Dušnost s bronchitidou u dítěte

Pokud máte děsivou dušnost s bronchitidou u dítěte, přečtěte si tuto publikaci. Řekneme, jak brzy normalizovat dýchání u dětí a zbavit se této nepříjemné nemoci.

Bronchitida je zánětlivé onemocnění, které je stále častější u dětí různých věkových skupin. Vysoký vrchol výskytu a období zhoršení se projevují především v podzimním a zimním období.

Klinický obraz má obecnou symptomatologii, ale může se lišit u každého jednotlivého dítěte v závislosti na stupni zralosti imunitního systému, přítomnosti průvodních chronických patologií a závažnosti zánětu samotného bronchiálního stromu. Navzdory tomu však existují známky, které jsou integrálními společníky tohoto onemocnění.

Dyspnea s bronchitidou

Klinickým příznakům bronchitidy dominují tyto jevy:

 • kašel (suchý nebo mokrý);
 • dušnost;
 • horečka;
 • obecná malátnost, slabost.

Dyspnoe u dítěte se nejčastěji vyskytuje s rozvojem obstrukčního zánětu průdušek, ale může se vyskytnout i v nepřítomnosti obstrukce. Je to namáhavé dýchání, pozorované i ve stavu úplného odpočinku.

Chcete-li přesně určit, zda má vaše dítě potíže s dýcháním, musíte znát průměrné věkové normy:

Dušnost může být:

 • výdech (výdech je obtížný a rozšířený);
 • inspirační (potíže s dýcháním);
 • smíšený (často provokuje dýchavičnost, protože je těžké vdechnout a vydechovat).

Dýchání s bronchitidou u dítěte

Aby se předešlo zbytečným obavám, rodiče by si měli uvědomit, že dýchání u dětí s bronchitidou je specifické, což je zohledněno při stanovení diagnózy.

Když je slyšet auskultace plicních polí:

 • těžké a / nebo oslabené dýchání;
 • rozptýlené, vlhké, rozptýlené, zvukové, crepitating sipot;
 • z dálky můžete slyšet pískavé zvuky nebo sípání (často s obstrukčními formami).

Auskultativno dech se liší v různých obdobích nemoci: začátek, výška vrcholu a proces rozlišení.

Stanovisko lékařů

Dyspnea u bronchitidy u dítěte je poměrně běžná, ale v počátečních fázích jejího vývoje není první a hlavní klinický znak.

Je důležité vědět, že takový příznak v dětství může být doprovázen řadou dalších onemocnění, včetně:

 • pneumonie;
 • ARVI;
 • laryngitida s laryngismem;
 • bronchiální astma;
 • alergická reakce a angioedém;
 • srdeční vady;
 • poruchy v endokrinním systému;
 • infekce (bolest v krku, záškrt);
 • akutní nebo chronický tracheální stridor;
 • Pickwickův syndrom;
 • Onemocnění CNS (meningitida, encefalitida) atd.

Proto v případě detekce tohoto symptomu, a to i při jeho minimálním projevu, je třeba kontaktovat pediatra, aby identifikoval patologii a její další léčbu.

Dušnost může být příznakem onemocnění různých systémů: respirační, kardiovaskulární, endokrinní a další. Výskyt zvýšeného obtížného dýchání u dítěte s bronchitidou je nepříznivým znamením, které si zaslouží zvláštní pozornost.

Aby se předešlo vzniku komplikací, je důležité neprodleně konzultovat lékaře a zahájit správnou, nejefektivnější léčbu pro každý konkrétní případ.

Jak vypadá dušnost a abnormální patologické dýchání u kojenců, je vidět na videu

K dispozici jsou následující informace, zda přípravek Rinofluimucil pomáhá při zánětech vedlejších nosních dutin.

JMedic.ru

Bronchitida je akutní nebo chronický zánětlivý proces v bronchiálním stromu, který je doprovázen všeobecnou intoxikací organismu s produkty vitální aktivity virové nebo bakteriální flóry, která je hlavní příčinou onemocnění a symptomů bronchopulmonálního systému. Onemocnění se projevuje celkovou malátností, slabostí, apatií, letargií, sníženou chutí k jídlu a nevolností. Příznaky jako kašel, dušnost, sputum a sípání jsou charakteristické pro léze samotného bronchiálního stromu.

Dušnost - pocit nedostatku vzduchu, který se vyvíjí s bronchitidou kvůli neschopnosti plného dechu.

Příznak je doprovázen rychlým dýcháním, změnou hloubky vdechnutí a výdechem na povrchnější a dýchání při dýchání je také pozorováno. Sipot může být suchý a mokrý - to je určeno auskultací (nasloucháním) plicních polí fonendoskopem.

Dyspnea doprovází všechny typy bronchitidy (akutní, chronické, obstrukční) a může se vyvíjet jak v klidu, tak i při mírném cvičení.

U dětí je tento příznak častější než u dospělých, tento jev je spojen s anatomickou strukturou dětského dýchacího systému (lumen průdušek je mnohem užší a množství hlenu je větší a během zánětlivého procesu submukózní vrstva bobtná, což vede k zúžení průdušek středního a malého kalibru)..

Dyspnea s bronchitidou může být paroxysmální v přírodě, takový projev symptomu je charakteristický, když se objeví obstrukční bronchitida. Útok začíná prudkým nárůstem dýchání a někdy s neschopností vdechnout, pak se objevují vzdálené pískoty - hluk v plicích, který lze slyšet ve vzdálenosti od místnosti. Útok trvá 3 až 7 minut a končí uvolněním malého množství sputa a normalizací hloubky dýchání, sipot v plicích s auskultací je vlhký.

Příčiny Dyspnea

Příznak se vyvíjí v důsledku zúžení lumenu průdušek, což vede k:

 1. Otok sliznice a submukózní vrstvy bronchiálního stromu v důsledku zánětlivého procesu.
 2. Vznik velkého množství sputa, které prakticky ucpává lumen průdušek malého kalibru.
 3. Křeč buněk hladkého svalstva umístěných ve stěně průdušek, což navíc vede ke snížení lumenu. Tento mechanismus je nejvíce charakteristický pro obstrukční bronchitidu a jednoduchou akutní bronchitidu u dětí.

Klasifikace dušnosti

V závislosti na obtížnosti dýchání nebo dýchání během dušnosti se uvolňují:

 • Exspirační dušnost - pacient může snadno vdechnout a vydechnout, tato exhalační délka je výrazně delší a člověk napne všechny extra dýchací svaly (bránice, mezirebrové svaly a svaly horního ramenního pletence), aby vydechoval vzduch z plic.
 • Inspirační dušnost - nastane, když se nadechnete. Vdech je dlouhý, povrchní a těžký, výdech není obtížný a rychlý.
 • Smíšená dušnost.
 • 0 stupeň - dušnost začíná v případech zvláště intenzivního cvičení na těle.
 • Stupeň 1 - dyspnoe se objeví v důsledku rychlé chůze nebo při stoupání na strmou horu nebo po schodech 5 minut po startu. Sipot se neobjeví.
 • Stupeň 2 - krátkost dechu začíná běžnou chůzí, pak, když je ve stavu úplného zdraví, toto tělesné cvičení nezpůsobilo u této osoby tyto příznaky. V malých množstvích dýchá.
 • Stupeň 3 - dušnost způsobí, že se pacient zastaví pomalou chůzí každé 2 až 3 minuty nebo po absolvování vzdálenosti menší než 100 m. Sipot je suchý nad všemi plícemi.
 • 4 stupně - příznak se objevuje při jídle, změně oblečení nebo při otáčení v posteli. Takoví pacienti se mohou pohybovat pouze po místnosti. Vzdálené sipot.

Jak podezřívat dětskou dyspnoe:

Dyspnea terapie

K léčbě dušnosti, která se objevila během bronchitidy, je třeba kombinovat užívání léků a metod tradiční medicíny. Po vymizení příznaků intoxikace můžete zahájit fyzioterapeutickou léčbu.

Drogová terapie

 1. Bronchodilatační léky.

Ipratropium bromid (Atrovent, Iprovent) má úzce zaměřený bronchodilatační účinek, který se provádí 10 až 20 minut po perorálním podání léku. Ipratropium bromid blokuje M-cholinergní receptory ve vrstvě hladkých svalů buněk, což vede ke svalové relaxaci. Přiděleno 20 - 40 mcg (1 - 2 dechy) 6krát denně. Léčba se provádí po dobu 5 - 7 dnů.

