Proč je novorozený kašel, jak nebezpečný je kašel?

Když dítě neustále kašle, vyvolává obavy rodičů. Začnou hledat příčinu, myslí si, že dítě je nemocné, chřipka. Pokud dítě kašle, infekce není nutně na vině. Kašel se vyskytuje z několika důvodů, pouze lékař může provést přesnou diagnózu.

Proč dochází kašlání?

S hromaděním sputu na sliznicích kašle nosohltanu dochází. V tom není nic strašného, ​​protože tělo se snaží vyhnat hlen, takže se nedostane do jícnu, plic. U kojenců prvního měsíce života orgány a systémy pracují nestabilně. Pro dítě je těžké vykašlávat sputum, snaží se ho spolknout, což vyvolává kašel.

Kašel mohou způsobit následující faktory:

 • Infekce horních cest dýchacích, ke které často dochází v prvním roce života dítěte. Imunita kojenců je mnohem slabší než u dospělých. Patogenní mikroorganismy, které se dostávají do horních cest dýchacích, se začnou aktivně množit. To způsobuje kýchání, kašel, často doprovázený horečkou, všeobecnou malátností.
 • Alergická reakce na dráždivé látky, jako jsou pyly, umělé materiály, prach, tabákový kouř, vlna nebo chlupy. Pokud dítě kýchá, kašle, zatímco pediatr vyloučil infekci, je nutné odstranit dráždivost a příznaky zmizí.
 • Když dítě neustále kýchá a kašle, příčinou může být suchý vzduch v místnosti. Podráždění nosohltanové sliznice dítěte může být také všechny druhy chutí, které jsou v domácí chemii, kosmetice pro dospělé.
 • Dítě prvního měsíce života může neustále kašlat kvůli velkému množství hlenu, který vzniká po narození. Dráždí sliznice nosohltanu, což vyvolává kašel, pravidelné kýchání.
 • Při kašlání, kýchání dochází po krmení, může být příčinou proces sání. U kojenců prvního měsíce života, nevytvořená Eustachova trubice spojuje nosohltan s uchem. Během sání sliznice sliznice vibruje, dráždí, což způsobuje přirozený záchvat kýchání, kašel.

Nejnebezpečnější je kašel způsobený mechanickým poškozením sliznice nosohltanu. Může způsobit malé cizí předměty zachycené v dýchacích cestách. Pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Jakmile se cizí předmět odstraní, okamžitě zmizí časté kýchání a kašel.

Co když dítě kašle a kýchá pravidelně?

Když dítě během spánku často kašle, stojí za to pečlivě prozkoumat jeho postel, oblast kolem něj. Odtok přebytečného hlenu může být vyprovokován peřím z polštářů, přikrývek z teddy nebo vlny, umělých barev hraček, ložního prádla, nábytku.

Pokud je dítě neustále vykašlává, zatímco tělesná teplota je zvýšená, tam je obecná malátnost, dusný nos, okamžitě zavolat pediatr. Kašel může být příznakem chladných nebo vážnějších onemocnění, jako je bronchiální astma, černý kašel, vrozená pneumonie, patologie srdce, dýchací cesty.

Jak léčit kašel u kojenců:

 • Pokud kašel vyvolal infekci, pediatr předepíše antitusika.
 • Inhalace, která uvolňuje opuch sliznic a zlepšuje tok sputa, pomáhá dobře z domácích metod.
 • Je užitečné dát vývar z léčivých bylin v blízkosti postýlky dítěte, odpařování, které přispívají k rychlé vyléčení kašle. K tomu použijte heřmánek, šalvěj, měsíček, oregano, tymián, samotný nebo ve směsích.
 • Je-li dítě vykašlává, stojí za to poskytnout mu dostatek nápoje po celý den. Můžete dát slabý extrakt heřmánku nebo koprové vody, vhodný pro dýchací orgány a trávení.
 • Rychle rozpouští sputum, teplé obaly zajišťují jeho rychlý odtok. Pro ně berou jakýkoliv rostlinný olej, trochu ho zahřívají na vodní lázni, po které je plenka hojně navlhčena, pak je dítě zabaleno. Z výše uvedeného navinul potravinářský polyethylenový film, dal dítě spát. Procedura podporuje dobré oteplování, posiluje separaci sputa, zlepšuje celkové zdraví.

Extrémním lékařským opatřením je podávání homeopatických léčiv a antibiotik, které urychlí proces hojení. V každém případě, než začnete s léčbou, měli byste se poradit s pediatrem, neměli byste se sami léčit.

Proč je novorozenec kašel

Kašel je obvykle považován za známku nemoci. A pokud novorozenec kašle, může to vyvolat dojem katastrofy: dítě není ani měsíc starý, ale už se zchladil?! Maminky začnou hledat okamžik, kdy nezachrání své dítě, ochutnávají samokazatelnou bouři emocí. Předtím, než si vyložíte sebevědomí a paniku, bude mnohem lepší pochopit, proč novorozenec kašle a identifikuje hlavní rysy konkrétního případu.

Jak přesně novorozený kašel

Prvním krokem je zjistit, jak novorozenec kašle. Analýza situace je samozřejmě omezena nejen emocionálními zkušenostmi rodičů, ale také charakteristikou dětí tohoto věku. Vskutku je velmi obtížné charakterizovat chování dětského organismu, který je stále výrazně odlišný od dospělých. Závažnost situace však může být posuzována podle nejjednodušších ukazatelů: jak často novorozenec kašle a zda existují souběžné příznaky.

Zvýšení teploty, výskyt výtoku z nosu, slznost nebo okyselení kukly, jakož i další projevy, které lze považovat za příznaky onemocnění, by měly být alarmující proti kašli. Nepodporovaný, jeden kašel je zřídka indikátorem nemoci. Pokud novorozenec kašle doslova jednou nebo dvakrát, pak není čeho se obávat. To se stává velmi často u dětí, ale stále vůbec neindikuje žádnou indispozici. Dlouhý a hysterický kašel vyžaduje okamžitý kontakt na domácího specialistu.

