Jak léčit střevní chřipku: tipy

Střevní chřipka, žaludeční chřipka, gastroenteritida nebo rotavirová infekce jsou názvy stejného onemocnění, které je častým hostem v létě. Když je na ulici horký, všechny produkty se rychle zhoršují a stávají se vynikajícím místem pobytu pro mnoho střevních bakterií.

Střevní chřipka je virová infekce, která vstupuje do těla absorpcí přes stěny žaludku nebo střev. Nejhorší ze všeho je, že toto onemocnění nesou děti, staří lidé a těhotné ženy kvůli slabému imunitnímu systému. Hlavním nebezpečím této choroby je dehydratace. Vzhledem k častému zvracení a nekonečnému průjmu, tělo ztrácí tekutinu velmi rychle, což může být fatální, zejména u kojenců. Pokud je tedy podezření na střevní infekci u dětí v prvních třech letech života, je nutné dětem jednoduše ukázat. Vyhodnotí situaci a pokud možno dá povolení k domácímu ošetření. V ostatních případech by měla být léčba malých dětí prováděna v nemocnici.

Příznaky střevní chřipky

Symptomy střevní chřipky se projevují velmi rychle, den poté, co virus vstoupí do těla. Inkubační doba může v průměru trvat od 10 hodin do 3 až 5 dnů. Rychlost symptomů a jejich intenzita závisí na množství viru, který vstoupil do těla, stejně jako na imunitním systému pacienta. Následující příznaky jsou charakteristické pro infekci rotavirem.

 1. Za prvé začíná malý projev symptomů zchlazení - hrdlo zčervenává a bolí při polykání. Může se objevit malý kašel, rýma a časté kýchání. Ale tyto příznaky rychle přecházejí a mění se na závažnější střevní poruchy. Podobné symptomy daly tomuto typu viru jméno chřipky, ačkoli střevní chřipka nemá nic společného s tradiční chřipkou.
 2. Na počátku vývoje virové infekce se u pacienta objeví slabost, bolesti těla a celková malátnost.
 3. Často je to doprovázeno střevní poruchou - průjmem. Židle je tekutá, může být tmavá, světlá nebo zelená. Často se výkaly puchýřů, mají ostrý nepříjemný zápach. To znamená, že kvašení probíhá ve střevě. Pokud se křeslo stane více než 10krát denně, je nutné se poradit s lékařem.
 4. Pokud se ve stolici zjistí krev nebo sliznice, musíte navštívit lékaře, můžete mít další onemocnění. U rotaviru nejsou tyto příznaky charakteristické.
 5. Zvracení. To je další běžný příznak střevní chřipky, i když zvracení nemusí být. Pokud je pacient nemocný, ale nevyskytuje se zvracení, je lepší ho nazývat sami. Tím se odstraní žaludek a případně zamezí úplné absorpci infikovaného produktu.
 6. Žaludek pacienta bolí, vrčí, zvraty.
 7. Když se virus dostane dovnitř, tělo začne odolávat, což vede ke zvýšení teploty.
 8. Obvykle je rotavirus obtížný a během intoxikace nemůže člověk vést normální život. Je tak slabý, že neustále lže, zejména pro děti.

Akutní období rotavirové infekce netrvá déle než týden, obvykle 3-4 dny. Pak asi týden pacient obnoví a přijde ke svým smyslům. Po celou dobu, než se pacient plně zotaví, je považován za infekčního.

Příčiny střevní chřipky

Rotavirová infekce je nemoc špinavých rukou. Často to lidé dostanou, pokud začnou jíst se špinavými rukama. Dospělý držel peníze a zábradlí ve veřejné dopravě, dítě hrálo na hřišti, a pak vzal jídlo v ústech s nemytýma rukama - virus snadno vstoupí do těla. Také střevní virus se může dostat dovnitř se špatnou kvalitou nebo zastaralým jídlem. Zvláště opatrný, aby se s mléčné výrobky podléhající rychlé zkáze během horkého léta. Můžete se nakazit od pacienta s gastroenteritidou - přes předměty v domácnosti nebo kapkami vzduchu.

Jak léčit střevní chřipku

Léčba virových infekcí je zaměřena na odstranění intoxikace, včasné odstranění viru z těla a symptomatickou léčbu. Zde je několik po sobě následujících opatření, která by měla být přijata, pokud člověk onemocní střevní chřipkou.

 1. První a nejdůležitější věcí je doplnění rovnováhy vody a soli. K tomu, rozpustit Regidron v litru vody a pít v malých porcích po celý den. Je-li dítě nemocné, musíte ho každých 5 až 10 minut odpuzovat, jednu čajovou lžičku. Pokud dáte dítěti více, povede to k dalšímu nutkání zvracení a veškeré úsilí bude zbytečné. Pokud není k dispozici Rehydron, může být roztok vody a soli připraven nezávisle. V litru vody rozpusťte lžíci soli, 3 lžíce cukru a půl lžíce sody.
 2. K boji s infekcí je třeba pít furozolidon, Ersefuril nebo Enterofuril. To znamená dokonale odstranit intoxikaci, protože zabíjí samotnou bakterii.
 3. Loperamid, Imodium, Levomitsetin by měl být užíván proti průjmu. Vynikající pro děti pomáhá lék Enterohermina.
 4. Pokud je člověk mučen zvracením, může být potlačován takovými léky jako Ondosetron, Zerukal. Nemohou je však používat děti bez lékařského předpisu.
 5. Je velmi důležité, aby se sorbenty, které absorbují zbytky toxinů a přinést je ven. Může to být Smekta, aktivní uhlí, Enterosgel, Filtrum. Pokud nejsou na ruce žádné farmaceutické přípravky, je velmi dobré pít rýžovou vodu. Tato hmota podobná lepidlu nejenže zastaví průjem, ale také absorbuje toxické látky ve střevech a žaludku.
 6. Po dni, kdy se stav pacienta mírně stabilizuje, bude muset být krmen. Kromě šetrné stravy s jídlem by měl pacient užívat enzymy - Festal, Creon nebo podobné léky. Pomohou nemocnému žaludku a narušují střeva trávit potravu.
 7. O několik dní později, když projde intoxikace, bude určitě osoba mučena neustálým průjmem. Často je to proto, že je narušena střevní mikroflóra. Chcete-li obnovit, je třeba pít kurz probiotik, které pomohou kolonizovat střev s prospěšné bakterie. To může být Linex, Hilak Forte, Bifidumbakterin, Enterol.

Pokud budou dodržena všechna tato doporučení, bude střevní chřipka projít rychle a pokud možno méně intenzivně. Ale s rotavirus infekce nemůže zapomenout na dietu.

