Léčba adenoidů u dětských lidových prostředků

Adenoidy u dítěte přinášejí rodičům spoustu problémů a úzkosti. Hlavní otázkou je, zda potřebujete chirurgický zákrok, nebo se můžete dostat konzervativní léčbou. Je nutné dát dítěti spoustu léků na lékárny nebo adenoidy, které mohou být vyléčeny doma s použitím alternativní medicíny, zeptají se rodiče. Na tuto otázku se pokusíme odpovědět.

Příznaky a příznaky

Adenoidy jsou zvýšením tonzily nosohltanu, která se také nazývá palatin. Toto onemocnění způsobuje narušení nosního dýchání až do úplného nedostatku schopnosti dýchat nosem. Adenoidy často způsobují patologickou ztrátu sluchu u dítěte.

Nosohltanová mandle se skládá z lymfoidní tkáně, jejímž hlavním účelem je účast na imunitních procesech. Jinými slovy, měla by to být jakási „bariéra“ ve formě virů a jiných nepříjemných „hostů“, kteří nejčastěji vstupují do těla přes nosohltan.

Děti častěji než dospělí trpí virovými infekcemi, protože jejich imunita není zcela vytvořena, je nezralá. Je jasné, že adenoidy, které jsou v čele přirozené obrany těla, „dostávají“ více než ostatní účastníci imunitního procesu. To vysvětluje široké rozšíření onemocnění u dětí, zejména ve věku od 3 do 7 let.

Zánět způsobuje růst lymfoidní tkáně, amygdala zahušťuje. Podle toho, kolik je modifikováno, lékaři určují rozsah onemocnění.

 • První stupeň Amygdala je zvětšena, růst je nevýznamný, nepřesahuje polovinu lumenu. Nosní dýchání bylo mírně narušeno.
 • Druhý stupeň Nosohltanová mandle se rozrostla tak velké, že pokrývá dva nebo tři lumeny. Nosní dýchání je výrazně sníženo.
 • Třetí stupeň Hltanová mandle je zapálená a zvětšená, nosní dýchání je nepřítomné, protože uzavírá lumen téměř úplně.

Adenitida v akutní formě je doprovázena horečkou, někdy se objeví sliznice nebo hnisavý nosní výtok, ale pozorní rodiče nikdy nezmeškají první a hlavní symptom - nos dítěte nedýchá. Chronická forma onemocnění je doprovázena chronickým suchým kašlem, neproduktivním (bez sputa), zvyšujícím se v noci. Ve všech případech se mění hlas dítěte, začíná „nosní“. Ve většině případů se mění výrazy výrazů obličeje dítěte, objeví se „adenoidní maska“, která se vyznačuje rozloučenými ústy, uvolněním obličejového svalstva, slintáním.

Hltanová mandle má naprosto všechny děti bariérovou funkci, ale ne každé dítě je zapálené. Lékaři říkají, že děti mají určitou predispozici k adenoitidě. Nejčastěji ORL lékaři dělají takovou diagnózu pro děti, které jsou dědičně náchylné k alergiím (máma nebo táta jsou chronické alergie). Adenoidy často mučí děti se sníženou imunitou, zejména ty, které žijí v ekologicky nepříznivých oblastech, často trpí akutními respiračními virovými infekcemi a chřipkou. Často je toto onemocnění výsledkem nesprávné léčby rýmy, tracheitidy, angíny a dalších ORL onemocnění.

Velmi vzácně má onemocnění vrozený charakter, když se v děloze objevil růst mandlí. Podle lékařských statistik se pravděpodobnost takové patologie zvyšuje u těhotných žen, kuřáků a matek, které při přepravě dítěte pokračují v práci ve škodlivé produkci nebo užívají léky nekontrolovatelně.

S adenoidy se zachází jinak. Většina lékařů má tendenci doporučit adenotomii, tzv. Chirurgickou operaci k odstranění růstu. Ale ne vždy, ale pouze když je dítě umístěno 2-3 stupně, pokud amygdala uzavřela více než dvě třetiny lumenu.

Dr. Komarovsky vám poví, jaké problémy vznikají v dětských adenoidech a jak se v tomto případě chovat v dalším videu.

Pokud má dítě chronické adenoidy, je léčeno převážně konzervativně s použitím nosního a krčního výplachu, instilací glukokortikoidních léků. V tomto případě je doporučeno speciální dietu, speciální klimatické podmínky a fyzioterapii.

Jaké je nebezpečí

S nosem téměř vždy zablokován adenoidy, dítě dýchá ústy. Na první pohled to není děsivé. Ve skutečnosti, během ústního dýchání dítěte, sliznice dýchacích orgánů vysychají. To způsobuje častou morbiditu, zánětlivé procesy v dýchacím systému. Obtíže s normálním dýcháním také vedou k tomu, že tělo dítěte chronicky ztrácí kyslík, který je pro něj tak důležitý, hladovění kyslíku v mozku, což je pro děti velmi nebezpečný stav.

Někdy porosty mohou zavřít Eustachovu trubku, která spojuje hrdlo s uchem. V důsledku toho se vyvíjí otitis media a stagnace hlenu významně snižuje sluch u dítěte. "Adenoidní maska" - změna v kostře obličeje, to je nebezpečné. Pokud příčina jeho výskytu (adenoidy) není včas vyloučena, potom dítě vytvoří nadváhu a v raném věku dojde k vysoké náchylnosti k zubnímu kazu.

Velmi často jsou adenoidy hlavní příčinou tracheitidy, laryngitidy a bronchitidy. A záchvaty kašle s adenitidou mohou vyvolat mechanismus vzniku astmatu průdušek v těle dítěte.

Může pomoci lidovým prostředkům

Lidové léky v léčbě zvětšených faryngeálních mandlí jsou považovány za účinný způsob, jak se s onemocněním vyrovnat, ale pouze v těch případech, kdy stupeň onemocnění nevyžaduje povinný chirurgický zákrok. I když je jednoduché připravit a netoxické lidové recepty mohou pomoci ve fázi zotavení po adenotomii provedené chirurgem.

Pokud si myslíte o léčbě adenoidů u dítěte s tradiční medicínou, první věc, kterou musíte udělat, je poradit se se svým lékařem. Pokud vám to nevadí, můžete pokračovat.

Možnosti léčby pro adenoid pomocí aromaterapie si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Při každé léčbě tohoto onemocnění, ať už s lékem, nebo s neléčebným domovem, je důležité dodržovat zásady takové terapie a postupu:

 • Odstranění zánětu, otoku, odstranění hlenu z nosních cest.
 • Restaurování nosního dýchání.
 • Posílení imunity.
 • Fyzioterapeutické postupy (pokud je to v konkrétním případě povoleno lékařem).
 • Vytvoření příznivého mikroklima.
 • Respirační gymnastika.

