Hypotermie těla - symptomy, příčiny a první pomoc při hypotermii

Dobrý den, milí čtenáři!

V dnešním článku se s vámi budeme zabývat takovým stavem těla jako - podchlazení, stejně jako příznaky, příčiny, stupně, prevence a první pomoc při hypotermii těla. Kromě toho uvažujeme, co se může stát s osobou po hypotermii, nebo spíše, jak to může ovlivnit jeho zdraví. Takže...

Co je hypotermie?

Hypotermie těla (hypothermie) je obecný stav osoby, ve které normální tělesná teplota klesne na + 35 ° C a nižší. Hlavní příčinou hypothermie je vystavení těla chladu, tj. člověk nebo zvíře jsou v chladném prostředí bez ochranných pomůcek, jako je teplé oblečení.

Hypotermie je charakterizována inhibicí normálního fungování mnoha jejích systémů a orgánů. Při nízké a nízké tělesné teplotě se tedy metabolismus zpomaluje, krevní oběh, srdeční tep, hladina kyslíku v tkáních a tak dále. Pokud proces ztráty tepla tělem není zastaven, může po určité době osoba nebo zvíře zemřít.

Hypotermie je nejčastěji pozorována u malých dětí a starších, příliš tenkých nebo imobilizovaných osob. Pokud hovoříme o konkrétních pacientech, je možné identifikovat - osoby pod vlivem alkoholu nebo omamné intoxikace, děti a rybáře, kteří padli pod ledem, stejně jako osoby, které se ve světlém oblečení pokoušely posunout na dlouhou vzdálenost. Lékaři svědčí o tom, že každá třetí osoba, která zemřela na podchlazení, byla ve stavu intoxikace.

Je třeba také poznamenat, že kromě hypotermie v důsledku chladného prostředí existuje také rozdíl mezi lékařskou hypotermií obecné a místní povahy, vyvolanou uměle. Lokální hypotermie se obvykle používá k léčbě krvácení, traumatu a zánětlivých procesů. Obecná hypotermie organismu se používá pro závažnější účely - při léčbě traumatického poranění mozku a intrakraniálního krvácení, stejně jako při chirurgické léčbě srdečních onemocnění.

Hypotermie (hypotermie) má opačný stav - hypertermii, která je v důsledku vystavení teplu charakterizována zvýšením tělesné teploty, což může způsobit úpal.

Hypotermie - ICD

ICD-10: T68;
ICD-9: 991,6.

Příznaky hypothermie

Příznaky hypotermie jsou charakterizovány 3 stupni hypothermie, z nichž každá má své vlastní příznaky. Zvažte podrobněji stupeň podchlazení.

1 stupeň hypothermie (mírný stupeň) - tělesná teplota těla klesne na 32-34 ° C. Při této teplotě kůže začíná blednout a husí kůže ("husa kůže"), tam je chlad, přes který tělo se snaží udržet tepelné ztráty. Kromě toho se člověk začíná projevovat depresí řečového aparátu - je obtížnější mluvit. Krevní tlak obvykle zůstává v normálním rozmezí nebo se mírně zvyšuje. V tomto stádiu je proces omrzlin organismu 1-2 stupně.

2 stupně hypothermie (střední stupeň) - tělesná teplota těla klesne na 32-29 ° C. Kůže se začíná modlit, srdeční tep se zpomaluje na 50 úderů za minutu, funkce dýchacího ústrojí je potlačena - dýchání se stává vzácnějším a mělkým. Vzhledem k poklesu krevního oběhu, všechny systémy a orgány nedostávají potřebné množství kyslíku a člověk se stává ospalý. V této fázi je velmi důležité zabránit tomu, aby osoba usnula během spánku je významně snížena produkce energie v těle, což může celkově vyvolat ještě rychlejší pokles tělesné teploty a vyvolat fatální následky. Obvykle je 2 stupeň hypotermie těla charakterizován omrzlinou těla 1-4 stupně.

3 stupně hypotermie (těžké) - tělesná teplota těla klesne na 29 ° C a nižší. Srdeční frekvence klesá na 36 úderů za minutu, projevuje se hladovění kyslíkem, klesá krevní tlak, člověk často ztrácí vědomí nebo padá do hluboké kómy. Kůže se modravě zbarví a obličej a končetiny se zvětší. Tělo se často projevuje záchvaty, objevuje se zvracení. Při absenci nouzové péče může oběť rychle zemřít. Ve většině případů, 3 stupeň hypothermia je charakterizován omrzlinou oběti 4 stupně.

Příčiny hypothermie

Příčiny hypothermie, nebo faktory, které přispívají k hypothermia těla mohou být: t

Povětrnostní podmínky - nízká nebo nízká okolní teplota, ve které se osoba zdržuje. To se nejčastěji vyskytuje, když osoba vstoupí do studené vody, zatímco led padá. Další běžnou příčinou hypotermie je nedostatek potřebného oblečení na osobu při mínusové nebo minimální kladné teplotě okolí. Za zmínku stojí také skutečnost, že zvýšená vlhkost a silné větry zvyšují rychlost tepelných ztrát v těle.

Oblečení a obuv. Nedostatečné množství oblečení na osobu v chladném období také přispívá k podchlazení těla. Je třeba také poznamenat, že přírodní látky - přírodní vlna, kožešina a bavlna - si lépe uchovávají své teplo, ale syntetické analogy se nejen s horší ochranou těla před chladem vyrovnávají, ale mohou také zvýšit riziko zamrznutí. Faktem je, že syntetické tkaniny „dýchají špatně“, díky čemuž se vlhkost vytvořená tělem nikde neodpařuje a začíná přispívat ke zrychlené ztrátě tepla tělem. Kromě toho, běžné boty nebo tenké boty (méně než 1 cm) jsou také běžnou příčinou hypothermia. Pamatujte si, že když jsou boty nebo oblečení příliš velké, je pod nimi vrstva teplého vzduchu, což je další „stěna“ mezi tělem a chladem. A nezapomeňte, těsné boty přispívá k rozvoji otoků nohou se všemi důsledky, které přicházejí.

Nemoci a patologické stavy, které mohou přispět k podchlazení: alkoholická nebo narkotická intoxikace, srdeční selhání, krvácení, traumatické poranění mozku, cirhóza jater, kachexie, hypotyreóza, Addisonova choroba, hypotenze, HIV infekce, rakovina a další.

Jiné příčiny hypothermia zahrnují: t

 • Nedostatek pohybu v chladu po dlouhou dobu;
 • Procházka v zimě bez klobouku;
 • Přepracování;
 • Podvýživa, dieta (nedostatek výživy tuků, sacharidů nebo vitamínů);
 • Zůstaňte v neustálém nervovém napětí.

