Lidové léky v léčbě adenoiditidy u dítěte

Obsah článku

Léčba adenoidů u dětí s lidovými léky má dobrý výsledek, léčba by však měla začít ihned po objevení patologie.

Pro dosažení maximálního terapeutického účinku se doporučuje kombinovat domácí recepty s tradičními metodami léčby předepsanými lékařem.

Ochranný kruh tvořený lymfoidními formacemi označuje imunitní strukturu.

V komplexu mandlí pomáhají naso a orofarynxy odolávat infekci organismu patogenními mikroby.

V důsledku častých útoků virů, bakterií, v nepříznivém prostředí, náchylnosti k alergickým reakcím a genetické predispozice mandlí se pozoruje hypertrofie, která zvyšuje oblast boje proti provokujícím faktorům. Tonzilka hltanu při růstu vede ke vzniku některých klinických příznaků:

 • potíže s dýcháním nosu;
 • dlouhé doby zotavení z nachlazení;
 • chronická infekční a zánětlivá onemocnění nosní, orofaryngeální (faryngitidy, sinusitidy);
 • chrápání;
 • hlasová tyranie;
 • slabost;
 • nedostatek spánku;
 • náladovost, podrážděnost, apatie.

Když jsou adenoidy často diagnostikovány se zánětem - adenoiditidou, která je doprovázena subfebrilním stavem, někdy - febrilní hypertermií.

Chirurgický způsob léčby se volí, když se dosáhne stupně hypertrofie mandlí, stejně jako častých komplikací (adenoiditis, otitis media, apnoe). V první fázi onemocnění je dostatečně účinné používat lidové prostředky pro adenoidy. Léčivé vlastnosti tradičních léčiv jsou zaměřeny na:

 • odstranění ucpání nosu;
 • snížení otoku lymfoidní tkáně;
 • boj proti infekčním patogenům, které podporují chronický zánět;
 • snížení frekvence zánětu mandlí;
 • prevence progrese onemocnění;
 • posílení imunitní obrany.

Pomocí osvědčených lidových prostředků je možné zabránit hyperplazii mandlí.

Lymfoidní tkáň se bude zvyšovat v závislosti na věku dítěte, aniž by způsobila vznik symptomů a komplikací. Po dosažení věku 12 let se angíny hltanu podrobí sklerotickým změnám, takže problém adenoidů zmizí.

Léčebné taktiky

Lidská léčba adenoidů u dětí zahrnuje provádění komplexní terapie s využitím prostředků pro mytí nosních průchodů, instilaci nosu, vnější aplikace v oblasti křídel nosu a vedlejších nosních dutin.

S rozvojem adenoiditidy stoupá teplota, množí se bakteriální patogeny, což vyžaduje antibiotickou terapii, aby se zabránilo šíření infekce v celém těle.

Pro dosažení dobrého výsledku při ošetřování je nutné dodržovat pravidla pro praní. Tento postup se nejlépe provádí v koupelně. Za tímto účelem:

 1. je nutné připravit roztok pro mytí, ohřát na pokojovou teplotu, napít stříkačkou;
 2. dítě se musí opřít o umyvadlo nebo koupel a otevřít ústa. Zabrání se tak vzpříčení a polknutí roztoku, když se polkne z nosu do úst. Během procedury není dovoleno zvedat hlavu, aby byl zajištěn snadný průtok tekutiny skrz jazyk;
 3. Zpočátku by měl být roztok ze stříkačky podáván slabým proudem do nosního průchodu, aby bylo dítě použito a bojí se;
 4. potom je tryska zesílena pro zajištění efektu proplachování;
 5. Postup se opakuje s druhým nosním průchodem. Po umytí dítě cítí úlevu od nosního dýchání, protože slizy slizu neuzavírají dýchací cesty. Tento postup obvykle spotřebuje až 200 ml roztoku.

Po umytí, můžete nabídnout dítěti další "foukaný nos", který bude konečně vyčistit nosní dutiny.

Promývání se provádí za účelem usnadnění nasálního dýchání, stejně jako před instilací léčiv do nosních průchodů. To umožňuje proniknout lékem přímo do patologického ohniska a mít maximální terapeutický účinek.

U malých dětí je pozorován problém praní. V tomto případě můžete použít solné roztoky, například Aqua Maris (pro kojence), po které se odstraní hlen pomocí gumového spreje.

Lidové recepty

Jak léčit adenoidy doma? Léčba lidových prostředků se provádí ve všech stadiích onemocnění, i když existují indikace pro chirurgický zákrok, který je z jakéhokoli důvodu odložen.

Abyste se vyhnuli zhoršení stavu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem o použití tradičních léčiv.

Průběh terapie se obvykle opakuje dvakrát ročně po vyšetření dítěte. Obzvláště opatrně je třeba léčit bylinnými přípravky pro děti náchylné k alergickým reakcím a bronchiálním astmatem.

Nejúčinnějším lékem je aloe vera v adenoidech u dětí. Pro léčebné účely se používá míza rostliny, která má antimikrobiální, anti-edematózní a resorbující účinky, takže aloe se používá k zánětu mandlí nebo během období remise ke snížení jeho velikosti. Aloe se používá v čisté a zředěné formě:

 • pro mytí nosu před instilací aloe šťávou, použití Humer, No-sůl je ukázán, který dovolí mít léčivý účinek na purifikované sliznici. Chcete-li získat šťávu, stačí odloupnout kus aloe listu a vytlačit šťávu přes několik vrstev gázy. Jednou denně je do nosu instalováno 5 kapek. Doba trvání kurzu je 45-55 dnů;
 • pro mytí nosních cest přímo roztokem aloe je nutné šťávu zředit teplou vodou (1: 3). Procedura se opakuje dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

Adenoidy u dětí mohou být ošetřeny rakytníkovým olejem. Je široce používán při léčbě otolaryngologických onemocnění. Léčebného účinku je dosaženo posílením cévní stěny, snížením opuchu, produkcí hlenu a snížením lymfoidního růstu. Existují dva recepty pro použití rakytníku řeckého:

 • ve své čisté formě můžete pochovat 3 kapky dvakrát denně v nosních průchodech. Zvláště důležité je pochovat před čištěním na vyčištěném slizu. Trvání terapie je 20 dnů;
 • při akutní adenoiditidě, kdy se sliznice stává hyperemickou, někdy má šarlatový odstín, se doporučuje použít směs oleje z rakytníku s česnekovou šťávou. Pro přípravu smíchejte 5 ml oleje se třemi kapkami šťávy. 2 kapky třikrát denně.

Propolis se již dlouho používá při léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění a také k posílení imunitního systému. Existují dva způsoby léčby adenoidů s propolisem:

 • ve 250 ml teplé vody by se měly rozpustit 2 g sody a 20 kapek propolisové tinktury. Připravený roztok lze třikrát denně promývat nosními cestami stříkačkou (bez jehly) nebo stříkačkou;
 • 50 ml másla se smísí s 5 ml propolisu a zahřívá se ve vodní lázni po dobu jedné hodiny. Jakmile směs vychladne, musíte dvakrát denně po dobu jednoho měsíce namazat nosní sliznici. Pro vaření můžete použít rostlinný olej.

Propolis může být používán u dětí pouze v nepřítomnosti alergie na včelí produkty.

