Léčiva pro léčbu tracheitidy u dětí

Obsah článku

Zánětlivá onemocnění dýchacího ústrojí u dětí - velmi častá příčina léčby pediatra, ORL lékaře a pulmonologa. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak léčit tracheitidu u dítěte, a které léky vám umožní rychle ho vyléčit.

Tracheitida může být podezřelá z příznaků, jako jsou:

 • kašel. Často je suchý, ale časem se může namočit. Kašel nespí v noci, takže děti jsou vždy ospalé a rozmarné;
 • hypertermie. Může být subfebrilní nebo febrilní;
 • ztráta chuti k jídlu, slabost a podrážděnost;
 • bolest v krku;
 • rýma

Chcete-li si vybrat správný lék, musíte vzít v úvahu věk dítěte, povahu kašle a přítomnost průvodních onemocnění (diabetes, astma), které se mohou stát překážkou při jmenování některých léků.

Boj proti mokrému kašli

Léky, které patří do skupiny mukolytik a vykašlávacích léků, pomohou vyléčit kašel. Pro malé děti je lepší zvolit si léky ve formě sirupu, protože se mohou dusit pilulkou.

Vykašlávací léky na tracheitidu se nepoužívají ve spojení s léky, které inhibují reflex kašle.

Pomoc při suchém kašli

Bolestivý paroxyzmální kašel nedává odpočinek ani den, ani noc, proto je dítě rychle vyčerpáno a oslabeno. Může odmítnout jíst, být rozmarný a křičet. K boji proti kašli může lékař předepsat následující léky:

 1. Sinekod. K dispozici v tabletové a rozpuštěné formě. Brzdný účinek je směrován do centra kašle. Má mírný protizánětlivý, bronchodilatační a antitusický účinek. Kontraindikován u novorozence v jakékoliv formě. Od dvou let věku může být podáván ve formě kapek, je povolen tříletý sirup a ve věku 12 let tablet;
 2. Herbion jitrocel (sirup). Bylinná kompozice má antitusický, antiseptický a protizánětlivý účinek. Kontraindikováno u intolerance fruktózy, užívané s opatrností u diabetu;
 3. Codelac má antitusický účinek. Skládá se z kodeinu, thermopsis, tymiánu a lékořice. Nejsou předepsány pro astma, až 2 roky, alergie na rostliny a těžké respirační selhání;
 4. Stoptusin je dostupný v rozpuštěné formě a ve formě tablet. Má antitusický, bronchodilatační, analgetický a mukolytický účinek. Nepoužívá se u dětí mladších 1 roku;
 5. Bronhikum (sirup) má bronchodilatační, expektorační a protizánětlivý účinek. Skládá se z tymiánu. Snižuje výskyt záchvatů suchého kašle. Kontraindikován u dětí po dobu šesti měsíců s dysfunkcí jater a ledvin;
 6. Bronholitin má antitusický, bronchodilatační a antimikrobiální účinek. Skládá se z hydrobromidu glaucinu, který inhibuje reflex kašle, poskytuje slabý protizánětlivý a analgetický účinek. Bazalkový olej má sedativní, antiseptické a smmemolytické účinky. Efedrin zlepšuje dýchání, poskytuje bronchodilatační a anti-edémový efekt. Zakázáno dětem do tří let;
 7. Libexin se používá k rozšíření průdušek, snížení zánětu a potlačení kašle. Je předepsán pouze lékařem, nepoužívá se, pokud je při kašli velké množství sputa;

Linker může být použit, když je vlhký kašel vlhký. Léčivo má rostlinnou kompozici, snižuje kašel, viskozitu sputa, usnadňuje jeho odstranění a snižuje závažnost zánětu.

Není určeno pro děti do šesti měsíců, s opatrností při léčbě diabetu.

Inhalace s tracheitidou

Jak léčit akutní tracheitidu u dětí? Kromě sirupů, tablet i roztoků proti kašli můžete použít inhalaci. Mají terapeutický účinek přímo v zánětu, snižují bronchospasmus, otok, normalizují tvorbu bronchiální sekrece a usnadňují její vylučování. Nejprve analyzujeme pravidla postupu:

 • inhalace se provádí jednu hodinu po jídle. Po zákroku se nedoporučuje chodit do chladu a jíst za hodinu;
 • dýchat klidně, vdechovat ústy;
 • v případě nebulizátoru by se léky měly ředit pouze fyziologickým roztokem;
 • pokud je pro inhalaci podáváno několik léčiv, léčivo je nejprve inhalováno s bronchodilatačním účinkem, poté lékem, který ředí bronchiální sekreci, a pouze ten druhý inhaloval antibiotikum nebo protizánětlivé činidlo;
 • doba trvání relace by neměla přesáhnout 8-10 minut; s horečkou nad 37,8 stupňů se postup neprovádí;
 • použitím nebulizéru nelze aplikovat olejové roztoky a odvar bylin.

Kompresorový rozprašovač je poměrně hlučný, ale umožňuje vdechovat všechny praktické léky. Ultrazvuková zařízení jsou tichá, ale významně omezují rozsah používaných léků.

V závislosti na průměru částic léčiva se usazují na určité úrovni dýchacího traktu. Pro zajištění terapeutického účinku na průdušnici je vyžadován průměr 5 až 10 mikronů.

Co lze použít k inhalaci pomocí nebulizéru?

 1. Pro bronchospasmus je předepsán Berodual - bronchodilatátor. Ke třem mililitrům fyziologického roztoku je třeba přidat 10 kapek, 20 kapek nebo 40 kapek ve věku 6 let, 6-12 let a více než 12 let;
 2. Pro bronchospasmus se používá ventolin - bronchodilatátor. K dispozici v mlhovině s 0,1% roztokem, připraveno k inhalaci. 2,5 ml stačí pro jeden postup;
 3. Fluimucil (acetylcystein) usnadňuje vylučování sputa snížením jeho viskozity. Používá se 1 ml, 2 ml nebo 3 ml ve věku 2-6 let, 6-12 let a více než 12 let. Dávka se zředí fyziologickým roztokem 1: 1;
 4. Lasolvan, Ambrobene se používá v dávce 1 ml, 2 ml a 3 ml pro věk 2 roky, 2-6 let a více než 6 let. Doporučený objem se zředí fyziologickým roztokem 1: 1;
 5. Borjomi, Yessentuki, Borjomi - 4 ml na jedno neředěné sezení;
 6. Sinupret je homeopatický lék. Snižuje otok a posiluje místní ochranu. Ve věku 2-6 let, ředění 1: 3, ve věku 6-14 let - 1: 2;
 7. Gedelix má v sobě břečťan. Je rozvedena 1: 2 pro děti do 10 let, ve vyšším věku je dovoleno plemeno 1: 1;
 8. Pertusin se skládá z tymiánu, rozvodů 1: 2 pro děti do 12 let;
 9. Tonsilogon H (bylinný homeopatický lék). Děti do 1 roku - ředění 1: 3, 1-7 let - 1: 2;
 10. Pulmicort produkuje ve formě dítěte 0,25 mg / ml. Používá se s hrozbou laryngospasmu, má silný protizánětlivý a anti-edémový účinek. Děti ve věku 6 měsíců až 12 let - 1 ml k inhalaci, 2 ml fyziologického roztoku.

