Citron se studeným použitím a jak si vzít

Text: Zoya Andreeva

Citron na nachlazení je jedním z nepostradatelných léků. Pomáhá ve všech případech: na jedné straně je citron schopen předcházet nemocem z chřipky nebo nachlazení, na druhé straně - pokud již došlo k infekci - je schopen usnadnit a urychlit proces hojení. Co je tak jedinečný citron?

Strategická dodávka citronů v domě by měla být vždy: studený lék je vždy po ruce a chutný doplněk čaje.

Citron jako prostředek prevence chladu

Dlouho, protože citron byl známý pro své antivirové preventivní vlastnosti. Citron je zvláště užitečný pro nachlazení - jako velkorysý zdroj vitamínů (kromě cenných vitamínů C, citron obsahuje A, B1 a B2, P) a fytoncidy - nejcennější látky, zejména při virových epidemiích. Phytoncidy jsou speciální těkavé sloučeniny, které vylučují některé rostliny a které jsou schopny zabít řadu škodlivých bakterií a virů. Pro ty, kteří nemohou stát ani vůně nebo chuť česneku nebo cibule, ve které jsou také těkavé produkce dostatek, citron (zejména v kombinaci s medem) je darem z nebes. Mimochodem, antiseptické vlastnosti citronu v průběhu staletí byly Egypťany vysoce ceněny: například když byly kousnuty škorpionem, položili jednu polovinu citronu na ránu a snědli další. A zpravidla - přežil.

Jako profylaktikum proti studenému citronu lze aplikovat následovně:

Nejjednodušší a nejchutnější varianta: mix 150 g medu a 1 citron, strouhaný na jemném struhadle spolu s kůrou. Pár čajových lžiček ráno na lačný žaludek, stejně jako během dne místo dezertů na čaj - a žádný chlad ani chřipka pro vás nebude děsivý Recept pro ty, kteří milují ostřejší: řez kořenů zázvoru do tenkých, téměř průhledných plátků, vložení do sklenice nebo šálek. Nahoře - pár plátků citronu. Naplňte celý obsah vařící vodou a zakryjte talířkem (nebo víčkem). Dejte nápoj trochu vařit a pít celý. Po 3 až 4 hodinách opakujte. Tento nápoj nejenže okamžitě vyčistí hrdlo, pokud už kašel začal nebo hlas vesnice začal, ale také významně zlepšuje ochranné vlastnosti imunity. nebo na ploše, kde trávíte většinu dne. Phytoncidy, které se vypařují do vzduchu, doslova odradí od vás viry chřipky a chřipky od vás, naturopatologičtí lékaři říkají, že pokud na obličej položíte plátek citronu, i když komunikujete a máte přímý kontakt s nemocnou chřipkou nebo chladnou osobou, vaše šance, že se nebudete nakazit velmi velké.

Citron proti chladu

Ale i když jste již nemocní, a všechny příznaky nachlazení na obličej - av tomto případě může být citron velkou pomocí v boji proti této nemoci. Nejčastěji se používá vedle medu - tato směs se přidává do čaje, aby se tělo ohřál zevnitř a udržel imunitu, a někdy se pomalu vstřebává do úst, takže „změkčuje“ hrdlo a zmírňuje kašel. Existují stovky receptů na konzumaci citronu za studena - každý používá tento produkt, jak se jim líbí. Ale tady jsou některé nuance stojí za zvážení pro jakékoliv použití:

Je nutné použít citrón spolu s kůrou - obsahuje téměř polovinu užitečných látek, pokud odstraníte kosti, pak tam nebude žádná hořká pachuť, aby se citrón nezdál příliš kyselý, musí být na chvíli ponořen do vroucí vody a pak použit.

Jediná kontraindikace k použití citronu pro nachlazení může být pouze jedna okolnost - alergická reakce. Ve všech ostatních případech lze citrón použít jak pro dospělé, tak i pro děti, stejně jako během zimy.

Příznivé vlastnosti citronu pro nachlazení nejsou používány jednou generací lidí. Má tonizující, antimikrobiální a hojivý účinek na oslabený organismus. Používá se jako léčba a prevence onemocnění SARS. Citron obsahuje mnoho organických kyselin, užitečné makro- a mikroorganismy, stejně jako vitamíny. Vzhledem k tomu, že dochází k urychlení zotavení těla.

Akce

Léčivé vlastnosti tohoto ovoce jsou určeny jeho vysokou koncentrací kyseliny askorbové v něm. Je to silný antioxidant.

Vitamíny obsažené v citronu pomáhají zmírnit proces onemocnění:

E - zlepšuje ochrannou funkci epitelových buněk, což zase zabraňuje pronikání infekcí do sliznic; B1 - obnovuje endokrinní systém vzhledem k tomu, že se podílí na metabolismu lipidů a proteinů; B2 - stimuluje tvorbu protilátek, které inhibují aktivitu virů; P - schopný eliminovat otoky a nepohodlí v krku, má analgetické vlastnosti, které pomáhají eliminovat bolesti hlavy. A - stimuluje rychlé hojení sliznic, které byly ovlivněny zánětlivým procesem.

Na videu - zázvor s citronem na nachlazení:

Citronová šťáva může zmírnit horečku vyplývající z nachlazení. Citronová kůra má antibakteriální vlastnosti, takže stojí za to žvýkat bolest v krku nebo dýchacích cest.

Chcete-li získat co nejvíce z výhodných vlastností, musíte si vybrat zralé žluté plody citronu, při lisování by ovoce nemělo být velmi tvrdé. Jeho dlouhou životnost lze zajistit umístěním citronu do skleněné nádoby s čistou vodou.

Ale jak rychle vyhrát chlad s lidovými prostředky, a které jsou nejlepší, je uvedeno v tomto článku.

Více informací o tom, jak používat kyselinu acetylsalicylovou v chladu, naleznete v tomto článku.

Jaké jsou nejčastější příčiny kašle bez nachlazení u dospělých, tento článek pomůže pochopit: http://prolor.ru/g/bolezni-g/kashel/prichiny-bez-prostudy-u-vzroslogo.html

V tomto článku je však uvedeno, která antibiotika, která jsou určena k nachlazení dětí, a která z nich jsou nejúčinnější.

Lékařské recepty

Dokonce i jeden citrónová šťáva může snížit teplo, stačí přidat do vody a pít během dne a teplo bude ustupovat. Čím více těchto citrusových plodů se konzumuje během onemocnění, tím rychleji se zotavení projeví zvýšením odolnosti těla vůči infekcím.

