tělesná teplota

Velký lékařský slovník. 2000

Podívejte se, co je "pyretická tělesná teplota" v jiných slovnících:

Horečka (nemoc) - horečka (lat. Febris) je nespecifický typický patologický proces, jehož jedním z příznaků je změna termoregulace a zvýšení tělesné teploty. V evoluci, horečka vznikla jako ochranná adaptivní reakce na infekci...... Wikipedia

Horečka - Existují i ​​jiné významy tohoto výrazu, viz horečka (významy). Tento článek není dost odkazů na zdroje informací. Informace musí být ověřitelné, jinak mohou být zpochybňovány a vymazány. Ty... Wikipedia

Úpal - úpal v důsledku přehřátí těla. V případě tepla, tělo není schopno udržet normální tělesnou teplotu, nemožnost odpovídající termoregulace vede k vážným poruchám. Tepelný úder může způsobit vážné následky... Wikipedia

SNAP - TIT) Obrázek 6. RG al Murmanskaya / assr ^ ■ / asi 1 V ^ L. ■ Arkhangelsk ■ "/ /.... J. V * ■ / 7.. 0 Woo pl J ^ T ^? 1 / // // CtJC" b....... Velká lékařská encyklopedie

Normální tělesná teplota

Termoregulace je jednou z nejdůležitějších schopností našeho těla. Teplota je udržována silami těla na určité úrovni, což odráží její schopnost produkovat teplo a výměnu s okolím. Během dne může teplota kolísat, ale jen mírně. To je způsobeno rychlostí metabolismu: ráno je minimální a večer stoupá o 0,5 ° C.

Teplota zdravého člověka

Od dětství víme: normální teplota je 36,6 ° C. Je povolena mírná odchylka v jednom nebo druhém směru. V závislosti na stavu člověka, mikroklima, denním rytmu a dalších parametrech může být od 35,5 do 37,4 ° C. Průměrná teplota žen je mírně vyšší než u mužů o 0,5-0,7 ° C.

Tělesná teplota se může lišit u zástupců různých národností: například Japonci mají průměrně 36 ° C a Australané mají asi 37. Údaje z teploměru se také liší v různých částech těla: jsou nižší v podpaží než na prstech na nohou.

Během dne se teplota stejné osoby může měnit až o jeden stupeň. Nejnižší hodnota je dosažena ve 4–6 hodin a nejvyšší - ve 4–8 hodin. U žen se teplota může lišit v závislosti na dni cyklu. Pro některé lidi, 38 ° C je považován za variantu normy a není známkou žádné nemoci.

Normální teplota lidského těla je udržována na stejné úrovni díky práci hypotalamu a štítné žlázy: hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za metabolické procesy. Estradiol ovlivňuje bazální teplotu, snižuje se s nárůstem jeho množství. Proces termoregulace je velmi komplikovaný a abnormality by vás měly okamžitě upozornit. Zvýšení nebo snížení teploty ukazuje, že v těle jsou problémy, které je třeba urychleně řešit.

Velmi nízká teplota

Stojí za to se obávat, když teploměr ukazuje méně než 35,2 ° C. Při teplotě asi 32,2 ° C se člověk cítí hloupě, 29,5 - ztrácí vědomí a ve většině případů vede 26,5 k smrti.

Jedním z těchto faktorů může být příčina hypotermie:

 • porušení středisek kontroly teploty v centrálním nervovém systému. To se děje s organickým poškozením mozku: s nádory, zraněními.
 • hypotyreóza.
 • paralýza, paréza, která vede ke snížení svalové hmoty a následně ke snížení produkce tepla.
 • vyčerpávající diety, půst vede k tomu, že tělo nemá dostatek energie na výrobu tepla.
 • hypothermie je dlouhodobá přítomnost osoby v podmínkách nízké teploty, kdy si vlastní regulační mechanismy těla nepomohou s termoregulací.
 • dehydratace: nedostatek tekutin v těle vede ke snížení metabolismu.
 • Alkohol: ethanol narušuje všechny mozkové funkce, včetně termostatické.
 • ionizující záření: volné radikály ovlivňují metabolismus, což vede ke snížení tělesné teploty.

Mírný pokles teploty (až 35,3 ° C) může být způsoben následujícími důvody:

 • přetížení, dlouhodobá námaha, fyzická i duševní, chronická únava.
 • narušená dieta, nevyvážená strava, fyzická nečinnost.
 • hormonální problémy, těhotenství, menopauza, onemocnění štítné žlázy, nadledvinky.
 • porušení metabolismu sacharidů na pozadí onemocnění jater.

Nízká horečka

Nepodceňujte mírné zvýšení teploty (37 - 37,5 ° C): nesmí nést žádnou hrozbu a může hlásit závažné porušení v těle. Proto je důležité zjistit příčinu tohoto stavu.

Subfebrilní stav může způsobit:

 • tvrdá práce v horkém prostředí, sportování;
 • sauna, horká lázeň, vana, solárium;
 • zvýšená produkce hormonů štítnou žlázou, která vede ke zrychlení metabolismu;
 • viry, nachlazení;
 • teplé, kořeněné jídlo;
 • chronických zánětlivých onemocnění.

Závažná onemocnění, která ohrožují lidský život, vedou k prodloužené horečce nízkého stupně. Tuberkulóza, onkologie v raných stadiích způsobuje mírnou horečku jako jeden ze symptomů onemocnění. Proto je velmi důležité, abych to neporušil, ale abych zjistil důvody. Zejména by měl chránit příznaky jako slabost, pocení, ztráta hmotnosti a zánět lymfatických uzlin. Dodatečné vyšetření pomůže určit příčinu a čas k jejímu odstranění.

Febrilní teplota

Teploty nad 37,6 ° C indikují přítomnost zánětu v těle. Tělo tak bojuje proti patogenním mikroorganismům a vytváří nepříznivé podmínky pro jejich existenci. Proto ji neprodávejte okamžitě léky. Až 38,5 ° C, můžete jednoduše pít hodně vody, aby se snížila koncentrace toxinů - takže jsou eliminovány z těla potem a močí.

Pyretická teplota

Teploty nad 39 ° C indikují akutní zánětlivý proces. Pokud teploměr ukazuje více než 39, lékaři doporučují začít antipyretikum (nejoblíbenějším lékem je aspirin). V tomto stavu jsou možné záchvaty, takže musíte být pozornější k těm lidem, kteří mají komorbidity.

Častými pachateli jsou bakterie a viry, které vstupují do těla prostřednictvím popálenin, zranění, podchlazení a kapiček ve vzduchu. Lékař o tom může přesně říct po provedení všech testů. Při vysokých teplotách se člověk cítí slabý, oslabený, bolest hlavy, zimnice, bolesti těla. Chuť je značně snížena, dochází k pocení a arytmii.

Hyperpyretická teplota

Je-li značka teploměru překročena na 40,3 ° C, je nutné alarm spustit. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje okamžitý zásah lékařů. Kritická teplota - 42 ° C: narušený metabolismus v mozkové tkáni, který vede k smrti.

Pyretická tělesná teplota: proč vzniká a jak se projevuje?

Většina akutních zánětlivých procesů doprovází pyretickou teplotu. V tomto stavu, který se také nazývá pyretická horečka, je rtuťový teploměr v rozsahu 39,1-40,9 stupňů.

Malátnost, která vyvíjí pyretickou horečku, vyvolává viry a patogenní bakterie. Při kontaktu s nositeli infekce nebo v důsledku narušení integrity kůže během poranění a operací pronikají do lidského těla. Často jsou patogenní mikroby přítomny v těle, ale jsou aktivovány po hypotermii.

Co je to pyretická teplota

Normální teplotní indikátor lidského těla se pohybuje v rozmezí 35-37 stupňů. Zvýšení v rozmezí 37,1-37,9 se nazývá subfebrilní stav. Mírné teplo (febrile) je charakterizováno vzestupem z 38 na 39 stupňů. Když teplota pyretického teploměru dosáhne hodnot 39,1-40,9 stupňů. Mluvíme o hyperpyretickém vylepšení, pokud teploměr ukazuje více než 41 stupňů.

Pyretická horečka je stav, který vyžaduje použití antipyretik. Nejlepším způsobem, jak se zbavit symptomů spojených s vysokou horečkou, je léčit onemocnění, které způsobilo hypertermii, tj. přehřátí.

Vysoká horečka může způsobit zhoršení u lidí trpících chronickými patologiemi kardiovaskulárního systému, nervového systému, ledvin a jater. U dětí může prodloužená horečka vyvolat křeče u těch nejmenších - ztrátu vědomí, dehydrataci. Proto je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, pokud teploměr vykazuje vysoké známky. Specialista nejen předepíše adekvátní léčbu základního onemocnění, ale také vybere lék, vypočte jeho dávkování a zaměří se na hmotnost a věk pacienta.

Příčiny pyretické teploty

Existuje mnoho patologických stavů, které vyvolávají horečku nad 39 stupňů. Ve více než 80% případů jsou příčinou pyretické tělesné teploty infekční procesy a jsou způsobeny těmito chorobami:

 • chřipka, akutní respirační virové infekce;
 • meningitida;
 • mononukleóza;
 • gastroenteritida.

Infekční procesy v orgánech dýchacího ústrojí mohou vyvolat teplotní skok. Mezi tato onemocnění patří pneumonie, tuberkulóza, faryngitida.

Existují i ​​jiná infekční onemocnění, která udržují horečku nad 39 stupňů:

 • zvláště nebezpečný - mor, cholera, antrax, žlutá zimnice, horečka dengue, malárie;
 • střevní - úplavice, salmonelóza;
 • urinogenitální - genitální herpes, chlamydie, kapavka, kandidóza, akutní stadium pyelonefrózy nebo glomerulonefritida;
 • děti kapání - spalničky, plané neštovice, parotitida, šarlatová horečka.

Hypertermie s pyretickými hodnotami se může vyvinout po transfuzi krve a jejích složek, transplantaci dárcovského orgánu. V tomto případě je příčinou teplotního skoku zánět a následné odmítnutí cizí tkáně.

Teplo, které nepřekročí více než 5 dnů, způsobuje použití velkých dávek kokainu.

Stejný nežádoucí účinek se někdy vyskytuje při maligním neuroleptickém syndromu nebo po použití plynných anestetik - halothanu, isofluranu.