Každodenní rutina

Aby léčba měla rychlý účinek, je nutné zajistit, aby dítě dodržovalo určitá pravidla:

 • bohatý nápoj díky teplým čajům, mléku se sody, nesycené minerální vodě, želé a kompotům;
 • lůžko - k obnovení vnitřních sil těla;
 • vitamínové potraviny (čerstvá zelenina, ovoce, bujóny, obiloviny). Zakázané studené nápoje, pikantní a tučné potraviny;
 • neměli byste hlasitě křičet, protože výkřik může vyvolat záchvat kašle;
 • rodiče si musí pamatovat na mokré čištění a zvlhčování vzduchu v dětském pokoji;
 • To vyžaduje nedostatek kontaktu s lidmi s ARVI.

Dětská choroba rodičů je obdobím testování, kdy by neměli ztratit náladu, ale striktně dodržovat pokyny lékaře. Tím se vyhnete komplikacím a rychle obnovíte dobré zdraví dítěte.

Po uzdravení se musíte zapojit do posilování imunitního systému prostřednictvím kalení, sportovních aktivit a úprav vody.

Jak léčit tracheitidu u dětí, příčiny a příznaky onemocnění

Tracheitida

Tracheitida - zánět tracheální sliznice. Vyskytuje se na pozadí akutních respiračních virových infekcí, častěji s chřipkovým virem a parainfluenzou. Suchý kašel, bolest v hltanu, horečka - s takovými příznaky začíná u dětí tracheitida, léčba trvá přibližně dva týdny. Ve vzácných případech existují komplikace: bronchitida a bronchiální pneumonie.

Anatomické rysy dýchacího traktu u dítěte jsou takové, že virová infekce, která se dostává do nosohltanu, rychle klesá do dolních dýchacích cest. Proto existují všechny druhy "ity", které indikují zánětlivý proces v určité sekci: faryngitida - v krku, laryngitida - v hrtanu, bronchitida - v průduškách. Podle mezinárodní klasifikace nemocí (ICD) se tracheitida označuje jako onemocnění horních cest dýchacích, i když trachea patří k dolním částem.

Kdy a proč

První dítě s tracheitidou se může pohybovat po šesti měsících. Potom se nemoc může objevit v každém věku, ale je častější u předškoláků. Děti trpí tracheitidou na podzim, v zimě, na jaře - během období šíření ARVI. Jaké jsou příčiny zánětu průdušnice?

 • Respirační virové infekce. Na sliznici průdušnice nejčastěji usazují viry chřipky a parainfluenzy, stejně jako koronaviry a adenoviry.
 • Bakteriální infekce. Nejčastěji je bakteriální tracheitida způsobena streptokoky, pneumokoky, hemophilus bacilli, chlamydií a mykoplazmou.
 • Tendence k alergiím. U dětí s alergiemi, s chronickou alergickou rýmou, astmatem, je tracheitida mnohem běžnější.
 • Vnější podněty. Suchý a teplý vnitřní vzduch, přítomnost tabákového kouře, environmentální situace (znečištěný vzduch z průmyslových oblastí, výfukové plyny) - všechny tyto faktory mohou ovlivnit výskyt onemocnění.
 • Dědičná, chronická onemocnění a patologie dýchacího ústrojí. Slabý imunitní systém a chronické zánětlivé procesy často vyvolávají zánět průdušnice.

Je pozoruhodné, že tracheitida jako nezávislé onemocnění je vzácná. Obvykle je výsledkem zánětu nosohltanu, hltanu, hrtanu, průdušek. Výsledkem jsou nemoci s dysfunkčními názvy: laryngotracheitida, tracheobronchitida, faryngotracheitida, rhinotracheitida, rinofaringotracheitida.

Známky nemoci

Příznaky tracheitidy se mohou objevit s různou závažností a konzistencí v závislosti na patogenu.

 • Typické znaky ARVI. Bolesti těla, horečka často subfebrilní (až 38 ° C), méně často febrilní (až 39 ° C), rýma, lechtání, sucho v krku, bolest v krku a hrudní kosti, kašel.
 • Uvádí kašel. Stává se suchý, paroxyzmální, neproduktivní, bez sputa v počáteční fázi onemocnění. Pokud se jedná o virovou infekci, hlen je jasný, pokud je bakteriální infekce žlutá, hnisavá. Kašel je v noci horší, ráno je možné sputum. Čím mladší je dítě, tím je kašel neproduktivní. U kojenců může být kašel zcela chybí, protože reflex kašle není zcela vytvořen. Místo toho může být regurgitace, zvracení.
 • Tvrdé dýchání, suché rales. Zjištěno během lékařské prohlídky. Někdy je pro lékaře obtížné diagnostikovat „tracheitidu“, protože jeho příznaky mohou být podobné laryngitidě, bronchitidě nebo faryngitidě. Hlavní rozdíly jsou: s laryngitidou je chraptivý hlas a štěkavý kašel; s bronchitidou se objeví bolestivý kašel se sputem; S faryngitidou je bolest v krku a pouze suchý kašel bez sputa.

Jaké léky může lékař předepsat

Pokud se sekundární bakteriální infekce nepřipojí, tracheitida je účinně léčena doma. Ale dítě musí být vyšetřeno pediatrem a předepsat léčbu.

 • Antipyretika. Aplikujte pro symptomatické indikace. Pokud dítě obvykle toleruje zvýšení teploty, obvykle se nesníží na 38,5 ° C.
 • Antivirová činidla. Jmenován v prvních 48 hodinách po nástupu SARS. Pokud existují známky tracheitidy, která je způsobena chřipkou, dává smysl dávat léky proti chřipce. V ostatních případech je užívání antivirotik sporné. Někteří lékaři nejsou v žádném spěchu předepsat "Viferon", "Influcid", "Cycloferon", obsahující interferon. Stimulace imunitního systému není vždy prospěšná, v některých případech může vyvolat patologickou produkci autoimunitních těl.
 • Mukolytické léky. Pokud se produktivní kašel neobjeví ve 3. den nemoci, je obtížné uvolnit sputum a má viskózní strukturu, předepisují se léky syntetického původu: „Bromhexin“, „ACC“, „Ambroxol“, „Mucobene“ a další. Mukolytika nejsou zpravidla předepisována dětem mladším 2 let, protože nejsou schopny vykašlávat přebytečné sputy.
 • Vykašlávací léky v léčbě tracheitidy u dětí. Nejčastěji se jedná o bylinné léky ve formě sirupů, kapek, tablet. Jmenován neproduktivním, suchým kašlem pro nejbližší možné uvolnění sputa. Tyto léky obvykle obsahují takové bylinky: marshmallow, lékořice, anýz, jitrocel, tymián, elekampan, oregano. Nejznámějšími komerčními názvy jsou „Gidelix“, „Doctor Mom“, „Herbion“, „Bronchipret“, „Linkas“ a další. Tyto léky jsou předepisovány s opatrností kojencům z důvodu rizika asfyxie, která může vést k tvorbě hojného sputa a silného reflexu zvracení.
 • Antibiotika. Používá se pouze pro bakteriální tracheitidu. Hlavní indikací pro použití je hnisavé sputum. V této situaci je důležité určit citlivost bakterie na antibiotikum, proto je nutné provést zpětné vzdutí. Antibiotika makrolidové skupiny, peniciliny a cefalosporiny jsou účinné při léčbě bakteriální tracheitidy.
 • Antitusika. Potlačte reflex kašle. Jsou aplikovány striktně podle lékařského předpisu pouze v případě, že je to obsedantní, vyčerpávající kašel, který dosahuje zvracení. Nejznámější drogy: "Tusin Plus", "Sinekod", "Bronholitin", "Libeksin" a další.
 • Léky s obálkovým efektem. To může být sirup nebo pastilky s výtažky z lékořice, akátu, eukalyptu, třešně. Pokud si tyto léky nemůžete koupit, můžete si připravit třešňové želé, které obalí sliznici a zabrání vzniku reflexu kašle.
 • Protizánětlivé léky. Jsou předepisovány pro dlouhodobý kašel, často v kombinaci s antibiotiky. Nejznámější obchodní názvy: "Erespal", "Bronhomax", "Inspiron", "Fosidal".

