SARS během těhotenství - co dělat?

Akutní respirační infekce jsou považovány za nejčastější onemocnění na světě. Přibližně 95 procent všech respiračních infekcí má virovou povahu (ARVI). Každý rok trpí každý třetí obyvatel naší planety akutní respirační virovou infekcí. Mezi nejčastější komplikace této infekce patří zánětlivé změny ve středním uchu a vedlejších nosních dutinách.

Starší lidé, děti a těhotné ženy mají zvýšené riziko tohoto onemocnění. Podle různých zdrojů se ARVI vyskytuje u těhotných žen s pravděpodobností 55 až 82 procent.

Akutní respirační infekce jsou obecným názvem pro různé infekční nemoci, které jsou způsobeny bakteriemi a viry a vyvíjejí symptomy lézí na sliznicích dýchacích cest (průdušky, nos, průdušnice, hrtan) a občasné poškození spojivky očí.

Takové infekce zahrnují chřipku, ARVI, parainfluenza, rhinovirus a adenovirové infekce, jakož i některá další onemocnění.

Infekce se provádí od již nemocných lidí. Hlavní cesta šíření tohoto viru je ve vzduchu, ale je také možné se nakazit některými předměty v domácnosti (ručníky, hračky, nádobí atd.), Stejně jako pokud kýchá a kašle několik kapek pacientovy sliny.

Inkubační doba v průměru trvá dva až sedm dní. Virus s proudem vzduchu vstupuje do sliznic dýchacího ústrojí a zavádí se do buněk horní slizniční vrstvy (epitelu), v důsledku čehož dochází k uvolňování endotoxinu, což způsobuje intoxikaci - otravu organismu.

Příznaky SARS

Mezi nejčastější příznaky počátečního onemocnění patří: slabost, celková malátnost, kongesce nosu, kašel, slzení, rýma (rýma), někdy horečka a bolesti hlavy. Tyto příznaky se nemusí vyskytnout současně a obvykle zmizí daleko od sebe. Některé z nich, jako je nazální kongesce a kašel, mohou přetrvávat i po vymizení hlavních symptomů.

Často první příznaky blížící se choroby mohou být vyléčeny při prvních přístupech. Poslouchejte pozorně sami. Pokud náhle máte zlomený, bolestivý krk, slabost, ospalost nebo jste podchlazený - musíte okamžitě pít horký čaj s medem a citronem, začít užívat vitamíny a... mít dobrý spánek. Pár dní strávených v posteli, může udělat skutečný zázrak.

Léčba ARVI v těhotenství

Pokud se během těhotenství stále vyskytuje SARS, nezapomeňte, že nejen viry, ale i zvýšená tělesná teplota, které způsobují, mohou vaše dítě poškodit, a to zejména na samém počátku těhotenství. Pokud se tělesná teplota u těhotné ženy zvýšila nad 38 stupňů, onemocnění nemusí být nejlepším způsobem ovlivnění těhotenství. Jak léčit ARVI během těhotenství?

1. Ihned se poraďte se svým lékařem o správné léčbě SARS. V žádném případě se samo-léky a neberte antibakteriální léky a antibiotika bez lékařského předpisu během těhotenství. Některé z moderních léků mohou velmi negativně ovlivnit samotný plod, stejně jako způsobit řadu komplikací u novorozence a nastávající matky.

Lékaři tvrdí, že asi jedno procento všech vrozených anomálií diagnostikovaných u kojenců je způsobeno medikací. K účinku SARS na Vaše těhotenství bylo nejmenší, výběr léků pro léčbu může nastat pouze pod dohledem lékaře. Nátěrové kapky, aspirin a dokonce i některé vitamínové přípravky mohou přispět k komplikacím těhotenství.

2. Pokuste se snížit teplotu bez použití léků. K tomu je třeba vypít více tekutiny, otřít houbou, osprchovat se nebo se vykoupat. Voda v lázni by měla být mírně chladná, protože horká voda může ještě více zvýšit teplotu.

3. Těhotným ženám s terapeutickým účelem se doporučuje, aby často pili teplý čaj, například zelený čaj, s mlékem, které je do něj přidáváno. Během těhotenství, můžete také kloktat s roztokem jedlé sody, šalvěj. Stejný roztok je vhodný pro instilaci do nosu. Pozoruhodně pomáhá směsi s termopsis, jarní kořen.

Je lepší poradit se s lékařem o použití kapek s léčivými látkami. Používání takovýchto domácích léčiv a dodržování režimu je zpravidla dostačující k tomu, aby se vaše celkové zdraví zlepšilo dostatečně rychle.

4. V případě, že onemocníte ARVI ve třetím až čtvrtém měsíci těhotenství, důrazně doporučujeme, abyste podstoupili výzkum, který může určit, zda virus způsobil komplikace u dítěte nebo ne. Načasování vyšetření a jejich rozsah by měl jmenovat gynekolog, ve kterém budete pozorováni.

Stojí za zmínku, že vážné zdravotní problémy u těhotných žen jsou poměrně vzácné. Pečlivý přístup k nenarozenému dítěti a k ​​sobě samému umožňuje, aby se žena snadno vyrovnala s virovým onemocněním, nebo aby ho na prahu vůbec nedovolila.

Následky ARVI během těhotenství

Co je to nebezpečné SARS během těhotenství? Některé studie prokázaly následující účinky přípravku ARVI na těhotenství: t

 • Nebezpečí pro dítě. Ve druhém a třetím měsíci, kdy se kladou tkáně a orgány, mohou být účinky ARVI během těhotenství hlavní příčinou jakýchkoli vývojových vad.
 • ARVI ve velmi raném stadiu těhotenství. Frekvence předčasného ukončení těhotenství s onemocněním v raných stadiích ARVI dosahuje přibližně 13-18%. Někdy žena nemusí ani vědět o těhotenství, pokud se infekce objevila v prvních dvou týdnech po početí.
 • Selhání těhotenství. Infekční látky někdy přispívají k potratu a zvyšují ztrátu krve během porodu. Tyto viry mohou také způsobit nebezpečné infekce, které mohou přispět k rozvoji některých zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. To negativně ovlivňuje stav a vývoj plodu, zejména pokud se ARVI projevuje v časném těhotenství. Pokud se během porodu objeví virové onemocnění, zvyšuje se pravděpodobnost komplikací v období po porodu.

Je třeba mít na paměti, že u těhotné ženy, i když je mírná indispozice, existuje pravděpodobnost komplikací. Musíte se o sebe postarat, méně nervózní a poslouchat svého lékaře.

