Proč lidé kýchají

U mnoha lidí je kýchání příznakem alergické reakce. S nástupem teplých dnů začíná zhoršení onemocnění, útoky jsou častější. Jako alergeny mohou být rostlinný pyl, tráva, plísně, částice prachu a zvířecí kůže, tabákový kouř a parfémy. První příznaky onemocnění jsou pocity podráždění, svědění v nose a krku, na obloze, pak se objeví rýma, potíže s dýcháním a kýchání. Mírné onemocnění nemá na organismus silný vliv, u středně závažných a závažných onemocnění dochází k výraznému snížení kvality života. Farmakoterapie alergické rýmy vyžaduje přísný lékařský dohled. Nezávislá aplikace je možná pouze pro mechanické "spláchnutí" alergenů s přípravky na sliznicích, jako je akvamarín, marimer, fyziomer.

Zánět nosní sliznice je jednou z nejčastějších příčin kýchání. Rýma začíná pocitem sucha a pálení v nose, bolesti hlavy a celkové nevolnosti. Tento stav může být jak nezávislou chorobou, tak příznakem mnoha infekčních onemocnění, u nichž dochází k nárůstu podmíněně patogenní flóry, která se nachází v ústech, nosohltanu a nose. Rýma je často doprovázena zvýšením teploty, pocitem těžkosti v hlavě, změnou tónu hlasu a poklesem zápachu. Akutní rýma u dospělých se obvykle koná do 5-7 dnů, ale pravděpodobnost komplikací (sinusitida, otitis media atd.) Je vysoká.

Zvýšená reaktivita organismu je jednou z příčin nadměrné nestability a zvýšené podrážděnosti nervového aparátu nosní sliznice. Je pozorován u jedinců trpících běžnými autonomními poruchami. Útoky vznikají čistě reflexně, když jsou vystaveny různým klimatickým faktorům spojeným s průvanem, chlazením a měnícím se atmosférickým tlakem.

Bez ohledu na důvody kýchání se nedoporučuje tento proces omezovat. Potlačení tohoto reflexu hrozí poškození ušního bubínku. Kromě toho, pokud si při kýchání svírajete křídla nosu, je pravděpodobné, že se sliznice dostane do úst sluchových trubek, což povede k rozvoji akutního otitis media, sinusitidy a dalších onemocnění. Nezapomeňte na bezpečnost ostatních při kýchání, protože z nosních průchodů vylévá více než milion bakterií rychlostí více než 100 m / s a ​​jen kýchání je může zastavit.

Příčiny kýchání a způsoby, jak rychle odstranit útok

Příčiny kýchání často spočívají ve vývoji komplexních patologických procesů v těle pacienta. V tomto případě, aby se ho zbavit, jen drží nos, nebude úspěšný. Eliminace záchvatů je důležitá pro začátek úlevy od vývoje základního onemocnění. Odborníci doporučují opouštět vlastní diagnostiku a léčbu doma, protože pokud je kýchací reflex spojen s alergiemi, může to vést k komplikacím, včetně vyvolání anafylaktického šoku.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Fyziologické rysy procesu kýchání

Kýchání je definováno jako fyziologický rys lidského těla, který souvisí s bezpodmínečnými ochrannými reflexy, které čistí dýchací systém cizích těles. Přímo během útoku je pozorován nucený výdech vzduchu, což je způsobeno krátkým a velmi hlubokým dechem. Jazýček je přitlačen k hornímu nebi a výdech hlavního proudu vzduchu se provádí nosem.

Za prvé, v nosním průchodu je pocity lechtání. Neúmyslně zavřete oči, dochází k redukci břišních, mezikloubních a diafragmatických svalů. Zvýšený intrathorakální a intraabdominální tlak. Rychlost vzduchu při kýchání je 160 kilometrů za hodinu nebo 50–100 metrů za sekundu. Ve vydechovaném obsahu síť částic slin a hlenu, které se mohou šířit na dostatečně velké vzdálenosti.

S náhlým lechtáním se do mozku vysílají impulsy. Lidé nemohou tento reflex ovládat, a proto se zvyšuje riziko šíření virů a bakterií.

Vědci zjistili, že je nemožné kýchat ve snu. Během nočního odpočinku jsou nervová zakončení zodpovědná za dýchání také ve fázi neaktivity.

Symptomatický obraz

Výhodou tohoto reflexu je, že se jedná o ochrannou reakci organismu, která vám umožní vyčistit horní část dýchacích cest a nosní průchody ze škodlivých mikroorganismů. Je prokázáno, že při kýchání je při každém záchvatu z lidského těla odstraněno 100 000 mikroorganismů.

Současně se mohou objevit i jiné příznaky, u kterých lékař diagnostikuje konkrétní onemocnění. Mezi nejčastější onemocnění patří:

 1. SARS s charakteristickými projevy celkové malátnosti a slabosti v těle. Kašle se střídají s neustálým kýcháním, rýmou a bolestmi v krku. U některých pacientů teplota prudce stoupá.
 2. Rýma během těhotenství se vyvíjí v důsledku otoku sliznice nosních cest. Hormonální změny vyvolávají zrychlení průtoku krve a tvorbu opuchů, což ztěžuje dýchání.
 3. Alergická rýma je zprostředkovaná reakce způsobená vystavením alergickým látkám na sliznicích nosní dutiny. Trvalé kýchání je pozorováno v těžké formě a může být léčeno pouze antihistaminiky. Alergické reakce se projevují kýcháním a po jídle obsahujícím alergeny. Často jsou doprovázeny drobnými vyrážkami na kůži s různou lokalizací. Kýchání je paroxyzmální.
 4. Vazomotorická rýma se projevuje bez příčiny, což je důvod, proč je to zvláštní nosní hypersenzitivita na účinky nespecifických endogenních a exogenních faktorů.
 5. Studené nachlazení, s výjimkou kýchání, se vyznačuje rýmou, bolestí hlavy, teplotou 37 ° C a vyšší. Útoky jsou úzce propojeny se suchým nebo vykašlávacím kašlem a tyto symptomy jsou výsledkem zánětlivého procesu v horních dýchacích cestách.
 6. Spalničky mají zvláště komplexní průběh a intoxikaci těla. Jeho patogeny jsou přenášeny kašlem a kýcháním. Téměř celé tělo pacienta je pokryto vyrážkou, teplota stoupá, zánět ovlivňuje sliznice dýchacího ústrojí a ústní dutiny.
 7. Plané neštovice se týkají akutních infekčních patologií. Vzduch přes kýchání a kašel. Vyrážky na kůži připomínají měkké bubliny a často se objevují na sliznicích úst, hrtanu, oční rohovce a nosu.
 8. Chřipka je doprovázena nejen kýcháním, ale také rýmou se silným kašlem. Onemocnění je nebezpečné pro jeho komplikace na lidském těle.

Některé patologie jsou charakterizovány latentním obdobím až tří týdnů. Proto se nedoporučuje odstranit kýchání a doprovodné příznaky na vlastní pěst. Zvláště stojí za to věnovat pozornost pacientům trpícím neustálými útoky s pocitem otoků sliznic nosní dutiny a hrtanu.

Příčiny

Ve většině případů dochází k kýchání v důsledku alergické reakce těla nebo onemocnění dýchacích cest. Kouř cigaret, vůně parfémů, pyl květin, zvířecí chlupy, prach, detergenty, osvěžovače vzduchu mohou vyvolat podráždění sliznic nosohltanu a nosu. Někdy konstantní reflex přispívá k prudké změně teploty vzduchu.

Bylo zjištěno, že v 35% případů kýchání lidí není kvůli podráždění nosní sliznice, ale kvůli jasnému slunečnímu světlu. Někteří mají záchvaty během období intenzivního strachu, úzkosti nebo vzrušení. Nosní membrány jsou citlivé na psychické emoce, expandují a stahují. Reflex je vyprovokován škubáním obočí. Během tohoto postupu se aktivují nervová zakončení, která zásobují nosní průchody. Myšlenky sexuálního kontaktu mohou také způsobit kýchání. Výsledkem průzkumu provedeného sexology v roce 2008 bylo, že muži a ženy rozpoznali vztah mezi rozvojem záchvatů a myšlenkami o intimní komunikaci. V některých případech je reflex vyprovokován přímo během orgasmu. Odborníci to připisují stimulaci parasympatického nervového systému.

Nejdelší útok na světě byl zaznamenán v rezidentu Velké Británie Donna Griffitz. Kýchla 978 dní bez přestávky. Vědci odkazují na takové případy jako na nekontrolované projevy duševních patologií.

Klinické formy rýmy se dělí na alergické a vazomotorické. Pokud alergeny vstoupí do nosní membrány, dojde k podráždění. V tomto případě se příznak vyznačuje chronickým průběhem a je velmi obtížné ho vyléčit.

