Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí?

Chronická tonzilitida je infekční alergické onemocnění, které spočívá v prodloužené zánětlivé reakci v tkáních mandlí. Mandle (žlázy) se nacházejí v oblasti lidského orofarynxu. Jedná se o měkkou lymfoidní tkáň, která má porézní strukturu a je prostupná tubulami (lacunae).

Mandle jsou součástí imunitního systému a jsou přímo spojeny s lidským lymfatickým systémem. Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí? Pacienti často nevědí, co mají dělat, protože nechápou podstatu této nemoci. Někdy říkají, že s tonzilitidou je naléhavé odstranit mandle. Je to tak?

Vliv tonzilitidy na lidské tělo

V důsledku akutní tonzilitidy u dětí tělo aktivně vyvíjí stabilní imunitu. Opakované a časté nemoci anginy pectoris způsobené patogenními bakteriemi ji však snižují. Situace se zhoršuje v důsledku nedostatečné léčby antibiotiky a nepřiměřeného užívání léků, které snižují nízkou teplotu. V důsledku toho se vyvíjí chronická angína.

Existují i ​​další faktory pro rozvoj chronického zánětlivého procesu v žlázách, které jsou spojeny s obtížemi v dýchání nosu a infekčními procesy v ložiscích infekce v přilehlých orgánech. U pacienta s chronickou angínou mandlí dochází k postupnému nahrazování měkké lymfoidní tkáně mandlí pojivovou tkání pokrytou jizvami. To vede ke zúžení, uzavření řady tubulů mandlí a tvorbě hnisavých ložisek (dopravní zácpy) v takových kapsách. Akumulují potravinové částice, živé a mrtvé mikroby, deskvamovaný epitel epitelu lakuna, leukocyty.

Mikroby ve žlázách podporují patogenní proces. U chronické tonzilitidy existuje téměř ideální prostředí pro jejich životně důležitou činnost. Žlázy ztrácejí své ochranné funkce a stávají se trvalým zdrojem intoxikace. Zvyšují velikost nebo zůstávají malé. Pokračující proces intoxikace vede ke komplikacím. K šíření patogenních mikroorganismů dochází v lymfatických cévách a uzlinách, takže cervikální lymfatické uzliny se významně zvyšují.

K otravě těla dochází postupně a zpočátku bez povšimnutí. To vede k abnormalitám imunitního systému. Tudíž tělo postižené chronickou angínou mandlí, které bylo napadeno infekcí, má často velmi násilnou reakci. Je zahájen mechanismus alergie, který zhoršuje stav pacienta během této nemoci.

Formy nemoci

Podle uznávané klasifikace mandlí se rozlišují tyto formy:

 • kompenzováno;
 • subkompenzované;
 • dekompenzováno.

Chronická kompenzovaná tonzilitida je charakterizována lokálním zánětem v tkáních mandlí. Žlázy jsou však schopny vykonávat ochranné funkce a tělo stále kompenzuje tento patologický proces, vyrovná se s infekcí. Při subkompenzované chronické tonzilitidě jsou lokální symptomy kombinovány s častými recidivujícími angíny, ale nejsou žádné známky komplikací.

Dekompenzovaná patologie mandlí se projevuje nejen lokálními symptomy, ale také různými běžnými onemocněními systémů a vnitřních orgánů. Komplikace chronické tonzilitidy v dekompenzované formě mohou být revmatické srdeční vady, revmatismus, chronické onemocnění ledvin. Chronická tonzilitida druhé formy je extrémně nebezpečná, protože v důsledku intoxikace těla mohou být závažné komplikace. Systémová léčba tohoto onemocnění by měla být povinná.

S kompenzovanou formou této patologie může být účinná konzervativní léčba. Chronická tonzilitida v dekompenzované formě v případě selhání vícenásobného průběhu konzervativní léčby je léčena chirurgicky.

Kdy je nutné odstranění žláz?

Lacuny jsou druhem pastí pro bakterie a viry. Toto místo - počáteční linie obrany imunitního systému v boji proti patogenním mikroorganismům, protože první překážkou pro ně jsou mandle. Odstranění žláz však může negativně ovlivnit obranyschopnost těla. V 90. letech byla v naší zemi provedena studie, během které lékaři sledovali osud pacientů s mandlí odstraněnými. Ukázalo se, že v prvním roce po operaci tito pacienti neustále trpěli bronchitidou a pneumonií.

Protože odstranění mandlí vede k tak závažným následkům, musí být pro tuto operaci k dispozici přísné důkazy. V současné době převažuje medicína přesvědčení, že je nutný povinný individuální přístup ke každému pacientovi s chronickou tonzilitidou a tonzilektomie se provádí pouze tehdy, když je indikována. Nutnost odstranění mandlí musí být plně odůvodněna. Musím odstranit mandle kvůli hnisavým zástrčkám?

Indikace pro operaci chronické angíny mohou být více než čtyři epizody tonzilitidy za rok, fáze subkompenzace a dekompenzace této patologie. Opakující se paratonsilární abscesy, toxické poškození srdce, autoimunitní onemocnění způsobená chronickou angínou mandlí jsou životně důležitými indikacemi pro tuto operaci.

Ve všech ostatních případech je lepší konzervovat tonzily konzervativně, jinak začne endoskopická bronchitida místo anginy pectoris. K určení, zda se mají mandle odebrat určitému pacientovi, je nutné provést vyšetření. Paratonsilární absces je zánět tkáně krku v důsledku bolesti v krku. Pokud pacient toto onemocnění neměl, jednoduchá vyšetření pomohou vyřešit potřebu operace.

Jedná se především o elektrokardiogram, který pomůže zjistit, zda srdce pacienta netrpí v důsledku časté anginy pectoris. Krevní testy budou nutné k prokázání, zda revmatismus nezačne. Jsou potřeba pouze tři analýzy. Všechny jsou zahrnuty v "revmatickém profilu".

 1. Antistreptolysin O, který indikuje, zda má pacient streptokokovou infekci.
 2. C-reaktivní protein, který ukazuje stupeň aktivity zánětu streptokokové povahy.
 3. Revmatoidní faktor, který indikuje, zda byl zahájen autoimunitní záchvat na kloubech, ledvinách nebo srdci.

