Co dělat, když rýma neprojde déle než měsíc

Všechna nachlazení jsou doprovázena chladem, který po adekvátní léčbě projde po 5-7 dnech. Existují však situace, kdy je léčba prováděna a jsou dodržována doporučení lékaře a průtok z nosu se nezastaví. Je-li rýma nezmizí po dlouhou dobu, možná se předpokládá, že chronická forma, pak budete potřebovat specifickou terapii, kterou otolaryngologist bude moci předepsat, mít stanovené příčiny, stejně jako typ patologie.

Minulý měsíc a další rýma může být nejen výsledkem jakékoliv nemoci, ale také nezávislá. Aby bylo možné zjistit, proč se rýma nezastaví a co s ní dělat, musíte pochopit, jaký typ patologie jste narazili.

Druhy rýmy

Rýma rýmy patří do měsíce nebo více. Jedná se o poměrně velkou skupinu symptomaticky podobných onemocnění, z nichž všechny jsou doprovázeny sliznicemi nosní sliznice (viskózní nebo tekutá), pálením, svěděním, zhoršeným zápachem a dalšími příznaky.

Infekční

Příčinou této rýmy jsou časté nachlazení způsobené sníženou imunitou. Patologie není zřídka získá hnisavý charakter, vyvíjející se do sinusitidy.

Atrofické

Taková rinitida může vyvolat nekontrolovaný příjem kapiček vazokonstriktoru, nedostatek vitamínů, škodlivé pracovní podmínky. Nosní sliznice se stává tenčí, vysychá, tvoří se kůry, někdy dochází ke krvácení, to vše je doprovázeno bolestí.

Vasomotorika

Příčinou tohoto typu rýmy je dysfunkce cév nosní dutiny. Vyznačuje se jednostranným přetížením, obvykle polovinou nosu, na kterém člověk leží, není dýchání.

Alergické

Tato rýma vyvolává alergeny, které vstupují do nosní dutiny a dráždí ji. Nemoc může být sezónní nebo celoroční.

Hypertrofické

Tento typ rýmy je charakterizován zesílením pojivové tkáně dolní části nosní konchy s následným růstem. Příčiny - zneužívání drog, chronické infekce nosu, nosohltanu, anomálie nosní přepážky.

Každý z těchto typů rýmy může trvat jeden měsíc nebo déle a neměli byste nic dělat sami, neměli byste dělat žádné manipulace, nemoc jen zhoršujete. Pokud by rýma dlouho nešla, první věc, kterou byste měli udělat, je jít na ORL lékaře.

Metody zpracování

Zpočátku je velmi důležité odstranit příčinu vyvolávající rýmu, protože lokální léčba v tomto případě bude neúčinná. Dále, na základě etiologie onemocnění, jsou předepsány antibakteriální, antivirové nebo antifungální léky.

Bakteriální

Pro bakteriální infekce se používají nosní antibiotické spreje Bioparox, Polydex a Isofra. Lze použít systémová antibakteriální činidla pro injekce nebo orální podání - Ceftriaxon, Cefotaxime, Augmentin, Zitrolid, další.

Houba

Pokud je onemocnění vyvoláno plísňovou infekcí, používají se tyto léky - Nystatin, Terbinafin, Levorin, Flukonazol.

Virová

S virovou infekcí pomůže - Arbidol, Interferon, Anferon. Léky jsou navíc používány dekongestanty, které mají vazokonstrikční účinek - Noksprey, Nazivin, Evkazolin, další.

Mnozí lékaři dávají přednost kombinovanému nosnímu spreji, mají antibakteriální, protizánětlivý, vazokonstrikční účinek - to je Vibrocil, Rinofluimucil, Pinosol, Gicomycin-teva. Kromě léků se doporučují fyzioterapeutické procedury, které slouží k promývání nosní dutiny a dutin fyziologickými roztoky.

Atrofické

Než lékař předepíše léčbu, musí zjistit, proč došlo k patologii. Po stanovení příčiny je prvním krokem zbavit se nebo upravit vnější faktory ovlivňující stav pacienta.

Jmenovaná lokální léková terapie, která spočívá ve stimulaci tvorby sekrece, to jsou léky Rutin, Fitin a pravidelné zavlažování (promývání) roztokem nosního roztoku. Léky Pentoxifylin, nikotinát Xanthinol, Agapurin pomůže obnovit poškozenou sliznici nosní sliznice, stejně jako normalizovat krevní oběh. Dále aplikujte zvlhčující vitamínovou mast obsahující glukózu. Také doporučujeme fyzioterapii a opevnění.

Neurovegetativní

Pokud jde o neurovegetativní rýmu, provádí se symptomatická léčba - užívání léků, fyzioterapie, chirurgická léčba.

Eliminace patologického otoku nosní sliznice pomůže lékům, které obsahují adrenalin nebo jeho deriváty - to je Xylometazolin, Nazivin, Tizin, Nazol. Nedostatek vazokonstrikčních léků je pro ně návykový, takže jejich dlouhodobé užívání je kontraindikováno (ne déle než 7 dní).

Také se provádějí intrarakovinové blokády s anestetiky a glukokortikosteroidy. Často je pro normalizaci dýchání pacientovi ukázána kauterizace (tepelná nebo chemická) cév, po které se na jejich místě vytvoří jizevní tkáň. Od předepsaných fyzioterapeutických postupů - magnetoterapie, laserová terapie, elektroforéza a další.

Konzervativní terapie často nedává výsledky, takže se uchylují k chirurgickým účinkům - provádějí galvanoakustiku, submukózní vazotomii a laserovou destrukci.

Alergie

Než lékař určí léčebný režim, je nutné zjistit, co přesně způsobilo alergickou rýmu. Někdy stačí alergen odstranit a problém je vyčerpán. V případě, že provocateur nelze určit, je předepsána obecná léčba antihistaminiky - jedná se o Zodak, Claritin, Tsetrin, Zyrtek, Erius.

Antialergické nosní spreje se používají pro neúčinnost systémových léků, mezi které patří Kromoheksal, Kromosol, Nazaval. V případě komplexní formy onemocnění se nosní kortikosteroidy používají podle uvážení lékaře - Nasobek, Fliksonaze, Bekonaze, spreje Benorin.

Nedoporučuje se používat preparáty vazokonstrikčního působení v této formě patologie, je lepší pravidelně provádět promývání nosní dutiny solným roztokem. Pokud obvyklá léčba selže, jsou přijata radikálnější opatření - alergen-specifická terapie, při níž je pacientovi injikována mikro-dávka alergenu, která postupně zvyšuje dávkování. Postup je prováděn tak dlouho, dokud není vyvinuta tolerance (rezistence) na určitý typ alergenu.