Jídlo s žaludeční chřipkou


V akutní fázi nemoci je nepravděpodobné, že by někdo chtěl vůbec nic. A nenutí ho. Nyní jsou všechny síly těla zaměřeny na boj s nemocí a trávení potravin je další zátěží. Po průchodu akutním obdobím můžete začít jíst sušenky, kuřecí libový vývar, rýži a rýžovou vodu, ovesné vločky na vodě. Žádné mléčné výrobky - vytvářejí ideální živnou půdu pro bakterie. Je velmi důležité pít dostatek vody. Musíte pít hodně, jen s pomocí tekutiny můžete urychlit odstranění viru z těla. Obvykle je dětem v období nemoci s rotavirovou infekcí dovoleno vše, co je obvykle zakázáno - ovocné nápoje, ovocné nápoje, džusy. Velmi dobře pomáhá vývar boky, zelený čaj, odvar z heřmánku.

Jak chránit před střevní chřipkou

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není střevní chřipka léčena antibiotiky, protože příčinou této choroby je virus. Střevní chřipka může být vyléčena pouze bojem se symptomy a odstraněním viru kapalinou. Pro ochranu těla v budoucnu, je důležité posílit imunitní systém - jíst správně, temperovat, pohybovat více a trávit čas na čerstvém vzduchu. Tato jednoduchá pravidla vám pomohou vyhnout se střetům s takovou nepříjemnou nemocí jako střevní chřipka.

Žaludeční chřipka: Příznaky a léčba

Pokud člověk ignoruje infekční nemoci, aniž by je vystavil léčbě, pak se dostanou do složitějších forem svého vývoje. Mezi tato závažná onemocnění patří žaludeční chřipka, která je infekčním onemocněním, jehož zánět je lokalizován v žaludku a tenkém střevě. Bez ohledu na typ patogenu se příznaky onemocnění jeví jako stejné jako komplikace.

Hlavní příčiny vzniku žaludeční chřipky ogrippe.com nazývají enterovirus, rotavirus a norovirus. Koncept "žaludeční chřipky" zavádí mnoho lidí. Chřipka je onemocnění dýchacího ústrojí, ale je kombinováno se slovem žaludek. To naznačuje, že symptomy onemocnění jsou jak žaludeční, tak respirační.

S kým se jedná? S gastroenteritidou - zánětlivým onemocněním žaludku a střev. Jen chřipka mu neublíží, ale jeho žaludek. V kombinaci s bolestí žaludku jsou příznaky podobné chřipce. Gastrická chřipka (nebo abdominální, střevní chřipka) je jen další název pro gastroenteritidu.

Příčiny a příznaky žaludeční chřipky

Obvykle příčinou tohoto onemocnění je virus, který vstupuje do žaludku prostřednictvím potraviny, která je infikována. Často se toto onemocnění nazývá další koncept - „nemoc špinavých rukou“, kdy člověk sní jídlo dříve, než si umýval ruce. Často toto onemocnění postihuje děti od 6 měsíců do jednoho roku. Dospělí však mohou s nimi onemocnět, starat se o nemocné děti.

Příznaky žaludeční chřipky také zahrnují specifické vlastnosti:

 1. Zpočátku se objeví zvracení a průjem.
 2. Objeví se známky chřipky: horečka, slabost, bolestivé klouby a svaly.
 3. Po rozvoji bolesti břicha, koliky, nevolnosti.

Jako faktory, které vyvolávají žaludeční chřipku, lékaři rozlišují:

 • Viry, které vstupují do těla přes nemyté potraviny (zelenina, ovoce, bobule) nebo nemyté ruce, s nimiž člověk bere jídlo. Dobré viry žijí a množí se v mléčných a masných výrobcích, stejně jako ve vodě. Mimochodem, voda se stává nebezpečným zdrojem šíření nemoci.
 • Podvýživa, která zahrnuje hladovku, suché jídlo nebo přejídání.
 • Oslabená imunita, která nevyvolává viry. Faktem je, že osoba je neustále v kontaktu s viry. Imunita s nimi však bojuje, což neumožňuje rozvoj nemoci. Pokud je imunita slabá, pak viry svobodně vykonávají svou práci.
 • Infekce metodou kontakt-domácnost, když osoba nedodržuje hygienu, používá věci, které již jsou nemocné z gastroenteritidy jedince, nebo jí potravu infikovanou virem.

Dostane-li se do sliznice žaludku nebo střev, virus vyvolává malou produkci enzymů, což je důvod, proč není potravina úplně strávena. Kolem ní začíná hromadit tekutinu, což vede ke změně typu a konzistence židle.

Virus postihuje děti i dospělé. Inkubační doba trvá několik hodin až 5 dnů, což závisí na stavu imunity a počtu infikovaných virů v těle. Obvykle se v první den projeví příznaky u dětí a starších osob. A u dospělých se objevují za pár dní. U dětí se žaludeční chřipka obvykle projevuje v těžké formě a trvá velmi dlouho.

Rozpoznat střevní chřipku může být způsobena jeho charakteristickými příznaky:

 1. Zčervenání mandlí.
 2. Bolí v krku při polknutí.
 3. Kýchání
 4. Rýma
 5. Po chvíli se objeví volná stolice, která vykazuje zvláštní pach ve formě šedavě žluté barvy bez hlenu a krve. Počet výkalů může dosáhnout 5-10 krát denně.
 6. Rachot v břiše a bolesti.
 7. Zvracení a nevolnost.
 8. Vysoká teplota až 38-39 stupňů.
 9. Rostoucí slabost
 10. Dehydratace, která se projevuje po několika dnech bez léčby a konstantního průjmu, zvracení. Aby se tomu zabránilo, je nutné čerpat čaj a čištěnou vodu (ale nejen šťávy, mléčné výrobky a mléko).
 11. Bolesti hlavy
 12. Ztráta chuti k jídlu
 13. Měkký nos.
 14. Malátnost v těle.
 15. Dušnost.
 16. Chraptivý v jeho hlase.
 17. Zčervenání hrdla.
 18. Suchý kašel.
 19. Bolesti na hrudi.

Podobné symptomy mají choleru, salmonelózu a otravu. Pro stanovení přesné diagnózy je nutná lékařská pomoc.

Konzervativní léčba

Lékaři obvykle předepisují konzervativní léčbu žaludeční chřipky. Všechny síly směřují k obnově kardiovaskulárního systému, močení a eliminaci intoxikace. Měli byste také eliminovat riziko komplikací.

