Jak léčit anginu pectoris u dospělého

Angina (angína) je poměrně závažné infekční onemocnění s lézí hltanového prstence a mandlí palatinu. Zánět se nejčastěji vyskytuje v akutní formě (s horečkou a příznaky intoxikace), což způsobuje mnoho komplikací. Léčba anginy pectoris u dospělých by proto měla být pod přísným dohledem lékaře v souladu s lůžkovým odpočinkem a užíváním antibakteriálních látek.

Příčiny a příznaky bolesti v krku

Bolest v krku je nakažlivá nemoc, která je přenášena ve vzduchu kapkami nebo domácnostmi. Existují virové a bakteriální léze mandlí. Vrchol infekce je pozorován v období podzim-zima. Důvodem indispozice je pacient nebo dopravce, který již byl nemocný, ale během 1-2 týdnů zůstává zdrojem infekce.

První příznaky onemocnění u dospělých nejsou okamžitě zjištěny, ale pouze 4–5 dní po infekci. Existují běžné příznaky zánětu charakteristické pro všechny formy tonzilitidy:

 • zarudnutí hrdla a bolest při polykání;
 • horečka;
 • chrapot, rýma, kongesce nosu;
 • zvětšené lymfatické uzliny;
 • slabost, slabost.

Když se objeví první příznaky anginy pectoris, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, abyste předepsali odpovídající léčbu. Vlastní léčba je v tomto případě nepřijatelná. Bolest v krku je velmi zákeřná a nebezpečná s vážnými následky, které se mohou náhle rozvinout a skončit nepředvídatelně.

Komplikace

Nejčastěji bolest v krku u dospělých končí úplným uzdravením bez komplikací. Ale v případě nedodržení doporučení lékaře mají často problémy. Proto by měla být léčba tonzilitidy kompetentní a včasná. To pomůže zabránit rozvoji řady závažných následků:

 • Onemocnění srdce.
 • Myokarditida (zánět srdečního svalu).
 • Poškození kloubů, revmatismus.
 • Pneumonie.
 • Nemoci horních cest dýchacích (otitis, sinusitis, sinusitis).
 • Poruchy jater, ledvin, CNS.

Obecné zásady léčby

Nekomplikované bolesti v krku u dospělých se obvykle léčí ambulantně. Když teplota stoupne a bolest v krku by měla zůstat doma a zavolat lékaře.

Hlavní podmínkou pro úspěšnou léčbu a úplné uzdravení je odpočinek po dobu nejméně 5 dnů. Pacient musí být zcela izolován od ostatních členů rodiny, aby se zabránilo jejich infekci. Musí si vybrat samostatné nádobí, které se doporučuje pravidelně dezinfikovat, a individuální hygienické potřeby.

Jídla by měla být vyvážená a jemná. Doporučuje se použít co nejvíce teplého nápoje: kompoty, nekyslé ovocné nápoje, minerální vodu bez plynu, mléko s medem.

Během léčby byste měli pečlivě dodržovat všechny pokyny lékaře a užívat předepsané léky.

Léčba drogami

Před léčbou bolesti v krku u dospělých by měla být objasněna její příčina. Pouze po vizuálním vyšetření, prohmatání lymfatických uzlin a faryngoskopii může lékař předepsat specifickou léčbu, která se skládá z lokálních a systémových antibakteriálních látek.

Kromě antibakteriálních léčiv jsou do léčebného režimu zahrnuta i imunostimulační a antipyretická léčiva, která symptomy rychle snižují.

Léčba antibiotiky

Předepisování léků na anginu pectoris pro dospělé, lékaři nejčastěji předepisují antibiotika penicilinu:

 • Sumamed;
 • Oxacillin;
 • Amoxicillin Sandoz;
 • Trihydrát ampicilinu;
 • Fenoxymethylpenicilin;
 • Amoxiclav

Tyto léky působí přímo na příčinu onemocnění. Průběh léčby obvykle nepřesáhne týden, ale v obtížných případech může být prodloužen na 10–12 dní.

Pokud se vyskytne bolest v krku s komplikacemi, je pacient nejčastěji poslán do nemocnice, kde je předepsána léčba antibiotiky širšího spektra účinků: Cefuroxim, Levofloxacin, Ceftazidime, Ceftriaxon. Pokud po sedmi dnech nedojde k žádnému zjevnému zlepšení, musíte diagnózu nebo diagnózu předepsat.

Mezi lokálními léky, které jsou škodlivé pro patogeny, patří:

 • pastilky - Septolete, Stop Angin, Faringosept, Strepsils;
 • antibiotické nebo sulfonamidové spreje - Bioparox, Hexoral, Kameton, Ingalipt.

V případě mírného bolestivého hrdla může antibiotikum Bioparox nahradit systémová léčiva, protože je současně antibiotikem i lokálním léčivem.

Jak je ukázáno, léčba zánětu mandlí bez použití antibiotik je téměř nemožná. Nejspolehlivější a nejrychlejší způsob je považován za intramuskulární podávání léků. Injekce se provádějí pacientům, kteří mají kontraindikace perorálních antibakteriálních léčiv nebo se u nich vyvinuly závažné komplikace.

Předepsání antibiotik na vlastní pěst se nedoporučuje. Jen lékař si může vybrat, co pít pro dospělé bolest v krku.

Další léky

Léčba angíny by měla být komplexní. Vymezení dalších prostředků závisí na formě a závažnosti onemocnění, typu patogenu a přítomnosti alergických reakcí na složky léčiva.

Ve všeobecných případech léčebný režim pro anginu pectoris zahrnuje následující skupiny léků:

 • roztoky pro mazání hltanu: Lugol, Iodinol, Vokadin;
 • kloktadla: chlorhexidin, furacilin, romazulan;
 • antipyretická léčiva na bázi paracetamolu: Ibuklin, Tylenol, Teraflu, Panoxen, Coldrex, Panadol, Rinza, Coldact;
 • antihistaminika: Suprastin, Diazolin, Dimedrol, Claritin, Fenistil;
 • antimykotika: flukonazol, ketokonazol, flucostat, nystatin, levorin;
 • Imunostimulancia: Imudon, IRS-19, Anaferon, methyluracil (tablety).

Mnohé z těchto léčiv obsahují analgetickou složku, takže nejen destruktivně ovlivňují příčinu onemocnění, ale také zmírňují bolest v hltanu.

Vlastnosti léčby různých typů anginy pectoris

Existuje mnoho forem tonzilitidy a léčba každého z nich má své charakteristické rysy.

Herpes v krku

Měli byste vědět, že příčinou herpesu je virus, takže antibiotická léčba je v tomto případě neúčinná.

Při léčbě herpanginy předepisují antihistaminika, eliminují slizniční edém, léky proti bolesti, protizánětlivé a imunostimulační léky. Kromě toho může lékař doporučit opláchnutí heřmánku, měsíčku nebo šalvěje.

Jakékoliv tepelné postupy pro tuto formu anginy pectoris jsou zakázány.

S rozvojem komplikací - meningitidy nebo myokarditidy - pacienti podléhají povinné hospitalizaci.

Virová bolest v krku

Tato forma bolesti v krku je považována za méně nebezpečnou, protože je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí komplikace. Nejčastěji onemocní v chladném období. Tonsillitis se vyvíjí na pozadí oslabeného imunitního systému a má virovou příčinu, proto antibiotika nejsou předepsána pacientovi, protože oslabují imunitní systém.