Salbutamol (Volmax, Ventolin) je krátkodobě působící bronchodilatační léčivo. Po požití lék začne okamžitě působit, ale po několika hodinách je z těla zcela vyloučen. Salbutamol stimuluje beta2-adrenoreceptory, které jsou umístěny ve stěně průdušek, a tím podporuje relaxaci svalových vláken, a tím i zvýšení lumen bronchiálního stromu. Jmenován ve formě aerosolu 2 až 4 mg (1 až 2 dechy) na vyžádání, ale ne více než 6krát denně. Léčba by měla být až 10 dnů. Tento lék je také předepsán jako nouzová lékařská pomoc, aby se zmírnilo udušení a vzdálené sípání.

Formoterol (Foradil, Atimos) má bronchodilatační účinek také díky stimulaci beta2-adrenoreceptorů, ale mají delší účinek - asi 12 hodin, ale v těle se akumulují poměrně dlouhou dobu - asi 2 hodiny, což znemožňuje jejich použití v ambulanci. pouze v základní terapii. Jmenován ve formě aerosolu pro 1 - 2 dechy 2x denně (ráno a večer). Léčba se provádí po dobu 7–10 dní, v případě výskytu chronické bronchitidy může být předepsána pro celoživotní příjem.

Flutikazon (Flixotid, Nebufluzon) je hormonální lék v aerosolu nebo mlhovinách pro použití s ​​nebulizátorem, má výrazný protizánětlivý a anti-edémový účinek. V aerosolu se léčivo podává 1 dech 2x denně. Léčba se provádí do 10 dnů. V mlhovinách - 1 nebulus 2x denně, dýchání nebulizátorem po dobu nejméně 10 - 15 minut. Léčba se provádí do 7 - 10 dnů. Po použití léčiva je nutné důkladně propláchnout ústní dutinu, protože tato účinná látka vyvolává vývoj kandidózy (plísňové infekce) ústní sliznice.

Dexamethason je léčba hormonální ambulance. Zavedena intravenózně nebo intramuskulárně v dávce 4 mg - 1,0 ml (1 ampule) s rozvojem atakování udušení. Začíná působit ihned po zavedení vnitřku, účinek je krátký. Dyspnea a suché rales procházet 2 - 3 minuty. Je zakázáno léčit s takovým lékem, protože je poměrně obtížné tolerovat, a pro udržení maximální (terapeutické) koncentrace v krvi jsou nutné významné dávky.

Bromhexin (Bronkhostop, Solvin) má mukolytický a vykašlávací účinek. Léčivo odstraňuje nadměrnou akumulaci sputa v průduškách a zlepšuje tak jejich propustnost. Jmenován 8 - 16 mg 3 - 4 krát denně. Léčba trvá až 10 - 15 dnů.

Acetylcystein (Fluimucil, ACC) má mukolytický účinek v důsledku zředění sputa, což vede k jeho rychlému odstranění z plic a snižuje stupeň dušnosti. Určeno 200 - 800 mg 1 - 4 krát denně. Léčba se provádí do 10 dnů. Pokud se objeví pálení žáhy nebo bolest v epigastriu, léčivo by mělo být vyměněno.

 1. Léky, které zmírňují zánět průdušek.

Inspiron, Erespal mají výrazný protizánětlivý účinek, který je dosažen ve stěně průdušky a zvyšuje lumen, a proto pozitivně ovlivňuje stupeň dechu. Přiděleno 1 tabletě 2x denně. Léčba lékem se provádí až do 10 dnů. Varování - lék může způsobit bušení srdce a je předepsán dětem, které dosáhly věku 12 let.

Klasifikace dušnosti u bronchitidy u dítěte

Nebezpečí bronchitidy není jen možný rozvoj pneumonie. Symptomy bronchiálního zánětu jsou někdy závažné a mohou ohrozit život pacienta.

Jedním z nejnebezpečnějších příznaků je dušnost, která se může proměnit v atak udusení. U dětí je tento stav považován za kritický a často vyžaduje hospitalizaci. Proč se při bronchitidě vyskytuje dušnost a co dělat, když má člověk potíže s dýcháním?

Co je to dušnost

Dušnost (dušnost) je symptom, který doprovází téměř všechny formy bronchitidy.

U dušnosti má pacient pocit nedostatku vzduchu, který není spojen s psychickými obavami.

Při bronchitidě je výměna vzduchu skutečně narušena a nemůže plně uspokojit potřeby těla.

K vyřešení problému je aktivován kompenzační mechanismus - dýchání se stává rychlejším. V tomto případě si lékař všimne změny v hloubce inhalace a výdechu, která má pro něj diagnostickou hodnotu. Dyspnea může být také doprovázena sípáním, pískáním nebo jinými zvuky.

Klasifikace

Existují takové typy dušnosti:

 1. Výdech. Pro pacienta je obtížné vydechovat vzduch.
 2. Inspirativní. Obtížnost vzniká při vdechování. Často se to stane, když lumen průdušek je pokryt sputem. Kyslík, který člověk vdechuje, nevstoupí do plic, což vyvolává pocit nedostatku kyslíku.
 3. Smíšené. Obtíže vznikají jak při inhalaci, tak při výdechu.

Dyspnea s bronchitidou

Díky povaze a samotné přítomnosti dušnosti může lékař učinit předpoklad, jak velká část dýchacích cest je zapálená a jaké procesy jsou narušeny. Vlastnosti dušnosti v různých proudech bronchitidy:

 1. Akutní bronchitida. Nesmí být doprovázena dušností. Dýchací cesty jsou ve zdravém stavu a jsou schopny kompenzovat dysfunkci, která se vyskytuje v zánětlivém zaměření.
 2. Chronická bronchitida. Chronická infekce může vést k destruktivním změnám v tkáních dýchacích cest. Pokud k tomu dojde, průdušky nejsou schopny provádět plnohodnotnou výměnu vzduchu a tělo přijímá méně kyslíku. Dyspnea v tomto průběhu bronchitidy je zpravidla trvalá. V počátečních stadiích onemocnění se může dyspnoe objevit pouze se zvýšenou fyzickou námahou nebo nadměrnou aktivitou. Po několika útocích se však pacient začíná cítit nepříjemně i při klidném chůzi nebo v klidu.
 3. Obstrukční bronchitida. Vždy doprovázena dušností. Zvláště nebezpečné pro děti do jednoho roku. S takovým průběhem pacient těžce dýchá a udusení se stává skutečnou hrozbou. Lékař si všimne prodloužení výdechu a pískavých zvuků.
 4. Hemoragická forma je vážným stavem a je nutně doprovázena krátkým dechem. Tento příznak se objevuje v důsledku blokování průdušek průdušek hnisem.

Některé nepřenosné nemoci také způsobují zánět průdušek a dušnost:

 1. Alergie. Při kontaktu s alergenem, který vstupuje do dýchacího traktu, začíná sliznice aktivně uvolňovat sputum a ve svalové vrstvě průdušek dochází k křeči. Takový mechanismus vede k dušnosti.
 2. Bronchiální astma. Toto onemocnění je charakterizováno exspiračním typem dušnosti a konstantním zúžením lumenu průdušek.

Dušnost po bronchitidě

Stává se, že se pacient zotavil, ale pocit nedostatku kyslíku se stále obtěžuje. Během onemocnění vyvolává zánět patologické změny v dýchacích cestách, které si vyžádají určitý čas.

Když se sliznice a další tkáně regenerují, příznak způsobí méně nepohodlí. Pokud dyspnoe po bronchitidě nenarušuje kvalitu života pacienta, léčba se nedoporučuje. Bohaté hojení, bylinné čaje, zvlhčený vnitřní vzduch a obohacená výživa pomohou urychlit hojení.

Jak odstranit dušnost

Život pacienta závisí na tom, jak rychle a správně bude pomáhat při útoku udušení. U dětí je možné pozorovat nástup útoku rychlým dýcháním - hloubku vdechnutí a výdechu, stejně jako jejich frekvenci, změnu.