S čajem

Obvyklý pro všechny nápoje, které mnoho lidí pije několikrát denně, pomůže v prvních dnech nemoci, aby to bylo nutné: t

2 lžíce. Já citronová šťáva; 1 lžička. listový čaj; 2 lžičky. medu

Uvařte obvyklým způsobem silný čaj. Dokonce i v horkém nápoji přidejte citron a med, zamíchejte. To je vynikající nástroj pro prevenci a onemocnění, které jsou zachráněny v zimě.

Na foto- citrónový čaj se zimou

S medem

Jedná se o jednoduchý recept a velmi chutné. Skládá se pouze ze dvou složek:

1 citron; 150 g medu.

Mletou citronovou zem s kůrou. Každé ráno na prázdný žaludek jíst pár lžiček léku, můžete také jíst s čajem během dne. Ale jak používat čaj se zázvorem a medem z nachlazení, pomozte tomuto článku porozumět.

Na fotografii je citron s medem

Se zázvorem a medem

Tato hořce sladká směs rychle staví tělo do pořádku, posiluje ho, často používá pro prevenci. Pro jeho přípravu je třeba:

150 gramů medu; 300 g kořene zázvoru; 150 g citronu. Oloupejte kořen a nakrájejte ho cenově dostupným způsobem pomocí nože, mlýnku na maso nebo struhadla.

Na fotografii- citron se zázvorem a medem

Omyjte citrusy. Řez to, při odstraňování semen, pak sekání. Nalijte všechny připravené ingredience do skleněné nádoby a promíchejte.

Vezměte lék po celý den až do úplného uzdravení. Ale jak připravit zázvor na nachlazení je podrobně popsán v tomto článku.

S česnekem a medem

Tato směs je vhodná pro celou rodinu, takže je připravena ve velkém množství a uložena v chladničce. Ingredience pro to jsou odebírány v následujících množstvích:

0,5 litru medu; 5 hlav česneku; 5 citronů.

Na fotografii - citron s česnekem a medem

Vytlačte šťávu z citrusů. Citrony můžete sekat s kůrou. Ve výsledné šťávě nebo citronové směsi přidejte med. Česnek přeskočí česnekovým lisem nebo mlýnek na maso a posílá se do předem připravené směsi. Nádobku na lék umístěte na chladném místě po dobu 10 dnů.

Po takovém extraktu se objeví česnek-citronový med. Je nutné vzít 1 lžičku. po jídle 3x denně, pak opláchněte ústa vodou. Léky se podávají po dobu dvou měsíců, poté je třeba přestat užívat přípravek po dobu nejméně 14 dnů. Ale co je lepší cibule nebo česnek pro nachlazení, a jak správně používat tyto nástroje, pomozte tomuto článku porozumět.

S oranžovou

Z tohoto duetu si můžete vyrobit léčivý nápoj. Připravit:

středně velká oranžová; malý kousek zázvoru, až 4 cm; půl citronu; 500 litrů vody.

Na snímku je citron s pomerančem v čaji

Zázvorová kůra a kotleta. Dejte zázvorové chipsy do konvice nebo termosky a nalijte na něj vroucí vodu. Počkejte 10 minut. Vytlačte šťávu z obou citrusových plodů a nalijte ji do připraveného zázvorového nápoje. Nechte čaj stát další čtvrt hodiny.

Nápoj se doporučuje pít s medem. Ginger-citrusový čaj by neměl být konzumován při teplotách nad 38 ° C.

Se sušeným ovocem

Tento recept používá mnoho lidí k navození imunity. Pro jeho přípravu se používají následující složky:

jeden šálek rozinek, ořechů a sušených meruněk (pokud můžete přidat fíky); 300 gramů medu; citron

Na fotografii - citron se sušeným ovocem v čaji

Všechny sušené ovoce se mele spolu s citronem, pak se k nim přidává med. Vše důkladně promíchejte, abyste dosáhli rovnoměrného rozložení přísad. Přípravek se užívá třikrát denně před jídlem.

Tento nástroj je vhodný zejména pro žáky, u nichž může být běžné nachlazení způsobeno přepracováním, směs sušeného ovoce dává dětem sílu a posiluje jejich imunitu.

V tomto článku je však uvedeno, co dělat, když chřipkový hlas po nachlazení a jaké léky by měly být použity na prvním místě.

Ale jaké jsou nejlepší vlastnosti brusinek pro nachlazení a jak správně používat tento nástroj je uvedeno v tomto článku.

Existují nějaké kontraindikace?

Tento citrus nemůže být odnesen těmi, kteří trpí gastritidou, pankreatitidou, onemocněním ledvin, žaludečním vředem, zvýšenou kyselostí šťávy. Je také kontraindikován pro ty, kteří mají individuální citlivost vůči tomuto citrusu.

Těhotné ženy často užívají recepty s citronem během zimy. Nemohou brát mnoho léků, které mají vedlejší účinky. Citron v malých dávkách nepoškodí vznikající organismus. Pokud těhotná žena chce jíst citron, i když je vyléčená, pak nemá dostatek vitamínu C, který lze získat tím, že jí následující zeleniny a ovoce: jablka, špenát, rajčata, kiwi a červený rybíz.

Na videu pomáhá citrón s chladem:

Citronová šťáva odstraňuje infekci z těla a její slupka uvolňuje zánět. Pokud ho přidáte do černého čaje, bude možné posílit imunitní systém a v bílé barvě obnovit zásoby vápníku.

Citron se používá při nachlazení pro dospělé a děti, je to sklad užitečných vitamínů, který pomáhá urychlit zotavení. Posiluje imunitní systém. S ním se můžete zbavit virových infekcí bez vedlejších účinků.

Jak vzít citrón se zimou

Při léčbě nachlazení a chřipky s léčivými přípravky často používají tradiční metody. Jak vzít citrón se zimou, každý potřebuje vědět, aby urychlil proces hojení.

Citron s chladem

Lemon Benefit

Citron s nádechem pomáhá bojovat s příznaky nemoci:

 • snižuje teplotu;
 • zabíjí viry;
 • podporuje imunitu.

Složení citrusů obsahuje vitamin C, který je obsažen v antipyretických tabletách a prášcích.