Pro léčbu se používají interferony, které zvyšují odolnost organismu a mají antivirovou aktivitu: Viferon nebo Leukocyte Interferon. Pacientka vykazuje kloktání, inhalaci a symptomatickou léčbu.

Purulentní tonzilitida

Na rozdíl od jiných bolestí v krku je hnisavá forma vždy akutní. Pro léčbu musí být použita antibiotika přípravků penicilinu nebo makrolidů: t

K omezení příznaků anginy pectoris, kortikosteroidů, ibuprofenu a paracetamolu se předepisují, oplachuje a používá se obklady a používá se mazání hrdla.

Ostatní druhy

Pro léčení folikulární formy tonzilitidy se vyžaduje antibiotika a antipyretika, tablety a pastilky. Doporučuje se kloktat a dělat obklady.

Lakunová forma je také léčena antibiotiky, antipyretiky a antihistaminiky. Doporučuje se užívat zvýšenou dávku vitaminu C.

V katarální formě jsou předepsány protizánětlivé léky, sulfonamidy, oplachy a mazání mandlí.

Chirurgická léčba

Konzervativní léčba je zpravidla účinná při léčbě anginy pectoris u dospělých. V některých případech však může lékař doporučit operaci:

 • pokud se zánět mandlí vyvíjí několikrát ročně;
 • zvětšené žlázy, takže je obtížné dýchat;
 • přetrvávající bolest v krku komplikuje práci jiných orgánů;
 • hnisavý zánět hrdla (absces) se vyvíjí.

Chirurgický zákrok je extrémním měřítkem. Před odesláním pacienta do ordinace lékař doporučí laserovou lakutonomii (laserová kauterizace mezer mandlí). Procedura je velmi účinná a ve většině případů pomáhá trvale se zbavit angíny.

Opláchněte

S anginou pectoris u dospělých je velmi užitečné kloktat. Zavlažování dobře zvlhčuje a zjemňuje sliznici, odstraňuje nepohodlí a odstraňuje hnisavý plak z mandlí.

Tyto úkoly plní téměř všechna známá řešení pro oplachování, což značně usnadňuje průběh onemocnění. Léčbu se doporučuje provádět alespoň 2-3 týdny. To zvýší účinek terapie a zabrání rozvoji chronické angíny.

Mazání hrdla

Tento postup je určen k čištění povrchu mandlí z hnisu a patogenů a aplikaci terapeutické látky.

Mastěte hrdlo 4-5krát denně po dobu 1 hodiny před jídlem nebo po jídle.

Pro dospělé není postup zvlášť obtížný. Pro léčbu budete potřebovat nedokončenou tužku, obvaz nebo vatu a drogu. Sterilní materiál je navinut na tužku v tlusté vrstvě a hojně navlhčen v roztoku.

Namazat mandle by měly být rychlé a sebevědomé pohyby, aby nedošlo k reflexu zvracení.

Inhalace

Účinnost inhalace u anginy pectoris není příliš vysoká a v některých formách mandlí je postup zakázán.

Vdechování horké páry je kontraindikováno v následujících případech:

 • pokud se zánět stal akutním;
 • byla diagnostikována hnisavá nebo herpetická tonzilitida;
 • zvýšená tělesná teplota.

Léčba parou bude přínosná pouze v raných stadiích onemocnění. Pokud se objeví hnisavé záněty, je lepší upustit od inhalace.

Dieta

Léčba anginy pectoris u dospělých by měla být komplexní, a to nejen pomocí léčiv, ale také vyvážené stravy.

Dieta během nemoci by měla být lehká a pestrá. Výrobky, které dráždí sliznice hrdla, jsou kontraindikovány: kořeněná, slaná, nadměrně horká nebo studená jídla, pevné potraviny.

Seznam schválených produktů zahrnuje:

 • teplá viskózní kaše s máslem;
 • bramborová kaše;
 • pyré zeleninové polévky na syrovém vývaru;
 • med;
 • vařené nebo dušené maso a ryby;
 • tvaroh, zakysaná smetana, mléko;
 • vejce.

Lékařská dieta poskytuje dostatek nápoje. Měla by být teplá a ne sladká. Užitečné brusinkové a brusinkové šťávy, mléko s medem, vývar boky.

Lidová medicína

Zánět mandlí je možné léčit nekonvenčními léky pouze jako doplněk hlavní terapie. Existuje mnoho účinných receptů na tonzilitidu u dospělých, které se velmi snadno připravují a používají.

Nejoblíbenější lidový lék na tonzilitidu je opláchnutí. Pro tento postup můžete připravit šťávu z čerstvé řepy, infuzi šalvěje, odvar z dubové kůry nebo vrby, roztok octu jablečného octa ve vodě. Zavlažování krku je velmi účinné se slabým roztokem soli (1 lžíce soli na 1 litr kapaliny).

Při požití použijte bylinné čaje, směs ředkvičkové šťávy nebo cibule s medem, horké mléko s medem.

Angina u těhotných žen

Zánět mandlí je zvláště nebezpečný v prvním trimestru těhotenství. V pozdějších obdobích je hrozba pro plod snížena, ale stále zůstává skutečná.

Léčba tonzilitidy během těhotenství je spojena se značnými obtížemi. Ne všechny léky na anginu pectoris u dospělých jsou vhodné pro použití u žen, které očekávají dítě.

Hlavní způsob léčby stále zahrnuje užívání antibiotik. Dnes existuje dost různých léků, které neprocházejí placentou a nepoškozují plod:

 • Antibiotika penicilinové skupiny: Amoxiclav, Sumamed;
 • Cefozolin;
 • Erytromycin.

Levomycetin a antibiotika ze skupiny tetracyklinů nejsou předepsány těhotným ženám, protože jsou pro dítě nebezpečné.

Antipyretika může používat Paracetamol a Panadol. Jsou povoleny různé pastilky a pastilky, aerosoly. Je velmi důležité dodržovat správné dávkování, které neumožňuje přebytek léků.

Kromě užívání léků by měl pacient dodržovat další doporučení lékaře:

 • dodržovat lůžko;
 • konzumovat více tekutiny;
 • držet se diety.
 • Souběžně s lékovou terapií, můžete kloktat s infuzí léčivých bylin, pít vývar boky, teplé mléko s medem.

S včasnou a kompetentní léčbou je prognóza bolesti v krku nejčastěji příznivá. Po 10–12 dnech se pacient kompletně zotaví a může začít pracovat. Jinak se vyvíjí těžké komplikace lokální i obecné povahy, vzniká chronická angína.

Angina - foto, příčiny, první příznaky, symptomy a léčba anginy pectoris u dospělých, prevence

Angina je infekční onemocnění doprovázené akutním zánětem mandlí a / nebo jiných lymfoidních útvarů hltanu. Pro mnoho lidí, aby si bolest v krku, stačí jíst zmrzlinu nebo mokré nohy. K rozvoji přispívají i další onemocnění nosohltanu a dráždivých látek, které se dostávají do hltanu (alkohol, prach, tabákový kouř atd.). Následující patogeny mohou vyvolat vývoj patologie: viry, bakterie a houby.

V článku se budeme podrobněji zabývat příčinami a prvními příznaky anginy pectoris, hovoříme o symptomech u dospělých a řekneme vám, jaká léčba je nejúčinnější.

