Vyberte si dobrý sprej z chladné a nosní kongesce

Při použití spreje před chladem je nástroj rovnoměrně rozložen na nosní sliznici s minimálním rizikem zavlečení škodlivých bakterií a nepřítomnosti negativních účinků na gastrointestinální trakt. Při výběru léku věnujte pozornost klasifikaci a mechanismu působení nosních sprejů.

Forma uvolňování léku ve formě spreje vám umožní rychle ho absorbovat do sliznic, a proto může být použita kdekoliv

Výhodou spreje pro uvolňování

Sprej z nazální kongesce má řadu výhod ve srovnání s kapkami:

 • má rychlejší terapeutický účinek - dýchání je snazší 10–15 minut po užití léku;
 • díky svému pohodlí a snadnému použití může být používán doma, v práci nebo na veřejných místech;
 • účinné látky se rychle absorbují do sliznice, aby se dosáhlo účinku při použití menších dávek léčiva;
 • aktivní složky léku nevstoupí do krevního oběhu, což snižuje riziko vedlejších účinků;
 • sprej umožňuje distribuovat lék na sliznici a vnitřní dutiny. Látka se vstřikuje po částech - pomáhá předcházet předávkování.

Klasifikace nosního spreje

V závislosti na příčině nachlazení jsou nosní spreje rozděleny do několika typů:

Antivirová

Antivirové spreje by se měly používat pouze k prevenci onemocnění.

Používá se pro profylaktické účely a eliminuje primární znaky SARS. Zabraňte šíření škodlivých mikroorganismů. Antivirové spreje zahrnují:

Tyto léky posilují imunitní systém, ale nejsou účinné pro těžké sekrece.

Vasokonstriktor

Zbavte se ucpání nosu, má vysychání a účinek proti edému. Doba pravidelného užívání vazokonstrikčních sprejů by neměla překročit 5 dnů.

Vazokonstrikční spreje se používají pouze s nazální kongescí.

Účinné léky v této skupině jsou rozděleny podle délky účinku:

 1. Krátká expozice je levná skupina léků, která má rychlý účinek, který trvá několik hodin. Mezi ně patří nafazolin, rinonorm, fenylefrin.
 2. Střední doba trvání - léky s xylometazolinem, nesuší nosní sliznici, trvají asi 6 hodin. Spreje této skupiny - Otrivin, Tizin.
 3. Dlouhotrvající účinek - léky bez xylometazolinu, charakterizované mírnými účinky, jsou od 10 do 12 hodin. Účinné léky - Nazol a Nazivin.

Spreje s obsahem mořské vody

Pokud negativní příznaky přetrvávají i po 4–5 dnech léčby, používají se solné spreje - eliminují přetížení, zlepšují protizánětlivé, ztenčovací a sušící účinky. Spreje s mořskou vodou jsou bezpečné pro zdraví a nejsou návykové.

Patří mezi ně:

Hydratační spreje se používají bez omezení věku.

Antibakteriální

Přípravky s antibiotikem zbavují nos hnisu, snižují riziko zánětu středního ucha a sinusitidy.

Léky používané pro bakteriální rýmu a sinusitidu:

Antibakteriální léčiva se nedoporučují používat ve dnech 1–3 onemocnění, když se objeví počáteční příznaky, protože vedou ke zvýšení rezistence bakterií.

Homeopatické

Obsahují přírodní bylinné složky, mají hydratační účinek, jsou schváleny pro použití v těhotenství a v dětství.

Homeopatické spreje zahrnují:

Při komplexní léčbě nemocí v chronické formě se doporučuje používat spreje na bázi bylin.

Antihistaminikum

Používají se pro alergickou rýmu, což eliminuje příznaky jako svědění, kýchání a trhání. Nemají pozitivní dopad na boj proti přetížení nosu.

Alergická rýma se může objevit kdykoliv, ale nejčastější sezónou je období květu.

Účinné antihistaminové spreje:

Hormonální

Spreje hormonálního typu mají dobrý léčebný účinek u alergické rýmy, adenoiditidy a polypů.

Patří mezi ně:

Užívání léků v této skupině je povoleno na lékařský předpis - self-léčba zvyšuje šanci na vedlejší účinky.

Top 10 nejlepších sprejů z nachlazení

Zvažte seznam 10 účinných sprejů používaných k očištění nosohltanu.

Kameton - antibakteriální sprej

Použití sprejů v kombinaci s jinými léky pomáhá proti chronické a pokročilé rýmě.

Jak používat nosní sprej

Pro dosažení pozitivního výsledku při ošetřování spreje dodržujte řadu doporučení:

 1. Vyčistěte nosní průchody fyziologickým roztokem a vyfoukněte si nos.
 2. Před injekčním podáním léku protřepejte lahvičku.
 3. Sprej střídavě střídavě - jedna nosní dírka stisknutá prsty na nosní přepážce, v této době se lék vstřikuje do volného nosního průchodu. Při použití spreje udržujte hlavu rovnou.
 4. Injikovanou substanci hluboko vdechněte a postup opakujte s druhou nosní dírkou.
 5. Po zákroku, strávit 2-3 minuty ve stavu odpočinku, zkuste si tentokrát vyhodit nos, aby se lék nedostal ven.

Dobrým příkladem použití spreje

Použití nosních léků více než doporučená míra vede ke zvýšené srdeční frekvenci, nevolnosti a závratě.

Při výběru spreje věnujte pozornost příznakům nemoci a příčinám jejího výskytu. Aby byla léčba co nejnebezpečnější, používejte antivirový a zvlhčující typ 1-3 dny po nástupu příznaků. Další léčba v nepřítomnosti pozitivního účinku pokračuje sprejem vazokonstriktoru a antihistaminik.

Ohodnoťte tento článek
(2 značky, průměrné 5.00 z 5)

Nosní spreje: typy a účel, názvy, použití

Nosní sprej je lokální lék, který se aktivně používá při rinitidě a přetížení různého původu. Přináší lékovou složku přímo do problémové oblasti a eliminuje škodlivé účinky na gastrointestinální trakt. Kapky se zpravidla dostanou do nosu díky injekci pomocí ručního minipumpa. Tato funkce se provádí pipetou nebo speciálním obalem. Některé kapalné nosní léky mají vzhled olejové emulze a jednoduše proudí do nosních průchodů, ale tradičně se uvažují i ​​v sérii kapek.

Klasifikace kapek v závislosti na účelu

Nosní spreje lze předepsat v následujících případech:

 • Alergie. Mohou snížit sekreci, zúžení krevních cév nebo obsahují antihistaminika, která zabraňují rozvoji onemocnění.
 • Chlad. Kapky pomáhají zbavit se přetížení, snižují závažnost zánětlivých reakcí, přispívají k eliminaci původce onemocnění z těla.
 • Kandidóza. Jedná se o plísňovou infekci, která někdy postihuje oblast nosu a úst. Spreje mají fungicidní účinek na oblasti hluboko v nosních průchodech.
 • Poranění nosu a operace. V takových případech slouží kapky k čištění nosu, přispívají k odstranění edému, zjemňují kůru vytvořenou ze sušeného hlenu.
 • Nízký imunitní stav těla, vysoké riziko nachlazení. Kapky tohoto druhu obsahují imunomodulátory a imunostimulanty, které jsou určeny k prevenci infekce v období podzim-zima.
 • Očkování. Některé léky s vakcínou jsou dodávány do těla ve formě nosních kapek.
 • Úleva od bolesti Pro operace v nosních průchodech se také anestetická léčba podává topicky ve formě spreje nebo aerosolu.