Pokud je v analýze překročen C-reaktivní protein, znamená to přítomnost jakéhokoliv zánětu. Mnohem horší, pokud je překročen Antistreptolysin O, to znamená, že pacient má streptokokovou tonzilitidu. Ale v tomto případě mohou být mandle stále léčeny bez chirurgického zákroku. A pouze v případě, že pacient, spolu se streptokoky, má zvýšený revmatoidní faktor, budou mandle odstraněny. V jiných případech existuje možnost konzervativních metod porážky angíny. Léčba bez odstranění mandlí je možná, takže není třeba spěchat s operací.

Pokud neexistují jiné možné způsoby léčby chronické dekompenzované angíny, může lékař navrhnout tonzilektomii - odstranění mandlí postižených zánětlivým procesem.

Způsoby řešení chirurgických problémů

Dnes existují různé metody chirurgického zákroku pro toto onemocnění.

 1. Nejběžnější metodou je odstranění žláz pomocí smyčky drátů, nůžek. Provádí se v lokální nebo celkové anestezii.
 2. Během elektrokoagulace se provádí excize měkkých tkání mandlí. Výhodou této metody je malá ztráta krve. Tepelný účinek proudu na tkáně obklopující mandle však může vést ke komplikacím.
 3. Účinnou moderní metodou je provedení takové operace pomocí ultrazvukového skalpelu. Tento způsob léčby je charakterizován minimálním poškozením a malou ztrátou krve.
 4. Dnes se používá moderní, šetrná metoda pro odstraňování průchodů pomocí energie rádiových vln (radiofrekvenční ablace). Provádí se pouze v lokální anestezii. Tato metoda se však používá častěji, aby se snížil nadměrný objem postižených mandlí.
 5. Pokud se během tonzilektomie používá infračervený laser v lokální anestézii, pozoruje se minimální otok tkáně, mírné krvácení a slabá bolest.
 6. Stejné výhody jsou obsaženy v tonzilektomii pomocí uhlíkového laseru. Pacient se může rychle vrátit do normálního rytmu života.
 7. Nejslibnější způsob, jak odstranit žlázy dnes, je rozpoznán jako metoda používání energie rádiových frekvencí. Výhodou této metody je minimální úroveň traumatu tkáně, vzácné případy komplikací a rychlejší rehabilitace pacienta.

Existují určitá rizika a možné komplikace po tonzilektomii. Obecně se jedná o bezpečný provoz prováděný lékařem s maximální péčí, aby bylo dosaženo dobrých výsledků. Mohou však existovat rizika komplikací způsobených známými a nepředvídanými důvody. Protože každý pacient má individuální reakci na operaci, na anestetika.

Výsledky operace mohou navíc záviset na komorbiditách. Jednou z těchto komplikací je krvácení po tonzilektomii, které se vyskytuje v 1-3% případů. K tomu může dojít kdykoliv, ale obvykle se taková komplikace vyskytuje 5-10 dní po operaci.

Pooperační období

 1. Po 2-3 dny po operaci může mít pacient bílé skvrny v zadní části hrdla, kde byly umístěny mandle. Jedná se o dočasné chrasty, které se objevují během procesu hojení. Nejsou známkou infekce a zmizí během prvních dvou týdnů po operaci. Normální růžová barva hrdla bude obnovena do 6 týdnů. Nesnažte se nic udělat, abyste odstranili chrasty. Způsobí špatný dech, který zmizí po posledním uzdravení.
 2. Často, po chirurgickém zákroku, dochází k nazální kongesci, která může trvat několik měsíců. Tento jev zmizí po snížení otoku.
 3. Pacient může během spánku vyvolat přetrvávající silné chrápání po dobu několika týdnů.
 4. Dočasná změna tónu hlasu je považována za normální po operaci.
 5. Mnozí trpí bolestí po tonzilektomii. Obvykle, bezprostředně po operaci, mnoho pacientů zažívá jen minimální bolest. Následující den se může zesílit a zůstat viditelný po několik dní. V uších je bolest, která se zvyšuje v procesu polykání. To zvyšuje pocit bolesti v krčních lymfatických uzlinách. Často dochází ke zvýšení teploty na subfebrilní hodnoty.
 6. Do 5.-6. Dne začnou chrasty mizet, perifaryngální výklenky jsou zcela očištěny o 10-12 dnů. Ve dnech 17-21 je dokončena epitelizace ran. Do této doby se většina pacientů úplně zotaví. Pokud však pacient poruší zavedenou dietu, bolestivé pocity přetrvávají po dobu 6 týdnů po operaci.

Vlastnosti procesu obnovy po operaci

  1. Hlavním úkolem po tonzilektomii je zabránit krvácení a dehydrataci. To vyžaduje hojné pití, i když je požití v tomto období obtížné. Pokud pacient vypije hodně nedráždivých nápojů, pocity bolesti se významně sníží. Je třeba se vyhnout horkým, kořeněným, hrubým, kořenitým jídlům. Čerstvé ovoce, toasty, sušenky a hranolky mohou narušit hrdlo a způsobit krvácení.
  2. Chcete-li rozpustit hlen a snížit otok v nosní dutině, musíte použít kapky předepsané lékařem.
  3. Dehydratace a nadměrná aktivita zvyšuje pravděpodobnost pooperačního krvácení. Pokud dojde k takové komplikaci, pacient by se měl snažit zůstat klidný a uvolněný. Je nutné si opláchnout ústa vařenou vodou a odpočinout si se zvýšenou hlavou. Pokud krvácení pokračuje, zavolejte lékaře. Léčba krvácení se někdy provádí kauterizací oblasti krvácení.
  4. Většina pacientů po dobu 7-10 dnů je vyňata z práce nebo studie. Po dobu 3 týdnů by se měl pacient zdržet fyzické aktivity, aby se zabránilo krvácení.

Chronická angína je závažná a komplexní choroba. Tento problém lze řešit dvěma způsoby: konzervativní a funkční. Chronická angína může být často účinně léčena bez chirurgického zákroku.

Odstranění mandlí je kardinální metoda léčby onemocnění. Rozhodnutí o provedení této operace by však mělo být učiněno pouze tehdy, když se všechny konzervativní metody léčby ukázaly jako neúčinné a imunitní systém již není schopen se s infekcí vyrovnat sám.