Eukalyptový olej se vyhýbá operaci. Zvláště užitečné střídání olejů, například, nejprve je doporučeno vštípit 3 kapky eukalyptu, pak rakytník řešetlákový, po kterém můžete přepnout na olej tea tree nebo cedr. Délka kurzu je 12 dní.

Bylinné recepty

Použití bylin pro léčbu adenoidů u dětí má nejen silný léčivý účinek, ale nemá prakticky žádné vedlejší účinky. V léčbě je přeslička široce používána polem v čerstvé nebo sušené formě. Byliny se nacházejí v lékárně. Pro děti se používá několik receptů:

 • 30 g složky se nalije 320 ml vroucí vody a zahřívá se asi 8 minut na vodní kapotě. Pak by měl být vývar podáván po dobu dvou hodin, poté je třeba jej filtrovat a užívat 100 ml třikrát denně po dobu 12 dnů. Přípravek se nepoužívá k léčbě dětí mladších tří let;
 • 15 směs směsi přesličky a echinacey (1: 1) musí být nalita vroucí vodou o objemu 250 ml a naplněna po dobu jedné hodiny v uzavřené nádobě. Pak je třeba infuzi přefiltrovat, třikrát denně užívat 50 ml a smíchat s 5 g medu. Trvání léčby je 9 dní;
 • 15 g přesličky a květy heřmánku by se měly vařit s vařící vodou půl litru po dobu dvou hodin. Po filtraci se doporučuje použít infuzi k mytí nosu jednou denně po dobu dvou týdnů.

Adenoidy u dětí mohou být umývány odvarem z heřmánku, šalvěje, měsíčku, eukalyptového listu nebo třezalky tečkované. Léky mohou být střídány tak, aby měly co nejlepší účinek. Kromě mechanického čištění nosních průchodů mají bylinné dekory silný protizánětlivý účinek a urychlují regeneraci.

Chcete-li odvar z kolekce bylin:

 • stačí smíchat stejný objem listů eukalyptu, máta peprná, květy heřmánku a třezalku tečkovanou. 15 g by mělo být naplněno vroucí vodou (240 ml), několik minut vařeno a necháno vyluhovat hodinu. Po filtraci se doporučuje použít odvar pro mytí nosních dutin;
 • 20 g dubové kůry, 10 g mátových listů a třezalky tečkované by mělo být promícháno, vyberte 15 g sběru a vařte několik minut nad ohněm v 250 ml vody. Do nosních průchodů se vmíchá 4 kapky denně po dobu dvou týdnů.

Adenoidy u dětí jsou úspěšně léčeny pomocí žlázy, pokud je v první fázi diagnostikován růst mandlí. Vlaštovka je znázorněna v následujících receptech:

 • 5 g bylinného tuňáka v suché nebo čerstvé formě lze vařit po dobu 7 minut v mléce o objemu 240 ml, ochladit a přefiltrovat. Přípravek se používá k instilaci nosu, 3 kapky třikrát denně;
 • šťáva by měla být vytlačena z rostliny a smíchána s vodou (1:20), po které se doporučuje vdechnout nosní cesty 1 kapku dvakrát denně po dobu 25 dnů. Lék musí být denně připravován pro čerstvé použití;
 • 30 g másla by mělo být rozpuštěno ve 3 kapkách jarní šťávy a smícháno s práškovou sušinou třezalky (5 g). V připravené směsi by měla být navlhčena vata vata a vstupovat do nosních cest po dobu čtvrt hodiny. Postup se opakuje dvakrát denně.

Hřebíček je známý svou antimikrobiální činností. Chcete-li připravit léčivé činidlo, nalijte 10 kusů karafiátů vařící vodou 240 ml, nechte vyluhovat po dobu jedné hodiny, pak odkapávejte 2 kapky nosu. Postup se opakuje dvakrát denně. Léčebný cyklus umožňuje snížit závažnost zánětlivé reakce, snížit intenzitu edému tkání, eliminovat nazální kongesci a zpomalit růst lymfoidních formací.

Vlastnosti léčby

Použití modré lampy je indikováno pro zajištění tepelného účinku na adenoidy. Zdůrazňujeme, že takový emitor infračerveného světla je během akutního stadia zánětu adenoidů zakázán. V rámci komplexní terapie se Mininova lampa aplikuje po dobu 10 minut dvakrát denně. Pro tento postup by měla být lampa ve vzdálenosti 20 cm od nosu, což zajistí tepelný efekt bez tepelného poškození kůže. V tomto případě musí oči zavřít obvaz.

Metody léčby adenoidy poskytují dobrý efekt při dodržení následujících doporučení:

 • dítě musí chodit pravidelně na čerstvém vzduchu, oblékat se „podle počasí“;
 • vyhnout se všeobecnému podchlazení (vlhko v dešti);
 • zabránit kontaktu s nemocnými s ARVI, chřipkou nebo spalničkami;
 • žádoucí sportovní aktivity (plavecký bazén, gymnastika, cyklistika);
 • zvlhčování vzduchu v místnosti, časté mokré čištění a větrání;
 • správné výživy; plný spánek.

Zvláště užitečné pro posílení imunity, sanatorium odpočinek v místech s horským, mořským nebo lesním podnebím. Posílením imunitního systému se děti nejen zbavují adenoidů, ale stávají se aktivnějšími a zvyšují výkonnost školy.

Léčba adenoidů u dětí doma bez operace: lidové prostředky, homeopatie a fyzioterapie

Termín "adenoidy" je znám mnoha rodičům často nemocných dětí. Ne každý však ví, že tyto útvary jsou zarostlým fragmentem mandlí, které mají určité funkce. Tonzily - je koncentrace lymfoidní tkáně v nosohltanu a dutině ústní, která je nezbytná k ochraně těla před patogeny vdechovanými spolu se vzduchem. Proč nosohltanové mandle u dětí často rostou a způsobují dýchání a ztrátu sluchu?

Příznaky adenoiditidy

Normálně, dětská nosohltanová klenba (přirozená drážka) pokrývá lymfoidní tkáň. Pokud se z nějakého důvodu začnou nekontrolovatelně dělit jeho buňky, vede to ke zvýšení objemu mandlí, dochází k jejich hypertrofii. Takové růsty způsobují mnoho nepříjemných projevů a nazývají se adenoidy. Jejich zobrazení bez zvláštního zrcadla je obtížné. Vedle oblouku nosohltanu s lymfoidní tkání jsou ústa sluchových trubek a otvory nosních průchodů. Tato blízkost vysvětluje hlavní příznaky adenoidů - porušení nosního dýchání a snížení sluchu u dítěte.

Příčiny vzniku u dětí

Mandle palatinu se obvykle zvyšují pouze u dětí a dosahují maximálních velikostí o sedm let. V adolescenci se redukují adenoidy. Hlavní příčiny hypertrofie a zánětu lymfoidní tkáně nosohltanu:

 • Genetická predispozice. Lékaři říkají, že děti těch rodičů, kteří trpěli adenoidními nádory v dětství, mají často stejnou diagnózu.
 • Nemoci horních cest dýchacích, dlouhý výtok z nosu.
 • Dětská infekční onemocnění - spalničky, šarlatová horečka, černý kašel.
 • Nevyvážená strava - nadměrná konzumace sladkostí, přejídání.
 • Předispozice k alergiím.
 • Snížená imunita.
 • Suchý vzduch v místnosti, přítomnost škodlivých výparů, špatná ekologie.