Vazokonstrikční spreje a kapky

Léky tohoto druhu působí na hladké svaly cév, které krmí nosní sliznici, v důsledku čehož klesá jejich lumen. Po snížení průtoku krve ustoupí edém, zastaví se vylučování sekrece tekutin a dýchání se stává mnohem snadnějším.

Je to důležité! Vazokonstrikční kapky nemají přímý terapeutický účinek, slouží pouze ke zmírnění symptomů nebo provádění diagnostických postupů.

Použití vazokonstrikčních léků po dobu delší než 7-10 dní je kontraindikováno. Jinak dojde k adaptaci cév a bez medikace budou neustále v rozšířeném stavu, což vyvolá edém.

Tyto léky se nedoporučují pro použití s ​​léky určenými k absorpci do krve. Vzhledem k tomu, že se zúžení průsvitu cévy zmenšuje, klesá rychlost vstupu do těchto sloučenin, účinnost se snižuje. Nicméně, v některých případech, s úplnou nazální kongescí, to je nemožné odkapávat lék s léčebným účinkem. V této situaci se musíte pokusit najít "zlatý průměr", po aplikaci vazokonstrikčních činidel, počkejte na okamžik, kdy nosní průchod není úplně oteklý, ale dýchání je již obtížné. Dobrým řešením by bylo použít kapky po umytí nosu, pokud je takový postup zajištěn v průběhu léčby.

Aby se předešlo předávkování, je lepší dát přednost lékům ve formě spreje. To vám umožní dosáhnout požadovaného účinku s nižší dávkou léku, navíc, počet injekcí je snazší kontrolovat než počet kapek.

Na moderním ruském trhu jsou nejoblíbenějšími léky tohoto druhu:

Naphthyzinum

Dlouhou dobu tento lék stál jen několik rublů, ale v roce 2014 cena za něj prudce vzrostla. Dnes je jeho cena 30-40 rublů. Doktor Andrei Bogdanov to popsal takto: "Naftyzinum je nejsilnějším a nejjednodušším lékem této skupiny." Vedlejší účinky kapek jsou vzácné a jsou sníženy na závratě, tachykardii, otok sliznice po dlouhodobém užívání.

Xylen

Analogy obsahující stejnou účinnou látku mohou být nazývány xylometazolin, xymelin, galazolin. Cena léku je mírně vyšší - 70-80 rublů. Jeho účinnost je nižší než účinnost naftyzinu, ale podle instrukcí může být použita až 2 týdny bez rizika závislosti. Vedlejší účinky mají především lokální umístění: suchost sliznice nosu, pálení, kýchání, vzácně alergické reakce.

Nazivin

Náklady na nosní kapky je 150-200 rublů. Jejich velkou výhodou je schopnost používat děti od narození. U pacientů mladších než 1 rok by dávka měla být 0,01% účinné látky, ve věku od 6 do 6 let - 0,025%, u dětí starších 6 let a dospělých 0,05%. Lék způsobuje reakce na sliznici - suchost a pálení, stejně jako ve vzácných případech kongesci po ukončení léčby.

Tizin Xylo

Účinná látka spreje působí několik minut po aplikaci. Kontraindikován u dětí do 2 let. Láhev 10 ml (na 100 dávek) stojí 230-250 rublů. Se zvýšenou citlivostí na složky léku může dojít k suchosti, svědění v nosní dutině, tvorbě krusty. Vzácně pozorované bolesti hlavy, nespavost. V ojedinělých případech jsou možné reakce z kardiovaskulárního systému: tachykardie, hypertenze atd.

Protizánětlivé léky

Tyto léky jsou zaměřeny přímo na boj s mechanismem onemocnění. Obvykle obsahují přírodní složky, které usnadňují průběh nachlazení a urychlují regeneraci.

Tyto kapky a nosní spreje zahrnují:

Aquamaris

Lékem je sterilizovaná mořská voda, která kromě obvyklé soli obsahuje řadu stopových prvků. Mají pozitivní vliv na řasovitý epitel nosní sliznice, což přispívá k odklonu sekrece tekutiny. Sůl má silný antiseptický účinek, zpomaluje růst patogenních bakterií. Lék je užitečný pro nachlazení a alergie.

Aquamaris baby se používá od narození. Doporučuje se pro instilaci u dětí mladších než jeden rok pro hygienické účely a pro zvlhčování epitelu nosních cest. Tento sprej z hlavy studený pomáhá rozředit tajemství vylučované sliznicí a přispět k jeho únosu. Je to jeden z nejbezpečnějších produktů skupiny, výrobce zaznamenal pouze alergické reakce z vedlejších účinků. Náklady na lék je poměrně vysoká - láhev 30 ml má cenu 200 rublů a více, v závislosti na regionu.

Aqualore

Podle složení a vlastností předchozího léku. K dispozici je také dětská linka pro děti do 1 roku. Za cenu Aqualore je poněkud levnější, 200-250 rublů bude stát láhev 50 ml. Léčivo nemá žádná omezení použití, je doporučeno pro použití při rinitidách různých etiologií, pro hygienické účely, ke zvýšení účinnosti léčiv užívaných intranasálně.

Kameton

Tento levný nástroj je aerosol, který je k dispozici ve válcích po 30 a 45 ml. Cena je 50 a 70 rublů, resp. Léčivo obsahuje ve svém složení hydrát chlorbutanolu a pomocné složky (kafr, eukalyptový olej, mentol). Tato sloučenina má antiseptický, analgetický a sedativní účinek. Jiné složky přispívají k obnově sliznice a snižují závažnost příznaků nachlazení.

Je to důležité! Kameton je kontraindikován u novorozenců, může způsobit alergie, suchou sliznici nosu, kýchání.

Menthlar

Jedná se o nosní kapky obsahující pouze produkty přírodního původu. Složení drogy obsahuje éterické oleje z máty, eukalyptu, tymiánu, cedru. Kapky Mentoklaru mají antiseptický, protizánětlivý účinek, zklidňují podrážděnou sliznici. Lék může způsobit pocit pálení. Jeho cena začíná od 75 rublů, ale bohužel, droga je poměrně obtížné najít na otevřeném trhu, nachází se hlavně v online lékárnách.

Pinosol

Je to olejová esence. Farmakologický účinek - protizánětlivé, snižující viskozitu sekrece sliznic. Složení obsahuje éterické oleje z léčivých rostlin, stejně jako izolované a čištěné chemické sloučeniny přírodního původu - tokoferol acetát, atd. 10 ml léčiva stojí 130 rublů. Pinosol lze používat od jednoho roku. Alergické reakce na složky léčiva.