První pomoc při podchlazení

Pomoc s hypotermií by měla být poskytována správně, jinak může být stav oběti ještě zhoršen.

Zvažte první pomoc při hypotermii:

1. Je nutné vyloučit vliv nachlazení na oběť - ukrýt osobu před chladem v teplé místnosti, nebo alespoň ji ukrýt na místě, kde nebudou žádné srážky a vítr.

2. Musíte odstranit mokré oblečení a změnit je na sucho, zabalit osobu do deky a dát do vodorovné polohy. Zároveň nemusíte zabalit hlavu.

3. Připevněte topnou podložku s teplou vodou na hrudník, nebo se zabalte elektrickou přikrývkou.

4. Pokud má oběť známky omrzlin končetin, není možné je ohřát teplou vodou. Nasaďte na ně izolované čisté sterilní obvazy.

5. Dejte oběti nápoj horkého čaje nebo šťávy, v případě nouze s ohřátou vodou. Alkohol a káva pro oteplování je přísně zakázáno!

6. V případě dodatečného ohřevu, pokud se člověk nemůže zahřát výše uvedenými metodami, může se vykoupat s teplou vodou - ne vyšší než 37-40 ° C, po které musí znovu jít do postele, přehřát se teplými ohřívači a zabalit se do deky. Vezměte si koupel jako první krok ve vytápění - nemůžete!

7. Pokud je oběť v bezvědomí a jeho puls nemůže být pociťován, začněte provádět umělé dýchání a nepřímou masáž srdce. No, když v tu chvíli někdo zavolá sanitku.

8. Ujistěte se, že v případě emetických tlaků je hlava oběti nakloněna na stranu, jinak hrozí riziko zvracení zvracení do dýchacích orgánů a osoba se může jednoduše udusit.

9. Pokud po zahřátí zraněného člověka vyvine křeče, poruchu řeči, srdeční arytmie a další abnormality ve fungování těla, musí být převezen do zdravotnického zařízení.

Při zahřívání osoby je třeba si pamatovat jedno pravidlo - musíte se postupně zahřívat! Po nachlazení, nemůžete okamžitě ponořit do horké sprchy, nebo dát ruce pod proud horké vody z kohoutku. Prudký pokles teploty ze studeného na horký přispívá k poškození kapilár, což může způsobit vnitřní krvácení a další nebezpečné komplikace.

Následky hypotermie

Podchlazení těla přispívá k inhibici imunitního systému, který je ochrannou bariérou člověka proti různým patogenům - virům (chřipka, parainfluenza), bakteriím (stafylokoky, streptokoky, pneumokokům) a dalším infekcím. Je to právě proto, že imunitní systém je oslaben, že člověk často trpí následujícími chorobami po hypotermii:

Kromě toho mohou být účinky hypotermie často:

 • Omrzliny končetin se všemi důsledky;
 • Změny ve fungování kardiovaskulárního systému, mozku;
 • Exacerbace chronických onemocnění různých systémů.

Prevence hypotermie

Prevence hypotermie zahrnuje dodržování následujících pravidel a doporučení:

- Nepijte alkohol v zimě, káva, nekuřte, což vytváří pouze iluzi oteplování;

- Nenechávejte v chladu nebo mrazu unavený, hladový, po úrazech nebo ztrátě krve;

- V chladném počasí se v teple oblékněte do volného oblečení a nezapomeňte si nosit klobouk, rukavice a šátek;

- Snažte se dávat přednost oděvu přírodním látkám, vlně;

- Boty musí být ve velikosti, nic neuvízet, s podešví - nejméně 1 cm;

- Vrchní oděv musí být vodotěsný;

- Ve větrném a mrazivém počasí mohou být otevřené oblasti těla potřeny speciálním ochranným krémem nebo živočišným olejem (nikoli však zeleninovým!);

- Ale vezměte těžké tašky a další břemena, která vám svírají prsty a narušují normální oběh krve v nich;

- V chladném počasí nepoužívejte hydratační krém na obličej a ruce;

- V mrazivém počasí nenoste náušnice, prsteny ani jiné kovové šperky zchlazují rychleji a přenášejí chlad na tělo;

- Jakmile cítíte pocit chladu v chladném počasí, jděte na teplé místo a zahřejte se.

- Máte-li vůz zastaven mimo obydlenou oblast a venku mrzne, obraťte se na pomoc, neopouštějte auto, pokud nejste osloveni jiným autem;

- V chladném období se schovávejte před přímými proudy větru;

- Pokud jste někde daleko od vesnice, je pod nohama spousta sněhu pod sněhem, kopejte ve sněhu, takže ztratíte méně tepla;

- V chladném počasí nevyhýbejte pokožku.

- Termoregulace u dětí není dosud plně utvořena, zatímco u starších lidí je tato funkce v mnoha případech již naštvaná, takže kontrolujte dobu, po kterou tyto skupiny lidí zůstávají v chladu.

- Vyhněte se vstupu na první led.

- Harden vaše tělo, ale pouze pokud nemáte žádné kontraindikace na to!

Hypotermie

Lidské tělo je schopno hodně vydržet, ale existují limity, za kterými je nežádoucí kvůli možným tragickým následkům. Jedním z faktorů vyvolávajících porušování lidského života je nízká okolní teplota. Pokud je člověk dlouhodobě vystaven chladu, může se vyvinout nadměrné vychlazení těla, v němž tělesná teplota klesne na kritická čísla a dojde k narušení práce všech orgánů a systémů.

Děti mladšího věku, starší osoby, osoby nuceně znehybněné, fyzicky vyčerpané, osoby v bezvědomí jsou nejvíce náchylné k obecné hypotermii. Onemocnění se zhoršuje silným větrem, vysokou vlhkostí, přepracováním, vlhkým oblečením, zraněním, alkoholem nebo drogami.

Hypotermii nohou a celého těla lze získat i při koupání v chladném rybníku, důsledky budou záviset na délce pobytu ve vodě při takové teplotě.

Známky hypothermie

Rozpoznávání není tak těžké. Zpočátku člověk zažívá prudký nárůst síly, je příliš vzrušený, ale zároveň je zaznamenána cyanóza nasolabiálního trojúhelníku, blanšírování kůže. Pacient má strach o těžké zimnici, dušnost, rychlý puls.

Pokud v tomto období nejsou přijata žádná lékařská opatření, je vzrušení nahrazeno apatií, letargií a retardací. Člověk ztrácí schopnost pohybu, je pokryt slabostí a ospalostí a často dochází ke ztrátě vědomí. Odmítnutí pomoci s hypotermií vede k zániku srdeční a respirační aktivity, což má za následek smrt člověka.