Metody zpracování

Jak vidíte, příčiny vzniku adenoidní hmoty, ale musíme pochopit, že ne vždy lymfatické formace vyžadují léčbu. Zvýšení nosohltanových mandlí je často způsobeno onemocněním, pak se snižuje. V tomto ohledu, otolaryngologists někdy doporučují rodiče, aby si počkali a ne spěch k závěrům. Je nutné jít na vyšetření na ORL měsíc po uzdravení, aby lékař adekvátně vyhodnotil velikost mandlí a doporučuje léčbu.

Léky

Neexistují žádné speciální léky pro adenoidy, proto je ORL předepsána konzervativní léčba a provádí se podle schématu, které provedl. Terapie může být odlišná, závisí na stupni růstu a zánětu lymfoidní tkáně a věku dítěte. Pokud je léčba neúčinná, lékař změní taktiku a zkusí jiný režim. Zvažte současné trendy v léčbě nosohltanových mandlí, které pomáhají vyrovnat se s problémem bez operace:

 • Antibiotika. Antibakteriální léčiva pro léčbu adenoiditidy jsou předepsána, pokud je onemocnění doprovázeno bakteriální infekcí. Antibiotika by měla být předepsána lékařem a jejich léčba by měla být časově omezena. Existují případy, kdy takové léky způsobily růst lymfoidní tkáně, pokud byly odebrány nekontrolovaně.
 • Imunostimulancia. Tento typ léků je předepsán k posílení místní imunity a stimulovat tělo vyrovnat se s růstem lymfoidní tkáně. To je Nasonex, Rizonel a další, je žádoucí, aby si tyto léky určil imunolog.
 • Solné roztoky (doporučujeme číst: jak umýt dětský nos fyziologickým roztokem?). Opláchněte nos fyziologickým roztokem může být v každém stupni adenoiditidy. Mytí nosu eliminuje hlen nahromaděný v nosních průchodech a dutinách, zvlhčuje sliznici, což pomáhá snižovat otok a normalizovat nosní dýchání. Můžete použít speciální kapky Aquamaris, Salin a můžete použít normální fyziologický roztok.
 • Antihistaminika kapky. Tyto prostředky jsou předepisovány nejen v případech, kdy je perzistující rýma způsobena alergiemi. Někdy je zánětlivý proces v těle doprovázen alergickými reakcemi, které přispívají k ještě závažnějšímu otoku a růstu lymfoidní tkáně mandlí. Použijte Allergodil, Nazaval.
 • Vazokonstrikční léčiva. Kapky pro rozšíření nosních průchodů jsou dočasné a nevyléčí. Vazokonstrikční léky se používají k nosnímu dýchání, které nepřímo ovlivňuje zdraví mandlí. Jakmile vzduch začne volně cirkulovat nosními průchody, jejich funkce jsou obnoveny. Má blahodárné účinky na mandle. Aby se zabránilo závislosti, kapky na nos by se měly měnit nejméně jednou za tři dny.

Homeopatie

Homeopatové věří, že můžete odstranit zánět a vyléčit adenoidy pomocí alternativní medicíny. K tomu dítě individuálně vybralo protizánětlivé, antibakteriální, imunitně stimulující homeopatické přípravky. Nicméně homeopatie slibuje okamžité zotavení a léčba by měla být plánována na další měsíce. Existují jak univerzální léky, které lze koupit pro dítě v lékárně bez lékařského předpisu, tak i klasické, které jsou předepsány na základě ústavních rysů malého pacienta.

Homeopatie s adenoidy u dětí není vždy účinná a mnoho pediatrů to nepovažuje za účinné. Pokud se chcete pokusit vyrovnat se s problémem homeopatie, můžete použít univerzální drogy:

 • Kompozitní homeopatický lék Job-baby - užívejte 8 míčků jednou denně;
 • Limfomiozot - 3-10 kapek (v závislosti na věku) rozpuštěných v 10 ml vody;
 • Adenosan je homeopatický lék pro léčbu adenoidů, užívaný ve třech granulích třikrát denně.

Lidové léky

Pokud homeopatie z nějakého důvodu nesedí, měli byste věnovat pozornost tradiční medicíně, která nabízí vlastní řešení problému bez operace. Nicméně, odborníci nedoporučují tradiční medicíny jako hlavní léčbu, je lepší použít jako pomoc. Nejoblíbenější recepty jsou založeny na použití léčivých rostlin:

 • Dvakrát denně vmíchejte 1-2 kapky aloe do každé nosní dírky. List aloe by měl být řezán předem a uchováván v chladničce po dobu 1-2 dnů, léčba by měla pokračovat alespoň 3-4 měsíce.
 • Kalanchoe šťáva pomáhá odstranit nosní průchody z hlenu. Nejlepší je ředit šťávu z Kalanchoe vodou v poměru 1: 3, pak kapat do nosu.
 • Není horší než Kalanchoe pomáhá střídavě tří olejů - thuja, rakytníku a tea tree oil (více v článku: návod na použití tui oleje v adenoidech pro děti). Použijte každý typ oleje po dobu 14 dnů, driblovat 2 kapky do každé nosní dírky ráno, odpoledne a večer. Kurz je lepší začít s olejem tea tree a dokončit rakytník. Celkově je terapie navržena na 1,5 měsíce.
Šťáva Kalanchoe je účinným lidovým lékem pro komplexní léčbu adenoidů
 • Červená zelenina - červená řepa - miluje lásku lidí. Bude to trvat 1 lžička. jeho šťáva, ve které musíte přidat půl lžičky medu. Tato směs se injektuje do nosu v množství 4 až 6 kapek.
 • Tar. Namažte bavlněnou turundovou směs dehtu a zakysané smetany a udržujte je v nose 30 minut denně.
 • Šťávy jarní. Je nutné brousit stonky rostliny (můžete použít mlýnek na maso) a vytlačit šťávu z hmoty. Smíchejte celandine s vodou v poměru 1:20 a vmíchali do každé nosní dírky třikrát denně. Opláchněte nos tímto způsobem, budete muset provést alespoň měsíc. Stojí za to připomenout, že želva je jedovatá rostlina, takže je důležité ji ředit vodou v uvedeném poměru.
 • Kloktání s eukalyptovou tinkturou. Polovina šálku exotických stromů zalijeme 500 ml vroucí vody. Trvejte na vodní lázni po dobu 40 minut. Po jídle třikrát denně kloktejte a opláchněte nos. Infuzi lze uchovávat v chladničce nejvýše 2 dny. Před každým opláchnutím přidejte do lékové části vroucí vodu. Mytí hrdla a nosu eukalyptovou tinkturou může pokračovat od 4 do 6 měsíců.

Dechová cvičení a masáže

Účelem této metody je nasycení těla kyslíkem, zahájení životně důležitých procesů a zlepšení dítěte. Hlavním úkolem je naučit své dítě, jak správně dýchat. Každý dech je ostrý a krátký přívod vzduchu s nosem, který se provádí s maximálním hlukem. Exspirace není věnována zvláštní pozornost - provádí se ústy.

Všechna cvičení jsou série dechů, které se provádějí 8krát za sebou, pak krátká přestávka a opět série 8 dechů. Cvičení prvního ze 7 kurzů jsou jednoduché a sestávají z následujících pohybů:

 • hlava se otáčí doleva a doprava;
 • ostré zmenšení rukou před hrudníkem;
 • svahy;
 • dřepy.

