Známky a léčba chronické obstrukční bronchitidy u dospělých: postupy, léky, dieta

Nedávno byla chronické obstrukční bronchitidě podána nová definice - chronické obstrukční plicní onemocnění. Onemocnění je obtížné léčit a způsobuje mnoho komplikací z respiračního systému.

Bronchiální obstrukce - příčiny

Chronická forma obstrukční bronchitidy je nebezpečným porušením ventilace. Tato choroba je důsledkem dlouhodobého podráždění alveolů v průduškách různými látkami. Difuzní zánětlivý proces začíná v bronchiálním stromě, lumeny se zužují, takže je obtížné, aby nahromaděný hlen opustil.

Obstrukční bronchitida snadno přechází z akutní na chronickou, protože může trvat měsíce bez závažných symptomů. Ne vždy je tento typ bronchitidy důsledkem komplikací chřipky nebo ARVI. Mezi příčiny obstrukční bronchitidy patří:

 • aktivní a pasivní kouření
 • pravidelné inhalace vzduchu znečištěného čpavkem, chlorem, organickým a anorganickým prachem, křemíkem, kyselými výpary
 • věkové rozpětí po 40 letech
 • genetický faktor
 • časté infekce v nosohltanu
 • alergie
 • recidivující respirační onemocnění
 • otrava, zranění, popáleniny

Primární akutní bronchitida s obstrukcí se ve většině případů vyvíjí na pozadí virových nebo bakteriálních infekcí. Degenerativní procesy v plicích vedou ke skutečnosti, že průdušky produkují více hlenů, než mohou být odstraněny.

Prevalenci onemocnění spojují lékaři s nepříznivou situací v megalopolisech. Chronická obstrukční bronchitida je zpravidla častěji diagnostikována u mužů po kouření po 40 letech.

Pokud pacient po dobu dvou let trpěl bronchitidou s obstrukcí s trváním epizod nejméně 3 měsíce, je mu diagnostikována chronická forma onemocnění.

Klasifikace obstrukční bronchitidy

Existuje několik typů bronchitidy se syndromem obstrukce.

Akutní forma. U dospělých je zřídka považována za komplikaci infekčního onemocnění. Pokud je původcem onemocnění virus, pacient se rychle zotavuje, protože je ovlivněna pouze povrchová vrstva průdušek. Pokud je viníkem bronchitidy houba, bakterie nebo alergeny, jsou postiženy průduškové stěny, což vede k rozvoji chronické recidivující obstrukční bronchitidy. Symptomy akutní formy patologie zahrnují:

 • teplota není vyšší než 37,5 °
 • obsedantně suchý kašel se špatně odděleným sputem
 • horší kašel v noci
 • výdechové zvuky
 • dušnost
 • bílý nebo bezbarvý hlen

Chronická forma. Je charakterizován obdobími exacerbace a remise, progresivní patologií, průchodnost průdušek může být reverzibilní nebo nevratná. Exacerbace jsou možné jak v zimě, tak i mimo sezónu. Pro chronickou formu jsou znaky inherentní:

 • každodenní vyčerpávající kašel obvykle ráno, někdy během dne, kdy se určité pachy, studený vzduch stává spouštěcím faktorem
 • těžké dušnosti, která se vyskytuje s malou námahou
 • těžké dýchání hvizdem, výdech je zvláště obtížný
  množství sputa je malé, mohou být krevní částice (silné kašlání vede k prasknutí malých kapilár bronchiálního stromu)
 • v období exacerbace se hlen stává hnisavým, což naznačuje vstup sekundární infekce

Na pozadí exacerbace teplota stoupá na 38 °, ale ne vyšší. Pacient se cítí velmi slabý, unavený po krátké fyzické námaze. Přenos choroby "na nohy" nebude fungovat: obstrukční bronchitida doslova postaví osobu do postele.

Nevratné procesy v chronické formě onemocnění mohou vést k rozvoji astmatu.

Patologické rysy

Bronchitida v chronické formě má své vlastní charakteristiky:

 1. Zpočátku jsou intervaly mezi exacerbacemi dlouhé, relapsy nastávají pouze na pozadí jiného infekčního onemocnění, ale velmi vzácně. Po dvou nebo třech letech zůstane pacient téměř vždy ve stavu recidivy obstrukční bronchitidy: dýchavičnosti v klidu a pískání během dýchání.
 2. Chronická forma bronchitidy s obstrukčním syndromem je konečně tvořena 7-10 let po první diagnóze. Progresivní dušnost se promění v respirační selhání.
 3. Tvar prstů se mění - od chronického nedostatku kyslíku, prsty rukou se podobají paličkám, nehty se konvexní.
 4. Pacient je obtěžován lepkavým studeným potem na rukou a pot působí jak pod zatížením, tak v klidném stavu.
 5. Trvalý mokrý kašel se projevuje po celý den, zhoršuje se v noci a těsně před svítáním je sputum velmi obtížné.
 6. V ranních hodinách, hlenu vyjde více než během dne, má hořkou pachuť a nepříjemný hnilobný zápach.
 7. Nejpohodlnější poloha pacienta - polopenze. V této pozici se člověk cítí méně dechově.
 8. V chronické formě obstrukční bronchitidy jsou slyšet vlhké ralesky a těžké dýchání bez speciálních lékařských přístrojů.

Z vnějších znaků je výrazným rysem oteklé žíly v krku: důsledek konstantní dušnosti. Vzhledem k nedostatku kyslíku se kůže stává bledou nebo dokonce s modravým nádechem.

U pacientů po 60 letech jsou příznaky chronické obstrukční bronchitidy podobné projevům emfyzému plic.

Jak léčit obstrukční bronchitidu

Úspěch léčby závisí na pacientovi samotném a je zaměřen na snížení rychlosti progrese onemocnění. Především je nutné léčit nemoc, která způsobila recidivu obstrukční bronchitidy. Kuřáci by měli být svázáni se špatným návykem, lidé, kteří získali nemoc v škodlivém průmyslu, je žádoucí změnit povolání.

K odstranění symptomů nemoci a přechodu do stadia remise je předepsán celý komplex léků:

Metody léčby obstrukční bronchitidy

 • Bronchodilatátory. Největšího účinku léků je dosaženo injekčním podáním inhalace, v závažných případech se léčivo podává intravenózně. K odstranění použitého bronchospasmu: Eufillin, Atrovent, Salbutamol, Berotek, Teopek.
 • Mucolytic drogy ke zkapalnění viskózní sputum, redukovat množství produkovaného hlenu. Pro stimulaci odběru přebytečného hlenu z plic jsou přiřazeny Bronhikum, ACC, Lasolvan, Gederin, Ascoril, Gerbion.
 • Protizánětlivé léky k odstranění zánětu v průduškách: Diklofenak, fenylbutazon. Často používaly glukokortikoidy s ohledem na jejich účinnost při léčbě chronické obstrukční bronchitidy: Prednisolon.
 • Antibiotika. Zobrazeno pouze v případě bakteriální infekce na pozadí bronchitidy. O užívání antibiotik musí rozhodnout lékař. Průběh antibiotik se pohybuje od 7 do 14 dnů, z léčiv se používá Amoxicilin, Flemoklav, Augmentin, Azithromycin.

Ve fázi remise pokračují v užívání vykašlávacích drog, dechová cvičení jsou doporučována metodami Buteyko nebo Strelnikova. Pro zlepšení imunity je žádoucí pít multivitaminový komplex.

Kontraindikace léčby

Během recidivy bronchitidy je třeba se vyhnout náhlým změnám teploty: tyto skoky vyvolávají kašel. Lidé s chronickou obstrukční bronchitidou nejsou povoleni v prašné místnosti s nízkou vlhkostí.

Některá léčiva pro jádra také přispívají ke zlepšení kašle: ACE inhibitory by měly být změněny na podobný lék, přičemž jeho užívání během bronchitidy je kontraindikováno.

Babiččina metoda vyhřívání bank s exacerbací chronické bronchitidy s obstrukcí je zakázána. Je nežádoucí navštívit lázně a sauny, aby nedošlo ke zhoršení zánětlivého procesu, zejména při výskytu bakteriální infekce.

Ve většině případů se léčba chronické obstrukční bronchitidy u dospělých odehrává doma. Pro léčbu v nemocnici existují indikace:

 • pneumonie
 • symptomy bronchiální obstrukce po domácí terapii nezmizí
 • náhlý rozvoj akutního respiračního selhání
 • potřeba bronchoskopie
 • pravděpodobnost srdečního selhání

Během remise se antibakteriální léčiva nepoužívají při léčbě obstrukční bronchitidy.

Inhalace rozprašovače s COB - přínosy

Účinnost inhalací s léčivými roztoky pomocí nebulizátoru byla lékařsky prokázána. Pro obstrukční bronchitidu je vhodnější používat zařízení, která vytvářejí aerosol bez zvýšení teploty.