Podmínky používání

Pokud není citrus kontraindikován a nezpůsobuje alergie, používá se v různých kombinacích. Nejúčinnější kombinace citronově chladného léku s jinými fytoncidy: česnek, zázvor. A také v kombinaci s medem, který má také léčivé účinky.

Citron a čaj

Citron jako lék na nachlazení spotřebované s cukrem nebo medem. Plátky jsou tradičně přidávány do horkého čaje, ale to nestojí za to. Při vysokých teplotách je polovina živin neutralizována. Med také ztrácí své prospěšné vlastnosti.

Citron ze studeného medu by měl být přidán do teplého čaje, včelí produkt by měl být důkladně promíchán a šťávy vylisovány z citrusů.

Pijte citronový čaj pro nachlazení v mírném množství, aby se ledviny dokázaly vyrovnat s objemem tekutiny.

Citron a káva

Káva s citronem je také užitečná při sezónních onemocněních. V případě potřeby přidejte med. Kofein pomáhá bojovat proti slabosti.

Citron a med

Během zimy si dejte rozdrcený citron. Léky na předpis:

 1. Vezměte 500 g citrusů a 250 g medu.
 2. Ovoce rozemele v mixéru nebo v mlýnku na maso (může být s kůrou, pak bude směs hořká).
 3. Přidejte med

Směs uchovávejte ve sterilní nádobě v chladničce. Lék bude uchováván po dlouhou dobu a během chřipky bude vždy po ruce.

Čaj se zázvorem a citronem

Čaj pomůže bojovat proti nachlazení.

Dobrá pomoc při nachlazení pití citronu a zázvoru. Kořen zázvoru je považován za fytoncid. Pro přípravu čaje budete potřebovat:

 • 200 ml horké vody;
 • 20 g. Med;
 • 20 g citronové šťávy;
 • 5g strouhaný kořen zázvoru;
 • suché lístky máty (volitelné).

Tento lidový lék je vhodný k pití jako preventivní opatření v deštivém a chladném období, stejně jako při prvních známkách chřipky.

Citron a česnek

Tradiční medicína nabízí neobvyklou kombinaci produktů. Proto se doporučuje, aby se k nachlazení bral citrón s česnekem. Oba produkty jsou silné fytoncidy. Doporučují se také k prevenci nachlazení.

 1. 100 g medu, 1 velký citrus, 1 hlava česneku.
 2. Citrusové nalijeme přes vroucí vodu, česnek oloupeme.
 3. Vše rozmělňte na stav kaše v mixéru.
 4. Smíchejte s medem (sladký a vhodný).

Hotový přípravek uchovávejte v chladničce. Mělo by se jednat o kurzy - alespoň jeden měsíc. Za den konzumovat až 2 lžíce. Já v malých částech. Děti snižují dávku. Přidat na poptávku bobule: rybíz, brusinky. Obsahují také velké množství vitamínu C.

Tipy pro použití

Všechny lidové prostředky se používají v případě dobré snášenlivosti výrobků obsažených v jejich složení. Pomohou tělu překonat nemoc pouze v kombinaci s léky.

Nemůžete ignorovat kontraindikace pro použití citronu s běžným nádechem: vředy, gastritida, alergie, problémy s kyselostí, citlivost zubů - za těchto podmínek nelze citrusové plody konzumovat v případě nemoci nebo prevence.

Vezměte citron nemůže být alergický na citrusy. Nahraďte je malinami nebo rybízem, které jsou méně alergické.

Citron se zimou a chřipkou

Jak víte, citrusové plody jsou neuvěřitelně užitečné a, což je důležité, široce dostupné. Najdete je v prodeji po celý rok, kromě nákladů na tyto voňavé dary přírody je poměrně malý. Tradiční medicína dlouhodobě věnuje pozornost jedinečným vlastnostem jasného ovoce. Pokud jde o popularitu, citrusy obcházejí i takové „šampiony“ jako ženšen, aloe a valeriány. Nicméně, bez ohledu na nesporné výhody, které nemají, je důrazně doporučeno konzultovat lékaře před léčbou. Standardní kontraindikace jsou metabolické poruchy, alergické projevy a poruchy gastrointestinálního systému.

Snad mnozí z nás slyšeli, že citron pomáhá při nachlazení a chřipce. K dnešnímu dni se hromadí množství osvědčených populárních receptů, které jsou hlavní složkou tohoto šťavnatého ovoce. O tom, jak se můžete rychle a účinně zotavit ze sezónních onemocnění s citronem, se budeme dále zabývat.

Podle encyklopedie "Léčivé rostliny"

Lidové recepty s citronem na nachlazení a chřipkou

Aby se předešlo chřipce, doporučuje se tradiční medicína užívat si směs na bázi citronu s česnekem. Mechanismus vaření je následující: je nutné mlet 2 citróny a stejné množství česnekových hlav na struhadle, pak vše důkladně promíchat a přidat vařenou vodu (stačí 1 litr). Pak se směs citronu a česneku podává po dobu tří dnů. Během této doby by měla být ve tmě při pokojové teplotě. Naplněná infuze musí být uložena v chladničce. Mělo by se jíst na prázdný žaludek, 1 polévková lžíce. lžíce. Kurz vítán je žádoucí rozšířit od začátku podzimu do konce jara.

Citronový olej se ukázal jako méně živý. Zpočátku musí být 1 citrón ponořen na minutu do horké vody a pak rolován mlýnek na maso přímo s kůrou. Rozdrcené citrusy se kombinují se 100 gramy másla a 2 velkými lžičkami medu. Skladovací podmínky a použití citrónového oleje jsou podobné běžnému smetaně.

Další recept je tento: citron je jemně nasekané (nemusíte odstranit kůru) a naplněné jakýmkoliv rostlinným olejem. Během období chřipky výsledná směs periodicky promazává nozdry, stejně jako dásně - před a po jídle. Kromě toho, citronový olej ošetření uší a chodidel na nohy před spaním má pozitivní vliv. Voňavý citrónový olej se často používá jako zálivka.

Aby se minimalizovala pravděpodobnost infekce chřipkou (například při komunikaci s pacientem), je segment citronu umístěn za tvář: řez by měl být přesunut z jedné tváře na druhou, dokud se aktivní výtok slin nezastaví.

