Jak kombinovat paracetamol s jinými léky

Obsah:

Jedním z nejpopulárnějších antipyretických léků je dnes paracetamol. Po mnoho desetiletí je tato látka obsažena ve složení mnoha léků, které lidé užívají pro nachlazení a virových onemocnění. V naší zemi existuje více než 200 takových léků, které zmírňují stav osoby s akutními respiračními virovými infekcemi, nachlazení, chřipkou, vysokou horečkou. Léky obsahující paracetamol se samozřejmě prodávají pod různými ochrannými známkami, ale princip působení, složení a kontraindikace jsou v podstatě stejné.

Hlavní příznaky nachlazení

Z charakteristických symptomů lze identifikovat:

1 Vysoká teplota, křeč, může být 38 stupňů;

2 Malátnost a slabost, zhoršená vývojem zánětlivého procesu a zvýšením teploty;

3 Bolestní syndromy, které se zpravidla projevují bolestí hlavy (někdy ve formě migrény) a bolavými klouby dolních končetin.

Abychom pochopili, proč je paracetamol v tomto případě zvolen jako hlavní léčivo, je nutné podrobně zvážit jeho vlastnosti a podstatu.

Akce paracetamolu pro nachlazení

Paracetamol je lék s výraznou narkotickou a antipyretickou (antipyretickou) aktivitou. Léčivo umožňuje dosáhnout protizánětlivého účinku s nejnižšími možnými vedlejšími účinky, které jsou charakteristické pro nesteroidní protizánětlivé látky. Světová zdravotnická organizace uvedla paracetamol v seznamu nejdůležitějších a nezbytných pro humánní drogy.

 • Painkiller;
 • Antipyretika;
 • Protizánětlivé.

Pokud tyto vlastnosti korelují s obvyklými příznaky nachlazení, není nutné hovořit o vhodnosti použití paracetamolu. Proč se užívání této drogy stává jednou z nejoptimálnějších metod řešení chladu? To může znamenat jeho výhody.

Paracetamol Výhody pro nachlazení

Výhody léku zahrnují:

1 Antipyretický účinek léků. Účinek je co nejblíže přirozenému procesu snižování teploty. Paracetamol působí na centrální nervový systém, lokalizuje působení v hypotalamu a provádí procesy termoregulace. Takový přístup zaručí snížení teploty na normu, což mimo jiné umožní aktivovat obranné mechanismy těla bez zastavení febrilních procesů;

S ohledem na nevyjádřené vedlejší účinky, ve srovnání s hlavním analogem, fenacetinem, metabolitem paracetamolu, může být lék užíván po dlouhou dobu a užíván k léčbě nachlazení u dětí starších 12 let;

Paracetamol má selektivní účinek ve srovnání s většinou protizánětlivých nesteroidních léčiv. To minimalizuje jeho vedlejší účinky, které jsou charakteristické pro tuto třídu léčiv;

Metabolity léčiva se rychle vylučují;

Náklady na paracetamol jsou ve srovnání s jinými léky, které pomáhají vyrovnat se s nachlazení, poměrně nízké.

Základní principy léčby paracetamolem pro nachlazení

1 Paracetamol se doporučuje pro akutní formy nachlazení s vysokou tělesnou teplotou;

2 Lék se používá v chronických formách nachlazení, dokonce s přihlédnutím k absenci příznaku horečky;

3 Použití paracetamolu je zakázáno v kombinaci s léky obsahující alkohol, a to i v nízkých dávkách.

Režim léčby paracetamolem za studena

Paracetamol může předepisovat lékař během akutního průběhu nachlazení, obecné nebo specifické etiologie u dětí od 12 let a dospělých. Vezmeme-li lék, váha dítěte by měla překročit 40 kg, protože v opačném případě není možné zvolit účinnou dávku paracetamolu se zárukou bez vedlejších účinků.

Orální (prášek, tablety, atd.) A rektální (čípky) užívání drog. Roztoky pro injekce jsou také prodávány, ale jejich použití je neúčinné, protože rektální a perorální užívání léku může dosáhnout rychlých výsledků.

Pro dospělého není maximální jednotlivá dávka více než 1 g léčiva. Dospělí za den nemohou užívat více než 4 g léku na zimu (4-5 dávek). Před užitím přípravku Paracetamol je třeba pauzu pozastavit na 5 nebo více hodin. Dávka pro nezletilé by měla být vypočtena podle hmotnosti dítěte. Maximální dávka v těchto případech je 15 mg léčiva na 1 kg hmotnosti. Maximální denní dávka pro děti by neměla překročit 60 mg na 1 kg hmotnosti.

Paracetamol by měl být užíván 2 hodiny po jídle s tekutinou. Pokud pacient nemá chuť k jídlu, doporučuje se, aby dávka léčiva byla snížena na polovinu, aby nedocházelo k dráždivému účinku. S rektálním použitím léku neexistuje vazba na potraviny a různá omezení.

Průběh léčby nachlazení Paracetamol nesmí překročit 1 týden. Vážné příznaky u nekomplikovaných forem onemocnění zpravidla vymizí po 1-2 dnech. Při nachlazení, horečka zmizí na třetí den a bolestivé pocity 5. den. Pokud se tak nestane, pak byste měli vyhledat pomoc lékaře, aby se komplikace nevyvinuly a onemocnění se nestane chronickým.

Schéma léčby paracetamolem obecně vypadá takto:

1 Lék se podává ve výše uvedeném dávkování, dokud nezmizí syndrom bolesti a teplo. Doba přijetí by však neměla překročit 7 dnů;

Příjem léčiva během dne by měl být prováděn v intervalu 10-12 hodin, což je důležité jako fixní a podpůrná opatření.

Před zahájením léčby paracetamolem musíte být obeznámeni s kontraindikacemi.

Kontraindikace a předávkování paracetamolem při nachlazení

Hlavní kontraindikace užívání paracetamolu: onemocnění jater a ledvin, časté pití, idiosynkrasy. Kromě toho by měl být lék užíván s opatrností při kojení a těhotenství.