U dětí se takové epizody vyskytují častěji a vyskytují se mnohem rychleji. Čím nižší je věk dítěte, tím nebezpečnější je tento stav. Činnosti rodičů v jakékoli pochybné situaci a podezření na udušení by měly být následující:

 1. Okamžitě zavolejte sanitku.
 2. Zatímco lékaři cestují, pacient musí sedět nebo ležet tak, aby hlava byla vyšší než tělo.
 3. Zajistěte přístup na čerstvý vzduch - otevřená okna, jděte ven. Alternativou může být voda v koupelně, aby dítě dýchalo vlhkým vzduchem.
 4. Inhalátor s fyziologickým roztokem nebo speciální lék (pokud již lékař takový lék předepsal) může pomoci zmírnit útok.
 5. Nemůžete nechat dítě sám - panika jen zvýší křeč dýchacích cest.

Léčba

Uvolnit dýchání a zaplnit nedostatek kyslíku mohou být léky a další metody. Pro každého pacienta je k dispozici několik metod:

 1. Léky. Rozšiřte léky na průdušky, jako je efedrin, teofylin, eufillin.
 2. Lidové léky. Pro usnadnění dechu pomůže infuze 0,5 litru medu, 5 citronů a 5 hlav česneku. Vezměte to na plné uzdravení v noci.
 3. Fyzioterapie a masáže. Tyto postupy pomohou odstranit sputum, které rozšíří lumen dýchacích cest a sníží dušnost. Oteplování mastí pro bronchitidu zlepší krevní oběh v zánětu a zlepší boj proti infekci.
 4. Inhalace. Dokonce i nejběžnější inhalace fyziologickým roztokem nebo minerálními vodami pomohou zvlhčit dýchací cesty a oddělit vysušený hlen od průdušek. Inhalujte nebulizátorem.
 5. Nouzová pomoc. Inhalátory s bronchodilatačními rychle působícími léky (Ventolin, Berotek) zmírňují křeče v kritických situacích, například asfyxii nebo záchvat astmatu průdušek. Můžete si je však koupit na lékařský předpis, který musí předepsat lékař. Pacienti s atypickou bronchitidou nebo častým záchvatem obstrukce by měli mít vždy podobný lék doma.

Prevence

Zmírnit průběh bronchitidy a předcházet dušnosti může podléhat následujícím pravidlům:

 1. Chcete-li zahájit léčbu jakékoli virové infekce včas, bez čekání na výskyt kašle.
 2. Ideální podmínky pro zdraví a rychlé zotavení dýchacích cest - teplota 20 ° C a vlhkost 60%.
 3. Bohatý teplý nápoj nedovolí sputu vyschnout a přilepit se ke stěnám sliznice. Kašel na sputum je důležitý proces pro čištění dýchacích cest a jejich plné fungování.

Léčba bronchitidy u adolescentů by měla zahrnovat obohacené potraviny. To pomůže brzy zabránit opakování a poskytnout dýchacím cestám čas na zotavení. Při léčbě bronchitidy bez horečky je také důležité udržovat aktivní životní styl a chodit na čerstvém vzduchu.

Elena Malysheva v programu „Žij zdravě“

Dr. Elena Malysheva vám řekne o příznacích pneumonie.

Příčiny dyspnoe s bronchitidou

Absolutně všechny typy bronchitidy doprovází dušnost. Tento jev je pozorován při aktivní fyzické námaze a ve stavu úplného odpočinku. Dušnost v případě bronchitidy výrazně ovlivňuje kvalitu života člověka a může vést k narušení srdce a dalších důležitých orgánů. U malých dětí je tento stav pozorován častěji, což je spojeno se znakem struktury dýchacích orgánů. Pacienti by měli vědět, proč k tomuto stavu dochází a jak se ho zbavit.

Co je to dušnost

Pokud má pacient potíže s dýcháním v případě bronchitidy, pak mluví o dušnosti. Lékařský jazyk tento stav se nazývá dušnost. Tato patologie je považována za symptom nejen bronchitidy, ale i mnoha dalších patologií dýchacích orgánů. Při bronchitidě je výrazně omezeno dýchání, inhalace a výdech získávají různé hloubky. Kromě toho se celkový poměr inhalace a výdechu značně liší.

Dyspnea má tři formy, z nichž každá má své vlastní charakteristické rozdíly:

 • Výdechová forma - pacient má silně prodloužené výdechy a jsou tam stížnosti, že je obtížné vydechovat.
 • Inspirační forma - v tomto případě naopak obtíže způsobují inhalaci.
 • Smíšená forma - v tomto případě má pacient potíže s vdechováním a výdechem, jeho dýchání je velmi obtížné.

Dyspnea je rozdělena do typů v závislosti na tom, jaká forma dýchání je pozorována u pacienta právě teď. V chronické formě je respirační funkce vždy více narušena. V tomto případě se často vyskytuje smíšená forma dušnosti. Při akutní bronchitidě jsou pozorovány křeče a obstrukce. V akutní formě může být dýchání doprovázeno bolestí hrudní kosti.

Při zánětu průdušek dochází ke krátkému dechu v důsledku ostrého zúžení dýchacích cest.

Dyspnea Funkce

Bronchitida může nastat s různými symptomy, které závisí na formě patologie. Těžké formy onemocnění jsou charakterizovány nejtěžšími záchvaty udušení.

Akutní forma onemocnění

V tomto případě je dušnost extrémně vzácná. Pokud se objeví tento příznak, pak můžete podezření na vznik komplikací. Například pohrudnice nebo pneumonie. Kromě toho mohou záchvaty astmatu při akutní bronchitidě naznačovat, že nemoc přechází do chronického stadia.

U akutní bronchitidy se u malých dětí vždy objevuje dušnost. Kromě toho je od prvních dnů onemocnění pozorována dušnost.

U dětí je obtížné dýchat bronchitidu, protože respirační systém ještě nebyl zcela vytvořen.

Chronická fáze

U chronické formy onemocnění má většina pacientů pravidelně astmatické záchvaty. Dyspnea může být dočasná i trvalá. Hluboké dýchání způsobuje silnou bolest na hrudi. Pokud se záchvaty dyspnoe vyskytují často, pak je velmi těžké dýchat. Po těchto útocích je dýchací proces často narušen.

Bronchitida s obstrukcí

V obstrukční formě bronchitidy se bronchiální tkáň začíná držet spolu s viskózním hlenem, v důsledku čehož dochází k deformaci celého průduškového stromu. To vede k těžké dušnosti u pacientů. Kromě toho, stěny dýchacího traktu bobtnají, což vede k jejich zúžení. To vše je doprovázeno křečem a těžkým zánětem.

Exhalace pacienta se stáhnou a vytvoří se charakteristický tažný zvuk. Sipot v hrudi pacienta je slyšet i ve vzdálenosti několika metrů.

Dušnost v tomto případě často trápí pacienta ráno. Po vykašlení sputa se stav mírně zlepší. U malého dítěte může takový kašel vést ke zvracení.

Alergický kašel

Pokud je člověk náchylný k alergiím, pak mohou různé alergeny vyvolat bolestivý kašel a udušení. V tomto případě mohou být ataky tohoto kašle jiné povahy, ale často jsou doprovázeny dušností. Abyste zabránili vzniku nebezpečných útoků, měli byste vyloučit kontakt s alergeny.

Alergie nelze vyléčit. S pomocí různých léků lze odstranit pouze symptomy.

Bronchitida s astmatickým syndromem

Pokud je pacientovi diagnostikována taková patologie, musíte být připraveni na dušnost. Příčinou tohoto onemocnění je bronchiální spazmus. Lumen v bronchiální dutině se výrazně zužuje, což vede k astmatickým záchvatům. Pokud tato patologie není léčena. Pak se rychle rozvine na astma astma.

Dyspnea u dětí

U dětí se dušnost vyskytuje častěji než u dospělých a tento jev se projevuje rychleji. To je způsobeno velmi úzkým průchodem průdušek, takže sebemenší edém povede k selhání dýchání. Pokud je dítě diagnostikováno s obstrukční bronchitidou, je šance na rozvoj dechu značně zvýšena.

Pro usnadnění dýchání u dětí aplikujte inhalaci nebulizátorem. S takovými postupy pronikají léčivé částice přímo do zóny zánětu a mají terapeutický účinek.

Čím nižší je věk dítěte, tím je pro něj nebezpečnější dušnost. Tento stav rychle vede k nevratným změnám v tělních drobcích.