Proplachovací nos

Připravit nástroj pro tyto účely může být jeden z následujících receptů:

Sůl Pravidelnou sůl lze nalézt v každé domácnosti. Chcete-li si opláchnout nos, musíte si vzít lžičku soli a sklenici vařeného, ​​předem ochlazeného na pokojovou teplotu vody. Sůl důkladně promíchejte, obě nosní cesty vypláchněte každé 2-3 hodiny.

 • Heřmánek. Bylinnou sbírku této užitečné rostliny lze zakoupit v každé lékárně. Pro přípravu oplachování potřebujete 1 lžičku rostlinných surovin a 100 ml. vody. Asi za čtvrt hodiny se vše vaří ve vodní lázni a pak se naplní pod víkem, dokud není zcela vychlazeno. Vývar před opláchnutím by měl být důkladně vypuštěn, aby se zabránilo tomu, že nejmenší částice rostlinných fragmentů spadnou do nosní dutiny.
 • Měsíček. Sušené květy a drcené listy měsíčku v množství lžičky by měly být vařené s vroucí vodou (1 šálek). Infuze se vlévá do termosky a stojí tam asi hodinu. Poté se ochladí, protlačí se několika vrstvami gázy a propláchne nosní cesty tímto činidlem. Nástroj lze také použít pro kloktání.

Odstraňte opuch a zánět

To pomůže přirozeným prostředkům, které mají výrazný protizánětlivý účinek:

 • Aloe. Řezaný list pokojové rostliny musí být uchováván v chladničce několik hodin, po kterém je řez a vymačkaný gázou. Pohřbte ho v nose dítěte potřebuje 3-5 kapek v každém nosním průchodu. Malé aloe šťávy děti mohou být zředěny vařenou vodou nebo fyziologickým roztokem na polovinu. Před každou pochvou připravíme čerstvou šťávu.
 • Eukalyptový esenciální olej. Jedná se o proslulý antidenoidní lék. Čistý esenciální olej, samozřejmě, nemůže kapat do nosu. Pro přípravu kapek budete potřebovat další základní olej. Můžete si vzít vazelínu. Na lžičku "základny" potřebujete asi 3 kapky etherové složky. Pohřbít v nose výsledná směs by měla být 2-3 krát denně. Po zákroku musí dítě ležet s hlavou vrhnutou zpět tak, aby kapky mohly obklopit amygdalu co nejlépe.
 • Propolis. Toto silné protizánětlivé činidlo může být použito pro děti po 5 letech a za předpokladu, že obecně nejsou alergické a zejména včelích produktů. Při přípravě masti, která je účinná proti adenoidům, budete potřebovat lžičku propolisu (nikoliv tinktur) a 10 stejných lžic másla. Vše se vloží do skleněné nebo keramické misky, vloží se do vodní lázně, počkejte, až se složky zcela rozpustí. Míchejte a ochlazujte. Masti uchovávejte v chladničce, dvakrát denně aplikujte na sliznici nosu vatou nebo vatovým tamponem.
 • Karafiát Toto koření nejen zlepšuje chuť kulinářských lahůdek, ale také pomáhá vyrovnat se s adenoidy. Deset pupenů máčelo v půl sklenice vroucí vody a hodinu nechali pod víčkem. Poté se musí prostředek napnout, ochladit a kapat do nosu až čtyřikrát denně. Hřebíček dokonale zmírňuje záněty a snižuje otoky zarostlé tonzily hltanu.

Posilujeme imunitní systém

Pro tyto účely můžete využít časově prověřené recepty bylinných a bobulových čajů. Velmi dobré pro adenoidní čaj z listů a bobulí černého rybízu. To nejen posiluje imunitní systém jako celek, ale také zabraňuje dalšímu růstu mandlí.

Účinně stimuluje imunitní systém dítěte Echinacea. Tato rostlina je kontraindikována u dětí do jednoho roku. Můžete použít farmaceutickou tinkturu a můžete si ji připravit sami. 100 g. nasekané bylinky budou potřebovat sklenici horké vody. Po patnácti minutách nechte nástroj na parní lázni a pak ochlaďte a přefiltrujte. Dítě může pít 50-60 ml několikrát denně.

V čaji nebo kompotu můžete míchat lžičku aloe šťávy, řekli jsme o tom výše. Dalším silným přirozeným imunostimulantem je med. Může být také podáván v čisté formě nebo přidán do nápojů, pokud dítě není alergické a má již 3 roky.

Zázvor, šípky, brusinkový džus a česnek, které mohou být přidány k dietě dítěte, pomohou zvýšit imunitu dítěte. Kromě toho, aby bylo pravidlo chodit se svým dítětem častěji a déle, dejte ho do sportovní sekce tak, aby se pohyboval co nejvíce.

Fyzioterapie

Pokud jde o inhalaci a zahřívání obkladů do nosní dutiny, měli byste být velmi opatrní. Ne všechny děti s diagnózou „adenoidů“ takové postupy povolují. Pouze se souhlasem lékaře můžete provádět inhalace se solným roztokem, s jedlým a eukalyptovým olejem, s infuzí borovicových pupenů, kalcinované soli a minerální vody. Na nose, aby oteplování obklady s medem, hořčice koláče. Dýchání horké páry v adenoidech je přísně zakázáno.

Mikroklima

Děti se zvětšenou mandlí potřebují mořský vzduch. Optimálně, pokud budou často přenášet do moře. Ale i když to není možné, rodiče mohou doma vytvořit „správné“, které podporuje obnovu mikroklima. Za prvé, teplota vzduchu v místnosti, kde dítě žije, by neměla být nižší než 18 a ne vyšší než 20 stupňů. Za druhé, musíte věnovat pozornost vlhkosti. Jedná se o velmi důležitý parametr pro děti s onemocněním dýchacích cest.

Vzduch by neměl být příliš suchý a příliš vlhký. Optimální hodnoty vlhkosti jsou v rozmezí 50-70%. Chcete-li vytvořit takové mikroklima pomůže speciální zařízení - zvlhčovač. Není to však levné. Pokud není možnost nákupu, můžete v domě umístit umyvadla s vodou, zavěsit mokré ručníky a ujistěte se, že nevyschnou. Můžete si také koupit malé akvárium s rybami.

Léčba adenoidů s lidovými prostředky: 25 osvědčených receptů

Léčba adenoidů s lidovými prostředky je hlavní metodou pomalé povahy onemocnění. Exacerbace ve formě adenoiditidy jsou léčeny léky a fyzioterapií.