K úplnému uzdravení dochází za dva týdny. Někdy může dítě kašlat. Mnoho rodičů má otázku: je možné chodit? Lékaři nezakazují krátké procházky ve druhém týdnu nemoci, pokud se dítě cítí dobře, nemá žádnou teplotu a venku není žádný tvrdý mráz. Při chůzi je vhodné hrát aktivní hry.

Jak léčit tracheitidu doma

Jak léčit tracheitidu u dítěte doma? Je nutné vytvořit takové podmínky, které usnadní průběh onemocnění a urychlí zotavení. Co mohou rodiče dělat?

 • Zajistěte chladný, vlhký, čerstvý vzduch. Během topné sezóny je obtížné udržet tyto parametry, ale je to velmi důležité: teplota vzduchu v místnosti by neměla překročit 20 ° C a vlhkost by měla být mezi 50 a 70%. Je třeba provádět pravidelné větrání, mokré čištění.
 • Dieta Jídlo by mělo být lehké, očištěné, nekyselé, aby nedocházelo k dráždění sliznice. Sloužil pouze ve formě tepla. Vyloučit potraviny s vysokým obsahem alergenů.
 • Pití Čím více tekutina, tím lépe. Zvláště pokud teplota trvá několik dní. Můžete připravit kompoty ze sušeného ovoce, ovocné želé z bobulí. Pití velkého množství vody odstraní toxiny z těla, ředí sputum, což usnadní kašel.
 • Rozptylující postupy. Můžete si vznášet nohy, dát hořčičnou omítku pouze v nepřítomnosti teploty.
 • Posturální (drenážní) masáž. Jak to udělat? Dospělý položí dítě na břicho. Nejdříve je třeba táhnout záda, po které budete provádět poklepávání z horní části ruky shora dolů, aniž by to ovlivnilo oblasti páteře. Po takových masážních pohybech se hlen dobře odchýlí. Půl hodiny před masáží můžete dát své dítě vykašlávání drogy rostlinného původu.

Více o inhalaci

Je užitečné dýchat vlhký vzduch, zatímco sedí vedle ultrazvukového zvlhčovače. Parní inhalace lze provádět na základě bylinných přípravků na hrudi a esenciálních olejů. Ne všichni lékaři doporučují dýchání nad párou, zejména pokud má dítě štěkavý kašel, chraplavý hlas, potíže s dýcháním. Tyto příznaky mohou znamenat začátek laryngotracheitidy (falešný záď). Přečtěte si více o značkách a nouzové péči o laryngotracheitidu v našem dalším článku. Je zakázáno používat parní inhalaci u kojenců. Za prvé, drobky se mohou spálit. Za druhé, pod vlivem páry může suchý hlen nabobtnat a dítě má nedostatečně vyvinutý reflex kašle, aby se od něj osvobodil. To může vést k selhání dýchání.

Pokud je v domě nebulizátor (zařízení pro inhalaci s rozptýleným rozptylem léčiv), při léčbě tracheitidy můžete jako tekutinu pro postřik použít fyziologický roztok a minerální vodu. Rozprašovací inhalace zvlhčují sliznici a ředí sputum. Všechny léky pro použití v nebulizéru předepisuje pouze lékař.

Léčba tracheitidy u dětí je primárně zaměřena na to, aby byl kašel suchý, neproduktivní. Pro tento účel se používají léčivé vykašlávací přípravky rostlinného a syntetického původu. Důležitá jsou také další opatření: drenážní masáž, inhalace, rušivé postupy, hojné pití, zajištění vlhkého a chladného vnitřního vzduchu.

Jak léčit tracheitidu u dětí a dospělých doma - inhalace, léky a lidové prostředky

Zánět sliznice průdušnice akutní nebo chronické povahy se nazývá tracheitida. Tento patologický nález je jedním z projevů respiračních infekcí, takže je často zaznamenán v jarním, podzimním a zimním období roku. U většiny pacientů se tracheitida vyvíjí na pozadí virových nebo bakteriálních onemocnění nosohltanu. Po několik týdnů trpí pacient kašlem, který, pokud se neléčí, může dokonce vést k asfyxii. Z tohoto důvodu je důležité znát nejen známky tracheitidy, ale také způsoby její léčby.

Co je tracheitida?

Toto je název zánětlivého procesu tracheálního epitelu (tubulární orgán spojující průdušky a hrtan), který je vyvolán virem, bakteriemi nebo kvasinkami podobnými houbami. Hlavní patogeny onemocnění:

 • houby rodu Candida - infikují ústní dutinu;
 • mikrobiální látky - stafylokoky, streptokoky, hemophilus bacily, které jsou typickými zástupci mikroflóry hltanové sliznice;
 • viry - chřipka a parainfluenza, adenoviry, u kterých se nejčastěji vyvíjí tracheitida.

Také onemocnění se může objevit pod vlivem fyzikálních nebo chemických faktorů. Běžné příčiny tracheitidy jsou:

 • infekce během autoinfekce nebo komplikace faryngitidy, sinusitidy, angíny, bronchitidy, tuberkulózy, laryngitidy, rýmy a dalšího chronického zánětu dutin;
 • obecné nebo lokální snížení imunity v důsledku nachlazení nebo chřipky.

U dětí je hypotermie často příčinou tracheálního zánětu. Dospělí, kteří mají špatné návyky ve formě kouření a zneužívání alkoholu, spadají do jiné rizikové skupiny. Pravděpodobnost zánětu průdušnice je vysoká a:

 • zranění tohoto orgánu;
 • kontakt s infekčními a potravinovými alergeny;
 • dlouhodobé vdechování příliš suchého, studeného nebo vlhkého vzduchu, který způsobuje podráždění sliznic;
 • tracheostomie (tracheální disekce);
 • dlouhý pobyt v prašné nebo kouřové místnosti.

V závislosti na onemocnění, na jehož pozadí má průdušnice zánět, se rozlišují jednotlivé formy onemocnění: laryngotracheitida, tracheobronchitida, rhinofaryngotracheitida. Pro etiologický faktor je tracheitida:

 • infekční;
 • virové;
 • bakteriální;
 • smíšené
 • alergický;
 • infekční alergie.

Vzhledem k povaze toku je tracheitida rozdělena na akutní a chronickou. Pro druhé je charakteristické, že doby remise jsou nahrazeny exacerbacemi onemocnění. Během vyšetření lékař odhalí, že tracheální sliznice je oteklá a v ní se nahromadilo hnisavé tajemství. Vysychá a vyvolává vznik kůry. Komplikace chronické tracheitidy jsou hypertrofie a atrofie tracheální sliznice.

Akutní forma má výraznější symptomy. U lidí teplota prudce stoupá na 38,5-39 stupňů. Na jeho pozadí existují další známky tracheitidy:

 • horečka
 • zimnice;
 • bolest hlavy;
 • oteklé lymfatické uzliny;
 • pálení a bolest v krku;
 • nespavost;
 • zvýšené dýchání;
 • rýma;
 • bolest na hrudi;
 • celková slabost těla.

