Tonzilektomie (odstranění mandlí): indikace, metody, chování, výsledek a rehabilitace

Tonzilektomie je považována za jednu z nejstarších operací ovládaných lidstvem. Tonzilektomie byla poprvé popsána Celsem na počátku současné éry. Od starověku, metoda byla zlepšená, nové metody léčby se objevily, nicméně, klasická tonzilektomie pokračuje být jeden z nejvíce obyčejných operací dnes.

Mandle jsou shluky lymfoidní tkáně umístěné za předními palatinovými oblouky. V nich zrají lymfocyty, které jsou nezbytné pro včasnou reakci na jakoukoliv infekci, která vstupuje do vdechovaného vzduchu a potravin.

Chronická angína pálení mandlí je poměrně častým problémem pro mnoho lidí, když se v amygdale vyskytuje recidivující zánětlivý proces, hnisavé přetížení a proto se tvoří jizvy. Patologie je doprovázena těžkou horečkou, intoxikací a bolestmi v krku a během interkurentního období pacienti trpí nepříjemným pocitem nepříjemného zápachu z úst.

Časté bolesti v krku nejenže přinášejí mnoho negativních subjektivních pocitů, ale jsou také plné poškození jiných orgánů - srdce, klouby, ledviny, proto včasné odstranění infekčního zánětlivého zaměření je často jediným způsobem, jak poskytnout skutečně účinnou pomoc.

Indikace a kontraindikace pro tonzilektomii

Tonzilektomie je závažný a traumatický zákrok, který není nabízen každému pacientovi s chronickou angínou. Existují určité náznaky:

 • Nedostatek účinku lékové terapie;
 • Recidivující bolest v krku (7 nebo více exacerbací ročně);
 • Paratonzillary abscesy;
 • Dekompenzovaná chronická angína;
 • Komplikace jiných vnitřních orgánů infekčního zánětlivého charakteru (revmatické onemocnění, polyartritida, ledviny, kůže, srdce atd.);
 • Takové velikosti mandlí, když interferují s polykáním, dýcháním, vyvolávají noční paroxyzmy zástavy dýchání (apnoe).

S hnisavými komplikacemi se operace provádí v akutním období, nelze s ní váhat, ve všech ostatních případech se provádí podle plánu, po odeznění akutního zánětu.

U dětí se nejčastější příčinou tonzilektomie stává dekompenzovaná tonzilitida, kdy není možné dosáhnout trvalého účinku konzervativní léčby nebo jakékoliv formy patologie, která způsobuje respirační selhání během spánku. Operace je navíc indikována pro častá bronchopulmonální zánětlivá onemocnění, intoxikaci u chronické angíny angíny, mimotělní projevy streptokokové infekce (revmatismus, glomerulonefritida, vaskulitida, septické komplikace, sinusitida, otitis, flegmon a abscesy peritonsilární oblasti).

Odstraňování mandlí u dětí je častěji uváděno ve věku 10–12 let, ale minimální věk, kdy je operace v zásadě možná, je dva roky, a je snazší je utratit, protože takové jizvy, které jsou tvořeny dospělým věkem, stále nejsou. Anestezie je obvykle lokální.

Plánování tonzilektomie se vyskytuje u terapeuta nebo pediatra, přičemž se bere v úvahu kontraindikace, které mohou být absolutní a relativní. Absolutní překážky berou v úvahu:

 1. Hematopoetická onemocnění (leukémie, hemoragická vaskulitida, anémie, trombocytopenie);
 2. Vady hltanových cév (aneuryzma, submukózní pulsace), při kterých může mít poranění za následek těžké krvácení;
 3. Duševní onemocnění, kdy chování pacienta činí operaci nebezpečnou pro sebe a pro personál;
 4. Aktivní tuberkulóza;
 5. Dekompenzovaná patologie vnitřních orgánů (srdeční plicní, jaterní, renální selhání);
 6. Dekompenzovaný diabetes.

Mezi dočasné překážky, které mohou být odstraněny před operací, patří:

 • Obecná infekční patologie, počáteční symptomy dětských infekcí;
 • Akutní zánětlivé změny nebo recidivy chronického zánětu ve vnitřních a ORL orgánech až do jejich odstranění;
 • Menstruace;
 • Caries;
 • Pyoderma, dermatitida;
 • Sezóna epidemie ARVI.

Příprava pro léčbu a úlevu od bolesti

Při přípravě na tonzilektomii jsou přiřazeny standardní testy:

 1. Obecné a biochemické krevní testy;
 2. Stanovení krevní skupiny, Rh faktor;
 3. Výzkum koagulačního systému;
 4. Analýza moči;
 5. Fluorografie;
 6. Výzkum HIV, syfilis, hepatitida.

Obecně se má za to, že tonzilektomie se provádí pouze v celkové anestezii, proto se mnoho pacientů, zejména starších lidí, as průvodním pozadím obává tohoto postupu. Ve většině případů však u dospělých a dospívajících vyžaduje operace pouze lokální anestézii. Obecnou anestezii lze aplikovat v pediatrické praxi as těžkou emocionální nestabilitou pacienta, strachem z intervence.

Pro lokální anestézii se používají běžná anestetika, s nimiž se téměř každý dospělý setkal alespoň jednou v životě - novokain, lidokain, trimecain. Tyto léky mohou vyvolat alergickou reakci, kterou si ošetřující lékař vždy pamatuje.

Je třeba se vyhnout aplikaci anestézie, protože snižuje citlivost sliznice hrtanu a hltanu. Rovněž se nedoporučuje přidávat adrenalin do anestetika, protože „zakrývá“ krvácení, a po skončení jeho působení se může vyvinout těžké krvácení.

Anestetická infiltrace tkání se provádí injekční stříkačkou s dlouhou jehlou, která je upevněna nití k prstu operátora, aby se zabránilo náhodnému prokluzu do krku. Plocha oblouků a amygdala jsou anestetizovány. Přiměřená anestezie činí operaci téměř bezbolestnou a chirurg dává čas na manipulaci bez zbytečného spěchu.

Chirurgická excize mandlí

Moderní operace nabízí mnoho způsobů, jak tonzilektomii:

 • Excize s nůžkami a drátěnou smyčkou;
 • Srážení elektrickým proudem;
 • Léčba ultrazvukem;
 • Odstraňování rádiových kmitočtů;
 • Metoda tepelného svařování;
 • Laser na bázi oxidu uhličitého;
 • Microdebrider;
 • Bipolární ablace (coblation).

Skalpel tonzilektomie

Vylučování lymfoidní tkáně skalpelem, nůžkami a drátěnou smyčkou je nejstarší, ale nejběžnější metodou chirurgické léčby tonzilitidy dnes. Nevyžaduje drahé zařízení, ale má také nevýhody - velkou bolest a úplné odstranění lymfoidní tkáně snižuje lokální obranné reakce, a proto je pravděpodobnost zánětu hrtanu, hltanu, bronchitidy vyšší.

