Seznam všech antibiotik penicilinu a množství dat o nich

Obvyklá antibakteriální léčiva dnes před necelým stoletím učinila skutečnou revoluci v medicíně. Lidstvo přijalo mocnou zbraň k boji proti infekcím, která byla dříve považována za smrtící.

První byla antibiotika penicilins, který zachránil mnoho tisíců životů během druhé světové války, a být aktuální v moderní lékařské praxi. Éra antibiotické terapie začala s nimi a díky nim byly získány všechny ostatní antimikrobiální léky.

Penicilinová antibiotika: seznam léků, stručný popis a analogy

Tato část obsahuje úplný seznam antimikrobiálních léčiv, která jsou v současné době relevantní. Kromě charakteristik základních sloučenin jsou uvedeny všechny obchodní názvy a analogy.

Poskytnuté informace mají pouze informativní charakter a nejsou návodem k činnosti. Všechny schůzky jsou prováděny výhradně lékařem a léčba je pod jeho kontrolou.

Navzdory nízké toxicitě penicilinů vede jejich nekontrolované použití k vážným následkům: vzniku rezistence v patogenu a přechodu onemocnění do chronické formy, kterou je obtížné vyléčit. Z tohoto důvodu je dnes většina kmenů patogenních bakterií rezistentní vůči první generaci ABP.

Použití pro léčbu antibiotiky by mělo být přesně léky, které určil specialista. Nezávislé pokusy o nalezení levného analogu a úspory mohou vést ke zhoršení.

Například dávka účinné látky v generickém léku se může lišit nahoru nebo dolů, což má nepříznivý vliv na průběh léčby.

Je-li nutné nahradit lék z důvodu akutního nedostatku financí, je nutné se zeptat lékaře, protože nejlepší volba si může vybrat pouze odborník.

Peniciliny: definice a vlastnosti

Tato strukturní složka má rozhodující význam pro léčbu bakteriálních infekčních onemocnění: brání bakteriím v produkci speciálního biopolymeru peptidoglykanu nezbytného pro konstrukci buněčné stěny. V důsledku toho se membrána nemůže vytvořit a mikroorganismus umírá. Neexistuje žádný destruktivní vliv na lidské a zvířecí buňky z toho důvodu, že neobsahují peptidoglykan.

Lékařské přípravky založené na produktech plísňových hub jsou široce používány ve všech oblastech medicíny díky následujícím vlastnostem:

 • Vysoká biologická dostupnost - léky se rychle vstřebávají a šíří do tkání. Slabnutí hematoencefalické bariéry během zánětu sliznice mozku také přispívá k pronikání do mozkomíšního moku.
 • Rozsáhlé antimikrobiální spektrum. Na rozdíl od chemických přípravků první generace jsou moderní peniciliny účinné proti převážné většině gramnegativních a pozitivních bakterií. Jsou také odolné vůči penicilináze a kyselému prostředí žaludku.
 • Nejnižší toxicita mezi všemi ŽVP. Je jim povoleno používat i během těhotenství a správný příjem (jak předepsal lékař a podle instrukcí) téměř zcela eliminuje vznik vedlejších účinků.

V procesu výzkumu a experimentů bylo získáno mnoho lékařských přípravků s různými vlastnostmi. Například, pokud patří do běžné řady, penicilin a ampicilin nejsou stejné. Všechny penicilin ABP jsou dobře kompatibilní s většinou jiných léků. Pokud jde o komplexní léčbu jinými typy antibakteriálních léčiv, společné užívání s bakteriostatickými látkami oslabuje účinnost penicilinů.

Klasifikace

Důkladná studie vlastností prvního antibiotika ukázala jeho nedokonalost. Navzdory poměrně širokému spektru antimikrobiálních účinků a nízké toxicitě bylo zjištěno, že přírodní penicilin je citlivý na speciální destruktivní enzym (penicilinázu) produkovaný některými bakteriemi. Navíc v kyselém prostředí žaludku zcela ztratila své kvality, a proto se používá výhradně ve formě injekcí. Při hledání účinnějších a stabilnějších sloučenin byly vytvořeny různé polosyntetické léky.

Dosud jsou penicilinová antibiotika, jejichž úplný seznam je uveden níže, rozdělena do 4 hlavních skupin.

Biosyntetika

Benzenpenicilin, produkovaný plísňovými houbami Penicillium notatum a Penicillium chrysogenum, je kyselinou v molekulární struktuře. Pro lékařské účely chemicky kombinuje se sodíkem nebo draslíkem za vzniku solí. Získané sloučeniny se používají pro přípravu injekčních roztoků, které se rychle absorbují.

Terapeutický účinek je pozorován během 10-15 minut po podání, ale netrvá déle než 4 hodiny, což vyžaduje časté opakované injekce do svalové tkáně (ve zvláštních případech může být sodná sůl podávána intravenózně).

Tyto léky pronikají dobře do plic a sliznic a do mozkomíšních a synoviálních tekutin, myokardu a kostí - v menší míře. U zánětů meningitidy (meningitidy) se však zvyšuje propustnost hematoencefalické bariéry, což umožňuje úspěšné vyléčení.

Pro prodloužení účinku léčiva se přírodní benzylpenicilin kombinuje s novokainem a dalšími látkami. Získané soli (Novocainic, Bitsillin-1, 3 a 5) po intramuskulární injekci tvoří depot léčiva v místě injekce, odkud účinná látka vstupuje do krve nepřetržitě a při nízké rychlosti. Tato vlastnost umožňuje snížit počet injekcí až 2krát denně při zachování terapeutického účinku draselných a sodných solí.


Tyto léky se používají k dlouhodobé antibiotické léčbě chronického revmatismu, syfilisu, fokální streptokokové infekce.
Další formou benzylpenicilinu je fenoxymethylpenicilin určený k léčbě středně závažných infekčních onemocnění. Od výše popsané odolnosti se liší od kyseliny chlorovodíkové žaludeční šťávy.

Tato kvalita vám umožní uvolnit lék ve formě tablet pro perorální použití (4 až 6 krát denně). Většina patogenních bakterií, kromě spirochet, je rezistentní vůči biosyntetickým penicilinům.

Semisyntetická antistafylokoková

Přírodní benzylpenicilin je neaktivní vzhledem ke stafylokokovým kmenům, které produkují penicilinázu (tento enzym ničí beta-laktamový kruh účinné látky).