Stupně podchlazování

V závislosti na stavu pacienta existují tři stupně hypotermie:

1. Snadné. Tělesná teplota je snížena na 32-34 stupňů. Pacient má zimnici, bledé zbarvení kůže, modravý odstín rtů a nasolabiální trojúhelník, „husí kůže“, člověk sotva hovoří kvůli třesu dolní čelisti a rtů. Krevní tlak s mírným stupněm hypotermie zůstává v normálním rozmezí, někdy mírně stoupá. Pacient se může pohybovat nezávisle. V této fázi se objevují ohniska omrzlin 1-2 stupně.

2. Průměr. Tam je další snížení tělesné teploty, může dosáhnout 29-32 stupňů. Kůže se stává modravým nádechem, na dotek studená. Pacient pokrývá lhostejnost k tomu, co se děje, apatii a ospalost. V obecné hypotermii, tam je stav “torpor”, ve kterém pacient neodpovídá na řečenou řeč a jiné vnější podněty.

Krevní tlak mírně klesá, dochází ke zpomalení pulsu a dýchání se stává vzácnějším. Ztráta schopnosti vlastního pohybu. Omrzliny mohou být až do čtvrtého stupně. Nedostatek pomoci s hypotermií ve středním stádiu vede k rozvoji různých komplikací, v některých případech ke smrti pacienta.

3. Těžký. Při teplotách nižších než 31 stupňů klesá teplota lidského těla, zatímco dochází ke ztrátě vědomí a zpomaluje pulz na 30-35 úderů za minutu. S obecným podchlazením se kůže a sliznice stanou výrazným modravým nádechem, objeví se otok obličeje, rtů, rukou a nohou. Pacient ztrácí vědomí, objeví se křeče, stav přechodu do kómy se stává těžší. Krevní tlak prudce klesá, dýchání je velmi vzácné. Chilblains v této fázi všeobecné hypothermia jsou docela těžké. Člověk potřebuje pohotovostní lékařskou péči, jinak bude smrtelný.

První pomoc při podchlazení

První pomoc při podchlazení je zastavení účinku faktoru chladu na lidské tělo. Za tímto účelem musí být oběť přivedena do teplé místnosti nebo, pokud to není možné, umístěna na místo chráněné před větrem a srážkami. Mokré oblečení by mělo být ihned zlikvidováno, poté by měl být pacient zabalen do suchého prádla nebo přikrývky. Je-li zaznamenána hypothermie chodidel nebo hlavy, stačí odstranit mokré boty a na hlavu dát něco teplého.

Pokud je člověk při vědomí, je nutné mu dát horké mléko, džus, vodu nebo čaj. V případě obecného podchlazení se doporučuje nejprve se vykoupat v teplé vodě a pak ohřát, ale ne nad 40 stupňů. Po vodních procedurách se oběť umístí do ohřátého lůžka a zakryje se vyhřívacími podložkami nebo lahvemi s horkou vodou. Čisté, nejlépe sterilní, obvazy by měly být aplikovány na mrazuvzdorné plochy.

U pacienta v bezvědomí je nutné sledovat přítomnost dýchání a pulsu. V nepřítomnosti takovéhoto přípravku byste měli okamžitě přistoupit k nepřímé masáži srdce a umělému dýchání.

Po poskytnutí první pomoci osobě, která trpěla v důsledku podchlazení, je nezbytné, aby byl převezen do nemocnice, i když na první pohled je jeho stav uspokojivý. Některé komplikace mohou identifikovat pouze lékaře.

Co dělat, když se podchlazuje

Aby nedošlo k další škodě, neměli byste pacientovi dávat kávu a alkohol. Nedoporučuje se dávat osobu do horké vody bez předchozího ohřívání. Při podchlazení je zakázáno intenzivně otírat kůži sněhem, olejem, kapalinami obsahujícími alkohol nebo pouze suchými rukama, stejně jako propíchnout bubliny vzniklé na místě omrzlin. K zahřátí nemůže oběť použít otevřený oheň. Použití těchto metod vede k prudkému poklesu teploty, který je plný poškození malých kapilár, výskytu vnitřních krvácení a dalších stejně závažných komplikací.

Prevence hypotermie

- Děti by měly chodit v poměrně prostorném a sezonním oděvu. Nedoporučuje se svázat ústa a nos se šátkem, aby nedošlo k vystavení pokožky obličeje účinkům vlhkého a studeného vzduchu. Rukavice a ponožky musí být suché. Za mrazivých dnů musí dítě každých 15-20 minut zahřát do teplé místnosti.

- Dospělí musí vždy nosit šátek, klobouk a rukavice. Nemůžete jít v zimě se syrovými vlasy.

- Doporučuje se oblékat tak, že se nosí více tenkých oděvů, než je jeden, ale hustý a těžký. Vzduchová mezera šetří předčasnou hypotermii. Boty by také neměly být těsné a mokré.

- V zimě se nedoporučuje kouřit, protože kouřená cigareta vede k poklesu periferního krevního oběhu.

- Je nemožné navlhčit tekutinami nebo namazat pokožku obličeje zvlhčovačem předtím, než vyjdete ven.

- Během chůze je nutné pečlivě sledovat zdravotní stav. Při prvním příznaku podchlazení musíte jít do teplé místnosti.

Přijatá preventivní opatření umožní, pokud vůbec ne, vyhnout se podchlazení, pak alespoň podstatně sníží jeho negativní dopad na tělo.

Videa YouTube související s článkem:

Informace jsou zobecněné a jsou poskytovány pouze pro informační účely. Při prvních známkách nemoci se poraďte s lékařem. Vlastní ošetření je nebezpečné pro zdraví!

Symptomy hypotermie, první pomoci a léčebných metod

Podchlazení těla je pokles vlastní tělesné teploty člověka vlivem nízkých teplot. Jediným důvodem tohoto jevu je dlouhý pobyt v chladu bez dodatečných prostředků ochrany, tj. V nevhodném oblečení. Za prvé, změny v těle jsou reverzibilní a všechny procesy se vrátí do normálu, když se uvolní do teplé místnosti. Šance na úplné uzdravení však závisí na čase stráveném v zimě. V závěrečných fázích nemusí být možné zvýšit teplotu.

