Nejlepší léky proti chřipce a nachlazení - seznam, funkce, ceny.

Během období ročních epidemií chřipky a chřipky je problém výběru dobrého léku pro tyto nemoci zvláště akutní. Výrobci soupeřící nabízejí účinné léky proti nachlazení a chřipce a řešení této rozmanitosti je velmi obtížné.

Jaká droga, ve které fázi zimy je účinnější?

Pokud se rozhodnete koupit lék ne na doporučení lékaře, ale na vlastní pěst, měli byste vzít v úvahu, že každý lék má určité indikace a kontraindikace pro použití, působí na konkrétní symptom zima nebo eliminuje bezprostřední příčinu onemocnění.

Jak si vybrat levnou, ale vysoce kvalitní a účinnou drogu sami a co byste měli vědět o moderních lécích na nachlazení a chřipku?

Co potřebujete vědět při výběru léku

Než si koupíte lék na nachlazení a chřipku, měli byste si být jisti jeho bezpečností a účinností. To by mělo být oficiálním lékem s prokázaným terapeutickým účinkem.

V nedávné době na pultech lékáren, velké množství široce propagovaných dietních doplňků a nízko kvalitních generik dobře známých léků s údajně silným antivirovým účinkem. Přijetí takových léků nejenže nebude mít požadovaný terapeutický účinek, ale může také vést k rozvoji nepříznivých komplikací. Proto je samozřejmě lepší svěřit výběr léků lékaři, ale pokud se taková příležitost neobjeví, měli byste si vybrat pouze osvědčenou a vysoce kvalitní lék, aniž by se účtovali levné padělky.

Účinné léky jsou zpravidla drahé, ale existuje řada léků se stejnou účinnou látkou za rozumnější cenu. O tom informujte svého lékárníka nebo lékaře.

Všechny léky na nachlazení a chřipku lze rozdělit do tří širokých skupin, z nichž každá má specifický účinek na tělo, pomáhá překonat nemoc:

 1. Léky na léčbu příznaků. Jedná se o nejrozsáhlejší kategorii léků, která pomáhá vyrovnat se s projevy nachlazení (kašel, horečka, bolesti hlavy, kongesce nosu atd.). Neodstraňují příčinu nemoci, ale značně usnadňují její průběh.
 2. Antivirals - jsou používány, pokud je onemocnění způsobeno virem. Léky bojují přímo proti viru, inhibují rozvoj onemocnění a zvyšují odolnost buněk vůči účinkům patogenů.
 3. Imunomodulační činidla. Léky upravují a posilují obranyschopnost těla v boji proti infekci.

Nejoblíbenější jsou antivirotika a imunomodulátory, které podle reklamy rychle eliminují nemoc a jsou vynikajícím preventivním opatřením proti chřipce a nachlazení. Většina drog užívaných v této skupině se však používá pouze 10-15 let, takže lékaři se nesnaží posuzovat případné komplikace v budoucnu při užívání takových drog. Takové léky mají mnoho vedlejších účinků, a proto by měly být používány s opatrností, zejména u určitých kategorií osob - starších osob, dětí, těhotných a kojících žen, osob s vážnými průvodními onemocněními.

Odstraňte příčinu: antivirotika

Antivirová léčiva jsou nejúčinnější léky na nachlazení a chřipku, protože potlačují příčinu onemocnění - virus, oslabují jeho projevy a neumožňují množení. Univerzální lék, který potlačuje všechny typy virů a kmenů chřipky, dosud nebyl vyvinut, ale v současné době je většina antivirotik schopna vyrovnat se s viry chřipky A a B.

Účinné antivirotika

Seznam účinných léků proti chřipce a nachlazení

Domů »Colds» Seznam účinných léků proti chřipce a chladu

Studené a chřipkové léky: seznam nejlepších rychle působících léků

Každý rok během sezónních výkyvů teploty trpí lidé mnoha nepříjemnými příznaky způsobenými zimou.

V lékárenských řetězcích je rozsah antivirových léků prostý s jeho rozmanitostí.

Drogy se liší nejen cenou, ale i principem působení, formou uvolňování, složením.

Přirozeně, neměli byste si dávat studené léky bez svolení, ale abyste se v takovýchto prostředcích trochu řídili, měli byste se s navrhovaným článkem seznámit. Seznam studené medicíny vám umožní pochopit vlastnosti každého léku.

Arbidol, Theraflu, Anaferon

Arbidol je tableta potažená filmem. Jejich hlavní účinnou složkou je umifenovir, pomocná látka: bramborový škrob, mikrokrystalická celulóza. Zobrazí nástroj, když:

 1. akutní respirační onemocnění (ARI);
 2. Závažný respirační syndrom;
 3. chřipky typu B, A,

Léčivo se může stát součástí komplexní terapie při léčbě pneumonie, chronické bronchitidy. Mnohem méně se doporučuje pro prevenci zdravotních problémů po operaci pro zlepšení imunity.

Prášky na nachlazení a chřipku rychle působící. Další den po zahájení léčby pomohou zlepšit stav pacienta.

Arbidol nemá žádné kontraindikace. Jediná upozornění, pokud se používá: nelze použít u dětí mladších 3 let. Děti do 12 let dostávají 1 tabletu denně a 2 tablety pro dospělé a děti od 12 let.

Zdraví pacienti, aby se zabránilo této studené nápravě není předepsán.

Musí být rozpuštěn v horké vařené vodě. Hlavní účinnou látkou je paracetamol. Pomocné látky jsou feniramin maleát, fenylefrin hydrochlorid.

Tento lék na nachlazení nové generace. Může se zbavit nemoci a výtok z nosu jen jeden den, ale pod podmínkou, že přesně dodržují pokyny lékaře a lůžka. Theraflu se vyznačuje svou činností:

Prášek je zakázáno užívat společně s beta-blokátory a antidepresivy. Teraflu by neměly být předepisovány pacientům s diabetes mellitus, těhotným ženám, kojícím ženám, osobám trpícím alkoholismem, dětem mladším 12 let.

Lék je rychle působící, ale je lepší ho používat opatrně. To platí, pokud pacient trpí arteriální hypertenzí, závažnými poruchami ledvin, jater.

Tablety pro nachlazení a chřipku obsahují protilátky, které aktivují fungování lidské imunity. Lék se doporučuje k léčbě dětí od 12 let a dospělých pacientů. Pro kojence vyrobil speciální nástroj Anaferon děti. Lze použít od 1 roku života.