Nemoci alergické povahy jsou citlivou imunitní odpovědí na specifické faktory prostředí. Často jsou potenciálně nebezpečné pro celkový stav osoby. Tento typ alergie je doprovázen kýcháním, zarudnutím a svěděním v očích.

Vazomotorická rýma se vyvíjí v důsledku dysregulace tónu v cévách nosní konchy. Objem přiváděného vzduchu není kontrolován, nervy jsou podrážděné a pacient začíná kýchat. Patologie je chronická a pacient může být narušen neustálými útoky.

Příčinou tohoto reflexu bez chladu u dětí, stejně jako u dospělých, je alergická reakce. Určitý typ podnětu interferuje s normálním dýcháním a provokuje útok. Obzvláště často může být poškození dětí pozorováno v místnostech se zvířaty nebo při znečištěném ovzduší. Příčinou kýchání v dítěti mohou být krusty, které se shromažďují v nosních průchodech. Po jejich odstranění se obnoví dýchání.

Pokud jsou ucpané nosní zácpy a kýchání u dítěte, je důležité vyhledat pomoc lékaře. Tyto příznaky se často projevují v komplexních onemocněních, self-diagnóza, která je nepřijatelná.

Jak se zbavit kýchání?

Pro pozastavení reflexu je nutné držet křídla nosu pevně a chvíli ji držet. Zbavit se útoků na dlouhou dobu je nepravděpodobné, že uspěje. Zvláště pokud jde o vývoj onemocnění. Odborníci nedoporučují omezovat kýchání, včetně neustálých útoků, protože s ním vycházejí hleny a škodlivé mikroby. Zpoždění v nosohltanu způsobuje, že pacient je horší. Patogenní mikroby se mohou dostat do středních dutin, do ucha a zpravidla provokují otitis nebo sinusitidu. Abyste chránili ostatní, musíte kýchnout do kapesníku.

Při nachlazení a infekčních onemocněních můžete zastavit útoky užíváním léků. Postel odpočinek a pití dostatek tekutin v kombinaci s léky předepsané lékařem pomůže odstranit příznaky chřipky. Léčba záchvatů spalničkami a planými neštovicemi je důležitá pro začátek úlevy od vývoje základního onemocnění. Zobrazeny prostředky pro lokální použití a antivirotika.

Časté kýchání pro alergickou nebo vazomotorickou rýmu se nedoporučuje léčit bez předchozí důkladné diagnostiky. Za prvé, je důležité odstranit alergen a teprve pak začít užívat léky. Při dlouhodobém záchvatu a komplikovaném průběhu jsou předepsány kortikosteroidy a antihistaminika.

K odstranění kýchání u novorozenců musíte sledovat vlhkost vzduchu v místnosti a okamžitě očistit nosní cesty.

Lékaři zdůrazňují, že se nelze zbavit kýchání jako samostatného symptomu. Je nutné stanovit všechny provokativní faktory a zahájit léčbu nemoci, která způsobuje útoky. Domácí léčba může způsobit nenapravitelné škody. Dokonce ani farmaceutické kapky v nose neumožňují vyrovnat se s nemocí a pouze eliminují vnější symptomy.

Kýchání

Kýchání, které je obrannou reakcí organismu, nastává, když jsou receptory podrážděné, které se nacházejí na sliznicích nosních dutin. Výsledkem je nekontrolovaný náhlý výtok vzduchu z plic do nosohltanu.

Kýchací mechanismus

Abychom pochopili, co je kýchání, je třeba vzít v úvahu, že ochranný roli hraje bezpodmínečný reflex. Při ostrém výdechu se z dýchacího traktu odstraní různé látky, které způsobují podráždění receptoru.
Fyziologický proces se provádí v několika fázích:

 • vzhled pocitu lechtání v nose;
 • tento svědění vyzve, aby se zhluboka nadechl, aby se do plic zcela vtáhl vzduch;
 • vzrůstá měkké patro, dochází k redukci hltanových oblouků vpředu;
 • zadní strana jazyka přiléhá k tvrdému patru:
 • ústa, nosohltan je izolován, pak oči jsou reflexně zavřené;
 • Dalším mechanismem kýchání je snížení celé svalové skupiny - intercostal, bránice, břicha, hrtanu, což vede ke zvýšení intraabdominálního a intrathorakálního tlaku;
 • kýchání je dokončeno, což znamená reflexní ochranný proces, intenzivní výdech se současným trháním nosohltanu.

Rychlost osoby kýchající v glottis je v průměru 180-432 km / h. Objemový průtok vzduchu může dosáhnout 12 l / s. Při této intenzitě vzniká vysoký tlak, díky kterému na cestě pohybu nosem a ústy vzduch zachycuje mikročástice slin a hlenu. Jsou rozmístěny v okolní atmosféře na vzdálenost tří metrů.
Proto kýchání je vegetativní reflex, který vám umožní zbavit se různých látek, které začínají dráždit vnitřní sliznice v nose.

Příznaky

Je těžké popsat symptomy kýchání, protože takový ochranný mechanismus je jedním z nejčastějších známek různých onemocnění.
V případě alergií nebo vzniku respiračních onemocnění způsobených otoky sliznic se může nos velmi rychle zablokovat a narušit normální fungování všech dýchacích orgánů. Nástup tohoto stavu je poznamenán vodnatou rýmou, když výtok z nosu proudí jako proud. Postupně přestávají proudit, protože se mění v hustý hlen.
Kýchání ráno po spánku je nejvýraznějším příznakem alergické rýmy. Existuje skupina nemocí, mezi které patří atrofická a vazomotorická rýma, stejně jako zakřivení přepážky, kdy člověk během dne hodně kýchá bez známek nachlazení. Stejný jev s genetickou predispozicí lze pozorovat i po vydatném jídle, kdy je v přeplněném žaludku těžko.

Důvody

Abychom pochopili, proč člověk kýchá mnohokrát za sebou, je třeba studovat dominantní příčiny tohoto jevu.

 • Nejběžnější a známou příčinou kýchání je nachlazení, stejně jako plané neštovice, chřipka a spalničky.
 • Reflexní uvolňování vzduchu může nastat jako reakce na alergeny. To jsou zvířecí chlupy, domácí chemikálie, prach, pyl. A také vůně, léky, jídlo.
 • Často jsou látky škodlivé pro tělo v okolní atmosféře schopny vyvolat kýchání. Patří mezi ně chemické sloučeniny, tabákový kouř.
 • Pokud je pozorováno přetrvávající kýchání, příčiny se mohou týkat vývoje zakřivení nosní přepážky.
 • Některé ženy začínají kýchat těsně před porodem. Současně s otokem nosní sliznice vyvíjí rýmu těhotných žen jako projev hormonální nerovnováhy. Stejný jev je pozorován během menstruace.
 • Nervové zhroucení, strach, těžký stres mohou vyvolat náhlý výskyt kýchání více než jednou. S takovým nárůstem energie se krevní cévy dramaticky rozšíří a reflexní svalová kontrakce vám umožní zastavit tento proces.
 • Dočasná náhlá změna teploty, jasné osvětlení.
 • Kojící dítě někdy kojí při krmení kapku mléka v nose. Příčiny v dětském receptoru podráždění sliznic nosní dutiny suchý vzduch, nadměrný prach v něm.
 • Dalším důvodem, který může způsobit časté kýchání, je ztráta schopnosti nosu očistit se od výtoku v důsledku mechanického traumatu.
 • Pokud existuje neinfekční vasomotorická rýma, v rozporu s tóny cév umístěných v nosní dutině, vyvíjí se chronická rýma. Člověk trpí neustálým přetížením. Začíná kýchat a kašlat.

Příčiny kýchání mnohokrát v řadě důvodů lze vysvětlit přirozenými změnami hormonálních hladin, které se vyskytují během těhotenství. Zvýšené hladiny hormonů mohou způsobit přetížení v důsledku výskytu edému sliznic. V tomto stavu se objeví hladovění kyslíkem, které je škodlivé pro vyvíjející se plod v důsledku možného vývoje hypoxie. Pro těhotnou ženu je proto důležité neprodleně konzultovat lékaře.
Pozorní majitelé si všimnou, že jejich mazlíčci náhle začnou kýchat hlasitě. To by mohlo znamenat, že se něco dostalo do nosu. Pokud se proces stane trvalým, znamená to jakoukoliv infekci. Kočky mohou vyvinout leukémii, polypózu. Často vyvolává alergii na tento stav. Zvíře může zemřít na některé nemoci bez léčby, takže návštěva veterináře je povinná.

