Znáte hlavní příčiny kýchání?

Všichni lidé na naší planetě jsou obdařeni množstvím reflexních funkcí. Jeden z nich kýchá. Kýchání je nesrovnatelný reflex, který je nutný pro osobu, aby uvolnila dýchací cesty z dráždivých látek. Pokud člověk kýchá jen zřídka, pak lékaři doporučují, aby tomu věnovali zvláštní pozornost. Měli byste zvážit léčbu, pokud je tento proces doprovázen jinými příznaky nebo trvá příliš dlouho.

Kýchání - reflex, který je nezbytný pro to, aby osoba uvolnila dýchací cesty

Jak kýcháme?

Tento symptom není patologie. Jeho výskyt je doprovázen vlivem jakéhokoliv podnětu.

Před zahájením procesu člověk cítí světlo a přechodné svědění v nosních průchodech. Pak je zkrácený výdech nosem a pak hluboká inhalace ústy. Během této doby se hlasivky stahují a mandle na patře jsou napjaté. Jazyk je „nýtován“ na oblohu a vzniká ostrý výdech.

Mělo by se říci: za to, že člověk kýchá, splňuje dolní střed mozku. Pokud je tato oblast poškozena, povede to k neschopnosti vůbec kýchnout.

Účel kýchání

Kýchání je obranná reakce lidského těla.

Od koho lidé kýchají? Tento proces je nezbytný pro to, aby osoba očistila dýchací cesty od prachu, nečistot a pronikavých cizích těles. Jinými slovy, kýchání je obranná reakce lidského těla. Po dokončení procesu se člověk cítí mnohem lehčí, zatímco plíce jsou naplněny novým podílem čerstvého vzduchu.

Pokud kýchání nepokrývá oblast nosu a úst, budou mikroby přenášeny na 150 dalších lidí.

Důvody, proč člověk kýchá

V lékařství jsou tyto příčiny kýchání zaznamenány.

 1. Přítomnost chladu.
 2. Chemikálie, které se hromadí v nosohltanu v přítomnosti virových onemocnění.
 3. Alergická reakce organismu.
 4. Suchý nebo studený vzduch.
 5. Hormonální úprava u žen.
 6. Mechanické a fyzikální podněty.
 7. Hypotermie
 8. Prudký pokles nebo zvýšení teploty vzduchu.

Stojí za to říct, že člověk může kýchat z jiných důvodů - kvůli vystavení příliš jasnému světlu (podle statistik 35% lidí kýchá z tohoto důvodu).

Časté zkušenosti, testovací napětí, strach a deprese také vedou k tvorbě tohoto procesu. To je způsobeno touhou těla udržet rovnováhu v nose.

Lékaři říkají, že membrány nosu jsou příliš citlivé na emocionální stav svého hostitele. S prudkou změnou nálady se krevní cévy neustále stlačují a neohýbají. Kýchání jim pomáhá vrátit se do svého bývalého státu.

Žena může před menstruací kýchnout.

Během těhotenství nastávající matka neustále kýchá. Tento proces nesouvisí se skutečností, že těhotná žena překonala chlad. To je způsobeno porušením hormonálního pozadí v těle budoucí matky. Žena může před menstruací kýchnout. Tento proces způsobuje bolest v dolní části břicha v důsledku kontrakce svalů dělohy.

Alergické kýchání

Příčiny častého kýchání mohou být spojeny s projevy alergických reakcí. K tomuto procesu dochází obvykle sezónně - během období květu. Alergeny jsou:

 • zvířecí chlupy;
 • ostré pachy;
 • prach;
 • rostlinný pyl;
 • jasné světlo a tak dále

U alergií, člověk často kýchá, jeho nos je svědění venku a jeho oči jsou velmi vodnaté. V takových případech lékař doporučuje užívat antihistaminika ("Suprastin") a vasokonstrikční kapky. Po použití navrhovaných léků dojde k prudkému poklesu edému ze sliznice a nahromaděný hlen rychle oddělí.

Je třeba mít na paměti, že užívání více než 5 dnů vazokonstrikčních léků se nedoporučuje.

Kýchání - znamení zimy?

Lidé často kýchnou v přítomnosti chladu. V medicíně je to považováno za naprosto normální.

Proto, pokud je tento proces doprovázen zvýšenou tělesnou teplotou, kašlem, bolestmi v krku a rýmou, pak se určitě mluví o nachlazení. Způsobuje kýchání bolest? Tam je zřejmá infekce.

Nepokračujte s odchodem k lékaři, jinak self-léčba povede k nevratným následkům.

Mnozí se zajímají o otázku: "Je kýchání studenou - dobrou nebo špatnou?". Odpověď v tomto případě je zřejmá: „Dobrá!“. Tělo reaguje reflexně na pronikání a šíření infekcí v nosohltanu. S pomocí kýchání jsou všechny patogeny odmítnuty.

V žádném případě nelze omezit kýchání chladem. Lékaři to vysvětlují tím, že mikroby mohou proniknout do středního ucha, což povede k otitis, sinusitidě a dalším nebezpečným onemocněním.

Lékaři často přicházejí k lidem, kteří si stěžují: „Když kýchám, z úst mi létají bělavé hrudky.“ V tomto případě hovoří o přítomnosti tonzilitidy v chronické fázi. Dráhy se vyskytují v důsledku smrti epiteliální tkáně v mandlích oblohy, stejně jako uvolnění hnisu z nich, který se hromadí během zánětu.

Kýchání u dětí

Časté kýchání u novorozenců není nutně doprovázeno přítomností nachlazení. Během období bytí v mateřském lůně je dítě neustále ve vodě. V krku a nosních průchodech je také tekutina. Po narození dítěte dýchací systém začne aktivně pracovat, zbavit se přebytečné vody, což vede k sušení sliznic a tvorbě kůry.

To je, jak lékaři odpovídají na otázku maminky o tom, proč její dítě kýchalo ihned po narození.

Je třeba říci, že lidé nejsou schopni kýchat ve snu, protože všechny nervy zapojené do tohoto procesu, odpočinek s jejich majitelem.

"Proč kýchám?" Odpověď na tuto otázku nemusí být nutně tvrzení: "Toto je zima!". Důvod může být odlišný. Proto, pokud se tento proces odehrává po dlouhou dobu, je lepší se neošetřovat, ale okamžitě se poradit s lékařem.

Jak se zbavit kýchání, když máte nachlazení

Kýchání je bezpodmínečný reflex, který je zaměřen na odstranění alergenu, viru a hlenu z těla. Nejčastěji kýchání při nachlazení a alergiích. Proč kýchnete, když máte nachlazení a co s tím uděláte, jak je popsáno níže.

Proč člověk kýchá chladem?

Virus vstupuje do těla přes nosní průchod a dráždí epiteliální řasu nosní sliznice. V nose je pocit svědění. To zase vysílá signál do mozku a dochází k reflexnímu působení kontrakce svalů nosohltanu a respiračních svalů, v důsledku čehož pod tlakem vychází patogen a přebytek hlenu z nosní dutiny.

Kýchání studenou je dobré nebo špatné?

Na jedné straně je kýchání samo o sobě ochranným mechanismem, který zabraňuje dalšímu pronikání původce chřipky nebo ARVI do těla, mechanicky odstraňuje alergen a infekční hlen. Kýchání je proto prospěšné pro tělo a přispívá k rychlému uzdravení.

Na druhou stranu, pokud kýchnete nesprávně, to znamená, zavřete nos prsty při kýchání, infekce nevyjde, ale nosní dutiny a uši padají. Takže můžete onemocnět sinusitidou a otitis.

Kromě toho, když kýchání, virové nebo bakteriální agent letí se slinami ve vzduchu ve vzdálenosti pár metrů. Aby nedošlo k infikování ostatních, je nutné při kýchání zakrýt ústa kapesníkem.

Jak se zbavit kýchání chladem?

Je třeba mít na paměti, že kýchání je příznakem nemoci, která ho způsobila. Proto je nezbytné léčit onemocnění na prvním místě.