Konzervativní léčba je následující: t

 • Regidron - lék se ředí ve vodě a opije se v několika fázích.
 • Smekta.
 • Enterosgel
 • Polysorb
 • Aktivní uhlí.
 • Filtrum-STI.
 • Enterol, Enterofuril, Furazolidon s těžkým průjmem s vysokou horečkou.
 • Pankreatin.
 • Mezim forte.
 • Creon.
 • Ftalazol, který se používá nejvýše 3 dny.

K obnovení střevní mikroflóry Vám lékař předepíše:

 1. Linex.
 2. Hilak forte.
 3. Bifiform
 4. Bilance RioFlora.
 5. Rioflora Immuno.
 6. Bifidumbacterin Forte.
 7. Vitamíny: Pangheksavit, Dekamevit, Undevit.

Když je pacient léčen, měl by pozorovat odpočinek na lůžku v poloze plodu. Měli byste vypít nejméně 2 litry kapaliny denně (zázvor, mátový čaj nebo minerální vodu), abyste se vyhnuli dehydrataci. Také jmenoval léčebnou stravu v použití rýže, jablek, toastu a banánů.

Fyzické ošetření může být další:

 1. Ultratonoterapie v žaludku.
 2. Parafinové aplikace.
 3. Oteplování.
 4. Induktotermie.
 5. Intravenózní infuze koloidních léčiv v závažných případech.
jít nahoru

Léčba lidových prostředků

Pokud lékař schválí, pak můžete použít lidové prostředky v léčbě žaludeční chřipky. Účinné jsou následující recepty:

 • 20 g lístků máty se nalije 200 ml vařené vody, pak trvají půl hodiny, filtrují se a 70 ml každých 30-40 minut.
 • Roztrhněte 2 hlízy orchidejí a nalijte 200 ml převařené vody. Ukazuje se jako želé-jako hmota, která se spotřebuje 50 g denně. Chcete-li zlepšit chuť, můžete přidat med.
 • 20 gramů brusinek nalijte vařenou vodu a dejte na pomalý oheň. Přiveďte k varu a přidržte dalších 20 minut. Filtrační bujón se odebírá 3-4krát denně, 90 ml.
 • 15 g sušených černých teček se nalije vroucí vodou a nechá se 3 hodiny vyluhovat. Bujón se filtruje a odebírá se v 10 ml každé 2 hodiny.

Lidové léky doplňují, nikoli nahrazují léky. Mohou být použity až do úplného uzdravení.

Komplikace a prevence

Pokud pacient ignoruje léčbu žaludeční chřipky, pak komplikace vznikají ve formě:

 1. Sbalit.
 2. Hypovolemický nebo toxický šok.
 3. Poškození srdce, jater a dalších orgánů v důsledku intoxikace.
 4. Peritonitida s perforací střeva.
 5. Gastrointestinální krvácení.
 6. Střevní dysbióza.

Komplikace se neobjeví, pokud pacient navštíví lékaře a je léčen. Aby se zabránilo rozvoji žaludeční chřipky, měli byste dodržovat prevenci:

 • Neužívejte léky (zejména antibiotika) bez lékařského předpisu.
 • Dodržování hygieny: před jídlem si umyjte ruce atd.
 • Snižte příjem alkoholu.
 • Dobré mytí zeleniny a ovoce.
 • Jezte správně a plné.
 • Dobré smažit a vařit jídlo.
jít nahoru

Předpověď

Lékař může dát uklidňující prognózu, pokud se na něj pacient okamžitě po prvních příznacích objeví a neztrácí čas na samoléčbu, kvůli které se často vyskytují komplikace.

Žaludeční chřipka: Příznaky a léčba

V chladném období, kromě katarální a respirační choroby, virová gastroenterocolitis, obyčejně volal koloniální chřipku, je někdy docela obyčejný, někdy volal břišní nebo žaludeční chřipku.

Dostali toto jméno, protože pacienti současně vykazují známky chřipky a gastrointestinálních poruch.

Žaludeční chřipka je způsobena rotavirem vstupujícím do lidského těla. S touto nemocí může každý onemocnět - od kojence až po starého muže, ale nejčastěji je infekce diagnostikována u dětí ve věku od 6 do 12 měsíců.

Podle statistik tvoří 40% všech střevních infekcí u dětí rotavirus. Dospělí se nakazí při péči o nemocné děti. Střevní chřipka se rozšířila ve Spojených státech a pak dosáhla evropských zemí.

Jak se můžete nakazit?

Proč se vyskytuje žaludeční chřipka a co je to? Virus vstupuje do lidského těla přes sliznici gastrointestinálního traktu.

 1. Jeden typ přenosu je jídlo. To znamená, že infekce vstupuje do těla přes nemyté ovoce, zeleninu, mléčné výrobky nízké kvality.
 2. Druhá cesta infekce je ve vzduchu. S hlasitým rozhovorem, kýcháním, kašlem mikrobů z nemocné osoby se šíří ve vzduchu.
 3. Přenos žaludeční chřipky kontaktem v domácnosti není vyloučen. Proto se při vypuknutí nemoci doporučuje používat vlastní jídla a odmítnout služby společné jídelny.

Střevní virus je zničen pouze koncentrovanými dezinfekčními prostředky obsahujícími chlor.

Příznaky žaludeční chřipky u dospělých

Průměrná doba trvání inkubační doby pro žaludeční chřipku virové etiologie je 5 dní, ale může být pozorována kratší doba, ale ve všech variantách průběhu inkubační doby nejsou žádné klinické projevy onemocnění.

Charakteristická období nemoci:

 • inkubační doba trvá 2-5 dnů;
 • akutní období - do 7 dnů;
 • regenerace nebo regenerace - do 5 dnů.

V případě žaludeční chřipky jsou příznaky následující:

 1. Po inkubační době se tělesná teplota prudce zvýší, projevují se příznaky febrilního syndromu, zvracení a začátek průjmu. Přidělení může změnit barvu, někdy se ve výkalech objeví pruhy krve.
 2. Bolest břicha. Osoba s rotavirovou infekcí zažívá křečovitou bolest v břiše různé intenzity.
 3. Rýma, bolest v krku, kýchání. Často se střevní chřipka vyvíjí bezprostředně před vypuknutím tradiční chřipky a může být doprovázena běžnými příznaky virové infekce.
 4. Ztráta chuti k jídlu, slabost. Během 7–10 dnů nemoci se lidské tělo může velmi vyčerpat, rysy obličeje se naostří, krevní tlak se může snížit a objeví se příznaky mírné anémie.

Rotavirová infekce je snadno zaměnitelná s obvyklou střevní otravou, proto byste se měli obrátit na odborníka na přesnou diagnózu. Symptomy střevní chřipky jsou nebezpečím pro lidské zdraví a život.

