Nežádoucí účinky antibiotik

Jak je známo, antibiotická léčba mnoha onemocnění je vysoce účinná, ale použití těchto léků je často omezeno vedlejšími reakcemi. Podívejme se, jaké jsou tyto reakce a zda se jim lze vyhnout. Nejdříve vám ale připomeňme, jaká jsou antibiotika.

Antibiotika jsou látky, které jsou výsledkem vitální aktivity bakterií (antibiotika přírodního původu), nebo jsou tvořeny syntetickými prostředky. Jedná se o léky, které nedovolují, aby se některé škodlivé mikroorganismy vyvinuly nebo zničily úplně.

Antibiotika jsou velmi účinná při léčbě řady onemocnění, často se však vyskytují také vedlejší účinky při užívání antibiotik. Riziko jejich výskytu je určeno jak vlastnostmi samotného léku, tak reakcí těla pacienta na něj.

Existuje několik hlavních vedlejších účinků. Jejich seznam.

Problémy s gastrointestinálním traktem. Nejčastěji se projevují jako nevolnost, zácpa a zvracení několik minut po užití léku. Typicky, tyto účinky trvají, dokud lék je zcela vstřebává střeva. Nicméně, poruchy gastrointestinálního traktu při užívání antibiotik se lze vyhnout, pokud přecházíte na jinou dávkovou formu a užíváte léky po jídle. Jídlo pomáhá chránit stěny žaludku.

Problémy se střevní mikroflórou, dysbakteriózou. Jak bylo uvedeno výše, antibiotika blokují vývoj nebo zcela zabíjejí některé bakterie - užitečné, bohužel také. Střevo je obecně velmi citlivé na antibiotika. Symptomy dysbiózy - nadýmání, zácpa, průjem - se mohou objevit po zahájení léčby, proto se často doporučuje užívat léky k obnovení střevní mikroflóry spolu s užíváním antibiotik.

Alergie - možná jeden z nejčastějších vedlejších účinků. Může se projevit různými způsoby: vyrážka na kůži, svědění kůže, kopřivka, angioedém, anafylaktický šok. Pomoci vyrovnat se s projevy alergie může změnit lék.

Intoxikace organismu. Antibiotika mohou značně ovlivnit játra a ledviny. Je plná horečky, občasného močení a závratí.

Na první pohled se může zdát, že brát antibiotika je spojena s některými problémy, ale to není vůbec jednoznačné a alarmující, jinak by specialisté jednoduše pacientům nepředepisovali antibiotika. Vedlejší účinky jsou způsobeny následujícími důvody:

 • antibiotický charakter
 • tělesných vlastností pacienta
 • dávkování léku
 • trvání léčby
 • lékové formy

Aby se snížila pravděpodobnost nežádoucích účinků, musíte se poradit se svým lékařem, abyste určili formu léku a dávkování. Nyní se v lékařském arzenálu specialistů objevila nová generace léčiv, tzv. Dispergovatelných (rozpustných) tablet. Tato moderní forma léků, včetně antibiotik, má oproti tabletám a tobolkám několik výhod. Rozpustné tablety vstupují do těla ve formě suspenze, což zvyšuje absorpční vlastnosti léčiva. Jinými slovy, jsou vstřebávány rychleji, což eliminuje částečné rozpouštění na cestě do žaludku a účinky na gastrointestinální trakt. To zase pomáhá vyhnout se mnoha vedlejším účinkům užívání antibiotik.

V každém případě při užívání antibiotik dodržujte jednoduchá a dobře známá pravidla:

 • lék by měl být užíván, pouze pokud je to nezbytně nutné, jak je předepsáno lékařem
 • vyloučit alkohol
 • probiotika.

Antibiotika jsou moderní a velmi účinný lék, který při správném použití může pomoci vyrovnat se s mnoha nemocemi. Pamatujte si to a zůstaňte zdraví!

Antibiotika: vedlejší účinky

Medicína učinila velký krok kupředu v 30. letech 20. století, kdy byl objeven penicilin. Byla zde možnost vyléčit mnoho infekčních nemocí, z nichž mnoho lidí ve své době zemřelo. Antibakteriální léčiva mohou potlačit vitální aktivitu, stejně jako zabít bakterie. Spolu s účinností je také výskyt nežádoucích účinků antibiotik (po nebo během jejich podávání).

Negativní dopad

Vedlejší účinky jsou série patofyziologických procesů, které se vyvíjejí v lidském těle při použití konkrétního léku. Výskyt nežádoucích výsledků je způsoben přímým působením antibakteriálního léčiva. Určitou roli hrají i individuální charakteristiky těla.

Stejně důležité při vývoji vedlejších účinků antibiotik je zvýšení dávkování, četnost podávání a trvání terapeutického průběhu. Existuje přímý vztah mezi těmito ukazateli a závažností nežádoucích následků.

Velmi důležitá je farmakologická forma léčiva (tablety, kapsle, injikovatelné přípravky). Například nevolnost je častějším projevem užívání antibiotik v tabletkách.

Účinky na gastrointestinální trakt

Účinek léků na gastrointestinální trakt se může projevit jako porušení intestinální motility a rozvoje dysbiózy. Nejčastěji jsou tyto dva faktory kombinovány. Dysbakterióza je způsobena širokým spektrem působení na všechny kmeny bakterií, včetně těch, které jsou užitečné pro tenké a tlusté střevo. Snížení titru vede k poruše střeva, neschopnosti odolávat existujícím patogenům. Typické příznaky jsou:

 • Nadýmání.
 • Bolest břicha (bolestivý nebo řezný charakter).
 • Uvolněné stolice nebo rozvoj zácpy.

Když používáte léky uvnitř, je pocit nevolnosti, pocit pálení v žaludku, zvracení se může vyvinout. To je způsobeno podrážděním jeho sliznice a počátečních částí tenkého střeva. Vlastně z tohoto důvodu se doporučuje užívat mnoho antibiotik po jídle nebo během jídla. Někdy, aby se zabránilo těmto projevům, jsou tablety a kapsle nahrazeny injekčními formami.

Toxické léky pro zažívací trakt jsou:

 • Cefalosporiny.
 • Aminoglykosidy.
 • Tetracykliny.
 • Erytromycin.

Závažnou komplikací je rozvoj nedostatku vitamínu K, který vede k krvácení. Vyjadřuje se v krvácejícím dásni, krvácení z nosu, výskytu hematomů pod kůží, mikrobublinách v sliznici gastrointestinálního traktu.

Správným způsobem, jak se těmto fenoménům vyhnout, je jmenování úzkopásmových antibiotik, nebo v případě, že nahrazení / zrušení není možné, souběžné jmenování probiotik (Bifiform, Linex, Hilak, Kolibakterin). Eubiotika obsahují kmen prospěšných bakterií, které kolonizují střevní sliznici.

Alergie

Nežádoucí účinky ve formě alergické reakce se mohou vyskytnout na antibiotikuch jakékoli skupiny. Tento účinek je způsoben osobní nesnášenlivostí složek léčiva. V tomto případě lék působí jako antigen (cizí látka), v odezvě na kterou imunitní systém produkuje proteinové komplexy - protilátky.