Citron z nachlazení

Pro nachlazení a chřipku praktikujte léčivou aromaterapii s citronem. K tomu, zalijeme čerstvou citronovou šťávu ve vroucí vodě. Několik eucalyptus listy jsou posílány tam (to je přípustné nahradit s esenciálním olejem) a špetkou soli. Výsledná kapalina se nalije do hluboké nádoby, která je upevněna těsně pod úrovní obličeje. Stoupající páry se vdechují nosem a doporučuje se střídavě pokrývat nozdry. Pokud je jedna z nozder silně položena, snažte se na chvíli ležet na opačné straně. Než půjdete spát, pijte směs citronové šťávy s malou lžičkou medu.

Bez ohledu na to, v jaké fázi onemocnění se vyskytuje, stojí za to častěji žvýkat citrónový klín spolu s kůží (alespoň jednou denně).

Pozitivní vliv na sinus a výtok z nosu umožňuje mytí nosu okyselenou vodou: stačí rozpustit malé množství čerstvé citrónové šťávy ve sklenici kapaliny.

Takový nádherný prostředek je také známý: nakrájený čerstvý křen (150 g) je kombinován s citronovou šťávou (2-3 ovoce) ve skleněné láhvi. Silná kapalina je skladována na chladném místě po dlouhou dobu. Nezapomeňte ji používat každý den po dobu 1/2 lžičky (ráno a odpoledne). Využívání finančních prostředků zpravidla znamená výskyt vedlejších účinků - trhání. Zkušení bylinkáři ujistit, že tento nepříjemný důsledek neguje pozitivní účinek, takže nemůžete věnovat zvláštní pozornost na to. Po pár týdnech přijetí navíc trhání zmizí.

Ve zředěné formě tento lék rychle ztrácí své cenné vlastnosti, proto je lepší se zdržet míchání vody. Snažte se dělat bez kapaliny po dobu nejméně třiceti minut.

Citron srazí teplotu

Citron pomáhá snižovat tělesné teplo během zimy a chřipky. Voda s citronovou šťávou je považována za účinnou a zároveň bezpečnou léčbou tepla.

Kromě toho, tradiční medicína doporučuje, aby během nachlazení, jíst co nejvíce citronů, jak je to možné zvýšit celkovou odolnost organismu vůči infekcím.

Bolest v krku - citron pomáhá

Pokud máte bolest v krku, vezměte si čerstvý pomeranč, grapefruit nebo citrónovou šťávu, zředěnou teplou převařenou vodou v poměru 1: 1. Stejně účinnou alternativou je sklenice čisté vody s pěti kapkami alkoholického roztoku jódu (5%).

Ti, kteří jsou náchylní k angíny a chronickým faryngeálním onemocněním, doporučují bylinkáři přidat následující koktejl do své stravy: 250 ml kefíru + 2 lžíce. lžíce červené řepy + šťáva z poloviny citronu + 1 lžička lžíce šípkový sirup.

Recepty na citronový kašel

Chcete-li překonat silný kašel pomáhá citronová šťáva: vařit 1 citrón na nízké teplo po dobu 10 minut, pak se vyjměte, snížit na polovinu a zmáčknout šťávu. Pitná šťáva by měla být během každého útoku jedna malá lžička po celý den.

Druhý recept kašel lék s citronem: mix medu (1 polévková lžíce.) A šťávy z 1 citronu začít. Dále přidejte pár čerstvých slepičích vajec. Výsledná hmota se nalije sklenicí ochlazené vařené vody a míchá se až do homogenity. Je nutné přijmout prostředky během dne v malých doušcích za hodinu. Tradiční medicína doporučuje tento recept pro dospělé a děti.

Existuje citrón pro bolest v krku?

Chcete-li rychle léčit bolest v krku, je užitečné kloktat s roztokem kyseliny citrónové (30%) každou hodinu po celý den. Můžete udělat ještě jednodušší - rozpustit pár loupaných plátky citronu, drží je co nejblíže k hrdlu. Postup může být prováděn každou hodinu. Tradiční léčitelé tvrdí, že v případě bolesti v krku, můžete jíst 1 celý citrón s kůží během dne ke zvýšení celkové odolnosti těla k infekci.

V dávných dobách, děti trpící bolestmi v krku byly potřeny na krku s citronovou šťávou s bavlněným tampónem. Potom byl krk pokryt teplým obkladem. Starší děti si každou hodinu opláchly hrdlo roztokem citrónové šťávy (citrusová šťáva 1 až 1 šálek vroucí vody). Ti, kteří se nemohli opláchnout sami, dostali pitnou šťávu ve své čisté formě (z jednoho klínu), po níž byli dodatečně napojeni horkým čajem s citronem. Po zákroku byl pacient umístěn do postele.

Posílit imunitu dospělých i dětí

Následující složení napomáhá zesílit oslabené tělo pro nachlazení, chřipku a bolest v krku: 4 citrony (mleté ​​maso s kůží) + 200 g olivového oleje + 15 gramů hotové lékárny hlohové tinktury (nebo valeriánu) + 200 g citronové šťávy + 15 kapek máty olejové + 1 gram kafru. Pečlivě míchaná směs se bere v 1 lžíci. lžíce třikrát denně (před jídlem).

Pro posílení imunity po infekcích je vhodné, aby dospělí i děti používali směs loupaných vlašských ořechů (500 g), medu (300 g), citronové šťávy (ze 4 plodů) a aloe šťávy (100 g). Nástroj vezme 1 lžičku nebo dezertní lžičku třikrát denně, 30 minut před jídlem.

Restaurační prostředek pro imunitu: vezměte 2 kilogramy granátových jablek a citronů a také 3 kilogramy řepy a mrkve. Přeskočte všechno přes odšťavňovač poté, co se zbavíte citronů z osiva (a mletím granátu přímo se semínkem). Připravená šťáva je kombinována s 2 kilogramy medu a uložena ve skleněné nádobě. Kurz recepce - 1 sklenice každé ráno a večer, během měsíce. Pak si vezmou přestávku po dobu 2 týdnů a pokračují v přijímání po dobu dalších 30 dnů.

Text: Zoya Andreeva

Citron na nachlazení je jedním z nepostradatelných léků. Pomáhá ve všech případech: na jedné straně je citron schopen předcházet nemocem z chřipky nebo nachlazení, na druhé straně - pokud již došlo k infekci - je schopen usnadnit a urychlit proces hojení. Co je tak jedinečný citron?

Strategická dodávka citronů v domě by měla být vždy: studený lék je vždy po ruce a chutný doplněk čaje.

