Tipy pro rodiče: jak léčit angínu u dětí

Tonsillitis v lékařské terminologii je volán infekční-zánětlivý proces, který se vyskytuje v mandlí nebe, v důsledku kterého korky jsou tvořeny v nich. Často se toto onemocnění vyskytuje v dětství.

Vzhledem k tomu, že angína může vyvolat závažné komplikace, měla by být určitě léčena u dítěte. Lékárny mají k tomu velké množství léků. Léčit tonzilitidu, aplikovat inhalační postupy, stejně jako kloktání. Jsou zvažovány bezpečné a účinné lidové prostředky. V některých případech může být nutná operace.

Příčiny angíny u dětí

Tonzilitida je infekční onemocnění, které postihuje palatinové mandle.

Existují dvě formy průběhu onemocnění: chronické a akutní. Chronická angína se obvykle vyskytuje v důsledku následujících patologických stavů horních cest dýchacích:

Zubní onemocnění mohou vyvolat onemocnění:

V častých případech se tonzilitida vyvíjí jako komplikace po infekčních a zánětlivých onemocněních, jejichž původci jsou viry, patogenní bakterie, houby. Vývoj patogenů, jako jsou stafylokoky, beta-hemolytické streptokoky, pneumokoky, hemofilní bacily, chlamydie a mykoplazmy, obvykle vyvolávají rozvoj angíny.

Mandle mohou být zapálené kvůli šarlatové horečce, rubeole, nebo spalničkám, jestliže špatný přístup byl zaujatý léčit je.

Vývoj tonzilitidy je také ovlivněn mnoha faktory, mezi které patří:

 1. Život v prostředí nepříznivém pro životní prostředí.
 2. Hypotermie
 3. Využití nestandardních výrobků.
 4. Skromná výživa.
 5. Časté stresové situace.
 6. Oslabený imunitní systém.
 7. Fyzické a duševní přetížení.

Alergické reakce na potraviny, stejně jako nedostatek vitamínů a minerálů v těle dítěte, přispívají ke zvýšenému riziku vzniku onemocnění.

Známky nemoci

Příznaky onemocnění závisí na formě a stadiu.

Symptomy angíny v určitém rozsahu závisí na formě onemocnění. Pro tonzilitidu jsou charakteristické následující běžné příznaky:

 • Otok a drobivost mandlí.
 • Přítomnost špatného dechu.
 • Hypermie oblouků oblohy.
 • Chrapot.
 • Zvětšené lymfatické uzliny pod dolní čelistí.
 • Pocit suchosti v ústech.
 • Formace v mezerách svíček s hnisem.
 • Bolest v krku.
 • Dušnost.
 • Nutkavost na kašel.
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Obecná slabost.
 • Nájezd na mandle.

V některých případech může dojít k bolesti v uších, možné bolesti hlavy, mírnému zvýšení teploty. Děti mají také vrtošivost a podrážděnost. Tyto příznaky se obvykle projevují v chronické formě onemocnění v chladném období roku. Exacerbace se střídají se stavy remise, které jsou zpravidla pozorovány na jaře av létě.

Nebezpečí onemocnění: možné komplikace

Nesprávné zacházení nebo ignorování onemocnění může způsobit závažnější komplikace.

Chronický zánět mandlí může u dětí vyvolat výskyt toxických alergických lézí, které ovlivňují klouby, ledviny a srdeční systém.

Kromě toho jsou atrofie, zjizvení a hyperplazie mandlí považovány za komplikace angíny. V důsledku zanedbaných případů se mohou vyvinout následující choroby:

Riziko vzniku angíny u dětí také spočívá v riziku onemocnění štítné žlázy - tyreotoxikózy. Někdy ignorování onemocnění může vyvolat autoimunitní stavy. Aby se předešlo těmto komplikacím, je důležité léčit tonzilitidu v jakékoli formě v čase.

Léčbu drogami, potřebuji antibiotikum?

Léčba angíny u dítěte by měla být komplexní!

Pro léčbu angíny u dětí se používají následující skupiny léčiv: t

 1. Antiseptická činidla. Mezi ně patří speciální roztoky pro oplachování a léčbu zánětlivého ohniska, jakož i různé aerosoly pro zavlažování orofaryngu: Hexasprey, Miramistin, Tantum Verde, Hexoral, Kameton.
 2. Antihistaminika. Tyto léky se používají ke zmírnění otoků mandlí a hltanové sliznice. Nejlepším způsobem této skupiny jsou poslední generace léků, které nemají sedativní vlastnosti: Cetrin, Suprastin, Telfast.
 3. Analgetika. Používá se pro akutní bolest při polykání a bolestech v krku.
 4. Imunomodulační léčiva. Děti z této skupiny léčiv je žádoucí používat imunomodulátory na přirozeném základě.
 5. Antipyretika. Používají se v případě vysoké teploty u dítěte - více než 38 stupňů. Děti jsou obvykle předepisovány Paracetamol nebo Nurofen.

Kromě toho může otolaryngolog předepsat fyzioterapii postup pro angínu. Například v chronické formě se doporučuje dvakrát za rok podstoupit léčbu laserem. Často jsou odborníkům předepsány ultrafialové záření, klimatoterapie a aromaterapie.

Jednou z často kladených otázek rodičů je: „Je třeba antibiotika užívat s angíny?“ Otorinolaryngologové musí vypsat antibakteriální léčiva k exacerbaci chronické formy onemocnění, stejně jako akutní angíny, jejíž původci jsou patogenní bakterie.

Užitečné video - Jak a kdy odstranit mandle:

Děti jsou obvykle předepisovány jako léky proti penicilinu, makrolidu a cefalosporinu. Taková antibiotika pro léčbu tonzilitidy jsou shrnuta, Augmentin, Flemoklav Solyutab, klarithromycin, azithromycin, cefadroxil.

Aby se zabránilo rozvoji dysbiózy při léčbě antibiotik, aplikují se probiotika, jako je Linex, Laktovit, Hilak Forte.

Je důležité si uvědomit, že takové léky předepisuje zkušený otolaryngolog. Rodiče, aby se vyhnuli problémům a neublížili svému dítěti, nesmějí si vybrat svůj vlastní lék a léčit pacienta. Volba antibiotika se provádí s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla dítěte, formě a závažnosti průběhu onemocnění a závisí také na patogenu, který způsobil vývoj onemocnění.