Paracetamol je prakticky neškodný. Pokud pacient nemá výše uvedené stavy a vezme lék v přijatelné dávce s expozicí časového intervalu, pak nemohou být žádné vedlejší účinky. Pokud nebudou dodržována pravidla pro užívání léku, pacient zažije alergickou reakci, bolest břicha, zvracení, nevolnost, nadměrné vzrušení nebo ospalost, renální koliku, snížení hemoglobinu. Alergie na lék se zpravidla projevuje vyrážkou na kůži, svěděním, otokem tkání. Alergické reakce jsou častější u malých dětí.

Mezi paracetamolem a játry dochází k určitému "konfliktu". Lék se rychle vstřebává a šíří skrz cévy v celém těle, což poskytuje maximální účinek za 20-50 minut po podání. Látka se rozkládá v játrech, kde vstupuje do formy metabolických produktů, které jsou pro tento orgán škodlivé. Tyto metabolity mohou zničit jaterní buňky. A to přispívá k nadměrnému dávkování. S vážným a prodlouženým přebytkem dávky léku přestanou játra obecně plnit své funkce a pouze orgánový transplantát šetří pacienta. Pokud pacient trpí onemocněním jater, je mu Paracetamol zakázán. Kromě toho je škodlivý účinek léku zvýšen, pokud je užíván osobou s alkoholismem. Kombinovaný účinek alkoholu a paracetamolu 10-20 krát zvyšuje toxicitu těchto látek ve vztahu k játrech a ledvinám. Ne vždy lidské tělo může takové zatížení vydržet.

Je třeba poznamenat, že poškození a předávkování paracetamolem se stalo mnohem aktivnějším pro studium přesně po častých úmrtích způsobených užíváním této drogy. V podstatě trpělo dost mladých lidí, kteří neúmyslně užívali paracetamol ve velkých dávkách nebo lécích ve správné dávce s obsahem této látky.

V každé instrukci k paracetamolu a jakémukoli jinému léčivému přípravku s jeho obsahem se uvádí, že před užitím léku je nutné pečlivě vyšetřit inzert a vzít v úvahu všechna doporučení, která jsou v něm uvedena. Kromě toho nemocná osoba nemá vždy indikace pro příjem paracetamolu, který musí být rovněž sledován samostatně.

Interakce paracetamolu s jinými léky

1 Nejběžnější interakce může být nazývána kofein-paracetamol. Tato kombinace ovlivňuje tělo dvojitou silou. Lék porazí teplotu a kofein tuto funkci léku zvýší zvýšením koncentrace látky v mozkových buňkách. V důsledku toho se antipyretický účinek několikrát zvyšuje, navíc tělo přijímá energii v důsledku působení kofeinu.

Paracetamol a kofein jsou často používány pro bolesti hlavy s nízkým tlakem. V tomto případě je zaručen vazodilatační účinek a analgetický účinek. Tyto látky jsou navíc hlavními tabletami přípravku Panadol Extra.

2 Další interakce - ne-lázně a paracetamol. Tyto léky mají výbornou práci s horečkou a bolestmi hlavy, zejména u dětí. No-shpa eliminuje vaskulární křeč a paracetamol má antipyretický účinek.

3 Dále zvažte interakci dipyronu a paracetamolu. V některých případech analgin sníží teplotu lépe než aspirin nebo léčivo obsahující paracetamol. To je typické pro intramuskulární injekce dipyronu a difenhydraminu, když požadovaný účinek nastane do 15 minut. Stojí za zmínku, že paracetamol a analgin je zakázáno kombinovat s jinými protizánětlivými léky.

Aspirin a paracetamol mají ve skutečnosti podobné mechanismy účinku. Ale aspirin také ztenčí krev. Paracetamol samozřejmě vypadá jako bezpečnější lék než aspirin, který má mnoho kontraindikací. Tyto léky proti bolesti a antipyretika současně nemají žádný smysl a játra a ledviny budou vážnou zátěží. Přípravky se doporučuje střídavě v případě vysoké teploty, aby se zabránilo předávkování.

Paracetamol a ibufen mají zcela odlišné složení, ale stále patří do kategorie léků proti bolesti a antipyretik. Ibufen bude mít mimo jiné závažný protizánětlivý účinek, a proto je považován za lék širšího spektra účinku. Paracetamol, ve většině případů, je často nahrazený ibufen, protože to se vyrovná lépe se zvýšenou teplotou. Tyto léky nelze užívat současně.

Paracetamol a nurofen jsou vždy předepisovány při zvýšené teplotě, kterou nelze působením jediného léku snížit. Je důležité zachovat časové intervaly mezi dávkami léku. Nurofen zpravidla jedná nepřetržitě a efektivně. Navíc, nurofen, jak je uvedeno, je méně alergenní a způsobuje menší poškození.

Paracetamol a suprastin jsou standardní lékové interakce používané k eliminaci horečky u lidí s alergickými reakcemi. Suprastin a paracetamol se často doporučuje užívat v období po očkování při vysoké teplotě. Paracetamol bude mít antipyretický a suprastin - antihistaminický účinek. Pokud během nemoci lékař předepsal různé léky, doporučuje se suprastin, aby se snížilo riziko vzniku alergií.

Paracetamol (Paracetamolum). Návod k použití léčiva

Název produktu: Paracetamol (Paracetamolum) t

Účinná látka: Paracetamol

Formulář vydání:

 • Prášky
 • Kapsle
 • Sirup
 • Rektální čípky (svíčky)

Farmakologický účinek

Paracetamol je antipyretikum a analgetikum. Poskytuje analgetický, antipyretický účinek, jeho protizánětlivý účinek je mírný. Mechanismus účinku je potlačení produkce prostaglandinů, které jsou zodpovědné za inhibici termoregulačního centra a rozvoj zánětlivé reakce.

Aktivní absorpce paracetamolu se vyskytuje v tenkém střevě, pak se při průtoku krve transportuje do tkání, orgánů těla, šíří se v tekutém médiu, s výjimkou tukových tkání a mozkomíšního moku.