Prevence HVI během těhotenství

Mnozí lékaři se domnívají, že téměř jakékoli onemocnění, včetně ARVI během těhotenství, je snazší zabránit, než léčit. Proto je třeba věnovat velkou pozornost preventivním opatřením, která mohou pomoci zabránit výskytu ARVI během těhotenství.

Základní preventivní opatření:

1. Opláchněte ústa. Po návratu domů, dobře opláchněte odvar z bylin nebo tinktury měsíčku, heřmánku, eukalyptu (20-30 kapek na šálek teplé vody). Mikroorganismy, které mohou vést k onemocnění, jsou tedy účinně odstraněny z ústní sliznice.

2. Hygiena. Nekomplikovaná a jednoduchá akce - totiž mytí rukou mýdlem a vodou může výrazně snížit riziko SARS během těhotenství.

3. Vysávání místnosti. I když je zima venku, 2-3 krát denně, je nutné důkladně vzduch v místnosti, ve které je těhotná žena nejvíce vystavena. Konec konců, teplý vzduch a vysoká vlhkost jsou příznivým prostředím pro reprodukci virů a bakterií, které způsobují ARVI. Ztěžuje život pro viry a usnadňuje život nastávající matce!

4. Příjem vitamínů. Vitaminové přípravky, zejména ty, které jsou speciálně určeny pro použití během těhotenství, významně posílí obranyschopnost organismu, čímž šetří těhotnou ženu z ARVI.

5. Snížení rizika infekce zvenčí. V tomto případě hovoříme o posílení imunity všech členů rodiny nastávající matky. Koneckonců, i když se těhotná žena často pokouší být na místech s velkými koncentracemi lidí, životem jejích dětí, rodičů, manžela jde obvyklým způsobem. Každý den chodí do školy, do mateřské školy nebo do práce, nakupují ve velkých obchodech, používají veřejnou dopravu - to znamená, že navštěvují místa, kde je ARVI s největší pravděpodobností nakažena.

Pro posílení imunity celé rodiny je ruský lék Derinat vhodný. Jeho použití mobilizuje lidskou imunitu k ochraně před virovými průniky. Tento lék má minimální vedlejší účinky a kontraindikace, je dobře snášen a je prodáván bez lékařského předpisu v mnoha lékárnách.

6. Snížení rizika infekce. Pokud je některý člen rodiny nastávající matky stále nemocný, je třeba přijmout nouzová opatření, aby se zabránilo nakažení. Můžete například použít speciální lékařské masky. Dobrými pomocníky při prevenci SARS během těhotenství jsou jemně nasekaný česnek a cibule, které jsou bohaté na fytoncidy. Je třeba je rozšířit do talířů a umístit do všech místností, kde je nastávající matka.

Jak ARVI začíná

Navzdory nejpřísnějším opatřením je pro těhotnou ženu velmi těžké chránit se před touto nemocí, zejména během epidemií. Proto je velmi důležité rozpoznat onemocnění ve velmi raném stadiu, aby bylo možné zahájit léčbu co nejdříve. To může snížit intenzitu onemocnění a několikrát snížit riziko všech druhů komplikací po ARVI.

Mezi první příznaky akutního virového respiračního onemocnění patří:

 1. Vzhled transparentního, hojného výtoku z nosu a nosní kongesce.
 2. Slabost, vznik pocitů "bolesti" ve svalech a kloubech.
 3. Bolesti hlavy, zpočátku mírné, pak horší.
 4. Ospalost.
 5. Horečka
 6. Kašel a bolest v krku se připojují k této "společnosti" asi druhý nebo třetí den.

Tipy pro odborníky

1. Pravidelně provádějte mokré čištění. Chcete-li volně dýchat, musíte zvýšit vlhkost v místnosti. K tomu můžete na baterii nebo vedle ní dát otevřenou nádobu s vodou.

2. Pravidelně větrejte místnost, aby nedošlo k průvanu.

3. Nohy musí být udržovány v teple. Doporučuje se nosit vlněné ponožky. Pozor! Když těhotenství není doporučeno horké vany. Je také zakázáno stoupat do horké vody, nohou a nohou, provádět horčinové zábaly. Takové postupy výrazně zvyšují riziko předčasných kontrakcí a krvácení.

4. Spánek by měl být dokončen během 7-8 hodin. Ujistěte se, že jste si před spaním vyčistili nos: dýchání musí být zcela volné. Je nutné používat spreje a kapky s vazokonstrikčními vlastnostmi s velkou opatrností a pouze podle pokynů lékaře.

Předávkování těmito léky může vést k bušení srdce a vysokému krevnímu tlaku.

5. Emocionální tělesný odpočinek je nesmírně důležitý pro těhotnou ženu, zejména během indispozice.

6. Můžete strávit aromaterapii. Nakupujte v lékárnách esenciální oleje v souladu s jejich činností. Borovice usnadňuje dýchání a eliminuje kašel, pelargónie léčí zánět ucha-hrdlo-nos, tymián má vykašlávací účinek.

Nepoužívejte esenci eukalyptu, zázvoru, verbeny, skořice, kafru, hřebíčku, yzopu, rozmarýnu. Mohou mít špatný vliv na tělo.

Přísady do potravin, skořice, zázvor, rozmarýn a hřebíček nejsou kontraindikovány.

7. Parní inhalace jsou velmi užitečné. Pro ně můžete použít bramborový vývar, odvar z máty, šalvěje, měsíčku, třezalku tečkovanou, heřmánek. Nyní je v prodeji mnoho již připravených inhalačních směsí pro elektrické inhalátory. Tento postup vám umožní zmírnit dýchání, zlepšit krevní oběh v sliznici horních cest dýchacích, stimulovat imunitní systém.

8. Jídlo během období nemoci by mělo být nasyceno bílkovinami a plné. Konzumované potraviny musí být snadno stravitelné. Silný kuřecí vývar s kořeny je velmi užitečný. Do své stravy přidejte vařené ryby a libové maso, čerstvé ovoce a ovoce.

Během tohoto období výrobky obsahující vitamín C (černý rybíz, brusinky, citrusové plody, borůvky, jablka, květák, špenát), zinek (luštěniny, drůbež, játra), kyselina listová (černý rybíz, melouny, luštěniny), brambory), jód (ryby a mořské plody). Jezte často, ale v malých porcích.

