Snot v nosohltanu, jak se léčit

Během sezónní virové epidemie v důsledku alergických reakcí nebo pronikání bakterií do nosních dutin je rýma zcela přirozeným a snadno napraveným jevem. Ale v případě, že hlen je shromažďován v nosohltanu - to je důvod, proč apelovat na otolaryngologist. Kromě toho, že hlen v krku způsobuje nepohodlí, je nutné určit příčinu jejich vzniku a aplikovat léčbu vhodnou pro tento případ.

Důvody vzdělání

Nosní dutiny jsou lemovány sliznicemi, které vytvářejí tajemství, které chrání před vstupem virů nebo bakterií. V době infekce je spuštěna ochranná reakce imunitního systému, která občas stimuluje tvorbu hlenu. Místo jeho koncentrace je nosní dutiny, ale snot je často nahromaděn v nosohltanu.

Nápověda Přítomnost hlenu v nosohltanu je ochrana těla před pronikáním do průdušek a plicních infekcí.

Po zastavení onemocnění se sekrece normalizuje a výtok z nosu se zastaví. Není neobvyklé, že neinfikovaná osoba zažije v krku „hrudku“ v důsledku:

 1. Dráždivý vnější faktor ve formě prachu, horkých nápojů, alkoholu nebo použití nosních sprejů.
 2. Patologie spojené s respiračním traktem, při kterých během onemocnění rýma, bronchitida, pneumonie, nahromaděné sputum jako snot, teče po zadní části nosohltanu.
 3. Zánětlivé procesy v dutinách nosních sliznic a nosních průchodech (sinusitida, sinusitida). Tvoří sraženinu hlenu, v segmentu mezi nosem a krkem, nepříjemný zápach a žluto-zelenou barvu.
 4. Nemoci trávicího traktu, které zvyšují tvorbu hlenu a jeho koncentraci v nosohltanu. S nestabilní kyselostí se kyselina chlorovodíková uvolňuje ze žaludku a dráždí sliznici hltanu.
 5. Alergická reakce, kdy je zvýšená sekrece určena k ochraně těla před cizími látkami.
 6. Dlouhodobé užívání nosních přípravků vedoucích k deformaci a hypertrofii sliznice (léčba rýmy).
 7. Nemoci endokrinního systému, těhotenství, věkově podmíněná hormonální nestabilita.

Sraženiny z nosohltanu se tvoří a uvolňují v důsledku anatomických anomálií (polypy, nosní přepážka, edém hrdla), zpravidla se odstraňují chirurgicky.

Metody zpracování

Aby se odstranila zadní rýma, existuje několik metod: léčba léky, použití lidových prostředků, praní dutin, inhalace. Často předepisuje komplexní terapii, která zahrnuje dvě nebo více metod.

Drogová terapie

Pokud dlouhodobá paušální dávka v nosohltanu není vykašlávána, měli byste se obrátit na otorinolaryngologa. S touto diagnózou platí:

 1. Inhalipt, Orasept, Lugol patří do skupiny antiseptik s protizánětlivým účinkem, nemají žádné kontraindikace, jsou nastříkány na sliznici hrdla, odstraňují, a tím i otok. Aplikujte léky po každém jídle.
 2. Lasolvan ve formě spreje označuje mukolytiku, aplikuje se třikrát během dne. Ve formě sirupu děti od 12 let užívají 5 miligramů třikrát denně. Forma tablet nebo destiček, které je možné přijímat od 6 let, je dávkování určeno lékařem.
 3. Broholitinový sirup se ředí ve studené vodě (poměr je uveden v návodu k použití) po jídle (3-4 krát). Lék není indikován během těhotenství a laktace;
 4. Mukaltin mukolytický s expektoračním účinkem, kontraindikován s diagnózou žaludečního vředu. Tableta se ředí vodou, třikrát během dne.
 5. Léčba viskózního hlenu nosohltanu u dospělých, pokud jsou způsobeny bakteriemi, se provádí pomocí antibakteriálních léčiv: Solutab, Co-trimoxazol, Flemoxin. Druhá, má citronovou příchuť, není kontraindikována pro ženy během těhotenství.
 6. Amoxiclav také označuje antibakteriální léčiva užívaná třikrát denně, jednu tabletu rozpuštěnou ve vodě.
 7. Arbidol je kontraindikován u dětí do dvou let, patří do skupiny antivirotik, používá se k akutním onemocněním dýchacích cest a chřipce 2/10 gramů třikrát denně, průběh léčby je 5 až 14 dnů.

Pokud je hlen v nosohltanu důsledkem alergické reakce, je předepsán Suprastin nebo Loratadin.

Pozor! Většina léčiv pro léčbu zadní rýmy má vedlejší účinky. Před použitím je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Lidové léky

Tradiční medicína se používá v kombinaci s lékařskou péčí, zvyšuje její účinek. Několik doporučení, jak se zbavit nosního hltanu pomocí tradiční medicíny:

 1. Inhalace se provádí přes dušené větvičky malin. K tomu je třeba vzít 100 g sušených malin větví nebo 200 gramů čerstvého, nakrájíme na asi pět centimetrů. Nalijte litr studené vody, přiveďte k varu. Když se voda začne vařit, vdechujte páru a zakryjte hlavu ručníkem. Sledujte teplotu odpařování. Vysoká teplota páry může poškodit dýchací cesty.
 2. Aplikujte inhalaci, pokud sliz vykašle ústy. Princip postupu je stejný jako v předchozí metodě. Kompozice se vyrábí na základě šalvěje, heřmánku a měsíčku, smíchaných ve stejných částech (2 lžíce). Směs se naplní litrem vody. Když odvar dosáhl bodu varu, přidejte lžíci medu.
 3. Pro instilaci do nosních průchodů je připravena infuze z vyčištěného aloe listu a medu. Pro tento účel je střední list agáve jemně řezán, šťáva je vytlačena a přidána k roztoku (lžíce medu rozpuštěného v 50 gramech vody).
 4. Opláchněte pepřovou tinkturou (pouze pro dospělé). Rozdrcený lusk hořkého pepře se naplní převařenou vodou (0,5 litru), naplněnou během dne.

V lidovém lékařství, složení měsíčku a medu pro vnitřní použití. Chcete-li to, vezměte stejné části medu a měsíčku okvětních lístků, smíšené, přijaté orálně třikrát denně, 0,5 lžíce.