Hypertrofické

Pokud mluvíme o konzervativní metodě léčby, je pro hypertrofickou rýmu neúčinná, ale stále se používá. Jsou prováděny nosní blokády hydrokortisonem, provádí se fyzioterapie (UHF, UVI, modré a červené světlo). Nejčastěji je však nutné k odstranění problému uchýlit k operaci - konchotomii, submukózní vazotomii, galvanoakustice, kryodestrukci. Kromě toho se pacient doporučuje k vytvrzení, a také, pokud příčinou onemocnění bylo škodlivé pracovní podmínky, posun v práci.

Přetažená rýma je poměrně obtížné překonat, takže je velmi důležité, abyste se včas poradili s lékařem a ne sami lékali.

Výtok z nosu nezmizí: kolik dní má výtok z nosu a proč ho táhne

Rýma nezmizí - odkapáváte do nosu, pijete prášky a tok z nosu se nezastaví. Odkud tento útok pochází a po kolika dnech běží chlad?

Samozřejmě, výtok z nosu se nikam nebere. Nespadá "jako sníh na hlavu". Obvykle je rýma způsobena virovou infekcí a celková hypotermie organismu situaci zhoršuje. Procházka v chladném deštivém počasí, komunikace s lidmi, kýchání a připravenost - snot, nazální kongesce a bolest hlavy na pozadí mírného zvýšení tělesné teploty.

Jedná se o tzv. Akutní rýmu. Není tak nebezpečný jako nepříjemný. Je však nesmírně důležité zahájit okamžitou léčbu, jinak by se edém mohl zvýšit v dutinách čelistí. Obvykle akutní rýma s včasnou a aktivní léčbou trvá 3-5 dnů.

Pokud jde o dítě nebo dospělého s oslabeným imunitním systémem, může se stát, že rýma nezmizí po dobu 2 týdnů. Ale pak přichází uzdravení.

Proč neběží dlouho nachlazení

Pokud se rýma neprojde týdně, ještě se nebojte. Je nutné pokračovat v léčbě a dodržovat doporučení lékaře. Pokud rýma neprochází měsícem, i když léčba byla zahájena včas, pak musíte přemýšlet o tom, proč rýma nezmizí po dlouhou dobu.

Nepropadejte panice, neošetřujte sami. Okamžitě se znovu poraďte se svým lékařem, abyste objasnili diagnózu. Je možné, že se zima stala chronickou. Zde jsou dvě možnosti:

 • vazomotorická rýma;
 • alergická rýma.

Lékař předepíše nezbytné testy a stanoví skutečný důvod, proč se akutní rýma změnila v rýmu. A také předepsat vhodnou léčbu.

Vazomotorická rýma

Zneužívání vazokonstrikčních léků je jedním z důvodů, proč rýma nezmizí. To znamená, že instilace takových prostředků, jako je Naphthyzinum a další, které jsou delší a delší, než je uvedeno v anotaci, do nosu často vede k odporu těla. Namísto toho, aby byl vyléčen, rýma neprochází.

Tento typ rýmy se nazývá falešná nebo vazomotorická rýma. A je nejběžnější formou chronické rýmy. Je založena na příliš silné reakci krevních cév nosní sliznice. Proto se někdy nazývá neurovaskulární rýma.

Příznaky vazomotorické rýmy:

 • vzhled sliznice z nosu během přechodu z tepla na chlad nebo ze studeného na teplo (nedobrovolně začnete "čichat" nosem);
 • "Pokládka" nosu nervovým napětím;
 • přetížení hlenu v hrdle;
 • poruchy spánku;
 • bolest hlavy.

Charakteristickým znakem vasomotorické rýmy je alternativní přetížení jedné z nozder. To je obzvláště výrazné, když osoba zaujímá ležící pozici - pokládá přesně polovinu nosu, na které straně ležíte.

Kromě drogové závislosti nosu existují i ​​jiné důvody, pro které rýma nezmizí, vyvíjí se falešná rýma:

 • dráždivé faktory prostředí (kouř, velké množství prachu, silné pachy);
 • meteo-závislost (prudká změna povětrnostních podmínek může způsobit otok sliznice a přetížení nosu);
 • emocionální stres;
 • hormonální změny (těhotenství, menstruační cyklus, menopauza, užívání antikoncepce, také snížená funkce štítné žlázy);
 • potravinových faktorů (příliš horké jídlo, horké koření, zneužívání alkoholu).

Se správnou léčbou chronické rýmy se můžete zbavit v jakékoli fázi, i když rýma nezmizí tři měsíce. Hlavní věc - vytrvalost a důsledné provádění všech doporučení lékaře.

Vazomotorická rýma, která není léčena, může vést k takovým komplikacím, jako je proliferace polypů v nosní dutině, chronická sinusitida, zánět středního ucha.

Alergická rýma

Je-li rýma nezmizí na dlouhou dobu, i když všechna opatření byla přijata, a otolaryngologist nenalezne příznaky sinusitidy nebo sinusitidy - podívejte se na alergen. Zeptejte se svého lékaře, aby provedl krevní testy na hladiny imunoglobulinů. Za prvé, alergická rýma je imunitní onemocnění. Zdravý imunitní systém není zpočátku náchylný k alergiím.

Pokud výsledky analýzy ukazují zvýšení hladiny imunoglobulinu, je nutné provést testy na alergen. Mezi nejběžnější látky patří viníci, že 2 měsíce neprocházejí chladem:

 • zvířecí chlupy;
 • různé, neškodné produkty;
 • domácí prach;
 • určité chemikálie pro domácnost (bělidlo);
 • topolový chmýří;
 • cigaretový kouř;
 • vůně kosmetiky;
 • květinový pyl.

Takový přetrvávající rýma se nazývá alergická rýma, senná rýma nebo sezónní pollinóza. Příznaky mohou být následující:

 • přetrvávající výtok z nosní dutiny ve formě vodnatého hlenu (rhinorrhea);
 • zarudnutí a trhání očí;
 • nazální kongesce;
 • neustálé kýchání.

Alergická rýma má nejčastěji sezónní charakter (pyly, chmýří), ale může být celoroční - nazývá se rinopatie. Příčinou rinopatie může být jakýkoliv alergen. Pokud se u Vás objeví příznaky alergické rýmy, kontaktujte svého alergika.

Správná léčba a dodržování preventivních opatření vám pomůže udržet si slušnou kvalitu života a vyhnout se komplikacím. Máte-li tendenci k alergiím - odmítnout chovat domácí zvířata, používat zeleninovou kosmetiku a chovat vnitřní rostliny. Každoročně podstoupí preventivní léčbu.

Je nutné léčit alergickou rýmu, protože v pokročilých případech se může rozvinout bronchiální astma.