Operace k odstranění mandlí je opatrné vyříznutí lymfatického orgánu z okolní tkáně. Po nástupu anestézie chirurg drží amygdalu ve svorce, pohybuje ji na stranu hltanu a skalpelem vytváří podélnou disekci sliznice, zatímco palatinový oblouk je vpředu, mandle je za sebou. Během abdukce je záhyb sliznice napnut dovnitř, což usnadňuje disekci tkáně do požadované hloubky. Řez je proveden od horního okraje amygdaly ke kořeni jazyka, zatímco je nutné zajistit, aby skalpel nezranil luk s neopatrným pohybem. Stejný řez je proveden za mandlí.

Po disekci mukózních záhybů pokračujte separací lymfoidní tkáně z okolního prostředí raspatorem, který je přiveden do incize za předním obloukem, a pak je orgán oddělen od fronty opatrnými pohyby rovnoběžnými s obloukem.

V době oddělení mandlí by měl být chirurg mimořádně opatrný, protože příliš hrubé manipulace mohou způsobit roztržení luku. Je-li detekována jizevnatá změna přídě, seřízne se nůžkami, přitlačí se na povrch mandle a suší se prostor operace gázovou podložkou.

Další krok po oddělení obou stran amygdaly je výběr jeho horního okraje od kapsle se zahnutým raspator a abduction dolů s lžící. Pokud existuje další segment lymfoidní tkáně, je dezintegrátor umístěn vysoko podél povrchu hltanu mezi rameny a poté je specifikovaný segment odstraněn.

Když jsou vyříznuty všechny části sliznice, amygdala je oddělena od okolních tkání, je držena na místě svorkami a tažena dovnitř a dolů, s lžící, opatrně a pomalu. Pokud se krvácení objeví, když je mandle odstraněna z výklenku, měla by být okamžitě zastavena a výklenek by měl být vysušen. Nádoby mohou být koagulovány, svázány nebo upnuty sponami. Během manipulace existuje riziko vdechnutí vyříznutých tkání, bavlny a gázových tamponů, proto jsou všechny injikované předměty pevně drženy klipy.

Po popsaných manipulacích se smyčka utáhne a upne nádoby a amygdala se odřízne. Bavlněná kulička se několik minut vtlačí do prázdné jamky, poté se krvácení obvykle zastaví. Extrahovaná lymfoidní tkáň se odešle k histopatologickému vyšetření.

Prostřednictvím této chirurgické techniky jsou celé mandle zcela vyříznuty a peritoneální mandle jsou vypuštěny. Krvácející cévy koagulují během procedury. Metoda je radikální, neodvolatelně odstraňující zdroj infekce, relapsy nejsou možné v důsledku nedostatku substrátu pro zánět.

Odstranění mandlí fyzickou energií

Navzdory skutečnosti, že skalpel zůstává hlavní metodou pro odstranění mandlí, odborníci také vyvíjejí novější techniky, které se vyznačují lehčím pooperačním průběhem, nižší ztrátou krve a bolestivostí.

Elektrokoagulace je moderní metodou chirurgické léčby, jejíž podstatou je působit na postiženou tkáň elektrickým proudem, který excituje mandle a zároveň koaguluje cévy a zastavuje krvácení. Možnost použití jediného zařízení pro odstranění tkáně a pro hemostázu může být považována za výhodu způsobu.

Nevýhodami elektrokoagulace jsou negativní účinky vysoké teploty na sousední tkáně, možnost popálení a delší doba hojení. Elektrický proud navíc nepomáhá vždy radikálně odstraňovat lymfoidní tkáň, což vytváří předpoklady pro relaps patologie.

Tonzilektomie s ultrazvukovým skalpelem je také považována za moderní metodu léčby, ale méně traumatická než současná koagulace. Působení vysokofrekvenčního ultrazvuku vede k odříznutí lymfoidní tkáně a „utěsnění“ krevních cév, ale teplota v oblasti operace nepřesahuje 80 ° C oproti 400 v případě elektrokoagulace. Výrazně nižší teploty přispívají k rychlejšímu zotavení s minimálním škodlivým účinkem na okolní tkáň. Mezi nepříznivé účinky patří stále možné popáleniny a nepochybná výhoda ultrazvukové koagulace může být považována za její radikální povahu.

Radiofrekvenční ablace se aktivně využívá v různých oblastech medicíny - gynekologii, kardiologii, všeobecné chirurgii, proto není divu, že otorinolaryngolog byl také „ozbrojen“. Přístroj Surgitron, který se používá k odstranění nemocných tkání, vytváří rádiové vlny, které se přeměňují na teplo, disekční tkáň a koagulační cévy.

Technika radiofrekvenční tonzillektomie spočívá v zavedení do lymfatické tkáně amygdaly speciální tenké sondy, skrze kterou se vysílá záření. Pro operaci dostatek lokální anestezie.

Účinek léčby rádiovými vlnami nepřichází okamžitě, pacient bude potřebovat několik týdnů, než se mandle zmenší nebo se vyléčí oblast jejich vyříznutí. V případě potřeby lze postup opakovat. Radiofrekvenční ablace má několik důležitých výhod:

 1. Minimální trauma tkáně a mírné nepohodlí po léčbě;
 2. Technická snadnost reprodukce operace;
 3. Absence rehabilitačního období, tj. Pacient se může okamžitě vrátit do svého obvyklého života, práce, studia.

Vzhledem k tomu, že radiofrekvenční ablace nepřispívá k celkovému a jednorázovému odstranění celé postižené tonzily, není tento způsob velmi vhodný pro radikální léčbu chronické angíny, ale je to docela dobré pro snížení velikosti mandlí.

Metody odstraňování laserových tonz jsou infračervené, uhlíkové a jiné, výhodami laserového ošetření jsou rychlost, současné odstranění mandlí a zastavení krvácení, nízká invazivita a mírná bolestivost, možnost vedení pod lokální anestézií v poliklinice.

Způsob tepelného svařování je založen na použití infračerveného laseru, který odděluje a spojuje tkaninu. Teplota sousedních oblastí se zvyšuje jen o několik stupňů, zatímco záření způsobuje zničení zapálené amygdaly a současně hemostázy.

Minimální trauma způsobuje, že technika je velmi atraktivní a pacienti si všimnou téměř úplné absence bolesti, otoku a krvácení v pooperačním období.

Uhlíkový laser se stal lídrem mezi jinými chirurgickými technikami pro tolik nemocí. Metoda je založena na odpařování tkání, když zahřívání způsobuje odpařování tekutiny z buněk a jejich smrt. Laserová tonzilektomie umožňuje snížit množství lymfoidní tkáně, eliminovat všechny deprese v amygdale, což zabraňuje opakování zánětu. Zároveň laser nevyvolává rozsáhlé poškození sousedních tkání, nadměrné zjizvení a bolesti v pooperačním období.

Laserová tonzilektomie se doporučuje pro chronickou tonzilitidu a obstrukci dýchacích cest v důsledku přerostlé lymfoidní tkáně. Operace se provádí v lokální anestezii a trvá pouze asi čtvrt hodiny. Obvykle se zákrok provádí ambulantně, hospitalizace není nutná a pacient může pokračovat obvyklým způsobem života následující den po operaci.

