Virová pneumonie u dospělých: symptomy a léčba

Virová pneumonie je akutní zánět plic. Vývoj patologie vede k virové infekci, která je přenášena vzduchovými kapičkami.

V 90% případů je u dětí diagnostikována patologie. Léčba onemocnění musí začít okamžitě, jinak hrozí nebezpečí nebezpečných komplikací.

Důvody

Virové infekce jsou hlavní příčinou pneumonie u starších osob a dětí. To je způsobeno slabostí imunitního systému, díky němuž je tělo náchylnější k infekcím. Také virové onemocnění představuje vážné nebezpečí pro těhotné ženy. To může způsobit potrat nebo předčasný porod.

V tomto případě terapie trvá 3 týdny. Pokud má onemocnění závažnější průběh, existuje riziko smrti.

Patologie může být způsobena infekcí různými viry. Mezi nejčastější příčiny infekce patří:

 • cytomegalovirus;
 • parainfluenza;
 • infekce adenovirem;
 • chřipka;
 • herpes infekce 1 a 3 typy;
 • spalničky

Po infekci začnou plíce odolávat infekci. S tím souvisí i rozvoj zánětu v orgánu. Jako výsledek, tam je porušení vstupu kyslíku do těla, který vede k symptomům nemoci.

K infekci viry obvykle dochází prostřednictvím vzduchových kapiček. K tomu může dojít v důsledku kašle nebo kýchání. Příčinou je také kontakt s kontaktním povrchem.

Klinický obraz

Symptomy virové pneumonie jsou často zaměňovány za běžné nachlazení nebo chřipku. Klinický obraz těchto anomálií je téměř identický. Mezi první projevy pneumonie patří:

 1. bolest hlavy s vysokou intenzitou;
 2. zimnice, zvýšená tělesná teplota;
 3. nazální kongesce, výrazná rýma;
 4. bolest na hrudi, respirační selhání, dušnost;
 5. známky intoxikace - projevuje se formou lézí trávicího systému, nevolností a zvracením;
 6. kašel bez sputa;
 7. tělesné bolesti, slabost svalové tkáně, bolestivý syndrom během pohybů;
 8. zarudnutí očí;
 9. rostoucí vlhké rales - mohou být slyšet při poslechu se stetoskopem;
 10. modré končetiny - kvůli kašli;
 11. obecná slabost - tento stav vede k invaliditě.

Vzhled patologie se může objevit postupně. Po určité době existuje riziko bolestivého kašle, který je doprovázen tvorbou krvavých nečistot v tajnosti.

Projevy se každým dnem zvyšují. S tvorbou hnisavých nečistot v tajnosti můžeme hovořit o vývoji bakteriálních komplikací. Zánětlivý proces často postihuje obě plíce, což naznačuje bilaterální formu onemocnění.

Příznaky onemocnění u dětí jsou stejné jako u dospělých. Bez ohledu na věkovou skupinu při absenci kvalitní lékařské péče hrozí riziko vzniku nebezpečných komplikací. V některých situacích vede virová pneumonie k smrti.

Diagnostika

K přesnému stanovení diagnózy a výběru účinných léků pro léčbu virové pneumonie musíte provést následující studie:

 1. X-ray. V případě zánětu viru na obrázku můžete vidět charakteristický vzor sítě. Odpovídá lézi pojivové tkáně.
 2. Krevní test Pokud je na pozadí onemocnění zachován normální objem bílých krvinek, nepřímo to indikuje virovou povahu onemocnění.
 3. Bakterioskopická analýza sputa. Tato studie je nutná v případě podezření na bakteriální infekci. To může zejména znamenat tvorbu hnisavých nečistot ve sputu.
 4. Krevní testy na protilátky proti virům. Studie se provádí v počáteční fázi onemocnění a po 10 dnech. Pokud se množství protilátek zvýší více než čtyřikrát, můžeme hovořit o přítomnosti virové infekce.
 5. Imunofluorescenční studie výtěrů nosohltanu a hltanu. S jeho pomocí je možné detekovat specifický patogen.
 6. Bronchoskopie. Během zákroku zavede lékař v lokální anestézii do dýchacích orgánů pacienta bronchofibroskop vybavený malou videokamerou. Toto zařízení umožňuje kontrolovat plíce a stanovit závažnost jejich lézí. S působivou akumulací sputa je studie doplněna výplachem. Spočívá v mytí orgánů dýchacího ústrojí léčivými roztoky.

Metody zpracování

Starší pacienti, děti do 4 měsíců a pacienti s komplexními patologiemi srdce nebo plic podléhají povinnému přijetí do nemocnice. Nemocniční léčba může být také provedena ze sociálních důvodů.

Lidé, kteří trpí virovou pneumonií, by se měli vždy držet postele. Je přísně zakázáno přenášet nemoc na nohy. Měli byste jíst dostatek kalorií. Denní menu by mělo obsahovat proteinové potraviny a vitamíny.

Pokud je akutní pneumonie spojena s infekcí chřipkou A nebo B, pacientovi jsou předepsány antivirotika s přímým účinkem - zejména ingavirin. Mohou být také použity inhibitory neuraminidázy. Patří mezi ně léky jako Relenza a Tamiflu.

Pro dosažení žádoucího účinku je důležité užívat antivirotika nejpozději 48 hodin po výskytu prvních příznaků onemocnění. Pokud je zánět způsoben infekcí virem varicella zoster, předepište acyklovir. Mohou být také použity deriváty tohoto činidla. Patří mezi ně zejména:

Pro snížení závažnosti příznaků intoxikace se pacientům doporučuje, aby pili hodně. Ve zvláště obtížných situacích je indikováno intravenózní podávání terapeutických roztoků. Pro tento účel může být použit roztok glukózy s koncentrací 5% nebo fyziologický roztok.

Antipyretické léky mohou být použity k normalizaci tělesné teploty. Mezi nejbezpečnější patří nurofen a paracetamol. Je důležité mít na paměti, že viry rychle umírají pouze při vysokých teplotách - více než 38 stupňů. Proto jsou antipyretika předepisována výhradně pro komplexní snášenlivost horečky.