Citron jako prostředek prevence chladu

Dlouho, protože citron byl známý pro své antivirové preventivní vlastnosti. Citron je zvláště užitečný pro nachlazení - jako velkorysý zdroj vitamínů (kromě cenných vitamínů C, citron obsahuje A, B1 a B2, P) a fytoncidy - nejcennější látky, zejména při virových epidemiích. Phytoncidy jsou speciální těkavé sloučeniny, které vylučují některé rostliny a které jsou schopny zabít řadu škodlivých bakterií a virů. Pro ty, kteří nemohou stát ani vůně nebo chuť česneku nebo cibule, ve které jsou také těkavé produkce dostatek, citron (zejména v kombinaci s medem) je darem z nebes. Mimochodem, antiseptické vlastnosti citronu v průběhu staletí byly Egypťany vysoce ceněny: například když byly kousnuty škorpionem, položili jednu polovinu citronu na ránu a snědli další. A zpravidla - přežil.

Jako profylaktikum proti studenému citronu lze aplikovat následovně:

Nejjednodušší a nejchutnější varianta: mix 150 g medu a 1 citron, strouhaný na jemném struhadle spolu s kůrou. Pár čajových lžiček ráno na lačný žaludek, stejně jako během dne místo dezertů na čaj - a žádný chlad ani chřipka pro vás nebude děsivý Recept pro ty, kteří milují ostřejší: řez kořenů zázvoru do tenkých, téměř průhledných plátků, vložení do sklenice nebo šálek. Nahoře - pár plátků citronu. Naplňte celý obsah vařící vodou a zakryjte talířkem (nebo víčkem). Dejte nápoj trochu vařit a pít celý. Po 3 až 4 hodinách opakujte. Tento nápoj nejenže okamžitě vyčistí hrdlo, pokud už kašel začal nebo hlas vesnice začal, ale také významně zlepšuje ochranné vlastnosti imunity. nebo na ploše, kde trávíte většinu dne. Phytoncidy, které se vypařují do vzduchu, doslova odradí od vás viry chřipky a chřipky od vás, naturopatologičtí lékaři říkají, že pokud na obličej položíte plátek citronu, i když komunikujete a máte přímý kontakt s nemocnou chřipkou nebo chladnou osobou, vaše šance, že se nebudete nakazit velmi velké.

Citron proti chladu

Ale i když jste již nemocní, a všechny příznaky nachlazení na obličej - av tomto případě může být citron velkou pomocí v boji proti této nemoci. Nejčastěji se používá vedle medu - tato směs se přidává do čaje, aby se tělo ohřál zevnitř a udržel imunitu, a někdy se pomalu vstřebává do úst, takže „změkčuje“ hrdlo a zmírňuje kašel. Existují stovky receptů na konzumaci citronu za studena - každý používá tento produkt, jak se jim líbí. Ale tady jsou některé nuance stojí za zvážení pro jakékoliv použití:

Je nutné použít citrón spolu s kůrou - obsahuje téměř polovinu užitečných látek, pokud odstraníte kosti, pak tam nebude žádná hořká pachuť, aby se citrón nezdál příliš kyselý, musí být na chvíli ponořen do vroucí vody a pak použit.

Jediná kontraindikace k použití citronu pro nachlazení může být pouze jedna okolnost - alergická reakce. Ve všech ostatních případech lze citrón použít jak pro dospělé, tak i pro děti, stejně jako během zimy.

Citron pomáhá vyhnout se chřipce a chladu v zimě

S příchodem podzimu tělo oslabuje. Spolupracovníci kýchají, infekce „chodí“ v autobusech a obchodech, děti přinášejí ORZ a ORVI ze zahrad. To je období studené, rýmy, kašle. Samozřejmě, všichni se chceme chránit před nepříjemným podzimním syndromem, užívat si barevný listový podzim, projít se parkem nebo se naposledy vydat do lesa před zimou. Chci udržet slunečnou náladu léta s dlouhými deštivými dny. V tomto citrónu je váš hlavní asistent.

Je známo, že svěží vůně slunečného citronu na zdraví. Citrón nakrájejte na plátky a umístěte ho doma nebo v práci, poblíž místa, kde sedíte. Esenciální oleje nejen zvýší vaši morálku, ale také zlepší koncentraci. Lemon osvěžuje, a duše, a myšlenky.

Imunita

V offseason je obzvláště důležité dbát na imunitu Vašeho těla. Pokud je tělo v platnosti, pak žádná infekce není hrozné. Proto se o to předem postarejte. Neexistuje několik způsobů, jak posílit imunitní systém. Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou procházky na čerstvém vzduchu, zdravé stravování, kalení, přijímání vitamínů. Dosáhli jsme starého receptu, který zlepšuje imunitu, vitaminové doplňky.

 • Vezměte 3 kusy mrkve, 3 kusy řepy, 2 kusy citronů a 2 kusy granátového jablka. Citrony oloupané. Projděte celý odšťavňovač. Granáty procházejí zcela smirkovým papírem a přepážkami. Ve výsledné šťávě přidejte 2 kusy medu. Do chladničky vložte nejlépe tmavou nádobu. Vezměte ráno a večer 50-100 gramů. v závislosti na vaší váze. Kurz je jeden měsíc, pak si vezměte přestávku na 2 týdny a opakujte kurz znovu. Je lepší připravit směs šťáv ne více než týden předem, protože pod vlivem světla a vzduchu je zničeno mnoho vitamínů.

Chřipka

Hlavní společník nachlazení, chřipky. Tomuto akutnímu infekčnímu onemocnění dýchacího ústrojí lze zabránit, pokud je preventivní péče provedena předem.

 • Udělejte si kaše 2 citronů a 2 hlavy česneku, zakryjte litrem studené vody. Nechte stát 3 dny na tmavém místě. Poté směs odložte a uložte do chladničky. Vezměte si lžíci na lačný žaludek po celou studenou sezónu. Citron neutralizuje nepříjemný zápach česneku.
 • To je velmi užitečné na podzim av zimě jíst citrónový olej. K tomu, ponořte celý citrón do vařící vody na minutu, pak ji projít mlýnek na maso. Smíchejte kaši se 100 gr. máslo a lžíci medu. Používejte jako běžný olej.
 • Pro salátový dresing můžete připravit stejný olej smícháním pyré s olivovým olejem. Pro chřipku je užitečné mazat tyto nozdry tímto olejem. Olej se výhodně skladuje v tmavé láhvi.