Co je angina?

Angina je časté onemocnění, které je méně časté než akutní respirační virové infekce a chřipka. Nejčastěji zanícené mandle. Jedná se o sezónní onemocnění, které se obvykle projevuje v období podzimu a jara.

Přibližně 75% trpí osobami mladšími 30 let, z toho větší pro děti do 15 let (asi 60%).

Bolest v krku je velmi nakažlivá, proto je izolace pacienta povinná.

Různé mikroby, zejména streptokoky, které se častěji dostávají do hltanu u domácích potřeb používaných v bolestech v krku (například špinavé nádobí apod.), Způsobují onemocnění anginy pectoris.

V některých případech jsou mikroby, které jsou v hltanu a obvykle nezpůsobují onemocnění, aktivovány pod vlivem některých nepříznivých podmínek, například během ochlazování nebo prudkých výkyvů okolní teploty.

Typy a formy

V závislosti na klinickém průběhu je četnost onemocnění a příčina anginy pectoris rozdělena do různých skupin.

U dospělých existují 3 typy anginy pectoris:

 • Primární bolest v krku. Pod primární anginou pectoris se rozumí akutní infekční onemocnění, které má převážně streptokokovou etiologii, s relativně krátkodobou horečkou, celkovou intoxikací, zánětlivými změnami v lymfoidních tkáních hltanu, nejčastěji v mandlích a lymfatických uzlinách, které jsou k nim nejblíže. Doba inkubační doby se pohybuje od 12 hodin do 3 dnů. Akutní nástup hypertermie, zimnice, bolest při polykání, rozšířené regionální lymfatické uzliny.
 • Sekundární nebo symptomatická. Na pozadí takových patologií je léze mandlí ve hltanu: záškrt, šarlatová horečka, agranulocytóza, leukémie a tak dále.
 • Specifická angina pectoris. Způsobeno specifickým infekčním agens (houby, spirochete atd.).

Klasifikace anginy pectoris u dospělých:

 • Katarální bolest v krku. Obvykle se rozvíjí velmi rychle a ostře. Ve většině případů člověk náhle onemocní, nevolnost, suchost a bolest v krku. Doba trvání od 3 do 7 dnů.
 • Folikulární tonzilitida. Nejcharakterističtějším rysem této formy anginy je akumulace fibrinového exsudátu v lakunach. Současně se na edematózní a hyperemické sliznici povrchu mandlí vytvoří bělavé nájezdy, lokalizované v ústech dutin. Častěji jsou to oddělené útvary, méně často - spojují se a pokrývají většinu povrchu těchto orgánů. Trvání onemocnění je 6 až 8 dní.
 • Lacunar angina. Mandle jsou postiženy v lakuna, následovaný šířením hnisavého plaku na povrchu mandlí. Během faryngoskopie dochází k infiltraci a otoku mandlí, výrazné hyperemii a dilataci lakuna. Takové bolestivé hrdlo trvá 6 - 8 dní.
 • Nekrotická angína. Velké plochy mrtvé tkáně jsou viditelné na povrchu mandlí, zasahují do hlubin a zakryjí se hrubým šedivým nebo žluto-zeleným květem. Ohniska nekrózy jsou impregnována fibrinem a zhutněna. Po jejich odstranění dojde ke krvácení a pak se vytvoří vřed až do velikosti 2 cm se zubatými okraji.
 • Phlegmonous - tento typ bolení v krku se nejčastěji vyskytuje na pozadí údajně procházejících klasických známek bolestí v krku - mandle začnou opět bobtnat, měkké patro zčervená.
 • Herpangina bolest v krku. Nejčastěji se vyvíjí u dětí. To je způsobeno virem Coxsackie A a je vysoce nakažlivé onemocnění. Nositel viru je nemocný člověk, ve vzácných případech to mohou být domácí zvířata.
 • Vředová membrána je bolest v krku bez horečky. Pacient je obvykle pozorován nekróza jedné z mandlí s tvorbou vředů. Pacient si stěžuje, že při polykání cítí cizí těleso, jeho slinění se zvyšuje a z úst mu je cítit hnilobný zápach.

Příčiny

Primární fokus zánětu vzniká v lymfoidní tkáni orofaryngu. Příčiny predisponující k onemocnění mohou být lokální a obecná hypothermie, prašná a znečištěná atmosféra, zvýšená suchost prostor, snížená imunita atd.

Ve většině případů se po akutních respiračních virových infekcích vyvíjí bolest v krku, která snižuje ochranné funkce epitelu v dýchacích cestách, čímž otevírá cestu infekci.

Od osoby k člověku je bolest v krku přenášena vzduchem nebo potravou. S endogenní infekcí mikroby vstupují do mandlí z zubatých zubů, sinusů (sinusitida) nebo nosní dutiny. Když je imunita oslabena, angina pectoris může být způsobena bakteriemi a viry, které jsou neustále přítomny v sliznicích úst a krku.

Způsoby pronikání infekce v dospělém těle:

 • Vzduch (nejpoužívanější způsob přenosu).
 • Enteral (s kontaminovanými mléčnými výrobky).
 • Hematogenní (s krví z infikovaných patogenních orgánů a tkání).
 • Endogenní (u pacientů s gastroenteritidou, hnisavou sinusitidou, angínou a zubním kazem).
 • Umělá (při operacích na nosohltanu a nosní dutině (traumatická angína).

Kromě toho mohou tyto příčiny vyvolat u dospělých onemocnění:

 • nesprávná a špatná výživa;
 • závažná tělesná únava;
 • žijící v nepříznivých podmínkách;
 • nedostatek slunečního světla;
 • konstantní vlhkost

Vzhledem k tomu, že ve většině případů je bolest v krku způsobena streptokoky a revmatismus, glomerulonefritida a myokarditida se vyskytují právě během streptokokových infekcí, léčba začíná penicilinovými antibiotiky.

Příznaky bolesti v krku + foto

Inkubační doba (čas, vzrušující období zavedení patogenního faktoru v lidském těle do prvních klinických symptomů) trvá v průměru asi 10-48 hodin.

Časté příznaky anginy pectoris u dospělých:

 • Zvýšení teploty. Specifická reakce lidského těla na patogenní aktivitu bakteriálních agens. Vysoká teplota přispívá k rychlé eliminaci toxinů z těla, zvyšuje imunitní reakci a také snižuje rychlost reprodukce bakterií;
 • zimnice a malátnost;
 • bolest hlavy vzniká v důsledku intoxikace lidského těla metabolickými produkty patogenních mikroorganismů;
 • zvýšená únava;
 • bolest v kloubních kloubech (příznak je charakteristický pro děti i dospělé).
 • Obtížné polykání. Tento příznak se vyvíjí v důsledku zánětu mandlí. To redukuje otvor orofarynxu, což vede k potížím s průchodem potravou. Také při polykání zvyšuje bolest, což způsobuje pacientovi opatrnost při polykání.
 • Pokud je nemoc závažná, pak na mandlích se tvoří oblasti nekrózy, které mají tmavě šedou barvu. Mrtvá tkáň je odmítnuta, nahrazena vadnými plochami 10 mm.

Dospělí jsou infikováni z nosiče infekce, která ho uvolňuje do vnějšího prostředí. Významnou roli zde má úzký tým při práci, používání běžných příborů, nádobí, neopatrný přístup k pravidlům osobní hygieny.