Použití mikrodebrideru je jednou z nejnovějších technik tonzilektomie, kdy amygdala je vyříznuta rotující čepelí přístroje a je okamžitě odstraněna. Vzhledem k přítomnosti ostrého řezného prvku nemůže lékař působit v hlubokých úsecích amygdaly kvůli riziku poškození sousedních útvarů a krevních cév, takže operace je omezena na odříznutí mandlí při zachování její kapsle.

Částečné odstranění lymfoidní tkáně pomocí mikrodebrideru se jeví jako jedna z nejvíce fyziologických metod léčby, zatímco doba zotavení trvá málo času, bolest je poměrně přijatelná a počet komplikací této metody je minimální. Nevýhodou mikrodebrideru je nevýraznost jeho použití při chronické tonzilitidě, poněvadž zanechání hlubokých vrstev mandlí kapsulou je plné opakování.

Cobaltová chirurgie se provádí v celkové anestezii s tracheální intubací a její výsledek závisí do značné míry na zkušenostech a dovednostech chirurga. Ve srovnání s klasickou tonzilektomií s nůžkami nebo smyčkou dává kobalt méně výrazný syndrom bolesti a nezpůsobuje krvácení. Smyslem krystalizace je zahřátí postižených tkání radiofrekvenčním zářením a rozložit jejich proteiny na oxid uhličitý, vodu a obsah dusíku v těchto složkách. Kobaltace je považována za jeden z nejslibnějších způsobů boje proti angíny.

Dopad na mandle s nízkou teplotou skrze kapalný dusík (kryodestrukce) vede k jejich zničení. Kryodestrukce je prováděna s lokální anestézií a odmítnutí poškozených mandlí se vyskytuje bolestivě as vyšším rizikem komplikací než u jiných typů léčby.

Video: elektrokoagulace mandlí

Pooperační období a možné komplikace

Po operativní tonzilektomii jsou možné komplikace, které jsou spojeny s množstvím cév v dané oblasti, jejím neustálým kontaktem s jídlem a tekutinou, nesoucím množství mikroorganismů. Mezi důsledky v časném pooperačním období jsou s největší pravděpodobností:

 • Krvácení;
 • Infekce a hnisání pooperačních ran;
 • Spaluje v důsledku vysokých teplot.

Pooperační období trvá asi tři týdny, ale nemocnice může být ponechána dříve s příznivým průběhem. Do konce 2-3 dnů výklenky, ve kterých byly mandle, jsou pokryty bělavě žlutými filmy, což naznačuje začátek hojení. V tomto okamžiku se bolest může zvýšit, zejména při polykání, horečce a rozšířených krčních lymfatických uzlinách. Tyto příznaky by neměly vyděsit, ale ošetřující lékař by o nich měl být informován, aby nedošlo ke ztrátě možných komplikací.

Do konce prvního týdne jsou bělavé útoky postupně odmítány a do 10. až 12. dne jsou výklenky pokryty nově vytvořeným mladým epitelem. Tři týdny po operaci je epitelizace kompletně dokončena.

Pro zmírnění bolesti v časném pooperačním období mohou být předepsány analgetika a protizánětlivá léčiva, prevence infekce spočívá v použití širokospektrých antibakteriálních léčiv.

Mezi dlouhodobými účinky tonzilektomie mnoho odborníků zaznamenává mírný pokles lokální imunity, který se může projevit jako recidivující laryngitida, faryngitida, zánětlivé procesy v průdušnici a průduškách.

Pacienti, kteří jsou „ohroženi“ odstraněním amygdaly, se samozřejmě snaží zjistit, jak se operace odehrála v jiných zemích a jaké byly pocity a dojmy. Po přečtení recenzí se můžete obávat, že chirurgická léčba tonzilitidy je ještě větší, protože téměř všichni pacienti popisují silnou bolest a dlouhou dobu zotavení a samotná operace se nazývá „krvavá a krutá“. Na druhé straně je výsledkem léčby plný život bez trvalých bolestí v krku a hospitalizací, takže i ti, kteří zažili tonzilektomii a zažili bolest, jsou stále doporučováni k léčbě, pokud lékař nevidí jinou cestu ven.

Tonzilektomie se provádí na otolaryngologickém oddělení státní nemocnice i soukromého zdravotnického střediska. To může být ukázáno jako záležitost naléhavosti nebo plánovaný. V těžkých případech jsou pacienti dopraveni do nemocnice ambulancí.

Státní i soukromé kliniky nabízejí placenou léčbu, náklady na provoz jsou v průměru 20-25 tisíc rublů a více, v závislosti na zvoleném vybavení, kvalifikaci lékaře a podmínkách pobytu. Čím vyšší jsou podmínky, tím vyšší je délka služby a kvalifikace specialisty, tím vyšší je cena služby, ale běžný ORL lékař běžné státní nemocnice může léčbu provádět co nejefektivněji, a proto by náklady a umístění neměly být hlavním kritériem při plánování léčby.

Operace mandlí

Naše tělo je propracovaný mechanismus, ve kterém každý orgán plní funkci, která mu je přiřazena. Součástí imunitního systému je ochrana proti pronikání a šíření škodlivých mikroorganismů palatinovými mandlemi. Tato ochrana se však z různých důvodů někdy stává zdrojem infekce, ne spěšně, ale trvale oslabuje imunitní systém. Zánět, včetně chronických, může být důsledkem infekce. Když je konzervativní léčba neúčinná, specialista může doporučit odstranění mandlí, nidus patologie.

Postup odstranění mandlí - tonzilektomie - se v medicíně používá více než 2000 let. Během této doby byly vytvořeny nové techniky (použití elektrického proudu, ultrazvuku, laseru atd.), Metody byly vylepšeny, přístup k označení operací se stal odlišným. Pravidelně probíhala vzácná operace, naprostá fascinace tonzilektomií. Dnes medicína doporučuje operaci pouze v případě, že jsou k dispozici potřebné údaje.

Odstranění mandlí, které se staly ohniskem chronické infekce, když se dostává ze žláz do srdce, ledvin, kloubů, je přiřazeno v případech

bezmocnost všech předchozích způsobů léčby, recidivující hnisavé angíny (více než čtyřikrát ročně), rozvoj srdečních onemocnění, myokarditida, srdeční selhání, stavy komplikované revmatickou horečkou s abnormálními krevními testy, neurologické projevy (třes), zánětlivé procesy v ledvinách: pyelonefritida, selhání ledvin, s nadměrně zvětšenými mandlími hltanu, dýchání nosem je obtížné. Stav, ve kterém jsou adenoidy umístěny, pomáhá určit endoskopické vyšetření.