Praní

Procedura je k dispozici pro použití doma. Vymyvaya nadměrná sekrece, odstraňuje bakterie a viry, odstraňuje sušení sliznic. Roztoky se používají v případě, že hlen má konzistenci, jako je hustá konzistence:

 • solanka (dvě lžíce soli na litr vody);
 • roztok za použití sody (lžíce jedlé sody v 0,5 litru vody);
 • roztok manganu (kapalina by měla být světle růžová). Mangan, který není zcela rozpuštěn ve vodě, může způsobit slizniční popáleniny.
 • připraví se roztok furatsiliny anotací k léčivu;
 • Odvar z heřmánkové barvy a šalvěje (dvě polévkové lžíce heřmánku + dvě lžíce šalvěje) se vyrobí v litru vody.

Opláchněte nosohltan gumovou žárovkou s hrotem. Roztok se střídavě nalije do nosních průchodů. Doporučuje se provést zákrok ráno po spánku, kdy se během noci hromadí značné množství hlenu.

Závěr

Léčebná léčba, stejně jako použití tradičních metod léčby zadní rýmy, by měla být prováděna pod dohledem lékaře. Včasná diagnóza vylučuje další komplikace, jako je pneumonie, astma nebo bronchitida.

Příčiny snotu v dutině hrdla

Pokud nemáte možnost okamžitě kontaktovat kliniku, můžete se pokusit nezávisle rozpoznat příčinu onemocnění. K tomu vezměte v úvahu nejběžnější příčiny hlenu.

 1. 1Vývoj hlenu v hrdle u dospělého je častým výskytem onemocnění nosohltanu. Pokud máte rýmu, pak je běžný příznak, jako je hlen, který stéká po dutině hrdla.
 2. 2Rinosinusitida. Jedním z prvních příznaků rinosinusitidy je hlen v hrdle. Pokud si několik dní všimnete, že se v hrtanu hromadí hlen, jedná se o možný vývoj tohoto onemocnění.
 3. 3 Faryngitida. Mezi příznaky zánětu lymfatických uzlin a sliznic může být tento příznak zaznamenán. Faryngitida je dalším stupněm rinosinusitidy, takže rychlá návštěva u lékaře pomůže vyhnout se závažnějšímu stadiu onemocnění.
 4. 4Adenoiditida. Pokud čas neodhalí faryngitidu nebo ji vůbec neléčí, mohou se objevit adenoidy. Důsledky pro osobu, která onemocní tímto onemocněním, mohou být katastrofální, pokud nevidíte lékaře včas.
 5. 5Cigaretový kouř. Kuřáci se zkušenostmi spadají do rizikové skupiny tohoto jevu. Tělo kouřící osoby se snaží zničit toxiny, proto se v hrdle hromadí hlen se škodlivými látkami.
 6. 6 Zasažení dráždivé látky do nosohltanu. Někdy se v hrtanu, jako hrudník, objevuje nepohodlí. To se děje při konzumaci ostrých, kyselých a kořeněných pokrmů. Způsob, jak se zbavit sputa v tomto případě zahrnuje změnu stravy.
 7. 7 Poruchy gastrointestinálního traktu mohou také způsobit nemoc. Problémy s trávicím traktem mohou způsobit uvolnění kyseliny chlorovodíkové do jícnu, zatímco hrdlo v obraně uvolňuje určité množství sputa, aby se zabránilo zánětlivému procesu.

Léčba zánětu nosohltanu

Jak se ukázalo, hlen v nosohltanu může být vytvořen z různých důvodů. Pokud jste si naprosto jisti, že vzhled hlenu v nose je spojen s rýmou, a hlen je jen běží po krku, pak začít léčbu nosu právě teď. Jak se zbavit snotu a jeho nepříjemných následků? Na tuto otázku může odpovědět pouze lékař. Léčba pro každou osobu je volena individuálně, na základě hlavní příčiny tvorby sputa. Někdy pacienti potřebují několik postupů pro kloktání. Někteří musejí být léčeni léky na lékárny několik měsíců. Jak léčit toto onemocnění, pokud je způsobeno infekčními chorobami? Lékaři nejčastěji předepisují různé skupiny drog:

 • antibakteriální;
 • antivirový;
 • mukolytika;
 • antiseptika (proti zánětlivým procesům);
 • antihistaminika.

Vlastní léčba není tou nejlepší volbou, jak pomoci tělu v této situaci. Hrozí vznikem dalších nemocí z toho důvodu, že se základní onemocnění stává chronickým.

Kloktání

Pokud není vznik nepohodlí v krku způsoben infekcí, pak jak zastavit uvolňování přebytečného sputa? Oplach je účinnou metodou nejen při léčbě nosu a dutin. Tato metoda se také používá k propláchnutí celých úst. Pro děti od 3 let se doporučuje vypláchnout ústa. Složení roztoku může být odlišné. Dobře pomáhá vodě s přidáním soli. Roztoky obsahující sůl se často používají k propláchnutí nosu. Pokud příčinou hubovitého hlenu v hrdle je rýma, pak může být nemoc vyléčena fyziologickým roztokem. K tomu potřebujete běžnou stolní sůl a převařenou vodu. Recept je jednoduchý. 1 litr vody se ochladí na teplotu 40 až 45 ° C a rozpustí se v ní přibližně 1 lžička. sůl. Pokud ve vašem domě není žádná sůl, může se jednat sody nebo roztok manganistanu draselného. Doma, aby takové řešení není těžké. Máte-li nepříjemný pocit, že nosní dutiny běží přímo dolů do krku, pak pomocí tohoto máchání můžete rychle vyřešit váš problém. Manganistan draselný je známý svými dezinfekčními vlastnostmi. Přibližně špetka přírodního antiseptika naředěná litrem vařené a již ochlazené vody. Roztok by měl být purpurový. Pokud je odstín příliš tmavý, doporučuje se přidat více vody. Furacilin. Tento nástroj se často používá pro oplach nosu a krku. Účinnost této drogy byla dlouho prokázána, takže tento příznak zničí furatsilin pro několik procedur. Hlavní výhodou léčiva je antibakteriální vlastnost, která bojuje proti zánětu sliznice hrdla. Lék pomáhá ničit škodlivé bakterie, jako jsou streptokoky a stafylokoky. Furacilin lze zakoupit v jakékoliv lékárně. Pamatujte: Aby bylo možné rychle a efektivně léčit uzel v krku, musíte ústa vypláchnout nejméně dvakrát denně. Průběh léčby je přibližně jeden týden, v závislosti na zanedbání symptomu.

Lidové léky

Pokud řešení nefungují, co vám pomůže zbavit se přetrvávající nemoci? Existuje několik aktivních lidových prostředků, které dokonale doplňují hlavní léčbu. Je prokázáno, že spotřeba 8 sklenic těchto prostředků denně pomáhá tělu odstranit toxiny a zajistit rovnováhu prospěšné mikroflóry.