Máte-li stále nachlazení, pak s pomocí citronů můžete odstranit všechny příznaky nachlazení a virové onemocnění. Citron zabíjí téměř všechny viry, takže směs řepy a citronové šťávy je nejúčinnějším nástrojem v boji proti virovým onemocněním.

Angina

Citron má silné antiseptické a baktericidní vlastnosti, díky nimž dobře bojuje s infekcí a vitamin C pomáhá tělu zotavit se.

 • Během dne, každou hodinu byste měli kloktat teplým roztokem šťávy z jednoho citronu ve sklenici teplé vody. Tato metoda je dobrá i pro děti.
 • Můžete kloktat se směsí stejných dílů citronové šťávy a medu. A můžete jen pomalu sát tuto viskózní tekutinu.
 • Je velmi užitečné sát citrón bez slupky. Snažte se ho udržet co nejblíže krku.

Kašel

 • Vařte citron po dobu 10 minut a pak šťávu vymačkejte. Vezměte si lžičku se silným kašlem. Tato šťáva má vykašlávací účinek.
 • Pro děti se doporučuje směs citronové šťávy, lžíce medu a čerstvé vejce, nalité sklenicí vody. Důkladně promíchejte. Pijte po celý den na doušek.

Rýma

 • Je užitečné opláchnout nos vodou s malým množstvím čerstvé citrónové šťávy. Snižuje vylučování hlenu, vysychání nosu a ničí bakterie v nosohltanu.

Teplota

Chcete-li snížit teplotu bez poškození zdraví, zkuste citronovou vodu

 • K pití se doporučuje teplá voda s citronovou šťávou.
 • Tělo několikrát denně otřete vodou.
 • Před spaním na něj položte ponožky, nasaďte je a nad nimi suché vlněné ponožky.

Takže, teď víte, jak se chránit a milované od nemocí, které přicházejí spolu se zimou. Požehnej vám!

Citron s nádechem: užitečné vlastnosti a metody použití

Lemon - to je pravděpodobně jeden z nejznámějších lidových léků na nachlazení. Jedná se o opravdový "sklad" užitečných látek, především vitamínu C. Je nezbytný při prevenci nachlazení a jejich léčby. Klasická kombinace je citron v kombinaci s medem, který má skutečně léčivé účinky na nachlazení. Citron má výrazný antiseptický, mírný antivirový a protizánětlivý účinek.

Definice onemocnění

Časté nachlazení je akutní respirační onemocnění způsobené všeobecným nadchlazením těla. To může být způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí se sníženou lokální imunitou. Většina dospělých vnímá nachlazení jako mírnou nemoc, která je nejčastěji tolerována „na nohou“. To by se nemělo dělat, protože takový přístup může vést k rozvoji komplikací v budoucnu.

Na rozdíl od chřipky je nachlazení pomalejší. Pro tuto nemoc není charakterizován "akutní" začátek.

Hlavní příznaky nachlazení:

 • Teplota subfebrilu (až 37,5 ° C);
 • Nos z nosu;
 • Nosní kongesce;
 • Mokrý kašel;
 • Bolesti hlavy;
 • Mírné bolestivé hrdlo;
 • Bolest v krku;
 • Slabost;
 • Mírná bolest na hrudi;
 • Vyrážka;
 • Únava.

Obecná intoxikace těla vede k takovým nepříjemným příznakům, jako je špatný celkový stav, slabost, závratě, bolest svalů, nevolnost. Tyto příznaky se však neobjevují stejně jako u chřipky.

Léčivé vlastnosti citronu

Citronové ovoce je přirozeným zdrojem kyseliny citronové a vitamínu C. Kromě toho obsahuje citronová ovocná slupka obrovské množství esenciálních olejů. Chemické složení citronových plodů zahrnuje nejen kyselinu askorbovou, ale také vitamín A, E a P, jakož i vitamíny skupiny B. Budou také obsahovat látky jako:

 • Karotenoidy;
 • Kyselina pantothenová;
 • Kyselina nikotinová;
 • Sacharidy;
 • Esenciální oleje.

Biologicky aktivní látky obsažené ve šťávě a kůře citronového ovoce jsou účinným nástrojem pro léčbu a prevenci různých respiračních infekcí. Citron má tyto výhodné vlastnosti:

 • Stimulace lokální imunity;
 • Výrazný baktericidní účinek;
 • Posilování cév a kapilár;
 • Výrazná febrilní akce;
 • Zvýšit vnitřní odpor organismu;
 • Uklidňující účinek;
 • Tvorba protilátek proti viru;
 • Podporuje regeneraci zanícených sliznic;
 • Snižuje otoky nosní sliznice;
 • Má mírný analgetický účinek;
 • Interferuje s pronikáním patogenních mikroorganismů.

Citronová šťáva může být použita jako přírodní prostředek pro beriberi a hypovitaminózu. V kombinaci s vodou má mírný antipyretický účinek a pomáhá snižovat bolest v krku.

Citron může být použit jako účinný lidový lék při první známce zimy.

Užitečné recepty

Od šťávy, drti a kůry citronu můžete udělat spoustu chutných a užitečných produktů pro prevenci a léčbu nachlazení. Klasickým receptem je zelený čaj s citronem a medem, který pomáhá rychle obnovit ztrátu tekutin při teplotě a pomáhá tělu bojovat s nemocí. Při prvních známkách bolesti hrdla nebo faryngitidy se doporučuje nakrájet na plátky půl citronu a žvýkat je společně s kůrou. To pomůže snížit bolest a zánět.

Citronová kůra obsahuje mnoho esenciálních olejů a dalších prospěšných látek. Lze jej použít k výrobě vitaminových infuzí a směsí na bázi citronu.

Dobrý nápoj k uhasení žízně je teplá voda s citronovou šťávou. K tomu můžete citron rozřezat na tenké plátky a několik šálků umístit do šálku s teplou vodou. Tento nápoj je osvěžující, dokonale uhasí žízeň a stimuluje chuť k jídlu.

Aby citron zachoval své blahodárné vlastnosti co nejvíce, měl by být použit čerstvý. Tepelné zpracování rychle ničí vitamin C a další biologicky aktivní látky.