Rýma nezmizí, možné komplikace

Pokud rýma nezmizí dlouho, je docela možné, že se jedná o chronickou rýmu nebo alergickou reakci. Ale je pravděpodobné, že rýma - znamení vážnější nemoci. Mezi tyto choroby patří hnisavá sinusitida a její častější forma - sinusitida. V tomto případě budete potřebovat okamžitý zásah odborníků. V některých případech může být nutné pumpovat hnis punkcí nosní přepážky. Tento postup vyžaduje lůžkové podmínky a lékařský dohled.

Sinusitida

Pokud rýma a kašel nejdou dlouho pryč - existuje možnost, že se vyvinula sinusitida. V místě zánětu se sinusitida dělí na:

 • sinusitida (čelistní dutina);
 • čelní sinusitida (frontální sinus);
 • ethmoiditis (ethmoidní kostní buňky);
 • spenoiditida (sfenoidní sinus).

Toto onemocnění je způsobeno infekcí, která vstoupila do vedlejších nosních dutin. Typicky zánět začíná v oblasti mezi očima (klínovitý dutina) a má následující příznaky:

 • nazální kongesce;
 • vyprazdňování žlutého nebo zeleného hlenu z nosohltanu;
 • ztráta zápachu;
 • bolest v oblasti obličejových kostí;
 • kašel v noci.

Méně časté jsou příznaky jako vysoká horečka a celková únava. Hlavním nebezpečím sinusitidy je to, že infekce ze sféroidního sinusu se může velmi rychle rozšířit do mozku. Lékař Vám předepíše léčbu, která musí být prováděna výhradně doma.

Při léčbě sinusitidy nezapomeňte pít dostatek tekutin. Pití pravidelné pitné vody pomáhá odstranit hlen a sputum z dutin a krku. Kofein a alkohol by měly být v době léčby vyloučeny.

Sinusitida

Nejčastěji, s nedbalým přístupem k léčbě, pokud rýma nezmizí po dlouhou dobu, jsme konfrontováni s takovým typem sinusitidy jako sinusitida. Sinusitida je zánět maxilární (maxilární) sinus obvykle způsobený neošetřenou rýmou a zimou. Byly pozorovány následující příznaky:

 • tělesná teplota 37-38 0 С;
 • bolest v spáncích a nose;
 • nazální kongesce;
 • těžkost v hlavě;
 • ztráta zápachu;
 • zvýšení bolesti v nose.

Bolest hlavy je méně výrazná ráno, ve večerních hodinách se zhoršuje. Pacient postupně ztrácí pocit lokalizace bolesti - zdá se, že celá hlava bolí. Nosní kongesce může být variabilní - buď polovina nosu nebo druhá. Symptomy také zahrnují zhoršení paměti a únavu.

Pokud nezačnete léčit sinusitidu v rané fázi, změní se na hnisavou formu, která může vést k meningitidě a dokonce i smrti. Proto je nutné kontaktovat lékaře ORL, pokud nedochází k dlouhému nosu.

V případě běžné rýmy je lepší se vyhnout vazokonstrikčním lékům, protože po několika dnech jejich použití může nosní sliznice, která plní ochrannou funkci, jednoduše atrofovat a infekce se začne volně šířit po celém těle.

Co dělat, když rýma neprojde

Předpokládá se, že optimální doba, po kterou běží chlad - 7-10 dní. Delší průběh onemocnění naznačuje možné komplikace. Ale pak jste šel k lékaři, prošel testy, naštěstí nebyly nalezeny žádné patologie a rýma nezmizí - co dělat? V tomto případě je rýma příznakem oslabeného imunitního systému. A nejdůležitější věcí pro vás bude posílení obranyschopnosti těla.

Posilujeme tělo

Aby se posílil "slabý" nos, je nutné vzdát se kouření a alkoholu. Také nepodceňujte výhody postupů temperování. Je vhodné dělat jogging nebo procházky. Nezapomeňte si obléknout počasí, vyhnout se podchlazení a stresu.

Zvláštní pozornost věnujte výživě - pijte čerstvé šťávy, jíst čerstvou zeleninu a ovoce. Promluvte si se svým lékařem o tom, které léky vám pomohou zvýšit imunitu. Řiďte se doporučeními lékaře, držte se výše uvedených pravd „velkých písmen“ - a nebudete se bát jakýchkoli nachlazení.

Výtok z nosu neprochází - co dělat (tradiční medicína)

Pokud se nepotvrdí žádná z vážných diagnóz, lékaři doporučují vyšetření tradiční medicíny:

 • oloupeme a nakrájíme cibuli, přidáme 50 ml vody do vařené vody (3 lžíce cibule), přidáme čajovou lžičku medu, dobře promícháme, dokud se med nerozpustí a necháme ho vařit asi půl hodiny - napíchneme a kapáme 5 kapek do každé nosní dírky 6krát denně. ;
 • vařte dvě vejce natvrdo vařená, každá zabalená do ubrousku, neloupaná skořápka, položená na obě strany nosu a držte, dokud vejce nevychladnou;
 • 0,2 g mumie se smísí ve 20 g broskvového oleje před rozpuštěním - kapky se třikrát denně třikrát ponoří do obou nosních dírek;
 • udělejte si dort z propolisu, položte ho na čelo v oblasti čelistních dutin (těsně nad obočí) - můžete ho udržet celou noc a postup můžete opakovat až po měsíci;
 • osvědčené po celá staletí - hořčice na patách, zajištěná přírodní tkaninou. Nohy s hořčičnými omítkami - v vlněných ponožkách. Po vyjmutí hořčičné omítky uchovávejte alespoň hodinu a podobejte se rychlému kroku.

Řiďte se doporučeními lékaře, držte se výše uvedených pravd „velkých písmen“ - a nebudete se bát jakýchkoli nachlazení.

Co dělat, pokud dospělý nemá žádný výtok z nosu na měsíc

Dospělí lidé konstantní rýma způsobuje spoustu problémů. Měnící se hlas. Z častých tření nabobtnají nosní dírky. Rýma může způsobit vážné onemocnění. Vnitřně ucpaný nos zasahuje do správného dýchání. Když rýma neprochází měsíce, fyzická aktivita a snížení výkonu. Zvýšená únava. Kvalita života se zhoršuje.

Pokud rýma během léčby nezmizí během dvou týdnů, je považována za protrahovanou. Příčiny takové rýmy jsou různé: mohou způsobit viry, alergeny, léky. Jak k léčbě rýma, otolaryngologist bude reagovat. Potřebujete ho kontaktovat.

Druhy rýmy

Podle povahy výskytu odborníci rozlišují několik typů onemocnění.