Časté kýchání při nachlazení indikuje vysokou virovou zátěž lidského těla a výrazně snižuje kvalitu života. Souběžně s kýcháním jsou obvykle jiné příznaky, jako jsou:

 • zvýšení tělesné teploty (pokud není teplota, pak to často ukazuje buď dobrou imunitu, nebo naopak, velmi slabé v důsledku infekce HIV, tuberkulózy, diabetu atd.).
 • nutně kýchání doprovázené rýmou
 • slabost, letargie, bolest hlavy
 • kašel
 • bolest v krku
 • bolesti těla a svalů
 • nosní kongesce
 • ztráta chuti k jídlu
 • slzící, svědivé oči

Léčba bude symptomatická. Jmenován:

 • Antivirová činidla (groprinosin, anaferon, arbidol). Podporují obecnou a lokální imunitu. Množství viru je zastaveno v lidském těle.
 • Při zvyšování tělesné teploty se předepisují antipyretika (paracetamol, ibuprofen, aspirin).
 • Pro kašel a bolest v krku pastilky s protizánětlivými a vykašlávacími vlastnostmi (Dr. Mom, lozenges Lasolvan, pastilky s extraktem šalvěje, strepsily, grammidin).
 • Kapky vazokonstriktoru jsou předepisovány v nose (nazivin, afrin, naftyzin). Snižují otoky nosní sliznice a usnadňují dýchání. Těhotné ženy a děti takové kapky v nose jsou kontraindikovány. Můžete je používat maximálně 7 dní. Jinak se bude vyvíjet závislost.
 • Solné roztoky (Aquamaris, aqualor, Marimer). Nemá vedlejší účinky. Odstraňte z nosu kůry a přebytečné hleny, odstraňte nahromadění virů a alergenů.
 • Pokud těžká rýma a kýchání během nachlazení nejde proti pozadí výše uvedené léčby, mohou být do léčby přidána antialergická činidla (citrin, loratadin, zyrtec). Uvolní svědění a otok nosní sliznice.
 • Kapky, které stimulují imunitu. Například Derinat a IRS-19. Mají lokální imunostimulační účinek.
 • Vitamíny mají tonizující účinek.
 • Antibakteriální lokální působení. Jsou k dispozici ve spreji Bioparox a Isofra. Často jsou předepisovány těhotným a kojícím ženám. Protože působí výhradně na místní úrovni a nepronikají do systémového oběhu.
 • Homeopatické léky. Široce používané jako pomůcka pro nachlazení. Například, jako je tonzilgon, aflubin. Mohou být také předepsány těhotným a kojícím ženám.
 • Pomáhá také mazání nosních křídel hvězdičkou. Jeho vůně zmírňuje svědění a uvolňuje dýchání z nosu.

Zastavte kýchání s nachlazení může pomoci a lidové prostředky. Nejúčinnější jsou šťávy z mrkve a řepy, šťáva Kalanchoe a olej z mentolu. Používají se ve formě kapek dvakrát až třikrát denně.

Cibule šťáva pomáhá hodně. Používá se také jemně nasekané. Cibule se uchovává v místnosti, kde je nemocný. Má dezinfekční vlastnosti díky fytoncidům ve vzduchu. Nosní dutinu můžete umýt fyziologickým roztokem s přídavkem tinktury měsíčku nebo eukalyptu.

Někdy existují situace, kdy je nepohodlné kýchat. V takových případech může být reflexní reakce přerušena. K tomu, otřete nosní přepážku, stisknutím křídel nosu k němu. Tato manipulace by neměla být často využívána, protože kýchání má za cíl očistit tělo.

Pomáhá rychle se zbavit kýchání a výtok z nosu pomůže pravidelnému čištění v mokré místnosti, chůze na čerstvém vzduchu.

Je vždy snazší zabránit, než léčit později. Proto je nejlepší zapojit se do profylaxe ve formě vytvrzování, oblékání počasí, očkování proti viru chřipky a mazání nosní dutiny oxolinovou mastí. Během epidemie se vyhněte přeplněným místům.

Pokud jste do týdne neměli rýmu a kýchání, měli byste vyhledat pomoc u ORL specialisty.

Časté kýchání - připomenutí problémů

Kýchání je ochranný bezpodmínečný reflex, který zajišťuje odstranění hlenu, prachu a jiných dráždivých látek z horních dýchacích cest pomocí nuceného výdechu po hlubokém, krátkém dechu. Toto je lékařská definice procesu, se kterým se každý člověk setkává. Je to normální reflexní reakce, která slouží jako ochranná bariéra a zabraňuje pronikání virů do těla. Ale v některých případech poukazuje na problémy v těle a nosohltanu.

To, co reflex ukazuje

Nejpravděpodobnější příčiny

Příčiny konstantní nebo časté kýchání mohou být pokryty v nachlazení, ARVI, chřipka. Tento příznak se projevuje na počátku vývoje těchto problémů.

Bez vyšetření nelze vyloučit alergickou reakci, která se často projevuje těžkými záchvaty kýchání, podrážděním nosní dutiny a rýmou. Časté podráždění sliznic může znamenat přítomnost potravinových alergií, jejichž vývoj je doprovázen nejen otokem nosohltanu, ale také neustálým kýchacím reflexem.

Nejčastější příčiny reflexu ve formě kýchání:

 • infekční onemocnění;
 • prudké a silné teploty klesají;
 • negativní účinky chemických látek;
 • dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření;
 • stálý kontakt s alergenem;
 • vliv vnějších a mechanických podnětů nosní sliznice.

Vnější podněty

Chcete-li pochopit, proč člověk začíná kýchat často, pokud není přesně zima, musíte přemýšlet o životním prostředí. Faktory výskytu mohou být skryty v mnoha věcech:

 • květinový pyl;
 • topolový chmýří;
 • silné pachy;
 • zvířecí chlupy;
 • nízká vlhkost vzduchu;
 • velké množství prachu.

Mnoho žen si často stěžuje na kýchání před samotným porodem, protože během tohoto období dochází k prudkému otoku nosu.

Psychosomatika

Někdy příčinou přetrvávajícího kýchání je rychlý rozvoj psychosomatických poruch u lidí. Takový faktor je obtížné odlišit od infekčních nebo alergických okolností. To může být doprovázeno velkým množstvím negativních projevů a je obtížné k léčbě.

Chcete-li se s tím vypořádat, musíte kontaktovat psychiatra.

Pro začátečníky můžete jít k terapeutovi. Po inspekci a vyšetření se obrátí na odborníka s úzkou specializací.

Jak probíhá ošetření

Léky

Terapie záchvatů kýchání vyžaduje pouze individuální přístup a závisí na stadiu patologie. Pokud je onemocnění v první fázi vývoje, může být léčba prováděna rutinním praním. Ve vzácných případech odborníci používají drenáž, tato metoda pomáhá rychle zmírnit zánět nosu a potlačit bakterie. Pro mytí doma jsou vhodné nástroje, které jsou založeny na mořské soli. Zvláštní pozornost je věnována následujícím lékům:

Tyto nástroje se rychle vyrovnávají s edémem sliznic a zánětlivými procesy. Postačí provést dvě praní za den. Každý z výše uvedených léků má podobné složení a účinek, ale všechny tyto léky by měly být použity pouze pro účely a dávkování lékaře.

Pro léčebné účely můžete použít různé léčivé šťávy rostlin, různé bobule, roztoky s manganistanem draselným a jódem. Jejich blahodárný účinek pomáhá odstraňovat hlen ze stěn nosu, odstraňovat podráždění z tohoto kýchání. Je důležité mít na paměti léčivé vlastnosti mořské soli. V jeho složení, to má velké množství stopových prvků užitečných pro lidi.

Pokud je příznak způsoben alergickou reakcí, je nutné začít s užíváním antihistaminik. V této situaci jsou vhodné následující prostředky: Zyrtec, Teridin, Telfast, Claritin.

Lidové léky

Léčba s pomocí lidových receptů je považována za poměrně efektivní způsob, pokud je vedle lékařské péče a je dohodnut s lékařem.

Pokud je příznak ve formě trvalého kýchání způsoben infekcí, můžete začít opláchnout nosní dutinu roztokem založeným na šťávě z jedné cibule s přídavkem lžíce rostlinného oleje. Následující nápravná opatření jsou také považována za účinná:

 1. Je nutné brát mentol a kafrový olej, smíchat s sebou ve stejném poměru. Tato metoda pomáhá rychle odstranit ucpání nosu a zmírnit kýchání. Odkapávejte dvě kapky do každé nosní dírky dvakrát denně.
 2. Roztok na bázi divokého rozmarýnu. Pro vaření si vezměte jednu polévkovou lžíci sušených bylin a dvě stejné lžíce olivového oleje, vše smíchejte a nechte na tmavém místě 24 hodin. Potom můžete třikrát denně pohřbít jednu kapku do každé nosní dírky.

Efektivní prevence

Nejdůležitější věcí je vyhnout se kontaktu s infikovanou osobou co nejvíce, aby se zabránilo výskytu chřipky a ARVI. Jako obrana se můžete pokusit použít lékařské masky, respirátory nebo speciální přípravky. Je důležité, abyste se během chladného období vřele oblékli.

Samozřejmě je důležité dělat více sportů a vést zdravý životní styl. Odmítněte cigarety, přiveďte jídlo zpět do normálu a sledujte denní režim.

Tato opatření sníží riziko nosních problémů na minimum.