Chronický vývoj adenoidů, když rostou pomalu, je výhodnější léčit tradičními metodami, protože výhody léků jsou vyváženy jejich poškozením, a to ve formě vedlejších účinků.

Adenoidy jako onemocnění dětí a dospívajících

Faryngeální tonzil začíná růst u dětí po pěti letech věku, dělí se na laloky, které se nazývají adenoidy. Onemocnění trvá až 15 let, poté, co adenoidy klesají, jejich velikost se vrátí k fyziologické normě. Nachází se v přechodu nosních průchodů ve správném hltanu.

V hloubce hltanu jsou viditelné pouze mandle a pouze lékař může vidět adenoidy pomocí nazálního zrcadla. Růst adenoidů omezuje nosní průchody a dítě často dýchá otevřením úst.

Metody a principy použití lidových prostředků pro adenoidy

Léky jsou určeny pro adenoidy ke stabilizaci jejich růstu nebo snížení velikosti. Když onemocnění trvá několik let, místo toho, aby drogy, je lepší nahradit je s podobnými v akci tzv. Lidových prostředků. Bujóny a infuze mají mírnější účinek na orgány a systémy dítěte, protože koncentrace účinných látek v nich je znatelně nižší.

Lidové léky na adenoidy se používají ve formě:

Jak zacházet s adenoidy s lidovými prostředky není problém, když všechny složky jsou po ruce. Broths se berou ústně, kloktají, pohřbeni v nose. Infuze se používají podobně, ale tinktury, protože jsou na alkoholu, se používají ve zvláštních případech a podle speciálních receptů. Extrakty, jako koncentráty bylinných léčiv, se používají k přípravě roztoků.

Některé rostlinné přípravky a včelí produkty se používají k kapkám, pokud adenoidy rostly a lékař doporučil léčbu lidovými prostředky. V případě exacerbací onemocnění se používají inhalace s odvarem bylin, které jsou známé pro své léčivé účinky, s přídavkem přírodních éterických olejů.

Hlavním principem lidových léčitelů je důsledné a dlouhodobé působení na adenoidy a posilování ochranných schopností těla dítěte.

Lidové recepty z výhod a nevýhod adenoidů

Nejprve rodiče, kteří objevují adenoidy u dítěte, jdou k lékaři. Léčba, kterou nabízí, je léky a fyzioterapie. Adenoidy, jako zvětšená hltanová mandle, jsou součástí imunitního systému, tento jev je poměrně běžný, je to způsobeno věkovými charakteristikami tvorby imunitních funkcí.

Léčba adenoidů je dlouhý proces, proto je lepší používat osvědčené lidové recepty, které působí měkčí. Jejich cena je nízká a výhody jsou nepochybné.

Instalování do nosních cest

Jako lidový lék na léčbu adenoidů je známo, ale měli byste se řídit pravidly. Před pohybem do nosu propláchněte. Toto je děláno se sklonem dopředu, střídavě promývat obě nozdry s fyziologickým roztokem aby promýval hlen od nosních průchodů. Video jasně ukazuje, jak provádět praní.

Všechny kapky se používají dvakrát nebo třikrát denně, 2 kapky v každé nosní pasáži:

 1. Kapalný med se přidává do čerstvé řepné šťávy, pokud krystalizuje, zahřívá se. Výsledné kapky jsou v nose ráno, odpoledne a večer. Řepné šťávy jsou navrženy tak, aby zmenšily velikost hltanové tonzily.
 2. Použít jeden z typů éterických olejů, eukalyptu, rakytníku, thuja (viz Tui olej pro adenoidy pro děti: účinek prostředků, doporučení pro použití a alternativy), cypřiš, může být broskvový olej nebo hřebíček. Mohou míchat nebo pohřbít jednu, dávkování olejů je jedna kapka. Aplikujte tuto léčbu každý den po dobu jednoho měsíce.
 3. Připravte odvar ze směsi listů eukalyptu a břízy. Trvá na hodině nebo dvou, používaných jako běžné nosní kapky.
 4. Z aloe listu dostat šťávu, mírně zředěný vařenou vodou, dávkování, stejně jako ostatní kapky, na měsíc nebo dva.
 5. Třezalka svatá, matka a nevlastní matka, série stejných proporcí vaří dvě hodiny. V přefiltrovaném vývaru přidejte jednu kapku některého z výše uvedených druhů esenciálního oleje. Průběh léčby po dobu dvou měsíců, pohřben v nose ve dvou kapkách, 3x denně.
 6. Vařené kozí mléko se filtruje, přidává se k němu 5 ml infuze ze zákusků (na šálek mléka). Skořápka je pohřbena v nose opatrně, protože je stále agresivní vůči sliznicím. Mléko s jarní cibulkou uloženou v chladničce až 5 dní.
 7. Připravuje se infuze žraloka a jeho vlastní odvar, musí být trvající dva dny. Před instilací infuze celandine zředil s polovinou vody. Léčba se provádí měsíc.
 8. Kapky jarní šťávy se ředí 1:50 vařenou vodou, která se používá po umytí nosu.
 9. Odvar z bylin St. John je mladina a máta pomáhá snížit velikost adenoids, když vývar je instilled do nosu během měsíce po dobu 5 kapek. O týden později opakujte.
 10. Použití oleje z rakytníku přispívá k resorpci adenoidů, snižuje tvorbu hlenu v nosní dutině. Kapající mořský rakytník v nose zkuste na noc.
 11. Posiluje působení česnekové šťávy z rakytníku řeckého rakytníku, který se přidává do oleje v případě adenoiditidy.
 12. Namísto instilace můžete zvlhčit šťávou z jarní cibule zředěnou vodou, bavlněnými turundami, které jsou umístěny v nose a ponechány 15 minut.
 13. Hřebíček infuze se připravuje z odvarů několika poupat tohoto koření a trvá na tom, aby byl odvar. Kapky se používají ráno a v noci po dobu dvou týdnů.
 14. Namísto eukalyptového oleje se používá pro instilaci odvarů jeho listů stejným způsobem. Pokud připravíte infuzi, je to jednodušší v termosce.
 15. Čerstvé aloe šťávy jsou téměř připravené kapky pro usnadnění nosní dýchání, jsou používány ráno, odpoledne a večer.

Nosní mytí s adenoidy

Druhé a možná první způsob léčby adenoidů u dětí a dospívajících je nosní mytí. V tomto postupu je nosní dutina zbavena sekrecí, a pokud je pro mytí používán lékařský odvar, zánět se snižuje, nos je snazší dýchat.