Přibližně 25% paracetamolu tvoří vazbu s plazmatickými proteiny. Glukuronidace a sulfatace v játrech zajišťují odstranění asi 80% účinné látky, a to tvorbou paracetamol sulfátu a glukorangidu, které jsou metabolizovány ledvinami. Meziproduktem výměny nevýznamného množství paracetamolu je para-aminofenol, který se dále podílí na syntéze methemoglobinu, což vysvětluje toxický účinek paracetamolu během předávkování a dlouhodobého podávání. Během močení se vylučuje více než 5% paracetamolu v nezměněné formě.

40 minut po užití paracetamolu se zaznamená jeho nejvyšší koncentrace v krvi.

U zdravých lidí trvá poločas látky přibližně 2–4 hodiny, v játrech trpících patologickými stavy je tato doba delší - v rozmezí 8–12 hodin.

Indikace pro použití paracetamolu

Lék je předepisován k úlevě od příznaků syndromů bolesti nevysvětlitelného původu, mírné a střední intenzity: bolesti hlavy, menstruační bolesti, bolesti zubů, neuralgie, bolest z popálenin, myalgie, posttraumatické stavy.

Indikací pro příjem paracetamolu je zvýšení tělesné teploty, vyvolané interními infekčními zánětlivými procesy.

Kontraindikace

Paracetamol není určen k léčbě dětí mladších 1 měsíce a těhotných žen ve třetím trimestru těhotenství. Kontraindikace pro použití paracetamolu jsou:

 • idiosyncrasy
 • alkoholismus
 • selhání ledvin nebo jater
 • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
 • krevní onemocnění (leukopenie, trombocytopenie, hyperkalemie)
 • eroze a vředy gastrointestinálního traktu a dvanáctníku
 • aktivní vnitřní krvácení v gastrointestinálním traktu

Relativní kontraindikace: chronický alkoholismus, Gilbertův syndrom, virová hepatitida, diabetes mellitus (sirup), chronické srdeční selhání, užívání glukokortikosteroidů, období laktace a stáří pacienta.

Dávkování a podávání Paracetamol

Paracetamol. Prášky

U dospělých je jednorázová dávka tablet paracetamolu 0,35-0,5 g, ne více než 3-4 krát denně. Maximální jednotlivá dávka - 1,5 g denně - 3-4 g.
Děti (9-12 let), maximální denní dávka - 2 g.
Děti (3-6 let), v dávce 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte, 3-4 krát / den. Maximální denní dávka je 1-2 g.
Užívání tablet pro děti do 3 let se nedoporučuje.
Paracetamol musí být opláchnut velkým množstvím čisté vody a lék musí být užíván po jídle.

Paracetamol. Sirup

Děti (3-12 měsíců) - 2,5-5 ml paracetamolového sirupu;
Děti (1-5 let) - 5-10 ml paracetamolového sirupu;
Děti (5-12 let) - 10-20 ml paracetamolového sirupu.
Dospívající, jejichž hmotnost přesahuje 60 kg, stejně jako dospělí, dávka sirupu se pohybuje v rozmezí od 20 do 40 ml nebo 480–960 mg paracetamolu.

Paracetamol. Rektální čípky (čípky).

Děti, od 1 měsíce do 3 let, se čípky paracetamolu podávají 3-4krát denně, nepřesahující dávku 60 mg / 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Jedna dávka je 15 mg.
U dětí ve věku 3-6 let je maximální denní dávka rektálních čípků 1-2 g (ne více než 4 dávky / den).
U dětí ve věku 6-12 let je maximální denní dávka rektálních čípků 2 g (ne více než 4 dávky / den).
Dospívající, jejichž váha přesahuje 60 kg, stejně jako dospělí, jedna dávka svíček je od 0,35 do 0,5 g, maximálně 1,5 g. Denní dávka není větší než 3-4 g.

Pokud užíváte lék "Paracetamol" nevede ke zlepšení a nedává pozitivní výsledky, informujte o tom svého lékaře.

Vedlejší účinky

Paracetamol je obvykle dobře snášen, pokud se používá v předepsaných terapeutických dávkách. V ostatních případech mohou nastat tyto odchylky:

Trávicí systém: možná bolest břicha, nevolnost a občasné prodloužení užívání léčiva vede k patologické změně funkce jater.

Močový systém: dlouhodobé užívání léčiva způsobuje zhoršení funkce ledvin.

Hematopoetický systém: dlouhodobé užívání paracetamolu vyvolává rozvoj anémie, angioedému, agranulocytózy, trombocytopenie.

Systém vylučování: aseptická pyurie, glomerulonefritida, renální kolika.

Nervový systém: zvýšené vzrušení nebo ospalost.

Kardiovaskulární systém: snížení kontraktilní aktivity myokardu.

Jsou možné alergické projevy ve formě kožní vyrážky, kopřivky, svědění a otok.

Výskyt nežádoucích účinků vyžaduje zrušení drogy a přístup k lékaři.

Předávkování

Množství paracetamolu, které mnohonásobně překračuje přípustnou dávku, může mít toxický účinek na játra. Tento účinek je doprovázen následujícími příznaky: bledost a cyanóza kůže, sliznic, ospalost, závratě, nevolnost a zvracení. Většinou se tyto projevy objevují v první den po předávkování. Při identifikaci těchto příznaků okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Předávkování paracetamolem je indikací pro hospitalizaci, antid-acetylcystein se používá jako antidotum.

Těhotenství a kojení

Studie léku neprokázaly jeho teratogenní, embryotoxické a mutagenní účinky na plod, avšak jeho použití v prvních 12 týdnech těhotenství je kontraindikováno.

Ve druhém a třetím trimestru může být paracetamol předepsán, pokud je jeho použití u ženy vyšší než potenciální poškození vývoje plodu.

Paracetamol se během laktace vylučuje spolu s mateřským mlékem, proto je-li to nutné, léčba jeho použitím, kojení je dočasně zastaveno.

Interakce paracetamolu s jinými léky

Hepatoxický účinek paracetamolu je významně zvýšen při současném užívání mikrozomálních jaterních enzymů s induktory a dalšími léky, které mají aktivní účinek na jaterní buňky.