Kýchání

Kýchání, které je obrannou reakcí organismu, nastává, když jsou receptory podrážděné, které se nacházejí na sliznicích nosních dutin. Výsledkem je nekontrolovaný náhlý výtok vzduchu z plic do nosohltanu.

Kýchací mechanismus

Abychom pochopili, co je kýchání, je třeba vzít v úvahu, že ochranný roli hraje bezpodmínečný reflex. Při ostrém výdechu se z dýchacího traktu odstraní různé látky, které způsobují podráždění receptoru.
Fyziologický proces se provádí v několika fázích:

 • vzhled pocitu lechtání v nose;
 • tento svědění vyzve, aby se zhluboka nadechl, aby se do plic zcela vtáhl vzduch;
 • vzrůstá měkké patro, dochází k redukci hltanových oblouků vpředu;
 • zadní strana jazyka přiléhá k tvrdému patru:
 • ústa, nosohltan je izolován, pak oči jsou reflexně zavřené;
 • Dalším mechanismem kýchání je snížení celé svalové skupiny - intercostal, bránice, břicha, hrtanu, což vede ke zvýšení intraabdominálního a intrathorakálního tlaku;
 • kýchání je dokončeno, což znamená reflexní ochranný proces, intenzivní výdech se současným trháním nosohltanu.

Rychlost osoby kýchající v glottis je v průměru 180-432 km / h. Objemový průtok vzduchu může dosáhnout 12 l / s. Při této intenzitě vzniká vysoký tlak, díky kterému na cestě pohybu nosem a ústy vzduch zachycuje mikročástice slin a hlenu. Jsou rozmístěny v okolní atmosféře na vzdálenost tří metrů.
Proto kýchání je vegetativní reflex, který vám umožní zbavit se různých látek, které začínají dráždit vnitřní sliznice v nose.

Příznaky

Je těžké popsat symptomy kýchání, protože takový ochranný mechanismus je jedním z nejčastějších známek různých onemocnění.
V případě alergií nebo vzniku respiračních onemocnění způsobených otoky sliznic se může nos velmi rychle zablokovat a narušit normální fungování všech dýchacích orgánů. Nástup tohoto stavu je poznamenán vodnatou rýmou, když výtok z nosu proudí jako proud. Postupně přestávají proudit, protože se mění v hustý hlen.
Kýchání ráno po spánku je nejvýraznějším příznakem alergické rýmy. Existuje skupina nemocí, mezi které patří atrofická a vazomotorická rýma, stejně jako zakřivení přepážky, kdy člověk během dne hodně kýchá bez známek nachlazení. Stejný jev s genetickou predispozicí lze pozorovat i po vydatném jídle, kdy je v přeplněném žaludku těžko.

Důvody

Abychom pochopili, proč člověk kýchá mnohokrát za sebou, je třeba studovat dominantní příčiny tohoto jevu.

 • Nejběžnější a známou příčinou kýchání je nachlazení, stejně jako plané neštovice, chřipka a spalničky.
 • Reflexní uvolňování vzduchu může nastat jako reakce na alergeny. To jsou zvířecí chlupy, domácí chemikálie, prach, pyl. A také vůně, léky, jídlo.
 • Často jsou látky škodlivé pro tělo v okolní atmosféře schopny vyvolat kýchání. Patří mezi ně chemické sloučeniny, tabákový kouř.
 • Pokud je pozorováno přetrvávající kýchání, příčiny se mohou týkat vývoje zakřivení nosní přepážky.
 • Některé ženy začínají kýchat těsně před porodem. Současně s otokem nosní sliznice vyvíjí rýmu těhotných žen jako projev hormonální nerovnováhy. Stejný jev je pozorován během menstruace.
 • Nervové zhroucení, strach, těžký stres mohou vyvolat náhlý výskyt kýchání více než jednou. S takovým nárůstem energie se krevní cévy dramaticky rozšíří a reflexní svalová kontrakce vám umožní zastavit tento proces.
 • Dočasná náhlá změna teploty, jasné osvětlení.
 • Kojící dítě někdy kojí při krmení kapku mléka v nose. Příčiny v dětském receptoru podráždění sliznic nosní dutiny suchý vzduch, nadměrný prach v něm.
 • Dalším důvodem, který může způsobit časté kýchání, je ztráta schopnosti nosu očistit se od výtoku v důsledku mechanického traumatu.
 • Pokud existuje neinfekční vasomotorická rýma, v rozporu s tóny cév umístěných v nosní dutině, vyvíjí se chronická rýma. Člověk trpí neustálým přetížením. Začíná kýchat a kašlat.

Příčiny kýchání mnohokrát v řadě důvodů lze vysvětlit přirozenými změnami hormonálních hladin, které se vyskytují během těhotenství. Zvýšené hladiny hormonů mohou způsobit přetížení v důsledku výskytu edému sliznic. V tomto stavu se objeví hladovění kyslíkem, které je škodlivé pro vyvíjející se plod v důsledku možného vývoje hypoxie. Pro těhotnou ženu je proto důležité neprodleně konzultovat lékaře.
Pozorní majitelé si všimnou, že jejich mazlíčci náhle začnou kýchat hlasitě. To by mohlo znamenat, že se něco dostalo do nosu. Pokud se proces stane trvalým, znamená to jakoukoliv infekci. Kočky mohou vyvinout leukémii, polypózu. Často vyvolává alergii na tento stav. Zvíře může zemřít na některé nemoci bez léčby, takže návštěva veterináře je povinná.

Diagnóza Kdo kontaktovat

Při kontaktu se zdravotnickým zařízením se stížnostmi na dlouhodobé kýchání jsou stanovena diagnostická vyšetření, která identifikují základní příčinu, která tento jev vyvolala.
Zvládnout tento problém by měl být otolaryngologist. Pokud při vyšetření odhalí katarální patologie, pak obvykle nejsou přiřazeny další testy. Používá se rinoskopická technika. Pomocí optického přístroje vybaveného zrcadly lékař zkoumá nosní sliznice, sliznice nosu. Vzhledem k tomu, že zpětná kontrola je k dispozici, lékař podle výsledků zobrazování může vytvořit poměrně kompletní obraz pro diagnózu.
V situaci podezření, že kýchání se vyvíjí na pozadí alergické rýmy, budete muset udělat speciální test, abyste přesně určili typ alergenu. Diagnóza po obdržení výsledků studie uvedla alergika.

Proces alergie

Tendence k alergickým reakcím pomáhá pochopit, proč lidé mnohokrát po sobě kýchají bez zjevných příznaků nachlazení.
Alergen, který způsobuje podobnou obrannou reakci, může vstoupit do těla dospělého i dítěte. Výsledkem je chlad. Často se objevují vodnaté oči, kašel, vyrážka na kůži, otok.
Přítomnost alergie se vyznačuje charakteristickým paroxyzmálním procesem kýchání. To může trvat déle než 10krát. U dospělých dochází k nejčastějšímu výtoku hlenu ráno, bez horečky.
Pro některé lidi je alkohol alergenem. Jedná se o poměrně běžný jev, kdy po několika brýlích útočí na člověka časté kýchání. S touto funkcí musíte mít vždy antihistaminika, která zastaví nedobrovolnou reakci na podráždění nosních receptorů.

Kýchání chladem

Stačí se chytit studené nohy, jak se objeví snot, kašel, hrdlo začne bolet. Tělo se snaží uvolnit nosní dutiny a nosohltan z infekčních agens, jako jsou bakterie, viry, kýcháním.
V okamžiku aktivace ochranného mechanismu, který poskytuje reflexní únik kapiček hlenu se slinami, někdy vzniká bolest, což navíc potvrzuje infekční povahu jevu. Pokud hnisavé bílé hrudky létají z hrdla, znamená to chronickou angínu.
Schopen ucpat nos silným hlenem se zhoršením zdraví, dlouhodobou vysokou teplotou, kašlem s ARVI. Kýchání je zdlouhavé, jako u chřipky.

Lékařské léčebné metody

Pochopení specifik ochranného mechanismu je vhodné vyřešit problém, jak zastavit kýchání, v kontextu identifikace provokujícího faktoru.
Jediné kýchání nezpůsobuje úzkost, ale není možné dlouho, pokud je vodnatý nosní výtok, oči jsou oteklé a vodnaté, a svědění kůže způsobuje úzkost. Na tomto pozadí kýchání, ke kterému dochází při agonistických záchvatech, vyžaduje okamžité užívání antialergických léků - Claritin, Zyrtec a hledání lékařské péče. Kvůli rychle se rozvíjejícímu otoku nosohltanu může člověk zemřít. Přiřadit z alergické kýchání Nazoneks, Aldetsin ve formě spreje.
V roli první pomoci používal Aqua Maris. S jeho pomocí jsou nosní dutiny účinně umyty a očištěny od sekretů a dráždivých látek, které způsobují kýchání. Mořská voda, která je dominantní složkou léčiva, vyvolá požadovaný terapeutický účinek, pokud je dítě nebo těhotná žena nemocná.
Svědění, které způsobuje kýchání, mytí nosních průchodů solnými roztoky speciálně vyrobenými pro tento účel - dělá Aqualor, Aquamaris, Dolphin svědění zmizí. Vhodné antiseptické roztoky Miramistin, Furatsilina.

