Jak léčit kotě, která má nachlazení

Kočky, stejně jako lidé, mohou trpět nachlazením. I když se to děje velmi zřídka, stále potřebujete vědět, jak patologie postupuje, proč se může vyskytnout a jak se jí zbavit. Pokud je kotě studené, musíte okamžitě jednat.

Příznaky nachlazení u koček

Než víte, co dělat, když se kotě dostane zima, je nutné dobře porozumět symptomům nemoci. Obvykle jsou pozorovány následující projevy:

Oblíbený, který chytil chlad, se velmi rychle unaví, odmítá hrát, často kýchá, spí více. Když veterinář zkoumá kotě, všimne si při dýchání a výdechu sípání a výtok z nosu. Takové onemocnění, které může vést k různým komplikacím, je těžké přežít.

Ve skutečnosti postupuje a může se stát chronickým. To nakonec povede k vážným problémům ve zdraví zvířete.

Jak léčit doma?

Pokud je kotě studené, ale nemoc je mírná, pak je terapie povolena doma. K tomu je dobré vědět, jak zacházet s kotětem, které zachytilo nachlazení, aby nedošlo ke zhoršení onemocnění.

Především musíte sledovat svého domácího mazlíčka. Pokud po dni jeho stav zůstane vždy špatný, měli byste určitě navštívit veterináře. V tomto případě napíše vhodné léky.

Pokud se zdraví kočky zlepší, můžete provádět léčbu doma. V tomto případě mohou pomoci různé terapie, když je kotě studené a kýchá. Za prvé, kočka potřebuje kompletní odpočinek. K tomu je třeba ji přemístit do teplé a suché místnosti. V tomto případě se vyvarujte průvanu.

Také, pokud je kotě studené, budete muset dát to pít co nejčastěji. Nejlepší je pít teplé mléko.

Je také dovoleno ohřívat obklady, aplikovat ohřívací podložku. Tyto postupy pomohou stabilizovat průtok krve, což pomůže kočce zahřát.

Nos bude také potřebovat péči, pokud má kočka chlad. Musí být vyčištěno. Chcete-li to provést, musíte z trubky vyhodit trubku a zachránit kočku před chladem. Také, pokud zvíře chytil nachlazení, můžete ho masírovat. Tento postup napomáhá ohřátí zvířete, zlepšuje krevní oběh.

Léčba léky

Pokud zima v kotě neodejde s domácí léčbou, pak byste měli navštívit lékaře. Kontroluje zvíře a předepíše vhodnou léčbu. Léčebný plán zahrnuje léky, které musí být prováděny výhradně podle pokynů specialisty.

Veterinář obvykle předepisuje následující léky, pokud má kočka chlad:

 • Antipyretika, pokud je horečka.
 • Expektoranty pro sípání.
 • Léky, které ničí patogeny.
 • Léky, které pomáhají normalizovat imunitní funkci.
 • Vitamíny.

Antibiotika jsou předepisována pouze v případě, že je zima silná nebo je doprovázena dalším infekčním onemocněním. Pokud kotě dlouho odmítne jíst vodu, může mu veterinář poradit, aby vložil kapátka.

Preventivní opatření

Nejlepší je okamžitě se postarat, aby domácí zvíře nebylo v budoucnu chyceno. Dodržujte následující preventivní opatření:

 • Když se mazlíček zvlhne v dešti, je důležité ho okamžitě vysušit. Pak mu zajistěte teplé, suché místo.
 • Voda při koupání kotě by měla být teplá, pak ji otřete pouze suchým ručníkem. V žádném případě nelze zvíře umýt v místnosti s průvanem.
 • Měli byste nosit teplé oblečení na procházku, aby se zabránilo hypothermia.
 • Pokud se majitel rozhodl změnit kočičí dietu, musíte to udělat postupně.

Každý člověk by měl pochopit, že pokud je kotě studené, nad ním visí nebezpečná hrozba. Už během 5-10 dnů může nemocný mazlíček zemřít, pokud nezačne vhodnou léčbu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat malým koťatům, která dosud nevyvinula imunitu.

Kočka chytila ​​zimu: co léčit

Nachlazení je zvláštní nejen pro lidi, ale i pro naše menší bratry. K této chorobě jsou zvláště náchylné kočky.

Kočka chytila ​​chlad - co léčit a co s chladem?

S takovými otázkami dnes mnoho majitelů nadýchaných domácích mazlíčků oslovuje veterináře. Hlavní příčinou nachlazení u koček je hypotermie. Pokud zvíře často chodí po ulici nebo je vystaveno běžným vodním procedurám, je riziko chytání studené více než vysoké.

Faktory

V důsledku poklesu teploty v těle zvířete dochází k malému selhání imunitního systému, který vytváří příznivé podmínky pro pronikání a reprodukci patogenních bakterií z prostředí. Proto, pokud se kočka chytila ​​za studena, v první řadě by měl být vybaven komfortním teplotním režimem nejméně 20-22 stupňů.

Zpravidla se nachlazení u koček nejčastěji vyskytuje v dětství. Imunita malého koťátka ještě není plně utvořena, a proto není schopna plně bojovat s viry a bakteriemi zvenčí. Nedostatečné očkování je dalším faktorem, který předurčuje vývoj nachlazení. Předpoklady, že kočka chytila ​​chlad, mohou být také:

 • Chůze v chladném nebo deštivém počasí;
 • Návrh;
 • Koupání ve studené vodě;
 • Změna krmiva pro domácí zvířata a výživy.

Příznaky nachlazení u koček

Co když má kočka chlad? Než tento problém vyřešíte, musíte objasnit příznaky onemocnění. Mnohé z projevů běžného nachlazení jsou spojeny s jinými chorobami, včetně infekčního typu, alergií. Pokud má vaše kočka chlad, s největší pravděpodobností má následující příznaky:

 • Apatie a slabost;
 • Kýchání a kašel;
 • Horší chuť k jídlu;
 • Suchý a horký na dotek nosu;
 • Zčervenání a slzení očí;
 • Zvýšená tělesná teplota.

Studená zvířata se rychle unaví a většinu dne spí, trochu se pohybují. Podrobnější vyšetření může také odhalit sípavý dech u nemocné kočky nebo nosní sliznice. Stejně jako většina ostatních teplokrevných zvířat trpí i kočky chladem. Riziko, že kočka chytila ​​nachlazení je, že se zánětlivý proces vyvíjí rychle a bez včasné léčby je rychle zhoršován řadou komplikací. Pokud nechcete jít k lékaři včas s otázkou, kočka chytila ​​studené - jak se k ní chovat, zánět může jít do otoku průdušek a plic, provokovat patologické procesy v kloubech a ledvinách zvířete. Ale i když je zima pomalá a asymptomatická, může způsobit vážný úder imunitnímu systému kočky a stát se chronickým.

Metody zpracování

První věc, která by měla být provedena v případě, že kočka má nachlazení, je poskytnout zvířeti odpočinek a suché teplo, místo k odpočinku. Zabraňte tvorbě průvanu v místnosti, kde žije domácí zvíře, sledujte teplotu a úroveň vlhkosti v místnosti. Měli byste také nabídnout nemocnou kočku teplý nápoj - vodu, kuřecí nebo rybí vývar, mléko v neomezeném množství. Pro posílení imunitního systému, vařit vývar se zeleninou - mrkev, květák nebo rajčata, čerstvé zelené. Kočka chytila ​​chlad - jak zacházet s chladem? V mírnějších formách nemoci, výživa, dostatečné pití a odpočinek jsou dost: zbytek práce bude prováděna imunitním systémem. V obtížných situacích veterináři předepisují antibiotika a injekce antivirových sér. Je velmi nebezpečné používat léky bez doporučení ošetřujícího veterináře.

Prevence

Pokud nevíte, co dělat, pokud má kočka chlad, předem se postarejte o prevenci nachlazení, postupujte podle jednoduchých preventivních opatření:

 • Pokud je zvíře mokré z ulice, okamžitě ho osušte a umístěte na teplé, suché místo;
 • Při koupání domácího mazlíčka dodržujte základní principy: teplou vodu, otřete suchým ručníkem a vyhýbejte se průvanu;
 • V chladném počasí, předtím, než půjdete s kočkou na procházku, oblečte si teplou kombinézu do vašeho domácího mazlíčka, která ho ochrání před podchlazením a vlhkostí;
 • Snažte se dramaticky měnit dietu kočky. Zavést nové krmivo nebo jídlo menu postupně.

Zvláště opatrní musí být majitelé krátkosrstých nebo bezsrstých zvířat, protože se často stávají oběťmi nachlazení.

Cat Colds: Příčiny, příznaky a léčba

Lidé jsou tak frivolní na katarální nemoci, že onemocní, ani nepřestávají pracovat, infikují zdravé lidi v dopravě a kolegy v práci. V moderním tempu života se nebere do nemocnice nebo převodní plány. Naši mazlíčci žijí jinak, ale jsou nemocní jako my. Kočka zima není smrtící nemoc, ale je nebezpečnější než známé lidské akutní respirační onemocnění.