Nejčastěji se vyskytují alergie na peniciliny a cefalosporiny. Vzhledem k podobnosti ve struktuře těchto léků je zakázáno jejich nahrazení jiným, protože existuje možnost křížové reakce.

Příznaky alergie mohou být lokální a generalizované:

 • Alergická vyrážka, pálení kůže, svědění, škrábání.
 • Astmatická bronchitida.
 • Quincke otok.
 • Kopřivka
 • Anafylaktický šok.
 • Syndrom Stephena Jonesa je toxická nekrolýza kožních buněk.

Takové projevy mohou způsobit nenapravitelnou újmu na stavu lidského zdraví, navíc vést k smrti. Proto by měl být odborník na profilování vyšetřen, aby se zohlednila historie onemocnění a alergický stav pacienta. Je povoleno testovat na určitý typ antibiotika. Pokud se objeví komplikace doma, okamžitě zavolejte záchrannou brigádu.

Vzhledem k hrozným komplikacím je nezávislé podávání antibakteriálních látek kontraindikováno.

Drozd

Kandidóza je infekce způsobená kvasinkami podobnými houbami Candida. Candida je považována za podmíněně patogenní flóru - obvykle může být přítomna ve stěru z ústní dutiny, vagíny, střev. Jejich počet je řízen prospěšnými mikroorganismy. Vzhledem k tomu, že širokospektrální antibakteriální léčivo inhibuje práci nejen patogenní mikroflóry, na pozadí této houby začnou aktivně růst a množit se.

Někdy, léky proti plísním je předepsán lékaři pro dlouhodobé užívání antibiotik. Může být systémová i lokální při současném použití antiseptika.

Játra a ledviny

Projevy nefrotoxicity a hepatotoxicity se obvykle vyskytují u osob, které již mají léze jater a ledvin, zejména glomerulonefritidy, pyelonefritidy, hepatitidy různé závažnosti a etiologie, hepatózy. Příznaky zhoršení jsou:

 1. Ztmavnutí moči, zesvětlení výkalů, zabarvení kůže (žloutenka), zežloutnutí skléry, hypertermie - vyvíjí se toxický účinek na játra. Při biochemické analýze krve se mění jaterní markery: bilirubin, AlAT, AsAT, cholesterol, lipoproteiny s nízkou a vysokou hustotou.
 2. Snížení / zvýšení objemu vylučovaných moči, bolestivé pocity v bederní oblasti, výskyt nenapodobitelného žízně, zvýšení tělesné teploty je možné - vyvíjí se toxický účinek na ledviny. V krevním testu zvyšuje hladinu močoviny, kreatininu. Obecně platí, že analýza moči: zvýšení hustoty, vzhled solí, bílkovin, glukózy, červených krvinek, leukocytů.

Před použitím léku se doporučuje podstoupit speciální vyšetření a objasnit existující chronická onemocnění. Lékař bude schopen zvolit potřebnou terapeutickou dávku a předepsat délku léčby s přihlédnutím k patologickým stavům.

Hepatotoxické a nefrotoxické účinky mají:

 • Tetracykliny.
 • Erytromycin.
 • Rifampicin.
 • Sulfonamidy

Doporučuje se, aby se hepatoprotektory a nefroprotektory podávaly společně, zejména u jedinců, kteří dlouhodobě užívají antibiotika, jako při léčbě infekce tuberkulózy.

Nervový systém

Skupina léků tetracyklinu a aminoglykosidů má největší neurotoxicitu. Jsou schopny ovlivnit myelinový plášť nervových vláken. Při krátkém průběhu léčby mohou následovat bolesti hlavy, závratě a těžkost v týlních a časových oblastech. Příznakem významných toxických účinků je:

 • Dysfunkce zrakových, sluchových cest, která vede k částečné nebo úplné ztrátě zraku a sluchu.
 • Vestibulopatie - špatná koordinace, tendence k kinetóze, projev pohybové nemoci.
 • Toxické poškození inervace ledvin.
 • Vývoj generalizované polyneuropatie.

Účel těchto skupin léků je v dětství zakázán, protože výskyt komplikací je nevyhnutelný.

Krev

Dlouhodobé užívání chloramfenikolu vede k zhoršeným reologickým vlastnostem krve a rozvoji těžké anémie:

 • Hemolytická anémie je patologický stav, při kterém jsou krevní buňky zničeny v důsledku sedimentace metabolitů léčiv na nich.
 • Aplastická anémie. Vyvíjí se na pozadí vlivu účinných látek na klíčky červené kostní dřeně.

S nevyhnutelným jmenováním chloramfenikolu je kontrola krevních testů v průběhu času povinná.

Endotoxický šok se vyvíjí při užívání baktericidních látek - toxiny jsou otráveny v důsledku destrukce patogenních bakterií. Jedná se o běžnou komplikaci při léčbě meningitidy, meningokokové infekce, tyfusové horečky a leptospirózy.

Někdy se vedlejší účinky antibiotik vyvíjejí nesprávným způsobem podávání nebo nedodržováním pravidel asepsy. Intramuskulární injekce může být komplikována bolestivou infiltrací, abscesem, intravenózní - flebitidou. Při požití - zánět sliznice žaludku, dvanáctníku, s lokální dermatitidou, zánět spojivky.

Jaké jsou vedlejší účinky antibiotik u mužů a žen: léky bez nich, seznam léků pro děti

Nekontrolovaný příjem antibakteriálních léků je často doprovázen řadou nepříjemných symptomů a komplikací.

Pokud byly léky zvoleny nesprávně, může se u člověka objevit zvracení, nevolnost, problémy s gastrointestinálním traktem a dalšími systémy.

Vedlejší účinky antibiotik v každé osobě se projevují odlišně a u dětí mohou být vyjádřeny těžkou malátností, která je spojena s rostoucím tělem dítěte.

Aby se předešlo následkům, doporučuje se naučit se antibiotika s co nejmenším počtem vedlejších účinků.

Co dělat, pokud se objeví vedlejší účinky antibiotik

V závislosti na výskytu komplikací po užití antibakteriálního léčiva se způsob, jak tento příznak odstranit, změní.

Například, pokud máte problémy s gastrointestinálním traktem po užívání pilulek, lékaři doporučují přechod na léky, jako jsou injekce.

Vezměme v úvahu hlavní případy komplikací způsobených antibiotiky a co v této situaci dělat:

  Drogové alergie. S tímto vedlejším účinkem se lékaři snaží změnit typ antibiotika.

Například místo přípravků penicilinu lékař předepíše pacientovi makrolidy - mají podobný mechanismus účinku, ale nezpůsobují alergie.

 • Drozd u žen je nejběžnější reakcí těla. V takové situaci je nutné užívat antimykotika současně s antibiotiky.
 • Intestinální dysbióza, doprovázená průjmem, je léčena pomocí léků k obnovení mikroflóry.
 • Aby nedošlo k potížím po užívání antibakteriálních látek, doporučuje se dodržovat lékařský předpis.

  A při sebemenším podezření na nežádoucí účinky se poraďte s odborníkem.

