Pneumonie bez horečky - příčiny a příznaky onemocnění u dětí nebo dospělých, diagnostika, léčebné metody

Zánět plicní tkáně (pneumonie) je závažné infekční onemocnění. Existuje pneumonie v důsledku vývoje patologické mikroflóry v plicích, která se tam dostává s pomocí různých infekcí. Hlavním faktorem přispívajícím k patologickému procesu je snížení lokální nebo celkové imunity. Pokud pneumonie projde bez horečky, pak je to zvláště nebezpečné, protože člověk o nemoci neví a nehledá včas lékařskou pomoc, což vede k vážným komplikacím.

Může tam být pneumonie bez teploty

K zánětu plic dochází v důsledku působení několika faktorů na lidské tělo, jak chemické, tak fyzikální. Onemocnění zmizí s ostrým nebo postupným rozvojem symptomů. Může se vyvinout zánět plic bez horečky, což komplikuje diagnózu. Člověk v tomto případě si stěžuje jen na indispozici, aniž by šel k lékaři, a v tomto okamžiku nemoc postihuje tělo. Pneumonie je zvláště nebezpečná u dětí bez horečky, protože děti dosud nedokáží jasně vysvětlit své pocity. Nečasná diagnóza často vyvolává fatální následky.

Co je to pneumonie

Když akutní zánětlivý proces v plicích ovlivňuje alveoly a její podpůrnou strukturu, stroma (intersticiální tkáň) se nazývá pneumonie. Infekce je většinou akutní. Průdušky a průdušky se účastní patologického procesu. Onemocnění je diagnostikováno na základě rentgenových dat plic a auskultačního obrazu.

Relevance výskytu pneumonie zůstává vysoká, i když se stále zavádějí nová antimikrobiální léčiva. Letální výsledek pneumonie se udržuje na přibližně 9% všech případů. Patří k příčinám úmrtnosti 4. po kardiovaskulárních onemocněních, onkologii a poranění. Často se pneumonie vyvíjí u oslabených pacientů, kteří se připojují k průběhu rakovinových onemocnění, srdečních onemocnění, poruch mozkové cirkulace, což komplikuje jejich výsledek.

Onemocnění je diagnostikováno u asi 14 dospělých ze 100 lidí. Trvání pneumonie závisí na typu, reaktivitě těla pacienta a správně předepsané léčbě. Téměř všechny formy onemocnění jsou nakažlivé. Onemocnění je častěji přenášeno vzduchovými kapičkami, takže se můžete nakazit a být s pacientem ve špatně větrané místnosti.

Důvody

Zánět plic je nejčastěji způsoben bakteriemi. Pravděpodobnost výskytu nemocných se zvyšuje v období akutní respirační virové infekce. Mezi příčiny onemocnění patří především bakteriální infekce, jejíž původci jsou:

 • gram-pozitivní mikroorganismy (streptokoky, stafylokoky, pneumokoky);
 • Gramnegativní bakterie (legionella, E. coli, Proteus, enterobakterie, hemophilus bacillus, Friedlanderův bacil);
 • virové infekce (chřipka, herpes, adenovirus, atd.);
 • plísňové infekce, mykoplazmy.

Rizikové faktory pro rozvoj pneumonie u populace:

 • oslabení imunity;
 • nekontrolovaný příjem antibiotik;
 • samoléčba;
 • konstantní napětí;
 • podvýživa;
 • časté nachlazení;
 • hypothermie;
 • kouření;
 • zneužívání alkoholu;
 • chronické patologie (ischemie, srdeční selhání, pyelonefritida).

Příznaky pneumonie u dospělých bez horečky

Symptomy pneumonie bez teploty u dospělých závisí na typu patogenu:

 1. V asymptomatické formě onemocnění (atypické), která je způsobena mykoplazmami, chlamydií, legionellou a viry, začínají změny v plicích později než u typického zánětu, takže plicní komplikace jdou do pozadí. Rentgenový snímek nevykazuje žádné ztmavnutí nebo jiné změny v dýchacích cestách, pacient nemá zvýšenou teplotu. Pacient má obavy z celkové intoxikace těla, doprovázené slabostí, bolestí hlavy a bolestí svalů, bolestmi v krku, dušností, suchým kašlem.
 2. Virový patologický proces se často vyskytuje na pozadí chřipky. Během prvních 5 dnů se člověk cítí mírně neochotně bez horečky, pak začíná dýchavičnost, objevuje se bolest v hrudní kosti a zhoršuje se celková pohoda. V budoucnu může takový zánět plic projít bez kašle, ale s velmi vysokou teplotou.
 3. Onemocnění vyvolané bakteriální infekcí (streptokoky, stafylokoky, pneumokoky) začíná prudkým skokem teploty, který trvá maximálně 3 dny, pak klesá. Dále je bakteriální pneumonie doprovázena výtokem "rezavého" sputa, tachykardie, obtížného dýchání, snížením tělesné teploty, nedostatkem chuti k jídlu, zvýšeným pocením.
 4. Nejnebezpečnější příznaky pneumonie bez horečky jsou plísňové infekce. Je to dáno tím, že se vůbec neprojevují vůbec, a proto je nemoc často diagnostikována příliš pozdě. Kauzální agens plísňové pneumonie je Candida albicans. Za prvé, pacient má pomalé příznaky nachlazení: kašel, horečka. Správná diagnóza je provedena, když hnis začne vystupovat z krku, objeví se hemoptýza.
 5. Chlamydiální forma pneumonie v 70% případů nedává vůbec žádné příznaky. Skrytý průběh onemocnění vede k tomu, že paraziti během této doby pronikají do zdí cév a srdce a způsobují bronchitidu, astma. Když se objeví první příznaky sekundární patologie, je obtížné je spojit s příčinou.

Mít dítě

Hlavní příznaky pneumonie u dítěte bez horečky často chybí, což vede k nesprávným lékařským předpisům. To je důsledek výskytu komplikací a úmrtí. Nejčastěji se pneumonie bez teploty vyskytuje u dětí mladších 1 roku, protože dosud nevytvořily potřebnou teplotní rovnováhu. U dětí s oslabenými ochrannými funkcemi organismu se vyvíjí nemodální forma onemocnění.

Protože dítě nemůže vždy vysvětlit svůj stav, aby včas identifikovalo pneumonii, rodiče musí věnovat pozornost následujícím signálům svého organismu:

 • náladovost, ospalost, letargie, nedostatek chuti k jídlu;
 • respirační selhání, dušnost;
 • špatný spánek;
 • modrá kůže v blízkosti nasolabiálního trojúhelníku;
 • žaludeční nevolnost;
 • prodloužený kašel s hnisavým sputem.

Diagnostika

Detekce asymptomatické pneumonie není snadný úkol, který může zvládnout pouze zkušený pulmonolog. Při poslechu plic nelze identifikovat známky patologie. K podezření na zánětlivý proces je třeba požádat pacienta o symptomy, stížnosti, sbírat anamnézu. Lékař během známosti může v plicích detekovat pouze sípání.

Charakteristickým rysem diagnózy latentní pneumonie je neúčinnost rentgenové studie, která se úspěšně používá pro standardní průběh onemocnění. Pro určení patologického procesu je pacientovi předepsán následující typ vyšetření:

 • obecná biochemická analýza moči a krve;
 • počítačová tomografie hrudníku;
 • bronchoskopie (vyšetření pomocí endoskopické trubice vložené do průdušek);
 • bakteriologické očkování za účelem stanovení typu a množství patogenu, složení patogenní mikroflóry.

Léčba

Pokud je diagnóza potvrzena, pacientovi je předepsána ambulantní léčba. Lékař předepisuje příjem antibakteriálních léčiv se širokým spektrem účinku (acetylcystein, mukodin, ciprofloxacin). Tyto léky jsou často kombinovány. Léčba antibiotiky trvá 10 dnů. Pokud se onemocnění vyvíjí bez horečky, ale s přítomností kašle, pak jsou předepsány mukolytika a expektorační léky (ACC, Lasolvan, Ambrobene, Fluditec). Pro zvýšení imunity se používají homeopatické přípravky (Aflubin, Linkas).

Pro léčbu onemocnění způsobených různými patogeny se používají různé skupiny léčiv:

 • Gramnegativní flóra - Zinnat, Tsiprolet;
 • gram-pozitivní mikroby - Sumamed, Azithromycin;
 • virová forma - Interferon, Anferon;
 • plísňová pneumonie - flukonazol, itrakonazol;
 • Chlamydiová forma - Vermox, Dekaris.

Dále, s příznivým průběhem léčby, další léčba pneumonie může pokračovat doma. V této době má dieta zvláštní význam pro zotavení. Jídlo by mělo být vyváženo dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Pro lepší trávení jsou vyloučeny mastné, smažené, kořeněné, slané potraviny. To je důležité, aby se zabránilo zvýšení teploty. Pití dostatečného množství vody zabraňuje dehydrataci.