Pokyny pro spláchnutí nosu jsou jednoduché, musíte se naklonit dopředu, lehce otočit hlavu a opláchnout levou a pravou polovinu nosu jeden po druhém. Dítě provádí postup mytí nosem pomocí injekční stříkačky nebo stříkačky (viz Nasální mytí pro adenoidy s dítětem a použití kapek je nejlepší konzervativní léčba).

Recepty na mytí nosu:

 1. Nos můžete opláchnout jednoduchou kamennou solí, ale je lepší to udělat v moři, rozpuštěním 10 g soli na litr čisté vody.
 2. Pro opláchnutí nosu jsme doporučili odvar těchto bylin jako měsíčku, třezalku, heřmánek, přesličku, žížalku, která se používá jako směs, vaření ve stejném poměru. Pro jeden litr vývaru potřebujete 20 g směsi bylin. Tyto bylinky se také vaří, každý zvlášť. Umyjte nos jednou sklenicí vývaru.
 3. Šťáva z aloe, zředěná vodou, se používá k mytí nosních cest ke zlepšení dýchání nosem.
 4. Odvar z jejich bylin, přesličky a heřmánku trvají na tom, abyste si dali infuzi, umyli si nos na týden.
 5. Včelí produkty pro mytí nosu s adenoidy aplikujte vodu z propolisu, který se připravuje z 10 g propolisu a litru vody.
 6. Kromě instilace do nosního vývaru žvýkačky, zředěné vodou je účinné při oplachování nosem s ním po dobu tří týdnů.

Jiné lidové metody

Kromě kapek a opláchnutí nosu, populární metody zahrnují inhalaci a přijímání léčebných dekorací a infuzí uvnitř pro tonický účinek. Léčba lidovými prostředky snižuje adenoidy, a to je hlavní úkol.

Dýchací procedury nad parou s adenoidy rozšiřují nosní průchody, pro dítě je snazší dýchat:

 1. Večer se používá parní inhalace s odvarem z listů eukalyptu, takže obtíže s nosním dýcháním se během spánku neprojeví. Pro inhalaci páry se teplý vývar nalije do keramické nádoby tak, aby se ochladila pomaleji, zakryla dítě ručníkem a nechala dýchat deset minut. Eukalyptové éterické oleje hojí sliznice nosohltanu.
 2. Echinacea a přeslička pomoc s adenoidy, pokud pijete jejich odvar, infuze po dobu jedné hodiny. Pijte odvar s medem, jako protizánětlivé činidlo, které snižuje otok v nosohltanu. Tento lék se užívá v půl sklenice třikrát denně.

Od adenoidů lidových prostředků pomoci v případě, že jsou používány v komplexu. Posílení oslabené imunity v lidech již dlouho přijímá takové produkty, jako je cibule, česnek, med a propolis.

Z kombinace těchto prostředků se připravují odvar a infuze a šípkový odvar je široce známý jako vitaminový nápoj. Léčba lidových adenoid je dlouhá, takže byste se neměli spoléhat na rychlý výsledek.

I když dítě s adenoidy musí být více venku, cvičení a cvičení by ho neměly nadměrně uplatňovat, protože vysoká námaha může způsobit dušnost. Možnost použití lidových metod při léčbě adenoidů spočívá v tom, že způsobují menší poškození zdraví dítěte, jsou přirozenější.

Léčba adenoidů u dětských lidových prostředků

Nejlepší ze všech populárních metod léčby jsou v počáteční fázi onemocnění. Lidové recepty mohou nejen zpomalit patologický proces, ale také pomoci vyhnout se operaci.

Výhody lidových metod

Tonzily hrají důležitou roli v těle, chrání ji před pronikáním patogenních bakterií. V případě častého výskytu akutních respiračních virových infekcí, nachlazení, špatné dědičnosti dochází k postupnému zvyšování velikosti mandlí, což brání dítěti v dýchání nosem.

První stadium onemocnění u dětí, při absenci neustále se objevujících akutních respiračních virových infekcí, lze vyléčit konzervativními nebo lidovými metodami. Je důležité včas zahájit léčbu onemocnění, aby se předešlo komplikacím.

Populární metody pomohou:

 • eliminovat nazální kongesci;
 • zastavit proces pomalé infekce v dutině nosohltanu;
 • snížení otoků mandlí a nosních zánětů;
 • zpomalit rozvoj hypertrofie mandlí;
 • posílit místní imunitu.

Léčba adenoidů lidovými prostředky pomůže vyhnout se následujícím nepříjemným následkům:

 • bronchitida a angína způsobená neustálým dýcháním ústy;
 • změny tvaru tváře;
 • nevhodné kousnutí v důsledku neustále otevřených úst;
 • mentální retardace dětí v důsledku nedostatku kyslíku v mozku;
 • chronická onemocnění středního ucha způsobená překrytím sluchových trubek s adenoidy.

Léčba

Před jakýmkoliv zákrokem propláchněte nos. Pro promývání se používají solné roztoky. Polovina lžíce soli se rozpustí ve sklenici vody. Nechte usadit, pak filtrovat přes tenké plátno. Doporučuje se přidat několik kapek jódu. Teplota kapaliny by se neměla významně lišit od tělesné teploty.

Nos opláchněte roztokem soli různými způsoby:

 • střídavě používat různé nosní dírky k čerpání kapaliny, která je pak vyplivána nebo polknuta;
 • injekční stříkačkou nebo 20 ml velkou injekční stříkačkou (roztok by měl proudit do jedné nosní dírky a proudit z druhé nosní dírky).

V případě krvácení nebo poranění nosu nemůžete nos opláchnout. Po promývání můžete pokračovat v léčbě onemocnění. Nezastavujte léčbu lidovými prostředky, jakmile se objeví zlepšení. Je nutné pokračovat v postupu až do úplného uzdravení.