Léčba tracheitidy

Onemocnění je dobře léčitelné, a to jak v akutní, tak v chronické formě. I v případě zdlouhavého vývoje zůstává výhled příznivý. K remisi dochází po 1-2 týdnech, ale v chronické formě může trvat až 3-4 měsíce. Léčba tracheitidy u dospělých je zaměřena na:

 • odstranění patogenu;
 • reliéf pacienta;
 • stimulace imunitní reakce.

Pokud kultura nátěru odhalila přítomnost bakterií, pak jsou předepsána antibiotika. Vzhledem k tomu, že výsledky analýzy lze získat pouze 1-2 týdny po testu, provádí se empirická terapie až do tohoto okamžiku. To znamená, že pacientovi je předepsáno antibiotikum s nejširším možným rozsahem účinku. V tomto případě je osobě s oslabeným imunitním systémem předepsána vyšší dávka.

Když má pacient horečku, kašel a sputum s hnisem, používá se několik antibiotik najednou. Zpravidla se používají následující antibakteriální léčiva:

 • Série penicilinu. Indikace pro jejich použití - léčba akutní tracheitidy. Klinické studie prokázaly účinnost takových léků jako Flemoxin Solutab, Augmentin, Amoxiclav.
 • Cefalosporinové skupiny. Používá se pro alergii na penicilin. Příklady jsou Cefixime a Axetine. Používá se ve formě tablet a ve formě injekcí, ale každý 1 krát denně.

Léčba chronické tracheitidy u dospělých je zřídka prováděna antibiotiky, protože s touto formou kurzu jsou neúčinné. Pouze během exacerbace mohou být taková antibakteriální činidla použita: doxycyklin - při počáteční dávce 0,2 g denně a potom při 0,1 g denně; nebo ampicilin - každý den po dobu 2-3 g. Silný kašel pomáhá léčit antitusika: Libexin, Kodein, Glaucin. Pro usnadnění procesu vypouštění sputa je pacientovi doporučeno užívat vykašlávací léky:

 • Infuze Althea;
 • hydrogenuhličitan sodný;
 • Thermopsis;
 • Jodid draselný 3%;
 • Chlorophyllipt.

Tyto léky mají navíc imunostimulační účinek. Vitamíny také pomáhají aktivovat ochranné funkce těla: A, kyselina askorbová. K léčbě zánětu průdušnice virové etiologie je nutné antivirotikum. Léčebný režim pro tuto formu onemocnění je následující:

 • v počáteční fázi onemocnění - 0,1 g rimantadinu až 3krát denně;
 • užívání paracetamolu při teplotě;
 • tepelná inhalace a zahřívání nápojů;
 • perorální výplach s interferonem - 0,6 mg pro každý postup.

Jak léčit doma

Bez ohledu na formu tracheitidy by měla být léčena a dodržována řada zásad. Vzhledem k tomu, že nemoc má příznivou prognózu, je možné se s ní vypořádat doma. Hlavní podmínkou je integrovaný přístup. Základem léčby jsou antibakteriální nebo antivirotika. Kromě předepsaných léků:

 • odpočinek na lůžku po dobu 5-7 dnů;
 • pít dostatek čaje, ovocných nápojů, odvarů;
 • pravidelné mokré čištění v místnosti;
 • inhalací za použití nebulizátoru s použitím fyziologického roztoku, roztoku sody, minerální vody, Lasolvanu nebo Mukolvanu;
 • kloktání s roztoky mořské soli, eukalyptu nebo odvarů bylin až 3x denně;
 • resorpci bonbónů (Strepsils) s antiseptickými, analgetickými a změkčujícími účinky;
 • dieta založená na řídkých porcích a vývarech a kromě kyselých, studených, kořeněných jídel;
 • akupresura, aktivace biologicky aktivních bodů těla;
 • užívání expektorantů, ale pouze v nepřítomnosti hustého sputa.

Masáže

Jedná se o další metodu, která pomáhá léčit zánět průdušnice. Vlivem masáže je potlačení kašle a posílení imunity. V průběhu řízení jednají podle konkrétních bodů na těle, což jsou hlavní oblasti, které stimulují obranné mechanismy. Tento postup je kontraindikován u onemocnění krve, komplikovaného těhotenství, vysoké teploty.

Masáž se provádí lisováním nebo vibracemi bez pohybu. Ruce maséra by měly být teplé. Během procedury musíte pracovat na:

 1. Bod mezi základnami palce a ukazováčku. Pravidelně se masíruje rotačními pohyby.
 2. Bod přes střed jugulární dutiny (deprese mezi klíční kostí). Jemně se masíruje rotačními pohyby s minutovými přestávkami.
 3. Bod pod sedmým obratlem na krku. Je nutné na něj tlačit 10 až 15 krát, přičemž se krátká přestávka mezi přístupy.

Inhalace

To je jeden z nejdůležitějších postupů pro léčbu tracheitidy. Jeho hlavním cílem je zmírnit kašel. Pro tento postup můžete použít tradiční způsob - inhalace par na pánvi s léčivým odvarem. Další možností je odebrat nebulizátor, který je určen speciálně pro inhalaci. Toto zařízení rozprašuje léčivé látky na zapálené oblasti tracheální sliznice, nad které musí dýchat 7-10 minut. Den by měl být nejméně 2-3 inhalace. Možnosti řešení postupu:

 • fyziologický roztok (hydrochlorid sodný) - pomáhá zvlhčovat sliznici nosohltanu;
 • roztok sody - kašel;
 • alkalická minerální voda - odstraňuje nahromaděné sputy;
 • Mukolvan, Lasolvan - produkty na bázi ambroxolu, které pomáhají kašlat;
 • Berodual - s průvodními obstrukčními plicními chorobami a bronchospasmem;
 • roztok sody s 2-3 kapkami jódu a 3-5 kapkami esenciálního oleje - zvlhčuje a obnovuje sliznici nosohltanu.

Léky

Nejúčinnější proti tracheitidě jsou léky ve formě aerosolů. Postřik lékařské látky pomáhá rovnoměrně rozdělit ji přes sliznici, takže účinné látky mohou proniknout do všech částí průdušnice a průduškového stromu. Obecně se tracheitida léčí v závislosti na základní příčině onemocnění. Vzhledem k tomuto faktoru předepište:

 • antibiotika Azithromycin, Vankomycin, Cykloserin, Teikoplanin, Ceftriaxon, Amoxicilin - v případě infekce sliznice průdušnice;
 • antihistaminika Zyrtec, Suprastin, Desloratadin, Loratadin, Hifenadin - v případě alergické povahy onemocnění;
 • Antivirová léčiva Oseltamivir, Proteflazid, Interferon, Grippferon, Remantadin, Arbidol - s virovou etiologií onemocnění.

Při vysokých teplotách se navíc používají antipyretika: Aspirin, Analgin, Paracetamol, Ibuprofen. Antiseptické a expektorační léky pomáhají eliminovat symptomy onemocnění:

 • Sinekod - vykazuje protizánětlivou a antitusickou aktivitu;
 • Lasolvan - stimuluje pohyblivost bronchiálního stromu;
 • Erespal - posiluje lokální ochranu dýchacích cest;
 • Bioparox - antiseptikum s antifungálními a antibakteriálními účinky.