Známky pyretické horečky

Dospělí i děti těžce snášejí tělesnou teplotu. Malátnost je doprovázena těžkou intoxikací, sníženým výkonem, nedostatkem chuti k jídlu. Často je zvýšená citlivost na jasné světlo. Většina pacientů s vysokou horečkou poukazuje na to, že v kloubech, otocích končetin a kostí, svalech a bolestech kůže dochází k nepohodlí.

V horečnatém stavu, dýchání a zvýšení tepové frekvence. Může se jednat o nevolnost a zvracení. U dětí se mohou vyvinout záchvaty, krátkodobá ztráta vědomí.

Vlastnosti pyretické horečky u dětí

Vysoká tělesná teplota s pyretickou horečkou u dítěte vyžaduje zvláštní pozornost. U dětí může hypertermie způsobit závažné poruchy fungování organismu. Mnohem častěji než dospělí trpí děti dehydratací, problémy se srdcem a cévami a křečovitým syndromem.

Vysoká energetická náročnost dětského těla vyvolává aktivnější štěpení glukózy. V nepřítomnosti chuti dítěte se zásoby tohoto uhlohydrátu rychle vyčerpají a jeho syntéza z tuku začíná. V důsledku toho se vyvíjí acetonemický syndrom. Je doprovázen zvracením, průjmem, výskytem specifického zápachu z úst.

Jak chrlit pyretickou teplotu

Světová zdravotnická organizace doporučuje snížit vysokou teplotu u dětí předškolního věku a mladších žáků již na 38,5 stupně. Snížení tepla pro dospělé se doporučuje, začíná na 39 stupňů. Zvláště nebezpečný stav, doprovázený pyretickými čísly na teploměru, pro děti i dospělé s patologií vnitřních orgánů.

Horečka, ve které teploměr stoupá nad 39, vyžaduje použití antipyretik. Nejúčinnější léčiva na bázi ibuprofenu a paracetamolu. Dávkování léku, jeho forma (tablety, suspenze nebo rektální čípky) by měl stanovit lékař, se zaměřením na hmotnost, věk a stav pacienta.

Snížení teploty po požití antipyretik obvykle nastane po 30 minutách. Pokud účinek léku chybí, je nutné okamžitě zavolat sanitku.

Jako pomocné opatření je možné ihned po požití antipyretika otřít tělo hadříkem navlhčeným vodou při pokojové teplotě. Je nutné zajistit, aby místnost, kde je pacient, byl proud čerstvého vzduchu.

Při čekání na antipyretikum je třeba teplotu odhalit. To pomůže tělu zbavit se nadměrného tepla. Navíc dovoluje, aby se chladný obklad v játrech, v tříselných záhybech, pod koleny, kolena kolena.

Předpokladem pro úspěšné snížení tepla je pít dostatek tekutin. Lékaři doporučují pití kompoty ze sušeného ovoce nebo bobulí (pro děti, mohou být slazené), nesycené minerální vody.

Bylinné čaje mají antipyretický účinek. Můžete nabídnout pacientovi léčivý nápoj z:

 • vápno květ;
 • sedmikrásky;
 • máta peprná;
 • listy ostružin;
 • listy lesních jahod;
 • malinové nebo vrbové větvičky.

Když horečka zvýhodní malinový džem. A také čerstvá šťáva z poloviny grapefruitu a dvou pomerančů pomůže rychleji se zbavit hypertermie. Tato směs se zředí malým množstvím převařené vody.

Důsledky a komplikace

Pyretická teplota je nebezpečný stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Hypertermie vede k narušení funkcí těla, nejen dětí, ale i dospělých. Přehřátí těla způsobuje poruchu nervového systému, srdeční abnormality, cévní reakce a problémy s dýcháním. Mezi nejčastější komplikace hypertermie patří křeče, mdloby a dehydratace. Je také možný rozvoj srdečního selhání.

V dalších článcích na našich webových stránkách se můžete dozvědět více o febrilních a hyperpyretických teplotách lidského těla.

tělesná teplota

"pyretická tělesná teplota" v knihách

Tělesná teplota

Tělesná teplota Velmi často se matky dětí do jednoho roku obávají, že jejich dítě má studené ruce nebo nohy, nebo naopak, že je příliš horké. V tomto případě by se matka neměla spoléhat na své pocity a měřit teplotu dítěte. To se nejlépe provádí rektálně. Za tímto účelem

Tělesná teplota

Tělesná teplota Normální tělesná teplota je přibližně 36,8 ° C. U zdravého dítěte však obvykle kolísá v závislosti na denní době (nižší ráno, vyšší večer) a na aktivitách dítěte (po aktivních aktivitách může vzrůst na 37 ° C a vyšší). Proto teplota musí

TEPLOTA TĚLA

TEMPERATURE BODY TEMPERATURE Veselá, energická kapela z města Tambov, založená v roce 1992 kytaristou a zpěvákem Alexandrem Teplyakovem. K dnešní skupině patří také A. Kovylin (basa), A. Popov (bicí), D. Roldugin (sólová kytara, akordeon), V. Soldatov (balalajka). Hudba

Jak je kontrolována tělesná teplota?

Jak je kontrolována tělesná teplota? V místnosti nebo budově termostat reguluje teplotu, řídí množství tepla produkovaného ohřívači. V lidském mozku je oblast zvaná thalamus, která funguje

Tělesná teplota

1. Tělesná teplota a termoregulace u dítěte

1. Tělesná teplota a termoregulace u dítěte Při narození je tělesná teplota dítěte přibližně 37,2 ° C. Pak se teplota během 2–3 hodin sníží o 1–2 ° C. Tento stav se nazývá přechodná hypotermie. Pak začíná postupné zvyšování a do 5. dne

Tělesná teplota a bilance tepla

Tělesná teplota a bilance tepla Schopnost životních procesů je omezena úzkým limitem teploty vnitřního prostředí, ve kterém se mohou vyskytovat hlavní enzymatické reakce. Pro osobu, pokles tělesné teploty pod 25 ° a jeho zvýšení nad 43 °, jako

Spánek a tělesná teplota

Spánek a tělesná teplota Experimenty amerických fyziologů, prováděné pod vedením profesora Zeislera, ukázaly, že spánek a probuzení úzce souvisí s tělesnou teplotou Profesor Zeissler a jeho kolegové provedli sérii experimentů velmi podobných experimentu Michela Siffreho,

Vysoká tělesná teplota

Vysoká tělesná teplota Pokud je tělesná teplota nižší než 40 °, děsí se i v případě dospělých, ale nemůžete mluvit o dětech. Všechny antipyretika v lékárničce se používají okamžitě. A co když tyto drogy nebudou pod

Tělesná teplota

Tělesná teplota 580. Jaká teplota může být považována za zvýšenou V první řadě je třeba mít na paměti, že u zdravého dítěte teplota buď stoupá, nebo klesá v závislosti na denní době a na tom, co dítě dělá. Obvykle je nejnižší teplota brzy.

Zvýšená tělesná teplota

Zvýšená tělesná teplota Pokud se teplota zvířete náhle začne zvyšovat, neměly by být podávány léky určené lidem, protože to může způsobit zcela opačný účinek. Po zákroku je třeba znovu změřit tělesnou teplotu.

Tělesná teplota kočky

Kočičí tělesná teplota K měření tělesné teploty kočky můžete použít jak veterinární, tak lékařský teploměr. Před měřením teploty je teploměr zkontrolován z hlediska integrity, zejména jeho spodní části, kde se nachází rtuť: je třepán. Nádrž s

Tělesná teplota

Tělesná teplota Pokud nežijete v tropickém podnebí, měli byste během přechodu na ZHBE věnovat pozornost společnému příznaku - pocitu chladu. Ruce a nohy se stávají ledovými, i když okolní teplota není nižší než 25 stupňů Celsia. Člověk může být zima a

Tělesná teplota, elektrolyty a běh

Tělesná teplota, elektrolyty a běh Tělesná teplota se v různých oblastech značně liší. Mění se vlivem fyzické námahy a vlivu faktorů prostředí. Lidské tělo má dva hlavní způsoby odvádění tepla: skrze

Tělesná teplota

Tělesná teplota Všechny energetické reakce, které produkují "palivo" potřebné pro svalové kontrakce, jsou exotermní reakce, které produkují teplo; rychlost, při které tělo produkuje teplo, je rychlost, při které se energie uvolňuje z živiny

Hyperpyretická horečka: charakteristika, nebezpečí, léčebné metody

Hyperpyretická tělesná teplota nebo hyperpyretická horečka je nebezpečným příznakem, který signalizuje závažné poruchy v lidském těle a představuje ohrožení života pacienta. Taková horečka se neobjeví sama od sebe. Pochopení jeho možných příčin a učení se základním principům první pomoci může zachránit život člověka. Koneckonců sebemenší zpoždění nebo chybné jednání povede ke zhoršení stavu pacienta nebo dokonce smrti.

Co je to hyperpyretická teplota?

Hyperpyrexie (nadměrná nebo hyperpyretická horečka) je extrémně vysoká teplota lidského těla. Tělesná teplota s hyperpyretickou horečkou je 41 stupňů Celsia a vyšší. Pro naše tělo je kritická značka. Předpokládá se, že s tímto ukazatelem je člověk v nouzi: naléhavě potřebuje kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Hyperpyretická horečka je často zaměňována s hypertermií (přehřátím těla), ale mezi těmito termíny existuje významný rozdíl. Při hyperpyrexii (nadměrná horečka) je kritické zahřívání těla způsobeno primárním pyrogenem - látkou, která zvyšuje teplotu těla. A ve stavu hypertermie (tj. Přehřátí) je člověk ovlivněn faktory prostředí, přičemž izolace, ze které se indikátory teploměru brzy vrátí do normálu.

Nadměrná horečka je jasným znakem patologického procesu v těle, v důsledku čehož tělo již není schopné sebeobrany a během přenosu nervových impulzů dochází k různým nervovým impulzům.

Mechanismy výskytu pyretických (od 39 do 41 stupňů) a hyperpyretických (41 stupňů a vyšších) teplot jsou podobné. Nicméně, s hyperpyretic horečkou, nevratné procesy se vyskytují v lidském těle. Poruchy fungování periferního nervového systému vedou k poruchám v činnosti centrálního nervového systému, které ohrožují život. Mohou způsobit zastavení dýchání a denaturace proteinu vede k tomu, že teplotní režim těla je mimo kontrolu termoregulačních center.

