Je konstantní tělesná teplota 37 stupňů normální?

Normální může být konstantní teplota 37,0 ° C. A možná patologie. V mnoha západních zemích je 37 považováno za průměrnou normu, jako je 36,6. Podle mezinárodních lékařských statistik má většina lidí konstantní teplotu v rozmezí od 36,8 do 37,0.

Aby však byla taková teplota považována za svou normu a aby se nebála, měli byste se ujistit, že se jedná o normu. Nejprve zkontrolujte, zda je teplota konstantní. K tomu by bylo nutné provádět měření denně po dobu několika týdnů - nejlépe třikrát denně a současně. Pak bude jasné, jak se během dne mění teplota (a měla by se měnit) a jaké jsou její konstantní hodnoty. Za druhé, odstranit špatné možnosti. Je lepší, aby se krevní test a pak bude jasné, zda je zánět v těle (a 37,0 může být známkou zánětu). Je-li v analýze vše jasné a neexistují žádné jiné příznaky (všechny ostatní nemoci doprovázené subfebrilní teplotou, pociťují se např. Bolestivými pocity), vydechují. Vaše konstantní teplota může mít různé příčiny: od vlastností termoregulace až po vegetativní cévní dystonii. A všechny nevyžadují žádný z vašich nebo lékařských zásahů. To je vaše norma.

Normální tělesná teplota - 37 °

Normální tělesná teplota dospělého v dobrém zdravotním stavu v klidu je definována jako 37,0 stupňů Celsia. Ačkoliv se teplota měřená u lidí může lišit, zdravé lidské tělo ji může udržovat na poměrně stabilní úrovni kolem 37 ° C.

Vysoká horečka je symptomem, nikoliv nemocí. Tělo stoupá v teplotě, aby bojovalo s infekcí, když imunitní systém odrazí útok.

Normální rozsah teploty lidského těla se mění v závislosti na rychlosti metabolismu. Čím vyšší je (rychlejší), tím vyšší je normální tělesná teplota, nebo čím je metabolismus pomalejší, tím nižší je teplota. Dalšími faktory, které mohou ovlivnit měření, jsou denní čas nebo část těla, ve kterém jsou prováděny. Toto číslo je v dopoledních hodinách nižší vzhledem k tomu, že tělo odpočívá, a vyšší v noci po dni svalové aktivity a po jídle.

Kromě toho se liší v různých částech těla. V ústní dutině a tam, kde je nejvhodnější jej měřit, je teplota v rozmezí 37,0 ° C. Toto je obecně uznávaný standard pro normální teplotní ukazatel. Axilární teplota je vnější měření prováděné v axile nebo mezi dvěma záhyby kůže na těle. Jedná se o nejdelší a nejpřesnější metodu měření, při které je normální hodnota 36,4 ° C. Rektální teplota je vnitřní měření provedené v konečníku, které je 37,6 ° C. Vzhledem k tomu, že měření je vnitřní, je to nejpřesnější způsob. který také vyžaduje nejméně času. To však rozhodně není nejvhodnější způsob měření tělesné teploty.

První systematické měření teploty lidského těla provedl německý lékař Karl Wunderlich. V 1861, on změřil jeden milión zdravých jedinců (velikost vzorku vypadá příliš velká být věřil). Bylo hlášeno, že průměrná hodnota je 37 stupňů Celsia.

Je zřejmé, že pouze v Rusku je za ideální tělesnou teplotu považována nereálně přesná hodnota 36,6 ° C. Je zde i síť lékáren nazvaná „36,6“. V roce 1992 však Maccoviac, Wasserman a Levin změřili tělesnou teplotu u 65 mužů a 65 žen a dosáhli hodnoty 36,8 ° C. Níže uvedená tabulka ukazuje výsledky získané jinými výzkumníky Sundem a Levanderem:

Proč je teplota 37?

Od dětství jsme se učili, že normální teplota je 36,6 stupně. Tento ukazatel však často stoupá na úroveň 37 a dokonce 37,5 stupně. Proč je teplota 37? Stojí za to v takových případech mluvit o stavu onemocnění těla, nebo může být taková teplota považována za normu?

Zvažte tyto otázky podrobněji.

Důvody pro zvýšení teploty na 37 stupňů

Teplota může být rozdělena na nižší (méně než 35,5-36 stupňů), střední (36-37 stupňů) a zvýšená. Ten je rozdělen do febrilu, což je horečka (více než 37,5-38 stupňů) a subfebril (od 37 do 37,5). Indikátor 37 stupňů, jak vidíte, ještě není považován za kritický bod, za který stojí za to zažít.

Pro udržení teploty 37 stupňů může teplota:

 • U žen během menopauzy.
 • U novorozenců, kvůli stále špatně fungujícímu systému tělesné termoregulace; o něco starší děti - během kousání.
 • U naprosto zdravých lidí ve večerních hodinách, jednoduše proto, že od 16 hodin se tělesná teplota trochu zvyšuje. Ráno naopak jde dolů.
 • Po aktivní fyzické námaze, stresu, kvůli pobytu v dusné suché místnosti, na slunci, po konzumaci horkých jídel a nápojů. U dětí se navíc může po výkřiku nebo pláče zvednout teplota.
 • Být s těhotnými ženami (jak na začátku období, tak během celého těhotenství).
 • U kojících žen se to obvykle děje v době mléčného spěchu.
 • U žen ve dnech menstruačního cyklu, po ovulaci (od 14 do 25 dnů).
 • Pokud váš teploměr "píše." K odstranění tohoto faktoru proveďte měření na několika měřicích přístrojích.

To je důvod, proč mnoho lékařů nevnímá periodické zvyšování teploty (až 37,5 stupně) jako důvod pro vážné obavy.

Kdy musím navštívit lékaře?

Příčinou zvýšené teploty může být samozřejmě nemoc. Následující onemocnění mohou způsobit teplotu 37:

 • infekce;
 • neinfekční zánětlivá onemocnění (například revmatoidní artritida);
 • stav těla po operaci;
 • těžké alergické reakce;
 • onkologické formace;
 • porážku parazity (například červy);
 • reakce na léčbu / léčbu (například očkování);
 • patologie srdce a cév;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů, nervový systém.

Vzhledem k tomu, že většina nemocí se projevuje nejen v horečce, ale i v jiných příznacích, věnujte pozornost:

 • přítomnost bolesti, lámání v těle, křeče;
 • zarudnutí kůže, svědění a pálení, zánět sliznice;
 • vyrážka;
 • kašel;
 • nevolnost a zvracení;
 • letargie a bezmocnost;
 • závratě atd.

