Jak léčit kašel u kojenců. Drug Review

Jak léčit kašel u kojenců? Volba léků závisí na typu kašle a nemoci. Kašel je symptom, je důležité identifikovat jeho příčinu. Také u dětí do jednoho roku to může být fyziologické. Někdy kašle v dětech alarmující mámu. A to může být pouze reakce na hlen, který se hromadí na hřbetě nosohltanu, zejména v období zubů.

Kašel u kojenců je mnohem méně častý než u starších dětí. Pokud je dítě kojeno, riziko vzniku akutní respirační virové infekce nebo chřipky je ještě nižší. Co je důležité? Pokud je kašel doprovázen rýmou a horečkou - to je jistá známka ARVI. Pokud nos neprotéká, nedochází k žádné teplotě a kojení kojence - to může znamenat alergickou povahu kašle nebo černého kašle. Léčbu kašle u dětí mladších než jeden rok může předepsat pouze lékař. I když se dítě vykašle, je nezbytné, abyste viděl pediatra. U kojenců jsou dýchací svaly nedostatečně vyvinuté. Zánětlivé procesy v akutních respiračních virových infekcích mohou mít za následek komplikace v důsledku stagnace sputa v průduškách a plicích, protože dítě není schopno vykašlávat.

Suchý a mokrý kašel

Kašel, jako kýchání, je obranným reflexem těla. Normálně mohou děti kašlat až 10krát denně a být zcela zdravé. Mírným kašlem u kojenců může být fyziologická norma.

 • Suchý kašel u kojenců. Důvody pro to mohou být velmi odlišné. Proto se někdy vyskytují obtíže s formulací přesné diagnózy. Suchý kašel může být začátkem ARVI. A zároveň je to charakteristické pro první týdny černého kašle a parakoklyushy. Může to být příznak alergií nebo astmatu (bohužel se vyskytuje také u kojenců). Někdy se zdá, že kašel je suchý a doktor přijde, naslouchá a říká, že je mokrá. Faktem je, že dítě ve třech měsících stále neví, jak vyplavovat sputum a spolknout ho.
 • Mokrý kašel u dětí bez horečky. Mluví o produktivní povaze kašle. Obvykle se objevuje ve fázi zotavení po SARS. Pokud je čirý tekutý hlen vykašlává, pak nejsou žádné komplikace. Hlen zelenožluté barvy ukazuje na bakteriální infekci v dýchacích orgánech. Někdy může dlouhodobý mokrý kašel bez horečky znamenat chronickou bronchitidu, tracheitidu, pneumonii.

Bronchi mají vlastnost samočisticí. Kašel u novorozence, stejně jako u kojenců 5 měsíců, může být způsoben nezralostí této funkce. Často také dochází, když hlen teče po zadní části nosohltanu a dráždí ho.

Co může lékař jmenovat

Jak léčit kašel u kojence? Léčebný režim závisí na onemocnění. Co může lékař jmenovat, pokud má Vaše dítě známky ARVI?

 • Antivirová léčiva. Často jsou předepisovány imunomodulační léky s antivirovými účinky. Nejvíce obyčejně použitý “Viferon” ve svíčkách, který má žádnou věkovou hranici. To může být dáno novorozencům.
 • Opláchnutí nosu. Důležitý postup, zejména před spaním. Pokud je dětský nos ucpaný, dýchá ústy. To vede k rychlému sušení sliznic, pak se zvyšuje kašel u kojence. Vypláchněte výtok roztokem soli. Můžete použít normální fyziologický roztok: kapky 3 kapky do každé nosní dírky, a to i každou hodinu. Po umytí můžete vložit 1 kapku oleje „Etericid“, který pokryje sliznice tenkou ochrannou vrstvou. Je přísně zakázáno zakopávat antibakteriální kapky. V ojedinělých případech pediatri předepisují vazokonstrikční léky v nose. Obvykle s ARVI neplatí.
 • Antipyretika se zvyšující se teplotou. Používají se paracetamol a ibuprofenové sirupy.
 • Homeopatické léky. Široce používaný v moderní pediatrie v léčbě SARS u dětí různého věku. Populární je Stoodální homeopatický sirup. Má expektorační, bronchodilatační, mírné antitusické působení. Je předepsán pro suchý a mokrý kašel, také dobře uvolňuje bronchospasmy.

Když SARS u kojenců kašle a nádchu někdy bez teploty. Tyto příznaky lze pozorovat také u alergické rýmy, laryngitidy, faryngitidy.

Více o léku proti kašli

Jak léčit kašel u dítěte do jednoho roku? Existují tři velké skupiny léčiv pro léčbu kašle. Nejpřijatelnější a nejbezpečnější dávkovou formou pro kojence jsou sirupy a kapky.

 • Antitusika. Potlačují reflex kašle, používají se k suchému, obsedantnímu, paroxyzmálnímu kašli u dětí a častěji k černému kašli. Většina těchto léků je kontraindikována u dětí do 2–3 let. Synecod sirup je lék centrálního narkotického účinku, povolený od 2 měsíců. Panatus sirup je také lékem centrálního narkotického účinku, povolený od 6 měsíců pod přísným dohledem lékaře. Dávkování je předepsáno v závislosti na tělesné hmotnosti.
 • Mukolytické léky. Mohou být založeny na takových látkách: Ambroxol, bromhexin, acetylcystein, hydrochlorid. Přispějte k ředění hustého hlenu v dýchacím systému. Nejznámější obchodní názvy sirupů jsou: „Lasolvan“, „Ambrobene“, „Bromhexin“, „Mukosol“, „Flyuditek“, „Flavamed“, „Mukodin“. Většina těchto léků může být podávána kojencům, ale striktně na lékařský předpis.
 • Vykašlávací léky. Je označena mokrým kašlem, kdy je obtížné kašlat viskózní hlen. Bylinné bylinné sirupy s výtažkem z břečťanu a jitrocelem jsou považovány za nejbezpečnější pro děti do 1 roku věku. Přípravky mohou také obsahovat: tymián, anýz, lékořice, slaninu, slaninu, oregano, tymián, divoký rozmarýn, podběl a další bylinky. Mohou však vyvolat alergické reakce. Je nutné sledovat stav dítěte. Pokud je vyrážka, otok, úzkost, je nutné léčbu ukončit a poradit se s lékařem. Nejznámější obchodní jména: "Gadeliks", "Doctor IOM", "Prospan", "Bronhikum", "Dr. Theiss. Prospan sirup, například, může být podáván kojencům ve 4 měsících, Bronhikum může být bezpečně aplikován po 7 měsících. Pro novorozence je přijatelné užívat vykašlávání v raném věku. O tom rozhoduje pouze lékař, který přesně vypočítá dávku léku.

Jak pomoci dítěti

Co by měli dělat rodiče, když kojí děti?