Měli byste vědět, že tento lék není jen proti virům, ale také k posílení imunitního systému během sezónních skoků ve vzduchu. Pomáhá léčit mírnou infekci virem herpes.

Studená medicína Anaferon:

 1. jedná rychle;
 2. nemá žádné kontraindikace;
 3. nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Z léku by mělo být upuštěno pouze v případě individuální nesnášenlivosti na některou z jeho složek. Ve velmi vzácných případech je možná kožní vyrážka.

Kagocel, Coldrex, Antigrippin

Kagocel je nejlepší rychle působící lék na nachlazení. Není vhodný pro děti do 3 let, těhotné ženy a během laktace. Nelze brát prášky na individuální intoleranci.

Léky takový plán je dobré použít, aby se zbavili nachlazení, herpes, chřipky, akutní virové infekce. Kagocel je také vhodný pro prevenci těchto onemocnění.

Aby nedošlo ke zkáze na podzim, stačí užít 1 tabletu denně po dobu jednoho týdne. Pokud již zima začala, měli byste si vzít několik kusů třikrát denně po dobu několika prvních dnů. Děti dávají 1 tabletu.

Za předpokladu, že pacient jasně dodržuje pokyny lékaře a přísně dodržuje návod k použití, je možnost vzniku nežádoucích reakcí na tělo zanedbatelná. Když si pacient všimne rozvoje alergie, musíte přestat tento lék užívat a vyhledat lékaře.

Tento studený lék je v práškové formě. Měl by být zředěn vroucí vodou a pít horký. Lék Coldrex se vyznačuje silným antivirovým účinkem a pomáhá vyrovnat se s příznaky ARVI. Seznam příznaků, kromě zimy, zahrnuje:

 • bolest hlavy;
 • nazální kongesce;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolestivé klouby;
 • nepohodlí v krku.

Coldrex není méně účinný proti nachlazení. Prášek se nedoporučuje pro děti s nachlazením, těhotnými ženami, kojícími ženami, závažným porušením jater, diabetes mellitus, srdečních problémů, glaukomu s uzavřeným úhlem, k pití během zimy.

U dospělých by měl být lék na nachlazení a chřipku v prvních dnech nemoci užíván v 1 balení každé 4 hodiny. Jakmile se příznaky onemocnění zastaví, není třeba aplikovat prášek. Maximální průběh léčby by neměl být delší než 5 dní v řadě.

Pokud dojde k předávkování, pacient riskuje závažné poškození jater. Dlouhodobé užívání léčiva navíc zvyšuje možnost výskytu vedlejších účinků, jako jsou poruchy spánku v noci, zvýšený krevní tlak, nevolnost, bolesti hlavy.

Léčbu přípravkem Coldrex je nutné se vyvarovat, aniž byste se nejprve poradili s lékařem.

Další lék proti virům - Antigrippin. To je věřil, že lék je nejlepší a pomáhá z chladné, studené rychle a účinně. Nástroj se vyrábí ve formě tablety, podobně jako mnoho podobných léků. Přiřaďte ji pacientům od 15 let.

Chcete-li pomoci s bakteriální infekce, tento lék nemůže. To by mělo být přijato 1 kus 2-3 krát denně, dokud pacient cítí lépe.

Přípravek Antigrippin by neměl být podáván dětem s přecitlivělostí na vitamin C (kyselina askorbová) a paracetamol. Je rovněž zakázáno takové porušení:

 1. selhání ledvin;
 2. fenylketonurii;
 3. hyperplazie prostaty.

Kontraindikován u těhotných a kojících žen. U pacientů s virovou hepatitidou, závislostí na alkoholu, staršími osobami je předepsána maximální opatrnost.

Ferveks, Amiksin, Ingavirin

Existují léky, které okamžitě pomáhají při nachlazení. Ty jsou běžně označovány jako prášek Ferwex. V případě rhinofaryngitidy to nebude méně účinné.

Prášek lze užívat v kombinaci s jinými léky proti chřipce. Pokud je fáze onemocnění akutní, doporučuje se užívat 1 balení třikrát denně. Během léčby by měla být dodržena mezera mezi použitím nejméně 4 hodiny.

Lék by neměli užívat nemocní lidé trpící renální insuficiencí, nadměrná citlivost na jednotlivé složky. Během těhotenství je povoleno pouze ve druhém trimestru.

Pokud jde o období laktace, některé složky přípravku se mohou objevit v mateřském mléku. Z tohoto důvodu je lepší v tuto chvíli Ferveksu odmítnout.

Studené léky je zakázáno kombinovat s produkty obsahující alkohol. To může způsobit těžké poškození jater. Někdy si pacienti stěžují na nežádoucí účinky:

 • nevolnost;
 • bolest v dutině břišní;
 • emetické nutkání;
 • závratě.

Extrémně vzácně může začít alergické reakce, jako je svědění kůže, vyrážka.

Tento antivirový lék má imunomodulační účinek. Vyrábí se ve formě tablet, hlavní účinnou látkou je tilaxin. Pomocné složky sodné soli kroskarmelózy, stearátu vápenatého, mikrokrystalické celulózy.

Tablety jsou dokonale kombinovány s jinými léky proti virům, chřipce. Během sezónních teplotních výkyvů lze použít k prevenci ARVI (u dospělých i dětí).

Pro dospělé s chřipkou a zimou stačí užívat 1 tabletu jednou denně po dobu 3 dnů. Pro profylaxi si vezměte 1 kus. Přípravek nelze předepisovat pacientům s přecitlivělostí na složky léku během těhotenství, kojení.

Léky na nachlazení a chřipku pod tímto názvem jsou vyráběny ve formě kapslí. Ingavirin pomáhá rychle a efektivně. Teplo, bolesti hlavy, nepohodlí v krku, bolesti těla jsou již den po užívání léku.

Nedoporučuje se u pacientů mladších 18 let. Hlavní účinná látka - vitagluta, pomocný - bramborový škrob, stearát hořečnatý, koloidní oxid křemičitý.

Tobolky jsou předepsány k pití 1 krát denně, bez ohledu na jídlo. Obvykle celkový průběh léčby nepřesáhne 5-7 dnů. Začněte léčbu ihned po nástupu prvních příznaků onemocnění, například nachlazení. Když je léčba zpožděna, lék, stejně jako ostatní léky, začne pracovat s menší účinností.