Spreje a nosní kapky s antialergickou aktivitou

Tyto léky se používají hlavně ke snížení závažnosti lokálních symptomů - kýchání, rýmy, suchosti a podráždění nosní sliznice, edému.

Nosní spreje působí rychle, eliminuje nepříjemné symptomy, nicméně stojí za to připomenout, že neléčí alergie. Takové léky budou pro rýmu, které mají jiný původ, zbytečné, takže před jejich použitím se poraďte se svým lékařem.

V závislosti na závažnosti alergie může být pacientovi doporučena příprava jedné z následujících skupin:

 • Léčiva na bázi kromoglykátu sodného nebo kyseliny kromoglicové. Tyto přípravky jsou určeny k dlouhodobému užívání (2-4 měsíce). Stabilizují membrány žírných buněk - iniciátory vývoje alergické reakce. Výrobci informují, že tyto léky nejsou vhodné pro zmírnění akutních záchvatů onemocnění. Název léků obvykle obsahuje předponu "Kromo" - kromosol, kromoglin, kromoheksal. Při uvolnění ve formě spreje nebo kapky, cena je obvykle nízká - 60-70 rublů. Mnohem dražší řešení pro inhalaci - až 500 rublů.
 • Léky, které vytvářejí ochrannou vrstvu na epitelu. Tato skupina obsahuje nástroj nazvaný. Mikrocelulóza, která je její součástí, když se aplikuje na nosní sliznici, vytváří ochranný film, který zabraňuje alergenům dostat se na epitel. Nejúčinnější je použití pre-symptomů nemoci. Vzhledem k tomu, že tyto léky nemají prakticky žádné nežádoucí účinky, mohou být použity k prevenci sezónních alergií. Na začátku recepce s již vyvinutým komplexem symptomů budete potřebovat další užívání steroidních léků. 500 mg léku (200 dávek) má cenu od 350 do 400 rublů. Největší výhodou titulu je bezpečnost jeho použití v těhotenství, laktaci i v dětství.
 • H-1 blokátory receptorů histaminu. Taková léčiva neumožňují, aby se histamin (primární sloučenina zodpovědná za alergické reakce) vázal na receptory hladkého svalstva a epitel. To zabraňuje rozvoji edému a rýmy. Tyto prostředky zahrnují zyrtek kapky. Obsahují cetirizin. I když existuje mnoho analogů této drogy, většina z nich není vhodná pro intranasální použití. Láhev 20 ml bude stát 300-350 rublů. Další účinnou látkou, která je součástí nosních a očních kapek, je levokabastin. Je obsažen v kapkách histimette, tizin alarm, vizin. Jejich cena se obvykle pohybuje od 200 do 350 rublů. Je to důležité! Levocabastin musí být užíván s opatrností osobám trpícím onemocněním ledvin.
 • Kortikosteroidy. Tyto léky se doporučují v případě závažných příznaků alergie nebo neúčinnosti léčiv jiných skupin. Důvodem je jejich systémový účinek na řadu orgánů a vysoké riziko nežádoucích účinků. Přípravky s kortikosteroidy působí na buněčné jádro, zabraňují rozvoji zánětu a alergií na samém počátku onemocnění. Mezi takové léky patří aldecine, beconaze, nasoshek, avamis, nazoneks. Jejich cena se může pohybovat od 200 do 800 rublů.

Je to důležité! Pacienti, kteří dlouhodobě užívají hormonální přípravky s kortikosteroidy, by měli být upozorněni na zvýšené riziko nachlazení v důsledku sníženého imunitního stavu. Také, pokud se užívají několik měsíců, měly by být vyšetřeny, aby se zjistily změny na sliznici a nosní přepážce.

Imunostimulancia s antivirovou aktivitou a nosními vakcínami

Tyto léky působí na rozdíl od většiny nosních sprejů nejen lokálně, ale ovlivňují celý imunitní systém.

Intranasální způsob podávání je vynikající alternativou k perorálnímu podání, protože nemá nepříznivý vliv na gastrointestinální trakt. V tuto chvíli můžete použít následující léky podobné akce:

Grippferon

Léčivo obsahuje sloučeninu interferon - hlavní regulátor antivirové aktivity v lidském těle. To vám umožní zvýšit imunitní reakci proti patogenu, zvýšit odolnost těla během vrcholu nachlazení. Lék je vhodný pro těhotné ženy a novorozence. Grippferon má velké množství analogů, které se mohou lišit v typu použitého interferonu a pomocných látkách. Obvykle mají konec "feron". Cena těchto léků se pohybuje od 250 do 400 rublů. Přípravky interferonu jsou bezpečné, nemají prakticky žádné vedlejší účinky. Nedoporučují se pro těžké alergie.

IRS-19

Lék obsahuje zbytky buněčných stěn bakterií - nejčastější původce nachlazení. Aktivují obranné mechanismy těla, zvyšují produkci protilátek proti patogenům. Tato vakcína může být použita ve věku od tří měsíců, je však kontraindikována pro použití během těhotenství. Může být použit jak pro profylaxi, tak pro léčbu nachlazení. Na začátku kurzu jsou možné vedlejší účinky ve formě kýchání a rýmy. Cena vakcíny začíná od 420 rublů.

Derinat

Léčivo obsahuje deoxyribonukleát sodný. Tato sloučenina má schopnost aktivovat buňky imunitního systému a spouštět kaskádu reakcí zaměřených na odstranění patogenu z těla. Nicméně při intranazálním použití studie ukázaly, že jeho účinnost je minimální. Náklady na nosní kapky jsou asi 300 rublů.

To je to, co píše Polyakova TS, Luchikhin LA s ORL katedrou lékařské fakulty Ruské státní lékařské univerzity v Moskvě o jejich výzkumu v roce 2004:

„V klinické praxi jsme úspěšně používali Derinat ve formě intramuskulárních injekcí při léčbě pacientů s varem nosu, s trvalým průběhem hnisavých zánětlivých onemocnění hltanu, ucha, vedlejších nosních dutin, sub- a atrofických procesů a také pro prevenci tohoto léku. nos nebo aerosol). “

Antibiotické nosní spreje

Drogy této akce jsou málo, ale četné studie prokázaly svou účinnost a bezpečnost. Ve skutečnosti se jedná o jediná aktuální léčiva, která pomáhají v boji proti infekci.

Mezi tyto léky patří:

Isofra

Sprej obsahuje ve svém složení antibiotikum aminoglykosidové skupiny - framycetin. Ovlivňuje membrány bakterií, narušuje jejich metabolismus, což vede k jejich rychlé smrti. Významnou nevýhodou léčiva je potlačení růstu a reprodukce přirozené mikroflóry nosních dutin, zejména při prodlouženém (více než 10 dnů) použití. Cena láhve 15 ml je 250-260 rublů.

Bioporax

Jedná se o aerosol sestávající z nejmenších částic látky, určených k zavlažování ústní dutiny a nosu. Antibiotikum Fusafungin, který je jeho součástí, má široké spektrum bakteriostatických účinků a omezenou antifungální aktivitu. To znamená, že může zastavit růst a reprodukci patogenů, ale ne způsobit jejich smrt. Bioporax je téměř zcela bezpečný k použití, jediným možným vedlejším účinkem je alergická reakce. Jeho cena je poměrně vysoká - 450 rublů za 10 ml léku.