Prevence

Aby se zabránilo virům a zvýšila obranyschopnost organismu, je důležité dodržovat jednoduchá pravidla hygieny: důkladně umýt ruce, jíst pouze vařenou vodu, dobře vařená jídla a pouze pasterizované mléčné výrobky.

Při koupání v přírodních vodách nelze polknout vodu. Při zjištění virové infekce by měl být minimalizován kontakt pacientů s jinými lidmi a měla by být provedena důkladná dezinfekce domácích potřeb a prostor.

Střevní chřipka je infekční onemocnění, které je velmi akutní. Gastroenteritida má jasné příznaky, ale její příznaky jsou charakteristické pro jiné závažné onemocnění, proto pro diagnostiku a léčbu nemoci byste měli vyhledat odbornou pomoc. Je mnohem snazší zabránit infekci rotaviry, pro které je třeba dodržovat základní pravidla osobní hygieny a minimalizovat kontakt s nemocnou osobou.

Léčba žaludeční chřipky

V případě žaludeční chřipky dosud nebyla vyvinuta specifická léčba. Léčba žaludeční chřipky u dospělých je tedy čistě symptomatická.

Hlavní věc co nejdříve, jak se zbavit intoxikace těla, normalizovat rovnováhu vody-soli, může být rozbit během zvracení, průjem. Člověk by neměl mít dehydrataci, je nutné odstranit všechny toxiny, přinést srdce do normálu, posílit cévní stěny, zabránit rozvoji bakteriální infekce.

Nutno snášet akutní období, navzdory nepříjemným symptomům. Za pouhých 5-7 dní se vše vrátí do normálu.

 1. Na začátku průjmu a zvracení je nutné obnovit rovnováhu vody a soli - k tomu zřeďte balení přípravku Rehydron v litru teplé vody a vypijte 1-2 malé doušky.
 2. Užívejte sorbenty, například aktivní uhlí, Sorbex, Enterosgel nebo jiné dvakrát denně, dokud nejsou zcela odstraněny gastrointestinální příznaky.
 3. V případě potřeby použijte k normalizaci tělesné teploty antipyretika.
 4. Také pomáhají zažívacím enzymům - léčba Mezim forte, Creon, Pancreatin.
 5. Po zastavení zánětlivého procesu je třeba se postarat o střevní mikroflóru. V této situaci je nutné vzít probiotika do střev - Bifiform, Linex, Hilak forte.

Použití antibiotik pro střevní chřipku je bezvýznamné, protože infekce je virová, nikoliv bakteriální.

Výživa a strava

Chcete-li urychlit léčbu infekce rotavirem, zkuste udržovat mírný režim. Ze stravy by mělo být vyloučeno:

 • smažené
 • tukové potraviny;
 • mléčné výrobky;
 • šťávy a nápoje s plynem.

Potravinářské výrobky s žaludeční chřipkou by měly být konzumovány sušený chléb, těstoviny, vařené obiloviny (manna, rýže, pohanka), kuřecí vejce (vařené ve strmém, ne více než 1 vejce za den).

Postupně se do dietní stravy mohou postupně přidávat nízkotučné polévky, zelenina dušená bez soli a koření, bramborová kaše, strouhaný tvaroh, čerstvé ovoce a bobule.

Jako dospělý rychle zbavit žaludeční chřipky

Střevní chřipka je akutní infekční onemocnění lidského trávicího systému, které postihuje sliznici břišních orgánů zapojených do procesu trávení, štěpení a asimilace konzumovaných potravin. Podle stavu chřipky, v pravém slova smyslu, má tato choroba velmi nepřímý vztah. Člověk pociťuje malátnost, vzrůstá tělesná teplota, ale hlavní část patogenní mikroflóry je lokalizována přesně v gastrointestinálním traktu pacienta. Kauzální agens onemocnění je virová infekce, která je ve většině případů diagnostikována u dětí, ale i přesto dospělí pravidelně vstupují do nemocnice se známkami tohoto onemocnění.

Příznaky žaludeční chřipky u dospělých

Projev onemocnění je vždy typický a pro zkušeného gastroenterologa nebo specialistu na infekční onemocnění nebude obtížné podezření na enterovirovou infekci u pacienta pouze na základě vhodných symptomů, které se projevují v akutní formě, když je na vrcholu vrcholu střevní chřipky.

Obecně se onemocnění projevuje v následujících patologických příznacích:

 • zimnice a horečka, tělesná teplota stoupá na úroveň 38-39 stupňů Celsia, pocení je přítomno při porušení metabolismu tělesného tepla;
 • podrážděnou stolici ve formě průjmu, nutkáním, které může narušit dospělého od 2 do 5 krát denně nebo každých 1,5 hodiny po jídle;
 • nevolnost a vylučování zvracení (častěji se tento příznak objeví, když je žaludek plný jídla);
 • fyzickou slabost a únavu, která je pozorována i po menším zatížení;
 • úplný nebo částečný nedostatek chuti k jídlu (někdy pacient se střevní chřipkou může jíst jídlo jen jednou denně a to je pro něj dostačující).

Někteří pacienti se kromě výše uvedených příznaků stěžují také na křeče v břiše, které se projevují syndromem bolestivé bolesti. Hlavní lokalizace pocitu těžkosti a bolesti uvnitř břišní dutiny je její střed s mírným posunem na levou stranu. U pacientů s věkovou skupinou dospělých je onemocnění poměrně stabilní a bez známek komplikací.

Příčiny a způsoby infekce střevní chřipky

Existuje malý počet faktorů a způsobů infekce s virovou infekcí tohoto typu, protože nemoc může být přenášena z infikované osoby na zdravého člověka nebo z prostředí. Na základě toho se rozlišují následující příčiny vzniku žaludeční chřipky u dospělých:

 • pití surové vody, která je tvořena životaschopnými kmeny virových mikroorganismů;
 • jíst potraviny, které byly kontaminovány a nebyly podrobeny dostatečnému tepelnému ošetření;
 • kontakt s osobou, která již trpí touto chorobou nebo je nositelem viru;
 • čerstvá zelenina a ovoce, které nebyly důkladně omyty před použitím pod proudem horké vody.

Aktivita buněk lidského imunitního systému má velký vliv na pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Lidé, kteří vedou zdravý životní styl bez špatných návyků, jsou mnohem méně pravděpodobné, že trpí žaludeční chřipkou, protože patogenní mikroflóra je zničena lokální imunitou ve fázi pronikání do těla.

Musím navštívit lékaře a nechat se testovat?

