Inhalace s tracheitidou

Tracheitida je onemocnění, které je zánět průdušnice. Onemocnění může nastat samostatně a jako komplikace zánětu hltanu. Nejvyšší výskyt tracheitidy je zaznamenán současně se sezónním výskytem chřipky a ARVI. Pro léčbu tracheitidy, antibiotik, protizánětlivých léků se používají lokální léky k dezinfekci hrdla a hltanu, jakož i k inhalaci. Je to druhý způsob léčby, který se ukázal jako nejrychlejší.

Proč je to tak účinná inhalace

Zvláštní účinnost inhalace je způsobena několika příčinami. Vysoká účinnost léčby je způsobena následujícími faktory:

 • během zákroku se léčivý přípravek s párou vstřikuje přímo do postižené průdušnice;
 • zejména malé částice léčiva umožňují proniknout přes sliznici do hlubších tkání, což zvyšuje dobu přímé expozice;
 • pára zvlhčuje sliznici a pomáhá urychlit výtok sputa, který je důležitý pro tracheitidu.

Je tedy zřejmé, že použití inhalace při léčbě onemocnění je nezbytné. Jediné, co je třeba si pamatovat, je, že před zahájením léčby musíte informovat ošetřujícího lékaře. Kromě toho je také důležité, aby inhalace byla prováděna správně.

Pravidla inhalace

Pouze řádně provedená inhalace může mít terapeutický účinek. Aby proces dosáhl požadovaného výsledku, musí být dodrženy následující podmínky:

 • provádět postup nejméně 3krát denně;
 • inhalovat 1 hodinu před jídlem nebo 1 hodinu po jídle;
 • během inhalace se nepohybujte;
 • během inhalace nemluvte;
 • nedržíte současně s vdechováním koupele nohou;
 • po inhalaci nemluvte 1 hodinu;
 • po inhalaci si lehněte na odpočinek alespoň 30 minut.

Pouze v případě, že osoba dodržuje pravidla pro inhalaci, můžeme očekávat, že bude přínosem a výrazně urychlí zotavení z tracheitidy. Chyby v léčbě nemoci mohou pouze zhoršit stav pacienta, což je důvod, proč bychom neměli ignorovat výše uvedená doporučení.

Léky pro inhalaci s tracheitidou

V lékárně si dnes můžete koupit speciální produkty pro inhalaci. Nejčastěji se prodávají již v hotové formě a mohou být okamžitě nality do nebulizéru. Ve většině případů je pacient předepsán:

 • Solný roztok - tento lék se ukázal jako účinný lék na tracheitidu. Přispívá k hlubokému zahřátí průdušnice a rychlému odstranění sputa. Nástroj je zcela bezpečný a může být použit pro pacienty jakéhokoliv věku a dokonce i těhotné ženy.
 • Mukolvan - tento lék se používá k inhalaci ve zředěné formě. Zředí se fyziologickým roztokem v poměru 1: 1.
 • Berodual je nejúčinnější prostředek pro inhalaci s tracheitidou, proto by se před použitím měl vždy poradit se svým lékařem, protože existují kontraindikace.

Lidové léky pro inhalaci s tracheitidou

Inhalace s pomocí tradičních léků se ukázaly jako vysoce účinné proti tracheitidě.

 • Nejjednodušší je inhalace páry z vařených brambor. Pro provedení takové terapie je nutné vařit 3-4 velké brambory v uniformě, z nich vypouštět vodu a dýchat stoupající páru po dobu 15 minut. Po celou dobu by měla být hlava pacienta pokryta ručníkem, který pomáhá zajistit inhalaci par a ne okolní vzduch. Nejméně 4 takové postupy by měly být prováděny denně.
 • Medová inhalace s tracheitidou také nebude zbytečná. Držet to, v 1 litru čerstvě vařené vody rozpustit 1 polévkovou lžíci květinového medu, 2 lžíce mořské soli a 1 lžičku jedlé sody. Zatímco všechny složky jsou rozpuštěny, kompozice bude mít čas vychladnout na požadovanou teplotu a pára nebude hořet. Postup se provádí v průběhu 10 minut, pokrytý ručníkem. Během dne se inhalace provádí třikrát.
 • V případě, že pacient trpí suchým kašlem, je nutné provést inhalaci sody. Nejenže odstraní kašel, ale také odstraní sputum a zmírní zánět. Pro tento postup vezměte 1 lžíci jedlé sody a rozpusťte ve 250 ml vroucí vody. Poté je nutné nechat směs vychladnout po dobu 5 minut, jinak by pára, která je příliš horká, spálila dýchací cesty. Vdechování tohoto přípravku se provádí po dobu 10 minut podle všech pravidel tohoto postupu. V den to musíte udělat 3 krát.
 • Eukalyptus s tracheitidou lze označit za dokonalý nástroj. Vezměte 2 polévkové lžíce sušených listů rostliny, nalijte 4 šálky vody a dejte na malý oheň, přiveďte k varu. Poté se směs vaří 5 minut. Dále se přidá 25 kapek jodu. Inhalace se provádí pod ručníkem po dobu 15 minut. Den se neudělá více než 2 postupy. Zlepšení stavu pacienta je pozorováno po 3 až 4 sezeních.
 • Jehličnatá inhalace dokonale zmírňuje zánět průdušnice. Chcete-li to provést, vezměte si hrst smrkových, borovicových nebo jedle a nalijte 500 ml horké vody. Po tom, dát na požární nádobí s lékem, přiveďte do varu a vařte po dobu 3 minut. Po ochlazení na 800 ° C se kompozice použije pro inhalaci. Den vyžaduje 3 procedury. Doporučuje se střídavě stříkat inhalace smrku, jehličí a jehličí jedle během dne. Stejné složení může být zahříváno po dobu 3 dnů. Skladujte v chladničce.
 • Copes s tracheitida a inhalace, provádí se šalvěj a lékárna heřmánku. V 1 litru vody zalijeme 1 polévkovou lžíci obou rostlin a pak dáme směs do varu. Po mírném ochlazení pod víkem se inhalace podává pod ručníkem po dobu 5-7 minut. Doba trvání procedury je 10 minut. 4 inhalace denně. U dětí je počet vdechnutí snížen na 3 a jejich trvání je zkráceno na 7 minut.
 • Esenciální oleje mohou také pomoci s tracheitidou. Pro inhalaci připravte následující složení: ve 2 šálcích velmi horké, ale ne vroucí vody, přidejte 10 kapek oleje tea tree, jedlého oleje a eukalyptového oleje. Protože zápach během této inhalace je velmi silný, pacienti trpící alergií by měli postupovat opatrně. Inhalace se provádí bez použití ručníku po dobu 15 minut. Za den proveďte 2 procedury. Pro děti je doba inhalace zkrácena na 10 minut.
 • Česnek může také pomoci zmírnit zánět při tracheitidě. Za účelem provedení inhalace s použitím šťávy se vytlačuje z 1 hlavy, nebo se zuby otírají na jemném struhadle. Poté se výsledná hmota nebo lisovaná šťáva smísí se 3 šálky horké vody a 3 kapkami esenciálního oleje z čajovníku. Inhalace trvající 15 minut se provádí 3x denně. Postup musí být proveden pod ručníkem.
 • Vdechnutí cibule také nebude zbytečné. To lze provést dvěma způsoby - aktivními a pasivními. Pro aktivní inhalaci se šťáva z 1 velké cibule smíchá s 500 ml čerstvě převařené vody a 10 kapek jódu. Inhalace trvající 10 minut se provádí pod ručníkem 3krát denně. Pasivní inhalací je to, že v místnosti, kde pacient spí, dali na baterii misku s cibulovou šťávou na noc. Při zahřívání postupně uvolňuje do vzduchu léčivé látky, které jsou inhalovány, i když v menším množství než při aktivní inhalaci. V ideálním případě je vhodné kombinovat oba způsoby inhalace cibule.