Takže, pokud byla první kapsle opilá několik dní po nástupu nemoci, výsledek nepřijde rychle.

Viferon, Anvimax, Grippferon

Mnoho z výše uvedených léků na nachlazení a léky na nachlazení není vždy povoleno budoucím a mladým matkám, které jsou kojící, děti. Proto, léčba nachlazení, rýmy, ARVI u těchto pacientů nemůže dělat bez léčby Viferon.

Svíčky jsou pravděpodobně nejrychlejší způsob, jak léčit virové onemocnění. Nemají žádné kontraindikace, s výjimkou prvního trimestru těhotenství. Takový účinný lék během chřipky a nachlazení pomáhá zbavit se symptomů.

Viferon je lepší než pilulky a jiné léky, které zvládají akutní respirační infekce. Dospělí pacienti mají předepsáno 1 čípek třikrát denně. Děti od roku, dávka je snížena na 1 svíčku denně. A je třeba poznamenat, že se jedná o extrémní léčbu Orvi a chřipky doma.

Vedlejší účinky těch, kteří používali léky na nachlazení a chřipku ve svíčkách, obvykle chybí. Alergické vyrážky a svědění se vyskytují pouze v extrémních případech. Pokud se to stane, léčba se zruší a další léky se používají proti nachlazení a virům. Seznam povolených fondů je rozsáhlý.

Lék proti chladu a chřipce Anvimaks v práškové formě. Pro symptomatickou léčbu je nezbytné, aby neměla vliv na příčiny onemocnění. Struktura zahrnuje:

 • kyselina askorbová;
 • paracetamol.

Pacienti s nadměrnou citlivostí na tyto složky by měli užívat tyto léky proti běžnému nachlazení a dalším příznakům nachlazení s maximální opatrností. Prášek je nejlepším lékem mezi ostatními. Animax - rychle působící lék, který zmírňuje tělesnou teplotu, bolesti hlavy, bolesti v krku. Pokud je aplikován správně, léky pomáhají překonat nemoc v krátké době.

Prášek by neměl být předepisován pacientům mladším 18 let, osobám s renální insuficiencí, sarkoidózou, chronickou závislostí na alkoholu, hyperkalcémií, fenylketonurií.

Stejně jako mnoho jiných léků na zimu nemůže být Animax léčbou těhotných a kojících žen.

Vezměte prášek přesně podle pokynů. Během exacerbace symptomů je nutné pít 1 balení 2 až 3krát denně. Kurz by v průměru neměl být delší než 5 dní v řadě.

Grippferon je dobrý lék na bázi interferonu, který pomáhá v boji proti virům. Vyznačuje se také imunomodulačním účinkem na tělo.

Lék je schválen pro léčbu těhotných žen a dětí do jednoho roku. Jedinou kontraindikací je intolerance na jednotlivé složky. Průběh léčby je 5-7 dnů.

Pojmenované pilulky a další drogy - to není úplný seznam účinných léků. Finanční prostředky z chřipky by měly být vybrány individuálně. Ani v tomto případě však nelze zabránit vývoji nežádoucích účinků. Léčba by proto měla probíhat pod dohledem lékaře, jak je podrobně popsáno ve videu v tomto článku.

Chřipkové pilulky

S nástupem chladného počasí se počet lidí trpících chřipkou dramaticky zvyšuje. Pokud vás toto onemocnění neobejde, stojí za to se seznámit s informacemi o léčivech, které lze použít. V opačném případě se můžete zmást ve všech různých antivirových, imunomodulační, antibakteriální léky.

Proč je protivirová chřipka předepisována pro chřipku?

Kauzální původci onemocnění jsou různé typy virů. Z těchto důvodů se snižuje obranyschopnost těla, jsou postiženy horní části dýchacích cest, stěny krevních cév a onemocnění srdce, ledvin, nervového systému a dalších orgánů, může se vyvinout zánět. Neměli byste doufat v imunitu, obranu těla. Je nesmírně důležité začít užívat antivirové pilulky, které potlačují aktivitu virů. Léky účinně porušují jejich strukturu a přispívají k tvorbě interferonu.

Velké použití tablet z chřipky v první den nástupu příznaků. Pokud je začnete pít později, pravděpodobnost komplikací se sníží. Během období infekce lékaři doporučují užívat antivirotika pro nachlazení a chřipku jako preventivní opatření. Aby nedošlo k onemocnění, je žádoucí navíc:

 • nosit masku;
 • umývat ruce často;
 • použít oxolinovou mast.

Pomáhají antibiotika při nachlazení a chřipce?

Skupina léků nepředstavuje hrozbu pro viry, ale stále je často předepisována pro virová onemocnění. Faktem je, že jejich použití je vhodné v případě podezření na komplikace. U nemocných lidí se může objevit bolest v krku, zánět průdušek, zánět středního ucha a jiná onemocnění způsobená patogeny. Před jejich léčbou musíte pít antivirotikum proti chřipce, SARS a pak začít užívat širokospektrální antibiotika.

Účinný lék na chřipku a nachlazení

Můžete bojovat s nemocemi různými drogami, ale neměli byste si je kupovat sami, spoléhat se na radu svých přátel nebo na vlastní zkušenosti. Lékaři po konzultaci předepíše antivirotikum proti chřipce, prostředky pro posílení, obnovení imunity. Existuje spousta léků, které kombinují obě akce. Pokud se objeví komplikace, mohou být užívána antibiotika. Přečtěte si více o seznamu drog a jejich daní.

Efektivní antivirotika

K léčbě chřipky lze použít:

 1. Remantadin. Známý levný lék, který potlačuje viry chřipky A. Po požití pacienta se zastaví patologické zánětlivé procesy, sníží se symptomy, zamezí se riziku komplikací.
 2. Kagocel Další známý lék na chřipku, patřící do skupiny antivirotik. Má pozitivní účinek jako výsledek stimulace produkce interferonu na fyziologické úrovni.
 3. Cykloferon. Má vliv na buňky imunitního systému, stimuluje tvorbu interferonů. Maximální aktivity je dosaženo do 2 hodin po užití Cyfloferonu.
 4. Ingavirin. Tablety rychle potlačují reprodukci viru, zastavují vývoj. Zvláště dobrý nástroj bojuje s onemocněním v počáteční fázi - buněčné násobení.