Po nástupu příznaků indikujících poruchu trávicího systému, ale bez známek otravy, byste samozřejmě měli vyhledat pomoc praktického lékaře, gastroenterologa nebo specialisty na infekční onemocnění. Každý z odborníků tohoto profilu poskytne pacientovi kvalifikovanou lékařskou péči. Nedoporučuje se přenášet nemoc na nohy nebo se zapojit do samoléčby doma.

Za prvé je to způsobeno skutečností, že přítomnost střevní chřipky u dospělého pacienta může určit pouze lékař a vybrat v tomto případě léky, které je vhodné použít. Seznam povinných testů je stanoven individuálně na základě přítomných symptomů.

Léčba střevní (žaludeční) chřipky u dospělých

Ve většině případů není nutná zvláštní léčba a úkolem lékařů je sledovat zdraví pacienta, udržovat stabilní rovnováhu vody a soli v těle, očistit krev a lymfatickou tekutinu od toxinů, snížit horečku. Pro léčebné účely dospělý pacient hospitalizovaný s touto diagnózou v oddělení infekčních onemocnění obdrží následující léčbu:

 • intravenózní kapičky s fyzickým roztokem pro doplnění tělesných tekutin ztracených v důsledku průjmu;
 • léky, které stimulují imunitní systém;
 • sorbenty ve formě Smekta, aktivního uhlí, Enterosgelu, bílého uhlí, absorbující toxické látky uvolňované virovými mikroorganismy v procesu jejich životní aktivity;
 • mytí střev s převařenou vodou pomocí klystýru, aby se odstranil gastrointestinální trakt z nadměrného množství patogenní mikroflóry.

Po vrcholu onemocnění, které trvá 3-5 dnů, pacient dostává léčbu léky ve formě kapslí s prospěšnými bakteriálními kulturami určenými ke zlepšení trávení a posílení imunitního systému.

Kromě toho je pro léčbu velmi důležité dodržovat dietu, odmítat mastné, smažené, uzené, nakládané potraviny a alkohol.

Prevence

Včasná prevence rozvoje střevní chřipky je vždy lepší než její léčba a množství nepříjemných symptomů přítomných u infikované osoby. Proto, aby nedošlo k tomuto onemocnění, je doporučeno denně dodržovat následující preventivní opatření:

 • před jídlem důkladně omyjte ruce;
 • vždy kvalitativně tepelně zpracovat potraviny, ze kterých je miska připravena;
 • mytí zeleniny a ovoce pod proudem horké vody;
 • vyhnout se kontaktu s lidmi, kteří mají známky žaludeční chřipky nebo kteří byli nedávno nemocní;
 • pít pouze vařenou nebo čištěnou vodu.

Tato jednoduchá opatření umožní každému dospělému udržet si vynikající zdravotní stav a zajistit stabilní fungování trávicího systému bez rizika virového onemocnění.

Žaludeční chřipka: Příznaky a léčba

Během období masové distribuce virových infekcí, včetně chřipky, má mnoho lidí takové onemocnění jako žaludeční chřipka. Často je mylně spojována s běžnou chřipkou, která patří do skupiny respiračních onemocnění. Ve skutečnosti, kromě skutečnosti, že chřipka a žaludeční chřipka jsou infekční nemoci, není mezi nimi nic společného.

V oficiální medicíně se termín "gastrická chřipka" prakticky nepoužívá. Onemocnění, pro které se tento název používá, se nazývá gastroenteritida nebo rotavirová infekce. Ale pro jednoduchost vnímání v tomto materiálu to nazýváme populárně - žaludeční chřipkou.

Příčiny žaludeční chřipky

Tato patologie je zánět v žaludku nebo tenkém střevě, vyvolaný různými faktory. V medicíně existují čtyři skupiny příčin vzniku žaludeční chřipky:

 • Virová infekce. Gastroenteritida je nejčastěji způsobena infekcí rotavirem, norovirem, adenovirem nebo astrovirem. Virový původ žaludeční chřipky je potvrzen v 70% případů.
 • Bakteriální infekce. K infekci dochází nejčastěji v důsledku požití Escherichia coli, Salmonella, Campylobacter. V drtivé většině případů je jejich původ spojen se spotřebou masa a vajec ptáků, které neodpovídaly na řádnou teplotní úpravu. Statistiky ukazují, že bakteriální původ tvoří asi 15 procent případů gastroenteritidy.
 • Protists, převážně jednobuněčné organismy, který, podle zbytkového principu, být izolován do “pátého království organismů”, být rozlišován do oddělené skupiny původců žaludeční chřipky. Nepatří k zvířatům ani rostlinám, ani houbám. Případy střevní chřipky vyvolané protisty jsou nejčastěji zaznamenány při přírodních katastrofách. To představuje až deset procent případů gastroenteritidy na světě.
 • Žaludeční chřipka neinfekčního původu. I když je gastroenteritida oficiálně označována jako infekční onemocnění, v lékařství se gastrointestinální zánět neinfekční povahy také nazývá gastroenteritida. V této skupině důvodů patří užívání řady léků, otrava, používání některých potravin.

Lékaři téměř jednomyslně nazvali žaludeční chřipku "nemoc nemytých rukou". Nedostatek hygieny je hlavní příčinou infekce v gastrointestinálním traktu. K infekci může navíc docházet v důsledku použití nekvalitní vody, nesprávně připravených živočišných produktů, jakož i při banálním kontaktu s osobou, která infekci přenáší, která je přenášena vzduchovými kapičkami.

Příznaky žaludeční chřipky

Projevy žaludeční chřipky jsou poměrně živé, ale neexistuje žádný specifický symptom tohoto onemocnění. To znamená, že pouze lékař může přesně stanovit diagnózu, protože příznaky, které jsou charakteristické pro gastroenteritidu, mohou být příznaky jiných patologií. Nejčastěji se vyskytují žaludeční chřipky:

 • porucha trávicího traktu ve formě současného průjmu a zvracení. Současně se průjem vyskytuje ve velmi složité formě: až deset cest na toaletu denně s bohatou tekutou stolicí. Současně chybí zastánce inkluzí ve výkalech a pouze v případě bakteriální geneze onemocnění ve výkalech se může objevit krev. Kromě toho může bakteriální infekce způsobit bolest břicha;
 • horečka. Nejčastěji má pacient nízkou horečku nízkého stupně, ale s akutním průběhem gastroenteritidy může teplota stoupnout na čtyřicet stupňů;
 • příznaky katarálního charakteru. Často charakteristika žaludeční chřipky virového původu. Zjevná rýma, kašel, kýchání. Zároveň jsou všechny tyto příznaky krátkodobé a bez terapeutického vlivu zmizí po jednom nebo dvou dnech;
 • dehydratace a průvodní slabost. To je způsobeno zvracením a průjmem, takže obnovení rovnováhy vody a soli je mimořádně důležité při léčbě žaludeční chřipky, o které budeme diskutovat níže.