9. Pijte co nejvíce tekutiny, optimální množství denně je až 1,5-2 litrů. Je lepší mít kyselé nápoje, například čaj s citronem, brusinkami, ovocné nápoje z brusinek. Teplé mléko s malinovými plody nebo medem vám pomůže rychle se zahřát a aktivní pocení odstraní toxiny z těla.

Velmi užitečný je také čaj s černým rybízem, lipou, březovou mízou s mlékem, zeleným čajem. Minimalizujte sycené nápoje a kávu. Pokud stále onemocníte, nezoufejte. Nezapomeňte zavolat ošetřujícího lékaře doma, vzít si nemocenskou.

Nezapomeňte, že zdraví vašeho dítěte a vaše vlastní zdraví je mnohem důležitější než jakákoli vyšší moc při práci.

Léčba ARVI v těhotenství

Průběh mnoha nemocí během těhotenství má své vlastní charakteristiky. I banální nachlazení může vést k rozvoji komplikací, proto je nutné k procesu léčby přistupovat odpovědně.

ARVI během těhotenství

Volba léčby je také obtížný úkol, protože těhotné ženy nemohou používat daleko od všech léků.

Nejčastější infekční onemocnění, včetně těhotných žen, je ARVI (akutní respirační virová infekce).

Jak léčit tento stav? Měli by rozumět mechanismům nemoci.

Důvody

Příčinou vývoje tohoto onemocnění jsou četná virová činidla, která při uvolnění do horních cest dýchacích způsobují zánětlivý proces.

Jaké patogeny mohou způsobit ARVI? Jedná se o následující skupiny virů:

 1. Chřipka.
 2. Paragripp.
 3. Adenoviry.
 4. Respirační syncytiální virus.
 5. Reoviry.
 6. Rhinoviry.

Seznam pokračuje dál a dál, včetně všech patogenů, které mohou způsobit zánětlivý proces v dýchacím systému během přenosu vzduchovými kapičkami.

Vývojový mechanismus

Naše tělo denně narazí na obrovské množství mikrobů a virů, které za normálních podmínek nezpůsobují rozvoj onemocnění. Mechanismy nespecifické obrany těla jsou za to zodpovědné: od řas na epitelu dýchacího ústrojí až po speciální antiseptické látky v respiračním hlenu.

S oslabením obranyschopnosti těla - hypothermie, stresu, podvýživy - se však lidské tělo stává náchylným k patologickým účinkům. Situaci zhoršuje stávající těhotenství, které vede k oslabení celkové odolnosti ženského těla.

Výsledkem je, že nastávající matka je konfrontována s četnými viry z nemocných lidí nebo nosičů, kteří prostřednictvím dýchání do hrtanu, průdušnice a průdušek způsobují zánětlivý proces.

Příznaky

Klinický obraz respirační infekce u těhotné ženy se svými charakteristickými rysy nerozlišuje. Symptomy se skládají ze známek zánětu dýchacích cest a celkového infekčního syndromu.

První složkou onemocnění je:

 • Rýma
 • Kašel
 • Kýchání
 • Vypouštění sliznic, jasné sputum.
 • Bolest v krku.

Druhý syndrom je způsoben vstupem toxinů patogenu do krve a aktivací zánětlivého procesu, který je doprovázen uvolňováním mediátorů. Tyto látky, které se dostanou do krevního oběhu, způsobují následující reakci:

 • Bolesti hlavy
 • Teplota
 • Slabost
 • Bolest v očích.
 • Snížený výkon.

Tyto příznaky vyskytující se u těhotné ženy by měly být důvodem k konzultaci s praktickým lékařem, protože ARVI během těhotenství v tomto období může být obtížné a může vést ke komplikacím.

Diagnostika

Po přijetí pacienta s výše uvedenými stížnostmi před zahájením léčby ženy začne lékař provádět diagnostické činnosti. Bohužel, plnohodnotné specifické metody detekce nemoci v krátkém čase neexistují.

Terapeut může předepsat obecné testy krve a moči, které indikují známky zánětu: zvýšené množství bílých krvinek, rychlost sedimentace erytrocytů, výskyt bílých krvinek v moči.

Ve většině případů se diagnóza provádí na základě symptomů popsaných pacientem. Proto je nutné co nejúplněji informovat lékaře o svém zdravotním stavu.

Existují určité příznaky, které vylučují pacientovo ARVI. Patří mezi ně:

 1. Symptomy gastrointestinálních lézí: nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha. Tyto příznaky jsou obvykle charakteristické pro rotavirovou infekci, bakteriální onemocnění střev.
 2. Častý a rozsáhlý zánět mandlí, lymfatické uzliny krku. Takové znamení může znamenat anginu pectoris, infekční mononukleózu.
 3. Intenzivní horečka, kožní projevy jako vyrážka a svědění svědčí o nemocech, jako je šarlatová horečka a spalničky.

Pokud zjistíte uvedené příznaky, měli byste to upozornit na specialistu, který rozšíří rozsah diagnostických opatření.

Důsledky pro těhotenství

Charakteristickými rysy průběhu akutních respiračních infekcí během těhotenství jsou: slabost, vysoká intenzita klinických příznaků. Někdy jsou příznaky zkreslené v důsledku projevů časné toxikózy v prvním trimestru: nevolnost, zvracení, celková slabost.

Současně je nutná diagnóza a včasná plná léčba ARVI během těhotenství, protože pomáhají vyhnout se komplikacím pro rostoucí dítě. V závislosti na tom, v jakém trimestru těhotenství se žena nachází, jsou možné komplikace pro vyvíjející se dítě.

Časná data

Nejnebezpečnější chorobou celé skupiny respiračních virů je chřipka. Právě tato choroba nejčastěji vede k rozvoji komplikací.

V raných stádiích těhotenství (v prvním trimestru) dochází k procesu rozložení vnitřních orgánů dítěte, je vytvořen základ pro další růst a vývoj. Intenzivní infekce v těle může tento proces přerušit a vést k potratu.

Virus proniká méně často do těla dítěte, což může způsobit vznik defektů a závažných následků. Pravděpodobnost takových komplikací je velmi malá.

Pokud po zotavení v prvním trimestru těhotenství, testy zůstávají normální, není tam žádná patologie na ultrazvuku, můžete se uklidnit.

Nikdo nemůže s 100% pravděpodobností říci, jak nemoc ovlivnila prenatální vývoj dítěte, ale statistiky naznačují, že komplikace se vyvíjejí velmi vzácně.