Catarrhal

V důsledku SARS dochází k výtoku z nosu, který se projevuje zánětem mikrobiální nebo virové povahy. Vyznačuje se neustálým vypouštěním tekutého nosního hlenu, silným nasycením nosu, doprovázeným trháním. Často postupuje se zvyšující se teplotou. Léčba má odstranit patologické faktory. Se špatným výběrem léků jde do chronické formy, kýchání a svědění po dlouhou dobu neprojdou. V tomto případě možné komplikace.

Vasomotorika

Běžný typ rýmy je velmi dlouhý. Projevuje se porušením slizniční aktivity. Vyznačuje se porušením struktury tkání a snížením vodivosti cév. Nabobtnají, vyvolávají zánět sliznice. Výtok s takovou rýmou není příliš hojný, ale trvalý. Způsobují kašel, bolest v hrtanu. Hluk stéká po zadní stěně, stagnuje a stává se úrodnou půdou pro reprodukci patogenní flóry.

Hypertrofické

Svědčí o tom strukturální změny v tkáních nosní dutiny. Vzniká z několika důvodů:

 • z pravidelné hypotermie;
 • přítomných perzistentních alergenů;
 • z přítomnosti infekcí nebo spór plísní v těle.

Rýma postupně ničí tkáň. Za prvé, na pozadí zánětlivého procesu, sliznice a dolní nosní konkávní transformace. Pak se proces stane hlubokým, rozšíří se do středních nosních konchas. Cévní stěny, průtok krve a tok lymfy jsou sníženy, dochází k přetížení a otoku. Pokud se takový výtok začne stahovat, je postižena i kostní tkáň. V tomto případě jsou patologické fragmenty tkáně chirurgicky odstraněny.

Atrofické

Vyznačuje se fokálními těsněními sliznic všech částí nosu. Svědčí o tom sucho v nose, tvorba hustých krust, uvolnění hustého nažloutlého hlenu. Rozvíjí se jako reakce na podnět. Dlouhý neprochází rýmou u dospělého, když jsou v dutinách přítomny bakterie. Taková rýma je doprovázena nepříjemným zápachem z nosu a pacient to necítí.

Atrofická rýma nebakteriální povahy vzniká na pozadí:

 • onemocnění trávicího systému;
 • potlačování ochranných funkcí těla;
 • hormonální změny;
 • poškození nosní kosti;
 • plicní onemocnění;
 • autoimunitní poruchy v těle.

Medikamentózní

Přetrvávající rýma a nazální kongesce u dospělých se objevují po dlouhodobé léčbě vazokonstrikčními léky. Tento typ lékařské rýmy se nazývá ricochet. Kapky a spreje, které zmírňují příznaky opuchu, by neměly být používány déle než pět dní.

Jiné léky, například antivirové nebo stimulující, způsobují dlouhý výtok z nosu. Nosní hlen v běžném nachlazení se příležitostně uvolňuje, připomínající vodu ve struktuře. Charakteristickým příznakem je nazální kongesce. Zmizí jen sporadicky, častěji v noci. Ráno se znovu objeví nosní výtok. Od léků po dlouhou dobu rýma u pacientů s hypertenzí, pacientů trpících srdečními patologiemi.

Rýma během těhotenství

Přiřaďte speciální druh rýmy charakteristický pro období vzniku a růstu plodu. Prodloužený výtok z nosu se objevuje v důsledku změn hladiny hormonů v krvi. Zonální hlen není nijak zvlášť znepokojen ženami. Rýma během těhotenství je léčena pouze v extrémních případech, kdy se objevuje nepříjemný pocit z těžkého výtoku. Užívání léků může poškodit plod, takže se uchylují k tradičním metodám léčby.

Příčiny chronické rýmy

Když je snot narušen dlouhým obdobím, je to první znamení, že se rýma stala chronickým. Vyznačuje se epizodickými zlepšeními pohody, kdy zmizí nosní výtok, ale objeví se suché sliznice, uvnitř uliček se tvoří kůry. V případě stagnace v sliznici je prodloužená rýma někdy doprovázena vykašláváním nažloutlého hlenu - výtok z nosu proudí do průdušnice podél zadní stěny.

Proč jinak existuje vytrvalý výtok z nosu? Vzhledem k přirozeným změnám, pracovním podmínkám, pravidelnému čištění domu.

Hlavní příčiny chronických forem:

 • provozování topného systému v zimním období (příliš suchý vzduch vede k sušení sliznice, která začíná aktivně produkovat mukózní sekreci);
 • domácí prach (roztoče často způsobují alergické reakce, včetně rýmy);
 • výrobní faktory: škodlivé emise, chemická činidla, prachová mlha;
 • vrozené abnormality řasnatého nosního ventilu vedoucí k zakřivení přepážky (regulační funkce je narušena, hlen je produkován ve velkém množství);
 • přírodní alergeny: zvířecí chlupy, pyl;
 • autoimunitní onemocnění: lupénka, Wegenerova granulomatóza.

Příznaky dlouhé rýmy

Bakteriální nebo virové záněty sliznice jsou doprovázeny:

 • otoky nosohltanu;
 • obecná slabost;
 • ospalost;
 • hypertermie;
 • neustále se vyvíjející nosní hlen různé tloušťky;
 • snížená aktivita;
 • špatná chuť k jídlu;
 • ztráta zápachu.

Pro alergickou rýmu jsou tyto příznaky charakteristické:

 • oční mukositida;
 • slzení;
 • pálení nosní sliznice;
 • kýchání;
 • periodické vypouštění kapaliny.

Vasomotorická rýma způsobená cévními poruchami je charakterizována:

 • přetížení nosní dutiny;
 • změny barvy nosního hlenu z bílé na žlutozelenou;
 • zvýšená sekrece během stresu, nervové napětí;
 • nepřiměřená podrážděnost;
 • pocit těžkosti v hlavě;
 • jednostranná nazální kongesce.

Výtok z nosu jakéhokoliv druhu je doprovázen častým nočním chrápáním, orlíkem, poruchami spánku.

Možné komplikace

Pokud chronická rýma dlouho nezmizí, je pravděpodobnost závažných komplikací vysoká. Jsou do značné míry spojeny se změnami v dýchání. V zimě to vede k zánětu hrdla, horních cest dýchacích, edému ušních kanálků. Často se vyskytují:

 • laryngitida (zánět sliznice hlenu);
 • faryngitida (zánětlivé poškození lymfoidní tkáně hrdla);
 • otitis (zánět ucha);
 • sinusitida (zánětlivé procesy rozšířené do paranoidní axilární oblasti);
 • tracheitida, bronchitida a bronchopneumonie (zánět dýchacích cest);
 • sinusitida (zánět maxilárních dutin v horní čelisti);
 • adenoidy (nosohltanové mandle).