Kloktání a inhalace

Při zvýšené tělesné teplotě je inhalace zakázána!

Komplexní léčba tonzilitidy u dětí také zahrnuje proceduru máchání. Je vyroben za pomoci takových léčivých roztoků, jako je Furacilin, Miramistin, Iodinol. Malé děti se doporučuje k léčbě mandlí gázovým tamponem, protože stále nevědí, jak správně kloktat.

Opláchnutí lze provést fyziologickým roztokem. Hotový výrobek lze zakoupit v lékárnách. Doma si můžete vařit rozpuštěním lžičky soli, nejlépe mořské soli, vařící vodou. Opláchnutí orofarynxu může být řešením s přidáním éterických olejů nebo infuzí léčivých bylin, například měsíčku, heřmánku, Althea, šalvěje, lovce. Nemoci můžete léčit kloktáním šťávy z řepy.

Účinnou léčbou tonzilitidy je inhalace.

Pro děti je lepší používat speciální zařízení, které lze zakoupit ve farmaceutických institucích. Takové zařízení se nazývá nebulizér.

Inhalace se provádějí za pomoci různých lékařských řešení. Za bezpečný a účinný je pro děti považován také postup s použitím fito-produktů. Pro tyto inhalace můžete použít následující rostliny, které mají baktericidní, protizánětlivé a analgetické vlastnosti:

 • Šalvěj
 • Eukalyptus
 • Měsíček
 • Jehličí
 • Dubová kůra
 • Podběl
 • Heřmánek

Je vhodné provádět inhalaci s použitím aromatických olejů. Pro tonzilitidu, máty, broskve, eukalyptu, růže a šalvěje oleje jsou považovány za účinné.

Alternativní medicína

Když angína aplikuje různé prostředky alternativní medicíny. Doporučené vnitřní použití odvarů léčivých rostlin:

 1. Aby se snížil zánětlivý proces, doporučuje se pít čaj ze sbírek bylin: šalvěj, sladký kořen, třezalka tečkovaná, pivoňka, heřmánek, podběl, měsíček, černý rybíz.
 2. Aby se zvýšily ochranné funkce organismu během exacerbace onemocnění, doporučuje se použít infuzi rostlin obsahujících velké množství užitečných látek: šípku, třezalku tečkovanou, lékořice (kořen), přesličku, kalamu (kořen) a cibulku.
 3. Pro zvýšení imunity je také nutné pít nápoj, který se připravuje z citronové šťávy, šípkového sirupu, řepné šťávy v poměru 1: 3: 5.
 4. Mnoho propolis-založené tonsillitis opravné prostředky, protože tento produkt je vynikající prostředek k odstranění příznaků nemoci.

Mezi další populární drogy, které se používají k léčbě angíny u dětí, patří:

 • Broth myrtle.
 • Aloe šťáva
 • Odvar z rakytníku.
 • Infuze Alteynogo kořen.

Alternativní léčba zahrnuje také inhalaci a opláchnutí odvarem léčivých bylin.

Odstranění mandlí s mandlí

Odstranění mandlí může být v případě potřeby předepsáno lékařem!

V pokročilých případech nebo když léčba není účinná, specialista navrhne odstranění mandlí. Takový chirurgický zákrok se nazývá tonzilektomie a provádí se v otolaryngologické místnosti. Indikace pro odstranění mandlí jsou následující stavy:

 • Častý výskyt anginy pectoris (více než čtyřikrát ročně).
 • Toxická alergická angína.
 • Špatné dýchání nosem.
 • Tonziologická sepse.
 • Proliferace lymfoidní tkáně v mandlích.

Chirurgická léčba se provádí s úplnou lézí mandlí a neschopností vykonávat své funkce.

Dříve byly mandle odstraněny skalpelem. V současné době je provoz prováděn několika efektivnějšími a nejnovějšími metodami:

 1. Pomocí laseru. Tento způsob odstranění mandlí je považován za méně traumatický a bezbolestný. Pravděpodobnost opakování a vývoj komplikací po tomto postupu je minimalizována.
 2. Ultrazvuková metoda.
 3. Kapalný dusík.

Existují určitá omezení pro odstranění mandlí. Mezi tyto kontraindikace patří diabetes mellitus, akutní infekční a zánětlivá onemocnění, onemocnění krve, menstruace a akutní tuberkulóza.

K prevenci vzniku angíny u dětí se doporučuje dodržovat pravidla prevence onemocnění.

Patří mezi ně následující doporučení:

 1. Je důležité naučit dítě opláchnout ústa po jídle.
 2. Včasné léčení zubních onemocnění.
 3. Poskytují vyváženou a racionální stravu.
 4. Sledujte režim dne a spánku.
 5. Nepovolit podchlazení dítěte.
 6. Denní pobyt na čerstvém vzduchu.
 7. Udržujte čisté v prostorách, kde je dítě nejčastěji.
 8. Proveďte postupy temperování.
 9. Harden mandle (postupně učí od dětství pít studenou kapalinu, postupně snižovat teplotu a zvyšovat množství nápoje).
 10. Masáž mandlí.
 11. Návštěva dvakrát ročně otolaryngologa pro kontrolu.

Snižuje riziko tonzilitidy, jakož i zhoršení její chronické formy pobytu na břehu moře.

Jak léčit chronickou tonzilitidu u dítěte, hlavní příčiny a příznaky onemocnění, prevence

Chronická angína je infekční a alergická patologie, která přímo souvisí s poškozením mandlí a jejich lymfoidní tkáně. Nejčastěji jsou postiženy nebe, hrtan a ve vzácných případech jazyk. Zánětlivá odpověď může vést k závažným komplikacím. Mandle jsou velmi důležitý orgán, který chrání dýchací cesty před bakteriemi a viry. Pokud jsou tedy mandle poškozeny, mikroorganismy se rychle šíří hrtanem a slinami do lidské krve, čímž infekce začne infikovat všechny orgány. Pokud dítě trpí tonzilitidou, pak musíte jednat s maximální opatrností a co nejdříve ukázat svému lékaři.