Kombinace paracetamolu s perorálními hormonálními kontraceptivy urychluje jeho vylučování a zároveň snižuje analgetický účinek. Jeho interakce s fenytoinem, primidonem, fenobarbitalem, karbamazepinem a anticholinergními léky nepříznivě ovlivňuje účinek léčiva.

Ethinylestradiol přispívá ke zrychlení absorpce paracetamolu ve střevě.

Metoproclamid zvyšuje jeho obsah v krevní plazmě. Paracetamol zhoršuje vylučování lamotriginu a diazepamu z těla.

Podmínky skladování

Pro skladování bez přístupu slunečního světla, při teplotě vzduchu do 25 ° C na suchém místě nepřístupném pro děti.

Další informace

Paracetamol je součástí následujících léčiv: Askofen, Dolaren, Coldrex, Studená chřipka, Paravit pro děti, Paramin, Parapasta, Paratraral, Parafex, Pentalgin, Sedalgin-neo, Sedal-M, Tempalgin, Pharmacitron, Fervex.

Paracetamol: indikace, kontraindikace, nežádoucí účinky

Paracetamol je rozšířené antipyretické a analgetické léčivo patřící do anilidové skupiny. V řadě zemí se vyrábí pod názvem Acetaminophen. Nástroj nedává vedlejší účinky, které jsou vlastní většině NSAID, ale při nadměrně velkých dávkách může nepříznivě ovlivnit funkci jater, ledvin a oběhového systému.

Důležité: riziko vedlejších účinků (hepato-nefrotoxické) se mnohonásobně zvyšuje s paralelním příjmem paracetamolu a kapalin obsahujících ethanol (včetně farmaceutických tinktur). V tomto ohledu je v době léčby doporučeno upustit od alkoholu.

Nepochybnou výhodou paracetamolu před kyselinou acetylsalicylovou (aspirin) je nízké riziko exacerbace chronické gastritidy a vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Toto centrální narkotické analgetikum je považováno za jedno z nejúčinnějších a nejbezpečnějších. Je zařazen do seznamu „Základní a základní drogy“, který přijala vláda Ruské federace.

Aktivní složka a uvolňovací forma

Aktivní složkou je para-acetaminofenol (N- (4-hydroxyfenyl) acetamid). Chemický vzorec - C8H9NO2. Paracetamol byl syntetizován v roce 1877 a klinické studie uplynuly o deset let později. Prodej drogy začal v roce 1953 pod obchodním názvem Tylenol (USA). V roce 1956 se objevil Panadol na základě stejné chemické látky. V současné době se vyrábí velké množství léků obsahujících paracetamol, které navíc obsahují přísady, jako je kofein, kyselina acetylsalicylová, kodein, analgin atd.

Domácí farmaceutické společnosti Paracetamol se vyrábí v obvyklých tabletách (200, 325 a 500 mg), potahovaných tabletách (Panadol Extra 325 a 500 mg), kapslích (325 a 500 mg) a také ve formě rektálních čípků (50). 100, 125, 250 a 500 mg).

Lékárenské řetězce prodávají 500 mg rozpustné tablety - Efferalgan, Panadol Extra, Flutabs a Paracetamol-Hemofarm.

Populární léky obsahující panadol zahrnují prášky pro přípravu Ferwexu a Theraflu.

K dispozici je také injekční forma - Perfalganův roztok (10 mg / ml). Pro děti si můžete koupit Panadol Beby a Efferalgun dětské sirupy, stejně jako orální suspenze Paracetamol Children, Calpol a Daleron.

Výhody paracetamolu

Para-acetaminofenol působí ve středu termoregulace v hypotalamu, díky čemuž je jeho antipyretický účinek co nejblíže procesu přirozeného poklesu tělesné teploty. Nespornou výhodou paracetamolu oproti nesteroidním protizánětlivým lékům je selektivita expozice, která umožňuje jeho použití pro léčbu dětí. Kromě toho metabolické produkty léčivé látky velmi rychle opouštějí tělo přirozeným způsobem, což vylučuje kumulaci (akumulaci) v orgánech a tkáních.

Paracetamol: indikace pro použití

Paracetamol je lék určený k úlevě od příznaků. Nemá vliv na dynamiku patologického procesu. Nejběžnějšími indikacemi pro začátek tohoto léku (DOS) jsou zvýšení tělesné teploty (hypertermie) na pozadí nachlazení a virových onemocnění, stejně jako bolest (bolestivost) v kostech a svalech s chřipkou a dalšími akutními respiračními virovými infekcemi.

Nemoci a stavy, při kterých se doporučuje paracetamol:

Dávkování a podávání Paracetamol

Acetaminophen má terapeutický účinek, když užívá dávky 10-15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Orální formy Paracetamolu (tablety nebo sirup) se doporučuje užívat 1-2 hodiny po jídle, pít dostatek tekutin (nejlépe čistou vodu). Příjem v plném žaludku zpomaluje vstřebávání a následně i vývoj očekávaného terapeutického účinku.

Paracetamol ve formě čípků se podává rektálně (každá 1 svíčka).

Doporučená jednorázová dávka pro dospělé pacienty a mladistvé od 12 let (nebo vážící 40 kg nebo více) je 1 g (2 tablety po 0,5 g) a denní dávka je 4 g.

Pro děti do 12 let se dávka stanoví individuálně v množství 10-15 mg na 1 kg hmotnosti (60 mg / kg denně). Mnohonásobnost - až 4 krát denně; mezi recepcemi se doporučuje udržovat přibližně stejné časové intervaly.

Pro děti od 3 měsíců. až 1 rok se dávka pohybuje od 24 do 120 mg (až 4 krát denně) a dětem od 1 do 6 let se podává dávka 120-240 mg na dávku.

Je nežádoucí užívat Paracetamol déle než 5 dní v řadě. Pokud je zvýšená teplota delší než 3 dny a syndrom bolesti přetrvává déle než 5 dnů, poraďte se se svým lékařem. Obvykle se v takových případech doporučuje lék nahradit jiným analgetikem a antipyretiky. Pro snížení rizika nežádoucích účinků se doporučuje omezit minimální účinné dávky a přísně dodržovat režim.