Další metodou je masáž, která se provádí až do okamžiku léčby adenoiditidy. Využití tlaku na specifické energetické body může zvýšit krevní oběh, zlepšit cirkulaci vzduchu v nosních průchodech, což povede ke snížení počtu adenoidů. Technika je následující: stiskněte středový nebo prstencový prst s malou podložkou na hrotu a proveďte kývavé pohyby ve směru hodinových ručiček a pokračujte v tlaku. Masážní body:

 1. centrální část čela;
 2. přes most nosu mezi obočím;
 3. na obou stranách nosu v blízkosti vnitřních koutů očí;
 4. střední bod obočí;
 5. na obou stranách křídel nosu.

Fyzioterapie

Při léčbě adenoiditidy se používají také hardwarové metody:

 • Elektroforéza. S ním můžete dosáhnout účinnějšího účinku antihistaminik, vazokonstrikčních léků.
 • KUF-terapie (krátkovlnné ultrafialové záření). Pomáhá zničit všechny patogeny v oblasti zánětu. KUF zároveň neohřívá zapálené adenoidy, což je jeho výhoda.
 • Laserová terapie Metoda je založena na světelné terapii. Zlepšuje prokrvení, snižuje zánět a otok.

Vlastnosti výživy a životního stylu během léčby

Během léčby adenoidů by měla následovat vyvážená strava. Dítě, které neustále trpí respiračními chorobami, musí posílit imunitu a vitaminovou terapii. Menu by mělo být zeleniny, ovoce, bohaté na vitamíny, obiloviny a mléčné výrobky. Je užitečné dát dítěti med, ořechy, v zimě - sušené ovoce. Doporučuje se nedráždit žaludeční podšívku kyselými, kořeněnými a slanými potravinami.

Dětské menu by mělo být kompletní, rozmanité a co nejvíce vitamínové.

Přednost by měla být dána kaše, polévek, bramborové kaše.

Během léčby je také nezbytné:

 • neumožňují podchlazení a přehřátí;
 • poskytnout dítěti dostatečnou fyzickou aktivitu;
 • dodržujte všechna doporučení lékaře.

Pokud konzervativní léčba nepřinesla výsledky, je indikován chirurgický zákrok. V pooperačním období potřebujete:

 • ne méně než jeden měsíc, omezit fyzickou námahu;
 • eliminovat horké koupele, dlouhodobé působení slunce a tepla;
 • zapojit se do dechové gymnastiky s dítětem;
 • po dobu dvou týdnů dodržujte přísnou dietu a nekrmte dítě horkými a hrubými jídly.

Preventivní opatření

Čím častěji dítě má rýmu a hrdlo zčervená, tím více se adenoidy zapálí, často se po předchozím zánětlivém procesu nedostaví a získají stejnou velikost.

Protože je téměř nemožné vyhnout se přirozené infekci v dětském týmu, stojí za to nasměrovat veškeré úsilí o posílení imunity - vyčlenit čas na procházky za každého počasí, aby bylo zajištěno, že vzduch v místnosti je vlhký a chladný. Dítě s dobrým zdravotním stavem je snazší nést infekci a vrátí se do systému rychleji. Nosohltanové mandle nemají čas na silně růst po omezenou dobu onemocnění a rychle získávají svou původní velikost.

Léčba adenoidů u dětských lidových prostředků

Adenoidy u dítěte přinášejí rodičům spoustu problémů a úzkosti. Hlavní otázkou je, zda potřebujete chirurgický zákrok, nebo se můžete dostat konzervativní léčbou. Je nutné dát dítěti spoustu léků na lékárny nebo adenoidy, které mohou být vyléčeny doma s použitím alternativní medicíny, zeptají se rodiče. Na tuto otázku se pokusíme odpovědět.

Příznaky a příznaky

Adenoidy jsou zvýšením tonzily nosohltanu, která se také nazývá palatin. Toto onemocnění způsobuje narušení nosního dýchání až do úplného nedostatku schopnosti dýchat nosem. Adenoidy často způsobují patologickou ztrátu sluchu u dítěte.

Nosohltanová mandle se skládá z lymfoidní tkáně, jejímž hlavním účelem je účast na imunitních procesech. Jinými slovy, měla by to být jakási „bariéra“ ve formě virů a jiných nepříjemných „hostů“, kteří nejčastěji vstupují do těla přes nosohltan.

Děti častěji než dospělí trpí virovými infekcemi, protože jejich imunita není zcela vytvořena, je nezralá. Je jasné, že adenoidy, které jsou v čele přirozené obrany těla, „dostávají“ více než ostatní účastníci imunitního procesu. To vysvětluje široké rozšíření onemocnění u dětí, zejména ve věku od 3 do 7 let.

Zánět způsobuje růst lymfoidní tkáně, amygdala zahušťuje. Podle toho, kolik je modifikováno, lékaři určují rozsah onemocnění.

 • První stupeň Amygdala je zvětšena, růst je nevýznamný, nepřesahuje polovinu lumenu. Nosní dýchání bylo mírně narušeno.
 • Druhý stupeň Nosohltanová mandle se rozrostla tak velké, že pokrývá dva nebo tři lumeny. Nosní dýchání je výrazně sníženo.
 • Třetí stupeň Hltanová mandle je zapálená a zvětšená, nosní dýchání je nepřítomné, protože uzavírá lumen téměř úplně.

Adenitida v akutní formě je doprovázena horečkou, někdy se objeví sliznice nebo hnisavý nosní výtok, ale pozorní rodiče nikdy nezmeškají první a hlavní symptom - nos dítěte nedýchá. Chronická forma onemocnění je doprovázena chronickým suchým kašlem, neproduktivním (bez sputa), zvyšujícím se v noci. Ve všech případech se mění hlas dítěte, začíná „nosní“. Ve většině případů se mění výrazy výrazů obličeje dítěte, objeví se „adenoidní maska“, která se vyznačuje rozloučenými ústy, uvolněním obličejového svalstva, slintáním.

Hltanová mandle má naprosto všechny děti bariérovou funkci, ale ne každé dítě je zapálené. Lékaři říkají, že děti mají určitou predispozici k adenoitidě. Nejčastěji ORL lékaři dělají takovou diagnózu pro děti, které jsou dědičně náchylné k alergiím (máma nebo táta jsou chronické alergie). Adenoidy často mučí děti se sníženou imunitou, zejména ty, které žijí v ekologicky nepříznivých oblastech, často trpí akutními respiračními virovými infekcemi a chřipkou. Často je toto onemocnění výsledkem nesprávné léčby rýmy, tracheitidy, angíny a dalších ORL onemocnění.

Velmi vzácně má onemocnění vrozený charakter, když se v děloze objevil růst mandlí. Podle lékařských statistik se pravděpodobnost takové patologie zvyšuje u těhotných žen, kuřáků a matek, které při přepravě dítěte pokračují v práci ve škodlivé produkci nebo užívají léky nekontrolovatelně.

S adenoidy se zachází jinak. Většina lékařů má tendenci doporučit adenotomii, tzv. Chirurgickou operaci k odstranění růstu. Ale ne vždy, ale pouze když je dítě umístěno 2-3 stupně, pokud amygdala uzavřela více než dvě třetiny lumenu.

Dr. Komarovsky vám poví, jaké problémy vznikají v dětských adenoidech a jak se v tomto případě chovat v dalším videu.