Pokud nedojde pouze ke zvýšení teploty, ale také ke zhoršení zdravotního stavu, k objevení se některého z těchto nebo jiných příznaků, měli byste se určitě poradit s lékařem. Také věnujte pozornost době, kdy teplota dosáhne 37 stupňů. Pokud se to stane ráno nebo jen ráno, měli byste také navštívit lékaře.

První věc, kterou byste měli předepsat, je základní vyšetření krve a moči, případně i výkaly. V případě potřeby vás odborník upozorní na další vyšetření, vypsá léčbu.

Pokud mluvíme o dítěti, pak je nutné se poradit s lékařem bez nástupu doprovodných příznaků. Všechny procesy v dosud nezosilněném organismu probíhají velmi rychle, a proto je lepší projít několik testů ještě jednou, než vynechat vývoj nemoci v drobcích. Totéž platí pro seniory, stejně jako pro ty dospělé, kteří nemají dobré zdraví, imunitu, mají chronická onemocnění.

Kdy se teplota chrlí?

Lékaři nedoporučují víření teploty dříve, než dosáhne 38-38,5 stupňů. Předpokládá se, že až do tohoto okamžiku by tělo mělo mít možnost nezávisle řešit problém, který způsobil zvýšení teploty.

V tomto pravidle však mohou existovat výjimky (například zvýšení teploty v pozdním těhotenství, osoby s onemocněním srdce, nervový systém, těžká horečka). V těchto případech však musíte počkat, dokud teploměr neukáže minimálně 37,5.

Teplota 37,3 ° C

Tělesná teplota 37,3 ° C se považuje za subfebrilní, to znamená, že nedosahuje úrovně horečky. Může se objevit u různých onemocnění u dospělých a dětí, což je jeden ze známek zánětu. Často se však vyskytují situace, kdy jsou hodnoty teploměru při 37,3 ° C nalezeny u zcela zdravého člověka. Proto není jediná detekce subfebrilní teploty příčinou alarmu. Je třeba vzít v úvahu, že opakované měření po několika hodinách dává stejný výsledek. V tomto případě je důležitá nejen stálá teplota, ale i její opakované stoupání. Mohou být detekovány jak během jednoho dne, tak po několik dní.

Důvody pro zvýšení teploty na 37,3 ° C

Infekční a zánětlivá onemocnění. Nejčastější příčinou teploty 37,3 ° C je samozřejmě infekční proces. Více než 80% případů v každodenní lékařské praxi je jim způsobeno. Dominantním místem v seznamu všech možných infekcí je skupina akutních respiračních infekcí (akutní respirační onemocnění, většinou virová). Jsou sezónní a představují epidemické nebezpečí. ARI může být způsobena chřipkovými viry, parainfluenzou, nosorožci, koronou a adenoviry a některými dalšími méně běžnými patogeny. Mezi vzniklé příznaky patří příznaky intoxikace (bolesti hlavy, malátnost, bolesti svalů a kloubů, rychlý srdeční tep, celková slabost), horečka, katarální symptomy (rýma, nepříjemné pocity a bolest v krku, kašel v důsledku podráždění zadní stěny hltanu). Závažnost každého symptomu závisí na typu patogenu a individuálních vlastnostech nemocného.

Další infekční a zánětlivá onemocnění mohou vést ke zvýšení teploty na 37,3 ° C. Nejčastěji jsou diagnostikována sinusitida a jiná sinusitida, pyelonefritida, cystitida, bronchopulmonální patologie. Je také možné hnisavé záněty kůže (nebo sliznic).

Nepřenosné nemoci. Mezi neinfekční příčiny horečky patří systémové onemocnění (revmatismus, revmatoidní artritida a další). Zvýšení teploty na 37,3 ° C je možné při přehřátí a úderu tepla, v časném období zotavení po operacích, poranění hlavy. U žen je vzestup teploty často pozorován po ovulaci a při výskytu těhotenství.

Je teplota nebezpečná při teplotě 37,3 ° C?

Zvýšení tělesné teploty je všeobecnou ochrannou reakcí organismu v reakci na infekci a rozvoj zánětu jakéhokoliv původu a lokalizace. Vytváří nepříznivé podmínky pro rozvoj a fungování některých mikroorganismů škodlivých pro člověka.

Tato podmínka navíc není pro naše tělo obvykle nebezpečná. Teplota 37,3 ° C nevede k deaktivaci klíčových enzymů, nepřispívá k deformaci molekul proteinu a nezpůsobuje smrt buněk. A i když je často doprovázen pocitem indispozice, životně důležité orgány netrpí. Ani citlivé a jemné nervové buňky mozku nejsou poškozeny. Proto je chybné předpokládat, že teplota 37,3 ° C vždy představuje určité nebezpečí pro nemocnou osobu, i když se cítí dobře.

Je možné teplotu 37,3 ° C a jak to udělat?

Čtení teploměru 37,3 ° C není důvodem pro aktivní použití různých léků a neléčebných opatření pro boj proti zvýšené teplotě. Taková „léčba“ není nutně prospěšná, i když může dočasně zlepšit vaši pohodu. Takže byste neměli brát antipyretika, je lepší dát tělu příležitost maximalizovat využití přirozených obranných mechanismů.

Snížení teploty na 37,3 ° C je možné s těžkou intoxikací, rizikem rozvoje srdečních a neurologických komplikací, tendencí k rychlému zhoršení s rozvojem subjektivně špatně snášené horečky. Všechny tyto stavy vyžadují okamžitou léčbu u lékaře a komplexní léčbu, přičemž jednou ze složek bude příjem léků s antipyretickými a protizánětlivými účinky. V koordinaci s lékařem můžete použít neléčivá opatření.

Často se vyžaduje nejen snížení teploty, ale také snížení závažnosti katarálních symptomů a intoxikace. V této situaci můžete použít nástroje komplexní akce, z nichž jedna je RINZA®.

Teplota u dítěte 37,3 ° C

Teplota dítěte 37,3 ° C neznamená vždy přítomnost onemocnění. Tento stav vyžaduje analýzu situace a určení její skutečné příčiny. Co dělat při teplotě dítěte 37,3 ° C? Za prvé - vzdát se touhy okamžitě mu dát antipyretikum schválené věkem. Je nutné vyhodnotit další existující symptomy.