Na níže uvedené fotografii můžete vidět, jak vypadá bolest v krku u dospělých:

Fotografie ukazuje nahromadění hnisu na mandlí - to je charakteristický znak anginy pectoris

 • Teplota subfebrilu (zvýšení teploty na 37-38 ° C)
 • Lehká indispozice
 • Je možná rozšířená lymfatická uzlina.
 • Zvýšení a zarudnutí mandlí samotných
 • bolest v krku,
 • zvýšené otoky mandlí,
 • zvýšení tělesné teploty
 • příznaky intoxikace těla ve formě bolestí hlavy, záchvatů nevolnosti a zvracení,
 • zvýšení velikosti lymfatických uzlin v submandibulární oblasti,
 • vzhled v ústí lakunek plaku (malované žlutě bílou barvou).
 • přetrvávající horečka,
 • bolest hlavy
 • zvracení, zmatek.
 • zimnice;
 • horečný stav;
 • bolest v krku;
 • sivasté skvrny na mandlích;
 • otoky krku;
 • špatný dech;
 • změna hlasu.

Co dělat, když první známky?

První známky bolesti v krku se objevují velmi rychle. Ve většině případů se vyvíjí bakteriální forma, ve které si pacient stěžuje na bolest v krku a na plak na mandlích. Virová bolest v krku je často doprovázena slzením, rýmou a dalšími příznaky akutních respiračních infekcí. Léčba závisí na typu patogenu (bakterie nebo viru).

Pacient je izolován v jiné místnosti, je mu přidělen samostatný nádobí a předměty péče. Musí dodržovat následující pravidla:

 1. odpočinek na lůžku v prvních dnech nemoci, zejména při vysokých teplotách;
 2. omezení fyzické aktivity;
 3. nedráždivé, měkké jídlo, hlavně zeleninové mléko, bohatý teplý nápoj.

Komplikace pro tělo

Navzdory skutečnosti, že bolest v krku vypadá jako vážná nemoc a mnoho lidí ignoruje její komplexní léčbu, je plná mnoha komplikací. Komplikace tonzilitidy se běžně dělí na lokální a obecné.

Lokální komplikace anginy pectoris:

 • abscesy okolní měkké tkáně (tvorba velkých dutin naplněných hnisem);
 • celulitida (rozlitá akumulace hnisu, neomezená);
 • otitis media;
 • edém hrtanu;
 • krvácení z mandlí.

Obecné:

 • revmatismus;
 • poškození ledvin;
 • poškození trávicího traktu;
 • pronikání infekčních agens z hrdla do hrudníku;
 • šíření infekčních agens do lebeční dutiny;
 • sepse - nejzávažnější komplikace anginy pectoris.

Aby se předešlo těmto komplikacím, je nutné včas konzultovat odborníka, aby si vybral správnou taktiku pro léčbu anginy pectoris.

Diagnostika

Když se objeví první příznaky nemoci, měli byste kontaktovat ORL specialistu nebo specialistu na infekční onemocnění. Pokud to není možné, může praktický lékař nebo pediatr, stejně jako rodinný lékař provést diagnostiku a předepsat léčbu. S rozvojem komplikací v léčbě pacienta se účastnil kardiolog, nefrolog, revmatolog.

Při stanovení diagnózy, klinického obrazu onemocnění se berou v úvahu údaje o anamnéze a pacientovi je předepsán faryngoskopický a kulturní bakteriální výzkum. Je nutné provést diferenciální diagnózu anginy pectoris s akutními respiračními virovými infekcemi, akutní faryngitidou a hltanovým záškrtem.

Hlavní znaky pro stanovení bakteriální infekce:

 • výrazné zarudnutí a otoky mandlí a uvuly;
 • hnisavá tonzilitida se skvrnami šedé plaku;
 • jazyková deska;
 • zvětšené krční lymfatické uzliny;
 • vznik peritonsilárního abscesu, ve kterém je jedna mandle tlačena směrem ke středu měkkého patra, jazyka, je známkou závažného onemocnění;
 • bolest, doprovázená slintáním, potíže s mluvením, potíže s polykáním a dýcháním.

Léčba anginy pectoris u dospělých

Ve většině případů se léčba anginy pectoris provádí ambulantně, ale v případě těžkého průběhu je pacient hospitalizován v oddělení infekčních onemocnění. Nezapomeňte, že byste měli omezit komunikaci pacienta s rodinnými příslušníky, aby nedošlo k šíření infekce.

Vyberte pacienta oddělené nádobí a ručníky. Při správné a včasné léčbě dochází k zotavení přibližně za sedm dní.

Drogy jsou předepsány pacientovi v závislosti na tom, jaké symptomy má. V případě silného syndromu bolesti potřebuje anestetika.

Léčiva při léčbě anginy pectoris:

 1. Fusafunjin (bioparox) - inhalace 4 inhalace ústy každé 4 hodiny po dobu 4-5 dnů. Může způsobit podráždění sliznice nosohltanu, bronchospasmus, alergické reakce.
 2. Ambazon - pilulku uchovávejte v ústech až do úplného rozpuštění (pro dospělé 3-5 tablet denně, pro děti od 3 do 7 let, 1 tableta 3x denně po dobu 3-4 dnů). Po užití pilulky se zdržujte jídla a pití po dobu 3 hodin.
 3. Gramicidin - pilulka se uchovává v ústech (za lícem), dokud není zcela rozpuštěna. Aplikujte 2 tablety (jedna po druhé po dobu 20-30 minut) 4krát denně po dobu 2-3 dnů.
 4. U závažných forem onemocnění se doporučuje použití následujících léků: Hexoral Stopangin Strepsils Lux Lugol.
 5. Antihistaminika. Zobrazeny drogy jako: Suprastin, Tavegil, Fenkrol, Loratadin, Claritin, atd.
 6. Pro snížení tělesné teploty a snížení syndromu bolesti jsou předepsány antipyretika a analgetika.
 7. U anginy pectoris symptomy ustupují v důsledku vstřebatelných tablet s léky na bázi mentolu. Místo toho můžete použít speciální aerosoly. Jejich použití přispívá k odstranění bolesti, která je náchylná k bolesti v krku s anginou pectoris.

V případě, že tělesná teplota trvá déle než 5 dnů, je třeba změnit léčebný režim, což naznačuje jeho neefektivitu.

Antibiotika

U dospělých nemusí být při prvním příznaku onemocnění antibiotika použita. Jsou ukázány pouze v případě bakteriální povahy infekce. Při řádně zvolené terapii antibiotiky se stav pacienta rychle zlepšuje. Ale úkolem lékaře je nejen rychle obnovit pacienta, ale také zabránit rozvoji komplikací. Toho je dosaženo úplným zničením patogenu, ke kterému dochází při použití antibiotik po dobu nejméně 10 dnů.

Kolik dní, jakým způsobem a jaká dávka by měla být užívána, předepsaná ošetřujícím lékařem.

Kloktání

Je důležité si uvědomit, že při vyplachování hrdla se provádí vyluhování patogenních mikroorganismů ze sliznice, takže se musí provádět co nejčastěji. Při oplachování krku doma můžete použít řešení:

 • bylinné dekorace
 • soda
 • furatsilina
 • peroxid vodíku.

Po zotavení je pacientovi přiřazena kontrolní laboratorní studie a v případě, že se objeví známky komplikací, důrazně se doporučuje konzultace a následná léčba odborníkem.