Proč je novorozenec kašel

 • Ten kluk se udusil. To může být během nebo bezprostředně po krmení. Také, často kašel novorozence a před řitím. Navíc, malé děti stále mají špatně regulované slinění - to je často nadměrné. U kojenců z tohoto důvodu je nejčastěji pozorován ráno. Později se tento problém vrátí během období kousání. Je však důležité být si naprosto jistý, že se dítě dusilo mlékem nebo slinami, a ne nějakým cizím předmětem. Pokud taková jistota neexistuje, je nutné zkontrolovat, zda je v ústech nebo na krku drobků něco navíc, a v případě detekce jej samozřejmě odstranit. Je však lepší předvídat takové situace a nedovolit, aby se malé předměty objevily v dosahu dítěte;
 • Reakce na složení vzduchu. Místnost, kde se nachází malé dítě, musí být pravidelně větrána. Vlhkost vzduchu také záleží - často novorozenec kašle právě kvůli příliš suchému vzduchu, ale ani přebytek vlhkosti to neudělá dobře. Také by neměly být žádné další pachy a látky - parfémy, tabákový kouř nebo kuchyňské příchutě. Je také lepší se uchýlit k esenciálním olejům a kadidlu, používat vůně velmi pečlivě a odměřeně při mytí věcí, stejně jako osvěžovače vzduchu v místnosti. Mělo by pečlivě vybírat domácí chemikálie;
 • Infekce horních cest dýchacích. Nachlazení u kojenců může být způsobeno jak podchlazením, tak kontaktem s infekcí. A pro děti v tomto věku stačí i malé množství bakterií nebo virových organismů, aby onemocněly. Takže bez ohledu na to, jak je to smutné, novorozený kašel není vždy bez zvláštních důvodů a následků. Proto se v prvním měsíci života důrazně doporučuje omezit přístup cizinců na území dětí a přímo na samotné dítě. Rodiče by také měli dočasně minimalizovat všechny druhy setkání a být na obzvláště přeplněných místech, kde se mnohonásobně zvyšuje riziko chytání infekce. Pozornost je třeba pozorovat bez ohledu na sezónu nebo povětrnostní podmínky - dokonce i v zimě a méně často se vyskytují „studené“ epidemie, ale mikroorganismy se cítí naprosto v teple. Zvýšená hygienická opatření a pravidelná ventilace v místnosti pomohou zabránit mnoha problémům. A samozřejmě, dítě by nemělo být zima;
 • Vrozená pneumonie. Podle smutných lékařských statistik se stále více stává, že novorozenec kašle kvůli vrozené nemoci. V tomto případě je kašel obvykle mokrý, dokonce bublající, dlouhý a bolestivý. S těmito příznaky by léčba měla začít co nejdříve.

Kašel u novorozenců: léčba

První otázka, kterou rodiče mají, když jejich drahý novorozený kašel je co dělat? V této velmi obtížné a pro dítě, a pro starší rodinné příslušníky, by doba v jakékoli potenciálně nebezpečné situaci měla vyhledat pomoc specialisty. Dokonce i ty nejpozornější a starostlivé matky a otcové v prvních týdnech stále nerozumí svému dítěti dost dobře, vidí změny ve svém zdravotním stavu a chování, mohou je správně vyhodnotit. Proto, když novorozenec kašle, situace je lepší přeceňovat, než podceňovat. Změny v těle malého muže se ne vždy projevují stejně jako u dospělých a rychlost těchto procesů je někdy zarážející ve své rychlosti a následcích.

Pokud máte podezření na chlad, jsou to komplikace, je nejlepší zavolat nouzovou dětskou lékařskou péči. Neměli byste počítat s improvizovanými prostředky a lidovými metodami - jsou dobré pro dospělé, adolescenty i děti předškolního věku, ale pokud kašlete novorozence, potřebujete alespoň lékařskou konzultaci. V případě potřeby odborník předepíše vhodnou léčbu s přihlédnutím k charakteristikám nemoci, jakož i věku malého muže.

Proč novorozenci kašli

Kašel k tomuto dni, mnozí z nás ji považují za samostatnou nemoc. Zatímco v medicíně se termín "kašel" týká přirozené reakce těla na jakékoli podráždění horních cest dýchacích. Co může vyvolat kašel u novorozence?

1. Infekce, která pronikla do horních cest dýchacích. Kojenci jsou nejcitlivější na patogenní viry a bakterie. Kromě toho provokují onemocnění u novorozence jako ostré přehřátí těla a mírný kontakt se zdrojem infekce. Z tohoto důvodu lékaři důrazně doporučují vyhnout se kontaktu novorozence s cizími lidmi a zabránit tomu, aby bylo tělo vystaveno nízkým teplotám. Kašel v důsledku nachlazení novorozence je jedním z nejčastějších jevů, které diagnostikuje a léčí pouze odborník. Dalším příznakem zimy pro vás, milí rodiče, bude rýma, vykašlávání z ústní sliznice a vzácněji i horečka. Jediné správné rozhodnutí je poradit se s lékařem.

2. Množství sputa vyprodukované tělem novorozence je regulováno doposud nedostatečně. V důsledku toho se může nadměrně vylučovaný hlen (včetně slin) dostat do horních cest dýchacích a vyvolat kašel zapadající dítě. Obzvláště často je pozorován v ranních hodinách, stejně jako v období intenzivních zubů. Takový kašel začíná náhle a také se náhle zastaví - to je normální a nemělo by způsobit paniku a úzkost ve vás.

3. Dítě začne kašlat, pokud je složení vzduchu v jeho pokoji příliš suché, jsou nepříjemné, drsné pachy. Nestačí znovu opakovat, že v přítomnosti dítěte je lepší nepoužívat parfémy a jiné kosmetické vůně, natož říkat, že nikotin pro děti je nejhorší nepřítel! Nezapomeňte pravidelně vysílat školku.