Tracheitida je léčena různými formami drog. Kromě aerosolů, sirupů, tablet jsou účinné roztoky. Populární jsou následující léky:

 1. Grippferon Sprej na bázi interferonu a kapky. Vykazují antivirové, imunomodulační a protizánětlivé účinky. Indikováno pro léčbu chřipky a SARS. Dávkování závisí na věku pacienta. Kontraindikace: závažná alergická onemocnění, citlivost na interferon. Výhoda - vedlejší účinky jsou vzácné.
 2. Lasolvan. K dispozici ve formě tablet, roztoku, dětského sirupu a pastilek na bázi ambroxolu. Všechny formy uvolňování snižují frekvenci a intenzitu kašle. Lasolvan pomáhá léčit bronchitidu, pneumonii, bronchiektázii, patologii dýchacích cest, doprovázenou produkcí sputa. Denní dávka na základě formy uvolnění: 25 kapek, 3 tablety, 10 ml sirupu (pro děti) až 3krát. Vedlejší účinky: poruchy trávení, alergie, poruchy chuti. Kontraindikace: těhotenství, kojení. Výhoda - léčba Lasolvanem pomáhá zkrátit dobu trvání antibiotik.
 3. Azithromycin. Na základě stejné komponenty. Má širokou baktericidní aktivitu. V otolaryngologii se používá k léčbě tonzilitidy, faryngitidy, sinusitidy, pneumonie, otitis media a dalších patologií horních cest dýchacích. Dávkování tablet a tobolek předepsané pouze lékařem. Kontraindikace: patologie ledvin a jater, individuální intolerance na makrolidy. Vedlejší účinky by měly být objasněny v pokynech, protože jsou četné. Výhoda - tolerovaná pacienty lépe než peniciliny.

Jak léčit kašel tracheitidou

Mukolytika a vykašlávání pomáhají vyrovnat se s kašlem. V principu jednání se mírně liší. Léčiva vykašlávání působí na centrum kašle v mozku, což je důvod, proč se průdušky začnou aktivněji zmenšovat. Výsledkem je vypuzení sputa. Mukolytika rozkládají molekulární vazby uvnitř hlenu, což ho činí tekutějším. Pomáhá přirozeně dostat příliš husté sputum.

Pokud má hlen viskózní konzistenci, lékaři doporučují jeho léčbu nejprve mukolytiky. Když se sputum snadno odděluje, můžete přejít na vykašlávání drog. Obecně platí, že následující léky jsou účinné pro kašel pro tracheitidu:

 1. Sinekod. Obsahuje butamirát, má bronchodilatační účinek. Zobrazeno s tracheitidou, černým kašlem, suchým kašlem, bronchitidou. Zákaz těhotenství, krvácení z plic. Dragee je kontraindikován u dětí do 6 let, kapky - do 2 měsíců, sirup - do 3 let. Z nežádoucích účinků se projevila ospalost, nevolnost, bolest hlavy, závratě. Dávka závisí na formě uvolnění a stáří. Výhoda - účinek je pozorován 1,5 hodiny po podání.
 2. Bromhexin. Pojmenovaná pro účinnou látku v kompozici. Má expektorační, mukolytické a antitusické účinky. Pomáhá při léčbě obtížného viskózního sputa. Kontraindikován u žaludečních nebo dvanáctníkových vředů, kojení, věku do 2 let, těhotenství v 1 trimestru. Vedlejší účinky: bolesti hlavy, exacerbace peptického vředu, závratě, nevolnost, alergie. Dávkování: 8-16 mg tablety nebo sirup až 3-4 krát denně. Výhoda - možnost využití pro léčbu dětí.

Jak vyléčit tracheitidu u dítěte

Základem léčby tracheitidy u dětí jsou antibiotika a protizánětlivá léčiva. Nejúčinnější a nejbezpečnější pro ně je Sumamed:

 • na bázi azithromycinu;
 • vyrábí se ve formě prášku, ze kterého je připravena suspenze pro děti;
 • má širokou škálu antimikrobiálních účinků;
 • v otolaryngologii se používá při onemocnění horních cest dýchacích;
 • pro děti se používá v dávce 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti 1 krát denně po dobu 3 dnů;
 • kontraindikováno při poruše ledvin a jater, citlivosti na makrolidy, současném užívání s ergotaminem nebo dihydroergotaminem.

Nežádoucí účinky Sumamed stojí za to studovat v návodu pro tento lék, protože jsou uvedeny ve velkém seznamu. Výhodou léčiva je možnost použití prášku od jednoho měsíce věku, sirup od šesti měsíců, tablety od 3 let. K léčbě dětí z pomoci tracheitidy a řešení pro inhalaci. Lék Berodual je populární:

 • obsahuje fenoterol a ipratropium bromid;
 • je ve formě roztoku pro inhalaci a aerosolu, který vykazuje bronchodilatační účinek;
 • indikováno pro bronchiální astma, emfyzém, chronickou bronchitidu, jiné nemoci dýchacího ústrojí s jejich reverzibilním blokováním.

Děti starší 6 let mají 2 inhalace Berodual aerosolu až 3krát denně. Roztok se používá k inhalaci za použití nebulizéru. Pro proceduru pro 3-4 ml fyziologického roztoku vezměte 20-80 kapek Berodualu (děti starší 12 let). Ve věku 6-12 let je dávka 10-20 kapek, méně než 6 let - množství léčiva se vypočítá ze stavu 25 ug ipratropia a 50 ug fenoterolu na 1 kg hmotnosti. Výhodou přípravku Berodual je možnost jeho využití od velmi mladého věku. Kontraindikace a nežádoucí účinky jsou četné, proto by měly být objasněny v návodu k léku.

Léčba nemocí během těhotenství

Během porodu lékaři doporučují léčit tracheitidu lidovými a fyzioterapeutickými metodami. Antibiotika jsou předepsána pouze tehdy, je-li to naprosto nezbytné. Léčba tracheitidy u těhotných žen má následující schéma:

 • odpočinek na lůžku po dobu 5-10 dnů;
 • vzít si Lasolvan před spaním nebo Sinekod k odstranění kašel;
 • pít hodně teplého čaje s citronem nebo mlékem;
 • provádět 2-3 inhalace denně.

Pokud jsou požadována antibiotika, lékař předepíše Sumamed, který nemá škodlivý účinek na zdraví ženy a dítěte. Použití cefalosporinových antibiotik je povoleno. K odstranění kašle můžete použít:

 1. Libexin. Obsahuje prenoksdiazin, má antitusickou aktivitu. Výhody: nezpůsobuje závislost, neinhibuje procesy dýchání. Je indikován pro chřipku, astma, neproduktivní kašel, bronchitidu. V případě intolerance na galaktosu je zakázána, hojná tvorba sputa, stav po inhalační anestezii. Vedlejší účinky zahrnují sucho v ústech a krku, bolest žaludku, zácpu, nevolnost. Dávkování - 100 mg až 4krát denně.
 2. Sirup z kořenů lékořice. Bylinný lék vykazující vykašlávání. Pomáhá při léčbě onemocnění plic a horních cest dýchacích. Dávkování - 1 dezertní lžička 3x denně. Po užití pálení žáhy jsou možné nevolnosti a alergie. Kontraindikace: gastritida, exacerbace peptického vředu, vysoká citlivost na kořen lékořice. Výhodou je vysoká koncentrace vitamínu C, která aktivuje imunitní systém.