Při komplexní léčbě pneumonie se používají metody terapeutické terapie. Již od druhého dne nemoci je předepsáno dýchání, aby se zabránilo vzniku adheze v plicích: ruce jsou umístěny na břiše, zatímco vdechování vzduchu je silně taženo dovnitř. Tento pohyb pacienta musí být opakován 10-15 krát v jednom přístupu. Denní sazba - 4-5 opakování. Doma, pro rychlé uzdravení, spolu s drogovou terapií, jsou používány lidové recepty (se souhlasem lékaře).

Jaká je teplota v pneumonii a kolik ji drží?

Kolik dní má teplota s pneumonií?

Teplota během pneumonie stoupá téměř vždy, protože toto onemocnění je zánětlivý proces v plicích.

Jaká teplota v pneumonii je považována za přijatelnou, závisí na tom, jak ji člověk toleruje.

Nárůst naznačuje, že tělo bojuje s infekcí.

Příliš vysoká hodnota však může být zdraví škodlivá.

Teplota pneumonie

Při pneumonii trvá teplota dlouho.

Jak dlouho to bude pokračovat závisí na formě onemocnění a správnosti jeho léčby.

Obvykle se rychlost zvyšuje ve večerních hodinách a stává se normální ráno.

Pro většinu lidí dosahuje maximální hodnota večer 38 stupňů.

Nebezpečí představuje hodnoty 39 - 40 stupňů.

Oni mohou držet, dokud drogy pracují - asi 3 až 7 dnů.

Vyčerpá nemocného člověka. Tyto hodnoty indikují závažnou formu onemocnění, zejména u dospělých.

U dětí jsou pozorovány častěji, a to i při nižším stupni zánětu.

Při léčbě malého dítěte musíte tento indikátor pečlivě sledovat.

Vysoká horečka je jednou z příčin dětské úmrtnosti.

Pokud lékař doporučil léčbu v nemocnici, neměli byste riskovat zdraví dítěte a nechat ho s vysokou teplotou doma.

Zvýšení na 40 stupňů nebo snížení pod 35,5 je důvodem urgentní hospitalizace. S takovými indikátory musíte zavolat sanitku.

Normální teplota

Udržení normální teploty během pneumonie obvykle ukazuje, že se tělo nesnaží odolávat nemoci samo.

To může být způsobeno individuálními charakteristikami osoby nebo specifičností původce onemocnění.

Když hodnota 36,6 platí, lidé nevěnují dostatek pozornosti kašlání a pocitu nevolnosti, protože nemoc považují za snadnou.

Maximální léčba obvykle spočívá v tom, že si vezmete samo vybrané léky vykašlávání nebo antitusiku.

Kolik času uplyne před začátkem vážné léčby závisí na závažnosti onemocnění a trpělivosti pacienta.

Výsledkem tohoto vztahu je průběh pneumonie.

Pokud kašel po několik dní neklesá, je nutné zjistit jeho příčinu.

Nejdříve je třeba se poradit s lékařem, abyste si poslechli hruď.

Je velmi důležité rychle zjistit příčinu kašle, pokud se tento problém objevil u dítěte nebo starší osoby, protože děti a osoby starší 65 let trpí onemocněním dýchacích cest.

S pneumonií u dítěte teplota obvykle nezůstane normální.

Teplota 37 pro pneumonii

Denní teplota 37 stupňů - důvod k obavám o zdraví.

Typicky tato hodnota indikuje přítomnost jakéhokoliv zánětu v těle.

Kombinace teploty s přetrvávajícím kašlem je důvodem pro naléhavé objasnění příčin onemocnění. To může být buď nachlazení nebo pneumonie nebo tuberkulóza.

Mírná horečka je považována za normální během léčby pneumonie.

Zastřelte ji. S odpočinkem na lůžku, zvýšení na 37 stupňů nepoškozuje zdraví dětí i dospělých.

Pneumonie bez horečky, ale s kašlem

Podezřelá pneumonie může být charakteristická - vysoká tělesná teplota v kombinaci se silným kašlem. Není to však vždy tak. V některých případech se teplota nezvyšuje, ale člověk pokračuje v kašli. To může být pro pacienta zavádějící a odkládá návštěvu na lékaře. V důsledku toho se ztrácí drahocenný čas. Při kontaktu s Yusupovskou nemocnicí je pacientovi okamžitě předepsáno vyšetření, díky kterému je možné přesně diagnostikovat a zahájit léčbu včas.

Příčiny pneumonie

Zánět plic začíná v důsledku poškození dýchacích orgánů bakteriální, virovou nebo plísňovou infekcí. Nejčastěji má pneumonie bakteriální povahu. Mezi původci pneumonie patří následující hlavní bakterie:

Pneumonie se může vyvíjet na pozadí zimy, chřipky, bronchitidy; buď začíná jako nezávislé onemocnění. Lidé se slabým imunitním systémem jsou nejvíce ohroženi rozvojem pneumonie. Onemocnění je častější v dětství a stáří. Přítomnost imunodeficience, chronických onemocnění přispívá k rozvoji pneumonie. U kuřáků a lidí, kteří zneužívají alkohol, je nemoc závažnější a komplikace se vyvíjejí častěji. To je také spojováno s poklesem ochranných funkcí těla v důsledku toxických účinků alkoholu a cigaret.

Hlavní příznaky pneumonie

Klinický obraz, který je nejčastěji pozorován u pacientů s pneumonií, zahrnuje následující složky: t

 • zvýšení tělesné teploty nad 38 ° C,
 • těžký kašel se sputem,
 • bolest na hrudi při kašli nebo zhluboka se nadechla,
 • bledost kůže,
 • slabost
 • ospalost

Některé typy pneumonie způsobují bolesti kloubů, bolesti hlavy a červené skvrny na krku a obličeji. Během vyšetření pacienta během auskultizace je slyšet sípání v plicích. Na základě tohoto faktoru má lékař důvody pro stanovení dalších vyšetřovacích metod, které zahrnují rentgenové snímky.

Je pneumonie bez horečky?

Příznaky popsané výše jsou typické pro pneumonii. V některých případech se však pneumonie vyvíjí bez zvýšení tělesné teploty. To může být individuální reakce na infekční dráždivou látku. V situacích s nedostatečnou teplotou nebo kašlem hovoří o atypické reakci a nazývají pneumonii „asymptomatickou“.

Pneumonie bez horečky je obvykle doprovázena následujícími příznaky:

 • slabost
 • nadměrné pocení
 • dušnost
 • kašel (suchý nebo mokrý).

Kašel může také chybět s asymptomatickou pneumonií. Tato reakce je pozorována při zneužívání antitusických léků. Potlačují reflex kašle. Tak se v plicích hromadí sputum a nevypadá, což stav zhoršuje.

U lidí se sníženou imunitou se vyvíjí pneumonie bez horečky. Tento typ onemocnění je citlivější na děti a starší osoby. U lidí senilního věku je imunitní aktivita snížena, což se projevuje zjevnou lehkostí průběhu pneumonie. U dětí vzniká podobná reakce na zánětlivý proces v důsledku nezralosti imunitního systému. Děti nemohou v průběhu nemoci podrobně popsat své pocity a dokonce i ti nejcitlivější rodiče mohou vynechat vývoj vážného onemocnění, které nemá klasické projevy.

Zde leží nebezpečí pneumonie bez teploty. Zánětlivý proces postupuje bez viditelných symptomů, což komplikuje léčbu a může způsobit život ohrožující následky.

Má pneumonie vždy horečku

Zánět plic se při teplotě vždy nevyskytuje. To ztěžuje diagnostiku onemocnění, protože pacient si není vědom vývoje závažné patologie. Pacient odloží návštěvu u lékaře a nedostane včasnou léčbu, což může vést k nebezpečným následkům. Hlavní příčiny vzniku pneumonie bez horečky jsou:

 • narušení imunitního systému,
 • iracionální příjem antibiotik.

Oslabená imunita může být způsobena přítomností chronického ohniska infekce. Trvalá přítomnost bakterií nebo virů postupně snižuje ochranné reakce organismu. V důsledku toho imunitní systém nereaguje na pronikání nového patogenu nebo zhoršení již existujícího infekčního procesu. Jak víte, horečka je normální reakce imunitního systému na zánět, což signalizuje vývoj nebezpečného stavu. S oslabenou imunitou tato reakce chybí a onemocnění se vyvíjí bez povšimnutí.

Nesprávné užívání antibakteriálních léčiv negativně ovlivňuje i ochranné funkce organismu. Příjem antibiotik by měl být bez selhání koordinován s ošetřujícím lékařem. Tento typ léků se nemůže předepsat samostatně a nekontrolovatelně. Iracionální užívání antibiotik vede k adaptaci bakteriální infekce v těle. Výsledkem je, že léčba antibiotiky není účinná.