Příčiny hyperpyretické teploty

Aby ukazatel teploty překročil 41 stupňů, potřebujeme závažné důvody. Běžné předpoklady pro ohřev tělesa na nebezpečně vysoké úrovně jsou:

 • opomíjený proces v průběhu akutních virových infekcí (populární nemoci charakterizované hyperpyretickou horečkou, lze nazývat neštovice kuřat, hepatitida, chřipka, dětská roseola, infekce společnosti nebo enterovirus);
 • onemocnění vyvolaná mikroorganismy bakteriálního původu (příkladem může být závažná angina pectoris, otitis, meningitis nebo pneumonia);
 • otrava jídlem nebo pitím, doprovázená akutní reakcí zažívacího ústrojí a celého těla;
 • úpal (když byl pacient dlouhodobě v teple);
 • stav septického šoku, který je důsledkem infekčního poškození těla;
 • záněty, jejichž zdroj je lokalizován v oblasti pobřišnice (například zánět slepého střeva);
 • léze měkkých tkání a v důsledku toho nahromadění hnisu;
 • poranění míchy nebo mozku, při kterých je narušena funkce nervového systému nebo poškození termoregulačních center těla;
 • těžké otravy nepotravinovými potravinami (vyvolané pesticidy nebo nesprávným používáním léků);
 • důsledek reakce těla na cizí krev během jeho transfúze;
 • provádění různých studií využívajících rádiových vln.

Velmi častými příčinami hyperpyrexie jsou také intrakraniální krvácení nebo výskyt maligního novotvaru v mozkové tkáni. Jestliže pod vlivem těchto faktorů jsou postiženy oblasti mozku zodpovědné za termoregulaci těla, zvyšuje se možnost hyperpyretické teploty.

Příznaky hyperperitoneální teploty

Hyperpyretická tělesná teplota se snadno identifikuje umístěním teploměru na pacienta. Existuje však několik dalších příznaků, které často doprovázejí vysoký výkon teploměru:

 • slabost, letargie;
 • nedostatek koordinace;
 • ospalost, apatie;
 • horká suchá kůže;
 • křeče;
 • zmatené dýchání;
 • bolest hlavy;
 • poruchy funkce gastrointestinálního traktu, projevené nauzeou, zvracením, průjmem, nadýmáním;
 • dehydratace.

Vlastnosti hyperpyretické horečky u dětí

Pro děti je hyperpyretická teplota obzvláště nebezpečná, protože jejich těla ještě nejsou dostatečně vytvořena, mechanismy termoregulace jsou nedokonalé a celková imunita je slabá.

Hyperpyrexie může být příznakem mnoha dětských patologických stavů. Proto musíme pečlivě naslouchat dítěti a pokud máte podezření na horečku, sledujte teplotu teploměrem.

Pokud se dítě stalo pomalým, slabým, ospalom, pokud je nadýmání, průjem nebo zvracení (v důsledku oslabené motility při vysoké teplotě), pak je to důvod k obavám.

Při vysokých teplotách musíte okamžitě zavolat sanitku a dát dítě antipyretiku.

Situace se stává obzvláště nebezpečnou, pokud:

 • antipyretická léčiva nefungují;
 • dítě dýchá zmateně a obtížně;
 • bledá kůže;
 • dítě je delirious, fráze jsou nesoudržné (ve věku když dítě je už dobré v mluvení);
 • tělo je dehydratované (to lze pochopit, pokud dítě pláče, ale oči zůstávají suché, suché sliznice v ústech, cítí se suchá kůže);
 • objeví se křeče.

Jak potlačit hyperpyretickou teplotu

Pokud máte podezření na nadměrně vysokou horečku pacienta, pak první věc, kterou musíte udělat, je umístit teploměr, aby bylo možné zhodnotit ohrožení zdraví. Pokud je značka na teploměru 41 stupňů nebo vyšší, je třeba provést následující opatření:

 1. Zavolej sanitku. V tomto případě bude pacient jakéhokoliv věku potřebovat kvalifikovaného lékaře, ale zvláštní rizikovou skupinu tvoří starší lidé, těhotné ženy a děti.
 2. Zatímco je sanitka na cestě, nebo není-li možnost zavolat lékaře, můžete pacientovi pomoci jedním nebo několika způsoby:
 • dávejte léky snižující horečku (buďte zvlášť opatrní při výpočtu dávky, vezměte v úvahu věk a hmotnost pacienta);
 • umístit pacienta vodorovně, pokud možno izolovat ho od environmentálních podnětů;
 • pokud má člověk křeče, otočte ho na stranu a uvolněte dýchání, s hlavou vyhozenou zpět. V případě potřeby vyčnívejte a upevněte jazyk;
 • pokud je to možné, zajistěte v místnosti, kde se pacient nachází, pohodlnou teplotu a vlhkost (20 stupňů Celsia, 50% vlhkost);
 • když není možné stabilizovat teplotu, zkuste pomoci pacientovi s termoregulací: aplikujte studené na místa zvýšeného krevního oběhu - čelo, tele, krk, zápěstí, podpaží;
 • postiženou osobu otřete teplou vodou a zároveň zajistěte pravidelný přísun čerstvého vzduchu: odpařování, voda bude dobře ochladit tělo.

Proveďte výše uvedené kroky, dokud teplota neklesne alespoň o 2 stupně, nebo dokud nepřijde sanitka.

Důsledky a komplikace

Přítomnost hyper-pyretické teploty je nebezpečná z mnoha důvodů. Nejzákladnější z nich jsou uvedeny níže.

 1. Pokud teplotní index dosáhne a překročí 42 stupňů Celsia, pak se protein v těle začne ohýbat. Protein plní mnoho funkcí a hraje zásadní roli v metabolických procesech. Proto ukazatel 42 stupňů ohrožuje smrt.
 2. Viskozita krve se zvyšuje s tělesným teplem. Je-li teplota příliš vysoká, mají krevní buňky tendenci ulpívat. Příliš viskózní krev vyvolává zvýšení krevního tlaku, protože brání jejímu průchodu cévami.
 3. Dehydratace vyplývající z hyperpyrexie vede k narušení rovnováhy vody a elektrolytů a metabolismu.
 4. Selhání intracelulární výměny plynu a proces štěpení kyslíkem.
 5. Ve vnitřních orgánech pacienta je několikanásobné krvácení malých buněk.
 6. Pacient, který je ve stavu hyperpyretické horečky, ztrácí přiměřené vnímání toho, co se děje, jeho mysl je zmatená, tělo je v omráčení.
 7. Hrozí hyperpyretická kóma, kritický stav, kdy pacient ztrácí vědomí a neobnovuje se.
 8. V závažných případech může dojít k otoku životně důležitých orgánů, degeneraci srdečního svalu a smrti buněk nervového systému.

Tělesná teplota

Tělesná teplota - indikátor tepelného stavu těla, který charakterizuje produkci tepla vnitřních orgánů a tělesných systémů, jakož i procesy výměny tepla mezi povrchem těla a vnějším prostředím.

V závislosti na údajích teploměru vynikněte:

 • Nízká tělesná teplota - méně než 35 ° C.
 • Normální tělesná teplota - od 35 ° C do 37 ° C (v závislosti na individuálních vlastnostech organismu, věku, pohlaví, době měření a dalších faktorech).
 • Nízká tělesná teplota - od 37 ° C do 38 ° C.
 • Febrilní tělesná teplota - od 38 ° C do 39 ° C.
 • Pyretická tělesná teplota - od 39 ° C do 41 ° C.
 • Hyperpyretická tělesná teplota - nad 41 ° C

Podle jiné klasifikace se rozlišují následující typy tělesné teploty:

 • Hypotermie - když tělesná teplota klesne pod 35 ° C;
 • Norma - když je tělesná teplota v rozmezí od 35 ° C do 37 ° C (v závislosti na individuálních vlastnostech organismu, věku, pohlaví, době měření a dalších faktorech);
 • Hypertermie - když se tělesná teplota zvýší nad 37 ° C;
 • Horečka je zvýšení tělesné teploty, která se na rozdíl od hypotermie vyskytuje, když jsou udržovány termoregulační mechanismy těla (viz horečka).

Pro měření tělesné teploty lze použít:

 • Rtuťový teploměr;
 • Elektronický teploměr;
 • Infračervený teploměr.

Měří se tělesná teplota:

 • V podpaží (obvykle vlevo);
 • Groin;
 • V ústech;
 • V konečníku;
 • V pochvě;
 • V uličce.

Při měření tělesné teploty v různých oblastech se mohou měřicí přístroje lišit o +/- 0,5 ° C. Například data měření teploty pomocí rtuťového teploměru v konečníku budou o 0,5 ° C vyšší než po měření tělesné teploty v podpaží a data měření teploty v ústní dutině se budou lišit o 0,5 ° C v menším směru.

Je třeba vzít v úvahu i další faktory:

 • Denní fluktuační faktor tělesné teploty je ranní teplota pod večerní teplotou přibližně o 0,5 ° C.
 • Věkový faktor - u starších lidí se metabolismus zpomaluje a tělesná teplota stoupá. U dětí se naopak kolísání údajů z teploměru může během dne měnit nahoru i dolů.
 • Faktor fyzické aktivity - po intenzivní fyzické námaze se zvyšuje tělesná teplota.
 • Environmentální faktor - Měření tělesné teploty by mělo brát v úvahu teplotu a vlhkost prostředí.
 • Jednotlivé faktory - tělesná teplota je dána povahou a intenzitou metabolických procesů organismu. Metabolismus každé osoby má individuální vlastnosti, které musí být vzaty v úvahu. Má-li člověk teplotu „celého života“ 36,2 ° C (za předpokladu, že se nevyskytují nemoci a normální pohoda), měla by být tato teplota považována za normální.

Zvýšení nebo snížení tělesné teploty může nastat v důsledku různých faktorů. To může být účinek virů, bakterií nebo plísní, mohou existovat různá zánětlivá onemocnění, může to být „úpal“ nebo hypotermie, může to být porušení termoregulačního centra v mozku (hypotalamu), může to být účinek nádorů a možná i reakce. o drogách.