Například souběžná teplota 37,3 ° C. Kašel dítěte může být známkou zánětu zadní stěny hltanu, poškození hrtanu, postižení plic. V závislosti na úrovni a povaze léze v dýchacích cestách může léčba zahrnovat použití různých prostředků. Mohou to být vazokonstrikční kapky z běžného nachlazení, spreje s antibakteriální složkou, pastilky pro sání, oplach, vykašlávání a mukolytická činidla, například Doctor MOM® sirup. V tomto léčebném schématu určuje lékař, rozhoduje také o potřebě užívání antipyretik. Pokud má dítě teplotu 37,3 ° C v důsledku infekce moči, hlavní medikací bude uroseptika. Meningitida vyžaduje antibakteriální a neurologickou terapii. Situace je však velmi pravděpodobná, že příčinou horečky není nemoc. Teploměr může ukazovat 37,3 ° C, když je dítě přehřáté, po intenzivní fyzické námaze a někdy i po jídle. Často se stává, že teplota stoupá na pozadí neurotických reakcí - v období adaptace na mateřskou školu nebo školu, odloučení od matky, v jiné stresové situaci. K léčbě takových podmínek není zapotřebí.

Proč může být teplota bez příznaků 37,3 ° C?

Teplota 37,3 ° C bez příznaků není neobvyklá. Důvody pro tuto podmínku mohou být:

 • neuróza, adaptační porucha na pozadí stresové situace;
 • následky infekce - tzv. teplotní ocas;
 • stav po uzavřeném poranění hlavy;
 • druhá fáze menstruačního cyklu (po ovulaci) u mladých žen nebo menopauzálního syndromu u pacientů starších než středního věku;
 • první trimestr těhotenství;
 • latentní infekce močových cest a dýchacích cest, tuberkulóza;
 • systémová onemocnění pojivové tkáně.

Bezduché užívání antipyretických léků v takových podmínkách nejenže nepřinese očekávaný účinek, ale může také vést k rozvoji komplikací. Proto teplota 37,3 ° C bez příznaků u dospělé osoby vyžaduje návštěvu u lékaře a provedení komplexního vyšetření.

Co když teplota 37,3 ° C neprojde dlouhou dobu?

Pravidelně se vyskytující večer nebo konstantní teplota 37,3 ° C může být známkou chronického zánětu s různou lokalizací, komplikovaným průběhem onemocnění, přítomností endokrinních, systémových nebo psychogenních poruch. Terapeutické taktiky jsou založeny na důkladné diagnóze a dopadu na skutečnou příčinu. Teplota 37,3 ° C, která trvá 2 měsíce nebo déle, vyžaduje použití léků předepsaných lékařem.

Pokud teplota 37,3 ° С nespadne během týdne na pozadí akutní respirační infekce, je nutné o tom informovat lékaře. Pravděpodobně se bakteriální infekce spojila s rozvojem komplikací: antritis, otitis, bronchitida. To může vyžadovat antimikrobiální látky.

RINZA® a RINZASIP® s vitaminem C při 37,3 ° C

Horečka, slabost, kašel, bolest v krku na pozadí nachlazení, akutní respirační infekce a chřipka jsou často základem pro použití symptomatických látek s komplexním účinkem. Přípravky řady RINZA® a RINZASIP® pomáhají snižovat závažnost příznaků nachlazení, ARVI a chřipky v důsledku antipyretického a analgetického účinku, jakož i eliminaci rýmy a kongesce nosu.

Teplota 37

Nízká horečka - reakce těla nebo příznak onemocnění

Jednou z charakteristik člověka, stejně jako všichni savci, je teplokrevnost - schopnost udržet tělesnou teplotu, když se mění ve vnějším prostředí. Za tuto funkci v těle jsou zodpovědné hormony štítné žlázy a hypotalamus. Ten, přijímající signál z receptorů nervových vláken o změně vnější teploty, reaguje s produkcí hormonu stimulujícího štítnou žlázu, který aktivuje štítnou žlázu. Ona zase začíná produkovat své vlastní hormony, zvyšující metabolické procesy.

Toto je vědecké vysvětlení procesu autotermální regulace. V praxi má lidská tělesná teplota řadu vlastností:

 • někteří lidé mají individuální teplotní normu (od 36 se mohou lišit o 1-2 stupně);
 • během dne přípustné výkyvy tělesné teploty na podlaze - jeden stupeň. Ráno mohou být ukazatele mírně nižší, večer se mohou mírně zvýšit;
 • při měření teploty různými teploměry (alkohol, rtuť, elektronika) se hodnoty mohou lišit;
 • faktory, které nesouvisejí s onemocněním (stres, nervové přetížení, menopauza, těhotenství, autoimunitní procesy, silná stimulace nervového systému a další) mohou ovlivnit teplotní index;
 • různé části těla mohou mít mírně odlišné teplotní hodnoty: například v konečníku může dosáhnout 37,5 a v podpaží - 36,6.

Jaké nemoci se vyznačují nízkým stupněm horečky

Každý by měl vědět, jaká je jeho tělesná teplota. Pro většinu je to 36,6. Zvýšení počtu na 37 - subfebrilní teplotu - může být považováno za nástup onemocnění, prodloužení infekce nebo patologické neuropsychiatrické onemocnění charakterizované změnami v autonomním nervovém systému.
Pokud je teplota 37 udržována po dobu jednoho měsíce nebo po dobu několika týdnů, při absenci jiných příznaků, může to znamenat následující onemocnění:

 • virová hepatitida B a C (s parenterálním transmisním mechanismem);
 • anémie z nedostatku železa;
 • onemocnění štítné žlázy (thyrotoxikóza);
 • chronická infekční onemocnění;
 • maligní nádory;
 • přítomnost chronického ohniska infekce (sinusitida, angína, prostatitida, glomerulonefritida a další);
 • HIV infekce;
 • některá pohlavní onemocnění;
 • tuberkulóza.

Jedná se o klasické variace, ale individuální vlastnosti organismu v každém konkrétním případě se mohou projevit zvýšením teploty v jakémkoliv jiném onemocnění.