Citron s medem

Kombinace citronu a medu pomáhá mobilizovat obranyschopnost těla při boji s infekcí. Nejjednodušší je vytvořit lahodnou směs citronu a medu. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

 • 3 velké citrony;
 • 400 g lipového ledu;

Rozemele citrony v mixéru s kůrou, zalijeme medem a promícháme. Tento lahodný lék lze užívat na 1 lžičku každé ráno, jako prostředek k prevenci nachlazení.

Ke směsi není hořká, je nutné odstranit všechny kosti z citronu.

Lemon Ginger

Zázvorový čaj s citronem a medem je jedním z nejchutnějších a nejzdravějších produktů, které se používají při první známce zimy. K tomu potřebujete ve stejném poměru zázvor a citron. Nejjednodušší verzi tohoto čaje si můžete připravit za pouhých 5-10 minut. Stačí stříhat zázvor na tenké plátky a plátky citronu. Umístěte citrón a zázvor na dno šálku, přidejte med, abyste ochutnali, a nalijte vařící vodu. Naplňte 3 - 5 minut, pak vypijte v malých doušcích.

Citronová infuze

Nádherná varianta teplého nápoje s nádechem je citronová infuze. Pro jeho přípravu bude potřebovat pouze 1 velký citron a vařící vodu. Umyl citron nakrájíme na velké kousky, dáme do skleněné nádoby a nalijeme vroucí vodou. Trvat na půl hodiny, pak pít teplý, bez přidání cukru nebo medu. To je dobrý lék na horečku, pomáhá obnovit zásoby tekutin a minerálních solí v těle.

Pokud chcete snížit kyselou chuť citronu, měli byste ji předem nalijeme vroucí vodou.

Med a citronová směs pro bolest v krku

Zahřejte šťávu ze 3 citronů ve vodní lázni, přidejte tam med. Vařte, dokud se nezředí, aby nedocházelo k varu směsi. Chcete-li připravit směs na 1 lžíci 3 - 4 krát denně, pečlivě řešit.

Kontraindikace

Kromě mnoha léčivých vlastností má citron vlastní kontraindikace. Nejčastější příčinou je alergie na citrusové plody. To je dáno tím, že plody citronu obsahují velké množství kyseliny citrónové, silic a dalších biologicky aktivních látek.

Citron má mírný projímavý účinek. Konzumace koncentrované citronové šťávy nebo směsi na bázi citronu ve velkém množství může vést k průjmům.

Velmi opatrně byste měli použít citron jako lidový lék na takové problémy, jako jsou:

 • Zvýšená citlivost zubní skloviny (může vést k bolestem zubů a rozvoji zubního kazu v budoucnosti);
 • Tendence k pálení žáhy;
 • Peptický vřed a duodenální vřed;
 • Gastritida s vysokou kyselostí;
 • Onemocnění žlučových cest;
 • Akutní a chronická cholecystitida;
 • Enterokolitis;
 • Urolitiáza.

Nemůžete použít citron v žádné formě, pokud předtím, než došlo k těžké alergické reakce na citrusy. Máte-li jakékoli pochybnosti, měli byste se poradit se svým lékařem.

Jak je zde popsána endoskopická adenotomie u dětí.

Video

Závěry

Citron - velký lidový lék na nachlazení. Obsahuje nejen velké množství vitamínu C, ale i mnoho dalších užitečných látek. Citronové plody jsou bohaté na vitamíny A, E a P a obsahují také velké množství sacharidů a minerálních solí. Citron pomáhá rychle doplnit nedostatek vitamínů a minerálních solí v těle, doplnit zásoby tekutin. Čaj s citronem pomáhá nejen uhasit žízeň, ale také rychle obnovit sílu. Další klasická kombinace - med s citronem pomáhá rychle odstranit nepříjemné symptomy nachlazení a udržet obranyschopnost těla.

Citron se studeným použitím a jak si vzít

Obsah

Zástupce hybridů citrusových plodů - citron pomůže udržet sílu imunity a sníží negativní dopad patogenních mikrobů.

Jak se citrón s nachlazení

100 g. Citron obsahuje 74% denního příjmu vitamínu C, což zvyšuje odolnost organismu vůči nachlazení. 1 Citron zabíjí viry a pomáhá krku a nosním buňkám odolávat chorobám.

Prevence nebo léčba

Citron může být jeden pro prevenci a léčbu nachlazení. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, P, kyseliny a fytoncidy - těkavé sloučeniny, které mají baktericidní a antivirový účinek.

Je důležité začít užívat ovoce při prvních příznacích nemoci: bolení v krku, kýchání, kongesce nosu a těžkost v hlavě.

Je lepší jíst citron na začátku sezóny virových infekcí, bez čekání na první příznaky. Citron působí profylakticky a neumožňuje patogenům ovlivnit imunitní systém.

Jaké potraviny zvyšují účinek citronu

Při respiračních onemocněních horních cest dýchacích musí být konzumováno hodně teplého nápoje. 2 Může to být voda, bylinné čaje, dogrose decoctions a antitusické sbírky. Zvyšují účinek příznivých vlastností citronu při jeho užívání, protože tělo dostává více vitamínů. Takové vitamínové "náboje" se rychle vyrovnávají s problémem a pomáhají imunitnímu systému odolávat bakteriím.

Teplý vývar šípky s plátky citronu nebo citronovou šťávou vyživuje tělo vitamínem C, který je nezbytný pro boj s patogeny infekcí dýchacích cest. 3

Podobně se citron chová s:

Přidáním studeného léku s citronem s jakoukoliv přísadou zvýšíte odolnost organismu vůči virům.

Jak vzít citrón se zimou

Imunitu s ARVI může pomoci konzumace studeného citronu v různých formách: plátky, slupky a ve formě šťávy.

Vlastnosti použití citronu pro nachlazení:

 • Vitamin C zemře při vysokých teplotách - nápoj, který dostane citron, musí být teplý, ne horký; 4
 • hořkost kůže zmizí, pokud je ovoce ponořeno do vroucí vody na sekundu, odstraní se mikroby citronu;
 • Užívání citronu na nachlazení nenahrazuje návštěvu u lékaře, ale doplňuje léčbu.