4. Pediatři se znepokojením poznamenávají, že v posledních letech významně vzrostl výskyt dětí s vrozenou pneumonií. Dlouhý, mokrý, bublavý a oslabující kašel je velmi rušivý signál. Řekněte okamžitě svému pediatrovi!

5. Kašel u novorozence může nastat v důsledku mechanického poškození sliznice horních cest dýchacích. Nejčastější příčinou je cizí předmět zachycený v ústech dítěte. Kašel prochází téměř okamžitě po odstranění cizího předmětu. Nicméně, tato skutečnost by měla být i nadále věnovat větší pozornost bezpečnosti vašeho dítěte!

Jak léčit kašel bez teploty u novorozence, dítěte a dítěte od 1 roku?

Kašel u kojence je ve srovnání s dětmi ve věku 1 až 7 let poměrně vzácným jevem. Pokud dítě dostává jako jídlo pouze mateřské mléko, minimalizuje se riziko, že bude trpět zimou po dobu jednoho roku. V přítomnosti studené a vysoké teploty může být podezření na ARVI. Pokud není žádný snot, teploměr ukazuje 36,6 ° C a dítě začne kašlat, měli byste zkontrolovat alergie nebo černý kašel. V žádném případě není možné se zapojit do samoléčby, protože respirační svaly novorozenců a kojenců nejsou dostatečně rozvinuté. Dítě nebude schopno vykašlávat sputum z plic a průdušek, což vede ke stagnaci hlenu v dýchacích cestách ak výskytu komplikací.

Typy kašle

Kašel kojenců je stejný ochranný reflex, přirozený, jako kýchání. Maminky se obávají, když si všimnou, že dítě kašle. Pediatři považují mírnou reflexní manifestaci za normu, i když drobek denně kašle kašle. Existují dva typy kašle:

 1. Suché Je charakteristická pro počáteční stadium akutních respiračních virových infekcí, paracoclusum a černého kašle, bronchiálního astmatu nebo alergické reakce, což ztěžuje stanovení správné diagnózy. Pediatra by měla být vyšetřena, protože matky, které nemají žádné zkušenosti, často užívají suchý kašel (viz také: Jak léčit suchý kašel u dětí?). Dítě do 3 měsíců polkne hlen a nevykašle ho, takže rodiče jsou zmatení.
 2. Mokrý Pokud kašel u kojenců začíná bez horečky, znamená to, že se onemocnění blíží dokončení. Neměli byste se bát, když transparentní a šetřící listy sputa. Nažloutlý nebo nazelenalý hlen indikuje závažnou infekci v dýchacích cestách.

Primární terapie

Léčba kašle je vždy individuální a je určena pouze po vyšetření lékařem. Kurz závisí na povaze onemocnění a zahrnuje:

 • Antipyretika. Pokud teplota vzroste při kašli, pomůže snížit sirupy s ibuprofenem nebo paracetamolem.
Pokud je kašel doprovázen vysokou horečkou, sirup ho pomůže snížit.
 • Antivirová léčiva. Přípravek ARVI lze léčit imunomodulačními látkami. Lékaři doporučují použití svíček "Viferon", protože nemají žádné kontraindikace a věková omezení (doporučujeme číst: detailně o svíčkách "Viferon" pro novorozence). Lék lze podávat dětem od narození do jednoho roku.
 • Proplachování nosních cest. Pokud je dítěti zabráněno v dýchání tlustým hlenem, kýchá a začíná dýchat ústy (doporučujeme číst: co dělat, když dítě kýchá často?). Po krátké době vyschnou sliznice v ústech a v hrdle a dítě vykašle. Před spaním je důležité umýt dětský nos fyziologickým roztokem nebo fyziologickým roztokem. Během dne můžete v každé nozdře vykopat 4 kapky do 4 kapek. Po promývacím postupu je vhodné kapat nos s roztokem Etericidního oleje v dávce 1 kapka. To vytvoří tenkou ochrannou vrstvu léků na sliznicích.
 • Homeopatie. K vyléčení kašle dítěte předepisují pediatři léky na bázi přírodních produktů. Obzvláště populární je sirup "Stondal", který se osvědčil jako vynikající antitusikum, bronchodilatační a expektorant.

Pokud je kašel u dítěte ve věku jednoho měsíce doprovázen vylučováním hlenu, ale teplota zůstává v normálním rozmezí, může to znamenat faryngitidu, laryngitidu nebo rinitidu alergické etiologie.

Kašel kapky pro děti

Děti a jednoroční děti mohou být léčeni bezpečnými formami léků - kapkami a sirupy. Léky na kašel jsou rozděleny do tří skupin:

 1. Mukolytika. K dispozici na bázi hydrochloridu, acetylcysteinu, bromhexinu a ambroxolu, které zkapalňují husté sputum v dýchacích cestách. Mezi nejoblíbenější patří: „Mukodin“, „Flavamed“, „Flyuditek“, „Mukosol“, „Bromhexin“, „Ambrobene“, „Lazolvan“. Sirupy dávají dětem až jeden rok, ale pouze po konzultaci s dětským lékařem.
 2. Antitusikum. Jsou předepsány pro suchý kašel, který má formu útoků. Léky snižují výskyt kašlového reflexu, který je nejúčinnější při léčbě černého kašle. Mezi kontraindikace věku dětí do 2 let. Sirupy Panatus a Sinekod jsou povoleny pro děti prvního roku života, pokud je léčba prováděna pod přísným dohledem lékaře.
 3. Expektoranty. Jsou účinné, pokud kašel jednoho měsíce staré dítě je mokré, ale sputum je obtížné odstranit (více v článku: Jak může být kašel léčen s dítětem bez horečky?). Přiřaďte sirupy na bázi extraktu z jitrocelu nebo břečťanu. Kromě toho se skládá z bylinných složek: podběl, divoký rozmarýn, tymián, oregano, elecampane, marshmallow, lékořice, anýz, tymián. Mezi dobře známé léky se doporučuje: "Prospan", "Doctor IOM", "Gadeliks", "Bronhikum" a "Dr (doporučuji číst: jak aplikovat sirup proti kašli" Prospan "pro děti?). Theiss. „Prospan“ a „Bronhikum“ jsou povoleny od 4-6 měsíců. Měsíční dítě může být alergické na bylinky, proto by měl být sledován blahobyt dítěte. Pokud se objeví kožní vyrážka nebo otok, léčba by měla být zastavena a měl by být navštíven pediatr.