Symptomatické léky proti chřipce

Tyto léky jsou předepsány ke snížení, odstranění jednotlivých příznaků nemoci. Pro zmírnění chladu se například používají vhodné prostředky, antipyretická činidla se používají ke snížení teploty a tak dále. Přehled některých léků:

 1. Decatilen. Účinně eliminuje infekce dutiny ústní, hltanu, odstraňuje bolest v krku. Má baktericidní a fungistatické účinky. Tablety pro nachlazení a chřipku se musí rozpouštět každé 2 hodiny. Vhodné pro děti i dospělé.
 2. Ferwex. Bezpečný prostředek, který rychle zmírňuje příznaky nachlazení: bolest v krku, horečka, kongesce, otok nosu. Doporučuje se užívat 4 krát denně.
 3. Sinuforte. Symptomatický lék na obnovu nosního dýchání, odstranění přetížení. Při použití podrážděné sliznice nosu jsou dutiny nezávisle očištěny od hnisu a hlenu.

Přípravky proti chřipce pro děti

Před konzultací s lékařem mohou být děti léčeny symptomatickými prostředky, ale antivirotika mohou být podána až poté, co je předepíše specialista. Názvy oblíbených léků:

 1. Arbidol. Dětská verze je k dispozici v tabletách. Nástroj má schopnost blokovat viry chřipky, zahájit zvýšenou produkci interferonu v postižených buňkách. Arbidol snižuje "nákazu" nemoci na ostatní, zmírňuje příznaky, je prevence komplikací.
 2. Tamiflu. Používá se pouze pro léčbu a prevenci chřipky. O vhodnosti použití je mnoho debat, takže lékaři jsou propouštěni pouze s komplikovaným a progresivním průběhem nemoci. Kontraindikován u dětí do 12 měsíců.
 3. Aspirin. Fluorescenční tablety chřipky se rozpouštějí ve vodě, jsou symptomatické. Vhodné pouze pro léčbu dětí starších 14 let. Recepce pomáhá snižovat teplotu, bolesti kloubů, eliminuje slabost, letargii.

Video: jak si vybrat lék na chřipku

Recenze

Elena, 34 let: Nejlepší lék na chřipku pro mě je rimantadin. Tablety jsou levné, ale ani drahé léky nepomáhají tomu, jak jsou. Zpravidla jsem nemocný v zimě, během období epidemie, a začít pít, když se objeví bolest v krku. Balení je dost pro několik sezón. Ale pro dítě jsem vždy držet na skladě děti Arbidol - to je snadněji snášen.

Vera, 22 let: Již několik let, při prvních příznacích chřipky, používám prášek citronu Anvimax. Účinnou látkou léku je rimantadin, obsahuje také loratadin, kyselinu askorbovou. Pokud je Animax prodáván v lékárnách, mohu užívat jakoukoli expresní lék proti chřipce. Může to být Fereks, Coldrex. Pomáhají také, ale jsou horší než milovaný Animax.

Eugene, 42 let: syn vyrostl, ale každý nemá rád pilulky, i když je velmi nemocný. Naposledy, když onemocněl střevní chřipkou, rozhodl jsem se dát mu pilulky do Aspirinu. Překvapivě se mu to líbilo! Ještě důležitější je, že teplota rychle klesá. Po této době, pokud je to nutné, dám kouzelnický nástroj mladšímu, manželovi - pijí ho s radostí.

Antivirové léky na nachlazení

Antivirové léky na nachlazení - hlavní nástroj v boji proti této kategorii onemocnění.

Jak víte, v době zesílení nachlazení je lepší se zabývat jejich prevencí, a nikoli státům, když je léčba již nezbytná. Aktivace imunity v chladném období je nejúčinnějším opatřením k ochraně před nachlazením. Pak se nemoc nevyvine, nebo alespoň situace nezíská těžkou formu.

Pokud má nemoc virovou povahu - akutní respirační virové onemocnění (ARVI) - pak není léčba bez léčby. A co je nejlepší v tomto případě, antivirové léky tento problém řeší. Podstata jejich působení - v dopadu na samotný virus, který je etiologickým faktorem.

Antivirová léčiva používaná k léčbě SARS a chřipky. Tyto léky ovlivňují replikaci viru tak, aby zastavily jeho reprodukci. Antivirová léčiva mají syntetický nebo přírodní základ. Používají se jak v boji proti této nemoci, tak pro její prevenci. Protivirové léky mohou být vystaveny různým fázím chladu. Moderní věda dosud zná asi pět set patogenů různých typů nachlazení. Antivirové léky proti nim dost bojují.

Virová onemocnění jsou v podstatě léčena třemi typy léků:

 • širokospektrální léky proti chřipce;
 • léčiva pro léčbu herpetických infekcí.
 • proti cytomegaloviru.

V případě závažné formy onemocnění se užívají antivirové léky, přičemž mírné užívání interferonu je přijatelné. Během jednoho dne nebo jednoho a půl roku poté, co se objeví první příznaky, je naléhavé začít užívat antivirotikum. Pokud dovolíme rozmnožování viru do takové míry, že naplní celé tělo, pak to může být přivedeno do bodu, že léčba nebude mít žádný účinek.

Působení antivirových léků na nachlazení

Pomocí antivirotik jsou eliminovány příčiny vzniku a vývoje akutních respiračních onemocnění. Výsledky této akce jsou:

 • snížení rizika exacerbací chronických onemocnění (chronická bronchitida, bronchiální astma atd.);
 • zkrácení trvání studeného stavu na několik dní, zmírnění jeho příznaků;
 • snížení rizika, že po akutním respiračním onemocnění se objeví závažné komplikace.

Antivirová léčiva na nachlazení se také používají jako nouzová profylaxe v případě, že jeden z rodinných příslušníků je nemocný a potřebujete snížit riziko infekce zdravých lidí.

Antivirové tablety pro nachlazení

Ve třídě, kde se nacházejí syntetické antivirotika, která fungují dobře pro virus chřipky, existují dvě skupiny účinných léků. Podstata působení blokátorů M-kanálů při blokování viru tak, že nemůže proniknout do buněk a množit se. Jedním z osvědčených léků proti virům v této kategorii je Amantadin (Midantan), stejně jako Rimantadine (Remantadine). Pro dosažení žádoucího účinku by se jejich příjem měl začít, jakmile se nemoc projeví. Další z jejich nevýhod je, že není vždy možné pochopit, jaký druh viru člověk onemocněl. A tyto antivirové léky jsou ukázány v epidemii chřipkového viru A. Navíc, ptačí a prasečí chřipka jsou vůči nim rezistentní. Je důležité si uvědomit, že užívání protivirového léku na nachlazení by mělo být prováděno nejen samotným pacientem, ale všemi členy jeho rodiny.