Při přetížení, které způsobuje prakticky zastavení nosního dýchání, léčba spočívá v použití vazokonstrikčních přípravků, které zahrnují Tizin, Xymelin, ve formě spreje. Je vhodné použít kapky Vibrocil, Rinonorm, Naphthyzinum.
Účinně zmírňuje otok, doprovázející sinusitidu a vazomotorickou rýmu, Rinofluimucil spray. To může způsobit zvýšený tep, zvýšit tlak, takže těhotné ženy nejsou jmenovány. S rozvojem bakteriální infekce může lékař vybrat vhodná antibiotika. Je nebezpečné užívat léky z této skupiny samy o sobě, protože se může objevit opačný účinek zhoršení stavu.
Přijetí jakékoli dávkové formy vyžaduje následující lékařská doporučení a pokyny. Nelze překročit dávkování a dobu trvání léčby. Při alergii by měl přestat přípravek používat.

Lidové metody

Kýchání může být přeneseno na jinou osobu, pokud je příčinou infekční onemocnění. Léčba drogami je často doprovázena lidovými prostředky, jejichž hodnota je někdy velmi vysoká.
S nepříjemným nosem v nepřítomnosti teploty se doporučuje inhalace. Pro proceduru se horká voda, asi dvě sklenice, nalije do stabilní misky, přidají se tři kapky antibakteriálního esenciálního oleje - eukalyptu, máty peprné, jalovce. Po zakrytí závojem začnou vdechovat po dobu 10 minut a vydechovat výpary, které jim projdou nosem.
Chcete-li se zbavit infekcí, které zasáhly horních dýchacích cest, zlepšit imunitu, připravit užitečné bylinné infuze. Jako surovina vhodné květiny vrba čaj, heřmánek, lékárna, elecampane. Lžíce se uchovává v 200 ml vroucí vody pod ručníkem po dobu 30 minut. Rozdělené na tři porce a pít denně.
To je vždy považováno za efektivní pro studené ne horký čaj s plátkem citronu, malinový džem, med, malé množství kořene zázvoru.
Výhodná semena pískavice. Vyžadují se dvě lžíce surovin na 300 ml vody. Po deseti minutách varu vyjměte pánev ze sporáku, zabalte ho ručníkem a nechte po dobu 45 minut. Následuje filtrování. Pijte odvar ze 150 ml ráno a večer.
Eliminujte kýchání způsobené studenými bylinnými koupelemi. Trvejte na hodině dvě lžíce šalvěje, březových listů nebo řebříčku v 500 ml vroucí vody. Po filtraci se nalije do vody. Vezměte si koupel po dobu 15 minut.
Pokud chtějí urychlit zotavení, použijte aloe šťávu pro instilaci. Do každé nosní dírky se injikují dvě kapky denně. Malé děti a mladiství do 12 let by měli být naředěni teplou, vařenou vodou 1: 3. Pro věkovou skupinu nad 12 let je tento poměr 1: 1. Stejným způsobem připravte kapky řepné šťávy. Můžete kopat směs mentol a gáfor oleje, přijaté ve stejném množství.
Známý oteplovací účinek pepře. Pokud se kýchání stane bolestivé, použijte pepřovou náplast. Než půjdete do postele, nalepte na podrážky, položte si bavlněné ponožky.
Při prvním příznaku nachlazení, které je indikováno kýcháním, se do pěny vmíchá malý kus mýdla na prádlo. Ponořte bavlněný tampon do pěny a opatrně promažte vnitřní dutiny nosu. Po třech dnech je reliéf a rýma se dále nevyvíjí.
Opláchnutí nosu pomáhá čistit hlen a patogeny.
K tomu, v hrušce nebo speciální zařízení by měl být přijat fyziologický roztok. K tomu, zamíchejte sklenici vařené vody chlazené do teplého stavu, půl lžičky soli.
Domácí masti, pro které čerstvé měsíčku květiny bušil v kaše v poměru 1: 1 jsou přidány do vazelíny, pomáhá dobře. Dejte hodně na bavlněné bičíky a držte v nozderách pět minut.
Můžete najít mnoho populárních receptů, které mají příznivý účinek ve vývoji kýchání. V každé situaci se musíte nejprve poradit se svým lékařem.

Komplikace a důsledky

Je škodlivé omezit kýchání, protože vzduch bude nasměrován do Eustachova oblouku a pak do středního ucha, které způsobuje otitis. Vzhledem k vysokému průtoku mohou být ušní bubny poškozeny. Po šíření mikrobů v dutinách paranazálů se vyvíjí sinusitida.
Pokud při kýchání zmáčknete nos a ústa, mohou se objevit i negativní následky. Případy jsou popsány, když byly meziobratlové ploténky v cervikální oblasti roztrženy v důsledku náhlého pohybu hlavy při těžkém kýchání.
Mladý muž ve Velké Británii měl masivní mozkové krvácení v důsledku řady po sobě následujících kýchání. Ztratil vědomí a po chvíli došlo k zástavě srdce.
"alt =" ">

Prevence

Kýchání nelze považovat za neškodný proces. Během uvolňování nejmenších slin a hlenu se přenáší infekce. Je důležité naučit se dodržovat jednoduchá preventivní pravidla, aby se zabránilo kýchání:

 • nesmí být v návrzích;
 • nejsou superkolové;
 • každé ráno, s úmyslem jít ven, vyzvednout oblečení podle povětrnostních podmínek;
 • vyhnout se kontaktu s kýcháním;
 • nosit během vypuknutí obličejovou masku;
 • jednou ročně na začátku podzimu, aby se chřipka dostala;
 • cvičení denně;
 • omyjte ruce mýdlem několikrát denně;
 • trvat dlouhé procházky;
 • systematicky provádět postup mytí nosu fyziologickým roztokem.

Aby se zabránilo kýchání, které je alergické povahy, je možné, pokud je alergen známý. V každé situaci je důležité posílit imunitní systém, zbavit se špatných návyků, naplánovat vyvážené menu.

Příčiny častého kýchání

Kýchání je reflexní reakce těla, zaměřená na čištění dýchacích cest. Člověk začne kýchat, když se nosní sliznice velmi dráždí. To může být způsobeno částicemi prachu, pylu a jiných alergenů. Nadměrná reprodukce patogenních mikroorganismů na sliznici nosohltanu může také vést k takové reakci organismu. Příčiny častého kýchání jsou způsobeny alergeny i některými chorobami.

Co je kýchání

Kýchání je bezpodmínečný reflex, který mají lidé i zvířata. S ostrým výdechem přes nosohltan jsou všechna cizí tělesa odstraněna z dýchacích orgánů. Mohou to být částice prachu, pylu, chmýří nebo určitých chemikálií. Tento reflex vzniká v důsledku nejsilnějšího podráždění sliznice, která spojuje nosohltan.

Celý proces kýchání probíhá v několika po sobě následujících fázích:

 • Za prvé, osoba v nose cítí silné lechtání.
 • Pak se vydá velmi hluboký dech a plíce doslova přetékají vzduchem.
 • Po tomto, tam je nějaký vzestup patra a kontrakce oblouků lokalizovaných v hltanu, základ jazyka je napjatý. V důsledku těchto změn jsou izolovány nosohltan a ústní dutina.
 • Muž nedobrovolně zavře oči. Je to pozoruhodné, ale kýchání s otevřenýma očima je nemožné.
 • Břišní svaly a svaly mezi žebry se stahují, membrána se stahuje a dochází k překrytí glottis.
 • Při kýchání se zvyšuje intraabdominální a intrathorakální tlak.
 • Muž kýchne a prudce vydechuje.

Při častém kýchání se člověku podaří mezi kýcháním udělat jen několik vdechů. Při jednom útoku můžete kýchnout až 20krát. Tento stav je pozorován, pokud je podráždění sliznice silné.

Časté kýchání je pozorováno u lidí po instilaci čerstvé šťávy Kalanchoe. Tato bylinná kompozice se používá k léčbě běžného nachlazení.