Komplikace jsou platným důsledkem tonzilektomie, ale ne povinným faktem. Za prvé, komplikace přímo závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta:

Vývoj krvácení (možných komplikací je nejčastěji 2-4% operací). Abnormality v systému srážení krve (během operace) mohou ovlivnit výskyt krvácení. Tato komplikace se často projevuje v první den (zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem, u nichž je obtížné dodržovat doporučení lékaře). Nebezpečí je nejen ve ztrátě krve, ale také v dýchacích cestách (ve snu), je plná asfyxie, infekce je možná prostřednictvím krevních cév, protože v hrdle je zdroj hnisavé infekce. Vývoj infekčních komplikací jsou lidé se slabým obranným systémem, kteří porušují doporučení lékaře týkající se chování po operaci, uprostřed chřipky, ARVI. Z nebezpečných následků tonzilektomie je možná septická horečka (po 4-5 dnech), z větší vzdálenosti v čase - faryngitida, absces, bronchopneumonie, alergická reakce na léky proti bolesti během operace, popáleniny tkáně a sliznic jsou důsledkem nepřesné elektrokoagulace nebo laserové operace., dehydratace Krátkodobé obtíže v procesu dýchání.

Musíte vědět o faktorech, které přispívají ke vzniku exacerbací:

kouření, obezita, chronická onemocnění, špatné srážení krve, cukrovka, dehydratace.

Vzhledem k možným komplikacím se tonzilektomie u dospělých a dětí doporučuje pouze v případě nepochybných přínosů odstranění žlázy.

V dětském organismu je důležitý každý prvek ochranného systému, včetně mandlí, které jsou první, které se setkávají s „nepřítelem“ ve formě bakterií a virů. Ale oni sami se často stávají zdrojem bolestivého hrdla nebo periodicky se opakujících bolestí v krku. A to jsou důvody vyžadující tonzilektomii.

Před rozhodnutím o odstranění mandlí se lékař musí ujistit, že konzervativní léčba vakuovým praním, antibiotiky a fyzioterapie je neúspěšná.

Pokud u dětí existuje pouze přerůstání mandlí bez relapsů hnisavého zánětu, neměli byste se uchylovat k operaci. Zvětšené žlázy mohou ukazovat nemoc ve kterém zvětšené a lymfatické uzliny jsou přidány k mandlím a brzlíku brzlíku.

Neexistuje jistota, zda by operace mohla být odstraněna, i když dítě periodicky opakuje infekční nebo alergická onemocnění horních cest dýchacích, ale ne žláz. Současně by měla být léčena příčina - nemoc způsobující nemoc.

Když je tělo s uloženými mandlemi více poškozeno, lékař rozhodne - tonzilektomii, jestliže:

zasahují do normálního polykání nebo dýchání nosem, dítě má anginu více než čtyřikrát, abscesy se stávají komplikací anginy pectoris;

Operace mohou být prováděny pro děti od dvou let.

Pokud ve většině případů lékař rozhodne o účelnosti operace, zváží klady a zápory, pak jsou situace, kdy je tonzilektomie jasně kontraindikována:

krevní onemocnění (leukémie), SARS, chřipka, faryngitida, antritida, laryngitida, bronchitida, střevní infekce, akutní forma chronických onemocnění, poruchy srdce, plic, ledvin a jater, diabetes typu 1, špatné srážení krve, rakovina; -psychiatrické poruchy, laserové odstranění u dětí do 10 let.

Tam jsou časové limity pro tonzilektomii:

ARVI, chřipka, faryngitida, antritida, laryngitida, bronchitida, střevní infekce, zubní kaz, kožní pustulární onemocnění, dermatitida (akutní nebo chronická akutní forma), epidemie chřipky, dětská obrna.

V arzenálu moderní medicíny existuje několik metod pro odstranění žláz, které se liší objemem ztráty krve, délkou trvání bolesti po operaci a dobou zotavení. Tonzilektomii lze provést jedním z následujících způsobů:

Classic - schopnost eliminovat infekční ohnisko navždy. Při celkové nebo lokální anestézii pomocí skalpelu, nůžek, smyček - vyříznou nebo roztrhnou celou amygdalu, odstranění mikrodebrederem přináší stejné výsledky - úplnou excizi, ale silnější je anestézie, protože proces je delší. Bolestní syndrom při operaci je menší, odstranění laseru neprovádí operaci u dětí mladších 10 let. Levná procedura v lokální anestézii, laser odstraňuje tkáň a uzavírá krevní cévy, zabraňuje ztrátě krve, vypařuje část tkáně a pomáhá snižovat objem mandlí. Možné jsou popáleniny sliznic, které prodlužují dobu hojení, elektrokoagulace (měkká tkáň je vyříznuta) má malou ztrátu krve. Je však možný výskyt komplikací způsobených současnou expozicí tkáně a použití ultrazvukového skalpelu je malá ztráta krve, minimální poškození, radiofrekvenční laser je nejslibnější metodou, často používanou ke snížení objemu mandlí. Vyžaduje se lokální anestézie, v období po operaci - syndrom minimální bolesti, rychlé zotavení, komplikace jsou netypické.Použití uhlíkového laseru dává své výhody: nepřítomnost silné bolesti, mírné krvácení.

Lékař, který vyhodnocuje stav pacienta, objem operace, zvolí jeden způsob, jak jej provést.

Tato operace je jednoduchá, často prováděná, ale vyžaduje pečlivou přípravu pacienta:

jsou vyšetřeny palatinové mandle, krk, krk, provádějí se nezbytné testy (ujistěte se, že krev, moč, pokud je to nutné), je zkoumána anamnéza a analyzovány lékařské přípravky.

V předvečer procedury je povolena lehká večeře, v noci se nic nemůže jíst a opít. Tonzilektomie se provádí hlavně v celkové anestezii - pacient spí. Lokální anestézie zmírňuje místo chirurgického odstranění. Pacientovi k relaxaci se podává sedativum.

Tonzilektomie se vyskytuje následovně: anestetikum je dodáváno pomocí masky, amygdala je zachycena skalpelem nebo řezným nástrojem. Jsou odděleny od okolních tkání a odstraněny. Krev se zastaví, kauterizuje místo zákroku proudem nebo pomocí klipů.

Pokud jde o dobu trvání, netrvá dlouho - od 20 minut do 1 hodiny.

Bolest během operace je zabráněno použitím anestezie. Během pooperačního období je obtížné polykat bolest, která z hrdla často dává uši. V těchto případech se uchýlit k pomoci léky proti bolesti. Další den po operaci jsou pacienti z nemocnice propuštěni. Jednotliví pacienti v nemocnici musí zůstat déle.

Po operaci je pacient v nemocnici pozorován, aby zabránil komplikacím (reakce na anestezii, krvácení). Doma byste se měli řídit doporučeními lékaře, aby byl proces obnovy hladký:

brát léky podle předpisu, držet se hlasového režimu (nemluvit po dlouhou dobu), vyhnout se kašli, pít dostatek tekutin, jídlo by mělo být snadno stravitelné, ne kořeněná, ne slaná, pro první 3-4 dny, měkké jídlo je vhodnější, vyhnout se "poškrábání" tvrdé potraviny (sušenky), rutinní vodní postupy.