Asymptomatická pneumonie se může objevit s kašlem nebo bez něj. Často je pneumonie bez horečky, ale s kašlem, důsledkem chronické bronchitidy. Proto s protrahovaným kašlem byste měli vyhledat lékařskou pomoc pro důkladnější vyšetření.

V nemocnici Yusupov v diagnostice onemocnění pomocí moderních metod výzkumu a high-tech zařízení, které umožňuje získat co nejpřesnější údaje. Výsledky vyšetření jsou důležité pro předepsání adekvátní léčby. Zkušení terapeuti z nemocnice v Jusupově s využitím výzkumných dat a charakteristik jednotlivých pacientů vybírají nejefektivnější léčbu, která umožňuje urychlení hojení a snížení rizika komplikací.

Můžete požádat o pomoc, domluvit si schůzku a získat odbornou radu voláním na kliniku.

Jaká je teplota pneumonie u dospělých?

Domů »Pneumonie» Jaká je teplota u pneumonie u dospělých

Příznaky pneumonie u dospělých

Pneumonie je infekční onemocnění. Zůstává jedním z nejběžnějších na světě. To je vůdce mezi nozokomiálními infekcemi, vést k smrti. Je důležité znát příznaky pneumonie u dospělých, aby bylo možné včas jednat. Léčba pneumonie a prognóza onemocnění závisí na povaze infekce, věku a celkovém stavu pacienta.

Co je to pneumonie a jak je to nebezpečné

Pneumonie v akutní formě se nazývá pneumonie. To je způsobeno infekcemi, které mohou být přenášeny různými způsoby, ovlivňuje plicní tkáň. V seznamu nemocí, které způsobily smrt, je to na pátém místě, a lék ne vždy pomůže. Smrtelný výsledek mezi dospělými z pneumonie - 10-33%. Nosokomiální a atypická forma onemocnění trvá ještě více životů - riziko úmrtí se zvyšuje na 50%. U seniorů, osob s oslabenou imunitou je často prognóza průběhu pneumonie zklamáním.

1-3% mladých pacientů, kteří nemají onemocnění, která by mohla zhoršit léčbu, zemře na normální pneumonii. U starších pacientů je úmrtnost až 40-50%. Příčiny smrti z pneumonie:

 • komorbidity, jako je onemocnění srdce, existující respirační onemocnění (jako je bronchitida), diabetes mellitus, problémy v močovém systému;
 • špatné návyky (kouření, zejména dlouhé zkušenosti, drogová závislost, alkoholismus);
 • špatné životní podmínky;
 • oslabená imunita.

Zvláštní riziko pneumonie je u těhotných žen. Samotná choroba je závažná kvůli nebezpečným patologiím. Pro ženu, která má dítě, je to dvakrát nebezpečné - pro budoucí matku a plod. V počátečních stadiích pneumonie ohrožuje embryo, jehož tkáně a orgány ještě nejsou vytvořeny. V posledním trimestru je pneumonie pro dítě méně nebezpečná než pro matku. Prevence je jednoduchá: posílení imunity matky.

První příznaky pneumonie

Příznaky pneumonie u dospělých závisí na typu infekce, která onemocnění způsobila. Existuje několik typů pneumonie a každý má svůj vlastní klinický obraz. Provokujícím faktorem pro nástup pneumonie je hypotermie ovlivňující horní dýchací cesty. U starších osob se často mění v patologickou formu. Existuje několik příznaků pneumonie u dospělých: jsou rozděleny na různé druhy zákeřných onemocnění. Běžná forma pneumonie je virová, vyskytuje se v polovině případů. Další důvody:

Atypické

Onemocnění, které se vyskytuje bez příznaků, které jsou charakteristické pro pneumonii, se nazývá atypické. Latentní pneumonie je nebezpečná, protože je přijata pozdě na léčbu, když se objeví mnoho komplikací. Plicní projevy jdou do pozadí, pacient je více znepokojen celkovou intoxikací. Rentgenový snímek neukazuje změny v dýchacích cestách. Známky atypického zánětu:

 • suchý kašel;
 • bolest v krku;
 • bolest svalů;
 • bolest hlavy;
 • slabost

Asymptomatická atypická pneumonie je způsobena legionellou, viry, chlamydií, mykoplazmou, proto je léčena antimikrobiálními léky. Po infekci se příznaky onemocnění objevují v období od 2 do 10 dnů. Změny v plicích začínají později než u typické pneumonie. Teplota stoupá, pacient se začne dusit, nemá dostatek vzduchu. Velké procento případů lze vyléčit doma, ale někdy je nemoc obtížná. Úmrtnost z tohoto typu onemocnění - 3-5%, příčina - kardiopulmonální insuficience.

Virová

Tento typ onemocnění je způsoben několika viry. V první řadě - chřipka. Na počátku pneumonie způsobené virem chřipky je patrný nepohodlí v období 3-5 dnů. Pak se stav zhoršuje, začíná dýchavičnost, objevují se bolesti na hrudi. Pneumonie je léčena rimantadinem, zanamivirem, oseltamivirem. Virová pneumonie je také způsobena cytomegalovirem.

Závažnou komplikací virové pneumonie je SARS, respirační syndrom. To je způsobeno Paramyxoviridae viry (oni jsou příčinou spalniček a příušnic). Syndrom je velké nebezpečí. Příznaky pneumonie u dospělých s virovou pneumonií jsou:

 • velmi vysoká horečka doprovázená zimnicí;
 • suchý kašel (neproduktivní);
 • bolesti hlavy a bolesti svalů;
 • únava z žádného důvodu.

Bakteriální

Příčinou pneumonie jsou v tomto případě bakterie: pneumokoky, stafylokoky, streptokoky. Bakteriální pneumonie začíná prudkým skokem teploty na značku 41 stupňů. Trvá až 3 dny a tento příznak je považován za jasný znak bakteriální infekce. Pokud teplota klesne, stoupá - to je virový obraz. Pneumokoková pneumonie je doprovázena výtokem "rezavého" sputa, srdeční rytmy jsou častější (tachykardie), dýchání je obtížné. Léčbu onemocnění antibiotiky.

Houba

Nejnebezpečnější variantou plicního zánětu je plísně. Vzhledem k tomu, že se plicní pneumonie zpočátku neprojevuje a lidé nevědí, že jsou nemocní. Onemocnění je diagnostikováno pozdě. Začátek procesu zánětu plicní tkáně se podobá atypické pneumonii, ale s exacerbací symptomů se mění povaha poškození plic a dutin. Častým původcem takové pneumonie je Candida albicans, houba. Zpočátku má pacient studené symptomy: horečku, kašel, únavu a dušnost. Pak, když kašel, hnis je propuštěn, pak správná diagnóza je dělána.

Hlavní příznaky pneumonie u dospělých

Nachlazení, chřipka by neměla trvat déle než 7 dní, ale pokud se 4-7 dní po nástupu ARVI zhorší stav pacienta, je to signál nástupu nebezpečného zánětu v dolních dýchacích cestách. Příznaky pneumonie u dospělých zahrnují bledost a dušnost. Pokud mají nachlazení, doprovázené slabostí, pocením, ztrátou chuti k jídlu - to je typické pro intoxikaci na začátku pneumonie.

Teplota při pneumonii

Při atypické pneumonii není tělesná teplota vždy vyšší než 37,5. V běžných případech je typický prudký nárůst na 40 stupňů. Při zánětu plic nefungují antipyretika. Pokud se vám nepodaří snížit teplotu - to je znamení pneumonie. Teplota se začne snižovat, jakmile antibiotika vstoupí v platnost. Je to nebezpečné, pokud nemoc pokračuje bez horečky: pacienti někdy nečiní, dokud se stav nezhorší. Kolik udržuje teplota závisí na původci: houba, bakterie nebo virus.

Co je kašel na zápal plic

Při nástupu onemocnění je kašel suchý, tzv. Neproduktivní. Stává se obsedantní, vytrvalý, vyčerpávající. Vyvíjí se zánět - tento příznak se také mění. Sputum je staženo, jehož barva závisí na povaze infekce: žluto-zelená, hnisavá, "rezavá". Hackingový kašel, který nezmizí v 7-10 dnech, je jasným znakem zánětlivého procesu v plicích.

Hlas třes

Lékař může rozpoznat příznaky onemocnění vyhodnocením třesu pacienta. Pacient hovoří slovy, kde je několik „p“ zvuků, a doktor si položí ruce na hruď a určí hlasový třes. Při pneumonii je část plic nebo celá plíce zhutněna. To si všimne lékař provádějící diagnózu, vzhledem k tomu, že se zvyšuje třes.

