesulid jsou účinné látky, obchodní názvy léčiv jsou odlišné, ale nebudeme vám je povídat, protože by je měl předepisovat pouze lékař.

Zpravidla léky ve formě svíček začínají působit o něco později, ale jejich výsledek trvá déle než u perorálních léků.

Pokud slabá antipyretika nejsou schopna dlouhodobě snižovat horečku, pak můžete střídavě užívat léky, které obsahují paracetamol a ibuprofen, každé 2-4 hodiny.

A konečně bychom neměli zapomínat na související opatření, která přispívají k pohodlí dítěte a pádu horečky:

 • teplota v místnosti by měla být mírně (o několik stupňů) nižší než je obvyklé, pohodlné pro dítě,
 • pravidelné vysílání je také důležité, i když příčinou teploty dítěte není virus nebo infekce, ale zuby nebo očkování,
 • dostatečně vysoká vlhkost (ale ne příliš mnoho - hlavní věc je, že vzduch není suchý, zejména pokud je teplota doprovázena kašlem),
 • Nemusíte svazovat dítě a nosit ho příliš teple, pokud je pohodlný.

Jakou teplotu by mělo dítě srazit

Teplo dítěte je noční můrou každé matky. Jaká teplota by měla být u dítěte sražena a co ne? Co antipyretika použít? Jak často? Tyto otázky nenechávají ženu z nemocnice až do okamžiku, kdy se dítě stane nezávislým a krčí se z rodičovské péče.

Proč stoupá teplota?

Zvýšení z 2 důvodů:

 • boj imunitního systému proti chorobám - virům, infekcím, bakteriím, zánětům;
 • v důsledku fyzických činností - po pláči, pláče, běhu, horké lázni, přehřátí na slunci.

V prvním případě je horečka srazena léky, ve druhém - dítě dostane čas vychladnout nezávisle.

Před krmením dítěte paracetamolem je nutné pochopit rozdíl, který je pro dítě nebezpečný a který je užitečný.

Teplo je normální. Přirozenou reakcí těla na nemoc je aktivace imunitního systému a ohřev krve. Čím teplejší je krev, tím více typů patogenů se samo zničí - někteří ztratí svou schopnost množit se, někteří zemřou.

Jedná se o fyziologický proces stanovený na genetické úrovni. Boj proti bakteriím a virům prostřednictvím horečky produkuje protilátky v těle, které v budoucnu okamžitě reagují na re-infekci a onemocnění nezačne.

Bezmyšlenkovité zásahy a neustálé umělé snížení tělesné teploty tento stav nezmírňují, ale zhoršují se, což umožňuje zintenzivnění onemocnění. Současně je imunita zbavena schopnosti produkovat protilátky a při opakovaném onemocnění se onemocnění rychle vyvíjí.

Otázka - odpověď

Jaká teplota je pro dítě nebezpečná? Odpověď:

 • nad 38,5 - mozkové buňky začnou umírat, játra jsou přetížená;
 • způsobené nemocí - zaručenou dlouhou životností;
 • doprovázené křečemi a / nebo zvracením - křeče mohou vyvolat zástavu srdce nebo dýchání, zvracení dehydratace;
 • doprovázený průjmem - dochází k dehydrataci.

Jaká teplota by měla být u dítěte sražena? Bez ohledu na původní zdroj je teplo nad 38,5 stupně nebezpečné a vyžaduje snížení.

Jaká je teplota, kterou potřebujete sestřelit dítě na jeden rok? U kojenců není teplo způsobené silným pláčem ztraceno. Horečka vyvolaná onemocněním je snížena po dosažení značky 38,5 stupně antipyretiky spolu s hlavní terapií.

Když se zuby, horečka u kojenců není způsobena produkcí protilátek a zánětlivým procesem v dásních. Pokud je teplo dítěte pomalé a zlobivé - můžete dát antipyretikum v baru ve 38 stupních. Pokud je dítě mučeno bolestí, podávají lék na bázi ibuprofenu (Nurofen), který má analgetický účinek, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost horečky.

Kdy potřebujete snížit teplotu dítěte? Odpověď:

 • když dosáhne kritické úrovně 38,5 stupně a vyšší;
 • když prudce stoupá;
 • pokud je noc dopředu, a na teploměru již 38.

Měla bych u dětí teplotu 38 let? 38 není krajní limit. Pokud rychlost růstu nebyla ostrá, můžete odložit antipyretikum. V jednotlivých případech je citlivost těla na teplo akutní - křeče, nevolnost a zvracení začínají na 38 stupních. V tomto případě předtím kleplo teplo.

Kolik dní můžete porazit teplotu? Doporučený limit je 4 dny. Příjem antipyretika 5 nebo více dnů dává zatížení na játra, ale nemůžete dovolit, aby dítě "hořet". Pokud horečka nezmizí déle než 5 dnů, jsou předepsána antibiotika, nebo jsou umístěna v oddělení pro stálé sledování průběhu onemocnění.

Jak často můžete porazit teplotu? Rozdíl mezi užitím antipyretika je nejméně 4 hodiny.

Je nutné, aby se teplota dítěte pohybovala v rozmezí od 37 do 38 stupňů? Ne, protože:

 • Až 38 stupňů, tělo aktivně a nezávisle zvládá onemocnění. S takovým indikátorem, dítě zůstane doma po dobu 3 dnů, a na 4. to bude ostře zlepšit - protilátky se vyvinuly, nemoc byla eradikována. Pokud zasáhnete - imunitní systém selže, mikroby zaútočí a nemoc bude zpožděna o několik týdnů.
 • Když je tyč až 37,5 stupňů, účinek antipyretika je téměř žádný.