Pokud se obáváte některého z těchto příznaků, měli byste se uchýlit k pomoci lékaře:

infekce, horečka, zimnice, místo operace červená, otok, bolest, krvácení nebo výtok, nevolnost (možné zvracení) nezmizí déle než 2 dny, bolest, která neodezní po anestezii, kašli, dušnosti, bolesti na hrudi, zvracení, stopy krve ve slinách, další vysilující komplikace.

Někteří pacienti, kteří trpěli chronickou tonzilitidou, se rozhodli pro odstranění mandlí. V jakých případech je operace ukázána, jak se provádí a jaké důsledky od ní můžeme očekávat?

Odstranění mandlí (tonzilektomie) se uchýlí pouze tehdy, když již není možné obnovit funkci imunitního orgánu. Hlavní indikace operace jsou:

Časté exacerbace chronické streptokokové tonzilitidy. Skutečnost, že původcem onemocnění pacienta je přesně streptokok, by měla být potvrzena krevním testem na titr antistreptolysinu O. Jeho zvýšení spolehlivě indikuje odpověď těla na streptokoky. Pokud užívání antibiotik nevede ke snížení titru, je lepší odstranit mandle, jinak je riziko vzniku komplikací vysoké, což zvyšuje velikost mandlí. Proliferace lymfoidní tkáně může způsobit nepříjemné pocity při polykání nebo spánkové apnoe (dýchání během spánku), poškození tkáně srdce, kloubů a ledvin v důsledku intoxikace těla. Za účelem navázání souvislosti mezi zánětem mandlí a poruchami orgánů je pacient požádán, aby provedl tzv. Revmatické testy - podstoupil testy na C-reaktivní protein, kyseliny sialové a revmatoidní faktor. Jedná se o stav, kdy zánět přechází z mandlí do měkkých tkání, které je obklopují. Patologie je obvykle „umlčena“ s drogami a teprve poté zahájí operaci, neefektivnost konzervativních terapií (včetně léků, praní, vakuové odstranění mandlí a fyzioterapie).

Příprava na tonzilektomii se provádí ambulantně. Pacient musí projít řadou testů:

kompletní krevní obraz, počet krevních destiček, koagulační test (krevní obraz pro srážení krve), analýza moči.

Budete muset být vyšetřen zubařem, kardiologem a terapeutem. Při odhalování patologie je ukázána konzultace s příslušným odborníkem.

Pro snížení rizika krvácení 2 týdny před operací je pacientovi předepsán lék, který zvyšuje srážlivost krve. Po dobu 3-4 týdnů se žádá, aby neužívali aspirin a ibuprofen.

Jak přesně operace proběhne, rozhodne lékař. Mandle jsou zpravidla zcela odstraněny. Částečná tonzilektomie může být provedena s těžkou lymfoidní hypertrofií.

6 hodin před zákrokem je pacient požádán, aby přestal jíst, pít mléčné výrobky a šťávy. Po dobu 4 hodin nemůžete ani pít vodu.

Odstranění mandlí u dospělých probíhá obvykle v lokální anestezii. Po půl hodině před operací se pacientovi podá intramuskulární injekce se sedativem, poté se do tkáně kolem mandlí vstříkne anestetikum lidokain.

V operačním sále sedí pacient na židli. Zanícené orgány jsou odstraněny ústy. Žádné řezy na krku nebo bradě ne.

Pros: metoda je časově prověřená a osvědčená.

Nevýhody: dlouhé období rehabilitace.

Infračervená laserová operace. Lymfoidní tkáň je vyříznuta laserem.

Výhody: téměř úplná absence edému a bolesti po zákroku, snadná implementace, operace může být provedena i na ambulantním základě.

Nevýhody: Existuje riziko popálení kolem zdravé tkáně obklopující amygdala.

Pomocí ultrazvukového skalpelu. Ultrazvuk ohřívá tkáň až na 80 stupňů a odstraňuje mandle spolu s kapslí.

Pros: minimální poškození sousedních tkání, rychlé hojení.

Nevýhody: existuje riziko krvácení po operaci.

Bipolární radiofrekvenční ablace (kolaps). Mandle se odříznou studeným rádiovým nožem, aniž by se tkáň zahřála. Technologie umožňuje odstranit celou amygdalu, nebo pouze její část.

Pros: žádná bolest po operaci, krátká doba rehabilitace, nízký výskyt komplikací.

Nevýhody: provádějí se pouze v celkové anestezii.

Celá operace netrvá déle než 30 minut. Po jeho dokončení je pacient odvezen na oddělení, kde jsou umístěny na pravé straně. Na krk se aplikuje ledový obal. Slin se žádá, aby plivl do speciální nádoby nebo na plenu. Během dne (a po dobu ne delší než 5 hodin času baňky) není pacientovi dovoleno jíst, pít a kloktat. Se silným žízní, můžete si vzít několik doušek studené vody.

Časté stížnosti po operaci - bolest v krku, nevolnost, závratě. Někdy se může objevit krvácení.

V závislosti na metodě tonzilektomie je pacient propuštěn domů po dobu 2–10 dnů. Bolest v krku trvá 10–14 dnů. 5. - 7. den prudce roste, což je spojeno s vypouštěním kůry ze stěn hltanu. Pak bolest postupně mizí.

Pro zmírnění utrpení se pacientovi podávají intramuskulární injekce analgetik. Antibiotika jsou indikována několik dní po operaci.

Bílý nebo nažloutlý květ se objeví na operovaném povrchu, který zcela zmizí po utažení chirurgických ran. Kloktání a dezinfekce krku, zatímco květ přetrvává, je zakázáno.

Do dvou týdnů po operaci se pacientovi doporučuje:

mluvit méně, ne zvedat závaží, jíst jen měkké chladné jídlo (zeleninové a masové pyré, polévky, jogurty, porridge), pít více tekutin, nechodte do lázní, opalovací lůžka, nelétají letadla, čistěte si zuby a vypláchněte ústa, berte jen chladné sprcha, pít léky proti bolesti (léky na bázi paracetomolu). Je zakázáno užívat ibuprofen nebo aspirin, protože zvyšují riziko krvácení.

Chuť může být narušena několik dní po zákroku.

Doba zotavení po odstranění mandlí trvá přibližně 2-3 týdny. Do konce třetího týdne jsou rány zcela zhojené. Místo žláz je zakrytá jizevní tkáň pokrytá sliznicí. Pacient se může vrátit k obvyklému způsobu života.

Mezi negativní účinky odstranění mandlí u dospělých patří:

Riziko krvácení do 14 dnů po operaci. Když se ve slinách objeví kapky krve, pacientovi se doporučuje, aby ležel na boku a připevnil na krk sáček s ledem. Pokud je krvácení intenzivní, musíte zavolat sanitku, ve velmi vzácných případech (ne více než 0,1%) se může změnit tón hlasu.

Vymezení tonzilektomie u mnoha pacientů je nejednoznačné. Trápí se tím, že mandle palatinu jsou důležitým orgánem imunitního systému, jehož odstranění vyžaduje rozvoj infekcí dýchacích cest a zvýšení četnosti nachlazení. Někteří pacienti se obávají komplikací a odmítají operaci provést.