 1. 1Eucalyptus. Eukalyptový olej je široce používán pro inhalaci páry. Stačí zředit několik kapek eukalyptu jedním litrem horké vody. Pak byste měli pokrýt ručník a dýchat nosem po dobu 15 minut. Tato rostlina snižuje zánět v průduškách a eliminuje stagnaci v krku. Průběh inhalace páry je přibližně 1,5 týdne.
 2. 2loe. To je další rostlina široce používaná ve všech oblastech medicíny. Rozdrcení listu této rostliny až do homogenní hmoty (kaše) a přidejte 1 lžičku. medu Přírodní lék by měl být konzumován ráno po dobu 6-10 dnů. Léčivé vlastnosti rostliny vám pomohou zbavit se nemoci. Můžete si vytvořit terapeutické řešení na bázi aloe šťávy. K tomu potřebujete 1 l. vařená voda přidat 1 polévková lžíce. Já šťávu a vypláchněte ústa 1 krát denně. Průběh léčby roztokem závisí na zanedbání nemoci.
 3. 3 Měsíček. Vývar založený na této rostlině je vyžadován každý večer k opláchnutí úst. Užitečné vlastnosti měsíčku mohou být uvedeny donekonečna. Vývar účinně působí na zanícené sliznice hrdla a rychle pomáhá odstraňovat přebytečné sputum.
 4. 4Sestavení brambor. Aby bylo možné komprimovat, je třeba vzít pár brambor, vařit a hnětit je, dokud se nedostanete homogenní hmotu (pyré), které musí být zabalené v husté tkanině a aplikován na bolest v krku asi 20 minut. Takový obklad zmírní bolest v krku, pokud existuje, a pomůže odstranit hubovitý hlen.
 5. 5Spuštění heřmánku. To je nejoblíbenější přírodní lék, šetří od vzniku příznaků jakéhokoli nepohodlí v dutině krku. Tento výrobek si můžete koupit v lékárně ve formě sáčků na vaření nebo si vyrobit odvar sami, sbírat spoustu léčivých rostlin. Mělo by být opláchnuto pod tekoucí vodou a nalijte vařící vodu po dobu 10 minut, po které budete muset kmen heřmánku a znovu zalijeme vařené, ale už vychlazené vody. Vývar by měl být v lednici na jeden den.
 6. 6 Minerální voda. Mnoho lidí pochybuje o účinnosti takových vdechnutí, ale ne každý ví, že čistá minerální voda není vhodná pro inhalaci. Je nutné použít léčivou minerální vodu. Pro inhalaci je ideální jakákoliv minerální voda, získaná ze zdroje.

Lidové léky jsou výborným doplňkem k lékům, které již byly předepsány. Je důležité vědět, že přírodní léčiva poskytují požadovaný účinek pouze při pravidelném užívání. Jeden máchání nebude stačit. Je nutné provádět zákroky každý den a pouze po úplném uzdravení, má-li být léčba ukončena.

Prevence nemocí

Po nezbytném průběhu léčby je nutné zabránit opětovnému výskytu sputa v hrdle. To je znamení, že člověk zcela spustil zdraví. Aby se tomuto symptomu zabránilo, musíte dodržovat správnou výživu. Měli byste kompletně revidovat dietu konzumovaných potravin, pokusit se omezit kořeněné koření, tučné maso a potraviny, které obsahují látky zvýrazňující chuť a další škodlivé přísady. Doporučuje se dodržovat dietu. Jíst více ovoce a zeleniny: pomohou obnovit trávicí systém a zabránit úniku kyseliny do jícnu. Pijte co nejvíce vody. Doporučená dávka pro dospělé je 2 litry denně. Tekutina pomáhá udržovat rovnováhu vodního prostředí v těle a zabraňuje tvorbě velkého množství žaludeční šťávy. Měl by přestat kouřit. Kašel, přetrvávající hlen - to jsou důsledky tabákového kouře. Škoda, kterou tento ošklivý zvyk přináší, je nekonečná. Proto se důrazně doporučuje hodit cigaretu a jít do posilovny. Samostatně chci zdůraznit skupinu pasivních kuřáků. To jsou ti, kteří nekouří, ale vdechují jedovatý kouř z kouřících lidí. Zvažte: pokud máte velkou touhu dělat si ze svého těla legraci, tak proč škodit ostatním? Kouř na neutrálním území. Měla by vést zdravý životní styl. Udržet zdraví prostřednictvím fyzické námahy může a mělo by být. Lidé, kteří hrají sporty pravidelně trpí méně nachlazení, na rozdíl od lidí, kteří sedí doma před televizí. Spotřeba alkoholických nápojů se doporučuje pouze ve výjimečných případech. Červené víno například zvyšuje hladiny hemoglobinu a přispívá k normalizaci tlaku. Každý druh vína má blahodárné vlastnosti. Zde je však nutné toto opatření znát. Nakonec bych chtěl říci, že po úplném zvážení otázky tvorby hustého hlenu podobného trysce v hrdle lze přesně poznamenat, že vždy existuje možnost zabránit tomuto symptomu z počátku. K tomu musíte věnovat pozornost stavu svého těla, začít vést zdravý životní styl, zbavit se špatných návyků a přestat jíst jídlo. Věřte mi, naše zdraví závisí zcela na nás a na našem postoji k němu.

Pokud se o to nestaráte včas, můžete si koupit jakoukoliv chorobu, takže věnujte náležitou pozornost tělu.

Milujte své tělo a starejte se o jeho stav.

Nosohltanový uzel u dospělého, který je třeba včas léčit, je jednou z nejoblíbenějších stížností na schůzku s praktickým lékařem a ORL lékařem. Absolutně zdravý člověk produkuje každý den asi dva litry hlenu v těle, díky čemuž jsou dýchací cesty vlhké a čisté, což umožňuje normální dýchání. Hlen přechází na konec nosohltanu, po kterém ho člověk spolkne. V důsledku některých onemocnění nosohltanu se množství hlenu dramaticky zvyšuje, což má za následek nepohodlí a trpí neustálou touhou vykašlat. Čím více hlenu, tím těžší je pro člověka dýchat, mluvit a jíst. Zpravidla je to také špatný dech. Tlustý snot v nosohltanu u dospělého netéká, ale hromadí se. Důsledkem je silná bolest v krku, která se stává chronickou a je doprovázena kašlem.

Příznaky a příčiny zánětu nosohltanu

Zánět nosohltanu je doprovázen následujícími příznaky:

 • Krční křeče a popáleniny
 • Přítomný suchý kašel
 • Nos je naplněn, nosní sliznice je zapálená. Dýchání nosem je obtížné, když mluvíme nazálně
 • Bolest v zadní části hlavy
 • Chraptivý hlas.