Polydex s fenylefrinem

Léčivo obsahuje několik sloučenin, které poskytují komplexní účinek: protizánětlivé, vazokonstrikční a antibakteriální. Lék je účinný proti široké skupině gramnegativních a grampozitivních mikroorganismů, ale jeho použití je kontraindikováno v případech onemocnění ledvin, těhotenství a laktace. Průměrná cena léku je 300 rublů.

Volba nosních kapek by měla být založena na závažnosti onemocnění a jeho příznacích. Nemá smysl používat drahé a účinné léky na mírné nachlazení, protože často mají závažné vedlejší účinky. V případě dlouhodobých onemocnění je nutné konzultovat odborníka, který vám pomůže s plánováním léčebného programu.

Nejlepší léky na běžné nachlazení - přehled účinných a levných léků

Nejlepším prostředkem pro nachlazení jsou lokální nebo systémové účinky na zánět sliznic nosních cest, rychle mají nepříjemné příznaky, eliminují příčiny onemocnění.

Přehled populárních drog

Po určení přesné příčiny rýmy jsou lékaři určeny volbou lékařské skupiny léčiv. Při předepisování jsou důležité nejen věk a stížnosti pacienta, ale také údaje o fyzickém vyšetření pacienta, jeho klinické anamnéze (alergické reakce, přetrvávající chronická onemocnění orgánů a systémů, současné užívání jiných drog).

Ne vždy jsou nejlevnější léky neúčinné v léčbě rýmy u dětí a dospělých. Je to důležité pouze správné jmenování, kombinace s jinými léky. Lékař může předepsat následující populární léky.

Nasální Adrianol kapky

Léčivo patří do vazokonstriktoru, je k dispozici ve formě nosních kapek pro instilaci do nosních průchodů. Hlavními terapeutickými složkami jsou fenylefrin hydrochlorid spolu s tramazolin hydrochloridem. Předepisuje se při akutní rýmě s prodlouženým otokem sliznic nosu. Na pozadí léčby, otok rychle prochází, nosní průchody jsou obnoveny, celkový zdravotní stav se zlepšuje. Kapky snižují tlak v čelistních dutinách, snižují příznaky otitidy při připojení zánětu středního ucha.

Hlavní rozdíl léčiva od jiných podobných produktů v této skupině je považován za hustou konzistenci. S ohledem na zvláštnosti molekulární struktury se aktivita základních látek zvyšuje až na 8 hodin po instilaci nosu. Lék vytváří speciální film, který chrání poškozenou sliznici před dalšími negativními vlivy vnějších faktorů. Tento účinek je neocenitelný při léčbě chronických nebo akutních forem rýmy, sinusitidy, rhinofaryngitidy. Lék je kontraindikován v následujících situacích:

porucha funkce ledvin a chronické onemocnění ledvin;

období laktace, těhotenství (není-li uvedeno jinak).

Při léčbě dětí se doporučuje začít s minimální dávkou, která se zvýší o 5 dní. Mělo by být zřejmé, že vazokonstrikční léky netrvají déle než 5-6 dnů. Při absenci terapeutické účinnosti na pozadí průběhu léčby je třeba se poradit s lékařem a přezkoumat léčebný režim.

Kapky z chladného Vibrotsilu

Dobrá léčba příznaků vazomotorické rýmy s charakteristickým nosním průtokem, kongescí nosu, obtížemi s nasálním dýcháním u dětí a dospělých. Léčivo obsahuje fenylefrin, který má depresivní účinek na patogenní aktivitu bakteriální mikroflóry, snižuje zánětlivý proces, snižuje tvorbu sliznic. Na pozadí používání kapek se zlepšuje nosní dýchání, přechází kongesce.

Kromě výrazného vazokonstrikčního účinku má Vibrocil silný antikoncepční účinek, který se projevuje obnovou slizničních epiteliálních struktur, normalizací krevního oběhu. Léčivo nelze použít v případě alergických reakcí, individuální intolerance na jakékoli složky nosních kapek.

Nosní Afrin

Účinný přípravek pro zavlažování nosních sliznic. Vysokorychlostní účinná látka oxymetazolin hydrochlorid má výrazný vazokonstriktor, anti-edém a protizánětlivý účinek. Pro dosažení prvních terapeutických výsledků je v každé nozdry dostatečná 1 injekce denně. Terapeutický účinek trvá až 12 hodin. Před zavlažováním sliznic je nutné nosní průchody promýt fyziologickým roztokem nebo fyziologickými roztoky, odsátí přebytečného hlenu. Příprava zvyšuje terapeutické účinky složek léčiva.

Afrinový sprej zlepšuje stav vedlejších nosních dutin, neproniká do hrtanu, má pozitivní vliv na tkáň lumen Eustachovy trubice. Afrin usnadňuje nosní dýchání, snižuje intenzitu zánětlivého procesu. Je povoleno používat v pediatrické praxi z důvodu pohodlné distribuce dávky. Léčivo obsahuje antihistaminika, takže sprej lze použít pro alergickou rýmu, akutní rýmu, eustachitidu nebo katarální sinusitidu.

Kapky Nazivin

Nosní Nazivin je dostupný pro děti a dospělé s různými koncentracemi účinné látky. Lék má uklidňující a ochranný účinek na zanícenou sliznici, zlepšuje dýchání nosu, zmírňuje bolestivost na začátku sinusu. Léčba snižuje zánět, otok. Hlavními indikacemi pro použití léčiva jsou akutní rýma nebo exacerbace chronických forem, sinusitida, sezónní rýma. Jako prevence exacerbací rýmy se nástroj nepoužívá.

Kontraindikace užívání přípravku Nazivin je těhotenství ženy, období kojení, rané dětství do 12 měsíců. Pro léčbu rýmy u malých dětí pomocí speciálních forem kapek Nazivin Baby. Nepoužívejte lék déle než 7 dní.

Kapky Tizin z rýmy

Účinné kapky Tizin je univerzální lék v léčbě dospělých i malých dětí. Pozitivní dynamika je pozorována již 2 dny po zahájení léčby. Lék usnadňuje nosní dýchání, stimuluje přirozené regenerační procesy v sliznicích nosních cest.

Kapky Tizin mají výrazný vazokonstriktor a anti-edémový efekt. Současně se snižuje množství vylučovaného hlenu, zmizí symptomy rýmy. Léčivý přípravek začíná svůj terapeutický účinek ihned po instilaci a trvání účinku trvá až 6-8 hodin. Nosní kapky jsou účinné pro sinusitidu, antritidu, faryngitidu. Při nekomplikované rinitidě stačí 1 kapka do každé nozdry 3-4krát denně. U těžkého onemocnění se tizin používá v komplexní terapii. Kapky jsou kontraindikovány u zánětlivých srdečních onemocnění (myokarditida, karditida), arteriální hypertenze (včetně sekundárních forem), diabetu.