Diagnóza Kdo kontaktovat

Při kontaktu se zdravotnickým zařízením se stížnostmi na dlouhodobé kýchání jsou stanovena diagnostická vyšetření, která identifikují základní příčinu, která tento jev vyvolala.
Zvládnout tento problém by měl být otolaryngologist. Pokud při vyšetření odhalí katarální patologie, pak obvykle nejsou přiřazeny další testy. Používá se rinoskopická technika. Pomocí optického přístroje vybaveného zrcadly lékař zkoumá nosní sliznice, sliznice nosu. Vzhledem k tomu, že zpětná kontrola je k dispozici, lékař podle výsledků zobrazování může vytvořit poměrně kompletní obraz pro diagnózu.
V situaci podezření, že kýchání se vyvíjí na pozadí alergické rýmy, budete muset udělat speciální test, abyste přesně určili typ alergenu. Diagnóza po obdržení výsledků studie uvedla alergika.

Proces alergie

Tendence k alergickým reakcím pomáhá pochopit, proč lidé mnohokrát po sobě kýchají bez zjevných příznaků nachlazení.
Alergen, který způsobuje podobnou obrannou reakci, může vstoupit do těla dospělého i dítěte. Výsledkem je chlad. Často se objevují vodnaté oči, kašel, vyrážka na kůži, otok.
Přítomnost alergie se vyznačuje charakteristickým paroxyzmálním procesem kýchání. To může trvat déle než 10krát. U dospělých dochází k nejčastějšímu výtoku hlenu ráno, bez horečky.
Pro některé lidi je alkohol alergenem. Jedná se o poměrně běžný jev, kdy po několika brýlích útočí na člověka časté kýchání. S touto funkcí musíte mít vždy antihistaminika, která zastaví nedobrovolnou reakci na podráždění nosních receptorů.

Kýchání chladem

Stačí se chytit studené nohy, jak se objeví snot, kašel, hrdlo začne bolet. Tělo se snaží uvolnit nosní dutiny a nosohltan z infekčních agens, jako jsou bakterie, viry, kýcháním.
V okamžiku aktivace ochranného mechanismu, který poskytuje reflexní únik kapiček hlenu se slinami, někdy vzniká bolest, což navíc potvrzuje infekční povahu jevu. Pokud hnisavé bílé hrudky létají z hrdla, znamená to chronickou angínu.
Schopen ucpat nos silným hlenem se zhoršením zdraví, dlouhodobou vysokou teplotou, kašlem s ARVI. Kýchání je zdlouhavé, jako u chřipky.

Lékařské léčebné metody

Pochopení specifik ochranného mechanismu je vhodné vyřešit problém, jak zastavit kýchání, v kontextu identifikace provokujícího faktoru.
Jediné kýchání nezpůsobuje úzkost, ale není možné dlouho, pokud je vodnatý nosní výtok, oči jsou oteklé a vodnaté, a svědění kůže způsobuje úzkost. Na tomto pozadí kýchání, ke kterému dochází při agonistických záchvatech, vyžaduje okamžité užívání antialergických léků - Claritin, Zyrtec a hledání lékařské péče. Kvůli rychle se rozvíjejícímu otoku nosohltanu může člověk zemřít. Přiřadit z alergické kýchání Nazoneks, Aldetsin ve formě spreje.
V roli první pomoci používal Aqua Maris. S jeho pomocí jsou nosní dutiny účinně umyty a očištěny od sekretů a dráždivých látek, které způsobují kýchání. Mořská voda, která je dominantní složkou léčiva, vyvolá požadovaný terapeutický účinek, pokud je dítě nebo těhotná žena nemocná.
Svědění, které způsobuje kýchání, mytí nosních průchodů solnými roztoky speciálně vyrobenými pro tento účel - dělá Aqualor, Aquamaris, Dolphin svědění zmizí. Vhodné antiseptické roztoky Miramistin, Furatsilina.

Při přetížení, které způsobuje prakticky zastavení nosního dýchání, léčba spočívá v použití vazokonstrikčních přípravků, které zahrnují Tizin, Xymelin, ve formě spreje. Je vhodné použít kapky Vibrocil, Rinonorm, Naphthyzinum.
Účinně zmírňuje otok, doprovázející sinusitidu a vazomotorickou rýmu, Rinofluimucil spray. To může způsobit zvýšený tep, zvýšit tlak, takže těhotné ženy nejsou jmenovány. S rozvojem bakteriální infekce může lékař vybrat vhodná antibiotika. Je nebezpečné užívat léky z této skupiny samy o sobě, protože se může objevit opačný účinek zhoršení stavu.
Přijetí jakékoli dávkové formy vyžaduje následující lékařská doporučení a pokyny. Nelze překročit dávkování a dobu trvání léčby. Při alergii by měl přestat přípravek používat.

Lidové metody

Kýchání může být přeneseno na jinou osobu, pokud je příčinou infekční onemocnění. Léčba drogami je často doprovázena lidovými prostředky, jejichž hodnota je někdy velmi vysoká.
S nepříjemným nosem v nepřítomnosti teploty se doporučuje inhalace. Pro proceduru se horká voda, asi dvě sklenice, nalije do stabilní misky, přidají se tři kapky antibakteriálního esenciálního oleje - eukalyptu, máty peprné, jalovce. Po zakrytí závojem začnou vdechovat po dobu 10 minut a vydechovat výpary, které jim projdou nosem.
Chcete-li se zbavit infekcí, které zasáhly horních dýchacích cest, zlepšit imunitu, připravit užitečné bylinné infuze. Jako surovina vhodné květiny vrba čaj, heřmánek, lékárna, elecampane. Lžíce se uchovává v 200 ml vroucí vody pod ručníkem po dobu 30 minut. Rozdělené na tři porce a pít denně.
To je vždy považováno za efektivní pro studené ne horký čaj s plátkem citronu, malinový džem, med, malé množství kořene zázvoru.
Výhodná semena pískavice. Vyžadují se dvě lžíce surovin na 300 ml vody. Po deseti minutách varu vyjměte pánev ze sporáku, zabalte ho ručníkem a nechte po dobu 45 minut. Následuje filtrování. Pijte odvar ze 150 ml ráno a večer.
Eliminujte kýchání způsobené studenými bylinnými koupelemi. Trvejte na hodině dvě lžíce šalvěje, březových listů nebo řebříčku v 500 ml vroucí vody. Po filtraci se nalije do vody. Vezměte si koupel po dobu 15 minut.
Pokud chtějí urychlit zotavení, použijte aloe šťávu pro instilaci. Do každé nosní dírky se injikují dvě kapky denně. Malé děti a mladiství do 12 let by měli být naředěni teplou, vařenou vodou 1: 3. Pro věkovou skupinu nad 12 let je tento poměr 1: 1. Stejným způsobem připravte kapky řepné šťávy. Můžete kopat směs mentol a gáfor oleje, přijaté ve stejném množství.
Známý oteplovací účinek pepře. Pokud se kýchání stane bolestivé, použijte pepřovou náplast. Než půjdete do postele, nalepte na podrážky, položte si bavlněné ponožky.
Při prvním příznaku nachlazení, které je indikováno kýcháním, se do pěny vmíchá malý kus mýdla na prádlo. Ponořte bavlněný tampon do pěny a opatrně promažte vnitřní dutiny nosu. Po třech dnech je reliéf a rýma se dále nevyvíjí.
Opláchnutí nosu pomáhá čistit hlen a patogeny.
K tomu, v hrušce nebo speciální zařízení by měl být přijat fyziologický roztok. K tomu, zamíchejte sklenici vařené vody chlazené do teplého stavu, půl lžičky soli.
Domácí masti, pro které čerstvé měsíčku květiny bušil v kaše v poměru 1: 1 jsou přidány do vazelíny, pomáhá dobře. Dejte hodně na bavlněné bičíky a držte v nozderách pět minut.
Můžete najít mnoho populárních receptů, které mají příznivý účinek ve vývoji kýchání. V každé situaci se musíte nejprve poradit se svým lékařem.

Komplikace a důsledky

Je škodlivé omezit kýchání, protože vzduch bude nasměrován do Eustachova oblouku a pak do středního ucha, které způsobuje otitis. Vzhledem k vysokému průtoku mohou být ušní bubny poškozeny. Po šíření mikrobů v dutinách paranazálů se vyvíjí sinusitida.
Pokud při kýchání zmáčknete nos a ústa, mohou se objevit i negativní následky. Případy jsou popsány, když byly meziobratlové ploténky v cervikální oblasti roztrženy v důsledku náhlého pohybu hlavy při těžkém kýchání.
Mladý muž ve Velké Británii měl masivní mozkové krvácení v důsledku řady po sobě následujících kýchání. Ztratil vědomí a po chvíli došlo k zástavě srdce.
"alt =" ">

Prevence

Kýchání nelze považovat za neškodný proces. Během uvolňování nejmenších slin a hlenu se přenáší infekce. Je důležité naučit se dodržovat jednoduchá preventivní pravidla, aby se zabránilo kýchání:

 • nesmí být v návrzích;
 • nejsou superkolové;
 • každé ráno, s úmyslem jít ven, vyzvednout oblečení podle povětrnostních podmínek;
 • vyhnout se kontaktu s kýcháním;
 • nosit během vypuknutí obličejovou masku;
 • jednou ročně na začátku podzimu, aby se chřipka dostala;
 • cvičení denně;
 • omyjte ruce mýdlem několikrát denně;
 • trvat dlouhé procházky;
 • systematicky provádět postup mytí nosu fyziologickým roztokem.