Pokud novorozenec kýchá a kašle, lékař počítá dávku léku (doporučujeme číst: dítě kašle, když spí - co dělat?). Předávkování drogami vykašlávání je nebezpečné, protože kašel u měsíčního dítěte může být zpožděn. Objem vylučovaného hlenu se zvýší, ale vykašlat si dítě ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku nemůže fyzicky.

První pomoc Baby

Před příchodem lékaře jsou rodiče schopni provádět jednoduché tipy ke zmírnění stavu drobků. Doma je těžké určit, proč děti kašlí a kýchají, ale můžete pomoci snížit negativní příznaky:

 1. Pijte dostatek vody. Pokud je novorozenec kašel, pak je voda povolena pouze s trochou vody. Při kojení je nutné nabídnout více prsu. Nezapomeňte, že vysoká teplota vede k dehydrataci. Nebezpečný signál nezmeškáte, pokud sledujete plnění pleny. V případě častého močení (1 krát za 4 hodiny) je nutné začít sušit batole. Po půl roku jsou dětem nabízeny rozinkové vody, vývar z divoké růže nebo lípy, zředěné šťávy nebo uzvar ze sušeného ovoce.
 2. Minimální oblečení. Čím teplejší je dítě, tím rychleji ztrácí vlhkost. Sliznice vysychají, takže dítě začne kašlat.
 3. Chůze na čerstvém vzduchu. Pokud dítě vykašle, ale jiné zdravotní ukazatele jsou normální, jsou povoleny krátké procházky. Výjimkou jsou povětrnostní podmínky, kdy je zima. Nebojte se, pokud dítě jen kašel během dne, a večer po procházce se kašel zvýšil. To vede k lepšímu vybíjení hlenu.
 4. Pohodlná vlhkost. Aby se suchý, bolestivý kašel zvlhčil, není nutné uchýlit se k medikaci. Stačí nastavit vlhkost v domě na úrovni 50-70%. Teplota v místnosti, kde se dítě nachází, by neměla stoupat nad 22 ° C. 18C je považováno za ideální, jinak bude sputum v dýchacích cestách viskóznější a tlustší.
 5. Bezpečná inhalace. Parní procedury jsou zakázány, aby se zabránilo popálení kůže a sliznic. Pokud dítě kašle, je doporučeno nainstalovat zvlhčovač v blízkosti ohrádky na dobu nemoci. Lékaři radí při suchém kašli, aby naplnili lázeň horkou vodou a přidali do ní sodu. Pak se dítě v náručí a sedět v koupelně, inhalování mokré alkalické výpary.

Při mokrém kašli je poslední doporučení kontraindikováno. Pára jen zhoršuje bolestivý stav dítěte.

Chůze na čerstvém vzduchu pomůže vašemu dítěti rychleji se zotavit a zrychlit.

Dodatečná opatření: mohou a nemohou

Mokrý kašel u jednoletých dětí je často doprovázen obtížným oddělením hlenu. V tomto případě pomáhejte drenážní masáž. Můžete pozvat odborníka, který dělá profesionální masáž kojencům, ale matka může provádět některé manipulace na vlastní pěst:

 • položte drobek na zadní stranu;
 • položte dlaně na hrudník a zvedněte ho nahoru;
 • flip karapuz na břiše;
 • s kruhovými měkkými pohyby, „chodit“ podél zad, vyhnout se oblasti páteře.

Kompletní masáž by měla být lehce hladká nahoru. Je žádoucí umístit dítě tak, aby hlava byla pod hýždě.

Se bát negativních účinků léků, matky na radu babiček uchýlit k použití tradiční medicíny. Pediatři jsou kategoricky proti těmto experimentům na tělech dětí:

 1. Hrubé manipulace téměř vždy vedou k opačnému efektu. Tlaky se suchou hořčicí, octem nebo vodkou vyvolávají popáleniny a otravu. Často jsou nebezpečné křeče průdušek a hrtanu.
 2. U dětí v prvním roce života je alergie na léčivé bylinky, proto by se po konzultaci s odborníkem měly aplikovat přípravky na hrudi, infuze a odvar.

Nesmíme zapomenout, že čas nedostatku je již dávno pryč a medicína nestojí v klidu. Farmaceutický průmysl může nabídnout mnoho účinných a bezpečných léků.

Znalecký posudek

Evgeny Olegovich Komarovsky nevidí nic strašného v kašli reflex, protože je vlastní všem lidem. Objevil se snot běh dolů u dětí po nosohltanu, takže tělo je nuceno se zbavit hlenu. V případě onemocnění horních cest dýchacích nebo plic se objem sputa zvyšuje, je odstraňován přirozeným reflexem.

Pokud vyschne nos, dýchání se stává obtížným, což vede k dalším komplikacím. Komarovsky věří, že prevence vysychání sputa v průduškách je také důležitá, pokud se arašídy vykašlávají. Je nutné zajistit dostatečné množství miminko a zajistit přístup k čerstvému ​​chladnému vzduchu. Je zakázáno používat protivokashlevye drogy, které jsou účinné pouze pro černý kašel. Použití mukolytických a vykašlávacích léků je povoleno, pokud je večer venku a potřebujete se chovat alespoň nějak.

Příznaky jakéhokoli typu kašle vám umožní navštívit pediatra a získat nezbytná doporučení. Následující léky jsou účinné a relativně bezpečné:

 • Lasolvan;
 • acetylcystein;
 • bromhexin;
 • jodid draselný;
 • mukaltin;
 • amoniaku a anisových kapek.

Měly by být v domácí lékárničce, ale lékař stanoví dávkování. Specialista také navrhne vhodnost použití konkrétního léčiva.