Hektická horečka: symptomy, nemoci, léčba. Hyperpyretická horečka

Pyretická tělesná teplota: příčiny, znamení, jak se chrlit

Většina akutních zánětlivých procesů doprovází pyretickou teplotu. V tomto stavu, který se také nazývá pyretická horečka, je rtuťový teploměr v rozsahu 39,1-40,9 stupňů.

Malátnost, která vyvíjí pyretickou horečku, vyvolává viry a patogenní bakterie. Při kontaktu s nositeli infekce nebo v důsledku narušení integrity kůže během poranění a operací pronikají do lidského těla. Často jsou patogenní mikroby přítomny v těle, ale jsou aktivovány po hypotermii.

Co je to pyretická teplota

Normální teplotní indikátor lidského těla se pohybuje v rozmezí 35-37 stupňů. Zvýšení v rozmezí 37,1-37,9 se nazývá subfebrilní stav. Mírné teplo (febrile) je charakterizováno vzestupem z 38 na 39 stupňů. Když teplota pyretického teploměru dosáhne hodnot 39,1-40,9 stupňů. Mluvíme o hyperpyretickém vylepšení, pokud teploměr ukazuje více než 41 stupňů.

Pyretická horečka je stav, který vyžaduje použití antipyretik. Nejlepším způsobem, jak se zbavit symptomů spojených s vysokou horečkou, je léčit onemocnění, které způsobilo hypertermii, tj. přehřátí.

Vysoká horečka může způsobit zhoršení u lidí trpících chronickými patologiemi kardiovaskulárního systému, nervového systému, ledvin a jater. U dětí může prodloužená horečka vyvolat křeče u těch nejmenších - ztrátu vědomí, dehydrataci. Proto je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, pokud teploměr vykazuje vysoké známky. Specialista nejen předepíše adekvátní léčbu základního onemocnění, ale také vybere lék, vypočte jeho dávkování a zaměří se na hmotnost a věk pacienta.

Příčiny pyretické teploty

Existuje mnoho patologických stavů, které vyvolávají horečku nad 39 stupňů. Ve více než 80% případů jsou příčinou pyretické tělesné teploty infekční procesy a jsou způsobeny těmito chorobami:

 • chřipka, akutní respirační virové infekce;
 • meningitida;
 • mononukleóza;
 • gastroenteritida.

Infekční procesy v orgánech dýchacího ústrojí mohou vyvolat teplotní skok. Mezi tato onemocnění patří pneumonie, tuberkulóza, faryngitida.

Existují i ​​jiná infekční onemocnění, která udržují horečku nad 39 stupňů:

 • zvláště nebezpečný - mor, cholera, antrax, žlutá zimnice, horečka dengue, malárie;
 • střevní - úplavice, salmonelóza;
 • urinogenitální - genitální herpes, chlamydie, kapavka, kandidóza, akutní stadium pyelonefrózy nebo glomerulonefritida;
 • děti kapání - spalničky, plané neštovice, parotitida, šarlatová horečka.

Hypertermie s pyretickými hodnotami se může vyvinout po transfuzi krve a jejích složek, transplantaci dárcovského orgánu. V tomto případě je příčinou teplotního skoku zánět a následné odmítnutí cizí tkáně.

Teplo, které nepřekročí více než 5 dnů, způsobuje použití velkých dávek kokainu.

Stejný nežádoucí účinek se někdy vyskytuje při maligním neuroleptickém syndromu nebo po použití plynných anestetik - halothanu, isofluranu.

Známky pyretické horečky

Dospělí i děti těžce snášejí tělesnou teplotu. Malátnost je doprovázena těžkou intoxikací, sníženým výkonem, nedostatkem chuti k jídlu. Často je zvýšená citlivost na jasné světlo. Většina pacientů s vysokou horečkou poukazuje na to, že v kloubech, otocích končetin a kostí, svalech a bolestech kůže dochází k nepohodlí.

V horečnatém stavu, dýchání a zvýšení tepové frekvence. Může se jednat o nevolnost a zvracení. U dětí se mohou vyvinout záchvaty, krátkodobá ztráta vědomí.

Vlastnosti pyretické horečky u dětí

Vysoká tělesná teplota s pyretickou horečkou u dítěte vyžaduje zvláštní pozornost. U dětí může hypertermie způsobit závažné poruchy fungování organismu. Mnohem častěji než dospělí trpí děti dehydratací, problémy se srdcem a cévami a křečovitým syndromem.

Vysoká potřeba dětského těla pro energii provokuje více

11.4. Druhy horečky

Horečka může být rozdělena v závislosti na délce trvání, stupni nárůstu tělesné teploty a charakteristikách jeho výkyvů během dne.

V závislosti na délce trvání může být horečka efemérní (1-3 dny), akutní (do 15 dnů), subakutní (až 1,5 měsíce) a chronická (více než 1,5 měsíce).

Podle stupně zvýšení teploty se rozlišuje subfebrilní horečka (37,1-37,9 ° C), střední (38-39,5 ° C), vysoká (39,6-40,9 ° C) a hyperpyretická (41 ° C a vyšší). ). Poslední typ horečky je pozorován zejména u tetanu a meningitidy.

V závislosti na velikosti denních teplotních výkyvů ve druhé fázi horečky se dělí na konstantní, projímavé, přerušované, oslabující, opakující se a atypické. Je třeba poznamenat, že ve většině případů se během vývoje horečky udržuje normální cirkadiánní rytmus teplotních výkyvů, tj. večer je vyšší než ráno (obr. 11-2).

Trvalá horečka febris continua) je charakterizována vysokým nárůstem teploty s denními výkyvy nepřesahujícími 1 ° C (lobarová pneumonie, tyfus atd.).

Reliéfní horečka f. remitens) - s tím, denní teplotní výkyvy překročí 1 ° С, ale nesníží k normě; tento typ horečky je pozorován u většiny virových a mnoha bakteriálních infekcí (exsudativní pohrudnice, tuberkulóza atd.).

Přerušovaná horečka (f. Intermittens) je charakterizována velkými výkyvy v denní teplotě s jejím poklesem ráno na normální nebo nižší (hnisavá infekce, tuberkulóza, některé typy malárie, revmatoidní artritida, lymfomy atd.).

Vyčerpávající horečka f. hectica) - denní teplotní výkyvy dosahují 3-4 ° С; pozorovány při hnisavých procesech, sepse, tuberkulóze a jiných onemocněních.

Rekurentní horečka (f. Recurrens) je charakterizována střídáním febrilních a non-febrilních období, trvání

Obr. 11-2. Typy teplotních křivek pro horečku (podle AD Ado)

druhá se pohybuje od jednoho do několika dnů (relabující horečka, Hodgkinova choroba, malárie atd.).

Atypická horečka f. athypica) je charakterizován zcela nepravidelnými teplotními výkyvy a jeho maximální vzestup nastává ráno (některé formy tuberkulózy, sepse atd.).

Předtím se věřilo, že charakteristické rysy teplotní křivky mají důležitou diagnostickou a prognostickou hodnotu. V současné době však tento ukazatel již není

V tomto ohledu je to spolehlivé kritérium, protože přirozený průběh vývoje horečky a denních výkyvů tělesné teploty je často pod vlivem léčby zkreslen. Vývoj horečky je navíc ovlivněn imunologickou a věkovou reaktivitou. U starých a podvyživených lidí, malých dětí, se mohou vyskytnout infekční nemoci se slabým vývojem horečky nebo v její nepřítomnosti; tyto mohou mít špatnou prediktivní hodnotu.

11.5. Metabolismus během horečky

Při změnách horečky dochází téměř ke všem typům metabolismu. Specifická pro horečku, jako taková, by měla být považována za aktivaci oxidačních procesů. Při každém zvýšení tělesné teploty o 1 ° C se bazální metabolismus zvyšuje o 10-12%. Zvýšená spotřeba kyslíku. Obsah CO2 v arteriální krvi je snížen (zejména ve druhé fázi horečky) v důsledku zvýšené ventilace alveolů. Důsledkem hypokapnie je křeč mozkových cév, zhoršení zásobování kyslíkem.

Změny metabolismu uhlohydrátů a tuků jsou spojeny s excitací sympatického nervového systému, doprovázenou zvýšeným rozkladem glykogenu v játrech a zvýšenou lipolýzou. Obsah glykogenu v hepatocytech je snížen a dochází k určitému zvýšení hladiny glukózy v krvi; někdy se u febrilního pacienta nachází glykosurie. Zvýšená mobilizace tuku z depa a jeho oxidace, která je hlavním zdrojem energie u febrilních pacientů. Může však být neúplná oxidace mastných kyselin a zvýšená tvorba ketonových těl.

Aktivace proteolýzy ve svalech a snížení její syntézy působením kortizolu, jehož vylučování se zvyšuje. Infekční horečky mohou vykazovat negativní bilanci dusíku. Kromě zvýšeného rozkladu bílkovin to přispívá k jeho sníženému příjmu z potravy v důsledku anorexie. Zvýšená lipolýza a proteolýza vede ke snížení tělesné hmotnosti s prodlouženou horečkou.

Změna metabolismu vody a soli se také mění. Ve druhé fázi horečky dochází ke zpoždění v tkáních vody a chloridu.

sodíku, který je spojen se zvýšenou sekrecí aldosteronu. V konečné fázi se zvyšuje vylučování vody a NaCl z těla (močí a potem). Při chronické horečce není výměna chloridů narušena. Vývoj horečky je doprovázen snížením koncentrace volného železa v séru, zvyšuje se však obsah feritinu. Při prodloužené horečce se může vyvinout stav s nedostatkem železa a může dojít k psychické depresi, hypochromní anémii a zácpě. Základem těchto poruch je snížení aktivity respiračních enzymů. Volný obsah v séru a dalších bivalentních kationtech (Cu, Zn) je snížen v důsledku jejich zvýšené vazby na proteiny akutní fáze, které jsou během horečky syntetizovány játry ve zvýšeném množství, aby se zajistil antimikrobiální účinek.

Horečka může být doprovázena posuny v acidobazickém stavu: s mírnou horečkou se může vyvinout plynná alkalóza (v důsledku hypokapnie) as vysokou horečkou, metabolickou acidózou.