S bronchitidou s obstrukčním inhalačním syndromem s esenciálními oleji a léčivými bylinkami je zakázáno. Bylinné složky mohou způsobit alergie, což vede ke zvýšenému otoku průdušek.

Při chronické obstrukční bronchitidě se doporučuje inhalace:

 1. Nízká alkalická minerální voda (Borjomi, Polyana Kvasova, Narzan). Při 1 inhalaci se spotřebuje 4 ml minerální vody. Alkalická kompozice zvlhčuje sliznice až do malých bronchiální alveoly, kde léčivo přeměňuje husté sputum na kapalnou konzistenci. Procedury s minerální vodou jsou povoleny až 4x denně.
 2. Berodual. Nejúčinnější lék na zmírnění příznaků bronchitidy. Droga má minimální vedlejší účinky, v závažných případech je indikována k prevenci astmatického záchvatu. Interval mezi inhalacemi Berodualu je 4 hodiny.
 3. Berotek. Používá se k rozšíření průdušek při chronické bronchiální obstrukci. Berotek je dobře snášen, jsou povoleny až 4 inhalace denně.

Obstrukční bronchitida - co to je, symptomy u dospělých, příčiny, léčba akutních a chronických forem

Obstrukční bronchitida - difuzní zánět průdušek malého a středního ráže, vyskytující se s ostrým bronchiální spazmem a progresivním porušováním plicní ventilace.

Dále se podíváme na to, co je to nemoc, jaké jsou první příznaky u dospělých, co je předepsáno jako diagnóza k identifikaci obstrukční formy bronchitidy a jaké metody léčby a prevence jsou nejúčinnější.

Co je obstrukční bronchitida?

Obstrukční bronchitida je zánětlivé onemocnění průduškového stromu, které se vyznačuje výskytem neproduktivního kašle se sputem, dýchavičností a v některých případech broncho-obstruktivním syndromem, který je ve své etiologii podobný astmatu.

Slovo „obstrukce“ je přeloženo z latiny jako „překážka“, která přesně odráží podstatu patologického procesu: v důsledku zúžení nebo překrytí lumen dýchacího traktu, vzduch sotva proniká do plic. Termín "bronchitida" znamená zánět malých dýchacích cest - průdušek. Obstrukční bronchitida - porušení průchodnosti průdušek, což vede k hromadění hlenu v nich a obtížnému dýchání.

Onemocnění se vyznačuje tím, že v průduškách se vyvíjí nejen zánět, ale dochází také k poškození sliznic, které způsobuje:

 • křeč bronchiálních stěn;
 • otok tkáně;
 • akumulace v hlenu průdušek.

Obstrukční bronchitida u dospělých způsobuje také výrazné zesílení stěn cév, což vede ke zúžení průdušek průdušek. V tomto případě pacient trpí obtížemi s prováděním dýchání, obtížemi s normální ventilací plic, nedostatkem rychlého vypuštění sputa z plic.

Formy rozvoje

Existují 2 formy onemocnění:

Akutní obstrukční bronchitida

Charakteristický pro děti do čtyř let, ale někdy se vyskytuje u dospělých (v takovém případě se nazývá primární obstrukční bronchitida). Aby se dospělá bronchiální obstrukce mohla vyvinout, je nutné, aby se k zánětlivému procesu v dýchacích cestách připojil jeden nebo několik predisponujících faktorů. V pozadí se může vyvinout například obstrukční syndrom:

 • banální bronchitida nebo akutní respirační virové infekce s nesprávnou léčbou onemocnění,
 • kontakt s alergeny,
 • v podmínkách znečištěného vzduchu.

Chronická obstrukční forma

Pro chronickou formu onemocnění je charakteristická dlouhá absence příznaků obstrukční bronchitidy. K onemocnění dochází v období remise a exacerbací, nejčastěji způsobených hypotermií a akutními respiračními onemocněními. Klinické příznaky se vyskytují v období akutního onemocnění a závisí na stadiu a úrovni léze průduškového stromu.

Chronická obstrukční bronchitida spolu s dalšími chorobami, které se vyskytují s progresivní obstrukcí dýchacích cest (emfyzém, bronchiální astma), se běžně označuje jako chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN).

Důvody

Příčiny obstrukční bronchitidy u dospělých:

 • Časté nachlazení.
 • Chronická onemocnění nosohltanu.
 • Špatná ekologie.
 • Kouření
 • Škodlivé podmínky na pracovišti. Osoba se vzduchem vdechuje částice látek, které přispívají k rozvoji onemocnění.
 • Dědičnost. Pokud má někdo v rodině obstrukční bronchitidu, může se patologie vyvinout u příbuzných.

Chronická obstrukční bronchitida je onemocnění, které nejčastěji začíná u lidí, kteří kouří po dlouhou dobu, pracují ve výrobě s různými chemikáliemi. látky.

Za zmínku stojí také vnitřní faktory, které přispívají k rozvoji obstrukční bronchitidy u dospělých a dětí:

 • druhá krevní skupina;
 • dědičný nedostatek imunoglobulinu A;
 • nedostatek enzymu alfa1-antitrypsinu.

Fáze

Progresivní rozvoj chronické obstrukční bronchitidy je charakterizován postupným poklesem objemu nucené inspirace během jedné sekundy (OVF-1), vyjádřený jako procento standardní hodnoty.

Příznaky obstrukční bronchitidy u dospělých

Lékaři říkají, že i v počáteční fázi může být podezření na obstrukční bronchitidu u dospělých. Symptomy a léčba patologie jsou nejlépe konzultovány se svým lékařem. Samo-diagnostika a ještě větší výběr terapie může být velmi nebezpečná.

Hlavní stížnost pacienta s obstrukční bronchitidou je samozřejmě silný, dlouhý, kašel a nepříjemný pocit. To však neznamená, že oběť vyvíjí bronchitidu. Proto je důležité, aby každá osoba poznala všechny příznaky nemoci, aby mohla dohnat čas a navštívit lékaře.

Stojí za zmínku, že akutní obstrukční bronchitida postihuje hlavně děti do pěti let, u dospělých se příznaky objevují pouze v případě, že se akutní průběh stane chronickým. Někdy však může začít primární akutní obstrukční bronchitida. Zpravidla se to děje na pozadí zimy.

 • zvýšení teploty;
 • suchý kašel. Obvykle se vyvíjí se záchvaty, které se zvyšují ráno nebo v noci;
 • frekvence dýchacích pohybů za minutu se zvyšuje až 18krát. Dítě bude mít tento indikátor mírně vyšší;
 • během expirace je slyšet sípání, které je slyšet i z dálky.

Poznámka: Pokud pacient nezačne provádět terapeutická opatření, pokud se objeví příznaky akutní obstrukční bronchitidy, může se u nich objevit dech. Toto je kvůli hromadění velkého množství sputa v průduškách. Kromě dušnosti, s těžkým průběhem akutní formy dané choroby, sipotem při dýchání lze pozorovat sípavý vzduch.

Pokud je u dospělých chronická obstrukční bronchitida, příznaky patologie jsou následující:

 • přetrvávající kašel, horší ráno;
 • tělesná teplota je většinou normální;
 • rozvoj dušnosti, která je léčitelná pouze v rané fázi.

V průběhu času se pacienti začínají stěžovat na každodenní ranní kašel. Některé záchvaty se opakují během dne. Jejich provokatéři dráždí zápach, studené nápoje, mrazivý vzduch.

Někdy jsou bronchospasmy doprovázeny hemoptýzou. Krev se objevuje v důsledku ruptury kapilár během silných kmenů.

V pozdějších stadiích je nemoc hodně podobná astmatu. Pacienti sotva dýchají. Výdech s pískotem a pískáním. Trvá výdech z nich.

Doba remise onemocnění je charakterizována mírným pocením, mírnou dušností a přítomností mokrého kašle pouze ráno, po probuzení.

Existuje zvláštní forma onemocnění - často recidivující obstrukční bronchitida, která je charakterizována téměř konstantními obdobími exacerbace s přítomností krátkých remisí. Tato forma onemocnění nejčastěji vede ke komplikacím.

Diagnostika

Diagnóza akutní obstrukční bronchitidy se obvykle provádí na základě výrazného klinického obrazu a výsledků fyzikálního vyšetření. Během auskultace jsou slyšeny vlhké rales v plicích, jejichž frekvence a tonalita se mění při kašli.

Balíček laboratorního výzkumu zahrnuje:

 • obecné testy krve a moči;
 • biochemický krevní test;
 • imunologické testy;
 • stanovení složení krevního plynu;
 • mikrobiologické a bakteriologické vyšetření tekutin ve sputu a výplachu.

V pochybných případech exacerbace chronické obstrukční bronchitidy by se mělo rozlišovat od pneumonie, tuberkulózy, astmatu průdušek, bronchiektálního onemocnění, plicní embolie a rakoviny plic.