Nosní sprej Xymelin

Sprej se předepisuje jako vazokonstriktor s rychlým účinkem na sliznice rýmy. Vhodné pro léčbu nachlazení infekční nebo bakteriální povahy. Úzké krevní cévy, sprej rychle eliminuje zánět, normalizuje celý proces regenerace. Xymelin nedráždí nosní sliznice, aktivní složky začnou působit po 1-2 hodinách. Trvání terapeutického účinku trvá až 12 hodin. Sprej Xymelin se dávkuje z lékárenských řetězců ve dvou dávkách:

obsah účinné látky je 0,05% pro děti od 2 let;

koncentrace účinné látky 0,1% pro děti starší 6 let.

Složení léku nedráždí sliznice nosu, chrání před negativními vlivy vnějších faktorů. Délka léčby obvykle nepřesáhne 5-7 dnů. Přípravek nelze používat během těhotenství, kojení, vážného onemocnění ledvin. Vedlejší účinky jsou možné pouze po překročení přípustné dávky: bolesti hlavy, podráždění a suchost v nosních průchodech, tachykardie, celková slabost, nevolnost.

Snoop Nose Spray

Vazokonstrikční kapky s výrazným zvlhčujícím účinkem. Hlavní složkou přípravku Snoop je xylometazolin, který okamžitě omezuje krevní cévy, zmírňuje bolestivost s přetrvávajícím přetížením nosu. Už o hodinu později, otoky, průchodnost horních cest dýchacích, stav sinusů je obnoven. Pomocné složení spreje Snoop zahrnuje mořskou vodu, která dobře zvlhčuje sliznice, usnadňuje vylučování sliznic.

Trvání terapeutického účinku trvá až 3-4 hodiny, takže postačuje pouze 2-4 injekce denně. Předepisuje se k léčbě zánětu nosních sliznic bakteriální nebo virové povahy u dětí a dospělých. Užívání během těhotenství a kojení je povoleno za stálého lékařského dohledu. Vedlejšími účinky jsou zvýšená suchost sliznic nosu, pálení. Vzácně, celková malátnost, alergické reakce, nevolnost. Při dlouhodobém užívání se může vyskytnout syndrom abstinenčního syndromu v důsledku závislosti na terapeutickém činidle.

Příprava pro č

Cenově dostupný a účinný lék pro léčbu dlouhodobé rýmy u dětí a dospělých. V raných stadiích onemocnění a při absenci komplikací může být postačující monoterapie. U nosu vypouštěného z lékárenské sítě ve formě nosních kapek ke zmírnění otoků, zánětu, bolesti a silného přetížení nosu. Hlavní důvody jmenování jsou:

pollinóza v nosních průchodech;

akutní a chronická rýma;

Používá se jako kombinační léčba sinusitidy, rhinofaryngitidy a dalších hnisavých onemocnění horních cest dýchacích. Lék nemá prakticky žádné kontraindikace. Z nežádoucích účinků se mohou vyskytnout alergické reakce s intolerancí na kteroukoliv složku kapek. Lék se dávkuje z lékárenských řetězců za odpovídající cenu.

Nosní sprej Grippferon

Grippferon je prostředkem komplexního účinku na zánětlivý proces v nosní sliznici. Kromě výrazného antivirového účinku má Grippferon imunomodulační, protizánětlivý, obecný terapeutický účinek na symptomy nachlazení a ARVI. Jako imunomodulátor posiluje Grippferon lokální imunitu, může být použit jako preventivní opatření proti nachlazení s vysokými epidemiologickými riziky.

Hlavní látkou léku je interferon, který stimuluje imunitní síly těla v boji proti patogenním mikroorganismům. Při užívání léku se zimou je výrazný terapeutický účinek v důsledku snížení objemu hlenu, obnovení normálního nosního dýchání.

Lék je naprosto bezpečný pro těhotné a kojící ženy, malé děti. Při překročení přípustné dávky často dochází k přesušení sliznice. Je nepřijatelné používat nosní sprej s vazokonstrikčními léky pro místní použití.

Pinosol na bázi oleje

Pinosol je kombinovaný lék s výrazným antiseptickým, antimikrobiálním účinkem pro léčbu různých onemocnění dýchacího ústrojí a celého dýchacího systému jako celku. Lékárenské řetězce jsou k dispozici v několika farmakologických formách:

liniment pro mazání sliznic;

krém pro léčbu nosních cest.

Složení všech forem léku zahrnuje esenciální oleje eukalyptu a jehličí. Pinosol je vhodný pro léčbu dětí od 2 let a dospělých. Lék usnadňuje nosní dýchání, účinný jako komplexní antivirová terapie. Nástroj nemá žádné kontraindikace, s výjimkou alergií na složky léčiva. Doba užívání do 14 dnů. Kromě toho, Pinosol má rozumnou cenu, je cenově dostupný nástroj pro každou peněženku.

Znamená Otrivin z nachlazení

Lék je vazokonstriktor proti symptomům nachlazení a rýmy. Otrivin má poměrně širokou škálu léků pro různé účely: děti, dospělé, pro léčbu a prevenci. Vhodné pro zmírnění příznaků akutního zánětu, ztěžkovaného nosního dýchání. Přijatelné pro použití v každém stádiu těhotenství, včetně laktace.

Na pozadí léčby Otrivinem dochází k otoku, obnovuje se nosní dýchání a zlepšuje se celkový stav pacienta. Před instilací se doporučuje očistit nosní průchody z hlenu promytím fyziologickým roztokem nebo isotonickými roztoky.

Sprej Rinofluimucil

Unikátní droga široko-spektrální expozice. Současně s vazokonstrikčním a mukolytickým činidlem Rinofluimucil potlačuje aktivitu zánětlivých mediátorů, snižuje objem výtoku sputa, přispívá k hladkému odstranění hlenu z nosu. Léčivou látkou je acetylcystein, který dobře ředí sekreci sliznic, zmírňuje otoky, normalizuje správné dýchání a zajišťuje tak normální ventilaci plic.

Lék je vhodný pro léčbu malých dětí, ale nepoužívá se u těhotných a kojících žen. Zákaz je způsoben nedostatkem výzkumu v této skupině pacientů. Použití léku vyžaduje povinné dodržování doporučeného dávkování, aby se zabránilo vedlejším účinkům: svědění, kýchání, vysychání sliznic.

Kapky pro instilaci nosu Galazolin

Galazolin je populární léčbou akutní nebo chronické rýmy. Léčivo je dostupné ve formě nosních kapek pro instilaci do nosních průchodů. Základem léčiva je hydrochlorid xylometazolinu a pomocné složky. Nástroj má výrazný vazokonstriktorový, anti-edémový efekt, který je pozorován již po 10 minutách po podání. Před použitím přípravku Galazolin musí být nosní cesty propláchnuty isotonickými roztoky a očištěny od sliznic.

Zvláště účinné při léčbě rýmy a kongesce nosu jsou vazokonstrikční léčiva pro lokální použití. Užívání léků je nutné po diagnostice a konzultaci s lékařem.