 • Voda co nejvíce. Pokud je novorozenec kašel, pak v tomto věku by nemělo být podáno nic kromě vody. Ideální - mateřské mléko. Pokud má dítě horečku, dochází k mnohem rychlejší dehydrataci. To je třeba vzít v úvahu. Jak pochopit, že dítě má dostatek tekutin? Naplněním pleny. Pokud dojde k močení jednou za 4 hodiny, je to signál, že dítě by mělo být otpaivat. V 8 měsících dětství, kromě vody, můžete nabídnout kompot ze sušeného ovoce, nekoncentrované šťávy, odvar z vápna, šípky, rozinky.
 • Nenoste příliš teplý. Dítě ztratí ještě více vlhkosti, sliznice vyschne rychleji.
 • V co největší míře na čerstvém vzduchu. Pokud má dítě kašel bez horečky a zároveň se dítě cítí dobře, neexistují žádné kontraindikace pro chůzi (pokud není mimo okno silný mráz). Po chůzi může dítě začít kašlat silnější. Nebojte se toho, protože když posílíte kašel sputum odchází lépe.
 • Navlhčete vzduch v dětském pokoji. Důležitá podmínka pro suchý, neproduktivní kašel, aby se stal mokrý, produktivní bez jakéhokoliv léku. Vlhkost by měla být mezi 50 a 70%. Stejně důležitá je teplota vzduchu. V ideálním případě by měla být 18 ° C. Při teplotách nad 22 ° C se hlen v dýchacích orgánech rychle stává hustým a viskózním.
 • Přirozená inhalace. Kojenci mají zakázáno provádět parní inhalace z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k náhodnému popálení kůže a jemné sliznice dýchacích cest. Vedle postele můžete instalovat ultrazvukový zvlhčovač. Během záchvatů suchého obsedantního kašle se doporučuje jít do koupelny s dítětem. Vanu je nutné naplnit horkou vodou, přidat do ní sodu a vydechnout páru naplňující koupelnu. Vlhkost v koupelně bude velmi vysoká, což je užitečné při suchém kašli. Pokud je kašel mokrý, pak je lepší nepřidávat sodu.
 • Vodní ošetření. Je možné vykoupat dítě, když kašle? Záleží na povaze nemoci, na celkovém stavu dítěte. V prvních dnech akutních respiračních virových infekcí, při zvýšených teplotách, se nedoporučuje koupat dítě, můžete jej otřít pouze mokrým ručníkem. Když se stav dítěte zlepší, můžete si vzít léčivou koupel. Do vody lze přidávat vývar z léčivých bylin (jehly, eukalypt, heřmánek, divoký rozmarýn a další), mořskou sůl. Po vodních procedurách děti obvykle začnou dobře vykašlávat zbytky sputa.
 • Drenážní masáž. Zobrazeno s mokrým kašlem, s obtížným oddělením sputa. Pomáhá dobře kojencům, kteří mají špatně vyvinuté respirační svaly. Jak ho utratit? Pokud je to možné, pozvěte profesionálního masážního terapeuta, který pracuje s kojenci. Ale maminka může něco udělat sama. Je nutné položit dítě na záda, sevřít hrudník dlaněmi a provést hladicí pohyb zdola nahoru. Pak otočte dítě na břiše, obkročte ho po krku, aniž byste se dotkli páteře. Po vytahování se provádí zdola nahoru intenzivnější pohyby. Je lepší položit drobek tak, aby byly hýždě nad hlavou.
 • Lidové léky. Pediatři nedoporučují uchylovat se k oblíbeným receptům, pokud kojenec kojí. Nesprávné a bezmyšlenkovité jednání rodičů někdy vede k katastrofálním výsledkům. Je přísně zakázáno používat obklady s vodkou, octem, suchou hořčicí. Dítě může mít popáleniny, otravu, křeče hrtanu a průdušek. Také s velkou opatrností je třeba použít odvarů a infuzí, hrudníku poplatky. Malé děti jsou často alergické na léčivé bylinky.

Jaké jsou nebezpečné komplikace v dětském věku?

Na pozadí akutních respiračních virových infekcí u kojenců akutní bronchitidy nebo pneumonie se mohou vyvinout sekundární bakteriální infekce. Drobky budou muset být ošetřeny antibiotiky a různými léky. Během tvorby imunitního systému nejsou žádoucí. Také, pokud je pneumonie odložena o 2 měsíce a dříve, jsou postiženy alveoly plic, které v budoucnu zůstanou nevyvinuté.

Přečtěte si více o černém kašli

Černý kašel má řadu charakteristických rysů. Zkušený lékař proto okamžitě určí: černý kašel nebo ne. Pokud dítě dostalo vakcínu proti DPT, může nemoc přesunout v mírné formě. Dnes, černý kašel je stále častější, je diagnostikován pozdě, ve druhém nebo třetím týdnu, nebo dokonce později. To je způsobeno masivním odmítnutím očkování. Těžké formy černého kašle jsou pro děti nebezpečné. Hysterický, paroxyzmální kašel může vést k respiračnímu selhání, závažnému zvracení a respiračnímu selhání. Jak rozpoznat černý kašel?

 • V první fázi to vypadá jako suchý kašel s ARVI.
 • Nicméně, to nestane se produktivní, to stane se více a více dotěrný.
 • Má paroxyzmální charakter.
 • Při výdechu dochází k třesu.
 • Po sérii šoků proti kašli se dítě zhluboka nadechne (repríza).
 • Dech je doprovázen píšťalkou.
 • Útok končí zvracením, někdy viskózními hlenovými listy.
 • Útoky kašle mohou být opakovány až 50x denně.

Jak léčit kašel u kojence s pertussis? Antibiotika se používají, protože černý kašel je bakteriální infekce způsobená černým kašlem. Léčba antibakteriálními léky je účinná v počátečním stádiu onemocnění, dokud není centrum kašle silně nadměrně nadměrné. I když je černý kašel zjištěn ve třetím nebo čtvrtém týdnu, lékař stále předepisuje antibiotika, aby dítě bylo neinfekční. Lékař také předepisuje antitusika. Zastaví vyčerpávající kašel v děťátku. Černý kašel je nemoc, která může trvat měsíce. Ošetřuje se časem a čerstvým vzduchem.

Léčba kašle jakékoliv povahy u dětí do jednoho roku se provádí pod přísným dohledem lékaře. Kojenci se rychle zotaví, pokud nejsou přehřátí a dost vody. Důležité jsou také procházky, kdy se dítě v místnosti cítí dobře, vlhko a chladně.

Jak léčit kašel u novorozence

Čas od času všichni kašli. A to není překvapující, protože kašel slouží jako ochranný reflexní úkon, díky kterému jsou průdušky a plíce očištěny. Kašel často doprovází virové a jiné respirační infekce. Příroda může být nejrozmanitější: hluboká a mělká, suchá, trhavá, štěkavá, vyčerpávající nebo produktivní, mokrá.

Dospělí, kteří začínají kašlat, často tomuto příznaku nepřikládají zvláštní význam a často se pokoušejí obnovit léky a léky na kašel v lékárně a obejdou ordinaci. Ale jak léčit kašel u kojenců?

Zvláštností dětí je to, že jejich dýchací cesty jsou anatomicky užší než u dospělých, nevědí, jak vykašlávat sputum, a 3měsíční děti se vůbec nepohnou: nevědí, jak sedět, plazit se a hlavně ne chodit.

Všechny tyto faktory nám společně umožňují učinit logický závěr: samoobsluha dětí do jednoho roku je nepřijatelná! Lék na kašel pro kojence by měl doporučovat lékař: pouze on může v každém případě předepsat řádnou léčbu a pomoci vašemu dítěti co nejrychleji se zotavit.

Je však dobré, aby rodiče měli představu o léčivech používaných k boji proti kašli a dalším běžným metodám léčby dětí.

Takový jiný kašel

Stojí za zmínku, že kašel nemusí představovat žádné nebezpečí v dětství. Fyziologický kašel se vyskytuje během zubů s nadměrným slintáním, ráno se dítě může dusit při jídle u prsu. Kašel může dokonce být používán drobky pro psychologické účely jako způsob, jak přilákat pozornost rodičů.