Diagnóza onemocnění

Pokud máte podezření na zánětlivý proces v plicích, proveďte komplexní diagnostiku. Někdy, již u primárního přijímání, může lékař určit chorobu auskultací, tedy poslechem hrudníku se stetoskopem. Ale hlavní metodou diagnózy u dospělého je rentgen. Ujistěte se, že pacient vezme krev pro obecnou a biochemickou analýzu. Pokud je pacient v nemocnici, vyšetřte kulturu sputa, moč, zkontrolujte krev na přítomnost protilátek proti virům.

Typy pneumonie

Mírné formy pneumonie, které se nacházejí v počáteční fázi, se léčí doma. Pamatujte, že i mírná pneumonie způsobí komplikace s nesprávnou péčí. Je třeba dodržovat doporučení lékaře, jak léčit pneumonii doma:

 • antipyretická, protizánětlivá léčiva;
 • dostatečné pití je předepsáno;
 • Důležitou součástí léčby je dieta: tělo je otráveno toxiny, lehčí dietou, je zapotřebí více tekutiny.

Jak léčit pneumonii, jak dlouho proces trvá, závisí na závažnosti a typu onemocnění. Infekce je někdy nalezená v plicní tkáni pro roky, vést k chronickým onemocněním. Ovlivněna jsou vlákna a pojivové tkáně, vyvíjejí tlak na plicní váčky, což vede ke zpevnění plic, pneumoskleróze. Pacient cítí nepohodlí, neustále kašle. Toto pomalé prodloužené onemocnění, které postupně vede ke komplikacím.

Obyčejná pneumonie je rozdělena na mírnou, střední, závažnou a extrémně závažnou závažnost, záleží na tom, jak nemoc postupuje. Mezi závažné akutní formy patří pleuropneumonie, kdy se zapálí jeden nebo více laloků plic. Lokalizace se vyskytuje pneumonie:

 • fokální (soustředěný v ohnisku zánětu);
 • segmentové nebo polysegmentální, v závislosti na tom, zda se nachází v jednom nebo více segmentech;
 • lobar - nepřekračuje jeden podíl;
 • celkem - pokrývá celé plíce.

Jednostranné a bilaterální

Zánětlivý proces je koncentrován buď na jedné straně, nebo je bilaterální. Jednostranná pneumonie je rozdělena do dvou typů:

 1. Pravostranné - je častější, pravý průdušek je širší než levý a kratší než je, infekce proniká tam svobodnější.
 2. Levostranné - vyvíjí se méně často, v plicích dochází ke stagnujícím procesům.

Bilaterální pokrývá obě plíce: celá plicní tkáň je zapálena a onemocnění je provokováno bakteriemi (pneumokoky, hemophilus bacilli). Na pozadí jedné infekce se množí další škodlivé mikroorganismy, vzniká smíšená infekce. Do boje s člověkem přichází několik patogenů, pro léčbu je těžké najít antibakteriální léky.

Radikální

Zaměření zánětu, umístěné podél kořene plic, je obtížné diagnostikovat. Tyto případy se nazývají radikální pneumonie. V diagnostice byla použita počítačová tomografie. Lékař musí vyloučit tuberkulózu a rakovinu plic, zánět je podobný obrazu na nádoru. Jsou prováděny tuberkulinové testy. Pokud jsou léky proti tuberkulóze omylem předepsány, ale nemají žádný účinek, je to považováno za diagnostický znak.

Bronchopneumonie

Bronchiální pneumonie charakterizuje porážku malých větví pacientova bronchiálního stromu. Bronchopneumonie se týká fokální. Proces obnovy bude vyžadovat spoustu času. Někdy je onemocnění sekundární, vyvíjí se na pozadí bronchitidy. Člověk se snaží léčit bronchitidu, inhaluje, stav se zhoršuje, objevuje se slabost a teplotní skoky. Kašel, který doprovází bronchitidu, je zvýšen, nepříjemné hnisavé sputum je oddělené, někdy s pruhy krve.

Důležité příznaky tohoto onemocnění: dušnost, zvýšená tepová frekvence na 110 úderů za minutu, bolest na hrudi. K rozvoji bronchopneumonie vede nejen bronchitida, ale i SARS. Viry a bakterie často způsobují tento typ zánětu plic, aby bylo možné nemoc správně léčit, je nainstalován patogen, jsou předepsány antivirotika nebo jsou předepsány antibakteriální léky. Jaká je choroba léčena závisí na typu patogenu.

Nemocnice

Kromě pneumonie získané v komunitě, která se vyvíjí za normálních podmínek, existuje závažná forma nemoci - nemocnice, je to nozokomiální. Diagnóza se provádí, když se zánět objeví po dvou nebo více dnech poté, co je osoba umístěna v nemocnici s úplně jinou diagnózou. Jedná se o nejvíce nemilosrdný druh, který zabíjí 50% pacientů. Způsobují mikroorganismy onemocnění. Typy nozokomiálních pneumonií:

 • spojené s mechanickou ventilací;
 • pooperační;
 • nozokomiální pneumonie v nemocnici ve vážném stavu.

Pacientská imunita je oslabena, tělo bojuje s jinou nemocí, není připraveno na invazi nových mikrobů. K záchraně situace dostávají pacienti kapátka, používají nitrožilní výživu k udržení vitality těla, používají léky nové generace, účinné léky. Není vždy možné léčit nozokomiální pneumonii. Léčba pneumonie doma je v tomto případě vyloučena.

Sdílet

Lobární pneumonie postihuje laloky plic a pohrudnice. Při tomto typu pneumonie je důležité předepsat injekce antibiotik v čase, jejichž trvání stanoví lékař. Aplikuje se fyzioterapie, detoxikace. Lobarová pneumonie začíná náhle a ostře. Existují tři formy onemocnění:

 • horního laloku - je obtížné, s neurologickými poruchami;
 • nižší - dává pseudo-obraz "akutního břicha", což je matoucí v diagnóze, charakterizované zimnicí a "rezavým" sputem;
 • centrální - zánět se vyvíjí hluboko v plicích, příznaky jsou mírné, obtížně určitelné.

Krupoznaya

Krupózní pneumonie je akutní. Povaha léze plic je dvoustranná. Pokud nepoznáte patologii a rychle nezačnete léčbu, pacient zemře na hypoxii mozku a kardiovaskulární selhání. První den má pacient suchý kašel. Příští den se objeví hlen rezavě zbarvených listů a zvracení. Třetí den se zhorší, objeví se zkrácení dechu, vyvíjí se tachykardie. Pacient není schopen vylézt na jedno patro. Léčba laloku pneumonie v plicnici, v nemocnici nebo reanimaci. Pacientovy plicní laloky jsou na obou stranách zcela postiženy.

Video: typy a příznaky pneumonie

Pneumonie je nebezpečná choroba, je důležité ji identifikovat v raných stadiích, kdy je účinná i léčba lidovými léky doma. Ve videu níže se odborníci podrobně zaměří na příznaky pneumonie, naučí vás, na co se má zaměřit, pokud se pneumonie vyskytne bez typických příznaků. Včasná detekce zabrání nevratným účinkům.

První příznaky pneumonie u dětí a dospělých

Pneumonie je onemocnění, které má infekční původ a je charakterizováno zánětem plicní tkáně v případě provokujících fyzikálních nebo chemických faktorů, jako jsou:

 • Komplikace po virových onemocněních (chřipka, ARVI), atypické bakterie (chlamydia, mykoplazma, legionella)
 • Účinky různých chemických činidel na dýchací orgány - toxické výpary a plyny (viz. Chlor v domácnostech je zdraví škodlivý)
 • Radioaktivní záření, ke kterému se infekce připojí
 • Alergické procesy v plicích - alergický kašel, CHOPN, bronchiální astma
 • Tepelné faktory - hypothermie nebo popáleniny dýchacích cest
 • Vdechování tekutin, potravin nebo cizích těles může způsobit aspirační pneumonii.

Příčinou vzniku pneumonie je vznik příznivých podmínek pro reprodukci různých patogenních bakterií v dolních dýchacích cestách. Původní původce pneumonie je houba Aspergillus, viník náhlých a tajemných úmrtí výzkumníků v egyptských pyramidách. Majitelé drůbeže nebo milovníci městských holubů mohou dostat chlamydiální pneumonii.

Dnes je celá pneumonie rozdělena na:

 • mimo nemocnici, způsobené různými infekčními a neinfekčními činiteli mimo nemocniční zdi
 • nosocomial, které způsobují nozokomiální mikroby, často velmi odolné vůči tradiční antibakteriální léčbě.

V tabulce je uvedena četnost detekce různých infekčních patogenů v komunitní pneumonii.