Důvody

Hlavními příčinami častého kýchání jsou alergie a respirační onemocnění. Tyto faktory mohou vyvolat silné podráždění sliznice nosohltanu:

 • Toxiny, které vznikají na sliznici nosohltanu v důsledku života a reprodukce patogenních mikroorganismů. Pokud osoba opakovaně kýchá bez přerušení, může to být první příznak respiračního onemocnění. V tomto případě se vyskytují i ​​jiné příznaky nachlazení - rýma, bolest v krku a silná slabost.
 • Alergeny. Prach v domácnosti, pyl rostlin, chmýří pro zvířata a určité potraviny mohou působit jako dráždivé látky. Alergie je téměř vždy doplněna trháním a tekoucím nosem, zatímco některá voda uniká z nosu.
 • Silné pachy parfumerických výrobků, domácích chemikálií a některých chemikálií mohou vést k intenzivnímu kýchání a kašlání. Tabák může způsobit kýchání a nadměrně znečištěný vzduch. Často člověk začíná kýchnout špatně po chůzi po rušné silnici.
 • Cizí tělesa v nose. Častým kýcháním může být, když do nosu vletěl kus pampelišky. Během hry, malé děti často věci různé malé předměty do nosu, které mohou také vyvolat kýchání reflex.

Pokud má dítě jednu nosní dírku a často kýchá, měli byste se obrátit na ORL lékaře. Možná, že příčinou tohoto fenoménu byla malá kulička zastrčená do nosu.

 • Kýchání může vyvolat náhlá proměnná teplota. Například při odchodu z domu na ulici v zimě.
 • Kýchací reflex nastává, když se člověk dívá na jasné slunce. To lze vysvětlit skutečností, že jasné paprsky dráždí oči a začnou vodu, slzy jsou částečně odstraněny slznými kanály v nose a dráždí nosohltanovou sliznici.

Kýchání a následné vyprazdňování hlenu je normální reakcí těla a nevyžaduje léčbu. Tento jev však lze považovat za normu pouze v případě, že projevy kýchacího reflexu nejsou příliš časté. Pokud se tento stav vyskytuje často, pak můžeme hovořit o nějakém druhu patologie.

Pokud je příčinou tohoto jevu alergie, pak osoba bude svědění nosní sliznice a oči budou voda. Kromě toho se mohou objevit kožní vyrážky různých rovin. Rozpoznání alergie obvykle není obtížné. Všechny příznaky alergické reakce se objevují po procházce kvetoucími rostlinami, hraní se zvířaty nebo v prašné místnosti. Vyprovokovat alergický záchvat může některé potraviny a domácí chemikálie.

Pokud se příčina kýchání reflexe stala nachlazení, pak kromě této osoby bude narušena vysoká teplota, bolest v krku a celková malátnost. Volání kýchání v tomto případě nemůže být neškodné. Pokud věnujete pozornost tomuto příznaku včas, můžete rychle zahájit léčbu a zabránit šíření infekce v celém těle.

Během kýchání, nemůžete svírat nos, protože tlak vzduchu v této době je velký, může dojít k poškození ušního bubínku. Nesprávné kýchání může navíc přispět k šíření infekce do nosních dutin.

Jak se léčit

Pokud kýchání nastane bez dalších příznaků nachlazení, můžeme říci, že tento jev je vyvolán alergeny. Pokud je touha kýchat, nepotlačujte to, možná kvůli tomu se tělo snaží zbavit patogenních mikroorganismů v nosohltanu. Dá se říci, že lidé často onemocní nachlazením, a to nejen kvůli dobré imunitě, ale také kvůli pravidelnému čištění dýchacích cest pomocí kýchání.

Pokud je přetrvávající kýchání vyvoláno alergiemi, doporučuje se vyhnout se alergenům a včas užívat antihistaminika. Nejčastěji lidé náchylní k alergiím začínají užívat antialergické léky předem, před masivním kvetením vegetace. Tsetrin, Claritin a Loratadine se osvědčili. Mají prodloužený účinek, takže je mohou užívat pouze jednou denně.

Pokud je kýchací reflex způsoben respiračním onemocněním, pak se vyskytnou následující příznaky:

 • Vysoká horečka a zimnice.
 • Bolesti hlavy, slabost.
 • Bolest v krku a kašel.
 • Snížená chuť k jídlu.
 • Ospalost.

Léčba nachlazení by měla být komplexní. Hlavním úkolem je eliminace nepříjemných symptomů a prevence různých komplikací. K odstranění častého kýchání může lékař učinit následující doporučení:

 • Často si umývejte nos fyziologickým roztokem nebo odvarem z protizánětlivých bylin.
 • Včasně vyfoukněte nos a kapesník by měl být vyměňován každých pár hodin.
 • Vezměte si léky předepsané lékařem.
 • V počátcích nemoci hodně odpočinku.

Časté kýchání je pozorováno s chladem pouze v prvních dvou dnech, pak podráždění sliznice není tak silné, takže kýchací reflex téměř nedochází. Při léčbě nachlazení by měly zahrnovat populární recepty, z nichž mnohé dávají dobrý výsledek.

Pokud člověk přechladí a pak začne kýchání, pak je vysoká pravděpodobnost, že osoba onemocní. Aby se tomu zabránilo, měli byste okamžitě přijmout vitamín C a tinkturu Echinacea purpurea.

Jak kýchnout

Aby se zabránilo šíření infekce, musíte správně kýchnout. Za prvé, nezavírejte nos prsty, snažíte se vydávat zvuk kýchání klidněji. Abychom však neotravovali lidi kolem nich a neinfikovali je, měli byste se řídit těmito doporučeními:

 • Kýchání, měli byste se zakrýt jednorázovým kapesníkem, po kterém se složí a vyhodí. Také bělidlo je žádoucí i v papírových šátcích. Díky tomuto přístupu je vyloučena vlastní infekce a infekce jiných lidí.
 • Kýchání by mělo pokrýt ústa a nos ne dlaní, ale loketem. To také pomůže zabránit šíření infekce, protože není vždy možné si umýt ruce.
 • Pokud je kýchání vyvoláno alergeny, pak by se osoba měla přestěhovat na místo, kde bude úroveň dráždivých látek nižší.

Pokud je kýchací reflex pozorován několik dní, pak je to pro člověka velmi vyčerpávající. Pro rychlé odstranění tohoto jevu můžete nos opláchnout fyziologickým roztokem.

Příčiny častého kýchání často spočívají v dýchacích onemocněních a alergiích. Neměli byste se omezovat, protože díky reflexu kýchání tělo vyčistí dýchací cesty a zabrání jejich zánětu. Při kýchání se doporučuje schovávat se za jednorázovou tkáň.

Proč často kýchnete, když není zima. Proč člověk kýchá několikrát za sebou

Kýchání je obranný reflex těla spojený s odstraňováním cizích částic z dýchacích cest. Proč často kýcháš? Může existovat několik důvodů.

Často kýchání: důvody

Především musíte pochopit obecně. Bakterie, prach, alergeny uložené na nosní sliznici dráždí nervová zakončení a odpovídající signál je přenášen do mozku. V důsledku prudkého kontrakce svalů hrudníku je vzduch z plic vytlačován skrz nos a zametá všechny překážky v cestě. To je důvod, proč se po kýchání osoba ulevuje.

Časté kýchání lze vysvětlit několika faktory.

 1. Virové a bakteriální infekce. Jedna odpověď na otázku „Proč velmi často kýchám?“ Je zima. Při nachlazení je kýchání doprovázeno hojným výtokem hlenu z nosu, obtížným dýcháním, svěděním v nose. Časté kýchání je charakteristické pro nemoci, jako je ARVI, chřipka, spalničky, plané neštovice. Kýchání může být také provokováno bakteriemi, které se usadily v průdušnici, průduškách, nosohltanu.
 2. Alergie. V jarním a podzimním období vyhledává velký počet lidí pomoc alergiků, protože v této době dochází k aktivnímu rozkvětu rostlin. Jako alergen může existovat nejen pyl, ale také zvířecí lupič, částice domácího prachu a plísní, tabákový kouř a jiné specifické pachy.
 3. Těhotenství Během těhotenství dochází k hormonálním změnám v těle žen, které mohou vyvolat rýmu. Existuje něco jako "těhotná těhotná." Nemoc se zpravidla projevuje několik týdnů před porodem a může čelit vážným komplikacím, protože potíže s dýcháním negativně ovlivňují činnost srdce a plic. Obtížnost léčby je neschopnost používat vazodilatátory kvůli jejich nebezpečí pro plod.
 4. Kýchání novorozenců. Pokud vyloučíte chlad, kýchání u dětí může být způsobeno jasným světlem nebo nedostatečným vlhkým vzduchem v místnosti. Některé děti kýchnou během krmení, protože sání pohyby dráždí sliznice nosohltanu, která není plně vytvořena. Kromě toho nos dítěte produkuje velké množství hlenu, který při tvorbě kůry způsobuje nedobrovolné kýchání.