Po dlouhou dobu nebyl penicilin použit k léčbě stafylokokové infekce, zatímco v roce 1957 nebyl oxacilin syntetizován na jeho základě. Inhibuje aktivitu beta-laktamázy původce, ale je neúčinný proti onemocněním způsobeným kmeny, které jsou citlivé na benzylpenicilin. Tato skupina také zahrnuje kloxacilin, dicloxacilin, methicilin a další, které se v současné lékařské praxi téměř nepoužívají kvůli zvýšené toxicitě.

Antibiotika penicilinové skupiny v širokospektrých tabletách

To zahrnuje dvě podskupiny antimikrobiálních činidel určených pro orální použití a mající baktericidní účinek proti většině patogenních mikroorganismů (jak gram + tak gram-).

Aminopeniciliny

Ve srovnání s předchozími skupinami mají tyto sloučeniny dvě významné výhody. Za prvé, jsou aktivní ve vztahu k širšímu spektru patogenů a za druhé jsou vyráběny ve formě tablet, což značně usnadňuje použití. Nevýhody zahrnují citlivost na beta-laktamázu, to znamená, že aminopeniciliny (ampicilin a amoxicilin) ​​nejsou vhodné pro léčbu stafylokokových infekcí.

V kombinaci s oxacilinem (Ampioks) se však stávají rezistentními.

Léky se dobře vstřebávají a působí po dlouhou dobu, což snižuje frekvenci užívání na 2-3 krát za 24 hodin.

Hlavní indikace pro použití jsou:

Častým vedlejším účinkem aminopenicilinů je charakteristická nealergická vyrážka, která zmizí ihned po vysazení.

Antisexaky

Představují samostatnou penicilinovou sérii antibiotik, od které se tento účel stává jasným. Antibakteriální aktivita je podobná aktivitě aminopenicilinů (s výjimkou pseudomonád) a je vyjádřena ve vztahu k pyocyanické tyčce.

Podle stupně efektivity se dělí na:

 • Karboxypeniciliny, jejichž klinický význam se nedávno snížil. Karbenicilin, který se stal prvním z této podskupiny, je také účinný proti rezistentní vůči proteicidnímu ampicilinu. V současné době jsou téměř všechny kmeny rezistentní vůči karboxypenicilinům.
 • Ureidopeniciliny jsou účinnější ve vztahu k Pseudomonas aeruginosa, mohou být také předepsány pro záněty způsobené Klebsiella. Nejúčinnější jsou piperacilin a azlocillin, z nichž pouze ty zůstávají relevantní v lékařské praxi.

Doposud je drtivá většina kmenů Pseudomonas aeruginosa rezistentní vůči karboxypenicilinům a ureidopenicilinům. Z tohoto důvodu je jejich klinický význam snížen.

Kombinace chráněná inhibitorem

Ampicilinová skupina antibiotik, vysoce aktivní ve vztahu k většině organismů způsobujících onemocnění, je zničena bakteriemi tvořícími penicilin. Vzhledem k tomu, že baktericidní účinek rezistentní vůči oxacilinu na ně je významně slabší než účinek ampicilinu a amoxicilinu, syntetizují se kombinované léky.

V kombinaci se sulbaktamem, klavulanátem a tazobaktamem dostávají antibiotika druhý beta-laktamový kruh, a tedy imunitu vůči beta-laktamázám. Kromě toho mají inhibitory svůj vlastní antibakteriální účinek, který zvyšuje hlavní účinnou látku.

Léky chráněné inhibitorem úspěšně léčí těžké nozokomiální infekce, jejichž kmeny jsou rezistentní na většinu léčiv.

Peniciliny v lékařské praxi

Rozsáhlé spektrum účinku a dobrá tolerance u pacientů učinily penicilin nejlepším způsobem léčby infekčních onemocnění. Na počátku éry antimikrobiálních léčiv byly léky volby benzylpenicilin a jeho soli, ale v současné době je většina patogenů vůči nim rezistentní. Nicméně moderní polosyntetická penicilinová antibiotika v tabletách, injekcích a dalších dávkových formách zabírají jedno z předních míst v terapii antibiotiky v různých oblastech medicíny.

Pulmonologie a otolaryngologie

Objevitel také zaznamenal zvláštní účinnost penicilinu proti respiračním patogenům, takže lék je v této oblasti nejrozšířenější. Téměř všechny z nich mají škodlivý vliv na bakterie, které způsobují sinusitidu, meningitidu, bronchitidu, pneumonii a další onemocnění dolních a horních dýchacích cest.

Činidla chráněná inhibitorem léčí i zvláště nebezpečné a perzistentní nozokomiální infekce.

Venerologie

Spirochetes jsou jedním z mála mikroorganismů, které si udržely citlivost na benzylpenicilin a jeho deriváty. Benzylpeniciliny jsou také účinné ve vztahu k gonokokům, což umožňuje úspěšně léčit syfilis a kapavku s minimálním negativním účinkem na tělo pacienta.

Gastroenterologie

Střevní záněty způsobené patogenní mikroflórou dobře reagují na léčbu léky odolnými vůči kyselinám.

Zvláště důležité jsou aminopeniciliny, které jsou součástí komplexní eradikace Helicobacter.

Gynekologie

V porodnické a gynekologické praxi se mnoho přípravků penicilinu ze seznamu používá jak k léčbě bakteriálních infekcí ženského reprodukčního systému, tak k prevenci infekce novorozence.

Oftalmologie

Penicilinová antibiotika také zaujímají cenné místo: keratitida, abscesy, gonokoková konjunktivitida a další oční onemocnění jsou léčeny očními kapkami, masti a injekčními roztoky.

Urologie

Nemoci močového systému, které mají bakteriální původ, dobře reagují na léčbu pouze léčivy chráněnými inhibitorem. Zbývající podskupiny jsou neúčinné, protože kmeny patogenů jsou vůči nim vysoce rezistentní.

Peniciliny se používají téměř ve všech oblastech medicíny pro zánět způsobený patogenními mikroorganismy, a to nejen pro léčbu. Například v chirurgické praxi jsou jmenováni k prevenci pooperačních komplikací.

Vlastnosti terapie

Léčba antibakteriálními léky obecně a zejména peniciliny by měla být prováděna pouze na lékařský předpis.

Navzdory minimální toxicitě samotného léku, jeho zneužití vážně poškozuje tělo. Aby antibiotická terapie vedla k uzdravení, měli byste se řídit lékařskými doporučeními a znát vlastnosti léku.

Indikace

Rozsah penicilinu a různých přípravků na něm založených v medicíně je způsoben aktivitou látky s ohledem na specifické patogeny. Bakteriostatické a baktericidní účinky se projevují ve vztahu k:

 • Grampozitivní bakterie - gonokoky a meningokoky;
 • Gramnegativní - různé stafylokoky, streptokoky a pneumokoky, záškrt, pseudomonas a tyčinky antraxu, proteus;
 • Aktinomycety a spirochety.