Když potřebujete nouzovou pomoc

Existuje několik nebezpečných příznaků, kdy pacient potřebuje neodkladnou lékařskou péči. V takových případech okamžitě zavolejte sanitku:

 • Pokud náhle začne dušnost a postupuje s každou minutou, pacient si stěžuje na těžké bolesti na hrudi.
 • Útoky dušnosti se pokaždé stávají silnějšími a delšími.
 • V případě dušnosti exspiračního charakteru, zejména pokud se člověk dusí.
 • Poruchy dýchání jsou často doprovázeny hmatatelnou bolestí na hrudi.

Pokud má pacient takové příznaky, léčba se provádí pouze v nemocnici. Chcete-li odstranit velmi rychle dušnost s obstrukční bronchitidou, musíte použít různé léky. Docela často se uchylují k hormonům a protizánětlivým lékům.

Dyspnea je nebezpečná, protože velmi rychle vede k nedostatku kyslíku v tkáních, což může narušit práci důležitých orgánů.

První pomoc

Jak se můžete zbavit dušnosti s bronchitidou? Činnost osoby, která poskytuje pomoc, musí být rychlá a jasná, jinak se může udusit. Sled činností by měl být následující:

 1. Zavolej záchrannou brigádu.
 2. Pokud je útok způsoben alergiemi, je třeba alergen odstranit co nejdříve a provést mokré čištění.
 3. Pacient je pohodlně usazen v posteli s polštáři pod zády.
 4. Pokud má člověk hrudník nebo oblečení na krku, je odstraněna.
 5. V místnosti se otevřou všechna okna. Během záchvatové dušnosti potřebuje pacient čerstvý vzduch více než kdy jindy.
 6. Příbuzní by měli sledovat dýchání pacienta. Je nutné věnovat pozornost době inhalace a výdechu. Přijíždějící doktor mluví o svých pozorováních.
 7. Pokud pacient již byl předepsán inhalátor, pak musíte rychle aplikovat takový lék.

Lékař ambulance by měl být informován o tom, co mohlo způsobit záchvat, stejně jako o délce dušnosti. Nezapomeňte nahlásit, jaká pomoc byla poskytnuta, a jaké léky pacient nedávno vzal.

Pokud se před příchodem lékařů protáhne dechová dušnost, léčte pacienta podle tohoto protokolu:

 • Kyslíková terapie se provádí.
 • Pokud je bronchospasmus, pak je pacient inhalován Fenoterolem. K provádění inhalace lze použít nebulizátor a postupy se provádějí několikrát, dokud se úleva neuvolní.
 • Pokud je útok velmi závažný, pak se uchýlejte k zavedení Prednisolonu.

Pokud má pacient silnou bolest na hrudi, je nutně hospitalizován. Pouze v nemocničním prostředí může lékař provést kompletní vyšetření a provést správnou diagnózu. Léčba se v tomto případě provádí pouze v nemocniční nemocnici.

V případě dušnosti je zakázáno samoléčba. Nesprávně zvolená terapie může vést k udušení.

Zbytkové účinky

Někdy všechny příznaky bronchitidy zmizí a dyspnoe po dlouhou dobu způsobuje osobě nepříjemné pocity. Dušnost po bronchitidě může být způsobena regeneračními procesy v průduškách. Doba rehabilitace po nemoci může být mírně zpožděna. Pro urychlení plné obnovy. Měli byste se řídit těmito jednoduchými doporučeními:

 • Pacient by měl provádět dechová cvičení a provádět jednoduchá tělesná cvičení. To je nezbytné pro normalizaci funkcí orgánů a systémů.
 • Všechny špatné návyky musí být opuštěny, alespoň po dobu nemoci.
 • Jídla by měla být vyvážená. Strava by měla obsahovat hodně zeleniny a ovoce.
 • Je nutné řádně organizovat pitný režim. Den by měl vypít alespoň 2,5 litru vody. Pro děti lze tento objem snížit na litr.
 • Doporučuje se absolvovat regenerační masáž a být jako fyzioterapeutický postup předepsaný lékařem.

K odstranění zbytkových účinků po bronchitidě je nutné normalizovat krevní oběh v dýchacích orgánech. Pacient musí navíc užívat léky, které ředí sputum a přispívají k jeho rychlému vysazení z průdušek. Po úplném vyšetření pacienta lékař předepíše léčbu a kontroluje proces zotavení pacienta. Pokud se v průběhu léčby některé léky ukázaly jako neúčinné, jsou nahrazeny jinými léky. V případě dyspnoe u dítěte je naléhavě předveden odborníkovi.

Dušnost s bronchitidou u dítěte

Domů »Bronchitida» Dyspnea pro dětskou bronchitidu

Dyspnea léčba bronchitidy

Dyspnea s bronchitidou je jedním ze symptomů zánětlivého procesu v plicích a průduškách, které začínají pociťovat nedostatek kyslíku. Dyspnoe se projevuje s malou námahou, během období exacerbace bronchitidy, s akutní, obstrukční formou. U chronické bronchitidy je dyspnoe konstantní, zvyšuje se, může postupovat.

Tento jev se často vyskytuje u dětí s bronchitidou. Děti začnou jednat, odmítají jíst. Dítě neustále trápené kašlem, ucpaným nosem, hlasem se chraptivým dechem dýchá obtížně.

Léčba dušnosti je zaměřena na odstranění kašle, uvolnění dýchání předepsáním inhalace, bylin, parních lázní. Při obstrukční bronchitidě je bronchiální tkáň vystavena modifikaci, která ovlivňuje imunitu. Jeho podpora v této fázi zánětu je prostě nezbytná.

Proč se vyvíjí bronchitida?

Bronchitida je infekční onemocnění způsobené pneumokoky, streptokoky, stafylokoky. Vyvíjí se v důsledku tvorby virové, atypické nebo bakteriální mikroflóry v plicích. Atypické patogeny bronchitidy jsou považovány za chlamydie, jejichž životní cyklus prochází buňkami hustě osídlenými bakteriemi. Někdy, ale méně často, bronchitida se vyskytuje v důsledku vývoje plísňové infekce v těle.

Často se vyskytují různé druhy patogenů, protože viry, které do nich vstupují, vytvářejí příznivé prostředí pro reprodukci bakterií. Imunitní systém není náchylný k různým infekčním onemocněním, snižuje jeho aktivitu, zánět začíná postupovat. Lidé starší 50 let, kuřáci, osoby požívající alkohol, pracující v nebezpečné produkci jsou nejvíce náchylní k rozvoji těchto infekcí: oslabená imunita s nimi prostě přestane řešit.

Jak můžete rozpoznat bronchitidu

Hlavními příznaky jsou kašel, suchý, mokrý výtok sputa, dušnost při zvedání závaží. Hlen s bronchitidou často opouští zelenou barvu, která hovoří o bakteriálním původu bronchitidy. Pro atypickou infekci viru je charakteristický suchý, dráždivý kašel v hrdle.

Při akutní bronchitidě se kašel projevuje záchvaty, často bolestí hlavy, vysokou horečkou, zimnicí, pocením. Pacient se rychle unavuje, snižuje se pracovní kapacita. Dýchání se stává tvrdým, rozptýleným, při sípání při poslechu, se středně těžkým průběhem nemoci dochází k dušnosti, bolesti při kašli v hrudní kosti. Akutní bronchitida trvá až 14 dní, pak, pokud je neléčená, stane se chronickou, symptomy mohou trvat poměrně dlouhou dobu.

Při chronické formě je výtok sputu skromný, ale dušnost po mírné fyzické námaze je konstantní. To přichází remise, pak v offseason s hypothermie příznaky znovu. Během období exacerbace, dušnosti, kašle, výtok sputa se zvyšuje teplota.

Jak se bronchitida objevuje u dětí a během těhotenství

Symptomy jsou podobné: kašel, dušnost, intoxikace těla. Pokud má dítě dušnost, musíte okamžitě navštívit lékaře, existuje podezření na bronchiální astma. Pokud se obstrukční bronchitida vyskytuje několikrát ročně, je vhodné, aby se alergikovi podařilo provést nezbytnou diagnostiku alergií.

Léčbu dětí s bronchitidou dobře inhalací, přípravků na vykašlávání a expanzí průdušek. Inhalace se provádí s přidáním antibakteriálních léčiv dioxidin, furatsilina 0,5%, furatsilina 0,02%. Tyto produkty jsou doporučeny pro děti, nemají žádné vedlejší účinky, rychle zmírňují křeče, usnadňují dýchání, eliminují dušnost.