Co je hypotermie

Hypotermie (hypotermie) je reakce těla na chlad. Existují určité mechanismy termoregulace, které jsou zodpovědné za udržování normální tělesné teploty. Pokud jste na krátkou dobu v chladu, objeví se svalový třes - způsob, jak generovat endogenní teplo a ne přehřívat. Pak se rychlost metabolických procesů snižuje a vitální orgány začínají mrznout, zejména kardiovaskulární systém. Látky nedostávají kyslík, člověk se cítí unavený a zamrzne.

Příčiny a příznaky

Zmrazení je důsledkem vystavení nízkým teplotám. Riziko podchlazení těla je v každém člověku, který tráví dlouhou dobu v zimě. Existuje však několik faktorů, které zvyšují šance na zmrazení:

 • nevhodné oblečení, které nezachovává tělesné teplo;
 • pevné a ne teplé boty;
 • nízká tělesná hmotnost - tělo využívá energii ze zpracování tukové tkáně k udržení teploty;
 • patologie srdce a cév;
 • nevyvážená a nízkokalorická dieta;
 • přepracování

U dětí a starších osob je vyšší pravděpodobnost ochlazení. Jejich cévní systém je buď nedostatečně rozvinutý, nebo již trpí chronickými onemocněními.

U dospělého je tělo lépe schopno kompenzovat kolísání teploty, takže může být déle v chladu na úkor vlastních rezerv.

První příznaky hypothermie jsou únava a ospalost. Mohou se vyskytovat známky omrzlin končetin a určitých částí těla. V budoucnu jsou posíleny a léčba je možná pouze v případě včasné první pomoci.

Klasifikace a stádium

Příznaky hypothermie se postupně vyvíjejí. Zpočátku studená postihuje pouze periferní části těla (končetiny, uši), poté se šíří do hlubších tkání a vnitřních orgánů. Stupeň zamrznutí organismu také určí příznaky, kterými se projevuje.

Jedna mezinárodní klasifikace identifikuje 3 stupně hypotermií. Na tom závisí nejen symptomy, ale i prognóza - v raných fázích je mnohem snazší léčit oběť.

 1. První stupeň je charakterizován inhibicí reflexů a mentální aktivity. Řeč je obtížná. Tělesná teplota klesá na 32-34 stupňů, ale tyto změny jsou reverzibilní. Bledá pleť, pokrytá "husím kůže". Snad mírné omrzliny končetin (1 nebo 2 stupně).
 2. Druhou fází je snížení teploty na 29-32 stupňů. Stav oběti se zhoršuje, mohou se vyskytovat omrzliny až do 3. stupně. Dýchání se stává vzácnější, srdeční tep se zpomaluje. Člověk se cítí ospalý, který se postupně zvyšuje.

Ale během tohoto období je naprosto nemožné spát. Během spánku klesá rychlost metabolických procesů a hrozí riziko zamrznutí až do smrti.

 • Třetí stupeň podchlazení je nejzávažnější, teplota může klesnout pod 29 stupňů. Kůže se stává modravým nádechem, mohou se objevit otok a omrzliny. Tělo trpí hladem kyslíku a člověk může z chladu ztratit vědomí.
 • Účinky hypotermie mohou být závažné i při včasné první pomoci. V první fázi se můžete plně zotavit, a pokud člověk strávil spoustu času v chladných, nevratných změnách v těle. Extrémní omrzliny končetin 4. stupně jsou obzvláště nebezpečné, protože poškozují měkké tkáně a kosti.

  Funkce Supercooling

  Hypotermie není onemocnění, ale komplexní změny v práci celého organismu. Když je nedostatek tepla, spustí se reflexní mechanismy, které generují vlastní energii. Pak se zastaví přívod krve do periferních orgánů, méně důležitých pro organismus. Za prvé, prsty končetin a uší trpí, pak ruce a nohy, po kterých horní části paže a nohy zamrznou. Pokud se během této doby neobnoví zásobování teplem, krevní zásobení životně důležitých orgánů, včetně srdce a mozku, se zpomalí.

  První pomoc při podchlazení

  Když je nutné podchlazení, je třeba udělat vše pro to, abyste se dostali ke zdroji tepla a neusnuli.

  Pokud se můžete s někým obrátit a požádat o pomoc, neodkládejte jej. Pokud najdete člověka, který trpěl zimou, musíte ho okamžitě přemístit do tepla, i když je v bezvědomí.

  Nicméně, okamžitě dát oběť v horké vodě je zakázáno - to může způsobit hypertermii.

  Existuje určitý algoritmus, jak správně jednat, aby nedošlo k poškození oběti:

  • přemístěte ho do teplé místnosti a vyměňte oděv za suchý;
  • umístit pod deku v horizontální poloze, není třeba pokrýt hlavu;
  • topná podložka může být připojena k oblasti hrudníku, ale neměla by být příliš horká;
  • poskytnout jídlo a dostatek teplých nápojů;
  • koupel s vodou 37-40 stupňů;
  • pokud se objeví známky omrzlin, končetiny je netrhají, ale jednoduše je zakryjí teplou látkou.

  Při hypotermii v posledním stadiu je také nutné provést první pomoc. Nemusíte čekat, dokud se oběť neobnoví vědomí - můžete ho pokrýt přikrývkou a neustále sledovat jeho puls a srdeční tep. Před příchodem lékařů zůstává hlavním úkolem sledovat udržování vitální aktivity, a pokud je to nutné, je důležité, aby bylo možné správně provádět umělé dýchání a nepřímou masáž srdce.

  Současná onemocnění

  Nízké teploty jsou hlavní příčinou exacerbace všech chronických onemocnění. Po zahřátí se doporučuje strávit několik dní na teplém místě, teple se oblékat a dobře jíst. Oslabený organismus často reaguje na podchlazení respiračních onemocnění, zánět orgánů urogenitálního systému. Kromě toho existuje riziko nebezpečných komplikací ve formě meningitidy, neuritidy, zánětu vnitřního ucha.

  Důsledky a prevence

  Pokud čas neposkytuje první pomoc, může podchlazení způsobit nebezpečné následky. V nejlepším případě to bude chlad, který za pár dní projde. Můžete onemocnět a vážněji - prodloužené ochlazení těla se často stává příčinou zánětlivých onemocnění vnitřních orgánů, včetně cystitidy a pyelonefritidy.

  Jednou z nejnebezpečnějších komplikací je však omrzlina posledního stupně, ve které musí být poškozené oblasti končetin amputovány.

  Existuje několik pravidel pro prevenci hypotermie:

  • noste teplé oblečení, obuv, klobouky a rukavice, které budou chránit před mrazem;
  • jíst dobře, zejména v chladném období;
  • nechodit na dlouhé zimní procházky bez doprovodu a komunikačních prostředků;
  • Nezůstávejte na ulici při opojení.