Ve výjimečných případech může lékař předepsat antipyretika při teplotě 37,5-37,7 ° C.

Spravujeme to správně

Metody, jak se zbavit horečky během nemocí:

 • dostatek vody;
 • zastavit faktory způsobující teplo;
 • poskytnout antipyretikum;
 • otevřít / nahradit deku listem;
 • otřete končetiny teplou vodou.

Neustále krmit dítě antipyretikum - chybu. Správným přístupem k řešení tohoto problému je zastavení faktorů, které způsobují teplo.

V zánětlivých procesech je teplota dítěte sražena v důsledku snížení zdroje infekce. Záněty v krku jsou odstraněny opláchnutím, propíchnutím v krku a požitím protizánětlivých léčiv.

U virových onemocnění je virová aktivita snížena antivirotiky a těžkým pitím. Za studena s hustým zeleným snotem si umyjte nos fyziologickým roztokem. Obecným významem je, že pokud imunitní systém nemá co bojovat, jeho aktivita se snižuje.

Riziková, ale účinná metoda je pot. Pokud se dítě, které se vztahuje, začal potit, může být pokryta silněji a umožní tělu aktivně se potit. Riziko spočívá v tom, že je velmi obtížné zachytit okamžik aktivního pocení a není možné způsobit pot po zabalení - jedná se o chemickou reakci v těle. Pokus povede k horečce. Existuje však šance, že se chopí okamžiku a přirozeně odstraní teplo.

Vysoká teplota

Co když horečka dosáhne 39 stupňů nebo více? Rodičovské akce:

 1. Nezvyšujte přípustnou dávku antipyretika.
 2. Odhalte a odpojte dítě.
 3. Otřete si ruce, nohy a chodidla hadříkem navlhčeným v teplé vodě.
 4. Pijte. Pokud odmítne - nabídnout slámu. Nejjednodušší způsob, jak dát vodu dětem do 5 let, na rozdíl od jejich rozmarů, je injekční stříkačkou od Nurofen.
 5. Ocet nebo vodka se nedoporučuje používat na tvářích do 11 let - kůže je velmi jemná, dojde k podráždění a může dojít k tvorbě chemických popálenin.
 6. Pokud začaly křeče, zakalení vědomí, horečka stále stoupá, i když užíváte léky, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Komprese není aplikována na hlavu novorozenců - je možné vyvolat nárůst tepla. Neaplikujte mokrý, studený hadřík na hlavu novorozence - meningitida může začít. Tvář a čelo lze setřít pouze.

Jaké antipyretické použití?

Snížení teploty u dítěte se doporučuje u dvou přípravků s různými hlavními účinnými látkami.

První bází je ibuprofen, druhým je paracetamol. Užívání léků jeden po druhém účinněji sníží horečku.

Svíčky jsou pomalé, ale dlouhé. Dali:

 • na noc - zvyšuje se doba vystavení léku a matka může spát;
 • pokud užíváte antipyretika ústně, je nemožné.

Jak dát antipyretikum? Příjem antipyretika není spojen s příjmem potravy. Dávkování nezávisí na věku, ale na hmotnosti. V návodu připojeném k tabulce léků s váhou / věkem a odpovídající dávkou.

Nedoporučuje se překročit jednorázové / denní dávkování - mohou se objevit vedlejší účinky nebo alergické reakce.

Co když se teplota prudce srazí? Indikátory pod 36,6 stupně, až 34 jsou považovány za přirozenou reakci organismu. Po vysokém skoku a aktivním boji s nemocí se tělo oslabuje a trvá nějakou dobu, než se zotaví. Pokud nejsou pozorovány žádné jiné podezřelé symptomy (nedostatek chuti k jídlu, letargie, nevolnost, zvracení, křeče atd.) - stačí, aby tělo bylo zásobeno vitamíny a poskytlo čas na zotavení.

Očkování

Děti do 3 let jsou pravidelně očkovány. Teplo nebo horečka po očkování je přirozenou reakcí těla. V této době se protilátky produkují na virových kmenech, čímž se vytváří imunita.

Je to černý kašel, který způsobuje horečku až po těžké alergické reakce. Kdy se teplota po očkování chrlí? Po očkování razítky virů, které způsobují horečku, pediatrové doporučují matky, aby dávaly léky snižující horečku ihned po příjezdu domů, místo aby čekaly na skok. V některých případech předepsat antihistaminika, aby se zabránilo vzniku reakce ve formě horečky.

Užitečné video: jaká teplota by měla být sestřelena?

V závislosti na příčinách a příznacích je nutné snížit ukazatele teploty. Člověk by měl brát v úvahu individuální reakci těla a vyhnout se předávkování antipyretiky.

Dítě má horečku

Neustálým společníkem jakékoli infekční nemoci je zvýšení tělesné teploty. A navzdory skutečnosti, že se jedná o standardní reakci těla, mnoho rodičů neví, jak v tomto případě jednat. Přemýšlejí, kdy se teplota dítěte a jeho hodnota vůbec vyplatí. V tomto článku se budeme zabývat touto otázkou, která se týká mnoha rodičů, a také důvody, proč se to děje, hlavní symptomy, jak správně sestřelit a další užitečné informace.