Recepty tradiční medicíny pro léčbu adenoidů:

 1. Aloe šťáva s adenoidy u dětí má baktericidní a anti-edematózní vlastnosti. Mohou léčit adenoidy bez ohledu na stadium onemocnění. Z listu rostliny vytlačte šťávu a pohřbte 5 kapek v každé nozdry. Léčba trvá 2 měsíce. Pro mytí nosu můžete zařízení zředit vodou v poměru 3: 1. V tomto případě by měla být léčba prováděna po dobu 2 týdnů, umytí nosu 2x denně.
 2. Výrobky z dubové kůry. Při vaření vývaru vezměte lžíci sběru (10 gramů máty, 10 gramů Hypericum, 20 gramů dubové kůry) a vařte po dobu 3 minut při nízkém teple. Po hodině se roztok natáhne. Do dvou týdnů se bujón vloží do nosu, 2x denně, ve 4 kapkách.
 3. Rakytníkový olej je vynikající při léčbě mnoha ORL onemocnění, včetně adenoidů. Olej posiluje cévy, snižuje sekreci hlenu, podporuje resorpci adenoidních vegetací. Pro léčbu pohřbte 3 kapky oleje 2x denně (ráno a před spaním). Léčba rakytníkem řešetlákovým trvá 3 týdny. V případě akutní formy onemocnění přidejte několik kapek česnekové šťávy na půl lžíce másla. Směs se aplikuje 4krát denně, dokud nezmizí příznaky onemocnění.
 4. Propolis se používá ve formě tinktury. Připravuje se takto: 1/8 lžíce sody a 20 kapek propolisové tinktury se rozpustí ve sklenici vroucí vody. Mytí nosní dutiny se provádí 2-3krát denně. Další metodou léčby propolisem je použití masti ze 3 polévkových lžíce smetanového (nebo rostlinného) oleje a lžičky propolisu. Směs se zahřívá 20 minut. Nosní dutina je během měsíce mazána mastí, 2x denně.
 5. Léčba žlázy poskytuje vynikající výsledky v raných stadiích onemocnění. Čajová lžička listů je vařena ve sklenici mléka, filtrována a ochlazena. Výsledný preparát se kape do nosní dutiny ve 3 kapkách 5krát denně. Další recept: vytlačte šťávu z rostliny, promíchejte s vodou v koncentraci 1:20. Výsledný roztok se v průběhu měsíce používá 2x denně, 1 kapka. Je důležité používat pouze čerstvý roztok.
 6. Hřebíček má silný antiseptický účinek, který vám umožní léčit akutní adenoiditidu. Deset květů karafiátu tvoří sklenici vařené vody a trvá na hodině. Výsledná infuze se používá několikrát denně, 2 kapky. Nástroj zklidňuje zánět, zmírňuje kongesce a zabraňuje exacerbacím adenoiditidy.
 7. Přeslička se používá v suché nebo čerstvé formě. Odvar z 300 ml vroucí vody a 2 lžíce bylin se přivede k varu a zahřívá se 7 minut. Výsledný produkt by měl být podáván infuzí po dobu 2 hodin, poté vypít po dobu 10 dnů na půl šálku 3x denně. Děti do 3 let mají přeslička je zakázáno.
 8. Eukalyptový olej má silné antiseptické vlastnosti. Doporučuje se cyklus léčby na bázi různých olejů. K tomu, po dobu 2 týdnů použít eukalyptový olej (3 krát denně, 3 kapky), pak - Rakytníkový olej, můžete dokončit léčbu cedrového oleje.
 9. Kalanchoe šťáva v adenoidech u dětí také dobře zvládá onemocnění. Rozdrcené listy rostliny se nalijí vodou a udržují se ve vodní lázni po dobu 20 minut. Znamená ochlazení a zavlažování nosohltanu.

Kdy je terapie vhodná?

Odstranění adenoidů lze doporučit pro růst 2 a nejčastěji 3 stupně v kombinaci s častým otitis, těžkým respiračním selháním a dalšími komplikacemi.

Konzervativní, včetně lidových metod, jsou vhodné pro 1. etapu onemocnění a absenci častých infekčních komplikací. Tradiční metody léčby adenoidů eliminují nazální kongesci, snižují otoky nosohltanu, snižují relapsy relapsů, zpomalují růst lymfoidní tkáně, posilují lokální imunitu.


Vzhledem k tomu, že účinky takové terapie jsou složité, rostou s dítětem adenoidní vegetace a nevyžadují odstranění. Obvykle začátkem dospívání přestává lymfatická tkáň růst a začíná postupně atrofovat. Potřeba chirurgického zákroku sama o sobě zmizí.

Ve vzácných případech se onemocnění může projevit u dospělého, přístup k léčbě bude stejný jako v dětství.

Prevence

Vaše dítě by mělo pravidelně propláchnout nos přípravkem na bázi mořské vody, fyziologického roztoku nebo roztoku slané soli připraveného doma. Praní nejen umyje hlen, ale také posílí imunitní systém.

Pro prevenci onemocnění je nutné:

 • šaty pro počasí;
 • chodit často;
 • plavat v bazénu;
 • nálada;
 • jíst správně;
 • dělat gymnastiku nebo sport;

Pokud děti mají adenoidy 1–2 stupně, odborníci doporučují, aby se operace neudělala, ale aby se léčila onemocnění konzervativními metodami. Nezačíná situace pomůže terapii lidových prostředků. Před ošetřením dítěte tradičními metodami je nutné se poradit s odborníkem.

Léčba adenoidů u dětí s lidovými prostředky: nejúčinnější a nejbezpečnější domácí prostředky

Léčba adenoidů u dětí s lidovými prostředky je v počátečních fázích poměrně účinná. Patologie je jednou z častých nemocí dětství, navíc tento proces může trvat roky, takže není divu, že mnoho matek hledá odpověď na otázku, jak vyléčit nemoc a zda ji lze udělat doma.

Adenoidy (adenoidní vegetace, adenoidní porosty) - patologická hypertrofie lymfoidní tkáně hltanové tonzily, umístěná v nosohltanu. Adenoidy mohou být doprovázeny adenoiditidou - zánětem hypertrofované angíny hltanu. Onemocnění obvykle postihuje děti od 3 do 6 let, vzácně se vyskytuje u dospělých, jako chronický proces, který začal v dětství a je neléčený.

Pokud se léčba pomocí lidových léků provádí správně, pak je možné nejen zastavit další růst tonzily hltanu, ale také vrátit patologický proces a tím i bez operace.

Tradiční metody léčby adenoidů u dětí mohou být účinné pouze ve stadiu I onemocnění.

Je důležité poznamenat, že léčba tradičními metodami, jako každá jiná, vyžaduje koordinaci s lékařem. Prohlášení, že tradiční medicína, na rozdíl od lékárny, je zcela bezpečná - ne více než mýtus, zvláště škodlivý, pokud jde o léčbu dětí. Tyto léky nemají menší, ale více potenciální alergenicitu než drogy, kromě toho má každý z nich své vlastní indikace a kontraindikace, které závisí nejen na onemocnění, ale také na věku dítěte, na stadiu patologického procesu, na průvodních onemocněních.

Jak lidové prostředky pro adenoidy u dětí

Léky připravené podle receptur tradiční medicíny mají při léčbě adenoidů následující účinky:

 • eliminovat nazální kongesci a tím zlepšit nosní dýchání;
 • snížit otoky hltanové tonzily;
 • inhibují aktivitu zánětlivého procesu, čímž zabraňují exacerbacím chronické adenoiditidy;
 • přispět k rehabilitaci zánětu;
 • zvýšení lokální imunity.