Podmíněně může být kašel rozdělen do dvou skupin:

 • Suché Obvykle se jedná o kašel jako v 90% případů na počátku virového onemocnění. Dítě začne kašlat, a ve večerních hodinách jsou všechny příznaky ARVI již vysloveny: rýma, horečka, letargie, náladovost. Suchý kašel je spojován s podrážděním zanícených stěn hltanu, hrtanu nebo průdušnice během průchodu vzduchu, proto je správné, aby mu pomohl přestěhovat se do mokrého. V některých případech je však kašel tak častý, silný, dusivý (například s černým kašlem), že léky jsou předepisovány tak, že blokují samotné centrum kašle. Alergický a astmatický suchý kašel je léčen antihistaminiky a kortikosteroidy.
 • Mokrý To je také nazýváno produktivní, protože v této fázi, sputum je tvořen, s výpustí kterého dýchacích cest jasné, a zotavení nastane. Podle barvy hlenu, můžete pochopit, jaký typ onemocnění to bylo: žluté nebo zelené sputum označuje bakteriální infekce, transparentní ukazuje přítomnost virů, po kterém obvykle nejsou žádné komplikace. Ačkoli je to bezpečnější, dlouhý mokrý kašel by neměl být ponechán bez dozoru, protože bronchitida a pneumonie mohou pokračovat bez horečky.

Léčba drogami

Co tedy můžete dát dětem do jednoho roku, pokud kašli? V závislosti na diagnóze může lékař předepsat následující léky:

Antitusika

Používá se pro vysilující neproduktivní kašel, který narušuje stravování, spánek, dýchání, například černý kašel. Téměř všechny léky v této skupině jsou pro novorozence kontraindikovány. Podle instrukcí se mohou ucházet od 2 let.

Výjimkou je citrát butamirata - narkotická látka s antitusickým účinkem, která dočasně blokuje nervová zakončení sliznice průdušek, v důsledku čehož kašel ustupuje.

Expektoranty

Jejich účel je oprávněný, když je kašel mokrý, ale hlen se nepohybuje dobře. Typicky, tyto léky jsou vyrobeny na základě bylin: tymián, jitrocel, břečťan, lékořice, Althea, podběl.

Kapky kašle pro děti prvního roku života na základě břečťanu:

Na základě jitrocelu:

 • Dr. Tice sirup s jitrocelem (od 1 roku).
 • Bylinný sirup s jitrocelem (od 2 let).

Založeno na Althea:

 • Mukaltin (tableta se rozpouští v lžíci vody, může být podána dítěti od 3 let).
 • Alteyka sirup (od 2 let).

Na základě tymiánu:

 • Pertussin sirup (od 3 let).
 • Bronchikum sirup (od 1 roku).
 • Tussamag kapky (od 1 roku).

Existují také vynikající kombinované produkty, které obsahují několik komponent. Například sirup Bronchipret obsahuje výtažky z tymiánu a břečťanu a je schválen pro děti od 3 měsíců.

Pokud se po užití léku objeví vyrážka, zarudnutí kůže, je nutné léčbu ukončit a poraďte se se svým lékařem.

Mukolytika

Léky, jejichž účelem je ředit husté sputum. Jsou jmenováni v případě, kdy hlen je, ale je obtížné je oddělit, viskózní a je nutné urychlit jeho evakuaci.

Nejznámější mukolytika:

 • Ambroxol (Lasolvan, Flavamed, Ambroghexal). Dává se to nejčastěji, protože existuje velká důkazní základna jeho bezpečnosti a účinnosti. Oficiálně, instrukce doporučuje užívat lék od 2 let, dokud nedosáhne tohoto věku, jeho použití je na uvážení lékaře.
 • Bromhexin.
 • Acetylcystein.
 • Carbocisteine ​​(Fluditec sirup).

Je-li kojení pro kojence obtížné, je logické předpokládat, že nárůst hlenu, který nemůže vyjít, bude i nadále v bronchopulmonálním systému, což může vést k rozvoji pneumonie.

Pozor! Je přísně zakázáno dávat dětem současně antitusikum s vykašláváním nebo mukolytikou. Před podáním léku si pozorně přečtěte návod.

Komplexní léčba

Kašel je zřídka jediným příznakem onemocnění, zejména pokud jde o SARS. Proto lékař předepíše komplexní léčbu, jejíž schéma může zahrnovat takové skupiny léčiv:

 • Antipyretika. Malé děti jsou poraženy teplotami nad 38 ° C paracetamolem nebo ibuprofenovými sirupy.
 • Antivirová. U virových infekcí se doporučuje jmenovat Viferona ve světle svíček. Jedná se o léčivo založené na rekombinantním interferonu, které usnadňuje celkový stav a urychluje zotavení.
 • Nosní kapky a promývací roztoky. Pokud se nos nedýchá kvůli nahromaděnému hlenu, dítě je velmi těžké. Kromě toho, běh do nosohltanu vyvolává kašel a faryngeální sliznice vysychá, pokud dýcháte ústy. Z tohoto důvodu jsou kiddies zobrazeny mytí nosu solným roztokem (lékárna nebo domácí), a pokud je to nutné, použijte vasokonstriktorové kapky tak, aby například drobek mohl klidně spát.
 • Homeopatie. V pediatrické praxi bylo zjištěno, že tato skupina léků je široce rozšířená, protože homeopatické léky jsou bezpečné a vyřešeny téměř od dětství. Pro virové infekce může lékař doporučit Stodal sirup, který má expektorační účinek. Rectal Viburcol svíčky pomáhají mobilizovat vlastní obranu těla. Posílit imunitní systém a nástroje jako Anaferon pro děti, Influcid, Engystol.

Tření

Při absenci teploty je tření velmi účinné (novorozence se provádí pouze se souhlasem lékaře). Jako léčivé komponenty se používají vepřové, kozí, jezevčí, medvědí a vnitřní tuk s mírným oteplováním.

Z farmaceutických přípravků vhodné masti Pulmeks baby (lze použít od 6 měsíců) a turpentinové masti. A po 2 letech se výběr léčiv rozšiřuje, protože v kompozici je povoleno používat kafrovou masti, například Dr. Theis Eucalyptus Balsam, masku Doctor Mom nebo Viks Active Balsam.

Lidové léky

Léčba kašle u kojenců lidových prostředků není vždy oprávněná a někdy velmi nebezpečná. Děti mladší než jeden rok tedy nemohou být nasazeny na obklady s hořčicí, vodkou nebo octem: takové postupy jsou plné kožních popálenin a alergických reakcí ve formě kopřivky a bronchospasmu. Poplatky z prsou sestávající z několika bylin mohou také způsobit alergie.

Děti mohou dostat teplé mléko s lžící medu, ředkvičky šťávy s medem, za předpokladu, že není alergie na med a mléko.

Když kašel nastane kvůli bolavému krku, dítě může být krmeno heřmánkovým odvarem. Připravuje se jednoduše: na sklenici vařené vody použijte 1 lžičku heřmánkových květů. Odvar se naplní na půl hodiny, filtruje se a pak se podává dítěti 2-3 lžičky asi 6krát denně.

Drenážní masáž

Pokud je sputum špatně odděleno v důsledku špatně vyvinutých respiračních svalů, děti předepisují drenážní masáž. Je lepší si ji nechat provést v masážní místnosti, ale technika pro její práci není obtížná, takže rodiče si mohou masáž dopřát doma.

Drobky jsou umístěny na kolenou, břicho dolů, takže hlava byla nižší než tělo. Zadní strana je hladká v kruhovém pohybu, obchází páteř. Poté, s hranou dlaně, jsou prováděny intenzivní poklepávání a poklepávání zdola nahoru, tj. Od pasu v lopatkách. Po několika kohoutcích sedí dítě vertikálně a požádá ho o kašel (pokud mu věk neumožňuje splnit požadavek). Postup se provádí několikrát denně.