Příčiny Common Cat Colds

Normálně, kočky nedostanou nachlazení, jejich imunitní systémy úspěšně bojují s viry i ve stáří. Existuje však celá řada okolností, které mohou významně „uvolnit“ imunitu svého kamaráda:

 • Porušení pravidel obsahu - vlhkost a průvan je nejčastější příčinou nachlazení u domácích zvířat. Vysoká vlhkost v místnosti může přinést domácího mazlíčka na zápal plic a proces onemocnění je tak pozvolný, že majitelé jsou příliš pozdě na to, aby si uvědomili závažnost problému.
 • Podvýživa - stálý nedostatek vitamínů, vyplývající z monotónní nebo nekvalitní stravy, vede k poklesu imunity.
 • Porušení teplotního režimu - kočky prudce reagují na teplotní „skoky“ v obydlí, optimální rozmezí je 18–20 ° C v teplém období, 22–24 ° C v chladném období.
 • Hypothermia - kočky milující svobodu, chodící po ulici, mohou spadat pod déšť. Se silným blotem je termoregulace zvířete narušena a mazlíček zamrzne během několika vteřin, zejména pokud je v návrhu. Totéž platí pro koupání - špatně vysušené vlasy mohou být příčinou nemoci.
 • Skrytá choroba - asymptomatická patologie může „odtrhnout“ sílu imunitního systému pro sebe a zbavit tak domácího mazlíčka ochrany před běžným nachlazením.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat během zimních měsíců. Pokud váš mazlíček aktivně "zabírá" baterie a topná zařízení - podnikněte kroky. Vybavit lůžko pro zvíře, které je daleko od podlahy, v případě, že rozměry povolení k bydlení, v kuchyni. Pro ložní prádlo použijte starou froté ručník, deku nebo jakýkoliv hadřík, který udržuje teplo.

Stanovisko veterináře! Může být kočka nakažená studeným mužem bodem. Časté nachlazení, nejčastěji virové onemocnění - ARVI. Viry samy mohou infikovat organismy selektivně. To znamená, že pokud nehovoříte o epidemii nového kmene, pak není ARVI pro kočku nebezpečný. Současně mohou na domácí zvířata působit nachlazení způsobená bakteriemi - vlhkost, houby atd. To je, hypoteticky, vlastník může nakazit kočku s nachlazení jestliže to je způsobeno vypuknutím bakterií.

Hlavní známky zimy

Teď hlavní věc, jak odlišit chlad od jiných nemocí. Na straně fyziologie kočky - horký a / nebo suchý nos, zhoršení srsti, ignorování hraček a odměna hostitele, prodloužený spánek, agresivita nebo visící strach vůči jiným zvířatům. Příznaky nachlazení u koček jsou často zaměňovány se symptomy závažnějších onemocnění, proto otázku zevrubně zvažujte. Symptomy onemocnění jsou velmi podobné lidskému:

 • Slabost - z rozumu, kočka musí vyjít z postele, stát pevně na nohou. Únava je normální, úplná apatie - s největší pravděpodobností znamená závažnější příčiny.
 • Nosní výtok z nosu, to je normální a hojivý proces během zimy, mrtvé leukocyty a mikroorganismy jsou z těla odstraněny hlenem. Při studené kočičí hlavě může být obtížné nosní dýchání, takže otevírá ústa, dýchání ústy je nebezpečným příznakem. Vypouštění by mělo být čiré s nízkou viskozitou. Pokud se výtok změnil barvu, zcela zablokoval dýchacího traktu nosu, stal se hnisavý - to není zima! K veterináři!
 • Kýchání a kašel jsou přirozeným procesem čištění dýchacích cest. Kočka kýchá a myje - vše je v normálním rozsahu, pokud je obličej špinavý kohezními vlasy - nemoc postupuje nebo má patologickou příčinu.
 • V důsledku zvýšeného podráždění nosní sliznice se může objevit slz.
 • Nedostatek nebo snížená chuť k jídlu - zima může potlačit chuť kočky na několik dní, zatímco zvířecí nápoje, někdy více než norma. „Přesvědčit“, zejména ne nutit k jídlu, zvíře zná své tělo lépe než jakýkoli lékař. Maximum - nabídněte kočce nízkotučný vývar. Pokud zvíře odmítne jíst déle než 32 hodin - zavolejte veterináře, popište příznaky a společně rozhodněte, jak postupovat.
 • Zčervenání sliznic není povinným příznakem, u koček „ušlechtilých“ plemen je velmi vzácné. Zčervenalé oční víčka však mohou znamenat zvýšení krevního tlaku, což je samostatný příznak.
 • Zvýšená základní tělesná teplota - u koček neexistuje stabilní norma tělesné teploty. Dokonce i zdravé zvíře může měnit teplotu během dne na 0,5–1 ° C, v závislosti na velikosti a plemeni, základní hodnota se může pohybovat od 37,5 do 39 ° C. Teplota nahých koček se neliší od „vlny“, i když se může zdát, že jsou na dotek horké.

Přítomnost jednoho nebo několika symptomů ze seznamu je důvodem k obezřetnosti a pozorování dynamiky stavu zvířete. Pokud máte možnost okamžitě ukázat svému domácímu zvířeti veterinárnímu lékaři - udělejte to, čím dříve je nemoc diagnostikována, tím snáze se s ní zachází.

Je to důležité! Pneumonie je pro kočky mimořádně nebezpečná choroba a její příznaky jsou velmi podobné běžnému nachlazení. Mají zvířata silnou bronchiální kašel nebo sípání při dýchání v hrudní dutině? - okamžitě kontaktujte svého veterináře! Pokud cesta na kliniku není možná, ukažte zvířeti „lidskému“ lékaři a poté se obraťte na svého veterináře, který vám poradí telefonicky.

Jak léčit kočku sami

S klidným průběhem nemoci může být domácí zvíře ošetřeno doma. Terapie zahrnuje komplexní odstranění symptomů, zmírnění celkového stavu a snížení progrese infekce. Než začnete léčit nachlazení lékem, postupujte podle těchto kroků a sledujte svého mazlíčka po dobu 12-24 hodin. Pokud se stav zlepší, je možné, že zvíře bude zvládat samo. Když se stav zhorší nebo se objeví nové příznaky, musí být připojeny léky.

 • Umístěte zvíře na suché, větrané místo.
 • Zajistěte odpočinek.
 • Dejte kočce teplý nápoj, lepší mléko.
 • Pokud je zvíře studené - zakryjte, vytvořte topnou podložku.
 • Masáž zvířete od končetiny k tělu, pokud kočka takové postupy nemá, jednoduše ji pohladit - to zvýší průtok krve a pomůže tělu bojovat.

"Domácí" symptomatická léčba je povolena ve stádiu studené a zvýšené trhliny, kočce musí být poskytnuta pomoc, aby vyčistila dýchací cesty.

 • Nos a oči očistíme před výkaly zvlhčenými vatovou houbou. Mokré houby namočte do čisté vody, nepoužívejte odvarů bylin, pokud si nejste jisti, že zvíře není alergické.
 • Nos opláchneme roztokem, vyberte jednu z možností:
  • Adrenalin + Novocain 1%;
  • Tanin 0,5%;
  • Ethakridin 0,2%;
  • Síran zinečnatý 2%.
 • Nos naplníme speciálním veterinárním lékem nebo směsí rybího tuku s methanolem 1%.
 • Snažíme se dát streptocidový prášek do nozder, ale kočka se to moc nebude líbit.

Je to důležité! Pokud se výtok z očí a uší stane hnisavým, obraťte se neprodleně na kliniku. To je jeden z příznaků akutního průběhu plicní psinky u koček, onemocnění je přechodné a smrtící.

Se zhoršením stavu a výskytem kašel antibiotika jsou relevantní pro kočky od nachlazení. Pokud nejste lékař, rozhodnou se, co mají léčit, je to lepší po konzultaci s lékařem.
Neexistuje možnost jít na kliniku - zavolat, ale neučinit volbu na "možná", zejména ne léčit zvíře s léky.

Je to důležité! Pokud si nejste jisti diagnózou, nemůžete se sami léčit, nemáte žádné zkušenosti s udržováním a elementární léčbou domácích zvířat.

Možné následky kočky

Majitelé načechraných přátel, kteří jsou zvyklí na trvalé akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce „na nohou“, někdy ani nepřemýšlejí o tom, jak je pro kočku neobvyklá zima a jaké důsledky to může přinést. Pro majitele, nejčastěji, domácí mazlíček nepohodlí není nebezpečné - kočka nemůže nakazit osobu s nachlazení, ale je snadné udělit infekci všem čtyřnohý a opeřených lidí žijících v domě.

Ignorování primárních symptomů se zárukou 90% povede ke komplikacím: bronchitida, zánět plic, kloubů, urogenitální systém. Kromě toho, oslabený imunitní systém je špatné „brnění“ pro zvíře, dokonce i prach přivedený na botu může být zdrojem vážného onemocnění pro chladnou kočku.