Druhy horečky Doctor-V.ru

Typy horečky

Horečka (febris) je ochranně-adaptivní reakce těla, která se vyskytuje v reakci na působení patogenních podnětů a je vyjádřena v restrukturalizaci termoregulace pro udržení vyšší než normální úrovně obsahu tepla a tělesné teploty.

nutriční horečka (f. alimentaria) - L. u kojenců způsobená nedostatečným složením potravin (obvykle nedostatečné množství vody).

atypická horečka (f. atypica) - A., vyskytující se ve formě, která není pro nemoc charakteristická.

vlnitá horečka (f. undulans; syn. L. undulating) - L., charakterizovaná střídáním období zvýšení a poklesu tělesné teploty po několik dní.

vysoká horečka - L., ve které je tělesná teplota v rozsahu od 39 do 41 °.

hektická horečka (f. hectica; synonymum: L. obtěžující, L. oslabující) - L., charakterizovaná velmi velkými (o 3-5 °) vzestupy a rychlými poklesy tělesné teploty, opakující se 2-3krát denně; pozorovány například při sepse.

hyperpyretická horečka (např. hyperpyretica; syn. L. nadměrná) - L. s tělesnou teplotou nad 41 °.

horečka hnisavý-resorptivní (f. purulentoresorptiva; synonymum: L. zranění, L. toxický-resorptivní, Pirogov - Pasteur - Lister sepsis) - L., způsobený absorpcí toxických produktů ze zdroje hnisavého zánětu.

horečka zvrácená (f. inversa) - L., ve které ranní tělesná teplota nad večer.

horečka vyčerpávající (f. hectica) - viz hektická horečka.

přerušovaná horečka (např. intermittens) - viz přerušovaná horečka.

infekční horečka (f. infectiva) - L., způsobená infekčním onemocněním a způsobená expozicí metabolických produktů organizmu nebo rozpadem patogenů, jakož i endogenních pyrogenů, vzniklých během infekčního procesu.

oslabující horečka (f. ictalis) - viz hektická horečka.

mléčná horečka (f. lactea) - L., vyplývající z akutní stagnace mléka v mléčné žláze.

horečka neinfekční (např. neinfekční) - L., která není spojena s infekčním procesem, například. způsobené aseptickým poškozením tkáně, podrážděním některých receptorových zón, zavedením pyrogenních látek do těla.

nepravidelná horečka (např. nepravidelná) - L. bez jakéhokoliv vzoru v měnících se obdobích zvýšení a snížení tělesné teploty.

horečka Pel - Ebstein - viz horečka Pel - Ebstein.

intermitentní horečka (např. intermittens; syn. L. intermittent) - L., charakterizovaná střídáním během denních období zvýšené tělesné teploty s obdobími normální nebo snížené teploty.

Horečka zmírňující horečku (zastaralé) - viz horečka.

konstanta horečky (f. continua) - L., ve které denní výkyvy tělesné teploty nepřesahují 1 °; pozorovány například u tyfu, lalokového pneumonia.

horečka (f. zranitelnost) - CM. Horečná hnisavá resorpce.

remitující horečka (např. remitens; syn. L. laxativa - zastaralé) - L. s denními výkyvy tělesné teploty v rozmezí 1-1,5 ° bez snížení na normální hodnoty.

recidivující horečka (f. recidiva) - L., charakterizovaná opakovaným vzestupem tělesné teploty pacienta po jejím poklesu o několik dní na normální hodnoty.

solná horečka - L., vyvíjející se s nekompenzovaným zpožděním chloridu sodného v těle; například u kojenců s podvýživou.

horečka subfebril (f. subfebrilis) - L., ve kterém tělesná teplota nepřesahuje 38 °.

toxický-resorptive horečka (f. toxicoresorptiva) - vidět horečka hnisavý-resorptive.

horečka mírná - L., ve které je tělesná teplota v rozsahu od 38 do 39 °.

nadměrná horečka (f. undulans) - 1) cm. 2) viz Brucelóza.

nadměrná horečka - viz horečka hyperperitoneální. Q- (febris Q, zkrácená angličtina. Dotaz neurčitý, nejasný) - viz Q horečka.

horečka adenopharyngo - febris spojivek (febris adenopharyngoconjunctivalis; řecká. adenová žláza + faryn, faryng farynx + anat. tunica konjunktiva spojivek) - viz faryngonkonjunktivní horečka.

Amarilární horečka (isp. Amarillo yellow) - viz žlutá horečka.

Apeu horečka je infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny C, charakterizované horečkou, intoxikací a bolestí v kloubech.

Asamská horečka - viz viscerální indická leishmanióza.

atopická horečka (febris aphthosa) - viz slintavka a kulhavka.

Balkh horečka - viz, Flebotomny horečka.

Bvamba horečka je infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených stejným názvem arbovirus, endemických do východní Afriky a charakterizovaných 2-5denní horečkou, bolestí hlavy a bolestí svalů.

horečka biliární tropická (febris biliaris tropica) - viz hemoglobinurická horečka.

horečka biliární těžká (febris biliaris gravis) - viz hemoglobinurická horečka.

bažina - viz Leptospirosis anicteric.

Horečka Bunyamvera - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména, charakterizované benigním průběhem.

Bucharská horečka - viz Flebotomny horečka.

horečka jaro-léto Omsk - viz Horečka hemoragická.

Wesselsbronova horečka je infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny B, charakterizované krátkodobou horečkou s bolestí končetin, bolestí hlavy a zvětšenou slezinou a játry.

vodní horečka (febris aquatilis) - viz anikterní leptospiróza.

recidivující horečka (febris recurrens) - viz Typhusova recidivující epidemie.

Volynská horečka - viz Příkopová horečka.

haverhilskaya horečka (nrk) - vidět horečku Heyverhill.

hemoglobin (horečka) charakterizované akutní hemolýzou a projevující se vývojem hemolytické žloutenky, hemoglobinurie, pollakiurie, horečky, bolesti v bederní oblasti, zvracení žluče; 2) horečka, která se vyvíjí při akutní masivní intravaskulární hemolýze jakékoliv povahy.

hemoragická horečka (febris haemorrhagica) je obecný název pro akutní infekční lidská virová onemocnění charakterizovaná rozvojem hemoragického syndromu na pozadí akutního febrilního stavu a obecných jevů toxicity.

hemoragickou Argentinskou horečku - L., způsobenou Juninovým virem (Junin) rodu Orbivirus; charakterizované těžkou sezónností v endemických oblastech Jižní Ameriky, projevující se vysokou remitující horečkou, myalgií, petechiální vyrážkou a krvácejícími sliznicemi.

hemoragické bolivijské krvácení - L. g. způsobené Machupo virem (Machupo) rodu arenavirů; charakterizovaný klinickým obrazem podobným argentinskému L., ale je to obtížnější; v některých oblastech Jižní Ameriky.

Horečka hemoragická horečka - viz horečka hemoragická s renálním syndromem.

Horečka Zakarpatská hemoragická horečka - viz Hemoragická horečka s renálním syndromem.

hemoragická horečka Kongo-Krymská - viz Krymská hemoragická horečka.

Korejská hemoragická horečka - viz Horečka hemoragická s renálním syndromem.

Krymská hemoragická horečka (synonymum: akutní infekční kapilární toxikóza, L. congo-krymský hemorrhagic) - L., způsobený virem stejného jména ze skupiny arbovirů přenášených klíšťaty; charakterizované endemickými a sezónními chorobami; projevuje se vysokou horečkou s dvouvlnnou teplotní křivkou, těžkou intoxikací, bolestí hlavy a svalovou bolestí, krvácením, hemoragickou enantematou a petechiální kožní vyrážkou.

hemoragická horečka lassa - viz Lassa horečka.

Omskova hemoragická horečka (synonymum: L. jaro-léto Omsk, L. Omsk) - L., způsobená arbovirem stejného jména antigenní skupiny B, přenášená klíšťaty a charakterizovaná náhlou horečkou, trvající 10-12 dní, jevy obecné intoxikace a středně výrazné hemoragický syndrom; nalezené v západní Sibiři.

hemoragická horečka s renálním syndromem (f. haemorrhagica cum syndrom renaligrath; Epidemie nefropatie Skandinávská) - L., charakterizovaná porážkou především malých cév a kapilár, zejména ledvin, s rozvojem jevů selhání ledvin.

Středoasijská hemoragická horečka - L. g., Klinicky podobná krymské L. g., A možná její druh.

Horečka Uralská hemoragická horečka - viz Hemoragická horečka s renálním syndromem.

hemorrhagic tsirkopitekovaya horečka (řecký kerkos ocas + opice pithekos; synonymum: nemoc zelených opic, Marburg-virová choroba, cercopite horečka) - málo známý L., způsobený virem stejného jména, když byl infikován z opic; charakterizované těžkým průběhem s náhlou horečkou trvající přibližně dva týdny, silnými bolestmi hlavy, lumbosakrální myalgií, průjmem, eksikozy, poškozením jater a někdy ledvinami; se nachází ve východní Africe, případy jsou popsány v Německu a Jugoslávii.

Jižní americká hemoragická horečka (NRK) je obecný název L., endemický k některým zemím jižní Ameriky: Argentina a Bolivian L.,

hemoragická horečka Jaroslavl - viz Hemoragická horečka s renálním syndromem.

herpes fever (febris herpetica) - viz Herpes simplex.

Gibraltická horečka - viz Brucelóza.

Horečka Guam - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména, charakterizované mírným průběhem; nachází se v Brazílii a na ostrově Trinidad.

Horečka Guaroa - málo studovaná infekční choroba ze skupiny tropických horeček komárů způsobená eponymickým arbovirem antigenní skupiny Bunyamvera; často asymptomatický.

horečka devátého dne - viz syndrom devátého dne.

horečka dengue (febris dengue; syn. dengue) je akutní přirozené fokální infekční onemocnění způsobené eponymickým arbovirem antigenní skupiny B přenášené komáry; v tropech a subtropech.

hemoragická horečka dengue (f. dengue haemorrhagica) - klinická forma L. d., která se vyvíjí u jedinců s přecitlivělostí na patogen v důsledku předchozí nemoci plic; charakterizované náhlým nástupem, vysokou tělesnou teplotou, intoxikací, hemoragickým syndromem od 1-2 den a často těžkým šokem ve 3. až 5. den nemoci.

klasická horečka dengue (f. dengue classica; synonymum: horečka žirafy, horečka Kostolom, kloubní horečka) je klinická forma L. d. urtikarny pruritic vyrážka následovaná šupinovým peelingem.