Systematické užívání lidových prostředků může zmírnit příznaky nemoci, zlepšit nosní dýchání a tím eliminovat hypoxii, zabránit rozvoji komplikací.

Nejúčinnější lidové prostředky pro léčbu adenoidů u dětí

Níže jsou uvedeny účinné a bezpečné léky, které lze připravit doma. Před použitím některého z nich je však třeba se ujistit, že u dítěte nezpůsobuje alergickou reakci.

Kalanchoe šťáva nebo aloe

Šťáva z obou těchto rostlin má výrazný baktericidní, anti-edematózní a resorbovatelný účinek. Jeho použití umožňuje potlačení akutního nebo zhoršeného zánětlivého procesu v tonzile hltanu.

S adenoidní vegetací stupně 2 se lidová terapie používá jako jedna ze složek komplexní léčby. Ve stupni 3 je indikována chirurgická léčba - adenotomie.

Před použitím šťávy se nosní dutina promyje roztokem chloridu sodného (roztok se připraví mícháním lžičky soli bez sklíčka ve sklenici teplé vařené vody). Po tom, vytlačit šťávu z listu aloe nebo kalanchoe a pohřbít v každé nozdry 3-5 kapek. Procedura se provádí jednou denně po dobu dvou měsíců. Poté je třeba si udělat pauzu a pak se kurz může opakovat.

Podle recenzí, dobrý účinek s adenoidy má nosní mytí s aloe šťávou zředěnou vařenou vodou v poměru 1: 3. Oplach by se měl provádět dvakrát denně po dobu 15 dnů.

Přeslička

Při léčbě adenoidů používejte několik léků z přesličky:

 1. Dekorace. Dvě polévkové lžíce s snímek léčivých surovin nalít sklenici vroucí vody. Zahřívejte ve vodní lázni po dobu 8-10 minut. Trvejte na dvou hodinách. Poté by měl být vývar přefiltrován přes tenkovrstvou a orálně podáván 3x denně, 70-100 ml. Děti mladší 5 let, které tento lék nemají, jsou kontraindikovány.
 2. Infuze echinacea a přesličky. Smíchejte ve stejném objemu travní přesličky a echinacea. Jedna polévková lžíce výsledné směsi nalijte sklenici vroucí vody a nechte 40-50 minut. Kmen. Do výsledné infuze přidáme dvě čajové lžičky medu. Přijmout dovnitř na 50 ml 3-4 krát denně.
 3. Infuze přesličky a heřmánku. Smíchejte stejný objem farmaceutických heřmánkových květů a trávy přesličky. Dvě lžíce surovin nalijte půl litru vroucí vody. Trvejte na dvou hodinách, namáhejte. Výsledná infuze propláchne nosní dutinu dvakrát denně.

Průběh léčby jakéhokoliv z popsaných preparátů přesličky je 10-12 dnů. Během léčby byste měli užívat vitamínové přípravky, mezi které patří B1, jako přeslička pomáhá urychlit odstranění tohoto vitamínu z těla dítěte.

Prohlášení, že tradiční medicína, na rozdíl od lékárny, je zcela bezpečná - ne více než mýtus, zvláště škodlivý, pokud jde o léčbu dětí.

Dubová kůra

Následující kolekce má výrazný terapeutický účinek v adenoidech:

Jedna polévková lžíce se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu 5 minut. Po ochlazení se bujón zfiltruje. Mělo by být instilováno dvakrát denně, 4 kapky do každé nosní dírky. Průběh léčby je 14 dní.

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej je sklad vitamínů a biologicky aktivních látek. Má následující účinek:

 • posiluje stěny cév;
 • snižuje otoky hltanové tonzily;
 • inhibuje sekreci hlenu a zabraňuje jeho akumulaci v nose;
 • pomáhá snižovat adenoidní vegetaci.

Pro děti je olej z rakytníku řeřichy vmíchán dvěma kapkami do každé nosní dírky ráno a večer po dobu tří týdnů. Trvání terapie je 21 dní.

S akutní adenoiditidou a bolestmi v krku spojenými s adherentní angínou (zánět mandlí) můžete použít následující recept: promíchejte čajovou lžičku oleje z rakytníku a tři kapky oleje Tui. Výsledná směs se vloží do nosu 2-3 krát denně, vymizení klinických příznaků onemocnění.

Propolis

Tradiční medicína často doporučuje používat vodný roztok propolisu k léčbě adenoidů u dětí. Chcete-li připravit ve sklenici teplé vody, přidejte 20 kapek tinktury alkoholu propolis (k dispozici v lékárně) a čtvrtinu lžičky jedlé sody. Tento roztok se promyje injekční stříkačkou nebo injekční stříkačkou 2-3krát denně.

Účinným lékem je propolisová masti. Pro jeho přípravu, měli byste pečlivě brousit lžičku propolisu a přidejte k ní 10 čajových lžiček nesoleného másla. Za míchání se zahřívá ve vodní lázni, dokud není směs homogenní. Mast namazat nosní dutinu 2x denně.

Systematické užívání lidových prostředků může zmírnit příznaky nemoci, zlepšit nosní dýchání a tím eliminovat hypoxii, zabránit rozvoji komplikací.

Karafiát

Hřebíček a hřebíček mají silný antiseptický účinek, používají se při akutní adenoiditidě nebo exacerbaci chronických onemocnění. Ve sklenici vařící vody dejte 10 kusů karafiátů a trvejte jednu hodinu. Výsledná infuze se používá pro instilaci do nosu, 2-3 kapky 4-5 krát denně, dokud nezmizí příznaky akutního zánětu.

Eukalyptový olej

Léčba éterickými oleji má dobrý účinek na adenoidy u dětí. Je však lepší provádět ne mono- a kombinační terapii s důsledným použitím následujících olejů: eukalyptu, rakytníku a cedru. Nejdříve použijte eukalyptový olej po dobu 15 dnů, v každé 2 nosní dírky 3krát denně. S použitím stejného schématu se použije olej z rakytníku řeckého, následovaného cedrovým olejem (může být nahrazen tea tree nebo thujovým olejem).

Zahřívání nosu Mininovou lampou

Mininova lampa (modrá světelná lampa) je jedním z nejjednodušších zářičů infračervených vln, jehož působení je založeno na zahřívání tkání a aktivaci metabolických procesů v nich. Nelze jej použít při akutní adenoiditidě nebo exacerbaci chronických onemocnění. Před použitím tohoto způsobu léčby se proto poraďte se svým lékařem.