Nízká toxicita a široké spektrum účinku činí antibiotika penicilin skupiny optimální léčbu bolesti v krku, zápal plic (jak fokální, tak i lobární), spála, záškrt, meningitida, otrava krve, sepse, zánět pohrudnice, Pia, osteomyelitida při akutních a chronických forem, bakteriální endokarditida, různé hnisavé infekce kůže, sliznic a měkkých tkání, erysipel, antrax, kapavka, aktinomykóza, syfilis, onemocnění, stejně jako oční onemocnění a ORL onemocnění.

Kontraindikace

Mezi přísné kontraindikace patří pouze individuální intolerance na benzylpenicilin a další léky v této skupině. Endolyumbalnoe (injekce do míchy) podávání léků pacientům s diagnózou epilepsie není povoleno.

Během těhotenství by měla být léčba antibiotiky penicilinovými přípravky léčena s maximální opatrností. Navzdory tomu, že mají minimální teratogenní účinky, je nutné předepsat tablety a záběry pouze v případě naléhavé potřeby, hodnotit míru rizika pro plod a nejtěžší.

Vzhledem k tomu, že penicilin a jeho deriváty volně pronikají z krevního oběhu do mateřského mléka, je vhodné během léčby odmítnout kojení. Lék může vyvolat závažnou alergickou reakci u kojenců, a to i při prvním použití. Kojení se nezastavilo, mléko by mělo být pravidelně dekantováno.

Vedlejší účinky

Mezi jinými antibakteriálními činidly jsou peniciliny příznivě odlišeny nízkou toxicitou.

Mezi nežádoucí účinky konzumace patří:

 • Alergické reakce. Nejčastěji se projevuje kožní vyrážkou, svěděním, kopřivkou, horečkou a otokem. V závažných případech je extrémně vzácný možný anafylaktický šok, který vyžaduje okamžité podání antidota (adrenalinu).
 • Dysbakterióza. Nerovnováha přirozené mikroflóry vede k poruchám trávení (nadýmání, nadýmání, zácpa, průjem, bolest břicha) a rozvoj kandidózy. V tomto případě jsou postiženy sliznice ústní dutiny (u dětí) nebo vagíny.
 • Neurotoxické reakce. Negativní vliv penicilinu na centrální nervový systém se projevuje zvýšenou reflexní vzrušivostí, nevolností a říhnutím, křečemi a někdy i bezvědomím.

Aby se zabránilo rozvoji dysbakteriózy a vyhnout se alergiím, pomůže včasná lékařská podpora těla. Doporučuje se kombinovat léčbu antibiotiky s použitím pre- a probiotik, stejně jako desenzibilizátorů (pokud je zvýšena citlivost).

Penicilinová antibiotika pro děti: vlastnosti použití

Prášky a injekce pro děti by měly být předepsány pečlivě s ohledem na možnou negativní reakci a volba konkrétního léku se přiblížila záměrně.

V prvních letech života se benzylpenicilin používá v případě sepse, pneumonie, meningitidy, otitis. Pro léčbu respiračních infekcí, bolestí v krku, bronchitidy a sinusitidy jsou nejbezpečnější antibiotika vybrána ze seznamu: Amoxicilin, Augmentin, Amoxiclav.

Tělo dítěte je mnohem citlivější na drogy než dospělý. Proto byste měli pečlivě sledovat stav dítěte (penicilin se vylučuje pomalu a akumulovat, může způsobit křeče) a provádět preventivní opatření. Mezi tyto látky patří použití pre- a probiotik na ochranu střevní mikroflóry, dieta a plné posílení imunitního systému.

Historické informace

Objev, který učinil skutečnou lékařskou revoluci počátkem 20. století, byl vytvořen náhodou. Je třeba říci, že antibakteriální vlastnosti plísní si lidé v hlubokém starověku všimli.

Alexander Fleming - objevitel penicilinu

Například Egypťané, například před 2500 lety, zahojili zanícené rány obklady plesnivého chleba, ale vědci se v 19. století zabývali pouze teoretickou stránkou otázky. Evropští a ruští výzkumníci a lékaři, kteří studovali antibiosu (schopnost některých mikroorganismů zničit jiné), se z ní pokusili získat praktické výhody.

Alexander Fleming, britský mikrobiolog, který v 28. září našel plísně v Petriho miskách s koloniemi, uspěl. Její spory, které dopadly na plodiny kvůli nedbalosti laboratorních pracovníků, klíčily a zničily patogenní bakterie. Zájemci Fleming pečlivě studovali tento jev a izolovali baktericidní látku zvanou penicilin. Po mnoho let se objevitel snažil získat chemicky čistou, udržitelnou sloučeninu vhodnou pro léčbu lidí, jiní ji však vymysleli.

V roce 1941 byli Ernst Chain a Howard Florey schopni vyčistit nečistoty z penicilinu a provedli klinické zkoušky s Flemingem. Výsledky byly tak úspěšné, že do roku 43 USA uspořádaly masovou výrobu drogy, která zachránila mnoho stovek tisíc životů i během války. Zásluhy Fleminga, Cheneyho a Floryho před lidstvem byly vyhodnoceny v roce 1945: objevitel a vývojáři se stali laureáty Nobelovy ceny.

Následně byl počáteční chemický přípravek neustále zlepšován. Tak se objevily moderní peniciliny, odolné vůči kyselému prostředí žaludku, odolné vůči penicilináze a obecně účinnější.

Na našich stránkách se můžete seznámit s většinou skupin antibiotik, kompletními seznamy jejich léků, klasifikací, historií a dalšími důležitými informacemi. Chcete-li to provést, vytvořte sekci "Klasifikace" v horním menu webu

Penicilinová antibiotika - seznam léků s instrukcemi, indikacemi a cenou

Peniciliny byly objeveny na počátku 20. století, ale lékařská věda neustále zlepšovala své vlastnosti. Moderní léky se tak staly rezistentními vůči dříve deaktivující penicilináze a staly se imunními vůči kyselému žaludečnímu prostředí.

Klasifikace penicilinu

Skupina antibiotik produkovaných plísněmi rodu Penicillium se nazývá peniciliny. Jsou aktivní proti většině gram-pozitivních, některých gram-negativních mikrobů, gonokoků, spirochét, meningokoků. Peniciliny jsou velká skupina beta-laktamových antibiotik. Jsou rozděleny na přírodní a polosyntetické, mají obecné vlastnosti nízké toxicity, široký rozsah dávek.