Pozdní podmínky

Když jsou již vytvořeny všechny vnitřní orgány dítěte, dítě postupně roste, konečné zrání funkčních systémů ARVI má zřídka závažné následky. To je typické pro druhý a třetí trimestr těhotenství.

Chcete-li ověřit stav dítěte, můžete provést následující studie:

 1. Ultrazvukové vyšetření.
 2. Trojitý test: estriol, choriový gonadotropin, alfa-fetoprotein.
 3. Amniocentéza - test plodové vody. Invazivní technika s rizikem komplikací.

Metody jsou informativnější v pozdním těhotenství - ve třetím trimestru. Tyto studie nebudou schopny plně posoudit stav dítěte, takže vhodnost jejich jednání je sporná.

Komplikace pro mámu

Akutní respirační virová onemocnění jsou nebezpečná, protože mohou způsobit komplikace u nastávající matky. Tyto nejčastěji zahrnují bakteriální infekce.

Na pozadí virové choroby se tělo těhotné ženy stává náchylné k pronikání jiných patogenních mikroorganismů. Bakterie mohou způsobit následující onemocnění:

 1. Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin.
 2. Otitis je zánět sluchového orgánu.
 3. Tracheitida je onemocnění charakterizované zánětem průdušnice.
 4. Tonzilitida - bakteriální léze mandlí.
 5. Meningitida je těžké zánětlivé onemocnění mozkových membrán.

Tyto stavy významně zhoršují blahobyt žen, mohou vést k život ohrožujícím následkům. Při vývoji virové infekce je proto nutné zůstat v nemocnici a dodržovat doporučení lékaře.

Prevence

Odborníci doporučují řadu pravidel, jejichž dodržování v každém trimestru těhotenství minimalizuje riziko infekce s respiračním virem. Pokud se ARVI již projevila, měly by být tyto tipy také použity k vyloučení možnosti vzniku bakteriálních komplikací:

 1. Je nutné s určitou pravidelností vysílat místnost, ve které se nachází těhotná žena. Zároveň je třeba se vyvarovat dopadu průvanu na její tělo.
 2. Mokré čištění místnosti zabraňuje hromadění prachu, v němž se mohou usazovat patologické látky.
 3. V nohách je nutné udržovat v teple, můžete nosit vlněné ponožky.
 4. Je nutné se vyhnout možným zdrojům stresu.
 5. Dobrý spánek je tajemstvím zdraví. Je nezbytné spát nejméně 8 hodin denně, aby se tělo plně zotavilo, připravené setkat se s potenciálními patologickými činidly.
 6. Je třeba pít dostatek tekutin. Objem asi 2 litry denně umožňuje normalizovat složení krve, metabolismus, rovnováhu minerálů v těle.
 7. Je nutné jíst úplně, odstranit škodlivé potraviny ze stravy. O možnosti použití některých potravin se můžete poradit se svým lékařem.
 8. Zeptejte se odborníka, pokud potřebujete vzít další finanční prostředky a vitamíny. Během těhotenství se zvyšuje potřeba užívání drog, jako je kyselina listová, vitamíny A a E.

Tato jednoduchá pravidla mají někdy závažný vliv na tělo těhotné ženy a zvyšují její odolnost vůči rozvoji onemocnění.

Léčba

Pokud preventivní opatření nepomohla a nemoc se projevila jako závažné klinické příznaky, je třeba se včas poradit s lékařem, abyste mohli zahájit léčbu těhotné ženy. Pouze on může poukazovat na léky, které mohou být použity k léčbě ARVI během těhotenství, ke schválení některých lidových receptů.

Je nutné rozdělit prostředky používané na virová onemocnění na symptomatické a patogenetické:

 1. První pomoc, jak se zbavit projevů nemoci, druhá působí na vazby patologického procesu a zastaví její průběh (například Rinofluimucil je zaměřen na odstranění jevů rýmy).
 2. Skupina etiotropních léků (působících na příčinu) virových onemocnění dosud nebyla vyvinuta. Působení přímo na virus je poměrně obtížné, pro tyto mikroorganismy neexistují žádné analogy antibiotik. Všechny antivirové léky narušují mikrobiální reprodukci, ale nezabíjejí existující viry.

Rinofluimucil

Jedním z nejpopulárnějších prostředků k odstranění příznaků ARVI je Rinofluimucil. Tento lék má pozitivní vliv na zánětlivý proces, který se vyvíjí v nosní dutině, je schopen účinně léčit pacienta, zmírnit příznaky onemocnění.

Rinofluimucil, díky acetylcysteinu a tuaminoheptanu, který je v něm obsažen, má výrazný vazokonstriktorový účinek, tenký hlen, který přispívá k vylučování zánětlivé sekrece.

Populární otázkou je: Může být Rinofluimucil použit během těhotenství? Jednoznačná odpověď nemůže dát žádnému lékaři ani výrobcům drogy.

Faktem je, že Rinofluimucil neprošel klinickými zkouškami u těhotných žen - je to zakázáno.

Neexistuje však žádný důkaz, že léčivo má nepříznivý vliv na stav dítěte nebo proniká placentou. Pokud lékař předepsal Rinofluimucil těhotné ženě, měla by striktně dodržovat předepsané dávkování.

Využívání alternativních prostředků je nezbytné koordinovat s odborníkem. Rinofluimucil může být nahrazen přírodními analogy, které také účinně eliminují symptomy ARVI během těhotenství.

Isofra

Stejné rysy jmenování v těhotenství, jako Rinofluimucil, má lék Isofra. Pokud je bakteriální infekce obtížná, musí být předepsána s vysokým rizikem vzniku komplikací.

Isofra je širokospektrální antibakteriální činidlo. To vám umožní vyhnout se výše uvedeným komplikacím pro matku, což zabraňuje následkům pro dítě.

Pokud se Váš lékař domnívá, že Isofra je nezbytná pro použití, měli byste dodržovat předepsané dávky, přesně dodržovat pravidla pro užívání léku.

SARS by měla být během těhotenství léčena v raném stádiu vývoje onemocnění s použitím patogenetických léků (Isofra) a symptomatických látek (Rinofluimucil) ke zmírnění stavu.

Jak léčit nachlazení během těhotenství?

S nástupem těhotenství je ženské tělo fyziologicky uspořádáno, imunitní systém je potlačován jednoduchými slovy - imunita je potlačena. To je nezbytné, aby mateřský organismus nevnímal oplodněné vajíčko (zygote, embryo) jako cizí organismus. Embryo je v podstatě objekt skládající se z cizího proteinu.