  Léky s minimálními vedlejšími účinky

  S pokrokem pokroku, lékárníci vymýšlet nové chemické sloučeniny, které mohou překonat škodlivé bakterie v těle.

  Viry jsou však také náchylné k mutacím: ty léky, které byly považovány za účinné před několika desítkami let, již nejsou účinné.

  Seznam antibiotik s minimálními vedlejšími účinky pomůže chránit zdraví:

   Cefalosporinová skupina: patří mezi ně Ceftriaxon a Pancef, stejně jako Supraks.

  Hlavní účinnou látkou je Cefixime, který má mírný účinek na lidské tělo.

  Mezi indikace pro použití patří otitis, akutní bronchitida, infekce močových cest. Vedlejší účinky zahrnují alergie, nevolnost a průjem. Peniciliny. Jsou považovány za antibiotika s nízkou toxicitou pro tělo. Patří mezi ně Amoxicilin, Amoxiclav, Solutab.

  Antibiotika jsou předepisována pro léčbu žaludečních vředů, pneumonie, sinusitidy, bolesti v krku.

  Stojí za zmínku, že tyto léky mohou snížit účinnost antikoncepce. Vedlejší účinky - alergická reakce ve formě kopřivky a vyrážky. Makrolidy. Vzácně způsobují alergie, jsou však méně účinné ve srovnání s předchozími skupinami.

  Nezabíjejí bakterie, ale pouze pozastavují reprodukci. Mezi ně patří azithromycin, Zitrolid, Ecomed.

  Tyto léky mohou vyvolat vedlejší účinky pouze v případě individuální intolerance. Na rozdíl od jiných skupin, jako jsou fluorochinolony, budou mírně ovlivňovat léčbu.

  Nelze léčit s antibakteriálními léky - to je výrazně škodlivé pro zdraví.

  Léky pro děti s nejmenším seznamem nežádoucích účinků

  Každá matka se obává o zdraví svého dítěte, takže při předepisování antibiotik lékařem žena vždy znovu kontroluje jejich vedlejší účinky.

  Tabulka ukazuje výběr antibiotik pro děti s malým počtem následků, protože pouze lidové léky mohou být bez vedlejších účinků.

  Nežádoucí účinky léčby antibiotiky

  Vynález antibiotik ve své době byl skutečným průlomem v medicíně. Antibiotika mohou zachránit životy, ale mají také mnoho vedlejších účinků. Jak jsou vedlejší účinky po užívání antibiotik a jak je změkčit, uvedeme v tomto článku.

  Antibiotika mají širokou škálu nežádoucích účinků. Obvykle mohou být rozděleny do několika skupin.

  1. Poruchy gastrointestinálního traktu. Příznaky - nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa. Objevují se téměř okamžitě po užití léku a zastavení na konci kurzu. Chcete-li se zbavit těchto nepříjemných následků, můžete nahradit antibiotikum v kapslích nebo tabletách s injekcemi. To samozřejmě může udělat jen lékař. Užívání antibiotik na plný žaludek pomůže zlepšit pohodu, protože potraviny mohou chránit sliznici před přímým kontaktem s lékem.

  2. Intestinální dysbióza. Antibiotika zabíjejí nejen patogenní, ale také prospěšné mikroby, v důsledku čehož je narušeno složení střevní mikroflóry. Dysbakterióza se projevuje ve formě průjmu, nadýmání a zácpy. Tyto příznaky se objevují několik dní po zahájení léčby antibiotiky a často po ukončení léčby nezmizí. Aby se zabránilo dysbakterióze, je nutné pít léky, které normalizují střevní mikroflóru současně s užíváním antibiotika. Mezi ně patří například "Linex", "Hilak Forte".

  3. Alergie. Může se projevit jako vyrážka a svědění kůže, kopřivky, angioedému nebo anafylaktického šoku. Pokud se objeví nějaké příznaky alergické reakce, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, který buď předepíše antihistaminikum nebo nahradí antibiotikum.

  4. Thrush (kandidóza). Onemocnění se projevuje porušením složení mikroflóry, tělo začíná aktivní růst houby Candida. Příznaky drozdů jsou syrově bílá patina v ústech nebo v oblasti genitálií, stejně jako pálení a svědění. Začíná drozd, obvykle pár týdnů po začátku antibiotik. Jako preventivní opatření, stejně jako pro léčbu drozd, se doporučuje užívat antimykotika nebo používat lokální antiseptika.

  5. Toxické poškození jater, ledvin a nervového systému. Vysoká teplota, ikterická barva kůže, zabarvení moči a výkaly indikují problémy s játry. Poškození ledvin je indikováno bolestí zad, velkou žízní a výraznou změnou množství moči. Postižení nervového systému se může projevit jako závratě a bolest hlavy. V závažných případech jsou možné problémy se sluchem, viděním a koordinací. Pro účely léčby by se měl co nejdříve poradit s lékařem.

  6. Hematologické poruchy. Jedná se o nejzávažnější vedlejší účinky po užití antibiotik. Mohou se projevit jako hemolytická anémie a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

  Vedlejší účinky léčby antibiotiky se objevují, když se shodují různé faktory, takže otázku předepisování antibiotik by měl užívat pouze lékař. V tomto případě bude riziko nežádoucích účinků minimální. Než začnete užívat antibiotikum, musíte si podrobně prostudovat pokyny a přesně je sledovat.

  K dispozici na účinky antibiotik a vedlejších účinků.

  Antibiotika jsou „těžkým dělostřelectvem“ moderní medicíny, která pomáhá vyrovnat se s nejsložitějšími a nejnebezpečnějšími infekcemi bakteriální povahy. Antimikrobiální léky jsou předepisovány pro lokalizované a generalizované záněty, kdy imunitní systém těla nemůže porazit nemoc.

  Použití účinných léků je však téměř vždy doprovázeno projevem vedlejších účinků různé závažnosti. Některé z nich zmizí po vysazení léku, zatímco jiné vyžadují důkladnou léčbu, často opět s antibakteriálními léky.

  Nežádoucí účinky antibiotik

  Existují takové negativní jevy kvůli různým toxickým účinkům léků na tělo. Stupeň závažnosti a reverzibilita přímo závisí na zdravotním stavu pacienta a na vlastnostech farmakodynamiky a farmakokinetiky samotného léčiva. Antimikrobiální činidla jsou rozdělena do několika skupin, z nichž některé jsou z hlediska vedlejších účinků méně nebezpečné, zatímco jiné mohou vážně poškodit. Nejčastěji se vyvíjejí:

  • Dyspepsie - různé zažívací poruchy spojené s negativním účinkem léčiv na vnitřní orgány a střevní mikroflóru (například zácpa nebo průjem po antibiotikách).
  • Porušení nervové aktivity v důsledku toxicity léku ve vztahu k centrálnímu nervovému systému.
  • Alergické reakce jsou logickým výsledkem přecitlivělosti na složky léčiva. Závažnost se pohybuje od malých kožních vyrážek až po život ohrožující anafylaktický šok.
  • Superinfekce je poměrně častým jevem v důsledku změny rovnováhy přirozené mikroflóry a snížení imunity.
  • Nedostatek jater nebo ledvin se vyvíjí v důsledku toho, že tyto orgány se zabývají zpracováním a vylučováním všech chemických sloučenin. Průběh léčby antibiotiky na ně někdy vytváří nepřiměřenou zátěž.

