Faryngitida, co to je? Symptomy a léčba dospělých

Faryngitida je infekční onemocnění hltanu doprovázené zánětem jeho sliznice a lymfatických uzlin. Mezi onemocněními ORL orgánů je nejčastějším onemocněním faryngitida u dětí. To je zřídka nezávislé onemocnění a je často kombinován se zánětem horních cest dýchacích.

Co to je?

Faryngitida je zánětlivý proces sliznice hltanu akutní nebo chronické povahy. Faryngitida se projevuje bolestmi v krku, nepohodlí a bolestí v krku.

Příčiny onemocnění

Zánět sliznice hltanu se vyvíjí z řady důvodů, z nichž hlavní jsou následující:

 1. Akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích. Ve většině případů jsou původci infekce viry, vzácněji bakterie, protozoa a patogenní houby.
 2. Účinky fyzikálních a chemických dráždivých látek: vdechování velmi horkého nebo velmi studeného vzduchu, dráždivých látek, konzumace horkých nápojů a potravin, zneužívání kořeněných potravin a silných alkoholických nápojů.
 3. V důsledku rozvoje alergické reakce u lidí s predispozicí.

Alergie vzniká v důsledku vdechování vzduchu obsahujícího alergeny: prach, zvířecí chlupy, domácí chemikálie atd. Příčinou onemocnění mohou být také alergie na potraviny.

Jaký je rozdíl mezi faryngitidou a laryngitidou?

Výskyt chrapotu a štěkání kůry paroxyzmální kašel indikuje vývoj laryngitidy u pacienta. V těžkých případech, kvůli silnému otoku hlasivek, se může vyvinout afonie (neschopnost vydávat zvuky) a, což je zvláště nebezpečné, otok záhybů hrtanu, v důsledku čehož může dojít k udusení (udušení). Vzhledem k tomu, že následky laryngitidy mohou být velmi vážné, pak když se objeví příznaky, měli byste kontaktovat otolaryngologa.

Klasifikace

Onemocnění je rozděleno na akutní a chronickou faryngitidu. Na druhé straně, vzhledem k etiologickému faktoru, izolované virové, plísňové, bakteriální, alergické, traumatické akutní faryngitidy, stejně jako faryngitida, vyvolané působením dráždivých látek.

Klasifikace chronické faryngitidy se provádí podle povahy změn, které se projevují na sliznici. Existují katarální (jednoduché), atrofické (subatrofní) a hypertrofické faryngitidy. Docela často existuje kombinace různých typů faryngitidy. V tomto případě je určena smíšená forma onemocnění.

Mezi akutní faryngitidou je nejčastěji katarální forma onemocnění s SARS. Obecně se přibližně 70% faryngitidy vyskytuje v důsledku expozice různým virům - koronavirům, rhinovirům, adenovirům, virům chřipky a parainfluenza. Nejčastěji se vyvíjí faryngitida pod vlivem rhinovirů. Virová infekce však způsobuje pouze primární vývoj onemocnění, které se později vyvíjí pod vlivem bakteriální infekce. Ve vzácnějších případech se onemocnění může vyvíjet pod vlivem jiných virů.

Příznaky faryngitidy

Onemocnění se vzácně projevuje jako izolovaný zánět. Nejčastěji začíná na pozadí jiných infekčních onemocnění horních cest dýchacích: akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí, chřipky atd. Jako nezávislé onemocnění se faryngitida vyvíjí na pozadí expozice sliznice hltanu studeným vzduchem, horkými tekutinami, tabákovým kouřem atd.

Mezi hlavní projevy faryngitidy u dospělých patří následující příznaky:

 • bolest v krku, někdy dost těžká;
 • suchý kašel;
 • přetížení hlenu v hltanu;
 • nepohodlí při polykání, často pozorované při polykání slin nebo příznaku "prázdných úst";
 • nepohodlí ve formě lechtání, lechtání, pálení a / nebo pocitu cizího tělesa.

Pacienti se také obávají obecné slabosti, bolesti hlavy, horečky (od subfebrilu po vysoké počty), zvýšení týlních, zadních a submaxilárních lymfatických uzlin.

Při výskytu příznaků komplikovaného průběhu faryngitidy:

 • bolest a přetížení uší (otitis, mastoiditis);
 • silná bolest v krku, významná bolest při polykání, přetrvávající chrapot (hnisavá angína, hltan nebo paratonsilární absces);
 • přetrvávající nazální kongesce, těžké bolesti hlavy, snížený čich (sinusitida);
 • výrazný nárůst a bolest v lymfatických uzlinách (hnisavá lymfadenitida), musíte okamžitě kontaktovat terapeuta, pediatra nebo ORL lékaře.

Také na příznaky onemocnění může určit typ faryngitidy:

 • hyperimie hlenového hrdla označuje katarální faryngitidu.
 • zvětšené lymfatické uzliny mohou indikovat hypertrofickou formu onemocnění.
 • u atrofické faryngitidy se sliznice ztenčuje v důsledku prodlouženého zánětlivého procesu.
 • faryngitida, vyvolaná vdechováním alergenů, je doprovázena suchým kašlem, hyperémií zadní části hltanu, otokem sliznic a bolestmi v krku.

Pokud zjistíte výše uvedené příznaky, měli byste se poradit s odborníkem, abyste přesně diagnostikovali nemoc, která může být zaměněna s angínou mandlí nebo laryngitidou. Po vyšetření lékař předepíše nezbytnou léčbu.

Jak faryngitida vypadá: foto

Níže uvedená fotografie ukazuje, jak se nemoc projevuje u dospělých.

Diagnostika

Zkušený otolaryngolog může snadno provést správnou diagnózu v jakékoli formě faryngitidy. K tomu je třeba provést kontrolu sliznice hrdla. Procedura se provádí pomocí speciálního přístroje - faryngoskopu a v dobrém světle.

Kromě toho, aby se odlišil od jiných onemocnění s podobnými příznaky, provádí se řada bakteriologických a virologických studií stěr z hltanu. Pomocí těchto metod můžete přesně určit typ patogenu, aby bylo možné předepsat správnou léčbu.

V případě potřeby se provede endoskopické vyšetření nosohltanu a hrtanu, provede se tomografie těchto orgánů a zapojí se další úzcí odborníci (endokrinolog, gastroenterolog nebo neurolog).

Jak léčit faryngitidu u dospělých?