Pokud má dítě chronické adenoidy, je léčeno převážně konzervativně s použitím nosního a krčního výplachu, instilací glukokortikoidních léků. V tomto případě je doporučeno speciální dietu, speciální klimatické podmínky a fyzioterapii.

Jaké je nebezpečí

S nosem téměř vždy zablokován adenoidy, dítě dýchá ústy. Na první pohled to není děsivé. Ve skutečnosti, během ústního dýchání dítěte, sliznice dýchacích orgánů vysychají. To způsobuje častou morbiditu, zánětlivé procesy v dýchacím systému. Obtíže s normálním dýcháním také vedou k tomu, že tělo dítěte chronicky ztrácí kyslík, který je pro něj tak důležitý, hladovění kyslíku v mozku, což je pro děti velmi nebezpečný stav.

Někdy porosty mohou zavřít Eustachovu trubku, která spojuje hrdlo s uchem. V důsledku toho se vyvíjí otitis media a stagnace hlenu významně snižuje sluch u dítěte. "Adenoidní maska" - změna v kostře obličeje, to je nebezpečné. Pokud příčina jeho výskytu (adenoidy) není včas vyloučena, potom dítě vytvoří nadváhu a v raném věku dojde k vysoké náchylnosti k zubnímu kazu.

Velmi často jsou adenoidy hlavní příčinou tracheitidy, laryngitidy a bronchitidy. A záchvaty kašle s adenitidou mohou vyvolat mechanismus vzniku astmatu průdušek v těle dítěte.

Může pomoci lidovým prostředkům

Lidové léky v léčbě zvětšených faryngeálních mandlí jsou považovány za účinný způsob, jak se s onemocněním vyrovnat, ale pouze v těch případech, kdy stupeň onemocnění nevyžaduje povinný chirurgický zákrok. I když je jednoduché připravit a netoxické lidové recepty mohou pomoci ve fázi zotavení po adenotomii provedené chirurgem.

Pokud si myslíte o léčbě adenoidů u dítěte s tradiční medicínou, první věc, kterou musíte udělat, je poradit se se svým lékařem. Pokud vám to nevadí, můžete pokračovat.

Možnosti léčby pro adenoid pomocí aromaterapie si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Při každé léčbě tohoto onemocnění, ať už s lékem, nebo s neléčebným domovem, je důležité dodržovat zásady takové terapie a postupu:

 • Odstranění zánětu, otoku, odstranění hlenu z nosních cest.
 • Restaurování nosního dýchání.
 • Posílení imunity.
 • Fyzioterapeutické postupy (pokud je to v konkrétním případě povoleno lékařem).
 • Vytvoření příznivého mikroklima.
 • Respirační gymnastika.

Proplachovací nos

Připravit nástroj pro tyto účely může být jeden z následujících receptů:

Sůl Pravidelnou sůl lze nalézt v každé domácnosti. Chcete-li si opláchnout nos, musíte si vzít lžičku soli a sklenici vařeného, ​​předem ochlazeného na pokojovou teplotu vody. Sůl důkladně promíchejte, obě nosní cesty vypláchněte každé 2-3 hodiny.

 • Heřmánek. Bylinnou sbírku této užitečné rostliny lze zakoupit v každé lékárně. Pro přípravu oplachování potřebujete 1 lžičku rostlinných surovin a 100 ml. vody. Asi za čtvrt hodiny se vše vaří ve vodní lázni a pak se naplní pod víkem, dokud není zcela vychlazeno. Vývar před opláchnutím by měl být důkladně vypuštěn, aby se zabránilo tomu, že nejmenší částice rostlinných fragmentů spadnou do nosní dutiny.
 • Měsíček. Sušené květy a drcené listy měsíčku v množství lžičky by měly být vařené s vroucí vodou (1 šálek). Infuze se vlévá do termosky a stojí tam asi hodinu. Poté se ochladí, protlačí se několika vrstvami gázy a propláchne nosní cesty tímto činidlem. Nástroj lze také použít pro kloktání.

Odstraňte opuch a zánět

To pomůže přirozeným prostředkům, které mají výrazný protizánětlivý účinek:

 • Aloe. Řezaný list pokojové rostliny musí být uchováván v chladničce několik hodin, po kterém je řez a vymačkaný gázou. Pohřbte ho v nose dítěte potřebuje 3-5 kapek v každém nosním průchodu. Malé aloe šťávy děti mohou být zředěny vařenou vodou nebo fyziologickým roztokem na polovinu. Před každou pochvou připravíme čerstvou šťávu.
 • Eukalyptový esenciální olej. Jedná se o proslulý antidenoidní lék. Čistý esenciální olej, samozřejmě, nemůže kapat do nosu. Pro přípravu kapek budete potřebovat další základní olej. Můžete si vzít vazelínu. Na lžičku "základny" potřebujete asi 3 kapky etherové složky. Pohřbít v nose výsledná směs by měla být 2-3 krát denně. Po zákroku musí dítě ležet s hlavou vrhnutou zpět tak, aby kapky mohly obklopit amygdalu co nejlépe.
 • Propolis. Toto silné protizánětlivé činidlo může být použito pro děti po 5 letech a za předpokladu, že obecně nejsou alergické a zejména včelích produktů. Při přípravě masti, která je účinná proti adenoidům, budete potřebovat lžičku propolisu (nikoliv tinktur) a 10 stejných lžic másla. Vše se vloží do skleněné nebo keramické misky, vloží se do vodní lázně, počkejte, až se složky zcela rozpustí. Míchejte a ochlazujte. Masti uchovávejte v chladničce, dvakrát denně aplikujte na sliznici nosu vatou nebo vatovým tamponem.
 • Karafiát Toto koření nejen zlepšuje chuť kulinářských lahůdek, ale také pomáhá vyrovnat se s adenoidy. Deset pupenů máčelo v půl sklenice vroucí vody a hodinu nechali pod víčkem. Poté se musí prostředek napnout, ochladit a kapat do nosu až čtyřikrát denně. Hřebíček dokonale zmírňuje záněty a snižuje otoky zarostlé tonzily hltanu.

Posilujeme imunitní systém

Pro tyto účely můžete využít časově prověřené recepty bylinných a bobulových čajů. Velmi dobré pro adenoidní čaj z listů a bobulí černého rybízu. To nejen posiluje imunitní systém jako celek, ale také zabraňuje dalšímu růstu mandlí.

Účinně stimuluje imunitní systém dítěte Echinacea. Tato rostlina je kontraindikována u dětí do jednoho roku. Můžete použít farmaceutickou tinkturu a můžete si ji připravit sami. 100 g. nasekané bylinky budou potřebovat sklenici horké vody. Po patnácti minutách nechte nástroj na parní lázni a pak ochlaďte a přefiltrujte. Dítě může pít 50-60 ml několikrát denně.

V čaji nebo kompotu můžete míchat lžičku aloe šťávy, řekli jsme o tom výše. Dalším silným přirozeným imunostimulantem je med. Může být také podáván v čisté formě nebo přidán do nápojů, pokud dítě není alergické a má již 3 roky.

Zázvor, šípky, brusinkový džus a česnek, které mohou být přidány k dietě dítěte, pomohou zvýšit imunitu dítěte. Kromě toho, aby bylo pravidlo chodit se svým dítětem častěji a déle, dejte ho do sportovní sekce tak, aby se pohyboval co nejvíce.