Aby se zabránilo kýchání, které je alergické povahy, je možné, pokud je alergen známý. V každé situaci je důležité posílit imunitní systém, zbavit se špatných návyků, naplánovat vyvážené menu.

Příčiny častého kýchání

Kýchání je reflexní reakce těla, zaměřená na čištění dýchacích cest. Člověk začne kýchat, když se nosní sliznice velmi dráždí. To může být způsobeno částicemi prachu, pylu a jiných alergenů. Nadměrná reprodukce patogenních mikroorganismů na sliznici nosohltanu může také vést k takové reakci organismu. Příčiny častého kýchání jsou způsobeny alergeny i některými chorobami.

Co je kýchání

Kýchání je bezpodmínečný reflex, který mají lidé i zvířata. S ostrým výdechem přes nosohltan jsou všechna cizí tělesa odstraněna z dýchacích orgánů. Mohou to být částice prachu, pylu, chmýří nebo určitých chemikálií. Tento reflex vzniká v důsledku nejsilnějšího podráždění sliznice, která spojuje nosohltan.

Celý proces kýchání probíhá v několika po sobě následujících fázích:

 • Za prvé, osoba v nose cítí silné lechtání.
 • Pak se vydá velmi hluboký dech a plíce doslova přetékají vzduchem.
 • Po tomto, tam je nějaký vzestup patra a kontrakce oblouků lokalizovaných v hltanu, základ jazyka je napjatý. V důsledku těchto změn jsou izolovány nosohltan a ústní dutina.
 • Muž nedobrovolně zavře oči. Je to pozoruhodné, ale kýchání s otevřenýma očima je nemožné.
 • Břišní svaly a svaly mezi žebry se stahují, membrána se stahuje a dochází k překrytí glottis.
 • Při kýchání se zvyšuje intraabdominální a intrathorakální tlak.
 • Muž kýchne a prudce vydechuje.

Při častém kýchání se člověku podaří mezi kýcháním udělat jen několik vdechů. Při jednom útoku můžete kýchnout až 20krát. Tento stav je pozorován, pokud je podráždění sliznice silné.

Časté kýchání je pozorováno u lidí po instilaci čerstvé šťávy Kalanchoe. Tato bylinná kompozice se používá k léčbě běžného nachlazení.

Důvody

Hlavními příčinami častého kýchání jsou alergie a respirační onemocnění. Tyto faktory mohou vyvolat silné podráždění sliznice nosohltanu:

 • Toxiny, které vznikají na sliznici nosohltanu v důsledku života a reprodukce patogenních mikroorganismů. Pokud osoba opakovaně kýchá bez přerušení, může to být první příznak respiračního onemocnění. V tomto případě se vyskytují i ​​jiné příznaky nachlazení - rýma, bolest v krku a silná slabost.
 • Alergeny. Prach v domácnosti, pyl rostlin, chmýří pro zvířata a určité potraviny mohou působit jako dráždivé látky. Alergie je téměř vždy doplněna trháním a tekoucím nosem, zatímco některá voda uniká z nosu.
 • Silné pachy parfumerických výrobků, domácích chemikálií a některých chemikálií mohou vést k intenzivnímu kýchání a kašlání. Tabák může způsobit kýchání a nadměrně znečištěný vzduch. Často člověk začíná kýchnout špatně po chůzi po rušné silnici.
 • Cizí tělesa v nose. Častým kýcháním může být, když do nosu vletěl kus pampelišky. Během hry, malé děti často věci různé malé předměty do nosu, které mohou také vyvolat kýchání reflex.

Pokud má dítě jednu nosní dírku a často kýchá, měli byste se obrátit na ORL lékaře. Možná, že příčinou tohoto fenoménu byla malá kulička zastrčená do nosu.

 • Kýchání může vyvolat náhlá proměnná teplota. Například při odchodu z domu na ulici v zimě.
 • Kýchací reflex nastává, když se člověk dívá na jasné slunce. To lze vysvětlit skutečností, že jasné paprsky dráždí oči a začnou vodu, slzy jsou částečně odstraněny slznými kanály v nose a dráždí nosohltanovou sliznici.

Kýchání a následné vyprazdňování hlenu je normální reakcí těla a nevyžaduje léčbu. Tento jev však lze považovat za normu pouze v případě, že projevy kýchacího reflexu nejsou příliš časté. Pokud se tento stav vyskytuje často, pak můžeme hovořit o nějakém druhu patologie.

Pokud je příčinou tohoto jevu alergie, pak osoba bude svědění nosní sliznice a oči budou voda. Kromě toho se mohou objevit kožní vyrážky různých rovin. Rozpoznání alergie obvykle není obtížné. Všechny příznaky alergické reakce se objevují po procházce kvetoucími rostlinami, hraní se zvířaty nebo v prašné místnosti. Vyprovokovat alergický záchvat může některé potraviny a domácí chemikálie.

Pokud se příčina kýchání reflexe stala nachlazení, pak kromě této osoby bude narušena vysoká teplota, bolest v krku a celková malátnost. Volání kýchání v tomto případě nemůže být neškodné. Pokud věnujete pozornost tomuto příznaku včas, můžete rychle zahájit léčbu a zabránit šíření infekce v celém těle.

Během kýchání, nemůžete svírat nos, protože tlak vzduchu v této době je velký, může dojít k poškození ušního bubínku. Nesprávné kýchání může navíc přispět k šíření infekce do nosních dutin.

Jak se léčit

Pokud kýchání nastane bez dalších příznaků nachlazení, můžeme říci, že tento jev je vyvolán alergeny. Pokud je touha kýchat, nepotlačujte to, možná kvůli tomu se tělo snaží zbavit patogenních mikroorganismů v nosohltanu. Dá se říci, že lidé často onemocní nachlazením, a to nejen kvůli dobré imunitě, ale také kvůli pravidelnému čištění dýchacích cest pomocí kýchání.

Pokud je přetrvávající kýchání vyvoláno alergiemi, doporučuje se vyhnout se alergenům a včas užívat antihistaminika. Nejčastěji lidé náchylní k alergiím začínají užívat antialergické léky předem, před masivním kvetením vegetace. Tsetrin, Claritin a Loratadine se osvědčili. Mají prodloužený účinek, takže je mohou užívat pouze jednou denně.

Pokud je kýchací reflex způsoben respiračním onemocněním, pak se vyskytnou následující příznaky:

 • Vysoká horečka a zimnice.
 • Bolesti hlavy, slabost.
 • Bolest v krku a kašel.
 • Snížená chuť k jídlu.
 • Ospalost.

Léčba nachlazení by měla být komplexní. Hlavním úkolem je eliminace nepříjemných symptomů a prevence různých komplikací. K odstranění častého kýchání může lékař učinit následující doporučení:

 • Často si umývejte nos fyziologickým roztokem nebo odvarem z protizánětlivých bylin.
 • Včasně vyfoukněte nos a kapesník by měl být vyměňován každých pár hodin.
 • Vezměte si léky předepsané lékařem.
 • V počátcích nemoci hodně odpočinku.

Časté kýchání je pozorováno s chladem pouze v prvních dvou dnech, pak podráždění sliznice není tak silné, takže kýchací reflex téměř nedochází. Při léčbě nachlazení by měly zahrnovat populární recepty, z nichž mnohé dávají dobrý výsledek.

Pokud člověk přechladí a pak začne kýchání, pak je vysoká pravděpodobnost, že osoba onemocní. Aby se tomu zabránilo, měli byste okamžitě přijmout vitamín C a tinkturu Echinacea purpurea.