Obecné informace

Tělesná teplota je indikátorem tepelného stavu těla, který odráží vztah mezi produkcí tepla celým tělem a jeho výměnou tepla s vnějším prostředím. Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36,5 ° a 37,2 °. Cokoliv nad nebo pod těmito ukazateli je považován za odchylku od normálního stavu. Rostoucí tělesná teplota je signálem pro tělo, že s ním něco není v pořádku. Nejčastěji to znamená, že imunitní systém zahájil proces řešení onemocnění. Jedná se o přirozenou obrannou reakci, která spojením různých biochemických reakcí ničí cizí mikroorganismy. Je rozdělen do několika poddruhů vzhledem k míře jeho zvýšení:

 • nízký stupeň - 37-38 stupňů;
 • febrilní - 38-39 stupňů.
Vše, co je nad značkou 39 stupňů, zvanou vysoká teplota, a má také svou vlastní klasifikaci:

 • pyretic - 39-41 stupňů;
 • hyperpyretický - více než 41 stupňů.
Tam je další gradace tělesné teploty: t

 • Normální ukazatel je od 35 do 37 stupňů (může se měnit v rámci těchto limitů v závislosti na pohlaví, věku, momentu měření, individuálních charakteristik atd.).
 • Hypertermie - tělesná teplota nad 37 stupňů.
 • Horečka - vysoká tělesná teplota, která zachovává procesy regulace tepla tělem, na rozdíl od nízké tělesné teploty.

Zvýšení tělesné teploty je vždy doprovázeno určitými symptomy a čím vyšší je, tím více se tyto příznaky objeví:

 • obecná malátnost;
 • bolesti těla;
 • bolest svalů;
 • bolest hlavy;
 • zimnice;
 • bolest v očích;
 • zvýšené pocení;
 • křeče;
 • závratě;
 • srdeční selhání a potíže s dýcháním;
 • halucinace a halucinace.
Když je tělesná teplota velmi vysoká, dochází k poklesu aktivity centrálního nervového systému, dochází k těžké dehydrataci, dochází k narušení krevního oběhu ak poklesu krevního tlaku.

Příčiny teploty u dětí

Podívejme se, proč se zvyšuje teplota dítěte. Za prvé, cizí bakterie a viry vstupují do těla přes respirační trakt nebo jiné zdroje. Jakmile je jejich záznam zaznamenán, náš mozek vyšle signál všem vnitřním orgánům, aby produkovaly speciální proteiny - pyrogeny. Přítomnost těchto látek v těle začíná proces zvyšování teploty.

Jakmile se to stane, jsou poslány jiné látky, aby bojovaly s nezvanými hosty - interferonovým proteinem a protilátkami. Interferon - hlavní bojovník s nechtěnými mikroorganismy. A tady je přímý vztah: tělesná teplota se zvyšuje a požadovaný protein bude také produkován více.

Když ji uměle snižujeme, produkce interferonu se snižuje a hlavní roli hrají protilátky. Úspěšně také překonávají infekci, ale neudělají to tak rychle jako interferon, takže proces hojení je výrazně zpožděn.

Tělo však může selhat, zejména u dětí, u nichž imunitní systém není tak stabilní jako u dospělých. V tomto případě se teplota může přiblížit nebezpečným ukazatelům pro dítě - od 39,5 ° do 41 °.

Když potřebujete porazit teplo dítěte

Zvažte, jakou teplotu by mělo dítě porazit. Pokud budeme analyzovat všechny výše uvedené a obrátíme se na názor většiny lékařů, můžeme konstatovat, že teploty až 38,5 stupně jsou normou pro infekční onemocnění, a to není užitečné střílet.

Konec konců, taková reakce těla pouze znamená, že imunitní systém funguje dobře. Pokud snížíte zvýšený výkon teploměru pomocí speciálních léků, oslabí to ochranu a může to ovlivnit průběh dalšího zotavení.

Výjimkou jsou děti s neurologickými patologiemi, křečemi a citlivostí na změny počasí. V takových případech se doporučuje použít opatření při teplotě 37,5 ° C. Také, pokud se vaše dítě cítí velmi špatně, trpí silnou svalovou nebo bolestí hlavy, pak je v takových případech také lepší uchýlit se ke snížení výkonu, ale dříve je lepší nejprve konzultovat s odborníkem.

Pokud nevíte, na jaký ukazatel snížit teplotu, pak mějte na paměti, že neexistuje jasná norma teploty, liší se od 36 do 37 stupňů pro každé dítě, v závislosti na věku. Například u kojenců je tento indikátor obvykle blíže 37 stupňům au starších dětí je již nižší. Ale to vše je individuální a standard 36,6 ° se obvykle neprovádí v praxi.

Jak správně snížit hodnoty teploměru, pokud nemůžete užívat léky

Vidíte-li, že teplota ve vašem nemocném dítěti dosahuje 39 stupňů, a drogy jsou z nějakého důvodu kontraindikovány, můžete se pokusit je snížit bez nich.

Pro začátek vysvětlíme procesy, které se vyskytují v naší zemi a ovlivňují indexy tělesné teploty.

Lidské tělo samo produkuje teplo, takže pokud má vaše dítě vysokou teplotu, je nutné snížit jeho produkci. K tomu, nenechte batole pohybovat hodně, jíst pevně a pít horké nápoje. Je lepší poskytnout mu lehký režim a lehký nápoj.

Dalším důležitým procesem je uvolňování tepla. Zde je to naopak, je třeba ji zvýšit. To pomůže v tomto chladném vzduchu v místnosti, asi 18 stupňů. V tomto případě by dítě nemělo zamrznout, stačí, když tento vzduch vdechne. A stále potřebují aktivní pot, pomoc s tímto hojným nápojem.

Tím, že snížíte výrobu tepla a zvýšíte jeho dopad, můžete přirozeně snížit odečet teploměru.