Spirometrie je přehled objemových a rychlostních indexů inhalace a výdechu pomocí spirografického přístroje. Hlavními kritérii pro posouzení závažnosti onemocnění jsou tyto ukazatele:

 • VC - kapacita plic;
 • FEV1 - vynucený výdechový objem za 1 sekundu;
 • Index Tiffno - poměr VC k FEV1;
 • PIC - maximální objemová rychlost.

X-ray OGK (hrudních orgánů), kde můžete vidět rozšířené průdušky a rovnoměrné zvýšení vzdušnosti plicních polí.

Léčba

S diagnózou obstrukční bronchitidy, identifikované symptomy a předepsaná léčba umožňují rychle dát osobu na nohy, ale vyžaduje dlouhou a pečlivou léčbu, která pomůže zabránit dalšímu útoku, stejně jako obnovit průdušky s obstrukcí ze sputa.

Při akutní obstrukční bronchitidě je přiřazena:

 1. odpočinek, těžké pití, zvlhčování vzduchu, alkalické a léčivé inhalace.
 2. Předepisuje se etiotropní antivirová terapie (interferon, ribavirin atd.).
 3. Při těžké bronchiální obstrukci se používají antispazmodické (papaverin, drotaverin) a mukolytické (acetylcystein, ambroxol) látky, bronchodilatační inhalátory (salbutamol, ortsiprenalin, fenoterol hydrobromid).
 4. Pro usnadnění výtoku sputa, perkusní masáže hrudníku, vibrační masáže, masáže zadních svalů, jsou prováděna dechová cvičení.
 5. Antibakteriální terapie je předepisována pouze při vstupu sekundární mikrobiální infekce.
 • Bromhexin;
 • ACC (acetylcystein);
 • Ambroxol (Lasolvan);
 • Bronhikum.
 • Amoxicilin;
 • Amoxiclav (kyselina amoxicilin plus kyselina klavulanová);
 • Levofloxacin nebo Moxifloxacin;
 • Azithromycin (Sumamed, hemomycin).
 • Loratadin (Claritin);
 • Cetirizin (Zyrtec);
 • Desloratadin (Erius, Desal);
 • Dimetinden (Fenistil).
 • aerosoly: Budesonid, Fluticasone, Ingakort, Beclason Eco;
 • tablety: Prednisolon, Triamcinolone;
 • injekční roztoky: Prednisol, Dexamethason.

Nouzová péče je nutná, pokud existuje nebezpečí úplného zablokování dýchacích cest - v tomto případě čím déle člověk přetrvává, tím rychleji bude potřebovat pomoc. Co dělat, když se stav zhoršuje?

Pacient by se měl poradit s lékařem, který předepíše léčbu v nemocnici, a to: t

 • kapátko;
 • příjem mukolytik (Sinekod);
 • antibiotika (pokud je patologie nakažlivá, protože bakterie a viry jsou přenášeny okamžitě).

Jak léčit chronickou obstrukční bronchitidu u dospělých?

Terapie léčby chronické formy onemocnění se výrazně liší od taktiky při akutní bronchitidě. Pouze lékař může zvolit pacienta pro léčbu vzhledem ke stadiu onemocnění, věku pacienta a přítomnosti souběžných onemocnění.

Obecné principy léčby daného onemocnění jsou následující: t

 1. Je nutné eliminovat faktor, který vedl k exacerbaci chronické obstrukční bronchitidy - léčit akutní respirační virovou infekci, bolest v krku.
 2. Lékař musí předepsat léky s bronchodilatačním účinkem, například: Salbutamol, Eufillin, Atrovent a další.
 3. Pro zkapalnění sputa a zajištění jeho rychlého vysazení musí pacient užívat mukolytika - například bromhexin nebo Ambrobene.

Pro prevenci exacerbací onemocnění v období remise je doporučeno, aby pacienti prováděli procedury zaměřené na posílení imunitního systému:

 • kalení,
 • cvičení,
 • správné výživy
 • pravidelných kurzů vitaminové terapie.

Jak léčit obstrukční bronchitidu, pokud domácí léčba nepomůže? S největší pravděpodobností lékař doporučí nemocniční péči. Kromě neefektivnosti ambulantní léčby jsou indikace hospitalizace následující:

 • akutní, náhlé selhání dýchání;
 • pneumonie;
 • rozvoj srdečního selhání;
 • potřeba bronchoskopie.

Prevence

U obstrukční bronchitidy je prevence důležitá u dospělých.

 1. Primární prevence zahrnuje ukončení kouření.
 2. Doporučuje se také změnit pracovní podmínky, místo bydliště na příznivější.
 3. Je třeba jíst správně. Jídlo by mělo být dostatek vitamínů, živin - to aktivuje obranyschopnost těla.
 4. Stojí za to přemýšlet o temperování.
 5. Důležitý je čerstvý vzduch - jsou vyžadovány každodenní procházky.

Opatření sekundární prevence znamenají včasný přístup k lékaři v případě zhoršení, absolvování vyšetření. Období blahobytu trvá déle, pokud jsou přísně dodržovány předpisy lékařů.

Při prvních známkách obstrukční bronchitidy se ujistěte, že jste na recepci pulmonologa. Přesné stanovení diagnózy a předepsání správné léčby může provést pouze lékař. Buďte zdraví a postarejte se o sebe!

JMedic.ru

Obstrukční bronchitida je onemocnění dýchacího ústrojí, které je charakterizováno zánětem bronchiálního stromu a vede k jeho zúžení, což způsobuje intenzivní suchý kašel, pocit nedostatku vzduchu a dušnost.

Příznaky obstrukční bronchitidy

Symptomy tohoto onemocnění jsou komplexem příznaků intoxikace těla, zánětu průduškového stromu a obstrukce průdušek středního a malého ráže.

Příznaky intoxikace zahrnují:

 • horečka;
 • bolesti hlavy;
 • závratě;
 • zimnice;
 • nevolnost;
 • obecná slabost.

Příznaky zánětu průduškového stromu zahrnují:

 • bolest na hrudi;
 • hyperprodukce bronchiálního hlenu, která se projevuje separací velkého množství sputa.

Příznaky bronchiální obstrukce zahrnují:

 • dušnost s minimální námahou;
 • paroxyzmální neproduktivní kašel, který neubírá.

Léčba onemocnění

V této části vám řekneme, jak léčit obstrukční bronchitidu, jak si vybrat antibiotika pro obstrukční bronchitidu a vyhnout se alergickým projevům, které jsou nejúčinnější inhalace pro obstrukční bronchitidu, které fyzioterapie by měla být vybrána, a představit nejlepší komplex Komarovského dechového cvičení.

U onemocnění, jako je obstrukční bronchitida, je léčba předepsána praktickým lékařem nebo pulmonologem a pouze po důkladném vyšetření, sběru stížností a vhodných testů.

Následující metody se používají k léčbě obstrukční bronchitidy u dospělých:

 • Léčba léky;
 • Inhalace;
 • Fyzioterapeutické metody, včetně cvičení respirační gymnastiky podle Komarovského.

Léčba léčby obstrukční bronchitidy zahrnuje jmenování léků, které eliminují příčinu onemocnění, stejně jako léky, které eliminují příznaky onemocnění.

Pro léčbu obstrukční bronchitidy je nutné ovlivnit příčinu onemocnění:

Při obstrukční bronchitidě způsobené bakteriální infekcí jsou předepsány antibakteriální léky, s jejichž pomocí můžete léčit nemoc po 5-10 dnech:

 • Chráněné peniciliny (Augmentin, Flemoksin-Solutab) mají bakteriostatické účinky (snižují růst a dělení bakteriálních buněk) a baktericidní (přispívají ke smrti bakterií). Lék je předáván ve formě tablet 625 mg 3krát denně nebo 1000 mg 2x denně po dobu 7-14 dnů. S péčí je tato skupina léčiv podávána pacientům s častými alergickými reakcemi;
 • Makrolidy (klarithromycin, Rovamycin) mají baktericidní účinek. Předepisují se 500 mg jednou denně. Průběh léčby je 5-7 dnů. Alergické projevy léku nezpůsobují;
 • V extrémně závažných případech vývoje onemocnění jsou respirační fluorochinolony, levofloxacin (Loxof, Leflok), 500 mg 1krát denně nebo 500–1000 mg v injekční lahvičce se 100,0 ml intravenózního odkapávání 1krát denně. Tento lék může způsobit akutní alergické projevy.

Pro obstrukční bronchitidu, která je způsobena virovou infekcí, jsou předepsány antivirotika:

 • Inosin pranobex (Izoprinozin, Groprinosin) má antivirotikum (stimuluje smrt virových buněk) a imunomodulační (posílení imunitního systému). Léky jsou předepsány 1-2 tablety 3-4 krát denně. Průběh léčby je 7-10 dnů, ale může být prodloužen o 1 měsíc, pokud je indikován. Lék je dobře snášen a obvykle nezpůsobuje alergické reakce;
 • Rimantadin (Algirem, Orvirem) má silný antivirový účinek blokováním zdravých buněk před virovou invazí. Léčivo se podává 100 mg (1 tableta) 1-3 krát denně po dobu 3-4 dnů. Alergické reakce jsou vzácné.