Antitusika mohou být užívána výhradně v počáteční fázi onemocnění v případě suchého kašle, který narušuje spánek člověka. Intenzivní kašel je vážné nebezpečí, protože může vést k nebezpečným komplikacím. Jedná se zejména o spontánní pneumotorax. Po zahájení vylučování sputa by mělo být zastaveno užívání antitusických léčiv.

Léčiva vykašlávání, jako je lasolvan a bronhikum, jsou předepisovány ke zlepšení vylučování sekrecí z dýchacího systému. K tomu lze použít také inhalace s těmito látkami nebo éterickými oleji. Drenážní masáž je považována za velmi účinný postup.

 1. S tímto typem pneumonie lze léčit kyslík. Tato terapie pomáhá vyhnout se vzniku cyanózy a umožňuje včas odstranit dočasný nedostatek kyslíku.
 2. K obnově ochranných sil je zapotřebí použití vitaminových komplexů. Pacientům lze předepsat multivitaminy - vitrum, complivit. Často se také používá kyselina askorbová.
 3. Pokud se kromě virového zánětu vyvíjí bakteriální infekce, je třeba používat antibiotika. Lékař vybere specifický lék v závislosti na závažnosti stavu osoby, věkové skupiny a dalších charakteristik.

Pokud jdete k lékaři včas a jasně dodržujete všechna jeho doporučení, budete schopni léčit virovou pneumonii během 10-20 dnů. Přesné období závisí na celkovém stavu těla a závažnosti onemocnění. Pokud ihned neidentifikujete patologii nebo zvolíte nesprávnou terapii, existuje riziko vzniku srdečního selhání nebo respiračního systému.

Možné následky

Zánětlivý proces může být jednostranný nebo bilaterální. Pravostranná pneumonie je nejčastěji asymptomatická. Pokud léčba nezačne včas, onemocnění začne postupovat a způsobuje těžké komplikace.

Mezi negativní důsledky onemocnění patří:

 • plicní absces;
 • rozvoj pohrudnice;
 • srdeční selhání;
 • otrava krví;
 • léze dýchacího systému;
 • fibróza - je jizevná změna v tkáních plic;
 • prodloužená pneumonie;
 • bronchiální astma;
 • chronická bronchitida.

V některých situacích virová forma onemocnění vede k meningitidě a dokonce ke smrti pacienta. Protože je tak důležité včas zahájit komplexní léčbu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění, je velmi důležité zapojit se do jeho prevence. Zahrnuje následující komponenty:

 1. posilování imunitního systému - používání vitamínů, atletická aktivita, zpevnění;
 2. vakcíny proti spalničkám a chřipce;
 3. vyloučení kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními patologiemi;
 4. odmítnutí navštívit veřejná místa v období epidemií ARVI;
 5. použití antivirotik ve formě mastí;
 6. dodržování hygienických doporučení - důkladné mytí rukou před jídlem a po návštěvě veřejných míst;
 7. včasná léčba virových patologií.

Virová pneumonie je považována za velmi běžnou poruchu, která může způsobit nebezpečné onemocnění. Aby se předešlo závažným zdravotním následkům, je velmi důležité neprodleně konzultovat lékaře, který zvolí vhodnou léčbu.

Zda pneumonie je virová, podrobný popis, stejně jako účinné způsoby, jak identifikovat a léčit nemoc

Virová pneumonie je vzácné, ale nebezpečné onemocnění. Zranitelným skupinám obyvatelstva jsou zpravidla vystaveny: děti, chroničtí pacienti, pacienti se stavem imunodeficience. Na rozdíl od klasické pneumonie má virová pneumonie vlastní klinický průběh, diagnostiku a léčbu. Podívejme se podrobně na charakteristické rysy nemoci, první příznaky a symptomy, co a kolik léčit na různé formy nemoci, stejně jako na to, jak se přenáší během infekce a jak se neinfikovat zdravým člověkem.

Co je to a je nakažlivé pro ostatní

Pneumonie je zánětlivé onemocnění plicní tkáně.

HELP! V pneumonii je v patologickém procesu zapojen plicní parenchymus - část tvořená alveolemi, která je zodpovědná za výměnu plynu.

Ačkoli to může být z různých důvodů, termín „pneumonie“ se běžně používá k označení akutního infekčního procesu. Nejčastějšími patogeny pneumonie jsou bakterie: způsobují až 90% případů této patologie. Méně obyčejně, příčinné faktory pneumonia jsou houby, prvoci a viry.

Následující viry jsou infekční agens zodpovědný za rozvoj pneumonie:

 • chřipka;
 • parainfluenza;
 • adenoviry;
 • rinoviry;
 • respirační syncytiální virus;
 • pikornaviry;
 • enteroviry (skupina ECHO, Coxsackie);
 • méně často je pneumonie způsobena spalničkami, varicellou, cytomegalovirem atd.

Virová pneumonie je vzácná u dospělých pacientů s dobře fungujícím imunitním systémem a bez závažných komorbidit. Rizikem jsou děti, které tvoří 80-90% pacientů.

Zdrojem infekce je obvykle nemocný člověk, který produkuje viry do životního prostředí. Hlavní mechanismy šíření virové pneumonie:

 • ve vzduchu (aerosol): převažující způsob přenosu, který je zodpovědný za převážnou většinu případů onemocnění;
 • kontakt-domácnost: prostřednictvím běžných domácích potřeb;
 • hematogenní a lymfogenní: průnikem virové látky do plicní tkáně z jiných zdrojů v lidském těle s průtokem krve nebo lymfatickou tekutinou.

DŮLEŽITÉ! Virová pneumonie má často kombinovanou bakteriální virovou infekci.