Fyzioterapie

Pokud jde o inhalaci a zahřívání obkladů do nosní dutiny, měli byste být velmi opatrní. Ne všechny děti s diagnózou „adenoidů“ takové postupy povolují. Pouze se souhlasem lékaře můžete provádět inhalace se solným roztokem, s jedlým a eukalyptovým olejem, s infuzí borovicových pupenů, kalcinované soli a minerální vody. Na nose, aby oteplování obklady s medem, hořčice koláče. Dýchání horké páry v adenoidech je přísně zakázáno.

Mikroklima

Děti se zvětšenou mandlí potřebují mořský vzduch. Optimálně, pokud budou často přenášet do moře. Ale i když to není možné, rodiče mohou doma vytvořit „správné“, které podporuje obnovu mikroklima. Za prvé, teplota vzduchu v místnosti, kde dítě žije, by neměla být nižší než 18 a ne vyšší než 20 stupňů. Za druhé, musíte věnovat pozornost vlhkosti. Jedná se o velmi důležitý parametr pro děti s onemocněním dýchacích cest.

Vzduch by neměl být příliš suchý a příliš vlhký. Optimální hodnoty vlhkosti jsou v rozmezí 50-70%. Chcete-li vytvořit takové mikroklima pomůže speciální zařízení - zvlhčovač. Není to však levné. Pokud není možnost nákupu, můžete v domě umístit umyvadla s vodou, zavěsit mokré ručníky a ujistěte se, že nevyschnou. Můžete si také koupit malé akvárium s rybami.

Jak vyléčit adenoidy lidových prostředků

Adenoidy u malého dítěte čelí mnoha rodičům. Je těžké říci, že nepředstavují nebezpečí pro zdraví dítěte. Koneckonců, se zánětem hltanové tonzily je imunita významně snížena a strouhanka často začíná trpět onemocněním dýchacích cest. Navíc, zarostlé adenoidy mohou blokovat ušní kanál. Pro léčbu může lékař předepsat konzervativní nebo chirurgickou léčbu. Ale nezapomeňte, že léčba adenoidů u dětí lidových prostředků také dává dobrý výsledek. Lidové metody mohou být doplněny léčbou předepsanou lékařem.

Vlaštovčí

Je zcela možné vyléčit zarostlé adenoidy u dítěte bez operace s lidovými prostředky, např. Odvar ze žraloka. Šťáva z této jedovaté rostliny podporuje spalování zanícené tkáně. Pro mladší děti je nejvhodnější tento způsob léčby aplikovat.

Existují dva způsoby, jak používat žralok s přerostlou lymfoidní tkání.

 1. Z čerstvého žloutkového squeeze šťávy a kapat do nosu dítěte, 4 kapky v každé nozdry, 2-3 krát denně.
 2. Můžete udělat léčivý odvar. Vezměte 2 lžíce čerstvých rostlinných materiálů a nalijte dva šálky vařící vody. Trvejte na takovém nástroji půl hodiny. Poté se výsledný bujón promyje nosohltanem a také se použije roztok pro instilaci. 3 až 4 kapky jsou kapány do každé nosní pasáže 2krát denně a pak je nos kapán teplým rakytníkem nebo olivovým olejem.

Čistá šťáva z lastovičky může způsobit silný pocit pálení, když přijde do styku se sliznicemi. Než začnete pohřbít celý objem šťávy, musíte vložit do nosu dítěte jednu kapku najednou a podívat se na reakci.

Je třeba mít na paměti, že žížalka může způsobit těžkou otravu, takže ji musíte používat s velkou opatrností.

Promytí roztokem soli

Tradiční ošetření může být doplněno opláchnutím nosem slanou vodou. Díky tomuto postupu se odstraní zánět a plaky a patogenní bakterie se z povrchu adenoidů odstraní.

Chcete-li připravit lék, musíte vzít lžičku bez sklíčka mořské nebo stolní soli a rozpustit ve sklenici vroucí vody. Do roztoku je dovoleno přidat 0,5 lžičky medu, ale to lze provést pouze v případě, že dítě není alergické na včelí produkty.

Solný roztok se ponechá 20 minut, aby se usadil, protože ne všechny soli se rozpouštějí a zbývající zrna mohou způsobit popáleniny sliznic. Poté se výsledná solanka filtruje přes několik vrstev gázy a přidají se 3 kapky obyčejného jodu. Poté, co se roztok ochladí na příjemnou teplotu, musí být dotažen nosem a píchnout, když je injikován do úst. Nosní mytí s adenoidy by mělo být prováděno často, až 5-6 krát denně, pouze tehdy lze očekávat dobrý výsledek.

Chcete-li opláchnout nos, musíte dát dítě nad koupel nebo nahradit spodní části umyvadla. Pacientova hlava by měla být otočena trochu na jednu stranu, v tomto případě je jedna nosní dírka vyšší než druhá a při vylévání fyziologického roztoku do jedné nosní dírky se volně vylévá z druhé. Pokud se dítě nechce umýt nosem podobným způsobem, může si jednoduše pohřbít nos.

Pro propláchnutí nosohltanu můžete použít speciální injekční stříkačku, která se nachází v lékárně.

Tato lidová metoda dokáže vyléčit adenoidy 2 stupně. Před ošetřením nosu aloe šťávou se nosní průchody promyjí slabým roztokem soli nebo odvarem bylin. To je nezbytné pro omývání plaku a bakterií.

Po umytí nosu je pacientovi nabídnuto, že mu dobře vyfoukne nos a teprve poté se do každé nosní průchodky vmíchá 3 až 4 kapky čerstvě vymačkané šťávy.

Šťáva z Aloe se vyznačuje dobrým antibakteriálním účinkem, díky tomuto sníženému zánětlivému procesu. V důsledku aloe šťávy, nosní sliznice je podrážděná, kýchání reflex se objeví. Dítě začne kýchat mnohokrát za sebou a nosohltan dobře čistí z hlenu.

Pokud se adenoidy v nose jen začaly zvyšovat, aloe šťáva se ředí vodou v poměru 1: 3 a výsledná směs kape nos 2x denně. Délka této léčby obvykle nepřesáhne 5 dnů.

Šťáva se vymačkává z listů aloe, které po rozřezání několik dní leželo na chladném, tmavém místě. Předpokládá se, že tyto rostlinné suroviny obsahují více živin než čerstvě řezané.

Brusinkovou

Účinně lze adenoiditidu léčit roztokem z brusinkových listů. Tento odvar pro terapeutické praní by měl být používán v teplé formě. Chcete-li připravit léčivou infuzi, vezměte dvě polévkové lžíce nasekaných listů brusinky a nalijte sklenici vroucí vody. Poté se pánev s vývarem umístí do velké nádoby a na parní lázni se udržuje asi půl hodiny.

Odvar z listů brusinky má výrazný diuretický účinek, takže byste neměli být překvapeni, když vaše dítě během léčby často navštěvuje toaletu.

Broth trvá asi hodinu a pak filtruje přes několik vrstev gázy. Současně by měl počáteční objem léku zůstat stejný jako na počátku. Za tímto účelem se do bujónu přidá trochu převařené vody.

Promývací postup se provádí 5-6 krát denně. K tomu můžete použít speciální nástroj nebo malou gumovou žárovku s měkkým hrotem.