Zánětlivý proces nosní sliznice se šíří do očí a způsobuje dakryocystitidu (zánět slzných kanálků a slzných vaků).

Transformace tkáňové struktury během dlouhého výtoku vede k tvorbě polypů (benigních nádorů, které blokují nosní průchody). Vzniká hyposmie (částečná ztráta čichových funkcí). Noční chrápání vyvolává porušení kardiovaskulární aktivity.

Mezi nejzávažnější formy komplikací chronické rýmy patří atrofické a hypertrofické léze nosních tkání. V prvním případě tkáně postupně vymizí, ve druhém rostou patologicky.

Diagnostika

Druh rýmy pomáhá vytvořit diagnostickou studii. Rhinoskopie nosu a jeho dutin odhalí změny na sliznici. Pokud dospělý trpí výtok z nosu déle než dva týdny, je poslán k dodání podrobného krevního testu. V zánětlivém procesu dojde k překročení rychlosti leukocytů.

Přítomnost virů je určena buňkami nosní sliznice metodou fluorescenčních markerů. X-ray paranazálních dutin odhaluje stagnaci, tvorbu hnisu.

Biochemické a kompletní krevní obraz, vyšetření moči jsou předepsány pro rýmu, pokračují se zvýšením teploty. Intradermální testy pomáhají identifikovat alergen, který způsobil protrahovanou rýmu. Bakteriologické vyšetření nosního hlenu pomáhá určit typ patogenu a jeho toleranci k antibiotikům.

Metody léčby dlouhodobé rýmy

Po rozsáhlém výzkumu, zjištění příčiny dlouhého chladu, stanovení diagnózy, otolaryngolog předepíše léčbu drogami.

Jako účinný prostředek pro profylaktickou léčbu nosní sliznice se používají spreje na bázi mořské soli: Aqua Maris, Dolphin, Quicks, Salines.

Rychle léčitelná virová a bakteriální rinitida v přírodě. Dopřejte tomu, aby začalo být složité. První tři dny se doporučuje užívat vasokonstrikční kapky a spreje, které usnadní stav pacienta. V průběhu celého kurzu byly aplikovány léky se základními fytokomponenty. Vitaktiv, Kameton, Pinovit a Pinosol eliminují otok nosu, zklidňují sliznice, snižují sekreci sliznic. Esenciální oleje mají antiseptický účinek. Regenerace je urychlena inhalací, fyzioterapií.

Alergická rýma je vyléčena odstraněním reakce na podnět. Pro tento účel se blokátory histaminu používají ve formě tablet (Loratadin, Suprastin, Cetirizin) nebo ve sprejech (Avamys, Des Rhinitis, Nasonex, Fliksonaze). Komplexní kapky (Vibrocil) pomáhají zmírnit zánětlivé projevy.

Věčná vazomotorická rýma se neprovádí okamžitě, minimální doba léčby je 30 dnů. Kromě pravidelného praní slanou vodou se používají kortikosteroidy, léky, které obnovují strukturu postižených a nekrotických tkání. Často v terapeutickém komplexu zahrnují antialergické léky.

Chronická rýma, komplikovaná polypy, adenoidy, přerůstáním sliznice, je léčena chirurgickými metodami. Patologické tkáně jsou vyříznuty z nosních průchodů, dýchání je obnoveno.

Fyzioterapie

Jen se zbavit rýmy pomoci fyzioterapii. Doplňují léčbu drogami, obnovují ochranné funkce těla.

Ultrazvuk (UST) stimuluje výměnné reakce, zvyšuje propustnost kapilár, "začíná" proces regenerace buněk.

UHF má podobný účinek. Elektromagnetická pole urychlují pohyb krve a lymfy, zvyšují se ochranné vlastnosti těla.

Léčba nosní dutiny ultrafialovým zářením (FAC) vede ke smrti patogenní flóry:

Lehké mikrovlny suší sliznici, pak se snižuje nosní výtok.

Při působení pulzních elektrických proudů (elektroforéza) se zvyšuje penetrační síla léčiva. Lék proniká do tkání do větší hloubky, lépe se vstřebává do krevního oběhu, začíná svou činnost rychleji.

Inhalace

Mokré zahřívání lze provádět pouze při normální teplotě. Po nich nemůžete supercool během chalu. Pára je vdechována nosem a vydechována ústy. Jako profylaktické činidlo pro inhalaci se používá normální fyziologický roztok. Podle doporučení lékaře přidává interferon, antiseptika.

V inhalátorech starého typu nalil napjaté infuze bylin. Extrakt z rostlinných složek Rotokan zmírňuje opuch, usnadňuje dýchání. V nepřítomnosti inhalátorů použijte obyčejný hrnec s teplými bujóny. Teplota kapaliny by neměla překročit + 50 ° C. Aby se pacient udržel v teple, je potažen hustým ručníkem nebo tenkou přikrývkou.

Moderní nebulizéry se snadno používají, jsou naplněny průhlednými řešeními. Pacienti s chronickou rinitidou, takovýto výrobek v domácnosti, usnadňují život. 5-15minutové inhalační procedury, prováděné před spaním, snižují chrápání, mají uklidňující účinek. Suché krusty změknou z páry, stagnující husté sputy vypadají lépe.

Nose umýt

Nosní vyluhování patogenní flóry a přebytečného hlenu nemůže být provedeno se zakřivením nosní přepážky, těžkého edému, polypů, adenoidů, hypertrofie tkání, krevních cév s těsným odstupem. Ve všech ostatních případech mytí pomáhá zbavit se rýmy. Jsou prováděny pomocí konev s tenkou tryskou, konvicí, gumovou hruškou. Při jeho použití není voda silně čerpána, nalije se postupně, aby se kapalina nedostala do zvukovodu.

Existují dva způsoby mytí nosu teplým roztokem soli nebo bylin. Když je voda nasměrována z nozder do nozder, hlava se co nejvíce opírá o rameno. Nosní dírky se střídají.

Průtok vody z nosu do úst zajišťuje mytí nosu a opláchnutí zadní stěny hrtanu.

Bylinná medicína a lidové prostředky proti prodloužené rýmě

Pro léčbu rýmy se používají infuze a odvar z měsíčku, heřmánek, řebříčku. Tyto bylinky mají protizánětlivý a antiseptický účinek. Celandina je účinná u hnisavé rýmy. Dubová kůra obsahuje složky, které eliminují drobivost sliznic. Borovice pupeny a eukalyptus - zdroje éterických olejů. Oregano a lípa zklidňují svědění, pálení.

Pro odvar bylin pomocí osvědčených surovin, je lepší koupit v lékárně. Pro inhalace je vhodné použít filtrační sady, které eliminují namáhání.