Mukaltin je levný, ale velmi účinný expektorant

Rizikem komplikací po ARVI je rozvoj akutní bronchitidy nebo pneumonie, existují případy sekundárních bakteriálních infekcí. Dítě je předepsáno antibiotika v tandemu s dalšími léky. Taková léčba negativně ovlivní tvorbu imunitního systému, ale neexistuje žádná jiná cesta. Z tohoto důvodu Komarovsky nedoporučuje se léčit samoúčelně, včas se obrátit na odborníky a nevystavovat dítě nebezpečí. Pokud má dítě pneumonii před dosažením věku 2 měsíců, alveoly plic zůstanou postiženy a přestanou se vyvíjet.

Co je to nebezpečný černý kašel?

Když má kašel reflex kašle nějaké charakteristické rysy, pouze pediatr je schopen udělat správnou diagnózu. Včasné očkování DTP neochrání zcela proti infekci, ale umožňuje přenášet nemoc v mírnější formě. Masivní odmítnutí očkování v posledních letech vedlo k tomu, že černý kašel je častější u dětí předškolního věku. Vlastní léčba a důvěra maminek v jejich vlastní činnost komplikují a zpomalují diagnózu, protože lékaři jsou osloveni na 2-3 týdny nemoci.

Černý kašel a jeho těžké formy jsou smrtelné pro kojence v důsledku paroxyzmálního kašle, který vyvolává těžké zvracení, respirační selhání a dokonce i zástavu dýchání. Příznaky černého kašle zahrnují:

 • suchý kašel, podobný běžnému nachlazení;
 • v následujících stupních se kašel stává bolestivějším, ne přecházejícím do mokré formy;
 • reflex kašle nastává během výdechu a je paroxysmální povahy;
 • po dlouhém kašli se dítě zhluboka nadechne, což je doprovázeno píšťalkou;
 • někdy kašel může mít za následek zvracení výbojem viskózního sputa.

Reflex kašle se může objevit až 50krát denně, což by mělo varovat rodiče. Černý kašel je bakteriální infekce, proto se v terapii používají antibiotika. Antibakteriální činidla jsou účinná při prvních příznacích, kdy centrum kašle ještě není ve stadiu vzrušení. Kromě toho se předepisují antitusika, aby se snížila frekvence a intenzita reflexu kašle. Kurz trvá několik měsíců až šest měsíců, takže drobek přestává být infekční a nepředstavuje nebezpečí pro ostatní. Během terapie nejsou procházky na čerstvém vzduchu kontraindikovány a rodiče by měli trpět trpělivostí.

Novorozený kašel: kdy se bát

Obvykle kašel u novorozence neznamená, že je nemocný, je to přirozená reakce. Ten malý kašel, který s námi mluví, mluví, dívá se, jsem naživu a cítím, že ještě nemám jazyk, ale mám chuť komunikovat.

Kašel - přírodní a není přirozený

Dítě reaguje s kašlem na sebemenší změny vnějšího prostředí, kolísání teploty, prach, silné pachy, odsuzuje a vítá to vše při kašli. Mladé matky se obávají: mají u novorozenců kašel, nevědí, jak pomoci.

Obavy jsou oprávněné, protože je lepší vědět, co se nebojí, když dítě kašle:

 1. Malý kašel, jakmile se probudil. Sliz nahromaděný v jeho spánku je od něj oddělen.
 2. Dítě se dusilo jídlem nebo slinami.
 3. Zákeřné alergie se mohou projevit ve formě suchého kašle, měli byste věnovat pozornost možným alergenům.
 4. Novorozenec kašle během krmení bez ztráty chuti k jídlu.

Tvorba plic před narozením a po něm

V 15. týdnu těhotenství lékaři již vyhodnocují vývoj plic. Tam jsou tři stupně 0-1-2, to je, jestliže 2 stupeň je fixovaný, pak plíce jsou tvořeny, dítě může okamžitě dýchat když narozený. Před narozením mají plíce třetí stupeň vývoje. Zkontrolujte, zda je vyloučena možná fetální pneumonie.

Před narozením dítě začíná sakrální období vývoje plic. Od konce sáčků, saccules, být tvořen skutečný alveoli. Počet sakrálních sáčků na narození je asi 20 milionů, u dospělých je počet alveolů 300 milionů, protože dosáhly věku 8 let.

Po porodu se ze sakadu a koncové bronchioly vytvoří skutečné alveoly. Tak, že novorozenec a dítě, stále se jedná o ne zcela dospělé plíce.

Ale varovná znamení:

 • Kašel častý a suchý prekurzor běžného nachlazení.
 • Chraptivý nebo hrubý kašel jako možná tracheitida.
 • Štěkání kašel znamení laryngitidy.
 • Nosní výtok se suchým kašlem, možná sinusitida.
 • Kašel s černým kašlem.
 • Novorozenec kašle po krmení, odmítá jíst.

Jakýkoliv kašel nebo výtok z nosu je důvodem, proč jít k lékaři.

Pokud novorozenec má kašel po dobu 1 měsíce, pak se chytil infekci, je nutné léčit, samozřejmě, že zjistil důvod pro zvýšení teploty. Vzácný kašel novorozence, mluví o suchosti místnosti. Je nutné navlhčit vzduch v dětském pokoji, často aplikovaný na hrudník.

Příčiny kašle u kojence

 1. Alergický suchý kašel

Ochranná reakce imunitního systému dítěte se projevuje především v alergických reakcích. Rodiče se obávají, proč novorozenec kašle. A na prvním místě je alergický suchý kašel.

To znamená, že se látka alergen objevila v prostředí dítěte, je nutné se ho zbavit. Kromě kašle jsou alergie doprovázeny vyrážkami, zčervenáním kůže a skvrnami na ní. Je důležité nezaměňovat alergický kašel s nachlazením, jinými typy, ale přijmout odpovídající opatření. Tady, bez konzultace pediatr nemůže zvládnout.

Foto. Alergie u kojenců.