 1. Přírodní (benzylpeniciliny, biciliny, fenoxymethylpenicilin).
 2. Izoxazolpeniciliny (oxacilin, flukloxacilin).
 3. Amidinopenitsilin (amdinocilin, acidocyllin).
 4. Aminopeniciliny (ampicilin, amoxicilin, pivampicilin).
 5. Karboxypeniciliny (karbenicilin, karindacilin, tikarcilin).
 6. Ureidopenitsilin (azlotsilin, piperacilin, mezlotsilin).

Podle zdroje, spektra a kombinace s beta-laktamázami se antibiotika dělí na:

 1. Přírodní: benzylpenicilin, fenoxymethylpenicilin.
 2. Antistafylokokový: oxacilin.
 3. Rozšířené spektrum (aminopeniciliny): ampicilin, amoxicilin.
 4. Aktivní proti Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas sutum): karboxypeniciliny (tikarcilin), ureidopeniciliny (azlocilin, piperacilin).
 5. V kombinaci s inhibitory beta-laktamázy (chráněné inhibitorem): v kombinaci s klavatoátem amoxicilinem, tikarcilinem, ampicilinem / sulbaktamem.

Bitsillin, Benzatin, Penicillin, Ekobol

Streptokoky, Staphylococcus, Bacillus, Enterococci, Listeria, Corynebacterium, Neisseria, Clostridia, Actinomycetes, Spirochetes

Oxacillin, tikarcilin, Meticilin, Metzyllam, Nafcillin

Enterobakterie, hemophilus bacillus, spirochet

S rozšířeným spektrem účinku (anti-hnisavý)

Amoxicilin, Augmentin, ampicilin trihydrát

Klebsiella, Proteus, Clostridium, Staphylococcus, Gonococci

Se širokým antibakteriálním spektrem

Karbenicilin, azlocilin, piperacilin, azithromycin

Penicilinové antibiotika: Klíčové vlastnosti

Průkopníkem antibiotik penicilinu je britský bakteriolog A. Fleming. Tato historicky významná událost, která učinila skutečnou revoluci v oblasti farmakologie, nastala ve dvacátých letech dvacátého století, a jak se často děje ve vědeckém světě, objev se uskutečnil náhodou. Práce A. Fleminga pokračovala E. Chein a G. Florey. Studie a tvorba nových antibiotik ze série penicilinů pokračuje dodnes.

Jaká antibiotika patří do skupiny přírodních penicilinů

Přírodní penicilinová antibiotika zahrnují benzylpenicilin a fenoxymethylpenicilin.

Sodná sůl benzylpenicilinu.

Farmakologický účinek má baktericidní účinek na bakterie ve fázi růstu, je léčivo aktivní proti stafylokokům, streptokokům, pneumokoky, záškrtu, gonokoků, meningokoků, spirochety, neúčinné proti Rickettsii, Mycobacterium tuberculosis, houby, viry, prvoky; nízká aktivita proti střevním bakteriím, Pseudomonas aeruginosa.

Indikace: lalok a fokální pneumonie, rány a hnisavé infekce, infekce měkkých tkání, peritonitida, cystitida, ORL onemocnění, angína, záškrt, zánět kapavky, syfilis, antrax, akutní a chronická osteomyelitida, hnisavé zánětlivé nemoci v porodnické gynekologické praxi. Také tento lék ze seznamu antibiotik skupiny penicilinu je také předepisován pro jiné infekční patologie.

Kontraindikace: alergické reakce, dyspeptické symptomy, zvýšená reflexní excitabilita, křeče, otoky.

Vedlejší účinky: alergické reakce, dysbakterióza.

Způsob aplikace: injekce, pro mírné infekce - 250 000-500 0000 U, 4 krát denně; s těžkými infekcemi - 10-20 milionů jednotek denně, rozdělených do 4 správ. Děti do jednoho roku - 50 000–100 000 U / kg tělesné hmotnosti, děti po 1 roce –– 50 000 U / kg tělesné hmotnosti (v případě potřeby až 300 000 U / kg) denně, děleno 4-6 injekcemi. Délka léčby je v rozmezí 7 až 10 dnů až 2 měsíce nebo více podle indikací.

Léčivo se naředí bezprostředně před podáním přidáním k obsahu lahvičky 1 až 3 ml vody pro injekce, 0,9% roztokem chloridu sodného nebo 0,5% vodným roztokem novokainu. Užívání léku by mělo být okamžitě, bez míchání s jinými léky.

Uvolnění formy: prášek pro roztok pro intramuskulární nebo intravenózní podání 50 000 a 1 000 000 IU.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Benzylpenicilin Novocainic sůl.

Hlavní charakteristiky tohoto antibiotika ze skupiny penicilinů jsou podobné vlastnostem sodné soli benzylpenicilinu, ale tento lék má delší účinek a je aplikován pouze intramuskulárně.

Uvolnění formy: prášek pro přípravu injekcí 300 000, 600 000 a 1 200 000 ED.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Fenoxymethylpenicilin

Farmakologický účinek: antibioticky rezistentní antibiotikum, které má baktericidní účinek, na rozdíl od benzylpenicilinu vytváří delší koncentraci léčiva v krvi.

Indikace: infekce střední závažnosti, prevence ohnisek šarlatové horečky, nosiče záškrtu, po odstranění mandlí.

Kontraindikace: individuální intolerance na léčivo.

Vedlejší účinky: alergické reakce, dyspeptické symptomy.

Způsob aplikace: dospělí uvnitř 0,5-1 h před jídlem - 0,25 g 4-6 krát denně. Děti do 1 roku věku - 25–30 mg / kg tělesné hmotnosti denně, děti od 1 roku do 6 let - při 15–30 mg / kg tělesné hmotnosti, děti od 6 do 12 let - při 10–20 mg / kg tělesné hmotnosti, děti od 12 let - 0,5-1 g denně. Denní dávka tohoto antibiotika z řady penicilinů pro děti je rozdělena do 4-6 recepcí. Doporučuje se jim podat suspenzi fenoxymethylpenicilinu.

Uvolnění formy: tablety 0,1 a 0,25 g, prášek pro suspenzi, obsahující 0,3; 0,6 nebo 1,2 g fenoxymethylpenicilinu.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Semisyntetická antibiotika související se sérií penicilinu

Semisyntetická antibiotika patřící do série penicilinů zahrnují oxacilin a methicilin.

Oxacillin

Farmakologický účinek: spektrum účinku je podobné penicilinu, ale oxacilin je účinnější proti bakteriím rezistentním na penicilin, je odolný vůči kyselinám.

Indikace: stafylokokové a smíšené infekce, syfilis.