Efektivní antivirový program pro nachlazení

Inhibitory neuraminidázy však působí na viry chřipky A a B. Podstatou jejich působení je potlačení enzymu, který je zodpovědný za reprodukci viru. Zástupci této skupiny léčiv jsou Oseltamivir (Tamiflu) a Zanamivir (Relenza). Můžete je začít užívat do dvou dnů od počátečních projevů onemocnění.

Seznam antivirotik pro nachlazení

 • Tamiflu;
 • Relenza;
 • Grippferon;
 • "Anaferon";
 • Amixin;
 • Kagocel;
 • Remantadin;
 • "Viferon";
 • Arbidol;
 • Ribavirin;
 • Amizon;
 • "Cykloferon".

Antivirový lék na nachlazení "Zanamivir"

"Zanamivir" je předepsán pro dospělé a děti starší 5 let s chřipkou 5 mg inhalace dvakrát denně po dobu 5 dnů. Celková denní dávka dosahuje 10 mg. Lék není kombinován s jinými inhalovanými léky (včetně bronchodilatancií), protože exacerbace jsou možné u pacientů s bronchiálním astmatem a jinými nespecifickými plicními chorobami. Řada lidí bez plicní patologie může mít příznaky podráždění nosohltanu a ve vzácných případech dosahovat bronchospasmu.

Antivirový lék na nachlazení "Oseltamivir"

U chřipky pro dospělé a děti starší 12 let je doporučená dávka oseltamiviru 75 mg dvakrát denně po dobu nejméně 5 dnů. "Oseltamivir" je předepisován dětem starším 1 roku - s tělesnou hmotností nižší než 15 kg v 30 mg, od 15 do 23 kg ve 45 mg, od 23 do 40 kg v 60 mg, více než 40 kg v 75 mg dvakrát denně po dobu pět dní.

Lék je předepisován s opatrností při selhání ledvin, může způsobit nevolnost a zvracení.

Antivirová léčiva pro nachlazení širšího spektra účinku - Ribavirin (Ribarin) a Inosin Pranobex (Groprinosin).

Antivirový lék na nachlazení "Ribavirin"

Ribavirin ovlivňuje viry chřipky A a B, parainfluenza, respirační syncytiální virus, koronaviry, rinoviry. Znakem léku je jeho vysoká toxicita, proto se používá pouze v případě, že je potvrzena respirační syncytiální infekce, která často vede k bronchiolitidě u dětí.

Přípravek Ribavirin se používá k léčbě chřipky u dospělých starších 18 let (200 mg 3-4krát denně s jídlem po dobu 5-7 dnů) v nepřítomnosti těhotenství, selhání ledvin a hemolytické anémie.

Antivirový lék na nachlazení "Inosine pranobex"

"Inosine pranobex" bojuje proti virům chřipky, parainfluenza, rhinovirům, adenovirům. Tento antivirový studený lék stimuluje obranyschopnost těla. Pro léčbu chřipkových a jiných akutních respiračních virových infekcí se doporučuje užívat tyto léky: u dospělých 2 tablety 3 - 4krát denně v pravidelných intervalech po dobu 5-7 dnů; denní dávka u dětí je 50 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

Denní dávka se podává v 3-4 dávkách v pravidelných intervalech. Délka léčby je 5-7 dnů.

Interferony a interferonové induktory

Další velkou skupinou antivirotik pro nachlazení jsou interferony a interferonové induktory. Interferony jsou proteinové látky, které tělo syntetizuje jako odpověď na infekci, v důsledku čehož je tělo odolnější vůči virům. Mají široké spektrum účinku, který je příznivý ve srovnání s mnoha jinými syntetickými drogami. Ale někteří odborníci říkají, že s ARVI nejsou příliš efektivní. V případě nachlazení jsou předepsány jako nosní kapky a rektální čípky. Nativní interferon leukocytů je instilován čtyř až šestkrát denně, Reaferon (interferon alfa-2a), dvě kapky dvakrát nebo čtyřikrát denně. Viferon (alfa-2b interferon) obvykle přichází jako svíčka, dospělí obvykle používají Viferon 3 a 4.

Existují také interferonové induktory. Jsou to léky, které stimulují tělo k produkci vlastních interferonů. Katarální onemocnění jsou léčena Tiloronem (Amixin), acetátem Meglumine Acridon (Cycloferon) a řadou dalších antivirotik pro nachlazení.

Antivirový lék na nachlazení "Amiksin"

Pro léčbu chřipkových a akutních respiračních infekcí se Amixin podává perorálně po jídle, dvě tablety 0,125 g pro dospělé a 0,06 g pro děti starší 7 let v první den nemoci a 1 tableta každý druhý den.

V průběhu léčby - až 6 tablet. Kontraindikován u těhotných žen a dětí do 7 let.

Antivirový lék na nachlazení "Cycloferon"

"Cykloferon" se používá k léčbě chřipkových a akutních respiračních infekcí ve formě intramuskulárních injekcí v dávce 250 mg (12,5% ve 2 ml) dva dny po sobě, pak každý druhý den nebo 1 tableta 0,15 g každý druhý den po dobu 20 dnů.

Antivirový lék na nachlazení "Kagocel"

„Kagocel“ je induktor interferonu s přímým antivirovým a imunomodulačním účinkem.

Obvykle se předepisuje u chřipkových a akutních respiračních infekcí u dospělých 2 tablety 3krát denně po dobu prvních dvou dnů (denní dávka je 72 mg), pak 1 tableta 3krát denně (denní dávka 36 mg). Celkem 4 denní kurz představuje až 18 tablet.

Antivirový lék na nachlazení "Arbidol"

Takový antivirový lék jako "Arbidol" je účinný při léčbě nachlazení. Působí proti virům A, B, jsou také léčeni parainfluenzou, syncytiálními infekcemi, adenoviry. Podstata léčiva při stimulaci tvorby endogenního interferonu má antioxidační účinky, posiluje imunitní systém.