Inkubační doba u dospělých a dětí, tj. časový interval od proniknutí patogenu do těla, dokud se neobjeví první klinické příznaky, závisí na zdroji infekce a může se velmi lišit. Při chřipkové pneumonii je průměrně 1-4 dny, s adenovirem - od 1 dne do 2 týdnů, s parainfluenzou - od 12 hodin do 6 dnů, s cytomegalovirem - až 2 měsíce.

Zánětu plic obvykle předchází porucha ochranných funkcí těla:

 1. Narušení lokálních a obecných imunitních, protizánětlivých systémů: snížená syntéza interferonů, imunoglobulinů, lysozymu.
 2. Vada mukociliárního transportu: odstranění plicních patologických látek z tkáně pohybem řasy epitelu a produkce specifického hlenu trpí.
 3. Porušení struktury a funkce povrchově aktivního činidla: jedná se o komplexní povrchově aktivní látku, která je nezbytná pro udržení normální funkce alveol a zajištění výměny plynu.
 4. Vývoj imunitních zánětlivých reakcí: přispívá k tvorbě imunitních komplexů, které napadají plicní parenchymu.
 5. Poruchy v mikrocirkulačním lůžku a buněčný metabolismus: způsobuje stagnaci krve v kapilárách plic a hromadění patologických produktů metabolismu, které jsou příznivým prostředím pro infekci.

Tyto mechanismy jsou implementovány, když pacient má následující predispoziční faktory:

 • respirační onemocnění (chronická obstrukční plicní choroba, bronchiální astma) a kardiovaskulární (chronické srdeční selhání) systémy;
 • zneužívání alkoholu a kouření;
 • vrozené vady (bronchiektázy, cysty, píštěle dýchacích cest);
 • defekty imunitního systému (primární a sekundární imunodeficience);
 • souběžných infekčních onemocnění (HIV infekce);
 • stáří;
 • nepříznivým ekologickým prostředím a pracovními riziky.

Příznaky pneumonie u dospělých a dětí

Začíná pneumonie, obvykle se symptomy banální akutní respirační infekce. Pacient se obává o kongesci nosu, bolesti hlavy, kašel, horečku, slabost.

V přítomnosti rizikových faktorů nebo pozdní léčby se tyto příznaky zhoršují a vyvíjí se klinický obraz virové pneumonie.

Projevy virové pneumonie závisí na stupni poškození parenchymu (fokální nebo lobarová pneumonie) a jsou rozděleny na obecné a plicní. V případě fokální pneumonie je oblast patologického procesu omezená, v případě lobarové pneumonie se jedná o celý lalok plic. Virová pneumonie je obvykle fokální nebo intersticiální (tj. V patologickém procesu se účastní alveoly a intermediální struktury).

HELP! Pravé plíce se skládají ze tří laloků (horní, střední, dolní), levé - dvou (horní a dolní).

Mezi běžné příznaky patří:

 • horečka: horečka obvykle začíná akutně, od prvních dnů nemoci. Lobarová pneumonie je charakterizována zvýšením teploty až o 39 ° C a vyšší, s doprovodnou zimnicí a mírným zvýšením ve večerních hodinách. Když ohnisko je mírná teplotní reakce, zřídka přes 38.5 ° C;
 • všeobecný syndrom intoxikace: debuty s výskytem celkové slabosti, zvýšená únava během normálního cvičení. Později, bolestivé, lámavé bolesti v kloubech a končetinách (myalgie, artralgie), bolesti hlavy, noční pocení spojit. Pacient má často zvýšený srdeční tep, nestabilitu krevního tlaku. V těžkých případech mohou být spojeny neurologické symptomy (zmatenost, bludné poruchy), urinární (nefritida), zažívací (hepatitida) a další tělesné systémy.

Plicní projevy virové pneumonie:

 • kašel: nejběžnější známkou pneumonie jakékoli etiologie. Zpočátku má suchý charakter, pak se může stát produktivním s těžko oddělitelným mukopurulentním sputem zelené barvy;
 • dýchavičnost: může být zcela nepřítomná nebo může způsobit značné nepohodlí pro pacienta, což způsobuje zvýšení rychlosti dýchání až o 30-40 za minutu. V případě výrazné dušnosti s kompenzačním účinkem se při dýchání podílejí pomocné respirační svaly (svaly krku, zad, přední stěny břicha);
 • bolest v hrudi: vadí pacienta v klidu a zvyšuje se při pohybu kašle. Příčinou je podráždění pohrudnice (serózní membrána plic) a interkonstální nervy. V případě syndromu silné bolesti se odpovídající polovina hrudníku zdržela v dechu. S mírným průběhem bolesti může chybět úplně.

Obraz pneumonie závisí na původci virové choroby. S adenovirovou infekcí, příznaky rhinofaryngitidy, kašel, zvýšení a bolestivost krčních lymfatických uzlin, horečka, příznaky konjunktivitidy se dostávají do popředí.

Komplikovaná pneumonie, plané neštovice se objevují s výrazným zvýšením tělesné teploty, bolestí na hrudi, dušnosti a někdy i hemoptýzy. Coreia pneumonia může začít ještě před výskytem vyrážek a je často komplikována pleurózou.

Zánět plic u viru chřipky se vyvíjí několik dní po prvních příznacích akutní respirační infekce. Chřipková pneumonie se vyznačuje těžkým průběhem, horečkou, kašlem se sputem (včetně krvavosti), bolestí na hrudi, dušností, modravým zbarvením kůže.

V závislosti na závažnosti klinických projevů u dospělých a dětí existují 3 stupně závažnosti virové pneumonie: mírné, střední a závažné.

Klinický obraz pneumonie u dětí do značné míry závisí na věku dítěte. U dětí v prvních letech života je virová pneumonie jednou z nejčastějších infekčních nemocí. Vyjádřili běžné symptomy: horečku, změnu barvy kůže, syndrom intoxikace (letargie, snížená motorická aktivita, slznost). Starší děti trpí projevy charakteristickými pro dospělé pacienty. Mají více plicních příznaků: kašel, bolest na hrudi, dušnost, atd.