Jak diagnostikovat onemocnění při subfebrilní teplotě

Ani lékař, ani osoba bez lékařského vzdělání nemůže přesně diagnostikovat, má pouze příznak horečky. Abychom odpověděli na otázku: „Proč se teplota udržuje na 37?“, Je nutné provést řadu dalších přístrojových zkoušek a laboratorních testů. První skupina zahrnuje:

 1. fluorografie. Eliminuje onemocnění bronchopulmonálního systému a zejména tuberkulózy. Digitální fotofluorografy představí přesnější obraz. Předepsaný kontingent podstoupí tento typ vyšetření profylakticky jednou ročně;
 2. ultrazvukové vyšetření vnitřních orgánů a systémů, včetně štítné žlázy;
 3. elektrokardiografie, echo a cg výzkum. Umožnit vyloučit nebo svědčit o myokarditidě, perikarditidě a jiných srdečních onemocněních.

Laboratorní testy lze použít: t

 1. klinický krevní test. Odchylky identifikovaných ukazatelů od normy mohou odhalit zánětlivé procesy, anémii, metabolické poruchy;
 2. parazitologických studií. Umožňuje diagnostikovat jednotlivá parazitární onemocnění;
 3. Mantoux test - diagnostický test na přítomnost tuberkulózní infekce;
 4. biochemický krevní test. Ukáže užitečnost renálních-jaterních systémů;
 5. urinalýza bude nezbytná pro diagnostiku patologie močového systému a zánětlivých onemocnění;
 6. studie o bakteriologických a pohlavních onemocněních. Lze použít metodu klasické mikrobiologie, imunofermentální analýzy nebo polymerázové řetězové reakce;
 7. studie virových markerů hepatitidy. Lze provádět souběžně se studiemi HIV, protože se provádějí v jednoprofilových laboratořích.

Moderní metody laboratorního výzkumu nabízejí studium širokého spektra diagnostických ukazatelů: od hormonálních hladin po metabolická kritéria.

Co mám dělat, když teplota stoupne na 37?

Každý s horečkou zachází jinak. Někteří okamžitě uchopí lékárničku s léky a horečně užívají léky. Jiní jdou k lékaři a zeptají se: „Teplota 37 trvá týden. Důvody? A jiní neudělají nic, věří, že protože tělo bojuje, znamená to tak.

Každý z nich má pravdu. Je však důležité získat názor odborníka.

Obecně platí, že opatření ke stabilizaci tělesné teploty jsou:

 1. užívání antipyretik v případech, kdy tělesná teplota přesahuje 38,5, u dětí - 38. Nedávno se pro tento účel osvědčily svíčky: jsou rychlejší a méně toxické;
 2. zvýšení množství tekutiny v pitném režimu. Může to být džus, čaj, voda, kompot. Čaj s malinou a medem, ovocný nápoj s citronem a dalšími nápoji jsou velmi dobré antipyretické. Pokles teploty bude indikován potem na čele;
 3. použití klystýru s antipyretickým účinkem. To je zvláště doporučeno pro děti a dospělé s patologií gastrointestinálního systému, aby se vyloučil účinek léku na sliznici střeva;
 4. eliminace přehřátí nebo přehřátí těla. Chcete-li rychle snížit teplotu u dítěte, můžete jemně aplikovat otírání octem;
 5. studená koupel nohou, lepší než pokojová teplota;
 6. dočasné vyloučení horkých nápojů a horkého čaje ze stravy;
 7. při zvýšených teplotách byste neměli provádět preventivní očkování, je lepší nechodit na masová místa a neúčastnit se rušivých událostí;
 8. jako tonikum si můžete vzít vitamíny, desenzibilizující drogy, věnovat pozornost nutriční hodnotě a respektu ke spánku a odpočinku.

Zvláštní značky

Pro určení přesné příčiny teploty je třeba věnovat pozornost následujícím opatřením:

 • je lepší izolovat osobu s podfebrilními stavy od osob kolem nich a zejména dětí, protože to může být prodrom infekčního onemocnění, ve kterém je zdroj infekce velmi nebezpečný.
 • není třeba uměle ohřívat místnost a zvlhčovat vzduch - to vytváří příznivé podmínky pro reprodukci bakterií;
 • neměli byste se vykoupat, protože by to narušilo proces samoregulace teploty;
 • musíte opustit aktivní odpočinek a uspořádat odpočinek;
 • Je třeba mít na paměti, že užívání antibiotik snižuje účinek antipyretik, takže byste je neměli brát současně;
 • nástup účinku antipyretických léků závisí na formě jejich balení: tablety a sirupy působí pomaleji, injekční roztoky a rektální čípky jsou rychlejší;
 • nezasahují do aspirinu, mají paralelní účinek na složení krve;
 • je špatné brát drogy pouze na základě jejich reklam - výrobci se někdy mohou uchýlit k trikům a definovat své produkty jako univerzální.

Na závěr je třeba poznamenat, že bez ohledu na důvod, proč se teplota zvyšuje na subfebrilní čísla, je lékař schopen zvolit jedinou správnou taktiku akcí.

Teplota těla 37: způsobuje neustále zvýšenou teplotu

Když se tělesná teplota zvýší na 38 stupňů a vyšší, nejčastěji důvody pro tuto lež v rozvoji chladu.

Někdy je však dlouhodobě zvýšená teplota na úrovni 37 stupňů, což je velmi alarmující signál a často poukazuje na vážné zdravotní problémy.

Co je subfebrilní teplota

Každý by o tom měl vědět! INCREDIBLE, ALE FACT! Vědci vytvořili děsivý vztah. Ukazuje se, že příčinou 50% všech onemocnění ARVI, doprovázených horečkou, stejně jako příznaky horečky a zimnice, jsou BACTERIA a PARASITES, jako jsou Lyamblia, Ascaris a Toksokar. Jak nebezpečné jsou tyto parazity? Mohou zbavit zdraví a ŽIVOT, protože přímo ovlivňují imunitní systém a způsobují nenapravitelné škody. V 95% případů je imunitní systém proti bakteriím bezmocný a nemůžeme čekat dlouho. Zapomenout jednou provždy na parazity, při zachování jejich zdraví, odborníci a vědci doporučují.

Obecně, tělesná teplota by neměla být neustále na stejné úrovni, protože u člověka se neustále vyskytují různé chemické a fyziologické procesy.

Mnoho lidí považuje mírnou odchylku od obecně uznávaného čísla za porušení zdraví, ale to není vždy pravda.