Jaké nebezpečné nemoci "maskují" pod příznaky nachlazení

Chronická a extrémně nebezpečná onemocnění se mohou skrývat za „neškodnou“ chladnou hlavou a nesprávná diagnostika a „tvrdohlavá“ léčba běžného nachlazení tento stav jen zhorší. Krátký seznam „mazaných“ nemocí:

Rhinotracheitida - akutní onemocnění očí a nosu, doprovázené hojnými sekrecemi lepidla. Pouze zachráněné kočky mají imunitu.

Zánět plic - diagnostikován regentem a naslouchající hrudníku.

Mykoplazmóza a další infekce postihující urogenitální systém a sliznice.

Calcivirosis je akutní infekční onemocnění. Spolu s konjunktivitidou a výskytem vředů v ústech.

FIP - infekční peritonitida je velmi závažné onemocnění s mnoha kmeny, které postihuje téměř všechny systémy živočišného života. Zpočátku je silná ztráta hmotnosti, podráždění sliznic, slzení, žloutenka, selhání ledvin, zakalení očí rohovky.

Panleukopenie (distemper) je smrtící nemoc, hnisavý výtok z nosu a očí je pozorován.

Léčíme kočku na zimu doma: příznaky a léky

Mnoho majitelů domácích zvířat mají tendenci identifikovat své domácí mazlíčky s lidmi. Když má člověk obecnou malátnost, kýchání, kašel, rýmu, nazývá se zima. Tyto příznaky se objevují po hypotermii, v průvanu a podobně. Proto, když kočka má podobné příznaky, majitel je často bere na zimu a nemusí dávat náležitý význam.

Video níže uvádí nachlazení u koček:

Nachlazení koček a koček

Nicméně, zvířata nemají nachlazení ve stejném smyslu jako lidé. Pokud je kočka přechlazená, snižuje se její rezistence a všechny druhy infekcí „vypadnou“, což je doprovázeno kýcháním, výtokem z očí a nosu, celkovou slabostí a nedostatkem chuti k jídlu.

Některé z těchto příznaků však lze pozorovat nejen u infekčních onemocnění.

Proto, pokud má kočka příznaky připomínající nachlazení, je nutné se poradit s lékařem o diagnóze a správné léčbě.

Nicméně, v některých případech, ukázat zvířeti k lékaři není vůbec možné. V tomto případě se můžete pokusit pomoci kočce na vlastní pěst, abyste zpožděli čas, než ji můžete předvést lékaři. Pokud budete mít štěstí, nemusíte již potřebovat návštěvu lékaře a kočka se úplně zotaví.

Nemoci podobné chladu

Calcivirosis je ve symptomech velmi podobná nachlazení.

Se symptomy, které majitelé berou na nachlazení, se většina virových infekcí koček vyskytuje v různých fázích:

Často je zima zaměňována s infekcí virem herpes.

Kašel může doprovázet patologii srdce a plic a může být také příznakem astmatu koček.

Výtok nosu kočky

mohou být spouštěny nádory v nosních průchodech, požití cizích těles. Je důležité si uvědomit, že bez vyšetření a diagnózy je nemožné učinit zvíře přesnou diagnózou a předepsat odpovídající léčbu. Pokusy o léčbu zvířete telefonicky nebo prostřednictvím fóra mohou vést k špatným následkům.

Alergie u zvířat se nezdají jako u lidí a nejčastěji nejsou doprovázeny výpotky z očí nebo nosu a kýcháním. "Současné" oči mohou být známkou některých problémů zánětlivé nebo věkové povahy.

Virové infekce u koček

Velmi často jsou kočky nositeli virových infekcí.

To znamená, že navzdory skutečnosti, že v těle je virus, nezpůsobuje žádné příznaky. Virus však může být aktivován v případě stresu, který může být způsoben pohybem a plaváním.

Nedovolte podchlazení u vašich domácích mazlíčků

V těchto případech můžete vinit všechno na podchlazení na silnici nebo po plavání, ale hypotermie není příčinou onemocnění, ale spouští.

Dynamika onemocnění má důležitou diagnostickou hodnotu. Pomůže pochopit, jaké zacházení se zvířaty potřebuje, a jak závažná je situace.

Studená léčba doma

Léčba závisí zcela na příčině vzniku příznaků. Koneckonců, lidé s chřipkou a neoplazmy zacházejí stejně, proto u koček to není možnost.

Při vyšetřování zvířete a provádění další diagnostiky může příčinu určit pouze veterinář.

Příznaky a odrůdy

 1. Kočičí astma se léčí zvláštním průběhem hormonů, který je přísně kontrolován a upravován ošetřujícím lékařem.
 2. Novotvary v nosních průchodech mohou vyžadovat operaci.
 3. Pokud se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, je nutné předepsat antibiotika, stejně jako udržovací léčbu, protože zvířata s virovými infekcemi jsou velmi rychle vyčerpána.
 4. V případě silného výtoku z očí a nosu mohou být opláchnuty běžným fyziologickým roztokem (chlorid sodný) ze stříkačky. To by mělo být provedeno alespoň dvakrát denně, nebo v případě potřeby i více. Je nutné odstranit všechny výběry. Pokud tyto sekrece nejsou transparentní, mohou vidět příměs hnisu, což je známkou aktivace bakteriální mikroflóry. V tomto případě se doporučuje použít antibakteriální kapky, jako je Tobrex nebo Ciprofloxacin.

Kočka nejí - znepokojující znamení

Udržujte vodu a potraviny čerstvé. Kočka může odmítnout jíst nejenom kvůli nemoci.

Hladová stávka pro kočky je zvláště nebezpečná komplikace z jater, takže se musíte uchýlit k nucenému krmení.

Pro tento účel budou vhodné pouze potraviny s vysokým obsahem kalorií, protože pro zajištění úplné potřeby organismu pro výživu konvenčními potravinami bude zapotřebí velmi velkého množství.

Vysoce kalorické krmivo pomůže vyrovnat se s tímto úkolem více mírných porcí. Současně je požadována konzistence krmiva „patered“, protože pouze takové krmivo může být vtlačeno do injekční stříkačky a zavedeno do úst kočky. V některých případech musí být paštika zředěna vodou na krémovou konzistenci. To je, pokud zvíře polkne velmi špatně. V některých případech je nutné dát nasogastrickou trubici, ale to je možné pouze na recepci u veterináře.

Proč kočky ztrácejí chuť k jídlu?

Kočičí chuť může zmizet z mnoha důvodů. Mezi ně patří celková deprese stavu, bolest, problémy přímo s gastrointestinálním traktem a selhání ledvin. Pokud se příznaky kočky podobají lidskému nachlazení, důvod může spočívat v přetížení nosu - s plným nosem, kočka necítí a stává se lhostejnou k jídlu. V tomto případě, pokud pravidelně provádíte zpracování, může se chuť vrátit s vůní.

Finanční prostředky z lékárničky pro léčbu nachlazení

V žádném případě NEPOVOLTE PARACETAMO! Vnitřní krvácení se může otevřít

Bojovat s „studenou“ kočkou s prostředky z vlastní lékárničky může být doprovázeno komplikacemi a dokonce smrtí.

Paracetamol, který často slouží jako spása pro lidi v případě nachlazení, ARVI a chřipky, je extrémně toxický pro kočky a je proto nebezpečný pro zdraví.

Než se pokusíte aplikovat něco z lékárničky na zvíře, měli byste se ujistit, že tento lék může být použit přesně v koncentraci, ve které je přítomen, a že zvíře má známé dávky tohoto léku.

Teplota Cat

Rektivní měření teploty Cat

V závislosti na stavu mohou být u nemocných koček prokázány nebo kontraindikovány teplé kočky. Proto je velmi důležité měřit teplotu zvířete. Měření se provádí rektálně, můžete použít obvyklý rtuťový teploměr.

Normální teplota pro kočky je od 37,5 do 39,0.

Snížení teploty naznačuje, že kočka musí být ohřívána co nejlépe, ale pokud zabalíte kočku se zvýšenou teplotou, může vyvolat dušnost a zhoršení. To však neznamená, že je třeba dát kočku do návrhu nebo ji přivést na balkon. Snížení teploty může konzultovat pouze se svým lékařem o léku a dávkování. Chlazení zvířete není lepší - můžete zranit. Pokud je teplota kriticky vysoká, můžete ji uložit pouze po konzultaci s lékařem.

Závěry

Pokud se stav zvířete během všech těchto procedur nezlepší a zejména pokud se zhorší, je nutné se poradit s lékařem, jinak může zvíře zemřít. Obecně je žádoucí nezúčastnit se samo-léčby, aby nedošlo k poškození zvířete.

Je kotě špatné?

Kočky, stejně jako lidé, trpí katarálním onemocněním. Milující majitel si vždy okamžitě všimne nachlazení v kotěte a přijme nezbytná opatření. Čím dříve zvíře dostane pomoc, tím méně následků.