Kontraindikace: individuální intolerance na β-laktamová antibiotika.

Vedlejší účinky: alergické reakce, dyspeptické symptomy.

Způsob aplikace: 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle pro dospělé a děti od 6 let - 0,25–0,5 g na recepci. Denní dávka je 3 g. V případě závažných infekcí může být denní dávka zvýšena na 6-8 g. Děti do 3 měsíců mají být předepsány 200 mg / kg tělesné hmotnosti denně, od 3 měsíců do 2 let - 1 g denně, od 2 do 6 let. - 2 g denně, denní dávka se dělí na 4-6 dávek.

Při injekčním způsobu podání je denní dávka pro dospělé a děti starší 6 let 2–4 g, pro novorozence a předčasně narozené děti - 20–40 mg / kg tělesné hmotnosti; děti do 3 měsíců - 60-80 mg / kg tělesné hmotnosti, děti od 3 měsíců do 2 let - 1 g, děti od 2 do 6 let - 2 g. Denní dávka je rozdělena do 4 podání. Léčivo se zředí bezprostředně před podáním: 1,5 ml oxacilinu vyžaduje 1,5 ml vody pro injekce a 0,5 g léčiva - 3 ml.

Průběh léčby tímto lékem ze seznamu penicilinových antibiotik je 7-10 dnů, s těžkými infekcemi - až 2-3 týdny nebo více.

Forma produktu: tablety 0,25 a 0,5 g; prášek pro injekce 0,25 a 0,5 g účinné látky.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Meticilin.

Farmakologický účinek: podobný účinku penicilinu, ale methicilin je méně aktivní, proto jsou zapotřebí vyšší dávky; Léčivo je účinné proti stafylokokům rezistentním na penicilin a jiná antibiotika.

Indikace: stafylokokové infekce.

Kontraindikace: individuální intolerance na β-laktamová antibiotika a methicilin.

Vedlejší účinky: bolest v místě vpichu, alergické reakce.

Metoda aplikace: antibiotikum zvané Meticilin ze série penicilinů se podává intramuskulárně, dospělým 4-6krát denně, v případě těžkých infekcí denní dávka může být zvýšena na 10-12 g. Děti do 3 měsíců mají předepsáno 100-200 mg / kg tělesné hmotnosti. 3 měsíce až 12 let, 150 mg / kg tělesné hmotnosti denně, od 12 let - jako dospělí. Denní dávka se dělí na 4 až 6 injekcí. Průběh léčby je určen nemocí.

Léčivo se zředí bezprostředně před podáním přidáním 2 ml vody k 0,9% roztoku chloridu sodného, ​​0,5% vodného roztoku novokainu k obsahu lahvičky.

Uvolnění formy: prášek pro přípravu injekčního roztoku 0,5 a 1 g.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Podle mechanismu účinku se rozlišují baktericidní a bakteriostatická antibiotika. Baktericidní léčiva mají škodlivý vliv na patogeny a bakteriostatická léčiva brání jejich reprodukci.

Nejlepší antibiotika skupiny penicilinů širokého spektra

Ampicilin a amoxicilin by měly být odlišeny od nejlepších antibiotik širokospektré skupiny penicilinu.

Ampicilin.

Farmakologický účinek: širokospektré antibiotikum, účinné proti mikroorganismům, které jsou ovlivněny penicilinem, navíc ovlivňuje Salmonella, Shigella, E. coli, Proteus, neovlivňuje stafylokoky tvořící penicilin.

Indikace: smíšené infekce, pneumonie, plicní absces, angína, peritonitida, cholecystitida, střevní infekce, infekce měkkých tkání, močové cesty, kapavka.

Kontraindikace: individuální intolerance na lék, abnormální jaterní funkce.

Vedlejší účinky: alergické reakce, dyspeptické symptomy, dysbakterióza.

Způsob aplikace: uvnitř dospělých - 0,5 g 4-6 krát 8 dní. Děti v denní dávce 100 mg / kg tělesné hmotnosti, rozděleny do 4-6 dávek.

Při intramuskulárním podání se dospělým předepisuje dávka 250-500 mg 4-6krát denně, v těžkých případech může být denní dávka zvýšena na 10 g. Novorozencům je předepsáno 100 mg / kg hmotnosti. děti od 1 roku do 4 let - 50–75 mg / kg tělesné hmotnosti, děti starší 4 let - 50 mg / kg tělesné hmotnosti denně, u těžkých infekcí se denní dávka zdvojnásobí.

Toto antibiotikum ze skupiny širokospektrých penicilinů se před podáním zředí přidáním k obsahu lahvičky 1,5-2 ml vody pro injekce nebo 0,9% roztokem chloridu sodného.

Forma přípravku: tablety 0,25 g, prášek pro suspenzi, obsahující 5 g účinné látky, prášek pro přípravu injekcí 0,25 a 0,5 g.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Amoxicilin.

Farmakologický účinek: má baktericidní účinek, je odolný vůči kyselinám, má široké spektrum účinku, je účinný proti stafylokokům, streptokokům, Escherichia coli, Proteus, některým kmenům Shigella, Salmonella, dobře se hromadí v mnoha orgánech a tkáních a vytváří v nich terapeutickou koncentraci.

Indikace: infekce dýchacích cest a horních cest dýchacích, močových cest, kůže a měkkých tkání, gastrointestinálního traktu, kombinované léčby gastritidy a peptického vředu a vředů dvanáctníku.

Kontraindikace: individuální intolerance na β-laktamová antibiotika, bronchiální astma, infekční mononukleózu, alergická onemocnění, kolitida spojená s užíváním antibiotik.

Vedlejší účinky: dyspeptické symptomy, nespavost, závratě, bolesti kloubů, kandidóza, alergické reakce. Také toto penicilinové antibiotikum může způsobit dysbakteriózu.

Způsob aplikace: uvnitř pro dospělé a děti od 10 let - 500-750 mg 2x denně nebo 375-500 mg 3krát denně. Nejvyšší jednorázová dávka - 1 g, nejvyšší denní dávka - 6 g. Děti do 1 roku věku - 125 mg 2x denně nebo 100 mg 3krát denně, děti od 1 roku do 3 let - 250 mg 2x denně nebo 125 mg 3x denně. Děti od 3 do 10 let - 375 mg 2x denně nebo 250 mg 3x denně. Průběh léčby - nejméně 5-7 dnů, se streptokokovými infekcemi - nejméně 10 dní.

Forma produktu: tablety 125, 250 a 500 mg, prášek pro přípravu suspenze s obsahem účinné látky 250 mg v 5 ml.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Antibiotika antibiotik penicilinové skupiny a jejich použití

Taková léčiva, jako je karbenicilin a piperacilin, patří mezi anti-pelagická antibiotika ve skupině s penicilinem.