Pokud se choroba rozšíří na sliznici sluchových trubek, začne klepat do uší, sluch se zhoršuje. Zvýšení tělesné teploty se zpravidla nevyskytuje (u dětí se může zvýšit tělesná teplota).

Příčiny zánětu nosohltanu jsou velmi rozdílné. Jednou z hlavních příčin je lokální nebo obecná hypotermie. Jiné populární zdroje nemoci zahrnují: t

 • Prodloužená inhalace ledového vzduchu ústy
 • Konverzace na dlouhou dobu
 • Silné přepětí hlasivek
 • Mokré nohy v dešti, chladné počasí
 • Kouření a zneužívání alkoholu.

Ráno je zánět nosohltanu. S včasnou reakcí na tento problém se s ním můžete rychle vypořádat. Pokud necháte onemocnění, aby jeho průběh, pak můžete získat docela vážné onemocnění, jako je bolest v krku nebo bronchitida, které jsou mnohem obtížnější k léčbě.

Hodně hlenu v nosohltanu u dospělých: léky

Léčba zánětu nosohltanu je jako bojovat se špatnou zimou. Takže Protargol nebo Collargol je dobrý lék (5 kapek 3x denně). Dospělí se ošetřují 5% roztokem (2% jsou vhodné pro děti). Předepisují se také vasokonstriktorové kapky s rostoucí tělesnou teplotou - kyselinou acetylsalicylovou (aspirin), antibakteriálními léky. Také doporučuji vitamíny a fyzioterapii.
Průběh léčby zánětu nosohltanu je redukován na následující události.

 • Opláchnutí nosu solným roztokem. Můžete si koupit v lékárně (léky na bázi mořské vody) nebo si připravit doma. Vezměte si jednoduchou kuchyni nebo jodizovanou sůl a zřeďte 1 lžíci v 1 litru vařené vody. Nos by měl být instilován každé 2-3 hodiny. S touto metodou se můžete zbavit hlenu, vyčistit nos (metoda je také vhodná pro léčbu běžného nachlazení dětí, dokonce i kojenců). Před použitím nástroje se musíte poradit se svým lékařem, aby předepsal správné dávkování. Délka léčby by neměla překročit 7 dnů, jinak bude překročena.
 • Při alergické rhinopharyngitis předepsat antihistaminika.
 • K odstranění zánětu z nosohltanu se používají lokální antiseptika, jako jsou tablety, pastilky, spreje. Než je použijete, měli byste očistit sliznici nosohltanu viskózních sekrecí. K tomu se můžete uchýlit k tradiční medicíně: vezměte si 1 lžíci šalvěje a vařte ve vodní lázni v 0,5 litru vody. Hrdlo by mělo být vypláchnuto 4-5krát denně. Lze použít i jiné léčivé bylinky, například kombinaci kořene lékořice a listonožky. Všechny tyto nástroje přispívají k vypouštění hlenu.
 • K odstranění edému hltanu jsou předepsány léky jako Lugol, Yoxa, Povidon-Yoda.
 • Při chronické formě zánětu nosohltanu se léčba provádí pomocí fyzioterapeutických metod: UHF, zahřívání. Dnes široce používaná bioresonance terapie, která je založena na vlivu elektromagnetických vln na lidské orgány.

Tradiční metody léčby nosohltanu u dospělých

Lidové léky se používají jako doplněk k hlavním lékům předepsaným lékařem. Před použitím těchto nástrojů se poraďte se svým lékařem: t

 • Řepná šťáva (pro instilaci do nozder). Čerstvá řepná šťáva pomáhá v boji proti zánětu nosohltanu. Chcete-li to, třít řepa, a pak zmáčknout šťávu z ní hadříkem nebo gázou. Pohřbít 5 kapek do každé nosní dírky. Tampon můžete také ponořit do čerstvě připravené řepné šťávy a poté ji vložit do nosní dírky.
 • Calendula roztok (pro mytí nosu). V půl litru teplé vody zředěné lžičkou šťávy měsíčku. Nos se promyje roztokem ráno a večer. S jednou nosní dírkou se roztok natáhne a pak se vyprchne nosem (pravidelně vyfukuje). Polovina roztoku je potřebná pro každou nosní dírku.
 • Kolanchoe (pro instilaci do nosu). Míza rostliny je pohřbena v 5 kapkách v každé nozdry.
 • Infuze podběl, jitrocel, Althea a heřmánek (k boji proti kašli). Vezměte 2 části listů podběl, 2 části listnatých listů, 1 díl květy heřmánku, 1 díl kořene Althea, připravte směs. Lžíce bylinné směsi nalít sklenici vroucí vody a vařit ve vodní lázni na čtvrt hodiny. Trvejte na půl hodině, pak se napněte. Vezměte půl sklenice 3x denně.
 • Infuze jitrocelu (pro léčbu suchého kašle). Nalijte sklenici vařené vody jednu polévkovou lžíci drcených rostlin, nechte dvě hodiny. Vezměte si lžíci 30 minut před jídlem 3-4 krát denně.
 • Infuze bylin (podběl (2 části), kořen lékořice (2 části), kořen elecampane (1 díl), eukalyptový tyčovitý tvar (1 díl).Míchejte bylinky, nalijte 1 šálek vroucí vody, pak udržujte ve vodní lázni pro 15 minut a trvat půl hodiny, 3krát denně napůl a půl sklenice, infuze napomáhá oddělení sputa.

Snížení množství hlenu přispívá ke speciální dietě. Za prvé, musíte pít dostatek tekutin (nejméně 2 litry vody denně). Jídelní lístek by měl obsahovat potraviny bohaté na vitamíny E a C. Také doporučujeme speciální dechová cvičení, jak je provádět, informujte svého lékaře.

Prevence nemocí

Prevence této nemoci, jako je zánět nosohltanu, by měla být zahájena v raném věku pomocí procedur temperování. Pro zvýšení imunity používají vitamínové komplexy, přírodní šťávy, různé ovocné nápoje, které obsahují velké množství vitamínu C. Zdravá strava má velký význam, správná strava pomáhá rozvíjet schopnost těla odolávat virům a infekcím. Měli byste se určitě vzdát špatných návyků, měli byste věnovat svůj čas na běhání, cvičení v posilovně, návštěvě bazénu. Zánět nosohltanu je zpravidla způsoben prostou zimou. Proto, když se objeví, měli byste vždy konzultovat s lékařem a jednat, spíše než čekat na komplikace.