Germiston horečka - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček komárů, způsobené eponymickým arbovirem antigenní skupiny Bunyamvera; charakterizované náhlým nástupem, vysokou horečkou, bolestí hlavy, bolestí dolní části zad; odlišný krátký benigní průběh.

Rift Valley horečka (syn. Rift Valley horečka) je akutní infekční nemoc skupiny tropických horeček komárů způsobených Rift Valley virem, endemický k východu a jižní Africe; charakterizované dvoudenní horečkou s benigním průběhem.

dum-dum horečka - viz viscerální indická leishmanióza.

horečka žlázovitá (febris glandularis) - viz infekční mononukleóza.

Glandulární idiopatická horečka (febris glandularis idiopathica) - viz infekční mononukleóza.

žlutá zimnice (febris flava; synonymum: amarilóza, horečka amaryllus, amarilský tyfus) - akutní přirozené infekční fokální onemocnění způsobené arbovirem stejného jména antigenní skupiny B, přenášené komáry; charakterizované náhlým nástupem, bifázickou horečkou, intoxikací, hemoragickým syndromem, žloutenkou, zvětšením jater a sleziny, poškozením kardiovaskulárního systému a ledvin; vyskytuje v horkých zemích, připisovaných karanténním infekcím.

žlutá městská horečka - epidemiologická varianta L. f., ve které je zdrojem infekce nemocný člověk a vektor je způsoben komáry Aedes aegypti.

žlutá horečka v džungli - viz horečka žlutého lesa.

žlutá lesní horečka (syn. L. žlutá džungle) - epidemiologická varianta L. f., ve které jsou zdrojem infekce teplokrevní divoká zvířata a zdrojem infekce jsou komáři z rodů Haemagogus a Aedes.

horečka ikterická zhoubná (febris icterica perniciosa) - viz horečka Hemoglobinurie.

horečka žirafy - viz horečka dengue classic.

Západonilská horečka (syn. Encefalitida západní Nil) je akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména skupiny antigenu B; charakterizované mírnou horečkou, meningeálním jevem, lymfadenitidou, krátkodobým a benigním průběhem; se nachází ve východní Africe, na Středním východě av Indii.

Zika horečka je akutní infekční onemocnění opic způsobené stejným názvem arbovirus antigenu skupiny B; někdy přenášené na člověka prostřednictvím komárů a je charakterizováno horečkou s benigním průběhem; endemický vůči ugandě.

Iqua horečka - viz Příkopová horečka.

Ilesová horečka - infekční onemocnění způsobené arbovirem stejného jména antigenní skupiny Bunyamvera; charakterizované vysokou horečkou s bolestí hlavy.

Horečka Ilheus - infekční onemocnění ze skupiny virových encefalitid tropických komárů způsobené arbovirem stejného jména antigenní skupiny B; charakterizované horečkou a encefalitidou; mohou být asymptomatické; se nachází v Jižní a Střední Americe.

Indiana horečka - viz Vesikulární stomatitida.

Ypres horečka - viz Příkopová horečka.

Horečka Ithaca - infekční onemocnění skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny C; charakterizované horečkou, bolestí hlavy, závratí, fotofobií, benigním průběhem; v Jižní Americe.

Kalifornská horečka - viz Kokcidioidóza.

Horečka Karaparu - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména skupiny antigenu C; charakterizované horečkou, symptomy obecné intoxikace, injekcí spojivek, fotofobií, bolestí svalů; v Jižní Americe.

horečka katétru - viz horečka uretry.

Horečka Kathu - infekční onemocnění skupiny tropických horeček způsobených arbovirem antigenní skupiny Guam; charakterizované horečkou, bolestí hlavy a bolestí svalů, celková malátnost; v Brazílii.

kahectic horečka (febris cachectica) - viz viscerální leishmanióza.

Horečka Queensland - viz Q horečka.

Kedaniho horečka - viz Tsutsugamushi.

klíšťová horečka (febris acarina) je obecný název pro infekční onemocnění způsobená různými patogeny, jejichž primární rezervoár a nosiče jsou v přírodě klíšťata.

recidivující horečka (f. acarina recurrens) - viz Typhus recurrent endemic.

Východní africká klíšťová horečka - viz africká klíšťová rickettsióza.

Americká horská horečka s klíšťaty - viz Colorado Fever.

Indická klíšťová horečka - viz Tsutsugamushi.

Colorado začaruje horečku - viz Colorado Fever.

Středomořská klíšťová horečka - viz horečka Marseilles.

klíšťová horečka Sumatra - viz Tsutsugamushi.

horečka tick-nesená tyfus Severní Asie - viz Rickettsioz ​​tick-borne Severní Asie.

Jižní africká klíšťová horečka - viz africká klíšťová rickettsióza.

Colorado horečka (synonymum: americká horská klíšťová horečka, Colorado klíšťová horečka) je akutní infekční nemoc způsobená arbovirus tolerovaný klíštěm Dermacentor andersoni; charakterizované akutním nástupem, bifázickou horečkou, bolestí očí, lýtkovými svaly, dolní části zad, fotofobií, kožní hyperestézií, pomalým zotavením s možnými relapsy; endemické oblasti Rocky Mountain v Severní Americe.

Kostolomoy - horečka klasická horečka dengue.

kočka škrábnutí horečka - viz Cat Scratch Disease.

Krétská horečka - viz Flebotomny horečka.

horečka - viz Tularémie.

Krymská horečka - viz Q horečka.

Horečka Lassa (synonymum: horečka Lassa, hemoragická horečka Lassa) - infekční onemocnění ze skupiny hemoragických horeček způsobených virem stejného jména rodu arenavirů; je vysoce nakažlivý a je charakterizován postupným vývojem, těžkou intoxikací, vysokou horečkou, běžnou myozitidou, hemoragickým syndromem, difúzním poškozením jater; v některých zemích západní a střední Afriky.

Lesní horečka Semliki - akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny A; charakterizované horečkou, bolestí hlavy; v některých oblastech tropické Afriky.

Slévárenská horečka - nemoc z povolání vyplývající z vdechování vysoce dispergovaných částic oxidů kovů vznikajících při tavení, odlévání a svařování; charakterizované akutním záchvatem horečky, který trvá několik hodin a končí kritickým poklesem tělesné teploty.

Venezuelská konská horečka - viz Encephalomyelitis equine Venezuelan.

Mayaro horečka - akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny A; charakterizované horečkou, intoxikací, zimnicí, bolestí v celém těle, fotofobií, mírnou žloutenkou; se nachází v Jižní Americe a na ostrově Trinidad.

Maltská horečka - viz Brucelóza.

Horečka marituba - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny C; charakterizované krátkou horečkou, bolestí hlavy, slabostí; v Jižní Americe.

Horečka Marseilles (synonymum: Carducci - Olmerova choroba, horečka středomořská, Marseilles rickettsiosis, tuniský endemický tyfus) - akutní infekční onemocnění způsobené Rickettsia conori, přenášené ixodickými klíšťaty; charakterizované náhlou horečkou, primárním účinkem ve formě malého vředu s tmavou kůrou, běžnou makulopapulární vyrážkou; endemické na hl arr. pro pobřežní oblasti Středozemního, Černého a Kaspického moře.

horečka s horečkou - nemoci z povolání vyplývající z vdechování vysoce dispergovaného měděného prachu a jeho anorganických sloučenin při moření osiva nebo při studeném zpracování mědi; charakterizované akutním záchvatem horečky.

Horečka Moldavian-Vallah - viz.

monocytická eozinofilní horečka (febris monocytica eosinophilica; synonymum: eozinofilní monocytóza, monocytická eosinofilie) je akutní infekční, pravděpodobně virová choroba charakterizovaná horečkou, eosinofilií a monocytózou, někdy rozvojem atypické pneumonie.

horečka proti komárům - viz Flebotomová horečka.

močová horečka (febris urinaria) - viz horečka uretry.

Horečka Murutuku - akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny C; charakterizované horečkou, svalem a bolestmi hlavy: nachází se v Jižní Americe.

horečka, tolerován vši a v typických případech postupuje v paroxyzmální formě s opakovanými čtyřdenními, pětidenními záchvaty horečky, oddělenými několika dny remise nebo formou tyfusu s mnoha denní nepřetržitá horečka.

horečka - viz Tularemia.

Omskova horečka - viz Omsk hemoragická horečka.

O'Nyong-Nyongova horečka - akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček komárů způsobené eponymickým arbovirem antigenní skupiny A; charakterizované horečkou, intoxikací, silnou bolestí kloubů, svěděním kožní vyrážkou a lymfadenitidou; v mnoha východoafrických zemích.

Horečka Oribock je akutní infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny C; charakterizované krátkodobou horečkou a fotofobií; v Jižní Americe.

Oroya horečka - viz Bartonellosis.

Pappatachiho horečka - viz Flebotomny horečka.

Perská recidivující horečka - viz Typhus recurrent endemic.

Pescadore ostrovní horečka - vidět Tsutsugamushi.

luční louka - viz Leptospirosis, anicteric.

polymerní horečka - viz Fluoroplastická horečka.

prasečí horečka (febris praetibialis; syn. Fort Braggova horečka) je klinická forma leptospirózy způsobená sérotypy AutumnaliSH, možná Pomona, charakterizovaná bolestí v končetinách, výskytem trup-papulární vyrážky na nohou a zvětšenou slezinou.

horečka pětidenní paroxyzmální (febris quintana paroxysmalis) - viz Příkopová horečka.

Qewardin spatřil horečku - viz Rickettsiosis vezikulární.

skvrnitá horečka Skalistých hor (syn. modrá choroba, americká rickettsióza nesená klíšťaty, tyfus z brazilského tyfu, São Paulo typhus tyhus) - infekční onemocnění ze skupiny rickettsios nesených klíšťaty způsobených ixodickými klíšťaty; charakterizované horečkou, polymorfní, často papulární hemoragickou vyrážkou po celém těle, enantémou sliznic a různými komplikacemi, zejména kožní nekrózou v oblasti třísla, v nepřítomnosti primárního vlivu: endemický na Severní a Jižní Ameriku.