Je třeba poznamenat, že podobné projevy jsou charakteristické pro řadu dalších onemocnění: choleru, otravu jídlem, salmonelózu. Proto jsou tyto příznaky důvodem pro okamžitý přístup k lékaři, který dokáže správně diagnostikovat patologii a vybudovat správnou taktiku léčby.

Léčba žaludeční chřipky

Léčba gastroenteritidy všech typů geneze, s výjimkou bakterií, se provádí pomocí léků ke zmírnění symptomů. Specifická léčba specificky pro tuto patologii neexistuje. Pro bakteriální žaludeční chřipku se používají antibiotika.

Antibiotika pro žaludeční chřipku

V případě bakteriálního původu gastroenteritidy jsou předepsány makrolidové antibakteriální přípravky. Nejčastěji se dává přednost azithromycinu. On, spolu s nízkou cenou (od 60 rublů), je aktivní proti mnoha bakteriím, rychle se vstřebává a může být podáván dětem.
Kromě toho, následující antibiotika jsou používána v léčbě bakteriální žaludeční chřipky, spouštěné konkrétní skupinou bakterií nebo příčin, t

Jak léčit střevní chřipku

Střevní nebo, jak se také nazývá, žaludeční chřipka je běžné onemocnění postihující gastrointestinální trakt. Tento patologický název byl způsoben podobností symptomů s příznaky chřipky (horečka, celková slabost a jiné projevy intoxikace těla). Vývoj žaludeční chřipky je doprovázen příznaky jako nevolnost, zvracení, změny typu stolice, průjem a další. Přečtěte si více o tom, jak léčit střevní chřipku, a bude diskutován v tomto článku.

Jak léčit střevní chřipku

Popis patologie

S rozvojem střevní chřipky se pacient cítí velmi slabý, protože onemocnění je doprovázeno poškozením vnitřních orgánů. V lékařství existuje další termín - virová gastroenteritida (jak lékaři nazývají střevní chřipku). Podle statistik je na prvním místě všechna infekční onemocnění střeva. Relativně mladá nemoc, kterou před několika desítkami let lékaři nerozlišovali od jiných střevních infekcí. Ale s vývojem medicíny, kdy byl rotavirus objeven v polovině 70. let, přispívá k rozvoji žaludeční chřipky, dostala tato choroba konečně své jméno.

Nemoc může ovlivnit tělo každé osoby, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Ale navzdory tomu jsou nejčastěji symptomy střevní chřipky diagnostikovány u jednoletých dětí. Dospělí pacienti jsou infikováni, obvykle během péče o infikované děti. Pokud byla choroba zpočátku zaznamenána pouze ve Spojených státech, pak se tato choroba nachází téměř ve všech evropských zemích.

Nebezpečí střevní chřipky

Poznámka! U dětí starších 4 let je imunitní systém již dostatečně vytvořen pro boj s infekcí rotaviry. Totéž lze říci o dospívajících dětech, které trpí střevní chřipkou poměrně zřídka, nicméně, jako dospělí. Pro malé děti je však patologie vážným nebezpečím.

Chcete-li chytit žaludeční chřipku, nemusíte cestovat do exotických zemí nebo jíst neobvyklé pokrmy. Infikovaná voda a jídlo, špatná hygiena nebo špinavé předměty, které dítě může vložit do úst, mohou vést k infekci.

Příčiny

Jak již bylo zmíněno dříve, hlavním zdrojem onemocnění může být buď nositel rotaviru nebo infikovaná osoba. Biotop viru jsou buňky sliznice různých orgánů gastrointestinálního traktu. Virus sám opouští infikované tělo pacienta spolu s výkaly. Rotavirus je přenášen potravou - to je nejběžnější metoda. Také virus proniká do těla, které je na oblečení nebo v domácnosti. V důsledku toho se patologie rychle šíří na přeplněných místech, například v ústavu nebo mateřské škole. Prvním příznakem infekce střevní chřipky je akutní průjem, který nelze zastavit.

Patogeneze rotavirové infekce

Když se virus infikuje, trávicí systém je narušen, což způsobuje metabolické problémy a průjem. Zvláštnost onemocnění spočívá v jeho rychlém vývoji, proto je průběh léčby předepisován individuálně s ohledem na různé faktory. Pacient je zpravidla poslán do nemocnice.

Vlastnosti diagnostiky a léčby

Charakteristické příznaky

Virus se neobjeví ihned po vstupu do těla. To může nějakou dobu trvat - 10-12 hodin až několik dní. Ve většině případů se však příznaky patologie objevují první den po infekci rotavirem.

Příznaky střevní chřipky

Střevní chřipka je doprovázena akutními příznaky, včetně:

 • celková slabost těla;
 • snížení nebo úplná absence chuti k jídlu;
 • těžký výtok z nosu;
 • zánět sliznice hrdla;
 • častý průjem (5 až 12 krát denně);
 • záchvaty zvracení;
 • zvýšení teploty.

Postupem času se příznaky intoxikace a dehydratace přidávají k prvním příznakům patologie. Pacient se stává velmi pomalým a slabým a barva moči se může změnit. Zpravidla se stává tmavší. V tomto případě je tělo pacienta ve vážném ohrožení a pokud se včas neporadíte s lékařem, může dojít k závažným komplikacím. Pokud se u dítěte objeví příznaky střevní chřipky, pak při prvních podezřelých příznacích byste měli jít do nemocnice. Pouze lékař bude schopen určit, zda je možné dítě po dobu léčby ponechat doma nebo v nemocnici.

Se střevní chřipkou dochází k častým průjmům.

Existuje několik forem střevní chřipky:

Pacientův stav v mírné formě onemocnění se mírně zhoršuje. Zpravidla si stěžuje na těžkost a nepohodlí v žaludku. Nutkavost vyprazdňovat se vyskytuje až 5 krát denně. Průměrná forma patologie je doprovázena horečkou, bolestivými pocity v břiše, celkovou tělesnou slabostí a dalšími příznaky, které se vyskytují při běžném nachlazení. Pacient může vymýt 5 až 10 krát denně a židle je natřena v charakteristickém nažloutlém odstínu.

Horečka

Těžká žaludeční chřipka se vyskytuje u lidí poměrně zřídka. V tomto případě může tělesná teplota stoupnout na 40 stupňů, pacient trpí silnou bolestí v břiše. K dispozici je také častá stolice (10-12 krát denně), která je nejčastěji zpěněná a vodnatá. Kůže se stává velmi ochablou a močení - vzácné. Pokud si všimnete podezřelých příznaků u Vašeho dítěte nebo u Vašeho dítěte, měli byste se v každém případě okamžitě poradit s lékařem. Nedoporučuje se zapojit se do samoléčby, aby se zabránilo přechodu patologie na těžkou formu.