Jak kýchnout

Aby se zabránilo šíření infekce, musíte správně kýchnout. Za prvé, nezavírejte nos prsty, snažíte se vydávat zvuk kýchání klidněji. Abychom však neotravovali lidi kolem nich a neinfikovali je, měli byste se řídit těmito doporučeními:

 • Kýchání, měli byste se zakrýt jednorázovým kapesníkem, po kterém se složí a vyhodí. Také bělidlo je žádoucí i v papírových šátcích. Díky tomuto přístupu je vyloučena vlastní infekce a infekce jiných lidí.
 • Kýchání by mělo pokrýt ústa a nos ne dlaní, ale loketem. To také pomůže zabránit šíření infekce, protože není vždy možné si umýt ruce.
 • Pokud je kýchání vyvoláno alergeny, pak by se osoba měla přestěhovat na místo, kde bude úroveň dráždivých látek nižší.

Pokud je kýchací reflex pozorován několik dní, pak je to pro člověka velmi vyčerpávající. Pro rychlé odstranění tohoto jevu můžete nos opláchnout fyziologickým roztokem.

Příčiny častého kýchání často spočívají v dýchacích onemocněních a alergiích. Neměli byste se omezovat, protože díky reflexu kýchání tělo vyčistí dýchací cesty a zabrání jejich zánětu. Při kýchání se doporučuje schovávat se za jednorázovou tkáň.

Znáte hlavní příčiny kýchání?

Všichni lidé na naší planetě jsou obdařeni množstvím reflexních funkcí. Jeden z nich kýchá. Kýchání je nesrovnatelný reflex, který je nutný pro osobu, aby uvolnila dýchací cesty z dráždivých látek. Pokud člověk kýchá jen zřídka, pak lékaři doporučují, aby tomu věnovali zvláštní pozornost. Měli byste zvážit léčbu, pokud je tento proces doprovázen jinými příznaky nebo trvá příliš dlouho.

Kýchání - reflex, který je nezbytný pro to, aby osoba uvolnila dýchací cesty

Jak kýcháme?

Tento symptom není patologie. Jeho výskyt je doprovázen vlivem jakéhokoliv podnětu.

Před zahájením procesu člověk cítí světlo a přechodné svědění v nosních průchodech. Pak je zkrácený výdech nosem a pak hluboká inhalace ústy. Během této doby se hlasivky stahují a mandle na patře jsou napjaté. Jazyk je „nýtován“ na oblohu a vzniká ostrý výdech.

Mělo by se říci: za to, že člověk kýchá, splňuje dolní střed mozku. Pokud je tato oblast poškozena, povede to k neschopnosti vůbec kýchnout.

Účel kýchání

Kýchání je obranná reakce lidského těla.

Od koho lidé kýchají? Tento proces je nezbytný pro to, aby osoba očistila dýchací cesty od prachu, nečistot a pronikavých cizích těles. Jinými slovy, kýchání je obranná reakce lidského těla. Po dokončení procesu se člověk cítí mnohem lehčí, zatímco plíce jsou naplněny novým podílem čerstvého vzduchu.

Pokud kýchání nepokrývá oblast nosu a úst, budou mikroby přenášeny na 150 dalších lidí.

Důvody, proč člověk kýchá

V lékařství jsou tyto příčiny kýchání zaznamenány.

 1. Přítomnost chladu.
 2. Chemikálie, které se hromadí v nosohltanu v přítomnosti virových onemocnění.
 3. Alergická reakce organismu.
 4. Suchý nebo studený vzduch.
 5. Hormonální úprava u žen.
 6. Mechanické a fyzikální podněty.
 7. Hypotermie
 8. Prudký pokles nebo zvýšení teploty vzduchu.

Stojí za to říct, že člověk může kýchat z jiných důvodů - kvůli vystavení příliš jasnému světlu (podle statistik 35% lidí kýchá z tohoto důvodu).

Časté zkušenosti, testovací napětí, strach a deprese také vedou k tvorbě tohoto procesu. To je způsobeno touhou těla udržet rovnováhu v nose.

Lékaři říkají, že membrány nosu jsou příliš citlivé na emocionální stav svého hostitele. S prudkou změnou nálady se krevní cévy neustále stlačují a neohýbají. Kýchání jim pomáhá vrátit se do svého bývalého státu.

Žena může před menstruací kýchnout.

Během těhotenství nastávající matka neustále kýchá. Tento proces nesouvisí se skutečností, že těhotná žena překonala chlad. To je způsobeno porušením hormonálního pozadí v těle budoucí matky. Žena může před menstruací kýchnout. Tento proces způsobuje bolest v dolní části břicha v důsledku kontrakce svalů dělohy.

Alergické kýchání

Příčiny častého kýchání mohou být spojeny s projevy alergických reakcí. K tomuto procesu dochází obvykle sezónně - během období květu. Alergeny jsou:

 • zvířecí chlupy;
 • ostré pachy;
 • prach;
 • rostlinný pyl;
 • jasné světlo a tak dále

U alergií, člověk často kýchá, jeho nos je svědění venku a jeho oči jsou velmi vodnaté. V takových případech lékař doporučuje užívat antihistaminika ("Suprastin") a vasokonstrikční kapky. Po použití navrhovaných léků dojde k prudkému poklesu edému ze sliznice a nahromaděný hlen rychle oddělí.

Je třeba mít na paměti, že užívání více než 5 dnů vazokonstrikčních léků se nedoporučuje.

Kýchání - znamení zimy?

Lidé často kýchnou v přítomnosti chladu. V medicíně je to považováno za naprosto normální.

Proto, pokud je tento proces doprovázen zvýšenou tělesnou teplotou, kašlem, bolestmi v krku a rýmou, pak se určitě mluví o nachlazení. Způsobuje kýchání bolest? Tam je zřejmá infekce.

Nepokračujte s odchodem k lékaři, jinak self-léčba povede k nevratným následkům.

Mnozí se zajímají o otázku: "Je kýchání studenou - dobrou nebo špatnou?". Odpověď v tomto případě je zřejmá: „Dobrá!“. Tělo reaguje reflexně na pronikání a šíření infekcí v nosohltanu. S pomocí kýchání jsou všechny patogeny odmítnuty.

V žádném případě nelze omezit kýchání chladem. Lékaři to vysvětlují tím, že mikroby mohou proniknout do středního ucha, což povede k otitis, sinusitidě a dalším nebezpečným onemocněním.

Lékaři často přicházejí k lidem, kteří si stěžují: „Když kýchám, z úst mi létají bělavé hrudky.“ V tomto případě hovoří o přítomnosti tonzilitidy v chronické fázi. Dráhy se vyskytují v důsledku smrti epiteliální tkáně v mandlích oblohy, stejně jako uvolnění hnisu z nich, který se hromadí během zánětu.

Kýchání u dětí

Časté kýchání u novorozenců není nutně doprovázeno přítomností nachlazení. Během období bytí v mateřském lůně je dítě neustále ve vodě. V krku a nosních průchodech je také tekutina. Po narození dítěte dýchací systém začne aktivně pracovat, zbavit se přebytečné vody, což vede k sušení sliznic a tvorbě kůry.

To je, jak lékaři odpovídají na otázku maminky o tom, proč její dítě kýchalo ihned po narození.

Je třeba říci, že lidé nejsou schopni kýchat ve snu, protože všechny nervy zapojené do tohoto procesu, odpočinek s jejich majitelem.

"Proč kýchám?" Odpověď na tuto otázku nemusí být nutně tvrzení: "Toto je zima!". Důvod může být odlišný. Proto, pokud se tento proces odehrává po dlouhou dobu, je lepší se neošetřovat, ale okamžitě se poradit s lékařem.

Co kýchá

Všichni kýcháme: někdo málokdy, ale někdo už neví, jak se zbavit pravidelných záchvatů obsedantního kýchání. Kýchání se zpravidla stává uprostřed zimy. Mnoho lidí si proto myslí, že kýchání znamená začátek nemoci. Ve skutečnosti, dokonce i zdravý člověk může kýchat, například, téměř všichni lidé kýchnou, když naplní šejkr s černým mletým pepřem nebo čistí místnost, kde se hromadí velké množství prachu.

Kýchání je ochranným reflexem těla, ke kterému dochází, když jsou na nosní sliznici vystaveny viry, bakterie, alergeny, prach, tabákový kouř a další dráždivé látky. Mechanismus kýchání je poměrně jednoduchý: v důsledku podráždění sliznice člověk pociťuje lechtání v nose, které nervová zakončení okamžitě vysílají impuls do části mozku, která ovládá nedobrovolné akce. Mozek přenáší tento impuls na svalstvo hrudníku, který okamžitě přijme opatření, aby naplnil plíce vzduchem a zhluboka se nadechl a prudce vydechl nosohltanem, aby odstranil cizí tělesa z dýchacích cest. Nedobrovolný silný výdech s otevřeným nosohltanem kýchá.