Obecné zásady léčby

Bez ohledu na to, co má dítě kašel, budou pro něj přínosem následující akce:

 • Pijte dost. Během nemoci kojených dětí tato rada znamená častější připojení k prsu - stejně jako dítě chce. Pro kojence, kteří dostávají doplňkové potraviny, nabízíme k pití další vodu, kompoty, ovocné nápoje šípkové, sušené ovoce, rozinky. Při zvýšených teplotách je obzvláště důležité pití, protože v důsledku nízké hmotnosti dochází k rychlé ztrátě tekutin a dehydrataci u kojenců.
 • Čerstvý vzduch. V nepřítomnosti teploty může a může dítě chodit na čerstvém vzduchu. Hlavní věc je, aby se správně oblékl, aby se nepřehříval, ale nemrzne.
 • Dostatečná vlhkost. Dítě může kašlat jednoduše kvůli suchému vnitřnímu vzduchu. Každý rodič by měl vědět, že optimální vlhkost pro zdraví je 50-70% při teplotě 18-22 ° C. Proto se při narození dítěte vyplatí uvažovat o koupi zvlhčovače.
 • Pasivní inhalace. Vdechování výparů horkého vzduchu malým dětem je přísně zakázáno vzhledem k tomu, že existuje vysoké riziko popálení sliznice. Ale pokud naplníte vanu horkou vodou, přidáte sodu a v koupelně dýcháte nasycený vlhkým vzduchem, efekt bude velmi dobrý. Jen mějte na paměti, že tento postup ředí a zvyšuje množství sputa, což znamená, že dítě bude kašlat. Proto se v noci nedoporučuje provádět takové postupy pro velmi malé děti

Jak vidíte, téměř všechny akce jsou zaměřeny na zvlhčování sliznic. Nezapomeňte, že ve většině případů je kašel léčen čerstvým vzduchem. S takovými vážnými chorobami, jako je černý kašel a záď, jsou čas a chladný vlhký vzduch nejlepšími léky. A pokud stále potřebujete lékařskou pomoc, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Kojenecký kašel - příčiny, jak a co léčit (léky)

S příchodem chladného počasí přichází období nachlazení. Děti jsou obzvláště zranitelné, protože jejich imunita se pouze učí bojovat s cizími bakteriemi. Mladá matka, která slyší kašel u kojenců, může být zmatená a neodpovídá včas, i když se jedná o velmi závažný symptom. V článku se podíváme na příčiny kašle, na léčbu kašle u novorozenců a na přezkoumání populárních léků proti kašli pro nejmladší.

Příčiny kašle u kojence

Nejprve musíte rozpoznat povahu kašle.

Kašel dítěte může být:

Svojí intenzitou a zvukem lze pochopit, zda příčina onemocnění spočívá nebo něco zasahuje do normální funkce dýchacího ústrojí. Nejčastější příčiny kašle u kojence.

1. ORVI

Ve více než 90% případů je kašel prvním příznakem počátku ARVI. Dítě občas kašle, intenzita kašle se zvyšuje večer a v noci. Hrdlo červené, zapálené. Buňky začnou vylučovat sputum. Prodloužený kašel v dětství je velmi nebezpečný, který trvá déle než 2 týdny. Imunitní obrana oslabuje, proces může být chronický.

2. Zánět horních cest dýchacích

Vyznačuje se obsedantním kašlem, zpočátku suchým. Velmi bolestivé pro dítě. Při zanedbávání může ohrozit komplikace. Nejnebezpečnější je falešný záď. Když se stěna hrdla prudce zúžila, dítě kvůli nedostatku kyslíku začne chraplavě pískat a dusit se. Onemocnění vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

3. Suchý vnitřní vzduch

Může vyvolat lechtání v krku. Pokud dítě má silný kašel, který nemá předpoklady pro nemoc, měli byste věnovat pozornost normalizaci vlhkosti v místnosti novorozence.

4. Zánět středního ucha

Když zánět středního ucha u dítěte začíná reflexní kašel. To je reakce těla na tento zánět. Při stisknutí na ušním lalůčku dítě dělá ostrý, pronikavý výkřik, což znamená, že příčinou je bolest ucha. Nejlepší možností by bylo zavolat sanitku.

5. Vdechnutí cizího tělesa

Pokud se cizí předmět dostane do dýchacích cest dítěte - jakýkoliv - naléhavě zavolej 03. Život dítěte je ohrožen a čas trvá na vteřinu. Nezaklepejte na záda a nepokoušejte se "zaklepat" tento předmět ven - můžete dosáhnout toho, že se zasekne v průdušnici nebo průduškách.

6. Znečištěný vzduch

Je to kouřové uvnitř nebo je příliš znečištěné na ulici? Nepřekvapujte, že vaše dítě začne neustále kašlat. Čím déle jste v takových podmínkách, tím více škodlivých látek bude absorbováno nezralými a citlivými plícemi dítěte.

Léčíme kašel: co potřebujete vědět mámu

Léčba kašle s horečkou nebo bez ní by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Při prvních příznacích musíte pokračovat v předepsané léčbě.

Co však maminka může udělat, aby zmírnila stav dítěte:

 • Dodržujte optimální úroveň vlhkosti v místnosti. Pokud byla zahájena topná sezóna a baterie s teplem nevyhnutelně vyschnou vzduchem, zakupte si zvlhčovač nebo si je vyrobte z improvizovaných prostředků. V nádrži si můžete vzít čistou vodu a dát ji na baterii - voda se vypařuje a vlhkost stoupá. V extrémních případech můžete místnost jednou za hodinu zavlažovat vodou ze spreje.
 • Vzduchové bydlení alespoň dvakrát denně. Nedostatek kyslíku jen zhorší stav dýchacího systému Vašeho dítěte.
 • Dejte svému dítěti lehkou masáž zad. Pomáhá vypouštění sputa a zlepšuje pohodu dítěte.
 • Nabídněte svému dítěti nápoj častěji. Zvláště pokud má dítě horečku. Aby se zabránilo dehydrataci, nechte vodu, čaj, džusy být k dispozici pro dítě.
 • Starý lidový lék na kašel pro kojence - tření živočišného tuku. Proveďte postup nejlépe před spaním. Tělo dítěte důkladně otřete na záda a hrudník, zabalte a usněte. Ráno se dítě bude cítit mnohem lépe. Viz podrobný článek: Jak léčit kašel u kojence s lidovými prostředky
 • Nezapomeňte na chůzi. Vdechování čerstvého vzduchu, plíce dítěte se otevírají, naplňují silou a svěžestí. Dítě bude odvádět pozornost od bolestivého kašle a dobrá nálada má vždy pozitivní vliv na proces hojení.

Vynikající nástroj pro léčbu kašle v počáteční fázi - nebulizátor. Nalijte do sklenice 5 ml nat. roztok (prodáván v lékárně do 50 rublů) a nechat dítě dýchat 5-7 minut. Sliznice se navlhčí, sputum bude méně viskózní. Tento postup můžete opakovat dvakrát denně. Tato metoda je účinná při kašli bez teploty.

S teplotními vtipy jsou špatné. Když kašel a teplota 38,5, s největší pravděpodobností vy a vaše dítě jsou hospitalizováni v nemocnici. Nebojte se tam dostat, je lepší, abyste neriskovali a nebyli pod dohledem specialistů. Hlavní věc je zdraví vašeho dítěte a může být utrpěna dočasná nepříjemnost.

Léky proti kašli

Pamatujte: pouze lékař může předepsat všechny léky! Tento přehled je pouze informativní.