 1. Indikátory normální teploty se mohou lišit v závislosti na fyziologickém stavu organismu, způsobu a místě měření, denní době, hormonálním stavu, stupni fyzické námahy, vlhkosti a teplotě v místnosti a tak dále.
 2. Během dne se u zdravých lidí mohou data zvýšit a snížit o 0,5 stupně. V tomto případě dochází k maximálnímu poklesu teploty o 4 až 6 hodin ráno a maximální zvýšení o 16-20 hodin. V tomto ohledu jsou změny teplotních ukazatelů během dne nejčastěji spojeny s fyziologickými vlastnostmi těla.
 3. Každý člověk má individuální denní rytmus, který se mění správným režimem dne a pravidelným odpočinkem. Nízká horečka je také charakteristická pro mladé ženy asketické povahy, které jsou náchylné k častým bolestem hlavy a vegetativní dystonii.

Subfebrilní teplota je stav těla, který je doprovázen častým nebo periodickým nárůstem teploty až na 37-38,3 stupně. Skutečná vysoká teplota se považuje za indikátory získané při měření teploměrem v ústech nebo konečníku, pokud jsou 38,3 stupně nebo vyšší.

Chelochek je teplokrevná bytost, takže teplota lidského těla je schopna udržet stabilní tělesnou teplotu po celý život.

Indikátory teploty mohou kolísat pod tlakem, po jídle, když člověk spí. U žen je pozorována změna teploty v určitém období menstruačního cyklu.

Když je člověk ovlivněn určitými faktory, dojde k ochranné reakci těla ve formě horečky. I mírné zvýšení teploty urychluje metabolický proces a chrání tělo před reprodukcí škodlivých mikroorganismů.

Také zvýšení teploty často ukazuje na tělesné a psychické poškození zdraví.

Indikátory normální teploty jsou následující:

 • Při měření v podpaží je teplota u zdravého člověka 34,7-30,0 stupňů.
 • Při měření v konečníku jsou hodnoty 36,6-38,0 stupňů.
 • Při měření v ústní dutině může být teplota 35,5 až 37,5 stupně.

Průměrná teplota v měření v podpaží je 36,6 stupně, ale hodnota dat pro každou osobu se může lišit v závislosti na individuálních vlastnostech organismu. Pro někoho, teplota 36,3 stupně je považován za normální, a někdo neustále vidí ukazatele 37-37,2 stupně.

Mezitím subfebrilní teplota obvykle indikuje určité poruchy lidského zdraví v podobě pomalého zánětlivého procesu. Proto je nezbytné určit, co přesně způsobuje takový stav a identifikovat ohnisko zánětu, pokud existuje.

Je však nutné zvážit, zda byla měření provedena správně. Změnu teplotních indexů lze tedy pozorovat, pokud byla teplota měřena v nadměrně teple oblečené nebo přehřáté osobě. S hypertyreózou dochází také k porušení termoregulace.

Pokud tělesná teplota 37 stupňů trvá déle než týden bez viditelných známek nemoci, pacient pociťuje apatii a slabost, důvody mohou být jiné.

Příčiny nízké horečky

Za prvé, důvody, proč má pacient neustále vysokou teplotu, jsou spojeny s ochrannou reakcí těla na jakýkoliv nepříznivý proces.

Tím se tělo snaží bojovat s viry, bakteriemi, pokud se u člověka vyvine zánět nebo infekce.

Snížení postav a užívání antipyretik v tomto případě je naprosto nemožné.

 1. U žen mohou být příčiny spojeny s hormonálními změnami v těle během menstruačního cyklu několik dní před menstruací.
 2. Často na změny teploty vede k vyčerpání imunitního systému. V tomto případě se pacient rychle unaví, silně se potí a někdy ztrácí váhu.
 3. V některých případech může tělo reagovat na antibiotika zvýšením teploty. Určitý stav je způsoben určitými pikantními pokrmy, které zvyšují pocení a zvyšují teplotu na 37 stupňů.
 4. Pokud byla provedena operace nebo došlo k transfuzi krve, může dojít k zimnici nebo mírnému přehřátí.
 5. Pokud je nervová soustava narušena, nervová a fyzická únava, časté stresy mohou být zvýšená tělesná teplota.
 6. V důsledku metabolické poruchy se často vyskytují křeče povrchových cév a poruchy funkce endokrinního systému.

Kdo může mít nízký stupeň horečky

Nejčastěji se podfebrilní teplota udržuje, pokud se člověk vyvíjí nachlazení. Navíc se u pacienta vyvíjí příznaky, jako je častý kašel, bolest v krku, bolestivá svalová tkáň, rýma a bolesti hlavy. Podobný stav může také nastat, pokud osoba nedávno onemocněla a tělo se postupně uvolňuje po uvolnění infekce.

V některých případech přetrvává zvýšená teplota, pokud se při silném zatížení, častém namáhání, prudkých změnách hodinového a klimatického pásma vyvíjí termoneuróza. Tento stav se často vyskytuje u lidí s vegetativně-cévní dystonií jako reakce na vnější vliv.

Pokud se kromě zvýšení teploty pacientka vyvíjí v břiše, je zde nevolnost, odpor k jídlu a uvolněná stolice, důvody mohou spočívat ve střevní infekci. To může vyvolat nárůst teploty.

Trvale zvýšené teploty mohou být výsledkem psychogenních vlivů na vědomí určitých látek. Vyvolávají nemoc, stres, úzkost, strach a silné zkušenosti.

Teplota 37 stupňů někdy hlásí horečku, která může znamenat exotické choroby přivezené ze zahraničí. V tomto případě je nutné konzultovat lékaře s infekčními chorobami a podstoupit nezbytné testy.

Prodloužené zvýšení teploty až na 37 stupňů může vykazovat vrozenou nebo získanou hypertermii. Nízká horečka je také pozorována u chronických bakteriálních, plísňových, parazitárních nebo virových infekcí, včetně syfilisu, toxoplazmózy a tuberkulózy.

Maligní nádory ve formě nádorů mohou také způsobit subfebrilní teplotu. Pokud má pacient autoimunitní změny, může dojít ke stále zvýšené teplotě.

Pro vyloučení přítomnosti revmatoidních onemocnění, hormonálních a jiných poruch je proto nutné provést úplné vyšetření lékařem.

Jak měřit teplotu

Měření teploty se provádí pomocí lékařského teploměru v několika částech těla. Nejčastěji je teploměr umístěn v podpaží nebo konečníku. Při měření v konečníku jsou ukazatele přesnější, ale tato metoda se nejčastěji používá u dětí.

Aby byly indikátory teploty správné a přesné, je nutné, aby bylo podpaží suché. Pokud se pacient hojně pocení, otřete sekeru potu v podpaží a nechte kůži zcela vyschnout. tak je důležité vědět, jak měřit tělesnou teplotu pomocí rtuťového teploměru.