Pokud jde o první lékařskou pomoc v případě, že v domě nebyla antipyretika nebo nechcete uchýlit se k léčivým přípravkům, můžete aplikovat utěrku vodou. Pro tento účel však nepoužívejte studenou vodu, ani nepotřebujete led nebo jiné studené předměty. Ale touto metodou dosáhnete pouze chlazení kůže samotné, ale uvnitř těla se teplota nejen nesníží, ale také zvýší! K tomu dochází v důsledku křeče kožních cév, které se na chvíli uzavírají a nedávají teplo. Přirozeně, díky těmto událostem se blahobyt dítěte zhorší.

K dispozici je další metoda tření, která se používá pouze pro dospělé, ale nedoporučuje se pro děti - tře se alkoholem nebo octem. Čistě fyzicky je tato metoda poměrně účinná, protože pot s výpary alkoholu nebo octa se rychleji vypařuje, a tak odvádí část tepla. Ale přes jemnou a tenkou kůži dítěte dochází k rychlému pronikání těchto látek do krve a otravuje jeho tělo. Čím mladší je dítě, tím rychleji se škodlivé látky hromadí v jeho krvi. Proto jako utěrku používejte pouze vodu.

Co může teplota způsobit a co by mělo být zlikvidováno

Pokud výše uvedené metody nepomohou a teplota dítěte se nesníží, pak rodiče potřebují vědět, co mají v takových případech léčit.

K dnešnímu dni existují dvě látky, jejichž použití je schváleno lékaři po celém světě jako samostatná léčba vysoké horečky u dítěte. Tyto látky jsou součástí různých léků, ale mají mezinárodní názvy - to je paracetamol a ibuprofen. V lékárně se zeptejte účinné látky, která vám řekne, zda stojí za to tuto antipyretickou látku použít. Drogy založené na těchto dvou látkách jsou účinné a bezpečné a dobře se hodí k sobě. Samozřejmě, všechny tyto pozitivní vlastnosti budou probíhat při dodržení předepsané dávky a pravidel podávání.

Často se při hledání účinných antipyretických léků dá koupit špatné drogy a používat je bez znalosti nebezpečí. Tyto léky zahrnují aspirin a analgin. První je nebezpečný pro děti v případě SARS. Potvrzuje se, že aspirin může způsobit Rayův syndrom u dítěte - akutní tuková dystrofie jater. To někdy vede k nenapravitelnému poškození jaterních buněk a v mnoha případech k smrti. Mimochodem, věk, kdy není bezpečné užívat aspirin, trvá až 18 let.

Další droga, analgin, je často používán pohotovostními lékaři v kritických podmínkách. Lékaři nedoporučují používat samostatně. Koneckonců, tento lék má spoustu nežádoucích účinků, které jsou zvláště nebezpečné pro dítě. Analgin může způsobit nejvíce poškození oběhového systému.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný lékař Evgeny Olegovich Komarovsky se etabloval jako kompetentní pediatr, který poskytuje praktické rady a pomáhá mnoha rodičům získat odpovědi na naléhavé otázky. Učíme se, co si Komarovsky myslí o vysoké teplotě dítěte.

Jevgenij Olegovich věří, že každé dítě je svým způsobem individuální a není možné určit pro všechny děti, že indikátor teploměru, na kterém by měla být přijata nezbytná opatření. Někdo dokonce na 39 stupních se cítí dobře a někdo už na 37,5 ° je špatný. Proto doporučuje sledovat stav dítěte a pokud není vůbec dobrý, je třeba snížit teplotu před příchodem lékaře. Pro tyto účely se Komarovsky drží stejného názoru, který jsme zmínili výše, tedy:

 • Zajistěte v místnosti chladný vzduch (zatímco dítě musí být oblečeno v teplém, suchém oblečení).
 • Dejte pít dostatek tekutin pro lepší pocení. Pro tyto účely Komarovsky radí dávat odvar z rozinek nebo kompotů ze sušeného ovoce. Často používá lidé malinový čaj, nedoporučuje dávat děti až jeden rok obecně, a starší děti pouze jako další nápoj. Faktem je, že maliny způsobují příliš mnoho pocení a pak dehydrataci.
 • Komarovsky nepovažuje ventilátor, ocet, alkohol, studenou vodu, led a jiné lidové metody za účinné a v některých případech dokonce nebezpečné.

Za takové případy považuje febrifuge:

 • dítě má velmi špatný zdravotní stav;
 • přítomnost všech patologických stavů nervového systému, které mohou způsobit záchvaty;
 • indikátory teploměru nad 39 stupňů.
Komarovsky považuje Paracetamol za nejvhodnější antipyretikum pro děti, protože je bezpečný, účinný a přichází v mnoha formách.

To jsou hlavní body, jak správně snížit teplotu dítěte doma a jaké aktivity ho mohou zhoršit. Vždy požádejte o pomoc odborníky a neošetřujte dítě sami. Přejeme Vám zdraví pro vaše rodiny!

Jaká je teplota dítěte a co by mělo být sestřeleno?

Mnoho nemocí z dětství je doprovázeno horečkou. Co by v tomto případě měli dělat rodiče?

Jaká teplota by měla být u dítěte sražena? Kdy je lepší nezasahovat?

Obecné informace

Horečka je nepříjemný, ale pozitivní příznak.

To naznačuje, že tělo odolává onemocnění.

Specifičnost dětství spočívá v tom, že imunita dítěte je pouze rozvinutá.

Aby byla imunitní odezva silná, aby si tělo zvyklo účinně bojovat proti nepříznivým účinkům, není nutné zasahovat do přirozených procesů přirozeného dětského organismu. Boj s nemocí, to "přehřívá". To je přirozené.