Detekce symptomů

Letargie a konstantní únava u kočky

Ne všichni majitelé jsou schopni odpovědět na otázku, zda kotě může chytit chlad od osoby. Mnozí majitelé nemají ani podezření, že jejich mazlíčky mohou onemocnět stejnými nemocemi jako lidé. Mezitím jsou příznaky chladu následující:

 1. Zvíře se stává pomalým a pasivním, přestane hrát. Koťata nepřipojují neschopnost hrát. Pokud má zvíře známky indispozice, mohlo by to onemocnět.
 2. Kitten ztratil chuť k jídlu. Toto chování je také důvodem ke znepokojení.
 3. Domácí uši a nos se zahřejí. Zkušení majitelé koček vědí, že zdravý mazlíček má být vždy studený a mokrý.
 4. Zvíře kýchá a kašle. Oči jsou vodnaté a utahují se ve třetím století. To jsou také příznaky infekce.

U dospělého jedince budou známky chladu stejné jako u mláďat. Nemá cenu dělat diagnózu sami. Když si majitel všiml, jak se mazlí oči, začne se chovat. Koťata mají často další nebezpečné onemocnění - rhinotracheitidu.

Studená léčba

Léčba kočky studené

Po předběžné konzultaci s lékařem je možné vyléčit zvíře i doma. Dávat kotě drogy v pilulkách nestojí za to. Hořká chuť způsobí, že zvíře odmítne přijmout. Studená léčba by neměla být doprovázena použitím antipyretik (například Aspirin), protože léky v této skupině pro kočky jsou považovány za toxické. Pro zmírnění utrpení zvířete si můžete krátce aplikovat vlhký, studený ubrousek na hlavu.

Zvíře potřebuje izolaci a odpočinek. Koťátko potřebuje v bytě teplé, prosté místo. Pokud je kočka nemocná, musí být izolována od mláďat.

Domácí mazlíček může být léčen na nachlazení stejnými nosními kapkami jako člověk. V případě nachlazení se takové léky jako Nazivin a Derinat dobře hodí. Stačí 1-2 kapky denně.

Domácí léčba může zahrnovat inhalaci eukalyptu. Postup se provádí v koupelně. Pet by měl být zabalen do husté tkaniny, aby se vyloučila možnost odporu. Nádoba s teplým vývarem by měla být přivedena na tvář kotě. Musíte zajistit, aby zvíře nebylo spáleno párou.

Nos z nosu by neměl být zaměňován s alergickými reakcemi. Alergické příznaky jsou podobné příznakům nachlazení. Neměli byste se divit, jak léčit stav onemocnění zvířete. Intolerance tohoto nebo tohoto produktu není nemoc. Stačí přezkoumat dietu zvířete, abyste se tohoto problému zbavili. Alergie mohou být způsobeny kontaktem s domácími chemikáliemi: prací prášky, mýdlo, mycí prostředek. Částice těchto látek zůstávají ve vzduchu, na nábytku nebo rukou majitele. V takových případech je kotě nuceno kontaktovat alergen.

Prevence

Kočky zřídka chladnou. Dospělí jedinci mohou strávit spoustu času na ulici za každého počasí, bez jakýchkoliv následků. To však neznamená, že by se majitel neměl o svého domácího mazlíčka starat. Chlad sám o sobě není nebezpečný. Pokud necháme kočku chytit chlad, nebudeme muset bojovat s nemocí. Mezi komplikace patří zhoršení funkce některých orgánů: plic, ledvin, srdce atd.

 • Pokud se kotě narodilo doma, mělo by být v prvních týdnech života chráněno před průvanem.
 • Přizpůsobte zvíře na ulici by mělo být postupně. Nejlepší je začít to dělat na jaře nebo v létě. Majitel musí zajistit, aby kotě nebylo vystaveno podchlazení.
 • Koupání by mělo být prováděno v teplé vodě.
 • Produkty denní stravy, a to ani v létě, by neměly být příliš chladné.
 • Zásobník a lůžko zvířete nelze instalovat do průvanu nebo do blízkosti předních dveří.

Jedinci s oslabenou imunitou jsou náchylní k nachlazení, proto je třeba dbát na posílení imunitního systému zvířete. Vitamínové komplexy by měly být zahrnuty do krmiva pro kotě, vždy po konzultaci s veterinářem. Jedním z nejspolehlivějších způsobů ochrany domácího mazlíčka před onemocněním se stává včasné očkování.

Chcete-li dát své domácí zvíře nejlepší, nemusíte kupovat drahé krmivo. Pozorný postoj majitele pomůže kotě vyrůst zdravě a šťastně.

Jak zacházet s kočkou pro studené - efektivní metody

Kočky, stejně jako lidé, jsou náchylné ke katarálním onemocněním. Časté nachlazení je syndrom, který se projevuje horečkou. výtok z nosu a horních dýchacích cest.

Mám kočku - co mám dělat?

Zpravidla je hlavním a pravděpodobně hlavním důvodem pro vývoj nachlazení u zvířat podchlazení. V důsledku vystavení těla kočky nízké teploty mění jeho celkový stav.

Závažnost těchto změn závisí na stupni a délce působení nachlazení na zvířeti, jakož i na stupni dokonalosti mechanismu přirozené termoregulace, který je zodpovědný za generování tepla v těle.

Nejčastěji jsou silně oslabení, přepracovaní, vyčerpaní zvířata, stejně jako ti, kteří utrpěli těžké krvácení, vážná onemocnění atd., Vystaveni nachlazení.

Co může způsobit kočky?

Příčinou studené kočky může být celá řada faktorů, které ovlivňují tělo zvířete. Mezi tyto faktory patří:

 1. Narušení krmení. Správné a kompletní krmení je klíčem k vynikajícímu zdraví koček. Pokud krmivo obsahuje dostatek vitamínů, minerálů a základních živin. pak se lze vyhnout většině chorob koček.
 2. Infekční onemocnění - vedou ke snížení ochranných funkcí těla a oslabují imunitní reakci na zavedení podmíněně patogenních mikroorganismů.
 3. Nepříznivé podmínky údržby - udržení kočky ve vlhkém, špatně vytápěném prostoru je příčinou běžného nachlazení a doprovodných patologických změn na části těla. Takže teplota v kočičí místnosti během chladného období roku je považována za teplotu ne nižší než 20-22 0 C. Tato skutečnost musí být vzata v úvahu v mimosezóně, kdy v bytech není topení, a vybavit zvíře teplým gaučem, například v blízkosti topení. Jako podestýlku je lepší použít flanelovou plenu, teplou deku, která pomůže kočce zahřát a udržet si zdraví v perfektním stavu.
 4. Nepříznivé podmínky prostředí - drsný vítr, deštivé nebo zasněžené počasí, vysoká vlhkost zvyšuje škodlivé účinky nízké teploty na tělo kočky, když je venku.
 5. Dlouhé vlhké zvíře v návrhu. Kočka může spadnout do ponoru ihned po koupeli. Proto je nutné, aby si koupající zvíře dobře otřel ručníkem, který dokonale absorbuje vodu, a poslat jej do teplé místnosti s uzavřenými okny.
 6. Hypotermie zvířete během procházky na čerstvém vzduchu během chladného období. Aby se předešlo těmto problémům, chůze kočky, pokud ji praktikují majitelé, je lépe dávkována na podzim av zimě a na krátkou dobu.

Co může způsobit chlad?

Studenému u všech teplokrevných živočichů, včetně koček, předchází kompenzační reakce. Čím déle jsou však chladné, tím více jsou termoregulační mechanismy narušeny. V důsledku toho dochází k hypotermii, tělesná teplota se snižuje a funkce některých tělesných systémů jsou narušeny.

Zdá se, že na první pohled taková mírná malátnost u kočky jako nachlazení, při absenci terapeutických opatření, často vede k rozvoji dalších závažnějších stavů: zánětu plic a průdušek, rozvoji onemocnění ledvin, zánětlivých onemocnění kloubů.

V důsledku nachlazení koček se imunita snižuje, přirozená odolnost těla vůči infekčním onemocněním se snižuje.

Pokud u zvířete s dobrým imunitním systémem, kontakt s jakýmkoliv mikrobem nebo virem nezpůsobí závažné odchylky ve zdraví a jde prakticky nepozorovaně, pak u kočky, potvrzené častým nachlazením, způsobí stejný mikroorganismus nejtěžší patologický proces.

Známky

Jak bylo uvedeno na začátku článku, hlavní znaky nachlazení u koček jsou:

 • rýma
 • teplý a suchý nos,
 • slzení
 • mírné zvýšení teploty
 • kýchání
 • únava
 • letargie
 • nedostatek chuti k jídlu nebo jeho pokles.

Milující majitel kočky by neměl doufat v nezávislé uzdravení zvířete po zjištění těchto příznaků. V první řadě je třeba, aby se člověk ujistil, že je opravdu chladno, a nikoliv jiné virové nebo bakteriální nemoci s podobnými příznaky nebo alergiemi.

Ale i s důvěrou v etiologii onemocnění je nutné léčit nachlazení s plnou vážností a odpovědností, aby se nezměnila na jinou vážnější formu.