Příznaky nemoci bez příznaků

Docela běžnou možností pro rozvoj virové pneumonie je abortivní průběh, který je charakterizován skromnou symptomatologií. Pacient se obává mírných plicních projevů (mírný kašel) na pozadí mírného porušení celkového stavu. Rovněž při absenci symptomů u dospělých a dětí může onemocnění pokračovat bez horečky nebo vzestupu na subfebrilní čísla (ne více než 38 ° C). Abortivní průběh pneumonie je způsoben lokálním zaměřením infekce v plicní tkáni.

Diagnostika

HELP! Detekce a léčba virové pneumonie je prováděna praktickými lékaři, pulmonology, infekčními pracovníky.

Základem diagnózy je lékařské vyšetření se sběrem stížností a podrobnou anamnézou onemocnění. Při objektivním vyšetření může lékař zjistit následující příznaky pneumonie:

 • změna dýchacího hluku při auskultaci plic: nejcharakterističtějším znakem je crepitus („praskání“) při inhalaci, vlhké ralesky (hlavně jemné bublinky) a oslabení dýchání. Možný je také hluk z pohrudnice, vznik bronchiálního dýchání;
 • modravost kůže pacienta, účast křídel nosu a pomocných svalů při dýchání, zvýšení tepové frekvence.

V laboratorních testech je pozornost věnována především změnám v celkovém krevním testu. Dochází k poklesu počtu leukocytů s možným posunem vzorec pro stabilizaci doleva, snížení počtu lymfocytů a eosinofilů, zvýšení ESR.

Při biochemické analýze krve se zvyšuje koncentrace markerů zánětu: CRP, LDH atd.

„Zlatým standardem“ v diagnostice pneumonie jsou metody radiačního zobrazování: radiografie hrudních orgánů ve 2 projekcích nebo počítačová tomografie. Umožňují přesně identifikovat oblast zánětu plicní tkáně, která je vizualizována jako ohnisko zvýšené hustoty. Charakteristickým znakem virové pneumonie je pečeť septa mezi alveoly, a proto se na rentgenovém snímku objevuje vzor sítě.

Konečné stanovení virové etiologie pneumonie není možné bez identifikace viru patogenu. K tomuto účelu se používá izolace virové kultury pomocí kultury sputa, krve, faryngálního materiálu pro speciální živná média a sérologické diagnostiky. V druhém případě se sérum vyšetřuje na přítomnost protilátek proti různým typům virů, které potvrzují příčinu pneumonie.

DŮLEŽITÉ! Diagnóza virové pneumonie je založena na klinických údajích, na epidemiologickém obrazu (tj. Na analýze celkové morbidity), rentgenu hrudníku na hrudníku a na výsledcích sérologických testů.

Léčba

Při mírné nebo střední závažnosti je léčba možná ambulantně. Při těžké hospitalizaci v nemocnici.

Rozlišují se následující hlavní opatření pro léčbu virové pneumonie: t

 1. Vyvážená strava: s dostatečným obsahem bílkovin a zvýšeným množstvím tekutiny.
 2. Etiotropní terapie: provádí se pomocí antivirotik a je zaměřena přímo na patogen. Při infekci virem herpes předepisuje cytomegalovirus acyklovir, ganciklovir, valaciklovir. Pro pneumonii způsobenou virem chřipky, účinným oseltamivirem a zanamivirem. Trvání antivirové terapie je 7-14 dnů. Při smíšených virových a bakteriálních infekcích nutně léčených antibiotiky (peniciliny, cefalosporiny, makrolidy atd.)
 3. Imunomodulační terapie (interferonové přípravky, levamisol, thymalin atd.): Používá se k aktivaci imunitního systému těla.
 4. Léčiva vykašlávání: přispívají k ředění a vypouštění sputa (Ambroxol, Bromhexin, acetylcystein).
 5. Nesteroidní protizánětlivé léky: mají analgetickou a antipyretickou aktivitu, zlepšují blaho pacienta (ibuprofen, paracetamol, diclofenac).
 6. Antitusika: předepsána pro bolestivý kašel, který narušuje celkový stav pacienta (kodein).
 7. Fyzioterapeutická léčba: používá se ke zlepšení respiračních funkcí plic, normalizace metabolických procesů (laserová terapie, magnetoterapie, UHF, elektroforéza).

DŮLEŽITÉ! V některých typech virové pneumonie nejsou žádná specifická antivirotika (adenoviry, parainfluenza, pneumonie spalniček), takže jejich účel není vhodný. V tomto případě se provádí pouze symptomatická léčba.

Principy léčby virové pneumonie u dětí jsou podobné. Dávkování léků je založeno na věku a tělesné hmotnosti dítěte. Při symptomatické léčbě malých dětí jsou léky první linie ke snížení teploty ibuprofen a paracetamol (v sirupu nebo svíčkách).

Prevence

Pro minimalizaci rizika virové pneumonie je třeba dodržovat následující pokyny:

 • očkování: použití vakcín proti virovým agens se vyhne infekci nebo závažným infekcím, jako je chřipka, spalničky, neštovice.

DŮLEŽITÉ! Očkování je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit virové pneumonii. V některých případech poskytuje každoroční imunitu během epidemie (chřipky), v jiných - celoživotní (spalničky).

 • vyvážená strava se spoustou vitamínů a stopových prvků;
 • včasná rehabilitace ložisek chronických infekcí;
 • omezení návštěv na přeplněných místech v období epidemicky nepříznivého;
 • osobní hygiena (mytí rukou, návštěva dýchání po veřejných místech);
 • použití lékařské (oxolinické masti) a osobních ochranných pomůcek bez použití drog (maska).

Užitečné video

Přečtěte si více o virové pneumonii ve videu níže:

Atypický průběh virové pneumonie často vede k pozdní léčbě pacienta k lékaři. To komplikuje průběh onemocnění a může vést k rozvoji nepříznivých účinků. Včasná diagnóza pomáhá minimalizovat rizikové faktory a předepisovat adekvátní léčbu.