Odstranění mandlí u chronické angíny

Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí?

Mám odstranit mandle v chronické angíny? Takový chirurgický zákrok by měl být používán pouze v určitých případech, které jsou doprovázeny specifickými symptomy. Nejčastěji se lékaři snaží vyhnout takové léčbě. Konečné rozhodnutí činí pouze lékař po pečlivém prozkoumání a pohovoru s pacientem.

Extra orgán nebo nutné?

Každý periodicky trpí anginou pectoris, ale pokud se tato choroba vyskytuje často, pak je pravděpodobnost chronické angíny mandlí vysoká. Tato diagnóza zpravidla vede pacienta k myšlence operace, během které budou mandle odstraňovat. S tímto názorem však nesouhlasí mnozí zkušení a kvalifikovaní lékaři. V současné době lékaři nabízejí řadu různých terapeutických metod, které umožňují eliminovat onemocnění bez chirurgického zákroku.

Jaké jsou mandle a žlázy? Mandle jsou lymfoidní tkáň, která leží mezi rameny zapojenými do tvorby patra.

Tonsily jsou zase součástí speciálního prstence lymfoidního typu, který se nachází v lidském hrdle. Jeho hlavním účelem: retence různých infekcí, které vstupují do těla spolu s některými prvky třetích stran.

Pokud je imunita osoby oslabena, mandle nebudou moci plně chránit tělo před viry a jinými negativními jevy.

Pokud je infekce vážná, dochází k zánětlivému procesu, který ovlivňuje mandle. V důsledku toho je pozorována akutní angína.

Tato forma onemocnění je doprovázena následujícími symptomatickými projevy: proliferací lymfoidních buněk, zvětšenými žlázami. V důsledku toho mandle nejsou schopny zabránit vstupu infekčních patogenů do lidského těla, což vede ke zhoršení stavu pacienta.

Chronická forma tonzilitidy je nejčastěji pozorována u malých dětí, které jsou náchylné k častému nachlazení. U dospělých pacientů je však tato choroba běžná. Tato patologie často vede k různým komplikacím. Vzhledem k tomu, že se mandle zvětšují, respirační funkce není plně implementována. Proto je u dospělých obvykle pozorováno chrápání ve snu. Také proces zánětu může způsobit zvýšenou tělesnou teplotu. Existuje obecná malátnost, bolest a jiné negativní projevy.

Kritické případy

Je nutné uchýlit se k odstranění mandlí u chronické angíny? V minulosti byl téměř každý pacient, u něhož byla diagnostikována, operován. Jedná se o případy, kdy byla detekována hypertrofie 3 nebo 2 stupně. I nečinnost je také nemožná, protože neustálý vývoj této nemoci nepříznivě ovlivňuje jiné orgány. Například se u pacienta vyvine revmatismus, diagnostikují se problémy se srdcem a cévami a může se vyvinout patologie ledvin.

Mandle jsou obranou těla proti virovým onemocněním, takže jejich odstranění nebo zánět vede k významnému snížení obranyschopnosti těla. Takový pacient podléhá různým onemocněním.

Po neustálém onemocnění může člověk začít trpět dermatózou, lupénkou.

Existuje názor, že amygdala je funkčním orgánem, který po 5 letech práce ztrácí svůj význam, a proto po jejich odstranění nedochází k výraznějším změnám v běžné životní aktivitě. Dříve byly mandle odstraněny, pokud bylo dítě ve věku 3 let. Nyní se lékaři uchýlí k chirurgickému zákroku, pokud pacient má 5 let, a do tohoto věku se operace neprovádí.

Je třeba poznamenat, že moderní vysoce kvalifikovaní specialisté mají tendenci používat jiné konzervativní léčebné metody, které jsou v některých případech vysoce účinné. Jestliže starší lékaři věřili, že v lidském organismu jsou zbytečné orgány, které mohou být odstraněny bez následků, nyní je tento problém vnímán z úplně jiného úhlu. Neexistují žádné další orgány, každý plní svou funkci, takže odstranění i malé amygdaly může vést k nevratným následkům.

Při výběru léků je nutné věnovat pozornost možnosti léků působit na výsledek, ve kterém se zmenší velikost mandlí. To snižuje riziko vzniku chronické angíny.

Kromě toho je třeba aplikovat různé fyzioterapeutické postupy, které jsou také zaměřeny na normalizaci stavu pacienta.

Odborníci identifikují řadu případů, ve kterých stojí za odstranění mandlí. Patří mezi ně:

 • častá onemocnění anginy pectoris (více než čtyřikrát ročně);
 • v případě patologických procesů, které jsou způsobeny chronickou tonzilitidou (jedná se o revmatismus, onemocnění ledvin a jater);
 • komplikovaná forma anginy pectoris, která vede k výskytu abscesů (v důsledku toho se proces zánětu rozšiřuje na mandle);
 • pokud nemůžete vyléčit problém pomocí různých konzervativních technik.

Proces odstraňování

Musím odstranit mandle? V každém případě musí konečné rozhodnutí učinit ošetřující lékař na základě stavu pacienta. Typicky se specialista zaměřuje na parametry, jako je stupeň vývoje zánětlivého procesu a úroveň imunitního systému pacienta.

Je-li rozhodnuto o nutnosti odstranění žláz, je třeba zvolit správný postup. Zvažte následující možnosti: částečné nebo úplné odstranění.

V prvním případě provede lékař tonzilektomii. Druhou metodou je tonzilektomie. Je třeba poznamenat a skutečnost, že vedle standardních operací, můžete použít jakýsi hardware techniky. V nedávné době jim byla dána přednost, protože při jejich použití prakticky neexistuje pravděpodobnost výskytu negativních případů, které jsou spojeny s různými zraněními. Dalším pozitivním aspektem navrhovaného způsobu je relativně krátká doba zotavení.

Více o tonzilektomii

Pokud není třeba zcela odstranit mandle, je vhodné použít tonzilektomii. Dříve takový chirurgický zákrok znamenal něco strašného, ​​zvláště když to bylo dítě, které plakalo a velmi se bojí. V současné fázi se všechno změnilo. K účinnému odstranění mandlí lékaři používají moderní technologie. Celý proces probíhá téměř bez bolesti. Kromě toho nehrozí nebezpečí zranění psychiky dítěte během jeho přípravy na operaci.