Všichni lidé na naší planetě jsou obdařeni množstvím reflexních funkcí. Jeden z nich kýchá. neporovnatelný reflex, který je nutný pro osobu, aby uvolnila dýchací cesty z dráždivých látek. Pokud člověk kýchá jen zřídka, pak lékaři doporučují, aby tomu věnovali zvláštní pozornost. Měli byste zvážit léčbu, pokud je tento proces doprovázen jinými příznaky nebo trvá příliš dlouho.

Jak kýcháme?

Tento symptom není patologie. Jeho výskyt je doprovázen vlivem jakéhokoliv podnětu.

Před zahájením procesu člověk cítí světlo a přechodné svědění v nosních průchodech. Pak je zkrácený výdech nosem a pak hluboká inhalace ústy. Během této doby se hlasivky stahují a mandle na patře jsou napjaté. Jazyk je „nýtován“ na oblohu a vzniká ostrý výdech.

Mělo by se říci: za to, že člověk kýchá, splňuje dolní střed mozku. Pokud je tato oblast poškozena, povede to k neschopnosti vůbec kýchnout.

Účel kýchání

Od koho lidé kýchají? Tento proces je nezbytný pro to, aby osoba očistila dýchací cesty od prachu, nečistot a pronikavých cizích těles. Jinými slovy, kýchání je obranná reakce lidského těla. Po dokončení procesu se člověk cítí mnohem lehčí, zatímco plíce jsou naplněny novým podílem čerstvého vzduchu.

Pokud kýchání nepokrývá oblast nosu a úst, budou mikroby přenášeny na 150 dalších lidí.

Důvody, proč člověk kýchá

V lékařství jsou tyto příčiny kýchání zaznamenány.

 1. Přítomnost chladu.
 2. Chemikálie, které se hromadí v nosohltanu v přítomnosti virových onemocnění.
 3. Alergická reakce organismu.
 4. Suchý nebo studený vzduch.
 5. Hormonální úprava.
 6. Mechanické a fyzikální podněty.
 7. Hypotermie
 8. Prudký pokles nebo zvýšení teploty vzduchu.

Stojí za to říct, že člověk může kýchat z jiných důvodů - kvůli vystavení příliš jasnému světlu (podle statistik 35% lidí kýchá z tohoto důvodu).

Časté zkušenosti, testovací napětí, strach a deprese také vedou k tvorbě tohoto procesu. To je způsobeno touhou těla udržet rovnováhu v nose.

Lékaři říkají, že membrány nosu jsou příliš citlivé na emocionální stav svého hostitele. S prudkou změnou nálady se krevní cévy neustále stlačují a neohýbají. Kýchání jim pomáhá vrátit se do svého bývalého státu.

Během těhotenství nastávající matka neustále kýchá. Tento proces nesouvisí se skutečností, že těhotná žena překonala chlad. To je způsobeno porušením hormonálního pozadí v těle budoucí matky. Žena může před menstruací kýchnout. Tento proces způsobuje bolest v dolní části břicha v důsledku kontrakce svalů dělohy.

Alergické kýchání

Příčiny častého kýchání mohou být spojeny s projevy alergických reakcí. K tomuto procesu dochází obvykle sezónně - během období květu. Alergeny jsou:

 • zvířecí chlupy;
 • ostré pachy;
 • prach;
 • rostlinný pyl;
 • jasné světlo a tak dále

U alergií, člověk často kýchá, jeho nos je svědění venku a jeho oči jsou velmi vodnaté. V takových případech lékař doporučuje užívat antihistaminika ("Suprastin") a vasokonstrikční kapky. Po použití navrhovaných léků dojde k prudkému poklesu edému ze sliznice a nahromaděný hlen rychle oddělí.

Je třeba mít na paměti, že užívání více než 5 dnů vazokonstrikčních léků se nedoporučuje.

Kýchání - znamení zimy?

V medicíně je to považováno za naprosto normální.

Proto, pokud je proces doprovázen zvýšenou tělesnou teplotou, bolestmi v krku a rýmou, pak zde určitě říkají. Způsobuje kýchání bolest? Tam je zřejmá infekce.

Nepokračujte s odchodem k lékaři, jinak self-léčba povede k nevratným následkům.

Mnozí se zajímají o otázku: "Je kýchání studenou - dobrou nebo špatnou?". Odpověď v tomto případě je zřejmá: „Dobrá!“. Tělo reaguje reflexně na pronikání a šíření infekcí v nosohltanu. S pomocí kýchání jsou všechny patogeny odmítnuty.

V žádném případě nelze omezit kýchání chladem. Lékaři to vysvětlují tím, že mikroby mohou proniknout do středního ucha, což povede k otitis, sinusitidě a dalším nebezpečným onemocněním.

Lékaři často přicházejí k lidem, kteří si stěžují: „Když kýchám, z úst mi létají bělavé hrudky.“ V tomto případě hovoří o přítomnosti tonzilitidy v chronické fázi. Dráhy se vyskytují v důsledku smrti epiteliální tkáně v mandlích oblohy, stejně jako uvolnění hnisu z nich, který se hromadí během zánětu.

Kýchání u dětí

Časté kýchání u novorozenců není nutně doprovázeno přítomností nachlazení. Během období bytí v mateřském lůně je dítě neustále ve vodě. V krku a nosních průchodech je také tekutina. Po narození dítěte dýchací systém začne aktivně pracovat, zbavit se přebytečné vody, což vede k sušení sliznic a tvorbě kůry.

To je, jak lékaři odpovídají na otázku maminky o ní ihned po narození.

Je třeba říci, že lidé nejsou schopni kýchat ve snu, protože všechny nervy zapojené do tohoto procesu, odpočinek s jejich majitelem.

"Proč kýchám?" Odpověď na tuto otázku nemusí být nutně tvrzení: "Toto je zima!". Důvod může být odlišný. Proto, pokud se tento proces odehrává po dlouhou dobu, je lepší se neošetřovat, ale okamžitě se poradit s lékařem.

Kýchání je bezpodmínečný reflex zaměřený na čištění dýchacích cest od různých dráždivých látek. Pokud takový proces nastane velmi zřídka, aniž by byl doprovázen jinými příznaky, neměli byste tomu věnovat zvláštní pozornost, ale v případě častého kýchání musíte zjistit jeho příčiny. Je důležité vědět, že příčiny kýchání mohou být nejrůznější, ale v každém případě byste se měli poradit s lékařem.

Do tohoto procesu se zapojují určité receptory, takže pokud kýchání začalo, je již nemožné jej zastavit. Pravděpodobně, mnoho lidí si všimlo, že pokud se během dne tento příznak objeví pravidelně, pak se nevyskytuje během spánku, protože receptory spí.

Důvodem, proč člověk kýchá, může být vdechnutí studeného, ​​vlhkého nebo příliš suchého vzduchu, při hypotermii nebo v důsledku proniknutí virové infekce do těla.

Tradičně rozlišené jsou hlavní důvody, proč kýcháme:

 • nemoc z nachlazení;
 • alergické projevy;
 • suchý nebo studený vzduch;
 • hypothermie;
 • hormonální změny v ženském těle;
 • prudké kolísání teploty.

Příčinou kýchání mohou být stresové situace a jasné světlo.

Kýchání se neuskuteční vždy, když je nosohltan podrážděný, bylo vědecky prokázáno, že takový proces je pozorován v malé části populace, když je vystaven jasnému světlu. Přítomnost stresujících situací a zkušeností, jako je touha, strach, vzrušení - je dalším důvodem, proč kýcháme. V takové situaci kýchání dochází v důsledku skutečnosti, že tělo, a tak se snaží obnovit rovnováhu v nose. Jak víte, nosní membrány jsou velmi citlivé na emocionální stav lidského těla. S prudkou a častou změnou emocí se krevní cévy neustále stahují a rozšiřují, je to proces kýchání, který vrací cévy do normálu.

Navzdory častému výskytu tohoto procesu ne všichni lidé vědí, co se stane, když kýchnete. Zaprvé, člověk se zhluboka nadechne, naplní plíce vzduchem, pak se trhlina hlasu zavře, membrána se zmenší a pak se hlasové otvory otevřou a vzduch z plic vyjde. Při absenci patologických procesů tento jev nepředstavuje nebezpečí pro lidské zdraví.

Je známo, že během těhotenství v ženském těle úroveň pohlavních hormonů prudce roste, což se může projevit ve formě kýchání, rýmy nebo ucpání nosu, ale tyto příznaky neprokazují chlad. Podle lékařů, kvůli hormonálním změnám, dívky mohou kýchnout pokaždé, když začnou menstruační cyklus. Vzhledem k tomu, že při kýchání jsou všechny svaly stlačeny, děloha není výjimkou, a proto při kýchání během menstruace se může zvýšit bolest břicha.