Odvar z listů brusinky má výrazný protizánětlivý účinek. Po několika procedurách se pacient bude cítit mnohem lépe. Současně s praním by mělo být dítěti dáno vypít brusinkový odvar. Dávka je ¼ šálek před každým jídlem. Průběh léčby by neměl překročit týden.

Lingonberry listy lze zakoupit v lékárně za přijatelnou cenu. Balení obsahuje návod k použití.

Hypericum

Mezi nejúčinnější lidové prostředky pro léčbu adenoidů patří odvar ze surovin Hypericum. Pro výrobu léčivého vývaru je třeba vzít lžíci nasekaných bylin a nalijeme plnou sklenici vroucí vody. Kryt kapacity a nechat vyluhovat asi půl hodiny. Po infuzi se bujón přefiltruje přes několik vrstev gázy a pak se nosohltan umyje v teplé formě.

Nosní průchody se promyjí výsledným roztokem gumovou žárovkou. Zpočátku se provádí slabé lisování tak, že proud je slabý, pak se zvyšuje intenzita praní. Pro dosažení dobrého výsledku mytí stojí za to 2-3 krát denně.

Sběr trávy

Účinná léčba zahrnuje také pravidelné mytí nosohltanu odvarem ze sbírek bylin. Ve stejném poměru vezměte trávu eucalyptus, třezalku tečkovanou, heřmánek a máta peprná. Všechny tyto suroviny jsou rozdrceny a rušeny. Poté vezměte 1 lžíci hromady takové sbírky a nalijte sklenici vroucí vody. Potom se nádrž umístí do velké pánve a udržuje se na parní lázni po dobu 15 minut. Bylinkový odvar se nechal asi půl hodiny na infuzi, pak se přefiltroval přes několik vrstev gázy.

Praní tímto bylinným odvarem se provádí dvakrát denně. Kurz, který jsem ošetřil, je od týdne do 10 dnů. Po několika procedurách však pacient pocítí výraznou úlevu. Vzhledem k léčivým vlastnostem rostlin se zmírňuje zánět a snižuje se bolest.

Rodiče si mohou umýt nos pro malé děti. K tomu, dítě dostane přes koupelnu nebo umyvadlo, nakloní hlavu, otevře ústa a vystrčí jazyk. Když nalije roztok do nozder, proudí dolů jazykem do dřezu.

Kalanchoe

Při zánětu adenoidů je jejich povrch doslova potažen viskózním hlenem. Chcete-li přivést cestu k uzdravení, musíte se ho zbavit.

Když se šťáva Kalanchoe vnikne do nosu, dítě začne kýchat, díky čemuž se mandle očistí od přilnavého hlenu. Dobrého účinku lze dosáhnout při mytí nosních cest čerstvou šťávou Kalanchoe, která se ředí teplou vodou v poměru 1: 3. Praní se provádí až 4 krát denně, aby se zlepšil stav dítěte. Poté, co symptomy nemoci ustoupí, můžete se omezit na jeden výplach denně.

Rakytník řešetlákový

Můžete aplikovat mořský rakytník s adenoidy u dětí, stejně jako tinktura z rakytníku. Chcete-li učinit terapeutickou tinkturu, je nutné vzít ve stejném poměru ovoce a listy rakytníku řešetlákového a dobře vyříznout. Lžíce se sklíčkem výsledné kompozice se nalije sklenicí teplé vody a nechá se vyluhovat po dobu 5-6 hodin. Pak se filtruje, dobře lisuje dort, a použít tinkturu pro pravidelné mytí nosohltanu.

Nosní proplach by měl být dokončen instilací oleje z rakytníku řešetlákového do nosních cest. Stačí 3 až 4 kapky v každém nosním průchodu.

Při vdechování nosu dítěte je nutné lehce položit a naklonit hlavu dozadu. V této poloze olej teče po nosohltanu a padá na adenoidy.

Karafiát

Tento časově ověřený recept vám pomůže rychle zapomenout na adenoidy. K přípravě léčivého přípravku je třeba odebrat 10 kusů hřebíčku (koření), na sklenici nalijte vroucí vodu a nechat vyluhovat, dokud tinktura nezhnědne. Výsledná tinktura se instiluje do každého nosního průchodu 2 kapky, dokud příznaky nemoci zcela nezmizí.

Thuja olej lze zakoupit v každé lékárně, ale můžete si to sami. Chcete-li připravit vzít 3 lžíce jemně nasekané listy thuja a nalijte sklenici rafinovaného rostlinného oleje, trvat na týden na tmavém místě, filtr a použití pro svůj účel.

Tento nástroj se v noci vmíchá do nosu, 5-6 kapek v každém nosním průchodu. Průběh léčby je obvykle asi týden.

Je třeba mít na paměti, že thuja může vyvolat silné alergické reakce. Před použitím tohoto nástroje se poraďte se svým lékařem.

Bylinná emulze

Tráva Hypericum se dobře suší a rozemele na prášek, který se potom proseje přes jemné síto. Po odebrání jedné části získané travní moučky a 4 dílů kvalitního másla důkladně promíchejte. Do kompozice přidejte 5 kapek jarní šťávy, směs nechte v teplé místnosti, dokud se máslo úplně neroztaje. Pak se nalije do láhve tmavého skla a kape nos 3 kapky 2x denně.

Budra ve tvaru břečťanu

Tato bylina se používá pro inhalaci páry. Přípravek Budra má protizánětlivý, antiseptický a mírný analgetický účinek. Vývar se připravuje podle tohoto receptu:

 • Vezměte lžíci takových bylin a nalijte sklenici vroucí vody.
 • Nádobu s kompozicí položte na pomalý oheň a přiveďte k varu.
 • Nechte vyluhovat po dobu 15 minut, poté použijte k inhalaci.

Vdechování páry se doporučuje 4krát denně. Doba trvání každého postupu je 5 minut.

Parní inhalace malých dětí se provádí pouze za přítomnosti dospělých, protože je zde vysoké riziko popálení.

Přeslička

Doporučuje se umýt nos silným odvarem přesličky. K přípravě vývaru připravte 2 lžíce rostlinných surovin a nalijte sklenici vroucí vody. Poté dejte nádobu na pomalý oheň, vařte 5 minut a trvejte asi 2 hodiny při pokojové teplotě. Výsledná infuze se filtruje přes síto nebo několik vrstev gázy. Používá se 2x denně, aby se účinně umyl nosohltan.

Léčba adenoidů s lidovými prostředky není jen možná, ale nezbytná. Léčivé byliny mají blahodárný vliv na zanícenou tkáň, díky níž se odstraní edém a zmírní se akutní bolest. Podle rodičů, v mnoha případech, různé bylinné tinktury a odvarů může dokonce zbavit běžící adenoiditidy. I když bychom neměli zapomínat, že použití jakýchkoli populárních metod léčby dítěte by mělo být v souladu s lékařem.

Léčba adenoidů u dětských lidových prostředků

Nejlepší ze všech populárních metod léčby jsou v počáteční fázi onemocnění. Lidové recepty mohou nejen zpomalit patologický proces, ale také pomoci vyhnout se operaci.

Výhody lidových metod

Tonzily hrají důležitou roli v těle, chrání ji před pronikáním patogenních bakterií. V případě častého výskytu akutních respiračních virových infekcí, nachlazení, špatné dědičnosti dochází k postupnému zvyšování velikosti mandlí, což brání dítěti v dýchání nosem.