Typy angíny

Nejdříve musíte rozhodnout o typu onemocnění. Existují dvě formy onemocnění - chronické a akutní. Jsou vzájemně propojeny, jeden typ plynule přechází do druhého, pokud neposkytuje včasnou pomoc.

 1. Prvním typem je akutní tonzilitida. Tento typ zahrnuje bolest v krku, lékař diagnostikuje bolest v krku, která se také nazývá akutní tonzilitida. Příznaky onemocnění se vyskytují neočekávaně. Dítě má vysokou horečku a silnou bolest v hrtanu. Při prvním znamení musíte zavolat sanitku nebo zavolat místního pediatra, abyste mohli včas získat potřebnou léčbu. Aby se nemoc již neprojevila, je nutné podstoupit určité preventivní akce, protože při přetrvávajícím zánětu hrtanu může být provedena chronická angína.
 2. Druhý typ je chronický. K chronické povaze onemocnění dochází v důsledku špatné léčby nebo opakovaných opakování anginy pectoris. Zvláště nemoc se projevuje v zimě, kdy dítě postrádá vitamíny a jeho tělo je oslabeno. Symptomy jsou stejné jako u akutní anginy, nicméně výraznější. Léčba trvá mnohem déle a může vést k komplikacím, které mohou výrazně ovlivnit tělo dítěte.

To je důvod, proč, když dítě právě začala projevovat patologii, je nutné úzce spolupracovat s lékařem, na pojištění, můžete konzultovat s několika odborníky, a pak okamžitě začít léčbu.

Hlavní příčiny patologie

Nejčastěji se mandle zapálí při požití nadměrného množství bakterií nebo bakterií. Zvláště nebezpečné jsou Hemophilus bacillus a hemolytický streptokok. Vzhledem k tomu, tonzilitida je přenášena ve vzduchu kapky, je snadné se nakazit s patologií, zejména pokud jste na veřejném místě, v případě dětí je škola a mateřská škola. Kýchání a kašel může rychle zasáhnout imunitní systém těla zdravého dítěte.

Hlavní příčiny onemocnění mandlí jsou:

 • není léčen bolest v krku, časté záněty hrtanu
 • ARVI onemocnění
 • těžké rýmy na pozadí vrozené zakřivení přepážky nosní dutiny
 • růst adenoidů
 • stomatitida, zubní kaz a periodontální onemocnění
 • infekční a zánětlivé procesy v oblasti nosu a hrtanu
 • adenoiditis
 • nízký imunitní systém
 • zánět dutin nebo sinusitida
 • nevyvážená nebo nezdravá strava
 • časté podchlazení
 • diatéza a alergická reakce na jakékoli potravinářské výrobky nebo léky
 • křivice
 • hypovitaminóza
 • virová onemocnění různých druhů: herpes, chřipka, enteroviry, virus Epstein-Barr, infekce adenovirem
 • vrozená laryngeální patologie: úzká nebo hluboká dilatace mandlí, adheze nebo vícenásobné štěrbinovité průchody

Mikroorganismy nebo viry, které se dostávají do sliznice hrtanu, okamžitě ovlivňují mandle, dochází k zánětu v tkáních nosní dutiny a projevují se příznaky onemocnění. Není možné si nevšimnout příznaků, rodiče by měli brát každou stížnost dítěte vážně a podrobně popsat blaho dítěte k lékaři.

Příznaky chronické angíny

Chronická angína má charakteristické příznaky, kterými můžete dokonce určit, že se jedná o bolest v krku.

Za prvé, dítě začne stěžovat na bolest v době polknutí jídla nebo slin. Z ústní dutiny bude nepříjemný zápach. Rodiče si všimnou, že jejich dítě se stává podrážděnější, nespí dobře, začíná plakat a jednat nad maličkostmi a rychle se unaví, dokonce i po sedavé hře.

Pak se začnou objevovat doprovodné příznaky:

 • horečka začíná, tělesná teplota stoupá na 37,5 stupně
 • těžké bolesti hlavy a dokonce závratě
 • sinusitida a zánět vnitřního ucha
 • bolest v kloubech a srdci
 • porucha kardiovaskulárního a urogenitálního systému
 • žlutá otok a bílá patina na mandlích
 • křeče jsou možné
 • drobky začnou mít nadměrné slinění
 • potíže s polykáním
 • zhoršuje chuť k jídlu
 • hrdlo dítěte je cizí a suché
 • slabost a letargie celého těla

Když lékař zkoumá malého pacienta, určitě najde zánětlivý proces v čelistních a krčních lymfatických uzlinách a výrazně zvětší mandle s hromaděním hnisu při chronické angíny. Mandle budou volné.

Ošetření bude trvat dlouho, ale proces hojení je možný.

Rizikové faktory

V chronické formě nemoci je zánět v krku a mandlí trvalý. Dlouhodobé a trvalé bolesti v krku, samoléčba, polypy a adenoidy nosní dutiny, stejně jako akutní zánět dásní a zubů vedou k tomuto stavu.

Mandlové trubice

Těsnění obsahují mezery, které jsou opatřeny vinutím a tenkými drážkami. Díky nim, když se bakterie a viry dostanou do lidského hrdla, imunitní systém bojuje proti nim a umírají, aniž by způsobily poškození těla. Lacuna se rychle vrátí do normálu a vyprší. Nicméně u mandlí se tento proces nevyskytuje. V mandlích se hromadí hnis, tvoří se korek a blokuje se mezera. Mikroorganismy začínají mít přímý účinek, rozmnožují se v hrtanu a vzrůstá zánět. S prodlouženou nečinností se zánět pohybuje v začarovaném kruhu, což zvyšuje dopad, který může vést k vážným následkům, které lze vyřešit pouze chirurgicky.

Diagnostické vyšetření

Pro účinnost léčby je důležité provést řádné vyšetření. Pro diagnostiku nemoci tonzilitidy u dítěte musí lékař provést následující kroky:

 1. Proveďte vizuální kontrolu hrtanu.
 2. Provést palpaci lymfatických uzlin krční oblasti.
 3. Sbírejte historii.
 4. Další je faryngoskopie sliznice hrtanu.