Diagnóza střevní chřipky

Podstatou diagnostického vyšetření je umožnit lékaři rozlišit bakteriální gastroenteritidu od virové, protože v léčbě těchto patologií je velký rozdíl. Neméně důležitým cílem v diagnóze je také stanovení rotavirové infekce, protože toto onemocnění lze snadno zaměnit za otravu jídlem nebo za studena. Ale pokud se střevní chřipka tělesná teplota stoupá, pak s otravou to ne.

Vyšetření moči a krve

K identifikaci původce může lékař nařídit následující testy:

 • analýza stolice pro detekci rotavirových antigenů;
 • krevní test;
 • urinalýza, která může být použita pro detekci leukocyturie, hematurie a proteinurie.

Poznámka! Před provedením laboratorních testů, zejména výkalů, lékaři doporučují nepřijímat žádné léky po dobu nejméně 24 hodin před odběrem. Totéž platí pro klystýr, projímadla a rektální čípky. To může ovlivnit výsledky analýzy.

Metody zpracování

Poté, co lékař provede diagnózu, předepíše léčebný cyklus, kterým je zastavení dehydratace těla a odstranění příznaků patologie. Především musíte zastavit průjem a zvracet. Pomůže to proti průjmu a antiemetickým lékům. Vzhledem k tomu, že léčba je komplexní, sestává z léků, dodržování speciální stravy a používání tradiční medicíny. Zvažte každou z těchto metod zvlášť.

Farmaceutické přípravky

Při léčbě střevní chřipky se používají různé léky, které se liší ve složení a vlastnostech. Jaký nástroj je vhodný v konkrétním případě - rozhoduje ošetřující lékař. Níže jsou uvedeny nejčastější léky předepsané lékaři.

Tabulka Léčba žaludeční chřipky.

Žaludeční chřipka: Příznaky a léčba u dospělých

✓ Článek ověřený lékařem

Žaludeční chřipka je onemocnění, které kombinuje symptomy nachlazení nebo zažívací poruchy. Infekce je pravděpodobnější, že způsobí děti - u dospělých je onemocnění méně časté a postihuje hlavně onemocnění starších lidí. Akutní období infekce trvá 5 až 7 dní, po kterých dochází k úplnému uzdravení.

U dospělých pacientů je žaludeční (střevní) chřipka snadnější než u dětí. V některých případech mohou být příznaky onemocnění zcela nepřítomné, zatímco pacient je zdrojem infekce pro zbytek rodiny nebo kolegy v práci. V medicíně se tato choroba nazývá "rotavirová infekce", která probíhá způsobem gastroenteritidy s rozvojem dehydratačního syndromu (dehydratace těla).

Žaludeční chřipka: Příznaky a léčba u dospělých

Způsoby infekce

Gastroenteritida je způsobena určitou skupinou virů (rotavirus), které vstupují do lidského těla přes sliznice (epitel) žaludku, střev a dalších orgánů gastrointestinálního traktu. První příznaky onemocnění se obvykle objevují během 1-2 dnů, ale v některých případech se zhoršení zdravotního stavu projeví pouze 4-5 dní. Doba inkubace viru je v průměru od 12 hodin do 5 dnů.

Chcete-li se chránit před infekcí, je důležité vědět, jak můžete infekci chytit.

 1. Fekálně-orální. V tomto případě se virus přenáší na zdravého člověka interakcí s výkaly nebo zvracením pacienta (například při použití sdílené toalety). Je to hlavní mechanismus přenosu viru.
 2. Jídlo Konzumace virů v těle může způsobit konzumaci nestandardních nebo expirovaných produktů, syrové vody z vodovodu, nemyté zeleniny nebo ovoce. Aby se tomu zabránilo, musíte věnovat zvláštní pozornost kvalitě potravin, které dopadají na jídelní stůl, umývat si ruce častěji a splňovat hygienické požadavky na zpracování různých kategorií výrobků.

Veškeré ovoce a zelenina musí být před jídlem omyty.

Je to důležité! Mytí rukou horkou vodou a antibakteriálním mýdlem po návštěvě toalety by mělo být povinným pravidlem pro osoby jakéhokoli věku.

Je možné nakazit se při plavání v bazénu?

Rotaviry jsou velmi odolné vůči faktorům prostředí, včetně mrazu a vysokých teplot. Virus je kompletně zničen až po zahřátí na 70-80 stupňů, proto je poměrně obtížné s ním bojovat v areálu. Ve veřejných bazénech a saunách se může gastroenteritida nakazit, pokud personál zařízení nevenuje náležitou pozornost hygieně a úpravě bazénu a oblastí se zvýšeným nebezpečím (sprchy, parní lázně).

Je to důležité! Destrukce virů žaludeční chřipky ve vodě se dosahuje pomocí dezinfekčních prostředků obsahujících chlor. Je důležité dbát na to, aby koncentrace chlorovaných látek nepřekročila přípustné normy - jinak se můžete vážně otravovat náhodným požitím vody.

Video - Rotavirus a jeho příznaky

Příznaky a příznaky patologie

Symptomatologie gastroenteritidy začíná katarálními jevy - pacient začíná mít bolest v krku, kašel, objeví se rýma. To odlišuje gastroenteritidu od ostatních poruch trávení. Po zvětšení počtu virů se objeví dyspeptické symptomy a objeví se známky střevních patologií. Klinický obraz v akutním období onemocnění je následující:

Židle s gastroenteritidou je hojná a častá - až 10krát denně. Fekální hmoty mohou mít žlutou nebo šedou barvu, na konzistenci připomínající jílu. Vůně je ostrá, plodná.

Výlety na záchod s gastroenteritidou mohou dosahovat až 10x denně.

Je to důležité! Pokud je ve výkalech přítomen hlen nebo krev, je důležité tyto příznaky okamžitě oznámit svému lékaři.

Při hojném výtoku výkalů může dojít k dehydrataci těla, proto by měl pacient podstoupit rehydratační terapii a sledovat pitný režim.

Tělesná teplota u dospělých pacientů nejčastěji kolísá v subfebrilních hodnotách (až 37,2-37,5 stupně), ale někdy může vzrůst na vysoké hodnoty a dosáhnout úrovně 39 stupňů nebo více. Stupeň intoxikace závisí na stavu imunitního systému pacienta, počtu virů a stupni jejich aktivity (reprodukce).