Virová pneumonie u dospělých - symptomy, léčba

Přečtěte si o příznacích virové pneumonie u dospělých. Jedná se o velmi nebezpečnou chorobu, zejména pokud má pacient oslabený imunitní systém. Podle Světové zdravotnické organizace se toto onemocnění řadí mezi 8. příčiny smrti.

Co je virová pneumonie - symptomy u dospělých

Virová pneumonie je považována za akutní onemocnění s výrazným zánětlivým procesem, který postihuje dolní části dýchacího ústrojí. Způsobuje viry onemocnění.

Od osoby k člověku se přenášejí vzduchové kapičky, takže je velmi snadné se nakazit.

 • viry B a A;
 • adenovirus;
 • skupiny herpes viru 1 a 3;
 • parainfluenza virus;
 • respirační syncytiální virus.

Virová pneumonie může být vyvolána viry, jako jsou:

 • spalničky;
 • plané neštovice;
 • cytomegalovirus;
 • Epstein - Barr.

Onemocnění se vyvíjí bezprostředně po infekci několik dní. Po 4-5 dnech se váže na bakteriální infekci, která vede ke komplikaci onemocnění a stává se virovou bakteriální.

Hlavní příznaky virové pneumonie jsou:

 • těžké bolesti hlavy;
 • suchý kašel;
 • horečka;
 • zimnice;
 • dušnost a potíže s dýcháním;
 • bolest na hrudi;
 • těžký výtok z nosu;
 • tělesné bolesti a silná slabost celého organismu;
 • příznaky otravy: nevolnost, zvracení, špatný výkon střev;
 • zarudnutí oční bulvy;
 • při poslechu můžete slyšet sípání;
 • častý a násilný kašel vede k modrým končetinám.

Během virové pneumonie je velmi obtížné plně fungovat, protože tělo je velmi slabé a člověk není schopen provádět ani jednoduchou práci.

Symptomy nemoci se mohou objevit všechny najednou, nebo v pořadí priority. Každé období onemocnění je charakterizováno jinak, vše závisí na individuálních projevech viru.

Každý den se nemoc stává obtížnější. Pokud se hlen objevil ve sputu, znamená to, že se nejedná pouze o virus, ale o bakterie.

Podívejte se na video

Inkubační doba onemocnění

Doba inkubační doby závisí na různých faktorech:

 • typ viru, který způsobil nemoc;
 • věku pacienta;
 • individuální charakteristika organismu;
 • zdraví pacienta.

Obecně platí, že inkubační doba u dospělých trvá 1-4 dny, někdy se příznaky mohou objevit mnohem později. Během inkubační doby nejsou pozorovány žádné výrazné symptomy, může být pozorována pouze mírně zvýšená tělesná teplota.

Nejčastěji infikovanou vzdušnou cestou, ale nemoc si můžete vyzvednout v domácnosti. Pokud se virus dostane do domácnosti, může žít v aktivní formě a představovat nebezpečí ještě několik hodin.

Proto, pokud se zdravý člověk dotkne nádobí nebo jiných předmětů, kde je virus, a pak položí ruku na ústa nebo si otře oči, pak se téměř vždy nakazí.

Diagnostika této patologie

Spolehlivě rozpoznat nástup onemocnění a identifikovat původce onemocnění pomůže lékaři, který bude studovat historii, epidemiologickou situaci. Po tom jsou povinné laboratorní, radiologické a fyzikální vyšetření a studium údajů.

Tato choroba se nejčastěji vyskytuje v období vypuknutí ARVI. A doprovázena respiračním selháním různých forem a stupňů.

Během rentgenového vyšetření pacienta lze pozorovat zvýšení intersticiálního vzoru, jakož i přítomnost malých ohniskových stínů v dolním laloku plic. Pro spolehlivou diagnózu studují sputum a bronchiální výplachy.

Po prozkoumání všech testů může lékař vyloučit další nemoci, které mají podobné příznaky a identifikují typ viru, který způsobil virovou pneumonii.

Vlastnosti nemoci bez teploty

Pneumonie bez teploty je mnohem nebezpečnější a může vést ke smutným následkům. Celé nebezpečí spočívá v tom, že člověk si prostě neuvědomuje, že je nemocný, protože neexistují žádné zvláštní příznaky.

Příčiny pneumonie bez teploty jsou takové negativní faktory, jako jsou:

 • oslabená imunita, která nebrání šíření infekce v celém těle;
 • častá a nepravidelná antibiotika, která interferují s uvolňováním sputa z plic;
 • příjem velkého množství antibiotik, což vede k vytvoření příznivého prostředí pro vývoj virů a bakterií;
 • přítomnost trvalého zaměření infekce mandlí, zubů a lymfatických uzlin;
 • časté užívání tablet proti kašli, které narušují uvolňování sputa z těla.

Hlavní příznaky pneumonie bez horečky mohou být identifikovány některými příznaky:

 • bledá kůže;
 • dýchání píšťalkou;
 • při jakékoli fyzické práci dochází k obtížným dýcháním a dušnosti;
 • silná únava;
 • slabost a letargie;
 • nadměrné pocení;
 • častá žízeň;
 • složitost při otáčení těla na stranu;
 • svalové bolesti.

Kolik je tato patologie ošetřena?

Mírná a středně závažná pneumonie se léčí od 1 do 3 týdnů.

Ale úplné uzdravení pacienta závisí na mnoha faktorech:

 • typ patogenu;
 • celkový zdravotní stav pacienta;
 • reakce těla na antibiotika;
 • závažnosti onemocnění.

Záleží na ošetřujícím lékaři, aby rozhodl, zda má pacient jít do nemocnice. Pokud je stav pacienta normální a nic nenarušuje léčbu a závažnost onemocnění je mírná nebo středně závažná, pak můžete plně vyléčit doma.

Jen se ujistěte, že přijdete k lékaři k vyšetření, aby mohl sledovat zdravotní stav a účinek léčby na nemoc. Pokud má pacient těžkou formu virové pneumonie, je nutné jít do nemocnice.