Aloe je dobrý domácí doktor. V nose ležel tampony navlhčené šťávou této rostliny. Kalanchoe má podobný účinek stimulující buňky.

Proč dospělí na dlouhou dobu neběží zima a co dělat v takové situaci

Dlouhodobá rýma u dospělých je často diagnostikována v lékařské praxi. Není vždy spojena se zánětlivými procesy. Pokud rýma netrvá déle než 2-3 týdny, měli byste kontaktovat terapeuta. V závislosti na historii může vyšetření a léčba předepsat alergiky, otolaryngology.

Proč rýma dlouho neprochází

Akutní zánět nosní sliznice s exsudátem v průměru za 14 dní. Při adekvátní medikaci probíhá rýma bakteriálního nebo virového původu bez komplikací.

Zánětlivé procesy v nose

Prvním důvodem prodloužené rýmy je přechod akutního Kataru na chronickou formu. Dospělí často zanedbávají léčbu a doporučení lékaře, takže zánět nosní sliznice po SARS, chřipce, nazofaryngitidě, bronchitidě, akutní sinusitidě je zpožděn na dlouhou dobu. Jedná se o bakteriální infekci. Takto se vyvíjejí chronická onemocnění:

 • rýma s exacerbacemi a remisemi;
 • hnisavá sinusitida;
 • hypertrofie (růst) sliznice s porušením jejích funkcí;
 • adenoidy;
 • tonzilitida

Všechny tyto stavy jsou doprovázeny nepřetržitou produkcí patologického hlenu v nose a konstantním kongescí po dobu jednoho měsíce nebo déle.

Alergie

Druhým nejdůležitějším důvodem je alergie. Dospělí, kteří jsou vystaveni vnějším dráždivým látkám, často vyvolávají celoroční rýmu, pollinózu (rinokonjunktivitida).

Časté alergeny, které spouštějí rýmu u dospělých:

 • pyl kvetoucích rostlin (stromy, keře, divoké trávy);
 • vlna, lupina, odpadní produkty z domácích zvířat;
 • roztoče;
 • polštáře z peří, přikrývky, matrace;
 • místa hromadění vlhkosti v domě, kde rostou plísně, houby;
 • alergenní potraviny.

Pokud během léčby snot neprojde déle než měsíc, měli byste podezření na alergii. Pacient podstoupil klinické vyšetření krve. Pokud se při rozluštění analýzy zvýší eosinofily (typ bílých krvinek, které se produkují jako reakce na alergen), konzultujte s alergikem.

Nesprávná léčba akutní rýmy

Protrahovaná rýma u dospělých se často vyvíjí při nesprávném použití vazokonstrikčních kapek. Běžné léky na nazální kongesci - naftyzinum, galazolin, xylometazolin, fenylefrin by měly být používány přesně podle pokynů. Pokud zvýšíte frekvenci instilace a dobu trvání léčby, povede to k takové komplikaci, jako je lékařská rýma.

Podle statistik WHO je incidence chronické nealergické rýmy 2-9%. Při použití vazokonstriktoru se ricochet syndrom vyvíjí déle než týden. Exsudace hlenu se zvyšuje, edém je výraznější, tón stěn krevních cév nosu není kontrolován.

Následující patologické mechanismy přispívají ke zvýšení produkce hlenu:

 • atrofii řasnatého řasnatého epitelu;
 • slizniční transformace do vrstveného skvamózního epitelu;
 • proliferace sekrečních žláz;
 • vaskulární permeabilitu, uvolnění plazmy a lymfy do mezibuněčného prostoru.

Vrozené a získané anatomické poruchy struktury nosu

Zakřivená nosní přepážka představuje překážku pro fyziologickou cirkulaci vzduchu v horních dýchacích cestách. To vede k častým zánětlivým reakcím. Při výskytu chladu je omezen odtok a evakuace hlenu z nosu. Chronická kongesce se vyvíjí a rýma dlouho neprochází.

Typy zakřivení přepážky:

 • vrozené nebo fyziologicky dědičné, vznikající v důsledku růstových poruch chrupavky a kostí lebky;
 • traumatický - důsledek zlomeniny, poranění, dislokace;
 • kompenzační - účinek neustálých dráždivých faktorů (nový růst nosu, cizí těleso).

Dlouhý výtok z nosu vede k přítomnosti polypů v nose - růstu sliznice v nosních průchodech, vedlejších nosních dutinách. V 90% případů je doprovázena alergickou rýmou. U dospělých jsou oboustranné polypy častěji diagnostikovány s přídavkem sekundární bakteriální infekce. Proto si pacienti stěžují na dlouhou hnisavou koryzu.

Vzácné příčiny prodloužené rýmy

Chronická rýma se někdy vyskytuje u žen během těhotenství. To je způsobeno tím, že cévní stěna kapilár se stává křehkou a zranitelnou a její permeabilita se zvyšuje. Zvýšený průtok krve vede ke zvýšené sekreci žláz nosní sliznice, což vede k výtoku z nosu.

Předpokládá se, že jednou z příčin chronické formy rinosinusitidy může být gastroezofageální reflux - házení obsahu žaludku do jícnu a přes nosohltan do nosních cest. Kyselina chlorovodíková způsobuje zánětlivé změny v sliznicích a vede k rýmě.

Klinické projevy prodloužené rýmy

Když se rýma u dospělé osoby nedostane na dlouhou dobu, negativně to ovlivňuje kvalitu života, snižuje schopnost pracovat jak fyzicky, tak intelektuálně.

Objektivní symptomy rýmy:

 • nosní výtok patologického exsudátu;
 • zánět, hyperémie sliznice;
 • otoky nosních průchodů, porušující provzdušňování vzduchu;
 • bolest při foukání, s jakýmkoliv mechanickým působením (mytí, stírání, dotýkání nosních konš);
 • podráždění, kýchání;
 • slzení;
 • částečná ztráta pocitu, vůně.

Rýma, která trvá dlouho, způsobuje bolesti hlavy, migrény a periodické zvyšování tělesné teploty na subfebrilní hodnoty (ne více než 37,5 ° C). Člověk zažívá svalovou slabost, únavu.

Pokud rýma trvá déle než šest měsíců, psychické reakce jsou negativní. Pacienti se stávají podrážděnými, nechodí do kontaktu s ostatními, projevují se agresivními projevy nebo výkyvy nálady až do apatie. To přispívá k pravidelnému porušování nočního spánku z důvodu neschopnosti dýchat nosem, chronické únavy.

Během období exacerbace bakteriální infekce teplota stoupne na 38-38,5 ° C. V nose jsou ostré, bolestivé a pulzující bolesti. Rýma se zvyšuje. Alokace se stávají hojnými. Nosní dýchání je obtížné nebo zcela chybí.