  V zimě můžete zamrznout i při mírném mínusu. Každý člověk reaguje odlišně na účinek nízké teploty, což je vysvětleno kombinací různých faktorů. Když je hypotermie důležitá pro poskytnutí první pomoci oběti, zatímco v jeho těle nezačaly nezvratné změny. Pokud se v mrazu zhoršuje zdravotní stav, končetiny rostou hloupě, řeč je obtížná - nebuď se stydět žádat o pomoc.

  Co s hypotermií?

  Hypotermie je stav, ke kterému dochází v důsledku snížení teploty lidského těla pod fyziologickou normu (36,6 ° C). V medicíně se tento jev nazývá hypothermie. Jaké jsou příčiny a příznaky hypothermie? Jak můžete oběti poskytnout první pomoc a jaké jsou vlastnosti léčby tohoto stavu? O těchto otázkách budeme diskutovat v našem článku.

  Stupeň nadchlazení těla

  Hypotermie je mírná, středně závažná a závažná. Zvažte všechny tři v pořádku.

  Mírný stupeň se vyvíjí, pokud je tělesná teplota nejméně 32-34 ° C. Současně epidermis získává bledou barvu, potíže s řečí, zapomnětlivost, třes, nemotornost pohybů, zakalení vědomí, „husí kůže“, zimnice, apatie (lhostejnost k tomu, co se děje). Pokud jde o krevní tlak, zůstává normální, a pokud vzroste, je zanedbatelný. S tímto stupněm podchlazení je možné omrznutí různých částí těla (stupeň I-II).

  Průměrný stupeň je charakterizován poklesem tělesné teploty na 29-32 ° C, stejně jako zpomalením pulsu na 50 úderů / min. Kůže se stává modrou, krevní tlak se snižuje, dýchání se stává vzácným a mělkým. Obětí je také pozorovaná dezorientace, stupor (nehybnost), ztráta paměti, srdeční arytmie, těžké třesy. Často, když je hypotermie mírná, člověk je ohromen náhlou ospalostí, ale nemůže mu být umožněn spát, protože produkce energie je během spánku výrazně snížena, což může být fatální. V této fázi podchlazení je možný I-IV stupeň omrzlin.

  Při těžké hypotermické tělesné teplotě je nižší než 31 ° C. Puls se zpomaluje až na 36 úderů / min., Dochází k zvracení a záchvatům, žáci zvyšují, člověk může ztratit vědomí. Dýchání se stává velmi vzácným - asi 3–4 dechy a exhalace za minutu, což má za následek akutní hypoxii (hladinu kyslíku). Omrzliny v tomto stupni je velmi těžké a plné smrti.

  Důvody

  Existuje mnoho příčin hypothermie. Budeme hovořit o těch nejběžnějších:

  • velká množství krevních transfuzí;
  • prodloužené vystavení chladu ve vlhkém oblečení (při teplotě vzduchu nižší než 10 ° C);
  • stav šoku;
  • plavání ve studené vodě (přenos tepla těla je 25krát silnější než ve vzduchu);
  • dlouhodobé vystavení chladným teplotám;
  • pít studenou vodu ve velkém množství.

  Většinou jsou starší lidé, malé děti, imobilizovaní, v bezvědomí a fyzicky vyčerpaní lidé náchylní k obecné hypotermii.

  Je třeba poznamenat, že průběh onemocnění je dále zhoršován větrným počasím, vlhkým oblečením, vysokou vlhkostí vzduchu, fyzickým poraněním, únavou a intoxikací alkoholem a drogami.

  První pomoc při podchlazení

  Poskytování první pomoci oběti, především, je nutné zcela eliminovat účinky nachlazení na jeho tělo. Poté by měly být provedeny následující akce:

  • má-li osoba příznaky podchlazení, měl by být umístěn v teplé místnosti a pokusit se zahřát;
  • odstranit od oběti chladné oblečení a boty;
  • pokud jsou jeho prsty a prsty velmi studené, zkuste je otřít měkkým hadříkem namočeným v alkoholu;
  • po tom, silně zmrazené části těla v teplé vodě po dobu 30 minut (teplota vody by měla být postupně zvýšena na 37 ° C);
  • Poškozená místa opět otřete hadříkem, dokud se neobnoví citlivost;
  • po ošetření naneste suchou sterilní obvaz na omrzlou kůži a oběť obalte přikrývkami;
  • dát oběti teplý nápoj (čaj nebo mléko) - to pomáhá obnovit krevní oběh a pomáhá normalizovat tělesnou teplotu;
  • ujistěte se, že poškozené části těla jsou stále (pro prevenci krvácení);
  • pokud není puls pociťován nebo je osoba v bezvědomí, dejte mu nepřímou masáž srdce a umělé dýchání.

  Po první pomoci pacientovi si ho vezměte do nemocnice. Udělejte to, i když se vám zdá, že se jeho stav výrazně zlepšil. Hypotermie může mít důsledky, které může určit pouze kvalifikovaný lékař.

  Léčba

  Drogová terapie. V případě prvního stupně podchlazení je dostačující dát prvnímu lékaři první pomoc. Ve druhém a třetím stupni hypotermie je pacientovi předepsána infuzní léčba (metoda založená na zavedení různých roztoků o určité koncentraci a objemu do krevního oběhu). S jeho pomocí je možné zlepšit mikrocirkulaci, doplnit energetické zdroje těla a eliminovat porušení acidobazické rovnováhy (metabolická acidóza). Pacientovi je intravenózně injikován roztok Reopoliglukin, 4% roztok hydrogenuhličitanu sodného, ​​roztok 0,25% novokainu a inzulín s 10% roztokem glukózy. Před zavedením těchto roztoků se předehřeje na 38 ° C. Pro snížení vaskulárního spazmu u pacienta je také přiřazen Droperidol. Pro těžké formy podchlazení se doporučuje použití vitamínů B a C.

  Fyzioterapeutická léčba. Tam jsou hardwarové léčby hypothermia různých stupňů závažnosti. Princip jejich působení je velmi jednoduchý - pacient, který je v ležel nebo sedí, vdechuje umělé plynné směsi (dříve zahřáté na 75-95 ° C), mezi které patří hélium a kyslík. Tyto procedury pomáhají obnovit normální tělesnou teplotu a respirační funkci, zabraňují rozvoji bronchitidy, faryngitidy, anginy pectoris, bronchiálního astmatu a dalších nemocí a také uvolňují hladké svalstvo.