Režim napájení

Když se doporučuje angina tekutina, kaše, bez kořeněných koření a koření, teplé obohacené potraviny, bohaté nápoje (alkalická minerální voda je lepší), je nutné vyloučit kouření bez selhání!

Tato jídla zahrnují následující jídla:

 • Kazety na vodě nebo mléku (ovesné vločky, rýže, krupice) jsou tekuté v konzistenci připomínající želé.
 • Šťouchané polévky, vývar (s kousky chleba).
 • Chléb by měl být bílý, bez kvasinek a ne příliš čerstvý, ale ne zatuchlý.
 • Vařená a nejlépe kaše nebo nakrájená zelenina: brambory, rajčata, zelí, dýně.
 • Těstoviny, ale lepší.
 • Vařená vejce, omelety.
 • Dietní ryby odrůdy: cejn, pollock, treska.
 • Dušená nebo vařená jídla: karbanátky, karbanátky. Jsou vyrobeny z dietního masa: kuřecího, telecího, králičího masa.
 • Mléčné výrobky by měly být nízkotučné. Tvaroh má krémovou konzistenci.
 • Ovoce je třeba péct nebo vařit.

Při léčbě anginy pectoris by měla:

 • snížit množství proteinů (až sedmdesát gramů), sacharidů (až tři sta gramů), tuků (až asi šedesát gramů);
 • zvýšit počet jídel až pětkrát, jíst v malých porcích;
 • Vařte jídlo, vařte ho a pak podávejte v půdní formě;
 • jíst zeleninu, různé obiloviny;
 • nejezte teplé a studené pokrmy;
 • nápojové nápoje obsahující vitamíny: ovocné nápoje, bylinné čaje, želé bez cukru.

Lidové léky

Tradiční metody léčby jsou zaměřeny na snížení zánětu hltanu, posílení obranyschopnosti těla, rychlé zotavení po nemoci. Pro tyto účely se používají odvar rostlin s protizánětlivým účinkem (heřmánek, šalvěj, dubová kůra), čaje a výtažky z bobulí s vysokým obsahem vitamínů (rybíz, brusinky, divoká růže).

 1. Měsíček květenství, jitrocel listy, tráva pelyněk - vše stejně. 1 lžíce směsi zalijeme 1 šálek vroucí vody, vaříme na mírném ohni po dobu 10-15 minut, kmen. Kloktejte s teplým roztokem každé 2 hodiny.
 2. Řepné šťávy Řepu řepte na struhadlo, šťávu vymáčkněte a kloktejte. Stejnou analogií, můžete si mrkev šťávu, která se používá samostatně nebo zředěné řepy šťávy.
 3. List šalvěje - 3 díly, květy heřmánku - 3 díly, bylinná láska - 3 díly, 1 čajová lžička směsi vařit s 1 šálek vroucí vody, nechte 30 minut, odtok. Kloktání s bolestmi v krku a faryngitidou.
 4. 3-5 kusů pikantních hřebíček nalijte sklenici vroucí vody a trvejte 2 hodiny. Infuze, aby se 50 gramů, ale můžete a celý v závislosti na závažnosti onemocnění.
 5. Nastrouhejte sklenici řepy, nalijte lžíci octa, nechte směs stát. Pak šťávu vytlačte, opláchněte hrdla a polykejte 1-2 lžíce.

Předpověď

Pokud jde o prognózu léčby, u katarální anginy je prognóza léčby ve všech případech příznivá. Zvláště rychle nemoc zmizí s včasnou zahájenou léčbou. Příznivá prognóza při léčbě folikulární a lakunární angíny. Přesto mohou vést k rozvoji chronické angíny.

Závažné komplikace způsobené přenesenou nekrotickou anginou jakékoliv formy složitosti. Nejčastějšími komplikacemi jsou revmatismus a glomerulonefritida.

Prevence

Prevence onemocnění je vždy výhodnější a jednodušší než léčba. Prevence bolesti v krku není výjimkou. Doma můžete provádět některé jednoduché postupy a dodržovat pravidla, která snižují riziko onemocnění:

 • Aby nedocházelo k zachycení bolestí v krku, je také důležité neudržovat kontakt s osobou s bolestmi v krku, nepoužívat běžné domácí potřeby atd.
 • Denní cvičení, procházky na čerstvém vzduchu, tření a doutání studenou vodou, sprcha - to všechno může fungovat s imunitním systémem;
 • Správná výživa. To přímo ovlivňuje imunitní systém, proto musí být bohaté na zdravé potraviny, které přenášejí vitamíny a minerály do těla, ne tuk s cholesterolem.
 • Jedním ze základních pravidel pro dospělé je sanace ústní dutiny, včasná léčba takových onemocnění, jako je zubní kaz, nazální kongesce, adenoiditida.

Při prvních příznacích anginy pectoris se ujistěte, že se u příslušného lékaře poradíte s praktickým lékařem nebo ORL lékařem.

Léčebný režim pro anginu pectoris u dospělého

30. října 04:03, 2013

Angina u dospělých je způsobena patogenními mikroorganismy - bakteriemi. viry. houby atd. Základem léčby jsou proto systémová a lokální antibakteriální činidla. Za prvé, antibiotika by měla být použita k léčbě anginy pectoris. škodlivé účinky na mikroby patogenů. Kromě toho byste měli vždy používat místní léky, které také zničí původce onemocnění a sníží závažnost symptomů anginy pectoris. Kromě údajů o hlavních lokálních a systémových antibakteriálních léčivech se antihistaminika používají při léčbě anginy pectoris. antipyretická a imunostimulační činidla, která urychlují regeneraci a pomáhají snižovat závažnost symptomů.

Komplexní léčba anginy pectoris u dospělých zahrnuje léčiva z následujících skupin:

1. Systémová antibiotika účinná proti patogenům v bolestech v krku (například Amoxicilin, Amoxiclav, Augmentin, Azithromycin, Sumamed, Roxithromycin, Josamycin, Ceftriaxon, Cefuroxim, Cefalexin. Tetracyklin. Cyprofloxacin, Oftraxin, Ophiraxin, Cefuroxime, Cefalexin, Tetracyklin, Cyprofloxacin, Ophiraxin, Cefalexin, Tetracyklin. Cyprofloxacin, Ophiraxin, Cefalexin, Tetracyklin. Cyprofloxacin, Ophiraxin, Cefalexin, Tetracyklin. Cyprofloxacin, Ophiraxin, Tsefuroksim, Cefalexin.

2. Lokální prostředky, které působí škodlivě na mikroby, které způsobují bolest v krku a odstraňují bolestivé symptomy (například resorpční tablety - Strepsils, Septolete. Faringosept. Sebidin, Stop-Angin, Neo-Angin; aerosoly s antibiotiky nebo sulfonamidy - Ingalipt, Kumeton, chemomethanol, Složka, Kumeton, Haemetone, Nee-angin, Bioparox, atd.);

3. Roztoky pro mazání krku na bázi jódu - jódu, jódu, vokadinu, povidonu - jodu;

4. Roztoky pro kloktání - Trachisan, Chlorhexidin. Romazulan, Furacilin;

V tomto případě by měla být použita systémová antibiotika, lokální antibakteriální činidla, roztoky pro mazání a kloktání při léčbě bolesti v krku. Tyto prostředky ovlivňují příčinu onemocnění.