Jak se léčit

Při léčbě nachlazení je v první řadě nutné přijmout následující obecná opatření:

 • dát svému zvířeti klid a pohodu;
 • umístěte kočku do teplé, dobře vyhřívané a suché místnosti;
 • poskytnout zvířeti teplý nápoj, například běžné teplé mléko;
 • můžete použít ohřívací obklady nebo ohřívací podložky (nejjednodušší způsob použití fyziologického roztoku je samoohřev);
 • když v bytě není topení, používají se pro udržení příjemné vnitřní teploty nejběžnější ohřívače. Hlavní věcí je zajistit, aby se zvíře nespálilo v případě náhodného kontaktu s horkým povrchem ohřívače. Je lepší umístit ohřívač na místo nepřístupné kočce tak, aby se k němu nemohlo dostat;
 • dobrý účinek na nachlazení dává obvyklou masáž, spíše dobře natáhnout tělo zvířete. V důsledku těchto manipulací se zvýší průtok krve v povrchových cévách kůže, kočka se zahřeje rychleji po ochlazení a proces hojení bude mnohem rychlejší.

Symptomatická léčba se používá jako obecná terapie. V přítomnosti chladu a výtoku z očí se používají speciální kapky. Přečtěte si více o léčbě zde a zde.

Pokud je proces zhoršován kašlem a jinými příznaky nachlazení, doporučuje se předepsat antibiotickou terapii, aby se potlačil růst patogenní mikroflóry a zastavil další rozvoj zánětlivých procesů.

Studené kotě

Kočky, stejně jako lidé, trpí katarálním onemocněním. Milující majitel si vždy okamžitě všimne nachlazení v kotěte a přijme nezbytná opatření. Čím dříve zvíře dostane pomoc, tím méně následků.

 • 1 Detekce symptomů
 • 2 Studená léčba
 • 3 Prevence

Detekce symptomů

Ne všichni majitelé jsou schopni odpovědět na otázku, zda kotě může chytit chlad od osoby. Mnozí majitelé nemají ani podezření, že jejich mazlíčky mohou onemocnět stejnými nemocemi jako lidé. Mezitím jsou příznaky chladu následující:

 1. Zvíře se stává pomalým a pasivním, přestane hrát. Koťata nepřipojují neschopnost hrát. Pokud má zvíře známky indispozice, mohlo by to onemocnět.
 2. Kitten ztratil chuť k jídlu. Toto chování je také důvodem ke znepokojení.
 3. Domácí uši a nos se zahřejí. Zkušení majitelé koček vědí, že zdravý mazlíček má být vždy studený a mokrý.
 4. Zvíře kýchá a kašle. Oči jsou vodnaté a utahují se ve třetím století. To jsou také příznaky infekce.

U dospělého jedince budou známky chladu stejné jako u mláďat. Nemá cenu dělat diagnózu sami. Když si majitel všiml, jak se mazlí oči, začne se chovat. Koťata mají často další nebezpečné onemocnění - rhinotracheitidu.

Vyberte si dávkování a potřebné produkty pro denní stravu by měl být veterinář, ne majitel.

Léčebný režim

Po předběžné konzultaci s lékařem je možné vyléčit zvíře i doma. Dávat kotě drogy v pilulkách nestojí za to. Hořká chuť způsobí, že zvíře odmítne přijmout.

Studená léčba by neměla být doprovázena použitím antipyretik (například Aspirin), protože léky v této skupině pro kočky jsou považovány za toxické.

Pro zmírnění utrpení zvířete si můžete krátce aplikovat vlhký, studený ubrousek na hlavu.

Zvíře potřebuje izolaci a odpočinek. Koťátko potřebuje v bytě teplé, prosté místo. Pokud je kočka nemocná, musí být izolována od mláďat.

Domácí mazlíček může být léčen na nachlazení stejnými nosními kapkami jako člověk. V případě nachlazení se takové léky jako Nazivin a Derinat dobře hodí. Stačí 1-2 kapky denně.

Domácí léčba může zahrnovat inhalaci eukalyptu. Postup se provádí v koupelně. Pet by měl být zabalen do husté tkaniny, aby se vyloučila možnost odporu. Nádoba s teplým vývarem by měla být přivedena na tvář kotě. Musíte zajistit, aby zvíře nebylo spáleno párou.

Nos z nosu by neměl být zaměňován s alergickými reakcemi. Alergické příznaky jsou podobné příznakům nachlazení. Neměli byste se divit, jak léčit stav onemocnění zvířete. Intolerance tohoto nebo tohoto produktu není nemoc.

Stačí přezkoumat dietu zvířete, abyste se tohoto problému zbavili. Alergie mohou být způsobeny kontaktem s domácími chemikáliemi: prací prášky, mýdlo, mycí prostředek. Částice těchto látek zůstávají ve vzduchu, na nábytku nebo rukou majitele.

V takových případech je kotě nuceno kontaktovat alergen.

Preventivní opatření

Kočky zřídka chladnou. Dospělí jedinci mohou strávit spoustu času na ulici za každého počasí, bez jakýchkoliv následků. To však neznamená, že by se majitel neměl o svého domácího mazlíčka starat.

Chlad sám o sobě není nebezpečný. Pokud necháme kočku chytit chlad, nebudeme muset bojovat s nemocí. Mezi komplikace patří zhoršení funkce některých orgánů: plic, ledvin, srdce atd.

 • Pokud se kotě narodilo doma, mělo by být v prvních týdnech života chráněno před průvanem.
 • Přizpůsobte zvíře na ulici by mělo být postupně. Nejlepší je začít to dělat na jaře nebo v létě. Majitel musí zajistit, aby kotě nebylo vystaveno podchlazení.
 • Koupání by mělo být prováděno v teplé vodě.
 • Produkty denní stravy, a to ani v létě, by neměly být příliš chladné.
 • Zásobník a lůžko zvířete nelze instalovat do průvanu nebo do blízkosti předních dveří.

Jedinci s oslabenou imunitou jsou náchylní k nachlazení, proto je třeba dbát na posílení imunitního systému zvířete. Vitamínové komplexy by měly být zahrnuty do krmiva pro kotě, vždy po konzultaci s veterinářem. Jedním z nejspolehlivějších způsobů ochrany domácího mazlíčka před onemocněním se stává včasné očkování.

Chcete-li dát své domácí zvíře nejlepší, nemusíte kupovat drahé krmivo. Pozorný postoj majitele pomůže kotě vyrůst zdravě a šťastně.

Cat Léky

Když kočka chytila ​​zimu, jeho chuť k jídlu klesá, letargie a apatie jsou pozorovány. Vitamíny a imunomodulátory pomohou zvířeti rychle se vypořádat s onemocněním. V žádném případě nelze léčit pet lékařství pro lidi.

Mohou mít nejneočekávanější dopad, dobře, pokud ne moc škodí vašemu zvířeti. Pro kočky existují vlastní léky speciálně pro ně. Pokud je kočka prostě podchlazená, pak se rychle zotaví.

Pokud kočka kýchá, teče z nosu, pak chytil infekční onemocnění. I když je kočka domácí, stále měl, kde se nakazí - na chodidlech si lidé z ulice přinášejí spoustu nejrůznějších mikrobů. Infekce u koček se léčí antibiotiky, vitamíny, imunomodulátory.

Antibiotika jsou v pilulkách a injekcích, zbývající drogy jsou obvykle injikovány jako injekce. Nepokoušejte se léčit caudate, když máte nachlazení, všechny tyto léky musí být specificky převedeny na kočky a veterinář je musí vydat.

Příležitostně je třeba analyzovat sliznici nosní sliznice a spojivku a ústní sliznici, aby se určilo onemocnění.

Znamením zdravé kočky je mokrý nos. Pokud je suchý, pak to může být způsobeno jak podchlazení, tak něco jiného: od dehydratace po parazity. Příčinou studené kočky je pravděpodobně alergická reakce. Dům je plný látek a sloučenin, které jsou škodlivé pro kočky, od všech druhů domácí chemie až po kosmetiku.

Pokud kočka nepřetržitě kýchá, není to zima, ale pravděpodobně mu do nosu vnikl cizí předmět. Obvykle se kočky zbavují takových věcí samy, ale pokud mají problémy, okamžitě kontaktujte veterináře.

Kočky jsou velmi citlivé na průvan a jsou snadno vystaveny běžnému nachlazení. To se projevuje známými příznaky: kýchání, kašel: oči nemocné kočky jsou vodnaté, napůl zavřené zapáleným třetím víčkem.

Léčbu nemocné kočky provádí veterinář nebo samostatně, není-li možné jej kontaktovat. Intramuskulární injekce 1 ml gentamycinu 2krát denně, kyselina askorbová 0,1 g 2x denně, norsulfazol 1/4. 3krát denně a subkutánně imunofanus 1 krát 2 dny 2 krát. Pokud je v domě několik koček, musí být pacient izolován před určením příčiny onemocnění.

Velká pozornost je věnována prevenci tohoto onemocnění: odstranění průvanu a podchlazení zvířete a kontakt s jinými zvířaty. Včasné očkování komplexními vakcínami navíc zvýší imunitu zvířete vůči mnoha chorobám.