Citronové recepty, které zmírňují bolestivost:

 • obyčejný: drcený citron je míchán s medem a konzumovaný zmírnit bolest v krku, kašel, rýma s teplým nápojem nebo rozpouštět; 5
 • v případě bolesti v krku: 1 citronová šťáva je smíchána s 1 lžičkou. mořská sůl a rozpuštěná ve sklenici teplé vody. Kompozice kloktejte 3-4 krát denně;
 • při zvýšené teplotě: třel vodou s malým množstvím citronové šťávy - tím se odstraní teplo;
 • k posílení těla a od dlouhodobého kašle: směs 5 rozdrcených citronů a 5 vymačkaných hlav česneku 0,5 litru. med a trvat 10 dní na chladném místě. Take 2 měsíce s přestávkou 2 týdny, 1 lžička. po jídle 3x denně.

Jak vzít citron pro prevenci nachlazení

Pro prevenci receptů pomoci ARVI:

 • 200 g. med smíchejte s celkovým drceným citronem, vezměte 1-2 lžičky. každé 2-3 hodiny nebo jako dezert na čaj;
 • tenký nasekaný kořen zázvoru zalijeme vařící vodou, přidáme plátky citronu a necháme vařit. Vezměte si odvar každé 3 - 4 hodiny - to vás ochrání, pokud hrozí nebezpečí, že se z jiných lidí chytí chlad;
 • fytoncidy odpařené citrony nedovolí, aby se škodlivé bakterie dostaly do těla, pokud jsou nakrájené ovoce a umístěny v blízkosti domu nebo v práci;
 • směs 300 g. oloupaný a nasekaný kořen zázvoru, 150 gr. plátky citronu s kůží, ale bez kamenů, a stejné množství medu. Vezměte si čaj.

Kontraindikace k jídlu citron s chladem

 • individuální intolerance a alergické reakce;
 • exacerbace gastrointestinálních onemocnění;
 • zvýšená kyselost žaludku nebo jícnu;
 • problémy se žlučníkem nebo ledvinami;
 • citlivost zubů - konzumace kyseliny citrónové může zničit sklovinu.

Jemně můžete jíst citron pro děti do 10 let a v malých množstvích. Děti mladší 2 let mají lepší dávat citron pro nachlazení kvůli použití mléka nebo mléčných receptur.

Příznivé vlastnosti citronu jsou vědecky prokázány a nekončí léčbou nachlazení a chřipky.

0P3.RU

léčba nachlazení

 • Respirační onemocnění
  • Běžné nachlazení
  • SARS a ARI
  • Chřipka
  • Kašel
  • Pneumonie
  • Bronchitida
 • ORL onemocnění
  • Rýma
  • Sinusitida
  • Tonzilitida
  • Bolest v krku
  • Otitis

Citron s chladem

Pomáhá citrón s nachlazením?

Odpovědi:

Anastasia fayé

Citron na nachlazení je jedním z nepostradatelných léků. Pomáhá ve všech případech: na jedné straně je citron schopen předcházet nemocem z chřipky nebo nachlazení, na druhé straně - pokud již došlo k infekci - je schopen usnadnit a urychlit proces hojení. Co je tak jedinečný citron?

Citron jako prostředek prevence chladu
Dlouho, protože citron byl známý pro své antivirové preventivní vlastnosti. Citron je zvláště užitečný pro nachlazení - jako velkorysý zdroj vitamínů (kromě cenných vitamínů C, citron obsahuje A, B1 a B2, P) a fytoncidy - nejcennější látky, zejména při virových epidemiích. Phytoncidy jsou speciální těkavé sloučeniny, které vylučují některé rostliny a které jsou schopny zabít řadu škodlivých bakterií a virů. Pro ty, kteří nemohou stát ani vůně nebo chuť česneku nebo cibule, ve které jsou také těkavé produkce dostatek, citron (zejména v kombinaci s medem) je darem z nebes. Mimochodem, antiseptické vlastnosti citronu v průběhu staletí byly Egypťany vysoce ceněny: například když byly kousnuty škorpionem, položili jednu polovinu citronu na ránu a snědli další. A zpravidla - přežil.
Jako profylaktikum proti studenému citronu lze aplikovat následovně:
Nejjednodušší a nejchutnější varianta: mix 150 g medu a 1 citron, strouhaný na jemném struhadle spolu s kůrou. Pár čajových lžiček ráno na lačný žaludek a také během dne namísto dezertů na čaj - a nebudete se bát zimy a chřipky.

Recept pro ty, kteří milují ostřejší: tenký, téměř transparentní, nakrájený zázvorový kořen na plátky, vložte ho do sklenice nebo poháru. Nahoře - pár plátků citronu. Naplňte celý obsah vařící vodou a zakryjte talířkem (nebo víčkem). Dejte nápoj trochu vařit a pít celý. Po 3 až 4 hodinách opakujte. Tento nápoj nejenže okamžitě vyčistí hrdlo, pokud už kašel začal nebo hlas vesnice začal, ale také významně zlepšuje ochranné vlastnosti imunity.

Nejjednodušší způsob, jak jíst citron proti nachlazení, je nakrájet citrón na plátky a umístit tento "slunečný" talíř do blízkosti postele, kde spíte, nebo na pracovní plochu, kde trávíte většinu dne. Phytoncidy, odpařující se do vzduchu, doslova odradí od vás chřipkové a chřipkové viry.

Lékaři naturopaths říkají, že když dáte plátek citronu na tváři, pak i když komunikujete a máte přímý kontakt s nemocnou chřipkou nebo zimou, vaše šance na to, že se nebudete nakazit, jsou velmi, velmi vysoké.
Citron proti chladu
Ale i když jste již nemocní, a všechny příznaky nachlazení na obličej - av tomto případě může být citron velkou pomocí v boji proti této nemoci. Nejčastěji se používá vedle medu - tato směs se přidává do čaje, aby zahřál tělo zevnitř a udržovala imunitu, a někdy se pomalu vstřebává do úst, takže "změkčuje" hrdlo a uvolňuje kašel. Existují stovky receptů na konzumaci citronu za studena - každý používá tento produkt, jak se jim líbí. Ale tady jsou některé nuance stojí za zvážení pro jakékoliv použití:
Je nutné používat citrón spolu s kůrou - obsahuje téměř polovinu užitečných látek;

Pokud odstraníte kosti, nebude chuť hořkosti.

Aby se citrón nezdál příliš kyselý, musí být na okamžik ponořen do vroucí vody a pak použit.
Jediná kontraindikace k použití citronu pro nachlazení může být pouze jedna okolnost - alergická reakce. Ve všech ostatních případech lze citrón použít jak pro dospělé, tak i pro děti, stejně jako během zimy.