Při potvrzení diagnózy, v závislosti na typu patogenu, věku pacienta, přítomnosti souběžných onemocnění, se provádí vhodná léčba, v závažných případech by měla být léčba prováděna v nemocnici, v mírnějších formách zánětu není nutná hospitalizace pacienta.

Charakteristické první příznaky pneumonie, rozsáhlost zánětlivého procesu, akutní vývoj a nebezpečí závažných komplikací pozdní léčby jsou hlavními důvody pro naléhavou léčbu populace pro lékařskou pomoc. V současné době poměrně vysoká úroveň vývoje medicíny, zdokonalené diagnostické metody a rozsáhlý seznam širokospektrých antibakteriálních léčiv významně snížily úmrtnost na pneumonii (viz antibiotika pro bronchitidu).

Typické první známky pneumonie u dospělých

Hlavním příznakem rozvoje pneumonie je kašel, obvykle je suchý, obsedantní a perzistentní (viz antitusika, expektorancia pro suchý kašel), ale ve vzácných případech může být kašel na počátku onemocnění vzácný a není silný. Poté, jak se zánět vyvíjí, kašel se během pneumonie zvlhčí uvolněním mukopurulentního sputa (žluto-zelené).

Jakékoliv katarální virové onemocnění by nemělo trvat déle než 7 dní a prudké zhoršení 4-7 dnů po nástupu SARS nebo chřipky indikuje začátek zánětlivého procesu v dolních dýchacích cestách.

Tělesná teplota může být velmi vysoká až 39-40С, a může zůstat subfebrile 37.1-37.5С (s atypickou pneumonií). Proto i při nízké tělesné teplotě, kašli, slabosti a dalších známkách indispozice je nutné se poradit s lékařem bez selhání. Je třeba upozornit na opakovaný skok teploty po světelném období v průběhu virové infekce.

Pokud má pacient velmi vysokou teplotu, pak jedním z příznaků přítomnosti zánětu v plicích je neúčinnost antipyretik.

Bolest, když se zhluboka nadechnete a kašel. Plíce samotná neublíží, protože je zbavena receptorů bolesti, ale zapojení do procesu pohrudnice dává výrazný syndrom bolesti.

Kromě nachlazení, pacient má dušnost a bledost kůže.
Obecná slabost, zvýšené pocení, zimnice, ztráta chuti k jídlu jsou také charakteristické pro intoxikaci a začátek zánětlivého procesu v plicích.

Pokud se podobné příznaky objeví buď uprostřed zimy, nebo několik dní po zlepšení, mohou to být první příznaky pneumonie. Pacient by se měl okamžitě poradit s lékařem, aby se podrobil úplnému vyšetření:

 • Absolvovat krevní testy - obecné a biochemické
 • V případě potřeby proveďte rentgen hrudníku a počítačovou tomografii
 • Předat sputum při setí a stanovení citlivosti původce na antibiotika
 • Předat sputum na výsev a mikroskopické stanovení Mycobacterium tuberculosis

Hlavní první známky pneumonie u dětí

Příznaky pneumonie u dětí mají několik vlastností. Pozorní rodiče mohou mít podezření na vývoj pneumonie u následujících nemocí u dítěte:

Tělesná teplota vyšší než 38 ° C, trvající více než tři dny, která není vyloučena antipyretiky, může být také vysoká teplota až 37,5 ° C, zejména u malých dětí. Současně se projevují všechny známky intoxikace - slabost, nadměrné pocení, nedostatek chuti k jídlu. Malé děti (jako starší pacienti) nemusí během zánětu plic vykazovat vysoké teplotní výkyvy. Důvodem je nedokonalá termoregulace a nezralost imunitního systému.

Je pozorováno rychlé mělké dýchání: u dětí do 2 měsíců věku, 60 dechů za minutu, až 1 rok, 50 dechů, po roce, 40 dechů za minutu. Často se dítě spontánně snaží ležet na jedné straně. Rodiče si mohou všimnout dalšího příznaku pneumonie u dítěte, pokud si svléknete dítě, pak při dýchání ze strany plíce pacienta si můžete všimnout, že kůže mezi žebry a zpožděním v dýchacím procesu na jedné straně hrudníku. Může se vyskytnout nepravidelné dýchání, občasné zástavy dýchání, změny hloubky a frekvence dýchání. U kojenců je dech charakterizován tím, že dítě začíná s dechem včas kývnout hlavou, dítě může natáhnout rty a nabobtnat tváře a může se objevit pěnivý výtok z nosu a úst.

Zánět plic způsobený mykoplazmou a chlamydií se vyznačuje tím, že nemoc se nejprve řeší jako nachlazení, suchý kašel, rýma, bolest v krku, ale přítomnost dušnosti a trvale vysoká teplota by měla upozornit rodiče na rozvoj pneumonie.

Kvůli bolestem v krku se může nejprve objevit kašel, pak se kašel stává suchým a bolestivým, což se zvyšuje s pláčem a krmením dítěte. Později kašel zvlhne.

Děti s pneumonií se stávají náladovými, plačícími, letargickými, mají narušený spánek, někdy mohou zcela odmítnout jíst a objeví se průjem a zvracení, a děti - regurgitace a opuštění prsou.

Obecně platí, že krevní test odhaluje změny indikující akutní zánětlivý proces - zvýšená ESR, leukocytóza, neutrofilie. Leukoformulární posun doleva s nárůstem bodových a segmentovaných leukocytů. U virové pneumonie je spolu s vysokou ESR pozorován nárůst leukocytů v důsledku lymfocytů.

Při včasné léčbě lékaře, odpovídající terapii a řádné péči o nemocné dítě nebo dospělého, pneumonie nevede k závažným komplikacím. Proto by při nejmenším podezření na pneumonii měla být pacientovi poskytnuta lékařská péče co nejdříve.

Zánět plic: příznaky (bez horečky). Jaké jsou příznaky pneumonie?

Bohužel, pneumonie je poměrně běžná. Dýchací systém je velmi citlivý na všechny druhy infekcí, bakterií a hub. Mnozí často kladou otázku: "Jaké jsou příznaky pneumonie?" Musím mít vysokou teplotu? Mnoho nemocí je latentní. Často v latentní formě, a pneumonia nastane. Příznaky bez teploty významně komplikují diagnózu.

Pneumonie

Pneumonie je závažné onemocnění dýchacího ústrojí, které postihuje plicní tkáň. Takové stavy mohou vyvolat streptokoky, stafylokoky, další bakterie, chlamydie, legionely, některé houby (například candida), viry chřipky a herpes. Infekce "usadí" ne v nosohltanu, ale spadá pod, což způsobuje zánětlivý proces v plicích. Odpadní produkty patogenů, které jsou přirozeně toxiny, otráví tělo. Zvláštní poškození se provádí v centrálním nervovém systému, v srdci a v orgánech krevního oběhu. Patogeny pronikají do těla vzduchovými kapičkami. Často onemocnění může způsobit bakterie, které obývají oblast horních dýchacích cest.

Příčiny

V podstatě se pneumonie vyvíjí na pozadí oslabené imunity a respiračních onemocnění. Se značnou hypotermií se obranyschopnost těla oslabuje a škodlivé mikroby snadno pronikají do plicní tkáně. Kromě toho, přepracování, nezdravá strava, nedostatek nezbytných vitamínů a minerálů, stres a silné emocionální výbuchy také přispívají k rozvoji onemocnění, jako je pneumonie. Symptomy (bez horečky nebo s významným zvýšením), kašel by měly pacienta upozornit. Riziko latentního průběhu onemocnění spočívá v tom, že existuje vysoké riziko všech druhů komplikací (poškození centrálního nervového systému a mozkové kůry, snížení hladiny červených krvinek v krvi) a tak dále. Nepodléhají zvláštní pozornosti mírné nemoci, není těžké si ji zaměňovat s jinými podobnými nemocemi.

Typy pneumonie

Pneumonie se může vyvinout jako nezávislé onemocnění (primární) a také komplikace po infekčních onemocněních (sekundárních). V závislosti na tom, která část plic je ovlivněna, se rozlišují následující typy: fokální, segmentální, lobar, konfluentní, totální pneumonie. V prvním typu je zapálena malá část plicní tkáně. Segment ovlivňuje několik segmentů a segment lana se může dokonce rozšířit na celý orgán. S konfluentním zánětem se zdá, že se malé oblasti spojují do jednoho velkého. Celková pneumonie postihuje celé plíce. Pokud je zánět přítomen na jednom laloku, pak mluví o unilaterální pneumonii. Pokud se však nemoc dotkla obou, pak je diagnostikována dvoustranná pneumonie. Symptomy (bez horečky a také kašel) umožňují posoudit vývoj atypické pneumonie. Podle typu patogenu lze rozlišovat následující typy: bakteriální, parazitární, virová, plísňová pneumonie.