Částečné odstranění mandlí při chronické tonzilitidě je zaměřeno na zajištění jejich funkčního účelu. Po operaci budou dýchací procesy pokračovat na správné úrovni. Před manipulací se uvažuje o kontraindikacích k úplnému odstranění žláz.

Částečné odstranění se provádí kryochirurgií nebo laserovou aplikací. Kryochirurgie je událost zaměřená na léčbu onemocnění pomocí tekutého dusíku. S ním, postup pro zmrazení zbytečného objektu. K tomu použijte uhlíkový nebo infračervený laser. S ní, kauterizovat potřebné plochy.

Během operace se používá lokální anestézie, takže pacient necítí operace operátora. Dítě nebude vyděšeno zrakem nebo akutní bolestí. Během operace, mandle vymřou, po kterém oni jsou vyříznuti.

Uvažovaná technika má následující pozitivní aspekty:

 • způsob není doprovázen bolestí;
 • není téměř žádná šance na krvácení;
 • část mandlí je zachována.

Po operaci může tělesná teplota stoupat, ale ne dlouho.

Při provádění tonzilektomie vezměte v úvahu, že tkáňový lymfoidní typ má schopnost růst. Po operaci se žlázy mohou zvětšit. Aby se zbavil pacienta takového problému, lékaři používají různé metody a techniky konzervativní medicíny.

Technologie přenášení

Při chronické tonzilitidě tráví tonzilektomii. Pokud je chronická forma onemocnění v zanedbávaném stavu, je obtížné se takové operaci vyhnout. Je nutné zcela odstranit mandle, které se podílejí na tvorbě oblohy.

Uvažovaná operace zahrnuje úplné odstranění lymfoidní tkáně. Kromě žláz zachytit kapsli, která se skládá z pojivové tkáně. K provedení postupu použijte smyčku drátu a chirurgické nůžky. Pro operaci používající celkovou anestezii.

 • dlouhá doba obnovy, která může trvat déle než 14 dnů;
 • přítomnost krvácení (včetně rozsáhlého);
 • ne ve všech případech má smysl uchýlit se k použití celkové anestezie.

Pokud je operace zaměřena na odstranění žláz, pak je zde pravděpodobnost negativních důsledků. V blízkosti mandlí (v malém segmentu) jsou nádoby. Pokud se jich během operace omylem dotknete nebo je poškodíte, dojde k silnému krvácení, které může být život ohrožující. Proto musí být lymfoidní tkáň zcela odstraněna. V opačném případě se znovu objeví zánětlivý proces, pacient bude čelit procesům proliferace tkání, což učiní operaci zcela neúčinnou.

Pro provoz můžete použít laser, na jehož základě je prováděn proces odstraňování. K tomu lékaři volí infračervený nebo uhlíkový laser.

 • provádění se provádí ambulantně;
 • žádná bolest;
 • téměř úplně bez krve;
 • rány se hojí v relativně krátkém časovém období.

Při chronické tonzilitidě byste neměli dělat unáhlená rozhodnutí a obrátit se na operaci, abyste odstranili mandle. V této fázi existuje mnoho různých terapeutických opatření, jejichž cílem je efektivně bojovat s tímto problémem, proto se doporučuje dodržovat doporučení zkušených odborníků.

Autor: Bohutskaya Alexandra

© 2016—2017, OOO "Stadi Group"

Jakékoliv použití materiálů z těchto stránek je povoleno pouze se souhlasem redakce portálu a instalací aktivního odkazu na zdroj.

Informace zveřejněné na těchto stránkách jsou určeny pouze pro informační účely av žádném případě nevyžadují samostatnou diagnostiku a léčbu. K informovanému rozhodnutí o léčbě a osvojování drog je třeba konzultovat kvalifikovaného lékaře. Informace zveřejněné na webu, získané z otevřených zdrojů. Za jeho správnost nenesou redakci portálu odpovědnost.

Vyšší lékařské vzdělání, anesteziolog.

Doktor nejvyšší kategorie, pediatr.

Zda odstranit mandle u chronické angíny? Způsoby odstranění mandlí

Časté bolesti v krku se sníženou imunitou často vedou ke vzniku chronické angíny. Tato diagnóza je často spojena s odstraněním mandlí. Nicméně, kvalifikovaný lékař potvrdí, že v těle nejsou žádné další orgány, ať už se jedná o mandle nebo zápal slepého střeva. Proto by měl být chirurgický zákrok pečlivě zvážen po zvážení všech kladů a záporů.

Proč potřebujeme mandle?

Tonsily jsou lymfoidní tkáň umístěná mezi palatinovými oblouky. Žlázy jsou součástí zvláštního lymfoidního kruhu v krku. Že zdržuje infekci, která vstupuje do těla vzduchem a jídlem. Když je imunita oslabena, amygdala přestává být „obránci“, s vážným záchvatem infekce, infekce mandlí a lékař uvádí „akutní angínu“.

Všechno není tak špatné, pokud je bolest v krku ojedinělým případem a je včas vyléčena. Časté záněty hrdla mohou tvořit chronickou tonzilitidu, zatímco lymfatické buňky expandují a žlázy rostou ve velikosti. Pak mandle přestanou chránit před bakteriemi a viry a mění se v chronické ohnisko infekce.

Chronická tonzilitida se zpravidla tvoří u dětí, děti často trpí nachlazením. Dospělí však nejsou chráněni před touto nemocí, pozdní nebo nesprávná léčba angíny může vést k tvorbě komplikací v pozadí již získaných onemocnění.

Zvýšení velikosti mandlí může způsobit potíže s dýcháním, u dospělých je chronická angína angíny často doprovázena chrápáním. Jako u všech chronických zánětlivých onemocnění lze pozorovat stálý nárůst teploty. Pacienti si zároveň stěžují na obecnou malátnost, bolest při jídle, potíže s polykáním.

Kdy musím odstranit mandle?

Dříve bylo odebírání mandlí prováděno téměř u každého pacienta s chronickou angínou mandlí, zejména pokud byl růst (hypertrofie) žláz stupně II-III.