Jak se zbavit snot v krku u dospělého

Nosohltan je vystaven silným denním účinkům. Z tohoto důvodu se v této části těla vyskytují patologické procesy, například hlen se hromadí v hrdle, podobně jako snot.

Nasofarynx a jeho funkce

Nosohltan je důležitým orgánem člověka. Navzdory své jednoduché struktuře plní mnoho životně důležitých funkcí.

 • sliznice;
 • mandle;
 • čisticí plochy;
 • faryngeální otvory;
 • olfaktorické receptory.

Každé z oddělení plní své funkce. V nosohltanu jsou receptory, se kterými může člověk cítit. Také tento orgán plní spojovací roli mezi ústy a nosem.

Když je vzduch v nosohltanu, zahřívá se. Tato funkce zahřívání chrání tělo před podchlazením při teplotách pod nulou. Nosní nerv je nezbytný pro dobrou hydrataci sliznic.

Většina virů, pokud se dostanou do této části těla, není schopna proniknout dále, což šetří před vážnými virovými infekcemi přenášenými vzduchovými kapičkami.

Je to důležité! Nosohltan lze právem považovat za nejdůležitější orgán lidského těla. Nepodceňujte ani zdánlivě neškodné příznaky indispozice na první pohled. Mohou být nebezpečné, pokud nejsou ošetřeny.

Příčiny

Přítomnost hustého hlenu v hrdle může indikovat přítomnost patologického procesu v těle.

Hleny jsou buňky, které jsou výsledkem metabolismu bakterií nebo virů. Sekrece hlenu by měla být odstraněna z těla, stejně jako jiné škodlivé látky, nejlépe přirozeným způsobem.

Tělo, produkující hlen, je chráněno před bakteriemi a viry. Přidělení může být také způsobeno zraněním nebo alergickou reakcí.

Hlavní příčiny hlenu jsou:

 • užívání vazokonstrikčních léků;
 • sezónní alergické reakce;
 • žaludeční vřed;
 • bronchiální astma;
 • nesprávná strava;
 • znečištěné životní prostředí;
 • přítomnost patogenních mikroorganismů.

Bakteriální příčina je v tomto případě častější než jiné typy patologií. Patogeny, které se dostávají na sliznici nosohltanu, ji dráždí. Mikroby tak způsobují, že tělo produkuje více sliznic sliznic, aby se přirozeně zbavily dráždivých látek.

Pokud se hlen objeví v nosohltanu bez nachlazení, měli byste věnovat pozornost svému zdraví, protože tento příznak někdy označuje závažný patologický proces.

Postupem času se může dokonce i prostý výtok sliznice stát hořkou a zelenou. To znamená, že výtok se stal hnisavým a bude zapotřebí terapie s použitím antibakteriálních léčiv.

U malých dětí je nejčastějším důvodem výskytu hlenů v hrtanu malé předměty uvízlé v nozdrách. Pokud se cizí těleso neodstraní včas, může to mít nebezpečné následky pro zdraví dítěte.

Když se v hrdle objeví velké množství hlenu, nemůžete provést diagnózu sami. To vyžaduje pomoc odborníka.

Diagnostické metody

Diagnostika patologie se provádí po anamnéze. Lékař specifikuje, jak dlouho se snot objevil v krku, jaké odchylky od normy v pacientově stavu byly pozorovány v minulém čase. Kromě toho bude odborník věnovat pozornost klimatu, ve kterém se pacient nachází, stejně jako špatné návyky osoby. Všechny tyto faktory mohou vyvolat snot.

Během vyšetření lékař zkoumá umístění septa v nose, přítomnost poranění nebo nádorů, po které se provádí kontrola dutiny ústní a nosohltanu.

Vzhledem k tomu, že nosohltan je těžko dostupná oblast těla, používá se pro přesnější studium endoskopický přístroj. Endoskopická procedura umožňuje přesně vidět změny v nosohltanu, které nebylo možné pozorovat při pohledu zrcadlem.

Po kontrole mohou být vyžadovány další výzkumné metody. Patří mezi ně: výsev hlenu, rentgenové paprsky, obecné testy krve a moči. Někdy se musíte uchýlit k radikálnějším metodám výzkumu, MRI nebo počítačové tomografii. Umožňují vidět i malou sraženinu v hrtanu.

Některé případy vyžadují konzultaci s alergikem, zubařem nebo gastroenterologem. Teprve po provedení nezbytných diagnostických opatření je možné zahájit léčbu, kterou musí ošetřující lékař předepsat.

Jak se zbavit

Existuje mnoho rozhodnutí, jak se zbavit snot v krku, které jsou účinné v boji. Patří mezi ně:

 • léky;
 • oplachování;
 • inhalace;
 • fyzioterapie;
 • lidové recepty.

Hlavní pravidla terapeutické činnosti se týkají identifikace příčin sekrece sliznic a dodržování doporučení svého lékaře. Jakákoli odchylka od jmenování v terapii může vyvolat zhoršení stavu pacienta.

Je to důležité! Každý lék nebo způsob léčby musí být striktně vybrán v souladu s možnými reakcemi pacienta. Pokud se během léčby vyskytnou obtíže nebo se stav zhorší, měli byste okamžitě navštívit lékaře a změnit způsob léčby.

Inhalace

Vdechování, jako způsob léčby, se používá při pocitu komatu v krku. Během procedury se stěny nosohltanu stávají měkčími, což umožňuje kapilárám expandovat. Hlen se zároveň rychleji vyčnívá a je snadněji vylučovat z těla.

Tento jednoduchý postup lze provést doma nákupem domácí inhalátor. Pokud si nemůžete koupit zařízení, není zakázáno používat starou osvědčenou metodu. Stačí vařit brambory, ohřívat minerální vodu nebo bylinné nálevky, přikrýt přikrývkou a nad nádobou dýchat páru.

Po vdechnutí byste neměli nikam chodit, takže postup se s výhodou provádí večer před spaním. 10-15 minut je dost, po které byste měli zbavit hlenu.

V přítomnosti zvýšené teploty je však tento postup přísně kontraindikován.

Oplach

Je-li hlen vykašlován jako hlen, ale bylo již možné diagnostikovat nepřítomnost infekčních procesů, je možné použít mytí.

Pro mírný výtok do nosu a krku se připraví roztok jodu a soli. Tato účinná metoda se doporučuje použít k mytí nosní dutiny ze sliznic a dezinfikovat tělo. Můžete použít jednoduchý solný roztok připravený doma, nebo si můžete koupit hotový aerosol v lékárně.

Pro kloktání je vhodný roztok na bázi jednoduchého manganu. Používá se nejen jako dobrý mycí prostředek, ale také jako antiseptikum, takže hrdlo nepokrývá.