Bez ohledu na to, jak moudře příroda disponuje, lidé v posledních letech zřídkakdy říkají, že jsou kýchání: „Buďte zdraví!“. Mnozí podezíravě šilhají na kýchání nebo mu doporučují nosit ochrannou masku, aby je neinfikovali. Nejčastější příčinou kýchání jsou nachlazení. Kýcháním se naše tělo snaží zbavit virů a bakterií, které se množí na počátku onemocnění v nosohltanu.

Když kýchání z úst a nosu, spolu s proudem vzduchu, kapky slin a hlenu vyjdou ven, který může způsobit infekci chřipkou, ARVI a jiné infekce přenášené vzduchem kapky. Zhruba řečeno, pokud kýchnete, aniž byste zavřeli ústa kapesníkem, mluvili s někým, dostane se mikroskopická část vašich slin do osoby vašeho partnera a po týdnu také začne, stejně jako vy, kýchat, šířit kýchavé viry a bakterie.

Proto je dnes proces kýchání pro mnohé nepříjemný. Vzhledem k této skutečnosti existuje mnoho tipů, co dělat, aby kýchání. Například jeden z nich je následující: jakmile cítíte silnou touhu po kýchání, vyjměte kapesník a pevně zatlačte křídla nosu. Je nutné držet kapesník tímto způsobem, dokud nepřestane lechtat uvnitř nosu a zmizí potřeba kýchání.

Pro oddálení nebo potlačení přirozeného reflexu kýchání je však zdraví škodlivé. Při upínání křídel nosu, aby se zabránilo kýchání, je vytvořena překážka ve směru proudění vzduchu spolu s infekcí, jejíž rychlost je velmi vysoká. V důsledku toho se část patogenních mikrobů může dostat do otvorů sluchových trubic a nosních dutin, což může způsobit vznik komplikací ve formě sinusitidy a otitis.

Aby nedošlo k panice v okolních lidí, musíte kýchnout do kapesníku, a pokud ne, pak do lokte. To minimalizuje infekci blízkých lidí a zabraňuje možnému rozvoji komplikací onemocnění, které způsobují kýchání. Chcete-li se zbavit kýchání, když máte nachlazení, měli byste pravidelně spláchnout nos infuzí bylin, mořskou solí, slabým roztokem furatsiliny nebo manganistanu draselného. Všechny pomáhají odstraňovat škodlivé mikroorganismy z nosu a zmírňují zánětlivé procesy.

Pokud kýchání útoky dohnat jen v určitém místě ve stejnou dobu, pak, s největší pravděpodobností, je to alergická reakce těla na akci některých dráždivých. Například, nejčastěji dochází k alergickým kýchacím, když se pyl rostliny dostane do horních cest dýchacích v období jaro-léto nebo na chlupy. V tomto případě, aby se odstranily kýchací záchvaty, je nutné identifikovat alergen, který způsobuje podráždění nosohltanu, a omezit kontakt s ním. Antihistaminika pomáhají zastavit alergické epizody, ale měly by být užívány pouze na lékařský předpis.

Pokud jste opatrní, můžete vidět, že ne vždy lidé kýchají v důsledku podráždění nosohltanu. Mnoho kýchání a vzrušení, například ležet v posteli a představovat si, jak bude ve stejné posteli s blízkým. Kýchání je také možné s prudkou změnou teploty vzduchu, hormonální hladiny v těle, při pohledu na jasné světlo a nosní modřiny. V těchto případech dochází k kýchání v důsledku rozšíření krevních cév v nose. Kýcháním se tělo snaží zúžit a vrátit je zpět do normálu.

Mnoho lidí ve věku nad 50 let si stěžuje na kýchání ráno hned po probuzení. Důvodem tohoto procesu jsou hormonální změny v těle. Snížení hormonů v těle se v tomto případě projevuje formou kýchání a hormonální nerovnováha může být také příčinou častého kýchání u těhotných žen.

Kýchání

Kýchání je fyziologická funkce těla, zaměřená na odstranění cizích částic z dýchacích cest. Reakce je klasifikována jako bezpodmínečné reflexy, které je poměrně obtížné kontrolovat.

Předkládaný jev je považován za normální, pokud současně nelze sledovat žádné přetížení nosu, rýma, kašel, bolest, teplotu, snot, inkontinenci moči a není časté, intenzivní, jako je tomu u zimy.

Přirozený akt neutralizace cizích částic u dítěte, žen během těhotenství, mužů a starších osob zahrnuje ostrý výdech přes nosohltan. Předchází mu krátký dech. Hlavním rozdílem mezi kašlem je, že jazyk je přitlačen k obloze a ostrý výdech proniká nosem. Identická reakce může být sledována na vnější podněty u koček, koček, psů. Ale i když je otázkou, že takový projev není konstantní, a oběť nemá vodnaté oči, vážné svědění, propuštění s krví, bolest v dolní části břicha v dopoledních hodinách, což způsobuje nepohodlí, určitá léčba není nutná.

Když je oběť neustále tekoucí z nosu, vylučuje se moč, nos je bolestivý, je tu bolest hlavy, trhání, lechtání a další atypické příznaky, pak musíte zjistit, proč se stav zhoršil. Teprve po zjištění důvodů, proč to všechno začalo, bude možné zjistit, jak přinést úlevu a jak léčit patologický stav.

Proč lidé kýchají

Algoritmus toho, jak probíhá kýchání, je vždy totožný. Obvykle se liší pouze zvuk, který závisí na individuálních vlastnostech organismu. Za prvé, oběť cítí, že všechno je svědění v nosní dutině, která je uvedena jako předchůdce reflexu kýchání.

Poté oběť hluboce vdechne vzduch, aby co nejvíce naplnila plíce, a pak podvědomě zvedne oblohu, aby zkrátila ramena hltanu a stiskla jazyk. Bez ohledu na to, kdo ji přesně kýchal: ženy v raném stádiu těhotenství, adolescenti, kojenci s ARVI, všichni nedobrovolně zamrkají.

Jak svalová centra se smršťují, je vytvořen ideální stav pro zvýšení nitrohrudního tlaku, který vyvolává silný výdech. Rychlost vydechovaného vzduchu dosahuje enormní hodnoty - až sto metrů za sekundu. To znamená, že všichni, kdo jsou na dosah, se stávají potenciálními příjemci toho, co kněz kýchal. Houby a sliny se mohou šířit do vzdálenosti pěti metrů. Aby se zabránilo tomu, že se stanete zdrojem infekce pro ostatní, musíte vědět, co dělat v takových situacích. Nestačí jen pít všechno, co pomáhá zastavit každý nový útok, nebo sevřít zuby proti své vůli. Je nutné pochopit, jak vyléčit alergický projev, nebo zjistit, jak zastavit nebezpečný virus tak, aby patologické sekrece neovlivňovaly ostatní. Opakované opakování reflexu pokaždé zvyšuje riziko, že transparentní kapky, jako voda, ohromí ostatní.

Vzhledem k tomu, že příkaz pro kýchání je uveden v mozku, je jeho prevence extrémně problematickým úkolem. Ano, a lékaři, volí mezi: dobré nebo špatné, když pacient kýchá mnohokrát s chřipkou, nazývají proces probíhající docela přijatelně.

Zjednodušení porozumění mechanismu, odborníci se zaměřují na podráždění sliznice nosní dutiny, což je zvláště důležité při alergiích. Hlavními provokatéry jsou zde alergenní látky, jako je domácí prach nebo chlupy.

Mezi další běžné primární zdroje patologie jako nezávislý syndrom a jeden ze symptomů závažnějšího onemocnění patří:

 • prudká změna teploty;
 • jasné světlo;
 • akutní respirační onemocnění;
 • stav před porodem;
 • bulbarova paralýza.

Receptory každého člověka jsou navíc schopny reagovat odlišně na podněty, které jsou pro ostatní katalyzátory pro aktivaci reflexního oblouku.

Reflex u dětí a ráno

Mnozí rodiče se zajímají o to, co děti kýchají, což nemá žádné významné důvody. Často se to stane, když se rozpadne nos krust. Mají vliv na normální dýchání. Později se do nepříjemného stavu přidávají suché sliznice. To spolu vyvolává hlasité kýchání.

Další nepřímý viník nevysvětlitelného jevu je uveden v seznamu předávkovaného vnitřního vzduchu. K nápravě situace zde nedovolí lék, ale obvyklý zvlhčovač, různé typy, které jsou snadno koupit v každém železářství. Rozpočtový analog moderní technologie zavěšoval mokré ručníky na baterie.

Někdy může být tento stav vysledován při kousání u drobků, kdy jsou dásně svědění. Nejčastěji je opakující se reflex příznakem tradičních zim. Ve prospěch tohoto se také ukazuje:

Je zakázáno zapojovat jakékoli metody „babiček“ nebo dokonce samoléčbu. Jinak se může obvyklé onemocnění, které by bylo vyřešeno pod dohledem lékaře během několika dnů, vyvinout do pneumonie s lokalizací v pravých plicích nebo dokonce v obou případech.