  Ano, pokud se budete striktně řídit pravidly a režimem užívání drog, neošetřujte sami, dále užívejte vitamínové komplexy a probiotika. Tato jednoduchá opatření zpravidla urychlují obnovu a chrání tělo před negativními účinky léků.

  Možné účinky užívání antibiotik

  Jsou velmi různorodé a někdy ani zkušený lékař není schopen předvídat, jak bude pacientovo tělo reagovat na konkrétní lék. Obecně platí, že obecně zdraví lidé, kteří jsou nemocní jen zřídka a mají silnou imunitu, mnohem méně se stěžují na vedlejší účinky.

  Pokud je obrana oslabena, zejména častým užíváním antibiotik, může být reakce velmi silná. Rizikem jsou také děti, jejichž imunitní systém ještě není plně formován, starší osoby, stejně jako osoby s chronickými onemocněními v historii. Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky?

  Stomatitida po antibiotikách

  Toto onemocnění, které významně zhoršuje kvalitu života, je zánět sliznic dutiny ústní s rozvojem zarudnutí, otoků a výskytu vředů. Antibakteriální látky, zejména pokud se užívají po dlouhou dobu, mění složení přirozené mikroflóry v ústech a nepříznivě ovlivňují stav imunitního systému. V důsledku toho se sliznice stává velmi zranitelnou vůči patogenním mikroorganismům: houby, viry a bakterie, aniž by se setkávaly s překážkami, začnou aktivně proliferovat, což způsobuje zánět a ulceraci, zvláště často u malých dětí.

  Onemocnění je doprovázeno silnou bolestí v procesu mluvení nebo jíst, svědění a pálení, stejně jako zvýšení teploty.

  Tento stav vyžaduje okamžitou léčbu ve formě fungicidních, antibakteriálních nebo antivirových činidel, jakož i symptomatickou terapii ke snížení otoků a bolesti. Správný lék si může vybrat pouze ošetřující lékař a v tomto případě samoobsluha tento stav jen zhorší.

  Vzhled nájezdu na jazyk

  Jak víte, stav tohoto těla vám často umožňuje posoudit jakékoli porušení v těle. Normálně je růžová, vlhká, bez trhlin, ale následující změny mohou způsobit patologické procesy:

  • bílá deska na jazyku po užívání antibiotik indikuje nerovnováhu přirozené mikroflóry a reprodukci houby rodu Candida. Kandidóza dutiny ústní je doprovázena svěděním, pálením, při snaze mechanicky odstranit bělavé usazeniny, krvácení sliznic. Léčba se v tomto případě provádí pomocí fungicidních přípravků užívaných orálně (flukonazol, léčiva na bázi nystatinu), vitamíny a léčba úst pomocí antiseptik.
  • Hnědý jazyk po konzumaci antibiotik signalizuje dysfunkci jater nebo zažívacího systému jako celku. Rozkvět této barvy je důsledkem hepatitidy, cholecystitidy, peptického vředu, kolitidy a dysbiózy. Běh kandidózy může také způsobit ztmavnutí. Léčba je předepsána v souladu s analýzami a výsledky lékařského vyšetření.
  • Vzhled černé tabule na jazyku je nejčastěji důsledkem reprodukce patogenní mikroflóry, obvykle houbové. Léčí se perorálním podáváním antimykotik a lokálním použitím antiseptik. Zčernalení může také indikovat vysokou míru intoxikace nebo přidání sekundární infekce ve formě bolestí v krku.
  • Červený jazyk od užívání antibiotik, zejména pokud je zarudnutí lokalizováno na okrajích a ve středu - znamení alergické reakce. V tomto případě je často doprovázen dalšími charakteristickými vnějšími projevy (vyrážka na kůži, otok, svědění). Eliminován zrušením léku nebo jeho nahrazením méně toxickým.

  Pouze odborník může spolehlivě určit příčinu tohoto jevu a předepsat vhodnou terapii.

  Superinfekce

  Tento termín se týká zvýšení počtu rezistentních patogenů na pozadí antibiotické terapie jiné infekce. Superinfekce po antibiotikách je poměrně běžná, protože použitý lék ničí mikroorganismy bez rozdílu a narušuje rovnováhu mikroflóry. Výsledkem je, že některé skupiny patogenů, které nejsou náchylné k užívané medikaci a nejsou omezeny prospěšnými symbiotickými bakteriemi, se začnou aktivně proliferovat - v tomto případě dochází k endogenní superinfekci (jako je kandidóza).

  Pokud je tělo oslabeno antibiotickou terapií, je napadeno zvenčí, jedná se o exogenní superinfekci, která se obvykle nazývá komplikace. Léčba se provádí v souladu s výsledky baccosev s použitím antimikrobiálních činidel vhodných pro diagnózu.

  Vypadávání vlasů po antibiotikách

  Je třeba mít na paměti, že antimikrobiální léčiva nemají přímý vliv na stav srsti. Někdy jsou však zaznamenány případy alopecie proti nebo po terapii antibiotiky, což umožňuje posoudit přítomnost zprostředkovaného spojení.

  Nepřímé příčiny vypadávání vlasů mohou být:

  • celkový stresový stav organismu během období nemoci, který je charakteristický nejen bakteriálních infekcí;
  • dysbakterióza a asociovaný nedostatek vitaminu a snížená imunita, v důsledku čehož vlasové folikuly nedostávají dostatečnou výživu a umírají;
  • superinfekce (např. plísňová infekce), která postihuje pokožku hlavy u žen, mužů a dětí.

  Podpůrná terapie může pomoci předcházet plešatosti při léčbě antibiotiky. Doporučuje se užívat vitamínové komplexy, protože dysbióza vede k nedostatku vitaminů skupiny B syntetizovaných ve střevě, stejně jako pre- a probiotik.

  Poruchy stolice: co dělat se zácpou po antibiotikách

  Jedním z nejčastějších vedlejších účinků užívání ABP je průjem související s antibiotiky - důsledek podráždění střevních stěn složek léčiva. Obvykle není příliš výrazný a po ukončení kurzu prochází rychle. Ale na pozadí dlouhodobého užívání širokospektrých antibiotik se často vyvíjí dysbakterióza - smrt prospěšných bakterií ve střevě a nerovnováha mikroflóry. V důsledku toho jsou narušeny procesy trávení, kondenzace fekálních hmot, hromadění v lumenu a zácpa.

  Pokud se budete řídit příslušnou dietou a dostáváte probiotika, projde rychle, ale pokud je defekace stále obtížná 5-7 dnů po ukončení léčby, po užívání antibiotik jsou možné závažné komplikace. Tento stav vyžaduje návštěvu u lékaře, který diagnostikuje příčinu a přijme vhodná opatření. Správná výživa, a to jak během léčby ALD, tak i po ní, pomůže předcházet zažívacím problémům a předcházet zácpě.