Nosofarynx se může umývat Furacilinem. Tento nástroj je levný, ale účinně bojuje s bakteriemi v těle a zabraňuje tomu, aby se problém zhoršoval. Dosažení pozitivní dynamiky bude vyžadovat několik postupů dvakrát denně.

Mytí nosohltanu nelze nazvat všelékem na nemoci, které způsobují podobný příznak. Cílem této metody je zmírnit celkový stav osoby.

Expektoranty

Efektivnější způsob, jak se zbavit hlenu v krku, je použití vykašlávacích léků. Takové léky poskytují nejen vykašlávací účinek, ale také ředí sputum v hrdle, což mu umožňuje rychle se dostat z cesty.

Expektoranty jsou:

Tento typ léků vyžaduje povinnou konzultaci s lékařem. Protože některé z těchto léků mohou vyvolat alergickou reakci. Nedoporučuje se užívat takové vykašlávání déle než 2-3 dny.

Antiseptika a protizánětlivá léčiva

Antiseptické a protizánětlivé léky se používají, když potřebujete odstranit otok z nosohltanové sliznice. Dalším pozitivním rysem těchto léků je, že nejenže umožňují zbavit se sliznic, ale také snižují pocit lechtání v hrtanu.

Takové léky jsou často vyráběny ve formě spreje. Například Lugol nebo Ingalipt. Reliéf přichází rychle, ale tato metoda také není vhodná pro dlouhodobé použití.

Pokud byly příznaky způsobeny faryngitidou, doporučuje se užívat přípravek Oracept.

Nos kapky

Pokud je přítomnost hlenu v hrtanu způsobena tím, že osoba trpí nachlazení, pak by měly být použity nosní kapky. Mají vazokonstrikční účinek na dlouhou dobu. To usnadňuje celkový stav nemocného.

Ne všechny nosní kapky jsou vhodné pro dlouhodobé užívání, protože jsou často návykové. To je škodlivé pro lidské zdraví.

Vhodné nosní kapky jsou: Nazol nebo Evkazolin. V případě potřeby můžete použít jejich protějšky.

Jejich použití není nutně dohodnuto s lékařem, ale jako kompletní terapie by neměly být zvažovány kapky.

Lidové recepty

Metody tradiční medicíny by měly být používány pouze v případě, že patologický proces nemá žádné komplikace. Nemůžete používat bylinné tinktury na úkor antibiotik, když tyto byly předepsány lékařem. Hlen, který se již dlouho nahromadil v hrtanu, má již velké množství nebezpečných patogenních bakterií. A jednoduché bylinné dekorace často nejen že nedezinfikují dutinu, ale jsou také dobrým prostředkem pro včasnou reprodukci patogenních mikroorganismů.

Alternativní léčba je povolena pouze po konzultaci s lékařem, ale neměli byste zanedbávat standardní metody léčby.

Pro zmírnění stavu můžete použít infuzi z kůry dubu, heřmánku a šalvěje. Pro jeho přípravu stačí nalít 5 lžic sběru do litru vroucí vody, pak nechte vařit, dokud nevychladne. Při oplachování hrdla nebo mytí nosní dutiny se doporučuje použít odvar.

Pokud nejste alergičtí na aloe nebo med, můžete se pokusit umýt nos s fyziologickým roztokem s přidáním medu nebo aloe šťávy. Například ve vodě s rozpuštěným medem stačí přidat několik kapek rostlinné šťávy, po které můžete začít oplachovat. Po několika aplikacích přestane proudit.

S mírně projevenými symptomy stačí poprvé opláchnout nosohltan mořskou vodou nebo teplou vodou s rozpuštěnou solí. Tato metoda je naprosto bezpečná jak pro děti, tak pro dospělé.

Nepřehlížejte hlen u nosohltanu, protože případná nemoc sama o sobě nezmizí a stav osoby se může během ztraceného času zhoršit. I u dospělých může léčba tohoto stavu trvat dlouho. Pokud se stav zhoršuje při užívání léků nebo při užívání tradičních léků, tyto účinky by měly být okamžitě zastaveny a léčba by měla být změněna.

Důvodem pro seriózní léčbu je i prostý výtok z nosu, ve kterém do hrdla proudí hlen. Vzhledem k tomu, že i neškodný symptom v podobě hlenu v hrtanu může člověku přinést tolik problémů, není nutné odkládat plánované a neplánované návštěvy terapeuta. Včasná léčba nemocí šetří život ohrožující následky. Je důležité si uvědomit, že terapie by měla být komplexní a nutně koordinovaná s lékařem.

Jak zacházet s tlustým hlenem u nosohltanu u dospělého

Nosohltanový uzel u dospělého, který je třeba včas léčit, je jednou z nejoblíbenějších stížností na schůzku s praktickým lékařem a ORL lékařem.

Absolutně zdravý člověk produkuje každý den asi dva litry hlenu v těle, díky čemuž jsou dýchací cesty vlhké a čisté, což umožňuje normální dýchání. Hlen přechází na konec nosohltanu, po kterém ho člověk spolkne. V důsledku některých onemocnění nosohltanu se množství hlenu dramaticky zvyšuje, což má za následek nepohodlí a trpí neustálou touhou vykašlat. Čím více hlenu, tím těžší je pro člověka dýchat, mluvit a jíst. Zpravidla je to také špatný dech.

Tlustý snot v nosohltanu u dospělého netéká, ale hromadí se. Důsledkem je silná bolest v krku, která se stává chronickou a je doprovázena kašlem.

Příznaky a příčiny zánětu nosohltanu

Zánět nosohltanu je doprovázen následujícími příznaky:

 • Krční křeče a popáleniny
 • Přítomný suchý kašel
 • Nos je naplněn, nosní sliznice je zapálená. Dýchání nosem je obtížné, když mluvíme nazálně
 • Bolest v zadní části hlavy
 • Chraptivý hlas.

Pokud se choroba rozšíří na sliznici sluchových trubek, začne klepat do uší, sluch se zhoršuje. Zvýšení tělesné teploty se zpravidla nevyskytuje (u dětí se může zvýšit tělesná teplota).

Příčiny zánětu nosohltanu jsou velmi rozdílné. Jednou z hlavních příčin je lokální nebo obecná hypotermie. Jiné populární zdroje nemoci zahrnují: t

 • Prodloužená inhalace ledového vzduchu ústy
 • Konverzace na dlouhou dobu
 • Silné přepětí hlasivek
 • Mokré nohy v dešti, chladné počasí
 • Kouření a zneužívání alkoholu.