Lékaři jsou však ve spěchu, aby je ujistili: tonzilektomie nemůže ovlivnit imunitní obranu dospělého. Faktem je, že již v adolescenci žlázy přestávají být jediným filtrem na cestě pronikání bakterií a virů. Přicházejí na pomoc hypoglosální a hltanové mandle. Po operaci jsou tyto lymfoidní formace aktivovány a převezmou všechny funkce odstraněných orgánů.

Ale zachování mandlí v přítomnosti indikací pro jejich odstranění ohrožuje rozvoj vážných zdravotních problémů. Zanícená tkáň ztrácí své ochranné vlastnosti a mění se v ohnisko infekce. V takové situaci odmítnout jejich odstranění znamená odsoudit se k mnohem nebezpečnějším patologiím, včetně onemocnění srdce, ledvin a kloubů. U žen může nástup chronické tonzilitidy negativně ovlivnit reprodukční funkci.

Rizika operace se posuzují případ od případu. Překážkou jeho implementace mohou být:

cévní onemocnění, která jsou doprovázena častým krvácením a nemohou být vyléčena (hemofilie, Oslerova choroba), těžkým diabetem, tuberkulózou, hypertenzí III. stupně.

Těmto pacientům může být prokázán průběžný postup - laserová lakunotomie. Infračervený paprsek na mandlích vytváří mikrořezy, kterými vytéká hnisavý obsah.

Dočasné kontraindikace k provedení tonzilektomie jsou:

menstruace, nedostatečně ošetřené kazy, onemocnění dásní, akutní infekční onemocnění, poslední trimestr těhotenství, exacerbace angíny, exacerbace jakéhokoli jiného chronického onemocnění.

Odstranění mandlí: indikace, intervence, pooperační období

Zánětlivý proces v mandlích hltanu (angína) je jednou z nejčastějších patologií u dětí. Z tohoto důvodu je operace mandlí (tonzilektomie) považována za nejčastější chirurgický zákrok u dětí.

V rozporu s převládajícím stereotypem je původcem chronické tonzilitidy nejen beta-hemolytický streptokok, ale také další bakteriální patogeny (bakteroidy, Staphylococcus aureus, moraxella atd.). Kromě toho významnou roli hraje virový původ angíny (Epstein-Barrův virus, Coxsackie, herpes simplex, parainfluenza, adenovirus, enterovirus, respirační syncyciální).

Při vývoji toxických alergických forem je nutné odstranění mandlí při chronické tonzilitidě. Nejdůležitější rozdíl mezi touto formou onemocnění a jednoduchou formou spočívá ve vzniku příznaků intoxikace a patologické imunitní reakce organismu.

Předoperační období, indikace a kontraindikace

Indikace pro operaci:

 1. Bolestivé pocity v projekci srdce, a to nejen v akutním stadiu onemocnění, ale i v období remise anginy pectoris.
 2. Pocit palpitace.
 3. Poruchy srdečního rytmu (tachyarytmie, atrioventrikulární blokáda, extrasystoly atd.)
 4. Dlouhé subfebrilní podmínky (teplota 37,5 C).
 5. Bolesti kloubů.
 6. Nejsou žádné subjektivní stížnosti, ale změny jsou zaznamenány na EKG (poruchy v systému vedení srdce, změna tvaru zubů).
 7. Infekční poruchy srdce (endokarditida, myokarditida, perikarditida), ledviny (glomerulonefritida), krevní cévy (periarteritida, vaskulitida), klouby (artritida) a další orgány.
 8. Sepse způsobená přítomností infekce v mandlích.
 9. Revmatismus.
 10. Lokální komplikace: paratonsingální absces, parafaryngitida.
 11. Obecné příznaky intoxikace: slabost, únava, bolesti zad.
 12. Časté opakování onemocnění:
  • 7 epizod mandlí za rok.
  • 5 případů ročně po dobu 2 let.
  • 3 epizody tonzilitidy ročně 3 roky v řadě.

Chirurgická léčba má následující cíle: eliminovat symptomy anginy pectoris, stejně jako zabránit rozvoji (nebo progresi) infekčních a toxických komplikací.

Kontraindikace chirurgického způsobu léčby:

 1. Těžké srdeční selhání.
 2. Nekompenzovaný diabetes.
 3. Renální selhání.
 4. Poruchy krve se zvýšeným rizikem krvácení (různé formy hemofilie, trombocytopenie, trombocytopatie, leukémie, trombocytopenická purpura).
 5. Maligní onemocnění různé lokalizace.
 6. Plicní tuberkulóza v aktivní formě.

Dočasné kontraindikace zahrnují:

 • Akutní období infekčních onemocnění.
 • Pro ženy - období menstruace.
 • Třetí trimestr těhotenství (po 26 týdnech). Všechny chirurgické zákroky v oblasti nosohltanu jsou kontraindikovány u žen v posledních měsících těhotenství, protože riziko předčasného porodu není vyloučeno.

Jak se připravit na operaci?

Před operací je nutné absolvovat zkoušky a absolvovat školení:

 1. Krevní screening na HIV, hepatitidu B, C, syfilis - RW.
 2. Povinné vedení rentgenového záření.
 3. Obecný krevní test.
 4. Studium biochemických parametrů krve (glukóza, celkový bilirubin, jeho frakce, močovina, kreatinin).
 5. Coagulogram (stanovení protrombinového indexu, APTT, APTT, INR, fibrinogen).
 6. Stanovení srážlivosti krve podle Sukhareva.
 7. Vyšetření terapeuta je nezbytné pro zjištění možné somatické patologie nebo kontraindikací pro chirurgický zákrok.
 8. Registrace a přepis EKG.
 9. Bucku naočkování mandlí k určení mikroflóry.
 10. S ohledem na možné riziko krvácení, 3-5 dnů před operací, je nezbytné použití léků, které snižují krvácení tkání: Vikasol, Ascorutin.
 11. V noci před operací by měla být předepsána sedace.
 12. V den operace nemůže jíst a pít.

Při odhalování odpovídající somatické patologie je nutná kompenzace těchto nebo jiných stavů. Pokud je například hypertenze detekována ve 2–3 stupních, je nutné dosáhnout počtu cílových arteriálních tlaků. V přítomnosti diabetu je nutné dosáhnout počtu normoglykémií.

V jakém věku je lepší provést operaci?

Indikace pro chirurgický zákrok mohou být u pacientů jakékoli věkové skupiny. Děti mladší 3 let jsou však vystaveny vysokému riziku vzniku pooperačních komplikací. Z tohoto důvodu by měla být operace prováděna u dětí starších 3 let.

Jak provést operaci: ambulantně s hospitalizací?

Tonzilektomie není jednoduchá operace. Navzdory skutečnosti, že většina těchto chirurgických zákroků je prováděna ambulantně, je riziko komplikací přítomno a pacient musí být sledován v pooperačním období. Z tohoto důvodu se doporučuje provést odstranění nemocných mandlí v nemocnici, s odpovídajícím předoperačním vyšetřením a pooperačním pozorováním.