  Strava by se měla skládat hlavně ze zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, libového masa. "Těžké" smažené, slané a kořeněné potraviny, jakož i zdroje rychlých sacharidů by měly být dočasně vyloučeny. Kromě toho je nutné hojné pití a užívání probiotik.

  Výtok po antibiotikách u žen

  Spravedlivý sex si často stěžuje na výskyt různých sekrecí po antibiotické terapii. Tento jev je způsoben dysbiózou, která postihuje nejen střeva, ale také vaginu, kde je vlastní přirozená mikroflóra. Nejčastěji širokospektrální antimikrobiální činidla provokují kandidózu, doprovázenou nepohodlí v oblasti genitálií a charakteristickými syrovými sekrecemi bílé barvy. V tomto případě gynekolog předepisuje perorální přípravky typu Flukonazol nebo čípky (tablety) pro místní použití.

  Svěřte své zdravotníky! Udělejte si schůzku a navštivte nejlepšího lékaře ve vašem městě právě teď!

  Účinky užívání antibiotik u žen nejsou omezeny pouze na kandidózu, protože mohou být aktivovány jiné patogeny. Pravděpodobně vývoj kolpitis, gardnerelózy, ureaplasmózy a jiné vaginitidy. Pokud se po požití antimikrobiálních léků objeví nějaké patologické sekrety neobvyklé barvy (jsou normálně transparentní), s nepříjemným zápachem nebo bez, stejně jako svědění, pálení a bolest, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa. Lékař předepíše bakteriologické vyšetření a vhodnou léčbu.

  Další účinky

  Mohou existovat i jiné vedlejší účinky antibiotik jako reakce různých tělesných systémů. Často se pacienti stěžují na bolesti hlavy, problémy se spánkem, nervozitu, depresi, která je spojena s negativními účinky drog na nervový systém. Zvláště nebezpečný ototoxický ABP (například aminoglykosidy), nepříznivě ovlivňující vestibulární léčivo a sluchové nervy.

  Často se vyskytují alergické reakce různého stupně závažnosti, zejména pokud se jedná o samoléčbu nebo nepozornost lékaře. Nesmíme zapomenout na teratogenní účinek některých antibiotik na plod, což vyžaduje obzvláště opatrný přístup k léčbě bakteriálních infekcí u těhotných žen. Při použití fluorochinolonů je pravděpodobné poškození pojivové tkáně (šlachy), což je třeba vzít v úvahu při předepisování. Někdy se také v důsledku zvýšené zátěže těchto orgánů během léčby rozvine dysfunkce ledvin a jater.

  Pokud antibiotika nepomáhají

  Stává se, že antimikrobiální látky jsou proti infekci bezmocné. Na co to může být? Existuje několik pravděpodobných důvodů, z nichž každá vyžaduje samostatné zvážení:

  • Rezistence je imunita patogenu vůči léku. Spojen se špatným výběrem léku as tvorbou závislosti. To znamená, že při častém používání stejných léků se patogeny stávají rezistentními. Chcete-li léčit takovou infekci, budete muset provést zpětné body k identifikaci určitého kmene.
  • Vlastní léčba je nejčastější příčinou, protože bez speciálního vzdělávání a přístupu k diagnostickým nástrojům není možné zvolit správný lék. Kromě nedostatku terapeutického účinku je taková „nezávislost“ plná superinfekce a komplikací.
  • Neschopnost lékaře - bohužel se to také stává. Důvodem je nedostatek vzdělání nebo nepozornost - jeden výsledek: antibiotikum nepomohlo, nemoc postupuje. V tomto případě musíte kontaktovat jiného specialistu.

  Dnes je nemožné bez léčby antibiotiky, ale je možné snížit riziko jejich škodlivých účinků na tělo. Chcete-li to provést, měli byste se poradit s příslušným lékařem, neprodávat léky, přísně dodržovat pokyny. Důležitý je také zdravý životní styl a dieta v období léčby antibiotiky. Kromě toho probiotika, speciální přípravky živých mléčných a bifidobakterií pomáhají tělu podpořit.

  Co jsou to nebezpečná antibiotika, důsledky užívání

  Přínosy a poškození antibiotik závisí na specifickém onemocnění a individuálních vlastnostech organismu. Především byste měli vědět, jaký druh sloučenin, jaká je jejich klasifikace.

  Antibiotika jsou skupinou léků, jejichž působení je zaměřeno na potlačení bakterií, bakterií, hub a dalších mikroorganismů v těle, které způsobují infekční onemocnění.

  Co jsou antibiotika a jejich vlastnosti

  Hlavní vlastností sloučenin této řady, která je odlišuje od jiných léčiv, je selektivní účinek. Jsou zaměřeny na blokování specifických mikroorganismů nebo jejich skupin, aniž by měly negativní vliv na jiné typy bakterií atd.

  Vlastnosti působení antibakteriálních léčiv:

  1. Postupné snižování terapeutického účinku vzhledem k tomu, že se buňky mikroorganismu v průběhu času zvyknou na jejich účinky.
  2. Aktivita léčiv neprobíhá v tkáních těla, ale v buňkách patogenních bakterií.

  Antibiotika jsou klasifikována podle způsobu získání:

  1. Přirozeně.
  2. Uměle syntetizované.
  3. Získává se chemickou modifikací přírodních látek.

  Předkládaná klasifikace je podmíněna, protože mnoho „přírodních“ léčiv se získává výhradně chemickou syntézou.

  Jaké jsou škodlivé antibiotika pro tělo?

  Škody způsobené použitím takových dávkových forem jsou způsobeny tím, že ovlivňují vnitřní orgány a systémy. Negativní účinek je také způsoben produkty rozkladu patogenních bakterií, které mají toxický účinek na orgány a tkáně těla.

  Játra po užívání antibiotik

  Játra jsou nejvíce citlivá na škodlivé účinky, protože produkty rozpadu jednoho nebo druhého antibakteriálního léčiva jím procházejí. Mohou nastat tyto jevy:

  1. Výskyt zánětlivých procesů v játrech samotných a v žlučníku.
  2. Negativní vliv na metabolický proces, který může vést k vážným následkům.
  3. Syndrom bolesti - dochází, když je průběh léčby léky této skupiny opožděn.
  4. Dysfunkce žlučníku.

  V závislosti na vlastnostech konkrétního léku mohou existovat i jiné účinky.

  Žaludek a slinivka po užívání antibiotik

  Antibiotika ovlivňují žaludek a slinivku břišní. Hlavní škodou je zvýšení úrovně kyselosti žaludeční šťávy. Projevy jako průjem, nevolnost a zvracení se často vyskytují při překročení dávky léků.

  Jak antibiotika ovlivňují srdce

  Léky mohou být škodlivé pro kardiovaskulární systém. Obvykle se zobrazí jako:

  1. Krevní tlak skočí jak ve formě zvýšení, tak ve formě poklesu.
  2. Arytmie, pulzní poruchy.

  Některé léky mohou zvýšit riziko spojené s výskytem nebezpečných situací až po zástavu srdce. To platí pro osoby trpící kardiovaskulárními chorobami.