Ráno je zánět nosohltanu. S včasnou reakcí na tento problém se s ním můžete rychle vypořádat. Pokud necháte onemocnění, aby jeho průběh, pak můžete získat docela vážné onemocnění, jako je bolest v krku nebo bronchitida, které jsou mnohem obtížnější k léčbě.

Hodně hlenu v nosohltanu u dospělých: léky

Léčba zánětu nosohltanu je jako bojovat se špatnou zimou. Takže Protargol nebo Collargol je dobrý lék (5 kapek 3x denně). Dospělí se ošetřují 5% roztokem (2% jsou vhodné pro děti). Předepisují se také vasokonstriktorové kapky s rostoucí tělesnou teplotou - kyselinou acetylsalicylovou (aspirin), antibakteriálními léky. Také doporučuji vitamíny a fyzioterapii.
Průběh léčby zánětu nosohltanu je redukován na následující události.

 • Opláchnutí nosu solným roztokem. Můžete si koupit v lékárně (léky na bázi mořské vody) nebo si připravit doma. Vezměte si jednoduchou kuchyni nebo jodizovanou sůl a zřeďte 1 lžíci v 1 litru vařené vody. Nos by měl být instilován každé 2-3 hodiny. S touto metodou se můžete zbavit hlenu, vyčistit nos (metoda je také vhodná pro léčbu běžného nachlazení dětí, dokonce i kojenců). Před použitím nástroje se musíte poradit se svým lékařem, aby předepsal správné dávkování. Délka léčby by neměla překročit 7 dnů, jinak bude návyková.
 • Při alergické rhinopharyngitis předepsat antihistaminika.
 • K odstranění zánětu z nosohltanu se používají lokální antiseptika, jako jsou tablety, pastilky, spreje. Než je použijete, měli byste očistit sliznici nosohltanu viskózních sekrecí. K tomu se můžete uchýlit k tradiční medicíně: vezměte si 1 lžíci šalvěje a vařte ve vodní lázni v 0,5 litru vody. Hrdlo by mělo být vypláchnuto 4-5krát denně. Lze použít i jiné léčivé bylinky, například kombinaci kořene lékořice a listonožky. Všechny tyto nástroje přispívají k vypouštění hlenu.
 • K odstranění edému hltanu jsou předepsány léky jako Lugol, Yoxa, Povidon-Yoda.
 • Při chronické formě zánětu nosohltanu se léčba provádí pomocí fyzioterapeutických metod: UHF, zahřívání. Dnes široce používaná bioresonance terapie, která je založena na vlivu elektromagnetických vln na lidské orgány.

Tradiční metody léčby nosohltanu u dospělých

Lidové léky se používají jako doplněk k hlavním lékům předepsaným lékařem. Před použitím těchto nástrojů se poraďte se svým lékařem: t

 • Řepná šťáva (pro instilaci do nozder). Čerstvá řepná šťáva pomáhá v boji proti zánětu nosohltanu. Chcete-li to, třít řepa, a pak zmáčknout šťávu z ní hadříkem nebo gázou. Pohřbít 5 kapek do každé nosní dírky. Tampon můžete také ponořit do čerstvě připravené řepné šťávy a poté ji vložit do nosní dírky.
 • Calendula roztok (pro mytí nosu). V půl litru teplé vody zředěné lžičkou šťávy měsíčku. Nos se promyje roztokem ráno a večer. S jednou nosní dírkou se roztok natáhne a pak se vyprchne nosem (pravidelně vyfukuje). Polovina roztoku je potřebná pro každou nosní dírku.
 • Kolanchoe (pro instilaci do nosu). Míza rostliny je pohřbena v 5 kapkách v každé nozdry.
 • Infuze podběl, jitrocel, Althea a heřmánek (k boji proti kašli). Vezměte 2 části listů podběl, 2 části listnatých listů, 1 díl květy heřmánku, 1 díl kořene Althea, připravte směs. Lžíce bylinné směsi nalít sklenici vroucí vody a vařit ve vodní lázni na čtvrt hodiny. Trvejte na půl hodině, pak se napněte. Vezměte půl sklenice 3x denně.
 • Infuze jitrocelu (pro léčbu suchého kašle). Nalijte sklenici vařené vody jednu polévkovou lžíci drcených rostlin, nechte dvě hodiny. Vezměte si lžíci 30 minut před jídlem 3-4 krát denně.
 • Infuze bylin (podběl (2 části), kořen lékořice (2 části), kořen elecampane (1 díl), eukalyptový tyčovitý tvar (1 díl).Míchejte bylinky, nalijte 1 šálek vroucí vody, pak udržujte ve vodní lázni pro 15 minut a trvat půl hodiny, 3krát denně napůl a půl sklenice, infuze napomáhá oddělení sputa.

Snížení množství hlenu přispívá ke speciální dietě. Za prvé, musíte pít dostatek tekutin (nejméně 2 litry vody denně). Jídelní lístek by měl obsahovat potraviny bohaté na vitamíny E a C. Také doporučujeme speciální dechová cvičení, jak je provádět, informujte svého lékaře.

Prevence nemocí

Prevence této nemoci, jako je zánět nosohltanu, by měla být zahájena v raném věku pomocí procedur temperování. Pro zvýšení imunity používají vitamínové komplexy, přírodní šťávy, různé ovocné nápoje, které obsahují velké množství vitamínu C.

Zdravá strava má velký význam, správná strava pomáhá rozvíjet schopnost těla odolávat virům a infekcím. Měli byste se určitě vzdát špatných návyků, měli byste věnovat svůj čas na běhání, cvičení v posilovně, návštěvě bazénu.

Zánět nosohltanu je zpravidla způsoben prostou zimou. Proto, když se objeví, měli byste vždy konzultovat s lékařem a jednat, spíše než čekat na komplikace.

Jak se zbavit snot v nosohltanu?

Během sezónní virové epidemie v důsledku alergických reakcí nebo pronikání bakterií do nosních dutin je rýma zcela přirozeným a snadno napraveným jevem. Ale v případě, že hlen je shromažďován v nosohltanu - to je důvod, proč apelovat na otolaryngologist.

Kromě toho, že hlen v krku způsobuje nepohodlí, je nutné určit příčinu jejich vzniku a aplikovat léčbu vhodnou pro tento případ.

Důvody vzdělání

Nosní dutiny jsou lemovány sliznicemi, které vytvářejí tajemství, které chrání před vstupem virů nebo bakterií. V době infekce je spuštěna ochranná reakce imunitního systému, která občas stimuluje tvorbu hlenu.

Místo jeho koncentrace je nosní dutiny, ale snot je často nahromaděn v nosohltanu.

Nápověda Přítomnost hlenu v nosohltanu je ochrana těla před pronikáním do průdušek a plicních infekcí.