Předepsaná symptomatická léčba pomáhá rychleji léčit obstrukční bronchitidu.

Pokud se objeví kašel, mukolytická léčiva:

 • Ambroxol (Lasolvan, Abrol) má expektorační účinek a stimuluje pohyb řasnatého epitelu v průduškách, což přispívá k lepšímu odstranění sputa. Přidá se 30 mg (1 tableta) 3x denně nebo 75 ml (1 tableta) 1krát denně. Průběh léčby je 10 dnů. Lék nevyvolává alergické účinky;
 • Acetylcystein (ACC) snižuje viskozitu sputa a tím stimuluje jeho lepší vypouštění. Přiděleno 400 - 800 mg 1 - 2krát denně po dobu 10 dnů. Alergické reakce ve formě kožní vyrážky;
 • Protizánětlivé léky lokálního působení - Erespal, Inspiron eliminují nadprodukci hlenu a snižují otoky sliznic a submukózních vrstev průduškového stromu. Přiděleno 1 tabletě 2x denně. Průběh léčby je 10 dnů. Zvláštní pokyny: způsobují zvýšenou srdeční frekvenci a přerušení práce srdce. Alergické reakce jsou vzácné.

Při zvýšené tělesné teplotě se používají nesteroidní protizánětlivé léky - Nimesulid, Ibuprofen - mají antipyretický, anti-edémový a analgetický účinek. Přiděleno 200 mg 1-2 krát denně.

Když se objeví dušnost, léčba obstrukční bronchitidy je doplněna bronchodilatátory v aerosolech (Salmeterol, Berodual, Ventolin, Salbutamol), které mají bronchodilatační účinek a přispívají k lepšímu uvolňování sputa z průdušek. Přiděleno 2 dechy 3-6 krát denně.

Vdechování s obstrukční bronchitidou: dobrým účinkem při léčbě tohoto onemocnění je použití inhalace přes nebulizační přístroj, který disperguje léčivou látku na velmi jemné částice a přímo dodává do oblasti patologického procesu. Bronchodilatační léčiva, mukolytika, antibiotika atd. Se podávají nebulizátorem.

Komplexní cvičení dechových cvičení v Komarovském

Nově je vyvinut komplex komplexů cvičení respirační gymnastiky Komarovského, který má pozitivní vliv na obstrukční bronchitidu.

Cvičení dechových cvičení pro Komarovského rozdělena do 3 etap:

 • Úvodní komplex cvičení respirační gymnastiky podle Komarovského, který zahrnuje tiché dýchání nosem a pak ústy 15krát s 5sekundovým odpočinkem;
 • Hlavní komplex cvičení respirační gymnastiky podle Komarovského, který je založen na hlubokém, častém dýchání nosem v kombinaci se zatáčkami hlavy, náklony těla a dřepy;
 • Závěrečný soubor cvičení respirační gymnastiky podle Komarovského, který zahrnuje klidný dýchání nosem při současném zvedání a spouštění paží.

Při onemocnění, jako je obstrukční bronchitida, je léčba v každém případě předepsána individuálně a pouze vaším lékařem. V tomto článku jsou symptomy a léčba onemocnění prezentovány pro informační účely.

Video: Obstrukční bronchitida u dítěte - škola doktora Komarovského

Dobrá prevence spočívá v absolvování pobytu v solných jeskyních, přirozené mořské podnebí má regenerační účinek, dává pozitivní dynamiku, pokud se vyskytnou problémy s imunitou, první je posílení celkového imunitního systému. onemocnění dýchacích cest, a to jak u dětí, tak u dospělých.

Jak se dostat obstrukční bronchitida - příznaky a léčba u dospělých

Jedna forma zánětu dýchacího systému - obstrukční bronchitida u dospělých - se vyvíjí pod vlivem alergenů, znečištěného ovzduší nebo na pozadí virových respiračních onemocnění.

Při prvních příznacích vyžaduje tato patologie komplexní, kompetentní léčbu pod dohledem lékaře.

Ignorování klinických projevů onemocnění může vést k závažným komplikacím.

Charakteristika nemoci

Obstrukce průdušek podle mezinárodní klasifikace ICD 10 označuje CHOPN. Onemocnění je patologický zánětlivý proces charakterizovaný blokováním kanálů dýchacích cest.

Difuzní zánět průdušek způsobuje ostrý křeč hladkých svalů, změny v kvalitě a složení sputa vylučovaného orgánem a v důsledku toho zhoršenou ventilaci plic.

Jak choroba postupuje, tkáně sliznice dýchacího ústrojí procházejí strukturálními změnami, jejich stěny se ztenčují, průduškový průchod se zužuje na minimum.

Osoba cítí nedostatek vzduchu až do útoků udusení. Pozdní léčba onemocnění vede k rozvoji přetrvávajícího respiračního selhání.

Klasifikace

V závislosti na délce a povaze kurzu odborníci rozlišují dvě formy onemocnění:

 • Akutní forma. Charakteristika dětí s nedokonalým respiračním systémem, ale někdy diagnostikovaná u dospělých. Vývoj akutní obstrukce u dospělých pacientů je způsoben kombinací několika predisponujících faktorů. Například při akutní respirační virové infekci měl pacient kontakt s alergenem, nebo byl v místnosti, která byla dlouhodobě znečištěna škodlivými látkami. Obrany těla nejsou schopny se s takovým masivním útokem vyrovnat a zánětlivý proces začíná v bronchiálním stromu.
 • Chronická forma onemocnění se vyznačuje pomalým vývojem. Podle statistik je tato forma diagnostikována u mužů třikrát častěji než u žen. Pomalý průběh onemocnění v průběhu desetiletí zužuje lumen průdušek. Nemoc prochází obdobími exacerbací a remisí. Současně se vyhladí symptomy během exacerbace v počáteční fázi chronické formy a pacient je vezme k projevům mírného nachlazení. Progresivní obstrukce postupně vede ke strukturálním změnám v bronchiální tkáni. Lumen dýchacích cest se stále více zužuje a při každém období exacerbace se stav pacienta zhoršuje.

Chronická obstrukční bronchitida vede k nevratným procesům v dýchacím systému. Pod zužujícími se kanály nemůže vzduch pronikat do malých průdušek, což způsobuje prolaps membránové stěny. Systematický nedostatek kyslíku způsobuje komplikace:

 • plicní emfyzém;
 • plicní hypertenze;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zvýšení tlaku;
 • bronchoextase.

Příčiny vývoje

Rizikovou skupinu pro rozvoj obstrukční bronchitidy tvoří pacienti náchylní k akutním respiračním virovým infekcím, kuřákům a alergiím.

Lidé s chladem mají často slabý imunitní systém, protože jejich těla jsou neustále pod útokem virů a bakterií.

Respirační zánět nosohltanu vede k proniknutí infekce do průdušek. Usazování v dýchacích cestách vede k zánětu sliznice a hromadění hlenu v průduškách.

Sliznice dýchacího traktu způsobuje tabákový kouř, a to i během pasivního kouření. Spaluje epithelium, usazuje se na povrchu a postupně sbírá sliznici.

Rychlost rozvoje bronchiální obstrukce u kuřáků závisí na individuálních vlastnostech organismu, ale výsledek je nevyhnutelný. Postupné zúžení průchodu průdušek vede k rozvoji respiračního selhání.

Následující faktory mohou také způsobit rozvoj obstrukční bronchitidy u dospělých: t

 • novotvary v dýchacích cestách;
 • systematické inhalace znečištěného vzduchu;
 • genetická predispozice;
 • imunita související s věkem;
 • proniknutí do průdušek plísňové infekce;
 • žijící v nehygienických podmínkách.

Ve vzácných případech může být příčinou vzniku onemocnění lamblia střeva. Toxiny vylučované parazity způsobují alergickou reakci, která zase vyvolává bronchospasmus.

Příznaky u dospělých

Charakteristické příznaky obstrukční bronchitidy u dospělých:

 • bolest na hrudi;
 • neproduktivní kašel;
 • dušnost s minimální fyzickou aktivitou.

Útoky na kašel se liší v síle a trvání v dopoledních hodinách, protože maximální množství sputa se hromadí v průduškách během noci.

Při chronické bronchitidě kašel ustává po určitou dobu a pak pokračuje se stejnou intenzitou.

Další klinické příznaky onemocnění:

 • periodické zvyšování teploty;
 • celková slabost, pocení;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku;
 • Modrý nasolabiální trojúhelník a prsty;
 • ztráta chuti k jídlu.

S postupujícím onemocněním se intenzita symptomů zvyšuje.