Japonská říční horečka - viz Tsutsugamushi.

Rift Valley horečka - vidět Rift Valley horečka.

horečka salvarsannaya (febris salvarsanica) - viz syndrom devátého dne.

Středomořská rodinná horečka - viz Periodická nemoc.

senná rýma - viz pollinosis.

Sinbis horečka - infekční onemocnění ze skupiny tropických horeček způsobených arbovirem stejného jména antigenní skupiny A; charakterizované krátkou horečkou s bolestí hlavy a svalovou bolestí.

šarlatově podobná Dálného východu je klinická forma pseudotuberkulózy, která se vyznačuje zvýšenou tělesnou teplotou, opakovanou zimnicí, všeobecnou intoxikací, hyperémií a otoky rukou, rozšířenou šarlatovou nebo růžovou vyrážkou s následným odlupováním kůže.

horečka jatek - viz Q horečka.

Středomořská horečka - viz Brucelóza.

Středoasijská horečka - viz Q horečka.

horečka streptobacillary (febris streptobacillaris) - viz horečka Heyverhill.

kloubní horečka (febris articularis) - viz klasická horečka dengue.

Termez horečka - viz Q horečka.

tibiální horečka (febris tibialis) - viz Příkopová horečka.

příkopová horečka - viz příkopová horečka.

Tropická horečka komárů - běžný název přirozených ohniskových infekčních nemocí lidí a zvířat, které jsou endemické pro určité oblasti tropické zóny, způsobené arboviry, které přenášejí různé druhy komárů; klinika a epidemiologie řady L. t. to jsou studovány nedostatečně.

Tsutsugamushi horečka - viz Tsutsugamushi.

uveoparotidová horečka - viz uveoparotit.

Krysí horečka - běžný název dvou infekčních onemocnění ze skupiny bakteriálních zoonóz - Sodoku a Heyverhill - je nakažena osobou, která je kousnuta krysou nebo jiným infikovaným zvířetem.

uretrální horečka (febris urethralis; synonymum: katetrizace horečky, horečka v moči) - sepse způsobená vstupem infekčních agens do krve močovou trubicí poškozenou přístrojem vloženým do ní (bougie, katétr, atd.).

faryngální horečka

Flanderská horečka - viz Příkopová horečka.

horečka phlebotomine (syn:. horečka Balch, Bukhara horečka, horečka krétské, horečka komár, pappataci horečka, pappatachi, hava Trebizond) - akutní infekční onemocnění způsobené některými arbovirů prováděné komáry Phlebotomus papatasii; charakterizované třikrát až čtyřdenní vysokou horečkou s bolestí hlavy a bolestí svalů, fotofobií a vaskulární injekcí skléry.

Fort Bragg horečka - viz Prebibiální horečka.

Fluoroplastická horečka (syn. L. polymer) - nemoc z povolání způsobená vdechováním produktů tepelně oxidační destrukce polymerních materiálů obsahujících fluor; charakterizované zvýšením tělesné teploty po dobu několika hodin, následované prudkým poklesem v ní.

horečka heyverhillskaya (syn: horečka gaverhilskaya - NRC, streptobatsillyarnaya horečka, erytém, kloubní epidemie.) - infekční onemocnění ze skupiny Sodoku způsobené Streptobacillus moniliformis, charakterizované opakujícími se útoky horečky, zánětlivých a nekrotických změn v místě kousnutí, regionální lymfadenitida polyartritidy.

Cerkopitická horečka - viz Hemoragická cerkopitkovaya horečka.

Tsutsugamushi horečka - viz Tsutsugamushi.

Changuinol horečka - infekční onemocnění způsobené stejným názvem arbovirus; podle klinického obrazu je podobný flebotomické horečce; se nachází ve Střední Americe.

černá voda - horečka Hemoglobinurie horečka.

Chikungunya horečka - vidět Chikungunya.

šestidenní horečka (febris sextidiana) - viz Periodická nemoc.

Hektická horečka: symptomy, nemoci, léčba

Co je to hektická horečka? Je takový patologický stav nebezpečný a jak ho léčit? Na tyto a další otázky odpovíme v tomto článku.

Základní informace o patologickém symptomu

Pro co je charakteristická hektická horečka? Více nedávno, lidé připisovali takový patologický stav ke kategorii nemocí charakterizovaných významným zvýšením tělesné teploty. Moderní medicína ji však neuznává jako samostatnou nemoc, ale jako druh reakce na různé podněty, které jsou určitými pyrogenními látkami.

Lze tedy bezpečně poznamenat, že hektická horečka je patologický proces, jehož cílem je ochrana a přizpůsobení těla. Zároveň je třeba poznamenat, že bez kontroly ze strany lékařů takový stát s sebou nese poměrně vážné ohrožení života pacienta.

Původ a seznam chorob

Hektická horečka je charakteristická pro mnoho onemocnění. Před jejich výpisem je nutné určit, proč se taková podmínka vyskytuje vůbec.

Hypertermie je známa jako polyetiologická sekundární podmínka. Proces restrukturalizace práce termoregulačního centra začíná působením určitých pyrogenních látek v těle. Ty se dělí na exogenní, infekční a neinfekční, tj. Endogenní.

Proč se vyvíjí hektická horečka?

Za jakých nemocí se to děje? Tento patologický stav se může vyvinout ze dvou různých důvodů. Zvažte je právě teď:

 • Infekční proces se projevuje formou zánětlivých onemocnění. Mezi ně patří tuberkulóza, chřipka, sepse krve, stejně jako vnitřní orgány.
 • Neinfekční původ. Tento stav může způsobit nekrózu tkání, onkologii, alergie, krevní transfúze a vnitřní krvácení.

Hlavní příznaky

Hektická horečka se může projevit různými způsoby. Jeho příznaky jsou rozděleny na obecné a zvláštní. Jak jsou tedy obecné známky horečky? Tato podmínka je charakterizována:

 • horečka;
 • snížení krevního tlaku;
 • zvýšené dýchání a zvýšená tepová frekvence;
 • rozvoj záchvatů migrény, bolesti svalů a kloubů;
 • sucho v ústech, konstantní žízeň;
 • snížení denní diurézy;
 • ztráta chuti k jídlu.

Pokud jde o konkrétní symptomy, závisí na rychlosti zvýšení tělesné teploty. Pro jeho postupný vzestupový charakter:

 • mírné zimnice;
 • zarudnutí kůže;
 • pocit horkého a dusného;
 • zvýšené pocení.

V tomto případě je rychlý nárůst teploty doprovázen následujícími znaky:

 • krátké a těžké zimnice;
 • bledá kůže;
 • pocit chladu;
 • cyanózy nehtových destiček.

Vlastnosti horečky a jejich typy

Jak bylo uvedeno výše, oslabující typ hektické horečky je charakteristický pro tuberkulózu, chřipku, sepsi krve, nekrózu tkání, onkologii, alergie, krevní transfuzi a vnitřní krvácení. Je však třeba poznamenat, že kromě tohoto typu odborníci také identifikují jiné formy horečky (v závislosti na tom, jaké teploty se během dne vyskytnou). Patří mezi ně konstantní, projímavé, přerušované, zvlněné, perverzní, vratné a nesprávné.

Ze všeho výše uvedeného je hektická horečka nejtěžší a nejnebezpečnější pro život pacienta. To je dáno tím, že se vyznačuje ostrými změnami teploty o tři stupně a více.

Klasifikace

V oficiální medicíně, kromě příčin horečky, to je obyčejné rozdělit nemnoho více kritérií, která dovolí nám klasifikovat tento patologický jev.

Při celkové délce čtrnácti dnů se reakce těla na některé nemoci nazývá akutní, až jeden a půl měsíce - subakutní a více než chronická.

Pokud jde o tělesnou teplotu, ve které se snižuje nebo stoupá, je horečka klasifikována takto:

 • od 41 ° C a vyšší - nadměrná horečka;
 • v rozmezí 39-40,9 ° С - vysoké;
 • do 38-38,9 ° C - febrile;
 • v rozmezí 37-37,9 ° С subfebrile.

Diagnostika

U mnoha nemocí se vyvíjí hektická vysilující horečka. Pro jejich léčbu postačuje přesně diagnostikovat patologický proces a jeho vznik. Je třeba poznamenat, že příznaky tohoto fenoménu mohou být podobné jiným stavům podobném horečce, jakož i slunečním nebo tepelným šokům.

Pro diagnózu oslabující horečky a nemoci, která ji způsobila, byly odebrány vzorky moči a krve pacientovi pro obecnou analýzu. Navíc pořizují snímky hrudníku pomocí rentgenového přístroje a provádějí EKG.

Pokud tyto výzkumné metody nestačí k přesnému stanovení diagnózy, pak se uchylují ke komplexnějším metodám. Patří mezi ně počítačová tomografie nebo biopsie některých tělních tekutin a tkání.

Léčba

Podle odborníků by léčba na hektickou horečku měla splňovat dva cíle:

 • udržovat normální fungování vnitřních orgánů, včetně dýchacích, vylučovacích a srdečních systémů;
 • bojovat proti hypertermii

Pro tuto léčbu lékaři používají nejen léky, ale také fyzické účinky na tělo pacienta. Pacient je propuštěn ze všech šatů a uložen do postele, lehce zvedá hlavu.

K ochlazení těla pacienta na zápěstí a na čele je třeba vytvořit obklady ve formě zvlhčených obvazů nebo ledových bublin. Pacient je také otřen tříprocentním roztokem octa. Kromě toho, pro foukání lidského těla, můžete použít klimatizaci nebo ventilátor.

V nemocnici se pacientovi podávají vodní klystýr a výplach žaludku. Všechny infuzní roztoky určené pro intravenózní použití jsou předchlazené.

Když je hektická horečka velmi důležitá pro sledování teploty těla pacienta, je měřena každou hodinu.

Léky předepsané pacientovi antialergické a antipyretické léky ve formě intramuskulárních injekcí. Tyto léky zahrnují "Ibrufen", stejně jako jeho analogy, kyselinu acetylsalicylovou a roztoky "Analgin" s "Suprastin" nebo "Dimedrol".