 1. Akutní respirační virová choroba (ARVI)

Když novorozenec kašle a kýchá, je to často první znak ARVI. Zpočátku, dítě kašle, pak kašel je horší večer a v noci. Když se podíváte na krk, je to zánět. Sputum začíná vystupovat (viz Jak a jak léčit kašel se sputem u dítěte).

 1. Zánět horních cest dýchacích

Často novorozený kašel, co dělat, když má suchý a dlouhodobý kašel? Je to nebezpečné komplikace a mučení dítěte. Může se objevit falešná záď, když je v hrdle píšťalka, dítě se dusí. Nezapomeňte navštívit lékaře.

 1. Suchý vnitřní vzduch

Suchost, obyčejná pro bytové jednotky s více jednotkami, způsobí, že dítě má bolest v krku a kašel, což není nebezpečné, ale je nutné vlhký vzduch v místnosti navlhčit.

 1. Otitis Zánět středního ucha

Když se střední ucho dítěte zapálí, začne reflexivně kašlat. Zkontrolujte, zda je to možné stisknutím na ušním lalůčku, dítě křičí bolestí. V tomto případě nemůžete dělat bez lékaře.

Tabákový kouř, výfukové plyny pronikající okny z ulice jistě provokují kašel v dítěti, které je těžké zastavit. Škodlivé látky vstupují do plic, proto by tato situace neměla být povolena.

 1. Inhalací cizích těles

Do dýchacích cest dítěte se může dostat nečekaně cizí předmět jakékoli velikosti. Potřebujeme naléhavá opatření, mladé matky se učí, co mají v tomto případě dělat.

 1. Stridor. Pískání hlučné dýchání, objevuje se u mnoha novorozenců za měsíc nebo dva po narození, nejedná se o patologii a ne o nemoc, ale o rys vývoje chrupavky hrtanu, protože jsou stále měkké. Stridor se může objevit pouze při kašlání nebo křiku.

Poradit mámu

 • Topná sezóna je charakterizována poklesem vlhkosti vzduchu v obytné zóně. Vzhledem k horkým radiátorům je vzduch v bytě příliš suchý, což ovlivní dítě. Výstup: koupit zvlhčovač nebo uspořádat v místnosti ploché nádoby s vodou.
 • Je nutné větrat místnost několikrát denně, což zajišťuje tok kyslíku z ulice.
 • Masáž zády k dítěti velmi dobrá zlepšující procedura.
 • Je nutné naučit děti pít slabý čaj, džusy, vodu, pomáhá při ztrátě tekutin v období vysoké teploty.
 • Před spaním se doporučuje tření hřbetu a prsou s jezevcem, vepřovým nebo kozím tukem, mohou být nahrazeny kafrovým olejem, v lékárnách je balzám Barsuchok. Tření a paty. To je velmi dobrý způsob, jak zlepšit pohodu vašeho dítěte.
 • Čerstvý vzduch pro nemocné dítě je lékem. Na ulici u kojenců se plíce narovnají, zvyšuje se výměna plynu, prochází kašel.
 • K inhalaci použijte nebulizátor. Dítě by mělo dýchat jednoduchým fyziologickým roztokem po dobu 5 minut, pak bude méně kašlat v důsledku zvlhčení sliznic a snadného odmítnutí slizu. Pro nebulizer si můžete vybrat dávku léku předepsanou lékařem.

Pokud je teplota novorozence vyšší než 38,5 ° C, kašel se nezastaví, pak zavolejte lékaře, určí stupeň závažnosti onemocnění a předepíše léčbu, kterou může novorozenec kašlat. Dětské léky mají nízkou cenu. Mechanismus působení vysvětluje instrukce.

Tabulka Lékařství pro novorozené kašle:

Léčíme kašel novorozenců

Dítě očistí dýchací orgány od nejrůznějších vlivů kašlem. Nemusí to být uměle zastaveno, protože se jedná o obrannou reakci a je to také signál pro matku o úzkosti.

Co můžete dávat novorozenému kašli bez obav? Je nebezpečné potlačit centrum kašle, protože křeč v průduškách může způsobit zánět. Novorozený kašel by však měl být častěji podáván k pití, aby se vzduch v místnosti s dítětem zvlhčil.

Dítě ještě není schopno vykašlávat sputum, pokud je vytvořeno, proto je nemožné, aby děti podávaly vykašlávací léky. Na rozdíl od starších dětí by mělo být dětem umožněno kašlat suché, aby se zabránilo vzniku sputa.

Vdechování páry by nemělo být prováděno ne proto, že by se sputum oddělovalo, ale aby se u novorozence zastavil kašel a snot. Pro stejný účel se v „mlžném režimu“ používá zvlhčovač vzduchu.

Lidové léky na kašel u novorozenců

 1. Vezměte 100 g medu a másla. Při výrobě homogenní směsi můžete přidat vanilku. Po krmení dejte dítě lžičku.
 2. Zahřívejte směs cibule, medu a cukru na nízké teplo, ochutnejte po dlouhou dobu, několik hodin, filtrujte a ochlazujte. Tato směs je dána dítěti v lžíci, pokud pokračuje v kašli.
 3. Mix nasekané cibule, smažené na másle s medem a aloe listy. Voda se nalije, zahřívá, před varem, za nízkého tepla, za stálého míchání několik hodin. Výsledný lék zaléval dítě během dne na lžičku.
 4. Máslo se míchá s rozdrcenými břízovými pupeny, vaří se nad nízkým teplem hodinu, pak se smíchá s medem, tato směs se podává kojencům, když kašle, je lepší jíst.
 5. Pokud přidáte éterické oleje, šalvěj a tymián do teplé lázně s vodou, pak výsledné páry pomohou vyčistit dýchací orgány dítěte, zároveň tato koupel zklidní a uvolní.
 6. Když noc kašel rozpustit eukalyptový olej ve vodě a třel dítě do prsou. Skvělý nástroj pro novorozence kašel. Okamžitě pocítí úlevu a bude schopen usnout.
 7. Cibulová marmeláda. Rozetřete cibuli s struhadlo, smíchejte s medem, nechte ho vařit 2-3 hodiny a dejte dítěti pít trochu 3-4 krát denně.
 8. Když alergické kašel příznaky nachlazení, dítě nemá a může mu pomoci může směs bobkový list, med a špetka sody, vařené 5 minut v 1 litru vody. Dejte nápoj na špičku lžíce.
 9. Byliny mohou vyléčit dítě pro kašel pouze od 4 měsíců a dát bylinný odvar z podběl a jitrocel. Můžete také použít kořen lékořice s Altea.