Povaha exsudátu závisí na příčinách nemoci. U chronické infekční rýmy má snot střední viskozitu, světle žlutou barvu. Po vyfouknutí hlenu se objevují krusty, krevní sraženiny, nečistoty, krevní pruhy.

Pro alergickou rýmu je charakterizována sekrece mléčného nebo zcela transparentního hlenu v závislosti na závažnosti onemocnění. V období kvetení rostlin, když je alergická reakce zhoršena, je exsudát bezbarvý, tekutý, vyniká ve velkém množství.

Pokud je patologie spojena se zakřivením nosní přepážky, je exsudát mírný nebo nevýznamný, ale konstantní. Částečně pokrývá nosní dýchání, ale obecně může člověk dýchat s otevřenými ústy.

Vzhledem k přetrvávající rýmě, kýchání, zánětlivý proces pokrývá nosohltan. Vypuštění hlenu na zadní stěně dráždí sliznici hrdla, způsobuje lechtání, bolest při polykání a reflexní kašel.

Jak léčit protrahovaný rýma u dospělých

Léčba rýmy závisí na jejích příčinách.

Pokud vazomotorická rýma trvá jeden měsíc, je to pravděpodobnost vzniku zdravotního chladu. Je nutné zastavit používání vazokonstrikčních kapek, sprejů. Pokud je otok silný, předepište léky obsahující hormony. Odstraňují přetížení během 2-4 dnů. K obnovení normálního stavu sliznic doporučujeme lokální přípravky na bázi rostlin - Euphorbium Compositum, Edas, Sinupret.

V případě chronické sinusitidy jsou předepsány antibakteriální a antiseptické přípravky pro nos ve formě kapek, roztoků, sprejů:

 • Framycetin;
 • Bioparox;
 • Mupirocin;
 • Fyuzafungin;
 • Protargol;
 • Collargol

Při použití virové infekce je Grippferon roztokem pro instilaci nosních průchodů. Podle svědectví doporučují komplexní léčiva (antimikrobiální, vazokonstrikční) - Polydex, Pinosol, Dr. Theis Nazollin, Bactroban.

V období exacerbace jsou předepsána antibiotika pro požití - Augmentin, Amoxicilin, Erythromycin, Neomycin, Ceftriaxon, Cefprozil. Dospělí léky jsou předávány perorálně ve formě tobolek, tablet. Intramuskulární nebo intravenózní podání léků se používá velmi vzácně, s rizikem vzniku neurologických komplikací - meningitidy, encefalopatie.

Alergická rýma trvá velmi dlouho, vyžaduje systematický přístup k léčbě. Uvnitř předepsaných antihistaminik 3 generace, které potlačují reakci imunitního systému - Erius, Alersin, Aleron, Tsetrilev, L-Cet. Droga je opilá na 1 záložce. jednou denně. Lepší v noci, protože drogy způsobují ospalost během dne.

Hormonální suspenze ve formě spreje v nose rychle eliminují alergickou rýmu:

Nemůžete předepisovat hormonální léky. To může provést pouze lékař po výsledcích diagnostických studií. Pokud používáte hormony pro bakteriální nebo virové infekce (chronická sinusitida), urychlí reprodukci patogenní mikroflóry, zhorší situaci, způsobí komplikace.

Kdy kontaktovat otolaryngologa

Aby bylo možné včas a účinně vyléčit přetrvávající rýmu u dospělého, musíte vědět, za jakých okolností je nemožné se léčit.

Když potřebujete navštívit lékaře pro odbornou pomoc:

 • pokud rýma neprošla 2 týdny;
 • mučená bolest hlavy s částečnou kongescí nosu;
 • kromě studené hlavy je v očích bolest řezání, slzení, fotofobie;
 • pokud je v nosním hlenu krev a hnis.

Tyto symptomy vyžadují profesionální hodnocení. Vlastní ošetření nedává žádné pozitivní výsledky, vede pouze k komplikacím a negativním důsledkům. Hormony jsou kontraindikovány v přítomnosti virů a bakterií v nose. Kapky vazokonstriktoru a zeleniny nejsou účinné pro alergickou rýmu. Pokud má člověk zakřivené nosní přepážky, polypy, je nutná pouze chirurgická korekce nebo operace k odstranění nádoru.

Pro dosažení stabilní remise a odstranění závažných následků prodlouženého rýmu u dospělých je možné pouze komplexní léčbu - nosní kapky, orální léky, posílení imunity, korekci výživy, režim práce a odpočinku, organizaci zdravého mikroklima v rezidenční oblasti.

Rýma neprochází 2 měsíce - co dělat?

Protrahovaná rýma je důsledkem zanedbávané nemoci. Forma nemoci může být odlišná, takže je velmi důležité pochopit příčinu běžného nachlazení. Neobyčejně se vyvíjí v chronickou, což dále komplikuje proces léčby.

Chronická rýma pak vede k recidivám a závažným zdravotním problémům. Proto není nutné znovu připomínat nejdůležitější pravidlo: i jednoduchý rýma by měla být léčena až do konce, nemožné nechat nemoc pokračovat v jejím průběhu.

Příčiny dlouhodobé rýmy a nebezpečné následky

Nebezpečí prodlouženého rýmu je, že může způsobit závažnější onemocnění.

Hlavními příčinami může být prodloužená rýma:

 • Komplikace infekčních onemocnění.
 • Chronická onemocnění nosohltanu.
 • Alergické reakce.
 • Konstantní hypotermie organismu.
 • Stálý kontakt s dráždivými látkami (kouř, chemické páry, prach).
 • Vedlejší účinky léků.
 • Těhotenství
 • Nízká imunita.

Rýma, která trvá déle než 2 týdny, vyžaduje velkou pozornost a nalezení příčiny. Je-li v jednom případě dostačující odstranit dráždivost, která má negativní vliv na tělo, pak je v druhém případě nutná pomoc lékaře, aby byla provedena správná diagnóza a předepsána účinná léčba. Je obzvláště nebezpečné provozovat pokračující rýmu poté, co nemoc již ustoupila.

Nebezpečné symptomy, které nesou vleklý nos, jsou nevratné změny v nosohltanu a úplná ztráta zápachu.

Chronický průběh onemocnění se může rozšířit do krku a uší. V nejhorším případě se infekce může dostat do mozku, což vyvolá meningitidu, která slibuje postižení a dokonce smrt.

Léčba rýmy

Léky na léky až po zjištění příčin protrahované rýmy

Základní léčba prodloužené rýmy je následující:

 • Vyhledejte příčinu a její odstranění.
 • Komplexní léčba léky a jinými prostředky.
 • Prevence a posilování imunity.