Při zvýšené excitabilitě je pacientovi předepsána lytická směs nebo Aminazin. V případě zástavy srdce nebo respiračního selhání odborníci provádějí resuscitaci.

Druhy horečky

Stupeň febrilního procesu je dán výškou nárůstu tělesné teploty. Úroveň zvýšení tělesné teploty ve stadiu II se rozlišuje:

► subfebrilní horečka - nárůst teploty na 38 ° C;

► střední (febrilní) - až 38-39 ° С;

► vysoká (pyretická) - do 39-41 ° С;

► nadměrné (hyperpyretické) - teplota nad 41 ° C.

Hyperpyretická horečka může být hrozbou pro život pacienta, zejména pokud je febrilní proces doprovázen intoxikací a dysfunkcí vitálních orgánů. Úroveň nárůstu tělesné teploty ve horečnatém stavu je dána kombinací faktorů: typu pyrogenů, intenzity procesů jejich tvorby a vstupu do krevního oběhu, funkčního stavu termoregulačních struktur, jejich citlivosti na teplotu a působení pyrogenů, vlivů nervového systému z termoregulačních center. Děti mají nejčastěji vysokou a rychle se vyvíjející horečku. U starších lidí a vyčerpání se tělesná teplota postupně zvyšuje na nízké hodnoty, nebo se vůbec nezvyšuje. Při febrilních onemocněních vysoké výkyvy teploty sledují denní rytmus kolísání tělesné teploty: maximální nárůst teploty v 5-7 hodinách. večer, minimálně za 4-6 hodin. ráno V některých případech se teplota febrilního pacienta, který dosáhl určité úrovně, udržuje v těchto mezích po dlouhou dobu a během dne mírně kolísá; v jiných případech tato fluktuace přesahuje jeden stupeň, v jiných - kolísání mezi večerní a ranní teplotou je mnohem více než jeden stupeň. Na základě povahy kolísání teploty ve druhé etapě se rozlišují tyto hlavní typy horečky:

- Konstantní typ horečky (febris continua) je pozorován u mnoha infekčních nemocí, jako je například laloková pneumonie, tyfus a tyfus. Konstantní typ horečky je charakterizován prodlouženým vzrůstem tělesné teploty, který je udržován poměrně stabilní a kolísání mezi ranním a večerním měřením nepřesahuje jeden stupeň. Tento typ horečky závisí na hmotnostním toku pyrogenních látek do krve, které cirkulují v krvi po celou dobu zvýšené teploty.

- Relaxační typ horečky (febris remittens) je pozorován u katarálních zánětů plic a průdušek, při plicní tuberkulóze, hnisavých onemocněních atd. Relaxační typ horečky se vyznačuje výraznými denními teplotními výkyvy (1-2 ° С). Tyto výkyvy nedosahují normy. Teplotní výkyvy v hnisavých onemocněních, tuberkulóze atd. Závisí na dodávce pyrogenních látek do krevního oběhu. Po obdržení významného množství pyrogenních látek vzrůstá teplota a po poklesu se příjem snižuje.

- Přerušovaná horečka (febris intermittens) se vyskytuje v různých formách malárie, onemocnění jater a septických stavech. Vyznačuje se správným střídáním krátkodobých záchvatů horečky s obdobími bez horečky - obdobími normální teploty (apyrexie). Přerušovaná horečka je charakterizována rychlým, významným vzrůstem teploty, která trvá několik hodin, stejně jako její rychlý pokles na normální hodnoty. Období apyrexie trvá přibližně dvě (pro třídenní horečku) nebo tři dny (pro čtyřdenní horečku). Po 2 nebo 3 dnech teplota opět stoupá se stejnou pravidelností.

- Vyčerpávající horečka. (febris heсtica) se vyznačuje velkým nárůstem teploty s rychlým poklesem, někdy opakovaným dvakrát nebo třikrát během dne. Vyskytuje se v sepse, těžké tuberkulóze, v přítomnosti dutin a rozpadu plicní tkáně. Zvýšení teploty je spojeno s hojným odsáváním pyrogenních látek: produktů mikrobiálního původu a rozpadu tkáně.

- Návratová horečka (febris reccurens) je charakterizována střídavými obdobími zvýšení teploty (pyrexie) s obdobími normální teploty (apyrexie), která trvá několik dní. Během útoku, zvýšení teploty, kolísání mezi večerním vzestupem a ranním pádem nepřesáhne 1 ° C. Taková teplotní křivka je charakteristická pro relabující horečku. Zvýšení teploty u tohoto typu horečky závisí na toku spirochet do krve a období apyrexie je spojeno s jejich vymizením z krve.

- Perverzní horečka (febris inversa) je charakterizována perverzí denního rytmu s vyšším vzestupem teploty v dopoledních hodinách. Vyskytuje se při septických procesech, tuberkulóze.

- Atypická horečka (febris atypica) se vyskytuje v sepse a je charakterizována absencí určitých vzorců kolísání tělesné teploty během dne.

Tyto typy teplotních křivek nevyčerpávají svou různorodost.

Hlavní typy horečky

Všechny procesy v těle jsou vzájemně propojeny. To platí i pro patologické stavy. Reakce, jako je horečka, zarudnutí a otok kůže, bolest, nejsou náhodné. Všechny mají ochranný mechanismus a pomáhají vyrovnat se s infekcí. Navíc povaha těchto reakcí může být důležitá při diagnostice nemocí a také určuje taktiku léčby. Například, některé druhy horečky jsou nalezené jen v jistých patologiích. V tomto případě lékař sdružuje horečku a další symptomy a pak stanoví diagnózu. To pomáhá vybrat léčbu požadovanou pro zjištěnou chorobu.

Typy horečky: Grafické označení

Horečka je patologický stav, ve kterém je narušena rovnováha mezi produkcí a uvolňováním tepla. Ve většině případů je to jedna ze složek zánětlivého procesu. Při monitorování a léčbě pacientů s horečkou je vypracována teplotní tabulka. Skládá se ze tří částí. Prvním je zvýšení tělesné teploty. V tomto případě se řádek na grafu rozběhne. Křivka odráží závislost teploty na čase. Vzestup čáry nastane rychle (během několika minut) nebo po dlouhou dobu - během několika hodin.

Další složkou horečky je postavení tělesné teploty v určité hodnotě. Graf je označen vodorovnou čarou. Posledním prvkem horečky je snížení teploty. Stejně jako zvedání se může objevit rychle (během několika minut) a pomalu (po dni). Označeno linií sestupující dolů. Všechny typy horečky mají různé grafické obrazy. Z nich můžete posoudit dobu, po kterou teplota stoupala a spala, aby viděla, jak dlouho drží.

Horečka: typy, typy grafů

Existuje 7 typů horečky, z nichž každá se vyskytuje u některých onemocnění. Podle toho se vytvoří teplotní křivka. To znamená grafické zobrazení horečky. Klasifikace je založena na kolísání teploty a době jejího zvýšení:

 1. Horečka konstantního typu. Vyznačuje se délkou trvání kurzu (několik dní). Teplotní výkyvy v průběhu dne jsou poměrně zanedbatelné (až 1 stupeň) nebo zcela chybí.
 2. Horečka je laxativní typ. Rozlišuje mírnější průběh, je citlivý na účinky antipyretik. Kolísání teploty přesahuje 1 stupeň, ale nedosahuje normálních hodnot.
 3. Přerušovaná horečka. Vyznačuje se velkými teplotními výkyvy. Současně, v ranních hodinách, spadá do své běžné hodnoty a níže. Ve večerních hodinách teplota dosáhne vysokých čísel.
 4. Horečka hektického typu (vyčerpávající). Denní výkyvy se pohybují od 3 do 4 stupňů. Těžce tolerován.
 5. Návrat typu horečky. Charakterizován epizodami normální tělesné teploty, která může trvat několik dní.
 6. Atypická horečka. Denní výkyvy jsou nestálé a chaotické.
 7. Horečka zvráceného typu. Teplota stoupá ráno a večer se normalizuje.

Jaké jsou druhy horečky?

V závislosti na stupni zvýšení teploty existuje několik typů horečky. Klasifikace je také založena na délce tohoto stavu. Rozlišují se tyto typy horečky:

 1. Nízká kvalita. Charakteristická teplota je 37,0-37,9 ° C. Pozorováno u mnoha infekčních a virových onemocnění v mírné závažnosti. V některých případech má chronický průběh (se systémovými patologiemi, onkologií).
 2. Febrilní (střední) horečka. Tělesná teplota je 38,0-39,5 stupně. Pozorováno při infekci ve výšce.
 3. Vysoká horečka. Tělesná teplota dosahuje 39,6-40,9 stupňů. To je méně obyčejné než jiné druhy. Je častěji pozorován u dětí a osob se slabou imunitou.
 4. Hyperpyretická horečka. Teplota je 41,0 stupňů nebo více. Pozorováno hnisavou meningitidou a tetanovými infekcemi.

Komunikace onemocnění s typem horečky

Některé druhy horečky mohou být spojeny se specifickými nemocemi. Například většina nespecifických zánětlivých procesů horního dýchacího traktu (bolest v krku, SARS) se vyznačuje projímací teplotou. Trvalá horečka se vyskytuje u tyfu a lalokové pneumonie. Intermitentní typ horečky je pozorován u pacientů s tuberkulózou, onkologickými procesy, systémovými patologiemi (SLE, revmatoidní artritidou). Recidivující horečka se často vyskytuje u malárie, tyfusu a Hodgkinovy ​​choroby. Ačkoli změny v teplotní křivce nejsou vždy specifické, pomáhá navrhnout, jaký typ onemocnění má pacient.

Sepse: diagnóza horečky

Sepse je systémové onemocnění, které je charakterizováno pronikáním bakterií do krevního oběhu. K němu může vést jakýkoliv zánět v přítomnosti nidus infekce a snížená imunita. Odpovězte na otázku, jaký typ horečky charakterizuje sepse, rozhodně ne. Je známo, že toto onemocnění se vyznačuje vysokou horečkou, kterou není snadné snížit. Nejčastěji se sepsí pozoroval vysilující a atypický typ horečky.

Horečka

Předmět: L & H O R D D A

Obecná charakteristika poruch termoregulace