Předpokládá se, že mandle fungují pouze do 5 let, následně jsou mandle prakticky zbytečné. Operace k odstranění žláz před 10 lety byla předepsána od 3 let věku, nyní odstranění je určen pro dospělé a děti starší 5 let.

Moderní lékaři však nejsou ve vztahu k této diagnóze tak kategoričtí a pokud možno používají konzervativní metody léčby. Léčiva nyní nabízejí širokou škálu léků, které mohou významně snížit velikost mandlí a v kombinaci s fyzioterapií minimalizovat riziko chronické angíny.

Tonsily je nutné odstranit, pokud:

 • osoba má angínu více než 4 krát ročně;
 • na pozadí chronické tonzilitidy se vyskytují patologické procesy (revmatismus, ledviny, poškození jater);
 • angina pectoris je komplikována rozvojem abscesů, zánětlivý proces přesahuje žlázy;
 • žádný účinek při léčbě chronické tonzilitidy konzervativními metodami.

Pozor: Zda se ORL lékař rozhodne odstranit mandle výhradně na základě vnějšího obrazu zánětu v krku, stavu imunitních sil těla a vhodnosti konzervativní léčby.

Odstranění žláz může být částečné (tonzilotomie) nebo úplné (tonzilektomie). Kromě obvyklého provozu se používají hardwarové techniky, jejichž hlavní výhodou je menší invazivita a v důsledku toho kratší doba obnovy.

Způsoby tonsilotomie

Mnozí dospělí byli svědky chirurgického odstranění žláz u svých dětí: strachu dítěte z operace, plakat a křičet, chraptivý hlas. A jak jsou mandle odstraněny moderními lékaři? Moderní technologie umožňují pacientovi bezbolestně a méně traumatizovat operaci k odstranění mandlí.

Žlázy jsou odstraněny částečně, aby se zachovala jejich hlavní funkce a usnadnilo dýchání v případech těžké hypertrofie a v přítomnosti kontraindikací k úplnému odstranění žláz. Tonsilotomie se provádí následujícími způsoby:

 • kryochirurgie (zmrazení kapalným dusíkem);
 • použití infračerveného nebo modernějšího uhlíkového laseru (kauterizační efekt).

Při léčbě v lokální anestezii povrch mandlí odumře a následně se odstraní. Tyto metody jsou prakticky bezbolestné, pravděpodobnost krvácení je velmi malá. Po operaci je však možné krátkodobé bolesti v krku v důsledku částečného odstranění žlázy. Někdy po operaci teplota stoupá.

Upozornění: Při provádění tonsilotomie by měla být zvážena schopnost lymfoidní tkáně růst. Nějaký čas po operaci, mandle mohou zvětšit se znovu k velkým velikostem. Aby se zabránilo následnému nárůstu mandlí, je zapotřebí pravidelných kurzů konzervativní terapie.

Způsoby tonzilektomie

S komplikovanou tonzilitidou nebo probíhajícím chronickým procesem se uchyluje k úplnému odstranění mandlí. S tonzilektomií se odstraní celá lymfoidní tkáň mandlí spolu s kapslí pojivové tkáně. V případě potřeby zcela odstraňte mandle, lékař rozhodne, který z následujících způsobů je v tomto případě nejvhodnější.

Chirurgický zákrok

Stejně jako dříve se chirurgické odstranění provádí pomocí drátěné smyčky a chirurgických nůžek. Moderní chirurgové však provádějí tonzilektomii v celkové anestezii, dříve byla použita pouze lokální anestézie. Nevýhodami chirurgického odstranění žláz jsou:

 • dlouhá doba zotavení (až 2 týdny);
 • krvácení, možná poměrně rozsáhlé;
 • použití celkové anestezie není vždy oprávněné.

Chirurgie odstranit žlázy, často cvičil v sovětských časech, je plný velmi vážné komplikace. Jen 2 mm od mandlí jsou velké krevní cévy, jejichž náhodné poškození může způsobit vážné krvácení a ohrožení života. Současně musí být lymfatická tkáň zcela odstraněna, i její malé zbytky vedou k dalšímu růstu, což snižuje účinnost operace na nic. Proto by měl chirurg provádějící takové operace mít dostatečné zkušenosti, aby odstranil mandle s přesností "drahokamu".

Zničení laseru

Stejně jako v případě částečného odstranění se tonzilektomie provádí infračerveným nebo uhlíkovým laserovým systémem. To je nejšetrnější způsob, jak se zbavit žláz. Provoz:

 • ambulantně;
 • bezbolestný;
 • prakticky nekrvavý;
 • minimální doba strávená pod lékařským dohledem (od 2 hodin do 1 dne);
 • rychlé hojení ran.

Elektrokoagulace

Hypertrofované mandle hoří vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Nezáleží na tom, jak strašidelně to zní, metoda je prakticky bezbolestná, pravděpodobnost krvácení je minimální. Někdy dochází k popálení zdravých tkání obklopujících amygdalu, což způsobuje nepohodlí po operaci.

Kontraindikace na tonzilektomii:

 • nízká úroveň srážení krve (přítomnost diabetu);
 • akutní stadium infekčních onemocnění;
 • kardiovaskulární onemocnění (angina pectoris, těžká hypertenze, tachykardie);
 • tuberkulóza;
 • 6-9 měsíců těhotenství.

Odstranění žláz: klady a zápory

Operace na mandlích mají své pozitivní a negativní stránky, což je důvod, proč by rozhodnutí ošetřujícího lékaře zbavit se mandlí mělo být zváženo a vypočítáno.

Pozitivní účinek operace je nepochybný:

 • riziko komplikací (renální, kardiovaskulární atd.) zmizí;
 • člověk se neobtěžuje s anginou pectoris;
 • zdroj infekce zmizí;
 • proces polykání je obnoven;
 • posilování obecných orgánů.

Existují však negativní důsledky odstranění mandlí:

 • možné krvácení během operace;
 • re-růst lymfatické tkáně v důsledku neúplného odstranění;
 • Faryngitida a bronchitida se dostávají na místo anginy pectoris (protože mandle palatinu převzaly roli hlavního „protektora“ proti virům a bakteriím, jejich nepřítomnost může vést k proniknutí infekce hlouběji přes dýchací trakt).