Léčba ORL onemocnění je určena jeho etiologií a typem. Prvním úkolem všech lékařských technik je úleva od nepříjemných pocitů, proto se aktivně užívají léky proti bolesti, antiseptické a antibakteriální léky.

 • Infekční původ - oplachování, postřik hrdlem, užívání pilulek a pastilek. Specifický lék se stanoví v závislosti na identifikovaném patogenu. Pro stimulaci imunity může lékař předepsat imunomodulátory.
 • Chronická faryngitida - léčba začíná rehabilitací ložisek infekce. Současně mohou být použity chirurgické metody: laserová koagulace, kryodestrukce.
 • Atrofická faryngitida je léčena kloktadlami, inhalacemi, jódem a doplňky vitaminu A.

K odstranění nepohodlí a bolesti v krku je možné použití těchto tablet:

 • Faringosept;
 • Šestihranné jazýčky;
 • Sebidin;
 • Falimint;
 • Strepsily;
 • Grammeadin;
 • Lizobact;
 • Septolete;
 • Neo-angina;
 • Lze předepisovat léky obsahující jód: Yoks, Vokadin, Jodinol.

Základní léčba faryngitidy je kloktání. Léky Furacilin, Miramistin, Chlorhexidin nebo Chlorophilipta jsou pro tento postup vynikající.

Odstranit zánětlivý proces a snížit bolest pomůže spreje:

Při kašli, doprovodné faryngitidě se doporučuje používat sirupy, které přispívají k ředění sputa. Mnohé z nich obsahují výtažky z léčivých rostlin: Gedelix, Alteyka, Dr. Mom, Gerbion, Linkas. Zejména tyto sirupy jsou vhodné pro léčbu faryngitidy u dětí. Můžete pít sirupy na bázi ambroxolu, acetylcysteinu.

Současně se přijímají opatření k odstranění příčin nemoci. V případě CF je předepsána léčba gastrointestinálních onemocnění, kardiovaskulárního systému a hormonálních poruch.

Kromě léčení drog, otolaryngologové obvykle doporučují:

 • šetřící režim - mluvit méně, dýchat čistý teplý zvlhčený vzduch;
 • dieta - vyloučení z diety s pikantními kyselými potravinami, sycenými nápoji;
 • bohatý teplý nápoj - čaje, kompoty, odvar, mléko s medem.

Doporučuje se také vzdát se špatných návyků: kouření, pití alkoholu.

Antibiotika

Systémová antibiotická léčba akutní faryngitidy se často nepředepisuje, v případě hnisavého zánětu zadní stěny hltanu postačí lokální léky, například Bioparox. Doporučuje se předepsat antibiotika v případě běžícího procesu a těžké intoxikace, nebo pokud existuje otázka - jak rychle vyléčit faryngitidu.

Přípravky z penicilinové skupiny se používají v přítomnosti reakce na ně - cefalosporiny a makrolidy. Poskytují široké spektrum antimikrobiální aktivity, některé léky v této skupině mají také antivirové účinky.

Léčba atrofické faryngitidy

Léčba atrofické formy zahrnuje stimulaci produkce hlenu a snížení suchosti, čehož lze dosáhnout ošetřením hltanu roztokem Lugolu v glycerinu.

Účinné jsou také zvlhčující inhalace se směsí minerální vody nebo fyziologického roztoku, s několika kapkami rostlinných olejů a změkčováním kůry - inhalací enzymy, například chymotrypsinem nebo kloktáním 1% roztokem soli a jódu, s předběžným ošetřením povrchu sliznice rostlinným olejem na tamponu. Vitamínové přípravky, zejména vitamín A, se přidávají ke jmenování pro nejlepší regeneraci tkání. Se stejným účelem navrhl léky Yoks, stimulovat sekreci žlázových buněk.

Je nemožné léčit chronickou atrofickou faryngitidu obvyklými kloktadlami silným roztokem směsi soli a sody, měli byste se také poradit s lékařem před kloktáním antiseptiky - jejich nekontrolované použití může atrofický proces zhoršit.

Lidové léky

Zde jsou některé recepty, které lze použít ke zmírnění stavu příznaků faryngitidy:

 1. Květy heřmánku (2 díly) a kůry kalamové kůry (1 díl) se smíchají a nalijí se vařící vodou na 1 lžíci na šálek vody. Po několika hodinách infuze filtrujte kapalinu a kloktejte.
 2. Oteplování nápoje teplého mléka s medem, horké (ale ne opaření!) Čaj s citronem, nebo heřmánkový čaj;
 3. Připravte si sbírku máty peprné, dubové kůry a levandulové květy. Podíl je 2: 4: 1. Jedna čajová lžička drcených bylin se nalije vroucí vodou do termosky a nechá se asi 4 hodiny. Vývar vypláchněte hrdlo nebo proveďte inhalaci.
 4. Opláchněte hltan teplým roztokem soli a sody - ½ lžičky soli a sody na šálek teplé vařené vody;
 5. Další recept na kloktání - infuze listové jilmové kůry. Lžička drcené kůry nalít 1 polévková lžíce. Vroucí vodou a po dvouhodinové infuzi filtrujte a provádějte pravidelné oplachování, aby se zmírnil stav pacienta.

Osvědčené lidové léky na faryngitidu jsou dobré, protože poskytují mírný účinek na tělo, zvyšují místní a obecnou rezistenci. Použití léčivých rostlin a včelích produktů však mohou být pouze osoby, které netrpí alergiemi.

Výživa a strava pro dobu nemoci

Zánětlivý proces, který po dlouhou dobu existuje ve faryngeální dutině, vyčerpává jeho ochranné funkce, proto je správná výživa klíčem k úspěšné léčbě a další prevenci různých onemocnění. Jídlo pro faryngitidu by mělo být zlomek v malých porcích, jídlo by mělo být tepelně zpracováno.

Aby se zabránilo dalšímu poškození a zánět sliznice, je nutné vyloučit:

 1. Hrubé, špatně stravitelné jídlo.
 2. Studené potraviny (zmrzlina, sycené nápoje).
 3. Pikantní, slané, uzené produkty.

Potraviny bohaté na rostlinné tuky a vitamíny (A, B12, B6 a C) vám pomohou rychleji se zotavit. Jako preventivní opatření je nutné se vyhnout místům velkých koncentrací osob v období zvyšování výskytu obecné populace ARVI. Vyrobte profylaktické očkování, včas očistěte ložiska infekce ústní dutiny (zubní kaz, angína).