Farmakologický účinek

Účinná látka je schopna blokovat enzym cyklooxygenázu (TSOG1 a TSOG2), čímž snižuje hladinu produkce mediátorů bolesti - prostaglandinů. Lék má přímý vliv na centra termoregulace a bolesti v mozku. Existuje důvod domnívat se, že výrazné antipyretické a analgetické účinky jsou způsobeny mimo jiné selektivní blokádou COX 3, enzymu, který urychluje syntézu prostaglandinů a podílí se na tvorbě horečky a bolesti.

Tento lék má relativně mírné protizánětlivé vlastnosti, protože je neutralizován peroxidázami periferních tkání. Paracetamol nemá nepříznivý vliv na metabolismus vody a elektrolytů.

Farmakodynamika

Po požití se Paracetamol rychle vstřebává do zažívacího traktu. Doba do dosažení maximální koncentrace v séru se může pohybovat od 30 minut. až 2 hodiny. Přibližně 15% účinné látky je konjugováno s plazmatickými proteiny. Lék volně prochází hematoencefalickou bariérou. Většina látky prochází biotransformací v játrech. Poločas je 1 až 4 hodiny (u starších pacientů je o něco delší). Metabolity (sulfáty a glukoronidy) a para-acetaminofenol v nezměněné formě (přibližně 3%) se vylučují močí.

Paracetamol: kontraindikace

Kontraindikace zahrnují:

 • individuální přecitlivělost (přecitlivělost) na léčivou látku;
 • "Aspirinová triáda" (kombinace intolerance na nesteroidní antirevmatika, bronchiální astma a recidivující nosní polypózu a paranazální sinusy);
 • zánětlivá onemocnění, eroze a vředy zažívacího traktu;
 • gastrointestinální krvácení;
 • těžké poškození ledvin;
 • diagnostikovaná hyperkalemie;
 • stav po bypassu koronárních tepen.

Důležité: Léky obsahující paracetamol jsou kontraindikovány u novorozenců prvního měsíce života.

Zvláštní pozornost při užívání tohoto léku je třeba sledovat při následujících onemocněních a patologických stavech:

 • chronický alkoholismus a alkoholické poškození jater;
 • ischemická choroba srdce a chronické srdeční selhání;
 • cerebrální vaskulární onemocnění;
 • periferní arteriální léze;
 • selhání ledvin a jater.

Vezměte prosím na vědomí: Diabetes se nedoporučuje užívat Paracetamol ve formě sirupu.

Nežádoucí účinky paracetamolu

Příjem Paracetamolu ženou v průběhu těhotenství opakovaně zvyšuje riziko vzniku abnormality, jako jsou nezvýšená varlata u novorozených chlapců (kryptorchidismus často vyžaduje chirurgický zákrok). Podle některých výzkumníků lék zvyšuje pravděpodobnost vzniku dítěte s bronchiálním astmatem (spolu s aspirinem).

Předpokládá se také, že užívání Paracetamolu může mírně snížit emocionální odezvu pacienta.

Nadměrný příjem tohoto léku, dokonce i při terapeutických dávkách, může způsobit rozvoj analgetické nefropatie, což má za následek těžké selhání ledvin.

Jak nebezpečné je předávkování paracetamolem?

Prakticky jakýkoliv farmakologický lék v určité dávce může být smrtící. Toxicita paracetamolu je relativně malá, ale když se užívá najednou v dávce převyšující 10-15 g (u dospělých) nebo 140 mg / kg (u dítěte), vyvíjí se závažné poškození jater. To je způsobeno hepatotoxickým účinkem intermediárních metabolických produktů para-acetaminofenolu.

Důležité: smrt je možná při užívání 40 tablet denně. Dodržování pokynů vylučuje příjem nebezpečného množství léku.

Významné překročení doporučené dávky je jednou z příčin vážného krvácení v gastrointestinálním traktu, které vyžaduje neodkladnou hospitalizaci. Není-li včas poskytnuta lékařská péče, není vyloučena smrt.

Při předávkování je hemodialýza neúčinná a nucená diuréza může být dokonce nebezpečná. V případě intoxikace paracetamolem je použití glukokortikoidů a antihistaminik nepřijatelné, protože zvyšují úroveň syntézy metabolických produktů, které mají negativní vliv na játra.

Interakce s jinými léky

Je důležité být opatrný při užívání Paracetamolu současně s antikoagulancii (Warfarin), antitrombocytárními přípravky (včetně kyseliny acetylsalicylové), hormony glukokortikosteroidů (Prednisolon) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (Fluoxetin, Sertralin atd.).

Kombinace s léky obsahujícími fenobarbital (Valocordin, Corvalol) je nepřijatelná.

Paracetamol během těhotenství a kojení

Ženy ve třetím trimestru těhotenství by neměly užívat paracetamol. V prvním a druhém trimestru by měl být přípravek užíván podle pokynů lékaře; v tomto případě poměr přínosů pro matku a možné riziko pro plod.

Méně než 1% účinné látky proniká do mateřského mléka, takže období laktace není kontraindikací užívání léku.

Další informace

Pokud je na pozadí onemocnění u pacienta významně snížena chuť k jídlu, doporučuje se snížit dávku perorálních forem na polovinu, aby se zabránilo riziku dráždění sliznic trávicích orgánů.

Složení některých léků para-acetaminophenol je obsaženo v kombinaci s kofeinem. Je prokázáno, že kofein zvyšuje účinek paracetamolu zvýšením jeho biologické dostupnosti. Tato kombinace pomáhá dobře zmírnit bolesti hlavy na pozadí nízkého krevního tlaku.

Zvýšení účinku para-acetaminofenolu se dosahuje paralelním příjmem kyseliny askorbové do těla. Vitamin C zpomaluje vylučování účinné látky z těla.

Vladimir Plisov, lékařský revizor

22,982 zobrazení, dnes 3 zobrazení

Jak správně užívat paracetamol bez poškození zdraví

Paracetamol je jedním z nejoblíbenějších a nejběžnějších léků v lékárničkách našich lidí. Mnoho lidí si to k redukci bolesti v hlavě, zubů, stejně jako snížení vysoké tělesné teploty u různých onemocnění. S podobnými příznaky, "Paracetamol" je vynikající.