Se začátkem těhotenství a během jeho průběhu se zvyšuje riziko vzniku nachlazení ve formě chřipky, ARVI nebo ORZ. Proto se nedoporučují návštěvy rušných míst a veřejné dopravy.

Obsah:

 • Studené v prvních týdnech těhotenství
 • Rýma - jako znamení těhotenství
 • ARVI během těhotenství
 • Jak chlad ovlivňuje plod?
 • Studené symptomy u těhotných žen
 • Chřipka během těhotenství
 • Jak léčit nachlazení? Co může a nemůže?
 • Léky na léčbu chladu u těhotných žen
 • Co může teplota způsobit?
  • Paracetamol
  • Analgin
  • NSAID
 • Nesteroidní protizánětlivé léky pro léčbu nachlazení u těhotných žen ve třetím trimestru
 • Doporučení pro léčbu nachlazení během těhotenství (ARVI, chřipka)
 • Prevence nachlazení během těhotenství
 • Co dělat, pokud má těhotná žena akutní respirační virovou infekci nebo chřipku?
 • Lidové léky na léčbu nachlazení během těhotenství

Studené jako znamení těhotenství

Zima během těhotenství může být prvním příznakem „zajímavé pozice“. Bezprostředně po početí se dramaticky zvyšuje koncentrace dvou hormonů, estrogenů a progesteronu. V časných stádiích těhotenství to způsobuje mírný vzestup teploty, její kolísání z normálního na subfebrilní (37,5 ° C) zimnice.

Žena nemusí mít podezření, že je těhotná, ale hormonální změny jsou již pociťovány. Spolu s horečkou od prvních dnů těhotenství se objevují:

 • bolesti těla;
 • obecná slabost;
 • ospalost a únava;
 • letargie a únava;
 • rýma (rýma).

Tyto "studené" příznaky se mohou vyskytovat také na pozadí normální teploty, dokonce i před měsíčním zpožděním, pod vlivem "hormonálního nárůstu". V počátečních stadiích zimy může být těhotenství.

V každém případě je třeba mít na paměti, že teplota až 38 ° C - nevyžaduje radikální léčbu, nemůže být poražena paracetamolem nebo jinými antipyretiky.

Nos v těhotenství

Taková společenská věc jako rýma může být projevem různých nemocí, ne nutně nachlazení. Například:

 • ARVI;
 • rinosinusitis;
 • alergická rýma;
 • vazomotorická rýma;
 • těhotná rýma;
 • Trimester 3 je běžný edematózní syndrom.

Ve třetím trimestru se tělo připravuje na porod, nejen prsty, paže a nohy, ale celé tělo nabobtná. V tomto případě jsou otoky nosní sliznice a přetížení projevy syndromu edému.

„Hormonální rýma“ nebo rýma těhotných žen může doprovázet ženu po dobu 280 dnů - až do porodu. A léčba nevyžaduje. Alergická rýma a vazomotorická rýma (u těhotných žen má jasnější projevy než před počátkem) na pozadí vzestupu teploty na 37,2 - 37,5 ° C může být žena vnímána jako příznaky nachlazení a ve skutečnosti tomu tak není.

Zima v časném těhotenství nemusí být příznakem nemoci. Proto by diferenciální diagnostika měla být prováděna lékařem a nemůže být léčena samostatně, je nežádoucí užívat antipyretika. Lékař se zaměří nejen na stížnosti nosu a horečky, ale i na výsledky testů, lokální projevy.

ARVI během těhotenství

Akutní respirační virové infekce během těhotenství mají podobné symptomy, ale infekční škodlivé činidlo (virus) může být jakákoliv z této velké skupiny: respirační syncytiální infekce, parainfluenza, rhinoviry, adenoviry, reoviry, chřipkové viry a další.

Jak chlad ovlivňuje plod během těhotenství?

Tuto otázku bohužel nelze odpovědět, záleží na:

 • zdravotní stav žen před těhotenstvím;
 • od doby, kdy žena onemocněla zimou (1 trimestr těhotenství je nejnepříznivější, nejcitlivější a nejtenčí);
 • přítomnost zhoršujících se somatických onemocnění.

Není pochyb o tom, že plod trpí nachlazení matky během těhotenství:

 • je hladovějící kyslíkem (hypoxie);
 • riziko vrozených malformací není vyloučeno;
 • chlad může být komplikován ohroženým potratem;
 • sekundární infekce se mohou spojit.

Příznaky chladu během těhotenství

Skutečné nachlazení během těhotenství se také projevuje jako v "pre-těhotné" organismu. Mezi příznaky ARVI během těhotenství:

 • rýma;
 • akutní bolest v krku;
 • kýchání;
 • bolesti hlavy a bolesti v očních bulvách;
 • slabost, slabost, závratě;
 • bolesti kloubů a svalů, bolesti těla;
 • volné stolice;
 • zvýšení teploty;
 • oteklé lymfatické uzliny.

Chřipka během těhotenství

Chřipka v průběhu těhotenství, na rozdíl od rhinovirů, adenovirová infekce vykazuje výraznější příznaky intoxikace (vysoká horečka, bolest svalů, bolestivé klouby, silná únava). Převažují nad katarálními jevy. Chřipka se vyznačuje akutním nástupem na pozadí úplné pohody. Těhotná žena může jasně odpovědět na otázku, když onemocněla na nejbližší minutu.

Chřipka je nebezpečná ve vývoji závažných forem onemocnění přidáním bakteriální infekce. Léčba chřipky u těhotných žen proto musí nutně probíhat v nemocnici.

Jak léčit nachlazení během těhotenství?

V první řadě v léčbě je dodržování režimu: musíte dostat dostatek spánku, omezit fyzickou námahu, je velmi pozorný k sobě a ke změnám ve státě. Protože během nemoci by neměly být žádné faktory, pro které jsou nutné dodatečné výdaje sil. Všechny příznaky intoxikace ARVI jsou zmírněny pitím velkého množství vody. Studené během těhotenství s teplotou vyšší než 38,5 ° C vyžaduje jmenování antipyretik.