Bohužel, naše domácí kočky mohou chytit chlad, stejně jako my. Kočka navíc dokáže chytit virus naprosto všude, ať už je to byt nebo ulice. Doma, kočka může chytit studený kvůli průvanu, a na ulici to může stát se nakažené jinými kočkami.

Co dělat, když je zvíře nemocné? Nejdříve se nepokoušejte léčit kočku lidskými prášky a léky. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je zavolat veterináře nebo cestovat s kočkou na veterinární kliniku. Zkušený lékař vám řekne, jak léčit nemocné zvíře.

I když obvykle, zima není vážná nemoc a vaše kočka sama překoná virus za 6-10 dnů. Závažnější problém nastává, pokud infekce proniká do dýchacích cest a průdušek koček.

V tomto případě se onemocnění dýchacích cest trvale stane chronickým, což bude pro vašeho domácího mazlíčka přinejmenším nepříjemné.

Účinné léky

V naší veterinární lékárně budou chovatelé vždy schopni koupit kočky studené pro kočky, které účinně zbaví zvířete všech známek onemocnění a pomohou zmírnit jeho stav.

Při prvních známkách onemocnění koček byste měli okamžitě navštívit veterinární kliniku nebo zavolat specialistu doma. Na základě příběhu majitele, stejně jako vyšetření, bude lékař diagnostikovat a vybrat nejúčinnější léky ke zmírnění stavu kočky.

Veterináři nedoporučují majitelům, aby sami rozhodovali o výběru léků na základě vlastní zkušenosti nebo rady jiných chovatelů. Tento přístup může vést ke vzniku komplikací u kočky a způsobit vleklé a velmi vážné onemocnění.

Při nachlazení, kašli a horečce je nutné přiřadit komplexní léčbu. Která se skládá z protizánětlivých a imunomodulačních léčiv. Veterinář doporučí léky na běžné nachlazení, které mohou eliminovat otok sliznice dýchacích cest a usnadnit dýchací proces.

Jak rozpoznat nemoc u koček

Kočky, stejně jako lidé, mohou trpět nachlazením, viry a mikroby, které žijí a rozmnožují se v dýchacích orgánech. Kočičí nachlazení je vzácné, obvykle se zvířecí tělo dokáže vyrovnat s patogenem, ale za určitých podmínek může kočka chytit chlad.

Příznaky nachlazení u koček jsou velmi podobné podobnému onemocnění u lidí, takže se majitelé často zajímají, zda se kočka může nakazit lidmi.

Zpravidla je nachlazení virové onemocnění, virus, který způsobuje SARS u kočky, nemůže být nebezpečný pro lidi. Kočka může chytit kočku od nachlazení jen jestliže nemoc je způsobena mikrobiální látkou ke kterému mazlíček je citlivý.

V jiných případech nemůže být zima člověka důvodem k obavám o zdraví zvířete.

Nezapomeňte na ostatní domácí zvířata žijící s nemocnou kočkou, mohou se nakazit, takže se doporučuje, aby se od sebe navzájem izolovali.

Rizikové faktory

Kočičí zima se projevuje na pozadí poklesu tělesné rezistence, kdy imunitní systém není schopen odolávat patogenu. Koťátko je náchylnější k virům, takže jeho zdraví by mělo být pečlivě sledováno.

 • Nedostatečné podmínky zadržení. Vedení kočky uvnitř s vysokou vlhkostí a průvanem je základním předpokladem pro rozvoj chladu.
 • Nevyvážené krmení. Pro udržení imunitního systému v tónu musí zvíře dostávat ve stravě potřebné množství bílkovin a vitamínů. S nedostatkem těchto látek v krmivu odpor těla klesá.
 • Poklesy teploty. Při častých změnách teploty nemá tělo čas se přizpůsobit podmínkám prostředí, což může způsobit vývoj chladu.
 • Hypotermie Dlouhodobé vystavení při nízkých teplotách nebo skutečnost, že kočka zvlhne, může způsobit přehřátí těla.
 • Jiné nemoci. Nemoci snižují ochranné zásoby těla, což může vést k tomu, že se zvíře stane náchylnějším k infekcím.

Jak vypadá nemocná kočka

Symptomy nachlazení u koček, stejně jako u lidí, se projevují dýchacími orgány a celkovou depresí těla. Stojí za zmínku, že další infekční onemocnění koček, jejichž původci jsou viry, bakterie a houby, mohou způsobit podobný klinický obraz.

Před konečnou diagnózou by měl veterinární specialista vyloučit jiné kočičí infekce.

 1. Zhoršení celkového stavu. Zvíře je slabé, ale zároveň se může pohybovat a opouštět postel. Úplný nedostatek aktivity v kočce signalizuje závažnější patologický proces v těle.
 2. Nosní výdechy. Množství viru v dýchacích cestách způsobuje zánět. Nosní výtok je obranná reakce a umožňuje zvířeti se zbavit viru. S chladem je průtok transparentní, bez jakýchkoli nečistot hnisu nebo krve. Změny povahy nosních sekrecí naznačují, že se nejedná o chlad, ale o závažnější onemocnění, které vyžaduje okamžitou léčbu pod dohledem specialisty. V případě, že se zachrání nosní dýchání, můžeme hovořit o léčbě nachlazení u koček, pokud výtok neumožňuje nosu dýchat vůbec, pak signalizuje další onemocnění.
 3. Kýchání a kašel. To je další způsob, jak vyčistit dýchací cesty hlenu.
 4. Vypouštění z očí. Příznak je poměrně vzácný, se silným podrážděním sliznic. Z boku to vypadá, že kočičí oči jsou zalévání.
 5. Snížená chuť k jídlu. Při nachlazení zvíře zvíře zcela neodmítne, ale množství spotřebovaného krmiva se výrazně sníží. To je způsobeno slabinou domácího mazlíčka.
 6. Zvýšená teplota.

Jak pomoci pet

Běžné nachlazení u koček má příznaky podobné jiným onemocněním a mělo by být předepsáno odborníkem po konečné diagnóze. Jak léčit kočku by měl také jmenovat odborníka, stejný postup a léky mohou být prováděny doma.

Obecná pravidla léčby

 • Odpočívej Stres jen zhoršuje stav zvířete, takže je nutné chránit zvíře před nimi, dokud se neobnoví.
 • Suchý a teplý pokoj. K vyléčení studené kočky by měla být umístěna v teplé, suché místnosti. Je nutné provádět pravidelné mokré čištění dezinfekčními prostředky, aby se zabránilo uchování patogenu v životním prostředí.
 • Pijte dostatek vody. V ideálním případě, když léčíte nachlazení, pijete kočku s teplým mlékem, tím více tekutých krmiv pro zvířata, tím lépe.
 • Vitamíny a kompletní krmení.

Symptomatická léčba

Cílem je odstranění opuchu sliznic a snížení množství nosních sekrecí.

 • Čištění sliznic mokrou bavlnou.
 • Pro odstranění snotu propláchněte nos.
 • Kopáme do nosu, omezujeme krevní cévy a snižujeme množství nosních sekretů.
 • V boji proti patogenům, které se aktivně šíří v nosní dutině, můžete do nosu nalít malé množství streptocidového prášku. Při použití této metody může zvíře odolat.

Specifická léčba

Jak léčit kočku na zimu systémovými léky může předepsat pouze veterinární lékař po zkoumání zvířete. Je přísně zakázáno užívat léky bez konzultace s lékařem.

Pro tento účel mohou být použita protivirová léčiva nebo antibiotika. Co pomáhá při nachlazení, závisí na povaze jeho původce. Se silným kašlem jsou předepsány expektorační léky.

Vědět, jak správně chovat kočku, se můžete vyhnout nepříjemným a nebezpečným následkům pro tělo. Během léčby je vhodné věnovat pozornost zhoršení stavu zvířete a při sebemenším podezření na komplikace kontaktujte veterináře.

Bezpečné ošetření

Mezi kočkami, stejně jako mezi lidmi, je běžné nachlazení. Nicméně, osoba nese je mnohem jednodušší a rychlejší než zvířata. Pokud má kočka chladno, než aby ošetřila kočku na zimu, je to záležitost, která se týká mnoha majitelů domácích zvířat. Nedostatek včasné léčby může vážně poškodit zdraví zvířete.

Hypotermie

Příčinou studených symptomů je zpravidla hypotermie. V důsledku dlouhodobého vystavení nízkým teplotám se tělo kočky zhoršuje.

Intenzita těchto změn závisí na délce působení nachlazení, jakož i na stupni koordinace mechanismu termoregulace v domácím zvířeti. Pokud má kočka chlad, je nutné zjistit příčiny onemocnění.