  Vliv antibiotik na ledviny

  Ledviny jsou druhým orgánem nejcitlivějším na škodlivé účinky léků dané orientace. Negativní projevy jsou vyjádřeny v:

  1. Porucha funkce ledvin.
  2. Změny v moči, jejich vůně a barvy.

  Antibiotika jsou škodlivá pro ledviny vzhledem k tomu, že mohou mít destruktivní účinek na epitel, pokrývající vnější orgán.

  Vliv antibiotik na nervový systém

  Jednotlivé léky mohou vyvolat nežádoucí účinky nervového systému. Patří mezi ně:

  1. Inhibice a významné zpomalení reakce.
  2. Vestibulární dysfunkce, porucha koordinace a závratě.
  3. Zhoršení krátkodobé paměti a koncentrace.

  Proto lékaři doporučují zdržet se činností spojených s těmito riziky, včetně řízení vozidel, po celou dobu léčby některými antibakteriálními léky.

  Účinek na krev a moč

  Drogy v této skupině mají dopad na základní ukazatele krve a moči, které je třeba vzít v úvahu při absolvování testů.

  Hlavní změny v charakteristikách:

  1. Snížená produkce červených krvinek.
  2. Snížení obsahu leukocytů.
  3. Jednotlivé léky zvyšují množství histaminů.
  4. Snížení počtu krevních destiček.
  5. Snížení vápníku a draslíku.
  6. Snížený hemoglobin.
  7. Snížení počtu krevních destiček.
  8. Vliv na srážení krve.

  Vliv na výsledky testu moči může být následující: t

  1. Změna barvy a vůně.
  2. Změna kyselosti.

  Drtivá většina těchto léků má větší vliv na krevní obraz než moč.

  Vliv antibiotik na účinnost

  Většina antibiotik používaných v moderní medicíně nepoškozuje zdraví mužů a jejich reprodukční funkce. V průběhu léčby může docházet k určité dysfunkci, ale není to ani tak spojeno s vlastnostmi léku, ale s celkovým stavem těla, který plýtvá vnitřními zdroji v boji s infekcí. Po ukončení léčby je sexuální funkce plně obnovena.

  Co jsou nebezpečná antibiotika pro děti?

  Tyto produkty jsou pro děti škodlivější než dospělí. Možné poškození ledvin a jater, výskyt alergických reakcí, patologické procesy v žaludku a střevech. Tento účinek léku na tělo dítěte se projevuje v závažnějších formách, takže mnoho výrobků je kontraindikováno pro děti do 8 let. Kromě toho mohou mít některé léky negativní vliv na tvorbu tkání v procesu růstu a vývoje těla dítěte.

  Můžu během těhotenství pít antibiotika

  V průběhu těhotenství nelze používat mnoho antibakteriálních léčiv, kromě: penicilinu, cefalosporinu, makroidů. Jsou nejbezpečnější pro těhotné ženy. Jiné léky mohou vyvolat patologii gastrointestinálního traktu, nepříznivě ovlivnit bakteriální flóru reprodukčních orgánů a poškodit plod. Proto se v tomto období jmenuje antibiotika s přihlédnutím k poměru škod a přínosu jak pro nastávající matku, tak pro dítě.

  Aby se minimalizovalo užívání antibiotik, mělo by to být v prvním trimestru těhotenství, protože toto období je tvorbou všech hlavních systémů života dítěte.

  Kojící antibiotika

  Některá antibiotika platí pro kojící ženy. Pokud je potřeba jejich užívání, kojení po užívání antibiotik se nedoporučuje. Rozhodnutí o drogové terapii s těmito léky by mělo být provedeno ošetřujícím lékařem na základě toho, jak jsou škodlivá specifická antibiotika pro dítě a jsou pro ženu nezbytná.

  Vedlejší účinky užívání antibiotik

  Obecně platí, že užívání těchto léků může způsobit následující nežádoucí účinky:

  1. Poškození jater a ledvin.
  2. Porážka nervového systému, charakterizovaná závratí a bolestmi hlavy, vestibulárním onemocněním.
  3. Negativní vliv na mikroflóru žaludku a střev.
  4. Porážka ústní sliznice a reprodukčních orgánů.
  5. Alergické reakce.
  6. Lokální reakce - dermatóza v místě vpichu injekce a další patologické stavy kůže.
  7. Zvýšená tělesná teplota.
  8. Změny menstruačního cyklu. Měsíčně poté, co antibiotika mohou být zpožděna, nebo naopak, objeví se dříve. Může být bolest.
  9. Antibiotika mohou být škodlivá pro krevní buňky a způsobit anémii.

  Existuje nějaký prospěch z antibiotik?

  Navzdory tomu, že užívání antibiotik nepříznivě ovlivňuje činnost některých orgánů a tělních systémů, je tato třída léčiv ve většině případů přínosná. Ničí škodlivé bakterie a zabraňuje jejich reprodukci. Nepostradatelnost antibakteriálních léčiv je dána tím, že jiné léky nemusí poskytovat nezbytný terapeutický účinek při léčbě bakteriálních infekcí. Proto jsou přínosy a poškození antibiotik pro lidské tělo stanoveny individuálně v každém případě.

  Indikace pro použití

  Mezi onemocněními, u kterých jsou antibiotika pozitivní, patří:

  1. Patologie nosohltanu bakteriální geneze.
  2. Infekční onemocnění kůže.
  3. Bronchitida, pneumonie a jiná onemocnění dýchacího ústrojí.
  4. Bakteriální infekce genitourinárního systému.
  5. Střevní a žaludeční patologie vyvolané patogenními bakteriemi.
  6. Prevence infekcí zraněním, léčba hnisavých ran.

  Vlastnosti antibiotik jsou takové, že jejich použití je vhodné pro léčbu patologií vyvolaných patogenní mikroflórou.

  Jak pít antibiotika bez poškození zdraví

  Antibakteriální léčiva jsou účinná ve svých vlastnostech, proto, aby léčba probíhala s maximálním přínosem pro pacienta, je nutné dodržovat některá doporučení:

  1. Základním pravidlem není samoléčba, nikoliv přizpůsobení načasování příjmu a dávkování léků podle svého uvážení. Správně zvolené dávkování je zárukou, že léky nezpůsobí nežádoucí účinky a způsobí minimální poškození orgánů a tkání.
  2. Každý silný lék má seznam kontraindikací. Ošetřující lékař by měl vzít v úvahu všechna onemocnění v anamnéze a pacient by si měl pečlivě přečíst instrukce předepsané lékařem léku. Takové jevy, jako je individuální nesnášenlivost látky nebo alergické reakce, lze identifikovat pouze v procesu užívání léků. V tomto případě se poraďte se svým lékařem, který nahradí antibiotikum přijatelnou možností.
  3. Většina těchto léků by se měla užívat po jídle, aby se snížil negativní vliv na kyselost žaludku a střevní mikroflóry. Z tohoto důvodu by měly být tablety omyty velkým množstvím vody.
  4. Antibakteriální látky nelze kombinovat se současným příjmem alkoholických nápojů: přinejmenším může snížit účinnost léčby v nejhorším případě - mít vážný negativní vliv na tělo.
  5. Možné škody z drog jsou často zastaveny probiotiky, tj. Látkami s opačným účinkem, které jsou přijímány pouze na doporučení odborníka.
  6. Vitamin-minerální komplexy, které hladké škodlivé účinky antibiotik jsou povoleny.