Kašel v kojence

Rodiče reagují na kašel dítěte jinak - někteří ho ignorují, zejména pokud je teplota normální a není nachlazení, zatímco jiní spěchají léčit lidovými i farmaceutickými prostředky. Obě možnosti lze nazvat extrémy, protože když kašlíte dítě kojence, a to jak ve třech měsících, tak i ve věku 6 měsíců nebo starší, měli byste zjistit jeho příčinu a teprve poté zahájit jakoukoli léčbu.

Co je kašel?

Takzvaný reflex, který pomáhá očistit dýchací cesty od cizích látek, například od částic prachu, alergenů, virů, drobků, nahromaděného hlenu nebo patogenních bakterií. U kojenců je kašel ostrým hlasitým výdechem, ve kterém vzduch z dýchacího traktu vychází ve zvýšené míře.

Druhy kašle a příčiny

V závislosti na faktorech způsobujících kašel se dělí na fyziologické (nezbytné pro čištění dýchacího ústrojí) a patologické (vyskytující se u mnoha onemocnění).

Kašel je příznakem těchto onemocnění:

 • ARVI
 • Angina
 • Laryngitida
 • Faryngitida
 • Bronchitida
 • Tracheitida
 • Sinusitida
 • Pneumonie
 • Bronchiální astma
 • Tuberkulóza
 • Černý kašel a jiné infekce
 • Alergie
 • Zamoření

Pokud dáváte pozor na vykašlávání sputa, pak existují takové typy kašle jako suché (sputum nevyčnívá) a mokré (také se říká produktivní nebo mokré). Normálně, novorozeně 2 měsíce nebo starší může vykašlávat sputum ráno, protože se hromadí během nočního spánku. Během dne dítě nebude mít kašel a celkový stav se nezmění.

Posouzení zvuku suchého kašle u kojence je možné definovat jako:

 • Štěkání - hlasitý kašel, připomínající štěkání psa, obvykle se vyskytující u laryngitidy.
 • Plicní - vyčerpávající paroxyzmální kašel.
 • Povrchní - charakteristika faryngitidy.

Kašel není spojen s bolestmi v krku

 • Dítě může začít kašlat kvůli požití cizího předmětu, jako jsou malé hračky nebo jejich části. Současně, kromě náhlého nástupu kašle u dítěte, hlas může zmizet, dýchání se stává obtížným a kůže se může změnit na modrou. Tato situace by měla být důvodem pro okamžité volání sanitky.
 • Výskyt kašle u kojence, například ve věku 5 měsíců, může být také způsoben alergickou reakcí. Strouhanka může reagovat kašlem, potravními alergeny, prachem, polštáři a mnoha dalšími látkami a předměty. Pro pomoc dítěti s takovým kašlem je důležité identifikovat alergen a eliminovat jeho účinky.
 • Další příčinou kašle bez onemocnění dýchacích cest je helminthiasis. Larvy některých typů červů, které se vyvíjejí v těle dítěte, mohou projít plicemi. Během kašle přecházejí spolu s hlenem do gastrointestinálního traktu a dostávají se tak do střev.
 • Všimněte si také, že příčinou suchého kašle u kojenců může být nadměrně suchý vzduch v místnosti. V tomto případě je problém snadno vyřešen zvlhčovačem nebo jinými zdroji vlhkosti (nádoby s vodou, mokré ručníky).
 • Děti mohou kašlat a během jídla, pokud mléko přijde příliš rychle. Změna polohy při kojení nebo změna bradavek v případě krmení lahví pomůže eliminovat takový kašel.

Nebezpečné symptomy (když je kašel nebezpečný)

Rodiče musí být ostražití a rychle ukázat dítě lékaři, pokud:

 • Kašel se náhle objevil a nezastavil se.
 • Současně s kašlem, dítě začalo pískat, který může být slyšen z dálky.
 • Kašel se vyskytuje v noci ve formě útoků.
 • Dítě vykašlává hlen v červené nebo zelené.
 • Kašel trvá déle než tři týdny.

Jak se léčit?

Když kašlání jakéhokoli druhu nastane u dítěte, například, ve 4 měsících, měli byste nejprve zjistit, zda se jedná o variantu normy nebo je způsoben nemocí. K tomu je nutné ukázat svému lékaři drobky, protože jakékoli léky proti kašli u dětí mladších než jeden rok by měly být užívány až po jmenování pediatra nebo LOR.

Kromě léků k léčbě kojence je vhodné použít:

 • Inhalace. V závislosti na způsobu jejich provádění se jedná o páru a nebulizátor. Uchovávejte dítě nad parou, aby byl velmi opatrný, aby se vyloučilo nebezpečí popálení. Do nebulizátoru by se měl vlévat pouze fyziologický roztok nebo borjomi, aby se vdechl v dětství bez pediatra.
 • Drenážní masáž. Provádí se u dětí, které nemají horečku, od 4. do 5. dne nemoci, aby se zlepšila separace sputa. Díky této masáži se hlava dítěte nachází pod tělem. Nejprve masírujte záda a pak hrudník. Po masáži by mělo být dítě zabaleno a vloženo do postýlky, pravidelně se mění poloha těla.
 • Lidové léky. Patří mezi ně použití bylinných dekorací, dortů s medem a třením jezevčího tuku.

Jak léčit kašel bez teploty u novorozence, dítěte a dítěte od 1 roku?

Kašel u kojence je ve srovnání s dětmi ve věku 1 až 7 let poměrně vzácným jevem. Pokud dítě dostává jako jídlo pouze mateřské mléko, minimalizuje se riziko, že bude trpět zimou po dobu jednoho roku. V přítomnosti studené a vysoké teploty může být podezření na ARVI. Pokud není žádný snot, teploměr ukazuje 36,6 ° C a dítě začne kašlat, měli byste zkontrolovat alergie nebo černý kašel. V žádném případě není možné se zapojit do samoléčby, protože respirační svaly novorozenců a kojenců nejsou dostatečně rozvinuté. Dítě nebude schopno vykašlávat sputum z plic a průdušek, což vede ke stagnaci hlenu v dýchacích cestách ak výskytu komplikací.

Typy kašle

Kašel kojenců je stejný ochranný reflex, přirozený, jako kýchání. Maminky se obávají, když si všimnou, že dítě kašle. Pediatři považují mírnou reflexní manifestaci za normu, i když drobek denně kašle kašle. Existují dva typy kašle:

 1. Suché Je charakteristická pro počáteční stadium akutních respiračních virových infekcí, paracoclusum a černého kašle, bronchiálního astmatu nebo alergické reakce, což ztěžuje stanovení správné diagnózy. Pediatra by měla být vyšetřena, protože matky, které nemají žádné zkušenosti, často užívají suchý kašel (viz také: Jak léčit suchý kašel u dětí?). Dítě do 3 měsíců polkne hlen a nevykašle ho, takže rodiče jsou zmatení.
 2. Mokrý Pokud kašel u kojenců začíná bez horečky, znamená to, že se onemocnění blíží dokončení. Neměli byste se bát, když transparentní a šetřící listy sputa. Nažloutlý nebo nazelenalý hlen indikuje závažnou infekci v dýchacích cestách.