Komplikace

Léčba faryngitidy by měla být brána co nejvážněji. Nesprávné zacházení se symptomy onemocnění, jako je faryngitida, může vést k vážným a smutným následkům, jako jsou:

 1. Laryngitida nebo zánět výstelky sliznic;
 2. Polykat absces. V hltanu se objeví hnis. Nejčastěji takový absces postihuje děti, které mají slabý imunitní systém;
 3. Peritonsilární absces. Může se vyvíjet na pozadí faryngitidy, která se objevila jako výsledek streptokoků.
 4. Tracheitida Příznaky zánětu hltanu. Příčina zánětu je stejná jako příčina faryngitidy. Pokud věnujete pozornost základnímu onemocnění v čase, můžete se vyhnout potížím.

Léčba takových komplikací faryngitidy je obtížná.

Prevence

Jako preventivní opatření k prevenci rozvoje faryngitidy se doporučuje zcela přestat kouřit, vyhnout se působení škodlivých, dráždivých faktorů, posílit imunitní systém, vést zdravý životní styl, revidovat stravu.

Včasné léčení ložisek infekce v těle, neumožňují rozvoj zubního kazu a jiných zubních problémů. Během topné sezóny se doporučuje zakoupit speciální zvlhčovač, který pomůže eliminovat nadměrné sucho vzduchu v místnosti.

Pokud jsou problémy s gastrointestinálním traktem spojeným s gastroezofageálním refluxem, doporučuje se během spánku zvednout hlavu lůžka. To pomůže vyhnout se házení kyselého obsahu žaludku do jícnu a eliminuje podráždění sliznice hltanu.

Faryngitida

Faryngitida je akutní nebo chronický zánětlivý proces v sliznici zadní stěny hltanu, častěji virové nebo bakteriální povahy. Často v kombinaci s angíny. To se projevuje bolestí, pocitem "hrudky" a bolestmi v krku, zhoršuje se při polykání, suchém kašli, horečce. Ve většině případů je možné úplné vyléčení, přechod akutního procesu na chronický je možný. Mohou se vyskytnout méně závažné komplikace: poškození revmatického srdce a kloubů.

Faryngitida

Faryngitida je akutní nebo chronický zánětlivý proces v sliznici zadní stěny hltanu, častěji virové nebo bakteriální povahy. Často v kombinaci s angíny. To se projevuje bolestí, pocitem "hrudky" a bolestmi v krku, zhoršuje se při polykání, suchém kašli, horečce. Ve většině případů je možné úplné vyléčení, přechod akutního procesu na chronický je možný. Mohou se vyskytnout méně závažné komplikace: poškození revmatického srdce a kloubů.

Příčiny a rizikové faktory faryngitidy

Nejčastější příčinou faryngitidy jsou bakterie nebo viry. Virová faryngitida představuje přibližně 70% všech zánětlivých procesů ve sliznici hltanu. Patenty mohou být adenovirus, virus parainfluenza, rhinovirus, coronovirus nebo cytomegalovirus. Bakteriální faryngitida je obvykle způsobena streptokoky. V některých případech je možný rozvoj plísňové faryngitidy (obvykle u pacientů s poruchou imunity nebo po dlouhodobé léčbě antibiotiky).

Méně často je příčinou faryngitidy alergie, trauma (během operace nebo požití cizího tělesa) nebo vystavení dráždivým látkám (záření, zásady, kyseliny, pára nebo horká tekutina). Riziko vzniku faryngitidy se zvyšuje s hypotermií, zhoršeným imunitním stavem, závažnými chronickými onemocněními, zvýšenými hladinami prachu a dráždivými chemikáliemi ve vzduchu, kouřením a zneužíváním alkoholu.

Výskyt chronické faryngitidy může být vyvolán požitím obsahu žaludku do hltanu s kýlou otvoru jícnu a gastroezofageálním refluxem. Příčinou vzniku chronické faryngitidy mohou být chronické zánětlivé procesy v nosní dutině (rýma) a vedlejších nosních dutinách (sinusitida). V tomto případě je onemocnění způsobeno nejen neustálým dýcháním ústy, ale také působením vazokonstrikčních kapek proudících z nosní dutiny do hltanu.

Klasifikace faryngitidy

Faryngitida může být akutní nebo chronická. Akutní faryngitida obvykle probíhá difuzně a pokrývá všechny části hltanu. Chronická faryngitida má zpravidla jasnější lokalizaci a postihuje horní, střední nebo dolní část hltanu. Výběr určitých typů chronické faryngitidy je však v závislosti na lokalizaci vždy prováděn s určitou mírou podmíněnosti.

V závislosti na povaze patologického procesu jsou izolovány hypertrofické, atrofické a katarální formy chronické faryngitidy.

Příznaky faryngitidy

Příznaky akutní faryngitidy

Akutní faryngitida se vzácně vyskytuje izolovaně. Zpravidla se vyvíjí s infekčními chorobami horních cest dýchacích. Izolovaná akutní faryngitida může být pozorována při expozici podnětů přímo na sliznici hltanu (dýchání chladem ústy, teplé a studené jídlo, konzumace alkoholu, kouření).

Pacient si stěžuje na lechtání a bolestivost v krku, lehkou bolest při polykání. Zpravidla je „prázdná ústa“ (polykání slin) doprovázena větší bolestí než polykáním potravy. Při rozšiřování procesu na tubofaryngeální polštáře je možná vyzařující bolest na uších. Obvykle obecný stav netrpí nebo trpí mírně. Tělesná teplota může vzrůst na subfebril.

Při faryngoskopii byla zjištěna hyperémie sliznice hltanu, která se táhne až k mandlí palatinu. Jazyk je oteklý, na hrdle na některých místech nalezen mukopurulentní plak. U některých pacientů je detekován vzestup a citlivost horních krčních lymfatických uzlin.

U dětí mladších 2 let je často pozorována závažná akutní faryngitida. Zánětlivý proces sahá do nosní dutiny a nosohltanu. Nosní dýchání je narušeno. Teplota může vzrůst až k febrile.

Příznaky chronické faryngitidy

Pacienti trpící chronickou atrofickou faryngitidou, obávají se sucha, poškrábání nebo poškrábaného hrdla. Možnost suchého kašle. Na pharyngoscopy viditelný suchý, bledý, zředěný, lesklý (lakovaný) sliznice hltanu, někdy pokrytý hlenem a krustami.