Diagnostika

Diagnóza bronchiální obstrukce je založena na následujících výzkumných metodách:

 • hrudní radiografie, odhalující zvýšený bronchiální model s deformací plicního kořene;
 • bhonchoskopie pro odběr vzorků biomateriálů a hodnocení stavu sliznice;
 • spirometrie, stanovení parametrů inhalace a výdechu;
 • krevní a močové testy.

Pro diferenciální diagnózu tuberkulózy, další vyšetření sputa pro přítomnost Kochových tyčinek.

Vlastnosti léčby

Prvním krokem při léčbě obstrukční bronchitidy je odstranění dráždivého faktoru dýchacího ústrojí.

Kuřáci se musí vzdát zlozvyku.

Pokud je příčinou bronchitidy znečištění ovzduší, stojí za to změnit městské podmínky, aby žily v ekologicky čistých oblastech.

Zaměstnanci nebezpečných odvětví jsou vyzváni ke změně své profese.

Není vždy možné tyto podmínky splnit, ale nemůžeme se zbavit nemoci bez jejich pozorování.

Úkolem léčby obstrukce je odstranění bronchospasmu, odnětí sputa a obnovení sliznice dýchacích cest.

Proces léčby je dlouhý, založený na použití komplexu léčiv, fyzioterapeutických postupů a pomocných lidových prostředků.

Během léčby musí pacient dodržovat následující doporučení:

 • lůžko;
 • každodenní mokré čištění místnosti;
 • pít hodně a následovat speciální dietu.

Léčba onemocnění se provádí ambulantně. Hospitalizace v nemocnici je nutná v případě, že nedochází k účinku samoléčby, stejně jako v přítomnosti respiračního a srdečního selhání.

Léčba pacienta je také nezbytná, pokud je bronchitida doprovázena všeobecnou intoxikací těla.

Medikamentózní

Léky na léky - základní prvek léčby.

Po diagnostické studii stanoví lékař sadu léků a režim jejich přijetí.

Komplex terapie se skládá z následujících skupin léčiv:

 1. Bronchodilatátory: Ipratorium Bromide (Atrovent). Přípravky ve formě aerosolu rychle zastaví útoky.
 2. Antagonisté beta 2: „Salbutamol“, „Atrovent“, „Spiriva“, „Berodual“. Je navržen tak, aby zmírnil příznaky onemocnění nebo předcházel křeči před aktivní fyzickou námahou.
 3. Mukolytika: Acetylcystein, Carbocystein, Lasolvan, Ambroxol.

V případě bakteriální infekce pro zánět průdušek se dále používají antibiotika:

Pokud virová etiologie onemocnění místo antibiotik předepisuje antivirotika:

Bronchodilatátory ve formě spreje se používají ke zmírnění příznaků dušnosti a obnovení přístupu vzduchu do průdušek:

Pokud je onemocnění způsobeno alergickou reakcí, pacientovi je předepsána poslední generace antihistaminik:

Účinné látky těchto léků zhutňují sputum, které zvyšuje zánět a způsobuje riziko pneumonie.

V pokročilých stadiích nemoci není možné odstranit edém dýchacích cest bronchodilatačními léky a nehormonálními antihistaminiky.

Lékaři proto předepisují glukokortikosteroidy:

 1. Spreje: Budesonid, Fluticasone, Ingakort, Beclazon;
 2. Tablety a tobolky: Prednisolon, Triamcinolone;
 3. Roztoky pro injekce: "Dexamethasone", "Prednisolon".

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické procedury doplňují léčbu léky, zmírňují bronchospasmus, stimulují vypouštění sputa. Počet a sada procedur závisí na celkovém stavu pacienta a stadiu onemocnění.

 1. Inhalace bronchodilatátory. Procedura se provádí pomocí nebulizéru - zařízení, které umožňuje dodávat léčivé látky hluboko do dýchacího ústrojí v důsledku jemné disperze. Lékaři nejčastěji předepisují inhalace léky s dlouhodobým účinkem: "Atrovent", "Troventol", "Oxytropium bromid";
 2. Respirační gymnastika. Speciálně navržená dechová cvičení vám umožní uvolnit svaly průdušek a zmírnit křeč. Po cvičení je pacientovi usnadněn výtok sputa, což přispívá k eliminaci zánětlivého procesu;
 3. Zahřívání a tření hrudníku. Procedura stimuluje krevní oběh a pomáhá snižovat zánět;
 4. Masáž hrudníku a zadních svalů. Nejúčinnější je vibrační masáž ve formě zlomkového klepání na zadní straně během vyslovování samohlásek. Procedura podporuje výtok sputa a svalový křeč.

Lidové metody

Léky se doplňují prostředky připravenými podle populárních receptů. Podle hodnocení pacientů a lékařů jsou nejúčinnější tyto prostředky a postupy:

 1. Dekorace léčivých bylin heřmánku, vlaku, máty;
 2. Lisuje medem a máslem. Složky se smísí v poměru 1: 1, zahřejí a nanesou na prsa pod film. Top komprimovat bavlněné tkaniny a nosit svetr. Postup se provádí v noci po dobu jednoho měsíce;
 3. Tření vepřového sádla, másla nebo gáforového oleje. Vybraný produkt se zahřívá ve vodní lázni, vtírá se do průdušky na hrudi a zádech. Pak je tělo pokryto fólií a zabaleno vlněným hadříkem;
 4. Tinktura propolisu s medem. Lék pomáhá proti silnému kašli. Na půl sklenice teplého mléka přidejte špetku propolisu a lžičku medu. Na začátku kašle si vezměte 12 kapek.
 5. Vývar cibule. Středně velká cibule v nepřečištěné formě se nalije vodou, přidá se 100 g cukru a vaří se 30 minut. Výsledný vývar se vypije po celý den.
 6. Primrose vývar. 2 lžíce kořene trávy nalijte 500 ml vody a vařte 3-5 minut. Před použitím filtrujte. Vezměte 2 lžíce. Já 3 krát denně.
 7. Černá ředkev s medem. Ve velké kořenové plodině, oni dělají zářez a nalijí med do něj. Výsledné víko se po vyříznutí vyřízne. O den později se uvnitř díry sbírá šťáva, která se třikrát denně opije lžíce.
 8. Zázvorová tinktura. Čerstvý kořen zázvoru je vyčištěn, rozdrcen na struhadle a nalit do litru vroucí vody. Po 3 hodinách se filtruje. Pijte tinkturu 1/3 šálku ráno a večer.

Video: Kašel, bronchitida, léčba

Jak se léčit u dospělých a dětí: co ještě mnoho lékařů neví. Dr. Evlakimenko, vypráví metody léčby bronchitidy. Ale v každém případě se poraďte se svým lékařem.

Prevence

Je téměř nemožné léčit obstrukční bronchitidu u dospělých zcela a bez komplikací, takže stojí za to vynaložit maximální úsilí na prevenci onemocnění.

Zvláště důležité je dodržovat doporučení pro prevenci starších osob, jejichž obrana těla je významně oslabena. Nejúčinnější metodou prevence je udržení zdravého životního stylu:

 • vyvážená výživa;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • udržování hygieny v domácnosti;
 • prevence nachlazení zpevněním;
 • zachování imunity.

Zánětlivý proces v posledním stadiu může zcela zablokovat dýchání, takže léčba onemocnění pod dohledem kvalifikovaného odborníka by měla být zahájena, jakmile se objeví první příznaky.

0P3.RU

léčba nachlazení

 • Respirační onemocnění
  • Běžné nachlazení
  • SARS a ARI
  • Chřipka
  • Kašel
  • Pneumonie
  • Bronchitida
 • ORL onemocnění
  • Rýma
  • Sinusitida
  • Tonzilitida
  • Bolest v krku
  • Otitis

Jak léčit obstrukční bronchitidu u dospělých

Léčba obstrukční bronchitidy u dospělých: seznam nejlepších léků

Bronchitida je zánětlivý proces lokalizovaný v dýchacích cestách. Zánět může postihnout nejen horní, ale i dolní dýchací cesty. Obstrukční bronchitida je výskyt reflexních křečí, které brání úniku hlenu. Obstrukce může být přerušovaná, zejména v chronické formě. Zvláštností takové bronchitidy je, že je schopna pokračovat latentně.

Příčiny a predispozice

Obstrukční bronchitida nejčastěji nevykazuje obvyklé příznaky bronchitidy. Dokonce i kašel, který je předpokladem nemoci, vypadá neškodně: kašel během dne se zhoršením ráno. Navenek vypadá jako obvyklé čištění dýchacího traktu tělem. Někdy kašlání nebo kašel ráno po spánku je docela zdravá norma. Je těžké odhadnout, že se jedná o obstrukční bronchitidu. Proto se rychle promění v chronickou formu a teprve potom se projeví během exacerbací.