  Závěrem bychom chtěli zdůraznit, že hypotermii můžete předcházet následujícími jednoduchými tipy - neohrožujte žízeň studenou vodou, ledem nebo sněhem, nezapomeňte si v mrazivém počasí nosit klobouk, rukavice a šátek. Nebude zbytečné šířit tukový krém na exponované části těla. Používejte volný oděv a obuv, protože nenarušuje krevní oběh. Postarejte se o své zdraví a pak se nebudete bát žádné nepředvídané situace.

  Metody léčby hypotermie

  Hypotermie se objevuje, když je tělo dlouhodobě vystaveno nízkým teplotám. Když k tomu dojde, snížení tělesné teploty a vnitřních orgánů. Tento stav je nebezpečný pro jeho komplikace a následky. Proto zraněná osoba potřebuje první pomoc a kvalifikovanou nemocniční péči.

  Co s hypotermií, jak poskytnout první pomoc, jak léčit hypotermii těla, jaké metody terapie se používají doma - v tomto článku naleznete informace o tomto a mnoha dalších věcech.

  Symptomy a stupně hypothermie

  Klinický obraz závisí na závažnosti hypotermie.

  V lékařství existují 3 stupně hypothermie:

  • První stupeň - světlo (stupeň excitace). Teplota lidského těla se mírně snižuje (až na 36 - 34 stupňů). Hladina krevního tlaku zůstává v normálním rozsahu nebo se mírně odchyluje od normy v menším směru. Člověk se cítí chladný, kůže se stává bledou a má vzhled „husích hrbolí“. Člověk je rozrušený a snaží se zahřát se nadměrnou motorickou aktivitou;
  • Druhý stupeň - střední (stupeň deprese). Tělesná teplota se pohybuje od 34 do 29 stupňů. Krevní tlak je snížen, dochází k bradykardii (pomalý puls). Kůže se namodralá, mramorový vzor (objeví se kapilární vzor). Člověk je ospalý, apatický, pomalý pohyb, neschopnost zaměřit svůj pohled na určitý předmět;
  • Třetí stupeň je závažný (stadium paralýzy). Tělesná teplota je nižší než 29 stupňů, hladina krevního tlaku je výrazně snížena, dýchání je extrémně vzácné (ne více než 4 dechy za minutu), pulz je vzácný (výrazná bradykardie). Pacient nemá žádné vědomí, často křeče.

  První pomoc

  Algoritmus první pomoci přímo závisí na závažnosti hypotermie.

  Pokud má osoba mírnou hypotermii (tělesná teplota 36 - 35 stupňů), pak první pomoc vypadá takto:

  • Veďte osobu do teplé místnosti;
  • Odstraňte všechny mokré, studené, ledové oblečení a boty;
  • Zabalte oběť do deky;
  • Proveďte lehkou masáž rukou a nohou;
  • Pokud je to možné, pak připravte teplou koupel (teplota vody je 36,5 - 37 stupňů);
  • Osušte pacienta a vyměňte jej za čisté, suché oblečení;
  • Dejte teplý nápoj (čaj, káva, vývar).

  V případě mírné a těžké hypotermie je první pomoc trochu jiná:

  • Pacient by měl být přiveden nebo přinesen do teplé místnosti a zbaven mokrého a studeného oblečení a bot;
  • Zavolej sanitku;
  • Zabalte oběť do deky nebo jiné hmoty, která udržuje teplo;
  • Pokud jsou zaznamenány křeče, sledujte horní dýchací cesty;
  • Při absenci dýchání a pulsu je nutné okamžitě zahájit resuscitační péči - kardiopulmonální resuscitaci. Je nutné provést umělé dýchání (příkop v ústech nebo ústech do nosu) a nepřímou masáž srdce. Pro 10 stlačení (kliknutím na hrudník) jsou 2 dechy;
  • Pokud je člověk při vědomí, je nutné změřit teplotu jeho těla. Pokud jsou hodnoty nižší než 31 stupňů, pak není možné pít teplé a zahřívat jinými způsoby;
  • Pokud je tělesná teplota vyšší než 31 stupňů, můžete dát teplý nápoj (čaj, vývar). Můžete také připojit teplou topnou podložku na velké tepny (pravé hypochondrium, podpaží, třísla);
  • Počkejte s pacientem na příchod posádky sanitky.

  Léčba hypotermií léčivy

  Léky pro léčbu podchlazení se používají v nemocnici. Když je pacient odvezen do nemocnice (chirurgické oddělení), lékař provede důkladné vyšetření, vyšetří stav pacienta a předepíše vhodnou léčbu.

  Pro zahřátí pacienta zevnitř pomocí infuzní terapie zahřátými roztoky. K tomu použijte následující léky: chlorid sodný, roztok glukózy 5%, poliglyukin a reopoliglyukin.

  Pokud je srdeční zástava, pak je adrenalin injikován intravenózně.

  Léky proti bolesti mohou zmírnit silnou bolest, která vznikla po zahřátí pacienta. Mezi tyto léky patří Analgin, Revalgin, Baralgin.

  Sedativní léky mohou pomoci zmírnit emocionální stres a úzkost: Valerianův extrakt, Motherwort, Persen a další.

  Pokud se objeví známky omrzlin, jsou indikována antibakteriální léčiva. Jsou předepsány, aby se zabránilo rozvoji hnisavých komplikací.

  Antibiotické skupiny používané v tomto případě:

  • Syntetické a polosyntetické peniciliny (ampicilin, amoxicilin);
  • Sulfonamidy Sulfadimetoksin, Berlotsid, Sulfalen).

  Antihistaminika: Dimedrol, Suprastin.

  Účinky hypotermie jsou poměrně četné, takže podle indikací se provádí symptomatická terapie:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky (Diclofenac, Ortofen);
  • Nitráty (nitroglycerin) s exacerbací koronárních srdečních onemocnění;
  • Narkotická analgetika (Omnopon, Promedol) při výskytu infarktu myokardu na pozadí hypotermie, stejně jako u těžkého omrzliny (syndrom těžké bolesti).

  Lidové léky

  Jak léčit hypotermii doma? Používání lidových prostředků je nezbytné s maximální opatrností. Je třeba mít na paměti, že léčba těžké podchlazení nelze provést pomocí různých odvarů a pleťových vod. To může situaci ještě zhoršit.

  Léčbu lidových prostředků lze provádět pouze s mírným podchlazením a v kombinaci s jinými činnostmi.