Klasické příznaky pneumonie

Nejčastější pneumonií je komplikace akutních respiračních onemocnění. Jako nezávislé onemocnění při infekcích není tak rozšířené. Jaké jsou první příznaky pneumonie? Kašel, který je trvalý, a v průběhu času se stává rozzlobený, se sputem. Výrazně stoupá tělesná teplota, člověk se třese. Paracetamol často nemá žádný účinek. Je těžké dýchat, snažit se zhluboka nadechnout provokuje kašel. Stojí za to věnovat pozornost modravému odstínu kůže kolem úst a křídel nosu. Pokud po týdnu zima nezmizí nebo se příznaky zhorší, může lékař také podezřívat pneumonii. Vědět, jaké symptomy u pneumonie jsou nejčastěji nalezeny, pomůže včas poradit se s lékařem. Koneckonců, tato nemoc je velmi nebezpečná, zejména u malých dětí.

Zánět plic. Příznaky bez teploty

Bohužel se všeobecně věří, že pneumonie je onemocnění, při kterém je vyžadována vysoká horečka. Její nepřítomnost je zavádějící, nemají ani podezření, že se takové onemocnění jako pneumonie již vyvíjí. Symptomy bez horečky charakterizují atypickou pneumonii. Obecná letargie, únava, bolest hlavy, nevolnost - člověk často zavírá oči před všemi těmito příznaky. Kromě toho je možné podezření na zápal plic, pokud se dýchání stane těžkým, cítí se bolest na hrudi a objeví se dýchavičnost. Kašel, který neprojde dlouhou dobu, by měl být upozorněn. To vše představuje hlavní rysy. Zánět plic (symptomy jsou často protichůdné) vyžaduje úplné vyšetření k potvrzení diagnózy, včetně rentgenového vyšetření a krevního testu pro stanovení hladiny bílých krvinek.

Pneumonie u dětí

A jak se pneumonie vyskytuje u dětí? Nemoc má své vlastní charakteristiky. Zánět plic u kojenců má následující příznaky: letargii, úzkost, špatný spánek a chuť k jídlu. Atypická pneumonie se vyznačuje tím, že dítě neustále chce spát, doslova usíná na cestách. Nebude provádět své obvyklé akce, nechce hrát, pokud se vyvíjí pneumonie. Symptomy (bez horečky) také zahrnují zvýšené pocení, bolest v různých částech těla. Děti v období onemocnění se stávají rozmarnějšími. Pokud existuje podezření na běžnou pneumonii, příznaky Komarovského jsou následující: prodloužený kašel, vysoká tělesná teplota po 3-4 dnech nezmizí. Můžete strávit malý test. Je-li do dýchání zapojeno více svalů, podává se, jako by bylo obtížné, pak je možný rozvoj pneumonie. Chcete-li provést diagnózu, kontaktujte svého lékaře. Vyžaduje se krevní test, který určí hladinu bílých krvinek.

Léčba

Pokud je provedena vhodná diagnóza, léčba by měla začít okamžitě. Atypická pneumonie je dobře léčena antibiotiky, která jsou vybrána v závislosti na typu patogenu. Délka léčby je v průměru přibližně 10 dní. Kromě toho lékař předepíše speciální lék proti kašli. Přispívají k ředění sputa. Nesprávně zvolené léky (pokud se pacient rozhodne sám je předepsat) jen zintenzívní epizody kašle a ztěžují je. Pokud je vysoká teplota, pak si můžete vzít antipyretika léky sami. V průběhu celého onemocnění se doporučuje hojný teplý nápoj. Je-li pacient mladší než 60 let a nejsou doprovázeny žádnými doprovodnými chorobami, může být terapie prováděna také doma. Indikace pro hospitalizaci jsou riziko komplikací, závažná forma nemoci, věk nad 60 let. Kromě antibiotické terapie může specialista předepsat respirační gymnastiku, vitamínové přípravky, masáže a fyzikální terapii.

Akce, které nelze provést s pneumonií

Jsou-li všechny tyto příznaky (zánět plicních symptomů dostatečně charakterizovány) této nemoci nalezeny, je důležité si uvědomit, co je naprosto nemožné udělat. V první řadě neberte antibiotika sami. Pouze s kompletním klinickým obrazem se zavedeným typem patogenu předepisuje specialista potřebné léky. Nemůžete zahřát hrudník. Vana, sauna a vířivky jsou přísně zakázány. Lék na kašel předepisuje pouze lékař. Pokud tělesná teplota nepřekročí hodnotu 37,5 ° C, neměli byste užívat antipyretika. Je nezbytné dát tělu možnost bojovat proti pneumonii sama. Velká fyzická námaha, nedostatek lůžka bude jen zhoršovat průběh nemoci. I když není nutná hospitalizace, neměli byste snášet nemoc na nohou.

Zánět plic u zvířat

Pneumonie se často vyskytuje u zvířat. Je velmi důležité vědět, že takový stav je přímou hrozbou pro život domácího mazlíčka. Zánět plic u koček má podobné příznaky jako u lidí. Za prvé se vyvíjí kašel. Kromě toho zvíře ztrácí aktivitu, odmítá jíst. Jaké příznaky pneumonie lze ještě pozorovat? Jedním z nich je vysoká horečka. Pro potvrzení diagnózy se provede fluoroskopie. Zánět plic u psů má stejné příznaky. Často si však čtyřnozí přátelé udržují svou obvyklou činnost a zdá se, že žijí normální život. Ve stabilním stavu, kdy je zvíře aktivní a má normální chuť k jídlu, se terapie provádí doma. Pokud je kočka nebo pes pasivní, jí špatně, pak až do normalizace stavu, léčba probíhá v nemocnici. Všechno, stejně jako u lidí. Stává se to přátelům našeho menšího a kritického stavu, ve kterém je nutná ventilace. Léčba koček a psů není stejně jako u osob kompletní bez použití antibakteriálních léčiv. Dále je ukázáno, že fyzioterapie podporuje separaci sputa. Pokud se terapie provádí doma, měli byste věnovat pozornost povětrnostním podmínkám. Nežádoucí procházky v mokrém, deštivém počasí. Je důležité dokončit průběh užívání antibiotik podle doporučení veterináře.

Známky pneumonie u dospělých bez horečky. Příznaky pneumonie bez teploty

Pneumonie je závažné infekční onemocnění. Za normálních podmínek může mít poměrně výrazný klinický průběh, ale některé faktory mohou silně promazat hlavní projevy onemocnění.

Pneumonie u dospělých: příznaky, příznaky, příčiny za normálních podmínek

K tomuto onemocnění dochází v důsledku vývoje mikroflóry v plicní tkáni a jejího postupného porážky. Začátek takového patologického procesu je schopen vstoupit do těla široké škály infekcí.

Dalším faktorem, který přispívá k rozvoji pneumonie, je lokální nebo obecný pokles imunity.

Mezi hlavní příznaky této nemoci je třeba nejprve poznamenat zvýšení tělesné teploty, závažný kašel, výskyt dušnosti s velmi malou námahou, špatný celkový zdravotní stav.

Pneumonie u dospělých: příznaky, příčiny, typy v neobvyklých podmínkách

Existují dva hlavní důvody, proč se klinické projevy zánětlivého procesu v plicích budou lišit od klasických. Mezi nimi je třeba poznamenat:

 • snížená imunita;
 • nekontrolovaný příjem antibakteriálních látek.

Obě tyto příčiny mohou významně změnit klinický obraz pneumonie.

Nesprávné užívání antibiotik

V dnešní době se nekontrolované používání antimikrobiálních látek stalo skutečným problémem pro společnost. Faktem je, že tato okolnost v průběhu času postupně vede k tvorbě rezistence vůči antibakteriálnímu činidlu při infekci. Výsledkem je, že antimikrobiální léčivo přestává mít dostatečný účinek na bakterie.

Nezávislý příjem těchto prostředků může navíc významně snížit závažnost hlavních klinických projevů onemocnění. Například pneumonie se vyskytuje u dětí a dospělých. Bez teploty, která by dosáhla dostatečně vysokých hodnot, se málokdo okamžitě obává a rozhodne se poradit s lékařem. Výsledkem je, že nemoc bude pokračovat v latentní formě a pacient nedostane racionální léčbu. To povede k postupnému zapojení do patologického procesu nových a nových oblastí plicní tkáně. Výsledkem je, že pacient bude mít další, více ohrožující klinické projevy. Hlavními příznaky pneumonie u dospělých bez horečky jsou zvýšení dušnosti, výskyt pruhů krve při kašli a spánkové bolesti, které se vyskytují při patologii pleury.

Nyní se lékaři snaží omezit nezávislé užívání antibakteriálních látek pacienty. Jedním z hlavních způsobů bylo vydávání takových léků pouze na lékařský předpis.