Dalším rysem je, že nemusí vždy vyžadovat zvláštní léčbu. Pacient pracuje například v prašné místnosti. Jeho kašel není důsledkem nemoci, ale důsledků škodlivé práce. Stačí, když změníte zaměstnání nebo změníte podmínky na přijatelnější, protože bronchitida zmizí. To se stává, když jedinou příčinou onemocnění jsou vnější faktory.

Mnoho odborníků tvrdí, že hlavní příčinou bronchiální obstrukce je virová. A ten hlavní viník trpěl chladem, chřipkou, akutními respiračními infekcemi. Nedávná pozorování učiněná v Rusku však ukázala nesoulad prohlášení. Ve skutečnosti, bronchitida je nejčastější u těch, kteří kouří hodně nebo pracují v škodlivých pracovních míst. To je vysvětleno citlivostí průdušek na cizí látky a částice. Zde jsou imunita a ochranné bariéry bezmocné: prach, pryskyřice vstupují do těla a okamžitě se usazují na sliznicích v průduškách, protože přicházejí s dechem.

Sestavením logické posloupnosti důvodů můžete takový seznam získat (od nejčastějších po nejmenší):

 • Kouření Kouříš nebo blízko tebe - bez víry, abys začal nemoc;
 • Expozice vnějším faktorům: prach, mouka, toxiny, těžké kovy;
 • Virus nebo bakterie. Porážka průdušek - sekundární onemocnění;
 • Alergie. Nepřátelský agent provokuje nemoc.

Zásadní význam má predispozice k respiračním onemocněním. Tendence k laryngitidě, sinusitidě, nachlazení často vyvolávají různé bronchitidy. Tato skupina lidí trpí nejčastěji pneumonií.

První známky

Symptomy závisí na typu samotné bronchitidy a provokačním činiteli onemocnění. Pokud se jedná o latentní formu nebo kroniku, kašel bude během dne nevýznamný. Kašel, někdy suchý kašel, někdy se sputem. Ne vždy okamžitě otravuje a přináší nepříjemnosti. Exacerbated může být ráno nebo blíže ráno. Zde se kašel stává nepříjemným, hluchým, plačícím do "škrábnutí" v krku. Kromě toho existuje několik "identifikačních" znaků, příznaků obstrukční bronchitidy:

 1. teplotní skok;
 2. výskyt hnisavých nečistot v hlenu;
 3. těžké dýchání;
 4. suchý kašel;
 5. pocení a slabost;
 6. bolesti hlavy;
 7. ztráta chuti k jídlu a spánek.

Symptomy obstrukční bronchitidy se mohou projevit najednou a mohou vykazovat pouze jednu nebo dvě. Symptomy se mohou změnit: dnes je kašel bez sputa, zítra je mokrý. To znamená, že vzhled všech značek je nepovinný.

Diagnostika

Pacientovi je po vyšetření předepsán rentgen, který naslouchá průduškám a plicům.

Krevní test je téměř k ničemu v diagnostice bronchiální obstrukce. Výjimka: alergická povaha. V jiných případech bude krevní klinika vykazovat určitý počet leukocytů, které by pouze indikovaly přítomnost zánětu nidus. Proto je pacientovi předepsáno rentgenové vyšetření po kontrole, naslouchání průduškám a plicům.

Co dělat, když hrdlo na levé straně bolí při polykání je uvedeno v tomto článku.

Bolest v uchu a krku na jedné straně, co s tím dělat, je uvedena v tomto článku.

Co dělat, když bolest v krku a bolest při polykání naleznete v tomto článku zde: http://prolor.ru/n/lechenie-n/bolit-gorlo-bolno-glotat.html

V případě potřeby se rentgenové paprsky provádějí v několika projekcích. Studie je nezbytná k posouzení stavu průdušek a plic, k identifikaci ložisek zánětu. V případě potřeby může být předepsána spirometrie a EKG.

Jak se léčit doma a v nemocnici

Léky

Konečným cílem léčby je odstranění křeče, vysazení sputa a úplné odstranění obstrukce. Pro tento účel se používají algoritmy léčebných schémat, kde jsou kombinovány moderní nástroje - antispasmodika a bronchodilatátory. Obstrukční bronchitida neprojde rychle, budete potřebovat trpělivost pro úplné hojení.

Pro rozšíření mezer v průduškách jsou přiřazeny holinoblokatory: Beradul nebo Bromide (přenositelností). K zastavení procesu se přidávají hormony, častěji Prednison. Je důležité zvyšovat zkapalnění během léčby, proto schéma nutně zahrnuje vykašlávací léčiva: bromhexin, ambroxol.

Pokud je spojena infekce, pak se přidají širokospektrální antibiotika, lékař může také předepsat antibiotika pro nebulizátor pro bronchitidu. S alergickou obstrukcí, antihistaminika. Dodržujte obecná doporučení:

 1. lůžko;
 2. vlhký vzduch v místnosti;
 3. těžké pití;
 4. udržování měkké stravy.

Ujistěte se, že jíst kyselé mléko, hodně zeleniny a libového masa a ryb. Snažte se přetížit žaludek, jíst frakční, ale naplnit. Ale to vše bude bezvýznamné, pokud osoba neodstraní kořenovou příčinu: změní škodlivou práci, přestane kouřit.

Lidové léky

Infuze meduňky a máty - jeden z nejúčinnějších lidových prostředků pro léčbu obstrukční bronchitidy

Léčba bylin by měla být prováděna pečlivě a správně. Pro rychlé zotavení by měl pacient pít dostatek tekutin. Proto by bylo ideální, pokud osoba pije maximálně: bylinné čaje, odvar z heřmánku a šalvěje. Nezapomeňte zahrnout do stravy brusinky, vývar boky. Tyto bobule stabilizují imunitní systém, zabíjejí infekci, mají mírný diuretický účinek.

Co dělat, když bolest v krku bez horečky a rýma může být chápána z obsahu článku.

Jak vypadá hrdlo u dětí s angínou, lze vidět z tohoto článku.
Jak vypadá červené hrdlo s bílým květem bez teploty: http://prolor.ru/g/simptomy-g/belyj-nalet-v-gorle-u-vzroslogo.html

Pokud kašlání žihadlo silně roztrhne hrdlo, zejména pokud na této bolesti v průduškách, udělat tinkturu na bázi medu a propolis: 1/2 mléka a špetka propolisu. Před zahájením kašle vypijte 12 kapek.

No, pokud zkombinujete všechny procedury s častými inhalacemi. Inhalace může být doma nebo pomocí nebulizéru. Složení inhalace je velmi odlišné:

 1. odvar z podběráku s heřmánkem;
 2. infuze máty a meduňky;
 3. vařené bramborové páry;
 4. inhalací par mentolu.

Inhalace pomáhá ředit sputum, vykašlávat ho a snižuje aktivitu epizod kašle. Navíc vysoká teplota páry, která vstupuje do těla, zabíjí bakterie.

Komplikace

Při komplikacích obstrukční bronchitidy se může objevit plicní insuficience.

Když se obstrukce vyvíjí, požadované množství vzduchu přestává proudit do plic. Dýchání se stává těžkým, membrána se neotevře. Navíc dýcháme více, než vydechujeme. Některé části zůstávají v plicích a provokují plicní emfyzém. U těžkých a chronických forem může dojít k plicní insuficienci, což je důvodem úmrtnosti. Neléčená bronchitida téměř vždy končí pneumonií, která je mnohem problematičtější k léčbě.

Video

Co nelze udělat při léčbě obstrukční bronchitidy - poučte se z tohoto videa:

Obstrukční bronchitida může být s komplikacemi nebezpečná. S tendencí ke stealth, a tak vytváří riziko pro naše zdraví. Ale v běžném kurzu je důležité, aby nedošlo ke zpoždění cesty k pulmonologovi. Nezapomeňte, že obstrukce může vést k chronické formě, kdy uzdravení nebude možné.

Obstrukční bronchitida u dospělých

Obstrukční bronchitida, jeden z typů komplexního, rozsáhlého zánětu průdušek, vyskytující se u komplexních symptomů. K akutní formě obstrukční bronchitidy jsou predisponovány především děti v raném a předškolním věku. Obstrukční bronchitida u dospělých se často projevuje exacerbacemi již chronické formy. Stejně obtížná je i akutní forma i exacerbace chronického procesu obstrukční bronchitidy.

Co způsobuje obstrukční bronchitidu u dospělých?

Zdá se, že dospělí s dostatečnou životní zkušeností by neměli být vystaveni častým bronchopulmonálním onemocněním. Praxe však ukazuje opačná data. Obstrukční bronchitida u dospělých je velmi častým problémem a za to je zodpovědných mnoho faktorů, z nichž většina je provokována samotnými lidmi. Zpočátku je nutné pojmenovat důvody nezávislé na osobě, které mohou způsobit zánět nejen v průduškách, ale i v jiných orgánech. Jedná se o bakterie a viry.