Přípravky pro léčbu alergické rýmy

Alergická rýma je na druhém místě po studených příznacích. Vystavení sliznic alergenům způsobuje těžké otoky, narušené nosní dýchání a hojný hlen. Hlavním rysem sekrece sliznice u alergické rýmy je koncentrace kapaliny. Mezi nejlepší léky v boji proti rýmě s alergiemi patří:

Allergodil (eliminuje svědění, slzení, prodloužené působení až 10 hodin);

Kromgeksal (snižuje hladinu hormonu-histaminu s alergiemi, což pomáhá snížit otok, kongesci a průtok z nosu);

Zyrtec ve formě kapek nebo tablet (platí až 24 hodin, snižuje otok, obnovuje dýchání nosu);

Vilozen (zvyšuje lokální imunitu, zabraňuje přidání zánětu, je kontraindikován při bronchitidě);

Fliksonaze ​​(lék redukuje svědění na sliznicích, kýchání, kongesci nosu a tlak v dutinách).

Některá léčiva pro alergickou rýmu mají výrazný sedativní účinek (Zyrtec, Suprastin), což je důležité zvážit při práci ve složitých průmyslových odvětvích, při řízení automobilu.

Další účinná léčiva

Kromě nosních sprejů, kapek a mastí s terapeutickými účinky mohou lékaři předepsat pacientům systémovou léčbu. K tomu obvykle dochází při komplikaci rýmy nebo zvýšení příznaků onemocnění. Účinné léky jsou:

Sinupret (bylinný přípravek na výtažky z léčivých bylin, má mukolytický účinek, je předepisován pro rýmu, sinusitidu, produktivní kašel);

Korizaliya (pilulky proti zánětu a výtok z nosu v horních dýchacích cestách);

Koldakt (lék zvyšuje lokální imunitu, zmírňuje opuch a přetížení, není předepisován pacientům s glaukomem, hypertenzí, malými dětmi).

Homeopatické léky jako Zinnabsin a Rinopront na bázi bylinných extraktů jsou vhodné pro léčbu rýmy. Imunomodulační masti mohou zajistit dobrou prevenci komplikací běžného nachlazení (Otrivin, mast Oksolinovaya, Viferon).

Inhalace s rýmou

Efektivní medicínský inhalační nebulizátor s léky Lasolvan, Pulmicort, Berodual, které současně zmírňují kašel a možný zánět dolních dýchacích cest.

Berodual 2 ml až 2 ml fyziologického roztoku;

Pulmicort 2 ml do 2 ml roztoku;

2-3 ml až 3 ml fyziologického roztoku.

Pulmicort nevylučuje příznaky zhoršené rýmy, pokud jsou pozorovány příznaky udušení, včetně alergické povahy onemocnění. Řešení pro rozprašování lze zakoupit v lékárenských řetězcích.

Jako systémové zlepšení obranyschopnosti organismu jsou předepsány inhalace interferonem. Léky pomáhají urychlit zotavení pacienta a zmírňují intenzitu symptomů. Populární agenti jsou:

Interferon Prášek pro přípravu nosních kapek. 1 procedura inhalace vyžaduje 2 ml léku. Postupy se provádějí 2-3 krát denně.

Kapky Derinatu. Hlavní složkou je deoxyribonukleát sodný. Vhodné pro léčbu SARS. 1 postup vyžaduje inhalaci připraveného roztoku v poměru 2 ml léčiva k 2 ml fyziologického roztoku.

Současně mohou být imunomodulátory užívány ve formě rektálních čípků nebo tablet. Účinnost léků proti astmatu a alergické rýmě není téměř potvrzena.

Dospělí mohou používat lehké parní inhalace s odvarem z heřmánku, šalvěje, měsíčku, dubové kůry k zkapalnění a odstranění sliznic. Můžete přidat esenciální oleje z čajovníku, eukalyptu, citrusů do horké vody.

Při rinitidě vykazují antibakteriální léčiva typu Protargol (analogická Sialor), Okomistin, Polydex nebo Isofra vysokou účinnost. Místní antibiotika jsou předepsána pouze v případě, že je připojena bakteriální mikroflóra, zahušťování hlenu, blotování hnisavých nebo krevních fragmentů.

Po antibiotické terapii může být předepsána fyzioterapeutická léčba (například ohřev UHF, použití modré lampy).

V případě rýmy je důležité neustále propláchnout nosní průchody roztokem sodné soli, isotonickými roztoky mořské vody (Otrivin, Aquamaris, Humer, Salin, For Nos). F

Romance je účinná pro prodlouženou rýmu, stejně jako pro rizika zánětu hlenu a pronikání patogenních agens do čelistních dutin nosu.

Příprava sliznic před použitím léků vám umožní zlepšit účinky léčivých látek, zvýšit terapeutické účinky a urychlit zotavení.

Nedoporučuje se používat některé tradiční metody léčby spojené s instilací mléka a šťáv do nosu. Za prvé, může vést k těžkým alergiím. Za druhé, při připojení bakteriální mikroflóry může taková kombinace pouze zesílit zánětlivý proces. Oteplování není vždy účinné a při aktivním zánětu může být taková metoda nebezpečná kvůli komplikacím a šíření patogenního zaměření na různé anatomické struktury nosu.

Pokud nedojde ke zlepšení léčby rinitidy po dobu 4-5 dnů, pak by měla být léčba nahrazena alternativními metodami. Může tedy hovořit o nedostatečném užívání léků. Ve většině případů dospělí pacienti samostatně diagnostikují a předepisují léčbu pro sebe, což značně zhoršuje průběh patologického procesu.

Účinná léčiva pro ucpání nosu a rýmu: farmaceutické přípravky, tradiční léčiva

Jakmile přijde podzim, jedním z nejnaléhavějších problémů u dospělých a dětí je rýma. Patologický proces se projevuje nezávisle nebo jako doprovodný příznak nachlazení. Nosní výtok není jen estetický problém, může zničit plány a negativně ovlivnit rytmus života. K rychlému a bezpečnému odstranění tohoto problému je důležité zvolit účinný lék na rýmu a přetížení nosu.

Nosní kongesce - základní principy léčby

Když se objeví první příznaky rýmy, je nutné kontaktovat specialistu, který v souladu s příznaky patologie vybere účinné léčivo a vypíše léčebný režim.

Pro usnadnění stavu pacienta a usnadnění dýchání doporučují odborníci jednoduché aktivity.

 1. Zajistěte chladný vzduch a vysokou vlhkost uvnitř. Optimální parametry jsou teplota od +18 do 22 stupňů, vlhkost od 50 do 60%.
 2. Hlava postele je lepší zvednout nebo dát několik polštářů pod hlavu usnadnit odtok hlenu z nosu během spánku.
 3. Foukání nosu je nutné správně - jeden po druhém nosní dírka, pokrývající druhou. Odstranění dvou nosních dírek současně může vyvolat rozvoj akutního otitis media.
 4. Nenechte si čichat nos, abyste zabránili proniknutí infekce do nosohltanu.
 5. Během výtoku by měla být použita suchá jednorázová tkáň. Na mokré šálu se patogenní mikroflóra rychle rozmnožuje.