Jako léčba virové pneumonie předepište:

 • antibiotika:
 • léčba kortikosteroidy;
 • užívání tablet proti kašli;
 • užívání antipyretik;
 • časté a hojné pití;
 • kyslíková terapie;
 • zdravé a zdravé potraviny.

Léčba závisí na závažnosti onemocnění a jeho vlastnostech. Tablety a léky jsou předepisovány pouze odborníkem, takže aby nedošlo ke zhoršení stavu, nemusíte sami léčit a pít vybrané tablety sami.

Užitečné video na toto téma

Léčba antibiotiky

Pokud se virová pneumonie váže na bakteriální infekci, lékař předepíše antibiotika pro léčbu.

Specifický nástroj je přiřazen v závislosti na:

 • individuální charakteristika organismu;
 • věku pacienta;
 • závažnosti stavu.

Z těchto stejných faktorů záleží na volbě cesty vstupu léčiva do těla. Antibiotika se podávají intramuskulárně, intravenózně nebo orálně.

Pro léčbu se nejčastěji používají fluorochinolonová antibiotika, mezi která patří:

 • ciprofloxacin;
 • moxifloxacin;
 • levofloxacin.

V první fázi onemocnění se takové léky podávají intravenózně nebo intramuskulárně. Poté jsou předepsány vhodné pilulky.

Vlastnosti léčby bilaterálních odrůd

Léčba virové pneumonie ze dvou stran se provádí v nemocnici. Toto pravidlo platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pouze v takových podmínkách můžeme zjistit hlavní faktor, tj. Účinek léčiv na patogen konkrétního pacienta.

Pro léčbu bilaterální virové pneumonie lze použít taková antibiotika jako:

 • "Cephalexin";
 • "Penicilin";
 • "Fluorochinolon";
 • léky proti makrolidům.

Pokud se nemoc dostala do formy candidy, lékař předepíše antimikrobiální látky. Pro léčbu používají léky, které posilují imunitní systém a také ty, které vyvolávají tvorbu protilátek.

Za účelem lepšího větrání plic a průduškového průduchu se používají následující přípravky:

Aby byla léčba této choroby účinná, nezapomeňte předepsat vitamíny. Pokud pacient trpí silným kašlem, pak předepsat vykašlávání nebo mukolytické látky.

Když teplota těla přechází do normálu, pak určete speciální masážní a fyzioterapeutické procedury, které pomohou posílit tělo. Pacienti musí také provádět pravidelná dechová cvičení.

Když je pacient zdravý, je propuštěn z nemocnice, ale jeden rok po propuštění musí podstoupit vyšetření a musí být vyšetřen. Tyto postupy jsou nezbytné k zajištění úspěšnosti léčby a návratu nemoci.

Pomoc lidových prostředků

Virová pneumonie může být léčena pomocí lidových prostředků, pokud je zkombinujete s léky předepsanými lékařem.

Velmi často bylinky pomáhají s touto nemocí, protože mají protizánětlivé, vazodilatační a antialergické vlastnosti, které pomáhají v boji s virem. Mají mnoho užitečných látek, které zvyšují úroveň imunity a mají pozitivní vliv na stav celého organismu.

Tinktury a bylinné přípravky pomáhají odstranit kašel, odstranit teplotu, zlepšit výkon těla, vrátit sílu bojovat s nemocí. Pokud kombinujete populární recepty s doporučeními lékařů, pak bude mnohem snazší vyléčit virovou pneumonii doma.

Nejúčinnější lidové recepty pro léčbu nemoci:

 1. Podběl Každý den vaříme 2 čajové lžičky květů podbělů, necháme půl hodiny a třikrát denně vypijeme čtvrt šálku.
 2. Infuze aloe a březových pupenů. Ve stejném množství (259 g) vezměte listy aloe a březových pupenů. V oddělené misce smíchejte 0,5 kg másla, stejné množství vepřového tuku, medu a vodky. Toto všechno vložte do nádob na malý oheň a zahřívejte, dokud se nerozpustí veškerý tuk. Umyjte a nakrájejte aloe listy a březové pupeny, navalte je do tenkého plátna a vložte je do hrnce se zbytkem ingrediencí. Když se vaří, odstraňte gázu a zmáčkněte. Vezměte směs jednu lžíci třikrát denně, přidejte k malému množství mléka.
 3. Agave. Listy rozemele a vloží do skleněné nádoby. Přidejte několik lžiček medu a sklenku červeného vína, je lepší vzít si "Cahors". Vše smíchejte a nechte vyluhovat po dobu jednoho týdne. Před požitím, kmen a pít jednu lžíci několikrát denně před jídlem.
 4. Rozinky. Přeskočte 100 g umytých rozinek přes mlýnek na maso a nalijte sklenici vroucí vody. Do ohně umístěte do malé nádoby a vařte 10 minut. Po, kmen a nechte vychladnout. Vezměte odvar několikrát denně v lžíci.
 5. Šípky Namísto čaje, je lepší pít šípky bobule infuze, protože pomáhají tělu rychle zotavit po nemoci. Uvaříme bobule ve sklenici vroucí vody a po půl hodině trvajícího pití každý den.
 6. Směs bylin. Smíchejte ve stejném množství heřmánek, kořen lékořice, oregano, dogrose, plic a jitrocel. Dvě polévkové lžíce směsi nalijte několik šálků vroucí vody a vařte na malém ohni po dobu 10 minut. Nechte vyluhovat 1-2 hodiny a pít třikrát denně ve třetí části skla.

Dobrá pomoc komprimovat z tvarohu a medu. K tomu smíchejte 100 g teplého tvarohu a přidejte několik lžiček medu.

Doporučuje se použít virovou pneumonii k léčbě těchto bylin: t

 • devatenáct;
 • althea léčivé;
 • zopnik;
 • vyboulení;
 • lungfish;
 • společný privet;
 • kamenictví

Možné následky a komplikace

Virová forma pneumonie je považována za jednu z nejnebezpečnějších chorob, která, pokud je předčasně a špatně léčena, může vést k nepředvídatelným následkům a dokonce způsobit smrtelné následky.