Mezi antibiotiky patří mezi nejúčinnější a nejčastěji používané při léčbě anginy pectoris deriváty chráněných penicilinů (Amoxicilin, Amoxiclav. Augmentin atd.) A makrolidy (azithromycin. Sumamed. Roxithromycin). Tato antibiotika jsou účinná proti nejčastějším mikrobiálním patogenům anginy pectoris. Je-li bolest v krku, pak je osoba hospitalizována v oddělení infekčních onemocnění a používají se antibiotika s širším spektrem účinku, jako je například ceftriaxon. Cefuroxim, Ceftazidime, Ciprofloxacin. Levofloxacin a další Typický průběh užívání antibiotik pro quinsy trvá 7 až 10 dnů. Pokud po této době nedojde k uzdravení, měli byste objasnit diagnózu nebo změnit antibiotikum.

Mezi lokálními léky na léčbu bolesti v krku lze rozlišit antibiotikum Bioparox. které mohou nahradit systémové léky. S mírným průběhem anginy pectoris v naprosté většině případů je Bioparox velmi účinným léčivem, které je jak antibiotikum, tak činidlo pro lokální použití. Aerosoly se sulfonamidy, jako je Ingalipt, mají také pozitivní účinek. Kameton, atd.

U anginy pectoris by navíc měla být použita lokální činidla obsahující antiseptika. škodlivé pro mikrobiální patogeny. Tato léčiva jsou dostupná ve formě tablet a pastilek pro sání, roztoků pro oplach a mazání hrdla. Mnoho tablet obsahuje kromě antiseptik také léky proti bolesti (například Septolete plus, Strepsils, atd.), Proto mají velký vliv na příčinu onemocnění a eliminují bolest v krku.

Roztoky pro kloktání mohou být aplikovány do 2 týdnů, aby se zcela dezinfikovala ústní dutina a zabránilo se opakování anginy pectoris s přechodem na chronickou angínu.

Antihistaminika, antipyretika a imunostimulační činidla pro léčbu anginy pectoris mohou být použity podle potřeby. Je třeba mít na paměti, že tyto léky zmírňují bolestivé příznaky a urychlují zotavení, ale neovlivňují příčinu onemocnění.

Další informace o tomto tématu:

Jak léčit bolest v krku?

Je obtížné se setkat s dospělým, který by nebyl obeznámen se symptomy anginy pectoris - a je stejně těžké tvrdit, že projevy této patologie mohou být velmi bolestivé. Druhé jméno nemoci - akutní tonzilitida - odráží lokalizaci infekčního zánětlivého procesu.

Nejčastěji jsou postiženy palatinové mandle, i když v oblasti dalších lymfoidních útvarů lymfatického prstence hltanu mohou být zaznamenány i patologické změny.

Tonsillitis vyžaduje povinnou a včasnou léčbu - jinak pacient čelí vážným komplikacím.

Jak pomoci pacientovi a jak správně zacházet s anginou pectoris?

Principy terapie

Co je angina pectoris a jak ji léčit? Pod anginou pectoris, neboli angíny, se rozumí infekční zánětlivý proces v oblasti mandlí - častěji začíná, pokud je tělo oslabeno a boj proti infekci je obtížný. Chcete-li rychle a účinně léčit bolest v krku, musíte věnovat pozornost všem klinickým příznakům, individuálním vlastnostem těla. Neexistuje žádný univerzální lék nebo metoda k odstranění bolesti v krku s bolestmi v krku.

Příznaky tonzilitidy u dospělých jsou dostatečným důvodem pro zahájení léčby. Navíc není možné oddálit léčbu, protože při použití pouze lokálních metod (resorpce tablet, opláchnutí) nelze očekávat rychlý výsledek. Účelně by mělo být aplikováno mnoho způsobů léčby, proto je důležité, aby se jednalo nejen o lokalizaci léze (u mandlí, obvykle mandlí mandlí), ale také o typ patogenu (virus, bakterie).

Pokud hovoříme o akutní formě angíny, odpověď na otázku "jak se zbavit anginy navždy" může být pouze tato: prostřednictvím včasné léčby s povinným zařazením etiotropních léčiv do léčebného režimu. Je však stále nemožné léčit bolest v krku po dobu 4 hodin: zánětlivý proces probíhá podle určitých mechanismů v etapách a není možné jej zastavit, aniž by to ještě více poškodilo tělo. Je také nemožné léčit bolest v krku po dobu 1 dne - ze stejného důvodu.

Jak léčit anginu pectoris u dospělého? Existuje několik zásad léčby:

 1. Režim. Jedná se o lůžko v období horečky, izolace pacienta, aby se zabránilo přenosu infekce na jiné lidi.
 2. Kontinuita a systematická léčba. Pokud má pacient bolest v krku, je nutné s nimi zacházet komplexně Všechny metody léčby musí být vzájemně kompatibilní a léky jsou vybrány s ohledem na kontraindikace.
 3. Lokální a systémová terapie. Angina a její léčba vyžadují kombinaci obou metod. Systémovou terapii obvykle představují antibiotika (ve formě tablet nebo injekcí) a lokální - lokální expozicí (pastilky, pastilky, spreje).

U anginy pectoris je etiotropní (antibakteriální) léčba povinná. Je důležité si uvědomit, že existuje nejen primární, ale i sekundární angina pectoris, která může začít na pozadí hlavní patologie.

Ačkoli první varianta kurzu je mnohem běžnější, není možné vyloučit možnost změn v krku doprovázející agranulocytózu, leukémii, tyfusovou horečku, tularémii. Proto pokud má pacient bolest v krku, léčba by měla být individuální.

Složky léčebného režimu

Jak léčit akutní tonzilitidu a co představuje dobře formovaný plán léčby této nemoci? Existuje několik typů léčby:

 • etiotropní;
 • patogenetický;
 • symptomatické.

Je také možné rozdělit terapii na systémovou a lokální (lokální). Když rychle ošetřujeme bolest v krku, jako součást etiotropní léčby se předepisují antibakteriální a antivirotika. Bakteriální tonzilitida je nejběžnější a vzhledem k tomu, že ve většině případů je původcem beta-hemolytický streptokok, je nutné zvolit činidlo, jehož spektrum aktivity se vztahuje i na tento patogenní mikroorganismus (cefazolin, cefuroxim, azithromycin). Antivirová léčiva (interferon-alfa) jsou potřebná, jsou-li infikována herpes viry.

Léčebný režim pro angínu z patogenetických léčiv obvykle zahrnuje antihistaminika (Cetirizin, Loratadin, Chloropyramin). Symptomatická léčba zahrnuje léky, které zmírňují nebo eliminují symptomy angíny. Jejich použití je první pomoc pro bolest v krku, protože klasické stížnosti jsou bolest při polykání, horečka, bolesti hlavy. Symptomatické léky patří především k antipyretikům nebo antipyretikům (Paracetamol, Ibuprofen). Nejenže eliminují horečku, ale také snižují závažnost bolesti.

Samostatnou skupinou drog jsou kombinované léky pro místní použití. Nemohou nahradit systémovou antibiotickou terapii, ale doplňují její působení, působící současně jako etiotropní, patogenetický a symptomatický prostředek (Anzibel, Suprima-Lor, Givalex), protože obsahují:

 • lokální antiseptikum (hexetidin, chlorhexidin);
 • protizánětlivou složku (Flurbiprofen, Enoxolon);
 • složka proti bolesti (lidokain, benzokain).