Farmaceutické přípravky pro přetížení a rýmu

Farmaceutika dnes nabízí obrovský výběr kapek, sprejů, gelů a aerosolů, jejichž cílem je zmírnit dýchání nosu a bojovat s uzlem.

Vazokonstrikční léčiva

Takové léky jsou nejčastější. Jsou vyráběny ve dvou formách: kapky, nosní sprej.

Aktivní složky, které se dostanou do nosu, poskytují komplexní pozitivní účinek:

 • cévy jsou zúžené;
 • opuch, který brání volnému dýchání, zmizí;
 • zpomaluje průtok krve, resp. snižuje intenzitu hlenu.

Takové přípravky z nazální kongesce jsou určeny pro krátkodobé použití. Při dlouhodobém užívání v těle vzniká imunita vůči aktivní složce. Odborníci doporučují pochovat nos s takovými léky po dobu nejvýše 3-5 dnů. Jinak je pro udržení požadované účinnosti nutné zvýšit dávkování. Při neustálém používání se metabolické procesy postupně narušují, stěny cév se stávají tenkými a křehkými a vznikají krvácení z nosu.

Pravidla užívání drog:

 • jednou, když potřebujete rychle obnovit dýchání;
 • nepředepsané při prvním projevu nachlazení, musíte se pokusit vrátit nosní dýchání přes respirační cvičení;
 • pro denní použití vhodné krátkodobé látky (od 3 do 4 hodin), v noci s léky, které pracují od 8 do 12 hodin;
 • užívání léků k minimalizaci (pouze se silným nasycením nosu), s prvními příznaky zlepšení, musíte přejít na slabé fyziologické roztoky a inhalaci.

Přehled existujících složek a seznam fondů.

Xylometazolin

Nejběžnější účinná látka, která se používá při výrobě denních kapek. Komponenta je omezena na 4 hodiny. Dávkové formy - kapky, gel. Seznam nejznámějších prostředků:

To je důležité! Sprej - nejpohodlnější a nejhospodárnější forma, protože zajišťuje rovnoměrné rozložení léčiva v sliznicích a dávkování.

Oxymetazolin

Látka dlouhodobě působící (10-12 hodin) se používá k výrobě nočních léků.

 • "Nazivin" - vyráběný v různých formách (kapky, spreje), také poskytuje dávkování pro dospělé a děti;
 • "Nazol" - účinný italský sprej se silnou nazální kongescí způsobenou akutní rýmou;
 • "Ferveks" - rychle obnovuje nosní dýchání;
 • Nazol Advance je multikomponentní léčivo doplněné složkami, které eliminují pocit sucha.

Užitečné informace! Účinná složka má toxicitu a je zakázána při diabetu, onemocnění ledvin a těhotenství.

Nafazolin

Látka trvá 4-6 hodin, hlavní výhodou je, že léky jsou nejlevnější.

 • "Naftyzin" - používá se jako lék proti rýmě a kongesci as konjunktivitidou bakteriální povahy;
 • "Sanorin" - kromě účinné látky obsahuje eukalyptový olej, vazelínu, kyselinu boritou;
 • "Tizin" - moderní nástroj s vysokou účinností a dlouhodobou činností.

Hydratační léčiva

Nepoužívá se k boji proti nachlazení, předepsané jako pomůcka k nejrychlejšímu odstranění hlenu. Hydratační léčiva jsou nezbytnou součástí komplexní terapie, protože nadměrná suchost sliznic způsobuje mikrotrhliny a komplikuje odtok hlenu. Takové léky jsou nejúčinnější u rýmy chronické povahy. Pro výrobu použité minerální nebo mořské vody. V kompozici nejsou žádné chemické složky, které způsobují vedlejší účinky.

To je důležité! Pokud není rýma doprovázena otokem a je přítomen pouze hlen, léčba se provádí zvlhčujícími přípravky.

Prostředky na opuch a alergie

 • opuch zmizí;
 • obnovení dýchání;
 • příznaky alergické reakce zmizí.

Přípravky, které se používají pro alergickou rýmu povahy: t

 • "Vibrocil" - švýcarská medicína, je k dispozici v několika formách, nezpůsobuje vedlejší účinky;
 • "Sanorin-Analergin" - kapky účinné, ale způsobují ospalost;
 • "Coldact" - tablety vyrobené v Indii, mohou způsobit nežádoucí účinky;
 • "Orinol" - americké prášky.

Hormonální léky

Léky jsou založeny na steroidních (hormonálních) složkách, jsou také předepisovány pro alergickou rýmu. Hlavní rys - aktivní složky nepronikají do krevního oběhu, působí lokálně, a proto neovlivňují hladinu hormonů v celém těle. Sortiment představuje jedinou dávkovou formu - sprej. Léky nemají okamžitý účinek (po 4-6 hodinách) a eliminují pouze symptomy nachlazení, ale ne jeho příčinu.

To je důležité! Hormonální léky na nazální kongesci a alergickou rýmu jsou kategoricky kontraindikovány pro rýmu bakteriální povahy, protože mohou vyvolat aktivní reprodukci patogenní mikroflóry.

Antimikrobiální činidla

Vytvořeno na základě složek rostlinného původu, které ničí patogeny. Jsou předepsány pro rýmu plísňového a bakteriálního původu, eliminují opuch a obnovují sliznici.

 • "Doktor Theiss Nazolin" - ničí bakterie, zužuje cévy;
 • "Pinosol" - vytvořený ze směsi esenciálních olejů, který neutralizuje působení patogenní mikroflóry, je reprezentován několika formami (kapky, spreje, masti);
 • "Polydex s fenylefrinem" - obsahuje složky, které poskytují protizánětlivý a vazokonstrikční účinek.

Bylinné léky

Mají osvěžující účinek díky esenciálním olejům. Složení kapek zahrnuje oleje se silným mentolovým efektem. Bylinné léky neodstraňují opuch a neomezují krevní cévy. Účinek léků je založen na pocitu příjemné chladu a svěžesti, eliminuje nepříjemné známky patologie.

Populární kapky - "Sinupret" - lék na bázi několika účinných látek, aktivuje odtok hlenu, eliminuje zánět a má mukolytický účinek. Kapky zvlhčují sliznici, vylučují podráždění.

Antivirová léčiva

Cílem akce je bojovat přímo s příčinou chladu. Jsou předepisovány jako terapie virových infekcí, stejně jako pro prevenci. Pro výrobu léčiv používaných dárcovských leukocytů používejte také principy genetického inženýrství. Kapky zničí mnoho typů virů a zpomalí jejich reprodukční rychlost.

Nejoblíbenější lék "Grippferon". Kromě kapek se uvolňují kapsle ("Arbidol") a čípky ("Viferon").

Kapky se stříbrem

Řešení se stříbrnými částicemi je silným antiseptikem. Určete pro prevenci chronické rýmy.

Přípravky na bázi stříbra: t

Antibakteriální kapky

Je třeba mít na paměti, že rýma, která má bakteriální povahu, je začátkem vývoje sinusitidy nebo sinusitidy. Pro včasné zastavení šíření nemoci jsou předepsány kapky, sprej nebo aerosol na bázi antibiotik. Aktivní složky pronikají do dutin, mají škodlivý vliv na patogenní mikroflóru.