Po takovém vyšetření má pacient podstoupit následující procedury:

 • krevní test
 • analýza moči
 • faryngeální bakteriální kultura ke kontrole flóry

Obecný krevní test

Poslední analýza je velmi jednoduchá: bavlněný tampon nebo tampon je pečlivě prováděn v oblasti zanícených mandlí, což pomáhá studovat bakteriální infekci. Pro virovou infekci se tento postup neprovádí.

Kromě toho je nutné provést diferenciální diagnózu, protože dítě je slabě schopno popsat svůj zdravotní stav a lékař musí nezávisle určit příčinu a povahu vývoje patologie.

Další diagnostické postupy:

 1. Elektrokardiogram.
 2. X-ray nosních nosních dutin.
 3. Ultrazvukové vyšetření ledvin.
 4. Tuberkulinové testy.
 5. Krevní kultura pro testování sterility.

V době průchodu všemi procedurami je třeba ujistit dítě, že pro něj není hrozné, aby se obával co nejméně. Nadměrný stres vyvolává zánět a zpomaluje léčebný proces.

Léčba tonzilitidy medikamentózním způsobem

Diagnóza je stanovena, můžete zahájit léčbu. První metodou léčby je medikační zásah. Tato terapeutická terapie se provádí pouze pod dohledem lékaře. Je kontraindikováno dát pilulku podle svého uvážení k dítěti, protože reakce jeho těla na tento lék není známa, je možné dítě ublížit více.

Nejběžnější léky na chronickou angínu jsou:

 1. Antibiotika: Flemoklav, Amoxiclav, makrolidy a cefalosporiny. Tyto léky mohou rychle snížit zánět a eliminovat hnisavé hromadění.
 2. Můžete mít šokový účinek na postižené oblasti mandlí pomocí antiseptických aerosolů: Tamtum Verde, Stopangina, Geksoral, Miramistin a Lugol.

Při chronickém zánětu trvá léčba déle než jeden týden, takže byste neměli okamžitě očekávat úlevu. Existují případy, kdy léčba vůbec nepomáhá, v takovém případě je operace předepsána. Před provedením chirurgického zákroku se provádějí následující dodatečné procedury:

 • imunomodulační terapii, která pomáhá posilovat imunitu dítěte
 • sinusové antiseptika
 • fyzioterapie

Je třeba mít trpělivost, protože dítě bude velmi špatné z nedorozumění a strachu. U nekvalitní léčby se však může rozvinout myokarditida, což vede k dvoustrannému odstranění mandlí.

Chirurgický zákrok

Chirurgie závisí na závažnosti onemocnění. Dobří specialisté se budou snažit udělat vše pro to, aby dítě takovému stresu nevystavovali a neodstraňovali jeho mandle v tomto věku.

Funkce mandlí v těle dětí je velmi důležitá a lékař to ví, takže stojí za to bojovat za uchování mandlí do posledního.

Pokud je však stav vážný a nebezpečný pro zbytek těla dítěte, pak je vhodné uchýlit se k chirurgické léčbě. Existují případy, kdy infikované mandle nejsou schopny udržet infekci a zánětlivý proces se šíří krví do jiných orgánů. Jediným správným rozhodnutím v této pozici by bylo provést operaci co nejdříve.

Hlavní údaje pro jmenování operace:

 • tonsillogenická sepse
 • hnisavé poškození dutiny ústní a hrtanu
 • jednostranné uspořádání mandlových žláz, které jsou zhoubného původu
 • dlouhodobá intoxikace v období chronického bolestí v krku, což znamená poškození jiných orgánů

Dříve tato operace způsobila větší strach a riziko, protože zde nebylo žádné speciální vybavení. K dnešnímu dni medicína šla vpřed a dosáhla vysoké úrovně. Moderní technologie a zařízení pomáhají provádět tuto operaci laserovým způsobem, což minimálně poškozuje postižené místo a nezpůsobuje žádné bolesti dítěte. Laserová metoda je pro dítě nejškodlivější operací.

Výhody tonsilotomie (laserová chirurgie):

 • přesnost a vysoká kvalita
 • téměř žádné pooperační komplikace
 • co nejrychleji
 • schopnost pečlivě odstranit postiženou část mandle bez zaháknutí zdravého orgánu
 • opakování nebo opakování onemocnění je minimální
 • kauterizace cév pomocí speciálního laseru umožňuje okamžitě zastavit krvácení, takže ztráta krve je zanedbatelná
 • minimální poškození tkáně

Existují i ​​další způsoby provozu: kapalný dusík a ultrazvuk. Lékař určí způsob operace na základě stupně infekce a stavu pacienta.

Léčba tradiční medicíny

Někdy lékaři umožňují léčbu chronické angíny pomocí lidové terapie. K tomu je důležité sledovat dítě tak, aby vykonával všechny postupy v souladu s pravidly.

První jmenovaný oplach hrtanu bylinkami a rostlinami. Tento výplach se provádí ihned po jídle. Efektivně využívejte těchto odvarů: kořeny Althea, dubové kůry, květy heřmánku a šípky.

Kromě oplachování mohou být některé tinktury použity pro vnitřní použití. Mnohé rostliny mají protizánětlivý, antiseptický a imuno-posilující účinek. Heřmánek, divoká růže a další byliny jemně snižují zánět a neutralizují vedlejší účinky. V komplexních závodech se vzájemně doplňují a zvyšují dopad.

Recept na terapeutické fyto

čaj doma. Budou zapotřebí následující komponenty:

 • pivoňka kořen
 • tymián
 • pelyněk
 • měsíčku květiny
 • podběl
 • calamus root
 • tutsan
 • černý rybíz (listy)
 • eukalyptus a šalvěj

Všechny přísady musí být důkladně nasekány a promíchány do homogenní hmoty. Pak se jedna čajová lžička hotového prostředku nalije jednou sklenicí běžné vody při pokojové teplotě. Tinktura by měla stát minimálně 4 hodiny, pak se vývar vaří a filtruje.

Aplikace: dvakrát denně po půl šálku.

Co dělat preventivní postupy

Vzhledem k tomu, chronická angína je těžké vyléčit a dokonce i nebezpečné, je lepší se postarat, aby dítě není nemocný s touto nemocí vůbec. K tomu existuje řada preventivních tipů a aktivit:

 • kalení těla (tření, vzduchové lázně, dávkování vodou, kloktání studenou vodou)
 • pravidelné užívání vitaminů
 • nejsou samoléčivé
 • pravidelné vyšetření mandlí

Prevence nevyžaduje mnoho úsilí, ale pomůže vašemu dítěti zůstat dlouho zdravý.