Je důležité zajistit, aby počáteční údaj na teploměru nebyl vyšší než 35 stupňů. Měření teploty v podpaží se provádí nejméně deset minut.

Pokud existují pochybnosti o přesnosti ukazatelů, stojí za to použít jiný teploměr, protože důvod může spočívat v nepracovním teploměru.

Co dělat, když subfebrile teplota

Pokud je teplota 37 stupňů a nemění se po celý den, nepanikaří, může to být normální reakce těla na horké klima, únava. Když teplotní indikátory zůstanou zvýšené na týden nebo déle, stojí za to zjistit, co je příčinou.

Vzhledem k tomu, že tento stav může způsobit téměř jakýkoli faktor, léčba by měla být prováděna pouze po kontaktování lékaře a úplném vyšetření.

Když lékař obdrží výsledky krevních a močových testů, bude schopen přesně diagnostikovat nemoc a předepsat potřebný soubor léků. Obecný krevní test ukáže, zda má pacient v těle skryté zánětlivé procesy.

I když horečka přetrvává po dlouhou dobu, není v žádném případě možné užívat antipyretika, jinak tělo nebude schopno bojovat s nemocí. Pokud je porucha slabého stavu přepracovaná, doporučuje se odpočívat a dobře se vyspat.

Pro zvýšení imunity je nutné zahrnout do stravy potraviny bohaté na vitamín C, zeleninu, ovoce. Můžete také vzít komplex vitaminů a imunostimulačních léků.

V případě, že kromě zvýšené teploty má pacient celkovou slabost, kašel, malátnost, bolest hlavy, musíte se poradit s lékařem.

Co dělat, když teplota stoupne

Jak bylo uvedeno výše, antipyretika by v žádném případě neměla být užívána pro snížení teploty. Tělo se musí vyrovnat se změnami samo o sobě, jinak může nesprávná léčba vést ke komplikacím a zhoršit situaci.

 • Když změníte teplotní ukazatele, nemusíte dávat hořčičnou omítku, dělat alkohol komprimovat, jít do vany, pít horké, pít alkoholické nápoje.
 • Vzhledem k tomu, že během nemoci je tělo chlazeno pocením, není nutné zabalit pacienta do teplých přikrývek. V důsledku tohoto oteplování se tělo nemůže zcela ochladit přirozeně.
 • Nedoporučujeme ohřívat místnost a používat zvlhčovač. Vlhký vzduch spolu se škodlivými mikroorganismy může proniknout do plic ústy, zejména pokud má pacient dusný nos. Je plná bronchitidy nebo pneumonie.
 • Rovněž zvlhčovaný vzduch přispívá k narušení pocení, kvůli kterému tělo není schopné vychladnout samo. Proto je třeba se ujistit, že teplota vzduchu v místnosti byla 22-24 stupňů.
 • Je to velmi škodlivé dělat alkohol nebo ocet rubdowns, jako výpary mohou způsobit mdloby nebo závratě. V tomto případě se alkoholové roztoky okamžitě odpaří z povrchu kůže, díky čemuž je tělo rychle ochlazeno. To způsobuje chvění a pacient plýtvá energií a silou.
 • Neměli byste brát antibiotika, dokud nepřijdete k lékaři, protože mohou poškodit práci imunitního systému a dále zhoršovat situaci.

Chcete-li normalizovat stav pacienta a zbavit se nemoci, musíte pít dostatek tekutin. K tomu můžete použít brusinkovou nebo brusinkovou šťávu, minerální vodu, bylinkový čaj s citronem, odvar z lipy nebo maliny. Použití sladkých nápojů se nedoporučuje, protože glukóza přispívá k šíření škodlivých bakterií.

Při zvýšených teplotách je nutné dodržet lůžko. Spánek je nejlepší v oblečení z přírodních tkanin. Mastné, smažené, kořeněné a jiné těžké pokrmy by měly být vyloučeny ze stravy. Dr. Komarovsky vám poví o vysoké teplotě a její léčbě ve videu v tomto článku.

Teplota 37 s chladem

Teplota 37 pro nachlazení je přirozený jev, který doprovází pacienta od několika dnů do 2-3 týdnů. I když se zdá, že nemoc je vyléčena, značka na teploměru může opět růst. Co způsobuje horečku, jak tělo bojuje s viry, pochopme.

Teplota 37 za studena: dobrá nebo špatná

Dřív jsme říkali chladnému kýchání, kašli, rýmě. Pokud je charakterizován z lékařského, vědeckého hlediska, jedná se o obecný název pro respirační onemocnění. Ale mezi nimi jsou infekční a ty, které vznikají na pozadí vlastních patogenů, "spící" v našem těle. První se objeví, když je virus infikován, což je důvod, proč nastane další vlna epidemií chřipky. Vědci spočítali více než 200 druhů patogenních mikroorganismů, mezi které patří stejné rino, rota, adeno, koronaviry, chřipka, parainfluenza, enteroviry atd.

Co se týče běžného nachlazení, toto onemocnění není komplikovaným infekčním typem, způsobeným banální hypotermií, poklesem imunity v důsledku protrahovaných, chronických onemocnění, operací atd. Onemocnění způsobuje zánětlivé procesy v dýchacích cestách, sliznici úst, nosu.

Jak studený

Akutní respirační virová onemocnění vstupují do těla prostřednictvím infekce z pacienta vzduchovými kapičkami, kýcháním, kašlem. I krátký pobyt v malé místnosti s infikovanou osobou může způsobit infekci. Existuje mnoho způsobů, jak se tomuto problému vyhnout, ale je nejlepší se očkovat. Vědci nejsou schopni vyvinout jedinou vakcínu, protože virus chřipky mutuje každé 2-3 roky a vydrží již dostupné imunizační přípravky. Proto musíme vyvinout nové očkování. Imunizace by měla být nejméně 2-3 týdny před další vlnou epidemie. Nyní je možné se dozvědět přesnější předpovědi čtením údajů od výzkumníků, imunologů. Během této doby tělo produkuje protilátky a virová infekce není absolutně nebezpečná, v extrémních případech onemocnění projde v mírné formě.