Pro další pokyny, jak se zbavit negativních symptomů, budete muset kontaktovat kliniku. Na místě provede lékař primární vyšetření a v případě potřeby provede laboratorní vyšetření. Takový důkladný přístup vám umožní přiřadit nejúčinnější pilulky s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla oběti a specifickému stadiu onemocnění.

Zvláště v klinické praxi se zvažují případy, kdy k dlouhodobému kýchání dospělého dochází pouze ráno. Takoví lidé jsou zřídka obtěžováni průvodními abnormalitami, jako jsou bolesti zad, hrudníku, boku, hrdla, dolní části zad. Je velmi pravděpodobné, že to znamená, že se osoba stala obětí vasomotorické rýmy.

Kořenová příčina předložené anomálie je také schopna sloužit jako zakřivená nosní přepážka, která je způsobena vrozenými abnormalitami, nebo má nabytý charakter, jako je domácí zranění. Pacienti si budou stěžovat na problémové dýchání, což přispívá k blokování přirozeného samočistění dutin. S hromaděním krusty v noci, po probuzení, tělo okamžitě začne okamžitě reagovat, i když bylo večer všechno v pořádku. Obzvláště citlivé oběti někdy zažívají záchvaty zvracení. To je možné i u koťat, špiců, králíků, papoušků, jorků, čivav a jiných zvířat.

Vyprovokovat stejný stav bez zdánlivě viditelných provokatérů, ne mikrobů, ale malé polypy jsou schopné. Tolerovat je nezdravé. To bude trvat specifickou terapii pro všechny ty, kteří se potýkají s genetickými abnormalitami, ve kterých nosní sliznice chronicky vysychá.

Proč nemůžete potlačit kýchání

Navzdory skutečnosti, že ve společnosti je obvyklé omezit nutkání kýchat jakýmkoliv způsobem, jsou lékaři proti abstinenci, protože takový proces je normou. Další věc je, když výtok stále teče v proudu, je vyslovován chlad, nebo se situace opakuje každý den.

Lékaři vám doporučují, abyste se nemuseli omezovat, pokud potřebujete kýchat, stačí použít speciální jednorázové lékárenské masky jako ochranu pro ty kolem sebe, nebo alespoň použít velký šátek. Zavírají ústa, aby se zabránilo šíření infikovaných slin.

Lidská biologie zahrnuje komplikaci průběhu nemoci, pokud dojde ke zpoždění v provádění reflexu kýchání. To je obzvláště nebezpečné v případě antritidy, akutních respiračních infekcí, protože s každým novým nutkáním se tělo snaží zbavit škodlivých bakterií a virů, které tělo z vnitřku vitální činnosti otráví.

Pokusy o zastavení nedobrovolného útoku končí tím, že se v nosohltanu usazují různé mikroby, zatímco pokračují v destruktivních činnostech. Podle výsledků, za pár dní, se oběť začne stěžovat, že měl také ucho pohřbené. Je to způsobeno skutečností, že fyziologická role procesu zbavení se nadbytečných toxinů nebyla realizována a všechny toxické částice šly do sluchových trubek. Vlastní infekce vede k tak závažným komplikacím jako je zánět středního ucha.

Reakce stimulu

Někteří lidé jsou zvláště citliví na světlo, kýchání pokaždé, když narazí na rohovku. Tam je taková reakce a jako ranní jev, pokud člověk spí u okna s otevřenými záclonami.

Proces stažení vodnatých sekrecí v důsledku podráždění v nosní dutině se zapojením trojklaného nervu, který je blízko optického nervu. Ten reaguje bezprostředně po zasažení sítnice na náhlý vnější podnět. Nerv signalizuje mozku, že je nutné urgentně zužovat žáky. To je nutné pro nastavení příchozího světla.

Ale v případě nouze, trojklanný nerv, snažící se hrát v bezpečí, "myslí si", že tým mu byl dán, a ne vizuálnímu "kolegovi". Takže kýchací centrum je vzrušené kvůli podráždění nosu. U některých pacientů je tělo přestavováno tak pomalu, že se zdá, že proces trvá věčně.

Předpokládá se, že při zúžení žáků se významně zvyšuje pravděpodobnost opakovaného cyklu kýchání. A jsou zúžení nejen při reagování na světelný podnět, ale také při přijímání:

Všechny výše uvedené příčiny způsobují kýchání bez zastavení, což někdy vede i k tomu, že v levé hypochondriu je nepříjemné pocity, nebo dochází k úniku moči.

V této situaci budou způsoby, jak eliminovat křeče sputa, zahrnovat pouze vyloučení provokatérů a ne lokální léčbu.

Zvláštností je pocit, že někdo lechtá v dutinách, nebo je tu pocit pálení. Pokud se situace opakuje pouze jednou, pak není třeba hledat, jak se omezit. Během zákroku korekce zraku, kdy je nutné použít lokální anestézii, je však nesmírně nebezpečné kýchat během operace. To způsobuje jen takový reflex. Princip toho, co kýchání souvisí s anestezií, zahrnuje stejný algoritmus jako při pohledu na jasné světlo. Před očním zákrokem se obvykle injikují sedativa, která při excitaci blokují náhlou reflexní reakci.

Podle lékařského výzkumu jsou nejčastějšími oběťmi reflexního kýchání ženy evropské rasy. Mohou se dokonce stát katalyzátorem smíchu. Jedinou dobrou zprávou je, že tento fenomén není nakažlivý.

Dalším poměrně neobvyklým katalyzátorem je pocit plnosti žaludku po jídle. Tam jsou tradičně sledovány vzácné útoky bez bolesti v lopatkách, rukou, tříslech a dalších částech těla. Rodiče se také zajímají, zda se něco podobného může stát u dětí. Lékaři říkají, že lehké kýchání u novorozenců může indikovat účinky sytosti, pokud se situace neopakuje pravidelně, bez jakéhokoliv důvodu.

Kýchání jako symptom nemoci

Když je červený nos, spolu s periodickým podrážděním jeho sliznice, doprovázen průjmem, nebo nepohodlí ve svalech, nohou, žebrech, páteři nebo jiném nepohodlí, pak je čas navštívit lékaře. Stejně tak musíte jednat, když po přenosu embrya dochází k bolesti ve vaječnících.

První známkou toho, že se stav pacienta zhoršil a že se rozvinula vážná nemoc, je horečka. V klasickém obraze hovoříme o SARS, během které virová infekce stimuluje vývoj příznivé bakteriální flóry na sliznicích těla. Patogeny často kolonizují nosní dutinu, průdušnici, průdušky.

Mezi nimi byli vůdci hodnocení "popularity":

 • hemophilus bacillus;
 • pneumokoky;
 • stafylokoky.

Rovněž byste neměli vyloučit scénář, kdy imunitou těla jsou červi nebo chronická deplece HIV, což činí tělo vynikajícím cílem pro akutní respirační infekce. Poškozují zdraví státu po operaci, během hormonálních změn, s tuberkulózou, s plodem 1, 2 trimestry, po potratu, s planými neštovicemi. Dokonce i výstup ihned po bazénu k nachlazení, zranění a uzdravení po rinoplastice, kdy jsou všechny síly ponechány k eliminaci účinků edému, mohou oslabit imunitní systém, což činí tělo zranitelným.

Když se patologické patogeny usadí na nosní sliznici, vyvolávají rýmu. A když jdou dolů, začíná:

Na pozadí kýchání, když to vypadá, jako by ho někdo škubl pod nosem, máte potíže s dýcháním, návštěvu nemůžete odložit na lékaře. Neměli byste si sami přidělit žádný farmaceutický prášek, vdechovat, oddělovat rostliny, bez ohledu na to, jak jsou užitečné. V opačném případě důsledky samoléčby pomocí homeopatie na konci vedou k hospitalizaci zraněného na intenzivní péči.

Když se snažíte pochopit, co se děje, lidé zastaví pouze lokální symptomy a zapomínají, že potřebují komplexní terapii.

To vše vede ke skutečnosti, že nosohltan zapálí a pak:

Žádný lék zde nepomůže a bude nutná hospitalizace. Léčba bude zaměřena na odstranění sekundárního zvýšení tělesné teploty, neutralizace letargie, celkové intoxikace, potlačení psychomotorické agitace, která snižuje hrudník.

Pokud jde o děti, které jsou rozmarné a odmítají jíst, stojí za to být ostražitý. Se ztrátou chuti k jídlu u dětí se zvyšuje riziko infekce infekce ušního kanálu. V důsledku otitis, při žvýkání nebo polykání reflex, drobek zažívá neustálé bolesti, což způsobuje, že odmítá jídlo.