Chronická angína pectoris je poměrně častým onemocněním u dětí. Vlastní léčba v tomto případě může vést k vážným komplikacím. Existují různé metody léčby: léky, lidové a ve vzácných případech chirurgické zákroky. Konzultace a přesná diagnóza pomohou lékaři určit jmenování a léčbu.

Co je chronická angína u dětí?

Dobrý den, milí čtenáři. Dnes budeme hovořit o tom, jak léčit chronickou tonzilitidu u dítěte. V tomto článku se seznámíte s hlavními příznaky tohoto onemocnění, dozvíte se, co vyvolává jeho vývoj, jaké komplikace je s ním spojeno, a také v jakých případech je nutný chirurgický zákrok k odstranění mandlí.

Co je to

Chronická angína je zánětlivé onemocnění, které je lokalizováno v mandlích. Střídá se s dobou pohody a exacerbací. Podstatou tohoto onemocnění je infekce, která se usazuje na povrchu mandlí, stejně jako alergická reakce, která se vyskytuje v reakci na zánět. Mandle vykonávají ochrannou funkci těla, přijmou první ránu infekce, proniknou dýchacím traktem. Když v dětském těle začíná dětský zánět chronické povahy, nejdůležitější funkce amygdaly významně klesá. Chronická angína způsobuje život dítěte, takže ho nemůžete opustit bez řádné léčby.

Typy chronické angíny

S ohledem na umístění lokalizace rozlište tyto možnosti:

 1. Lacunar Místo lokalizace - krypta.
 2. Folikulární (parenchymální). Lymfatická tkáň léze je poškozena a část folikulu je infiltrována.
 3. Smíšené (lacunar - parenchymální). Tam je kompletní porážka mandle.

V závislosti na reaktivních schopnostech těla lze pozorovat dva typy chronické angíny:

 1. Dekompenzovaná forma. Kromě samotných mandlí jsou další orgány poškozeny kvůli slabosti těla, onemocnění je doprovázeno obecnými příznaky.
 2. Vyrovnaný formulář. Zánětlivý proces nepřesahuje mandle. Symptomy ovlivňují pouze problémy s mandlí a celkový zdravotní stav dítěte je uspokojivý.

Důvody

Chronická forma tonzilitidy se nejčastěji vyvíjí na pozadí těchto onemocnění:

 1. Infekční proces v nosohltanu.
 2. Oslabené tělo
 3. Trvalé alergie.
 4. Nesprávná výživa.
 5. Hypotermie
 6. Zubní kaz, sinusitida nebo adenoidy se stávají zdrojem mikrobů, které bez obtíží migrují do mandlí.
 7. Časté bolesti v krku, SARS.

Chronická angína u dětí, příznaky

S výskytem chronické tonzilitidy, kromě časté anginy pectoris, budou další příznaky.

Tak dítě bude mít takové stížnosti:

 1. Bolí v krku při polknutí.
 2. Nepříjemný pocit v uších.
 3. Obecná slabost.
 4. Závratě, bolesti hlavy.

Pokud máte podezření na angínu, rodiče budou schopni identifikovat doma následující příznaky:

 1. Hyperémie krku.
 2. Dlouhá teplota kolem 37 stupňů.
 3. Z úst dítěte vychází nepříjemný zápach.
 4. Obecná slabost, únava.
 5. Dítě se stává podrážděné, ve škole to neudělá dobře.

Během vyšetření ENT odhalí takové známky chronické angíny:

 1. Tonzily se spojují s palatinskými oblouky.
 2. V lakunach jsou vytvořeny hnisavé zátky obsahující leukocyty, hleny a odpadní produkty bakterií.
 3. Strukturální změny v anatomii mandlí.
 4. Zčervenání a otok mandlí.
 5. Regionální lymfatické uzliny jsou zvětšeny.

V období blahobytu dítě cítí téměř nic, žádné stížnosti. Je však třeba připomenout, že v mandlích jsou stále živé mikroorganismy, které produkují toxiny, jejich metabolické produkty. Tyto látky tělo otráví, což vede k výskytu intoxikace mandlí. Pak jsou tu stížnosti na únavu, letargii, těžkou slabost. Chuť dítěte se zhoršuje, je zde bolest hlavy, dochází k selhání spánku, dochází k subfebrilní teplotě, kůže dítěte se bledne, pod očima se objevují stíny nebo kruhy, dítě vypadá nezdravě. To vše vede ke zhoršení výkonu dítěte a snížení jeho školní výkonnosti.

Když nastane exacerbace, tělesná teplota dítěte vzroste, celkový zdravotní stav se zhorší. Při vyšetření krku dítěte se v mezerách mandlí nachází velké množství hnisu.

Můj syn byl dlouhodobě diagnostikován chronickou angínou mandlí. Ale nemohla jsem pochopit proč. Naše hrdla zčervenala výhradně na pozadí virové infekce, která byla doprovázena silným kašlem, a to se stalo velmi vzácně, a jednou ve věku osmi let došlo k bakteriální tonzilitidě. A pak jsme se přestěhovali do jiného města. Když jsem se dostal na ORL kliniku na místní klinice, řekl jsem mu, že Nikita je diagnostikována s chronickou angíny. Lékař byl velmi překvapen. Ukazuje se, že můj syn má hypertrofické mandle, a ne chronické postižení. I když jsme zůstali na účtu, a jít na konzultaci každých šest měsíců.

Diagnostika

Neexistuje žádná kvalitativní analýza pro potvrzení chronické angíny. Diagnóza je založena na vyšetření pacienta, sběru anamnézy a po provedení studií, které pomáhají odhalit přítomnost zánětlivého procesu v těle.

Lékař může předepsat:

 1. Testy Revm.
 2. Klinické analýzy moči a krve.
 3. Imunogram
 4. Šmouha ze sliznice mandlí a dutin.
 5. Biochemická analýza slin.
 6. EKG a ultrazvuk srdce.