Forma uvolnění "Paracetamol"

Ve farmaceutických regálech se paracetamol nachází ve formě:

 • tablety (dávka 200 mg, 325 mg, stejně jako 500 mg);
 • tobolky (500 mg, paracetamol);
 • šumivé tablety (500 mg aktivní složky na 1 tabletu);
 • sirup (v 5 ml paracetamolového sirupu obsahuje 120 mg);
 • čípky (dávka léčiva od 50 mg do 1000 mg);
 • suspenze (120 mg účinné látky na 5 ml suspenze);
 • infuzní roztok (ampulka (5 ml), ve které je obsaženo 15 mg paracetamolu na 1 ml).

Děti jsou často předepisovány paracetamolem lékaři v sirupu, suspenzi (bez cukru) a čípcích. Dospělí ho používají v tabletkách. Forma uvolňování léčiva je různá, ale standardní forma je 500 mg tablety.

Farmakologický účinek "paracetamolu"

Tento lék je ve skupině nesteroidních léků. Hlavní účinnou látkou činidla je paracetamol, což je derivát fenacetinu. Fenacetin byl vysazen z oběhu kvůli závažným vedlejším účinkům. Výhodou paracetamolu je nízká toxicita. Lék je zařazen do skupiny základních léků, které jsou stanoveny ve speciálním seznamu léků, jejichž cenová politika je regulovaná a jejichž dostupnost by měla být v každé lékárně.

"Paracetamol" je léčivo, které snižuje syndrom bolesti (lék proti bolesti, analgetikum) a snižuje tělesnou teplotu (antipyretikum, antipyretikum). Protizánětlivý účinek tohoto léku je slabě vyjádřen, což je prakticky ignorováno. Po užití přípravku se účinek začne po čtvrthodině, maximální účinek se projeví po 40 minutách a trvá až 1,5 hodiny po podání. Působení "paracetamolu" trvá až 4-5 hodin.

"Paracetamol" ničí syntézu prostaglandinů, ovlivňuje centrum termoregulace, čímž snižuje vysokou tělesnou teplotu. Léky proti bolesti snižují, ovlivňují neurony, které se nacházejí v centrálním nervovém systému. Lék se zastaví a postupně se rozpadá v játrech. Produkt rozkladu paracetamolu - para-aminofenol. Je poměrně toxický, takže s onemocněním krve a jater je paracetamol velmi nežádoucí.

Indikace pro použití "Paracetamol"

Jeho popularita mezi populací neznamená, že tento lék léčí nemoci. Možná, že pro některé to bude objev, ale Paracetamol pouze zmírňuje příznaky: odstraňuje syndromy bolesti a snižuje tělesnou teplotu. Nezabije viry a bakterie, které způsobují mnoho nemocí, neovlivňuje průběh onemocnění, ale pouze zmírňuje stav pacienta, snižuje závažnost symptomů. Návod k použití popisuje, jak lze Paracetamol použít:

 • jako antipyretikum, když teplota stoupá na pozadí infekcí (nachlazení, chřipky a nemocí doprovázených horečkou) po očkování;
 • lék proti bolesti pro různé typy bolesti (od mírné po těžké): bolesti zubů (u dětí s kousání zubů), bolest svalů (myalgie), bolest kloubů (artralgie, ischias a ischias), bolest hlavy (včetně migrény), bolest během různá zranění a popáleniny, neuralgie, bolest při menstruaci u žen.
DŮLEŽITÉ! Paracetamol je předepisován lékaři, kteří trpí nesnášenlivostí aspirinu (kyseliny acetylsalicylové). Všechny symptomy, pro které je aspirin indikován, mohou být eliminovány použitím paracetamolu.

Pravidla používání paracetamolu

Pro každou formu léku platí jeho pravidla přijetí, která musí být známa. Znát věk a nemoci, stejně jako čtení návodu k použití, můžete si vybrat formu léku a jeho dávkování, abyste získali maximální užitek a nepoškodili tělo.

Maximální dávka paracetamolu u dospělých a dospívajících nad 12 let je 1 gram účinné látky. Za den je maximální možné množství paracetamolu 4 gramy.

Pro děti do 12 let a starší než jeden rok je průměrná dávka 125-250 gramů léků najednou (ne více než 4 léky denně). Kojenci do roku jednorázovou dávku 60 mg. až 120 mg. U dětí do 3 měsíců se dávka vypočítá podle hmotnosti: 10 mg. paracetamol na kilogram hmotnosti. Forma léku navíc nezáleží.

Pro každou osobu jen jeden den, můžete si vzít ne více než 4 léky. Mezera mezi užíváním Paracetamolu nesmí být kratší než 4 hodiny, lépe - 6 hodin. Je lepší užívat lék po jídle, aby se snížil negativní dopad (vedlejší účinky).

Bez kontroly lékařem může být medikace maximálně 3 dny. Pokud během této doby příznaky nezmizí - musíte se poradit s odborníkem.

Vedlejší účinky

Paracetamol má přes svou zdánlivou jednoduchost mnoho negativních vlivů na různé systémy těla:

 1. Játra a žaludek. Vysoké dávky léku a jeho podávání po dlouhou dobu způsobují hepatotoxický účinek na játra. Zřídka se jedná o poruchy trávení: nevolnost, pocit těžkosti a bolesti v žaludku.
 2. Srdce a cévy. Vodivost srdečního svalu může být narušena, schopnost kontrakce v myokardu je narušena. Objeví se tachykardie.
 3. Krev Možná pokles hladin leukocytů a krevních destiček v krvi. Někdy se vyskytuje anémie, agranulocytóza (vážný stav, který snižuje obranyschopnost organismu proti plísňovým a bakteriologickým onemocněním).
 4. Nervový systém Nervová vzrušivost těla se zvyšuje, objevuje se ospalost.
 5. Močový měchýř a ledviny. V ledvinách jsou kolika, v moči leukocyty, glomerulonefritida.
 6. Imunita. Pokud má pacient nesnášenlivost na léčivou látku (paracetamol), Quinckeho edém, je možná kopřivka.