Karbenicilin.

Farmakologický účinek: širokospektré antibiotikum má baktericidní účinek, nemá žádný vliv na stafylokoky tvořící penicilin.

Indikace: infekce močových cest, osteomyelitida, peritonitida, hnisavý otitis, infekce rány. Také použití tohoto antibiotika ze skupiny penicilinu je indikováno pro septikemii a osteomyelitidu.

Kontraindikace: individuální intolerance na penicilinová antibiotika.

Vedlejší účinky: alergické reakce, bolestivost a infiltráty v oblasti intramuskulární injekce, intravenózní aplikace, flebitida je možná.

Jak používat: intramuskulárně dospělí - 4-8 g denně, děti - 50-100 mg / kg tělesné hmotnosti denně. Denní dávka se dělí na 4 až 6 injekcí. Přípravek se rozpustí před injekcí ve vodě pro injekce - 2 ml na 1 g přípravku.

Intravenózní dospělí dostávají 20–30 g denně, děti 250–400 mg / kg tělesné hmotnosti denně. Rychlost vstřikování (proud nebo kapání) - 50-100 kapek za minutu. Denní dávka se dělí na 6 injekcí. 1 g léčiva se zředí 20 ml 5% roztoku glukózy nebo 0,9% roztokem chloridu sodného.

Uvolnění formy: prášek pro přípravu injekčního roztoku na 1 g.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Piperacilin.

Farmakologický účinek: širokospektré antibiotikum má baktericidní účinek, je účinné proti Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Shigella, Salmonella, Clostridium, Streptococcus, Staphylococcus (s výjimkou penicilinu), Gonococcus.

Indikace: těžké infekční onemocnění močových cest, dutiny břišní, dolních dýchacích cest, ORL orgánů, kůže a měkkých tkání, kostí a kloubů, jakož i prevence pooperačních komplikací.

Kontraindikace: individuální intolerance na β-laktamová antibiotika, těhotenství. Lék nazývaný piperacilin ze skupiny antibiotik penicilinu není určen pro děti do 12 let.

Vedlejší účinky: průjem, zvracení, bolesti hlavy, cholestatická hepatitida, dysbióza, kandidóza, superinfekce, alergické reakce.

Způsob aplikace: intravenózně nebo intramuskulárně - 1-2 g s intervalem 6-8 hodin nebo 4 g každých 12 hodin, nejvyšší denní dávka je 24 g. Průběh léčby je v průměru 7-10 dní.

Při intravenózním podání pomalu vstřikujte po dobu 20-30 minut.

Uvolnění formy: prášek pro přípravu injekčního roztoku pro 2 a 4 g.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Kombinovaná antibiotika penicilinu

Seznam kombinovaných antibiotik s penicilinovými antibiotiky zahrnuje amoxicilin + kyselinu klavulanovou a ampicilin + oxacilin.

Amoxicilin + kyselina klavulanová.

Farmakologický účinek: širokospektré antibiotikum s baktericidními vlastnostmi, žilní účinek proti streptokokům, stafylokokům, enterokokům, Escherichia coli, Salmonella, Proteus, Klebsiella, Shigella, Vibrio cholerarium, Clostridium, Gardnerella.

Indikace: infekce dýchacích cest a ORL orgánů, močových cest, kůže a měkkých tkání, kostí a kloubů, žlučových cest, gynekologických infekcí, kapavky.

Kontraindikace: individuální intolerance na β-laktamová antibiotika, infekční mononukleózu, fenylketonurii, s opatrností během těhotenství, laktace, těžkého selhání ledvin.

Vedlejší účinky: dyspeptické symptomy, alergické reakce, kandidóza, superinfekce.

Způsob aplikace: perorálně pro dospělé a děti od 12 let - 1 tableta (250 mg / 125 mg) 3krát denně pro mírné a středně závažné infekce nebo 1 tableta (500 mg / 125 mg) 3krát denně pro těžké infekce. Suspenze se předepisuje dětem do 12 let: dětem ve věku od 3 měsíců do 2 let - 1 dávka (125 g amoxicilinu a 31,5 g kyseliny klavulanové) dvakrát denně, 2 až 7 let - každá dávka 1 dávka (125 g amoxicilinu a 31 dávek)., 5 g kyseliny klavulanové 3krát denně, pro děti od 7 do 12 let - 1 dávka (250 g amoxicilinu a 62,5 g kyseliny klavulanové) 3krát denně.

Forma přípravku: tablety obsahující 250 mg amoxicilinu a 125 mg kyseliny klavulanové, 500 mg amoxicilinu a 125 mg kyseliny klavulanové; suspenze obsahující 125 mg amoxicilinu a 31,5 mg kyseliny klavulanové, 250 mg amoxicilinu a 62,5 kyseliny klavulanové.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Ampicilin + oxacilin.

Farmakologický účinek: širokospektré antibiotikum s baktericidními vlastnostmi je účinné proti stafylokokům, streptokokům, pneumokokům, gonokokům, Escherichia coli, meningokokům, shigella, salmonele a stafylokokům tvořícím penicilin.

Indikace: infekce dýchacích cest a plic, angína, cholecystitida, cholangitida, infekce močových cest, kůže a měkkých tkání, infekce ran a také prevence pooperačních komplikací.

Kontraindikace: individuální intolerance na peniciliny.

Vedlejší účinky: alergické reakce, dyspeptické symptomy (nevolnost, zvracení, průjem), bolest v místě vpichu injekce.

Způsob aplikace: uvnitř pro dospělé a děti od 12 let - 2-4 g denně, pro děti do 12 let - 100 mg / kg tělesné hmotnosti denně. Denní dávka dětí je rozdělena do 4-6 recepcí.

Intramuskulárně pro dospělé - 2-4 g denně, děti do 1 roku - 100–200 mg / kg tělesné hmotnosti denně, děti od 1 roku do 6 let - 100 mg / kg tělesné hmotnosti denně, děti od 7 do 14 let - 50 let. mg / kg tělesné hmotnosti denně. Denní dávka se podává ve 3-4 dávkách.

Léčivo se naředí bezprostředně před podáním přidáním 100, 200 nebo 500 mg k obsahu injekčních lahviček, 1, 2 nebo 5 ml vody pro injekce. Průběh léčby je 5-7 dnů až 2 týdny nebo více.

Forma přípravku: 0,25 g tobolky, prášek pro přípravu injekčního roztoku 100, 200 nebo 500 mg.

Obchodní podmínky pro lékárny: na předpis.