V případě katarální a hypertrofické chronické faryngitidy si pacienti stěžují na pocit bolesti, poškrábání nebo cizího tělesa v krku, mírnou bolest při polykání. V hrdle pacienta se neustále hromadí tlusté sliznice, takže si pacient neustále odkašluje. Kašel horší ráno, v některých případech doprovázený nevolností a zvracením.

Faryngoskopie pro katarální faryngitidu odhaluje difuzní hyperemii a zahušťování sliznice hltanu, uvuly a měkkého patra. Hltan je někdy zakrytý viskózním hlenem nebo mukopurulentním výbojem. Jednotlivé skupiny folikulů se zvětšují. Hypertrofická faryngitida se vyznačuje výraznějšími změnami. Při granulované hypertrofické faryngitidě je pozorován růst lymfoidní tkáně v zadní stěně hltanu, u laterální hypertrofické faryngitidy, hyperplazie lymfoidní tkáně za zadními oblouky palatinu.

Komplikace faryngitidy

U akutní (obvykle streptokokové) faryngitidy se může vyvinout paratonsilární absces. V některých případech se zánět šíří do okolních orgánů, což způsobuje laryngitidu a tracheitidu.

Akutní faryngitida, ve které indukovaná b-hemolytická streptokoková skupina A působí jako infekční agens, může hrát roli spouštěcího onemocnění při akutním artikulárním revmatismu.

Diagnostika faryngitidy

Diagnózu faryngitidy provádí otolaryngolog na základě charakteristických symptomů a dat faryngoskopie. Pro určení povahy patogenu, v případě potřeby, provedli virologické nebo bakteriologické vyšetření stěr z hltanu.

Léčba faryngitidy

Je nutné vyloučit faktory způsobující a podporující zánět hltanu. Pacientovi se doporučuje upustit od kouření, užívání alkoholu a dráždivých potravin (slaná, kořeněná, kyselá, studená nebo horká). S prokázanou bakteriální povahou faryngitidy se v některých případech provádí antibiotická léčba.

Lokální léčba je opláchnutí teplými antiseptickými roztoky každých půl hodiny nebo hodinu. Vdechování olejových preparátů a alkalických roztoků ukazuje použití aerosolových protizánětlivých léčiv.

Při chronické hypertrofické faryngitidě se provádí kauterizace granulí kyselinou trichloroctovou nebo roztokem dusičnanu stříbrného. Při těžké hypertrofii je aplikována kryoterapie, laserové účinky na hltanové granule a zhášení jeho zadní stěny radiofrekvenční vlnou.

Akutní faryngitida: symptomy a léčba

Co je to faryngitida? Jedná se o onemocnění, při kterém zánětlivý proces hltanu ovlivňuje jeho sliznici a lymfoidní tkáň. Symptomy faryngitidy jsou podobné jiným onemocněním hltanu: bolest v krku, pocit brnění, suchý povrchový kašel. Nežádoucí nebo nesprávná léčba faryngitidy je nebezpečná přechodem na chronickou formu onemocnění, vážnými komplikacemi, šířením infekce v těle a poškozením jiných tkání a orgánů. Je třeba rozlišovat nemoci podobné symptomatologii a metodám jejich léčby, takže v případě bolesti v krku mohou hovořit o faryngitidě, laryngitidě, angíny a dalších onemocněních a jejich kombinacích.

Příčiny faryngitidy

Onemocnění je způsobeno různými faktory. Většina faryngitid má infekční etiologii, proces se vyvíjí pod vlivem infekčního agens. Mezi nejčastější patogeny akutní formy onemocnění patří:

 • viry (parainfluenza, adenovirus, rhinovirus, cytomegalovirus, enterovirus, koronavirus, viry chřipky, herpes simplex, Epstein-Barr, Coxsackie, HIV, atd.);
 • patogenní mikroorganismy: stafylokoky různých skupin, pneumokoky, hemophilus bacillus a další;
 • houby, nejčastěji rodu Candida;
 • specifické formy onemocnění jsou možné s porážkou hltanu gonokoků, chlamydií.

U skupinových účinků na faryngeální sliznici různých infekčních agens hovoří o asociaci patogenů: virových bakterií, virových hub, atd. Tyto formy onemocnění vyžadují kombinovanou terapii.
Mezi příčinami akutní formy onemocnění, faryngitidy alergické etiologie, se také rozlišují onemocnění vyplývající z vystavení dráždivým faktorům chemické nebo fyzické povahy (vnitřní a vnější poranění hltanu).
Prodloužený zánětlivý proces faryngeální sliznice vyvolává vznik chronické formy onemocnění. Mezi faktory přispívající k výskytu chronických forem patří následující skupiny:

 • častá onemocnění nosohltanu bakteriální povahy („studená“), častá nebo chronická onemocnění nosohltanu (sinusitida, tonzilitida) a ústní dutina (zubní kaz, stomatitida, zánět dásní atd.), nezdraví;
 • dlouhodobé nebo trvalé vystavení sliznice hltanu chemickým dráždivým látkám v důsledku špatných návyků, práce v nepříznivých podmínkách, životního prostředí nepříznivého životního prostředí, nedodržování pravidel pro manipulaci s chemikáliemi v domácnostech nebo stavebních chemikáliích, některých chorob. Mezi nejčastější dráždivé látky patří tabákový kouř, alkohol, odpařování barev a laků, materiály obsahující chlor, některé lokální léky, žaludeční obsah při gastroezofageálním refluxu, časté zvracení, regurgitace atd.;
 • fyzický dopad na hltan s častým použitím kořeněných, horkých, studených potravin, inhalace horkých, nadměrně suchých, studených vzduchů, vzduchových hmot s inkluzemi (prach, jemné částice materiálů, písek);
 • dlouhodobá alergická reakce, nejčastěji s pollinózou nebo alergiemi na domácí zvířata, roztoči;
 • profesionální faktor: stálé napětí hrtanových svalů přednášejících, hlasatelů, zpěváků, průvodců, učitelů atd.;
 • endokrinní poruchy a nemoci spojené se Sjogrenovým syndromem: nedostatečná produkce slinných žláz, způsobující suchost sliznice hltanu.

Faryngitida: příznaky onemocnění

V závislosti na formě onemocnění se příznaky onemocnění liší.