Léčba rýmy je založena na komplexní terapii, která zahrnuje protizánětlivé, vazokonstrikční a antihistaminika:

 • Antibakteriální a protizánětlivé léky eliminují edémy a zánětlivé procesy.
 • Vasokonstrikční kapky usnadňují rychlou úlevu dýchání.
 • Antihistaminika pomáhají blokovat receptory, které reagují na podněty.

Pokud je rýma doprovázena tvorbou krusty, pak jsou pro jejich změkčení a zvlhčování sliznice obvykle předepsány speciální masti.

Se silnou lézí nosních průchodů jsou nutná antibiotika.

Pokud lékař nemůže zjistit příčinu prodloužené rýmy, je možné použít komplexní léky, které zahrnují antibakteriální, protizánětlivé a vazokonstrikční funkce.

Pro účinnou léčbu rýmy nestačí použít některé léky. Nejúčinnější bude vybudování plánu komplexní terapie, který bude zahrnovat různé metody boje s touto nemocí.

Postup oplachování nosu

Pro spláchnutí nosu můžete použít léky i lidové léky.

Opláchnutí nosu je nedílnou součástí léčby protrahované rýmy a také přispívá k odstranění patogenní mikroflóry.

Tento postup je snadné provádět doma, pomocí speciální konev nebo běžné konvice na čaj.

Existuje několik technik pro nosní mytí:

 • Z jedné nosní dírky do druhé.
 • Od nosu k ústům.

První metoda je nejběžnější a nejpohodlnější. V tomto případě je hlava vyhozena zpět na stranu, kde je jedna nosní dírka o něco vyšší než druhá. V jedné nozdry se nalije roztok, který prochází druhou nosní dírkou. Nejdříve si umyjte jednu nosní dírku, pak druhou, změňte sklon hlavy. Po zákroku by měl vyhodit nos.

Praní se provádí teplým roztokem (36 stupňů). Nevytvářejte proud hojnosti, protože tekutina se může dostat do ušní dutiny. Také nos neplachujte více než dvakrát denně, protože to má negativní vliv na mikroflóru sliznice.

Farmaceutické přípravky na bázi soli nebo léčiva s přidáním antibiotik;

 • Solný roztok.
 • Minerální voda.
 • Dekorace bylin.

Byliny, na jejichž základě se doporučuje odvar pro mytí nosu:

 • Heřmánek je přírodní antiseptikum, které má uklidňující a uklidňující účinek.
 • Žláz - jedovatý, ale účinný při léčbě protrahovaných onemocnění, například antritidy. Nenechávejte roztok velmi koncentrovaný.
 • Dubová kůra má dobrý protizánětlivý účinek, protože obsahuje taniny.
 • Měsíček je také vynikající antiseptikum, dokonale čistí nosní dutinu od patogenů.

Procedura má kontraindikace, které také stojí za zvážení:

Vdechnutí s prodlouženou rýmou

Inhalace rozprašovače je bezpečný způsob léčby rýmy u dětí i dospělých.

Inhalace je vynikající metodou komplexní léčby rýmy. Účinek inhalace na nosní sliznici je velmi šetrný, nicméně účinný. Tento postup je považován za bezpečný.

Hlavní výhody inhalace:

 • Dopad na nosní sliznici se vyskytuje jemně, což pomáhá zmírnit stav.
 • Léčivý roztok se dostane přesně do centra zánětu a reprodukce infekce.
 • Tento postup přispívá k ředění a snadnějšímu odstranění hnisavých hmot z nosní dutiny.
 • Pára zvlhčuje nosní sliznici.

Postup je možné provádět jak pomocí domácích potřeb, tak nákupem rozprašovače v lékárně.

Pravidla pro inhalaci:

 • Inhalace se nejlépe provádí hodinu před jídlem nebo po jídle.
 • Inhalace je kontraindikována při vysokých teplotách.
 • Po nadýchání by člověk neměl pár hodin chodit venku. Nejlepší je provést postup v noci.
 • Standardní doba inhalace je 5-15 minut.
 • Roztok by neměl být teplejší než 50 stupňů.
 • Pro léčbu rýmy by měla být vdechována pára nosem a vydechována ústy.

Další informace o léčbě prodloužené rýmy naleznete ve videu:

Pro inhalaci můžete použít různá řešení:

 • Nejběžnější způsob inhalace se provádí pomocí vařených brambor. Tato metoda je známá všem a naprosto bezpečná, a to i pro těhotné ženy.
 • Vdechování s použitím sody přispívá k ředění a snadnějšímu odstranění hlenu, stejně jako změkčení kůry uvnitř nosu.
 • Inhalace s použitím éterických olejů z jehličnanů mají vynikající protizánětlivý účinek.
 • Léčivé bylinné inhalační roztoky jsou považovány za velmi užitečné.

Chcete-li provést postup pomocí nebulizéru, budete muset zakoupit speciální řešení z léků.

Efektivní lidové recepty

Tradiční medicína často přichází na záchranu nachlazení, prodloužená rýma není výjimkou.

Nejběžnější a nejúčinnější recepty v léčbě protrahované rýmy:

 1. Vdechování jedle. Na misku vroucí vody vezměte 5 kapek oleje a proveďte postup, pokrytý ručníkem.
 2. Zahřívání horkou solí. Je nutné ohřát sůl v pánvi a pak ji vložit do čisté šály nebo ručníku. Tento obklad by měl být aplikován na nos.
 3. Dalším dobrým způsobem, jak zmírnit stav rýmy, je vznášet nohy. K tomu si připravte fyziologický roztok a ponořte nohy tam. Po zákroku noste teplé ponožky.
 4. Hořčičný obklad. Hořčičný prášek se vloží do ponožek a přenese na noc.
 5. Nosní kapky na bázi mentolového oleje. Každý den se do nosu v každé nozdry vloží 5 kapek tohoto oleje.
 6. Kapky na základě řepné šťávy. Je nutné stlačit řepnou šťávu a pohřbít 5 kapek do každé nosní dírky.
 7. Tinktura na přídi. Cibuli je nutné sekat a trvat na slunečnicovém oleji. Tento nástroj musí namazat nosní sliznici.
 8. Pro léčbu rýmy existuje zcela nestandardní lék. Musíte dát nohy do teplého fyziologického roztoku, zatímco vodka zůstane v ústech. Doba trvání procedury je 10 minut. Dále musíte vypít pár sklenic horkého čaje s malinovým džemem a jít do postele zabalené do vlněné deky.

Samozřejmě, že všechny metody léčby rýmy by měly být dohodnuty se svým lékařem, aby byly účinným článkem v komplexní terapii v boji proti onemocnění. Díky kompetentně provedené léčbě je každá šance, jak se zbavit chronické rýmy a jejích následků.