Kontraindikace při vdechování tracheitidy

Navzdory účinnosti inhalace jsou v řadě situací kontraindikovány. Není dovoleno zanedbávat zákazy takové léčby, protože jinak je riziko zhoršení stavu pacienta vysoké. Odmítnutí provést inhalaci bude mít v případě pozorování:

 • tělesná teplota je vyšší než 37,5 ° C (při inhalaci se teplota poněkud zvyšuje, a proto se její výrazné zvýšení pouze zhorší stav pacienta);
 • bronchiální astma - v tomto případě pod vlivem páry a aromatických látek může být spuštěn záchvat udušení, který je velmi nebezpečný, a inhalace neprospívá pacientovi s tracheitidou;
 • kardiovaskulární onemocnění - v přítomnosti takových patologií může inhalace vlhkého a horkého vzduchu nepříznivě ovlivnit lidský stav.

V případě, že pacient nemá kontraindikace pro inhalaci a postup se provádí podle všech pravidel, úleva přichází dostatečně rychle.

Vdechnutí tracheitidy - což je lepší

Vdechnutí tracheitidy je snad nejúčinnějším způsobem léčby onemocnění.

Tracheitida nastává, když se zapálí sliznice průdušnice.

Průdušnice spojuje hrtan a průduškový strom. Jedná se o chrupavkovitou trubku o délce 15–20 cm, podél které se vzduch pohybuje do průdušek.

Tracheitida se vyvíjí z následujících důvodů:

 • virové nebo méně často bakteriální infekce;
 • těžké podchlazení;
 • inhalace studeného vzduchu;
 • pití velmi studených nápojů;
 • vdechování dráždivých látek - prach, výfukové plyny;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému.

Příznaky, kterými lze zjistit, že tracheitida začala, jsou následující:

 • suchý kašel, který je nejvýraznější v noci a ráno;
 • bolesti kašle v hrudi;
 • sputum obtížně oddělitelné;
 • tělesná teplota může vzrůst na 37,5 ° C;
 • obecná slabost;
 • chrapot. Manifestovaný kvůli častým obtížím kašle, končit zapálenými hlasivkami.

Komplikace tracheitidy

Ačkoli tracheitida a oslabení jejich příznaků, sama o sobě to není nebezpečné onemocnění. Ale to neznamená, že můžete zanedbávat nemoc a neučinit žádné kroky k léčení.

Existuje velké nebezpečí, že z průdušnice bude zánětlivý proces „sestupovat“ níže do průdušek a dále do plic.

Kromě toho se z akutní formy tracheitidy může vyvinout do opakujících se a za přítomnosti určitých škodlivých faktorů (kouření, inhalace škodlivých látek) - u chronických.

Léčba tracheitidy se provádí komplexně. Zahrnuje léky, fyziologické postupy a prevenci nemocí.

Léky by měl předepisovat pouze lékař. Co se týče fyziologických postupů, inhalace je nejúčinnějším a cenově dostupným způsobem.

Během inhalace se aktivní složky rychle dostanou do průdušnice a začnou působit mnohem rychleji než tablety.

Správná inhalace

Při provádění inhalace byste měli dodržovat určitá pravidla.

 1. Není možné provést zákrok na plný žaludek. Vdechnutí vlhké teplé páry provokuje silný kašel s vykašláváním sputa, což může způsobit reflexní ráz. Proto by měl být po jídle vydržet 1,5-2 hodiny a teprve poté provést inhalaci.
 2. Při zvýšené tělesné teplotě musí být inhalace zlikvidována.
 3. Krk by měl být holý a oblečení by mělo být volné, aby nezasahovalo do dýchání.
 4. Ujistěte se, že relaxujete po inhalaci - lehněte si po dobu 1-1,5 hodiny.

Pouze pokud se budete řídit těmito doporučeními, bude inhalace extrémně účinná.

Inhalační metody

Vdechnutí tracheitidy lze provést několika způsoby.

 1. Nejjednodušší a nejznámější metodou je obvyklá pánev s léčivou parou a hustým ručníkem. Pacient se opírá o horkou páru (570C), zakrývá hlavu ručníkem a vdechuje léčivou páru.
 2. Inhalátory. Civilizovanějším způsobem provádění postupu je použití inhalátorů. Lze je zakoupit v lékárně. Představují uzavřenou nádobu s různými tryskami. Do nádoby se nalije odvar s léčivými bylinkami nebo se do horké vody přidá několik kapek éterických olejů a tryskami se vdechne horká pára.
 3. Rozprašovače. Nejúčinnější dodávání terapeutické páry do trachey nebulizátorem. V tomto případě je lék jednoduše nalit do zařízení a je zapojen do zásuvky. Nebulizátor v důsledku své práce přemění lékovou tekutinu na mikročástice. Aerosol rozprašovače proniká přes nosohltan do horních cest dýchacích a průdušnice

Pojďme se podrobněji zabývat poslední metodou inhalace - nebulizátorem.

Tato metoda má několik výhod ve srovnání s ostatními.

 • Nebulizátorem se léčivá směs dodává bez přerušení a pod tlakem.
 • Přístroj je úspěšně používán při léčbě starých lidí a dětí, protože v tomto případě není nutné se zhluboka nadechnout. Pro děti je obtížné, a pro starší osoby je v důsledku věku a nashromážděných nemocí jistý problém a nepříjemnosti.
 • Inhalace rozprašovače umožňuje pacientovi být v klidu a nevyvíjet žádné další úsilí.
 • Aerosol vytvořený nebulizátorem je dodáván v chlazeném stavu, což eliminuje náhodné popáleniny, které jsou možné u jiných typů inhalace.