Existuje oficiální, nepotvrzený názor, že užívání tohoto léku vyvolává rozvoj astmatu u dětí. Tento okamžik vyvolává spory. Ale zároveň musíte vědět, že bez naléhavé potřeby není použití Paracetamolu jako součásti léčby pro děti doporučeno.

Kontraindikace

Paracetamol je kontraindikován u lidí s přecitlivělostí na léčivou látku v tomto přípravku. Je také zakázáno užívat tento lék pro osoby s poruchami jater, ledvin a oběhového systému. Léčivo nelze užívat u žen během těhotenství (zejména prvních 3 měsíců) a během kojení. Nelze kombinovat příjem tohoto nástroje s alkoholem.

S větší opatrností by měl být přípravek používán k léčbě starších osob a dětí.

Použití v průběhu březosti a laktace

Paracetamol je během těhotenství zakázán. Jeho příjem je možný a způsoben naléhavou potřebou, je-li nebezpečí pro zdraví ženy a jejího dítěte vysoké: účinná látka překonává ochrannou bariéru ve formě placenty. Některé studie potvrzují negativní účinek léku na nenarozené dítě. A trpí chlapci: u novorozenců byla pozorována nezměrná varlata v šourku.

Odborníci říkají, že existuje vztah mezi užíváním Paracetamolu s matkou a touto patologií u jejího novorozeného syna. Příjem tohoto nástroje by proto měl být udržován pouze pod přísným dohledem lékaře.

Při kojení by měla žena užívat lék s opatrností, protože účinná látka tohoto analgetika se vylučuje do mléka. Vztahuje se na tento lék v jakékoli formě.

Interakce s jinými léky

Je známo, že paracetamol velmi dobře reaguje s jinými léky. Tato akce může být odlišná: pozitivní a negativní.

Při současném užívání přípravku Rifampicin (a dalších léků proti tuberkulóze) a antiepileptik se zvyšuje toxický účinek na lidská játra. Paracetamol v kombinaci s léky s kyselinou acetylsalicylovou (jinými antikoagulancii), kofeinem a kodeinem, s antispasmodiky a antidepresivy zvyšuje jejich terapeutické účinky na tělo, pokud jsou užívány společně. To může způsobit opačný účinek a způsobit velké škody na zdraví.

Fenobarbital (složený z Corvalolu a Valocordinu) spolu s tímto analgetikem způsobuje vznik „špatného“ hemoglobinu (methemoglobin) v krvi, který nesplňuje svou funkci: nedává do tkání kyslík.

Aktivní uhlí snižuje množství účinné látky, která vstoupila do krve, pokud se užívá spolu s paracetamolem. Také analgetikum se rychleji vylučuje z těla a má menší terapeutický účinek, když ho žena kombinuje s užíváním antikoncepce v tabletkách. Pokud je žena takto chráněna, je lepší užívat Paracetamol a antikoncepci v časovém rámci.

Nelze kombinovat Paracetamol s jinými léky, také ve složení paracetamolu, protože může způsobit předávkování.

Seznam lékových interakcí s jinými léky s paracetamolem může pokračovat. Pokud pacient trvá nějaké léky průběžně, je lepší se předem poradit s odborníkem o jejich kompatibilitě s Paracetamolem.

Předávkování

Příznaky předávkování paracetamolem jsou nevolnost, zvracení. Osoba se stává velmi bledou, cítí ospalost a závratě. Mezi vnitřní příznaky patří toxické účinky na ledviny a především na játra.

Při první známce potřeby propláchnout žaludek. Specifickým lékem v tomto případě je intravenózní podání acetylcysteinu nebo příjem ústy. Je třeba léčit další předávkování se zaměřením na symptomy. V těžkých případech je nutný postup čištění krve (hemodialýza).

Léky Paracetamol je zařazen do seznamu nejdůležitějších léků, jejichž seznam je zakotven v zákoně. Cena za balení léku je nízká, zatímco nástroj je účinný. I přes zřejmé výhody, s negramotným použitím paracetamolu může způsobit vážné poškození zdraví. Proto bez znalosti instrukcí pro použití tohoto léku je jeho použití nežádoucí.

Drogové recenze

Yupashevsky Nikolay Valerievich, traumatolog-ortoped: Paracetamol je dobrým lékem pro febrilní stavy, bolest svalů a kloubů, zánětlivé procesy. Je třeba mít na paměti, že užívání léku může být předepsáno pouze ošetřujícím lékařem při dodržení předepsané dávky. Aby se snížily negativní účinky na sliznici žaludku, lék se užívá po jídle a pije velké množství vody.

Stella, Moskva: Naposledy používám paracetamol v rektálních čípcích pro děti s vysokou tělesnou teplotou. Dobře a po dlouhou dobu teplotu srazí! Žádné vedlejší účinky! Nemocné dítě, když je stát rozmarný, osobně je pro mě obtížné dostat si nápoj z léku, a pak vložím svíčku, děti nešupou. Dobré používat svíčky na noc.

Budeme velmi vděční, pokud budete článek sdílet v sociálních sítích

Paracetamol tablety: návod k použití

Složení

Popis

Indikace pro použití

Kontraindikace

- přecitlivělost na paracetamol;

- selhání ledvin a jater;

- těhotenství a kojení;

Dávkování a podávání

Aplikujte uvnitř, nejlépe mezi jídly.

Dospělí, starší osoby a mladiství nad 12 let: 1000 mg (2,5-5 tablety v dávce 200 mg, 1-2 tablety s dávkou 500 mg) každé 4 hodiny, maximální dávka až 4000 mg za 24 hodin.

Děti ve věku 6-12 let: 200 mg - 500 mg (1 tableta s dávkou 200 mg, ½ až 1 tableta s dávkou 500 mg) každé 4 hodiny, maximální dávka až 2000 mg po dobu 24 hodin.

U dětí mladších 6 let se užívání tablet nedoporučuje.