Pokud však snížíte teplotu, jakmile skočí, tělo nebude muset bojovat s touto nemocí. Teď bojujeme, ne samotné tělo. Imunita není rozvíjena.

Pokud tedy dítě toleruje zvýšenou teplotu relativně klidně, nepřekročí kritické hodnoty (39 stupňů a výše) a nedrží se příliš dlouho, nemělo by být poraženo.

Výjimky z tohoto základního pravidla jsou následující:

 1. Dítě je velmi malé (dítě).
 2. Pacient netoleruje teplotu, trpí, nemůže spát.
 3. Hrozí nebezpečí pro srdce, ledviny, játra, mozek, právě kvůli velmi vysoké teplotě.
 4. Zvýšená teplota způsobuje křeče, trvá příliš dlouho.

V těchto případech je nutný náš zásah.

Jaké jsou běžné hodnoty?

Dítě ve věku 5-6 let a starší má obvykle stejnou teplotu jako dospělý - 36 a 6 let.

U mladších dětí je méně stabilní.

Teplotní výkyvy v rámci několika desetin stupně a dokonce i celá míra pro děti jsou přirozené.

Tyto kapky by neměly být rušeny. Uteklé dítě může být horké, ale není nemocný.

Teplota je příznakem nemoci pouze spolu s dalšími příznaky (slabost, kašel, kýchání, bolest, nevolnost, zvracení, špatná zima, potíže s dýcháním, zarudnutí nosohltanu, vyrážka).

V některých případech mají děti mladší 5 let teplotu přibližně 37 stupňů, s kolísáním až 3–4 desetiny v obou směrech. To je normální.

U kojenců jsou možné jednotlivé odchylky (u konkrétního dítěte se teplotní norma liší od normy pro ostatní děti stejného věku): pokud existuje taková odchylka, může rozhodnout pouze pediatr.

Orientace je lepší pro celkovou pohodu dítěte: sama o sobě nepatrně zvýšená teplota u malých dětí není nebezpečná. Nicméně významná odchylka od normy, a to i při absenci jiných rušivých symptomů, vyžaduje okamžitou reakci dospělých.

Redakční rada

Existuje řada závěrů o nebezpečích detergentní kosmetiky. Bohužel ne všechny nově vyrobené maminky je poslouchají. V 97% dětských šamponů se používá nebezpečná látka nátriumlaurylsulfát (SLS) nebo jeho analogy. O účincích této chemie na zdraví dětí i dospělých bylo napsáno mnoho článků. Na přání našich čtenářů jsme testovali nejoblíbenější značky. Výsledky byly zklamáním - nejvíce propagované společnosti ukázaly přítomnost těch nejnebezpečnějších složek. Abychom neporušili zákonná práva výrobců, nemůžeme jmenovat konkrétní značky. Společnost Mulsan Cosmetic, jediná, která prošla všemi testy, úspěšně získala 10 bodů z 10. Každý výrobek je vyroben z přírodních surovin, zcela bezpečný a hypoalergenní. Určitě doporučujeme oficiální online obchod mulsan.ru. Pokud pochybujete o přirozenosti své kosmetiky, zkontrolujte datum exspirace, nemělo by překročit 10 měsíců. Přijměte pečlivě výběr kosmetiky, je to důležité pro vás a vaše dítě.

Důvody pro zvýšení

Hlavní důvody:

 • dítě se přehřálo (běžel dlouho a hrál rychle);
 • zuby jsou řezané;
 • nedávno očkované (symptom lze pozorovat během týdne po něm);
 • alergická reakce (na potraviny, pachy, zvířecí chlupy nebo něco jiného);
 • dítě bylo velmi znepokojeno;
 • virová, bakteriální infekce;
 • jiné nemoci (plané neštovice, angíny, spalničky, šarlatová horečka, meningitida, bronchitida, faryngitida, pneumonie, stomatitida, sinusitida, gastroenteritida);
 • apendicitida;
 • intestinální obstrukce;
 • otrava;
 • selhání ledvin;
 • srdeční problémy.

Někdy rodiče sami mohou určit příčinu. Ale pokud máte pochybnosti, je nejlepší zavolat lékaře.

Jak pochopit, že dítě má otravu? Přečtěte si o tom z našeho článku.

Jak rozumět bez teploměru?

Bez teploměru to určitě nelze říci.

Pokud má dítě horké čelo, kůže zčervená a zarudnutí trvá nejméně hodinu, dítě je vzrušené nebo naopak neobvykle pomalé, chce pořád pít, stojí za to dát mu teploměr.

Spolehlivějším způsobem měření teploty u kojenců je teploměr v řiti (ale tímto způsobem můžete měřit teplotu spíše elektronickým než skleněným rtuťovým teploměrem), nebo je třeba udržet teploměr pod paží dítěte.

Jakou teplotu je třeba snížit?

Pro kojence (do 1 roku věku) je kritický bod 38 stupňů. Když je teplo nad touto značkou, mohou se vyskytnout komplikace v srdci, nervovém systému, mozku, ledvinách a dehydrataci.

Všechny tyto nepříjemné následky jsou možné pouze s dlouhodobým teplem, ale musíte je okamžitě zastřelit.

Pro děti starší než jeden rok je kritická známka 39 stupňů. Stejné komplikace jsou také pravděpodobné, pokud horečka trvá dlouho.

Jsou děti, pro které je charakteristická individuální nesnášenlivost tepla. Trpí z toho moc, nejsou schopni usnout, mohou bloudit, stěžovat si, plakat, být velmi nervózní, dokonce i panika. Někteří lidé mají křeče. Jiní mají potíže s dýcháním.