Je tedy nezbytné léčit anginu pectoris u dospělých s použitím několika léčiv: antibiotika, kombinovaných lokálních léků ve formě pastilek a / nebo sprejů, antihistaminik, dalších symptomatických léků v případě potřeby. Všechny léky by měly být doporučeny lékařem po konzultaci na místě.

Top Místní pomůcky

Přemýšlíte, jak porazit bolest v krku, měli byste věnovat pozornost zvláštnostem lokální terapie - dopadu přímo na lézi.

Pro toto použití:

 • kombinované místní přípravky;
 • prostředky kloktání.

O kombinovaných lokálních drogách již bylo diskutováno v předchozí části.

Tyto nástroje vám umožní léčit hrdlo v případě bolesti v krku a vyrovnat se s příznaky, jako je výrazný otok a bolestivost.

S jejich pomocí je bolest také méně výrazná - ale pokud je velmi silná, musí být použita další léčiva (například nesteroidní protizánětlivé nebo NSAIDs - Ibuprofen, Paracetamol).

Jak léčit bolest v krku? Výběr kombinovaného léku pro dospělého, věnujte pozornost možným kontraindikacím, formě uvolňování (tablety, spreje). Někdy jsou pacienti citliví na jednotlivé složky (mentol, lidokain) - u takových dospělých se léčba provádí s přípravky s individuálně zvolenou kompozicí.

Čím delší je kontakt s účinnou látkou, tím výraznější je účinek. To je ve prospěch tablet a pastilek, které by měly být rozptýleny pomalu, což často způsobuje polykání pohybů - a proto je sliznice při aplikaci přípravku navlhčena. Jeho koncentrace se po určitou dobu udržuje na konstantní úrovni, rovnoměrné rozložení se dosahuje přes kontaktní povrch.

Kloktadla jsou považována za nedílnou součást terapeutického režimu a účinná procedura je nemyslitelná bez procedury oplachování.

Jak rychle vyléčit bolest v krku? Často používané domácí prostředky - například roztoky se solí, sódou a jódem, bylinné extrakty (heřmánek, šalvěj). Lze také použít lokální antiseptika (hexetidin, chlorhexidin, peroxid vodíku).

Účel oplachování je stejný jako při resorpci tablet: aplikace léčivé látky na povrch sliznice postižené oblasti. Srovnávací analýza účinnosti umožnila stanovit, že parametry distribuce léčiva a doba trvání jeho účinku při oplachování a použití sprejů se shodují. Odstranění hnisavých vrstev pomocí oplachování probíhá pouze částečně, zvláště když se exsudát hromadí hluboko v mezerách mandlí.

Poskytování „první pomoci“

Jak se vypořádat s anginou pectoris? Znát principy terapie a rysy užívání základních léků, můžete si vzít nějaké akce sami. Angina u dospělých je léčena doma, s rozvojem komplikací, které vyžadují dohled specialistů - v nemocnici. Co s anginou pectoris?

 1. Zajistěte dostatek teplých nápojů (voda, čaj, kompot).
 2. Kloktejte s teplým roztokem soli od 8 do 10 krát denně.
 3. Kloktejte s infuzí nebo odvar z heřmánku až 8 krát denně.
 4. Použijte opláchněte tinkturu měsíčku, rozpusťte požadované množství v teplé vodě (až 5x denně).
 5. Podle instrukcí použijte lokální kombinované přípravky (Strepsils Intensive, Anzibel).

Oplach se provádí po jídle a nejméně 30 minut před jídlem nebo tekutinou.

Každou hodinu, obecně až desetkrát denně, můžete kloktat solné roztoky, infuze a odvar léčivých rostlin. Prostředky s odpovídajícími komponenty lze měnit. V případě anginy pectoris u dospělých zahrnuje léčba lokální antiseptika, která se používají 3 až 5x denně.

Vzhledem k tomu, že se zvyšuje tělesná teplota pacienta, je nutné sledovat dodržování lůžkového klidu, když se hodnoty zvýší na 38,5 ° C nebo více, vezměte si antipyretikum (Ibuprofen, Paracetamol), kontrolujte jednorázovou i denní dávku.

Nezapomeňte kontrolovat vlhkost a teplotu v místnosti (50–70%, 19–22 ° C). Pacientovi je zakázáno kouřit, dýchat suché, přehřáté nebo naopak velmi studený vzduch. Nesmíme zapomínat, že se léčí i neléčivé metody.

Jak se rychle zbavit bolesti? První pravidlo: pít dostatek teplých tekutin, dýchat vlhký vzduch při příjemné teplotě. Pro zmírnění příznaků můžete použít pastilky, spreje a výplachy analgetickými složkami, s velmi silnou bolestí, užívejte tabletu Ibuprofen. Je nutné léčit zánět a bolest zmizí.

Všechna tato opatření jsou relevantní až do zlepšení stavu, ale absence antibiotické léčby je přípustná pouze první den. Pokud začíná angína. co dělat? Když bolest v krku nezmizí nebo naopak nezvýší, bez ohledu na léčbu, která má být provedena, pacient by měl být vyšetřen lékařem, aby předepsal etiotropní látky a vysvětlil, jak v konkrétním případě léčit bolest v krku.

Bezpečnostní opatření

Léčba akutní tonzilitidy vyžaduje důvěru v diagnózu a znalost charakteristik onemocnění, použitých léků a důkladnou studii stavu pacienta. Proto lékař zvolí účinnou léčebnou metodu. Vzhledem k tomu, že pacient musí po léčbě příznaků často léčit sám, je třeba se mu vyhnout:

 1. Použití balených "antivirových" léčiv (Ferwex, Theraflu). Nemají antibiotika ani antivirové složky; navíc nepřiměřená úleva horečky neguje ochranné schopnosti imunitního systému. Proto, přemýšlel, jak vyléčit bolest v krku za jeden den, nemůžete se obrátit na takové drogy.
 2. Dráždivý. Jedná se o studené nebo teplé nápoje, petrolej, nezředěný ocet nebo alkohol. Nebudou pomáhat rychle se zbavit bolesti v krku, ale v důsledku použití může začít nový patologický proces. Jakékoli tradiční metody léčby by měly být předem konzultovány se svým lékařem.
 3. Mechanický dopad. Jako terapeutické opatření zůstává populární mazání mandlí Lugolovým roztokem a dalšími léky - věří se, že tato metoda pomůže rychle a účinně vyléčit bolest v krku. Ale ve skutečnosti by mělo být používáno pouze na doporučení lékaře. Existuje mnoho možností, jak aplikovat léky na sliznici mandlí, a všechny jsou bezpečnější než mazání vatovým tamponem.

Mandle s mandlí jsou extrémně citlivé na podněty, proto by metody léčby anginy pectoris měly být minimálně traumatické.

Ve většině případů pacient pociťuje silnou bolest a neměl by zhoršit projevy bolesti. Rychlá léčba anginy pectoris je dosažení významného zlepšení během několika dnů po zahájení léčby a úplné uzdravení po dobu 7-10 dnů. Je nesmírně obtížné urychlit zotavení mandlí a přerušit počáteční zánětlivý proces, pouze proto, že zjevné příznaky anginy pectoris se objevují akutně, najednou a „rozvinuté“ období nemoci nelze předem předvídat.