Anestezie pro tonzilektomii

Lokální anestézie

Ve většině případů se používá lokální anestezie. Nejprve je sliznice zavlažována 10% roztokem lidokainu nebo 1% roztokem dikainu.

Je nezbytné aplikovat anestetikum na kořen jazyka, aby se během operace eliminoval reflex. Pak je nutné provést anestezii infiltrací se zavedením anestetika do submukózního prostoru. Nejčastěji se používá 1% roztok novokainu, 2% roztok lidokainu. Někdy se používá s anestetickým 0,1% roztokem adrenalinu, který omezuje krevní cévy a snižuje krevní ztráty. Zavedení adrenalinu však není vždy zdůvodněno vzhledem k projevům jeho obecných účinků na tělo (zvýšená srdeční frekvence, zvýšený tlak).

Pro správnou anestezii používejte určitá místa podávání léků:

 • Do bodu, kde se připojují přední a zadní palatinové oblouky.
 • Ve střední části mandle.
 • V základně předního palatinského oblouku.
 • V látce na zadní straně luku.

Při provádění infiltrace by se měla anestezie řídit následujícími pravidly:

 1. Ponoření jehly by mělo být 1 cm hluboko do tkáně.
 2. Do každého místa vpichu injekce je nutné aplikovat 2-3 ml.
 3. Spuštění operace ne dříve než 5 minut od anestezie.

Celková anestezie

Použití lokální anestézie může být u dětí velmi obtížné, protože její implementace vyžaduje plné pochopení důležitosti procesu pacientem. Dobrou alternativou v takových případech je chirurgický zákrok v celkové anestezii. Před operací se pacientům podávají premedikační léky (sedativa). Dále je pacientům intravenózně aplikován lék, který vám umožní vypnout vědomí pacienta. V této době provádí anesteziolog tracheální intubaci a spojuje pacienta s respirátorem. Po těchto manipulacích začíná operace.

Průběh provozu

 • Při použití lokální anestézie se pacient nachází vsedě, při operaci v celkové anestezii leží pacient na stole s hlavou vyhozenou zpět.
 • Řez je proveden pouze na sliznici v horní třetině palatinského oblouku. Je důležité kontrolovat hloubku incize, neměla by být povrchní a nepřesahovat sliznici.
 • Přes provedený řez je nutné vložit úzký dezintegrátor mezi amygdala a palatinový oblouk přímo za kapsli amygdaly.
 • Potom je nutné oddělit (oddělit) horní pól mandle.
 • Dalším krokem je upevnění volné hrany mandle klipem.
 • Pro další oddělení středního oddělení amygdaly je třeba trochu (bez námahy) utáhnout volný okraj amygdaly, upevněný svorkou, aby byl zajištěn pohodlný přístup a nezbytná vizualizace.
 • Tonzilka je vyříznuta z palatálních a palofaryngeálních oblouků.
 • Oddělení střední části mandle. Je důležité si uvědomit, že při oddělování mandlí od podkladových tkání je nutné neustále zachytit volnou tkáň mandlí blíže k ořezové hraně. To je nezbytné z důvodu slabé zranitelnosti tkáně a vysoké pravděpodobnosti jejího roztržení. Aby bylo možné maximálně oddělit mandle spolu s kapslí, je třeba tkaninu upevnit do spony.
 • Když odděluje dolní pól amygdaly, to je důležité si uvědomit, že tato část amygdala nemá kapsli a je odříznut smyčkou. Za tímto účelem je nutné vzít tonsilovou tkáň co nejvíce, projít smyčkou. Excize mandlí se tedy provádí v jedné jednotce společně s kapslí.
 • Další fází operace je kontrola lůžka v místě odstraněných mandlí. Je nutné zjistit, zda existují zbývající části mandlí. Je velmi důležité odstranit veškerou tkáň, aby se zabránilo opakování onemocnění. Musíte také zjistit, zda existují krvácení, zející cévy. V případě potřeby je důležité provést důkladnou hemostázu (zastavení krvácení).
 • Dokončení operace je možné pouze tehdy, když je krvácení zcela zastaveno.

Pooperační období

Udržení pooperačního období a nezbytných doporučení:

 1. Přenos pacienta na oddělení po operaci se provádí na sedačce (sednutí - s lokální anestézií).
 2. Pacient musí být položen na pravou stranu.
 3. Ledový sáček se umisťuje na krk pacienta každé 2 hodiny po dobu 5-6 minut (2-3 minuty na pravém a levém povrchu krku).
 4. První den je zakázáno polykat sliny. Pacientovi se doporučuje, aby si nechal ústa otevřená, aby se na uzavřenou plenu mohla dostat slina. Neplivejte ani nevykašlávejte sliny.
 5. V případě syndromu těžké bolesti mohou být v den operace použita narkotická analgetika. V následujících dnech se doporučuje použití nesteroidních protizánětlivých léčiv.
 6. První den nemůžete mluvit.
 7. Dieta: pití tekutých potravin v prvních dnech s postupným přechodem na měkká jídla (ve formě bramborové kaše).
 8. V souvislosti s rizikem krvácení jsou pacientům předepsány léky, které zvyšují srážení krve. Účinné léky "Tranexam", "Etamzilat" v injekční formě.
 9. Pro prevenci infekčních komplikací je nutné předepsat širokospektrální antibakteriální léčiva: "Amoxiclav", "Flemoklav Soljutab", "Cefotaxime", "Ceftriaxon" atd.
 10. Je zakázáno oplachovat hrdlo po dobu 2-3 dnů po operaci, protože může způsobit krvácení.
 11. Výjimka z práce po dobu 2 týdnů.

Možné komplikace operace

Krvácení je jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších komplikací tonzilektomie. Faryngeální mandle jsou dobře zásobovány větvemi vnější karotidy. Z tohoto důvodu je možné velmi těžké krvácení během operace a pooperačním období. Nejnebezpečnější období je považováno za 7-10 dní po operaci. Příčinou této komplikace je odlupování kůry z amygdala fossa (v místě odstraněné amygdaly).

levá fotka - před operací, pravá fotka - po mandlí

Zpravidla je krvácení charakteristické pro větve horní sestupné palatinové tepny, procházející v horním rohu předního a zadního palatinového oblouku. Také, krvácení často se otevře v dolním rohu amygdala fossa, kde větve lingvální tepny projdou.

 • Při malém krvácení z malých cév je nutné pole důkladně vysušit a udržet ránu kolem rány anestetickým roztokem. Někdy je to dost.
 • Při závažnějším krvácení je důležité identifikovat zdroj. Umístěte svorku na odvzdušňovací nádobu a proveďte blikání.
 • V případě masivního krvácení je nutné do ústní dutiny vložit velký gázový tampon a pevně jej přitlačit na místo vyjmuté mandle. Pak si je vezměte na několik sekund, abyste viděli zdroj krvácení, a rychle obvazte nádobu.
 • V těžkých případech, kdy není možné zastavit krvácení, je nutné oblékat vnější karotidu.