Předepisuje se arbidol pro nachlazení bez komplikací: děti od 3 do 6 let - 50 mg, od 6 do 12 let - 100 mg, starší 12 let a dospělí - 200 mg 4krát denně (každých 6 hodin) po dobu 5 dnů. S rozvojem komplikací (bronchitida, pneumonie atd.) Užívají děti ve věku od 3 do 6 let Arbidol 50 mg každý ve věku od 6 do 12 let - 100 mg, starší 12 let, dospělí 200 mg 4krát denně (každých 6 hodin ) po dobu 5 dnů, pak jednorázovou dávku 1 krát týdně po dobu jednoho měsíce.

Antivirový lék na nachlazení "Amizon"

Antivirový přípravek proti chladu "Amizon" - je induktorem endogenního interferonu, má antivirotikum, imunomodulační a protizánětlivý účinek.

Dospělí užívají přípravek Amizon dvakrát až čtyřikrát denně po jídle se středně závažnou chřipkou a akutními respiračními infekcemi při 0,25 g, s těžkou - 0,5 g po dobu 5-7 dnů; dávka je 3–6,5 g. Děti ve věku 6–12 let pijí 0,125 g 2–3krát denně po dobu 5-7 dnů.

Antivirový lék na nachlazení "Anaferon"

"Anaferon" označuje homeopatická léčiva s antivirotiky a imunomodulačními účinky. Používá se také k léčbě nachlazení a chřipky. Dávkování pro dospělé: 1 tableta, sublingválně třikrát denně až šest, v závislosti na závažnosti onemocnění.

Léčba začíná u prvních respiračních symptomů. Po zlepšení stavu se doporučuje přejít na užívání léku jednou denně po dobu 8-10 dnů. Děti od šesti měsíců do tří let, jedna tableta rozpuštěná v 15 ml vody a pití. Pro profylaxi se Anaferon podává jednou tabletu jednou denně po dobu jednoho až tří měsíců.

Antivirový studený lék "Grippferon"

"Grippferon" je imunomodulační, antivirový a protizánětlivý lék pro intranasální použití. Délka aplikace a dávka přípravku „Grippferon“ je obvykle určena ošetřujícím lékařem.

Doporučená dávka pro děti do 1 roku je 500 IU (1 kapka léku) 5krát denně; u dětí od 1 roku do 3 let je 1000 IU (2 kapky „Grippferonu“) 3-4krát denně; od 3 do 14 let je 1000 IU (2 kapky léku "Grippferon") 4-5 krát denně. Doporučená dávka pro dospělé je 1500 IU (3 kapky) 5-6krát denně. Doba trvání žádosti je 5 dnů.

Bylinné protivirové léky na nachlazení

Některé léčivé bylinky mají také antivirové účinky. Působení mnoha rostlinných přípravků je zaměřeno proti virům patřícím do rodiny herpes. Nachlazení jsou často doprovázena herpes vředy, navíc, průběh cytomegalovirové infekce také často dochází se stejnými příznaky jako ARVI. Alpizarin patří do této kategorie léčiv. Aktivní složkou v něm je extrakt rostlin, jako je Alpine kopeck, žloutnutí kopeck, mango listy. Antivirový lék "Flacozid" má ve svém složení účinnou látku, která se získává ze sametu Amur a Laval. Pro vnější použití, masť “Megosin” (bavlníkový olej), “Helepin” (pozemní část lespedets penny), “Gossipol” (získaný když zpracovává semena bavlny nebo kořeny bavlny) je používán.

Altabor patří také k antivirovým lékům používaným k nachlazení. Je založen na extraktu ze semen plodin šedé a černé (lepkavé) olše.

Pike soddy a mletá veinik dávají Proteflazidu život, používají se také při léčbě nachlazení, chřipky a jejich prevence. Antivirové a imunomodulační účinky mají německý lék "Imupret". Skládá se z přesličky, ořechových listů a dubové kůry.

Cena antivirových léků na nachlazení

Rozběh cen antivirotik na nachlazení je poměrně široký - od 20 do 200 hřivny (samozřejmě to stále závisí na balení a počtu tablet). V každém případě je lepší se poradit se svým lékařem, který bude lék předepisovat a který bude v konkrétním případě nejúčinnější.

Pokud zavoláte přibližné ceny hlavních antivirotik používaných k léčbě nachlazení, v lékárnách na Ukrajině jsou: "Amizon" - od 20 UAH, "Arbidol" - od 50 UAH, "Amixin" - od 30 UAH, "Anaferon" - od 40 UAH, "Remantadin" - od 11 UAH, "Kagocel" od 70 UAH, "Viferon" - od 70 UAH - od 110 UAH.

Levná antivirová léčiva na nachlazení

Levná antivirová léčiva na nachlazení, která jsou často předepisována lékaři a běžně používaná - "Amizon", "Amiksin", "Anaferon". Pro 20-40 hřivny, můžete si koupit 10 tablet. Ale opět věnujeme pozornost: před rozhodnutím o nákupu antivirotika pro nachlazení, měli byste se poradit se svým lékařem.

S pomocí antivirotik, to není důsledek, který je vyloučen, ale příčinou běžného nachlazení. To je velkou výhodou antivirotik při léčbě nachlazení, což také vysvětluje jejich účinnost. Antivirová léčiva zkracují dobu chladu o dva až tři dny, usnadňují její průběh. V důsledku užívání antivirotik pro nachlazení se zhorší riziko, že se zhorší další chronická onemocnění (exacerbace bronchiálního astmatu, chronická bronchitida a další nemoci), a nevznikají různé komplikace, jak tomu bývá u jiných drog. Antivirová léčiva proti nachlazení navíc poskytují vynikající účinek při prevenci SARS, chřipky, a to iu zdravých členů rodiny, když je pacient doma.

Antibiotická jména pro nachlazení a chřipku

Při léčbě respiračních onemocnění se používají léky s řízeným účinkem, které ovlivňují příčinu onemocnění. Inhibují patogeny. Tato terapie se nazývá etiologie. V boji proti chřipce a nachlazení je hlavní věc - vybrat správnou léčbu. Někteří lidé, kteří se snaží rychle zotavit, začínají pít silná antibiotika pro nachlazení při prvních příznacích ARVI. Je to pravda?