  Recepty tradiční medicíny, které pomohou odstranit příznaky a účinky hypothermie:

  • Odvar z heřmánku je znám všem svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem. K přípravě vývaru bude potřeba 20 gramů sušených heřmánkových květů a 200 mililitrů vroucí vody. Suchá hmota se nalije vařící vodou a naplní 30 minut. Poté by měl být výsledný roztok přefiltrován a použit k přípravě vody. Jsou umístěny na poškozené a zapálené kůži;
  • Odvar z měsíčku má uklidňující a regenerační vlastnosti. K přípravě vývaru je třeba vzít 10 gramů sušených květů měsíčku a 200 mililitrů vroucí vody. Suchá rostlina nalijte vařící vodu a trvejte 15 - 20 minut. Poté by měl být výsledný odvar filtrován a použit pro výrobu pleťových vod;
  • Šťáva z Aloe má protizánětlivý a hojivý účinek. Šťáva se získává z masitých listů pokojové rostliny. K tomu musí být list dobře umyt a nakrájen na kousky, pak šťávu zmáčknout. Tento lék se používá k výrobě obkladů a nanášení na kůži jako mast nebo krém;
  • Dekorační kalina má tonickou vlastnost. Používá se při požití, protože je bohatý na vitamíny a pomáhá posilovat lidský imunitní systém. Plody kalina (asi 15 gramů) by měly být vloženy do termosky a zalijeme vařící vodou v objemu 750 mililitrů. Nanášejte lék a pijte jako čaj 200 ml 3krát denně;
  • Cibulová šťáva se používá pro léze kloubů a kůže. Šťáva by měla být aplikována na bolavé místo a jemně se otírat kruhovým pohybem.

  Zvláštnosti terapie pro lokalizované omezení

  Velmi často dochází k lokálnímu podchlazení některých částí těla: paží, nohou, hlavy, obličeje, pasu.

  Při hypotermii by měla:

  • Proveďte lehkou masáž hlavy, aby se zlepšil krevní oběh, protože došlo k vazospazmu;
  • Dát pacientovi teplý nápoj;
  • Je povinné ukázat pacientovi lékaře, jako v tomto případě může podchlazení vést k rozvoji zánětu mozku a ORL orgánů;
  • Vzhledem k tomu, že hypothermie hlavy je doprovázena bolestí hlavy a zvýšením tělesné teploty, provádí se vhodná symptomatická léčba. Příjem léků proti bolesti (Baralgin, Tempalgin), nesteroidních protizánětlivých léků - NSAID (Ibuprofen, Nurofen, Ortofen) a antipyretik (Paracetamol). Dále je třeba poznamenat, že NSAID mají také analgetické a antipyretické účinky;
  • Pokud máte podezření, že pacient má meningitidu, je nutné jej umístit do nemocnice a léčit antibakteriálními látkami penicilinového typu.

  Při nadchlazení horních a dolních končetin:

  • Osvobodit člověka od studeného a mokrého oblečení a obuvi;
  • S mírným podchlazením, aniž by došlo k poškození pokožky, můžete vytvořit teplé místní lázně;
  • Teplý nápoj;
  • Lehká masáž končetin, pokud nejsou známky bolesti a omrzlin;
  • V přítomnosti oblastí s puchýři nebo nekrózou je nezbytné provést primární chirurgickou léčbu a aplikovat bandáž antiseptiky, antibiotiky a masti na hojení ran;
  • Když omrzliny a gangréna vyvíjí chirurgickou léčbu. V extrémních případech je indikována amputace.

  Hypotermie bederní oblasti (vyskytuje se při nošení krátkých bund a kalhot) je častější u žen krásné poloviny lidstva.

  Hypotermie bederní oblasti s rozvojem zánětlivých onemocnění pánevních orgánů:

  • Cystitida - zánět močového měchýře;
  • Adnexitis - zánět končetin (vaječníků a vejcovodů);
  • Exacerbace osteochondrózy bederní páteře.

  V tomto případě se pacient ohřeje horkým nápojem a léčba výsledného onemocnění.

  Léky na podchlazení bederní oblasti:

  • Širokospektrální antibiotika (pro cystitidu a adnexitidu);
  • Opláchnutí močového měchýře předehřátým antiseptickým roztokem se silným podchlazením;
  • Nesteroidní protizánětlivé léky. Zmírňují bolest, snižují tělesnou teplotu a eliminují zánět;
  • Antipyretická léčiva;
  • Přípravky proti bolesti;
  • Restorativní opatření (využití vitamínového komplexu, vyvážená správná výživa).

  Co dělat při léčbě podchlazení

  Při pomoci osobě s hypotermií je nutné vědět, co dělat:

  • Pijte postiženou osobu alkoholickými nápoji. Vyvolávají rychlou expanzi cév, která je následně nahrazena jejich trvalým křečem;
  • Třít otevřené oblasti těla sněhem, který je často prováděn lidmi na ulici;
  • Použití pro alkohol a kapaliny obsahující alkohol a oleje a olejové textury;
  • Dotkněte se bublin, otevřete je. To může vést k infekci;
  • Dělat self-léky pro těžké hypothermia a známky omrzliny;
  • Používá se k ohřívání otevřeného ohně, horké vody a ohřívací podložky. Oteplování by mělo být postupné a jemné;
  • V žádném případě by neměly být umístěny v lázni osoby, která je v bezvědomí;
  • Pokud je podchlazení těžké, pak je nemožné vodu a krmivo pro osobu.

  Všechny tyto akce mohou přispět ke zhoršení blahobytu oběti a vést k rozvoji závažných komplikací.

  Důsledky a komplikace nesprávné terapie

  Důsledky obecného a místního zánětu, stejně jako předčasné a nevhodné léčení jsou poměrně závažné. Mohou vést k invaliditě nebo dokonce smrti pacienta.

  Obecná hypotermie může vést k:

  • Výskyt pneumonie (jednostranný nebo bilaterální) - akutní pneumonie;
  • Omrzliny určitých částí těla;
  • Vznik a zhoršení různých zánětlivých procesů v těle;
  • Smrt v důsledku zástavy srdce, těžkého omrzlin a náhlého oteplování.

  Komplikace hypothermie hlavy:

  • Zánětlivá onemocnění ORL orgánů;
  • Akutní respirační virové onemocnění;
  • Meningitida;
  • Ztráta sluchu;
  • Zánět trojklaného nervu;
  • Poškození struktury vlasových folikulů.

  Komplikace hypothermie horních a dolních končetin:

  • Zánětlivé onemocnění kloubů;
  • Studené;
  • Zánět močového měchýře, ledvin, dělohy a přívěsků;
  • Omrzliny končetin a gangréna.

  Je třeba poznamenat, že pacienti s třetím stupněm hypotermie často zemřou v prvních dvou dnech.