Když tedy uvažujeme řadu výhod tohoto způsobu inhalace, můžeme bezpečně říci, že nebulizátor je dnes nejúčinnějším, nejvhodnějším a nejbezpečnějším inhalačním zařízením.

S jeho vzhledem, lékaři dlouho přestali zvažovat inhalaci národní metodu léčby tracheitidy.

Zvažte, jaká řešení a dekory se používají k inhalaci při léčbě tracheitidy.

Bujóny a roztoky léčivých bylin

Doma, bez použití speciálních zařízení, nejjednodušší, ale efektivní řešení pro léčbu tracheitidy jsou řešení a odvar léčivých bylin.

 1. Soda roztok: 1 sklenice horké vody, 1 polévková lžíce. soda Alkalické výpary promíchejte a hluboko vdechujte.
 2. Bramborová pára. Pára z vařených syrových brambor účinně bojuje s tracheálním zánětem.
 3. Eukalyptová inhalace. 1 litr vody, 2 lžíce. listy eukalyptu, 25 čepic. jód, pár kapek anýzového oleje, trochu šalvěj. Vařte odvar. Nechte mírně vychladnout (až na 570 ° C). Inhalujte pod ručníkem nebo inhalátorem po dobu 10 minut.
 4. Medová inhalace. Přidejte 10 g přírodního medu a 5 g chloridu vápenatého do vody. Předehřejte vše ve vodní lázni. 7 minut by mělo dýchat.
 5. Byliny Pro terapeutický vývar, můžete použít borovice pupeny, máta, heřmánek, tymián. Můžete vytvořit směs těchto bylin, a můžete je samostatně vařit. Obvykle se vývar připravuje ve výši 1 lžíce. 2 zásobník. vody.

Doba inhalace páry je 5-15 minut, v závislosti na předpisu a stupni morbidity pacienta. V prvních dnech nemoci lze postup opakovat každé 2-3 hodiny.

Rozprašovač a léky

V nebulizátorech můžete použít pouze hotové léčivé roztoky nebo směsi, jakož i vysoce kvalitní alkalické minerální vody.

Léčivé kapaliny musí být před nalitím do zařízení při pokojové teplotě a oxid uhličitý musí být uvolněn z minerální vody.

Zvažte tedy prostředky použité v nebulizátoru pro léčbu tracheitidy.

 1. Chlorophyllipt. Velmi účinný při léčbě tracheitidy. Za tímto účelem vezměte 1 ml léku a 10 ml fyziologického roztoku. Pro inhalaci postačují 3 ml této směsi. Doba trvání procedury je 10 minut.
 2. ACC nebo Fluimucil + fyziologický roztok. Mix by měl být ve stejných podílech. Přístroj se naplní 3 ml směsi.
 3. Eukalyptová tinktura na alkohol. 10-15 kapek tinktury smíchané s 200 ml fyziologického roztoku. V nebulizátoru se odeberou 3 ml směsi. Taková inhalace může být prováděna čtyřikrát denně.
 4. Alkalické roztoky. Za tímto účelem vezměte 3-5 ml Borjomi, zahřívejte na 350 ° C a uvolněte z ní plyny.

Celková doba trvání jednoho postupu je 7-10 minut.

V žádném případě nelze použít olejové roztoky!

Když se oleje rozpadnou na malé mikročástice a dostanou se do dýchacích cest, jednoduše ucpou průdušky průdušek, což brání průchodu vzduchu.

Výsledek může být nejsmutnější. Takže všechny tyto způsoby inhalace při léčbě tracheitidy jsou poměrně účinné. Pokud vás tato nemoc předčí, použijte naši radu, vyberte si nejvhodnější metodu pro sebe a buďte zdravý!

Druhy účinné inhalace pro tracheitidu

Vdechnutí tracheitidy - jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit kašle. Tento postup také přispívá k celkovému zotavení těla po nachlazení a nachlazení. Léčba tracheitidy tímto způsobem zahrnuje hluboké pronikání účinných látek do dýchacích cest. Obvykle všechny léky na tyto postupy obsahují velké množství těkavých a těkavých éterických olejů. Mají silné protizánětlivé a antiseptické účinky. V mnoha přípravcích jsou přítomny také extrakty z borovice, jalovce, jedle, eukalyptu a zázvoru. Inhalace proti tracheitidě doma může být provedena pomocí běžné pánve.

Vdechování tracheitidy u dětí může být prováděno touto metodou. Za prvé, je třeba ohřát hrnec s vodou, ve které musíte přidat několik kapek éterických olejů. Po tom, dejte dítě přímo nad páru a zakryjte hlavu tlustým ručníkem. Dejte si pozor na popáleniny. Můžete také použít různé předpisy pro léčbu kašle u dětí, které se používají s aroma lampy, mini-inhalátory a podobně. Aby se zabránilo rozvoji infekce, můžete navlhčit látku v esenciálním oleji a zavěsit na baterie. Tyto činnosti jsou prováděny za účelem usmrcení bakterií v místnosti.

Jaké inhalace lze provést s tracheitidou

Inhalace s tracheitidou se provádějí ve spojení s hlavní léčbou. V tradiční a tradiční medicíně existují speciální recepty zaměřené na eliminaci patogenů (v jednom se přibližně 70% virů, které se nahromadily na sliznicích a průduškách, jsou zničeny), dýchací úleva, zvlhčující průdušnice a sliznice. Léčba může být prováděna na klinice, ale domácí inhalace s použitím nebulizéru nebo běžného hrnce jsou stejně účinné.

Parní inhalace: nenákladná a účinná léčba

Nejstarší způsob, jak babičku léčit kašel různého původu, je inhalovat horké páry přes pánev. Pokud na ruce nejsou žádné bylinky nebo jiné inhalační přípravky, můžete postup provést běžnou vodou. Přivede se k varu, takže z pánve proudí hojná pára.

K odstranění nadýchání sliznice a zmírnění tracheálního zánětu se do vody před varem přidávají různé bylinky:

Není třeba vařit byliny na dlouhou dobu. Plní se horkou vodou, převedou se do varu a vaří se po dobu 10 minut, poté se může provést inhalace.

Pokud existují esenciální oleje na ruce, mohou být přidány do vody místo bylinné. Inhalační receptura je jednoduchá: olej se rozpustí ve vroucí vodě a provede se inhalace. Na 1 litr vody se použijí 2-3 kapky léku.

A ještě jednou - ošetření brambory. Vařte několik hlíz brambor v jejich uniformách a po vyjmutí varného vývaru ze sporáku nadechněte páru. Tajemství účinnosti této metody spočívá v jódu, který obsahuje zeleninu. Při vaření se jód odpařuje, takže dýchání nad hrncem brambor je užitečné pro tracheitidu.