V takovém stavu, kdy je nos naplněn natolik, že dýchání je obtížné a těhotná žena nemůže spát z tohoto důvodu - jsou předepsány nosní dekognestanty (vazokonstrikční léky). Ve většině případů jsou bezpečné, ale pokud jsou užívány sporadicky: během dne ne více než 3-4 krát krátce. Během těhotenství, kvůli zvýšenému krevnímu oběhu, léčivo vstupuje do krevního oběhu více než v těle, které není těhotné, a mohou se objevit systémové projevy - zvýšený krevní tlak, angiospasmy. Křeč krevních cév placenty vede ke zhoršení krevního zásobení plodu a hypoxie, což zvyšuje srdeční frekvenci u dítěte.

Studené léky na těhotenství

Praxe ukazuje, že ženy během těhotenství často předepisují antivirotika. Je však prokázáno, že „pracují“ pouze s chřipkou. S dalšími ARVI nemají žádnou důkazní základnu a jejich příjem je v nejlepším případě k ničemu.

Vliv léků na SARS v těhotenství:

 • Viferon svíčky na nachlazení jsou jmenovány poměrně často, ale jsou neúčinné. Jedná se o skupinu interferonů, analogu Viferon - Biferon. Jako adjuvans pro léčbu SARS během těhotenství lze použít, ale ne jako hlavní.
 • Imunostimulancia během těhotenství se nedoporučuje, protože není známo, jak ovlivňují plod. V této oblasti existuje jen velmi málo studií.
 • Byliny a dietní doplňky se nedoporučují. Existuje zde všeobecně uznávaná zásada - ta, která nebyla důkladně prostudována - nepoužít.
 • Vitamíny - drogy, které pomáhají tělu bojovat s nemocí. Jsou potřeba. Pokud však již byly předepsány antivirotika a jiné léky, je lepší odložit jejich příjem, dokud nebude léčba dokončena. Několik léků v krevní plazmě může interagovat a mít jiný účinek, než se očekávalo.
 • Bývalo to, že vitamin C pomáhá obnovit a zkrátit dobu nemoci. Byly provedeny studie, ve kterých je prokázáno, že globálně vitamin C neovlivňuje průběh ARVI. Pro prevenci tohoto biologicky aktivního vitaminu také nestojí za to. K tomuto účelu použijte velkou dávku - 1 gram. V této vysoké koncentraci vitamín proniká do placenty a může teoreticky ovlivnit dítě. Jaký bude dopad - nebyl studován.
 • Antibiotika - antimikrobiální látky - v debutu nachlazení (chřipka a ARVI) nejsou předepsány, protože na virus nemají vliv. Léčba antibiotiky na počátku virové infekce nezabrání rozvoji bakteriální infekce v budoucnu. Pokud se při užívání antibiotik vyvíjí bakteriální infekce, budete muset změnit prášky na jinou skupinu léků. Mykoorganismy vyvíjejí rezistenci - stávají se necitlivými na léčivo. Léčba antibiotiky je proto předepsána pouze lékařem na přítomnost bakteriální infekce.

Jak porazit teplo během těhotenství?

Vysoká teplota během těhotenství je jedním z nejvíce nepříznivých faktorů ovlivňujících plod. Pokusy na zvířatech ukázaly, že vysoké teploty v 1 trimestru mohou způsobit malformace. Poškozující účinek teploty začíná, když teplota stoupne o více než 1,5 stupně a trvá nejméně 8 hodin.

Paracetamol

S cílem snížit teplotu během těhotenství, můžete si vzít léky, které mohou být dítě a neměla by čekat na to, aby spadl na vlastní pěst.

Na začátku těhotenství může být teplota 37,2 - 37,5 ° C - to je normální a nevyžaduje léčbu. Pokud je však teplota 38,5 ° C - tato teplota musí být sestřelena.

Nejbezpečnějším a nejvíce studovaným lékem ze skupiny antipyretik je paracetamol. To může být přijato pro bolesti jakékoli lokalizace (hlava, krk, zuby). Nicméně, to je vlastní, jak se všemi drogami, vedlejší účinek. To je možná nepříznivý vliv na matku a ve vysokých koncentracích - na plod. Paracetamol je hepatotoxický - může ovlivnit játra. Během těhotenství s nachlazením můžete lék užívat v dávce až 2 gramy, v extrémních případech až do 4. Ve třetím trimestru se doporučuje užívat paracetamol v dávce nejvýše 1 gramu a v monoterapii (nikoli v kombinaci s jinými léky, jako je kofein, vazokonstriktor).

Analgin

Vedlejší účinky analginu jsou velmi vzácné, přesto jsou velmi významné: agranulocytóza, riziko nefroblastomu (Williamsův nádor) a leukémie u dítěte se zvyšuje. Během těhotenství s nachlazením nelze metamizol (analgin) užívat, jeho použití ve třetím trimestru je zvláště nebezpečné. Použití analgenu je spojeno s rozvojem agranulocytózy u novorozence. Kombinovaná léčiva Metamizol sodný - také nelze užívat.

Agranulocytóza je prudký pokles v krvi leukocytů a monocytů, tělo dítěte je okamžitě přístupné bakteriálním, plísňovým infekcím, protože v krvi nejsou žádné buňky, které by mohly odolávat chorobám.

Nesteroidní protizánětlivé léky pro léčbu nachlazení u těhotných žen ve třetím trimestru

Diklofenak, ketanal, ketarol, ibuprofen - podle indikací a se souhlasem lékaře mohou být použity ve 2. trimestru těhotenství. Ve třetím trimestru je opět povolen pouze paracetamol.

Rizika pro dítě při užívání NSAID ve třetím trimestru:

 • Předčasné uzavření ductus arteriosus, které vede k plicní hypertenzi. Léčba je velmi obtížná.
 • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků může oddálit datum narození - iniciuje prodloužené těhotenství.
 • Zvýšená ztráta krve během porodu, protože se snižuje funkce koagulace matky.
 • Tvorba diafragmatické kýly.
 • Zpoždění vývoje plodu.
 • Snížení množství plodové vody.
 • Při užívání nesteroidních protizánětlivých léků bezprostředně před porodem - na konci období - je riziko nekrotické enterokolitidy u novorozence vyšší.
 • Cerebrovaskulární krvácení u dítěte

Doporučení pro léčbu nachlazení během těhotenství

Lékem volby pro snížení teploty během zimy během těhotenství je paracetamol. Neužívejte přípravek Analgin a jeho kombinaci s jinými účinnými látkami. Ve třetím trimestru (po 30 týdnech) se vyhněte léčbě nesteroidních protizánětlivých onemocnění. Do 12. týdne těhotenství se nedoporučuje užívat žádné léky proti bolesti a antipyretika.