Zahřát nos s lampou Minin by měla být 2 až 8-12 minut denně. Oči zavřené obvazem nebo několikrát s ručníkem. Lampa je udržována ve vzdálenosti 25 cm od obličeje dítěte, aby nedošlo k nepohodlí.

Léčba lidových prostředků by měla být opakována nejméně dvakrát ročně.

Ostatní procedury

Pro účinnou léčbu adenoidů u dětí je důležité kombinovat metody lokální terapie s opatřeními zaměřenými na zvýšení celkové imunity. Patří mezi ně:

 • denně dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;
 • výběr oblečení pro dítě podle počasí (hypothermie a přehřátí jsou nepřijatelné);
 • provádění procedur temperování (tření, doutování, sprcha, vzduchové lázně);
 • sportovní aktivity (plavání, atletika, denní ranní cvičení, aktivní hry v přírodě);
 • každodenní mokré čištění domu;
 • použití zvlhčovačů (je obzvláště důležité je aplikovat během topné sezóny, stejně jako v létě s klimatizací);
 • udržování teploty vnitřního vzduchu v rozmezí 19-22 ° C;
 • každodenní začlenění zeleniny a ovoce do stravy dítěte;
 • včasná a kompletní léčba infekčních onemocnění (ARVI, angína, sinusitida).

Příčiny adenoidů

Funkcí tonzilu hltanu je ochrana před viry a bakteriemi z dýchacího traktu vdechovaného vzduchu. Nicméně, s oslabenou imunitou dítěte, ona nemůže úplně zničit nemoc-působit agenty. Jako výsledek, oni začnou se hromadit na povrchu amygdala, proniknout do jeho tloušťky a způsobit vývoj zánětlivého procesu - adenoiditis. Akutní adenoiditida se často stává chronickou. Na pozadí chronického pomalého zánětu se lymfoidní tkáň rozšiřuje, což způsobuje hypertrofii angíny hltanu, tj. Tvorbu adenoidů.

Faktory, které zvyšují riziko růstu adenoidů:

 • genetická predispozice;
 • stavy imunodeficience;
 • dětská infekční onemocnění (černý kašel, šarlatová horečka, spalničky).

Fáze nemoci a léčebný přístup

Tonzila hltanu se nachází v oblouku nosohltanu a normálně nepokrývá vomeru. V závislosti na stupni hypertrofie se rozlišují následující stadia onemocnění:

 1. Přerostlá amygdala pokrývá 1/3 vomeru;
 2. Uzavřené 2/3 radlice;
 3. Téměř všechny otvíráky jsou zcela uzavřené, nosní dýchání chybí.

Tradiční metody léčby adenoidů u dětí mohou být účinné pouze ve stadiu I onemocnění. S adenoidní vegetací stupně 2 se lidová terapie používá jako jedna ze složek komplexní léčby. Ve stupni 3 je indikována chirurgická léčba - adenotomie.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

Adenoidy: léčba lidových prostředků u dětí

✓ Článek ověřený lékařem

Adenoidy jsou malá proliferace lymfatických tkání, které se nacházejí na zadní straně nosohltanu. U většiny dětí tyto formace nezpůsobují žádné obavy a nemají žádný vliv na funkci dýchacích cest, chrání plíce před nadměrným větráním a neustálým výskytem nachlazení, včetně chronické bronchitidy.

Vzhledem k tomu, odstranění adenoidů ne vždy dává správný výsledek, což způsobuje komplikace u mnoha pacientů. Kromě toho se lymfatická tkáň může začít znovu rozšiřovat, což povede k nutnosti opakované operace. Chcete-li se tomu vyhnout, měli byste nejprve zkusit léčbu, lidové léky.

Adenoidy: léčba lidových prostředků u dětí

Příznaky adenoidů u dětí

Vzhledem k tomu, že rodiče často nevěnují pozornost příznakům nemoci, je důležité seznámit se s příznaky onemocnění. V tabulce jsou uvedeny hlavní rysy adenoidů u dětí a četnost jejich projevů.

Adenoidy u dětí

Pozor! V závažných případech může onemocnění vést k zástavě dýchání. Zvláště akutní problém s růstem lymfatických tkání je cítit v noci.

Celandina v léčbě adenoidů u dětí

Aplikujte tuto rostlinu několika způsoby. V prvním případě je nutné vytlačit šťávu z rostliny a pohřbít ji ve dvou kapkách v každém nosním průchodu dvakrát denně. Léčba tímto způsobem je poměrně dlouhá a činí 8 týdnů.

Můžete také použít tinkturu želvy. K tomu vezměte 20 g suchých rostlin a nalijte na ně 500 ml vroucí vody. Po půl hodině je důležité oddělit rostlinu od vody. Roztok by měl být promýván nosohltanem po dobu 10 dnů dvakrát denně.

Pozor! Použití obou receptů současně na léčbu zarostlých adenoidů u dětí je přísně zakázáno. Také tuto léčbu nepoužívejte u dětí mladších 6 let.

Přeslička pro léčbu adenoidů

Solný výplach nosu proti adenoidům

Při mytí nosohltanu dítěte fyziologickým roztokem je důležité dodržovat specifický algoritmus, protože sůl může poškodit jemnou sliznici:

 • pro jeden postup by se mělo vzít 200 ml vroucí vody;
 • V tomto množství vody přidává lžičku mořské soli;
 • pokud dítě snáší med, můžete přidat půl lžičky tekutého produktu;
 • vodu důkladně promíchejte, aby se rozpustily všechny krystaly;
 • poté se roztok nechá projít dvojitou gázou;
 • Do vody se přidají dvě kapky jodu, aby se zvýšil účinek;
 • jakmile je roztok při pokojové teplotě, měl by být použit k oplachu.

Pozor! Při použití jodu se postup opakuje dvakrát denně, bez jódu lze počet promývání zvýšit na čtyři. Léčba pokračuje po dobu 10 dnů.

Technika mytí nosu

Agar šťáva s adenoidy

Šťáva Aloe má silný antibakteriální účinek a dobře působí při komplexním ošetření zarostlými adenoidy. Chcete-li získat dobrý výsledek, měli byste nejprve umýt nosohltanu roztokem sody nebo mořskou solí. To bude mít další antibakteriální účinek, stejně jako umožní rychlejší vstřebání aloe šťávy do postižené oblasti.

Jakmile se nosní dutina zcela zbaví sputa, do každé nosní pasáže se třikrát denně vmíchá pět kapek čerstvě vymačkané šťávy z agáve. Délka léčby v tomto případě je 4-5 dnů. Aloe míza způsobuje intenzivní proces kýchání, který zanechává veškeré sputum a snižuje zánět adenoidů.