Primární terapie

Léčba kašle je vždy individuální a je určena pouze po vyšetření lékařem. Kurz závisí na povaze onemocnění a zahrnuje:

 • Antipyretika. Pokud teplota vzroste při kašli, pomůže snížit sirupy s ibuprofenem nebo paracetamolem.
Pokud je kašel doprovázen vysokou horečkou, sirup ho pomůže snížit.
 • Antivirová léčiva. Přípravek ARVI lze léčit imunomodulačními látkami. Lékaři doporučují použití svíček "Viferon", protože nemají žádné kontraindikace a věková omezení (doporučujeme číst: detailně o svíčkách "Viferon" pro novorozence). Lék lze podávat dětem od narození do jednoho roku.
 • Proplachování nosních cest. Pokud je dítěti zabráněno v dýchání tlustým hlenem, kýchá a začíná dýchat ústy (doporučujeme číst: co dělat, když dítě kýchá často?). Po krátké době vyschnou sliznice v ústech a v hrdle a dítě vykašle. Před spaním je důležité umýt dětský nos fyziologickým roztokem nebo fyziologickým roztokem. Během dne můžete v každé nozdře vykopat 4 kapky do 4 kapek. Po promývacím postupu je vhodné kapat nos s roztokem Etericidního oleje v dávce 1 kapka. To vytvoří tenkou ochrannou vrstvu léků na sliznicích.
 • Homeopatie. K vyléčení kašle dítěte předepisují pediatři léky na bázi přírodních produktů. Obzvláště populární je sirup "Stondal", který se osvědčil jako vynikající antitusikum, bronchodilatační a expektorant.

Pokud je kašel u dítěte ve věku jednoho měsíce doprovázen vylučováním hlenu, ale teplota zůstává v normálním rozmezí, může to znamenat faryngitidu, laryngitidu nebo rinitidu alergické etiologie.

Kašel kapky pro děti

Děti a jednoroční děti mohou být léčeni bezpečnými formami léků - kapkami a sirupy. Léky na kašel jsou rozděleny do tří skupin:

 1. Mukolytika. K dispozici na bázi hydrochloridu, acetylcysteinu, bromhexinu a ambroxolu, které zkapalňují husté sputum v dýchacích cestách. Mezi nejoblíbenější patří: „Mukodin“, „Flavamed“, „Flyuditek“, „Mukosol“, „Bromhexin“, „Ambrobene“, „Lazolvan“. Sirupy dávají dětem až jeden rok, ale pouze po konzultaci s dětským lékařem.
 2. Antitusikum. Jsou předepsány pro suchý kašel, který má formu útoků. Léky snižují výskyt kašlového reflexu, který je nejúčinnější při léčbě černého kašle. Mezi kontraindikace věku dětí do 2 let. Sirupy Panatus a Sinekod jsou povoleny pro děti prvního roku života, pokud je léčba prováděna pod přísným dohledem lékaře.
 3. Expektoranty. Jsou účinné, pokud kašel jednoho měsíce staré dítě je mokré, ale sputum je obtížné odstranit (více v článku: Jak může být kašel léčen s dítětem bez horečky?). Přiřaďte sirupy na bázi extraktu z jitrocelu nebo břečťanu. Kromě toho se skládá z bylinných složek: podběl, divoký rozmarýn, tymián, oregano, elecampane, marshmallow, lékořice, anýz, tymián. Mezi dobře známé léky se doporučuje: "Prospan", "Doctor IOM", "Gadeliks", "Bronhikum" a "Dr (doporučuji číst: jak aplikovat sirup proti kašli" Prospan "pro děti?). Theiss. „Prospan“ a „Bronhikum“ jsou povoleny od 4-6 měsíců. Měsíční dítě může být alergické na bylinky, proto by měl být sledován blahobyt dítěte. Pokud se objeví kožní vyrážka nebo otok, léčba by měla být zastavena a měl by být navštíven pediatr.

Pokud novorozenec kýchá a kašle, lékař počítá dávku léku (doporučujeme číst: dítě kašle, když spí - co dělat?). Předávkování drogami vykašlávání je nebezpečné, protože kašel u měsíčního dítěte může být zpožděn. Objem vylučovaného hlenu se zvýší, ale vykašlat si dítě ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku nemůže fyzicky.

První pomoc Baby

Před příchodem lékaře jsou rodiče schopni provádět jednoduché tipy ke zmírnění stavu drobků. Doma je těžké určit, proč děti kašlí a kýchají, ale můžete pomoci snížit negativní příznaky:

 1. Pijte dostatek vody. Pokud je novorozenec kašel, pak je voda povolena pouze s trochou vody. Při kojení je nutné nabídnout více prsu. Nezapomeňte, že vysoká teplota vede k dehydrataci. Nebezpečný signál nezmeškáte, pokud sledujete plnění pleny. V případě častého močení (1 krát za 4 hodiny) je nutné začít sušit batole. Po půl roku jsou dětem nabízeny rozinkové vody, vývar z divoké růže nebo lípy, zředěné šťávy nebo uzvar ze sušeného ovoce.
 2. Minimální oblečení. Čím teplejší je dítě, tím rychleji ztrácí vlhkost. Sliznice vysychají, takže dítě začne kašlat.
 3. Chůze na čerstvém vzduchu. Pokud dítě vykašle, ale jiné zdravotní ukazatele jsou normální, jsou povoleny krátké procházky. Výjimkou jsou povětrnostní podmínky, kdy je zima. Nebojte se, pokud dítě jen kašel během dne, a večer po procházce se kašel zvýšil. To vede k lepšímu vybíjení hlenu.
 4. Pohodlná vlhkost. Aby se suchý, bolestivý kašel zvlhčil, není nutné uchýlit se k medikaci. Stačí nastavit vlhkost v domě na úrovni 50-70%. Teplota v místnosti, kde se dítě nachází, by neměla stoupat nad 22 ° C. 18C je považováno za ideální, jinak bude sputum v dýchacích cestách viskóznější a tlustší.
 5. Bezpečná inhalace. Parní procedury jsou zakázány, aby se zabránilo popálení kůže a sliznic. Pokud dítě kašle, je doporučeno nainstalovat zvlhčovač v blízkosti ohrádky na dobu nemoci. Lékaři radí při suchém kašli, aby naplnili lázeň horkou vodou a přidali do ní sodu. Pak se dítě v náručí a sedět v koupelně, inhalování mokré alkalické výpary.

Při mokrém kašli je poslední doporučení kontraindikováno. Pára jen zhoršuje bolestivý stav dítěte.

Chůze na čerstvém vzduchu pomůže vašemu dítěti rychleji se zotavit a zrychlit.

Dodatečná opatření: mohou a nemohou

Mokrý kašel u jednoletých dětí je často doprovázen obtížným oddělením hlenu. V tomto případě pomáhejte drenážní masáž. Můžete pozvat odborníka, který dělá profesionální masáž kojencům, ale matka může provádět některé manipulace na vlastní pěst:

 • položte drobek na zadní stranu;
 • položte dlaně na hrudník a zvedněte ho nahoru;
 • flip karapuz na břiše;
 • s kruhovými měkkými pohyby, „chodit“ podél zad, vyhnout se oblasti páteře.

Kompletní masáž by měla být lehce hladká nahoru. Je žádoucí umístit dítě tak, aby hlava byla pod hýždě.

Se bát negativních účinků léků, matky na radu babiček uchýlit k použití tradiční medicíny. Pediatři jsou kategoricky proti těmto experimentům na tělech dětí:

 1. Hrubé manipulace téměř vždy vedou k opačnému efektu. Tlaky se suchou hořčicí, octem nebo vodkou vyvolávají popáleniny a otravu. Často jsou nebezpečné křeče průdušek a hrtanu.
 2. U dětí v prvním roce života je alergie na léčivé bylinky, proto by se po konzultaci s odborníkem měly aplikovat přípravky na hrudi, infuze a odvar.

Nesmíme zapomenout, že čas nedostatku je již dávno pryč a medicína nestojí v klidu. Farmaceutický průmysl může nabídnout mnoho účinných a bezpečných léků.

Znalecký posudek

Evgeny Olegovich Komarovsky nevidí nic strašného v kašli reflex, protože je vlastní všem lidem. Objevil se snot běh dolů u dětí po nosohltanu, takže tělo je nuceno se zbavit hlenu. V případě onemocnění horních cest dýchacích nebo plic se objem sputa zvyšuje, je odstraňován přirozeným reflexem.