Když je sucho vysledováno současně v nose, ale při vyfukování dochází k hojnému vypouštění, často to naznačuje klasický ARVI. Symptomy se mohou mírně lišit, protože moderní medicína má asi dvě stě druhů tohoto onemocnění. Komplikace je doplněna skutečností, že podivné lechtání spolu se všemi ostatními známkami poškození je přenášeno vzduchem rozptýlenými kapičkami, které každého z nich zasáhnou bez ohledu na věk.

Mezi podobnosti všech formátů SARS patří kromě častých plíživek:

 • rýma;
 • zvýšení teploty;
 • bolest v krku;
 • kašel;
 • slabost;
 • onemocnění

Rozdíly však pokrývají schopnost těla odolávat patogenům, přítomnost dříve objevených chronických patologií. U některých obětí je onemocnění velmi specifické a zahrnuje bolestivost kostrče, hojné sliny, rychlý srdeční tep. Pro urychlení procesu regenerace je nutné konzultovat s lékařem, podstoupit laboratorní vyšetření, aby se vyloučilo riziko závažnějších patologií, jako jsou nádory v hrudní kosti.

Hlavní terapie je zaměřena na posílení imunitního systému s oslabením lokálních symptomů. K tomu doporučujeme:

 • dodržovat pravidla odpočinku;
 • neuchovávejte se kýcháním pomocí jednorázové tkáně;
 • zajistit obnovu vodní bilance v důsledku teplého pití.

V druhém případě, vynikající čaj, ovocná šťáva, kuřecí vývar, odvar farmaceutických poplatků. Ale pokud chcete používat bylinné čaje, musíte nejprve zkontrolovat, jak každý z nich ovlivňuje. Jinak můžete stále vydělávat alergie.

Samostatně je třeba brát antipyretika. Jaký lék je vhodný pro tento účel, bude schopen říct pouze ošetřující lékař. Ale pokud taková populární opatření neměla požadovaný účinek na druhý den, a bolest začala dávat do zadní části hlavy a stále nalévá z nosu, pak budete muset požádat o pomoc znovu. Když se stav zdraví zhorší, zvýší se šance na rychlý rozvoj komplikací, které, pokud jsou ignorovány, dokonce vedou k smrti.

Je chybné předpokládat, že při prvních známkách patologie, které se nacházejí v sobě, stojí za to pít vodku, tinkturu, likér a další alkoholické nápoje. Když se opije, klinický obraz je rozmazaný ještě více, což přispěje k budoucím potížím zdravotnického personálu.

Mezi další běžné nemoci, které zahrnují kýchání, patří:

Poslední dvě možnosti jsou pro děti typičtější.

Alergeny, které způsobují kýchání

Alergická onemocnění jsou zvýšenou imunitní reakcí na specifické faktory prostředí, které tělo považuje za nepřátelské. Aby se zabránilo pronikání alergenů dovnitř, tělo začne reagovat odpovídajícím způsobem - kýchání.

Nejčastěji pochází z:

 • prach, alergeny pro domácnost;
 • chemické, kosmetické výrobky
 • květinový pyl.

Situace se zhoršuje, pokud má oběť genetickou predispozici k alergickým projevům. Potom se gen neočekávaně probudí, čímž narušuje veškeré potěšení z přírody, které se probouzí na jaře, protože člověk začíná trpět během kvetení rostlin. Pomáhá trochu zpomalit jen v noci, spreje, léky. Horší je, pokud se k častému reflexu kýchání přidává škytavka.

Zvláštní pozornost je věnována vzácným klinickým reakcím, kdy další útok začíná po sexu, nebo jiné nestandardní situace.

Princip práce je však stále stejný. Za prvé, tělo s dvojitou silou se snaží produkovat co nejvíce protilátek, aby potlačilo nežádoucí hosty - mikroby. Někdy však imunita z nějakého důvodu selže. On vezme na nepřítele zcela neškodné látky, jako je stejný pyl. Hypersenzitivita může být vyjádřena různým stupněm závažnosti, a to i mezi těmi, kteří předčasně provádějí profylaxi.

Život ohrožující symptomy se okamžitě projeví poté, co byla oběť vystavena alergenu. To platí i pro ty, kteří nemají v rodině vůbec žádné alergie.

Kromě neustálého lechtání na povrchu sliznice je pacient konfrontován s:

 • rýma;
 • kopřivka;
 • svědění očí;
 • slzení.

Někteří lidé s akutní intolerancí alergenů mohou dokonce dostat Quinckeho edém během několika vteřin, což způsobuje smrt v důsledku udušení.

V případě katarálních patologií, během každého kýchání, je oběť konfrontována s částmi hlenu, hustou sekrecí konzistence, která má nažloutlý nebo dokonce nazelenalý odstín. Ale s alergickým záchvatem je výtok vodnatější, nemá žádnou jasně definovanou barvu.

Vzhledem k tomu, že alergeny zaručují zánět sliznice, která je okamžitě uzavřena, stává se tento scénář základem pro významné blokování nosního kanálu. Takže, i když se chcete zbavit sliznic, vyfukování nepřinese úlevu.

Při dlouhodobém záchvatu, kdy víčka nabobtnají po cestě, je pro pacienty obtížné mrkat, reagují horší na sluneční paprsky, kýchají ještě častěji. Celkový vzhled zanechává mnoho žádoucího, protože obličej se stává oteklým, zarudlým.

Který lékař kontaktovat

Bez ohledu na to, zda se koná psychosomatika, nebo je to otázka skutečného kýchání s opravdovým provokatérem, nemůže se člověk bez návštěvy u lékaře. Pouze zkušený odborník bude schopen provést účinné počáteční vyšetření a provést předběžnou diagnózu na základě stížností z anamnézy. Následovat bude další laboratorní diagnostika.

Při kýchání lidé nejčastěji hledají radu praktického lékaře, který na základě informací obdržených od postižené osoby vydá doporučení pro testy, jakož i odborníka s úzkým profilem.

Pokud máte podezření, že se jedná o chlad, jiné relativně "jednoduché" nemoci bez komplikací, pacient se může omezit na návštěvu pouze terapeutovi. Ale pokud má neobvyklé stížnosti, jako je "střílet ucho", řezání pocit v krku, silný kašel s zarudnutí hrtanu, zde je to nemožné udělat bez vyšetření v ordinaci otolaryngologist.

Když je každý důvod se domnívat, že infekce, jako je rubeola, sužovala člověka, pak je návštěva specialisty na infekční onemocnění nepostradatelná. To platí zejména pro případy onemocnění dospělých, u kterých typicky dětské patologie, jako jsou spalničky, způsobují těžké komplikace.

Ženy s detekcí těchto nemocí během těhotenství se obecně doporučuje přerušit proces těhotenství.

Často jsou oběti v nejvyšším stavu sužovány špatným dechem, což je signál poruchy gastrointestinálního traktu. Někdy přechází sám, když se střevní mikroflóra po vystavení účinkům silných antibiotik normalizuje. Pokud se však přirozené uzdravení nevyskytuje, je lepší být v bezpečí a přihlásit se k gastroenterologovi.

Samostatně se zvažují situace, kdy se příčinou reakce reflexu stává alergen. Zde bude nejprve nutné objasnit, co přesně provokuje každý nový záchvat. K tomu jsou prováděny testy alergie.

Standardem pro ty, kteří jsou mučeni příliš často, je krev a moč. V některých případech není obecné testování dostačující, což zavazuje lékaře, aby napsal žádost o biochemickou analýzu krve a moči.

Pokud máte podezření na poškození orgánů dýchacího ústrojí bez radiografie. Pokud černobílý obrázek ukazuje nějaké odchylky, ale není možné je jasně prozkoumat v důsledku podivné lokalizace nebo nedostatku energie zařízení, nové techniky přitáhnou novou radiografii. Jedná se o počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci.

Mnohem méně často se oběti posílají k vyšetření vnitřních orgánů ultrazvukem nebo endoskopii.

Pokud se u ORL jmenování ukáže, že příčinou kýchání je chronická rýma po celý den, pak lékař použije nástroje pro rinoskopii k potvrzení dříve vysloveného verdiktu. Takzvaný přístroj, umožňující prohlédnout nosní dutinu.

Nejdůležitějším pravidlem při eliminaci abnormálně aktivního kýchacího centra je povinná návštěva u lékaře. Pouze on je schopen vypořádat se s tím, co se opravdu stává zdrojem zhoršení zdraví, předepisovat pro boj proti němu ne místní prostředky, jako je mast nebo sinus lavage. Kompetentně sestavená komplexní terapie a odborná kontrola jsou zárukou úspěšného zotavení i ve zvláště pokročilých klinických případech.