Chronická angína u dětí, léčba

Průběh léků je předepsán lékařem po posouzení blahobytu dítěte a výsledků laboratorních testů. Léčba je zpravidla předepisována v období exacerbace. A to se děje dvakrát ročně.

Konzervativní metoda

Komplex procedur spočívá v obecné a lokální terapii.

Obecná terapie zahrnuje užívání antibiotik, imunostimulantů a autohemoterapie. Doporučuje se použití léčiv se železem, komplex vitaminů a rybí olej.

Lokální terapie zahrnuje:

 1. Léčba mandlí antiseptikem aplikovaným na tampon po dobu jednoho měsíce. Tato metoda je však vhodná pouze pro děti starší 1 roku. Kojenci antiseptický aplikován zavlažováním stříkačkou.
 2. Opláchněte antiseptickými roztoky, například Chlorophyllipt.
 3. Aplikace na povrch mandlí obsahující mandony obsahující interferon, například Infagel. Tento postup je prováděn u kojících dětí.
 4. Také jmenoval fyzioterapii. Mohou zahrnovat křemen nebo ultrazvuk nasměrovaný na povrch mandlí.

Seznam léků, které jsou nejčastěji předepisovány při léčbě chronické tonzilitidy:

 1. Ceftriaxon. Je to antibiotikum, které aktivně odolává streptokokům.
 2. Lincomycin je také antibiotikum proti kokci.
 3. Tantum Verde. Může být ve formě spreje nebo oplachového roztoku. Má antimikrobiální, protizánětlivé a analgetické účinky.
 4. Immunal. Lék na udržení imunity.
 5. Chlorofylliptový roztok. Působí jako antiseptikum, nezbytné pro kloktání.
 6. Lugol. Používá se k léčbě orofaryngu, konkrétně jeho zadní stěny.
 7. Faringosept. Antimikrobiální tablety.
 8. Paracetamol nebo ibuprofen. Působí jako antipyretika a analgetika.

Chirurgická léčba

Existují případy, kdy se nečiní bez operativního opatření. Tak jako indikace pro operaci:

 1. Úplný nedostatek pozitivních účinků konzervativní léčby, tonzilitidy se často zhoršuje. Operace je považována za povinnou, pokud streptokoková tonzilitida se vyskytuje častěji čtyřikrát ročně.
 2. Tonzillogenní sepse.
 3. Hnisavý zánět orofarynxu.
 4. Porážka infekce blízkých orgánů.

Zpočátku bylo odstranění mandlí prováděno chirurgicky za použití skalpelu. Tato metoda byla velmi bolestivá a byla doprovázena značnou ztrátou krve. Aktivně se využívá laserová chirurgie.

Jaké jsou výhody této metody:

 1. Tonsily bylo možné odstranit jen částečně, což ovlivnilo pouze postiženou oblast, která ztratila svou funkci.
 2. Tato metoda nese mnohem méně traumat a je přesnější.
 3. Po takovém postupu je riziko pooperačních komplikací významně sníženo.
 4. Ztráta krve během operace je mnohem menší. Vzhledem k tomu, že dochází okamžitě k vaskulární koagulaci.
 5. Doba regenerace je významně snížena.
 6. Pravděpodobnost recidivy onemocnění je snížena.

Laserová chirurgie se obvykle provádí v celkové anestezii. To je nezbytné k odstranění zbytečného stresu u dítěte. Tato operace se provádí do 45 minut. Když dítě po anestezii ožije, na krk se aplikuje led. Po operaci jsou předepsány analgetika a antibiotika, aby se vyloučilo riziko komplikací. Poté po dobu tří dnů (doba závisí na stavu dítěte) je dítěti dána zmrzlina a tekuté jídlo.

Kromě laserové tonzilektomie se také používá operace s ultrazvukem nebo kapalným dusíkem. Postup s laserem je však méně traumatický. Výběr způsobu provádění chirurgického zákroku provádí ošetřující lékař a je založen na zdravotním stavu dítěte a na tom, co se děje na jeho mandlích.

Je však třeba mít na paměti, že operace mají kontraindikace:

 1. Porušení srážlivosti krve, patologie oběhového systému.
 2. Tuberkulóza v aktivní fázi.
 3. Období akutního zánětu v těle. V takovém případě je operace odložena na třítýdenní období, které uplyne po plném uzdravení.
 4. Diabetes.
 5. Období menstruace.
 6. Aneuryzma faryngeálních cév, cévní anomálie.

Lidové metody

Při rozhodování o lidových metodách je nutné se poradit s lékařem a nikdy se sami léčit. A nezapomeňte, že je to jen pomoc hlavnímu komplexu léčby drog.

 1. Opláchněte řepnou šťávou.
 2. Česnek olej.
 3. Použití rakytníku.
 4. Propolis smíchaný s máslem.
 5. Odvar z myrty (listy) a karafiátů. Používá se pro postup oplachování.
 6. Z listů Hypericum a předmíchané aloe šťávy s medem, aby olej, který mazat mandle.

Možné komplikace

Vzhledem k tomu, že tělo chronické infekce je stále v těle dítěte, snižuje nejen ochranné funkce těla, snižuje imunitu, ale může také vést k rozvoji komplikací:

 1. Revmatismus, zejména revmatismus srdce.
 2. Otitis media se sníženou sluchovou aktivitou.
 3. Polyartritida.
 4. Pyelonefritida a glomerulonefritida.
 5. Zánět plic.
 6. Psoriáza
 7. Tyreotoxikóza.
 8. Exacerbace alergických reakcí.
 9. Vývoj autoimunitních onemocnění.

Prevence

Aby se zabránilo exacerbaci chronické angíny nebo aby se zabránilo přechodu z akutní na chronickou, je nutné dodržovat tato pravidla:

 1. Ujistěte se, že vaše dítě opláchne krk po jídle.
 2. Větrání a pravidelné mokré čištění.
 3. Správná a vyvážená výživa.
 4. Nepovolit podchlazení.
 5. Denní procházky na čerstvém vzduchu.
 6. Roční pobyt na pobřeží po dobu tří týdnů.
 7. Cestu zubaře nezdržujte.
 8. Důležité je správné denní a zdravé spaní.
 9. Obecné posílení imunitního systému těla.