Pozor! V počátečních stadiích lymfatického růstu v nosohltanu by měla být šťáva z agávy zředěna čistou převařenou vodou v poměru 1 až 3. Takový roztok je také pohřben dvakrát nebo třikrát denně po dobu čtyř dnů.

Dubová kůra pro léčbu adenoidů u dětí

Lingonberry proti adenoidům u dětí

Pokud používáte brusinky pro ošetření přerostlých adenoidů, měla by být odebrána pouze listová část. Suché přísady jsou důkladně rozdrceny a potom zalijeme 200 ml vroucí vody. Při tomto množství vody se odebírá 20 g brusinek, což se rovná dvěma lžicím.

Kapacita s listy brusinky by měla být vložena do vodní lázně a vařit půl hodiny na nízkém teple. Nosohltan je možné umýt až třikrát denně, dokud zánět zcela nezmizí.

Aby výsledek vypadal mnohem rychleji, je nutné brát vývar dovnitř současně s mycími prostředky. Děti by ho měly pít od pěti let. Dětská dávka brusinkových vývarů pro vnitřní použití je lžíce 20 minut před jídlem, ne více než čtyřikrát denně po dobu pěti dnů.

Pozor! Před opláchnutím je velmi důležité oddělit hustotu od kapaliny tak, aby se listový prach nedostal do dýchacího systému. To by mělo být provedeno běžnou gázou, složenou ve čtyřech řadách.

Hypericum tráva proti adenoidům

Tato léčivá rostlina také dokonale pomáhá eliminovat veškeré sputum z nosohltanu a zadní stěny hrtanu. Pro ošetření je důležité aplikovat nejen listy, ale také květinovou část Hypericum. K tomu stačí koupit hotovou suchou směs.

10 g listů a květů je jemně rozdrceno, poté se nalijí 250 ml vroucí vody a zakryjí se pevným víčkem, takže pára nevychází. Aplikujte třezalku tečkovanou ve své čisté formě by neměla být více než dvakrát denně. Dříve, pokud má dítě výtok z nosu, měli byste si nejprve dobře vyhodit nos.

Hypericum lze také kombinovat s jinými rostlinami, aby se dosáhlo rychlejších výsledků. Nejlepší je, že pacienti tolerují kombinaci bylinek s heřmánkem, mátou a eukalyptem. Složky by měly být odebrány výhradně ve stejném poměru a důkladně promíchány.

10 g výsledné směsi se nalije 200 ml vroucí vody a 10 minut vaří ve vodní lázni. Poté se půda ponechá pod víkem jednu hodinu a filtruje se přes dvojitou vrstvu gázy. Za den by neměly být prováděny více než dvě mytí. Průběh léčby třezalkou tečkovanou může trvat až 10 dní, ale obvykle mají děti dostatek tří sezení k úplnému odstranění zánětu.

Pozor! Použití jakéhokoliv roztoku pro mytí by mělo být pouze ve formě tepla. Studená voda může významně zkomplikovat problém a vést ke zhoršení.

Eukalyptový olej pro léčbu adenoidů

Kalanchoe šťáva s adenoidy

Tento nástroj je skvělý pro mít mnoho hlen na mandlí a adenoidů. Tento recept by měl být používán pouze v akutní fázi, kdy je zánět lymfatické tkáně v zadní části krku. Kalanchoe působí přímo na hlen, po kterém začíná aktivně vystupovat. V procesu separace sputa dítě často kýchá a není patologií.

Příprava roztoku pro mytí podle následujícího receptu. Je nutné odebrat pouze čerstvou šťávu z rostliny a zředit ji čistou převařenou vodou v poměru 1 až 3. Nosní dutinu je třeba propláchnout až čtyřikrát denně, dokud pacient nemá znatelný reliéf. Po této proceduře lze provádět denně, dokud není zánětlivý proces v adenoidech úplně pryč.

Pozor! Tento nástroj také dokonale zbavuje běžného nachlazení během zimy. Někdy děti potřebují jen dva postupy, aby na problém zapomněly.

Zahřívání s modrou lampou

Rakytník řešetlákový proti růstu adenoidů

Tato rostlina může být použita ve formě kapek nebo roztoku pro praní. Připraví se roztok pro odstranění hlenu z nosních kanálků může být ze suchých bobulí. Pro ošetření budete potřebovat 10 g rakytníku, musí být důkladně bušeno a proměněno v pyré. Výsledný počet bobulí nalil 200 ml teplé vody, měl by mít teplotu ne vyšší než +70 ° C. Rakytník řeže v nekovové nádobě po dobu šesti hodin.

Poté je třeba ovoce oddělit od roztoku gázou. Propláchnutí nosního průchodu by mělo být až třikrát denně. Po zákroku se také doporučuje použít olej z rakytníku a odkapávat pět kapek na dítě.

Pozor! Olej z rakytníku by neměly používat děti mladší tří let. To může způsobit alergickou reakci.

Video - Léčba adenoidních lidových prostředků doma

Další opatření pro boj s adenoidy u dětí

Pro co nejrychlejší léčbu byste se měli řídit řadou doporučení:

 • za žádných okolností supercool dítě;
 • udržujte ruce a nohy dítěte v teple;
 • udržet optimální vlhkost v místnosti a příjemnou teplotu pro bydlení;
 • Nekuřte v bytě ani v pokoji s nemocným dítětem, protože to může způsobit komplikaci, včetně rozvoje bronchiálního astmatu;
 • v přítomnosti alergie podstoupit preventivní léčebné postupy, které neumožní zánětlivé lymfatické tkáně;
 • provádět procedury kalení, je nutné začít postupně, doslova v 30-60 sekundách jednoduchých utírání rukou, postupně zvyšovat dobu sezení;
 • pokud je to možné, vezměte dítě k moři nebo navštivte solné doly s ním, obvykle jsou v místech, kde se těží sůl.

Pozor! Obvykle problém adenoidů zcela zmizí po 14 letech. Ve vzácných případech proces pokračuje až 20 let. Po tomto věku dochází k významnému poklesu lymfatické tkáně a odstranění dýchacích potíží.

Pokud bylo u Vašeho dítěte diagnostikováno onemocnění, nezoufejte a okamžitě vyhledejte chirurgický zákrok, pokud se dítě neudusí a nemá problémy v noci. K dosažení vynikajícího výsledku je obvykle nutné podstoupit několik léčebných cyklů a správně je kombinovat s použitím homeopatických a tradičních léků.