Pokud se čas nezabývá léčbou nemoci, může to vést k těmto komplikacím:

 • zánět pohrudnice;
 • absces plic;
 • plicní edém;
 • pleurální empyém;
 • zhoršené respirační funkce;
 • broncho-obstrukční syndrom;
 • infekční toxický šok;
 • meningitida;
 • zánět srdečního svalu;
 • sepse.

Vývoj komplikací a případných následků závisí na zdravotním stavu pacienta a jeho imunitě. Proto, aby nedošlo ke komplikaci virové pneumonie, je nutné se poradit s lékařem při prvních příznacích nemoci, které mají být řádně léčeny, dodržovat lůžko.

Prevence vzniku onemocnění

Aby se minimalizovalo riziko onemocnění nemocnými virovou pneumonií, musíte dodržovat jednoduchá pravidla prevence.

Mezi základní pravidla patří:

 • pravidelné očkování proti tomuto onemocnění;
 • posílení ochranné funkce těla;
 • jíst zdravé potraviny bohaté na vitamíny a mikroprvky;
 • pravidelný přísun zpevňujících vitamínů;
 • osobní hygiena;
 • pravidelné posilování těla prostřednictvím cvičení;
 • včasný a úplný odpočinek;
 • pravidelné procházky na čerstvém vzduchu;
 • použití antivirových mastí nebo přípravků;
 • Vyhnout se velkým davům lidí během období vypuknutí virů.

Virová forma pneumonie je velmi nebezpečné onemocnění, které může vést k mnoha zdravotním problémům celého těla, pokud nezačnete léčbu včas. Proto, aby se zabránilo komplikacím, je při prvních příznacích nutné vyhledat pomoc lékaře.

Virová pneumonie

Virová pneumonie je infekční léze dolních dýchacích cest způsobená respiračními viry (chřipka, parainfluenza, adenoviry, enteroviry, respirační syncytiální virus atd.). Virová pneumonie je akutní s náhlou horečkou, zimnicí, syndromem intoxikace, mokrým kašlem, pleurální bolestí, respiračním selháním. Diagnóza zohledňuje fyzikální, radiologická a laboratorní data, spojení pneumonie s virovou infekcí. Terapie je založena na jmenování antivirových a symptomatických látek.

Virová pneumonie

Virová pneumonie je akutní zánět respiračních oblastí plic způsobený virovými patogeny, ke kterým dochází při syndromu intoxikace a respiračních poruch. V dětství představuje podíl virové pneumonie přibližně 90% všech případů pneumonie. Ve struktuře morbidity dospělých převažuje bakteriální pneumonie a virové 4–39% z celkového počtu (častěji jsou nemocní lidé starší 65 let). Četnost výskytu virové pneumonie úzce souvisí s epidemiologickým vypuknutím ARVI - jejich výskyt nastává v období podzimu a zimy. V pulmonologii se rozlišuje primární virová pneumonie (intersticiální s benigním průběhem a hemoragií s maligním průběhem) a sekundární (virová bakteriální pneumonie - časná a pozdní).

Příčiny virové pneumonie

Spektrum virových pneumonií je extrémně široké. Nejčastějšími etiologickými činidly jsou viry chřipky A a B, parainfluenza, adenovirus. Osoby s imunodeficiencí jsou náchylnější k virové pneumonii způsobené virem herpes a cytomegalovirem. Vzácněji je diagnostikována pneumonie iniciovaná enteroviry, hantaviry, metapneumoviry, viru Epstein-Barrové. Koronavirus spojený s SARS je původcem závažného akutního respiračního syndromu, známého jako SARS. U malých dětí je virová pneumonie často způsobena respiračním syncytiálním virem, stejně jako viry spalniček a planých neštovic.

Primární virová pneumonie se projevuje v prvních 3 dnech po infekci a po 3 až 5 dnech se bakteriální flóra spojí a pneumonie se stává smíšenou - virovou bakterií. Děti se zvýšeným rizikem virové pneumonie zahrnují malé děti, pacienty starší 65 let, osoby s oslabeným imunitním systémem, kardiopulmonální patologii (srdeční vady, těžká hypertenze, koronární srdeční onemocnění, chronická bronchitida, bronchiální astma, plicní emfyzém) a jiných souvisejících chronických onemocnění.

Přenos virů se provádí ve vzduchu dýcháním, mluvením, kýcháním, kašlem; možné infekce způsobené kontaktem domácnosti prostřednictvím kontaminovaných předmětů v domácnosti. Virové částice pronikají do dýchacích cest dýchacího traktu, kde jsou adsorbovány na buňkách bronchiálního a alveolárního epitelu, způsobují jeho proliferaci, infiltraci a zahušťování interalveolární septa, infiltraci peribronchiální tkáně do kulatých buněk. U těžkých forem virové pneumonie se hemoragický exsudát nachází v alveolech. Bakteriální superinfekce významně zhoršuje průběh virové pneumonie.

Symptomy virové pneumonie

V závislosti na etiologickém činidle se může vyskytnout virová pneumonie s různou závažností, komplikacemi a výsledky. Zánět plic je obvykle spojován s prvními dny průběhu SARS.

Porážka dýchacího traktu dýchacích cest je tedy častým společníkem adenovirové infekce. Nástup pneumonie je ve většině případů akutní, s vysokou teplotou (38-39 °), kašlem, těžkou faryngitidou, konjunktivitidou, rýmou a bolestivou lymfadenopatií. Teplota v adenovirové pneumonii trvá dlouhou dobu (až 10-15 dnů), vyznačuje se velkými denními výkyvy. Vyznačuje se častým, krátkým kašlem, dýchavičností, akrocyanózou, smíšenými vlhkými ralesemi v plicích. Obecně se adenovirová pneumonie vyznačuje dlouhodobým udržováním klinických a radiologických změn, tendencí k rekurentnímu průběhu a komplikací (pleuritida, otitis media).