  Důsledky nekontrolovaných antibiotik

  Masová a nekontrolovaná samoléčba je vážným problémem v lékařské praxi. Užívání léků bez předpisu a kontroly lékařem je škodlivé a nebezpečné:

  1. Nedostatek účinku a přínos. Tato třída léčiv je zaměřena na léčbu chorob bakteriální a infekční geneze. Pokud jsou příčinou onemocnění jiné faktory, účinnost léčby drogami chybí, ale přetrvávají nežádoucí účinky z jejich účinků na organismus.
  2. Snížená imunita a závislost. Škodlivé bakterie mají schopnost přizpůsobit se působení antibiotik, takže v dlouhodobém horizontu nemusí být léčba užitečná. Navíc může nepříznivě ovlivnit zdravou bakteriální flóru, která může způsobit snížení imunity.
  3. Bylo prokázáno, že nadměrné užívání antibiotik může zvýšit riziko rakoviny.
  4. Vysoké procento alergických reakcí.

  Proto budou mít drogy prospěch pouze v případě doporučení ošetřujícího lékaře.

  Antibiotika a alkohol

  Ve většině případů je současné užívání antibakteriálních látek a alkoholu kontraindikováno. Léky této skupiny samy o sobě mají velkou zátěž na játra a ledviny. Přijetí alkoholu může významně zvýšit intoxikaci těchto orgánů.

  Vliv alkoholu a antibiotik na tělo je nejednoznačný. Farmakokinetické vlastnosti většiny léčiv (a tedy i přínos použití) jsou sníženy, negativní účinek na játra je zvýšen. Proto je nutné se zaměřit na lékařská doporučení a pravidla pro používání specifických antibakteriálních látek.

  Po určité době se antibiotika vylučují z těla.

  Načasování odstranění antibiotik z těla v každém případě je individuální. To je ovlivněno faktory, jako jsou:

  1. Vlastnosti léčiva.
  2. Individuální vlastnosti těla, včetně metabolismu.
  3. Režim napájení.
  4. Charakteristika onemocnění.

  Maximální koncentrace většiny látek v krvi přichází po osmi hodinách. Průměrná doba eliminace je jeden den až jeden týden po skončení kurzu.

  Jak obnovit tělo po užívání antibiotik

  Po skončení léčby by mělo být tělu nápomocno vyrovnat negativní účinek jeho léků. To lze provést pomocí následujících metod:

  1. Příjem vitaminových komplexů.
  2. Přijetí probiotik, jejichž vlastnosti pomohou obnovit mikroflóru.
  3. Úprava denní stravy, použití produktů s vysokým obsahem biologicky aktivních látek. Obzvláště užitečné jsou mléčné výrobky.
  4. Když mají antibakteriální léky nadměrný účinek na játra, předepisují se hepatoprotektory, aby obnovily svou funkci.

  Obnovení bude rychlé, pokud budete striktně dodržovat lékařská doporučení. Kompetentně vypočtená dávka léčiva a léčebného režimu je klíčem k rychlé obnově funkcí vnitřních orgánů.

  Závěr

  Přínosy a poškození antibiotik jsou stanoveny v každém jednotlivém případě. Ve většině případů jsou přínosy jejich užívání poměrně patrné. Pro léčbu onemocnění bakteriální geneze jsou nepostradatelné. Hlavní věc - přísně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

  Nežádoucí účinky antibiotik

  Mast topicky přiřaďte dospělým a dětem nad 3 měsíce za účelem prevence a léčby hnisavých ran a popálenin, trofických vředů, proleženin. Používá se k ošetření ran a popálenin v 1. fázi procesu rány s mírnou exsudací; ošetření čerstvých popálenin (aby se zabránilo infekci); pro léčbu povrchových ran a popálenin stupně I - III A ve 2. a 3. fázi procesu poranění, trofických vředů, otlaků, nehojících ran, včetně pahýlových ran.

  Mast se aplikuje na postižený povrch (po chirurgickém ošetření a odstranění nekrotické tkáně) tenkou vrstvou (pro obvaz nebo otevřenou metodu). Obvaz se mění 1 - 2 krát denně nebo méně. Trvání léčby do 3 týdnů.

  Při použití masti se mohou vyvinout alergické reakce kůže, které jsou charakteristické pro sulfa léky, leukopenii. Ve vzácných případech se vyskytují jevy krátkodobého lokálního podráždění (pálení, bolest), které obvykle vymizí po 5-10 minutách.

  V případě aplikace masti na široký povrch by měl být sledován funkční stav ledvin, jater a obsahu krvinek, pacientům je předepsáno velké množství alkalického pití.

  Mast je kontraindikována u předčasně narozených dětí, novorozenců a dětí do 3 měsíců; během těhotenství; pacienti s výrazným nedostatkem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a se zvýšenou citlivostí na sulfa léky. Nepoužívejte masti k ošetření hlubokých hnisavých ran a popálenin s hojným výpotkem.

  SULFADIMETOKSIN (sulfadimethoxinum). 4 - (pár - aminobenzensulfamido) -2,6-dimethoxypyrimidin.

  Synonyma: Deposul, Madribon, Madroxin, Agribon, Aristin, Deposul, Depot-Sulfamid, Fuxal, Madribon, Madriquid, Madroxin, Sulfadimethoxin, Sulfastop, Sulxin, Supersulfa, Ultrasulfan, Wysulfa, atd.

  Patří do skupiny dlouhodobě působících sulfa léčiv. Antibakteriální účinek v blízkosti sulfapyridazinu.

  Účinné proti gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím: působí na pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, E. coli, tyčinky Klebsiella (Friedlanderovy tyčinky), patogeny dyzentérie; méně aktivní proti protea; aktivní proti viru trachoma, nepůsobí na bakteriální kmeny rezistentní na jiné sulfanilamidové přípravky.

  Lék se relativně pomalu vstřebává z gastrointestinálního traktu. Po požití je detekován v krvi po 30 minutách, maximální koncentrace je však dosažena po 8 až 12 hodinách.

  Ve srovnání s jinými dlouhodobě působícími sulfonamidy (sulfapyridazin, sulfamonometoksin) sulfadimetoksin horší proniká hematoencefalickou bariérou, a proto je jeho použití u hnisavé meningitidy nepraktické. Další indikace pro použití sulfadimethoxinu jsou stejné jako u sulfapiridazinu (akutní respirační onemocnění, pneumonie, bronchitida, angina pectoris, sinusitida, otitis, meningitida, úplavice, zánětlivá onemocnění žlučových cest a močových cest, erysipely, pyodermie, infekce ran, trachoma, kapavka atd.).). Předepisuje se také v kombinaci s antimalarickými léky (s rezistentními formami malárie).