Alergie kýchne

Je důležité vědět, že důvodem, proč člověk často kýchá, může být nejen alergická reakce těla na určité podněty, ale také naznačení vývoje určitých onemocnění.

Můžete hovořit o alergiích z nosu a kýchání, které se obvykle vyskytují při vystavení těmto alergenům:

 • prach;
 • pylu;
 • částice vlny;
 • ostré pachy;
 • jasné světlo.

Když alergická rýma kýchání a svědění v nose jsou považovány za hlavní příznaky vývoje tohoto procesu v těle. Tyto nepříjemné změny v lidském těle se zpravidla vyskytují v období podzimu a jara, které je příčinou doby kvetení mnoha rostlin. V této době se zvyšuje počet návštěvníků alergiků, na které pacienti přicházejí se slovy: „Kýchám a svědím o nosu“ a hlavním úkolem specialisty je určit příčinu tohoto stavu lidského zdraví a předepsat správnou léčbu.

Kýchání jako znamení zimy

Lidé nejčastěji kýchnou z nachlazení, což je zcela normální. Pro potvrzení tohoto předpokladu je nutné změřit tělesnou teplotu a vyšetřit nosohltan. Zánětlivý proces způsobený chladem bude okamžitě pozorován otolaryngologem a horečka potvrdí vývoj onemocnění. Často, kýchání během nachlazení může způsobit vážné svědění nosohltanu, tak mnoho lidí si myslí, že tento příznak je způsoben alergickou reakcí těla na dráždidlo, které vstoupilo do nosní dutiny. Někdy se při kýchání může objevit bolest, která potvrzuje infekční původ tohoto jevu.

Mnozí se zajímají o otázku, proč člověk při nachlazení kýchá, tento proces má jediné vysvětlení: když infekce proniká a množí se v nosohltanu, vzniká místní imunita a tělo je tak zbaveno patogenních mikroorganismů. Lékaři kategoricky zakazují omezování takového procesu, protože patogenní bakterie se mohou dostat do středního ucha nebo dutin nosních dutin, což vede k rozvoji takových nebezpečných onemocnění, jako je otitis, sinusitida a některé další.

Živá osoba má od narození mnoho reflexů. Takže, když se objeví podráždění kašle hrtanu. To může ještě být voláno křeč. Pokud se do očí dostane prach nebo jiné cizí těleso, začne se trhat. Kýchání je také jedním z normálních lidských reflexů. Dokonce má novorozence. Tento článek vám řekne, proč lidé kýchají. Zjistíte hlavní příčiny takového symptomu.

Proč lidé kýchají?

Než zjistíme hlavní příčiny tohoto stavu, stojí za zmínku proces jeho výskytu. Proč lidé kýchají?

Tento symptom není nezávislá patologie. K tomu dochází vždy v důsledku vystavení stimulu. Před kýcháním se člověk cítí svěděním a otokem v nose. Po tom nastane ostrý krátký výdech (častěji se otočí nos) a zhluboka se nadechne. V tomto bodě přichází redukce hlasivek a napětí mandlí. Lidský jazyk je přitlačen k horní obloze a následuje ostrý výdech.

Účel kýchání

Proč lidé kýchají? Nejčastěji se takový proces provádí za účelem čištění dýchacích orgánů od prachu, nečistot a cizích předmětů. Kýchání je jakousi ochrannou funkcí těla. Tento příznak způsobuje, že se cítíte lépe a plete plic velkou částí čerstvého vzduchu.

Proč člověk hodně kýchá? Příčiny takového reflexu mohou být různé. Pokusme se každý z nich pochopit zvlášť.

Vliv vnějšího podnětu

Proč lidé mnohokrát kýchají? Nejčastěji se takový reflex objeví, když se objeví vnější podnět. Jako taková látka může být prach, písek, silný zápach nebo jakýkoliv parfém. Často mohou lidé kýchnout z cigaretového kouře nebo vystavení oxidu uhličitému.

V tomto případě podnět padá na sliznici nosních průchodů. Ona dostane naštvaný a svědění. Dále osoba provede nejkratší dech, který posouvá vnější podnět hlouběji. Po tom nastane ostrý výdech, který je doprovázen kýcháním a zbavením se cizí látky.

Běžné nachlazení

Příčinou kýchání může být běžná choroba. Je to virová nebo bakteriální látka. Akutní nebo chronické. Pokud se v nosohltanu objevil zánět, pak začíná fungovat ochranný mechanismus.

Během nemoci, nosní sliznice nabobtná a uvolní velké množství sputa. To se nazývá zima. Tento vzor vám umožní vyčistit nosní cesty a zachránit pacienta před bakteriemi a viry v krátkém čase. Výsledný hlen často vysychá a v nose se tvoří malé krusty. Způsobují podráždění dutin a kýchání.

Kromě toho může člověk kýchnout na samém počátku vývoje onemocnění. To je způsobeno tím, že malé viry nebo bakterie se v nosních průchodech aktivně množí. Mucous začíná být podrážděný a vydechuje a vydechuje.

Alergická reakce

Příčinou kýchání osoby může být banální alergie. Nejčastěji se patologie vyskytuje v offseason, kdy začínají kvést různé rostliny, květiny a stromy. Pyl z nich může létat ve vzduchu a dostat se do nosních cest.

Alergie mohou být také chronické. V tomto případě pacient často nosí nos. To je způsobeno mírným otokem sliznice. Pro léčbu se používají antihistaminika a kapky s vazokonstrikčním účinkem. Po použití takových formulací edém prudce klesá a zvyšuje se oddělení hlenu. To způsobuje podráždění membrán a kýchání.

Kýchání u novorozenců

Nově razené maminky si často stěžují, že jejich dítě často kýchá. Obvykle to není známkou jakékoli patologie nebo chladu. K této reakci dochází z následujících důvodů.

V děloze je dítě zcela ponořeno ve vodě. V jeho nosních průchodech a krku je také tekutina. Po porodu začíná aktivní činnost dýchacího ústrojí. Tělo se snaží přirozeně zbavit tekutiny, která často vysychá a vede k tvorbě těch nejvíce nepříjemných krust.

Reakce na vnější podmínky

Proč lidé kýchají na slunci? Někdy je lidská přirozenost kýchat v okamžiku, kdy se ostře dívá na sluneční světlo. Běžná lampa může také působit jako dráždivá látka. Kýchání začíná, když člověk vstoupí do světla z temné místnosti. Proč se to stalo?

Když se podíváte na světlo nebo slunce začne dráždit oči. Často to vede k trhání. Stojí za zmínku, že není vždy možné si všimnout. Slinné žlázy jsou však silně spojeny s prací nosních dutin. Pokud dojde k podráždění očí, objeví se podobná reakce v sliznici dýchacích cest. Z tohoto důvodu člověk cítí touhu kýchat a dělá to.

Tento reflex se také projevuje, když člověk z teplé místnosti vstoupí do chladného a naopak. V tomto případě je vina za změnu teploty.

Shrnutí

Nyní znáte hlavní důvody, proč člověk kýchá. Ne vždy je tento příznak známkou nemoci. Proč si lidé nekuchají ve spánku? Vše díky tomu, že během odpočinku dýchá člověk trochu jinak. Nicméně, s chladem, kontrakce hlasivek a reflexní výdech vzduchu může ještě nastat. Požehnej vám!

Kýchání je fyziologický jev, který je bezpodmínečným ochranným reflexem, který podporuje odstranění cizích těles z dýchacích cest.

Co se stane, když kýchání?

Když kýchání, osoba dramaticky vydychuje vzduch přes nosohltan, toto nastane poté, co on vezme krátký a hluboký dech. Kašel a kýchání se vyznačují tím, že v procesu kýchání je jazyk přitlačován k obloze a vzduch je rychle vydechován nosem.

Před vznikem kýchacího reflexu má člověk v nose pocit sverbezh, zhluboka se nadechne, po čemž se plíce naplní vzduchem. Pak se zvedne měkké patro, oblouky hltanu se smršťují a jazyk tlačí proti tvrdému patru. Během kýchání člověk nedobrovolně zavře oči, po kterých dojde k nedobrovolné kontrakci diafragmatického, interkonstálního a abdominálního svalstva.

Konečně, kýchání způsobuje kontrakci hrtanových svalů a uzavření glottis. Výsledkem všech popsaných změn je silný intrathorakální a intraabdominální tlak a člověk energicky vydechuje vzduch. Výdech vzduchu nastává rychlostí 50 - 100 metrů za sekundu, zatímco tlak vzduchu je 100 mm Hg. Ve vydechovaném vzduchu jsou jak částice slin, tak prvky hlenu, které se při kýchání mohou rozšířit na několik metrů.