Rozprašovač pro inhalaci

Parní inhalační ošetření může být výrazně zjednodušeno použitím nebulizéru. V případě respiračních onemocnění u dětí je vhodnější používat je než varná nádoba, protože riziko popálení je eliminováno, čas na přípravu na zákrok je snížen.

Léčiva pro léčbu tracheitidy

Inhalace s tracheitidou se provádějí s přidáním léků povolených pro použití v zařízeních tohoto typu. K zkapalnění a odstranění sputa se přiřadí:

Se zavedením léčiva inhalační metodou se složky ve 100% množství dostanou do průdušnice a průdušek. Díky speciálním tryskám dodává nebulizátor léky do zdroje infekce a současně zpracovává sliznice.

Pro usnadnění uvolnění sputa a dýchání se do nebulizátoru přidávají následující látky:

Pro zmírnění zánětu se používá:

Pro antiseptické ošetření sliznic:

Inhalace tracheitidy může být prováděna střídavě s lékem z každé z uvedených skupin. Jediným pravidlem je čekat asi 20 minut po inhalaci roztoků s vykašlávacími léky, aby se uvolnilo hrdlo a umožnilo se úniku sputa z průdušek.

Co nelze přidat do nebulizátoru

Ošetření rozprašovačem by nemělo být prováděno s přidáním několika složek:

 • bylinné dekorace - může vyvolat alergickou reakci;
 • éterické oleje - když se používají nebulizátorem, rozpadají se na malé částice a usazují se na stěnách průdušek, což zabraňuje normálnímu průchodu vzduchu;
 • Přípravky pro orální podání - neúčinné, pokud se používají prostřednictvím inhalátoru;
 • destilovaná voda.

Pravidla inhalace rozprašovače

Léčba tracheitidy pomocí nebulizéru by měla být prováděna podle pravidel, aby se vyloučilo riziko spojené s výskytem bronchospasmu a poruchami vybavení.

 1. Před zahájením zákroku je třeba lék zahřát, pokud byl uchováván v chladničce. Z plynu vyrobeného z minerální vody.
 2. Léky se nepoužívají v „čisté“ formě, nutně se ředí fyziologickým roztokem. Poměr složek je zvolen individuálně ošetřujícím lékařem.
 3. Ošetření se provádí v kombinaci s příjmem antivirových nebo antibakteriálních činidel. Přípravky ze stejné skupiny orálně a pro inhalaci se používají opatrně, aby se zabránilo předávkování.
 4. Inhalace v prvních 3 dnech nemoci může být prováděna každé 2 hodiny, střídavě léky fyziologickým roztokem. Při zmírnění kašle se procedury provádějí 3x denně.
 5. Pokud dojde k silnému kašli během inhalace, postup by měl být zastaven a opakován o hodinu později. S opakovaným útokem informujte lékaře o reakci těla na vybranou drogu. Alergická reakce a intolerance na složky léčiva nejsou vyloučeny.
 6. Léčba rozprašovačem pokračuje po dobu dvou týdnů, a to i při vymizení symptomů.
 7. Před zákrokem se nedoporučuje užívat vykašlávací léky, vypláchnout hrdlo a ústa antiseptiky.

Při tracheitidě se doporučuje inhalace pro dospělé a děti. Tento postup je zaměřen na odstranění patogenních mikroorganismů a zvlhčení sliznic, což přispívá k rychlému zotavení v akutní a chronické formě onemocnění. Nejde o to, aby se léky samy léčily, a ne předepisovaly léky bez konzultace s lékařem.

Účinné recepty pro inhalaci s tracheitidou

Pokud je pacientovi diagnostikováno onemocnění orgánů dýchacího ústrojí, jako je tracheitida, je předepsána komplexní léčba, která je založena na použití velkého množství různých léků, jakož i fyzioterapeutických postupů. Poslední terapeutické manipulace zahrnují provádění inhalace horních dýchacích cest za použití nebulizačního zařízení. Výhodou tohoto zařízení při léčbě zánětlivých procesů v oblasti průdušnice je, že může být naplněn téměř jakýmkoliv lékem, který má kapalnou konzistenci. Pod vlivem nadměrného tlaku a vysoké teploty se léčivo přemění na páru, která je následně inhalována pacientem během inhalačního postupu. Tento způsob zpracování je pozoruhodný svou jednoduchostí, dostupností a vynikající účinností. Je ukázáno, že aplikace, jak pro dospělé, tak pro pacienty věkové skupiny dětí.

Je možné vdechnout tracheitidu?

Léčba tracheitidy s vdechnutím je povolena ve většině případů rozvoje tohoto onemocnění. Existují však určitá preventivní opatření při aplikaci tohoto způsobu léčby. Závisí na tom, jaké příznaky pacient zažívá a zda existují známky akutního zánětlivého procesu, který je doprovázen silným suchým kašlem a vylučováním krve během vykašlávání. Je možné provádět inhalační procedury po diagnóze tracheitidy v následujících případech:

 • sípání z hrudníku pacienta, což naznačuje nadměrné hromadění hlenu v horních dýchacích cestách;
 • při kašli pacient trpí silnou bolestí hrtanu a částí hrudníku, která je blíže ramennímu pletenci;
 • slyší se štěkavý kašel, který má veškerý potenciál způsobit zánět horních segmentů průduškového stromu;
 • člověk má pocit obtížného dýchání vzhledem k tomu, že sliznice průdušnice je suchá a významně se snižuje její funkčnost pro ventilaci vzduchu.

Inhalace je důležitou složkou na cestě k úplnému vyléčení zánětlivých procesů v průdušnici. Užívání par léčiv pomáhá v kombinaci s jinými léky, jakmile je to možné, zastavit patologický proces, zachovat integritu stěn horních cest dýchacích a potlačit bakteriální mikroflóru, je-li přítomna. Jediné, co je kontraindikováno, je inhalace akutní tracheitidou, protože vdechnutí horké páry v případě výrazného zánětu může zhoršit zdraví pacienta a zhoršit symptomy. Je také nutné naslouchat doporučením ošetřujícího lékaře, který v průběhu vyšetření může odhalit další faktory, které omezují použití inhalace nebulizátoru (onemocnění kardiovaskulárního systému, alergická reakce, obstrukce dýchacích cest).