Léčba lidových prostředků

Tracheitida může být léčena tradiční medicínou, ale pouze v kombinaci s léky. Netradiční metody jsou výhradně pomocné. Před použitím je také vhodné se poradit s lékařem. Mezi účinné recepty proti tracheitidě patří:

 1. Pro 2 šálky vařící vody trvat 2 lžíce. Já cibule slupka. Nafoukněte výrobek do termosky po dobu 2-4 hodin, použijte pro kloktání až 5-6 krát denně. Roztok by měl být teplý, ne hořící.
 2. Nalijte do pánve horké vody, jejíž teplotu můžete tolerovat. Nalijte hořčici. Udržujte nohy ve vodě, až se zahřeje.
 3. Smíchejte 1 lžičku. rostlinný olej, med a hořčičný prášek. Zahřívejte je ve vodní lázni, přidejte 1,5 lžíce. Já vodka. Směs položte na gázu, připevněte k hrudníku, otočte do teplého šálu nebo šálu. Nechte na noc komprimovat.
 4. Zahřejte sklenici mléka, přidejte 1-2 lžičky. medu Pijte tento nápoj každý den před spaním až do úplného uzdravení. Výrobek by měl být teplý. Musíte ho pít v malých doušcích.
 5. 500 ml vroucí vody vezme 2 lžíce. Já listy a ovoce ostružin. Infuzi nechte 1 hodinu. Pijte během dne místo běžného čaje.

Symptomy a hlavní pravidla pro léčbu tracheitidy u dětí

Tracheitida je onemocnění, které může být kombinováno s jinými patologiemi horních cest dýchacích. Děti nad 5 let trpí tímto zánětem sliznice v oblasti průdušnice. Je způsobena patogeny virových a bakteriálních infekcí. V článku se dozvíte o příznacích a léčbě tracheitidy u dětí.

Formy a příčiny nemoci

Průdušnice je dutá trubka umístěná mezi průduškami a hrtanem, která se skládá z chrupavčitých polotovarů. Kašel jako hlavní příznak tracheitidy se vyskytuje v důsledku porážky nervových zakončení vnitřního povrchu tracheální sliznice.

Odborníci identifikují infekční a neinfekční povahu tracheitidy v závislosti na patogenu. Patogeny jsou virové (rhinosyncytiální virus, enterovirus, spalničky nebo virus chřipky, adenovirus) nebo bakteriální. Mezi ně patří pertusový bacil, hemofilní infekce, pneumokoky a stafylokoky.

Onemocnění může mít formu fungální, smíšené nebo alergické povahy. Z jiných důvodů pro rozvoj nemoci patří dlouhodobá inhalace nadměrně studeného nebo nedostatečně zvlhčeného vzduchu dítětem, v silně uzené místnosti, podchlazení, slabá imunita.

Klinický obraz je schopen odrážet akutní nebo chronickou tracheitidu. Podle původu je onemocnění primární a sekundární. Může mít také formu tracheobronchitidy, laryngotracheitidy nebo rhinofaryngeální tracheitidy. Tracheitida se často stává hypertrofickou s oteklými sliznicemi a dilatačními cévami, stejně jako atrofickou - se ztenčenou sliznicí.

Hlavní příznaky

Akutní období je v průměru od 5 do 10 dnů. Poté následuje doba zotavení - rekonvalescence, kdy přetrvávají symptomy reziduální tracheitidy, které postupně ustupují po několika týdnech.

Příznaky onemocnění jsou horečka až 37 - 37,5 ° C, s těžkou formou až 38 ° C nebo vyšší. K dispozici je také charakteristický suchý nebo mokrý kašel, potíže s vykašláváním hlenu a sputa, bolestivé pocity v hrudi. Tam je také bolest v orofarynxu, změna v tónu hlasu, vzhled hustého sputa šedavého nebo žlutého zbarvení, někdy s krvavými žilkami.

Během vývoje zánětlivého procesu se intoxikace spojuje v důsledku hromadění toxických produktů rozkladu, dítě se stává pomalým a ospalom, chuť k jídlu se může zhoršit, což vede ke ztrátě hmotnosti.

Diagnostická pravidla

Pro přesné stanovení diagnózy lékaři používají endoskopickou metodu, známou také jako laryngoskopie nebo tracheobronchoskopie. Je těžké shromáždit sputum od dítěte pro bakposev, proto se tracheální aspirace provádí zkoumáním výsledného tajemství přítomnosti virů nebo bakterií.

X-ray hrudníku je také předepsán k odstranění komplikací ve formě bronchitidy nebo pneumonie. Nosohltanová onemocnění spojená s tracheitidou jsou diagnostikována faryngoskopií, rinoskopií, rentgenovými paprsky paranazálních dutin a také výsevem materiálu z hltanu a na základě analýzy alergií.

Kromě pediatra by dítě mělo dostávat rady od pulmonologa, otolaryngologa a alergologa a imunologa.

Organizace léčby

Pro rychlou obnovu jsou použity následující metody:

 1. Dodržování lůžkového klidu v přítomnosti vysoké teploty během horečky.
 2. Pijte dostatek až 1,5 litru denně. Jako detoxikační činidlo bude vhodná vařená voda, kompot, ovoce a ovocná šťáva. Doporučuje se dávat alkalické nápoje, minerální vodu a mléko, předehřáté na 40 - 45 ° C. Farmaceutické infuze šalvěje, heřmánku, matky a nevlastní matky, hrudníkové přípravky pro suchý kašel.
 3. Vyžaduje se dodržovat dietu. Je lepší nabídnout dětem produkty ve vařené, pečené nebo dušené formě. Složky jsou předdrcené, aby se zabránilo jakémukoliv nepohodlí při polykání.
 4. Pro virovou tracheitidu se antivirová léčiva používají po dobu 7 dnů: Alpha Interferon, Interferon, Arbidol, Viferon atd.
 5. V případě bakteriální tracheitidy jsou předepsány systémové antimikrobiální látky po dobu 7–10 dnů, a to: peniciliny („Zetsil“, „Ospamox“), cefalosporiny („cefazolin“, „Cefamezin“). Fluorochinolony a topická antibiotika se také používají ve formě spreje.
 6. Při teplotách nad 38 ° C se používají protizánětlivá a antipyretická léčiva: "Nurofen", "Paracetamol" atd.
 7. Antitusika mohou být nazývána "Gadeliks", "Lasolvan", "Sinekod" a další, vyráběné ve formě tablet, roztoků nebo sirupů. Pokud jsou příznaky bronchiální obstrukce, bronchodilatátor "Berodual" je účinný.
 8. Inhalace s použitím aromatických olejů „Chlorophyllipt“, borovice, jedle, cedrového a eukalyptového aroma napomáhají protizánětlivému a imunostimulačnímu účinku. Ty jsou schopny poskytovat a včelí produkty, med a propolis, také odstraňuje příznaky intoxikace.
 9. Efektivní a perkusní masáž, která se koná dvakrát denně poklepáním prstů na hrudník. Pro získání výsledku stačí 10 postupů.
 10. Pro normalizaci úrovně vlhkosti v dětském pokoji se doporučuje zakoupit zvlhčovač, pro rychlé uzdravení dávají komplex vitamínů A, C a E.

Prognóza a prevence

V akutní formě nemoci v případě včasné diagnózy a adekvátní léčby se dítě zotaví během 10 až 14 dnů. Pokud kašel přetrvává, pediatr a Laura se musí znovu objevit.

Aby se zabránilo dětem, zpevňují tělo, snaží se vyhnout podchlazení, dezinfikují nidi umístěné v ústech a nosohltanu. Nebuďte v prostorách, kde kouří. Účinné a očkování.