Proč dochází kýchání?

Výskyt kýchacího reflexu je důsledkem podráždění nosní sliznice. Příčiny kýchání mohou být velmi rozdílné. Kýchání je úzce spjato a - to je reakce těla na účinky tzv. "Prachových činidel" - prachu, vlny, prachu, pylu, plísní. Těkavé látky také dráždí sliznici - tabákový kouř, aroma parfému.

S prudkou změnou teploty se velmi často objevuje reflex kýchání. Například, člověk může začít kýchat, opouštět dům za jasného slunečného dne nebo padající na mrazivý vzduch. V tomto případě, někdy křehké oči.

Ženy někdy mají časté kýchání během těhotenství těsně před porodem. V tomto případě si žena také všimne neklidného nosního dýchání. V průběhu těhotenství se však může v průběhu těhotenství vyskytnout rýma, protože hormonální změny v těle přispívají ke vzniku takových příznaků. A v raných fázích těhotenství může být kýchání jedním ze symptomů, které naznačují zajímavou pozici ženy. Proto je někdy kýchání definováno jako nepřímé znamení těhotenství, jeden z mnoha dalších.

Reflex kýchání definuje ochranný mechanismus, kterým jsou cizí částice odstraněny z dýchacích cest. Výskyt kýchání při onemocněních, které jsou přenášeny vzduchovými kapičkami, však přispívá k přenosu a šíření infekce.

Kýchání u dětí se nejčastěji vyskytuje při nachlazení. Někdy dítě může kýchat i bez projevů rýmy, ale jen proto, že má v krku mnoho krust. Chcete-li tento jev zastavit, stačí důkladně vyčistit dutinu nosu.

Časté kýchání v dopoledních hodinách je pozorováno v případě, že se u pacienta vyvinula vazomotorika. Časté kýchání a výtok z nosu jsou někdy také spojeny se zakřivením nosu v důsledku traumatu, obtíží s dýcháním a zhoršeného nosního čištění. V dopoledních hodinách může člověk kýchnout a mít zima. Kýchání je často spojeno s přítomností polypů v nose. Neustálé kýchání se také projevuje v případě vysychání sliznice v důsledku vrozených anomálií nosní přepážky u lidí.

Ti, kteří kýchají často a bez zvláštního důvodu, mají zvýšenou citlivost těla ve srovnání s lidmi, kteří kýchají pouze během těžké zimy.

Pokud kromě kýchání má člověk svědění v nose, ale není tam žádný rýma, pak je to s největší pravděpodobností alergická reakce. Pokud má člověk také subfebril nebo horečku, je to s největší pravděpodobností případ akutní respirační virové infekce. se vyvíjí pod vlivem virů i bakterií. Kýchání při nachlazení se projevuje porážkou dýchacích cest. Kýchání může být jedním z příznaků alergické rýmy, nachlazení.

Kýchání s alergickou reakcí na specifické faktory prostředí se vyskytuje poměrně často. Kýchání a další příznaky alergie jsou přítomny, pokud alergen působí na tělo. Alergie jsou zpravidla náchylné k lidem, kteří mají pro to genetický sklon. V případě alergie, člověk kýchá s útoky - tento proces může pokračovat bez přerušení na dlouhou dobu. Nejčastěji jsou lidé náchylní k alergiím kýchat v době, kdy kvetou různé rostliny a kolem je spousta pylu. Alergická reakce, která se projevuje pylem, se nazývá pollinosis. Také alergická reakce těla je často rýma, ve které je z nosu vylučována čistá tekutina. Kromě symptomů popsaných při alergii má pacient svědivé a vodnaté oči, objeví se vyrážka. Stanoví se několik různých forem alergických reakcí. U alergické rýmy vyvolává chronické onemocnění zánětlivé reakce, které se objevují v důsledku alergenů vstupujících do nosní sliznice. Vývoj vazomotorické rýmy je důsledkem vlivu nespecifických faktorů na organismus - endogenní nebo exogenní.

Kromě těchto důvodů se kýchání projevuje při vniknutí cizích předmětů do nosní dutiny a vdechování znečištěného vzduchu.

Jak se zbavit kýchání?

Pokud chcete, můžete reflex kýchání zastavit jen na chvíli, ale nemůžete ho úplně zastavit. Chcete-li zastavit kýchací reflex, musíte pevně držet křídla nosu s prsty a držet je trochu tak. Je však třeba mít na paměti, že člověk, který má kýchání, se projevuje jako důsledek jakékoli nemoci a neměl by se omezovat. Faktem je, že v procesu kýchání bakterií, hlenu. A pokud je toto všechno zpožděno v nosohltanu, pak se pod vlivem tlaku mohou mikroorganismy dostat do dutin nebo sluchových trubek, což vede k vývoji.

Chcete-li se zbavit kýchání, když máte nachlazení nebo ARVI, je důležité léčit tyto nemoci včas a pravidelně přijímat opatření k posílení imunitního systému. Když máte nachlazení, měli byste se držet na lůžku, pít dostatek teplé kapaliny. Je zvláště důležité dodržovat tyto tipy, pokud má pacient neustálý výtok z nosu a kýchání.

S chřipkou se praktikuje symptomatická léčba, zejména použití antipyretik, pokud tělesná teplota převyšuje subfebrilní indikátory. Pokud je kašel a rýma, svědění očí, svědění nosu, snot a kýchání, lékař může předepsat jiné léky ke zmírnění těchto příznaků.

Také, když nachlazení z očí může neustále vyčnívat slzy. Někdy si pacient myslí, jak způsobit nachlazení, pokud má potíže s dýcháním. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem. Těžká koryza, která trvá několik dní a je doprovázena nazální kongescí ráno, vyžaduje použití vazokonstrikčních kapek. Nejdůležitější věcí v léčbě chřipky a nachlazení je však odstranění příčiny, která tuto nemoc vyvolala.

Kýchání spalničkami může být překonáno pouze správným přístupem k léčbě základního onemocnění. Toto onemocnění je velmi nakažlivé, morbillivirus, který vyvolává vývoj tohoto onemocnění, je přenášen kašlem a kýcháním spolu s hlenem. Onemocnění postihuje hlavně děti, ale pokud osoba neměla v dětství nemoci, může se mono infikovat dospělostí. V tomto případě je průběh onemocnění v dospělosti mnohem závažnější než v dětství. Po zotavení zůstává imunita po zbytek života. V prvním, katarálním stádiu je zvláště výrazný vysoký výtok z nosu a kýchání, tělesná teplota stoupá na vysokou úroveň. Vyrážka na obličeji je charakteristická pro druhou fázi onemocnění. Pokud máte podezření, že máte spalničky, měli byste navštívit lékaře, který Vám předepíše léčebný režim, který zmírní příznaky.

Kýchání s planými neštovicemi je jedním ze symptomů této běžné nemoci. Vzhledem k tomu, že přenos onemocnění probíhá prostřednictvím vzduchových kapiček, je kašel a kýchání nejčastěji způsobováno původcem onemocnění. Plané neštovice postihují hlavně děti, vyznačují se vyrážkou na kůži. Pokud je pacientovi diagnostikována plané neštovice, musí být nejprve izolován od týmu. Vyrážky jsou ošetřeny roztokem manganistanu draselného nebo roztokem brilantní zelené. Pokud se vyskytnou komplikace, je indikován pacient, a pokud je stav pacienta bakteriální infekcí, používá se antibiotika.

Léčba alergií je velmi obtížný proces, který vyžaduje důkladnou diagnózu a stanovení přesné příčiny alergické reakce. S mírnými příznaky, můžete si udělat bez léčby léky, měli byste se vyhnout vystavení alergenům, pokud je to možné. U závažnějších forem alergie je pacient předepsán
kortikosteroidy, stejně jako antihistaminika. Je také důležité vést určitý životní styl - najít čas pro pravidelné kalení, dělat tělesná cvičení, jíst potraviny obohacené vitamíny.

Kýchání u novorozenců je naprosto normální a nemělo by být zastrašováno. Aby se snížila četnost jeho projevů, stačí, aby se dětská místnost častěji nasávala, pravidelně čistila mokrým způsobem a také čistila nos dítěte, který hromadí hlen a kůry. Kromě toho, dítě může kýchat po krmení, stejně jako s nachlazení. Chcete-li odstranit hlen nebo vyčistit nos, když je zima, doporučuje se odkapávat do nosu lék, který pomáhá nasáknout kůry a hlen.

Je třeba si uvědomit, že snaha zbavit se kýchání jako samostatného symptomu je nemožná. Je nutné stanovit její příčinu a léčit onemocnění, které tento příznak vyvolává.