Kontraindikace a bezpečnostní opatření

Stejně jako každý jiný fyzioterapeutický postup má inhalace par léčiv nebulizátorem řadu varování a kontraindikací, jejichž dodržování je předpokladem nejen pro léčbu tracheitidy, ale také pro udržení stabilního zdravotního stavu obecně. Jedná se o následující varovná doporučení:

 • lék pro inhalaci musí být vybrán správně (v závislosti na klinickém obrazu nemoci a přítomnosti odpovídajících symptomů, musí lékař předepsat přesný lék, který bude v konkrétním případě nejúčinnější);
 • v procesu inhalace musí být přívod vzduchu do přístroje vždy uzavřen (tím bude udržován normální tlak v nebulizéru, zajistí vysoce kvalitní podávání léků do průdušnice a zkrácení doby léčby);
 • není možné samostatně vyvinout terapeutické recepty ve formě inhalačních roztoků a samovolně je testovat v procesu léčby tracheitidy;
 • je zakázáno vzít nebulizátor s sebou do sprchové kabiny nebo jej umístit pod vodu v koupelně;
 • kontraindikován v případě inhalační tracheitidy s rozprašovačem s anestetickými roztoky;
 • děti jsou vdechovány přístrojem a léčí tracheitidu pouze pod dohledem dospělých nebo zdravotnického personálu, pokud je léčba prováděna ve zdravotnickém zařízení.

Vdechování s extrémní opatrností se používá při léčbě dospělých a dětí, které mají tendenci projevovat se alergickými reakcemi, projevující se formou bronchiální spazmy různé závažnosti.

Jaká inhalace s tracheitidou, jaký lék?

Aby léčba zánětlivého procesu v dýchacích cestách skutečně přinesla hmatatelné výsledky a ve velmi krátkém časovém období, je nutné věnovat zvláštní pozornost výběru léčiva, které bude později základem pro inhalační léčbu onemocnění. Co dělat při inhalaci s tracheitidou? Nejlepší je použít následující typy terapeutických řešení, které patří do kategorie léků různých forem uvolňování.

Berodual

Použití tohoto léku pro léčbu tracheitidy je lékařsky odůvodněné, protože účinné látky, ipratropium bromid a fenoterol, obsažené v léčivu, mají bronchodilatační vlastnosti. Inhalace par Berodualu umožňuje urychlit proces odstraňování přebytečného hlenu, který se hromadí na stěnách průdušnice v důsledku patogenní aktivity bakterií a průběhu zánětlivého procesu. Délka léčby je 5-7 dnů.

Ambrobene

Vynikající vykašlávání, které zmírňuje zánět, urychluje pohyblivost průduškového stromu, částečně ovlivňuje expanzi dýchacích cest, což usnadňuje proces ventilace plic. Po vdechnutí průdušnice pomocí sirupu Ambrobene pacient pociťuje výrazné zlepšení své pohody již 2-3 dny, je snazší dýchat, kašel se štěkáním mění na hydratovanější.

Parní inhalace

Samostatná kategorie fyzioterapeutického postupu, která není v použití léčivých látek, ale terapie zanícených stěn průdušnice teplou párou destilované vody, kterou lze zakoupit v lékárně. Do plnící nádoby nebulizátoru je nutné nalijít pouze 5 gramů čištěné kapaliny a zahájit ošetření. Tento způsob terapie je účinný při tracheitidě katarální povahy původu, pokud její výskyt není spojen s infekční invazí.

Vdechnutí fyziologickým roztokem

Provádí se stejným způsobem jako parní inhalace horních cest dýchacích. Rozdíl je pouze v použití plniva. K pozitivnímu terapeutickému účinku dochází v důsledku skutečnosti, že sliznice průdušnice dostává dostatečnou vlhkost, je nasycena vodíkem a všemi nezbytnými solemi, které tvoří přirozené prostředí dýchacích orgánů. Solný roztok jako základ pro inhalaci se nejlépe používá pouze při léčbě neinfekční tracheitidy.

Inhalace Lasolvan

Mukolytické činidlo, které ředí příliš viskózní sputum, umístěné v průdušnici, zlepšuje proces jeho evakuace mimo tělo. Také inhalace s Lasolvanem umožňuje potlačit růst bakteriální a virové mikroflóry, pokud příčinou vzniku tracheitidy byla právě infekce patogenními mikroby.

Inhalace Miramistin

Plnění nádobky s antiseptickým roztokem Miramistinu se doporučuje v případech, kdy je pacientovi diagnostikována tracheitida infekčního původu a není možné odstranit zánět tracheální sliznice bez zničení patogenních mikroorganismů. V tomto případě by měl pacient inhalovat výpary roztoku Miramistinu po dobu 5 dnů každý den po dobu 5-10 minut ráno a večer. První pozitivní posuny v léčbě přicházejí již za 2-3 dny léčby. V budoucnu se zdraví pacienta zlepšuje.

Kromě výše uvedených receptur jsou alkalické inhalace doma s tracheitidou dobře zavedeny. Příprava tohoto léku je vzít malé množství jedlé sody na špičce lžičky a rozpustit to v 5 g teplé vody (1 plná lžička). Výsledný roztok se nalije do nebulizátoru a je možné vdechovat alkalické páry. Hlavním terapeutickým účinkem je zvlhčování sliznic a nahrazení suchého kašle produktivním kašlem se sputem. Ve skutečnosti se jedná o alternativní léčivo pro inhalaci, které může sloužit jako vynikající náhrada za léčivé léky.

Pokyny k inhalaci rozprašovače

Abyste mohli provést fyzioterapeutický postup, musíte provést následující kroky zaměřené na přípravu zařízení k léčbě:

 1. Do plnicí nádoby přidejte 3 až 5 ml roztoku nebo sirupu léčiva.
 2. Před naplněním inhalačního zařízení se doporučuje zahřát lék na pokojovou teplotu, aby se zkrátil čas potřebný k zahřátí v nebulizátoru.
 3. Chcete-li provést inhalaci ne déle než 5 minut, a pokud je procedura prováděna poprvé, může být pro spuštění omezena na 3 minuty.
 4. Pokud je pro použití najednou indikováno několik léčiv, naplní se bronchodilatátory. Mukolytická léčiva, která podporují vykašlávání, se používají později při následné inhalaci průdušnice.

Splnění těchto jednoduchých pravidel zajistí stabilní dynamiku zotavení pacienta a jeho metodické vyhoštění z tracheitidy pomocí absolvovaného kurzu parních inhalací.

Vlastnosti aplikace pro děti

Tělo dítěte je citlivější nejen na infekci, která vyvolala rozvoj tracheitidy, ale také na léky vstupující do dýchacích cest během inhalace. Proto by mělo dítě postupovat pod dohledem rodičů, zdravotních sester nebo ošetřujícího lékaře. Je nutné sledovat jeho zdraví. Pokud se během procesu vdechování výparů náhle objeví bronchiální spazmus, je nutné léčbu zastavit a zvolit jiný typ léku. Je možné, že dítě má příznaky alergické reakce na určitý typ léků. Je nesmírně důležité mít vždy zájem o to, jak se vaše dítě cítí při inhalaci a po něm. Aby nezažil příznaky udušení.