  Prevence hypotermie

  Aby se předešlo hypotermii, a tedy i nebezpečným komplikacím, je nutné dodržovat řadu doporučení:

  • Dej na ulici v souladu s povětrnostními podmínkami a sezónností;
  • Nepijte alkohol na ulici během chladného období;
  • Vyhněte se mokrému oblečení;
  • Používejte speciální krémy určené k ochraně kůže před mrazem. Jsou vyráběny na bázi tuků;
  • V chladném období se ujistěte, že nosí klobouk;
  • Při prvních známkách zamrznutí musíte jít do teplé místnosti (obchod, kavárna) a zahřát se;
  • Jíst před odchodem;
  • Nenechte se na ulici s mokrou hlavou;
  • Nenoste šperky za studena (náušnice, prsteny, náramky);
  • Pokud je nutné jet autem v mrazu a špatném počasí, je třeba upozornit příbuzné na trase a nevypnout ji, vzít si s sebou horký čaj v termoskách, oříšcích a jiných zákuscích;
  • Pokud je venku zima, je nutné se pohybovat, aby nedošlo k zamrznutí;
  • Pokud se náhle cítíte špatně, určitě požádejte o pomoc ostatní.

  Victor Sistemov - 1Travmpunkt expert webu

  Hypotermie co dělat

  Dlouhodobé vystavení nachlazení osobě může vést k narušení životně důležitých funkcí, obecné hypotermii těla, při níž může tělesná teplota klesnout na kritické hodnoty. Co je hypotermie? Jak poskytnout první pomoc oběti a jak se těmto situacím vyhnout? To jsou otázky, na které se dnes pokusíme odpovědět.

  Obsah článku:

  Jaká je obecná hypotermie organismu?

  Někteří věří, že hypotermie nastane, když tělesná teplota klesne na nulu. Toto stanovisko je však špatné. Hypothermia je, když tělesná teplota klesne pod fyziologickou normu, to je, pod 340. Lékaři říkají tento jev hypothermia.
  Aby lidské tělo normálně probíhalo všemi procesy a funkcemi (například metabolismus), vnitřní teplota těla by neměla být nižší než 350. Díky mechanismu termoregulace udržuje lidské tělo svou teplotu na konstantní úrovni 36,5-37,5 ° C.
  S prodlouženým vystavením chladu však tento biologický mechanismus může selhat a lidské tělo nebude schopno doplnit ztracené teplo. V takovém okamžiku začíná vnitřní teplota těla klesat.

  Hlavní příčiny hypotermie:

  • Dlouhý pobyt ve vzduchu s teplotami pod 100 ° C ve vlhkém oblečení;
  • Použití studené kapaliny ve velkém množství;
  • Koupání ve studené vodě, kde tělo ztrácí své teplo 25krát rychleji než ve vzduchu;
  • Transfúze studené krve a jejích složek ve velkém množství;
  • Dlouhodobé vystavení člověka chladným teplotám.

  Malé děti, starší lidé, fyzicky vyčerpaní, imobilizovaní, nevědomí lidé jsou nejvíce náchylní k obecné hypotermii. Průběh onemocnění je dále zhoršován větrným počasím, vysokou vlhkostí vzduchu, vlhkým oblečením, únavou, fyzickými zraněními a také intoxikovanými lidmi.

  Známky hypothermie

  Obecná hypotermie má tři fáze vývoje, z nichž každá má své charakteristické rysy:

  Mírná hypothermie - tělesná teplota klesla na 32-340 ° C, krevní tlak je v normálních mezích. Může se vyvinout omrzliny.
  Hlavní příznaky:

  • Zapomnětlivost;
  • Neschopnost pohybu;
  • Fuzzy řeči;
  • Chvění;
  • Zatemnění vědomí;
  • Rychlý puls;
  • Bledá kůže;
  • Apatie.

  Hypothermie těla mírného stupně je charakterizována snížením teploty na 29 ° C Navíc dochází k pomalému pulsu (až 50 úderů za minutu). Dýchání se stává vzácným a mělkým, krevní tlak se snižuje. Může se vyskytnout také omrzlina různých stupňů závažnosti.
  Hlavní symptomy hypotermie jsou mírné:

  • Imobilita;
  • Modrá kůže;
  • Dezorientace;
  • Slabý puls;
  • Arytmie;
  • Ztráta paměti;
  • Třes způsobený nadměrným svalovým napětím;
  • Ospalost (spánek v tomto stavu je přísně zakázán).

  Těžká podchlazení - tělesná teplota klesla pod 29 ° C. Je zde zpomalující pulz (méně než 36 úderů za minutu), ztráta vědomí. Rozvíjí se těžké oblasti omrzlin. Takový stav je život ohrožující.
  Těžká podchlazení, symptomy:

  • Pomalý puls a dýchání;
  • Srdeční selhání;
  • Zvracení a nevolnost;
  • Zvýšení počtu žáků;
  • Křeče;
  • Snížený krevní tlak;
  • Ukončení normální funkce mozku.

  První pomoc při podchlazení

  První pomoc při podchlazení je zcela zastavit účinky chladu na lidské tělo. A pak:

  • Má-li oběť známky podchlazení, je nutné jej nejprve umístit do teplé místnosti a zahřát ho;
  • Od oběti potřebují boty a studené oblečení;
  • Pokud má člověk silně zmrazené prsty a ruce, dobře je otřete ubrouskem navlhčeným alkoholem;
  • Silně zmrazené části těla by měly být umístěny do teplé vody. Teplota vody by se měla postupně zvyšovat na 37 ° C. Tento postup by vám neměl trvat déle než půl hodiny.
  • Zmrazené oblasti opět otřete ubrouskem, dokud se k nim citlivost nevrátí;
  • Na poškozenou pokožku naneste sterilní suchý obvaz a oběť dobře zabalte přikrývkami;
  • Je nutné zajistit, aby oblasti omrzliny kůže byly nehybné, aby se zabránilo krvácení;
  • Dejte oběti nějaké mléko nebo čaj. Teplá tekutina pomůže obnovit krevní oběh, stejně jako zaplnit tělo chybějícím teplem;
  • Pokud je oběť v bezvědomí, nelze pociťovat puls, umělé dýchání a nepřímou masáž srdce.

  Při přísném zákazu podchlazení:

  • Pít alkoholické nápoje;
  • Aktivně se pohybovat;
  • K ohřívání používejte horké láhve;
  • Vezměte si teplou sprchu nebo vanu.

  Po poskytnutí první pomoci musí být oběť odvezena do nemocnice, i když se její stav na první pohled výrazně zlepšil. Hypotermie může mít důsledky, které může správně určit pouze lékař.