Metody rychlé léčby laryngitidy u dospělých

Obsah článku

Léčba laryngitidy by měla být komplexní a komplexní, pouze v tomto případě můžete rychle zastavit negativní projevy onemocnění a předcházet komplikacím.

Pro eliminaci zánětu v dýchacích cestách užívejte léky, fyzioterapii a lidové prostředky. První pomoc při zničení infekce, druhá - k usnadnění průběhu onemocnění, a třetí - k urychlení regrese zánětu. Současné použití několika metod léčby vám umožní vyrovnat se s nekomplikovanými formami laryngitidy během 5-6 dnů.

První pomoc

Jak léčit laryngitidu? Především je nutné odstranit příčinu, která vyvolala rozvoj respiračního onemocnění. Zpravidla jsou původci zánětu v hrdle buď viry nebo mikroby. Pro zničení prvního použití antivirotik a pro zničení druhého antibiotika.

Jaká by měla být první pomoc při laryngitidě? Pro rychlejší odstranění zánětu by měli pacienti sledovat speciální léčebný režim. Za prvé, musíte se vzdát kouření a jíst kořeněné jídlo po celou dobu terapie. Za druhé, je žádoucí pozorovat úplný klid řeči po dobu 4-5 dnů. A za třetí, při vysoké teplotě je žádoucí používat více alkalických nápojů (bylinné čaje, mléko s medem).

Doporučuje se pravidelně větrat místnost a udržovat v ní speciální mikroklima. Průměrná teplota v místnosti by měla být 19-21 ° C a vlhkost vzduchu - 55-65%. Poměrně vysoká vlhkost a relativně nízká teplota umožňují zabránit vysychání sliznic, což způsobuje u pacientů s laryngitidou agonistický kašel.

Pokud se onemocnění neléčí, může se stát chronickým a vyvolat hypertrofii (zahušťování) sliznice hrtanu, která je plná vývoje stenózy.

Je třeba poznamenat, že pouze ORL lékař může předepsat adekvátní léčbu laryngitidy u dospělých po stanovení infekčního agens. Při léčbě virového a bakteriálního zánětu hrtanu je třeba vzít v úvahu několik zásadních rozdílů. Jak ukazuje praxe, v 90% případů je laryngitida vyvolána viry. Navíc se nejčastěji vyvíjí na pozadí akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky, takže pacienti často tento problém ignorují a trpí nemocí „na nohou“.

Principy léčby drog

Léčba laryngitidy zahrnuje použití léků symptomatického a etiotropního působení. První se zaměřuje na zmírnění příznaků laryngitidy - kašel, pálení v krku, nevolnost, bolesti hlavy, vysoká horečka atd. Ty pomáhají přímo eliminovat příčinu zánětu hrtanu, tj. infekční agens - stafylokoky, adenoviry, meningokoky, hemofilní bacil, atd.

Když laryngitida mezi léky etiotropic akce zahrnují antivirové a antialergic drogy, stejně jako antibiotika.

Včasné užívání léků vám umožní zničit infekci v lézích a urychlit tak proces hojení. Dávka léků a doba jejich užívání závisí na závažnosti onemocnění, formě laryngitidy (katarální, hypertrofické, flegmonální, atrofické) a dynamice zotavení.

Léčbu laryngitidy u dospělých bez léků symptomatického je téměř nemožné. Pomáhají eliminovat kašel "štěkání", otoky hrtanu, alergické projevy a bolest v postižených oblastech dýchacích cest. Mezi ně patří spreje a aerosoly pro hašení laryngofaryngeální, křečové a inhalační roztoky v hrdle, antipyretická a antitusická činidla.

Přehled lékáren

Jak rychle vyléčit laryngitidu? Mělo by být jasné, že jakékoli léky, které používáte při léčbě onemocnění dýchacích cest, zastaví zánět v hrtanu po dobu nejméně 5-6 dnů. Ale s předčasným užíváním léků může být doba léčby opožděna o 2 nebo více týdnů.

Léčba laryngitidy u dospělých se zpravidla provádí pomocí těchto léků:

Léčba laryngitidy u dospělých

Laryngitida se nazývá akutní nebo chronický zánět hrtanu. Do patologického procesu může být zapojena jak celá sliznice hrtanu (difuzní forma laryngitidy), tak její jednotlivé části, sliznice epiglottis, vokální záhyby nebo stěny subvokální dutiny.

Příčiny laryngitidy

Ve většině případů se akutní laryngitida nevyvíjí jako nezávislé onemocnění, ale souběžně se zánětem jiných částí dýchacího ústrojí (nos, krk, průdušnice, průdušky a plíce) - je to způsobeno akutními respiračními virovými infekcemi (chřipka, parainfluenza, infekce adenovirů). Hrtan se také podílí na patologickém procesu spalniček, záškrtu a černého kašle a může být komplikací syfilis a tuberkulózy.

Vzácněji je akutní laryngitida způsobena bakteriální infekcí, zejména strepto- a stafylokokem - k tomu obvykle dochází v důsledku sekundární infekce sliznice hltanu, když je imunitní systém těla oslaben na pozadí ARVI nebo chronických infekcí.

Příčiny akutní laryngitidy jsou kromě infekčních agens:

 • Vzduchové částice páry, plynů a prachu;
 • externí alergeny (zelenina, potraviny, chemikálie);
 • tepelné účinky na sliznici hlenu (teplé nebo studené jídlo a pití);
 • zvýšené zatížení vokálního aparátu;
 • kouření

Zřídkakdy se může akutní laryngitida projevit na pozadí gastroezofageální refluxní choroby (GERD), kdy se kyselý obsah žaludku dostane na sliznice horních cest dýchacích, zejména hrtanu, a dráždí je.

 • častá akutní laryngitida, zejména bez adekvátní léčby;
 • chronické zánětlivé procesy v dýchacích cestách;
 • hypothermie;
 • pravidelná zvýšená zátěž na vokální aparát (nejčastěji u učitelů - tzv. laryngitida přednášek);
 • aktivní kouření (vyskytuje se u téměř 100% kuřáků - „laryngitida kuřáků“) a pasivní;
 • užívání alkoholu;
 • inhalace vzduchu znečištěného chemikáliemi a prachem.

Co se stane, když laryngitida

Kauzativní faktor (jak infekční, tak neinfekční), který se dostane do sliznice hrtanu, ji poškodí, což má za následek otok a bolest v místě poranění, hyperemie (zarudnutí) a krvácení a hlen se intenzivně vylučuje.

Známky laryngitidy u dospělých

Během 7–10 dnů po nástupu onemocnění se laryngitida považuje za akutní, ale pokud symptomy přetrvávají po delší dobu, proces je chronický.

Hlavní příznaky laryngitidy u dospělých a dětí jsou:

 • suchost, lechtání, lechtání, pálení, pocit cizího těla v krku;
 • bolest při polykání;
 • časté povrchové, nejprve suché, později kašel se sputem;
 • rychlá únava, chrapot, chrapot hlasu až po afonii (nedostatek sonority);
 • zvýšení teploty na subfebrilní (až 38 ° С) čísla;
 • bolest hlavy, celková slabost, únava.