Existuje názor, že odstranění žláz negativně ovlivňuje dívky během puberty. Odebrané mandle mají pravděpodobně vliv na funkci plodnosti. Taková prohlášení jsou jen fikce. Možná negativní vliv stresu, který je doprovázen operací, ale ne skutečností operace.

Důležité: Pacient, kterému je ještě předepsána operace k odstranění mandlí, by měl být obeznámen se způsobem, jakým je prováděn, as možnými následky.

Chcete-li odstranit nebo ne mandle - vážné rozhodnutí. Stojí za zmínku: radikální a konzervativní metody, jak se zbavit žláz, by měly být doprovázeny opatřeními na posílení imunitního systému. Seznam jednoduchých pravidel, která budou chránit před akutním onemocněním mandlí, chronickým zánětem a následnou operací k jejich odstranění:

 • kalení;
 • fyzická aktivita;
 • Výživa (doplnění nedostatku vitamínů a stopových prvků komplexními vitamínovými přípravky);
 • přestat kouřit a pít alkohol.

Léčba chronické angíny by neměla končit odstraněním. Pouze integrovaný přístup se zahrnutím léků, které stimulují obranyschopnost, fyzioterapii a opatření k temperování, zajistí silnou imunitu a ochranu před infekcemi.

Odstranění mandlí u chronické angíny

Odstranění mandlí a žláz je častěji prováděno dětmi, protože jejich imunitní systémy jsou stále nedostatečně rozvinuté, a proto často pracují nad normou, což způsobuje zánět těchto orgánů. V dospělosti je v některých případech nutná operace, například při akutní chronické angíny. Operace je však indikována pouze v případě závažného porušení. Existuje široký výběr metod pro odstranění problému s minimálními důsledky pro pacienta, ale je prováděna první léčba a průběh fyzioterapie.

Chirurgický zákrok je povolen za přítomnosti významných porušení.

Vliv tonzilitidy na tělo

Progresivní chronická tonzilitida narušuje imunitní systém. U pacientů dochází k pomalé transformaci měkké, homogenní do zvětšené, zjizvené a zjizvené tkáně. Dochází k zúžení a blokování kanálků sliznice, ve kterých se tvoří hnis a hromadí se. Takové zátky vznikají v důsledku požití potravinového odpadu, živých bakterií, mrtvých mikrobů, mrtvé tkáně lakuna, leukocytů na mandlích. Tyto látky se usazují na nerovném povrchu žlázy, hromadí se a začínají se rozkládat v důsledku zhoršené samočistící funkce orgánu. Zánětlivý proces začíná, jehož důsledky mohou být různého stupně závažnosti.

Mikroby jsou obzvláště nebezpečné. Jsou schopny podpořit patogenní proces, při kterém vzniká příznivé prostředí při chronické angíny. Palatinové mandle ztrácejí své ochranné vlastnosti a od bariéry jsou transformovány na zdroj neustálé intoxikace tělesných systémů. Patogenní bakterie se šíří do lymfatických uzlin, vstupují do krevního oběhu a šíří se po celém těle, což způsobuje vážné komplikace.

První stupeň intoxikace je téměř nepostřehnutelný. Imunitní systém se však začíná rozkládat, takže systémy těla reagují velmi rychle na různé infekce. Často se projevuje silná alergická reakce je téměř vše, co obklopuje člověka, všechny chronické nemoci jsou zhoršeny.

Příčiny tonzilitidy s angíny

V první etapě je chronická angína způsobena konzervativními metodami. V přítomnosti alespoň jedné z níže uvedených indikací je však operace povinně jmenována. V některých případech se provádí odstranění mandlí u chronické tonzilitidy:

 1. častá hnisavá tonzilitida - více než tři za rok;
 2. revmatické ataky, poškození ledvin a jater;
 3. zánět blízkých orgánů s anginou pectoris;
 4. vysoká četnost exacerbací chronické angíny;
 5. intoxikace srdečních svalů;
 6. paratonsilární absces, vedoucí k vyplnění lakuna a okolních tkání kolem mandlí hnisem;
 7. autoimunitní onemocnění způsobená chronickou angínou mandlí.

Při exacerbacích chronické angíny se pacient podrobuje důkladnému vyšetření všech orgánů a systémů na závažné komplikace. Prvním z nich je elektrokardiogram, který umožňuje určit abnormality v práci srdce. Krevní testy určují reumatický profil. Antistreptolysinem-O hledejte přítomnost streptokokové infekce.

Reaktivní protein se posuzuje na úrovni šíření a růstové dynamiky streptokoků a bakterií způsobených zánětlivým procesem.

Pro běžný revmatoidní faktor jsou sledovány autoimunitní poruchy kloubů, ledvin nebo srdce. Tato analýza je absolutní indikací pro operaci k odstranění žlázy u chronické angíny. V ostatních případech se doporučuje podstoupit léčebnou a rehabilitační léčbu.

Mýty spojené s odstraněním mandlí

Od doby první tonzilektomie se zlepšil způsob odstraňování mandlí, objevil se široký výběr metod pro provádění postupu na různých zařízeních s použitím různých nástrojů.

Spolu s vývojem a poptávkou po tonzilektomii se však objevilo mnoho mýtů o operaci:

 1. Po odstranění mandlí trpí pacienti často bronchitidou a pneumonií. S úplnou destrukcí lymfoidní tkáně je tělo skutečně náchylnější k různým onemocněním v důsledku nedostatku ochranné bariéry. Ale dnes existují metody, které vám umožní odstranit pouze infikované oblasti mandlí, při zachování zdravé tkáně. Ochranná funkce tedy není nijak zvlášť ovlivněna. Jeho plné obnovy je dosaženo použitím speciálních přípravků. Příklady částečné ablace jsou laserová terapie. kryokonzervace, ultrazvukové ošetření.
 2. Při odstraňování dochází k silnému krvácení, které ohrožuje život pacienta. Moderní technologie a nástroje umožňují nekrvavé, s malým stupněm poranění, aby se odstranil zdroj zánětu a popáleniny postižené tkáně. Dříve byl pacient kontrolován faktor srážlivosti krve. Při nízké hodnotě tohoto parametru se operace odloží, dokud se neobnoví nebo neprovede vůbec žádná funkce hematopoetiky.
 3. Operace probíhá v celkové anestezii. Ve většině případů se tonzilektomie provádí v lokální anestezii. V současné době se v celkové anestézii provádí pouze odstranění klasickou metodou.