Léčba žaludeční chřipky by se měla zabývat pouze specialistou na infekční onemocnění. Vlastní léčba je nepřijatelná v důsledku potíží s diagnostikou patologie. Faktem je, že symptomy nemoci nejsou charakteristické a jejich vzhled může znamenat další závažné onemocnění: choleru, salmonelózu atd. Pro přesnou diagnózu je nutné podstoupit vyšetření, v jehož důsledku se rozhodne o možnosti ambulantní léčby.

Pořadí účinku u podezřelého rotaviru

Letní žaludeční chřipka

Listerióza (žaludeční chřipka, která se vyskytuje v letních měsících v podmínkách horkého počasí) je poněkud odlišná od jiných forem gastroenteritidy. Nositeli infekce jsou obyvatelé vodních útvarů a jezer, takže hlavní cestou infekce je koupání v zakázaných místech. Listerióza může být infikována po konzumaci shnilých nebo nemytých plodů, které jsou vynikajícím prostředkem pro reprodukci patogenních mikroorganismů.

Na rozdíl od zimní gastroenteritidy je listerióza téměř vždy doprovázena vysokou horečkou (nad 39 stupňů) a zánětem krčních lymfatických uzlin. Jedním z prvních příznaků onemocnění je zánět spojivek - zánět sliznice oka. Oční skvrna pacienta zčervená, v rozích očí se objeví hnisavý obsah.

Je to důležité! U pacienta s komplikovanou listeriózou může broncho-plicní systém i slinivka slinivky břišní nafouknout, proto se léčba této formy patologie téměř vždy odehrává v nemocničním prostředí.

Jedním z prvních příznaků listeriózy je zánět spojivek.

Léčba žaludeční chřipky

V současné době neexistuje specifická léčba gastroenteritidy, takže pacientovi je předepsána symptomatická léčba, která kombinuje dietu a léky. Komplexní léčba funguje v několika směrech:

 • eliminuje známky intoxikace;
 • obnovuje rovnováhu soli;
 • zastaví zvracení a průjem;
 • pomáhá předcházet dehydrataci.

Žaludeční chřipka má negativní vliv na fungování srdce a orgánů močového systému, proto mohou být v některých případech použity přípravky draslíku (například Panangin) a prostředky pro zlepšení funkce ledvin.

Schéma komplexního léčení gastroenteritidy je uvedeno v následující tabulce.

Po uzdravení je pacientovi předepsána podpůrná léčba s použitím multivitaminových nebo vitaminových minerálních komplexů, jakož i přípravků obsahujících probiotika a mléčné bakterie, mezi které patří:

Tyto léky jsou potřebné k obnovení střevní mikroflóry.

Tyto léky jsou potřebné k obnovení střevní mikroflóry, zlepšení střev, posílení imunitního systému a normalizaci fungování trávicího traktu.

Dieta pro žaludeční chřipku

U všech forem gastroenteritidy musí pacient dodržovat terapeutickou dietu, která vylučuje fermentované mléčné výrobky a produkty na bázi mléčné bílkoviny. Mléčné výrobky jsou výbornou živnou půdou pro všechny typy patogenních mikroorganismů, a proto používání přípravků obsahujících mléčný cukr během léčby může zvýšit příznaky onemocnění a vést ke zhoršení zdraví.

Mléčné výrobky jsou zakázány ve všech formách gastroenteritidy.

V prvních dnech nemoci je žádoucí jíst potravu v utřené formě - tím se sníží zátěž na zažívací orgány a střeva. Pokud nechcete jíst mleté ​​maso, je třeba ho nasekat důkladně, rozřezat na malé kousky nebo rolovat přes mlýn na maso.

Nápoj by měl být hojný a častý. Pacientovi je předveden teplý čaj s malinami nebo citronem, kompoty, džusy (zředěné vodou), ovocné nápoje a jiné tekutiny s nízkým obsahem cukru.

Po uzdravení by měly být mléčné výrobky zavedeny do stravy postupně. Je lepší začít s fermentovanými mléčnými nealkoholickými nápoji: kefír, ryazhenka. Sýr, mléčná kaše s máslem, tuku tvaroh se zavádějí do menu jako poslední.

Video - Žaludeční chřipka: příčiny a symptomy, léčba

Pomůže vakcína proti gastroenteritidě?

Někteří mají sezónní chřipku výstřel pro profylaxi. Je třeba poznamenat, že viry způsobující chřipku A nebo B nemají nic společného s rotaviry, proto je očkování proti gastroenteritidě neúčinné.

Preventivní opatření

Hlavním preventivním opatřením pro prevenci střevní chřipky je dodržování pravidel osobní hygieny a standardů ošetření v místnosti. V podmínkách stálého zaměstnání je obtížné udržet v bytě nezbytnou úroveň čistoty, ale to je nezbytné pro zajištění zdraví všech členů rodiny. Mokré čištění s použitím dezinfekčních prostředků a roztoků, větrání by mělo být prováděno denně, zejména pokud jsou v domě nemocné děti nebo dospělí.

Samostatná konverzace si zaslouží téma výživy. Všechny produkty musí být čerstvé a důkladně omyty. Při nákupu dávejte pozor na balení zboží - na něm by neměly být viditelné škody. Maso, ryby a vejce by měly být zpracovány podle stanovených norem pro tuto skupinu výrobků. Mléčné výrobky je lepší si vybrat z místních výrobců a zakoupit je v den výroby (jejich skladovatelnost obvykle nepřesahuje 5-10 dnů).

Důkladné mytí rukou pomůže zabránit infekci žaludeční chřipkou.

Jaká další opatření pomohou chránit sebe a své blízké před chřipkou:

 • důkladné mytí rukou po návštěvě ulice, toalety, kontaktu se zvířaty;
 • plavání v letním období pouze na povolených místech (kde se pravidelně zkoumá voda a půda na obsah bakterií, mikrobů a virů);
 • vařící voda (další čištění s filtrem nebolí).

Je to důležité! Aby se zabránilo hromadnému propuknutí infekce ve skupinách, je důležité, abyste pracoviště navštěvovali až do úplného uzdravení. Někteří pokračují v práci nebo chodí do školy po prvních známkách lepšího zdraví a zapomínají, že jsou stále nakažliví pro ostatní lidi.

Žaludeční chřipka je nepříjemné infekční onemocnění, které může vést k vážným následkům při nesprávném zacházení, proto byste měli kontaktovat specialistu, když se objeví první známky patologie. Při vlastní diagnostice patologie je vysoké riziko nesprávné diagnózy, která je plná komplikací, zhoršení zdravotního stavu a akutní dehydratace, která ve výjimečných případech může způsobit smrt pacienta.

Líbí se vám tento článek?
Ušetřete, abyste neztratili!