Vedlejší účinky

- alergické reakce, kožní vyrážka, kopřivka, angioedém;

- hepatotoxický účinek při dlouhodobém užívání v dávce vyšší než 4000 mg / den;

- nevolnost, bolest v epigastriu;

- hemolytická a aplastická anémie, trombocytopenie, agranulocytóza, pancytopenie, methemoglobinémie;

- nefrotoxický účinek ve formě renální koliky, aseptický
pyurie, intersticiální nefritida, papilární nekróza;

- snížení krevního tlaku, hypoglykémie, dušnosti, vaskulitidy.

V případě reakcí, které nejsou popsány v příbalové informaci, se poraďte s lékařem.

Předávkování

Vyskytuje se při užívání paracetamolu v dávce vyšší než 10 g / den (nebo více než 140 mg / kg / den u dětí). U pacientů s alkoholismem, hepatitidou se toxický účinek paracetamolu může projevit i při jeho použití v dávce 2,5-4,0 g / den.

Symptomy: Intoxikace probíhá ve 3 fázích. Fáze 1 trvá 12–24 hodin a je charakterizována dyspeptickými symptomy, příznaky gastrointestinálního podráždění, nevolností, zvracením, pocením.

Fáze 2 trvá 2–3 dny a je charakterizována nevolností, zvracením, zvýšením hladiny transamináz, bilirubinu a zvýšením indexu protrombinu na 2,0–2,5.

Fáze 3 se vyskytuje u 20% lidí s intoxikací a trvá 3 až 5 dní. Vyznačuje se hlubokou progresivní nekrózou hepatocytů, nevolností, nezvratným zvracením, žloutenkou, prudkým nárůstem transamináz, bilirubinem, zvýšením indexu protrombinu o více než 2,5. Existují známky selhání jater, hypoglykémie, encefalopatie, strnulosti. Porucha funkce ledvin a dystrofie myokardu.

Léčba: zahrnuje zrušení léku, výplach žaludku aktivním uhlím a jmenování solných laxativ, aby se zabránilo absorpci léku v žaludku a střevech. Intravenózní podání glukózy začíná (5-10% roztok 200–400 ml). Podává se specifické antidotum N-acetylcystein (obnovuje zásoby glutathionu a eliminuje jeho nedostatek, zatímco toxický metabolit paracetamolu je neutralizován). Intravenózně a uvnitř se používá 20% roztok N-acetylcysteinu: první dávka je 140 mg / kg (0,7 ml / kg), pak 70 mg / kg (0,35 ml / kg). Podává se celkem 17 dávek. Nejúčinnější je léčba zahájená v prvních 10 hodinách po rozvoji intoxikace. Pokud od okamžiku intoxikace uplynulo více než 36 hodin, léčba je neúčinná. Při zvýšení protrombinového indexu o více než 1,5 se používá vitamin K.1 (fytomadadion) 1 - 10 mg; při zvýšení protrombinového indexu o více než 3,0 je nezbytné zahájit infuzi koncentrátu nativního plazmatu nebo koagulačního faktoru (1 až 2 jednotky).

Při léčbě intoxikace je kontraindikováno při provádění nucené diurézy, hemodialýze. Antihistaminika a glukokortikosteroidy by neměly být používány.

Interakce s jinými léky

Pokud užíváte jakékoli jiné léky, informujte o tom lékaře a pokud jste sami léčeni, poraďte se se svým lékařem o možnosti užívání tohoto léku.

Současné užívání s induktory cytochromu P450 (fenytoin, alkohol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva, kombinovaná perorální antikoncepce) zvyšuje produkci hydroxylovaného toxického metabolitu N-ABI a riziko hepatotoxického účinku paracetamolu.

Alkohol zvyšuje toxický účinek paracetamolu na slinivku břišní.

Současné použití s ​​inhibitory cytochromu P450 (cymetidin, omeprazol, makrolidová antibiotika) snižuje riziko hepatotoxického účinku paracetamolu.

Paracetamol zvyšuje účinek deprese centrálního nervového systému, alkoholu. Potencuje hematotoxický účinek chloramfenikolu. Oslabuje účinnost urikosurických činidel (sulfinpyrazon).

Se současným použitím myotropních antispasmodik (drota-verin, papaverin, pitofenon) a m-holinoblokatorami (fenpiverinium bromid, platifillin, atropin), cholestyramin pozoroval pomalou absorpci paracetamolu, v důsledku pomalejšího vyprazdňování žaludku.

Při současném použití s ​​prokinetiky (metclopramid), erythromycinem se absorpce paracetamolu urychluje díky urychlenému vyprazdňování žaludku.

Barbituráty oslabují antipyretický účinek paracetamolu.

Při současném užívání s cholestyraminem, cimetidinem, omeprazolem klesá rychlost absorpce paracetamolu. Paracetamol je přípustný používat nejdříve jednu hodinu po aplikaci cholesteraminu, ne dříve než dvě hodiny po aplikaci cimetidinu, omeprazolu.

Antikoagulační účinek warfarinu a dalších kumarinů může být zvýšen dlouhodobým pravidelným užíváním paracetamolu u pacientů se zvýšeným rizikem krvácení. Jednotlivé dávky nemají významný antikoagulační účinek.

Funkce aplikace

Těhotenství a kojení. Použití paracetamolu během těhotenství a kojení je kontraindikováno. Pokud je to nutné, použití paracetamolu během laktace by mělo dítě odstavit z prsou po celou dobu léčby.

Tablety nejsou určeny pro děti mladší 6 let.

Dlouhodobé užívání paracetamolu. Pokud je to nutné, mělo by být pravidelné užívání paracetamolu po dobu delší než 5 dnů sledováno každý týden obraz periferní krve, funkce jater.

Dopad na laboratorní parametry. Během léčby paracetamolem se může zvýšit hladina glukózy v plazmě a výsledky glykemického profilu mohou být zkreslené.

Vliv na schopnost řídit motorovou dopravu a řízení mechanismů. Příjem paracetamolu neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla nebo jiné mechanismy během období užívání léčiva.

Formulář vydání

Tablety 200 mg: v blistru po 10 × 2;

v obrysovém balení bez obalu č. 10 × 1.

Tablety 500 mg: v balení blistrů č. 10 × 2, č. 10 × 5;

v obrysovém balení bez obalu č. 10 × 1.