Příznaky faryngitidy v akutním stadiu

Prvním příznakem onemocnění je pocit nepohodlí v krku. S rostoucími symptomy v klinickém obrazu jsou pozorovány:

 • pocit lechtání, suchost hltanové sliznice, „škrábání v krku“, „bolest“; bolest v krku;
 • nepohodlí při polykání;
 • suchý kašel, zvyšující se bolest v krku;
 • opuch, hyperémie zadní stěny hltanu, oblouky palatiny;
 • zánět lymfoidních zrn, bakteriální etiologie onemocnění - tvorba mukopurulentního plaku na nich;
 • ozáření bolesti v uchu, sluchové průchody;
 • zvětšené cervikální, okcipitální, submandibulární lymfatické uzliny, citlivost k palpaci;
 • běžné příznaky malátnosti: slabost, zhoršení zdraví, bolest hlavy, horečka.

S rozvojem komplikací, otitis, mastoiditidy, sinusitidy, hnisavé angíny, hnisavé lymfadenitidy se mohou spojit a v hrdle se mohou tvořit hnisavé abscesy.

Příznaky chronické faryngitidy

Chronická forma onemocnění je rozdělena do několika typů:

  • granulovaný nebo hypertrofický vzhled;
  • atrofické nebo subatrofické;
  • smíšený typ;
  • katarální chronická forma.

Chronická forma onemocnění probíhá bez výrazných příznaků zhoršení zdraví. Hlavním příznakem je nepohodlí v oblasti krku: lechtání, pocit sucha, cizí těleso v krku, obsedantně suchý kašel bez hlenu. Ve hltanu je shluk viskózního sputa.
Když atrofická faryngitida rozvíjí proces ztenčování sliznice, její sušení. Vizuálně kontroluje vliv "lakovaného povrchu" se zahrnutím sušených krust. Hypertrofická chronická forma se projevuje proliferací lymfoidní tkáně na zadní straně hltanu a / nebo vzestupem tubofaryngeálních hřebenů.
S exacerbací chronického průběhu onemocnění jsou symptomy doplněny hyperémií, edémem, zhoršením pohody.

Foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Projevy závislé na původci onemocnění

Mnohé typické a / nebo specifické projevy onemocnění závisí na typu
infekčního agens nebo jiného důvodu pro rozvoj zánětlivého procesu.

Pro jakoukoli etiologii faryngitidy musí být symptomy a léčba vyhodnocena a předepsána specialistou.

Diferenciální diagnostika faryngitidy: symptomy, léčba podobných onemocnění

Onemocnění vyžaduje diferenciaci v důsledku podobnosti symptomů a možného přidání zánětlivých procesů v jiných částech hltanu. Se stejnými pocity mohou mít nemoci různé etiologie, oblast lézí, průběh a komplikace. V přítomnosti bolestí v krku mohou pacienti hovořit o faryngitidě a odborníci sdílejí faryngitidu a angínu, laryngitidu a smíšené diagnózy (laryngofaryngitida, faryngitida). Symptomy a léčba mohou být velmi blízké jak v klinických projevech, tak i v léčebných metodách, je však nutné v každém případě konzultovat specialistu, aby bylo možné diagnostikovat nemoc a přijímat schůzky. Pokusy o autodiagnostiku, objasnění rozdílů v tonzilitidě z laryngitidy, forem a příčin faryngitidy, „co to je a jak ji léčit“ mohou vést ke zhoršení stavu, přechodu onemocnění do chronické formy, rozvoji závažných komplikací.

Primární diagnostiku provádí ORL lékař pomocí vizuálního vyšetření úst a hltanu pacienta, anamnézou, analýzou stížností pacienta. Pokud vizuální kontrola nestačí, použijte instrumentální metodu v dobrém světle.

Foto :: Minerva Studio / Shutterstock.com

K identifikaci původce a příčiny onemocnění se provádí mikrobiologický test stěr, krevní test na přítomnost protilátek proti streptokokům, obecné ukazatele a analýza moči na cukr. Pokud máte podezření na chronický zánětlivý proces, diagnóza se provádí metodou endoskopického vyšetření hrtanu, hltanu a nosní dutiny.

Faryngitida: léčba akutních a chronických forem onemocnění

Léčba se provádí ambulantně. Prioritou je eliminace faktorů, které dráždí sliznice hltanu: kořeněná, kyselá, slaná jídla, nadměrně teplé a studené potraviny, nápoje, kouření, alkohol, napětí hlasivek, kouření, znečištěný prostor atd.
Doporučuje se purirovanyu jídlo před použitím, s výjimkou pokrmů, které mohou zranit zanícené sliznice (ořechy, semena, sušenky, atd.). Pitný režim - nejméně 1,5-2 litrů tekutiny denně, nejlépe neslazené kompoty, zředěné ovocné nápoje, šípkový čaj ve vyhřívané formě, bylinné čaje.
Platí také obecná doporučení pro udržení teploty v místnosti, kde se nemocný nachází, v rozsahu 21-22 ° C a vlhkosti ne méně než 60%. Pacientovi se doporučuje zdržet se fyzické námahy, nadměrné aktivity, zátěže. Postel je předepsán v přítomnosti výrazného klinického obrazu otravy těla, závažného průběhu nemoci a celkové slabosti těla.

Foto: Dejan Dundjerski / Shutterstock.com

Komplexní léčba faryngitidy

Léčba faryngitidy se provádí pomocí dynamického pozorování lékaře. Předepisování léků lokálního i obecného působení, pomocných léčebných postupů má dva směry: snížení lokální zánětlivé nebo alergické reakce, snížení edému sliznic a aktivní vliv na příčiny onemocnění (s prokázanou přítomností patogenních mikroorganismů v etiologii onemocnění).
Existuje několik skupin léčiv užívaných v tomto onemocnění:

 • protizánětlivá, antiseptická činidla lokálního působení (roztoky pro oplachování, inhalace, mazání sliznice hltanu, spreje, tablety a jiné formy léčiv pro resorpci);
 • léky proti bolesti lokálního nebo obecného účinku;
 • v případě potřeby antipyretika, antibiotika, antivirotika, lokální imunostimulancia atd.