  Naneste dovnitř (v tabletách). Denní dávka se podává v jednom kroku. Intervaly mezi dávkami 24 hodin U těžkých forem onemocnění se doporučuje použití sulfadimethoxinu v kombinaci s antibiotiky (skupiny penicilinu, erytromycinu atd.) Nebo k předepisování jiných dlouhodobě působících sulfonamidů.

  Možné komplikace a kontraindikace jsou stejné jako u sulfapyridazinu.

  Phthalazolum. 2- (para-ftalylaminobenzensulfamido) thiazol.

  Synonyma: ftalylsulfathiazol, fthalylsulfathiazolum, sulfathalidin, taleudron, talidin, talisulfazol, thalazol, thalazon, thalistatyl.

  Ftalazol se pomalu vstřebává z gastrointestinálního traktu. Objem léku se zavedením vnitřku je zpožděn ve střevě, kde se postupně vylučuje aktivní (sulfa) část molekuly. Výsledná vysoká koncentrace sulfonamidu ve střevě, v kombinaci s aktivitou léčiva proti střevní flóře, vysvětluje jeho vyšší účinnost ve střevních infekcích.

  Ftalazol má nízkou toxicitu; nežádoucí účinky obvykle nezpůsobují. Akce podobná sulgin.

  Aplikuje se s úplavicí (akutní a chronická v akutním stádiu), kolitidou, gastroenteritidou a chirurgickými zákroky na střevě, aby se zabránilo hnisavým komplikacím.

  Po prvním cyklu léčby (po 5-6 dnech) se provede druhý cyklus.

  Děti ftalazol předepisují v menších dávkách.

  Při léčbě jiných infekcí je ftalazol předáván dospělým v průběhu prvních 2 až 3 dnů, 1 až 2 g každé 4 až 6 hodin a v následujících 2 až 3 dnech, polovičních dávkách.

  Léčba ftalazolem, v případě potřeby v kombinaci se jmenováním antibiotik.

  Doporučuje se současně s ftalazolem, který také obsahuje dobře absorbované sulfa-léky (sulfadimezin, etazol, etazol sodný atd.).

  Sulfacyl-SODIUM (sulfacylum-natrium). para-aminobenzensulfacetamid sodný.

  Synonyma: Albutsid- natpy, Sulfatsil pastvopumy, Acetopt, Albucid-natrium, Almocetamide, Octsetan, Ophthalimide, Prontamide, Sebizon, sulfacetamid sodný, Sulfacetamidum natricum, Sulfacylum solubile, Sulfaprocul a kol.

  Lék je účinný pro streptokokové, gonokokové, pneumokokové a kolibacilózní infekce.

  Dobrá rozpustnost ve vodě umožňuje použití léčiva pro injekce; roztoky se také vpraví do spojivkového vaku.

  Sulfacyl sodný se používá pro injekci do pneumonie, hnisavé tracheobronchitidy, infekcí močových cest a dalších infekčních onemocnění. Zadejte intravenózně pomalu (po dobu nejméně 5 minut).

  V oční praxi se sulfacyl sodný používá ve formě roztoků a mastí pro konjunktivitidu, blefaritidu, hnisavé vředy rohovky a další infekční oční onemocnění. Léčivo je účinné u onemocnění očí u novorozenců a dospělých.

  V případě onemocnění kapavkových očí se uchylují k kombinované léčbě: lokální - ve formě instilace 30% roztoku nebo poprášení - a požití.

  Pro prevenci tvorby puchýřů u novorozenců se ihned po narození do očí vpraví 2 kapky 30% roztoku a po 2 hodinách 2 kapky.

  V případě vředů rohovky je práškována práškovým sulfacyl-sodným práškem (5-6x denně) až do úplného epitelizace, poté přenesena do instilace vodného roztoku; používá se také mast.

  Sulfacyl sodný může být použit k léčbě infikovaných ran. povrchy rány jsou práškové.

  Lék je obvykle dobře snášen. Někdy, zejména při použití koncentrovanějších roztoků, dochází k podráždění tkáně; v těchto případech předepsané roztoky nižší koncentrace.

  Sulfacyl sodný je kontraindikován, pokud se v anamnéze vyskytují toxické alergické reakce na sulfonamidy. Intravenózní podání je kontraindikováno u závažných onemocnění hematopoetického systému a urémie.

  Salazosulfapyridinum (Salazosulfapyridinum). 4- [Pyridyl- (2) -amidosulfonyl] -3-karboxy-4-oxyazobenzen nebo 5-para- [N- (2-pyridyl) sulfamido] fenylazosalicylová kyselina.

  Synonyma: sulfasalazin, azopyrin, azulfidin, Salazopyridin, Salazopyrin, Salazosulfapyridin, Salicylazosulfapyridin, Salisulf, Sulfasalazin, Sulfasalazin.

  Na chemické struktuře jsou azosloučeniny sulfapyridinu (sulfidin) s kyselinou salicylovou.

  Léčivo má antibakteriální účinek proti diplokokům, streptokokům, gonokokům, Escherichia coli. Zvláštností léčiva je, že má výrazný terapeutický účinek u pacientů s nespecifickou ulcerózní kolitidou. Mechanismus této akce není zcela pochopen. Určitou roli hraje schopnost léku se hromadit v pojivové tkáni (včetně střevní tkáně) a postupně oddělit kyselinu 5-aminosalicylovou (viz Mesalazin) a sulfapyridin, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Zdá se, že stejný mechanismus účinku je základem terapeutické účinnosti u nespecifické ulcerózní kolitidy, salazopyridazinu a salazodimethoxinu.

  Hlavní indikací pro použití salazosulfapyridinu (stejně jako salazopiridazinu a salazodimetoksiny) je ulcerózní kolitida.

  Přiřaďte dovnitř. Po odeznění klinických příznaků onemocnění jsou udržovací dávky předepsány na několik měsíců.

  Děti salazosulfapyridin předepsané v menších dávkách.

  Salazosulfapyridin je také účinný u mírných až středně závažných forem Crohnovy choroby (granulomatózní kolitida).

  V poslední době začal být selazosulfapridin (sulfasalazin) používán jako základní nástroj při léčbě revmatoidní artritidy za použití přítomnosti imunokorekčních vlastností léčiva. Přiřaďte 2 -3 g denně (40 mg / kg denně) po dobu 2 až 6 měsíců.

  V léčbě salazosulfapyridinom nauzey, zvracení, bolesti hlavy, závratě může dojít. V takových případech léčivo zrušte a po 2 dnech, postupně během 3 dnů, opět zvýšte dávku.

  V případě vzniku alergických reakcí (kožní vyrážka, horečka léků), leukopenie by mělo být podávání léčiva přerušeno.

  Lék je kontraindikován v přítomnosti anamnézy výrazných toxicko-alergických reakcí na sulfonamidy. Léčba by měla být prováděna pod pečlivým lékařským dohledem; je nutné systematicky sledovat krevní obraz.

  Tablety se doporučuje užívat v pravidelných intervalech po jídle, vypít velké množství 1 - 2% roztoku hydrogenuhličitanu sodného.

  Lék se vylučuje močí, a když ho alkalická (ale ne kyselá) reakce zbarví do žlutooranžové barvy.