Seznam populárních drog:

To je důležité! Během těhotenství je lepší dávat přednost antibiotikům před chladem ve formě spreje, protože účinné látky působí lokálně a nepoškozují plod.

Lidové léky proti nazální kongesci a rýmě

Tradiční medicína nabízí mnoho receptů na úspěšný boj s rýmou doma. Zvažte nejúčinnější a nejdostupnější.

Nose umýt

Odborníci nazývají mytí nejúčinnější metodou léčby rýmy. Terapeutický roztok proniká do dutin paranazálních dutin a působí přímo v centru patologie.

Existuje velké množství receptů na řešení, ale za nejefektivnější se považuje mořská voda nebo roztok čisté mořské soli (bez aromatických přísad). Mořská voda je bohatá na minerály, jód, které poskytují terapeutický účinek.

Příprava řešení - instrukce krok za krokem.

 1. Voda se zahřeje na teplotu + 38- + 42 ° C;
 2. Ve sklenici vody přidejte 1 lžičku. čistá mořská sůl, čtvrtina lžičky jedlé sody a několik kapek jódu.
 3. Kromě toho se k roztoku přidá měsíční nebo eukalyptová tinktura (0,5 lžičky na šálek vody).

Jak umýt nosní dutinu - pokyny krok za krokem.

 1. Přidejte kapalinu do injekční stříkačky nebo stříkačky.
 2. Vložte hrot nebo jehlu do nosní dírky.
 3. Nakloňte se dopředu a vstříkněte tekutinu pod mírný tlak do nosní dírky. Roztok prochází volně nosohltanem a protéká protější nosní dírkou.

Pokud je malá konvice, můžete ji použít.

 1. Zadejte roztok konvice.
 2. Nakloňte se dopředu a lehce otočte hlavu.
 3. Roztok nalijte do nosní dírky výše. Roztok by měl volně protékat z protější nosní dírky.

Inhalace

Další účinný populární recept na studené - inhalace. Během procedury padají léčivé výpary na sliznici nosu a působí v ohnisku léze.

Recepty pro inhalaci.

 1. Pokud se zima právě začíná, připravte si roztok sody s bylinným odvarem. K tomu, nalijte litr vody do hrnce, přiveďte k varu, přidejte hrst listů eukalyptu a přiveďte ji k varu znovu, odstranit z tepla, trvat 5 minut, přidejte lžíci sody. Nadechněte se nad párou, pokryté ručníkem, budete potřebovat 10-15 minut.
 2. Místo listů eukalyptu použijte měsíčku a květenství květenství heřmánku a přidejte trochu balzámu "hvězdička" (s hlavou hlavy).
 3. Pro inhalaci použijte odvar z borových pupenů. Na 1 litr vody trvat 3 lžíce. lžíce pupeny a vařit po dobu 10 minut. Vdechněte potřebu páry od 10 do 15 minut.

To je důležité! Postupy zahřívají dutiny paranazálních dutin, eliminují zánět, otok a zabíjejí patogenní mikroflóru.

Lidské kapky z nosní kongesce

Pro instilaci používejte tyto nástroje:

 • olej (rakytník řešetlákový, mentol nebo jedle) je dostačující k pohřbení 2-3 kapek do každé nosní dírky;
 • Šťávy (řepa, mrkev, aloe, kalanchoe) jsou instilovány 1-2 kapkami do každé nosní dírky, zředěné cibulovou šťávou s vodou - 1 polévková lžíce. voda naředěná 1 kapkou cibulové šťávy a v každé nozdry vdechněte 2-3 kapky;
 • med se zředí vodou (na 2 díly vody 1 díl medu), do nosu se přidají 2-3 kapky roztokem.

To je důležité! Základním principem procedury je nejprve odkapávat jednu nozdry a počkat několik minut. Pokud nedochází k nepohodlí, můžete vštípit druhou nosní dírku. Pokud se objevily nepohodlí ve formě pocitu pálení, je roztok pro instilaci zředěn vodou ve stejném poměru.

Namísto instilace je možné do nosu vložit tampóny namočené v ošetřovacím roztoku. Je však třeba mít na paměti, že lék neproniká do vedlejších nosních dutin. Tento postup je vhodný pro pacienty s malou zimou bez hlenu.

Nos je možné vdechnout až po opláchnutí tak, aby byly obě nosní dírky čisté. Technologie je následující - otočte hlavu doleva, lehce ji nakloňte dozadu a odkapávejte levou nosní dírku. Po 2-3 minutách postup opakujte s pravou nosní dírkou. Po 5 minutách si můžete vyfouknout nos.

Zahřívání nosu

V pánvi se zahřívá hrubá sůl, jakýkoliv písek nebo obyčejný písek. Složte do dvou sáčků a aplikujte na nos. Postup se provádí dvakrát denně po dobu 10-15 minut.

To je důležité! Zahřívání je zakázáno sinusem s tvorbou hnisu.

Homeopatie

Podstatou homeopatické léčby je účinek látek na organismus, proti kterému je léčba zaměřena. Složení každého homeopatického přípravku obsahuje toxické složky v opakovaně zředěné koncentraci. Podle tvůrce alternativního směru medicíny je použití takových léků mnohem účinnější než léčba tradičními léky.

Před zahájením léčby homeopatickým lékem bude nutná konzultace s homeopatem. Při nesprávném použití může lék poškodit tělo, je způsoben obsahem nebezpečných účinných látek.

Účinný lék si vybere pouze odborník a vypíše léčebný režim. To platí zejména v případě, že pacient s nachlazení má alergické reakce nebo patologie v chronické formě.

To je důležité! Činnost každého homeopatického léku je zaměřena na boj proti některým symptomům a různým typům rýmy, proto je důležité poradit se s lékařem.

Pokud je rýma komplikovaná horečkou, komorbiditami (sinusitida, bronchitida), je léčba homeopatickými přípravky neúčinná. V takových případech lékař předepíše silnější léky podle povahy a intenzity symptomů.

Účinky homeopatických léčiv jsou komplexní:

 • odstranit opuch;
 • zničit patogenní mikroflóru;
 • posílit imunitní systém;
 • aktivovat odtok hlenu.

Seznam populárních drog:

 • "Allium Cepa" je předepsán pro rýmu v akutní fázi, doprovázený kašlem;
 • "Aconite" se používá pro rýmu s horečkou, nadměrnými suchými sliznicemi;
 • "Arsenicum Album" je předepsáno pro rýmu v akutní fázi, doprovázené sekrecí;
 • "Arum Trifillum" je předepsán pro nachlazení doprovázený zánětem v nose;
 • "Síra Hepar" je účinná při komplexních formách rýmy se zelenými sekrecemi;
 • "Sabadil" pomáhá s nachlazení, které se objevilo v důsledku podchlazení.

Kontraindikace

Hlavní výhodou homeopatie je minimální seznam kontraindikací, existují však určitá omezení v užívání těchto léků:

 • přecitlivělost na jednotlivé složky;
 • alergie;
 • těhotenství;
 • kojení.

To je důležité! Ve vzácných případech jsou možné alergie.