U akutní faryngitidy, jejíž symptomy jsou vyjádřeny v živé formě, se doporučuje užívat kombinované léky protizánětlivého a analgetického účinku ve formě sprejů nebo aerosolů (Stopangin, Antiangin, Strepsils, Faringosept). Pro mírné onemocnění se používají tablety, pastilky, pastilky pro sání.
Pravidelné (3-5 krát denně) kloktání je považováno za nejdůležitější a vysoce účinnou léčbu akutní formy onemocnění. Můžete použít hotová antiseptická řešení, odvar bylin (měsíček, heřmánek, máta peprná), solné roztoky, kombinaci jedlé sody a soli, atd. Největší terapeutický účinek se dosahuje kombinací antiseptik a roztoků sodné soli, ale rozhodující je počet a trvání oplachování. a ne složení řešení.
Inhalační metody se také používají k léčbě onemocnění. S tímto onemocněním je možné použít jak moderní nebulizéry, tak inhalátory, stejně jako staré metody inhalace par nad nádobou s horkým odvarem bylin, protože pronikání parních částic do dolních dýchacích cest není nutné. Důležité: při výběru léků k inhalaci byste se měli poradit se svým lékařem, jinak byste se měli omezit fyziologickým roztokem nebo minerální vodou. Při vdechování páry nad nádobou s odvarem z bylin by si člověk měl být vědom možných alergií na některé léčivé rostliny, omezit teplotu kapaliny a nepoužívat tuto metodu při zvýšené tělesné teplotě.

Léčba faryngitidy v chronické formě

Léčba chronických forem jakékoliv nemoci je dlouhý proces. Symptomy a léčba chronických forem závisí na příčině onemocnění. Když už mluvíme o "faryngitidě" jako bezvýznamné nemoci, přináší trochu nepohodlí, stojí za to připomenout, že to může způsobit komplikace, vážné následky, jak lokální, tak systémové, v důsledku stálé přítomnosti zánětu v těle.
Pro účinnou terapii je nutné vyloučit příčinu faryngitidy (související onemocnění gastrointestinálního traktu, ložiska infekce v nosohltanu, ústní dutiny, endokrinní poruchy, vystavení pracovním rizikům, pracovní rizika, negativní faktory kouření tabáku apod.).
Kromě obecných postupů pravidelného oplachování, zavlažování sliznic, užívání protizánětlivých léčiv je léčba také zaměřena na odstranění vzniklých patologií.
V případě hypertrofické formy vyžaduje růst lymfoidní tkáně korekci vystavením elektrickému proudu nebo chladu (elektrokoagulace, kryoterapie).
Atrofická forma vyžaduje regenerační postupy, hydrataci sliznice, stimulaci procesu vylučování hlenu. Použitý lubrikační roztok Lugolu v glycerinu, vitaminová terapie (přípravky vitaminu A, ATP).
Pro léčbu chronických forem se doporučují různé fyzioterapeutické postupy, jako je elektroforéza, indukčnost, magnetická a laserová terapie a ultrafialové ozáření nosohltanu. Při léčbě chronických forem se doporučuje zůstat v sanatoriu odpovídající orientace.

Faryngitida

Obecné informace

Hltan (latinský hltan) je horní část lidského gastrointestinálního traktu, umístěná mezi ústní dutinou a jícnem. Faryngitida se nazývá zánět sliznice a lymfoidní tkáně hltanu.

Existují akutní a chronická faryngitida.

Příčiny nemoci

Nejběžnější virová faryngitida, která může být způsobena takovými běžnými patogeny respiračních infekcí, jako je adenovirus, rhinovirus, parainfluenza virus, koronaviry, virus Epstein-Barr, cytomegalovirus atd. Akutní virová faryngitida je zpravidla spojena s jakoukoliv respirační infekcí (ARVI). Bakteriální faryngitida se vyskytuje mnohem méně často a je způsobena streptokoky, méně často Neisseria, Mycoplasma a Chlamydia.

Chronická faryngitida se může vyvinout v důsledku akutní nebo chronické infekce horních cest dýchacích, jakož i dlouhodobého podráždění sliznice hltanu alkoholem, prachem, sazí a jinými chemickými a mechanickými činidly.

Příznaky faryngitidy

- bolest v krku;
- bolest v krku;
- suchý kašel;
- horečka;
- zvětšené krční lymfatické uzliny.

Při vyšetření hrdla (faryngoskopie) dochází ke zčervenání stěn hltanu, sliznice je volná, mandle palatinu mohou být zvětšeny.

Symptomy akutní faryngitidy u akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních onemocnění jsou obvykle doplněny symptomy základního onemocnění: horečka, rýma, bronchitida, kašel, známky těžké intoxikace těla, bolest svalů, vyrážka atd.

Při chronické faryngitidě jsou příznaky nemoci méně výrazné. Pacient si stěžuje na pocit sucha nebo bolesti v krku, často je suchý, mučivý kašel.

Diagnostika faryngitidy

Diagnóza je založena především na důkladném vyšetření pacienta a faryngoskopie. V případě potřeby může lékař předepsat další studie.

Je jasné, že ne každá epizoda bolestí v krku vás donutí konzultovat lékaře. Mělo by však být zřejmé, že nebudete vždy schopni nezávisle rozlišovat průběh bakteriální infekce od virové infekce.

Pokud máte podezření na chronickou faryngitidu, měli byste určitě kontaktovat terapeuta, abyste určili příčiny nemoci a rozhodli o léčbě.

Léčba

Léčba faryngitidy závisí na její etiologii.

V každém případě jsou ze stravy vyloučeny dráždivé potraviny (horké, studené, kyselé, kořenité, slané). Doporučuje se pít dostatek tekutin do 1,5-2 litrů denně. Pokud kouříte v době léčby, musíte přestat kouřit nebo minimalizovat kouření (tabákový kouř je dalším dráždivým faktorem pro sliznici hltanu).
V případě virové povahy onemocnění je léčba především lokální: kloktání antiseptickými a protizánětlivými roztoky, použití aerosolů, inhalace, léky ve formě pastilek. V případě zjištěné bakteriální povahy onemocnění může lékař předepsat antibiotika.

Co způsobuje faryngitidu

Faryngitida je akutní nebo chronický zánětlivý proces lokalizovaný v hltanu, ovlivňující jeho sliznice a hlubší vrstvy, stejně jako měkké patro tkáně, lymfatické uzliny. Ani vážné onemocnění není samo o sobě nebezpečné. Jedná se o velmi běžné onemocnění, jehož některé formy je velmi obtížné vyléčit.

Druhy faryngitidy

Podle průběhu onemocnění se rozlišují akutní formy faryngitidy, stejně jako chronické.