Po vyřešení tohoto problému bude pro vás snazší se zbavit chladu. Možné faktory vyvolávající vývoj katarálních onemocnění u koček jsou:

 • Poruchy výživy. Vyvážená strava je klíčem ke zdraví koček. Nedostatek vitamínů a živin v krmivu vede ke snížení imunity;
 • Infekční onemocnění. Proniknutí patogenní mikroflóry do těla kočky narušuje imunitní systém;
 • Nepříznivé podmínky zadržení. Nedostatek komfortní teploty (ne nižší než 20-22 stupňů) a vlhkost způsobují nachlazení a související problémy;
 • Koncepty. Dlouhý pobyt ve studeném vzduchu, stejně jako průvan v bytě vede k přehřátí těla kočky a v důsledku toho i nachlazení.

Nepříznivé podmínky prostředí mohou být také důvodem, proč kočka chytila ​​chlad. To je důvod, proč veterináři doporučují chodit se svými domácími mazlíčky pouze za dobrého počasí a na krátkou dobu. V zimě a na podzim by měly být procházky na čerstvém vzduchu zcela opuštěny.

Detekce onemocnění

Běžné nachlazení koček se projevuje řadou charakteristických a výrazných znaků. Abychom pochopili, že kočka má chlad a jak zacházet s kočkou na zimu, stačí pozorovat chování zvířete a jeho vnější stav. Časté příznaky nachlazení u domácích zvířat jsou:

 • Mucus z nosu;
 • Slzavost;
 • Horký a suchý na dotek nosu;
 • Letargie, deprese;
 • Kýchání;
 • Mírné zvýšení teploty;
 • Dušnost a sípání;
 • Nadměrné slinění;
 • Snížený nebo úplný nedostatek chuti k jídlu.

Před ošetřením kočky pro nachlazení se však ujistěte, že zvíře má příznaky tohoto konkrétního onemocnění, a nikoliv virové a bakteriální infekce nebo alergie, které mají podobné symptomy. Ale i když jste přesvědčeni o diagnóze, poraďte se s veterinářem.

Možné komplikace

Čím déle zima působí na tělo zvířete, tím více narušuje mechanismy jeho termoregulace. To nakonec vede ke snížení tělesné teploty a dysfunkci některých tělesných systémů.

Na rozdíl od osoby, pro kterou mírná indispozice z nachlazení nepředstavuje velké nebezpečí, je zdraví kočky, která zůstala bez léčby, ohrožena četnými komplikacemi - jedná se o zánět průdušek a plic, onemocnění ledvin a zánět kloubů.

V důsledku nachlazení v těle kočky se snižuje přirozená odolnost vůči infekcím a virům.

A pokud patogenní mikroflóra v těle nezpůsobí vážné poruchy u zvířete s dobrou imunitou, pak s oslabeným imunitním systémem, riziko častého nachlazení a závažných patologických procesů je velmi vysoké.

Je možné kočku vyléčit sami

Mnozí majitelé domácích zvířat se zajímají o to, co dělat, když má kočka chlad a jak zacházet s kočkou na zimu? V tomto případě byste se měli obrátit na svého veterináře s pomocí lékaře. Majitelé koček však mohou svým domácím mazlíčkům pomoci doma:

 • Udržujte své zvíře v klidu;
 • Vytvořte příjemné prostředí (dobře vyhřívané a suché místo);
 • Dejte kočce pouze teplou tekutinu - například vodu nebo teplé mléko;
 • Dobře umyjte tělo zvířete: zvýší se průtok krve, kočka se zahřeje rychleji a urychlí se tak proces hojení.

Snažte se také zabránit výskytu průvanu v místnosti, kde se nachází nemocné zvíře. Pokud má dům nízkou teplotu, použijte ohřívače.

Léky

Jak léčit kočku na zimu, aby se odstranily hlavní příznaky nemoci? Léky mohou podpořit uzdravení zvířete. Nedoporučuje se však používat je bez lékařského předpisu. Léčebná terapie v tomto případě zahrnuje:

 • Symptomatická léčba. Obvykle se používají kapky a roztoky pro čištění nosu z hlenu a sušených krust - tanin (0,5%), síran zinečnatý (2%), kyselina boritá (3%). Používají se také antipyretická a expektorační léčiva;
 • Antibiotika. Potlačují růst patogenní mikroflóry na poškozených buňkách dýchacích cest;
 • Imunomodulátory. Stimulovat imunitní buňky těla, aby bojovaly s virem.

Kočka nemocná - jak pomoci?

Jakékoliv onemocnění zvířete je problémem pro jeho majitele, zejména pokud není jasné, jaký druh nemoci je a jak se s ní vypořádat.

Tento článek je věnován nachlazení koček, metodám určování, příčinám a léčbě, včetně doma.

Virové onemocnění

Příznaky nachlazení u koček jsou podobné příznakům u lidí. Pokud kočka nemá potřebné očkování a kýchá, pak je neinfekční, ale virové onemocnění. Příznaky nachlazení u koček i u lidí závisí na typu virů. Kočky, stejně jako jiná teplokrevná zvířata, trpí chladem. Onemocnění je nebezpečně mnoho komplikací.

Nejčastější nádcha u koček je způsobena kočičí virovou rhinotracheitidou nebo kočičím herpesem. Běžné nachlazení dává kočkám velké nepříjemnosti. Hlavní příznaky onemocnění:

 • nemocné zvíře má výtok z nosu a očí, které se nakonec stávají hnisavými;
 • kočka vypadá smutně, depresivně a unaveně;
 • zvíře má horečku a odmítá jíst;
 • kočka zavrtí hlavou, kýchá a odfrkne;
 • na křídlech nosu se objevují hnědé kůry;
 • dýchání kočky je přerušované

Při vývoji zánětu se může objevit faryngitida, sinusitida a další léze nosohltanu.

V některých případech se může nachlazení rozvinout do chronického výtoku z nosu nebo očních onemocnění a také vyvolat onemocnění ledvin a kloubů.

I když je kočičí zima pomalá, se skrytými symptomy, vážně oslabuje imunitní systém zvířete a může se změnit v chronickou fázi.

Při řádné léčbě zmizí po dvou až třech týdnech symptomy nachlazení.

Další virus je kočka calsevsevirus. Běžné nachlazení tohoto viru probíhá v mírnější formě. Tento virus má mnoho kmenů a symptomů. Kočka má mnoho vředů na jazyku, nose a patře. Teplota zvířete stoupá a koťata se mohou zdát křehká.

Koshes také mají prasečí chřipku. Onemocnění je častěji diagnostikováno vnějšími příznaky, stejně jako šmouhy z očí a úst.

Příčiny nemoci

Příčinou nachlazení u koček je hypotermie. Zvířata jsou velmi citlivá na průvan. Za normálních podmínek se v podsadě kočky vytvoří vzduchová mezera.

Zabraňuje ztrátě tepla ve zvířeti. To chrání kočku před podchlazení. Pokud se kočka namočila, začne mrznout. V takovém stavu je velmi chladná.

Při koupání kočky se ujistěte, že nejsou žádné návrhy. Nejčastější nachlazení jsou sfingy.

Zdrojem infekce může být kočičí nosič nebo nemocná kočka. Nosiče koček šíří viry, které mohou žít až týden v externím prostředí. Je velmi snadné, aby se zdravá kočka nakazila. Viry lze nalézt na lidském oblečení, hračkách a miskách pro kočky.

Podmínky pro rychlé uzdravení zvířat

Léčba nachlazení u koček by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Ošetření je předepsáno po kontrole a předání některých testů. Při léčbě nachlazení u koček neexistuje žádná účinná a osvědčená metoda. Pro léčbu rýmy a výtok z očí jsou určeny speciální kapky. Pro mírné nachlazení jsou předepsány vitamíny a imunomodulátory.

Je-li kočka kašle, jsou předepsána antibiotika, aby se zabránilo růstu patogenní mikroflóry. V ostatních případech se antibiotika předepisují v závislosti na směru symptomů.

Péče o zvíře během nemoci je obzvláště důležitá. Ujistěte se, že řez kočka co nejvíce, aby nedošlo k dehydrataci těla zvířete. Pokud kočka odmítá jíst, vezměte si několik kurzů kapátko. Aby se zvíře zotavilo, musí poskytnout určité podmínky:

 • kočka by měla být v klidu a míru;
 • místnost by měla být teplá;
 • udržet svou kočku v teple

Jako nápoj dejte teplé mléko, teplé kuřecí nebo rybí vývar. Chcete-li udržet oslabené tělo s vitamíny, přidejte zeleninu a bylinky do vývaru.

Nejdůležitějším lékem pro chladnou kočku je láska a péče o majitele. Obklopte mazlíčka pohlazení a pozorností, pak bude oživení rychlé.

Jak pomoci doma

Aby se snížil zánět v nosní sliznici, proveďte inhalaci páry páry. K tomu zamkněte kočku spolu s vámi v koupelně a zapněte sprchu. V misce s vodou přidejte několik kapek eukalyptového oleje. Sledujte, že kočka tuto vodu pila. Miska kapek může být umístěna v místnosti, kde je zvíře, nebo umístit látku namočenou v eukalyptovém oleji. Dobře pomáhají zahřívat obklady nebo topné podložky.

Masáž také dává dobrý účinek při léčbě nachlazení. Mash tělo kočky dobře. To zvýší průtok krve cév a kočka se bude rychleji zahřívat, zatímco zotavení bude mnohem rychlejší.