Pokud vyschne nos, dýchání se stává obtížným, což vede k dalším komplikacím. Komarovsky věří, že prevence vysychání sputa v průduškách je také důležitá, pokud se arašídy vykašlávají. Je nutné zajistit dostatečné množství miminko a zajistit přístup k čerstvému ​​chladnému vzduchu. Je zakázáno používat protivokashlevye drogy, které jsou účinné pouze pro černý kašel. Použití mukolytických a vykašlávacích léků je povoleno, pokud je večer venku a potřebujete se chovat alespoň nějak.

Příznaky jakéhokoli typu kašle vám umožní navštívit pediatra a získat nezbytná doporučení. Následující léky jsou účinné a relativně bezpečné:

 • Lasolvan;
 • acetylcystein;
 • bromhexin;
 • jodid draselný;
 • mukaltin;
 • amoniaku a anisových kapek.

Měly by být v domácí lékárničce, ale lékař stanoví dávkování. Specialista také navrhne vhodnost použití konkrétního léčiva.

Mukaltin je levný, ale velmi účinný expektorant

Rizikem komplikací po ARVI je rozvoj akutní bronchitidy nebo pneumonie, existují případy sekundárních bakteriálních infekcí. Dítě je předepsáno antibiotika v tandemu s dalšími léky. Taková léčba negativně ovlivní tvorbu imunitního systému, ale neexistuje žádná jiná cesta. Z tohoto důvodu Komarovsky nedoporučuje se léčit samoúčelně, včas se obrátit na odborníky a nevystavovat dítě nebezpečí. Pokud má dítě pneumonii před dosažením věku 2 měsíců, alveoly plic zůstanou postiženy a přestanou se vyvíjet.

Co je to nebezpečný černý kašel?

Když má kašel reflex kašle nějaké charakteristické rysy, pouze pediatr je schopen udělat správnou diagnózu. Včasné očkování DTP neochrání zcela proti infekci, ale umožňuje přenášet nemoc v mírnější formě. Masivní odmítnutí očkování v posledních letech vedlo k tomu, že černý kašel je častější u dětí předškolního věku. Vlastní léčba a důvěra maminek v jejich vlastní činnost komplikují a zpomalují diagnózu, protože lékaři jsou osloveni na 2-3 týdny nemoci.

Černý kašel a jeho těžké formy jsou smrtelné pro kojence v důsledku paroxyzmálního kašle, který vyvolává těžké zvracení, respirační selhání a dokonce i zástavu dýchání. Příznaky černého kašle zahrnují:

 • suchý kašel, podobný běžnému nachlazení;
 • v následujících stupních se kašel stává bolestivějším, ne přecházejícím do mokré formy;
 • reflex kašle nastává během výdechu a je paroxysmální povahy;
 • po dlouhém kašli se dítě zhluboka nadechne, což je doprovázeno píšťalkou;
 • někdy kašel může mít za následek zvracení výbojem viskózního sputa.

Reflex kašle se může objevit až 50krát denně, což by mělo varovat rodiče. Černý kašel je bakteriální infekce, proto se v terapii používají antibiotika. Antibakteriální činidla jsou účinná při prvních příznacích, kdy centrum kašle ještě není ve stadiu vzrušení. Kromě toho se předepisují antitusika, aby se snížila frekvence a intenzita reflexu kašle. Kurz trvá několik měsíců až šest měsíců, takže drobek přestává být infekční a nepředstavuje nebezpečí pro ostatní. Během terapie nejsou procházky na čerstvém vzduchu kontraindikovány a rodiče by měli trpět trpělivostí.

Jak léčit kašel u kojenců lidových prostředků

Chcete-li pomoci svému dítěti vyrovnat se s kašlem, musíte znát důvody jeho vzniku. Lékař vám může pomoci vybrat účinné prostředky, včetně inhalace a léků schválených od narození.

Kašel, který se objevil u kojenců, ho a jeho rodiče přivádí k velkým problémům. Sen, chuť k dětem je zlomená. Navíc se zvyšuje riziko přenosu onemocnění do dolních dýchacích cest. Proto je v první fázi důležité pochopit, proč dítě kašle, aby mohla začít správnou léčbu. Ale neudělejte to sami, nezapomeňte kontaktovat specialistu. Nejúčinnějším způsobem boje proti kašli je inhalace. Lékař vám pomůže vybrat lék a přesnou dávku nebulizeru.

Charakteristika kašle

Kašel je ochrannou reakcí těla. Takže se snaží zbavit dráždivého nebo infekce. Za normálních okolností mohou mít děti několik kašel denně.

Proč může dítě kašel? Důvody mohou být jak nejnevinnější, tak velmi závažné. Proto je nutné včas podstoupit vyšetření, stanovit diagnózu, která pomůže dítěti zmírnit stav.

Malé děti mohou vykazovat fyziologický kašel, který není spojen s patologií. Máma si všimne, že po spánku, ráno, začne kašlat. Ve snu, děti spí jen na zádech, protože nemohou převrátit na vlastní pěst. V nosohltanu se může hromadit hlen, který začíná dráždit stěny průdušnice. Ošetření v tomto případě není nutné.

V období zubů se začíná produkovat spousta slin, což způsobuje kašel, zejména ve spánku nebo v dopoledních hodinách. V noci dítě nemá čas polykat sliny a dochází k reflexu kašle. Léčba by měla začít použitím speciálních gelů a mastí pro dásně.

Mezi další příčiny kašle u dítěte patří:

 • virová infekce;
 • onemocnění horních cest dýchacích;
 • alergie;
 • otitis media;
 • cizí těleso v dýchacích cestách;
 • suchý, znečištěný vzduch.

Kašel může být způsoben reflexem, kdy jídlo z jícnu vstupuje do nosohltanu. Dítě začne bít po krmení během bdění a kašel se objeví ráno po spánku.

Proč může nepříjemný příznak u dítěte zmizet s horečkou a bez ní? Pokud se objeví rýma s kašlem, teplota se s největší pravděpodobností zvýšila u kojenců ARVI. Ve snu se vyvíjí kašel. Pokud tyto příznaky neexistují a trvá dlouho, pak můžete podezírat alergie nebo černý kašel. I když dítě občas kašle, musí mu být ještě předveden. U dětí mladších než jeden rok dýchací systém není zcela vytvořen a viskózní hlen stagnuje v dolních částech dýchacího ústrojí. To vede k bronchitidě nebo pneumonii.

S SARS, dítě začne vážný útok ve snu, a symptomy takový jako horečka, bolest v krku a hlava, a rýma se připojí.

Kašel je suchý a mokrý.

Suchý kašel způsobuje podráždění sliznice dýchacího ústrojí, nepřináší úlevu. Důvody pro jeho výskyt je mnoho. S tímto druhem kašle začíná jakákoli nemoc z nachlazení. Kašel se nejčastěji vyvíjí ráno po spánku. Současně se zvyšuje tělesná teplota. Jak se kašel obnovuje, promění se v mokrý kašel.

Suchý kašel u dítěte se může objevit v důsledku alergického dráždivého přípravku (jídlo, prach, zvířecí chlupy), astmatu nebo černého kašle. Pokud je příčinou alergie na lůžkoviny nebo prach v místnosti, kašel se často ráno zhoršuje.

Proč má dítě ráno kašel? Pokud dítě ráno silně kašle, i když je pro něj těžké kašlat, nadechnout se, vyloučit bronchitidu a astma. V noci se zvyšuje svalový sval, ve snu a po spánku se objeví kašel.