Recenze lidí o výsledcích léčby vdechováním doma

Většina hodnocení pacientů s tracheitidou, kteří byli léčeni na onemocnění pomocí inhalace s léčivými roztoky, je mimořádně pozitivní. Tento názor pacientů je odůvodněn tím, že doba trvání procedury netrvá déle než 10 minut (s přihlédnutím k přípravě rozprašovače pro práci a naplnění léku), je zde vynikající terapeutický účinek, zlepšuje se ventilace plic, bolest při dýchání a kašel zmizí. Negativní hodnocení tohoto způsobu léčby tracheitidy - téměř nikdy nedochází.

Inhalace s tracheitidou

Vdechnutí tracheitidy představuje jedna ze složek komplexní léčby. Léčebné procedury jsou prováděny nejen ambulantně, ale i doma. Inspirace se provádí pomocí běžného hrnce, nebo se použije nebulizátor - speciální zařízení pro zavádění nebulizovaných léčivých směsí určených k léčbě dýchacího systému.

Inhalační metody

Respirační postupy jsou založeny na rozptýleném rozprašování léčivých částic. Používají se následující metody inhalace: t

 1. První a nejrozšířenější metodou je varná kapalná kuchyňská pánev, která uvolňuje léčivou páru. Pacient se opírá o nádobí, zakrývá hlavu ručníkem a vytváří tak určitý uzavřený prostor.
 2. Lékárenský inhalátor je konstruován jako uzavřená nádoba, doplněná výměnnými tryskami. Kontejner je naplněn horkým odvarem bylin s přidáním kapek esenciálního oleje.
 3. Nebulizátor dodává dispergované částice přímo do nosohltanu. Lék se nalije do nádoby zařízení, která je součástí vývodu. Zařízení převádí terapeutickou tekutinu do aerosolu uloženého na průdušnici, horním dýchacím traktu.

Výsledný účinek inhalačních postupů uvedeného typu je kvalitnější než výše uvedené postupy. Je to způsobeno následujícími faktory:

 • lék je podáván pod určitým tlakem;
 • nevyžaduje hluboké dýchání, což usnadňuje léčbu dětí a starších osob;
 • umožňuje pacientovi, aby byl v uvolněném stavu, bez použití dalšího úsilí;
 • Vstupující aerosol má chlazenou strukturu, která vylučuje možnost popálení, což je možné s jinými inspiračními technikami.

Uvedené výhody umísťují nebulizátor do účinného a bezpečného inhalačního přístroje.

Rozprašovač

Domácí léčebné sezení pro respirační onemocnění jsou nejčastěji založena na použití pánve, méně často lékárnového inhalátoru. Moderní nebulizátor úspěšně nahradí léčbu starým způsobem a přemění lék na malé částice, které pronikají do zapálené oblasti. Komponenty přístroje jsou generátor proudění vzduchu, kapacita pro léčivou látku, dýchací masku a trubičky o malém průměru. Vzduch prochází zařízením a zachycuje pracovní tekutinu z pohárku, rozděluje ho na malé částice a dodává je do ústní dutiny.

Dýchací proceduře předchází naplnění skla zředěným fyziologickým roztokem. Léková trubice se připojuje k masce přiléhající k dolní části pacientovy tváře. Pro úplnou absorpci aerosolu se doporučuje použít trubičkový náustek. Trvání procedury se pohybuje od 7 do 10 minut, zatímco kapacita léku by měla být ve vzpřímené poloze.

Dispergované postřik léčivé látky je vhodný pro použití během těhotenství, léčby dětí a dalších případech, kdy je použití terapeutických léčiv poněkud omezené.

Vdechnutí se doporučuje v časných stádiích onemocnění, přispívá k rychlé redukci a vymizení otoků tkání, zastavení zánětlivých procesů, prevenci poškození a infekci zdravých orgánů.

Zvýšeného terapeutického účinku je dosaženo správným provedením inhalace a výdechu. Proto byste měli dodržovat některá doporučení, jako například:

 • inhalace je pomalá a hluboká;
 • zadržte dech po dobu 3-5 sekund;
 • výdech je pomalý, libovolný.

Doporučuje se vyloučit pacienty, kteří jsou ve vážném stavu, děti. Druhý případ je způsoben obavami z nebulizéru mladšími dětmi.

Léky

Dispergované rozprašovací zařízení používá hotové léčivé roztoky pro inhalaci při pokojové teplotě, farmaceutickou minerální vodu alkalického typu. Před použitím se doporučuje uvolnit oxid uhličitý z láhve. Použité dávkové formy mohou být následujícího typu:

 • Chlorofyllipt, Chlorofylin - antimikrobiální antiseptikum, jehož 1 ml se smísí s 10 díly fyziologického roztoku;
 • Acetylcystein, fluimucil v kombinaci s fyziologickým roztokem ve stejném poměru;
 • 15 kapek tinktury eukalyptového alkoholu smíchané s 200 ml roztoku;
 • Zahřívejte 5 ml minerální vody Borjomi na 300 ° C.

Kapacita zařízení je naplněna 3 až 5 ml léčivého přípravku, procedura trvá maximálně 10 minut. třikrát až čtyřikrát denně.

Pozor! Použití olejových roztoků pro léčbu tracheitidy je zakázáno. Rozptýlené částice oleje zvyšují bronchiální rezistenci, což ovlivňuje dýchací potíže.

Následující léčiva přispívají k ředění a vysazování sputa: t

 • Ambroxolový sirup - snižuje viskozitu sputa, jeho adhezivní vlastnosti;
 • ampule, lasolvanový sirup, ambroben - zvyšuje produkci sputa;
 • ampule mukolvan.

Inhalační aplikace léků zaručuje plné dosažení terapeutického účinku. Speciální trysky rozprašovače přispívají nejen k dopravě léků do ohnisek infekce, ale také zpracovávají sliznice horních cest dýchacích.

 • Výkon sputa, zlepšení dýchání přispívá k přidání inhalačního přístroje minerální vody bez plynu, fyziologického roztoku.
 • Suspenze, prášek Pulmicort, Fliksotid pomáhá zmírnit zánět dýchacích cest.
 • Antimikrobiální, desinfekční účinek má Miramistin, Furatsilin, Dioksidin.

Inhalace s tracheitidou se střídá s léky z každé uvedené kategorie. Nicméně, po použití vykašlávání, musíte počkat 20-30 minut. uvolnit sputum z průdušek.