Metody odstranění mandlí

Hlavní typy operací jsou uvedeny níže:

 1. Klasická tonzilektomie. Používá se zřídka. Operace je bolestivá, provádí se v celkové anestezii. Každá amygdala se extrahuje drátěnou smyčkou, postižená tkáň se odstraní skalpelem nebo chirurgickými nůžkami. V pooperačním období charakterizovaném prodlouženým krvácením, silná bolest v krku.
 2. Cryozamorozka. Použije se kauterizace postižených tkání kapalným dusíkem. Po zákroku se mrtvá tkáň odlupuje a vylučuje přirozeně. Metoda je bezbolestná, krvácení je vzácné. Chcete-li se zcela zbavit postižené žlázy, je zapotřebí více než jeden postup zmrazení.
 3. Laserová tonzilektomie. Úplná ztráta krve. Laser spaluje rány mezi mandlemi, zcela nebo částečně odstraní zanícené žlázy. Metoda má minimální pooperační období.
 4. Elektrokoagulace. Tkáně jsou odstraněny elektrickým proudem při kauterizaci cév. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný technik, protože nesprávně zvolený výkon může způsobit těžké popáleniny. Pro úplné odstranění mandlí je zapotřebí několika postupů.
 5. Ultrazvuková ablace. Použitý ultrazvukový nůž. Metoda je prakticky bezbolestná a minimalizuje riziko ovlivnění sousedních tkání. Pro pooperační období charakterizované menším krvácením, nepohodlí v krku.
 6. Použití mikrodebrideru. Přístroj s rotujícím ostřím rychle řezá mandle. Zbytky odstraněných tkání jsou vypouštěny speciální trubicí.
 7. Bipolární radiofrekvenční odstranění. Prochází pomocí vysokofrekvenční energie.

Pooperační období

Při použití kterékoli z výše uvedených metod musí pacienti v pooperačním období dodržovat určitá pravidla:

 1. První den nemůže jíst a mluvit. Nemůžete hodně pít, často si pacient ucpal rty chladnou vodou. Pacient má pocit, že je v bolestech.
 2. Užívají se léky proti bolesti a protizánětlivé léky.
 3. Po dvou dnech je dovoleno jíst v malých porcích, většinou tekutých chladných potravinách.
 4. Odpočinek
 5. Možné zvýšení teploty na subfebrilní hodnoty. Pokud teplota neklesne déle než tři dny, jsou stanoveny další zkoušky.
 6. Čtvrtý až pátý den je pacient propuštěn. Strava je udržována po dobu jednoho měsíce, zároveň je zakázáno přehřívání a těžké náklady.

Zda odstranit mandle u chronické angíny? Způsoby odstranění mandlí

Časté bolesti v krku se sníženou imunitou často vedou ke vzniku chronické angíny. Tato diagnóza je často spojena s odstraněním mandlí. Nicméně, kvalifikovaný lékař potvrdí, že v těle nejsou žádné další orgány, ať už se jedná o mandle nebo zápal slepého střeva. Proto by měl být chirurgický zákrok pečlivě zvážen po zvážení všech kladů a záporů.

Proč potřebujeme mandle?

Tonsily jsou lymfoidní tkáň umístěná mezi palatinovými oblouky. Žlázy jsou součástí zvláštního lymfoidního kruhu v krku. Že zdržuje infekci, která vstupuje do těla vzduchem a jídlem. Když je imunita oslabena, amygdala přestává být „obránci“, s vážným záchvatem infekce, infekce mandlí a lékař uvádí „akutní angínu“.

Všechno není tak špatné, pokud je bolest v krku ojedinělým případem a je včas vyléčena. Časté záněty hrdla mohou tvořit chronickou tonzilitidu, zatímco lymfatické buňky expandují a žlázy rostou ve velikosti. Pak mandle přestanou chránit před bakteriemi a viry a mění se v chronické ohnisko infekce.

Chronická tonzilitida se zpravidla tvoří u dětí, děti často trpí nachlazením. Dospělí však nejsou chráněni před touto nemocí, pozdní nebo nesprávná léčba angíny může vést k tvorbě komplikací v pozadí již získaných onemocnění.

Zvýšení velikosti mandlí může způsobit potíže s dýcháním, u dospělých je chronická angína angíny často doprovázena chrápáním. Jako u všech chronických zánětlivých onemocnění lze pozorovat stálý nárůst teploty. Pacienti si zároveň stěžují na obecnou malátnost, bolest při jídle, potíže s polykáním.

Kdy musím odstranit mandle?

Dříve bylo odebírání mandlí prováděno téměř u každého pacienta s chronickou angínou mandlí, zejména pokud byl růst (hypertrofie) žláz stupně II-III.

Předpokládá se, že mandle fungují pouze do 5 let, následně jsou mandle prakticky zbytečné. Operace k odstranění žláz před 10 lety byla předepsána od 3 let věku, nyní odstranění je určen pro dospělé a děti starší 5 let.

Moderní lékaři však nejsou ve vztahu k této diagnóze tak kategoričtí a pokud možno používají konzervativní metody léčby. Léčiva nyní nabízejí širokou škálu léků, které mohou významně snížit velikost mandlí a v kombinaci s fyzioterapií minimalizovat riziko chronické angíny.

Tonsily je nutné odstranit, pokud:

 • osoba má angínu více než 4 krát ročně;
 • na pozadí chronické tonzilitidy se vyskytují patologické procesy (revmatismus, ledviny, poškození jater);
 • angina pectoris je komplikována rozvojem abscesů, zánětlivý proces přesahuje žlázy;
 • žádný účinek při léčbě chronické tonzilitidy konzervativními metodami.

Pozor: Zda se ORL lékař rozhodne odstranit mandle výhradně na základě vnějšího obrazu zánětu v krku, stavu imunitních sil těla a vhodnosti konzervativní léčby.