Kombinovaná antibakteriální léčiva se skládají z několika antibiotik. Současné použití dvou látek s antibakteriálními vlastnostmi umožňuje rozšířit rozsah účinku - nástroj tedy ovlivňuje více mikroorganismů.

Penicilinová antibiotika

Penicilinová antibiotika se vyznačují nízkou toxicitou, rozšířeným spektrem účinku. Penicilinová antibiotika mají baktericidní účinek na většinu kmenů gram-pozitivních, gram-negativních bakterií, Pseudomonas bacillus.

Série penicilinu

Účinek léků ze seznamu penicilinových antibiotik je dán jejich schopností způsobit smrt patogenní mikroflóry. Peniciliny působí baktericidně, interagují s bakteriálními enzymy a narušují syntézu bakteriální stěny.

Cíle pro peniciliny jsou chov bakteriálních buněk. Pro člověka jsou penicilinová antibiotika bezpečná, protože membrány lidských buněk neobsahují bakteriální peptidoglykan.

Klasifikace

Podle výrobní metody a vlastností existují dvě hlavní skupiny antibiotik penicilinu:

 • přírodní - objevil v roce 1928 Fleming;
 • polosyntetický - vytvořený poprvé v roce 1957, kdy bylo izolováno aktivní jádro antibiotika 6-AIC.

Řada přírodních penicilinů z mikroorganismu Penicillum není rezistentní vůči bakteriálním enzymům penicilinázy. Z tohoto důvodu je spektrum aktivity řady přírodních penicilinů ve srovnání se skupinou semisyntetických léčiv zúženo.

Klasifikace penicilinu:

 • přírodní;
  • fenoxymethylpenicilin - Osp a analogy;
  • benzathin benzylpenicilin - retarpen;
  • benzylpenicilin - prokain penicilin;
 • polosyntetické;
  • aminopeniciliny - amoxiciliny, ampiciliny;
  • antistafylokokové;
  • anti-pseudomonas;
   • karboxypeniciliny;
   • ureidopenitsilin;
  • inhibitor chráněný;
  • kombinované.

Pod vlivem širokého používání antibiotik se bakterie naučily produkovat beta-laktamázové enzymy, které ničí peniciliny v žaludku.

Aby se překonala schopnost bakterií produkujících beta-laktamázu zničit antibiotika, vytvořily kombinaci inhibitorů chráněných látek.

Spektrum akce

Přírodní peniciliny jsou účinné proti bakteriím:

 • Gram-pozitivní - Staphylococcus, Streptococcus, Pneumococcus, Listeria, Bacillus;
 • Gram-negativní - meningokoky, gonokoky, Haemophilus ducreyi - způsobující měkký chancre, Pasteurella multocida - způsobující pasterizaci;
 • anaerobes - klostridie, fusobakterie, aktinomycety;
 • spirochete - leptospira, borrelia, bledé spirochety.

Spektrum působení polosyntetických penicilinů je širší než spektrum přírodních.

Polosyntetické skupiny antibiotik ze seznamu penicilinových řad jsou klasifikovány podle spektra účinku:

 • neaktivní vůči pseudomonas aeruginosa;
 • léky proti pesticidům.

Indikace

Jako léky první linie pro léčbu bakteriálních infekcí se antibiotika ze série penicilinů používají při léčbě:

 • onemocnění dýchacího ústrojí - pneumonie, bronchitida;
 • ORL onemocnění - otitis, tonzilitida, tonsilofaryngitida, šarlatová horečka;
 • onemocnění močového systému - cystitida, pyeloneforitida
 • kapavka, syfilis;
 • kožní infekce;
 • osteomyelitidu;
 • neonatální novorozenci;
 • bakteriální léze sliznic, pojivové tkáně;
 • leptospiróza, aktinomykóza;
 • meningitida.

Přírodní peniciliny

Přírodní benzylpeniciliny jsou zničeny beta-laktamázami a žaludeční šťávou. Přípravky této skupiny jsou vyráběny jako léky na injekce:

 • prodloužený účinek - analogy s názvy Biciliny číslované 1 a 5, novokainová sůl benzylpenicilinu;
 • sodné, draselné soli s krátkodobým účinkem benzylpenicilinu.

Prodloužená sekrece do krve při podávání intramuskulárně depotních forem penicilinů, které se po injekci pomalu uvolňují ze svalu do krve:

 • Bicellins 1 a 5 - jsou jmenováni 1 krát denně;
 • Benzylpenicilin novocaine sůl - 2 - 3 p. / Den.

Aminopeniciliny

Antibiotika ze seznamu aminopenicilinů jsou účinná proti většině infekcí způsobených bakteriemi Enterobacteriaceae, Helicobacter pylori, hemophilus bacillus a dalšími názvy, převážně gramnegativními bakteriemi.

Seznam antibiotik série aminopenicilinů penicilinu obsahuje léky:

 • série ampicilinu;
  • Trihydrát ampicilinu;
  • Ampicilin;
 • amoxicilin;
  • Flemoxin Solutab;
  • Ospamox;
  • Amosin;
  • Ecobol.

Aktivita antibiotik ze seznamu ampicilinů a amoxicilinů, akční spektra léčiv těchto penicilinových skupin, je podobná.

Ampicilinová antibiotika mají slabší účinek na pneumokoky, nicméně aktivita ampicilinu a jeho analogů s názvy Ampicillin Akos, Ampicillin trihydrát je vyšší ve vztahu k shigella.

Antibiotika skupiny jsou předepsána:

 • ampiciliny - vnitřní tablety a injekce v / m, in / in;
 • Amoxiciliny - pro perorální podání.

Amoxicilin je účinný proti Pseudomonas aeruginosa, ale někteří členové skupiny jsou zničeni bakteriálními penicilinázami. Peniciliny ze skupiny ampicilinových antibiotik jsou rezistentní na enzymy penicilinázy.

Antistafylokokové peniciliny

Anti-stafylokoková skupina penicilinu zahrnuje antibiotika jmen:

Léky jsou rezistentní na stafylokokové penicilinázy, které ničí jiná penicilinová antibiotika. Nejznámější z této skupiny je anti-stafylokokový lék Oxacillin.

Antisexpous peniciliny

Antibiotika této skupiny mají velké spektrum účinku než aminopeniciliny, jsou účinné proti Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas aeruginosa), což způsobuje těžkou cystitidu, hnisavou angínu a kožní infekce.

Skupina anti-panicilli penicilinů zahrnuje:

 • karboxypeniciliny - léčiva;
  • Carbecine;
  • Pyopen;
  • Disodná sůl karbenicilinu;
  • Timentin;
 • skupinu ureidopenicilinů;
  • Securopen;
  • Azlin;
  • Baypen;
  • piperacilin picilin.