Jak léčit tracheitidu u dětí doma

Průdušnice je dutá trubka, která vede z hrtanu do průdušek. Z různých důvodů se tato zkumavka může zapálit, což vede k nemoci, jako je tracheitida. Tracheitida je charakterizována kašlem - dlouhým, oslabujícím, nejčastěji suchým. Tracheitida je poměrně časté onemocnění, zejména u dětí do 5-7 let. Faktem je, že tracheitida málokdy probíhá sama. Vyskytuje se na pozadí respiračních onemocnění a často zůstává v těle po dlouhou dobu. Pokud v týdnu projde prostý chlad, pak chronická tracheitida ve formě přetrvávajícího kašle může trvat měsíce a dokonce roky.

Vzhledem k tomu, že všechny dýchací orgány v těle souvisejí s těstem, tracheitida se vyskytuje jen zřídka. Nejčastěji lékař diagnostikuje tracheobronchitidu, laryngotracheitidu atd. v závislosti na zanícených orgánech. Než začneme uvažovat o způsobech léčby této nemoci, pokusme se pochopit, jak tracheitida u dětí pokračuje, jaké jsou její příznaky a co je příčinou vzniku onemocnění.

Proč vzniká tracheitida

Tracheitida se často vyskytuje na pozadí respiračních onemocnění, ale co může způsobit zánět?

 1. Virová infekce. Nejčastěji dochází k tracheitidě způsobené původcem adenoviru, který může být diagnostikován v důsledku požití viru spalniček, viru chřipky a enterovirů.
 2. Bakterie. Závažnější patogeny jsou bakterie, které se obtížně vylučují bez antimikrobiální terapie. Příčinou vzniku tracheitidy mohou být pneumokoky, stafylokoky, pertusové tyčinky.
 3. Alergie. Někdy se tracheitida vyskytuje na pozadí alergické reakce. Taková tracheitida je nejobtížněji léčitelná, protože příčina a povaha onemocnění není okamžitě pochopena. V tomto případě se objevuje zánět průdušnice způsobený neustálým podrážděním sliznice kašlem a vystavením alergenům. Alergeny mohou být rostlinný pyl, prach, zvířecí chlupy, vůně cigaret.
 4. Poklesy teploty. Při nadměrně horkém nebo studeném vzduchu na jeho sliznici může dojít k zánětu průdušnice.
 5. Špinavý vzduch Nejen alergeny mohou dráždit tracheální sliznici. Pokud na něj dopadají nejmenší částice laku na vlasy, domácí chemikálie, nikotin (což znamená aktivní i pasivní kouření), vyvolává také zánět.
 6. Provokativní faktory. Pokud se tracheitida vyskytuje často, je třeba věnovat pozornost sousedním orgánům, které mohou být zdrojem infekce. Nezapomeňte zkontrolovat zuby zubního kazu - často začíná zánět. Tracheitida může být pozorována na pozadí zvětšených adenoidů nebo sinusitidy - nezapomeňte navštívit ORL.

Je velmi důležité znát příčinu vývoje onemocnění, aby se rozvinula taktika léčby a zabránilo se recidivám.

Jak rozpoznat tracheitidu

Jedním z hlavních znaků tracheitidy je kašel. Nejčastěji je hluchá, nízká, suchá a bolestivá. Během vývoje zánětlivého procesu jsou postižena nervová zakončení, která jsou na tracheální sliznici velmi početná. Receptory jsou podrážděné, dochází k reflexu kašle. Kašel je často doprovázen bolestí uvnitř hrudní kosti. Pokud tracheitida není spojena se zánětem průdušek, je obtížné oddělit sputum, často je viskózní a je velmi malé.

Kašel je zpravidla horší v noci a ráno. To je způsobeno horizontální polohou těla a hlubokým dechem. Kašel s tracheitidou nejčastěji začíná mírným poškrábáním a kašlem a v akutním období je velmi bolestivý a paroxyzmální. Kašel také vzrůstá po běhu, se smíchem, pláčem a emocionálním šokem.

Tracheitida v akutní formě může také změnit hlasové zabarvení. Nejčastěji se hlas stává chraplavým a chraptivým. Tento stav však málokdy trvá déle než 4 dny. Postupem času, zánět ustupuje, hlas se vrací do normálu, kašel se stává měkčí, hlen začíná ustupovat. Od této chvíle se záchvaty vyskytují stále méně a méně.

Během tracheitidy se mění i celkový stav dítěte. Stává se apatickým, ospalým, rozmarným. Pokud se tracheitida vyskytne na pozadí respiračních onemocnění, mohou se vyskytnout související symptomy - zvýšení tělesné teploty, rýma, bolestivé klouby.

Pokud se rýma začne štěkat a pískat - s největší pravděpodobností má dítě laryngotracheitidu. Jedná se o zánět průdušnice a hrtanu. S takovou diagnózou je velmi důležité držet prst na pulsu - zánět může vést ke zúžení respiračního lumen, což může vést k udušení. To je zvláště nebezpečné pro malé děti.

Diagnóza je tracheitida!

Tracheitida u dětí léčí pediatra. Je velmi důležité rozpoznat povahu onemocnění, a pokud je kašel alergický, budete se muset poradit s alergikem. Pokud tracheitida nereaguje na intenzivní léčbu, může být infekční - v tomto případě budete potřebovat specialistu na infekční onemocnění. Pokud zánět ovlivňuje průdušky a plíce, budete se muset poradit s pulmonologem. Když tracheitida přechází na pozadí sinusitidy nebo zvětšených adenoidů - cesta k ORL. Pokud je dítě často nemocné a kašle, i když nejsou žádné provokativní faktory - musíte kontaktovat imunologa.

K tomu, aby diagnóza, pediatr nejprve rozhovor s rodiči pacienta. Je velmi důležité poskytnout lékaři spolehlivé informace - jak dlouho dítě kašle, povahu kašle, kdy se zvyšují záchvaty. Poté lékař naslouchá dítěti pomocí fonendoskopu, který pomůže rozpoznat zvuky při dýchání. Na začátku nemoci jsou slyšet suché rales a těžké dýchání. Pokud se hlen začne vzdalovat, sípání bude vlhké a měkčí. Ve stejné době v plicích sami bez sípání, pouze v případě, že tracheitida dochází spolu s bronchitidou.

Léčba tracheitidy

Léčba tracheitidy je předepsána lékařem, ale představíme vám hlavní skupinu léků, které vám mohou být s touto diagnózou užitečné.

 1. Antivirová činidla. To jsou obvyklé léky, které jsou užívány s SARS. Mezi nimi jsou Kagocel, Arbidol, Viferon atd. Vynikající protizánětlivé léčivo je ibuprofen. Pokud jej užíváte 2-3 krát denně, bez ohledu na teplotu, má protizánětlivý účinek.
 2. Antibiotika. Pokud je povaha onemocnění bakteriální, dochází k výrazné intoxikaci (vysoká horečka, bolest hlavy, letargie, těžký kašel) - měla by se užívat antibiotika. Moderní pediatrie se snaží eliminovat injekce a perorálně podávat antibiotika. To znamená, že lékař pravděpodobně předepíše suspenzi, nikoli injekce.
 3. Antihistaminika. I když dítě není alergické, je velmi důležité dát mu antihistaminika. Mezi nimi, Zodak, Zyrtec, Diazolin, Suprastin - to, co máte doma. Pomohou odstranit otok z hlenu a snížit počet útoků.
 4. Antitusika. Pokud má vaše dítě suchý, oslabující kašel, je obvykle předepsáno antitusikum. Potlačují tracheální křeč a zastavují reflex kašle. Je velmi důležité přestat je používat poté, co se sputum začne oddělovat. V tomto případě mohou antitusická léčiva vést k tomu, že sputum prostě nevychází z plic a vede ke stagnaci. Mezi antitusické léky lze odlišit Sinekod, Herbion proti suchému kašli, kořen lékořice.
 5. Expektoranty. Je-li kašel mokrý, je třeba pomoci tělu, aby to. K tomu můžete použít expektoranty - ACC, Prospan, Lasolvan atd.
 6. Symptomatická léčba. Navíc jsou aktivně používány symptomatické léky - vazokonstrikční spreje a kapky s nazální kongescí, antipyretickými sirupy a tabletami při vysoké teplotě atd.