V případě zjevného nepohodlí, vážného stavu dítěte jsou dospělí povinni zasáhnout a odstranit příčiny tohoto stavu.

Jak rychle snížit teplo?

Antipyretika

Nyní sníží teplo u dětí doma pouze s paracetamolem nebo přípravky s ibuprofenem.

Paracetamol může být nazýván Efferalgan, Tsefekon-D, Calpol, Panadol a jen Paracetamol. Mezi těmito léky není významný rozdíl.

Ibuprofen je Nurofen, Monrin, Ibufen a Ibuprofen sám.

Použití aspirinu a analginu není dovoleno kvůli nebezpečným vedlejším účinkům.

Paracetamol i ibuprofen jsou stejně bezpečné, pokud je pozorováno dávkování a intervaly mezi dávkami.

Dávkování:

 • paracetamol: 10-15 mg na 1 kg hmotnosti najednou, nejvýše 60 mg denně;
 • Ibuprofen: 5-10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti v jedné dávce, ne více než 20 mg denně.

Intervaly příjmu:

 • pro paracetamol: nejméně 4 hodiny (lepší - 6 hodin);
 • pro ibuprofen: nejméně 6 hodin (lepší - 8 hodin).

Paracetamol je považován za mírnější antipyretikum. Ibuprofen je silnější a účinnější.

Mohou být střídány: podejte paracetamol, po 4-6 hodinách ibuprofen, pak po 6-8 hodinách paracetamol znovu.

Stejná léčiva jsou dostupná ve formě suspenzí a rektálních čípků.

Působí rychleji (20 minut po aplikaci) než tablety (30-40 minut po aplikaci).

Při správném dávkování a intervalech mezi dávkami nezáleží na věku dítěte.

Lidové léky

 1. Bohatý teplý nápoj. Když se potíme, naše tělo vychladne. Dítě, jehož horečka, žádá o pití. Horký nebo studený nápoj by neměl být podáván: musí být teplý. Můžete si připravit vařenou nebo minerální vodu (bez plynu), brusinkovou šťávu, dogrose bujón (v termosce trvá alespoň 24 hodin), malinu, černý rybíz nebo sušený ovocný kompot, limetkový čaj, heřmánkový čaj, zelený čaj s malinovým džemem.
 2. Odvod vody. Dítě můžete otřít teplou vodou a poté otřít ručníkem. Voda se vypařuje jako pot a teplo klesá. Použití octa, alkoholu, vodky, studené vody je nemožné. Použití studené vody může vést k cévním křečím.

Vodku, alkohol a ocet lze vstřebat kůží a otrávit tělo dítěte.

 • Čistící klystýr. Doporučuje se zejména pro otravu, aby se odstranily toxiny ze střev, ale lze ji použít i s normálními SARS. Objem vody - 10 ml na 1 kg hmotnosti, voda při pokojové teplotě, je možné s malým množstvím sody. Tato metoda není ideální, protože voda umyje nejen škodlivé látky, ale také blahodárné bakterie, díky nimž je potrava trávena ve střevech.
 • Lisuje z bylinných odvarů. Obvykle se používá řebříček. Vývar se ochladí, pak se na čelo položí gáza.
 • Vytváření příjemného prostředí v místnosti. Návrh by neměl být, ale ideální teplota je 17-18 stupňů, neměli byste znovu zaplést dítě, i když je studený, můžete ho pokrýt teplejší, ale pokud je horký, je lepší ho přikrýt listem než přikrývkou. Nefoukejte pacienta ventilátorem kvůli nebezpečí pneumonie.
 • na obsah ↑

  Co dělat?

  • uspořádat ponor nebo zapnout ventilátor, i když je možné a nutné větrat místnost i v chladném počasí;
  • dát dítěti studený nápoj, protože to vede ke zúžení cév a může způsobit záchvaty; nemůžete dát horké nápoje, protože teplo z ní bude růst;
  • snížit teplotu pod kritickou značku (38 stupňů pro děti mladší než jeden rok, 39 stupňů pro děti starší než jeden rok), pokud dítě netrpí zvýšením, protože brání rozvoji imunity;
  • vykoupejte dítě v horké nebo studené vodě, na čelo naneste ledové obklady;
  • nutit dítě k jídlu, pokud nechce, protože během nemoci se tělo zaměřuje na plnění svého úkolu: bojuje s hrozbou - kromě toho, když jíme, tělesná teplota se poněkud zvyšuje;
  • otřete dítě octem, alkoholem, vodkou;
  • zabránit tomu, aby dítě dělalo běžné věci, které jsou pro něj zajímavé, pokud je to schopen: uzdravení může být zpomaleno v důsledku nudného ležení v posteli, deprese dítěte.

  Dítě zůstává v posteli, pouze pokud mu lékař doporučil odpočinek.

  Je možné chodit s dítětem a koupat se?

  Riziko představuje jak chůze, tak koupání v mnoha nemocech. Ale pokud je počasí dobré, lékař nevadí, můžete a měli byste chodit bavit dítě. Depresivní stav dítěte nepřispívá k uzdravení. Pokud je to možné, měl by během své nemoci žít celý život.

  Je možné koupat dítě v teplé vodě a někdy je to užitečné. Ale zpoždění koupání je nežádoucí.

  Dítě se může ponořit, pak otřít ručníkem a odnést do postele. Někdy koupání pomáhá snižovat horečku.

  Pokud se teplota dítěte prudce, nečekaně a rychle zvedla, okamžitě, jakmile si to všimnete, zavolejte sanitku. Nedělejte nic před příchodem lékaře.