Poté, co má kočka chlad, tělo dostane potřebné protilátky. Současně by mělo být zvíře chráněno před podchlazením, vlhkostí a průvanem. Sledujte výživu zvířat. V případě změny krmiva pozorně sledujte, jak se kočka cítí.

Rinotracheitida a kaliciviróza u kočky

Jsme zvyklí považovat „obyčejné“ zima za nevyspytatelnou nemoc, neseme ji „na nohou“, často zapomínáme na nemocenské. Další věc - naši mazlíčci. Zkusme zjistit, zda má kočka chlad.

Kočičí zima je kolektivní jméno, které spojuje několik nemocí najednou. Hlavní jsou rinotracheitida a kaliciviróza. Někdy se počáteční fáze panleukopenie zaměňuje za chlad.

Rhinotracheitida je akutní infekční onemocnění způsobené herpesvirem. Primárně postihuje oči a dýchací systém. Další názvy: kočičí herpesvirus, kočičí chřipka.

Caliciviróza je infekční onemocnění způsobené kalicivirem. Ovlivňuje oči, dýchací orgány, sliznice nosní a ústní dutiny.

Panleukopenie - kočičí mor - vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené parvovirem a charakterizované vysokou horečkou, poškozením dýchacího ústrojí, gastrointestinálním traktem, celkovou intoxikací, dehydratací.

Jak může kočka onemocnět

Zdrojem nachlazení jsou nemocné kočky a nosiče virů. Způsoby infekce:

 • aerogenní - vzdušné,
 • alimentární - skrze infikované krmivo,
 • prostřednictvím položek péče
 • prostřednictvím parazitického hmyzu.

Lidé v kontaktu s nemocnými zvířaty mohou nést infekci na oblečení. Normálně je kočičí imunita poměrně stabilní, ale existuje celá řada faktorů, které ji oslabují. Za prvé - je to:

 • hypothermie;
 • přehřátí;
 • nedostatečné krmení, špatné vitamíny a minerály;
 • špatné podmínky zadržení.

Imunokompromitované zvíře je nejvíce citlivé na negativní účinky virů.

Poznáme nemoc

Zvažte řadu příznaků společných pro všechny druhy nachlazení:

 • zánět spojivek,
 • rýma
 • horečka,
 • letargie
 • odmítnutí krmiva.

Diferenciální diagnostika

Pro určení patogenu provede veterinář diferenciální (srovnávací) diagnózu.

Zvažte podrobněji příznaky chladu u kočky.

Caliciviróza

Ohniska kalicivirózy jsou zaznamenána v zimě. Virus je slabě virulentní, onemocnění je latentní, avšak s přidáním sekundární (sekundární) infekce způsobuje smrt v 80% případů.

Spolu s obecnými příznaky je charakterizován výskytem vředů na sliznicích nosu a úst, hypersalivace (nadměrné slinění) a kulhání. U koťat, letargie, zvracení, průjmu, těžké anémie, pneumonie a za několik dní smrti. Při pitvě - plicní tkáň zapálila, zhutnila, jasně červená.

Rhinotracheitida

Je akutní, s vysokou horečkou, hnisavou konjunktivitidou, chraptivým kašlem a zvracením. Sliznice nosohltanu a hrtanu jsou oteklé, hyperemické. Po týdnu se zpravidla obnovuje. Nemocné zvíře zůstává nositelem viru a slouží jako zdroj infekce, kterou si majitelé školek musí pamatovat. Těhotné kočičí nosiče jsou náchylné k potratům a narození mrtvých koťat.

Panleukopenie

Kromě rýmy a konjunktivitidy existují známky poškození gastrointestinálního traktu:

 • zvracení;
 • tmavě červená moč;
 • tekuté výkaly, s plodným zápachem a příměsí krve.

Může se objevit záchvat a plicní edém. Úmrtnost mezi koťaty je téměř sto procent. Přeživší dospělé kočky zůstávají celoživotními nosiči viru. Pro diferenciální diagnózu, kromě izolace hlavních symptomů nemoci, to také vyžaduje odběr laboratorních vzorků - stěr z očí a nosu, kompletní krevní obraz, ELISA analýza stolice.

První pomoc

Léčba nachlazení u koček doma je zaměřena na zmírnění stavu nemocného zvířete, dokud ho lékař nevyšetří.

 1. Uspořádat kočku v teplé, suché místnosti bez průvanů.
 2. Slabost a letargie zvířete - poskytují mu naprostý klid.
 3. Konjunktivitida způsobuje bolestivou reakci na světlo - je lepší, když je v místnosti soumrak.
 4. Když zimnice - dejte topnou podložku, přikryjte přikrývkou.
 5. Aby se zabránilo dehydrataci, dát teplý nápoj - voda, slazený, slabý čaj. V případě odmítnutí - zalévejte je silně z injekční stříkačky bez jehly, nalepte je do rohu úst a vytlačte tekutinu v malých dávkách tak, aby se zvíře neudusilo.
 6. Se studenou kočkou necítí jídlo a proto odmítá krmit. Pro udržení vitality připravte šetřící potraviny, například vařené kuřecí maso zkroucené v mlýnku na maso. Pokud musíte injekční stříkačku vynutit násilím, zředěte výplň vývarem do polotekutého stavu.
 7. Pravidelně očistěte oči a nos od výtoku. To je výhodnější udělat s kusem vaty nebo vatový tampon navlhčený v teplé vařené vody nebo heřmánkový odvar. Je to důležité! Nezapomeňte si vzít pro každé oko samostatné rouno!
 8. V případě silných hnisavých nosních sekrecí, když se vytvoří kůry, které brání zvířeti v dýchání, vypláchněte nosní dutinu teplým fyziologickým roztokem ze stříkačky bez jehly.

Terapie

Léčba je symptomatická a specifická.

Symptomatická léčba

Symptomatická léčba nachlazení u koček se vyvíjí v závislosti na tom, jaké symptomy má.

V zásadě předepište následující prostředky:

 1. Imunomodulátory - preparáty brzlíku, interferony, imunoleukin atd. Stimulují vlastní imunitu organismu, což je nutí pracovat efektivněji.
 2. Antibiotika. Je známo, že antibiotika nejsou schopna ovlivňovat viry. Dokonale však ničí sekundární bakteriální infekci a také zabraňují reprodukci podmíněně patogenních mikroorganismů žijících na sliznicích úst a nosu.
 3. Sulfonamidy Stejně jako antibiotika.
 4. Kapky do očí a oční masti. Používá se ke zmírnění příznaků konjunktivitidy.
 5. Nosní kapky a výplach nosní dutiny roztokem ethakridinu, taninu, furatsiliny.
 6. Antipyretika.
 7. Injekce vitamínů B a kyseliny askorbové.
 8. Dieta - polotekuté mleté ​​vařené hovězí maso nebo kuře, teplé mléko, vývar, speciální konzervované potraviny.

Specifická léčba

Specifická léčba zahrnuje použití léků, které působí přímo na patogen. Jedná se o specifická hyperimunní séra. Jejich terapeutický účinek je založen na zavedení protilátek produkovaných hyperimunizovanými dárcovskými zvířaty do těla.

Nejúčinnější polyvalentní sérum "Vitafel" a "Gloffel". Obsahují protilátky proti rhinotracheitidě, kaliciviróze, panleukopenii a chlamydií.

Nejlepším terapeutickým účinkem je použití séra v inkubačním období a v počátečním stadiu onemocnění. Nemá žádné kontraindikace pro těhotné a kojící ženy.

Pro prevenci anafylaktického šoku, 15 minut před injekčním podáním séra, je nutné aplikovat antihistaminikum Dimedrol, Suprastin, Tavegila.

Pasivní imunita je zachována po dobu dvou týdnů.

Možná rizika

Nedostatek včasné léčby nachlazení, je plný pro kočky se všemi druhy komplikací. V první řadě je to bronchitida a pneumonie, zánět ledvin a kloubů, poruchy centrálního nervového systému.

Rinotracheitida získává chronickou formu a trvá roky. Komplikované s bronchitidou, pneumonií, kožními vředy, ulcerózní keratitidou, poruchou centrálního nervového systému.

Calicivirosis může vést k poranění způsobenému septickou artritidou. S nedostatečně léčenou panleukopenií, relapsem, nefritidou a pyelonefritidou, akutní pankreatitidou, kardiovaskulární insuficiencí je možná ataxie mozečku.

Očkování

Jediným způsobem prevence zůstává očkování. Antigenní materiál způsobuje imunitu vůči onemocnění, zabraňuje jeho rozvoji nebo snižuje negativní účinky, přispívá k rozvoji specifických protilátek a tvoří aktivní imunitu.

Zdravá, odčervená koťata jsou roubována od věku tří měsíců.

Nejběžnější polyvalentní vakcíny v Rusku jsou Multifel (Rusko), Nobivac Forcat (Nizozemsko), Quadricat (Francie).

Popis znaků a příznaků nachlazení, rady veterináře o léčbě a preventivních opatřeních naleznete zde: