Může být chřipka léčena antibiotiky?

Abychom pochopili, zda je chřipka léčena antibiotiky, musíme nejprve pochopit typy infekcí a léků, které je ovlivňují. V opačném případě může špatná terapie zhoršit stav.

Bakterie a viry

Většina lidských onemocnění je způsobena dvěma mikroorganismy - bakteriemi a viry. A v některých případech jedna infekce sousedí s jinou, což způsobuje různé příznaky a zhoršuje průběh onemocnění. Tyto patogeny však mají mnoho rozdílů:

 • Bakterie jsou plnohodnotné mikroorganismy, které prostě žijí ve vhodném prostředí (na sliznicích, ve střevech atd.). Některé z nich v procesu života způsobují vážnou intoxikaci, která vyvolává onemocnění.
 • Viry - nejmenší mikroorganismy, které mohou žít ve vnějším prostředí, ale rozmnožují se výhradně v buňce. Virové infekce proto vždy mění samotnou buňku a tím způsobují onemocnění.

Bakteriální infekce (například pneumonie a angína) jsou často obtížné tolerovat a vyžadují specifickou léčbu - antibiotika, tj. Látky, které ovlivňují výhradně bakterie. Ale žádné virové infekce, včetně akutních respiračních infekcí (ARVI), chřipky, nejsou léčeny antibiotiky, protože tyto léky nepůsobí na takové mikroorganismy a postižené buňky.

Nebezpečí antibiotik pro chřipku

Ve světové lékařské praxi jsou chřipka a léčba antibiotiky neslučitelné.

 • To je neúčinné.
 • Takové léky negativně ovlivňují celou mikroflóru a mohou zničit dobré bakterie. To zvyšuje celkovou intoxikaci těla a zhoršuje stav pacienta.
 • Profylaktická antibiotika mohou vést k tomu, že patogenní mikroflóra, necitlivá na určitý typ léků, bude růst v těle na místě zničeného dobra. A to významně zhorší léčbu možných komplikací bakteriální povahy, například pneumonie.


I když je tedy infekce diagnostikována výhradně jako virová, otázka, zda je chřipka léčena antibiotiky, není ani zvažována.

Když jsou potřebná antibiotika

Nicméně, terapeuti a pediatrové často předepisují takové léky pro počáteční diagnózu ARVI. Proč se to děje a v jaké fázi chřipka vyžaduje léčbu antibiotiky? Takové rozhodnutí může být učiněno pouze v případě vzniku komplikací - bakteriálních infekcí způsobujících pneumonii, otitis, bronchitidy, konjunktivitidy a podobně. Chřipka se často dostává do takových nemocí a vyžaduje změnu taktiky léčby.

Abychom pochopili, že komplikace začaly, je to možné několika znaky:

 • Zhoršení po znatelném zlepšení.
 • 4. den po prvních příznacích není žádná pozitivní dynamika.
 • Hlen a hlen se staly neprůhlednými - bělavými, nazelenalými.
 • Nárůst teploty na 39,5 ° C.
 • Bolest na hrudi, ucho.
 • Těžké dýchání, dušnost.

V každém případě, i při těchto příznacích, rozhodne, zda bude chřipka léčena antibiotiky, rozhodne lékař individuálně. Koneckonců, jedná se o léky, které nelze brát nekontrolovaně nebo jako preventivní opatření.

Jaká antibiotika se berou za chřipku

Obsah článku

Než začnete s léčbou chřipky, musíte se ujistit, že diagnóza je správná. Pro tento účel použijte metody:

 • výjimky (výskyt příznaků připomínajících příznaky chřipky během nárůstu epidemie po kontaktu s pacientem s anamnézou chřipky);
 • důkaz (identifikace patogenu RNA v krvi, slin, virových antigenů ve výtěrech z nosohltanu, protilátky proti viru v periferní krvi).

Nejvhodnější je kombinace diagnostických možností, ale v případě potřeby je rychlý výběr léčebného režimu založen na klinickém obrazu a historii.

Chřipka je způsobena viru - etiotropními látkami, které mohou ovlivnit patogen jsou antivirotika adamantanů (amantadin) skupin, inhibitorů neuraminidázy (oseltamivir). Jsou aktivní ve vztahu k chřipkovému viru, ale ne vůči ostatním provokatérům ARVI. Proto je nutné diferencovat chřipkovou a adenovirovou, rhinovirovou, respirační syncytiální infekci, aby se předešlo nepřiměřenému předpisu antivirové terapie. Vzhledem k těmto rysům vzniká logická otázka: je chřipka léčena antibiotiky?

Antibakteriální látky, jako antivirotika, jsou rozděleny do mnoha skupin. Jejich účinnost závisí na přítomnosti „aplikačního bodu“ - například peniciliny blokují syntézu složky bakteriální buněčné stěny, peptidoglykanu a makrolidy narušují produkci proteinu na ribozomech bakteriální buňky.

Každá skupina antibiotik má své vlastní spektrum účinku podle typů patogenních mikroorganismů.

Struktura virů se liší od struktury bakterií - antimikrobiální látky nemohou působit na žádný virus. Proto stojí za to uvažovat o tom, která antibiotika pít s chřipkou, pouze v případě přidání mikrobiální infekce.

Bakteriální infekce a chřipka

Mezi bakteriální komplikace chřipky vyžadující léčbu antibiotiky patří:

Pneumonie je zánět plicní tkáně. Je nutné rozlišovat virovou hemoragickou pneumonii, která komplikuje průběh „ptačí“ a „prasečí“ chřipky z bakteriální chřipky, která se vyvíjí v důsledku infekce Staphylococcus aureus, hemophilus bacilli a dalších patogenních mikroorganismů. To se projevuje:

 • slabost;
 • bolest hlavy;
 • horečka;
 • produktivní kašel;
 • bolest na hrudi;
 • dušnost.

Otitis se vyskytuje s poškozením vnějšího, středního nebo vnitřního ucha. Nejčastější otitis media v důsledku bakteriální infekce. Pro nemoc jsou charakteristické následující příznaky:

 • slabost, horečka, bolest hlavy;
 • hnisavý výtok z zvukovodu;
 • intenzivní bolest v uchu;
 • pocit ucpání ucha.

Sinusitida je zánětlivý proces lokalizovaný v dutinách paranazálních dutin. Vyznačuje se těžkou bolestí hlavy (někdy jednostrannou), kongescí nosu, obtížemi v nosním dýchání, přítomností hnisavého výtoku z nosu. Pacienti jsou narušení celkového stavu, chuti k jídlu a spánku, je zde slabost, horečka.

Antibakteriální terapie

Léčba antibakteriálními látkami je indikována pouze u komplikací spojených s bakteriální infekcí.

Diagnóza může být zdůvodněna pomocí klinických příznaků, dalších výzkumných metod:

 • kompletní krevní obraz;
 • naočkování biomateriálu (sputum) na živná média;
 • radiografie hrudníku atd.

Jaká antibiotika užívat s chřipkou v případě vzniku bakteriálních komplikací? Nezávisle na zahájení léčby antibiotiky je nepřijatelné - měli byste vzít v úvahu rozsah pravděpodobných patogenů, věk a stav pacienta, přítomnost kontraindikací, požadovanou dobu trvání a četnost přijetí. Vlastní léčba může navíc narušit obraz nemoci a zabránit správné diagnóze. Je nutné zvolit dávkování léku - nižší výkyvy dávek přispívají k rozvoji rezistence a snižují účinnost léčby a ve větší míře zvyšují riziko vedlejších účinků. Pro hnisavé infekce není vždy jediné antibakteriální léčivo, takže je důležité určit nejúčinnější kombinaci. Pouze lékař může vybrat dobré antibiotikum pro chřipku.

Pokud je podezření na pneumonii, je nutná antibiotická léčba.

Totéž platí pro hnisavou sinusitidu, hnisavý otitis. Recepce začíná bezprostředně po zjištění výskytu komplikací, sledování tělesné teploty pro posouzení účinnosti léků. Vybranými léky jsou širokospektrální antibiotika, která mohou ovlivnit Staphylococcus aureus a další bakterie, o kterých se předpokládá, že způsobily zhoršení stavu. Patří mezi ně:

 1. Chráněné peniciliny (amoxiclav, augmentin).
 2. Cefalosporiny (cefotaxime).
 3. Makrolidy (azithromycin).
 4. Carbapenems (meronem).

Antibakteriální látky jsou součástí komplexní terapie a používají se v kombinaci s antihistaminiky, antipyretiky, mukolytickými léky a léčebnými metodami, které nejsou léky.

Jaká antibiotika lze užívat proti chřipce a nachlazení

S chřipkou, antibiotika nejsou předepsány, a to bylo známo po dlouhou dobu. Jde o to, že ARVI (to znamená chřipka) je onemocnění, které je způsobeno viry. A ani nejsilnější antibiotika nepůsobí proti virům, ale proti bakteriím. To znamená, že pro chřipku nemá smysl provádět antibiotickou terapii, užívat takové léky, aby se dosáhlo rychlého zotavení.

Proč se však lékárna v průběhu epidemie chřipky připravuje na antibiotika? Patří mezi nejrůznější léky, ty pilulky v balení, které pomohou "magicky" vyrovnat se nejen s chřipkou, ale také s jejími komplikacemi?

Kdy není nutná terapie antibiotiky?

Neměli byste brát antibiotika na chřipku, pokud je nemoc neměnná. To znamená, že člověk byl nakažen virovou chorobou, měl první známky chřipky:

 1. Slabost, obecná malátnost.
 2. Zvýšená tělesná teplota.
 3. Výskyt rýmy, kašle atd.

Léčba antibiotiky není v tomto případě nutná. Lidský imunitní systém se dokáže vyrovnat s viry a onemocnění se ustoupí během 7–10 dnů. Symptomy začínají klesat již ve 4–5 dnech nemoci. Osoba se bude cítit lépe, nepříjemné příznaky nemoci zmizí a dlouho očekávané uzdravení bude postupně přicházet.

Jaké léky se doporučují užívat s SARS:

 • antivirový;
 • imunomodulační;
 • a lékař může doporučit užívání vitamínů.

Důležité: Vitamíny pomáhají rychleji a snáze zvládat nemoc. Jedná se o tři třídy léčiv, které se používají při léčbě virových infekcí, ke kterým dochází bez komplikací.

Antibiotika proti chřipce: kdy jsou předepsány?

Je chřipka léčena antibiotiky? Ano, ale pouze pokud je komplikovaná bakteriální infekcí.

To se děje z několika důvodů:

 1. U lidí slabá imunita.
 2. Kojenec padl nemocné dítě.
 3. K onemocnění došlo bezprostředně po operaci.
 4. Pacient kromě ARVI trpí infekcí HIV nebo má onkologická onemocnění.

Léčí se antibakteriálními léky, stojí za to začít, pokud má člověk onemocnění autoimunitní povahy. Protože banální zima nebo chřipka mohou způsobit vážné komplikace. Aby se tomu zabránilo, může lékař doporučit pití antibiotik, i když je stav pacienta považován za stabilní.

Kojenci mají velmi slabou imunitu. Jejich těla jsou náchylná k virům a bakteriím. Z tohoto důvodu může jakákoliv infekce způsobit závažné komplikace a vést k rozvoji pneumonie.

Léčba chřipky antibiotiky se doporučuje v případě, že pacient nedávno podstoupil operaci. Jeho tělo je velmi slabé, jeho imunitní systém je v depresi a není schopen bojovat s viry.

Antibiotická léčba je předepsána v případě, kdy člověk není v pořádku se zdravím. Existují rakovinná onemocnění různých etiologií nebo byla dříve diagnostikována HIV.

„Virus lidské imunodeficience má významný vliv na imunitní systém. To vede k tomu, že se výrazně zvyšuje riziko komplikací. Z tohoto důvodu by lidé infikovaní HIV měli brát antibiotika. “

Kdy byste měli přemýšlet o provádění léčby antibiotiky?

Existuje řada příznaků, které lze brát jako indikace antibiotik:

 1. Dospělí a děti mohou tuto třídu léků užívat, pokud onemocnění trvá déle než 10 dnů.
 2. 4. - 5. den po objevení se prvních příznaků onemocnění se stav osoby zhoršil.
 3. Teplota opět vzrostla na 38 stupňů nebo vyšší.
 4. Byl silný, mokrý kašel, problémy s dýcháním.
 5. Začala horečka, bolest v krku se zvětšila, objevily se známky otitis.

Antibiotika proti chřipce jsou předepisována v případě, že onemocnění začalo standardně, ale ve 4. až 5. den, kdy se stav pacienta musel zlepšit, se situace změnila. Muž se začal cítit horší, nepříjemné symptomy se zintenzivnily.

V tomto případě lze otázku, zda užívat antibiotika, považovat za otevřenou. Přirozeně, před zahájením léčby se doporučuje poradit se s lékařem. Protože potřebujete určit typ léků, jeho dávku a dobu trvání léčby.

Jaké léky jsou předepsány pro ARVI

Jaké antibiotikum lze užívat proti chřipce? Lékař musí odpovědět na tuto otázku, protože dnes existuje několik léků, které mohou být použity během léčby.

Antibiotika pro léčbu chřipky a chřipky, klasifikace:

 • Předepsané makrolidy v dávce: 1 tableta 2x denně. Tato třída léků je považována za jednu z nejúčinnějších. Použití tablet je předepsáno pro zánětlivá onemocnění různého původu. Účinek léčby se objevuje ve 3. až 4. den po zahájení léčby.
 • Peniciliny. Tato třída léků je mnohým známá. Peniciliny se používají k léčbě různých bakteriálních onemocnění. Objev a6 antibiotik této třídy jednou udělal revoluci v medicíně. Pacienti přestali umírat na nachlazení, chřipku, rány atd. Penicilin po mnoho let léčil syfilis a další závažné choroby. Terapie ARVI se často provádí s použitím ampicilinu nebo penicilinu. Tyto léky mají široké spektrum činností. Ale vzhledem k toxicitě jsou tato antibiotika předepisována méně a méně. Bezpečné dávkování se stanoví individuálně. To je možná nejlevnější léky, které lze nalézt pouze v lékárně. Obvykle jsou přiřazovány dětem.
 • Cefalosporiny. Tato skupina zahrnuje pouze 2 léky. Jsou určeny pro intramuskulární podávání, jsou dostupné v práškové formě a vyznačují se dobrou účinností. Léky mají široké spektrum činností. Před injekcí se prášek ředí lidokainem nebo Novocainem. Délka trvání léčby je stanovena individuálně. Přípravky této skupiny jsou předepisovány dětem a těhotným ženám, jsou-li indikovány.
 • Fluorochinolony. Léky v této skupině mají nízkou toxicitu. Jsou považovány za nejbezpečnější. Léky se lépe vstřebávají, nezpůsobují vedlejší účinky. Působí následovně: antibiotikum, pokud je užíváno, proniká do buněčné struktury, působí na bakterie.

Ale nemyslete si, že přijetím pouze 3 tablet, „magickým“ způsobem, přijde oživení. Hlavní chybou všech těch lidí, kteří pijí antibakteriální drogy, je odmítnout užívat léky poté, co se cítí lépe.

Pozor! Odmítnutí brát antibiotika, nesouhlasil s lékařem může vést k vážným komplikacím. Z tohoto důvodu je důležité dokončit průběh léčby a ukončit léčbu.

Léky používané v antimikrobiální terapii, seznam:

Po zjištění, zda je možné léčit chřipku antibiotiky, stojí za to věnovat pozornost tomu, které léky lze použít k léčbě ARVI. Seznam léků je poměrně rozsáhlý, považujeme pouze ty léky, které jsou nejúčinnější.

Takže, jaká antibiotika pít s chřipkou:

 1. Sumamed je poměrně dobře známá droga. To je předepsáno pro chřipku nebo studené komplikované bakteriální infekcí. Tablety mohou být součástí komplexní terapie, lépe se vstřebávají. Za optimální dávku se považuje 1 tableta 1 krát za 24 hodin. Ve vysokých koncentracích má silný baktericidní účinek. Léčivo patří do třídy makrolidů. Nesmí se užívat v přítomnosti závažných onemocnění jater a ledvin, ani v přítomnosti individuální intolerance.
 2. Amoxiclav - lék, který kombinuje několik složek. Vzhledem k tomu, že antibiotikum se skládá ze semisyntetických složek, má silný baktericidní účinek. Používá se při provádění antibiotické léčby v případě komplikací nachlazení nebo virových onemocnění. Amoxiclav má řadu kontraindikací, ale je vhodný pro dlouhodobé užívání. Efektivní při léčbě infekčních onemocnění horních cest dýchacích, lor-orgánů atd.
 3. Supraks - tento lék se nedoporučuje pro léčbu dětí mladších 12 let. Cefalosporinové antibiotikum, které má depresivní účinek na membránu virových buněk. Lék působí rychle a účinně, pomáhá vyrovnat se s otitis media, respiračními chorobami, výsledek je také pozorován při léčbě chronické bronchitidy. Vzhledem k tomu, že antibiotikum se vylučuje z těla ledvinami a játry, nedoporučuje se užívat, pokud se u těchto orgánů vyskytují závažné patologické stavy.
 4. Avelox - označuje skupinu fluorochinolonů, léčivo má široký baktericidní účinek. Antibiotikum se nepoužívá k léčbě dětí jakéhokoliv věku. Je účinný při léčbě onemocnění horních cest dýchacích: sinusitida, sinusitida, pneumonie a bronchitida.

Jaká antibiotika užívat s chřipkou, je lepší se poradit s lékařem. Protože léky jsou toxické, mohou vést k různým vedlejším účinkům. Nejneškodnější následek užívání takových léků lze považovat za dlouhodobý průjem.

Vlastnosti antibiotické terapie u dětí

Ať už je nutné pít antibiotika pro chřipku, nebo můžete udělat bez nich - to stojí za to diskutovat se svým lékařem. Protože nekontrolovaný příjem takových léků může způsobit závislost, vývoj různých vedlejších účinků.

Pokud mluvíme o léčbě dítěte, drogy jsou vybírány individuálně. Lékař se spoléhá na stav malého pacienta a jeho zdravotní stav.

Takže, co děti mohou brát antibiotika pro chřipku:

Když se teplota dítěte zvýší, rodiče mají tendenci ho srazit všemi možnými prostředky. Antibiotika jsou často zařazena do tohoto seznamu. Ale nespěchejte! Stojí za to užívat takové léky, pouze pokud existují důkazy.

Imunitní systém dítěte je extrémně citlivý na viry a bakterie a vysoká teplota je reakcí těla, imunitního systému, na přítomnost virových buněk v těle. Z tohoto důvodu byste se neměli bát, pokud má vaše dítě horečku nebo nachlazení, může být sníženo antipyretiky, a ne „krmeno“ dítětem antibiotiky.

Přijetí takových léků by mělo začít 3. den za předpokladu, že dítě mělo vysokou horečku po 3 dny a podařilo se jí srazit na dobu delší než 2 hodiny.

Doporučuje se ukázat dítěti lékaři, pomůže vám vybrat si lék, určit dávkování a délku léčby.

Antibakteriální léčba trvá asi 5-7 dnů, pak přestat užívat tento lék. Pokud je onemocnění složité, doba trvání léčby se prodlužuje na 10 dní. Delší užívání antibiotik nestojí za to, protože může způsobit závislost.

To znamená, že příští příjem antibiotika nepřinese požadovaný výsledek. Závislost je nebezpečná pro lidské zdraví, protože imunita vůči tomuto viru se tvoří v jeho těle po užívání antibakteriálních látek. A závislost vede k tomu, že imunitní systém není připraven poskytnout virům a bakteriím "odsuzování". Imunita se oslabuje a člověk infikovaný viry a bakteriemi se infikuje rychleji.

Důležité: U dospělých i dětí se může vyvinout závislost na antibiotikách. V tomto případě užívané léky přestanou jednat v přiměřené míře.

Střevní chřipka: léčba a metody infekce

Léčba střevní chřipky není tak snadná. Ale být nemocný je docela snadné. Infekce probíhá podle následujícího schématu:

 • Žaludeční chřipka nastane, když je střevní sliznice napadena bakteriemi. Jeden typ infekce je považován za vstup patogenní mikroflóry do těla potravou. Člověk jí nemyté ovoce nebo zeleninu. To vede k rozvoji onemocnění.
 • Není však nutné jíst nemyté nebo nekvalitní produkty. Je možné se nakazit a kontaktovat nemocnou osobu. V tomto případě infekce prochází vzduchem rozptýlenými kapičkami.
 • Střevní chřipka se může objevit po návštěvě hostů. Mohou být přenášeny mikroorganismy a kontaktní metoda. Tento typ infekce je však méně častý.

Antibiotika a jiná léčiva předepsaná pro střevní chřipku:

 1. Enterofuril je širokospektrální antimikrobiální činidlo. Lék by měl být opilý podle specifického schématu po konzultaci s odborníkem.
 2. Furazolidon je antimikrobiální léčivo pro léčbu infekčních onemocnění.
 3. Může začít a Regidron - tento lék pomáhá vyhnout se dehydrataci. Používá se při závažných průjmech nebo zvracení.

„Názvy těchto léků nejsou nijak zvlášť obtížné, ale lékař může doporučit užívání jiných léků. Přiřaďte komplexní terapii. Bude zahrnovat absorbenty a další produkty. Aby nedošlo ke zkažení schůzky, měli byste požádat lékaře, aby vám napsal recept. “

Antibiotika pro střevní chřipku mohou způsobit komplikace v průběhu onemocnění. Z tohoto důvodu je dobré kombinovat léky s prebiotiky.

Pomáhají antibakteriální léky s virovými a katarálními chorobami? - Tuto otázku lze považovat za otevřenou. Vzhledem k tomu, že nemá jednoznačnou odpověď. Pokud chřipka hrozí vážnými komplikacemi, pak jsou antibiotika nepostradatelná. Pokud nemoc prochází v "normálním režimu", pak byste neměli brát takové léky, protože to není naléhavá potřeba.

Při léčbě chřipky mohou být užívána antibiotika

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/antibiotiky1-e1495654270545.jpg "alt =" léky v tabletech "width =" 355 "height =" 200 "/> Antibiotika proti chřipce a nachlazení se používají k potírání patogenů těchto nemocí, někteří lidé ignorují příznaky akutních respiračních onemocnění a jednoduše spouští nemoc. Jiní praktikují samoléčbu antibiotiky, antivirotiky, symptomatickými látkami, které nejsou je prospěšné pro tělo, protože může přispět k přechodu onemocnění na chronickou fázi. Můžete být léčeni antibiotiky, pokud je chřipka a některé léky jsou vhodné pro tento účel popsat níže.

Mám brát Antibacterials pro chřipku?

Pozor! Teď už nemůžete být jen vyléčeni, ale přestat být nemocný navždy!

Mnoho lidí se domnívá, že antibiotika se mohou vyrovnat se všemi nemocemi. Působí však pouze na bakterie a jejich účinek se nevztahuje na viry. Antibakteriální léky proti chřipce nemají žádný účinek. Proč se ale často doporučují?

Vezměte antibiotika pro chřipku by měla být v případě podezření na komplikace onemocnění.

Nedostatečná léčba nachlazení nebo chřipky je plná vzniku následujících patologií:

 • akutní bronchitida;
 • akutní pneumonie;
 • zánět středního ucha;
 • pyelonefritida;
 • akutní tonzilitida.

Bakterie jsou původci takových nemocí, ne virů. Osoba z nich může onemocnět kvůli tomu, že jeho tělo je oslabeno. V tomto případě jsou předepsána antibiotika proti chřipce, aby se zabránilo vzniku komplikací. V každém případě je schéma léčby a dávkování těchto léků určeno pouze lékařem. Seznam vhodných léků je poměrně široký.

Moderní antibiotika

Léčba chřipkovými antibiotiky je předepisována pouze v případech, kdy se tělo pacienta s infekcí nedokáže vyrovnat. Před zahájením léčby antibiotiky je nutné podstoupit protivirovou léčbu. Antibakteriální léky proti chřipce by měly být také použity, pokud se stav pacienta rychle zhorší.

Takže, pokud máte podezření, že chřipka, antibiotika jsou předepsány pouze s přísnými údaji pro to. Výhodou jsou širokospektrální léky, které ovlivňují několik typů bakterií:

 1. Penicilinové přípravky. Nejvýhodnější léky v této skupině jsou Augmentin, Amoxil, Ampicillin. Všechny jsou účinné při léčbě patologií bakteriálního původu. Mechanismus účinku těchto léčiv je zaměřen na zničení stěn bakteriálních buněk. Tento proces způsobuje jejich smrt. Použití antibiotik nemá na lidský organismus znatelný toxický účinek. Mohou být přiřazeny lidem s alergickými tendencemi.
 2. .gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/8fc7676e5f5a20235f2d3a9be7710d251-e1495655360730.jpg "alt =" cephalexin "šířka" "alt =" cephalexin " "šířka" "alt =" cephalexin " " šířka " height = "250" /> Použití cefalosporinů, které mají výrazný antibakteriální účinek, jsou tedy předepisovány při pneumonii, bronchitidě - častých komplikacích chřipkových a akutních respiračních virových infekcí, přičemž užívání antibiotik této skupiny může u lidí vyvolat alergie, proto má tendenci k alergickým reakcím. Obvykle se používají ve formě injekcí, pro vnitřní použití se používají analogy Cefalexin.
 3. Makrolidy. Léky jako erythromycin a Macropen jsou makrolidy. Mají antimikrobiální účinek a jsou účinné v patologii dýchacího systému. Výhody těchto léků jsou, že jejich použití nezpůsobuje u lidí alergie. Proto jsou předepisovány dětem.
 4. Fluorochinolony. Mezi ně patří například Levofloxacin. S jejich pomocí je možné ovlivnit gramnegativní mikroorganismy. Léky rychle pronikají do buněk bakterií, což vede k jejich smrti. Fluorochinolony jsou bezpečné, protože nezpůsobují alergické reakce. Taková antibiotika jsou předepisována v různých formách a dávkách pro dospělé a děti.

Vlastnosti antibiotik pro nachlazení a chřipku

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/vrach-naznachaet-lechenie-13-300x200.jpg "alt =" lékař předepíše lék "width =" 300 "height =" 200 "srcset =" "data-srcset =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/vrach-naznachaet-lechenie-13-300x200. jpg 300w, https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/vrach-naznachaet-lechenie-13.jpg 600w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Jakýkoliv antibakteriální léky jsou předepisovány pouze ošetřujícím lékařem. Trvání léčby je určeno odborníkem a načasování je lepší nemění. Pouze v těžkých případech je povoleno prodloužení léčby, ne však déle než 10 dnů.

Každé antibiotikum má vedlejší účinky. A jejich přítomnost musí být v první řadě věnována pozornost, protože nešikovné užívání drog může způsobit nebezpečné projevy v těle.

Kdokoli, dokonce i nejlepší antibiotikum, pomůže pouze za těchto podmínek:

 • Je vybrán s ohledem na všechny individuální charakteristiky pacienta. Aby bylo možné lék předepisovat správně, obvykle před zahájením léčby určují diagnózu těla. Se správně vybraným antibiotikem jsou pozorovány první pozitivní změny v těle třetího dne.
 • Lékař předepisuje všechna antibiotika na základě důkladné analýzy historie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/54910054-sostoyanie-krovi-pri-boleznyah-pecheni1-e1495656624331.jpg " alt = "muž s prášky" width = "139" height = "114" />

 • Pacient se neošetřuje samo-léčit.

Pokud po 3 dnech léčby nedojde k výraznému pozitivnímu účinku, je nutné se znovu poradit s lékařem. Může být nutné upravit léčbu.

Léčba nachlazení

Stejně jako jiné nemoci, nepostupuje bez příznaků. První příznaky jsou následující:

 • zánět lymfatických uzlin;
 • rýma, a to se stane, že hlen z nosu vyniká hodně;
 • bolest v krku, změna hlasu;
 • uvolnění velkého počtu slz;
 • zvýšení teploty (někdy až 38 ° C a více);
 • gastrointestinálních poruch.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/patient31-300x200.jpg "alt =" při jmenování lékaře "width = "300" height = "200" srcset = " data-srcset = "https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/patient31-300x200.jpg 300w, https://prostudych.ru/ wp-content / uploads / 2017/05 / patient31.jpg 360w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Pokud člověk nechodí k lékaři včas, chlad bude jistě chronický, zanedbaný. pak zde bude nejen samotná nemoc, ale i její komplikace.

Na základě klinických testů je nutné zvolit lék na léčbu chřipky. Je nezbytné zjistit, jaký typ bakterií je v lidském těle přítomen, aby byla léčba co nejúčinnější. Každý lék působí pouze proti určitému typu mikrobů.

Obecné zásady léčby jsou následující:

 • Při zánětlivých procesech v horních dýchacích cestách se používají antibiotika typu penicilin, jako je Augmentin, Amoxiclav a další. Je nutné vzít v úvahu skutečnost, že mikroorganismy rezistentní na penicilin mohou způsobovat onemocnění. Jaké antibiotikum je k tomu potřebné, rozhoduje pouze lékař.
 • Při respiračních patologiích, jako je pneumonie, jsou obvykle používány levofloxacin atd., Které v těchto případech dobře pomáhají.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/supraks1-300x169.jpg "alt =" supraks [1] "šířka = "300" height = "169" srcset = " data-srcset = "https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/supraks1-300x169.jpg 300w, https://prostudych.ru/ wp-content / uploads / 2017/05 / supraks1.jpg 400w "size =" (max. šířka: 300px) 100vw, 300px "/>

 • Vzhledem k účinkům cefalosporinů ve složení léků, jako jsou Supraks, se léčí Zinnat a jejich deriváty, bronchitida, pohrudnice a další komplikace chřipky.
 • Makrolidy jsou předepisovány k léčbě různých forem atypické pneumonie.

Výběr antibiotik pro chřipku je velmi široký. A pouze lékař může tuto odrůdu vyřešit a předepsat lék, který bude vyhovovat pacientovi.

Kdy jsou antibiotika skutečně potřebná?

Studená léčba je určena tím, jaké typy patogenních patogenů ji způsobily. Mnoho lidí si myslí, že chřipka je vždy léčena antibiotiky, ale to je hluboká chyba. Při akutních respiračních onemocněních se nejprve předepisují antivirotika. Realizovatelnost jejich použití je taková, že přímo ovlivňují lidskou imunitu, čímž ji posilují.

Jsou v tomto případě potřebná antibiotika? Nejenže není potřeba, ale také nebezpečné.

Jakékoli použití antibiotik proti chřipce nebo akutním respiračním virovým infekcím je lékařem zakázáno. Čím dříve je léčba antivirotiky zahájena, tím lépe, protože lékař a pacient budou mít více šancí na překonání onemocnění.

Ale stává se, že chlad je způsoben bakteriemi. V tomto případě bude účinné antibiotikum účinné. K dosažení požadovaného výsledku však potřebujete vědět, co způsobilo nemoc. Pro tento účel se používají klinické testy, jejichž úkolem je izolovat patogen.

Pokud je volba drogy provedena nesprávně, pak může být tato osoba poškozena. Kromě toho, v důsledku vedlejších účinků, bude vždy riziko komplikací s touto léčbou.

Antibiotika během těhotenství

Během těhotenství je léčba těmito léky omezená. Faktem je, že některé z nich mohou nepříznivě ovlivnit stav plodu a zdraví ženy. To je zvláště důležité v prvním trimestru.

Jaká antibiotika by měla těhotná žena užívat, aby nepříznivě neovlivnila nenarozené dítě? Výběr léků provádí pouze lékař..gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/post-29161-2016-08-07-02-01-23 -e14705139326661-300x199.jpg "alt =" těhotná s prášky "width =" 300 "height =" 199 "srcset =" "data-srcset =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05 /post-29161-2016-08-07-02-01-23-e14705139326661-300x199.jpg 300w, https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/post-29161-2016-08- 07-02-01-23-e14705139326661.jpg 632w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Léčba antibiotiky by měla být prováděna pouze jako poslední možnost. Před předepsáním léčby musí lékař provést důkladnou diagnostiku. Pokud je nemožné diagnostikovat z jakéhokoli důvodu, pak se volba zastavit o širokospektrálních přípravcích.

Následující léky jsou pro ženské tělo považovány za neškodné:

 • Ampicilin;
 • Oxacillin;
 • Cefazolin;
 • Erythromycin;
 • Azithromycin.

Dávku těchto léků určuje pouze ošetřující lékař. Vlastní medikace s antibiotiky, změna dávkovacího režimu a dávkovací režim medikace jsou přísně zakázány. Žena musí splnit všechny požadavky lékaře. Snížení doporučeného dávkování je velmi nebezpečné: lék nebude mít na organismus nezbytný účinek, nebude schopen.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/ 05 / 053-11-e1495657733839.jpg "alt =" lékař dává léku "dostatečně potlačit intenzitu infekce" width = "300" height = "200" /> a má všechny možnosti jít do chronické fáze.

Tyto přípravky mohou eliminovat pouze komplikace bakteriální povahy. Léčba chřipky během těhotenství antivirotiky má své vlastní vlastnosti, protože ne všechny léky jsou vhodné pro nastávající matky, z nichž některé jsou velmi škodlivé.

Všechna antibiotika jsou bezmocná, když se tyto příznaky objeví u žen:

 • akutní respirační virové infekce;
 • vysoká horečka způsobená virem;
 • kašel;
 • střevní poruchy.

Použití jiných léků ze skupiny antibiotik je velmi nebezpečné, protože mohou vyvolat vývoj vrozených abnormalit plodu. V prvním trimestru těhotenství je nutné vzdát se všech antibiotik, v tomto okamžiku jsou vyřízeny všechny orgány nenarozeného dítěte a sebemenší odchylky v tomto procesu mohou způsobit extrémně nepříznivé důsledky.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/41-e1495658421694.png "alt =" antibiotika jsou zakázána "width =" 600 "height =" 366 "/>

Vlastnosti léčby chřipky u dětí

Ať už je nutné užívat antibakteriální přípravky pro děti, rozhoduje pouze lékař. V případě příznaků nachlazení u dětí by se měl člověk snažit vyhnout se takovým nebezpečným lékům a předepsat je pouze v těžkých případech. Je nutné věnovat pozornost následujícím metodám léčby:

 • užívání léků speciálně předepsaných lékařem;
 • dodržování lůžka;
 • těžké pití;
 • dietní potraviny;
 • kloktadlo a nosní dutina;
 • inhalace, tření.

Nejnepříznivější možností v takových případech je samo-léčba. Předepisování antibiotik je přísně zakázáno a za žádných okolností není povoleno. Tělo dětí ještě není utvořeno, takže antibiotikum může vážně narušit jeho fungování.

Jaké je poškození antibiotik

Již jsme říkali, že použití antibakteriálních léků u dospělých a dětí by mělo být prováděno pouze pod dohledem lékaře.

Poškození antibiotiky spočívá v tom, že ničí širokou škálu bakterií - škodlivých i prospěšných pro člověka. Úplné zničení mikroorganismů vede k extrémně nežádoucím následkům.

Patogenní mikroorganismy mají tendenci mutovat a přizpůsobovat se účinkům antibakteriálních léčiv. A pokud člověk bere léky, na které již bakterie vyvinuly rezistenci, nebude to mít žádný účinek. Ale škoda přinese hodně.

Nejběžnější vedlejší účinky antibiotik jsou následující:

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://prostudych.ru/wp-content/uploads/2017/05/path-131-1-e1495659162154.png "alt =" zht "porucha" width = "332" height = "200" />

 • Poruchy funkce žaludku a střev. Během intenzivní antibiotické terapie musí specialista předepsat probiotika, která normalizují činnost gastrointestinálního traktu.
 • Negativní vliv na složení krve.
 • Vývoj alergických reakcí.
 • Narušení nervové soustavy (vývoj halucinací, dysfunkce vestibulárního aparátu).
 • Toxické poškození ledvin.
 • Respirační poruchy.
 • Výskyt krvácení z nosu.

Když člověk vyvíjí chřipku a jiné akutní respirační patologie, je třeba mít na paměti, že nejsou léčeni antibiotiky. Užívání antibiotik však může být odůvodněno, pokud je nutné léčit projevy onemocnění způsobených bakteriemi.

Má antibiotika proti chřipce?

Léčba antibiotiky: dobrá nebo špatná?

Antibiotika nepůsobí na viry, včetně chřipky. Jediné, co je zaručeno, že vyhraje virus chřipky, je vysoká, silná imunita.

Antibiotika nejsou schopna léčit nachlazení a chřipku.

Snad mnoho z nich bude naštvaných a překvapených, ale léčba chřipky antibiotiky je nejen neúčinná, ale obecně zcela zbytečná. Faktem je, že vděčíme za výskyt chřipky nebo běžného nachlazení virům a účinek antibiotik je zaměřen výhradně na boj proti bakteriím. Bakterie jsou mikroorganismy, nejčastěji jednobuněčné, které mají primitivní strukturu ve srovnání s živočišnými nebo rostlinnými buňkami. Virus (přeložený z latiny "Poison") - je autonomní genetický prvek, který je slitinou molekul nukleové kyseliny (DNA nebo RNA), může být reprodukován pouze v živých buňkách. Zavedení viru do buněk se nazývá infekce. Jinými slovy, viry a bakterie mají jinou povahu. A pokud jsou některé (konkrétně bakterie) zabity antibiotiky, pak pro jiné - viry - nepředstavují žádnou hrozbu.

Někdy chřipka a antibiotika jsou vedle sebe.

Použití antibiotik pro chřipku je totiž naprosto hloupá a nebezpečná událost. Někdy jsou však pro pacienty s chřipkou skutečně předepsány - v případě komplikací po nemoci. Protože často jsou původci těchto komplikací bakterie, které se podařilo napadnout tělo, které bylo chřipkovým virem velmi oslabeno. V tomto případě je použití antibiotik zcela rozumné. Jsou předepsány pro pneumonii, bakteriální bronchitidu, zánět hrdla nebo dýchacích cest, nachlazení středního ucha nebo zánět spojivek. K bakteriální infekci může dojít bezprostředně po virové infekci - což je důvod, proč mnoho lidí věří, že lékaři jim předepisují antibiotika kvůli chřipce.

Antibiotika nikdy nebyla první pomoc, a to ani při bakteriálních vředech. Zpravidla jsou předepisovány v relativně těžké fázi onemocnění. A co se týče virových onemocnění - například chřipky nebo nachlazení, je použití antibiotik zcela nevhodné. Ani jako prostředek první pomoci, ani jako poslední. Pamatujte: léčba chřipky antibiotiky je bezvýznamným posměchem vlastního těla. Kromě toho, ohrožujete-li svou imunitu antibiotiky, riskujete, že se obyčejná chřipka promění v protrahované, s vážnými následky a komplikacemi.

Má antibiotika proti chřipce?

Elena Adolfovna Gaykovichová, vědecká pracovnice Institutu klinické farmakologie Univerzity v Charite v Berlíně, hovoří o moderních pohledech na antimikrobiální látky.

- Jaké nemoci potřebují a co by neměly být léčeny antibiotiky?

- Nyní jsou názory na léčbu antibiotiky vážně revidovány. Pro nachlazení je používání antibiotik nejen zbytečné, ale také škodlivé. Zima je akutní respirační virová infekce (ARVI) a antibiotika neovlivňují viry. Je zbytečné léčit je chřipkou, spalničkami, zarděnkami, planými neštovicemi, příušnicemi, hepatitidou A, B, C a mnoha dalšími chorobami způsobenými viry.

Antibiotika nepůsobí také na houby, červy. Některá závažná infekční onemocnění jsou způsobena bakteriálními toxiny, proto je pro ně nejprve nezbytné injikovat antitoxická séra. Mezi takové hrozné infekce patří botulismus, tetanus.

U mnoha chronických onemocnění, kde hrají významnou úlohu mikroby, jsou antibiotika předepisována pouze během období exacerbace. Taková onemocnění zahrnují například chronickou bronchitidu a pyelonefritidu. A tam jsou některé nemoci, které nelze vyléčit s jedním antibiotikem. Pouze několik antimikrobiálních látek ve společenství je schopno porazit bacil tuberkulózy.

To je důvod, proč je tak důležité „předepisovat“ antibiotika sami nebo na radu přítele. Při předepisování těchto léků je nutná odborná konzultace. Například v Německu nemá lékárník právo vydávat antimikrobiální léky bez lékařského předpisu. V mnoha zemích existují i ​​speciální státní programy zaměřené na antibiotikum bakchanalia pro ARVI a další virová onemocnění.

- A co komplikace po virových infekcích? Antibiotika jsou předepsána pro prevenci a léčbu.

„Kauzální agens bakteriálních onemocnění jsou nejčastěji vlastní mikroby, které žijí v ústech a nosohltanu neustále. Spolu s tělem soudí poměrně mírumilovně. Jejich reprodukce je omezena na buňky imunitního systému. "Naše" mikroby nám poskytují dobré služby: nedovolují, aby se další mikroorganismy množily a měly škodlivý účinek.

Někdy viry mohou potlačit obranné mechanismy. V tomto případě je porušeno „mírové soužití“ a dochází k virové bakteriální chorobě. Ale pokud začneme užívat antibiotika, nechtěně zabijeme „nativní“ mikroby.

"Dýchací" patogeny okamžitě kolonizují dýchací cesty a imunitní systém potřebuje určitý čas, než se proti nim vyvine. Navíc mikroby rezistentní na mnoho antibiotik se mohou ukázat jako noví nájemníci. To znamená, že léčba jimi vyvolaná infekce bude vyžadovat další generaci antibiotik.

V posledních letech bylo provedeno několik závažných studií, které ukázaly, že profylaktická antibiotika nejsou zachována před bakteriálními komplikacemi s ARVI. Navíc bakteriální infekce u lidí, kteří nebyli dříve léčeni antibiotiky, rychle projdou. A ti, kteří dostávali antibiotika, jsou léčeni dlouhou dobu.

- To znamená, že antibiotika jsou nebezpečná?

- Není to nebezpečné, ale zdaleka neškodné. A to nejen proto, že ovlivňuje imunitní systém. Mnoho lidí reaguje na peniciliny a jiná antimikrobiální činidla s vyrážkou, alergickým edémem a dokonce i šokovou reakcí. Zvláště často se vyskytnou alergické reakce, pokud je antibiotikum podáváno pacientovi bez bakteriálního onemocnění.

Gentamicin může způsobit hluchotu a poškození ledvin; některé cefalosporiny mohou být postiženy ledvinami. Tetracyklin, toxické účinky doxycyklinu na játra. Fluorochinolonové léky zvyšují citlivost na sluneční světlo a ovlivňují tkáň chrupavky. Děti jsou předepisovány pouze v extrémních případech, protože mohou narušit růst.

Levomitsetin může způsobit vážné poškození krve, jater a nervového systému. Téměř všechna antibiotika způsobují narušení normální rovnováhy střevních mikroorganismů - dysbakteriózy. A tento seznam vedlejších účinků pokračuje.

- Je možné se nějak vyhnout komplikacím, pokud stále potřebujete pít antibiotika?

- Ano. Pokud již osoba měla alergické reakce na jakékoli antibiotikum, musíte o tom informovat lékaře. Pokud jste například alergický na ampicilin, jsou velmi pravděpodobné reakce na penicilin a na jiné léky podobné ampicilinu. Kompletní informace pomohou lékaři vybrat správnou náhradu. Existují drogy, jejichž účel může snížit riziko komplikací. Pro prevenci dysbiózy mohou baktisubtil, bifiform, bifikol, atsilakt. Pokud je známo, že antibiotika mohou nepříznivě ovlivnit játra, předepište jaterní chrániče: Kars, Essentiale.

- Je možné nezávisle použít antibiotikum, které jednou pomohlo?

- Samoléčba antibiotiky je plná. Pouze lékař ví, jak si vybrat lék. Patogeny dokonce velmi podobné v klinickém obrazu nemocí mohou být velmi odlišné. Bakterie mají citlivost a odolnost vůči různým antibiotikům. Například, osoba měla pneumonii, který je způsoben staphylococcus, a penicilin pomohl jemu. Příště pneumonie může být příště mykoplazma, necitlivá na penicilin.

Ale i když jsou známy patogen a jeho citlivost, není to všechno. Je nutné zvolit lék, který dosáhne místa lokalizace mikrobu v těle. Dávka léčiva závisí na věku a souvisejících onemocněních.

Stejné antibiotikum nemusí pomoci ani při stejných onemocněních stejné osoby. Konec konců, bakterie se rychle přizpůsobí antibiotiku a s opakovaným jmenováním se jich nemusí bát. Například antibiotikum, které jednou pomohlo sinu, může příště „selhat“ kvůli mikrobiální rezistenci. To znamená, že vyzvednutí antibiotika není tak snadné, jak se zdá na první pohled.

- Mnozí považují antibiotika za zlé a odmítají je brát i ve vážném stavu.

- To je samozřejmě špatné a velmi nebezpečné. Antibiotika jsou potřebná pro bakteriální infekce. Nedělejte si je bez onemocnění horních cest dýchacích: otitis, bolest v krku, sinusitida. Bakteriální infekce je pravděpodobná, pokud ucho bolí, tam je výtok z ucha nebo očí. Obvykle bakterie způsobují pneumonii - pneumonii. Během vývoje se teplota nesnižuje sama o sobě, ale udržuje se na teplotě nad 38 ° C po dobu tří dnů nebo déle. Může být dušnost, bolest v hrudi.

Stanovení antimikrobiálních látek je povinné pro takové akutní infekce, jako je pyelonefritida, erysipel a osteomyelitida. Bez antibiotik nemůže dělat, pokud jde o život a smrt pacienta. Se sepse, peritonitidou jsou nepostradatelné. Existuje celá řada chronických onemocnění, která mohou být léčena pouze antimikrobiálními látkami. Patří mezi ně mykoplazmatická infekce, chlamydie a některé další pohlavně přenosné nemoci.

- Jak hodnotit, zda je antibiotikum účinné nebo ne?

- Při akutních infekcích musí teplota nejprve poklesnout. To si všimne, že je důležité, aby antipyretika s antibiotikem. Vzhled chuti k jídlu, zlepšení zdraví, vymizení bolesti a dalších příznaků onemocnění také hovoří o pozitivním účinku antibiotika.

- Je možné užívat antibiotika 2-3 dny - dokud se stav nezlepší? Koneckonců, tělo se dokáže zvládnout samo.

- To je nemožné. Minimální doba, po kterou jsou antibiotika předepsána, je 5 dnů. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je moderní antibiotikum sumamed, které se používá v případě bolesti v krku a některých dalších infekcí. Má dlouhotrvající efekt, takže jej lze používat pouze tři dny. A pak, o takovém trvání recepce, vědci argumentují tak daleko. Protože bylo prokázáno, že pětidenní léčba anginy pectoris s sumamed je účinnější.

Nedostatečná délka léčby antibiotiky může mít nežádoucí důsledky. Infekce bude pomalá, může být komplikována lézemi srdce, ledvin. V důsledku předčasného zrušení antibiotik vznikají bakterie, které jsou vůči nim rezistentní. Je velmi důležité sledovat frekvenci přijímání během dne. Aby léčivo fungovalo, potřebujete jeho konstantní terapeutickou koncentraci v krvi.

- Objevila se v poslední době nějaká nová antibiotika? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

- Stále se objevují nové prostředky pro ničení mikrobů. Hlavním důvodem enormní práce vědců po celém světě v otázce vytváření nových antibiotik je rostoucí odolnost mikrobů. Vyjmenujte všechny moderní prostředky, které nemá smysl. Pojmenuji jen některé širokospektrální antimikrobiální látky: tavernu, avelox, sulperazon. Jejich výhodou je vysoká účinnost. Už jsme hovořili o nedostatcích: vedlejší účinky jsou obsaženy ve všech antimikrobiálních látkách. Nové léky nejsou výjimkou.

Je chřipka léčena antibiotiky?

Antibiotická antibiotika nejsou léčena. Žádná antibiotika nejsou schopna buď zničit virové částice chřipky nebo ovlivnit jejich aktivitu v těle. To znamená, že antibiotika nemají žádný vliv na infekci chřipkou a nejsou schopna zlepšit stav pacienta.

Princip působení antibiotik spočívá v tom, že buď zničí buněčnou stěnu bakterií, nebo narušují jejich růst a reprodukci. Zároveň působí pouze na bakterie, antibiotika neovlivňují žádné struktury virové částice. Pouze u velmi velkých virů mohou jednotlivá antibiotika zničit proteiny a inaktivovat samotné virové částice. Chřipkový virus nepatří k těmto virům, antibiotika nemají žádný vliv na jeho částice.

Kromě zbytečnosti v civilizované medicíně, chřipka není léčena antibiotiky, protože nebezpečí jejich použití:

 1. Použití antibiotik, pravděpodobně pro profylaktické účely, významně zvyšuje riziko vzniku bakteriálních komplikací. V této fázi nemoci, kde se dosud nevyskytly komplikace, antibiotika potlačují vlastní mikroflóru dýchacích cest a přispívají k rozvoji bakteriálních infekcí;
 2. Komplikace, které vznikají při užívání antibiotik, jsou způsobeny bakteriemi rezistentními vůči samotnému antibiotiku. Léčba je mnohem obtížnější a dražší;
 3. Antibiotika mohou způsobit závažné vedlejší účinky, které kromě toxicity z chřipky významně zhoršují stav pacienta.

Jednoduše řečeno, antibiotika proti chřipce jsou zbytečná, škodlivá a nebezpečná. Nelze je použít ani z chřipky, ani k prevenci komplikací. Antibiotika léčí bakteriální komplikace samotné, ale pouze v případě, že se již vyvinuly.

Situace, kdy je chřipka léčena antibiotiky podle pokynů lékaře, se týkají skutečnosti, že se lékař snaží odmítnout zodpovědnost za možný rozvoj komplikací. Pokud se komplikace vyvíjí, může být vždy odůvodněna přijetím všech možných opatření, včetně předepsání antibiotika, i když ve skutečnosti taková opatření ani teoreticky neospravedlňují. V každém případě je takový přístup škodlivý a nebezpečný, protože je to pacient, který trpí touto léčbou, ať už je to dítě nebo dospělý.

Pokračování tématu:

Video: Doktor Komarovsky vysvětluje, proč antibiotika nelze použít pro ARVI

Zapomeňte na mléko a nepijte antibiotika. Jak opravdu potřebujete léčit nachlazení?

Pokud chytíte chlad, začnete pít litry horkého mléka při pití medu, musíte stoupat nohy a hrst aspirinu.

Chřipka je závažná nemoc: neprochází nejméně dva týdny, doprovázená horečkou, zimnicí, nevolností a bolestí svalů. Další věc - ARVI: rýma, kašel, ne příliš vysoká teplota - jedním slovem, ne nemoc, ale nesmysl. Proč jít k lékaři, vzít nemocnici, jestli můžete jíst antivirotika a druhý den do práce? Tak si myslí a dělá většinu z nás. Bohužel, děláme vážnou chybu. Na první pohled se jedná o zcela neškodnou chorobu, která může vést k nepříjemným komplikacím, jako je úpal, vnitřní krvácení a dokonce i problémy se srdcem.

Upozornění: léky!

„Všechny léky, které jsou prodávány bez lékařského předpisu, jsou naprosto bezpečné. Čím více si vezmu prášky a vypiju rozpustný prášek, tím rychleji se zotavím! “Vedeni těmito mylnými představami lidé, kteří onemocní ARVI, kupují antivirotika v dávkách a berou je za hranice. A zapomínají, že jakákoliv pilulka, i ta nejnebezpečnější, je „chemie“, která může přinést nejen užitek, ale také ublížit.

Askorbová - příčina alergií. Vitamin C - hlavní bojovník proti virům, které způsobují nachlazení. Každý o tom ví, někteří si dokonce myslí, že pokud jedí nasycovací dávku kyseliny askorbové, ARVI projde jako by kouzlo. Jako výsledek, domácí léčitelé, kteří mají mírně nazlyapav nos a kýchání několikrát, okamžitě běžet do lékárny a koupit tucet sáčků rozpustného nebo šumivého vitaminu C. A zapomínají, že první, tělo nikdy absorbovat více živin, než to požadováno. Je to ztráta času a peněz. Za druhé, na pozadí zuřivé ARVI, kdy jsou všechny tělesné systémy oslabeny, může předávkování kyselinou askorbovou vést k alergiím, problémům s játry a krví.

Pilulka bije na imunitě. Dnes jsou police v lékárnách doslova zaplaveny všemi druhy antivirotik. Proto při prvních příznacích zimy většina z nás nemá otázku „co dělat?“. Spěcháme k léku, který je nám znám, a začneme ho brát podle instrukcí. Pokud tak učiníte, nečekejte, že vás ORVI místo tří dnů trápí celý týden. Miracle pilulky opravdu bojovat s viry, ale problém je, že tyto "škůdci" jsou tisíce! Není zaručeno, že náhodně zvolený lék má za cíl zničit původce ARVI. Nekontrolovaný příjem antivirotik však není pouze nesmyslný, ale také nebezpečný podnik. Nezapomeňte, žádné pilulky - i když malé, ale stále ránu do jater (čistí tělo "chemie"). Budeš horlivý s drogami - riskuješ to, že to znemožníš.

Mimochodem, imunomodulátory (pilulky a lektvary na posílení obranyschopnosti těla) nejsou také neškodné, jak se zdá. Nyní je jen líný nepije po celý rok pro prevenci a léčbu nachlazení. V takových objemech se léky stávají nebezpečnými: mohou „zlomit“ lidský imunitní systém. Lékaři říkají, že v posledních letech se počet autoimunitních onemocnění (ve kterých tělo produkuje těla, která ničí zdravé tkáně) výrazně zvýšil. Imunomodulátory jsou zčásti na vině.

Antibiotika nefungují. Máte zítra datum, důležitý rozhovor s šéfem, letadlo na Maledivy (podtrhněte potřebné) a náhle zima hrozí, že ukončíte vaše plány. Není divu, že jste se rozhodli pro extrémní opatření - antibiotika. Není to nejužitečnější, ale tableta zabijáka vás jistě rychle postaví na nohy! To je hrozná chyba. Antibiotika jsou zaměřena proti bakteriím, léčí bolest v krku, pneumonii, antritidu, ale ne SARS, protože se jedná o virové onemocnění. Můžete jíst alespoň jednu tunu pilulek, ale vaše zima se nikam nedostane. Antibiotikum se zároveň chová jako traktor a bez diskriminace zabíjí všechny prospěšné bakterie ve vašem těle. A to je plné dysbakteriózy.

Když jsme se rozhodli podstoupit léčbu antibiotiky, domníváme se, že bakterie, jako jsou švábi, jsou velmi houževnaté: postupně si zvykají na jed, mutují, mění a nakonec na něj přestávají reagovat. Proto byste neměli znovu krmit své tělo jatečnými pilulkami. Jinak, když opravdu potřebujete antibiotickou léčbu, nebudou fungovat.

Nepřekračujte teplotu aspirinem. Další častou chybou spojenou s léčbou akutních respiračních virových infekcí - manická touha snížit teplotu. Samozřejmě, že teplo není to nejpříjemnější, co se vám stalo v životě, ale dokud tyč na teploměru neprošla známkou 38,5 ° C, měla by být tolerována. Čelo pokryté potem je známkou toho, že tělo zmobilizovalo svou obranu a snaží se zničit viry, které zemřou při vysokých teplotách. Tím, že snížíte, budete cítit dočasné zlepšení, ale ve skutečnosti budete prodlužovat průběh nemoci, protože neobydlená "infekce" bude stále žít ve vašem těle.

Pokud je teplota stále příliš vysoká (39 ° C nebo více), měla by být snížena, ale nikoli jakýmkoliv způsobem aspirinem. Vzpomeňte si jednou provždy: po celém světě lékaři předepisují kyselinu acetylsalicylovou pro ředění krve a pouze v Rusku je přijímána jako antipyretikum. Zdá se, že tento zvyk zůstal s námi od sovětských časů, kdy lékárny nemohly najít nic kromě brilantní zelené a aspirinu. Ten, mimochodem, pokud přehánět s dávkou, může způsobit vnitřní krvácení.

Prášky způsobují zvracení. Rozpustné prášky s malinovou, jablečnou, medovou a citrónovou příchutí - zde je všelék na ARVI! Vypijte tři sáčky - a cítíte se skvěle. Můžete se vrátit do své obvyklé činnosti: jít do práce, jít nakupovat a setkat se s přáteli v kavárně. Nezapomeňte, že pocit úplného uzdravení je klamný. Takové léky pouze zmírňují symptomy: paracetamol, který je jejich součástí, snižuje teplotu, fenylefrin eliminuje nazální kongesci a feniramin - bolest a bolesti v kloubech. Prášky samy však virus neovlivňují. Jsou dobré pro nouzové případy, kdy potřebujete několik hodin přijít ke svým smyslům a být ve formě: například pokud jste naléhavě voláni svým šéfem, musíte se se svou matkou setkat s vlakem nebo vyzvednout dítě z mateřské školy. Ale nemohou být léčeni. Za prvé, odstranění těchto příznaků, tyto léky zbavují tělo schopnosti bojovat s viry v domácnosti. Za druhé, pít více na sáčku - a můžete získat nepříjemné spoustu vedlejších účinků: alergie, nevolnost, bolesti břicha, závratě, zvýšený tlak a retence moči.

Kapky suché sliznice. Ucpaný nos je pravděpodobně nejnepříjemnější symptom ARVI. Nikdo nechce házet a otáčet se bez spánku, aniž by si mohl povzdechnout, chytit vzduch ústy a postrčit, proto lidé s nachlazením zneužijí kapky vazokonstriktoru. A marně. Rýma, jako je horečka, je obranná reakce: spolu s nepříjemným hlenem z nosu se naše tělo zbavuje virů. A kapky zastaví tento proces. To však není jediné nebezpečí. Existuje vysoké riziko závislosti na těchto drogách. Pokud se to stane, máte každou šanci získat chronický nos. A zneužívání vazokonstrikčních látek je spojeno s atrofií nosní sliznice. Kapky ji suší a tím snižují ochrannou funkci. Osvobozeni od infekce, která vás v tu chvíli trápí, okamžitě si vyzvednete nějaký nový virus: je známo, že je přenášejí vzduchové kapičky. Pokud nechcete ublížit po celý rok, nenechte se unést kapky.

Neposlouchejte babičku

Jste hluboce mýlíte, pokud si myslíte, že bylinné inhalace, omítka hořčice, čaje s medem a další tradiční metody léčby ARVI, na rozdíl od tablet, jsou naprosto bezpečné, protože obsahují pouze rostlinné složky a ne unci chemie. Recepty babičky mohou také zhoršit průběh nemoci.

Nepijte alkohol. Neposlouchejte svého milence, který vás nabádá: „Zlato, záběr vodky s pepřem nebo sklenkou horkého svařeného vína je nejlepším lékem na zimu!“ Určitě pro některé lidi pomáhá malé množství alkoholu vyrovnat se s onemocněním. Alkohol má však dezinfekční, antiseptický účinek. Ale to neznamená, že by vám medicína s mírou vyhovovala. Alkoholické nápoje navíc oslabují imunitní systém, alkohol také zdaleka nemá nejlepší účinek na bolest v krku: dráždí sliznici, což znamená, že kašel po záchvatu vodky je zaručen!

Pokud ale nemáte po ruce antipyretikum, můžete vodku zředit na polovinu vodou a tímto roztokem otřete tělo. Po zákroku se cévy rozšíří a průtok krve se zvýší - přenos tepla se zvýší. Takže, srazíte teplotu.

Zapomeňte na mléko. Tři hrnky horkého mléka s medem a čtyři šálky čaje s malinovou marmeládou - tělo bylo pokryto potem a v žaludku byla těžkost, ale jste šťastná, jako boa constrictor: „Budu zítra v pohodě! Pití velkého množství tekutin pomáhá vyrovnat se s onemocněním, protože toxické toxiny těla opouštějí tělo spolu s potem a močí! “Tímto způsobem byste se sotva začali mučit, kdybyste věděli, že spálení nápojů ještě více zranilo váš bolest v krku. Nápoj by měl být teplý, ale ne horký. Kromě toho mnoho lidí v těle postrádá enzym zodpovědný za zpracování mléka. Pokud se k nim budete chovat, neváhejte, jako bonus k SARS dostanete zažívací potíže a průjem. Pokud jde o med a džem, nejsou tak dobré, jak se zdá. Velké množství sladké provokuje ostré uvolnění inzulínu do krve, což nevyhnutelně následuje, jak říkají lékaři, selhání. Vyznačuje se ospalostí a ztrátou síly. A tyto symptomy na pozadí zuřící nemoci jen zhoršují zdravotní stav.

Abyste se co nejdříve zlepšili, musíte pít dostatek teplé vody nesycené oxidem uhličitým. Průměrné množství tekutiny potřebné denně pro zdravého člověka se vypočítá na základě tělesné hmotnosti - 30 ml na kilogram. Ukazuje se, že žena vážící asi 70 kg potřebuje 2 litry denně. Pokud se necítí dobře, je třeba přidat dalších 500 ml.

Nepotí se. Někteří nemocní soudruzi si myslí, že neslušně horké, sladké nápoje nestačí. Léčit při fenomenální rychlosti, působí zcela radikálně: po pití hořícího mléka, okamžitě si nasadili vlněné ponožky a svetry a zabalili se do koberců. Milovníci potu se řídí pravidlem: čím více se potíte, tím dříve se postavíte na nohy. Na jedné straně je to správný předpoklad, ale na druhé straně jsou rušeny procesy přenosu tepla osoby zabalené v „kuklu“. To přispívá k prudkému zhoršení zdraví, až ke ztrátě vědomí! Proto byste se neměli oblékat jako severní pól. Když se tělesná teplota zvedne, musí se vše udělat tak, aby tělo mohlo ztratit teplo: oblečení musí být volné a lehké.

A přesto je nutné vzduch co nejrychleji vysílat, aby se vyčistil od „vlastních“ virů. Optimální teplota v místnosti je 20-22 ° C.

Znalecký posudek

Alexander Yermanok, kardiolog:

- Mnoho lidí je o ARVI velmi frivolní a na rozdíl od doporučení lékařů trpí na nohou nemocí. Takové chování je plné nepříjemných následků. Faktem je, že zdroje těla nejsou nekonečné: pokud nestačí současně plnohodnotný společenský život a boj proti nemoci, imunitní systém nemusí na infekci správně reagovat. Existuje možnost, že viry v krevním oběhu pronikají srdcem a způsobují autoimunitní reakci. Tělo začne vnímat infikované buňky jako nepřátele a začne je napadat. Jako výsledek, osoba může vyvinout kardiomyopathy (porušení struktury a funkce srdečního svalu).

Vitalia Zakharova, ředitelka léčebné kliniky:

- Vany s horkými nohou, omítky z hořčice a banky rozšiřují cévy a zlepšují krevní oběh, což je důvod, proč všechny procesy v těle, včetně boje proti virům, začínají probíhat ve zrychleném režimu.

To však neznamená, že byste měli při prvních známkách zimy dát paty do pánve vroucí vody. Takže jen zhoršujete průběh nemoci a zvyšujete již poměrně velkou teplotu. Nezapomeňte: jakýkoli postup související s ohřevem těla, můžete dělat, když vrchol onemocnění projde a horečka ustoupí. K tomu obvykle dochází třetí nebo pátý den po infekci, ne dříve.