Symptomy jsou stejné, ale léčba je odlišná, mnoho léků během těhotenství je kontraindikováno. Těhotné ženy by neměly užívat tetracyklin, levomycetinum, streptomycin, aminofylin. Můžete si vzít podle pokynů lékaře a v mírných dávkách vilprafenu, to je bezpečnější, docela antibakteriální. Je lepší pro těhotné ženy s bronchitidou vdechovat, nepoškodí plod.

Jak léčit bronchitidu

Nejprve se provede test sputa, určí se barva stěrky. Cytologie počítá buněčné elementy. Pokud se onemocnění stalo protrahovaným nebo chronickým, byla pro analýzu stanovena citlivost na některá antibiotika.

U obstrukční bronchitidy je zkoumána externí respirace spirografií. V případě dušnosti, dušnosti, jsou předepsány bronchodilatační léky (berodální, ventolin, salbutaml). Při chronické bronchitidě, bronchoskopii jsou možné průvodní nemoci v plicích.

Při recidivě bronchitidy je předepsáno rentgenové vyšetření, fluorografie, rentgen, CT.

Léčbu bronchitidy předepisuje pouze lékař. Protože pod bronchitidou jsou často maskovány jinými, závažnějšími onemocněními. Pro zlepšení imunity jsou předepsány léky proti infekcím, léky na bázi penicilinu, makrolidy, cefalosporiny, fluorochinolony a vitamíny. Pokud bronchitida nemá těžkou formu, pak jsou léky aplikovány ve formě tablet, možná léčba doma.

V těžké formě nemoci nemůže dělat bez injekcí, metody mohou být kombinovány podle pokynů lékaře. Pokud je bronchitida způsobena viry, jsou předepsány antivirotika (Kiprofen, Genferon, Viferon). Kurz recepce - 10 dní.

Rovněž je zapotřebí expektorantů (ACC, bromhexin, mucaltin, ambroxol, lasolvan, fluimucil, fludit). Doporučuje se pro všechny pacienty, zejména pro děti do 1 roku, eraspal. Uvolňuje zánět dobře a rychle, zvyšuje separaci sputa.

V případě dušnosti jsou nezbytná bronchodilatační léčiva (teotard, teopek, aminofylin). Prodává se ve formě tablet a inhalací, aerosolů: berotek, salbutamol, berodual.

Jak se vypořádat s dýchavičností s pneumonií doma? Při bronchitidě musíte pít více tekutin, alkalických ovocných nápojů, horkého mléka, Borjomi. Výživa by měla zahrnovat bílkoviny, vitamíny. Rozprašovače mohou usnadnit dýchání. Inhalace se konají 5-10 dnů s přidáním Ringerova roztoku, minerální vody. Po těchto procedurách se sputum odchází rychleji, snižuje zánět, dušnost.

V tomto období je důležité přizpůsobit svůj životní styl tak, aby infekční onemocnění nešlo dále do dýchacích cest. Pokud je to nutné, škodlivá produkce by se měla změnit na čistší místo.

Kuřáci by měli také přemýšlet o svém zdraví.

Léčba lidových prostředků

Jak se zbavit dechu v lidových cestách:

 1. Bylinné poplatky. Sbírejte sbírku jitrocelu, podběl, vápno, oregano, lékořice, tymián a vařte vývar. Nalijte směs 1 polévková lžíce L s vroucí vodou 0,5 litru, trvejte 2-3 hodiny, vezměte půl šálku 3-4 krát denně.
 2. Parní inhalace. Můžete dýchat nad horkými vařenými brambory, ale často byste neměli používat metodu: můžete spálit sliznici a zhoršit již tak závažný průběh onemocnění.
 3. Kozí mléko, koumiss. Je dobré pít 1 sklenici několikrát denně po dlouhou dobu.
 4. Cibule s medem (1x1) mletá, vezměte 1 polévkovou lžíci. 2-3 krát denně po dobu až 2 týdnů. Dobré použití, pokud nejsou problémy se žaludkem. Pro aktivaci imunitního systému můžete použít antioxidanty, které obsahují pouze přírodní složky.

Vypuknutí bronchitidy se lze vyhnout, pokud budete dodržovat pravidla osobní hygieny, provádět včasné očkování.

Neustále, zejména v offseason, musíte udržet, krmit svou imunitu. Vyhněte se podchlazení, zpevnění těla a dechových cvičení. Požehnej vám!

Bronchitida u dětí: akutní, obstrukční bronchitida, symptomy, léčba


Bronchitida u dětí se nejčastěji vyskytuje jako komplikace na pozadí akutních respiračních virových infekcí, chřipky nebo těžkého nachlazení, hypotermie. Srážejícími faktory pro rozvoj bronchitidy jsou sezónní náhlé změny teploty, zejména období dešťů s vysokou vlhkostí, takže k tomuto onemocnění dochází obvykle na podzim nebo na jaře.

Forma všech bronchitid u dětí se dělí na: akutní, prodloužené a rekurentní.

Z příčin závisí na původci zánětu a je rozdělen na:

 • Virová - chřipka, adenoviry, parainfluenza
 • Bakteriální - může být akutní a obstrukční (původcem je streptokoky, stafylokoky, moraxely, hemophilus bacillus, stejně jako mykoplazmy a chlamydie)
 • Alergické, obstrukční, astmatické - vyplývají z dráždivých chemických nebo fyzikálních faktorů, jako jsou domácí chemikálie, domácí prach (čtěte o příznacích alergie na prach), zvířecí lupy, pyl rostlin atd.

Bronchitida u dítěte do jednoho roku - symptomy a léčba.

Kojené děti, které nemají kontakt s nemocnými dětmi a dospělými, by neměly mít žádné respirační problémy. Pokud se však dítě narodilo předčasně, má vrozené vady dýchacích orgánů a další nemoci a v rodině navštěvují mateřské školy i děti v předškolním věku a často jsou nemocné - vývoj bronchitidy u dítěte mladšího jednoho roku je možný z následujících důvodů:

 • užší než dospělý, průdušky, suchší a zranitelnější sliznice dýchacích cest
 • vrozené vady
 • po virové nebo bakteriální infekci
 • individuální citlivost na chemické a fyzikální dráždivosti - alergická na cokoliv.

Nejzákladnější příznaky vzniku bronchitidy jsou těžký suchý kašel, paroxysmál, následovaný obtížným dýcháním, dýchavičností. Kašel se postupně zvlhčuje, ale hlen, sputum během bronchitidy u dítěte mladšího než jeden rok ztěžuje dýchání a normální fungování plic je narušeno, protože dýchací cesty jsou v dětství úzké. Bronchitida u dětí mladších než jeden rok nebo dokonce 3-4 let je nejčastěji z následujících typů:

 • Akutní bronchitida je jednoduchá
 • Obstrukční bronchitida
 • Bronchiolitida

O akutní a obstrukční bronchitidě budeme diskutovat podrobněji níže. Nyní považujte nejčastější u dětí do roku bronchiolitidy.

Bronchitida u dětí mladších než jeden rok - bronchiolitida

Tato bronchitida postihuje jak malé průdušky, tak průdušky, často se vyvíjí na pozadí akutních respiračních virových infekcí, virů chřipky, následovaných množením pneumokoků (a tak dále streptokoků). V případě inhalace ledového vzduchu nebo ostrých koncentrací různých plynů se může bronchiolitida vyvíjet jako nezávislé onemocnění. Riziko takové bronchitidy je výrazný broncho-obstrukční syndrom s rozvojem někdy i akutního respiračního selhání:

 • Vyznačuje se suchým kašlem s ataky, těžkou dyspnoe smíšené nebo exspirační formy se syndromy inflace nosních křídel, za účasti pomocných svalů, kontrakcí mezichrstních prostor hrudníku, bledé kůže, cyanózy.
 • Dítě má sucho v ústech, žádné slzy, když pláče.
 • Dítě jí a pije méně, než je obvyklé, a jeho močení je vzácnější.
 • Zvýšená tělesná teplota, ale na rozdíl od pneumonie, je méně výrazná (viz, zda potřebujete teplotu chrlit).
 • Dyspnea až 60-80 dechů za minutu, s drtivým dechem, mělké.
 • Na obou stranách je slyšet difuzní vlhký kroužek a crepitus rales.
 • Symptomy intoxikace s bronchiolitidou u dětí nejsou výrazné.
 • Na rentgenu je určena ostrá průhlednost plicní tkáně, různorodost vzoru, horizontální poloha žeber, nepřítomnost infiltrativních změn v plicích.
 • Pokud zpočátku byla jednoduchá bronchitida, pak přidání bronchiolitidy po chvíli se projeví prudkým zhoršením celkového stavu dítěte, kašel se stává bolestivějším a intenzivnějším, se špatným sputem.
 • Děti jsou obvykle velmi neklidné, rozmarné, vzrušené.
 • Krevní test může být mírně modifikován, je možná malá leukocytóza a zvýšená ESR.
 • Obvykle je bronchiolitida u dětí do jednoho roku dlouhá až 1-1,5 měsíce.
 • Příčiny akutní bronchiolitidy u dětí se podobají příčinám obstrukční bronchitidy u dětí starších 2–4 let. Lokální imunitní systém dýchacích cest u dětí mladších 2 let je slabý, ochrana před viry je nedostatečná, takže snadno pronikají hluboko do průdušek a malých průdušek.