Rozdělují se podle stupně a hloubky destrukce struktury sliznic hltanu: katarální OB, purulentní RO,

 • Akutní katarální faryngitida - je externě charakterizována výskytem edému a hyperemie (zarudnutí) sliznic hltanu. Zároveň se na jeho zadní stěně někdy tvoří velké množství zrnek červeného folikulu a hromadí se průhledný nebo mírně blátivý hlen. Je tam otok, zarudnutí jazyka.
 • Hnisavé formy akutní faryngitidy - doprovázené výskytem na povrchu zadních shluků hltanové stěny hnisavých hmot s možnou tvorbou vředů.

Akutní faryngitida se může vyskytovat samostatně, spolu s akutním zánětem horních cest dýchacích: rýmou nebo zánětem nosohltanové sliznice.

Formy chronické faryngitidy se liší v hloubce léze struktury sliznic hltanu o: katarální, hypertrofické a atrofické.

 • Chronická katarální faryngitida - liší se hyperemií, malým otokem vrstev tkání sliznice hltanu. Oddělené oblasti jsou někdy pokryty čistým nebo lehce zakaleným hlenem.
 • Chronická hypertrofická faryngitida - významná závažnost hyperémie, edém sliznic. Navíc dochází k zesílení uvule a otoku měkkého patra.
 • Chronická atrofická faryngitida - liší se v některých řídnutí (atrofii) hrdla. Jsou obvykle růžové a bledé, někdy brilantně lakované. Některé z jejich oblastí jsou pokryty kůry, viskózní hlen, často s hnisem.

Laterální faryngitida je forma hypertrofické chronické faryngitidy charakterizované hypertrofií lymfadenoidních tkání umístěných uvnitř laterálních záhybů hltanu za palatinovými oblouky.

Faktory akutní faryngitidy

Hlavní příčinou akutní faryngitidy (RP) je dýchání úst v znečištěném, znečištěném nebo studeném vzduchu a vystavení povrchu hltanu různých podnětů. Proto je PF dále rozdělena podle etiologických znaků (původu):

 • alergický;
 • traumatický - operační zákrok, zásah na sliznici cizího tělesa;
 • infekční - plísňové, virové bakterie.

Akutní faryngitida může vyvolat řadu podnětů: kouření tabáku, nápoje obsahující alkohol, ozařování, inhalaci horkých par kontaminovaných prachem, chemikáliemi v ovzduší.

Vývoj onemocnění může vyvolat:

 • mikroby - stafylo, strepto-pneumokoky a další;
 • viry (téměř 70% případů PF) - adenoviry, chřipkové viry, rhinoviry, coronoviry;
 • Houby - Candida.

UF je schopna se rozvinout v důsledku šíření infekcí z jakýchkoli zánětlivých ložisek přilehlých k oblasti hrdla. Například v případě rýmy, zubního kazu, sinusitidy, sinusitidy. Existují formy PF, které byly pojmenovány pro specifické patogeny: Leptotrix buccalis, virus Epstein-Barr, Yersinia enterocolitica nebo gonokoky (gonorrhea pharyngitis).

Příčiny chronické faryngitidy

Velmi vzácně je chronická faryngitida diagnostikována jako nezávislý zánět. Obvykle se tímto způsobem projevují cholecystitis, pankreatitida, gastritida nebo jiné gastrointestinální patologie. Pro vyvolání vývoje zánětlivých procesů v sliznici hltanu je schopen tonzilektomie (odstranění mandlí), stejně jako kouření. Katarální CP se může vyvinout v důsledku častého požití kyselého obsahu žaludku do hltanu, například v případě kýly membrány jícnu. Chronická faryngitida se může vyvinout v důsledku:

 • dostatečná doba obtíží při nosním dýchání - rýma, sinusitida, zakřivení nosní přepážky, polypy;
 • používat vazokonstrikční kapky po dlouhou dobu.

Existuje několik dalších společných faktorů, které stimulují vznik a vývoj HF:

 • individuální charakteristiky konstituce, struktura sliznic hltanu, gastrointestinální trakt;
 • dlouhodobé nebo velmi silné vystavení sliznici chemikálií v hrdle, spalování horkého, studeného, ​​suchého, prašného nebo kouřového vzduchu a dalších exogenních faktorů;
 • hormonální poruchy - menopauza, diabetes, hypotyreóza;
 • nedostatek vitaminu A;
 • diatéza, alergie;
 • zneužívání alkoholu, kouření tabáku;
 • selhání ledvin, plic, jater a srdce.

Vývoj chronických forem faryngitidy stimuluje těžké zánětlivé procesy, které pokrývají hltan, časté nachlazení. Je podporován adherencí k existujícím virovým, bakteriálním infekcím. Chronická faryngitida je často doprovázena zánětem mandlí hltanu (angína).

Příznaky faryngitidy

Prvním příznakem faryngitidy je nepříjemné, bolestivé pocity v hrdle: lechtání, poškrábání, pálení. Ráno, nutnost zbavit se viskózní sliznice - vykašlávání, kašel, může způsobit nevolnost, zvracení. Pacienti si při polykání stěžují na bolest.

Závažnost symptomů závisí na etiologii a formách faryngitidy. Typicky jsou OF a HF doprovázeny:

 • hyperémie sliznic hltanu;
 • "Granularita" lymfatických hltanových tkání;
 • formace na zadní straně hltanu, někdy sahající až k povrchu mandlí, mukopurulentní nájezdy;
 • obecná slabost;
 • recidivující, někdy přetrvávající bolesti hlavy;
 • přetrvávající, často suchý kašel;
 • zvýšení teploty - až 37,5 0;
 • rýma;
 • svalová bolest.

V případě HF, který je pouze projevem jakéhokoliv základního onemocnění, jsou symptomy „obohacené“ a jeho symptomy.

Při faryngitidě se mohou týlní a submandibulární lymfatické uzliny zvyšovat, což může způsobit velmi bolestivé pocity. Na šíření infekce ve středním uchu je patrný pocit přetížení, bolest v uších.

OP u dětí je často zaměňován s různými akutními respiračními virovými infekcemi: šarlatovou horečkou, spalničkami. Její příznaky jsou podobné příznakům anginy pectoris, které se vyznačují nejen větší závažností symptomů bolesti, ale také výrazným zvýšením teploty - až o 39 ° C. Příznaky faryngitidy podobné příznakům záškrtu. Charakteristický rys: nepřítomnost obtížně oddělitelných šedobílých a bílých filmů.