Zacházení s pravidly

Sedět doma tři dny. Plně se zotavit z ARVI dostanete ne dříve než týden. Pokud si nemůžete dovolit strávit celý tento čas doma v posteli, zkuste alespoň nevyrazit první tři dny. Toto období je považováno za vrchol onemocnění, kdy je tělo zvláště slabé, protože všechny jeho síly jdou do boje s virem. Pokud budete spěchat ulicemi, riskujete spoustu komplikací.

Teplota se sníží paracetamolem. S pomocí paracetamolu nebo přípravků na něm můžete snížit příliš vysokou teplotu. Na rozdíl od aspirinu neředí krev.

Zavolejte lékaře. Pouze lékař vám bude schopen přesně určit, který virus způsobil vaše onemocnění a vybrat správný lék, který bude rychle nastaven. Bez lékařského předpisu, můžete si vzít pouze tekutý interferon, dříve ředění ve vodě. Pro tělo je bezpečnější než jiné antivirotika.

Proveďte inhalace. Na 3. až 5. den po nástupu onemocnění pokračujte v parní inhalaci, která usnadňuje kašel a výtok sputa. Alternativní eukalyptus a soda: první uvolní hlen dobře, druhý - změkčí hrdlo.

Odkapávejte nos. Eliminovat nazální kongesci vám pomůže na olej-založené kapky, které, na rozdíl od ostatních, nesušte sliznice. Ideální možností je střídat tyto léky absolutně bezpečnými a neadikativními solnými roztoky.

Jíst potraviny s vitamíny. Užívejte vitamín C, nepřekračujte denní dávku - 60-70 mg. Mimochodem, je výhodnější získat kyselinu askorbovou ne z pilulek, ale z produktů: čerstvě vymačkané šťávy zředěné vodou (1 šálek denně), zelí (400 g), papriku (1 velké ovoce).

Hvězdy o zimě

Nikolay Noskov:

- Nemám rád prášky. Nemám v to žádnou důvěru. Osoba bez zvláštního vzdělání nemůže zjistit, co drogy obsahují, a ve skutečnosti mohou nést nejen užitek, ale také škody. Proto se při prvním znamení chladu uchyluji k populárním metodám léčby: beru jezevčí tuk, roztavím ho, vypiju dvě lžíce a zbavím se symptomů jako ruce.

Glukóza

- Zdá se mi, že v počátečním stadiu ORVI byste si neměli dávat pilulky. Recepty tradiční medicíny se dokonale vyrovnávají s některými příznaky. Například, když mám tuhý krk, piju horký čaj s medem nebo malinovým džemem. A když jsem rýma, vykopávám do nosu řepnou šťávu. Pokud se však nemoc dostala do těžší podoby, není možné bez kvalifikované pomoci lékařů.

Elena Proklova

- Naštěstí zřídka onemocní. Protože trávím regenerační a wellness procedury. Vždycky jsem zbožňoval ruskou koupel; Vycházíme z parní lázně a vždy si zaplaváme v díře. Teď začala nalévat studenou vodu bez ohledu na to, zda jdu do vany nebo ne. To je úžasná pomoc tělu! Nalejte si kbelík ledové vody na ulici a celý den se budete cítit skvěle.

Pelagia

- Čaj s medem, inhalace nad vařenými bramborami, léčivé bylinné dekorace - to není pro mě. Jsem skeptický k tradiční medicíně a já si nemyslím, že recepty babičky lze rychle postavit na nohy. Když si uvědomím, že jsem chytil chlad, okamžitě jdu k lékaři. Potřebuji rychlou a především účinnou léčbu. Nemůžu si dovolit být nemocný dlouho.

Jak se dostat nemocný

1. Nenoste džíny

Nenoste těsný oděv - hubené džíny a těsné šaty. K mrazu se nemohlo dostat do těla, mezi ním a oblečením musí být vrstva vzduchu.

2. Přidejte skořici a zázvor

Pokud stále ztuhnete, přijeďte domů, pijte čaj, který přidal špetku skořice nebo zázvoru. Pití s ​​tímto kořením nejen ohřívá, ale také pomáhá vyhnout se nachlazení po hypotermii.

3. Otřete si kartáče

Než vyrazíte na ulici, otřete si nohy a kartáče štětcem nebo tvrdým ručníkem. Masáž je skvělý způsob, jak posílit krevní cévy, a tím zlepšit krevní oběh.

4. Nekuřte

Nikotin způsobuje křeče malých krevních cév. To je důvod, proč kuřáci nejsou zachráněni před chladem vlněnými ponožkami nebo teplými rukavicemi.

5. Jezte brambory

Jezte spoustu brambor, špenátu a celeru. Tato zelenina je bohatá na draslík, který zlepšuje krevní oběh a pomáhá tělu odolávat chladu.

Může být chřipka léčena antibiotiky?

Vše o tom, jak léčit chřipku, se dozvíte z našeho článku.

Proč antibiotika neošetří chřipku a chlad?

Hledáte účinnou léčbu a zajímáte se o účinek antibiotik na chřipku?

Antibiotika jsou léky určené k léčbě infekcí způsobených bakteriemi. Je velmi pravděpodobné, že nepomohou zmírnit vaše příznaky chřipky, jako je chřipka, nachlazení, většina onemocnění hrdla a bronchitida způsobují viry. Kromě toho užívání antibiotik pro virovou infekci může způsobit více škody než užitku. Nesmyslné užívání těchto léků může v budoucnu vést k rozvoji rezistence vůči antibiotikům.

Měla bych se vyhnout užívání antibiotik?

Ne Antibiotika mohou zachránit životy, a pokud je to nutné, měli byste je začít užívat co nejdříve. Nezapomeňte však, že pouze lékař může provést diagnózu a předepsat léčbu, takže je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Nedávná studie ve Spojených státech zjistila, že mnoho dospělých věří, že pokud mají špatnou zimu nebo podezření, že mají chřipku, namísto toho, aby šli k lékaři, je jednodušší jednoduše brát antibiotika. Současně, jak vědci zjistili, pacienti nevědí o důsledcích takové samoléčby.

Nadměrná důvěra v diagnózu a nevhodné užívání antibiotik však může vést k tomu, co se nyní nazývá „krize rezistence vůči antibiotikům“, tj. Rozvoj rezistence bakterií na antibiotika a v důsledku toho neúčinnost léčby těmito léky v případě potřeby.

Co jsou antivirotika?

Antivirová léčiva jsou určena pro použití v časných stadiích onemocnění. Snižují symptomy a trvání chřipky.

Jaké antivirové léky doporučují lékaři?

Tamiflu a Relenza. Tyto léky jsou nejúčinnější, pokud jsou užívány do 48 hodin po nástupu prvních příznaků chřipky. Pokud je vezmete dostatečně rychle, jsou schopni zkrátit dobu onemocnění o 1-2 dny. Tyto léky jsou zpravidla užívány během 5-7 dnů.

Přípravek Tamiflu je schválen pro prevenci a léčbu chřipky u dětí od 1 roku věku, přípravek Relenza je schválen pro léčbu dětí od 7 let a jako prevence pro děti od 5 let.

Existují nějaké vedlejší účinky léčby antivirotiky?

Vedlejší účinky antivirotik zahrnují nervozitu, sníženou koncentraci, nevolnost a zvracení. Přípravek Relenza se nedoporučuje u pacientů s onemocněním dýchacích cest, jako je například astma, protože léčivo může způsobit problémy s dýcháním. Před užíváním léků se proto poraďte se svým lékařem.

Co je antibiotická rezistence?

Rezistence vůči antibiotikům je způsobena modifikací bakterií, což vede k oslabení nebo úplné ztrátě účinnosti antibiotika.

Když jsou bakterie opakovaně vystaveny antibiotikům, v důsledku toho, že je užíváte příliš částečně nebo nepřiměřeně, začnou se měnit a nakonec je mutace rezistentní vůči léku této třídy. V tomto případě nemoc postupuje bez známek zlepšení, nebo se stav pacienta náhle začíná zhoršovat, někdy pacient potřebuje nouzovou lékařskou péči nebo hospitalizaci pro výběr nových účinných léků.

Ale není antibiotika nejrychlejší způsob, jak ho vyléčit?

Studie však bohužel ukázaly, že více než dvě třetiny 150 milionů dávek antibiotik, které jsou každoročně vyřazovány ambulantně z důvodu „krize rezistence na antibiotika“, jsou k ničemu.

Jak mohu chránit sebe a své příbuzné před antibiotickou rezistencí?

Nejúčinnějším způsobem v tomto případě není pít antibiotika „z jakéhokoli důvodu“.

Aby byla léčba antibiotiky produktivní, musí být dodržována následující jednoduchá pravidla:

 • Nežádejte svého lékaře, aby Vám předepsal antibiotikum pro první příznaky nachlazení nebo chřipky.
 • Pamatujte si, že antibiotika se používají k léčbě bakteriálních, ne virových infekcí.
 • Použijte antibiotika, jak je předepsáno. Dokončete celý průběh léčby, nesnažte se některé léky nechat "později".
 • Nepředávejte antibiotika ostatním.
 • Neužívejte antibiotika předepsaná jinými.
 • Roční očkování vám může pomoci vyhnout se nemocem.
 • Často si umývejte ruce.