Nelze se léčit samy - lék může vyzvednout pouze lékař! Zvláště pokud je dítě malé - riziko komplikací je vysoké.

Význam těžkého pití a kvalita ovzduší

Jakmile se virus začne v těle aktivně množit a rozvíjet. Mnozí lékaři říkají, že neexistuje bezpečnější a efektivnější způsob odstranění viru (nesmí být zaměňován s bakteriální infekcí!) Než pít dostatek vody. To znamená, že virus opouští tělo pouze močí. Proto, aby se urychlilo zotavení, dítě musí pít hodně. Nejen šálek horkého čaje s malinami, ale litr tekutiny pro dítě do dvou let. Pokud má dítě 4-5 let, měl by pít jeden a půl litru, pokud je školák, 2 litry tekutiny denně (během nemoci). Je těžké si představit, že by dítě souhlasilo, že pije tolik vody, ale pouze v případě, že se nejedná o jeho oblíbený kompot. Během období nemoci, musíte odložit všechny zákazy tekutin - dítě by mělo pít hodně, ať je něco - džus nebo džus.

Kromě toho velké množství tekutiny přispívá k ředění sputa a jeho předčasnému odstranění. Proto bohatý teplý nápoj, který nám lékaři předepisují, není jen slovem, ale hlavním doporučením. Tato léčba je navíc naprosto bezpečná - dítě má méně chemie ve formě tablet a sirupů.

Je velmi důležité, aby dítě mělo dobrou kvalitu ovzduší. V dusném a špinavém pokoji bude kašel jen zesilovat. Je nutné, aby byl vzduch co nejrychleji nasáván a instalován zvlhčovač, aby se snížila intenzita radiátorů. Za takových okolností bude oživení mnohem rychlejší.

Zahřívání s tracheitidou

Pro zmírnění zánětu a snížení otoků, musíte udělat různé typy topení.

 1. Lázeňský dům Pokud je to možné, jděte s dítětem do lázně, aby dítě dýchalo horký, vlhký vzduch.
 2. Hořčice podnosy. Rozptylující hořčice koupele pro nohy - to je vynikající lék na tracheitidu. Nalijte trochu suché hořčice do misky s horkou vodou, snížit nohy s dítětem. Když se voda ochladí, přidejte horkou kapalinu. Po tomto postupu musíte ležet pod přikrývkou a spát až do rána, na sobě vlněné ponožky.
 3. Komprimuje. Můžete provést oteplování obklady, které pomohou zahřát trachea zóny. Koláče jsou velmi účinné. Pro jejich přípravu smíchejte med, špetku hořčice, vodku, mouku a hnětte těsto z ingrediencí. Hořčice dráždí kůži, zvyšuje krevní oběh v průdušnici, vodka ji bude udržovat v teple po dlouhou dobu, olej chrání pokožku před popáleninami a mouka je nezbytná pro konzistenci. Z těsta připravte plochý dort, připevněte ho k hrudníku, přikryjte fólií a zabalte až do rána.
 4. Hořčičná omítka Je velmi účinné vyrábět hořčičnou omítku proti tracheitidě. V zádech jsou umístěny mezi páteří a lopatkami a na hrudi - vyhýbají se oblasti srdce.
 5. UHF Fyzioterapie je dalším způsobem, jak se zahřát. Obvykle se předepisuje, pokud kašel po onemocnění trvá déle než dva týdny. Typicky je 3-5 postupů dostačujících ke snížení počtu kašelných záchvatů.
 6. Jezevčí tuk. Živočišné tuky mají dlouhodobý ohřívací účinek. Při tracheitidě je třeba dětský prs potřít jezevcem, psím nebo husím tukem, nosit teplý svetr a jít do postele.

Zahřívání různých druhů na samém počátku je zvláště účinné, když je dítě studené nebo se objevil první výtok hlenu z nosu. Po horčicové lázni nemoc ustoupí a nemá čas se vyvíjet.

Inhalace

Inhalace horkých baktericidních par je dalším způsobem léčby tracheitidy. Je velmi účinné provádět inhalace nebulizátorem - pomocí aerosolu, zařízení rozprašuje lék na nejmenší částice tak, aby se lék nedostal do jícnu, ale přímo na tracheální sliznici a plíce, čímž se zvýší léčebný účinek. Je možné provádět inhalace a starým způsobem nalijeme léčivou horkou směs do pánve, přikryjeme ručníkem a aktivně vdechneme výpary.

Malé děti mají potíže s vdechnutím, takže je třeba tuto radu použít. Nalijte kapalinu do pánve a nastavte na maximální oheň. Kapota se nezapne, dveře v kuchyni jsou pevně zavřené. Vezmeme dítě do náruče a vstaneme k vznášející se pánvi. Dítě bude chtít vdechnout výpary a pozitivně ovlivnit zánět průdušnice.

Jako roztoky pro inhalaci můžete použít bylinný čaj, roztok furatsiliny, miramistinu a chlorofyllipt, sůl a minerální vodu, šťávu z česneku a cibule, balzám "Zvezdochka", chlorid vápenatý, olej z tea tree a anýzový olej.

Lidové léky proti tracheitidě

Zde jsou některé účinné recepty domácí medicíny, které vám mohou pomoci vyrovnat se s nepříjemným kašlem.

 1. Masáže Pro usnadnění výtoku sputu z plic při kašli je velmi účinné provádět perkusní masáž. To může udělat fyzioterapeut, a po mamince viděl principy masáže vlastníma očima, ona může opakovat akce sama o sobě doma.
 2. Černá ředkev a med. Vezměte černou ředkvičku a nakrájejte na dva kousky. Ve větší polovině, měli byste udělat dobře a nalijte do něj med. Nechte ředkvičku na pár hodin dát kořenové zeleninové šťávy. Veškerý obsah prohloubení by měl být vypuštěn do láhve a dvakrát denně vypít čajovou lžičku.
 3. Blackberry listy. Blackberry listy jsou schopny zkapalnit husté sputum. Leželi ve skleněné nádobě, nalijeli vroucí vodu a pili místo čaje s citronem, medem a zázvorem.

Tyto jednoduché, ale osvědčené recepty vám pomohou rychle a bezpečně zbavit vaše dítě kašle.

Tracheitida je poměrně časté a běžné onemocnění, které čelí každé dítě nebo dospělý. To však neznamená, že by se tracheitida měla léčit propustně. Pokud jste se dlouhodobě snažili zbavit kašle, otestujte své dítě na alergie. Krevní test na imunoglobulin E vám pomůže určit povahu onemocnění. Chcete-li porazit nepřítele, musíte znát jeho tvář!