  Dr. Komarovsky o nouzové péči se zvyšující se tělesnou teplotou u dítěte:

  Prosíme Vás, abyste se sami neošetřili. Zaregistrujte se u lékaře!

  Jakou teplotu má sestřelit dítě a kdy: vlastnosti tepla u kojenců a dětí starších než 1 rok

  Virová infekce je obvykle doprovázena horečkou - první známkou onemocnění je zvýšená tělesná teplota. To znamená, že vaše imunita bránila tělo a vysoká teplota přispívá k ještě lepšímu boji proti viru.

  Pokud se během onemocnění objeví horečka, znamená to, že máte výbornou imunitu. Je nežádoucí chladit teplotu na 38,5 ° C, protože to může snížit ochrannou funkci těla.

  Vysoká teplota ukazuje, že tělo dítěte úspěšně bojuje s infekcí.

  Jaké jsou stupně horečky?

  V závislosti na tělesné teplotě se rozlišují tyto stupně horečky:

  1. subferal –37,2 - 38 stupňů (doporučujeme číst: co dělat, pokud je dítě ve věku 2 měsíců a teplota je 37?);
  2. febrile - 38 - 39,1 stupňů;
  3. hypertermický - od 39.1 a vyšší.

  Pro kojence je tělesná teplota 37-37,1 ° C v normálním rozmezí (viz také: jak správně měřit teplotu dítěte pomocí rtuťového teploměru?). Pro děti do 3 let nepředstavuje žádné nebezpečí. Hypertermie může nastat z různých důvodů:

  • dítě křičí a pláče;
  • přejídání dítěte;
  • v důsledku koliky;
  • dítě je horké;
  • drobky v horké vodě;
  • dítě má řezané zuby;
  • očkování.

  Současně s ledvinami, nervovými a kardiovaskulárními systémy dochází k velkému zatížení. Horečka přispívá k posílení metabolických procesů, díky čemuž je narušena rovnováha vody a soli, tělo je energeticky vyčerpáno a rychle dehydratováno. Pokud horečka přetrvává po dlouhou dobu, může způsobit otok mozku, zvýšit viskozitu krve, snížit krevní tlak nebo hypoxii.

  Stačí jen srazit velmi vysokou teplotu, která překročila značku 38-39 stupňů

  Chcete-li snížit teplo začít v případě, že je v hypertermické oblasti. Malé děti, i při teplotách nad 38,5 ° C, se mohou cítit normálně a být aktivní. V tomto případě není nutné ji snižovat, jen sledovat stav dítěte. Pokud se dítě necítí dobře, musí být horečka snížena všemi možnými prostředky.

  Nevýhody antipyretik

  Při užívání antipyretik existuje řada nevýhod:

  1. produkce interferonu, která působí proti virům, zastaví;
  2. existuje negativní vliv na ledviny, srdce, játra a žaludek, mohou se vyskytnout komplikace;
  3. může způsobit alergie ve formě kopřivky, svědění a otok;
  4. existuje riziko, že nebude včas detekována pneumonie, což může být způsobeno akutní respirační virovou infekcí.

  Kdy je nutné snížit teplotu u dítěte?

  Případy, kdy je teplota pro dítě nebezpečná a musí být sestřelena:

  • Teplota nad 39⁰С. To může nastat při bakteriálním, virovém nebo plísňovém onemocnění: SARS, otitis media, faryngitida, stomatitida, spalničky, plané neštovice, bolest v krku, meningitida a další. Pokud máte pochybnosti o tom, zda snížit teplotu, věnujte pozornost blahobytu dítěte a zjistěte, zda se bude dále zvyšovat. Když se dítě cítí pohodlně a používá velké množství tekutin do 39 ° C, je možné léky odložit až do konce. Pokud teplota prudce stoupne, dejte lék ihned.
  Pokud je dítě dostatečně ostražité a neodmítá pít těžce, můžete trochu počkat s léky.
  • Teploty nad 38 ° C u kojenců, protože děti do jednoho roku jsou ohroženy. Během horka se aktivují jejich metabolické procesy a tělo se rychle dehydratuje, což může způsobit komplikaci srdce a nervového systému. Když teplota stoupne nad 38, 5 ° C během horečky u malých dětí, je žádoucí ji snížit, ale v každém případě může správné rozhodnutí učinit pouze lékař po vizuální kontrole.
  • Teploty nad 38 ° C u dětí náchylných k febrilním záchvatům - přecitlivělost na individuální teplotu. To je typické pro děti do 6 let. Ve vyšším věku se nervový systém stává více formovaným a křeče již nevznikají. V případě febrilních záchvatů musí být dítě předvedeno neurologovi. Pokud se při zvýšených teplotách vyskytne i jeden záchvat, je nutné dát dítěti antipyretikum.
  • Pro dítě je těžké dýchat nosem. Dýchání drobků ústy vede k vysychání sliznic a rychlému šíření viru, který je schopen proniknout do dolních dýchacích cest. V průběhu ohřevu se tyto procesy vyskytují intenzivněji. Navíc potíže s dýcháním nosem mohou vést k hypoxii. Nedostatek kyslíku je pro zdraví novorozenců velmi nebezpečný.
  • S kardiologickými, neurologickými a plicními chorobami. Aby se zabránilo výskytu komplikací v srdci, centrálním nervovém systému a dýchacích orgánech, je nutné snížit teplotu nad 38,5 ° C.

  Teplota 38 ° C u dítěte: snížení nebo ne?