Prevence nachlazení během těhotenství

Pomocí preventivních opatření může zabránit nachlazení (chřipka a SARS). Během těhotenství je velmi nežádoucí navštěvovat masové akce: divadla, výstavy, koncerty, zejména v období katarálních nemocí (podzim, zima). Musíte se vyhnout veřejné dopravě. Tato jednoduchá opatření se doporučuje použít při plánování těhotenství, kdy se manželé pokoušejí otěhotnět.

Je nutné se chovat s velkou opatrností a sledovat ostatní během chřipkové epidemie, abyste si včas uvědomili a izolovali se, nebo okamžitě odstranili kontakt s nemocným členem rodiny.

Je-li někdo nemocný doma a neexistuje možnost poslat nemocného k příbuzným, například k manželovi nebo dítěti, je nutné „přemístit“ pacienta do oddělené místnosti, zajistit oddělené nádobí a pravidelné větrání pokojů. Pokud je v domě přenosná UV lampa pro domácí použití - ujistěte se, že "křemen" místnost.

Pokud jsou děti předškolního věku, doporučuje se přerušit návštěvu mateřské školy dítětem, vývojovou činností atd. Děti v tomto věku často onemocní, přicházejí do styku se svými vrstevníky, vyměňují si mikroflóru a onemocní. Dítě může snadno onemocnět, ale pro těhotnou matku může být infekce docela vážná.

Obvaz obvaz prakticky nepomůže zdravému člověku onemocnět. Pokud však neexistuje jiná cesta, může a měla by být použita, přičemž je třeba ji měnit každé 2 hodiny, je nutné ji umýt a vyžehlit. Je-li v domě člen rodiny, který zachytil zimu, musíte nosit masky pro všechny, zdravé i nemocné.

V období epidemie je nežádoucí navštívit ženského lékaře Máte-li možnost dohodnout se se svým lékařem na určitou dobu - udělejte to. Takže snížíte riziko vzniku chřipky při čekání v řadě. Těhotné ženy dostávají v určitých dnech, kdy se dostávají pouze zdravé těhotné ženy (jako na klinice pro děti, den zdravého dítěte). To může být každý den určený správou LCD.

Pokud těhotná žena náhodně kontaktuje nemocnou osobu - na ulici, ve výtahu, pak po návratu domů si musíte umýt ruce mýdlem a umyjte si nos fyziologickým roztokem, opláchněte si hrdlo. Takže snižujete riziko onemocnění. Virus, který se nějakou dobu dostává na sliznici, je právě na povrchu a pak proniká do buněk. Pokud se vrátíte domů, budete mýt sliznice, pak se sníží šance na rozvoj nachlazení. Můžete krčit krku s fyziologickým nebo heřmánkovým odvarem. Nepoužívejte sodu na opláchnutí, suší sliznice. To může být použito, když tam je nájezd na mandle a je třeba uvolnit. Je nežádoucí přidávat jod. Pronikne ve vysokých koncentracích do krve přes sliznice a je nebezpečný pro plod.

Předtím, než se lze aplikovat na sliznice šťavelová masti a mast Viferon, nebude to mít antivirový účinek, ale stane se mechanická bariéra pronikání viru. Po návratu domů nos muset znovu opláchnout.

K posílení imunitního systému může těhotná žena užívat vitamín D po konzultaci s lékařem. Chcete-li kompenzovat jeho nedostatek, můžete použít mastné ryby a vejce.

Co dělat, pokud má těhotná žena akutní respirační virovou infekci nebo chřipku?

Když příznaky nachlazení v 1-3 trimestru zůstat doma a sledovat klid na lůžku. S lékařem z předporodní kliniky nebo asistent lékaře, kontaktujte telefonicky a nechte si poradit po telefonu. Bez souhlasu lékaře nepřijmout samoléčby. Maximum, které může být sám sebou - spousta horkých nápojů v podobě domácí kuřecí vývar, čaj s čerstvými nebo zmrazené maliny nebo rybízu (neplést s marmeládou, který po uvaření minimum živin). Můžete pít teplé mléko s medem, pokud nejste alergičtí na včelí produkty, uvařen heřmánkový čaj, zelený čaj.

Kapalina, která vstupuje do pití čaje, je v celkovém krevním řečišti - snižuje celkovou intoxikaci a vliv na plod v důsledku zvýšeného průtoku krve ledvinami a močení. Phytomics - heřmánek, ženšen, lékořice tinktury jsou velmi škodlivé pro ovoce, jak se připravují s alkoholem.

Lidové léky na léčbu nachlazení během těhotenství

Léčitelé doporučují v akutním období používat přirozený imunomodulátor - křen. Kořen se třel na jemném struhadle, smíchal se v poměru 1: 1 s cukrem a podal se 12 hodin do chladničky. Vezměte 1 čajovou lžičku za hodinu.

Kuřecí vývar doplněny domácí kuřecím kopr, pepř, cibule má velké množství všelékem efekt: snižuje příznaky nachlazení a působí na buněčné imunity. Nástroj dává sílu, dává pocit pohodlí a spokojenosti, zvyšuje odtok hlenu z nosu, krku a průdušek, stimuluje regeneraci poškozených buněk, obnovuje funkci řasinkami epitelu nosohltanu. Vývar z koncentrátů nemá uvedené účinky.

Vynikající antimikrobiální činidlo je zázvorový čaj s citronem. Kořen je drcený, 2 lžičky zalijeme vroucí vodou a trváme na 10-20 minutách. V nápoji můžete přidat plátek citronu a lžičku medu.

Česnek má baktericidní vlastnosti. Obsahuje fytoncidy s antivirovými účinky a vitamíny. Může se jíst nebo inhalovat.

ARVI během těhotenství

SARS (akutní respirační virová infekce) je skupina akutních zánětlivých onemocnění dýchacího systému, jejichž původci jsou pneumotropní viry. Tato skupina onemocnění zahrnuje chřipku, parainfluenzu, adenovir, rhinovirus a mnoho dalších infekcí horních cest dýchacích.

U starších lidí, dětí a očekávaných matek je zvýšené riziko ARVI. Podle statistik, asi 55-82% žen zažívá ARVI během těhotenství. Hlavní cesta infekce je ve vzduchu, i když v některých případech dochází k infekci prostřednictvím předmětů domácnosti (ručníky, nádobí).