Výskyt virové pneumonie na pozadí chřipky se v období epidemií respirační infekce významně zvyšuje. V tomto případě na pozadí typických příznaků akutních respiračních virových infekcí (horečka, závažná slabost, myalgie, katar horního dýchacího traktu) je patrná krátká dechová ztráta, difuzní cyanóza, kašel s rezavým sputem, sípání v plicích, bolest na hrudi při inhalaci. Děti mají obecnou toxikózu, úzkost, zvracení, křeče, mohou se objevit příznaky meningálního krvácení. Chřipková pneumonie je obvykle bilaterální, o čemž svědčí auskultační data a rentgenový snímek (fokální ztmavnutí v obou plicích).

Mírné případy virové pneumonie způsobené chřipkovým virem jsou charakterizovány mírnou symptomatologií a končí zotavením. Závažné formy se vyskytují při přetrvávající vysoké horečce, respiračním selhání, kolapsu. Mezi komplikace patří častá chřipková encefalitida a meningitida, otitis media, pyelonefritida. Přistoupení sekundární bakteriální infekce často vede k plicním abscesům nebo empyému. Možná smrt během prvního týdne nemoci.

Parainfluenza pneumonie často postihuje novorozence a malé děti. Má malý ohnisk (méně často konfluentní) charakter a postupuje na pozadí katarálních jevů. Respirační poruchy a intoxikační syndrom jsou mírné, tělesná teplota obvykle nepřekračuje subfebrilní hodnoty. Závažné formy virové pneumonie u parainfluenza u dětí se vyskytují s těžkou hypertermií, záchvaty, anorexií, průjmem, hemoragickým syndromem.

Charakteristikou respirační syncytiální pneumonie je rozvoj těžké obstrukční bronchiolitidy. Porážka dolních částí dýchacích cest je poznamenána zvýšením tělesné teploty až na 38–39 ° C, zhoršením celkového stavu. V důsledku křeče a zablokování malých průdušek hlenem a deskvamovaným epitelem se dýchání stává ostře komplikovaným a zrychleným, vyvíjí se cyanóza nasolabiálních a periorbitálních oblastí. Kašel častý, mokrý, ale díky zvýšené viskozitě sputa - neproduktivní. S tímto typem virové pneumonie upozorňuje pozornost nesoulad intoxikace (mírně vyjádřený) stupně respiračního selhání (extrémně výrazný).

Enterovirová pneumonie, jejíž původci jsou viry Coxsackie a ECHO, se vyskytuje se skromnými fyzikálními a radiologickými daty. V klinickém obraze se do popředí dostávají doprovodné meningální, intestinální, kardiovaskulární poruchy, které činí diagnózu obtížnou.

Diagnostika a léčba virové pneumonie

Správná studie etiologické formy pneumonie a identifikace původce pomůže pečlivě studovat historii, epidemiologickou situaci, hodnocení fyzikálních a laboratorních radiografických dat. Virová pneumonie se obvykle vyvíjí v obdobích epidemických epidemií akutních respiračních virových infekcí, vyskytujících se na pozadí katarálního syndromu, doprovázených příznaky respiračního selhání s různou závažností. Auskultace v plicích je slyšet jemný sipot.

Když radiografie plic odhalila zvýšení intersticiálního vzoru, přítomnost malých ohniskových stínů často v dolních lalocích. Pro potvrzení virové etiologie pneumonie pomáhá studovat sputum, tracheální aspirát nebo promývací vodu průdušek metodou fluorescenčních protilátek. V krvi v akutním období dochází k čtyřnásobnému zvýšení titrů AT na virové agens. Komplexní posouzení objektivních dat pulmonologem umožní vyloučit atypické, aspirační pneumonii, bronchiolitis obliterans, infarkt-pneumonii, bronchogenní rakovinu atd.

Hospitalizace pro virovou pneumonii je indikována pouze pro děti do 1 roku věku, pacienty starší věkové skupiny (65 let), stejně jako pro osoby s těžkým průvodním onemocněním (CHOPN, srdeční selhání, diabetes mellitus). Pacientům je přiřazen odpočinek na lůžku, bohatý nápoj, obohacená, vysoce kalorická jídla.

Kauzální léčba je předepsán v závislosti na virových patogenu: rimantadin, oseltamivir, zanamivir - chřipkovým pneumonie, acyklovir - s herpes virové pneumonie, gancicloviru - cytomegalovirem infekce, ribavirin - s respiračním syncytiálním zápalu plic a lézí Hantavirus atd antibakteriální látky.. přidán pouze se smíšenou povahou pneumonie nebo rozvoj hnisavých komplikací. Jako symptomatická léčba se používají antipyretická činidla vykašlávání. Aby se usnadnilo vypouštění sputa, provádějí se lékařské inhalace a drenážní masáž. V případech těžké toxikózy se provádí intravenózní infuze roztoků; s rozvojem respiračního selhání - kyslíková terapie.

Prognóza a prevence virové pneumonie

Ve většině případů končí virová pneumonie zotavení během 14 dnů. U 30-40% pacientů se prodlužuje průběh onemocnění se zachováním klinických a radiologických změn po dobu 3-4 týdnů s následným rozvojem chronické bronchitidy nebo chronické pneumonie. Morbidita a mortalita na virovou pneumonii je vyšší u mladých dětí a starších pacientů.

Prevence virové pneumonie je úzce spojena s imunizací populace, především preventivní sezónní vakcinace proti chřipce a nejnebezpečnějším dětským infekcím. Mezi nespecifická opatření k posílení imunitního systému patří kalení, vitaminová terapie. Během epizod akutních respiračních virových infekcí je třeba dodržovat osobní bezpečnostní opatření: pokud je to možné, vyhýbejte se kontaktu s pacienty s respiračními infekcemi, umývejte si ruce častěji, větrejte místnost atd. Zvláště tato doporučení se týkají zvýšeného rizika vzniku a komplikované virové pneumonie.