Řada neurologických poruch, onemocnění jiných tělesných systémů je také charakterizována podobnými symptomy. Přesnou diagnózu je třeba konzultovat s ORL lékařem.

Diagnostika faryngitidy

Diagnóza všech forem faryngitidy je založena na faryngoskopii (vizuální vyšetření hltanu), anamnéze. Minimální diagnostický komplex zahrnuje:

 • test na hrtanový stěr pro záškrt;
 • kompletní krevní obraz - vyloučení krevních onemocnění, infekční mononukleóza;
 • analýza moči - vyloučení onemocnění ledvin (glomerulonefritida).

Možná použití metod pro specifickou diagnózu GABHS.

 • Kulturní výzkum - výsev odebraných materiálů na živné médium.
 • Expresní diagnostika - identifikace streptokokového antigenu ve stěrech hltanu.
 • Imuno-sérologická diagnostika - metoda je specifická v případě streptokokové infekce.

Proveditelnost mikrobiologického výzkumu je určena v závislosti na přítomnosti / nepřítomnosti:

 • kašel;
 • horečka;
 • plak na mandlích;
 • bolesti krčních lymfatických uzlin.

Současně mohou být potřebná diagnostická opatření pro identifikaci komorbidit, další konzultace s dalšími úzkými odborníky: endokrinologem, kardiologem, alergikem.

Léčba faryngitidy

Léčba ORL onemocnění je určena jeho etiologií a typem. Prvním úkolem všech lékařských technik je úleva od nepříjemných pocitů, proto se aktivně užívají léky proti bolesti, antiseptické a antibakteriální léky.

 • Infekční původ - oplachování, postřik hrdlem, užívání pilulek a pastilek. Specifický lék se stanoví v závislosti na identifikovaném patogenu. Pro stimulaci imunity může lékař předepsat imunomodulátory.
 • Chronická faryngitida - léčba začíná rehabilitací ložisek infekce. Současně mohou být použity chirurgické metody: laserová koagulace, kryodestrukce.
 • Atrofická faryngitida je léčena kloktadlami, inhalacemi, jódem a doplňky vitaminu A.

Současně se přijímají opatření k odstranění příčin nemoci. V případě CF je předepsána léčba gastrointestinálních onemocnění, kardiovaskulárního systému a hormonálních poruch.

Kromě léčení drog, otolaryngologové obvykle doporučují:

 • šetřící režim - mluvit méně, dýchat čistý teplý zvlhčený vzduch;
 • dieta - vyloučení z diety s pikantními kyselými potravinami, sycenými nápoji;
 • bohatý teplý nápoj - čaje, kompoty, odvar, mléko s medem.

Doporučuje se také vzdát se špatných návyků: kouření, pití alkoholu.

Faryngitida během těhotenství

Téměř všechny infekční nemoci mohou způsobit komplikace během těhotenství. Akutní, chronická faryngitida u těhotné ženy není jen nepříjemné, bolestivé pocity. Zánětlivé procesy v hltanu mohou způsobit spontánní potrat v prvních týdnech těhotenství a v pozdějších obdobích přispět k rozvoji fetální hypoxie a způsobit předčasné porod.

Nastávající matka by se měla při prvních známkách zánětu poradit s ORL specialistou. Otorinolaryngolog předepíše nezbytná diagnostická opatření a zvolí léčebný režim pro průběh těhotenství.

Faryngitida u dětí

Faryngitida je u malých dětí velmi obtížná, toto onemocnění je zvláště nebezpečné pro děti mladší než jeden rok. Někdy je PF u dětí doprovázeno zvýšením teploty až na 40 0. Kvůli bolestem v krku dítě odmítá jíst. Otok sliznic se může stát spouštěčem příznaků udušení. Přítomnost zánětu hltanu u malých dětí často vede k rozvoji akutního otitis media.

Pokus o samoléčbu může způsobit nenapravitelné poškození nezralého těla dítěte. Při sebemenším podezření na PF u dítěte okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Komplikace faryngitidy

Pokud samotná faryngitida není nebezpečná, pak jsou její komplikace vážnou hrozbou. Při absenci adekvátní léčby se může vyvinout přecitlivělost na patogeny. Streptokoková faryngitida může vyvolat hnisavé a hnisavé komplikace.

 • Ne-hnisavý - revmatismus (tvorba zánětlivých uzlin v jakékoliv tkáni srdce, pohybový aparát), post-streptokoková glomerulonefritida.
 • Hnisavý - hltanový nebo peritonsilární absces. Ve druhém případě se jedná o rozvoj sepse, která představuje ohrožení života pacienta.

Zevně se může rozvinout neškodná nemoc:

 • zánět cervikálních lymfatických uzlin (cervikální lymfadenitida) - zvláště závažná u dospělých;
 • zánět slinných žláz (sialadenitida) - během léčby může vyžadovat chirurgický zákrok;
 • zánět vnitřního ucha, sluchová trubka - ohrožuje částečnou nebo úplnou ztrátu sluchu;
 • laryngitida - ohnisko zánětu pokrývá sliznici hrtanu;
 • tracheitida - zánět tracheální sliznice, která se může proměnit v bronchopneumonii, bronchitidu;
 • chronická bronchitida - průnik infekce do průdušek vyžaduje dlouhodobou antibiotickou léčbu.

Neošetřený PF se snadno transformuje na chronickou formu.

Prevence faryngitidy

Prvním hlavním preventivním opatřením je dodržování pravidel zdravého životního stylu:

 • temperování těla - procházky na čerstvém vzduchu, sport, plavání;
 • vyhnout se špatným návykům - kouření, pití alkoholu;
 • posílení imunity - zavedení maximálního množství ovoce a zeleniny ve stravě, přičemž vitamínové komplexy (jak předepsal lékař).

Lékaři důrazně nedoporučují dýchat v mrazivém vzduchu, chránit dýchací systém, když se nachází v plynném nebo prašném prostředí. To by mělo okamžitě léčit rýma, zubní kaz, onemocnění genitourinárního systému. Jakákoli ložiska infekce v těle „otevřou“ cestu faryngitidy.

Druhé preventivní opatření lze nazvat včasnou léčbou kvalifikované lékařské péče v případě lechtání, sucha, bolesti v krku. Pouze ORL může na základě výsledků diagnostických opatření předepsat kompetentní léčbu faryngitidy.