Je velmi důležité zavést léky, které přispívají ke srážení krve. Mezi tyto léky patří: „kyselina tranexamová“, „Ditsinon“, „kyselina aminokapronová“, 10% roztok chloridu vápenatého, čerstvá zmrazená plazma. Tyto léky je nutné aplikovat intravenózně.

Relapse onemocnění. Ve vzácných případech je možný růst tkáně mandlí. Tato situace je možná, pokud byla při vyjímání mandlí ponechána malá tkáň. V případě těžké hypertrofie zbývající tkáně se onemocnění může znovu objevit.

Výrazný syndrom bolesti je nejčastěji charakteristický u dospělých pacientů, protože bolest je již emocionálně zbarvená. Jako anestezii můžete užívat léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků v injekční formě (Ketorol, Ketoprofen, Dolak, Flamax atd.). Tyto léky však mají mnoho kontraindikací (erozivní a ulcerózní procesy gastrointestinálního traktu, onemocnění krve, selhání ledvin a jater).

Úbytek hmotnosti Vzhledem k bolesti, která je zhoršena polykáním, pacient často odmítá jíst. Z tohoto důvodu je možná ztráta hmotnosti. V pooperačním období, první den, je pacientům povolena pouze tekutá strava.

Palatofaryngeální insuficience. Po operaci může dojít k porušení uzávěru palatálního závěsu. Tato komplikace se projevuje výskytem nosního hlasu u pacienta, vzhledem chrápání během spánku, poruchou řeči a polykáním potravy. Výskyt palatofaryngeální insuficience podle různých autorů se pohybuje od 1: 1500 do 1: 10 000. Nejčastěji se tato komplikace objevuje u pacientů se skrytou štěrbinou patra, která není diagnostikována před operací. K vyloučení takového stavu je nutné pacienta pečlivě vyšetřit. Jedním ze známek přítomnosti submukózní mezery v tvrdém patře je rozštěp uvula.

Alternativy k tradiční tonzilektomii

Kryochirurgie

Existuje také metoda kryochirurgické léčby chronické angíny. Podstata této techniky spočívá v lokálním působení na mandlí hltanu s dusíkem v rozmezí teplot (-185) až (-195) С. Tyto nízké teploty vedou k nekróze tkáně postižených mandlí. Ihned po vystavení kryoaplikátoru je vidět, že tkáň mandlí se stává bledou, plochou a ztvrdne. Po 1 dni po operaci získávají mandle modravý odstín, linie nekrózy je dobře tvarovaná. Během několika následujících dnů dochází k postupnému odmítání tkáně, která může být doprovázena mírným krvácením, které zpravidla nevyžaduje zásahy. Tato metoda může být použita u pacientů se zvýšeným rizikem krvácení (u některých onemocnění krve), se závažným srdečním selháním, endokrinní patologií.

Při vystavení studeným teplotám v oblasti mandlí jsou možné 4 úrovně poškození tkáně:

 • Úroveň 1 - povrchové poškození.
 • Úroveň 2 - zničení 50% tkáně mandlí.
 • Úroveň 3 - nekróza 70% tkání.
 • Úroveň 4 - úplné zničení mandlí.

Je však nutné vědět, že kryochirurgická metoda je využívána formou procedur do 1,5 měsíce. Významnou nevýhodou tohoto postupu je také možné opakování onemocnění (pokud tkáň mandlí nebyla zcela nekrotizována nízkými teplotami). Obecně se tato metoda používá pouze v případech, kdy chirurgický zákrok není možný kvůli určitým kontraindikacím.

Laserové odstranění mandlí

Využití laserové energie je úspěšně používáno v tonzilektomii. Kontraindikace pro tento postup jsou podobné jako u klasické chirurgické metody.

 1. Lokální anestezie s anestetickým roztokem.
 2. Tonsil fixační spona.
 3. Směr laserového paprsku v oblasti amygdaly s podkladovými tkáněmi.
 4. Odstranění mandlí laserem.

Stupně tonzilektomie laserem

Výhody této techniky jsou:

 • Simultánní separace mandlí ze základních tkání a vaskulární koagulace. Všechny nádoby, které spadají do oblasti laserového paprsku, jsou „pájeny“. Z tohoto důvodu je během této operace významně sníženo riziko krvácení.
 • Rychlejší zotavení (oproti klasickému provozu).
 • Snižuje riziko infekce tkáně (v důsledku okamžité tvorby strupů v oblasti odstraněné tkáně).
 • Nižší provozní doba.

Nevýhody postupu:

 1. Možná opakování (s neúplným odstraněním tkáně).
 2. Dražší postup.
 3. Spálení okolních tkání (tyto účinky operace jsou možné, pokud laserový paprsek zasáhne amygdalu do blízké tkáně).

Alternativní metody

Méně běžně používané metody:

 1. Elektrokoagulace mandlí. Dopad na tkáň pomocí současné energie. Po této technice zůstane spíše hrubá strup, který, pokud je odmítnut, je možné krvácení. Z tohoto důvodu se tato technika používá jen zřídka.
 2. Ultrazvukový skalpel je schopen odříznout postiženou tkáň. Tato metoda je velmi účinná v rukou specialisty na vysoké úrovni. Protože porušování nezbytných pravidel může spálit sliznici anatomických struktur umístěných v blízkosti mandlí.
 3. Terapie rádiovými vlnami. Metoda je založena na přeměně energie rádiových vln na teplo. S pomocí rádiového nože může být mandlová tkáň odlupována a odstraněna. Nepochybnou výhodou této operace je vytvoření choulostivé strupy v místě odstraněných mandlí, stejně jako rychlé zotavení pacienta po operaci. Minus - vysoká pravděpodobnost opakování (v důsledku neúplného odstranění tkáně).
 4. Metoda studené plazmy. Podstata této techniky je založena na schopnosti elektrického proudu při nízkých teplotách 45-55 ° C vytvořit plazmu. Tato energie je schopna rozbít vazby v organických molekulách, produktem tohoto vlivu na tkáně je voda, oxid uhličitý a sloučeniny obsahující dusík. Hlavní výhodou této metody je vliv na tkáně nízkých teplot (ve srovnání s jinými metodami), což činí tuto metodu mnohem bezpečnější. Kromě toho použití této techniky významně snižuje riziko krvácení, protože cévy koagulují současně. Pacienti tuto operaci snadno snášejí, protože syndrom bolesti je ve srovnání s jinými metodami méně výrazný.

Závěry

Odstranění mandlí u chronické angíny se provádí v přítomnosti přísných indikací. Tato operace není jednoduchá a má řadu možných kontraindikací a komplikací. Vývoj chirurgické technologie však vedl k vzniku alternativních metod tonzilektomie. Kromě klasické chirurgické techniky bylo možné odstranit mandle pomocí kryochirurgie, laserového skalpelu, studené plazmatické energie, rádiového nože apod. Tyto techniky se úspěšně používají při kontraindikaci klasické chirurgie (u závažných poruch krevního srážení, komplikace somatických onemocnění). Je důležité vědět, že pouze kvalifikovaný odborník může určit, zda se mají mandle odstraňovat nebo ne, a také zvolit nezbytnou taktiku chirurgického zákroku.