  Pokud má dítě teplotu 38 ° C, stojí za to snížit? Vše záleží přímo na jeho pohodě. U některých závažných bakteriálních infekcí a škodlivých virů chřipky dochází k intoxikaci těla pacienta. V tomto případě, již při teplotě 38 stupňů, stav dítěte výrazně zhoršuje: slabost, zimnice, bolesti hlavy a bolesti svalů se objeví. Pro zlepšení jeho zdraví a zmírnění horečky je nutné dát dítěti febrifuge. Nicméně, s dobrým zdravotním stavem kojenců během horečky, to je lepší dělat bez drog.

  Kdy to stojí za to vyzvánět alarm?

  Obvyklý výskyt horečky by neměl vyvolat poplach, ale v některých případech byste měli okamžitě zavolat lékaře. To musí být provedeno v následujících situacích:

  1. během horečky u dítěte studené končetiny, který je jeden z znamení pre-konvulzivní stav;
  2. dítě nedosáhlo věku jednoho, rychle rostoucí teplo může vést k výskytu záchvatů;
  3. dítě je bledé a velmi pomalé, má chlad nebo dokonce ztrátu vědomí;
  4. teplota překročila 40 stupňů;
  5. tělo ztratilo většinu své tekutiny s trvalým průjmem nebo zvracením;
  6. úzkost dítěte s horečkou, neustálý pláč;
  7. febrilní horečka neodezní déle než 3 dny.

  Teplota po očkování

  Reakce na očkování se často projevuje ve formě horečky. Obávám se, že to nestojí za to. Během horečky, tělo začne produkovat nezbytné protilátky - to znamená, že imunitní systém vstal na obranu a začal bojovat s virem.

  Hypertermie je často pozorována po těchto vakcinacích:

  • z DTP;
  • z BCG;
  • z ČKS.

  K očkování obvykle dochází během dvou dnů. Se zavedením živé vakcíny je hypertermie pozorována během 7-10 dnů - tato reakce je považována za normální.

  Některé běžné očkování mohou způsobit horečku.

  Jaká teplota není nebezpečná a co musíte sestřelit:

  • Zpravidla se v prvních 2-3 dnech po očkování udržuje nízká horečka. Omezit to nestojí za to. Nechte tělo produkovat nezbytné protilátky pro ochranu.
  • Vysoká hypertermie do 39 stupňů a špatný stav dítěte představují nebezpečí pro tělo dítěte, proto je třeba okamžitě zavolat lékaře. Mezitím je nutné mu podat antipyretikum: paracetamol nebo ibuprofen.
  • Nejvyšší horečka může nastat po očkování DTP. Tato reakce dává černý kašel, který je součástí vakcíny. V teple může značka dosáhnout 40 stupňů. Situaci komplikuje skutečnost, že tato horečka neprojde do 3 dnů a je těžké ji snížit. Při této reakci je žádoucí, aby následující vakcína prováděla ADS bez pertussis.

  U těžkých reakcí na očkování (vysoká hypertermie a zhoršení neurologického stavu) je dítě ze zdravotních důvodů vysazeno. Očkování se na nějakou dobu přenáší nebo vůbec ne.

  Metody snižování teploty

  Existují metody, jak snížit teplo bez použití léků:

  1. Je nutné odstranit veškeré oblečení od dítěte (mírná teplota je schopna udržet krok, protože dítě je příliš teple oblečené). Dítě musí být bez pleny, jinak přítomnost pleny situaci zhorší.
  2. Otřete tělo dítěte tampónem namočeným v teplé vodě.
  3. Snažte se dítě vykoupat po dobu 10 minut, namočte ho hlavou. Pak jej bez otírání vložte do ručníku a odneste do větrané místnosti. Je třeba mít na paměti, že při koupání a otírání by se teplota vody a těla dítěte neměla lišit o více než jeden stupeň, jinak hrozí riziko vazospazmu. Když chlad začne během horečky, plavání a tření je zakázáno!
  4. Dává více tekutiny. Děti potřebují dát více prsou. Starším dětem je dovoleno dávat slabě okyselenou vodu, stejně jako limetku a malinový odvar s medem. Při pocení bude horečka ustupovat. Poté, co se dítě potí bez otírání, položte na něj suché prádlo.
  5. Pokud je třeba podat lék, je povoleno použití paracetamolu a ibuprofenu. Kromě těchto léků nemají děti dovoleno dávat nic, zejména aspirin, zakázané Světovou zdravotnickou organizací.
  6. Někdy ani drogy nepřinesou úlevu, pak musíte zavolat sanitku. V extrémních případech budou lékaři dávat dítěti šanci na úlevu od tepla.
  7. V noci se snažte změnit dítě a pokud možno vyměnit ložní prádlo. Obvykle se vysoká teplota, která nespadá po dobu 6 dnů, snižuje v noci, což vede k tomu, že se začíná hojně potit. Aby se zabránilo nadměrnému vychlazení těla dítěte a vzniku možných komplikací, je nutné jej včas nasadit do suchého a čistého oblečení.

  Pojďme to shrnout

  Jakou teplotu může poškodit tělo dítěte a který z nich by neměl být sestřelen? Je nutné se uchýlit k poklesu v následujících situacích:

  • s hypertermií nad 39 stupňů, bez ohledu na typ onemocnění;
  • při závažných reakcích na vakcínu;
  • přetrvávání hypertermie po dlouhou dobu, špatně temperovaná teplota;
  • v přítomnosti febrilních záchvatů;
  • těžké intoxikace;
  • s těžkým dýcháním nosem.

  Ve všech ostatních případech je možné se zbavit horečky bez použití antipyretik. K tomuto účelu se doporučuje dávat dostatek nápojů, nezpracovávat dítě příliš teple, být ve větrané místnosti a pravidelně provádět mokré čištění.