Léčba bronchiolitidy u dětí

Doma, lék bronchiolitis nemůže. Při výskytu bronchiolitidy u kojence je obvykle indikována hospitalizace, takže dítě je pod lékařským dohledem. V nemocnici, pediatrové, pulmonologové zavedou přesnou diagnózu a předepíše vhodnou léčbu. Co by maminka měla udělat, než dorazí sanitka?

Můžete jen zmírnit příznaky nachlazení - vytvořit optimálně pohodlný vzduch v místnosti, zapnout zvlhčovač vzduchu, čističku vzduchu.

Není-li u dítěte vysoká teplota, je možné uvolnit dýchání pomocí zahřátí krémů a mastí, roztáhnout nohy a lýtka s nimi. Pouze s tím musíte být opatrní, pokud dítě dříve nemělo žádné alergické projevy, pak dobře pomáhá, pokud je dítě alergické, vyhřívání mastí by mělo být vyloučeno.

Chcete-li kašel měkčí, můžete udělat parní inhalaci, přes vařící nádobu se slabým fyziologickým roztokem, držet dítě v náručí. Nebo ho posaďte u stolu a přikryjte ho ručníkem přes šálek s horkým léčivým roztokem.

Snažte se dostat dítě pít více, aby se zabránilo dehydrataci, pokud dítě odmítne prsa nebo směs, dát dítě jen čistou vodu.

V nemocnici, k odstranění příznaků respiračního selhání, je dítě vdechováno bronchodilatátory a dýchá kyslík. Také, podle uvážení lékaře, antibiotikum je vybráno - Sumamed, Makropen, Augumentin, Amoxiclav. Je možné použít různé léky s interferonem. Nezapomeňte předepsat antihistaminika, abyste zmírnili otoky v místě zánětu a možné alergické reakce na léčbu. Pokud jsou pozorovány symptomy dehydratace, pak se provede nezbytná rehydratační terapie.

Akutní bronchitida u dětí - příznaky

Bronchitida u dětí je nejčastějším typem onemocnění dýchacích cest. Akutní bronchitida je považována za akutní zánět bronchiální sliznice bez příznaků zánětu plicní tkáně. Jednoduchá bronchitida u dětí ve 20% nezávislého bakteriálního onemocnění, 80% - buď v programu virů (virus Coxsackie, adenovirus, chřipka, parainfluenza) nebo jako bakteriální komplikace po těchto virových infekcích.

Klinické příznaky bronchitidy u dětí jsou následující:

Za prvé, dítě má celkovou slabost, malátnost, bolest hlavy, nedostatek chuti k jídlu, pak dochází k suchému kašli nebo kašli se sputem, jehož intenzita se rychle zvyšuje, zatímco naslouchání, jsou stanoveny suché difuzní nebo různorodé mokré ralesky. Někdy může být u dítěte štěkající kašel, jehož léčba je mírně odlišná.

V prvních 2 dnech se teplota zvýší na 38 ° C, ale s lehkou formou může být teplota 37-37,2 ° C.

Po 6–7 dnech se suchý kašel změní na mokrý, výtok sputu usnadní stav dítěte a je dobrým znamením, že se tělo vyrovná s infekcí a virem.

Trvání akutní bronchitidy u dětí je v průměru 7-21 dnů, ale povaha onemocnění, závažnost zánětlivého procesu závisí na věku dítěte, síle jeho imunitního systému, přítomnosti průvodních chronických a systémových onemocnění. Při nedostatečné nebo předčasné léčbě může akutní bronchitida vést k přidání bronchiolitidy, pneumonie.

Někdy po chřipce se stav dítěte na chvíli zlepší a pak se prudce zhorší, zvýší se teplota, zvýší se kašel - to je způsobeno oslabením imunitního systému v boji proti viru a přistoupením k bakteriální infekci, kdy je indikováno antibiotikum.

S mykoplazmatickou nebo adenovirovou akutní bronchitidou u dětí mohou být příznaky intoxikace, jako je vysoká horečka, bolesti hlavy, zimnice, nedostatek chuti k jídlu, přibližně týden. Obvykle je akutní bronchitida bilaterální, nicméně u mykoplazmatické bronchitidy je nejčastěji jednostranná, někdy kombinovaná se zánětem spojivek.

Akutní bronchitida u dětí - léčba

Nejčastěji by doba trvání akutní bronchitidy u dětí, jejichž léčba je správná a prováděna včas, neměla být delší než 14 dní, ale u kojenců může kašel trvat až měsíc, stejně jako u starších dětí s atypickou mykoplazmatickou bronchitidou. Pokud se náhle projeví bronchitida dítěte, je třeba vyloučit řadu onemocnění:

 • aspirace potravin
 • pneumonie
 • cystická fibróza
 • cizí těleso v průduškách
 • infekce tuberkulózy

Dětský lékař předepisuje celou škálu léčby. Kromě provádění všech doporučení lékaře by mělo být dítěti poskytnuta speciální péče a kvalitní péče. Je žádoucí vytvořit v místnosti optimální vlhkost a čistotu, proto je vhodné použít zvlhčovač a čističku vzduchu, často větrat místnost a provádět každodenní mokré čištění v místnosti, kde se dítě nachází. Také:

Zajistěte dostatečný příjem tekutin ve formě tepla. Ke změkčení kašel pomáhá teplé mléko s máslem nebo minerální vodou Borjomi, můžete nahradit medem.

Při horečce by měla být teplota vyšší než 38 ° C antipyretika - paracetamol v sirupu.

Antibiotika pro bronchitidu u dětí, pokud je doporučena lékařem, by měla být podávána přesně do hodiny. Pokud by měla být antibiotika užívána 3x denně, neznamená to, že byste měli pít na snídani, oběd a večeři, což znamená, že by měli být užíváni 24/3 = 8, každých 8 hodin, pokud 1 krát denně., pak jej dejte jen ve stejnou dobu, například v 9 hodin ráno. 11 - jak brát antibiotika.

Pokud dítě kašle suché, může mu být poskytnuta antitusická léčiva, jak je předepsáno lékařem, a když se stane vlhkým, může se přepnout na vykašlávání léků. Když lze kombinovat suché kašel (Sinekod). Je-li kašel vlhký, jsou zobrazeny expektoranty - Mukaltin, Bromhexin, Gadelix, Alteyn sirup, Infuze bylinky termopsy nebo její suchý extrakt, Bronhikum, Evkabal, Prospan, hrudní nálože.

Inhalace s bronchitidou u dětí, jejichž příznaky jsou velmi výrazné, dobře pomáhají inhalaci běžnou jedlou sodu, která se nazývá nad horkou pánev, inhalace hydrogenuhličitanu sodného pomocí nebulizéru, inhalátoru.

Pro malé děti a kojence, kteří sami nevědí, jak se kašlat, doporučují lékaři častěji otáčet dítě z jedné strany na druhou. Současně se sputum pohybuje dolů, dráždí stěny průdušek, což vede k reflexnímu kašli.

U starších dětí, bank, hořčičných omítek, koupelí s teplou nohou, stále pomáhají, a pokud má dítě silnou imunitu, tyto postupy pomohou vyhnout se užívání antibiotik. Nohy dítěte se mohou vznášet již po 1 roce a otírat je teplými látkami, jako jsou terpentýnové masti, Barsukor, Pulmax Baby atd., Ale pouze v případě, že není vysoká teplota, měli byste po otírání a zabalení dítěte zahřát nohy. V případě alergické bronchitidy u dítěte však nelze použít ani hořčičnou omítku ani zahřívající masti, protože složení mastí a hořčice může zhoršit stav dítěte.