Když je nutné pít antibiotika pro nachlazení a chřipku

Ve většině případů jsou respirační onemocnění způsobena viry, které nejsou ovlivněny antibakteriálními léky. Jejich přijetí od prvního dne nemoci proto není odůvodněné. Terapie respiračních onemocnění antibiotiky je oprávněná, pokud v 5.-6. Den proudění chřipky nebo nachlazení dochází k trvale špatnému zdravotnímu stavu osoby. Zpravidla se jedná o symptomy bakteriální infekce, která vyvolává rozvoj hnisavé angíny, akutní bronchitidy, pneumonie.

Příznaky chřipkových a chladných komplikací:

 • po nástupu ARVI, po zlepšení 5-6 dnů, tělesná teplota prudce stoupá;
 • všeobecná pohoda se zhorší, objeví se horečka, kašel, dušnost;
 • bolest v krku, hrudník, uši;
 • zvýšení lymfatických uzlin.

Při léčbě nachlazení a chřipky antibiotiky, v žádném případě nepřerušujte léčbu a zároveň zlepšujte pohodu. Lidé, kteří dělají takovou chybu, pak trpí dvakrát tolik. V tomto případě zlepšení stavu člověka neznamená, že nemoc prošla. Strana bakterií pod vlivem antibiotik zemřela, ale druhá část se přizpůsobuje léku a začíná působit na oslabený organismus novou silou. To vede k novému cyklu onemocnění s následnými komplikacemi.

Jaká antibiotika se nejlépe užívají pro nachlazení

Pro léčbu respiračních onemocnění užívejte baktericidní léčiva zaměřená na destrukci patogenních mikroorganismů. Antibiotika v boji proti nachlazení a chřipce hrají roli těžkého dělostřelectva, pokud existuje riziko akutních komplikací. Pro léčbu onemocnění dýchacích cest existují tři hlavní skupiny antibakteriálních léčiv:

 1. penicilin - ampioky, augmentin, amoxapclave;
 2. cefalosporiny - cefotaxime, cefpirom, cefazolin;
 3. makrolidy - roxithromycin, azithromycin, klaritromycin.

Seznam účinných antibiotik pro dospělé

Pro nachlazení bakteriálního původu lékaři předepisují antibiotika v extrémních případech. Dlouhodobý kašel, prodloužené bolesti v krku, vysoká horečka a stabilní vysoká tělesná teplota jsou alarmujícími příznaky akutního onemocnění. V tomto případě jsou tradiční antivirotika, imunostimulanty, vitamíny a léčivé byliny bezmocné. Pro účinnou léčbu potřebujete vědět, které antibiotikum je lepší pro dospělé s nachlazením:

 • amoxicilin;
 • arlet;
 • flamoklav;
 • rovamycin;
 • azithromycin;
 • hemomycin;
 • suprax;
 • cefepime;
 • erythromecin;
 • levofloxacin.

Názvy dobrých produktů pro děti

Pro léčbu bakteriálních onemocnění v raném věku se v extrémních případech používají antibiotika. S pneumonií, akutní otitidou, hnisavou angínou mandlí, která je výsledkem respiračního onemocnění, je užívání takových léků oprávněné. Forma antibiotik je předepsána v závislosti na věku dítěte. Kojenci - injekce drog, starší děti - v tabletkách. Děti nejsou vždy podány injekčně, je umožněno otevřít ampulku a dát dítěti pít lék ve správné dávce. Dětská antibiotika pro nachlazení:

 • ampicilin;
 • Flemoxin Solutab;
 • Moximac;
 • Avelox;
 • Augmentin;
 • Zinnat;
 • makropen;
 • Fromilid Uno;
 • esparoxy;
 • alfa normix.

Často se rodiče mylně domnívají, že antibiotická léčba je nezbytná pro úspěšnou léčbu chřipky a nachlazení u dětí. To je mylná představa o účincích antibiotik na tělo dítěte. U virových infekcí u dětí je užívání těchto léků nepřiměřené, a to i při vysokých teplotách, které přetrvávají po dlouhou dobu.

Léčba antibiotiky u dětí vede k dysbióze, oslabení imunitního systému, anémii. Doporučuje se provádět antibakteriální terapii u dětí pouze v kritických situacích. Například, když je aerobní streptokoková angína, akutní otitis media, pneumonie, zánět vedlejších nosních dutin. Použití antibiotik pro léčbu dětí s nachlazením a chřipkou bez komplikací je odůvodněno:

 • výrazné známky snížené odolnosti těla - konstantní subferbtilní tělesná teplota, časté nachlazení a virová onemocnění, HIV, onkologie, vrozené poruchy imunity;
 • křivice, deformace obecného vývoje, nedostatek hmotnosti;
 • v anamnéze dítěte s chronickým recidivujícím otitis.

Šetrné přípravky pro léčbu chladu u těhotných žen

Při léčbě komplikací respiračního onemocnění u ženy v pozici nebo kojící matky vezměte v úvahu účinky antibiotik na vývoj plodu. Pro léčbu vyberte šetrné antibakteriální léky. Aby si lékař vybral vhodný lék, identifikuje původce onemocnění, jeho odolnost vůči různým lékům. Pokud není možné provést takovou studii, jsou předepsána antibiotika pro těhotné ženy:

 • ampicilin;
 • oxacilin;
 • cefazolin;
 • erythromycin;
 • azithromycin;
 • bioparox;
 • minocyklin;
 • oksamp;
 • ericycline;
 • ristomycin.

Pro léčbu chřipky a nachlazení u těhotných a kojících matek, aby se zabránilo výskytu dysbiózy, je vhodné užívat léky ve formě injekcí. Aby se zabránilo alergickým reakcím, použití antibakteriální terapie v kombinaci s antihistaminiky. Ze stravy těhotných a kojících žen vyloučete čokoládu, citrusy, kávu.

Seznam širokospektrých antibiotik

Když bakteriální terapie pro léčbu komplikací chřipky a nachlazení předepíše léky zaměřené na inhibici skupin patogenů. Takové léky se nazývají širokospektrální antibiotika. Pomáhají léčit komplikace chřipky a akutních respiračních infekcí. Levné pilulky jsou účinné, jak jsou drahé. Tyto léky jsou dostupné v prodejnách lékáren. Před přijetím si přečtěte návod a přečtěte si recenze o antibiotikách. Dobrý lék má malé množství vedlejších účinků. Širokospektrá antibiotika:

Studené a chřipkové tablety: Seznam účinných a cenově dostupných léků

S nástupem chladného počasí trpí mnoho lidí virovými infekcemi, nachlazení a chřipkou. Ne vždy se objevují primární příznaky, jsme ve spěchu navštívit lékaře, takže si vybereme tablety pro nachlazení a chřipku na vlastní pěst. Seznam účinných léků je uveden v našem článku.