Virus nemůže být viděn, aby nedošlo k setkání s ním. Tato malá „zvířata“ jsou ve velkém počtu v jakémkoliv organismu a jsou připravena „explodovat“ s rychlým demografickým nárůstem svého druhu pro jakékoli mezery v imunitě. Obstrukční bronchitida se může objevit na pozadí jakékoliv virové infekce. Nejčastěji je onemocnění způsobeno viry chřipky a parainfluenzou, adeno-a rhinoviry, jakož i současnou kombinací virů a bakterií.

Dalším faktorem vzniku nástupu obstrukční bronchitidy je vystavení častému nachlazení a přítomnost ložisek chronické infekce u nosohltanu. Je třeba mít na paměti, že jakákoli infekce se může šířit jak vzestupně, tak i sestupně.

Není to nic za to, že lékaři doporučují držet se na lůžku během nachlazení, zejména pokud jde o tak zákeřnou nemoc, jako je chřipka. Tam je takový společný výraz „zima v plicích ustupuje“. Bronchitida, zejména obstrukční, stejně jako pneumonie, může být závažnou komplikací jednoduché akutní respirační infekce nebo chřipky.

Nyní je nutné přejít na špatné návyky a konkrétně na kouření. Mnoho informačních zdrojů, které podporují boj proti kouření, hrozná myšlenka pro populaci - kouření rozvíjí rakovinu plic. Ano, je. Ale ne každý má rakovinovou lézi plicní tkáně, ale každý kuřák má bronchitidu.

Pojem „chronická bronchitida kuřáka“ se dlouhodobě objevoval v lékařském prostředí a charakterizuje specifické dýchání, s krátkým dechem, silným, hackujícím kašlem, který člověka znepokojuje hlavně ráno. Po další cigaretě, kterou kouříte, se znatelně sníží kašel, který se vrátí. Tato skutečnost je uznána kuřáky jako hlavní úleva pro situaci, a proto „léčí“ svůj kašel, pokaždé když konečně zničí jejich průdušky.

Obstrukční bronchitida u dospělých se může vyvinout nejen u přímých kuřáků, ale také u těch, kteří se nazývají pasivní kuřáci. Častá inhalace nikotinového kouře, zejména u osoby náchylné k častému nachlazení a dalším onemocněním, na pozadí silně oslabené imunity, může sloužit jako příznivá platforma pro připojení zánětlivého procesu broncho-plicního systému.

Kromě tabákového kouře je obstrukční bronchitida často ovlivňována lidmi zapojenými do tzv. Škodlivé produkce: práce v dolech, v hutních podnicích, ve stavebnictví a zemědělství, v polygrafických a železničních službách. Zaměstnanci podniků se zvýšeným zdravotním rizikem jsou ohroženi bronchopulmonálními patologiemi.

Až donedávna se věřilo, že chronická obstrukční bronchitida je onemocnění, které je nejčastěji postiženo muži. Pozorování posledních deseti let ukázala, že statistiky o této nemoci jsou téměř stejné mezi muži a ženami. Jde o to, že ženská populace se stále více zajímá o kouření a zhoršování obecné ekologické situace a že ženské tělo je méně odolné vůči destruktivním účinkům takových „dobrovolných jedů“, jako je alkohol a nikotin.

Jak se obstrukční bronchitida vyskytuje u dospělých?

Již bylo uvedeno, že dospělí trpí většinou chronickou formou obstrukční bronchitidy. Během remise dochází ke stálému kašli, často suchému, s malým množstvím sputa, které je převážně slizké. Konstantní nebo přerušovaná dušnost.

Ve chvílích exacerbace se mění odcházející sputum. Stává se buď mukopurulentní, nebo se skládá výhradně z hnisavého výtoku bronchiální sekrece. V závažných případech se může objevit sputum s pruhy nebo dokonce krevními sraženinami, tzv. Hemoptýzou. Konstantní kašel, silný, na pozadí specifického sípání.

Dalším příznakem obstrukční bronchitidy je dušnost. Může se objevit z prvních okamžiků nástupu nemoci nebo se připojit později, ale vždy přítomna. Intenzita a závažnost dechu závisí na závažnosti onemocnění, na současných komplikacích a jiných chronických onemocněních, které se mohou současně zhoršit.

U pacientů s obstrukční bronchitidou se objevuje zvýšené inspirační období, kdy se na expanzi hrudníku podílejí nejen dýchací svaly, ale také další skupina svalů na zádech a ramenním šupinatém regionu; oblast rtů a nehtové destičky.

Je třeba poznamenat všeobecnou malátnost pacienta, zvýšené pocení, které se zvyšuje se zvyšující se krátkostí dechu nebo kašlem, bolestí, bolestí svalů a kloubů, zvýšeným krevním tlakem a tělesnou teplotou. Dyspnea, dokonce bezvýznamná, vždy vyvolává pocit strachu a úzkosti, proto obstrukční bronchitida u dospělých má negativní dopad na téměř celé tělo jako celek.

Jak rozpoznat obstrukční bronchitidu u dospělých?

Obstrukční bronchitida je jednoduše diagnostikována. Ve většině případů jsou symptomy nejvíce indikativní. Metodou auskultace je snadné určit charakteristické zvuky, vlhké skluzy, v plicích, což indikuje zánět bronchiálních oblastí, což je potvrzeno následnými rentgenovými paprsky. Ze všech instrumentálních diagnostických metod je nejúčinnější rentgenové záření v této nemoci. Dodatečně provádějí podrobnější diagnostické metody, které mohou zahrnovat:

 • Spirometrie
 • Biopsie bronchiální tkáně
 • Pneumotachometrie

Tyto metody umožňují určit stupeň bronchiálních lézí, závažnost zánětlivého procesu, reverzibilitu nebo ireverzibilitu změn vyskytujících se v bronchopulmonální tkáni.

Kromě instrumentálních metod se provádí také laboratorní výzkum biologického materiálu: krev, moč a sputum.

Jak je léčena obstrukční bronchitida u dospělých?

Léčba bude záviset na formě onemocnění. V akutní formě obstrukční bronchitidy se provádí komplexní léčba, která je zaměřena na potlačení virové aktivity, zmírnění křečí průdušek, obnovení respirační funkce, zmírnění sputu, uvolnění prsních svalů.

Začněte jmenováním účinných antivirotik, zavedením hojného pití do stravy. Nezapomeňte provést speciální masážní procedury zaměřené na uvolnění svalů hrudníku a zkapalnění sputa (perkusní masáž). Pro odstranění bronchiální spazmy se používají antispasmodika, mezi nimiž je nejoblíbenější lék no-shpa.

Předepsané léky jsou zaměřeny na zmírnění dušnosti - bronchodilatátory (berotek, asthmopen), úlevu od reflexu kašle - mukolytika (například lasolvan). Dobré účinky mají speciální cvičení respirační gymnastiky. Použití antibiotik se doporučuje pouze v případě přidání souběžného patologického procesu mikrobiální geneze.

Obstrukční bronchitida u dospělých ve formě chronického procesu vyžaduje použití metod zaměřených na potírání specifických symptomů. Tento přístup se nazývá symptomatická léčba. Hlavním cílem je zpomalení patologického procesu, snížení počtu exacerbačních útoků a jejich trvání. Velmi důležité v tomto období je úplné zastavení kouření, změna povolání, pokud je spojena se škodlivou produkcí, stejně jako zlepšení životních podmínek, pokud jsou hodnoceny jako neuspokojivé.

Léky předepisovaly bronchodilatátory a bronchodilatátory, mukolytika a xantinové léky, jako je teofylin. Pokud z vybrané léčby nevyplývá žádný výsledek nebo je zanedbatelný, podávají se léky z kategorie kortikosteroidů.

Prevence obstrukční bronchitidy

V dětství je příznivý výsledek akutní obstrukční bronchitidy považován za normální. Čím starší člověk je, tím obtížnější je plné uzdravení bez chronických následků. Zotavení do značné míry závisí nejen na věku pacienta, ale také na přítomnosti průvodních onemocnění, která v některých případech zhoršují průběh obstrukčního procesu. Nejúčinnější preventivní metoda v tomto případě může být nazývána zvykem zdravého životního stylu. Plná strava, včetně potravin bohatých na vitamíny a mikroprvky, věnuje zvláštní pozornost mikroklimatu v každodenním životě i v práci, pracuje na posílení jeho imunity.

Obstrukční bronchitida u dospělých se může vyvinout jako sekundární onemocnění na pozadí existujícího zanedbávaného zaměření chronické infekce, takže je velmi důležité včas přijmout veškerá nezbytná opatření pro léčbu akutních a chronických onemocnění.

Obstrukční bronchitida u dospělých je projevem chronické obstrukční plicní nemoci. Toto onemocnění má od samého počátku chronický průběh a je charakterizováno změnou období remise (zdánlivého pocitu pohody) a exacerbací. Postupně se prodlužují období exacerbací a „světlé mezery“ se stávají méně. U dospělých je akutní obstrukční bronchitida nejčastěji známkou bronchiálního astmatu.