První stadium onemocnění u dětí, při absenci neustále se objevujících akutních respiračních virových infekcí, lze vyléčit konzervativními nebo lidovými metodami. Je důležité včas zahájit léčbu onemocnění, aby se předešlo komplikacím.

Populární metody pomohou:

 • eliminovat nazální kongesci;
 • zastavit proces pomalé infekce v dutině nosohltanu;
 • snížení otoků mandlí a nosních zánětů;
 • zpomalit rozvoj hypertrofie mandlí;
 • posílit místní imunitu.

Léčba adenoidů lidovými prostředky pomůže vyhnout se následujícím nepříjemným následkům:

 • bronchitida a angína způsobená neustálým dýcháním ústy;
 • změny tvaru tváře;
 • nevhodné kousnutí v důsledku neustále otevřených úst;
 • mentální retardace dětí v důsledku nedostatku kyslíku v mozku;
 • chronická onemocnění středního ucha způsobená překrytím sluchových trubek s adenoidy.

Léčba

Před jakýmkoliv zákrokem propláchněte nos. Pro promývání se používají solné roztoky. Polovina lžíce soli se rozpustí ve sklenici vody. Nechte usadit, pak filtrovat přes tenké plátno. Doporučuje se přidat několik kapek jódu. Teplota kapaliny by se neměla významně lišit od tělesné teploty.

Nos opláchněte roztokem soli různými způsoby:

 • střídavě používat různé nosní dírky k čerpání kapaliny, která je pak vyplivána nebo polknuta;
 • injekční stříkačkou nebo 20 ml velkou injekční stříkačkou (roztok by měl proudit do jedné nosní dírky a proudit z druhé nosní dírky).

V případě krvácení nebo poranění nosu nemůžete nos opláchnout. Po promývání můžete pokračovat v léčbě onemocnění. Nezastavujte léčbu lidovými prostředky, jakmile se objeví zlepšení. Je nutné pokračovat v postupu až do úplného uzdravení.

Recepty tradiční medicíny pro léčbu adenoidů:

 1. Aloe šťáva s adenoidy u dětí má baktericidní a anti-edematózní vlastnosti. Mohou léčit adenoidy bez ohledu na stadium onemocnění. Z listu rostliny vytlačte šťávu a pohřbte 5 kapek v každé nozdry. Léčba trvá 2 měsíce. Pro mytí nosu můžete zařízení zředit vodou v poměru 3: 1. V tomto případě by měla být léčba prováděna po dobu 2 týdnů, umytí nosu 2x denně.
 2. Výrobky z dubové kůry. Při vaření vývaru vezměte lžíci sběru (10 gramů máty, 10 gramů Hypericum, 20 gramů dubové kůry) a vařte po dobu 3 minut při nízkém teple. Po hodině se roztok natáhne. Do dvou týdnů se bujón vloží do nosu, 2x denně, ve 4 kapkách.
 3. Rakytníkový olej je vynikající při léčbě mnoha ORL onemocnění, včetně adenoidů. Olej posiluje cévy, snižuje sekreci hlenu, podporuje resorpci adenoidních vegetací. Pro léčbu pohřbte 3 kapky oleje 2x denně (ráno a před spaním). Léčba rakytníkem řešetlákovým trvá 3 týdny. V případě akutní formy onemocnění přidejte několik kapek česnekové šťávy na půl lžíce másla. Směs se aplikuje 4krát denně, dokud nezmizí příznaky onemocnění.
 4. Propolis se používá ve formě tinktury. Připravuje se takto: 1/8 lžíce sody a 20 kapek propolisové tinktury se rozpustí ve sklenici vroucí vody. Mytí nosní dutiny se provádí 2-3krát denně. Další metodou léčby propolisem je použití masti ze 3 polévkových lžíce smetanového (nebo rostlinného) oleje a lžičky propolisu. Směs se zahřívá 20 minut. Nosní dutina je během měsíce mazána mastí, 2x denně.
 5. Léčba žlázy poskytuje vynikající výsledky v raných stadiích onemocnění. Čajová lžička listů je vařena ve sklenici mléka, filtrována a ochlazena. Výsledný preparát se kape do nosní dutiny ve 3 kapkách 5krát denně. Další recept: vytlačte šťávu z rostliny, promíchejte s vodou v koncentraci 1:20. Výsledný roztok se v průběhu měsíce používá 2x denně, 1 kapka. Je důležité používat pouze čerstvý roztok.
 6. Hřebíček má silný antiseptický účinek, který vám umožní léčit akutní adenoiditidu. Deset květů karafiátu tvoří sklenici vařené vody a trvá na hodině. Výsledná infuze se používá několikrát denně, 2 kapky. Nástroj zklidňuje zánět, zmírňuje kongesce a zabraňuje exacerbacím adenoiditidy.
 7. Přeslička se používá v suché nebo čerstvé formě. Odvar z 300 ml vroucí vody a 2 lžíce bylin se přivede k varu a zahřívá se 7 minut. Výsledný produkt by měl být podáván infuzí po dobu 2 hodin, poté vypít po dobu 10 dnů na půl šálku 3x denně. Děti do 3 let mají přeslička je zakázáno.
 8. Eukalyptový olej má silné antiseptické vlastnosti. Doporučuje se cyklus léčby na bázi různých olejů. K tomu, po dobu 2 týdnů použít eukalyptový olej (3 krát denně, 3 kapky), pak - Rakytníkový olej, můžete dokončit léčbu cedrového oleje.
 9. Kalanchoe šťáva v adenoidech u dětí také dobře zvládá onemocnění. Rozdrcené listy rostliny se nalijí vodou a udržují se ve vodní lázni po dobu 20 minut. Znamená ochlazení a zavlažování nosohltanu.

Kdy je terapie vhodná?

Odstranění adenoidů lze doporučit pro růst 2 a nejčastěji 3 stupně v kombinaci s častým otitis, těžkým respiračním selháním a dalšími komplikacemi.

Konzervativní, včetně lidových metod, jsou vhodné pro 1. etapu onemocnění a absenci častých infekčních komplikací. Tradiční metody léčby adenoidů eliminují nazální kongesci, snižují otoky nosohltanu, snižují relapsy relapsů, zpomalují růst lymfoidní tkáně, posilují lokální imunitu.


Vzhledem k tomu, že účinky takové terapie jsou složité, rostou s dítětem adenoidní vegetace a nevyžadují odstranění. Obvykle začátkem dospívání přestává lymfatická tkáň růst a začíná postupně atrofovat. Potřeba chirurgického zákroku sama o sobě zmizí.

Ve vzácných případech se onemocnění může projevit u dospělého, přístup k léčbě bude stejný jako v dětství.

Prevence

Vaše dítě by mělo pravidelně propláchnout nos přípravkem na bázi mořské vody, fyziologického roztoku nebo roztoku slané soli připraveného doma. Praní nejen umyje hlen, ale také posílí imunitní systém.

Pro prevenci onemocnění je nutné:

 • šaty pro počasí;
 • chodit často;
 • plavat v bazénu;
 • nálada;
 • jíst správně;
 • dělat gymnastiku nebo sport;

Pokud děti mají adenoidy 1–2 stupně, odborníci doporučují, aby se operace neudělala, ale aby se léčila onemocnění konzervativními metodami. Nezačíná situace pomůže terapii lidových prostředků. Před ošetřením dítěte tradičními metodami je nutné se poradit s odborníkem.