S bronchitidou u dětí pomáhají léčit obklady teplého oleje. Slunečnicový olej zahřejte na 40 ° C a několikrát navlhčete gázou. Tento obklad by měl být aplikován pouze na pravou a zadní stranu dítěte, nahoře položte plastový sáček a vrstvu vaty, několikrát obvazte dítě. Nasaďte si teplé oblečení, je nutné provést takový postup na noc, pokud dítě nemá teplotu.

Stará lidová metoda - ředkev šťáva s medem, zelné šťávy, tuřín šťáva - některý z těchto šťáv by měla být podávána 1 lžička 4 krát denně. Můžete také dát brusinky šťávy, míchání s medem v poměru 3/1, lžíce 3 krát denně.

V prvním týdnu dobře pomáhá masáž hrudníku, starší děti by se dobře zúčastnily dechových cvičení.

Fyzioterapie bronchitidy

U dětí jsou tyto procedury předepisovány a prováděny pouze na základě vlastního uvážení lékaře, jedná se o fyzioterapeutické metody, které přispívají k nejrychlejšímu zotavení, protože mají protizánětlivý účinek, ale nemohou být prováděny častěji 2krát ročně:

 • Ultrafialové záření hrudníku
 • Bláto, parafínové aplikace na hrudi a mezi lopatkami
 • Indukce ve stejných oblastech
 • Kalcium-elektroforéza
 • Solux na hrudi
 • Aeronizace dýchacích cest ionizačními roztoky heřmánku, antibiotik.
Prevence akutní bronchitidy u dětí:

Dlouhodobá bolest hlavy u dítěte by neměla být povolena, včasná léčba nachlazení a infekčních onemocnění bude nejlepším preventivním opatřením proti pronikání infekce do dolních dýchacích cest.

Chůze na čerstvém vzduchu v parku, hraní v zemi, fyzické cvičení v přírodě, kalení, denní příjem přírodních vitamínů v ovoci a zelenině, a ne v tabletkách - cesta ke zdraví vašeho dítěte.

Obstrukční bronchitida u dětí - symptomy

U malých dětí, obvykle do 3-4 let, může být akutní bronchitida doprovázena obstrukčním syndromem - to je akutní obstrukční bronchitida. U dětí začínají příznaky takové bronchitidy nejčastěji po virových infekcích nebo alergických projevech stimulu.

Hlavní příznaky obstrukční bronchitidy:

 • Chraplavý dech z dálky s píšťalkou
 • Kašel zapadá, zvrací, vysilující
 • Během vdechování dochází k retrakci mezikrstních prostor a otoku hrudníku během dýchání

U obstrukční alergické bronchitidy nemají děti teplotu, začínají v důsledku alergické reakce na nejsilnější dráždivou látku u dítěte a rodiče mohou často vzpomenout, že v poslední době získali něco pro dítě - polštářek dolů nebo deku z velbloudů nebo ovčí vlny a dýchání barvy doma od oprav nebo návštěv hostů, kde jsou kočky.

Při obstrukční bronchitidě u dětí se symptomy mohou začít ve 3. až 4. den chřipky nebo ARVI a mohou být také způsobeny jinými bakteriemi, což má za následek vznik exspirační dušnosti - zvýšení dýchací frekvence až 60 minut za minutu a obtíže při inhalaci.

Dítě začíná sipot, hlučné dýchání, zejména protáhlý, sípavý výdech, který slyší lidé vedle dítěte. Hruď je jako oteklá, to znamená, že žebra jsou horizontálně umístěna. Kašel suchý, obsedantní, záchvaty, se náhle vyskytuje, nepřináší úlevu a je horší v noci.

Pokud se tato choroba nevyvine po ARVI, pak se teplota v prvních dnech nezvýší.
Bolesti hlavy, slabost a nevolnost jsou velmi vzácné.

Při poslechu je pozorován suchý sipot v plicích.

U rentgenových paprsků se zjistila zvýšená transparentnost, zvýšený plicní obrazec v nepřítomnosti infiltračních změn v plicích.

Krevní test jako u virové infekce - lymfocytóza, leukopenie. akcelerovaná ESR, jestliže alergická bronchitida u dítěte, pak eosinofilie.

Téměř vždy je obstrukční bronchitida spojena s virovou nebo mykoplazmatickou infekcí, relapsy obstrukční bronchitidy u dětí se nejčastěji spontánně zastaví o 4 roky.
Pokud jsou postiženy bronchioly a malé průdušky, pak je to již akutní bronchiolitida.

Obstrukční bronchitida u dětí se liší od astmatických záchvatů tím, že se obstrukce vyvíjí pomalu a u astmatu se dítě začne prudce dusit. I když první záchvaty bronchiálního astmatu u dětí začínají také během SARS. Pokud se obstrukce vyskytne několikrát za rok, je to signál, že dítě je v budoucnu vystaveno riziku vzniku bronchiálního astmatu.

Obstrukční bronchitida u dítěte může být způsobena pasivním kouřením, může být rozpoznána silným kašlem s píšťalkou v dopoledních hodinách a stav dítěte je docela uspokojivý. Při kontaktu s alergenem dochází k obstrukci alergie a v poslední době se stává velmi častým projevem u dětí náchylných k alergiím, tato bronchitida je recidivující a ohrožená rozvojem astmatu.

Alergická a obstrukční bronchitida u dětí - léčba

Hospitalizace

Při obstrukční bronchitidě u dětí do jednoho roku nebo dvou let by měla být léčba prováděna v nemocnici pod dohledem pediatra, v ostatních případech podle uvážení lékaře a rodičů. Léčba se nejlépe provádí v nemocnici, pokud:

 • Kromě obstrukce u dítěte, příznaky intoxikace - ztráta chuti k jídlu, vysoká horečka, nevolnost a celková slabost.
 • Závažné známky selhání dýchání. Jedná se o dušnost, kdy se respirační frekvence zvýší o 10% věkové normy, je lepší počítat v noci, než během hry nebo pláče. U dětí do 6 měsíců by rychlost dýchání neměla být vyšší než 60 za minutu, 6-12 měsíců - 50 dechů, 1-5 let, 40 dechů. Acrocyanóza je známkou respiračního selhání, projevujícího se cyanózou nasolabiálního trojúhelníku, nehtů, to znamená, že tělo trpí nedostatkem kyslíku.
 • Není občasné, obstrukční bronchitida u dětí masky pneumonie, takže pokud lékař podezření na pneumonii z hospitalizace nelze popřít.

Bronchodilatátory

Bronchiolitika expandují průdušky, takže mají za cíl zmírnit obstrukci. Dnes jsou na trhu farmaceutického průmyslu prezentovány v různých formách:

 • Ve formě sirupů (Salmeterol, Clenbuterol, Ascoril), které je vhodné pro malé děti, je jejich nevýhodou rozvoj třesu a srdečního tepu.
 • Ve formě roztoků pro inhalaci (viz. Berodual pro inhalaci) - to je nejvhodnější způsob pro malé děti, ředění léčivého roztoku fyzikálním roztokem, inhalace 2-3 krát denně, po zlepšení je možné použít pouze na noc. Frekvence a dávkování, stejně jako průběh léčby, určuje pouze pediatr.
 • Inhalátory - aerosoly lze použít pouze pro starší děti (Berodual, Salbutamol).
 • Takové tabletové formy bronchodilatátorů, jako je teofylin (Teopek, Eufillin), nejsou indikovány pro léčbu dětí s obstrukční bronchitidou, mají výraznější vedlejší účinky, toxičtější než lokální inhalační formy.

Antispasmodika

Lze použít ke snížení spazmu průdušek. Je to papaverin nebo Drotaverinum, No-shpa. Jejich příjem může být prováděn pomocí inhalátoru, orálně ve formě tablet nebo intravenózně v nemocnici.