Příznaky onemocnění dýchacích cest

Pokud pozorně sledujete příznaky banálního chladu, můžete najít radikální rozdíly od akutních virových onemocnění. ARI dochází, jak již víme, díky snížené imunitě. Dost, aby jedli zmrzlinu, pili studenou šťávu, chodili v mokrých botách, zůstali dlouho v chladném vzduchu, postavili se v průvanu a po asi 8-12 hodinách vzniknou:

Všechny tyto symptomy jsou neodmyslitelnou součástí běžného nachlazení a infekční problémy začínají jinak a primárně se projevují:

 • bolesti hlavy a závratě;
 • bolest v krku;
 • Bolest v krku;
 • nosní kongesce.

Během 1-2 dnů dochází k intoxikaci v důsledku zavedení virů v epitelu, v důsledku čehož se člověk stane nemocným, letargií, slabostí, bledostí kůže, vysokou horečkou. ARVI představuje skutečné nebezpečí pro své komplikace. V pokročilých stadiích existuje riziko přilnutí k bakteriálním virům, v důsledku čehož je možná meningitida, encefalitida, bronchitida, pneumonie a jiná závažná onemocnění.

Důležité: zima může být také nebezpečná, pokud teplota trvá dlouho, existují i ​​další, složitější chronická onemocnění, která mohou vytvářet podmínky pro rozvoj komplikací.

Další příznaky, které odlišují chřipku od nachlazení

Pokud pacient nemá možnost poradit se s lékařem, musíte znát několik příznaků, které naznačují, že se jedná pouze o nachlazení, a nikoli o akutní infekční onemocnění.

 1. Hlavním příznakem je opuch sliznice dýchacích cest, proto dochází k obtížnému dýchání nosem a ústy. Ale ne vždy tento okamžik naznačuje chlad, možná začala alergie.
 2. Bolest a bolest v hrtanu se vyskytují v prvních hodinách pouze s nachlazení as chřipkou, tento příznak se vyskytuje po 1-2 dnech.
 3. Teplota 37,1 pro nachlazení je běžný výskyt, značka může vzrůst až na 38,5 stupně. Chřipka je nebezpečný nárůst ze 40 stupňů a výše.
 4. Rýma, kašel se připojí ke konci prvního dne zimy, zatímco s ARVI se objeví na 2., 3. den.

Příčiny nachlazení

Respirační onemocnění se objevují pouze z důvodu aktivace virů, ale aby se tak stalo, musí být vytvořeny určité faktory, při kterých teplota stoupne na 37 stupňů a výše, položí nos. Jakmile dojde k přetížení nosu, víte, že je to hlavní příznak nachlazení. Hlen je zpočátku tekutý, transparentní a z nosu proudí tajné proudění, spíše jako voda. Zároveň oči zčervenají, pacient neustále kýchá a svědí nosní sliznice. Po asi 1-2 dnech se hlen stane tlustým, může ztmavnout. Na rozdíl od chřipky, symptom neznamená přidání bakteriální infekce, naopak, příznak naznačuje uzdravení. Hlavní zbraň proti virům, leukocytům, je koncentrována v nosní dutině, proto hlen získává tmavší odstín.

Jak se vyhnout chladu

Kromě hypothermie a slabé imunity je důležitý i životní styl a výživa.

 1. Sport, jóga, sportovní chůze, plavání urychlují metabolické procesy, regulují krevní oběh, což přispívá k výživě buněk kyslíkem. Díky tomu je imunitní systém posílen, dochází k nárůstu energie, ráznosti.
 2. Je nutné se vyvarovat stresových situací. Banální deprese, duševní onemocnění, hněv mohou způsobit oslabení těla, což má za následek respirační a jiné typy onemocnění.

Důležité: alkohol, kořeněná, uzená, tuková jídla, pečení narušuje gastrointestinální trakt, včetně jater a v důsledku ledvin, močového systému. Málokdo ví, že imunita je tvořena ve střevě, pokud je práce trávicího systému potlačena nezdravou stravou, pak bude zaručena slabost a neschopnost odolávat infekčním onemocněním.

Studená léčba

V případě nachlazení je léčba benignější. Není třeba přijímat opatření k ničení bakterií, hlavní je poslat síly, aby obnovily vnitřní potenciál, jen silné tělo, které se vyrovná s jejich útokem. Není divu, že se říká: „Pokud léčíte nachlazení, projde za 7 dní, nebude se léčit, pak za týden.“ Imunita snadno omezuje mírné nachlazení a nemoc je jen nepatrným nepohodlím. Problémy se mohou vyskytnout pouze při velmi slabém zdravotním stavu.

Proč má nachlazení teplotu 37 nebo více?

Přiměřená léčba závisí pouze na správné diagnóze. V případě nachlazení nemusíte běžet do lékárny a získat spoustu zbytečných léků. Zde budou fungovat zcela domácí opatření a dostupné prostředky, díky kterým akutní respirační infekce odejde bez jakýchkoliv komplikací. Zjistěte, co dělat, když je teplota 37 s chladem, a značka stále roste.

 • Vezměte lehkou pastilu, pastilky, pastilky, pokud nepomáhají a bolest v krku nezmizí, poraďte se s lékařem.

Upozornění: kategoricky nemůžete usilovat o zmírnění alkoholu v krku, pepřové vodky, pikantní cibule, česneku. Ty obsahují těkavou produkci, užitečné stopové prvky, vitamíny, ale pozitivní účinek je možný pouze při spotřebě určité dávky.

Teplota 37,5 pro nachlazení - není třeba okamžitě chytit aspirin pilulku. Tělo napadá bakterie, zatímco výměna tepla a termoregulace jsou narušeny, je naprosto nemožné zasahovat do procesu. Vnitřní potenciál dokonale potlačuje "vzpouru" patogenů a v každém boji je vždy "horký".

S chladem, teplota 37 trvá 5 dní - možná nebezpečná infekce se připojil k problému. V tomto případě nemůžete spěchat přijímat imunomodulátory, ale musíte se poradit s lékařem. Pokud je to nutné, odborník provede kompletní vyšetření těla, odešle testy (moč, výkaly, krev) pro výzkum.

Jednoduchá pravidla na podporu hojení

Na rozdíl od chřipky lze studenou cestou bojovat jednoduchými metodami. Jsou nám známy již od dětství, a jak se ukázalo, každý z nich je založen na vědeckých důkazech.