Tradiční medicína si je dobře vědoma toho, že můžete novorozenci dát kašel. Jak vidíte, v mnoha populárních receptech je med. Vyzdvihnout platovou třídu medu je také celým uměním a zde se můžete bez rady odborníků zabývat.

Jak zabránit vzniku kašle u novorozence

 • Kašlat novorozence by se nemělo bát pouze v případě, že jsou vyloučeny nemoci. Může novorozenec kašlat stejně? Můžete opakovat, že kašel je normální, špatný, když dítě vůbec nekaší. A od nachlazení, k posílení imunitního systému ušetří jednoduchá a účinná preventivní opatření.
 • Nejlepší profylaktika proti chorobám - mateřské mléko. Kojení poskytuje tělu dítěte imunoglobuliny od matky, protože nevyvíjí vlastní imunitu. Kojení je nejlepší pro rostoucí tělo dítěte.
 • Zkušenosti ukazují, že čím dříve začnou kalení novorozence, tím spolehlivěji bude tvořit vlastní ochranu před nepříznivými vnějšími vlivy. Podle pravidel by mělo být kalení prováděno každý den bez přerušení, jinak zmizí celý jeho účinek.
 • Pokud má dospělý akutní respirační infekci v rodině, měl by nosit obvaz na gázu a nedotýkat se dítěte.
 • Pokud kojící matka udeřila, kojení by nemělo být zastaveno, protože není přenášena infekce mateřským mlékem (viz Jak léčit kašel během kojení).
 • Chcete-li se vyhnout nucené infekci dítěte, musíte namazat jeho nos Oxolinic mast.

Kalení a jeho metody

Už dlouho je odpověď na otázku, co dělat, když novorozenec kašle. Vytvrzování přispívá k vytváření dynamického stereotypu ve zdravém a naplňujícím životě dítěte, neboť se jedná o osvědčenou metodu přípravy na životní potíže v praxi.

Metody zpevnění dítěte:

 1. První je procházka na čerstvém vzduchu. Začněte chodit s dítětem nejdříve 15 minut, pak postupně zvyšujte dobu chůze. Zadruhé, vzduchové lázně jsou velmi důležité, když je dítě svléknuto nahé v místnosti a ponecháno na začátku po dobu 1 minuty, postupně se zvyšuje interval na 10 minut týdně.
 2. Voda zchlazená, počínaje teplým teplem, postupně snižující teplotu každé tři dny o 1 stupeň.
 3. Otřete dítě měkkým rukavicím s teplotou vody 36 ° C a postupně ho snižujte na 25 ° C. Otřete si ruce, nohy, bříško, až se objeví mírné zčervenání kůže.
 4. Nalévání se provádí, když je dítě koupáno. Voda se nalije na teplou kůži při teplotě 26 ° C a postupně se každých 5 dnů snižuje na 18 ° C. Drcený, drží dítě vzhůru nohama a začíná od pat.
 5. Kalení při plavání je prováděno tak, že se podepře hlava dítěte, když volně stříká do lázně. Ale v bazénu můžete chodit s dítětem od šesti měsíců.
 6. Slunění je nezbytné, protože svět vyrábí vlastní tělo vitamínu D, které je nezbytné pro růst kostní tkáně. Pouze není možné, aby přímé sluneční světlo dopadalo na kůži, je to možné spálení sluncem.
 7. Poté, co se dítě přizpůsobí nejjednodušším metodám zpevnění, můžete se pohybovat na intenzivní, když se dítě naučí stát na nohou, nakonec se saunou a saunou pro děti starší než jeden rok.
 8. Vytvrzování nastavuje dítě na úroveň bezvědomí.

Video v tomto článku:

Máma se vždy bojí, když novorozenec kašle a snaží se ho zabalit v chladném počasí. Nadměrná horlivost způsobí, že se dítě potí a chytí se zima. Musíte se naučit, jak nosit dítě pro počasí.

Příčiny kašle u kojence

Pro každou matku je zdraví jejího dítěte první. Neustále zabalí dítě do teplého oblečení, krmí ho vitamíny a zajistí, že je vše v pořádku.

A samozřejmě, v případě sebemenší indispozice dítěte, rodiče zazní alarm. Jeden z těchto příznaků, který je alarmující, je kašel u kojence. To může být způsobeno různými důvody.

Proč dítě kašel

Je to pouze pediatr, který dokáže bez diagnózy udělat diagnózu, nicméně zkoumáním počátečních symptomů a pozorováním dítěte se můžete pokusit určit základní příčiny sami.