Karbenicilin je dostupný pouze jako prášek pro injekci / m, in / in. Antibiotika této skupiny jsou předepisována pro dospělé.

Timentin je předepsán pro těžké infekce urogenitálního, respiračního systému. Azlotsilin a jeho analogy jsou předepisovány v injekcích s hnisavými septickými stavy:

 • peritonitida;
 • septická endokarditida;
 • sepse;
 • absces plic;
 • těžké infekce močových cest.

Piperacilin je předepisován hlavně pro infekce Klebsiella.

Inhibitorochranný, kombinovaný prostředek

K inhibitorům chráněným peniciliny jsou kombinovaná léčiva, která zahrnují antibiotikum a látku, která blokuje aktivitu bakteriální beta-laktamázy.

Jako inhibitory beta-laktamázy, z nichž je asi 500 druhů, jsou:

 • kyselina klavulanová;
 • tazobaktam;
 • sulbaktam.

Pro léčbu respiračních, močových infekcí se používají především antibiotika chráněná penicilinem s následujícími názvy:

 • amoxicilin + klavunát;
  • Augmentin;
  • Amoxiclav;
  • Amoxyl;
 • ampicilin + sulbactam - Unazin.

Od infekcí vyskytujících se na pozadí oslabené imunity předepsat:

 • ticarcillin + clavunate - Timentin;
 • piperacilin + tazobaktam - Tazotsin.

Kombinovaná léčiva zahrnují antibakteriální látku Ampioks a její analog Ampiox sodný, včetně ampicilinu + oxacilinu.

Ampioks je dostupný ve formě tablet a ve formě prášku pro injekce. Ampioks se používá při léčbě dětí a dospělých z těžké sepse, septické endokarditidy, poporodní infekce.

Peniciliny pro dospělé

Seznam polosyntetických penicilinů, které jsou široce používány pro bolest v krku, otitis, faryngitidu, sinusitidě, pneumonii, zahrnuje léky v pilulkách a injekcích:

 • Hikontsil;
 • Ospamox;
 • Amoxiclav;
 • Amoxicar;
 • Ampicilin;
 • Augmentin;
 • Flemoxin Solutab;
 • Amoxiclav;
 • Piperacilin;
 • Tikarcilin;

Proti hnisavé, chronické pyelonefritidě, bakteriální cystitidě, uretritidě, endometritidě, salpingitidě jsou ženám předepisovány peniciliny:

 • Augmentin;
 • Amoxiclav;
 • Ampicilin + sulbaktam;
 • Medoclav;
 • Piperacilin + tazobaktam;
 • Tikarcilin s klavulanátem.

Peniciliny se nepoužívají proti prostatitidě, protože nepronikají do tkáně prostaty.

Pokud je pacient alergický na peniciliny, je v případě léčby cefalosporiny možné kopřivka a anafylaktický šok.

Aby se zabránilo alergické reakci, jsou alergie na beta-laktamová antibiotika, kterými jsou peniciliny a cefalosporiny, předepsány makrolidovými antibiotiky.

Exacerbace chronické pyelonefritidy u těhotných žen léčí:

 • Ampicilin;
 • Amoxicilin + klavulanát;
 • Tikarcilin + klavulanát;
 • Oxacilin - se stafylokokovou infekcí.

Seznam non-penicilinových antibiotik, která může lékař předepsat v bolestech v krku, bronchitidě nebo pneumonii během těhotenství, zahrnuje následující léky:

Peniciliny pro léčbu dětí

Peniciliny jsou málo toxická antibiotika, proto jsou často předepisovány pro děti s infekčními chorobami.

Při léčbě dětí se dává přednost inhibitorům chráněným penicilinům určeným k požití.

Penicilinová antibiotika pro léčbu dětí zahrnují Amoxicilin a jeho analogy, Augmentin, Amoxiclav, Flemoxin a Flemoklav Solyutab.

Tento seznam se používá k léčbě dětí a forem antibiotik Solutab, které nejsou ze série penicilinů, a obsahuje analogy s názvy:

 • Vilprafen Solutab;
 • Unidox Solutab.

Léky ve formě dispergovatelných tablet solutabu působí ne méně účinně než injekce, a způsobují méně dětinského žalu a slz během léčebného procesu. Přečtěte si o antibiotikách ve formě dispergovatelných šumivých tablet může být na stránce "Antibiotikum Solyutab."

Od narození se lék Ospamox a řada jeho analogů, které se vyrábějí v rozpustných tabletách, granulích a prášku pro suspenzi, používají k léčbě dětí. Jmenování dávky činí lékaře na základě věku a hmotnosti dítěte.

U dětí se mohou peniciliny hromadit v těle v důsledku nezralosti močového systému nebo onemocnění ledvin. Zvýšená koncentrace antibiotika v krvi má toxický účinek na nervové buňky, což se projevuje křečemi.

Když se tyto příznaky objeví, léčba je zastavena a antibiotikum série penicilinu je nahrazeno dětem jiné skupiny.

Kontraindikace, vedlejší účinky penicilinů

Kontraindikace pro použití penicilinu zahrnují alergie na peniciliny a cefalosporiny. Pokud se během léčby objeví vyrážka, svědění, měli byste přestat užívat léky a poradit se s lékařem.

Alergie na peniciliny se mohou projevit angioedémem, anafylaxí.

Seznam vedlejších účinků u penicilinů je malý. Hlavním negativním projevem je potlačení prospěšné střevní mikroflóry.

Průjem, kandidóza, kožní vyrážka - to jsou hlavní vedlejší účinky užívání penicilinu. Méně často se vedlejší účinky této řady léků projevují:

 • nevolnost, zvracení;
 • bolest hlavy;
 • pseudomembranózní kolitida;
 • otok.

Použití některých penicilinových skupin - benzylpenicilinů, karbenicilinů může způsobit nerovnováhu elektrolytů s nástupem hyperkalemie nebo hypernatrémie, což zvyšuje riziko srdečního infarktu, vysokého krevního tlaku.

Širší seznam nežádoucích reakcí u oxacilinu a analogů:

 • porucha leukocytů - nízký hemoglobin, snížené neutrofily;
 • z ledvin u dětí - vzhled krve v moči;
 • horečka, zvracení, nevolnost.

Aby se zabránilo rozvoji nežádoucích účinků, musíte postupovat podle návodu k použití, užívat lék v dávce předepsané lékařem.

Další informace o každé skupině antibiotik penicilinu naleznete v rubrice „Přípravky“.