Mokrý kašel není doprovázen horečkou a přináší úlevu. Barva sputa může být také posuzována podle procesů probíhajících v těle. Pokud je hlen čistý, pak nejsou žádné komplikace. Má-li nazelenalý nebo nažloutlý odstín, pak dochází k zánětlivému procesu v průduškách nebo plicích.

Dítě musí být okamžitě předvedeno lékaři a zahájit léčbu, pokud se na pozadí kašle objeví další příznaky:

 • horečka
 • záchvaty kašle zesílí v noci, narušují spánek;
 • dítě odmítá krmit, pozoruje se zvracení;
 • záchvaty kašle se zhoršují každý den.

Mokrý kašel ne vždy hovoří o stadiu zotavení. Pokud je dlouhá, nesnižuje se každý den, ale naopak se zvyšuje množství sputa, zvýšení spánku, pak tracheitida, pneumonie, bronchitida.

Léčebné procedury a léky

Pokud se zjistí, že kojenci mají akutní respirační virové infekce, může lékař zahájit léčbu následujícím způsobem.

 • Antivirová činidla.
 • Opláchnutí nosu solným roztokem. Někdy mohou být předepsány kapky vazokonstriktoru.
 • Antipyretika.
 • Homeopatické léky jsou často předepisovány kojencům, protože mají přirozený základ. Například, "Stodal." Přípravek pomáhá kašlat jakoukoliv povahu, snižuje zánět, ředí a odstraňuje sputum.

Nejoblíbenější léky proti kašli používané v pediatrii pro kojence jsou rozděleny do tří skupin: vykašlávání, mukolytika a antitusika.

Léčba léky vykašlávání začíná mokrým kašlem, kdy je hlen špatně vylučován. Na záchranu se podílejí například rostlinné sirupy založené například na bylinkách jako je jitrocel, tymián a tymián. Ale mohou způsobit alergie u dítěte. Aktivací řasnatého epitelu se sputum začne oddělovat od sliznice.

 1. Gedelix Syrop lze používat od narození. To by mělo současně dávat hodně tekutiny, dovolil chovu ve stravě.
 2. Kořen lékořice na bázi sirupu.
 3. "Linkas" Syrop má protizánětlivý a slabý analgetický účinek, ředí a odstraňuje sputum. Sirup je povolen pro použití od 6 měsíců.

Mukolytické léky jsou určeny k zkapalnění viskózního sputa v respiračním systému. Jedná se o léky na bázi bromhexinu, Ambroxolu. Mezi nimi, nejslavnější "Ambrobene", "Lasolvan". Účinná inhalace těmito léky.

Pediatrii proti kašli jsou předepisováni následujícími vykašlávacími léky:

 1. "Ambrobene" Syrop je povolen pro děti od narození - 2,5 ml. Usnadňuje dýchání, ředí hlen a odstraňuje hlen. Inhalační roztok je známý svou účinností.
 2. Sirup na bázi tymiánu je schválen pro použití od půl roku na půl lžičky. Tento sirup můžete používat až dva týdny.
 3. Ambroxol Sirup je účinný ve viskózním sputu, předepisuje se od narození do 2,5 ml. Nepijte sirup více než 5 dnů.
 4. "Bromhexin" Sirup a roztok pro inhalaci pro děti od narození.

Léčba antitusickými léky je nezbytná k potlačení reflexu kašle. Jsou předepsány pro silný, suchý kašel, který interferuje se spánkem a jídlem. Jsou také předepsány pro černý kašel. Léčba těmito léky se zvláštní opatrností je prováděna u dětí mladších než jeden rok.

 1. Povolené léky jsou kapky nebo synec "Sinekod", můžete dát od 2 měsíců.
 2. Stoptussin. Lék je prezentován ve formě kapek, které mohou být podávány se suchým kašlem po 6 měsících. Po krmení by se měl opít.

Nelze kombinovat vykašlávání a antitusika. To vede k rozvoji pneumonie. Nepřekračujte dávku předepsanou lékařem - zvyšuje riziko nežádoucích účinků.

Co je dovoleno dospělému

Když dítě kašle, rodiče se mu snaží pomoci všemi prostředky. Mezi nimi jsou přítomny i ti, kteří mohou poškodit zdraví. S opatrností musíte použít lidové prostředky.


Co může pomoci mámě?

 1. Tak často, jak je to možné, aby dítě na hrudi. Pokud je dítě krmeno lahví, pak mu dejte více tekutiny. Děti po šesti měsících mohou dostat odvar nebo kompot.
 2. Neměla by být příliš teplá, aby nosila dítě, zvláště když má vysokou teplotu.
 3. Když je kašel bez tepla, je povoleno chodit venku. Je lepší ventilace plic, mikroby začnou rychleji umírat. Nebojte se, pokud dítě po procházce začalo kašlat více, to je normální.
 4. Místnost, kde je dítě, potřebujete vzduch častěji. Nezapomeňte zvlhčit vzduch. Suchý vzduch vyvolává kašel ještě více díky vysychání sliznic.
 5. Můžete udělat inhalaci. Pouze děti mladší než jeden rok se nedoporučují provádět parní inhalace, protože se zvyšuje riziko dýchacích cest. Pokud je kašel suchý, pak s dítětem jděte do koupelny a naplňte ji vodou. Můžete dýchat páru, která pochází z horké vody se sodou.
 6. Pokud není teplota a dítě se cítí uspokojivě, můžete si vykoupat s mořskou solí nebo přidat odvar z eukalyptu, heřmánek.
 7. Masáž hrudníku a zad.

Nemůžete dělat obklady s alkoholem, octem nebo suchou hořčicí - zvyšuje se riziko otravy, popálenin a rozvoje hrtanových křečí. S opatrností by měly být podávány bylinné čaje a infuze. Často se vyskytují alergické reakce.

Lidové léky v boji proti kašli jsou:

 • čaj s malinou, heřmánek;
 • Můžete dát trochu medu, dát na tvář nebo pod jazyk;
 • pomoci odstranit útok pomůže teplé mléko se sodou na špičce nože.

Léčba kašle u dítěte se sodou má několik možností.

Léčba hrdlem sodou může pomoci zmírnit zánět a podráždění hltanu. K tomu je gáza navlhčena vodou a jedlou sodu na prstu a pečlivě se ošetří ústní dutina dítěte.

Účinné jsou inhalace s minerální vodou Borjomi nebo sody. Chcete-li vytvořit roztok s limonádou, musíte vzít 3 lžičky sody a zředit 800 ml vody. Voda by měla být teplá, ale ne horká.

Užitečné jsou parní inhalace se sodou, prováděné jiným způsobem. Do hrnce se nalije litr vody, který se hodí do několika stroužků česneku a vaří se 5 minut. Pak se zředí sódou. Můžete dýchat několik minut.

Litr horké vody se zředí sódou a přidají se 2 kapky jodu. Vdechnutí sody pomáhá tenký hlen zředit a usnadnit dýchání.

Populární účinné prostředky jsou inhalace eukalyptem. Odstraňují sípání a dlouhý kašel. Léčba kašle v počátečním stadiu může být prováděna za použití nebulizéru a fyziologického roztoku. Inhalace by měla být prováděna po dobu 5 minut. V šálku přístroje nalijte 5 ml roztoku. Přípravek pomáhá zvlhčit dýchací orgány, zmírnit podráždění a ředit hustý hlen.

Rodiče by měli věnovat pozornost i menšímu kašli u kojenců. Mnoho onemocnění dýchacích cest v nich je skrytých a nemusí být doprovázeno horečkou nebo jinými příznaky. Problém může pochopit pouze zkušený odborník.