Odstranění žláz může být částečné (tonzilotomie) nebo úplné (tonzilektomie). Kromě obvyklého provozu se používají hardwarové techniky, jejichž hlavní výhodou je menší invazivita a v důsledku toho kratší doba obnovy.

Způsoby tonsilotomie

Mnozí dospělí byli svědky chirurgického odstranění žláz u svých dětí: strachu dítěte z operace, plakat a křičet, chraptivý hlas. A jak jsou mandle odstraněny moderními lékaři? Moderní technologie umožňují pacientovi bezbolestně a méně traumatizovat operaci k odstranění mandlí.

Žlázy jsou odstraněny částečně, aby se zachovala jejich hlavní funkce a usnadnilo dýchání v případech těžké hypertrofie a v přítomnosti kontraindikací k úplnému odstranění žláz. Tonsilotomie se provádí následujícími způsoby:

 • kryochirurgie (zmrazení kapalným dusíkem);
 • použití infračerveného nebo modernějšího uhlíkového laseru (kauterizační efekt).

Při léčbě v lokální anestezii povrch mandlí odumře a následně se odstraní. Tyto metody jsou prakticky bezbolestné, pravděpodobnost krvácení je velmi malá. Po operaci je však možné krátkodobé bolesti v krku v důsledku částečného odstranění žlázy. Někdy po operaci teplota stoupá.

Upozornění: Při provádění tonsilotomie by měla být zvážena schopnost lymfoidní tkáně růst. Nějaký čas po operaci, mandle mohou zvětšit se znovu k velkým velikostem. Aby se zabránilo následnému nárůstu mandlí, je zapotřebí pravidelných kurzů konzervativní terapie.

Způsoby tonzilektomie

S komplikovanou tonzilitidou nebo probíhajícím chronickým procesem se uchyluje k úplnému odstranění mandlí. S tonzilektomií se odstraní celá lymfoidní tkáň mandlí spolu s kapslí pojivové tkáně. V případě potřeby zcela odstraňte mandle, lékař rozhodne, který z následujících způsobů je v tomto případě nejvhodnější.

Chirurgický zákrok

Stejně jako dříve se chirurgické odstranění provádí pomocí drátěné smyčky a chirurgických nůžek. Moderní chirurgové však provádějí tonzilektomii v celkové anestezii, dříve byla použita pouze lokální anestézie. Nevýhodami chirurgického odstranění žláz jsou:

 • dlouhá doba zotavení (až 2 týdny);
 • krvácení, možná poměrně rozsáhlé;
 • použití celkové anestezie není vždy oprávněné.

Chirurgie odstranit žlázy, často cvičil v sovětských časech, je plný velmi vážné komplikace. Jen 2 mm od mandlí jsou velké krevní cévy, jejichž náhodné poškození může způsobit vážné krvácení a ohrožení života. Současně musí být lymfatická tkáň zcela odstraněna, i její malé zbytky vedou k dalšímu růstu, což snižuje účinnost operace na nic. Proto by měl chirurg provádějící takové operace mít dostatečné zkušenosti, aby odstranil mandle s přesností "drahokamu".

Zničení laseru

Stejně jako v případě částečného odstranění se tonzilektomie provádí infračerveným nebo uhlíkovým laserovým systémem. To je nejšetrnější způsob, jak se zbavit žláz. Provoz:

 • ambulantně;
 • bezbolestný;
 • prakticky nekrvavý;
 • minimální doba strávená pod lékařským dohledem (od 2 hodin do 1 dne);
 • rychlé hojení ran.

Elektrokoagulace

Hypertrofované mandle hoří vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Nezáleží na tom, jak strašidelně to zní, metoda je prakticky bezbolestná, pravděpodobnost krvácení je minimální. Někdy dochází k popálení zdravých tkání obklopujících amygdalu, což způsobuje nepohodlí po operaci.

Kontraindikace na tonzilektomii:

 • nízká úroveň srážení krve (přítomnost diabetu);
 • akutní stadium infekčních onemocnění;
 • kardiovaskulární onemocnění (angina pectoris, těžká hypertenze, tachykardie);
 • tuberkulóza;
 • 6-9 měsíců těhotenství.

Odstranění žláz: klady a zápory

Operace na mandlích mají své pozitivní a negativní stránky, což je důvod, proč by rozhodnutí ošetřujícího lékaře zbavit se mandlí mělo být zváženo a vypočítáno.

Pozitivní účinek operace je nepochybný:

 • riziko komplikací (renální, kardiovaskulární atd.) zmizí;
 • člověk se neobtěžuje s anginou pectoris;
 • zdroj infekce zmizí;
 • proces polykání je obnoven;
 • posilování obecných orgánů.

Existují však negativní důsledky odstranění mandlí:

 • možné krvácení během operace;
 • re-růst lymfatické tkáně v důsledku neúplného odstranění;
 • Faryngitida a bronchitida se dostávají na místo anginy pectoris (protože mandle palatinu převzaly roli hlavního „protektora“ proti virům a bakteriím, jejich nepřítomnost může vést k proniknutí infekce hlouběji přes dýchací trakt).

Existuje názor, že odstranění žláz negativně ovlivňuje dívky během puberty. Odebrané mandle mají pravděpodobně vliv na funkci plodnosti. Taková prohlášení jsou jen fikce. Možná negativní vliv stresu, který je doprovázen operací, ale ne skutečností operace.

Důležité: Pacient, kterému je ještě předepsána operace k odstranění mandlí, by měl být obeznámen se způsobem, jakým je prováděn, as možnými následky.

Chcete-li odstranit nebo ne mandle - vážné rozhodnutí. Stojí za zmínku: radikální a konzervativní metody, jak se zbavit žláz, by měly být doprovázeny opatřeními na posílení imunitního systému. Seznam jednoduchých pravidel, která budou chránit před akutním onemocněním mandlí, chronickým zánětem a následnou operací k jejich odstranění:

 • kalení;
 • fyzická aktivita;
 • Výživa (doplnění nedostatku vitamínů a stopových prvků komplexními vitamínovými přípravky);
 • přestat kouřit a pít alkohol.

Léčba chronické angíny by neměla končit odstraněním. Pouze integrovaný přístup se zahrnutím léků, které stimulují obranyschopnost, fyzioterapii a opatření k temperování, zajistí silnou imunitu a ochranu před infekcemi.