Jak víte, nastávající matka nemůže být nemocná, protože jakákoli choroba může poškodit nejen její tělo, ale také vznikající plod. Výběr léků v tomto období je navíc velmi omezený. Co dělat, když je žena stále nemocná? Zvažte hlavní symptomy tohoto onemocnění, možné účinky SARS během těhotenství a také označujeme přijatelné léčebné metody.

Příčiny a příznaky ARVI

Inkubační doba onemocnění je v průměru 2-7 dnů. S proudem vzduchu vstupuje virus do sliznic horních cest dýchacích, napadá buňky vnější vrstvy sliznice (epitelu). V důsledku vitální aktivity viru se uvolňuje endotoxin, který způsobuje otravu organismu (intoxikace).

Těhotná žena je zvláště náchylná k infekci, protože její imunitní systém je ve oslabeném stavu. To je způsobeno tím, že v tomto období tělo budoucí matky prochází hormonální úpravou. Navíc, od prvních týdnů těhotenství, progesteron (hormon produkovaný vaječníky) potlačuje imunitní systém nastávající matky. To je nezbytné pro připojení embrya ke stěně dělohy, protože tělo ženy ho může vnímat jako cizí těleso. To vše vede k vysoké citlivosti jakékoli infekce, včetně ARVI, na těhotnou ženu.

Nejčastější akutní respirační virové infekce u těhotných žen začínají obecnou slabostí, malátností, rýmou, kongescí nosu, slzením, bolestmi hlavy, horečkou. Žena trpí bolestmi kloubů a svalů. Ne nutně přítomnost všech těchto příznaků současně. Některé z nich se mohou objevit dříve, jiné později. Po dobu 3-4 dnů se kašel nebo bolest v krku spojí s počátečními příznaky.

Následky ARVI během těhotenství

Ne vždy ARVI během těhotenství vede k vážným následkům. Ve většině případů onemocnění nezpůsobuje vyvíjejícímu se plodu mnoho škody. Někdy však infekce může způsobit některé komplikace během těhotenství nebo vývoje dítěte.

Lékaři říkají, že je to zvláště nebezpečné pro ARVI v časném těhotenství. Faktem je, že během tohoto období se tvoří hlavní orgány, tkáně a tělesné systémy dítěte. Virus onemocnění může vyvolat výskyt některých patologií vývoje dítěte. Proto, pokud žena měla infekci v prvním trimestru těhotenství, musí ji lékař poslat na další ultrazvuk.

Dalším důsledkem ARVI v časném těhotenství může být spontánní potrat (potrat).

Po 12 týdnech těhotenství může toto onemocnění způsobit takové komplikace:

 • Potrat nebo předčasný porod;
 • Hypoxie (deprivace kyslíkem) plodu;
 • Placentární insuficience (dysfunkce placenty).

SARS v pozdějším těhotenství někdy způsobuje hypoxii plodu, jejíž příznaky zahrnují letargii novorozence, slabý výkřik při narození, potíže s dýcháním, bledost kůže.

Pokud je SARS u těhotné ženy bezprostředně před porodem, může se dítě narodit infikované virem. To samozřejmě bude pro dítě obtížnější přizpůsobit se, bude vyžadovat jeho léčbu.

Léčba ARVI v těhotenství

Poměrně často lze SARS během těhotenství vyléčit, když se projeví pouze první známky jeho vývoje. Pokud má žena slabost, bolest v krku, ospalost nebo je podchlazená, měla by být okamžitě přijata účinná opatření. No v tomto případě, pít vitamíny (zejména vitamín C), aby teplý čaj s citronem a medem. A samozřejmě, aby se v následujících dnech dodržel klid na lůžku. Tyto jednoduché akce často pomáhají zabránit rozvoji zánětlivého procesu.

Pokud žena stále "chytil" ARVI během těhotenství, musí nutně navštívit lékaře. Vlastní ošetření v tomto období je velmi nebezpečné, zejména pro vlastní aplikaci antibakteriálních a antivirotik. Většina léků má negativní vliv na vývoj plodu a těhotenství.

Účinnou a bezpečnou léčbu nastávající matky může zvolit pouze lékař.

Kromě toho existuje mnoho starých, osvědčených v průběhu let domácí léčby SARS během těhotenství. Samozřejmě, v případě jakýchkoliv pochybností nebo pokud se vyskytnou vedlejší účinky užívání lidové léčby, by se žena měla poradit s lékařem.

Nejčastěji, ARVI začíná nachlazení, které může dát ženě pocit nepohodlí. Kromě toho, v důsledku konstantní nosní kongesce matky, dítě bude také dostávat méně kyslíku. Proto je nutné se zbavit chladu. Většina lékárenských kapek během těhotenství je nežádoucí. Nejbezpečnější jsou Pinosol, Sinupret, Aqua Maris. Je dobré a neškodné odkapávat slanou vodu do nosu. Lze ji zakoupit v lékárně nebo si ji připravit sami (lžička soli na šálek teplé vody). Sůl může nejen pohřbít nos, ale také propláchnout nosní cesty 3-4 krát denně.

Léčba SARS během těhotenství často zahrnuje úlevu od kašle. V tomto případě jsou všechny známé inhalace účinným způsobem terapie. Pro tyto postupy používejte bylinky, jako je heřmánek, šalvěj, eukalyptus, kalamový kořen. Mléko s Borjomi také hodně pomáhá. Pro přípravu takového terapeutického nápoje se přidá 100 ml minerální vody Borjomi do 100 ml horkého mléka. Pijte v malých doušcích. Při kašli se doporučuje užívat speciální bylinné přípravky, mezi něž patří heřmánek, podběl, lipové květy, bezinky, eukalyptus, kořen lékořice. Nastávající matka by však měla pečlivě vybírat léčivé rostliny, protože některé z nich mohou vést k komplikacím vývoje plodu.

Pokud je ARVI během těhotenství doprovázena bolestmi v krku, nejlepší léčbou je opláchnutí. Nejoblíbenější je kloktání s roztokem soli a sody (lžička) ve sklenici teplé vody. Kromě toho, pro tento účel, můžete použít infuze měsíčku, šalvěje, heřmánku. K přípravě takových prostředků se lžíce bylinek nalije 200 ml vroucí vody a naplní se 15-25 minut, pak se filtruje.

V mnoha případech je SARS během těhotenství doprovázena horečkou. Pokud teplota stoupne nad 38 ° C, může žena užívat antipyretickou tabletu na bázi paracetamolu. Jiné typy léků během těhotenství se nedoporučují.