Léky pro inhalaci

Tracheitida je léčena nebulizátorem s následujícími léky:

 1. Solný roztok chloridu sodného se používá v případech mírné patologie. Dalšími vlastnostmi jsou zvlhčování sliznic nosohltanu suchým kašlem. Drog dýchá před začátkem komplexní léčby drogové závislosti, což je přípravná fáze. Sůl je hlavní složkou každé inhalace.
 2. Pití sody dobře hydratuje sliznice povrchu průdušnice spolu s kašlem. Mikročástice roztoku obklopují průdušnici rychleji než při oplachování, což ovlivňuje urychlené odstranění sputa.
 3. Borzhomi nebo nesycená minerální voda Essentuki pracuje podobně jako roztok sody, což urychluje ředění sběrného hlenu.
 4. Sirup, ampule Lasolvan, Ambrobene jsou vhodné ve formě roztoku pro inhalaci. Léčivé látky zvlhčují sliznice, mají příznivý změkčující, řídnoucí a expektorační účinek.
 5. Mukolvan, kombinovaný s fyziologickým roztokem, dobře otevírá průdušky, pomáhá serózním buňkám produkovat enzym lysozym, který ničí vnější skořápky bakterií, vytváří určitý druh antibakteriální bariéry. Používá se při práci v akutní tracheitidě.
 6. Sirup, kapky prosanu uvolňují hladké svaly, zmírňují křeče, ředí a odvodňují bronchiální sekreci bez zvýšení objemu.
 7. Při inhalaci nebulizátorem začnou kapky Berodualu působit ihned po skončení respiračního výkonu, jsou předepsány ošetřujícím lékařem individuálně v závislosti na věku pacienta. Doporučuje se pro dospělé, malé děti k úlevě od kašle, ředění bronchiálních sekrecí. Berodual je předepisován s opatrností v případě tracheitidy u osob trpících kardiovaskulárními onemocněními, těhotenstvím.
 8. Kapalina Rotokan se zředí fyziologickým roztokem v poměru 1 až 40 a pro zajištění postupu stačí 3 až 4 ml inhalačního roztoku. Vhodné pro pacienty jakékoliv věkové skupiny, malé děti, těhotné ženy, kojící matky. Neobsahuje alergické přísady.
 9. Malavitův roztok má antimikrobiální, antiparazitární účinek, jedna část léčiva se ředí 10 díly fyziologického roztoku. Inspirace se provádí 3-4krát denně, s objemem 3-4 ml.

Výše uvedené prostředky používané pro inhalaci zvlhčují sliznice horních cest dýchacích, zkapalňují a odstraňují sputum, zmírňují zánět dýchacího krku.

Pozor! Před provedením inhalace s tracheitidou s přidáním léků je nutné se poradit s lékařem. Některé drogy podléhají omezením, pokud je používají malé děti, těhotné ženy, kojící matky.

Co nelze nalít do nebulizéru

Úprava hardwaru se nedoporučuje pro následující komponenty:

 • bylinné dekorace, protože způsobují okamžité alergické reakce;
 • éterické oleje, srážející se dispergované částice, které narušují normální funkci dýchacího systému;
 • perorální lékové formy - tablety, pilulky, tobolky, protože nemají vhodný účinek při použití nebulizéru.

Nedoporučuje se také k léčbě tracheitidy destilovanou vodou kvůli nízkému obsahu hořčíku a vápníku.

Parní inhalace

Naše babičky také vědí, co inhalace s domácí tracheitidou v domácnosti. V tomto případě je inhalátor běžnou smaltovanou pánví. Ani nepřítomnost léčivých bylin nebo farmaceutických přípravků nezpůsobí potíže. Stačí vařit obyčejnou nedestilovanou vodu a vydechovat páru, která vychází ven. Lidové recepty nabízejí nadechnutí nad odvarem limet, chamomiles, tymiánu a třezalky tečkované. Chcete-li inhalace doma, vařit a vařit bylinky po dobu delší než čtvrt hodiny, jinak ztratí své léčivé účinky. Teplota páry by neměla překročit 60 ° C, aby se zabránilo popálení horních cest dýchacích.

Když používáte odvarový nebulizér, musíte nalít lžíci trávy se sklenicí vroucí vody, dát na hodinu na tmavém místě, pak kmen.

Inhalace v raném dětství

Postupy u dětí se prakticky neliší od dechových cvičení u dospělých pacientů. Je však třeba přijmout určitá opatření, jako například:

 • dítě by nemělo plakat, vypuknout během léčby:
 • Teplota odpařování par by neměla být vyšší než 60-70 ° C, takže dítě nemá popáleniny;
 • Dechová cvičení s inhalátorem by měla být pod dohledem dospělých.

Doba vyhrazená pro respirační terapii je poloviční ve srovnání s postupy dospělých - 5-7 minut.

Kontraindikace

Lékařská inspirace má kontraindikace a preventivní opatření, která musí být dodržována. Patří mezi ně:

 • zvýšená tělesná teplota - více než 37,5 ° C;
 • přítomnost kardiovaskulárních patologií;
 • onemocnění bronchiálního astmatu.

Ignorování doporučení způsobuje zvýšení teploty, křeče, záchvaty astmatu.

Provádění inspirace

Vzhledem k tomu, jak správně provádět inhalaci, se doporučuje dodržovat následující pravidla:

 • procedury se neprovádějí bezprostředně po jídle, což způsobuje reflex reflexu;
 • oděv by měl být volný, zpátečka vede k porušení respiračního rytmu;
 • po inhalaci je nutné vzít tělo v horizontální poloze hodinu a půl.

V této době se nedoporučuje kouřit, jíst, dýchat studený vzduch.

Závěr

Tato inhalace tracheitidy je způsobena vdechováním par léčivých přípravků, odvarem z bylin, dispergovanými částicemi nesycené minerální vody. Terapeutický účinek spočívá v usazování aerosolových kapek na poškozených místech dýchacího traktu, na sliznicích průdušnice. Manipulace se provádějí pomocí zařízení pro inhalaci nebo smaltovaných pánví v životních podmínkách.

Jak provádět inhalaci s tracheitidou, popsané ve videu.

Jaké inhalace jsou účinnější pro tracheitidu: nebulizér nebo pára?

Tracheitida je infekční onemocnění postihující tracheální sliznici. V počáteční fázi akutní formy této patologie se snadno léčí doma, včetně - pomocí inhalace.

Se správným výběrem léků, které se k tomu používají, je léčba rychlá a nemá žádné komplikace, ale musíte se nejprve poradit se svým lékařem.

Tracheitida a její příznaky

Tracheitida je patologický zánět tracheální sliznice.

Dospělí většinou trpí tracheitidou bakteriálního původu, ale v každém věku má tato patologie obvykle kombinovanou formu kombinovanou s laryngitidou a faryngitidou.