Po zastavení onemocnění se sekrece normalizuje a výtok z nosu se zastaví. Není neobvyklé, že neinfikovaná osoba zažije v krku „hrudku“ v důsledku:

 1. Dráždivý vnější faktor ve formě prachu, horkých nápojů, alkoholu nebo použití nosních sprejů.
 2. Patologie spojené s respiračním traktem, při kterých během onemocnění rýma, bronchitida, pneumonie, nahromaděné sputum jako snot, teče po zadní části nosohltanu.
 3. Zánětlivé procesy v proximálních dutinách nosních průchodů (sinusitida, sinusitida). Tvoří sraženinu hlenu, v segmentu mezi nosem a krkem, nepříjemný zápach a žluto-zelenou barvu.
 4. Nemoci trávicího traktu, které zvyšují tvorbu hlenu a jeho koncentraci v nosohltanu. S nestabilní kyselostí se kyselina chlorovodíková uvolňuje ze žaludku a dráždí sliznici hltanu.
 5. Alergická reakce, kdy je zvýšená sekrece určena k ochraně těla před cizími látkami.
 6. Dlouhodobé užívání nosních přípravků vedoucích k deformaci a hypertrofii sliznice (léčba rýmy).
 7. Nemoci endokrinního systému, těhotenství, věkově podmíněná hormonální nestabilita.

Sraženiny z nosohltanu se tvoří a uvolňují v důsledku anatomických anomálií (polypy, nosní přepážka, edém hrdla), zpravidla se odstraňují chirurgicky.

Metody zpracování

Aby se odstranila zadní rýma, existuje několik metod: léčba léky, použití lidových prostředků, praní dutin, inhalace. Často předepisuje komplexní terapii, která zahrnuje dvě nebo více metod.

Drogová terapie

Pokud dlouhodobá paušální dávka v nosohltanu není vykašlávána, měli byste se obrátit na otorinolaryngologa. S touto diagnózou platí:

 1. Inhalipt, Orasept, Lugol patří do skupiny antiseptik s protizánětlivým účinkem, nemají žádné kontraindikace, jsou nastříkány na sliznici hrdla, odstraňují, a tím i otok. Aplikujte léky po každém jídle.
 2. Lasolvan ve formě spreje označuje mukolytiku, aplikuje se třikrát během dne. Ve formě sirupu děti od 12 let užívají 5 miligramů třikrát denně. Forma tablet nebo destiček, které je možné přijímat od 6 let, je dávkování určeno lékařem.
 3. Broholitinový sirup se ředí ve studené vodě (poměr je uveden v návodu k použití) po jídle (3-4 krát). Lék není indikován během těhotenství a laktace;
 4. Mukaltin mukolytický s expektoračním účinkem, kontraindikován s diagnózou žaludečního vředu. Tableta se ředí vodou, třikrát během dne.
 5. Léčba viskózního hlenu nosohltanu u dospělých, pokud jsou způsobeny bakteriemi, se provádí pomocí antibakteriálních léčiv: Solutab, Co-trimoxazol, Flemoxin. Druhá, má citronovou příchuť, není kontraindikována pro ženy během těhotenství.
 6. Amoxiclav také označuje antibakteriální léčiva užívaná třikrát denně, jednu tabletu rozpuštěnou ve vodě.
 7. Arbidol je kontraindikován u dětí do dvou let, patří do skupiny antivirotik, používá se k akutním onemocněním dýchacích cest a chřipce 2/10 gramů třikrát denně, průběh léčby je 5 až 14 dnů.

Pokud je hlen v nosohltanu důsledkem alergické reakce, je předepsán Suprastin nebo Loratadin.

Pozor! Většina léčiv pro léčbu zadní rýmy má vedlejší účinky. Před použitím je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Lidové léky

Tradiční medicína se používá v kombinaci s lékařskou péčí, zvyšuje její účinek. Několik doporučení, jak se zbavit nosního hltanu pomocí tradiční medicíny:

 1. Inhalace se provádí přes dušené větvičky malin. K tomu je třeba vzít 100 g sušených malin větví nebo 200 gramů čerstvého, nakrájíme na asi pět centimetrů. Nalijte litr studené vody, přiveďte k varu. Když se voda začne vařit, vdechujte páru a zakryjte hlavu ručníkem. Sledujte teplotu odpařování. Vysoká teplota páry může poškodit dýchací cesty.
 2. Aplikujte inhalaci, pokud sliz vykašle ústy. Princip postupu je stejný jako v předchozí metodě. Kompozice se vyrábí na základě šalvěje, heřmánku a měsíčku, smíchaných ve stejných částech (2 lžíce). Směs se naplní litrem vody. Když odvar dosáhl bodu varu, přidejte lžíci medu.
 3. Pro instilaci do nosních průchodů se připravuje infuze vyčištěného aloe medu. Pro tento účel je střední list agáve jemně řezán, šťáva je vytlačena a přidána k roztoku (lžíce medu rozpuštěného v 50 gramech vody).
 4. Opláchněte pepřovou tinkturou (pouze pro dospělé). Rozdrcený lusk hořkého pepře se naplní převařenou vodou (0,5 litru), naplněnou během dne.

V lidovém lékařství, složení měsíčku a medu pro vnitřní použití. Chcete-li to, vezměte stejné části medu a měsíčku okvětních lístků, smíšené, přijaté orálně třikrát denně, 0,5 lžíce.

Praní

Procedura je k dispozici pro použití doma. Vymyvaya nadměrná sekrece, odstraňuje bakterie a viry, odstraňuje sušení sliznic. Roztoky se používají v případě, že hlen má konzistenci, jako je hustá konzistence:

 • solanka (dvě lžíce soli na litr vody);
 • roztok za použití sody (lžíce jedlé sody v 0,5 litru vody);
 • roztok manganu (kapalina by měla být světle růžová). Mangan, který není zcela rozpuštěn ve vodě, může způsobit slizniční popáleniny.
 • připraví se roztok furatsiliny anotací k léčivu;
 • Odvar z heřmánkové barvy a šalvěje (dvě polévkové lžíce heřmánku + dvě lžíce šalvěje) se vyrobí v litru vody.

Opláchněte nosohltan gumovou žárovkou s hrotem. Roztok se střídavě nalije do nosních průchodů. Doporučuje se provést zákrok ráno po spánku, kdy se během noci hromadí značné množství hlenu.

Závěr

Léčebná léčba, stejně jako použití tradičních metod léčby zadní rýmy, by měla být prováděna pod dohledem lékaře. Včasná diagnóza vylučuje další komplikace, jako je pneumonie, astma nebo bronchitida.