 • Odpočinek Mnozí lidé nechápou, proč je teplota na dlouhou dobu chladná, a to navzdory skutečnosti, že se pacient na čerstvém vzduchu snaží častěji, je ve společnosti s přáteli rozptylován. Ve skutečnosti nemoc spotřebovává energii potřebnou pro boj s bakteriemi. Proto je důležité udržet si odpočinek, spát častěji, být v klidu a v harmonii.
 • Vzduchování místnosti. V místnosti, ve které se okna neotevřou, vzduch stagnuje s hromaděním nespočetných patogenů. Je zde začarovaný kruh, s teplotou 37,4 a vyšší, a celý problém spočívá jen v jedné věci - je nutné nechat čerstvý vzduch do místnosti častěji.
 • Teplota 37 je držena po několik dní s chladem - věnujte pozornost oblečení. Možná, pyžama, ložní prádlo, je čas změnit nebo změnit na lehčí, letní možnost pro tělo dýchat.

Jsou po nachlazení nějaké komplikace

Obvykle, chladný prochází asi 7, maximálně 10 dnů. Ve vzácných případech se může stát, že nemoc pokračuje s různými typy komplikací.

 • Sinusitida V důsledku stagnace hlenu v nosních dutinách začíná zánět doprovázený bolestí v oblasti očí, horní části obličeje, horečkou po nachlazení.
 • Bronchitida - problém se projevuje v důsledku špatného odtoku sputu z dýchacího traktu, pacient trpí kašlem s těžkým vykašláváním. Vyjádřená komplikace těžkého dýchání, dýchavičnost. Zde, bez zásahu závažných drog, včetně antibiotik nemůže dělat.
 • Tonzilitida. Komplikace se projeví, pokud teplota 37,2 nebo více trvá déle než týden po onemocnění. Totéž platí pro zánět mandlí, jsou pokryty bílým květem, při polykání pacient cítí bolest, odmítá jíst.
 • Otitis je zánět středního ucha. Současně po studené teplotě teplota tvrdohlavě nespadá z úrovně 37,3 a vyšší, trápí těžké bolesti, které jsou populárně nazývány „střelba do ucha“. Spánek je narušen, hojný výtok z ucha.

Také nachlazení může způsobit zhoršení chronických onemocnění, nepříznivě ovlivnit stav pacienta s diabetes mellitus, HIV, emfyzém, atd.

Léky na nachlazení a teploty 37 a více

Klasická sada léků proti nachlazení je nutná, pokud je teplota 37, 37,5 ° C dlouhá doba. Nejprve musíte zjistit příčinu tepla a společně s léky předepsanými lékařem je třeba použít následující techniky;

Mokrý s teplými zápěstí, kotníky, místy, kde prochází velké plavidlo.

1 lžíci octa se rozpustí ve 200 gramech vody a tělo se otře.

Co pít pro nachlazení s teplotou 37: Ibuprofen, Paracetamol je předepsán jako antipyretikum.

Důležité: v případě bolesti v dutinách, uších, očích, teplotě 37,3 ° C, dlouhodobém kašli, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se důkladnému vyšetření těla.

Co dělat, když po studené teplotě je 37 stupňů

Po nachlazení se značka často udržuje na subfebrilním měřítku. Je-li takový podivný stav nalezen, musíte věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Jaký je zdravotní stav pacienta, je tam letargie, únava;
 • Nezůstávají žádné zbytkové příznaky nachlazení: kašel, kýchání, kongesce nosu, těžké dýchání;
 • Existují známky komplikací: dušnost, bolesti hlavy, bolesti kloubů, vyrážka, záchvaty atd. V případech, kdy teplota 37 nebo více je již druhý týden po nachlazení, nebojte se. Lékaři mají tendenci souhlasit s tím, že prodloužená rezistence vůči nízké horečce po nachlazení je normální. Hlavní věcí není ukázat symptomy naznačující určité patologie způsobené respiračním onemocněním.

Pokud neexistují žádné ohrožující faktory, nemá smysl brát spoustu drog. Je nutné dodržovat jednoduchá doporučení:

 • Chcete-li pokračovat v odpočinku, jako poslední možnost, pokusit se být více v klidu a odmítnout zábavní a zábavní akce.
 • Pijte více tekutin, jako je urychlení procesu čištění těla toxinů a zvýšení pocení, aby se podpořila termoregulace a přenos tepla.
 • Pít bylinné čaje, čaje, konzumovat nápoje s divokou růží, med, lípa, heřmánek, maliny.
 • V případech, kdy není možné vzít si nemocnou dovolenou, je chránit před nadměrnou fyzickou námahou, aby se usnadnila práce srdce a cév.

Důležité: léky, které snižují teplotu, se zvláštní opatrností je třeba věnovat kojícím matkám těhotným ženám.

Tyto metody jsou účinné, pokud teplota nepřekročí 37,4 stupně a rekonvalescentní pocit je normální. Po nachlazení dochází ke zhoršení pohody, je nutná konzultace s lékařem.

Prevence nachlazení

Všichni tedy chápeme, že jakékoli respirační onemocnění, včetně akutních, infekčních, s největší pravděpodobností proniká do lidského těla, pokud má oslabenou imunitu, takže důležitým bodem je posílení vnitřních ochranných sil, které vydrží jakýkoliv virus a akutní respirační infekce. Abyste to mohli udělat, musíte se o své zdraví postarat předem a provést následující kroky:

 • Ztuhlý. Nikdy není pozdě zesílit tělo pomocí jednoduchých pravidel - ráno si dejte studenou sprchu, nalijte na něj studenou vodu. Je lepší začít vytvrzování v teplém období tím, že se na nohy ponoří studená voda, pak až do kotníků a tak dále. Je také dobré použít následující techniku ​​vytvrzování: mokré nohy ve studené vodě, pak horké a několikrát střídavě.
 • Zahrnout do stravy pouze přírodní produkty: ryby, maso, zelenina, ovoce, mléčné výrobky.
 • Dává tělo odpočinku od stresu a psychického stresu. Pořádat pikniky pod širým nebem, ale bez alkoholu, bez kouření. Pozitivní dojmy, pocit radosti a potěšení přináší tělu mnoho výhod. Posiluje se tak imunita, aktivují se buňky v mozku, které jsou zodpovědné za vnitřní potenciál.

Konzumujte méně léků, věnujte pozornost lidovým infuzím, odvarům založeným na přírodních bylinkách, kořenech, bobulích a listech. A pozitivnější, jen příjemné dojmy, relaxace, radost a smích mohou rozptýlit mraky nejen v duchovním, ale i ve fyzickém smyslu, který vědci opakovaně prokazovali nejhlubším výzkumem.