Teď už víte, jaká chronická angína je plná a jaké jsou známky její přítomnosti u dítěte. Pamatujte, že je nutné okamžitě léčit jakékoli onemocnění, které se vyskytuje v těle vašeho dítěte. Koneckonců, není známo, co to přinese. Totéž platí pro chronickou angínu. Mějte na paměti, že období blahobytu je nahrazeno akutní fází a musíte být na to připraveni, abyste maximalizovali pohodu dítěte. Nezapomeňte na preventivní opatření k prevenci vzniku chronické angíny. Požehnej vám!

Chronická angína u dětí: příznaky a léčba

Faktory chronického vzhledu

Protrahované onemocnění se nazývá, když má alergickou a infekční povahu. Jeho charakteristickým znakem je přetrvávající zánět mandlí, zejména v palatinu. Osoba se může nakazit v jakémkoliv věku, ale je nejnebezpečnější, když se u dítěte ve věku 2 let a mladší vyskytne chronická angína.

Považuje se za normální, pokud lymfatická tkáň působí jako bariéra pro mikroorganismy, brání tomu, aby se bakterie a jiné patogeny dostaly do dýchacího systému. Oblasti, které jsou infikovány mikroby, proměňují se v další zdroj infekce, šíří patogenní mikroorganismy do jiných orgánů, sliznice.

To je především dětská nemoc. Podle statistik se vyskytuje u 3% dětí mladších 3 let a přibližně u 15% pacientů ve věku od 3 do 12 let. Více než 50% skupiny lidí, kteří jsou dlouhodobě nemocní, čelí dlouhodobé formě onemocnění.
Jak ukazuje praxe, tvorba malátnosti přispívá k systematické angině pectoris. Existují však případy, kdy se onemocnění změní na dlouhodobý vzhled a po jednom případě akutního zánětu. K tomu dochází, když není léčena, nebo je léčba a postupy ukončeny v předstihu.

Možné patogeny konstantní formy:

 • streptokoková beta-hemolytická infekce (nejčastěji);
 • pneumokoky;
 • hemophilus bacillus;
 • stafylokokové bakterie.
Někdy může způsobit zarudnutí: mykoplazma, chlamydie, virové patogeny, houby. Všechny výše uvedené faktory mohou přispět k dysbióze nosohltanu a jeho mikroflóry, což narušuje proces samočisticí mezer, které jsou v mandlích, rozvíjí a zvyšuje zdroj infekce a způsobuje přetrvávající zánět.

Tyto procesy také aktivují patogeny:

 • akutní respirační virovou infekci;
 • hypothermie;
 • slabý imunitní systém;
 • stres, přepracování, nervózní podrážděnost.
Tyto příčiny zhoršují zdravotní stav. Onemocnění obvykle postupuje u dětí, které jsou alergické na potraviny nebo životní prostředí, nedostatek vitamínů, chronický zánět nosní sliznice, nedostatek vitamínu D a další procesy, které narušují ochrannou funkci organismu.

Ve vzácných případech se tato forma nachází u kojenců, pokud nikdy nebyly nemocné - to je "anginální" forma. V takové situaci je příčinou onemocnění zánět mandlí a dutiny ústní: zubní kaz, poškození sliznice, otok dásní, adenoiditida a zvýšení dutin.

Patogeny vstupují do krevních cév a lymfoidní tkáně. Vysílají toxické látky a způsobují alergickou reakci.

Oddělte několik poddruhů:

 1. Trofické. Vyznačuje se vráskami orgánů, zejména žláz.
 2. Hypertrofické. To je doprovázeno zvýšením fibrózní tkáně. Současně vyčnívají cysty mezer.
 3. Folikulární Po celé ploše mandlí se tvoří drobné pustuly.
 4. Lacunar Léze se zvětšuje - povrch je zcela zakrytý bílým a nažloutlým květem.
V každém případě se palatální část stává nerovnoměrnou a hrbolatou.

Symptomatologie

Charakteristické jsou následující funkce:

 • Existují zátky hnisu obsahující hlen, mrtvé buňky epitelu, mikroby. To vše vyvolává ještě větší zánět.
 • Nervová zakončení se podráždí, což způsobuje bolest v krku, vytváří pocit, že lechtá, je tu touha po kašli, dušnost, zrychluje se srdeční frekvence, klade uši.
 • Z lacuna začnou vystupovat masy bílé, žluté nebo nazelenalé. Mají porézní strukturu.
 • Z úst jsou špatné pachy a nepříjemná chuť.
 • Vyznačují se výrazné narůstání palatinových oblouků.
 • Submandibulární lymfatické uzliny jsou velké, citlivé a těsné.
 • Tonzily jasně červené.
 • Trvale vysoká teplota (cca 37,5 stupně).
 • Během nemoci se dítě rychle unaví, chová se náladově, podrážděně, stěžuje si na bolest hlavy.

Co je to nebezpečná malátnost

Je možné léčit chronickou tonzilitidu u dítěte tak, aby nezpůsobovala rozvoj autoimunitního onemocnění? Můžete, pokud nechcete ignorovat malátnost, stejně jako předpoklady. Je nutné, aby se včas dohodl s ORL pacientem a provedl profylaxi. Odborníci radí, aby pili kurs Tsitovir-3 dvakrát ročně s celou rodinou. Jeho účinné látky přispívají k rozvoji endogenního interferonu, takže tělo může realizovat svou ochrannou funkci. Děti do 6 let mohou užívat sirup pro děti nebo suspenzi. Od 6 let a starší jsou kapsle již vhodné.

Terapeutický proces

Co dělat, když má dítě chronickou angínu, jak se jí zbavit

Když je diagnostikován stupeň dekompenzace, obrátí se na operativní metodu, protože mandle jsou zcela poškozené, nejsou již schopny vykonávat ochrannou funkci a jejich obnovení již není možné. Zasažené oblasti způsobují velké škody, stávají se ohniskem infekce. Jedinou možnou cestou je odstranit tkáň chirurgicky.