Příznaky tracheitidy jsou:

 • suchý paroxyzmální kašel, který se po několika dnech promění v produktivní formu;
 • bolest v hrudi a krku;
 • chrapot;
 • mírné zvýšení tělesné teploty.

Jako jedna z nejzávažnějších komplikací onemocnění se může projevit bronchitida nebo bronchopneumonie a u takových onemocnění se zvyšuje riziko asfyxie.

Je možné se vyvarovat vzniku závažných následků včasnou a adekvátní léčbou, která zahrnuje i zavedení inhalace.

Jak účinné jsou inhalace pro tracheitidu

 1. Pára vdechovaná pacientem během procedury dále změkčuje a zvlhčuje sliznici, což usnadňuje průchod sputa.
 2. Léky používané při inhalaci jsou rozděleny na malé částice, které pronikají do hlubších vrstev sliznice a poskytují účinnější účinek na tkáň.
 3. Pára vstupuje přímo do postižené průdušnice a způsobuje účinnější léčbu.

Provádění postupů vyžaduje předchozí konzultaci se svým lékařem.

Musí předepsat léky a stanovit dávkování na základě individuálních charakteristik pacienta a průběhu onemocnění. Neméně důležité a správné provedení samotného postupu.

Obecná pravidla pro inhalaci s tracheitidou

Inhalační chování musí být nutně prováděno v souladu s doporučeními obecné povahy:

 1. Proceduru můžete provést buď hodinu před jídlem nebo hodinu po jídle.
 2. Ošetření touto metodou k dosažení nejlepšího výsledku se provádí nejméně třikrát denně.
 3. Během procedury se nemůžete pohybovat a hovořit, stejně tak jako dělat koupel nohou.
 4. Měli byste nepohybovat vaše hlasivky na hodinu po zákroku (hlasitě mluvit) a nejlépe strávit půl hodiny v posteli.

Druhy inhalace s tracheitidou

Parní procedury pro tracheitidu mohou být pára (tradiční lidový způsob vdechování páry přes pánev vroucí vody, ke které se přidávají různé prostředky) a inhalace nebulizátorem.

Ve druhém případě se používají speciální zdravotnické přípravky, které předepisuje lékař.

Inhalace rozprašovače

Nebulizátor je zařízení s nádobou a topným prvkem, který přivádí léčivo na teplotu asi 60 ° C a rozděluje léčivo na jemnou kompozici, inhalovanou pacientem.

Rozprašovače nejsou určeny pro použití infuzí, odvarů a jiných prostředků tradiční medicíny.

Při tracheitidě je také nepřijatelné používat éterické oleje, které tvoří film, usazují se na průduškách a mohou vést k záchvatům olejové pneumonie.

Následující léky mohou být použity jako hlavní lék pro nebulizátor:

 1. Mukolvan
  Lék se ředí ve stejném poměru fyziologickým roztokem.
 2. Solný roztok
  Může být použit jako nezávislý prostředek pro procedury a zahřívá tracheální tkáně, což vyvolává separaci a vylučování sputa.
  Je to neutrální a netoxické činidlo, které lze použít i během těhotenství a při léčbě malých dětí.
 3. Lasolvan.
  Mukolytický lék, který ředí sputum a usnadňuje jeho rychlé odstranění.
  Částice léčiva rychle pronikají do hlubokých tkání průdušnice a plic, takže odborníci zaznamenávají vysokou účinnost lasolvanu při tracheitidě.

Jedná se o kombinovaný lék, který má hlavně bronchodilatační účinek.

Při použití činidla ve formě inhalace se u pacientů projeví eliminace křečí, zastaví se symptomy asfyxie a průdušky se také rozšíří, což pacientům usnadní dýchání.

Ve formě roztoku pro parní procedury začíná berodual působit během prvních patnácti minut po zákroku, účinek léku zmizí po asi deseti hodinách.

Ve formě inhalace je berodual předepsán ve specifickém dávkování v závislosti na věku pacienta:

 • až šest let - 10 kapek léku třikrát denně;
 • 6-12 let - 20 kapek na proceduru, jejichž počet lze zvýšit na čtyři denně;
 • 12 let a starší - 40 kapek na proceduru (provádí se čtyřikrát denně).

Nástroj před nalitím do nebulizátoru se zředí fyziologickým roztokem v poměrech uvedených v návodu k použití.

Parní inhalace

 • podběl;
 • linden;
 • meduňky;
 • heřmánek;
 • Ľubovník bodkovaný;
 • tymián

Ostatní parní procedury zahrnují vařené brambory.

Několik hlíz, z nichž se vaří až do vaření, musí pacient po dobu 10-15 minut inhalovat páru z výsledného bramborového vývaru.

Tyto páry obsahují jódové částice, které mají protizánětlivý a změkčující účinek na postižené tkáně.

Sušené listy eukalyptu mohou být použity v parních inhalacích.

K odvarům se přidá 25 kapek jodu a pára se vdechuje dvakrát denně po dobu 15 minut.

Vlastnosti inhalace pro děti

Většina těchto léků je také vhodná pro léčbu dětí, ale při provádění procedury by si rodiče měli být vědomi některých rysů postupu a preventivních opatření:

 1. Během inhalace by děti měly být v klidném stavu, neplakat a neuniknout.
 2. Při provádění parních inhalací by teplota použitého činidla neměla překročit 70 stupňů, protože na vyšší úrovni může dítě způsobit popáleniny dýchacích cest.
 3. Obecně se pro děti doporučuje nebulizátor, protože v tomto případě je riziko popálení mnohem nižší.
  V každém případě by výkon řízení měl probíhat vždy pod dohledem rodičů.
 4. Na rozdíl od dospělých, u nichž bylo prokázáno, že provádějí zákrok po dobu 15 minut, by mělo být u dětí doba inhalace 5-10 minut.

Kontraindikace při vdechování

 • se zvýšením tělesné teploty nad úroveň 37,5 stupně: v tomto případě mohou inhalace vyvolat další zvýšení teploty;
 • onemocnění srdce a patologie cévního systému;
 • bronchiální astma (s takovým onemocněním, astmatické záchvaty jsou možné na pozadí inhalace).

V tomto videu vám Dr. Komarovsky řekne, jaký je nejlepší způsob inhalace:

Inhalace jsou považovány za účinný způsob léčby tracheitidy v akutní formě a jsou nejúčinnější v rámci komplexní léčby, jejíž prognóza je ve většině případů příznivá.

Hlavním požadavkem pro realizaci tohoto postupu je přísné plnění doporučení ošetřujícího lékaře av tomto případě bude zlepšení pacienta patrné již na druhý nebo třetí den zahájení léčby.