U malých dětí hrozí nebezpečí vzniku akutní stenózní laryngotracheitidy nebo falešné zádi - což je stav způsobený otokem sliznice a křečem hladkých svalů hrtanu, který způsobuje udušení a pozdější hladění kyslíku životně důležitých orgánů, zejména mozku.

V závislosti na příčinách a morfologických změnách sliznice hltanu se dělí několik forem laryngitidy:

 • katarální (nejběžnější a nejmírnější forma; projevuje se bolestmi v krku, chrapotem a občasným suchým, pak vlhkým kašlem);
 • hypertrofie (na hlasivkách dochází k přerůstání ve formě uzlíků o velikosti špendlíkové hlavy; příznaky onemocnění jsou výrazné: silné chrapot hlasu, intenzivní kašel);
 • atrofické (sliznice hrtanu je ztenčena; pacienti se obávají sucha v ústech, suchého, bolestivého kašle s výtokem krust s proudy krve, téměř konstantní chrapot);
 • hemoragické (existují krvácení na sliznici hltanu; symptomy bez rysů);
 • profesionální (na vazech jsou zahušťování - takzvané uzly zpěváka; hlas se časem chraplí);
 • záškrt (sliznice hrtanu je pokryta bílým filmem, který může blokovat lumen dýchacích cest a způsobit udušení);
 • tuberkulóza (vyskytuje se, když se tuberkulóza šíří z plic do horního dýchacího traktu; tuberkulózní tuberkuly se tvoří v oblasti hrtanu, v závažných případech jsou epiglottis a hrtanová chrupavka zničeny);
 • syphilitic (to je komplikace syfilis; vředy a specifické plaky se tvoří na sliznici hrtanu, později - jizvy, které deformují hrtan).

Diagnostika

Lékař bude na základě stížností pacienta, údajů z anamnézy a výsledků objektivního vyšetření horních cest dýchacích podezřívat nemoc.

Ve všeobecném krevním testu nejsou žádná specifická měření:

 • v případě laryngitidy infekční povahy mohou být zvýšeny hladiny ESR a leukocytů;
 • u alergické laryngitidy se zvyšuje počet eozinofilů.

V pochybných případech může být pacientovi přiřazena další studie, zejména laryngoskopie (vyšetření hrtanu s endoskopem, v případě potřeby provedení biopsie (kus patologicky modifikované tkáně) pro důkladnější studii).

Jak léčit laryngitidu u dospělých

Léčbu akutní laryngitidy provádí praktický lékař nebo ORL lékař, většinou ambulantně, jednotlivé případy onemocnění (např. Záškrt laryngitidy) vyžadují hospitalizaci pacienta v nemocnici. V případě infekční povahy laryngitidy je pacient dočasně vyřazen z činnosti, protože tělo potřebuje odpočinek, aby se vyrovnalo s infekcí - doporučuje se odpočinek doma nebo i v posteli.

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím rychlost zotavení je dodržování hlasového odpočinku - v průběhu celého akutního období nemoci se pacientovi nedoporučuje mluvit ani šeptem a komunikovat s ostatními s poznámkami.

Pro urychlení regenerace sliznice dýchacího traktu se doporučuje dodržovat dietu: používejte pouze šetřící potraviny - nemělo by být příliš horké ani studené; sycené a alkoholické nápoje jsou zcela vyloučeny ze stravy. Doporučuje se pít velké množství tekutin, zvláště by mělo být upřednostňováno používání teplého mléka s medem (samozřejmě v nepřítomnosti alergie na druhé) a alkalických minerálních vod (Borjomi, Poliana Kvasova).

Z doporučení týkajících se nedrogové léčby je také třeba poznamenat:

 • zastavení kouření po dobu nemoci plus během období zotavení po něm (7–10 dní);
 • varování i pasivního kontaktu s tabákovým kouřem;
 • nebýt venku v chladném, deštivém a mlhavém počasí;
 • udržování adekvátní mikroklima v místnosti (teplota vzduchu je okolo 20 ºС, vlhkost - nejméně 55%), časté větrání místnosti;
 • lokální tepelná ošetření (poloviční alkohol na krku, inhalace páry);
 • rušivé postupy ve formě hořčičných omítek na hrudníku nebo lýtkových svalech, v lázních horkých nohou.

Léčba laryngitidy u dospělých s medikací nebo léčbou

Osoby s akutní laryngitidou mohou být předepsány:

 • lokální přípravky obsahující antimikrobiální a protizánětlivé látky ve formě sprejů (Camfomen, Ingalipt, Tera-chřipka) a pastilek nebo pastilek (Isla, Strepsils, Neo-angina);
 • drogy vykašlávání založené na Althea Mukaltin, Alteyka), břečťan (Prospan, Gedeliks), jitrocel (Evkabal, Gerbion);
 • léky, které mají mukolytický účinek (ředění viskózního sputa) na bázi karbocysteinu (Fluditec), acetylcysteinu (ACC, Fluimucil), bromhexinu (Solvin), Ambroxolu (Ambrobene, Lasolvan);
 • s bolestivým suchým kašlem - antitusickými léky s kodeinem (Kofex) nebo butamirátem (Sinekod);
 • s výrazným otokem hrtanu - antihistaminika (Cetirizin, Loratadin);
 • pokud je podezření na bakteriální povahu onemocnění, může se použít lék ve formě aerosolu obsahujícího lokální antibiotikum Bioparox;
 • v nemocničním prostředí mohou být aplikovány injekce (infuze léků do hrtanu s použitím laryngeální stříkačky) roztoků antibakteriálních a protizánětlivých léčiv;
 • v subakutním stadiu laryngitidy se používá fyzioterapie (elektroforéza s novokainem, UHF);
 • pokud je laryngitida způsobena GERD, léčí se jako hlavní onemocnění (dodržování diety, léky, které snižují kyselost žaludeční šťávy);
 • u dospělých pacientů s laryngitidou jsou antibiotika předepisována ve výjimečných případech, kdy je pravděpodobně známa bakteriální povaha patogenu nebo v případě, že nedochází k účinku předchozí léčby.

Při léčbě exacerbací chronické laryngitidy je třeba věnovat zvláštní pozornost léčbě chronických infekcí, které přispívají k této exacerbaci. Zbytek léčby chronické je podobný léčbě akutní formy tohoto onemocnění - záleží na formě chronické laryngitidy a jejích příznaků.

Výsledek léčby akutní laryngitidy je příznivý - k zotavení dochází během 7–10 dnů po nástupu onemocnění. V případě chronické formy úplného uzdravení bohužel není možné dosáhnout - úsilí lékaře by mělo být zaměřeno na minimalizaci symptomů, které způsobují pacientovi nepříjemné pocity.

Prevence laryngitidy

Preventivní opatření by měla být zaměřena na úplné odstranění nebo ostré omezení účinků na organismus, který může způsobit toto onemocnění.

Laryngitida u dospělých: domácí léčba. Nejúčinnější způsoby

Laryngitida je sekundární zánět sliznice hrtanu, který není samostatným onemocněním, ale vyvíjí se na pozadí jiných infekčních a virových onemocnění ovlivňujících dýchací cesty.

Léčbu takového onemocnění v těžké a pokročilé formě může předepsat pouze specialista. A v počátečních stadiích onemocnění lze snadno vyléčit doma.

Laryngitida a její hlavní symptomy u dospělých

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 1. Smysl podráždění a podráždění v krku, proti kterému může hlas sedět nebo úplně zmizet. Toto je kvůli expanzi hlasivek.
 2. Během prvních dvou dnů se objeví suchý kašel, který se brzy stane produktivním s oddělováním sputa.
 3. Za předpokladu, že virus je původcem laryngitidy, je možné zvýšení tělesné teploty.
 4. Někdy se stav pacienta zhoršuje a objevují se potíže s dýcháním - to znamená, že zánětlivé procesy ovlivnily stěny hrtanu, které se začnou rozšiřovat a mohou zcela blokovat dýchací cesty.

Tyto příznaky jsou v akutním průběhu nemoci dobře označeny, ale pokud se laryngitida stane chronickou, symptomy nemusí být tak jasné nebo téměř chybí.

Laryngitida u dospělých: domácí léčba

V počátečních stádiích onemocnění nevyžaduje hospitalizaci: můžete se zbavit onemocnění osvědčenými populárními metodami, ale musíte učinit preventivní opatření.

Pokud metoda nefunguje nebo se pacient zhoršuje, můžete zkusit jiné způsoby. Je důležité, abyste nemoc nezačali do bodu, kdy bude pacient muset zavolat sanitku.

Pokud nemocný provádí léčbu doma, měli byste dodržovat některá obecná pravidla a doporučení:

 • léčba by měla být založena nejen na metodách, které pomáhají zmírnit příznaky, ale také na receptech, které podporují vykašlávání sputa;
 • pacient musí dodržovat lůžko;
 • je důležité se v této době vyhnout stresu a úzkosti, takže pacient musí zajistit maximální klid a pohodu;
 • s laryngitidou je velmi důležité dodržovat pitný režim: pacient má dostatek teplého nápoje.

Kloktání doma pro léčbu laryngitidy

Oplachování dospělých s laryngitidou je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby a pomůže rychle odstranit záchvat laryngitidy. Je však důležité provést tento postup správně tak, aby použitý prostředek dosáhl zapálených oblastí.

Základní pravidla jsou následující:

 1. Ve skle, zvoleném odděleně pro oplachování, je nutné nalijeme činidlo, ochlazené na pokojovou teplotu.
 2. Nejprve se ústní dutina opláchne takovým roztokem (na to stačí malé množství).
 3. Pak musíte sbírat trochu více tekutiny a naklonit hlavu daleko dozadu. Je velmi důležité zabránit požití roztoku.
 4. Dále, s otevřenými ústy, je nutné vytáhnout zvuk „a“ na několik sekund. Pokud se roztok dostane do kontaktu s mandlemi, získáte dlouhý, hrdelní zvuk. To znamená, že se vše provádí správně.
 5. Okamžité plivání není nutné: musí být drženo s hlavou vhozenou zpět do epiglotické části po dobu nejméně třiceti vteřin.

Jako jeden z nejúčinnějších nástrojů pro takový postup je považována běžná jedlá soda. Jedna lžička tohoto nástroje se přidá do sklenice teplé vařené vody.

Před použitím musí být výrobek důkladně promíchán tak, aby ve skle nebyly žádné hrudky. Doporučuje se přidat sklenici několika kapek jódu a lžičku soli ke zvýšení terapeutického účinku.

Místo sodovky můžete použít čerstvou šťávu z červené řepy, jejíž dvě stě gramů se přidává do lžíce octa jablečného moštu ve výši jedné čajové lžičky. Můžete také opláchnout šťávou ze zelí nebo syrových brambor. Dobrým lékem je vařená voda, ve které se důkladně promíchá lžička medu.

Využití terapeutických obkladů

Kompresory lze použít jako doplněk k oplachování. K tomu musí být čistý hadřík nasáklý husím, kozím nebo jezevčím tukem - to jsou dobrá činidla, která pomáhají zmírnit zánět.

Ale takové komponenty pro obaly mohou být dost těžké na to, aby se daly najít, takže jako alternativu můžete použít obklady na alkohol nebo vodku. Látka nasáklá v takové kapalině se aplikuje na hrdlo a hrudník pacienta a ponechá se po dobu 15-20 minut, po které může být dodatečně provedeno tření hrudníku a zad.
Tento lidový lék v jeho účinku je podobný účinku hořčičné omítky a je navržen tak, aby eliminoval kašel a minimalizoval zánětlivé procesy.

Inhalační léčba

Pro domácí inhalace se používají hlavně tyto léky:

 • cibule a bramborové vývary (brambory musí být vařené v uniformě);
 • éterické oleje prodávané v lékárnách: mentol, jedle, máta, eukalyptus;
 • bobkový list;
 • lék chlorofyl.

Pokud používáte éterické oleje - musíte nejprve vařit malý plný hrnec vody a po varu přidejte do vody několik kapek oleje. Pak musíte naklonit hlavu přes pánev a vdechnout stoupající páru. Hlava musí být zakryta velkým ručníkem, ze kterého nevyteče léčivé výpary.

Je důležité přidat esenciální oleje do vařené vody, protože v procesu varu, pokud přidáte léčivé látky na samém počátku, budou postupně vypařovat z pánve. Ale naopak, bobkový list, brambory a cibule by měly být přidány ihned, aby v době, kdy voda vaří tyto produkty již odhalily své léčivé páry.

To je jeden z nejbezpečnějších a nejjednodušších způsobů, který je k dispozici všem doma. Ale tato metoda má také kontraindikace: není možné provádět inhalace se silným dýcháním (bez ohledu na jejich původ), nemoci srdce a cévního systému, stejně jako bronchospasmy.

Jaký druh sprejů a sirupů k léčbě laryngitidy?

Léčba laryngitidy u dospělých může být prováděna nejen za pomoci lidových metod, ale i za použití léků, které nevyžadují lékařský předpis. Jedná se především o bezpečné sirupy a spreje, které nemají žádné kontraindikace.

V tomto případě sirupy pomohou zmírnit řadu příznaků, včetně bolesti na hrudi a krku, kašle a mohou také vyvolat nejčasnější očištění plic ze sputa. Mezi nejběžnější sirupy patří broncho max a glykoldin.

Tam je populární metoda vaření sirup doma. K tomu vezměte jedno černé ředkev ovoce, udělejte prohlubeň uprostřed takové velikosti, že do ní vejde lžíce medu. Nalijte med do dutiny, ovoce musí být nastaveno tak, aby med nevytekl ven.

Postupem času, ředkvička bude šťáva, která může být použita jako sirup při smíchání s medem. Prostředky získané z jednoho ovoce, musíte použít ne méně než čtyřikrát denně, rozdělit si sirup na přibližně stejné části.

Pokud kašel s takovým lékem nevyjde, můžete zkusit spreje (ingalipt, tantum verde nebo osept)

Také při léčbě laryngitidy u dospělých můžete použít tyto typy sprejů:

 1. Camfomen Sprej má analgetické a protizánětlivé účinky, protože obsahuje řadu účinných látek: kafrový olej, levomentol, eukalypt, olivový a ricinový olej.
 2. MaxiCold právo. Tento sprej také obsahuje levomentol, ale hlavní účinnou složkou je hexetidin.
 3. Stopangin. Účinný sprej, který je indikován nejen pro laryngitidu, ale také pro jakékoliv jiné infekční nebo zánětlivé onemocnění krku a dýchacích cest.

Navzdory účinnosti tradičního léku na laryngitidu je lepší předcházet onemocnění původně, ale je nutné striktně dodržovat doporučení pro prevenci.

Prevence laryngitidy u dospělých doma

Vyhýbání se laryngitidě bude snazší, pokud budete dodržovat následující pravidla:

 • nejsou superkolové;
 • Nepřehánějte hlas;
 • zapojit se do celkového vytvrzení těla;
 • pokud je to možné, vzdát se alkoholu a tabáku nebo alespoň snížit jejich spotřebu;
 • ujistěte se, že vzduch v domě je dostatečně vlhký - k tomu je třeba provádět mokré čištění každé dva nebo tři dny;
 • Snažte se vyhnout kontaktu se škodlivými chemikáliemi, které mohou být vdechovány, a je-li to nevyhnutelné vzhledem k typu činnosti, musí být použity osobní ochranné prostředky.

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte o příznacích laryngitidy a její léčbě:

Tradiční medicína je dobrým způsobem léčby, kdy se onemocnění dosud nevyvinulo, ale je-li zřejmé, že tyto metody nemají žádný účinek, je lepší neztratit drahocenný čas na léčbu doma a kontaktovat specialisty, kteří doporučí: jak léčit laryngitidu.

Laryngitida u dospělých - symptomy a léčba, co to je, fotky, první známky laryngitidy

Laryngitida je klinický syndrom léze hrtanu, způsobený zánětlivými změnami v sliznici v důsledku vývoje infekce virové nebo bakteriální etiologie nebo jiných příčin, které se projevují jako akutní nebo chronická forma. K rozvoji přispívá hypotermie, dýchání ústy, zaprášený vzduch, přeplnění hrtanu, kouření a pití alkoholu.

Průběh onemocnění závisí na řadě stavů (věk, tělesná rezistence, adekvátnost léčby atd.). Jak léčit laryngitidu, jaké symptomy a první příznaky u dospělých, stejně jako o hlavních metodách prevence - budeme v tomto článku hovořit podrobněji.

Co je to laryngitida?

Laryngitida je onemocnění dýchacího ústrojí, při kterém je postižena sliznice hrtanu. U dospělých je onemocnění doprovázeno změnou hlasu, až do jeho úplné ztráty, kašle, respiračního selhání. To může proudit nezávisle nebo může být pokračováním zánětu sliznic hltanu, nosohltanu nebo nosní dutiny v případech akutních respiračních onemocnění.

Faktem je, že když mluvíme, naše hlasivky začnou vydávat vibrace, díky nimž se zvuk objeví. Ale s touto nemocí, hlasivky zvětší a úplně ztratí tuto jedinečnou vlastnost. Také dýchací ústrojí je zúžené, dýchání je trochu obtížnější, další charakteristikou onemocnění může být tzv. Štěkavý kašel.

Je důležité si včas uvědomit, že ticho je zlato v doslovném smyslu slova. Je lepší mluvit v šeptání na několik dní, než trpět dlouhé týdny.

Typy onemocnění

Existují dvě formy laryngitidy: akutní, která trvá jen několik dní, a chronická, která přetrvává týdny nebo měsíce.

Akutní laryngitida

Akutní laryngitida je relativně vzácná k rozvoji jako nezávislé onemocnění. To je obvykle symptom SARS (chřipka, adenovirus infekce, parainfluenza), ve kterém sliznice nosu a hltanu, a někdy dolní dýchací trakt (průdušky, plíce) je také zapojený do zánětlivého procesu. Akutní laryngitida se může objevit v důsledku nadměrného namáhání hlasivek, jako je křik, fandění, zpěv nebo mluvení.

Chronická laryngitida u dospělých

Chronická forma vzniká z akutního projevu v nepřítomnosti léčby nebo se stává výsledkem infekce z chronických zdrojů patogenu (zánětlivá onemocnění nosohltanu). Často je diagnostikována u kuřáků, protože tabákový dům negativně ovlivňuje stav epiteliální vrstvy a vede k jejímu vyčerpání, v důsledku čehož je sliznice náchylná k působení negativních faktorů.

Výsledek chronické laryngitidy u dospělých závisí na její formě. Při hypertrofické a atrofické chronické laryngitidě nedochází k úplnému uzdravení. Prevence je zaměřena na eliminaci kauzálních faktorů.

Někdy, vzhledem k podobnosti klinického obrazu, je tato patologie zaměňována s faryngitidou, nicméně, jak léčit laryngitidu u dospělých a co dělat s faryngitidou je velmi odlišné. Proto by před provedením přesné diagnostiky neměl lékař užívat žádné léky.

Vyzařujte také:

 • Katarální laryngitida - pacient má bolest, chrapot hlasu, pocit bolesti v oblasti krku, trvalý kašel, suchý a málo výrazný. Kurz je příznivý a snadný. Charakteristické příznaky laryngitidy u dospělých: nejčastěji se pacienti stěžují na dysfonii, chrapot, škrábance, bolestivost a suché hrdlo při normální nebo subfebrilní teplotě. Někdy je suchý kašel, který je dále doprovázen vykašláváním sputa.
 • Atrofický typ laryngitidy se vyznačuje snížením tloušťky sliznice. S ohledem na tuto skutečnost není neobvyklé, že kašel má výtok s krevními známkami. Charakteristickým znakem je tvorba žlutozelených nebo špinavě hnědých kůry na sliznici.
 • Alergická laryngitida se vyskytuje u pacienta s alergickou reakcí (alergická rýma, faryngitida a další).
 • Hypertrofická laryngitida je na rozdíl od atrofické laryngitidy charakterizována zesílením sliznice hrtanu. Nadměrně zahuštěné oblasti hrtanu ve formě bělavých nebo průhledných elevací se mohou zvýšit natolik, že interferují s uzavřením hlasivek.
 • V případě formy záškrtu dochází k rozvoji onemocnění v důsledku rozšíření infekce na hrtan z mandlí. Sliznice je pokryta bílou membránou, která se může oddělit a způsobit obstrukci dýchacích cest na úrovni hlasivek. Podobná membrána se může také vytvořit během streptokokové infekce.

Příčiny u dospělých

Příčinci laryngitidy jsou rozděleni do dvou skupin:

 • viry (virus chřipky, parainfluenza, spalničky a další);
 • bakterie (původce šarlatové horečky, záškrt, černý kašel, streptokoky, stafylokoky, mykobakterie, treponema a další).

Hlavní příčiny laryngitidy:

 • Obecná a lokální hypotermie, požití dráždivých potravin (obvykle velmi chladných), pití za studena, dýchání ústy, nadměrná hlasová zátěž (dlouhá, hlasitá konverzace, zpěv, křik) - to vše vede k narušení lokálních obranných systémů, poškození buněčných struktur sliznice a vývoje zánětlivého procesu. Při následném vstupu infekce je možné.
 • Kontakt s pacienty - černý kašel, plané neštovice, chřipka nebo jiné akutní respirační virové infekce. Inkubační doba pro laryngitidu infekčního původu se může pohybovat od několika hodin do několika dnů v závislosti na patogenu.
 • Šíření infekcí z dutin nosních dutin v sinusitidě, ústní dutině a dalších blízkých oblastech.
 • Vdechování různých dráždivých látek - znečištěných prachem, sazí, vzdušnými chemikáliemi.
 • Konstantní nebo jednorázové silné napětí hlasivek je dlouhá hlasitá konverzace, stejně jako výkřik, zejména v případě nepříznivých podmínek uvedených v předchozím odstavci.
 • Poškození povrchu sliznice hrtanu - operace, mechanické (rybí kost, snaha polknout špatně žvýkané potraviny, sušenky).
 • Zneužívání alkoholu, kouření.
 • Laryngitida se může vyvinout, pokud obsah žaludku vstoupí do hrtanu (gastroezofageální reflux). Tento stav se může vyvinout v případě slabosti jícnových svěračů, které normálně zabraňují požití žaludečního obsahu do jícnu, hltanu, hrtanu.

Příznaky laryngitidy

Známky zánětu hrtanu u dospělých mohou být podezřelé samy o sobě. Následující příznaky mohou svědčit o vývoji laryngitidy:

 • Vzhled suchého kašle;
 • Chrapot;
 • Bolest v krku a bolest v krku;
 • Velká bolest při polykání;
 • Obecná malátnost;
 • Zvýšení tělesné teploty;
 • Zvýšený počet bílých krvinek.

Laryngitida u dospělých obvykle trvá několik dní až 2 týdny. Obvykle se po 2-3 dnech tělesná teplota vrátí do normálního a celkového zlepšení pohody. Pak se hlas obnoví a suchý kašel se postupně změní na mokrý a zastaví se.

Obrázek hrdla s laryngitidou

V prvních sedmi až deseti dnech má nemoc akutní průběh. Pokud zánětlivý proces trvá déle, pak lékaři diagnostikují chronickou laryngitidu.

 • Za prvé se zhoršuje celkový zdravotní stav osoby, objevuje se bolest hlavy, slabost.
 • Pracovní kapacita prudce klesá, vzniká konstantní ospalost.
 • Současně může teplota stoupat, ale to se nestane vždy, a jen zřídka dochází k tomu, že indikátory teploměru stoupají nad subfebrilní značky. Teplota laryngitidy je obvykle mezi 37,0 ° -37,5 °.
 • je tu bolest v krku, zhoršená polykáním, kašlem a snahou mluvit;
 • suchý kašel ve formě útoků se separací scant sputa;
 • rýma a nosní přetížení.
 • chraplavý hlas;
 • těžké bolesti v krku;
 • kašel;
 • otoky a hyperémie sliznice.

Komplikace

Nejčastější komplikací laryngitidy je chronická bronchitida a angína. Často je v akutní fázi riziko edému hrtanu a výskytu falešného zádi. V tomto stavu se člověk začne dusit, kůže se zbledne, objeví se cyanóza nasolabiálního trojúhelníku. Pokud v tomto stavu osoba naléhavě nepomůže, může zemřít.

Chronická laryngitida může také vést k rozvoji komplikací ve formě:

 • tvorba nádoru v hrtanu benigní povahy;
 • proliferace polypů, tvorba cyst nebo granulomů;
 • vývoj rakoviny hrtanu;
 • stenóza hrtanu;
 • pohyblivost hrtanu.

Diagnostika

Symptomy a léčba laryngitidy u dospělých by měly být pod dohledem lékaře.

V procesu diagnózy lékař nejprve zkoumá historii, provádí fyzikální vyšetření a zeptá se pacienta na povahu nástupu a vývoje onemocnění. Důkladná studie zvuku hlasu a hlasivek přispívá k výběru správného přístupu k léčbě onemocnění.

Kromě všeobecného lékařského vyšetření může lékař aplikovat další metody výzkumu, zejména při chronické laryngitidě nebo při prodlouženém akutním průběhu:

 • laryngoskopie;
 • krevní test;
 • rentgen těžké buňky;
 • bakteriologické vyšetření výtěrů, výtěrů z krku atd.

Osoba, která nemá lékařské vzdělání, může nezávisle diagnostikovat laryngitidu, ale pravděpodobnost chyby je velmi vysoká. Patologie, i když má charakteristické příznaky, ale v některých případech může mít „rozmazaný“ průběh. Některé znaky mohou chybět úplně.

Měli byste kontaktovat otolaryngologa, pokud:

 • Vaše příznaky se nezlepší do 2 týdnů;
 • Máte náhlou silnou bolest (zejména v uchu), potíže s polykáním nebo vykašlávání krve;
 • Podezření na přítomnost jiné choroby;
 • Existuje podezření, že laryngitida se může změnit na chronickou fázi.

Léčba laryngitidy u dospělých

Léčba laryngitidy zahrnuje dodržování benigního režimu (pacient potřebuje odpočinek) a odstranění faktorů, které mohou zvýšit zánět (zastavení kouření, pikantní, studené a teplé jídlo).

Obecné schéma léčby:

 • odstranění možných příčin - snížení zátěže hrtanu a hlasivek (ticho);
 • vyloučení potravin, které dráždí slizovité nápoje, slaná, kořeněná jídla;
 • úplné zastavení kouření s alkoholickými nápoji, včetně piva, alkoholických koktejlů;
 • Bohatý teplý nápoj - čaje, nálevky, odvarky, mléko, želé, džusy.

Pokud se vyvinula laryngitida, léčba u dospělých může být provedena předepsáním následujících lokálních a systémových léků:

 • externí léky základní léčby: aerosoly - Camfomen, Ingalipt, Tera-Flu; pastilky a vstřebatelné pilulky - Isla, Strepsils, Neo-Angin;
 • poskytování vykašlávání: Mukaltin, Prospan, Gidelix, Eukabal, Gerbion;
 • léky, které mohou zmírnit projev kašle: Kofeks, Sinekod;
 • antialergická léčiva (antihistaminika): Loratadin, Zodak, Suprastin;
 • antibakteriální antibiotikum: sprej Bioparox;
 • směrová antibiotika: ampicilin, amoxicilin, oxacilin a cefalosporiny;
 • antivirotika: Fusafungin, Fenspirid;
 • zlepšení obranyschopnosti imunitního systému a posílení organismu - kompozice na bázi radioli, aralia, pantocrinum, eleutherococcus.

Antibakteriální léčiva (antibiotika) jsou předepisována pro laryngitidu pouze v případě, že je potvrzena bakteriální povaha patologie. K tomu se provede bakteriální kultura a detekuje se infekční agens. Pokud se tak nestane, léčba může být neúčinná vzhledem k nedostatku citlivosti některých kmenů bakterií na určité typy antibiotik.

Dobrým výsledkem je využití fyzioterapeutických ošetření. Dospělým pacientům mohou být předepsány následující postupy: t

 • elektroforéza s novokainem;
 • UHF;
 • mikrovlnná terapie;
 • UFO.

Jak léčit akutní laryngitidu?

U dospělých by měla být léčba akutní laryngitidy zaměřena především na odstranění problému, který tuto chorobu vyvolal.

 • Aplikujte lokální antibakteriální léčiva ve formě tablet pro sání, aerosoly, spreje, jako jsou Strepsils, Geksoral, Tantum Verde atd.
 • S těžkou bolestí v krku, NSAIDs jsou předepsány - nesteroidní protizánětlivé léky: Nimesil, Neise, Nurofen. Efektivně eliminují všechny příznaky spojené se zánětem - bolest, poruchy hlasu atd.
 • Pro stimulaci aktivity metabolických procesů a zvýšení aktivity imunitního systému jsou předepsány adaptogeny (tinktury Eleutherococcus, Pantocrinum, Ženšen, Růžové Radioly).
 • Výborným lékem pro laryngitidu je mazání hrdla roztokem Lugol. Tento nástroj pomáhá chránit sliznici hrtanu před účinky patogenní flóry. Po dobu 3 - 4 dnů onemocnění je možné nahradit mazání roztokem Lugol s rakytníkem. Tato látka přispívá k rychlé regeneraci sliznice.

Pro zajištění úplného klidu hrtanu se nedoporučuje, aby člověk mluvil asi týden. Pokud to není možné, musíte hovořit co nejtišší a nejjemnější.

Před obnovou sliznice hrtanu je lékař povinen předepsat přísnou dietu, během které byste měli jíst pouze šetřící potraviny. Neměla by však být příliš studená ani horká.

Přesný seznam léků a doporučení pro jejich použití, jakož i vhodnost inhalace dává pacientovi ošetřujícího lékaře. V souladu s předepsanou léčbou se pacient do 10 dnů vrátí do normálního stavu.

Jak léčit chronickou laryngitidu u dospělých?

Je téměř nemožné zcela se zbavit chronické formy laryngitidy, ale lze dosáhnout remise a její projevy lze minimalizovat. Stojí za zmínku, že v případě zvláště výrazného zánětlivého procesu a rozvoje komplikací může být nutná hospitalizace. Při léčbě exacerbací chronické laryngitidy je třeba věnovat zvláštní pozornost léčbě chronických infekcí, které přispívají k této exacerbaci.

Příliš dlouhý průběh může narušit hlasovou funkci a zcela změnit hlas pacienta. Lidé trpící chronickou laryngitidou jsou ohroženi rakovinou hrtanu. Proto je nutné léčit toto onemocnění komplexním a nezbytným způsobem až do úplného uzdravení.

Léčba laryngitidy pro dospělé sestává z následujících postupů:

 • Užívání léků a vitamínů;
 • Alkalické a antibiotické inhalace;
 • Fyzioterapie;
 • Metody tradiční medicíny.

Při léčbě chronického zánětu hrtanu mají velký význam nefarmakologické metody:

 • odvykání kouření;
 • odpočinek hlasu;
 • šetřící potraviny (teplé, měkké, neutrální v chuti, s výjimkou pikantních, teplých a studených jídel, sycených nápojů);
 • bohaté nápoje (alkalické minerální vody („Naftusya“, Borjomi), teplé mléko s medem;
 • prevence hypotermie;
 • větrání místnosti, ve které pacient žije, po dobu 10 minut každou hodinu;
 • adekvátní mikroklima (teplota a vlhkost) v místnosti.

Inhalace

Účinné při inhalaci laryngitidy. Je lepší, když se jedná o ultrazvukový inhalátor a pacient bude dýchat infuzi léčivé byliny, jako je heřmánek.

Inhalační terapie může být prováděna parními inhalacemi s bylinkami (heřmánek, oregano, šalvěj a další), parou brambor, alkalickými inhalacemi. Může být inhalován nebulizátorem (minerální vodou nebo léky předepsanými lékařem). Inhalace tráví 3 až 7 krát denně.

Mějte však na paměti, že v následujících případech nelze provádět inhalaci páry:

 • při zvýšené teplotě
 • s hnisavými procesy v nosohltanu,
 • nesnášenlivost na léky používané k inhalaci,
 • dospělých s exacerbací bronchiálního astmatu a jiných poruch dýchání,
 • náchylný k krvácení z nosu,

Napájení

Správná léčba znamená komplexní přístup k léčbě nemoci, nemůže být prováděna pouze léčbou. Je důležité dodržovat specifickou dietu. Pokud jsou dospělí laryngitidy přísně zakázáni používat:

 • všechny alkoholické nápoje;
 • voda nasycená oxidem uhličitým;
 • semena, ořechy;
 • česnek, pepř, hořčice, cibule, křen;
 • koření, koření, koření.

Jídlo by mělo být tekuté nebo roztřepené, ne příliš horké a ne studené. Doporučuje se vyloučit smažené, mastné pokrmy a maso a ryby, které se mají vařit v páře.

V boji proti zánětu a podráždění hrtanu pomůže rostlinným olejům, které mohou být instilovány několik kapek do nosu nebo mazat hrdla. Čerstvé ovoce, zelenina, šťávy přinese velké výhody při léčbě laryngitidy, ale měly by být konzumovány jako pyré.

Pití s ​​laryngitidou by mělo být teplé (ne horké) a dostatečně hojné. Všechny prostředky by měly být opilé v malých doušcích. Borjomi, mléko a šalvěj vám pomohou s onemocněním vyrovnat.

Lidové léky

Před použitím lidových prostředků pro laryngitidu se doporučuje poradit se se svým lékařem.

 1. Při prvních projevech laryngitidy je žádoucí používat více teplých nápojů. Čaj by měl být bez kofeinu, protože kofein má dehydratační účinek.
 2. Dvě čajové lžičky kalamáru se nalijí sklenicí vroucí vody, naplněné po dobu 5 hodin, která se používá na kloktání, 3 lžičky nasekané cibulkové slupky se nalijí 0,5 litru vody, nechají se vařit a infuzí po dobu 4 hodin, filtrují se a používají se pro kloktání.
 3. Pro léčbu laryngitidy doma, kloktání s borůvkami, řepné šťávy a domácí jablečný ocet je ideální pro léčbu krku. V případě falešného zádi se dětem zobrazují lázně s horkou nohou (délka procedury - 3-5 minut).
 4. Vaječný likér. Chcete-li udělat dva žloutky, porazit lžíci cukru, pak přidejte lžíci ghí a důkladně promíchejte. Předpokládá se, že použití tohoto nástroje po dobu 4-5 dnů dvakrát denně pomáhá obnovit hlas.
 5. Dospělí z laryngitidy se doporučuje použít následující recept: v 1 litru mléka, které vaří, dokud připravené 3 nakrájené jemně mrkve, můžete opláchnout a vzít vývar uvnitř.
 6. Do 100 ml rostlinného oleje přidejte bílkoviny z kuřecích vajec, důkladně promíchejte. Pijte v malých doušcích po celý den.
 7. Vitamínové čaje z lípy, horského popela, černého bezu černého, ​​které lze opít dvakrát denně. Nenahraditelná mražená kalina, která se také přidává do čaje nebo jí v čisté formě.
 8. Další dobrý lidový lék - čaj se zázvorem a medem - kořen se třel na jemném struhadle a přidal do čaje, asi 2 lžičky čerstvě strouhaného zázvoru na 200 ml vroucí vody, jíme med, ale pouze vprikusku, nepřidávejte do vroucí vody.

Během léčby, a zejména doma, je důležité naslouchat svému tělu! Pokud pociťujete značné nepříjemnosti a zhoršují se příznaky laryngitidy, je lepší nepokoušet osud a změnit léčebnou metodu na osvědčenější.

Prevence laryngitidy

Prevence laryngitidy u dospělých zahrnuje prevenci faktorů vedoucích k rozvoji onemocnění.

 • Nezapomeňte, že i některé léky mohou způsobit suchost sliznice, takže před pitím si přečtěte návod.
 • Včasná léčba nachlazení a chronických bakteriálních ložisek.
 • V případě akutního respiračního onemocnění nebo ARVI, dodržování režimu (domácí režim, teplé, hojné pití, hlasové šetření - mluví tiše nebo šeptem, nebuďte nervózní, nechodte, vylučujte fyzickou námahu).
 • Boj proti špatným návykům (kouření, alkohol).
 • Nezapomeňte na jednoduché věci, jako je mokré čištění prostor: prach - je prvořadý, který může zcela dráždit všechny sliznice.
 • Sportovní aktivity.

Laryngitida nepatří k závažným onemocněním, ale její pokročilé případy někdy vyžadují také chirurgický zákrok. Aby tomu bylo zabráněno, jedná se o to musí být včasné a do konce. K tomu doporučujeme při prvním znamení, viz otolaryngologist.

Léčba laryngitidy u dospělých: léky

✓ Článek ověřený lékařem

Laryngitida je zánět sliznic hrtanu, který má nejčastěji virovou povahu. Patologie se vyznačuje silným edémem, pacient má silný "štěkavý" kašel, chrapot v hlase. V některých případech může být u akutní laryngitidy pozorována afonie - úplný nedostatek hlasu způsobený otoky hlasivek.

Pokud nezačnete s léčbou laryngitidy v akutním stadiu, pravděpodobnost chronického onemocnění se stává vysokou. Riziko komplikací laryngitidy je také poměrně velké: v případě stenózy hrtanu (těžké zúžení) mohou začít dýchací potíže. V takové situaci pacient vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Pokud není poskytnuta včas, je možná smrt.

Léčba laryngitidy u dospělých: léky

Příčiny laryngitidy u dospělých

Ve většině případů se laryngitida stává komplikací přenášených virových infekcí (šarlatová horečka, černý kašel, spalničky), méně často bakteriální mikroorganismy přispívají k rozvoji patologického procesu. Lidské sliny obsahují velké množství enzymů a baktericidních látek, takže většina bakterií, které vyvolávají zánětlivé procesy, umírá ihned po vstupu do ústní dutiny.

Faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění, se domnívají:

 • špatné návyky (alkohol a jiné toxické látky, kouření);
 • hypothermie;
 • odborné činnosti související s neustálým napětím hlasivek (zpěváci, učitelé);
 • nesoulad teplotního režimu potravin spotřebovaných podle hygienických norem (velmi teplé nebo studené potraviny);
 • v oblastech s nepříznivými podmínkami životního prostředí.

Je to důležité! Neustálé napětí hrtanu může způsobit chronickou laryngitidu, takže je důležité kontrolovat váš emocionální stav, ne se ztratit ve výkřiku, nemluvit ve zvýšených tónech. Pokud se situace dostane do skandálu, měli byste věci co nejjednodušeji třídit tak, abyste nepoškodili vaše vlastní zdraví.

Jak se projevuje laryngitida?

Hlavním příznakem laryngitidy u pacientů jakéhokoliv věku je suchý kašel, jako štěkání psa (z tohoto důvodu se také nazývá „štěkání“). Tento typ kašle může způsobit těžké nepohodlí, které se zhoršuje během nočního spánku. Ve většině případů je prakticky nemožné spát normálně s akutní laryngitidou, proto je pacientovi předepsán lék na zastavení suchého kašle (nesmí být zaměňován s mukolytiky a vykašlávání).

Mezi další příznaky akutní laryngitidy u dospělých patří:

 • lechtání, neustálá touha po kašli;
 • chrapot nebo ztráta hlasu bez bolesti;
 • suché hrdlo;
 • zarudnutí hrtanu;
 • otok.

Co je to laryngitida a její příznaky?

Pokud je patologie komplikací infekčních onemocnění, bílý hnisavý květ může být pozorován ve hltanu a mandlích. Teplota pacienta se obvykle zvyšuje (ne vyšší než 37,6 - 38 stupňů), objevují se známky intoxikace.

Typy laryngitidy a jejich příznaky

Pro správné předepsání léčby pacientovi je důležité zjistit příčinu onemocnění a určit typ patologie. Diagnostika laryngitidy obvykle není pro specialisty obtížná, protože onemocnění je charakterizováno charakteristickým klinickým obrazem.

Je to důležité! Léčba každé z těchto forem zahrnuje použití různých léků, takže byste neměli sami léčit na radu přátel. Správně určit typ laryngitidy může pouze lékař po zkoumání hrtanu a sběru anamnézy.

Přípravky pro léčbu laryngitidy u dospělých

Předepisování léčby pacientovi je možné pouze po úplné diagnóze, protože každá forma laryngitidy má své vlastní vlastnosti a příčiny, na kterých závisí přímo zvolená taktika léčby.

Akutní virová a bakteriální laryngitida

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou antivirotika pro toto onemocnění prakticky předepsána. Terapie je symptomatická, to znamená, že léčba je zaměřena na poskytování odpočinku hlasu a zmírnění stavu pacienta odstraněním symptomů patologie.

Antitusické léky. Hlavním a nejnepříjemnějším symptomem jakékoli formy laryngitidy je kašel, takže pro jeho léčbu může být pacientovi předepsán lék, který blokuje receptory pro kašel. Jeden z nejúčinnějších léků k odstranění suchého kašle s laryngitidou je považován za "Sinekod". Patří k lékům centrálního působení a má téměř okamžitý účinek. Útok kašle kašle prochází 5-10 minut po užití Sinekodu.

Formy propuštění léku Sinekod

Nástroj lze použít v každém věku, včetně dětí předškolního věku a dětí.

Další léčiva k léčbě suchého kašle (užívá se striktně na lékařský předpis):

Je to důležité! Je-li kašel mokrý, tyto prostředky nelze přijmout. Rovněž je zakázáno současné užívání suchých kašel s léky ze skupiny expektorantů a mukolytik.

Pro zlepšení vylučování sputa a zvýšení sekrece žláz průduškového průduchu může lékař předepsat expektorační léky:

 • "Infuze Thermopsis";
 • "Jodid draselný 3%";
 • Alteyka;
 • "Altea sirup".

Alteyka lék na léčbu laryngitidy

Dokonale usnadňuje vypouštění alkalické minerální vody. Před použitím se doporučuje trochu zahřát (až na 28-32 stupňů).

Antipyretika a analgetika. Léky v této skupině se používají ke snížení teploty a odstranění bolesti. K dnešnímu dni jsou paracetamol a léky založené na něm považovány za nejbezpečnější antipyretikum. V některých případech může paracetamol způsobit reakce netolerance, projevující se kožními vyrážkami a svěděním. Pokud pacient netoleruje léčbu paracetamolem, může být užíván „Ibuprofen“ ke snížení vysoké teploty.

Antipyretikum Paracetamol

Antibakteriální a protizánětlivé lokální léky. Pro zmírnění zánětlivého procesu, destrukci patogenní flóry a odstranění bolesti při polykání se doporučuje použít lokální prostředky ve formě sprejů. Pro léčbu laryngitidy a jiných hrtanových onemocnění jsou pacienti předepisováni:

 • "Angina";
 • "Kameton";
 • "Larinal";
 • Ingalipt;
 • Tantum Verde.

Dobrý terapeutický účinek dává použití antiseptik. Chlorhexidin je považován za nejoblíbenější a cenově dostupný. Obvykle se používá pro oplachování (stejně jako peroxid vodíku, ředění vodou). Odborníci radí používat "Miramistin" pro infekční procesy v hltanu - to je komplexní moderní nástroj, který ničí nejen bakteriální, ale také plísňovou flóru, takže má širší spektrum účinku. Dodává se ve formě roztoku, který lze použít k opláchnutí. Součástí balení je tryska na láhvi, takže nástroj lze použít také ve formátu spreje.

Antibakteriální a protizánětlivý lokální lék Miramistin

Pro opláchnutí laryngitidou můžete také použít odvar z léčivých bylin: heřmánek, měsíčku a třezalku tečkovanou. Mají baktericidní, antiseptický a protizánětlivý účinek, pomáhají urychlit regeneraci a zklidňují podrážděné sliznice. Podobné vlastnosti mají tinkturu měsíčku a hypericum.

Inhalace. Pokud má pacient doma inhalátor nebo rozprašovač, můžete inhalovat minerální vodou nebo fyziologickým roztokem. Délka procedury by neměla být kratší než 10 minut. Inhalace by měla být 3-4 krát denně. Poslední procedura musí být dokončena do 18-19 hodin večer, jinak bude pacient trpět silným kašlem během spánku, způsobeným zvýšenou produkcí sputa, která se během inhalace zředí.

Léky pro inhalaci v léčbě laryngitidy, lékaři předepsat "Berodual". Tento nástroj lze použít pouze po konzultaci s lékařem, protože má kontraindikace a může způsobit nežádoucí účinky.

Přípravek Berodual pro inhalaci s laryngitidou

Antibiotika: potřebná nebo ne?

Antibakteriální léčiva (antibiotika) jsou předepisována pro laryngitidu pouze v případě, že je potvrzena bakteriální povaha patologie. K tomu se provede bakteriální kultura a detekuje se infekční agens. Pokud se tak nestane, léčba může být neúčinná vzhledem k nedostatku citlivosti některých kmenů bakterií na určité typy antibiotik.

Volené léky pro léčbu laryngitidy u dospělých jsou produkty na bázi amoxicilinu. Patří mezi ně:

Je to důležité! U některých léků byla nalezena kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou. Tato kyselina zvyšuje účinek amoxicilinu a zlepšuje jeho vstřebávání a distribuci do tkání těla. Ale lidé s onemocněním trávicího systému potřebují vědět, že kyselina klavulanová nepříznivě ovlivňuje stěny žaludku a může způsobit jejich poškození (zejména při dlouhodobém užívání), proto je při gastritidě nebo peptickém vředu lepší zvolit léky bez této složky.

Video - popis, symptomy a léčba laryngitis

Alergická laryngitida

Pokud je zánět hrtanu způsoben kontaktem s alergenem, je důležité rychle odstranit jakýkoli dráždivý účinek. Poté je pacientovi podána antihistaminika. Nejoblíbenějším prostředkem této farmakologické skupiny je "Suprastin". Pokud tento lék nebyl po ruce, můžete použít jeho analoga:

Je to důležité! K odstranění alergií lékaři doporučují použití antihistaminik druhé generace, protože jsou bezpečnější pro tělo, nezpůsobují sedaci a mají prodloužený účinek, takže je musíte užívat pouze 1 krát denně. Alergie druhé generace zahrnují Claridol, Lomilan, Claritin, Lora Hexal.

Laura Hexal pro léčbu alergické laryngitidy

V těžkých případech (například v případech podezření na angioedém) může být pacientovi podán injekci přípravku Prednisolon nebo Adrenalin.

V některých případech Erespal pomáhá pacientům dobře, ale lékaři tento lék předepisují jen zřídka, protože se týká léků s neprokázanou účinností.

Chronická laryngitida

Tato forma laryngitidy se vyskytuje při častých zánětlivých procesech a infekčních onemocněních hrtanu, jakož i dlouhodobém stresu na hlasivkách. Důležitou podmínkou pro léčbu chronické laryngitidy je poskytnutí odpočinku hlasu a korekce životního stylu pacienta. Je nutné zcela se zbavit všech špatných návyků, stejně jako odstranit kořeněná koření, nakládané a uzené produkty ze stravy, protože mají dráždivý účinek a přispívají k rozvoji zánětlivých procesů.

Terapie zahrnuje komplexní opatření:

 • bohatý pitný režim (teplé bylinné čaje, mléko s medem nebo máslem, alkalická voda);
 • inhalace fyziologickým roztokem;
 • kloktání vývarů a infuzí léčivých bylin (dubová kůra, třezalka tečkovaná);
 • léčba krku jodovými přípravky („Lugol“);
 • vitaminová terapie.

Přípravek Lyugol pro ošetření jódu v krku

Dobrým výsledkem je využití fyzioterapeutických ošetření. Dospělým pacientům mohou být předepsány následující postupy: t

 • elektroforéza s novokainem;
 • UHF;
 • mikrovlnná terapie;
 • UFO.

Úspěšný výsledek v léčbě chronických forem laryngitidy závisí na pravidelnosti použitých metod a odpovědnosti pacienta, takže všechna doporučení lékaře by měla být prováděna v souladu s pokyny.

První pomoc pro stenózu 3. a 4. stupně

Pokud se hrtanový edém vyvinul natolik, že se pacient začal dusit, je důležité zavolat záchranný tým a poskytnout první pomoc (doporučuje se to před příchodem lékařů).

Vynikající terapeutický účinek má systémovou léčbu hormony glukokortikosteroidů. Pro zmírnění napadení musí být pacientovi podán Prednisolon nebo Dexamethason. Jedna dávka léků pro dospělého je:

 • "Prednisolon" - 2-5 mg / kg;
 • "Dexamethason" - 0,3-0,6 mg / kg.

Účinek těchto léků začíná po 15 minutách a trvá až 6 hodin. Ve většině případů vám toto opatření umožňuje obnovit dech a čekat na příchod sanitky. Lékař by měl předepisovat další režim po vyšetření pacienta a provedení diagnostických opatření.

Další účinný způsob, jak obnovit dýchání - inhalace s roztokem "Epinephrine" 0,1%. Množství léčiva vypočtené podle vzorce: 0,1 - 0,2 mg epinefrinu by se mělo vynásobit hmotností pacienta (v kilogramech) na 3 ml fyziologického roztoku.

K léčbě laryngitidy je třeba přistupovat velmi vážně, protože komplikace nesprávné terapie (nebo její nepřítomnosti) mohou stát život pacienta. To se děje velmi vzácně, ale tyto případy se stále dějí, proto splnění všech doporučení a předpisů lékaře je předpokladem pro účinnou léčbu onemocnění.