Extrémní opatření se uplatňuje v následujících případech:

 • Orofarynx je dlouhodobě zapálen, hnisání se nesnižuje, ale zvyšuje.
 • Jiné orgány jsou postiženy - nosní průchod, dásně, patra.
 • Obecná tonsilogenická infekce mikroby.
 • Konzervativní metoda nefunguje, existuje exacerbace u dětí s chronickou angínou mandlí - 3-5 let staré dítě má leukocytózu.
 • Streptokokové bolesti v krku se objevují více než čtyřikrát ročně.
Předtím operovaný s skalpely - to je velmi bolestivá metoda, která byla doprovázena znatelnou ztrátou krve. Malé děti prošly velmi špatným postupem. K dnešnímu dni byly použity nové metody včetně odstranění pomocí laseru. To poskytuje následující výhody:
 • přesnost;
 • nedostatek jizev;
 • minimální zranění;
 • schopnost odstranit ne celý amygdala, ale jeho části, s neúplnou porážkou;
 • malá ztráta krve, protože cévy koagulují s laserovými paprsky;
 • nízká pravděpodobnost komplikací;
 • doba obnovy pacienta je kratší;
 • nepravděpodobné opakování onemocnění.
Procedura trvá až 45 minut. Poté se používají anestetika a antibiotika, aby se zabránilo komplikacím.


Chirurgickou metodu zvolí odborník s přihlédnutím k stupni přerostlé pojivové tkáně a její infekci.

 • Kyselina askorbová aktivuje humorální imunitu
 • Kurz recepce -
  pouze 4 dny
 • Osvědčený klinický účinek
 • Jedinečný vzorec Tsitovir-3® zahrnuje bendazol hydrochlorid (Dibazol)

Kontraindikace

 • akutní zánět (mandle mohou být odstraněny měsíc po úplném uzdravení);
 • krevní onemocnění, problémy s koagulací;
 • diabetes;
 • aktivní stadium tuberkulózy;
 • menstruace u žen, těhotenství.

Léčba angíny pomocí lidových prostředků

Po jídle by mělo dítě očistit ústa. Opláchnutí může odvar z jitrocelu, kalamového kořene nebo složitých poplatků. Bylinný čaj lze užívat ústně. Složky působí různým způsobem a mají jiné zaměření:

 • Protizánětlivé: olše, podběl, dubová a březová kůra, pelyněk, řebříček, levandule, kaustický pryskyřník, heřmánek, luční louka, měsíček, listy rybízu. Jedna čajová lžička bylinné kompozice se nalije sklenicí vroucí vody, naplní se po dobu čtyř hodin, potom se převede do varu a přefiltruje. V závislosti na věku dávejte od 50 do 100 ml dvakrát denně.
 • Posílení imunity: šípky, voloduška, přeslička, lékořice, divoký rozmarýn. 25-30 g sušených a mletých rostlin se vaří ve 200 ml vroucí vody, pak se pije ve formě čaje. Je lepší to udělat ráno a ne v noci, protože nápoj má tonizující účinek.

Jak léčit chronickou tonzilitidu u dítěte doma

V komplexu prostředků je nutné jako další prostředek použít imunomodulátor. Pomáhá léku "Tsitovir-3". Ovlivňuje humorální imunitní systém, stimuluje indukci endogenního interferonu, zabraňuje rozvoji viru. Jeho zvláštností je, že účinné látky přispívají nejen k produkci proteinů, ale také udržují jejich obsah na trvale vysoké úrovni.

Nezapomeňte však na další postupy tradiční medicíny:

Kloktá s následujícími řešeními:

 • Ve 200 ml teplé vody nalijte lžičku soli, přidejte pět kapek jódu za předpokladu, že složky nejsou alergické.
 • Dva stroužky česneku se rozmělní na kaši, z výsledné hmoty vytlačíme šťávu, nalijeme do 200 ml zahřátého mléka. Poté se směs ochladí a dvakrát denně promyje.

Prevence chronické angíny u dětí: prevence symptomů a léčby u dítěte

Pro jmenování lékařských výkonů každých šest měsíců se musíte obrátit na ORL. Fyzikální terapie pomůže předejít prvním známkám exacerbace. Lékař dá pokyn generálovi, stejně jako místní křemenné záření, které posiluje imunitní systém, zlepšuje lymfatický a krevní oběh.

Kromě toho lékař předepíše bělicí a antiseptický roztok kloktání s Chlollfillipem, heřmánkem, šalvějí nebo odvarem měsíčku.

V každodenním životě musí dítě dodržovat následující pravidla:

 • Udržujte čistou ústa: dvakrát denně čistěte zuby, navštivte zubního lékaře, po jídle si umyjte hrdlo, aby se v laku nedostaly žádné kousky potravin, které by se mohly stát ohniskem infekce.
 • Včas provádět léčbu dásní a zubního kazu.
 • Udržet dům v čistotě. Zaprášený vzduch, vlhkost a velké množství mikrobů přispívají ke komplikacím. Čisté alespoň jednou týdně.
 • Racionální a vyvážená výživa. Strava by měla být dostatek vitamínů a dalších základních stopových prvků.
 • Soulad se spánkem a bdělostí. Úplný odpočinek a rozumná zátěž jsou klíčem ke zdraví těla dítěte.
 • Denně procházky na čerstvém vzduchu, větrání místnosti.
 • Nepovolit podchlazení.
 • Tělo dítěte je třeba temperovat otřením a oddělením mandlí: pokud nedochází ke zhoršení, používejte studené nápoje v malých množstvích.
 • Masáže mandlí rukama, od dolní čelisti, jít dolů do klíční kosti. Dělat pohyby dříve, než dítě jde ven, připravuje oslabený orgán.
 • Pozitivně ovlivňují zdraví dětí trpících neustálým onemocněním, dlouhé výlety do moře.

Poznámka pro rodiče

Někdy se příčiny chronické tonzilitidy u dětí neprojevují jasně, protože je pro rodiče těžké si všimnout, že to dítě má. Onemocnění někdy způsobuje problémy a komplikace po zbytek života, proto byste neměli odkládat diagnózu a léčbu.

Pouze odborník je schopen diagnostikovat nemoc. ORL předepíše komplexní léčbu, fyzioterapii a poradí, které lidové léky pomohou.

Pamatujte, že včasná preventivní opatření mohou zabránit možným exacerbacím. Když se symptomy neobjeví déle než pět let, můžeme říci, že diagnóza je u dítěte zcela vyléčena.