O snížení imunity

Klinický obraz plicního zánětu se může výrazně měnit nejen pod vlivem antibakteriálních látek, ale také v podmínkách snížení ochranných vlastností organismu. Jako výsledek, typické časné známky pneumonie u dospělých mohou chybět. V důsledku toho si pacient okamžitě nevšimne vážného problému. Známky pneumonie u dospělých bez teploty v takových podmínkách jsou vyjádřeny ve formě bolestivého červenání na straně poškození plicní tkáně. Tento příznak má zvláště vysokou diagnostickou hodnotu v případě izolované léze kterékoli z plic.

Zvýšení teploty v tomto případě není pozorováno z důvodu, že obrana těla je vyčerpána. Hypertermie je zároveň hlavním faktorem obrany. Faktem je, že za podmínek vysoké teploty je pro patogenní bakterie obtížnější růst a množit se. Jako výsledek, oni jsou postupně zničeni bílými krvinkami.

Další značky

Symptomy pneumonie bez teploty u dospělých jsou poměrně rozmanité. Nejprve mluvíme o vzniku bolestivé červenat. Tento příznak je zvláště rozlišitelný, pokud má pacient jednostranný zánět plic bez horečky. Symptomy bilaterální pneumonie jsou méně patrné, protože červenající se bude na obou tvářích.

Navíc pacient s pneumonií, u kterého neexistuje racionální léčba, má bledou pleť. Při dýchání může docházet k zpoždění exkurze poloviny hrudníku, ve které dochází k zánětlivému procesu. Přirozeně, podobné příznaky pneumonie u dospělých bez teploty jsou dobře detekovány pouze v případech s jednostrannou patologií. V tomto případě může být druhá tvář bledší než obvykle.

Existuje několik dalších známek toho, že se pneumonie vyvíjí u dětí a dospělých. Bez teploty lidé často nevěnují pozornost bolesti v hrudi, která se každým dechem zvyšuje. Tento přístup je nebezpečný v tom, že můžete vynechat závažnou patologii. Takže pokud máte bolestivé pocity na hrudi, které se během inspirace zvyšují, je lepší se poradit s odborníkem, aby mohl eliminovat zánětlivý proces v plicní tkáni.

Když byste měli myslet na dušnost?

Příznaky pneumonie bez teploty u dospělých, jak vidíte, jsou velmi pestré. Jedním z projevů onemocnění je dušnost. Obvykle se může vyskytnout u kterékoliv osoby po určité fyzické činnosti. V případě, že se dušnost objeví v klidu, pak jednou z příčin může být zánětlivý proces vyskytující se v plicní tkáni. Současně navzdory absenci motorické aktivity, bez racionální antibakteriální terapie, se dyspnoe postupně zvyšuje.

Tento příznak však neznamená vždy, že se pneumonie vyvíjí bez horečky. Příznaky stejného typu se vyskytují iu srdečního onemocnění, kdy se pacient postupně vyvíjí. Určit přesnou příčinu dušnosti pomocí rentgenového snímku hrudníku.

Je také nutné si uvědomit, že mladí pacienti by měli věnovat zvláštní pozornost dušnosti v klidu, protože v naprosté většině případů nemají výraznou srdeční patologii.

Co je třeba udělat jako první?

V takovém případě, pokud se u dospělých vyskytnou typické příznaky pneumonie, okamžitě kontaktujte lékaře - lékaře nebo pulmonologa. Provedou obecné vyšetření, včetně auskultrace plic. Na základě výsledků primárních diagnostických opatření lékař rozhodne, zda je nutné rentgenové vyšetření hrudních orgánů. Pokud lékař něco podezřívá a posílá pacienta k takovému vyšetření, pak byste v žádném případě neměli odmítnout. Po rentgenovém vyšetření bude lékař schopen přesně stanovit diagnózu a předepsat racionální léčbu.

Co je to nebezpečná pneumonie bez teploty?

Toto onemocnění, pokud postupuje bez hypertermie, je velmi zákeřné. Faktem je, že samotná pneumonie je i při včasné racionální léčbě velmi, velmi nebezpečná. Pokud se však v případě zánětu plicní tkáně neprovádí antibakteriální terapie, pak existuje reálné nebezpečí, že tato choroba povede k nejnebezpečnějším následkům. Ale nejen to by mělo vyděsit pneumonii bez teploty. Takové onemocnění je také nebezpečné, protože pacient má pravděpodobně oslabený imunitní systém, nebo nedávno užíval některá antibakteriální léčiva. V obou případech je obvykle nutné použít jedno z nejmodernějších antimikrobiálních činidel. V situaci se sníženou imunitou hovoříme o tom, že organismus sám nemá sílu odolávat infekci. Ve druhé situaci již byla vyvinuta rezistence patogenních mikroorganismů na jeden nebo jiný typ antibiotik.

Jak snížit riziko pneumonie?

V první řadě je nutné se vyvarovat vážné podchlazení. Faktem je, že s výrazným poklesem teploty v určité oblasti lidského těla se úroveň lokální imunity snižuje. V důsledku toho mají patogenní mikroorganismy vynikající příležitost se množit volně a ovlivňovat stále více nových oblastí plicní tkáně.

Kromě toho je velmi důležité užívat antibakteriální látky striktně podle doporučení lékařů. Současně je nutné zastavit jejich užívání, když se příznaky infekčního onemocnění přestanou cítit, ale až po skončení celého průběhu léčby. Jinak zůstane mnoho patogenů. V tomto případě, příště použití stejného antibiotika bude mít mnohem skromnější úspěch, a budete muset změnit lék.

Dalším důležitým bodem je podpora imunity. Aby to bylo normální, je nutné udržovat normální úroveň fyzické aktivity, jíst správně a v dostatečném množství, věnovat náležitý čas spánku a normálnímu odpočinku.

O laboratorním výzkumu

Jsou prováděny v případě, že u dospělých existují známky pneumonie. Bez horečky nebo hypertermie se onemocnění vyskytuje - jsou nezbytné laboratorní testy. V první řadě jde o všeobecný krevní test. Tato studie vám umožní posoudit, jak výrazný je infekční proces v plicní tkáni. V tomto případě se lékaři nejvíce zajímají o počet leukocytů, jakož i rychlost sedimentace erytrocytů. Skutečnost, že tento proces má infekční etiologii, bude indikována zvýšením hladiny bílých krvinek (více než 9 * 109 / l). Zvýšená míra sedimentace erytrocytů ukáže, že tělo je zánětlivé. Lékař často nepředepisuje obyčejný všeobecný krevní test, ale studii se vzorcem, který umožňuje lékaři určit, který typ mikroorganismů způsobil vývoj patologie. Se zvýšenou hladinou neutrofilů můžeme hovořit o bakteriální pneumonii ao zvýšení počtu lymfocytů - o virové etiologii tohoto onemocnění.

Jakou teplotu obvykle dosahuje pneumonie? Jaké jsou obecné příznaky pneumonie?

Odpovědi:

Woo-ya

Učebnice farmakoterapie, ed. B.A. Samura

Pneumonie, klinický obraz.
Nástup onemocnění je náhlý. Symptomy virových lézí horních cest dýchacích, doprovázené lézemi dolních dýchacích cest, jsou příznaky virové pneumonie. Teplota stoupá na 38-40 ° C, je zde silný chlad; kašel je nejprve suchý, pak s malým množstvím sputa, které má někdy rezavou barvu v důsledku příměsi krve. S bakteriální pneumonií je sputum hnisavé. V noci se potí. Tam může být bolest v boku, zhoršuje se inspirací a kašlem. Dýchání je mělké, doprovázené pocitem nedostatku vzduchu.
Při palpaci je určeno vylepšení hlasu. Zjišťují zkrácení perkusního zvuku, lokální bronchiální dýchání, sonorické jemné bublající ralesky nebo inspirační crepitus nad postiženou plicní oblastí.
Radiografie hrudních orgánů potvrzuje diagnózu pneumonie, i když zjištěné změny mohou být nespecifické. Zvláštní význam má metoda diagnostiky parapneumonických výpotků, abscesů a dutin.

38-40 stupňů, zimnice, nejprve suché a pak sputum-barevné rez, jako s příměsí krve, může být bolest v boku!

Val kr

velká holka

Nevím, co píšou v učebnicích, ale nic jsem necítil, a když jsem udělal obrázek, ukázalo se, že jsem byl už několikrát nemocný a nevšiml jsem si ho. Přirozeně-chodil. nebyl.