Lékařství pro nachlazení a chřipku: seznam a klasifikace drog

Pokud začnete léčbu nachlazení nebo chřipky v čase, pak budete moci zcela zbavit nemoci za 4-7 dnů. V případě vzniku komplikací na pozadí akutní akutní respirační nebo virové nemoci nemůže být nutná lékařská pomoc.

Pokud nejste ve spěchu navštívit ošetřujícího lékaře, pokud máte primární příznaky nachlazení a raději si zvolíte farmakologické léky sami, přistupujte k tomu s plnou odpovědností. Specialisté všech léků proti chřipce a nachlazení jsou rozděleni do několika kategorií. Seznam těchto léků podle skupinové klasifikace je následující:

 • imunostimulační činidla;
 • antivirová farmakologická činidla;
 • symptomatická léčiva;
 • činidel produkujících interferon.

Imunostimulační farmakologická činidla jsou převážně obohacená léčiva, která posilují imunitní systém. Při nemoci z nachlazení můžete užívat všechny známé vitamíny C.

Působení antivirotik je zaměřeno na odstranění příčin vzniku chřipky nebo nachlazení. Než začnete užívat jakýkoliv lék, který má antivirový účinek, poraďte se se svým lékařem.

Inhibitory neuraminidázy jsou účinné při potírání chřipky, zejména viry typu A a B. Taková farmakologická léčiva eliminují příčinu onemocnění a také jeho symptomy a významně snižují riziko vzniku komplikací. Mezi tyto léky patří:

Tyto látky je však možné užívat pouze po konzultaci s odborníkem, protože mají vedlejší účinky a řadu kontraindikací. Například, Oseltamivir by neměli užívat lidé s poruchou funkce ledvin. "Zanamivir" je kontraindikován u pacientů s astmatickými patologiemi.
Další skupina léků, nazývaná blokátory proteinů typu M2, získala v boji proti nachlazení a chřipce velkou popularitu. Tyto léky by měly zahrnovat:

Většina těchto léčiv se vyrovná s viry skupiny A, ale dnes existuje mnoho rezistentních virových kmenů. Další skupinou jsou léčiva, která způsobují produkci interferonu. Patří mezi ně:

Pokud potřebujete pilulky pro prevenci chřipky a nachlazení, pak výše uvedený seznam farmakologických léčiv lze brát jako základ. Mají vynikající preventivní a léčebný účinek. Jak je známo, když se do těla dostanou patogenní mikroby, začíná aktivní produkce interferonu. Je to tento protein, který inhibuje aktivitu virů. Výše uvedená léčiva zvyšují produkci přírodního interferonu a jsou dobře kombinována s antivirotiky.

Pokud je katarální onemocnění doprovázeno doprovodnými příznaky, např. Rýma, kašel, bolest v krku, atd., Pak léky, které jsou předepsány k léčbě příznaků onemocnění, přijdou na záchranu. Lékaři doporučují řadu léků, zejména:

 • antipyretická léčiva - například Aspirin, Paracetamol nebo Ibuprofen;
 • nosní kapky, poskytující vazokonstrikční účinek, obsahující naftazolin, xylometazolin;
 • léky na resorpci, určené při výskytu komplikací s respiračním traktem;
 • protivokashlevye léky - "Glaucin", "Prenoxdiazin", stejně jako "dextromethorfan";
 • léky, které mají expektorační účinek, jako je Ambroxol, Acetylcystein, Bromhexin, atd.

Navzdory tomu, že většina farmakologických léků antivirového a protitlakového typu je volně dostupná, stále není třeba se léčit. Jakákoliv zima může vést ke vzniku komplikovaných následků, proto svěřte své zdraví ošetřujícímu specialistovi. Je to kompetentní lékař, který může předepsat účinné léky proti chřipce a nachlazení. Seznam takových léků se může lišit v závislosti na formě onemocnění a důvodech jeho vývoje.

Levná léčiva

V lékárnách můžete najít levné léky proti chřipce, které jsou zaměřeny na boj proti virovým infekcím a nachlazení. Léčiva se zpravidla liší nejen složením složek, ale i cenovou kategorií.

Mnoho lidí se snaží najít levné léky proti chřipce a nachlazení. Seznam levných účinných léků je rozdělen do několika skupin v závislosti na uvedených příznacích. Chcete-li snížit tělesnou teplotu, můžete:

 • "Kyselina mefenamová";
 • "Aspirin";
 • "Kyselina acetylsalicylová";
 • Ibuprofen;
 • "Paracetamol".

Komplexní léky jsou považovány za "kyselinu Mefenamovou" a "Ibuprofen". Mají antipyretické, protizánětlivé, analgetické a analgetické účinky.

Jako imunostimulační látky lze užívat:

S výskytem bolesti v krku můžete použít následující farmaceutické látky:

Pro aktuální použití v boji proti nachlazení mnozí z nás používají:

 • balzám "hvězda";
 • balení hořčice.

K odstranění nazální kongesce v lékárně si můžete koupit nosní kapky, zejména:

Přípravky pro prevenci nachlazení

Mnozí z nás dávají přednost prevenci virové nemoci nebo chladu, než léčit takové onemocnění později. V tomto ohledu vyvstává zcela logická otázka: jaký druh léků na prevenci chřipky a nachlazení lze přijmout. Seznam skupin látek, které jsou ukazateli interferonu, je uveden níže:

K doplnění vitamínové rezervy můžete použít následující komplexní léky:

Pro udržení obranyschopnosti těla doporučují lékaři následující opatření:

 • "Tinktura z citrónové trávy";
 • "Extrakt z Eleutherococcus";
 • "Gerimaky";
 • Immunal;
 • "Bronhomunal";
 • "Bioaron";
 • "Imudon";
 • "Likopid" a další.

Samozřejmě si můžete vybrat vlastní lék na léčbu nachlazení nebo chřipky, ale je nejlepší svěřit ho ošetřujícímu specialistovi. V lékárnách dnes můžete najít vhodné léky jak z hlediska efektivity, tak cenové kategorie. Neměli byste šetřit na zdraví, měli byste být chráněni a pečlivě se o ni starat. Pamatujte, že je snazší zabránit nachlazení nebo chřipce, než léčit. Požehnej vám!