Vlastní léčba anginy pectoris u dospělých je nepřijatelná. Současně, výskyt bolesti v krku neznamená vždy přítomnost akutní angíny. Proto, pokud pacient není schopen okamžitě se poradit s lékařem, můžete zahájit léčbu doma a vyhodnotit stav po dni. Pokud trpíte vážným bolestem v krku, nesnesitelnou bolestí hlavy a bez úlevy po použití lokálních nebo systémových léků proti bolesti, stejně jako nevolnost, zvracení, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Autor: Torsunova Tatiana

© 2016—2017, OOO "Stadi Group"

Jakékoliv použití materiálů z těchto stránek je povoleno pouze se souhlasem redakce portálu a instalací aktivního odkazu na zdroj.

Informace zveřejněné na těchto stránkách jsou určeny pouze pro informační účely av žádném případě nevyžadují samostatnou diagnostiku a léčbu. K informovanému rozhodnutí o léčbě a osvojování drog je třeba konzultovat kvalifikovaného lékaře. Informace zveřejněné na webu, získané z otevřených zdrojů. Za jeho správnost nenesou redakci portálu odpovědnost.

Vyšší lékařské vzdělání, anesteziolog.

Doktor nejvyšší kategorie, pediatr.

Purulentní tonzilitida u dospělých - příznaky a léčba, foto

Angina může být právem nazývána jednou z poměrně běžných nemocí postihujících dospělé. Mezi původci tohoto infekčního onemocnění patří stafylokoky, streptokoky, pneumokoky a adenoviry, jejichž hlavní „úder“ vždy padá na mandlí.

V závislosti na specifičnosti poškození tkáně je bolest v krku rozdělena na katarální, nekrotické, hnisavé, herpetické.

Každá z těchto odrůd má podobné příznaky, ale liší se v některých vlastnostech, včetně způsobů léčby. Vrcholy nemoci anginy pectoris obvykle klesají na podzim a na jaře - období charakterizované vysokou vlhkostí.

Klasifikace

Klasifikací není nic takového jako hnisavá angína. Tonzilitida (angína) podle klasifikace I. I. Soldatenk je rozdělena na:

 1. Akutní tonzilitida (to zahrnuje katarální, lakunární, folikulární, ulcerózní a nekrotickou angínu).
 2. Chronická tonzilitida (existují dvě formy, stlačená a dekompresivní forma chronické angíny).

Purulentní tonzilitida primárně implikuje akutní tonzilitidu (lakunární nebo folikulární formu). To je způsobeno tím, že při kontrole mandlí, na jejich povrchu můžete vidět hnisavé filmy, stejně jako tekutý hnis v mezerách mandlí.

Jaké jsou různé typy hnisavé angíny od sebe?

Existují 3 formy tohoto onemocnění:

 1. Folikulární Nejmírnější forma hnisavé angíny je, když se akumulace hnisu průsvitnou epitelem v podobě malých teček. Typicky se folikulární tonzilitida vyskytuje vzácně bez horečky.
 2. Lacunar V tomto případě jsou lakuna naplněna hnisem, takže na mandlích je vytvořen zvláštní vzor světelných pruhů, nikoliv bodů.
 3. Flegmonous. Je to jedna z nejzávažnějších forem nemoci, protože zde dochází k hnisavé fúzi mandlí, což vyžaduje netrpělivou léčbu.

Jak léčit hnisavou tonzilitidu u dospělých bude přímo záviset na symptomech a formě onemocnění.

Příčiny

V převážné většině případů je hnisavá tonzilitida infekční onemocnění způsobené β-hemolytickou streptokokovou skupinou A. Tento patogen se nachází v přibližně 60-80% případů hnisavé angíny. Většina odborníků má stále tendenci přisuzovat anginu pectoris streptokokovým infekčním onemocněním. Není však vyloučena možnost hnisavé tonzilitidy stafylokokového a pneumokokového původu. Existují také popisy etiologie anginy listerellae.

Zdrojem infekce je bolest v krku nebo zdraví lidé, kteří nosí streptokoky. Je hnisavá tonzilitida nakažlivá? Samozřejmě, že ano, pokud nedodržujete hygienická pravidla a nenosíte-li ochranný obvaz při kontaktu s pacientem.

Ve zvláštních depresích mandlí (lacunae) jsou vždy mikroby. S normální imunitou nezpůsobují onemocnění. Existuje však řada faktorů, které způsobují zahájení infekčního procesu:

 1. Hypotermie, náhlé změny teploty, studené nápoje a potraviny.
 2. Mechanické poškození mandlí s další infekcí.
 3. Avitaminóza, přítomnost souvisejících zánětlivých onemocnění okolních struktur.
 4. Přenos streptokokové infekce v celém těle.
 5. Onemocnění imunodeficience, vyvolávající pokles imunity.
 6. Polknutí plísňové nebo bakteriální infekce v ústech.

V těchto případech se snižuje obranyschopnost celého těla a především se vyskytuje v mandlích. Při zahájení procesu proniká patogenní mikroflóra hluboko do mandlí, což způsobuje akutní zánět - bolest v krku. Jak s tímto onemocněním zacházet a zda jsou pro to antibiotika potřebná, budeme uvažovat o něco nižší.

Příznaky hnisavé angíny

V případě hnisavé angíny, symptomy u dospělých mohou mít různé stupně závažnosti, v závislosti na formě a zanedbání infekčního procesu. Také bolest v krku je schopna pokračovat bez výrazného zvýšení teploty. V tomto případě je hlavním a definujícím znakem bolest v krku, změny vzhledu mandlí: zarudnutí, otok sliznic, abscesy a plaky na mandlích.

Nejčastěji je hnisavá angína u dospělých charakterizována následujícími příznaky (viz foto):

 • akutní nástup onemocnění: horečka do 40 ° C a dokonce vyšší;
 • horečka;
 • těžká intoxikace (bolest hlavy, nedostatek chuti k jídlu, silná slabost);
 • akutní bolest v krku. nejsilnější pocit při polykání potravin a slin;
 • bolestivost a zánět submandibulárních lymfatických uzlin;
 • otok a zarudnutí mandlí, zadní stěnu hltanu a malý jazyk;
 • otok krku;
 • kožní vyrážky;
 • bolest v břiše;
 • přítomnost hnisavých ložisek, nájezdy na mandle, které se snadno odstraní lékařskou stěrkou, aniž by se poškodila sliznice.

Inkubační doba hnisavé angíny může být od 2 do 5 dnů. Příznaky nemoci se zdají být poměrně rychlé a jedním z prvních příznaků je zpravidla zimnice, po níž následuje intenzivní horečka. Charakteristickým rysem je skutečnost, že bolest v krku se postupně zvyšuje a začíná rušit jednoduchý pocit nepohodlí k těžké bolesti, spojené nebo spojené s polykáním.

Léčba hnisavé formy nemoci je přístupná pravidlu společnému pro všechny nemoci: čím dříve se začne, tím dříve se ozdraví a méně komplikací bude. Proto, aby bylo možné rychle vyléčit hnisavé chřipky, měla by být přijata opatření, jakmile se objeví první příznaky.

Purulentní tonzilitida foto

To, co vypadá hnisavé angíny, nabízíme k zobrazení detailních fotografií.

Důsledky

Purulentní tonzilitida je nebezpečná pro její komplikace, což může být pozdní i časné.