Obstrukční bronchitida u dospělých se projevuje křečem průdušek a snížením průchodnosti. Nejprve je obstrukce reverzibilní, postupně se stává trvalou a nevyléčitelnou.

Hlavní příčinou obstrukční bronchitidy je neustálá inhalace škodlivých látek, zejména při kouření.

Příznaky

Po mnoho let se obstrukční bronchitida neprojevuje externě.

Přibližně 40 let má pacient kašel. Často se obává během chladného období, kdy je pacient narušen častým nachlazením. Přibližně deset let po nástupu kašle dochází ke krátkému dechu, zpočátku s velkou zátěží a následně během normálních činností. Během kašlání se často odděluje malé množství lehkého hlenu. Tyto příznaky jsou nejvýraznější ráno.

Při nástupu onemocnění jsou hlavními příznaky obstrukční bronchitidy ranní kašel a lehké sputum. S progresí onemocnění závažnost stavu určuje dušnost a příznaky nedostatku kyslíku, tj. Hypoxie.

Exacerbace obstrukční bronchitidy je doprovázena zvýšením všech symptomů, stejně jako výskyt hnisavého sputa. V závažných případech může být exacerbace onemocnění fatální.

S rozvojem onemocnění se projevují a zintenzívňují projevy respirační insuficience (dušnost s mírným zatížením), příznaky plicní hypertenze (zejména potíže s dýcháním při ležení v noci). Takzvané plicní srdce se vyvíjí s přídavkem sekundárního srdečního selhání (edém, těžkost v pravém hypochondriu, ascites).

Diagnostika

Lékař se zeptá pacienta na rizikové faktory onemocnění, související onemocnění, předchozí léčbu. Pokud pacient kouří, vypočítá se index kuřáka (ICC).

ICC = (počet kouřených cigaret denně * kouření v letech) / 20.

ICC více než 10 spolehlivě indikuje vysoké riziko vzniku chronické obstrukční plicní nemoci.

Pokud je podezření na obstrukční bronchitidu, je třeba provést kompletní krevní obraz. Mikroskopicky vyšetřené sputum. Hlavní metodou pro diagnostiku tohoto onemocnění a posouzení účinnosti jeho léčby je spirografie s bronchodilatačním testem. Vzorek s bronchodilatátory pomáhá zjistit, jak daleko je nemoc pryč. Samozřejmě se provádí radiografie hrudníku a elektrokardiografie.

Studium orgánů hrudníku může být prováděna pomocí počítačové tomografie. Pokud je podezření na srdeční selhání, je indikována echokardiografie. Během exacerbace onemocnění s výskytem hnisavého sputa je užitečné určit infekční agens a jejich citlivost na antibiotika. V závažných případech se zkoumá obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi, jakož i acidobazický stav.

Endoskopické vyšetření průdušek může pomoci v diferenciální diagnostice jiných onemocnění. Můžete také posoudit imunitní stav pacienta. Tolerance zatížení se vyhodnocuje pomocí 6minutové zkoušky chůze.

Léčba

Pro úspěšnou léčbu obstrukční bronchitidy je nezbytné, aby pacient přestal kouřit. To je jediný způsob, jak zabránit progresi onemocnění.

Léčba obstrukční bronchitidy u dospělých by měla být prováděna s ohledem na stupeň její závažnosti a postupně zvyšovat intenzitu léčby.

V mírných případech odvykání kouření, tělesná výchova a očkování proti chřipce. Cvičení by mělo trvat nejméně 2 měsíce, trvající až 45 minut, 1 až 5krát týdně.

Jídlo pro těžkou bronchitidu by mělo být zlomkové a časté.

Léky používané při léčbě obstrukční bronchitidy bez exacerbace: bronchodilatátory, hormony glukokortikosteroidů, vakcíny a mukolytika.

Bronchodilatátory - základ léčby obstrukční bronchitidy. Předepisují se především formou inhalace. V závislosti na závažnosti onemocnění se tyto léky používají na vyžádání nebo pravidelně. Používají se beta adrenomimetika a M-cholinolytika a jejich kombinace.

Při častých exacerbacích chronické obstrukční plicní nemoci jsou předepisovány inhalační glukokortikosteroidy.

Většina pacientů vykazuje vakcínu proti chřipce a v některých případech pneumokokovou vakcínu.

Mukolytika se předepisuje pouze tehdy, pokud je viskózní sputum s obtížným kašlem.

S exacerbací obstrukční bronchitidy lze předepisovat antibiotika (peniciliny chráněné inhibitorem, makrolidy, cefalosporiny, respirační fluorochinolony).

V těžkých případech musí být obstrukční bronchitida léčena pomocí kyslíkové terapie, plicní chirurgie a transplantace plic. Někdy je nezbytné umělé dýchání. Kyslíková terapie je považována za jedinou metodu, která snižuje mortalitu u těžké obstrukční plicní nemoci komplikované respiračním selháním.

Léčba obstrukční bronchitidy u dospělých

Léčba obstrukční bronchitidy u dospělých probíhá s neustálým přerušením života.

Překážka, která se dostala do stadia chronického procesu, vede ke vzniku nevratných změn, které jsou náchylné k progresi. Úplné vyléčení chronické obstrukční bronchitidy je téměř nemožné. Hlavním úkolem v této situaci je proto odstranění hlavních symptomů a zmírnění stavu pacienta.

To vše naznačuje, že výzva pro odborníky by měla být co nejrychlejší, bezprostředně po výskytu sebemenšího podezření na zánětlivý proces v průduškách.

Faktory využití

Léčba jakéhokoliv onemocnění vyžaduje odpovědný přístup k procesu, a to jak od zdravotnického personálu, tak od samotného pacienta. Bronchoobstruktivní léčba je velmi obtížná. Úspěch a rychlost obnovy závisí na:

 • závažnost onemocnění;
 • rozsáhlost patologického procesu;
 • zapojení do obstrukce jiných orgánů s výjimkou průdušek;
 • věku pacienta;
 • přítomnost přitěžujících faktorů (kouření).

Kuřáci s dlouhým rekordem jejich špatného návyku, téměř všichni, trpí chronickou bronchitidou s více nebo méně výraznou překážkou. Z toho vyplývá zřejmý závěr: čím dříve přestanete kouřit, tím dříve přijde úleva a v průduškách nakonec začne osvícení.

Zastavte progresivní kurz

Hlavním účelem léčby je léčba obstrukční bronchitidy u dospělých. Je nezbytné co nejrychleji ovlivnit patologický proces s cílem omezit jeho šíření do jiných orgánů. Za tímto účelem je třeba se nejprve vzdát kouření, pokud je takový zvyk.

Nikotin má nejen škodlivý účinek na tělo, zejména na poškozené bronchy, ale také inhibuje a často neguje všechny léčivé účinky použitých léčiv.

Primární léčba dospělých obstrukčních bronchitid

Při akutní obstrukční bronchitidě by měly být kombinovány různé metody léčby zaměřené na dosažení terapeutické léčby založené na drogách:

 • dilatační průdušky, tzv. adrenoreceptory, například salbutamol;
 • stimulace práce bronchi - tiotropium bromidu;
 • mají silný sekreční účinek na produkci a eliminaci vykašlávacích léků a mukolytik;
 • prevence vzniku komplikací - užívání mukolytik v kombinaci s antibiotiky.

Antibiotika pro léčbu obstrukční bronchitidy

Zobrazeno v těžkých formách. Nejvhodnější je použití antibiotik, která se osvědčila v boji proti komplexním zánětlivým procesům, včetně obstrukčních jevů - amoxicilinu, erythromycinu. Tyto léky patří do různých skupin antibiotik a jsou pouze zástupci každé skupiny.

Správná a špatná antibiotika

Který lék z těchto skupin by měl být upřednostňován, bude zřejmý poté, co budou k dispozici výsledky testů na krev a sputum na antibiotika. Proto by člověk neměl projevovat nadměrnou horlivost a předepisovat léčbu nezávisle.

Předčasné podávání nesprávných antibiotik, které jsou v tomto případě neúčinné, může vést k „rozmazání“ obrazu onemocnění, což zase výrazně zvyšuje šanci na komplikace.

Při obstrukční bronchitidě pijte tymián

Čekání na výsledky úplného průzkumu nebo odstranění vlastního nepokoje. Můžete bezpečně dávat přednost lékům založeným na něm, nebo připravit odvar bylin. Tymián je jedinečná bylina, která je v této situaci nejvhodnější díky svým sedativním a vykašlávacím vlastnostem. Kromě toho nezapomeňte na baktericidní vlastnost tymiánu.

Léčba obstrukční bronchitidy u dospělých bude produktivnější, čím více pozornosti může pacient zaplatit za dodržování všech pravidel užívání léků, nasycení své stravy vitamíny a vzdání se špatných návyků.