Kapky kašle

Pro lepší zmírnění sputu se používají různé mucoregulační léky, které pomáhají ředit sputum a urychlit jeho vylučování:

 • Jedná se o léky s účinnou látkou Ambroxol (Lasolvan, Ambrobene). Tyto prostředky nemohou být čerpány déle než 10 dnů, je nejvhodnější je použít ve formě inhalace, stejně jako léky karbocisteine ​​(Fluditek, Bronhobos, Mukosol).
 • Poté, co se kašel zvlhne, jsou záchvaty méně intenzivní, sputum je zkapalněné, ale nepohybuje se dobře, Ambroxol by měl být změněn na vykašlávací kašel u dětí, který by neměl být podáván déle než 5-10 dní, mezi něž patří Gedeliks, Bronhikum, Prospan, Bronchosan, Gerbion (viz suchý a mokrý bylinný kašel), Tussin, Bronchipret, ošetřovatelské poplatky 1,2,3,4.
 • Léky obsahující kodein se nedoporučují pro děti, pokud má dítě epileptický obsedantní kašel, jak předepsal lékař, Cinekod, Stoptusin Phyto, Libexin (s opatrností v dětství), Bronhikum, Bronholitin.
 • Erespal - přispívá k odstranění obstrukce a snižuje produkci sputa, stejně jako má protizánětlivou aktivitu, používá se od prvních dnů onemocnění, snižuje riziko komplikací, je kontraindikován u dětí do 2 let.

Drenážní masáž

Pro usnadnění výtoku sputa mohou rodiče sami masírovat oblast krku, hrudník a záda svého dítěte. Zvláště silná masáž by měla být provedena pro zádové svaly podél páteře. Užitečné pro obstrukční bronchitidu u dětí je posturální masáž - to znamená, že poraníte hřbet dítěte v dopoledních hodinách, měli byste zavěsit dítě vzhůru nohama z postele (dát polštář pod bříško) a poklepat na dlaně na lodi po dobu 10-15 minut. U starších dětí, při masáži, požádejte dítě, aby se zhluboka nadechlo a při výdechu provádějte poklepání. Užitečná a doplňující cvičení, jako je foukání balónků, foukání svíček.

Antihistaminika

Alergie nebo virus

Pokud je obstrukce způsobena alergií nebo virem, antibiotika nemohou být použita a dokonce nebezpečná (viz antibiotika pro nachlazení a nachlazení). Jmenování antibiotik je možné pouze při prokázaném infekčním původu bronchitidy u dětí.

Když jsou ukázána antibiotika

Léčba bronchiální obstrukcí antibiotiky není indikována, pouze pokud má dítě vysokou teplotu po dobu delší než 4 dny, nebo je-li druhý teplotní skok na 39 ° C 4-5 dnů po nástupu onemocnění, doprovázený těžkou intoxikací, těžkým kašlem a pokud je dítě dostatečně léčeno. se stává apatickým, letargickým, odmítá jíst, má slabost, nevolnost, bolesti hlavy a dokonce zvracení. V takových případech je použití antibiotik oprávněné. Předepisuje je pouze pediatr na základě klinického obrazu, přítomnosti hnisavého sputa (indikujícího bakteriální bronchitidu), zánětlivých změn v krevním testu a také dalších známek bakteriální bronchitidy nebo pneumonie (sípání, radiologické příznaky).

Antivirová léčiva

Většina lékařů doporučuje užívat antivirotika pro SARS a chřipku, Genferon, Viferon pro svíčky, stejně jako kapky sirupů Gripferon, Interferon, Orvirem (rimantadin) a po třech letech věku tablety, jako je Kagocel a Arbidol, Tsitovir 3. Je však třeba připomenout, že pokud je v rodinné anamnéze autoimunitní onemocnění (s blízkými příbuznými) (Sjogrenův syndrom, revmatoidní artritida, systémový lupus erythematosus, difuzní toxická struma, vitiligo, roztroušená skleróza, ne. chronická anémie, diabetes mellitus závislý na inzulínu, myasthenia gravis, uveitida, Addisonova choroba, primární biliární cirhóza, autoimunitní hepatitida, sklerodermie) nemohou užívat imunostimulancia (Kagocel, Tsitovir, Amiksin), dítě dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte dítěte. Viz podrobnosti o antivirotikách pro ARVI).

Hormonální terapie

Co dělat

Při obstrukční bronchitidě u dětí - ošetření třením a rozšířením těla dítěte s různými oteplovacími masti (mast Mom, mast s léčivými rostlinami, éterickými oleji), je použití hořčičné omítky nepřijatelné, protože způsobují ještě větší alergickou reakci a bronchospasmus, zejména u dětí mladších 3 let. Také je naprosto nemožné provádět inhalaci s bronchitidou s různými léčivými bylinkami a éterickými oleji. Možné je pouze použití takových lidových prostředků - tepelné obklady s bramborami, sůl, pohanka.

Fyzioterapie

Hypoalergenní dieta a těžké pití

Jakékoliv přírodní nápoje - minerální voda s mlékem, čaj, dogrose vývar, by měly být opilé tak často, jak je to možné. Strava by měla být hypoalergenní, ale zároveň maximálně vitaminizovaná, plná bílkovin a tuků. Vyloučit z dětské stravy cokoli, co může způsobit alergickou reakci:

 • citrusové, červené a oranžové plody
 • zakoupené koření, sladkosti, sýrové mlékárny, jogurty, sody, klobásy a klobásy - vše, co obsahuje barviva, příchutě, konzervační látky a látky zvýrazňující chuť
 • med a jiné včelí produkty
 • ryby pěstované na rybích farmách, kuřata brojlerů, protože jsou plněna hormony a antibiotiky, která způsobuje alergie.

Při péči o dítě je třeba denně větrat, zvlhčovat místnost, kde je dítě. Hot v bytě by nemělo být, je lepší, že tam byl chladný, čerstvý, čistý vzduch. Po uzdravení by mělo být dítě umístěno na lékařský účet u alergika.

Dětská dyspnoe

Rodiče si často stěžují na výskyt dušnosti u dětí. Dyspnea označuje rychlé, namáhavé dýchání, pozorované v klidu.

Dušnost: příčiny u dítěte

Zvýšené dýchání je spojeno nejen se zvýšenou fyzickou aktivitou, ale také s onemocněním plic, nervových a srdečních systémů, alergiemi, respiračními viry, poruchou výměny plynů, astmatem. Jak můžete vidět, dušnost může být příznakem vážné nemoci. Proto je důležité vědět, zda vaše dítě trpí dušností.

Jak zjistit dech u dítěte?

Udělej to docela snadné. Detekce rychlého dýchání je možná spočítáním počtu dechů odebraných dítětem v klidu, například během spánku. Za tímto účelem položte ruku na hrudky a spočítejte počet dechů za 1 minutu (použijte stopky nebo hodinky). Vezměte prosím na vědomí, že se doporučuje dotýkat se dítěte teplou rukou, jinak bude narušeno a ztrácí se dýchání. Existují normy počtu dýchacích pohybů pro každý věk:

 • od narození do 6 měsíců - 60 dechů za minutu;
 • od 6 měsíců do 1 roku - 50 dechů za minutu;
 • od 1 roku do 5 let - 40 dechů za minutu;
 • od 5 do 10 let - 25 dechů za minutu;
 • od 10 do 14 let - 20 dechů za minutu.

Pokud počet respiračních pohybů u dítěte překročí normu - to je dušnost. Rychlé dýchání může být doprovázeno dalšími příznaky. Například dětský kašel a dušnost indikují ARVI nebo bronchitidu. V kombinaci s modrými končetinami a nasolabiálním trojúhelníkem může dušnost u kojence znamenat srdeční onemocnění.

Dyspnea u dítěte: léčba

Dyspnoe u kojenců a předškolních dětí se nejčastěji vyskytuje v důsledku nezralosti dýchacího ústrojí, které je zatíženo respiračními chorobami a astmatem. Pro úspěšnou léčbu dušnosti je důležité správně diagnostikovat příčinu jejího výskytu. Když se zbavíme nemoci, která způsobila potíže s dýcháním dítěte, projde také dech. Je však důležité zlepšit stav pacienta. Například bronchodilatační léky (bronholitin) se mohou vyrovnat s krátkým dechem v případě bronchitidy u dítěte. Je-li pro sputum obtížné propustit, jsou předepsány mukolytiky. Obtížnost při dýchání způsobená astmatem je eliminována aminofylinem, bronchodilatátory (albuterol) a inhalací solutanu.

V případě nadměrné dušnosti by dítě mělo zavolat sanitku. Chcete-li zlepšit stav před vzhled zdravotnického pracovníka, musíte uklidnit dítě, volný hrudník a žaludek, otevřete okno v místnosti.