Bucks bunny

Z obou prezentovaných odpovědí je zřejmé, že: Projevy pneumonie jsou typické (jak je popsáno v učebnici)
„Nevím, co píšou v učebnicích, ale nic jsem necítil, a když jsem to udělal, ukázalo se, že jsem už měl několik bolestí a nevšiml jsem si jich. Nebyla tam žádná přirozená rychlost.“ Atypický průběh pneumonie.
Intersticiální pneumonie se může objevit bez sípání, není slyšitelná.
Takže byste neměli spoléhat na radu na internetu, jděte na rentgen hrudníku!

Tatyana Pronoza

Může být vysoká teplota a možná i normální teplota. Pro tento příznak nedefinujete pneumonii

Vera Ashra

S novým neznámým. V případě nemoci, nemoc pokračuje takhle - tam jsou žádné známky studené, ale teplota stoupá na 39-40, to je snadno zaměnit s antipyretic na 37 v 30-40 minut a tak několikrát. Třetí den, 6–10 hodin, se vyvíjí celková fulminantní pneumonie, plicní edém, to je přesně to, kdy začíná dýchavičnost, kašlání ze střechy. žilí lidé jdou do nemocnice, jsou jim podávány antibiotika - ale je příliš pozdě, protože plíce již byly zničeny a proměněny v krvavý nepořádek, výsledek je smrtelný, mladí lidé umírají, dokonce i nástroje umění. větrání už nemůže tlačit vzduch do plic, pouze nová metoda šetří - obohacení krve kyslíkem přímo obchází plíce.

Nevím, co to je, nebudeme volat hlasité diagnózy, ale příznaky těch, kteří byli nemocní
zde - odstranit mezery (2 články)

d u r d o m.i n.u a / uk / main / article / article_id / 1917.phtml

d u r d o m.i n.u a / ru / main / article / article_id / 2000.phtml

Aby se zabránilo atypické pneumonii, měly by být při vysokých teplotách podávány antibiotika streptomycin, chloramfenikol, tetracyklin, doxycyklin nebo gentamicin okamžitě první den a injikovány do tablet nebo tablet. Třetí den, totální pneumonie, se může vyvinout plicní edém, nyní tato infekce chodí na Ukrajině, není známo, co - komplikace prasečí chřipky, ptačí chřipky, SARS, atypické pneumonie, pneumonického moru, fíků, které zná, ale s antibiotiky v první den onemocnění - lze se vyhnout smrt, pak bude pozdě.

Stejně jako SARS, H5N1, prasečí chřipka a morová smrt.
Co mají SARS, A (H5N1) v běžném - ptačí chřipce, prasečí chřipce (A / H1N1) a pneumonický mor: oběti umírají na RESPIRATORY DISTRESS SYNDROME ADULTS (ARDS, SHOCK LUNG)

Známky pneumonie u dospělých

Zánět plic, který se v medicíně nazývá pneumonie, je téměř vždy infekčním onemocněním, které postihuje plicní tkáň. Projevy onemocnění jsou podobné příznakům mnoha infekcí, ale mají některé typické rysy. Čím dříve se zjistí primární symptomy pneumonie, tím dříve může být provedena přesná diagnóza a pak může začít léčba. Jak zjistit pneumonii doma a tím včas identifikovat nebezpečnou nemoc?

První příznaky pneumonie

Odborníci nemohou přesně říci, jaké příznaky pneumonie lze přisoudit přísně specifickým. Počáteční projevy onemocnění jsou podobné jiným zánětlivým patologiím dýchacího ústrojí a příznaky pneumonie u dospělých jsou vysoce závislé na věku, imunitním stavu a typu pneumonie. Symptomy akutní, chronické, aspirační, bilaterální nebo fokální pneumonie jsou vážně odlišné. Vývoj onemocnění však může být podezřelý z charakteristických rysů jeho obvyklých projevů:

 • Kašel, bolest na hrudi. Na začátku nemoci je suchý obsedantní kašel, ale někdy to může být vzácné a mírné. Jak se zánětlivý proces vyvíjí, kašel se stává vlhkým, s hlenovitým sputem žlutozelené nebo "rezavé" barvy. Během kašle a hlubokých dechů má pacient bodnou bolest v hrudi, později může být přidána bolest zad.
 • Dyspnea, nedostatek vzduchu. Při pneumonii bakteriální mikroorganismy narušují funkci alveolů, větví plicní tkáně. Přestávají se účastnit procesu dýchání a to vede k nedostatku kyslíku. Pacientovo dýchání se stává mělkým, povrchním a rychlým a dýchá.
 • Vysoká teplota V normálních případech, v raných stadiích pneumonie, teplota prudce skočí na 38-39 ° C. Před tím má pacient často dlouhý chlad. Při počáteční diagnóze onemocnění je tomuto příznaku pneumonie u dospělých věnována zvláštní pozornost. Při plicní infekci teplota neustále stoupá, pak klesá a stoupá na stejnou vysokou hodnotu.
 • Velká slabost, únava. Infekční patogeny, které zasáhly plíce, uvolňují toxiny, které otráví tělo a způsobují stav obecné slabosti. Je doplněn o závratě, bolesti hlavy, zmatenost, ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku. Pokud se dále rozvine intoxikace, objeví se u pacienta další poruchy: gastrointestinální poruchy, tachykardie, bolest kloubů a kostí.

Příznaky úniku pneumonie bez horečky a kašle

Znalosti o tom, jak se pneumonie projevuje u dospělých, pomohou odhalit onemocnění v nejjednodušším stadiu vývoje. Klinický obraz pneumonie však může být atypický. Některé formy nemoci mají mírný průběh a vyvíjejí se bez takových příznaků, jako je kašel a teplota, což činí diagnózu mnohem obtížnější.

S latentní povahou pneumonie má pacient často horečku s nízkým stupněm onemocnění, při které teplota zůstává dlouhodobě v rozmezí 37-37,5 ° C, ale někdy nejsou vůbec žádné změny teploty. Nicméně i při pomalém proudu se nemoci nemohou vyvíjet zcela asymptomaticky. Symptomy pneumonie u dospělých bez horečky a projevující se kašel:

 • bílý květ na jazyku, sucho v ústech;
 • bušení srdce;
 • bolestivá pleť, jednostranná tvářenka na tváři (na straně pokryté zánětlivým procesem);
 • nadměrné pocení;
 • slabost, letargie.

Diagnostické metody

Během úvodního vyšetření lékař provede průzkum pacienta s cílem získat informace o možných příčinách onemocnění. Specialista pak analyzuje existující symptomy, identifikuje specifické příznaky pneumonie u dospělého: zkoumá hrudník a poslouchá plíce. I se zřejmými příznaky pneumonie může specialista vyžadovat další diagnostická data:

 • testy krve a moči;
 • analýza sputa pro stanovení citlivosti původce pneumonie na antibiotika;
 • rentgen hrudníku - s pneumonií, fotografie ukazuje charakteristické tmavnutí;
 • pulzní oxymetrie, která pomáhá posoudit stupeň selhání dýchání;
 • bronchoskopie - vyšetření průdušek pomocí speciálního vybavení;
 • počítačová tomografie plic.

Pro léčbu pneumonie může být pacientovi předepsána antibakteriální činidla (obvykle tablety, ale v těžkých případech - injekce), antitusika, detoxikace, antipyretika, imunostimulační terapie, fyzioterapie. Pro prevenci možných komplikací může lékař předepsat speciální dietu nebo dietu.

Nebezpečí nemoci

Důsledky pneumonie u dospělých, vyplývající z předčasné nebo nedostatečné léčby, mohou být nejvíce nepředvídatelné. Časté plicní komplikace onemocnění jsou akutní respirační selhání, plicní edém, absces (hnisavý zánět) nebo plicní gangréna, pleurální empyém a pohrudnice (zánět membrán pokrývajících plíce).

Kromě toho může pneumonie způsobit rozvoj meningitidy, závažné srdeční choroby (perikarditida, myokarditida, endokarditida), toxický šok a sepse (otrava krve). Riziko výskytu těchto nejnebezpečnějších komplikací se významně zvyšuje u pokročilých forem pneumonie, jejichž léčba byla zahájena příliš pozdě a v podmínkách nevhodné léčby.

Pneumonie u žen má lehčí povahu toku. Odborníci zjistili, že muži mají mnohem vyšší riziko vzniku závažných komplikací onemocnění. Studie ukazují, že pravděpodobnost úmrtí z nich je vyšší než asi 30%. Vědci tvrdí, že je to způsobeno zvláštnostmi ženského imunitního systému, který je aktivněji chráněn před bakteriemi.

Video: jak rozpoznat pneumonii u dospělých

Z navrhovaného videa se můžete dozvědět, jaké známky rozvoje pneumonie u dospělých se objevují jako první. Odborníci v oblasti pulmonologie a fyzioterapie říkají, jak je diagnostikována pneumonie, jaké léky a léky jsou používány k její léčbě, jaký druh komplikací se může u pacienta v závažných případech vyvíjet.