 1. Nejčastější příčinou kašle u kojence je základní nachlazení. Někde nebylo okno zavřené nebo bylo položeno na ulici a dítě začne kašlat. Zpočátku se jedná o jediný kašel a pak se stává častějším, zejména v odpoledních hodinách. Třetí den se může zvýšit teplota, objeví se sputum a další nepříjemné symptomy. Děti častěji než jiní mohou chytit nachlazení, protože jejich imunita je stále slabá a nemůže pracovat v plné síle, stejně jako u dospělých, a chránit své tělo před účinky podchlazení. Jakékoliv bakterie a snaží se napadnout malý a stále křehký organismus. Proto v případě prvních příznaků rýmy, zarudnutí hrdla nebo dýchacích potíží byste se měli okamžitě poradit s lékařem a léčbu neodložit.
 2. Kašel kojence může být důsledkem nedostatečně léčené rýmy, když výtok pochází z nosní dutiny do hrdla a poté do průdušnice, dráždí průdušky a způsobuje křeče.
 3. Měli byste vždy zajistit, aby dětská místnost měla dostatečnou vlhkost. Když je vzduch příliš suchý, může dráždit sliznice dítěte a pak začne kašlat.
 4. Pokud není zřejmý důvod nachlazení, je možné, že kašel je způsoben zánětem středního ucha (otitis). Aby se tato příčina odstranila, měli byste tlačit na ucho dítěte a sledovat jeho reakci.
 5. Když uslyšíte dětský kašel a dělá to není zcela charakteristické, s úzkostí, naléhavě zkontrolujte, zda cizí předmět zasáhl do dýchacích cest. Jedná se o poměrně běžnou a nebezpečnou situaci, která může skončit katastrofální, ne-li jednat včas.
 6. Kojenecký kašel může být způsoben alergickými reakcemi na pachy nebo přítomností nečistot ve vzduchu. Stačí větrat místnost nebo se pohybovat s dítětem do jiné místnosti, aby nepříjemné příznaky zmizely.
 7. Často se může dítě po probuzení trochu kašlat, zvláště když předtím spal na zádech. V krku se může hromadit malé množství sliznic nebo zbytkového mléka, slin. Chcete-li dítě uklidnit, otočte ho na bok a kašel se zastaví.
 8. Pokud dítě nebylo dlouhodobě léčeno na bronchitidu, může se na jeho pozadí vyvinout nebezpečné onemocnění, jako je bronchiální astma. V tomto případě se kašel stává paroxysmální s píšťalkou na expiraci.
 9. Jestliže dítě dělá zvuky podobné štěkání, toto může být jeden z příznaků falešné zádi (podrobný popis tohoto syndromu je představován tady).
 10. Další příčinou respiračního selhání je černý kašel. V tomto případě se kašel stává tak silným, že může dosáhnout zvracení a křečí. Aby se zabránilo výskytu takové nemoci, měli byste děti včas očkovat.
 11. Nejčastější formou onemocnění je přítomnost patologií v kardiovaskulárním nebo trávicím systému, ale tyto poruchy jsou určeny pouze v klinickém prostředí.

Typy kašel

V závislosti na povaze a intenzitě je kašel u dětí rozdělen do několika typů.

Pokud si všimnete, že vaše dítě má silné a především náhlé epizody kašle, doprovázené sípáním, sputem, horečkou, měli byste okamžitě zavolat lékaře, abyste odstranili cizí faktory ovlivňující stav sliznic a eliminovali závažnější příčiny.

Mokrý kašel u dětí může být způsoben různými zánětlivými procesy v průduškách a plicích. Dítě může být diagnostikováno s bronchitidou, pneumonií, tuberkulózou atd. Každá z těchto chorob vyžaduje lékařský zásah.

Suchý kašel, zpravidla přináší ten nejvíc utrpení. Snaží se zbavit nepříjemných pocitů, dítě se snaží vykašlávat, ale bezvýsledně, sliznice jsou zraněny, hlas může sedět, a vazy nabobtnají a dále komplikují dýchací proces.

Jak zjistit, zda je přítomna bakteriální infekce? Je-li dítě zvedl virus, má vysokou horečku, hnisavý výtok z nosu a dýchacích cest se objeví, zarudnutí hrdla je možné. Často se objevují známky intoxikace, které se projevují nevolností a zvracením, bolestí očí a kloubů.

Jak se zbavit kašle

Léčba kašle u kojenců se může vyskytovat různými způsoby. Příznivci přírodních bylinných léků obhajují používání prsních poplatků, zatímco jiní odborníci jsou proti této metodě, protože není známo, jak tělo dítěte bude reagovat na jeden nebo druhý odvar, ať už v něm způsobí akutní alergickou reakci, což situaci ještě zhorší.

Proto před tím, než dítěti odvar, ujistěte se, že se poraďte se svým lékařem, a také zkontrolujte reakci dítěte, což mu minimální dávku léku ve zředěné formě.

Stejně jako u jiných farmaceutických výrobků může pediatr předepsat expektoranty v malých množstvích, speciální masáže a použít teplou minerální vodu bez plynu.

V žádném případě se nedoporučuje uchýlit se k léčbě kašle, kterou používají dospělí. Žádná hořčičná omítka, plechovky a jiné tepelné postupy. Také vyloučeno inhalace s éterickými oleji. Jediné, co můžete dát dítěti dýchat, je fyziologický roztok za účelem zvlhčení sliznic.

Pro inhalaci můžete takovéto užitečné zařízení zakoupit jako nebulizátor. Metody babičky s hrnci na stole a ručníky na hlavě jsou dávno pryč.

Stačí nanést 5-7 ml normálního fyziologického roztoku do speciálního skla přístroje a nechat dítě dýchat ve dvojicích, protože sputum se stává méně viskózním a uvolní se reliéf.

Je samozřejmé, že jednou z nejčastějších a nejčastějších chyb při samoléčbě nejen dětí, ale i dospělých, je současný příjem vykašlávacích a antitusických látek.

Hlen, který se shromažďuje v průduškách a plicích, nemá výjezd, protože centrum kašle je jednoduše zablokováno a v takových případech se nelze vyhnout vážným komplikacím.

Pokud kašel u dítěte trvá déle než jeden měsíc, stojí za to ukázat ho takovým specialistům jako pulmonologovi, alergologovi, otolaryngologovi, aby se vyloučili závažnější nemoci dýchacího ústrojí.

V tomto případě může být dítěti přiděleno takové postupy a studie jako bronchoskopie, aby se vyloučila přítomnost cizích předmětů v dýchacích cestách.

X-ray hrudníku vyloučit pneumonii a další závažné komplikace, alergeny a další laboratorní testy.

Domácí kašel Léčba

Co lze udělat doma, aby se zmírnil stav dítěte:

 • včasné větrání místnosti, udržení optimální teploty a zabránění podchlazení;
 • nezapomínat na krátké, ale pravidelné procházky, i když má dítě chlad;
 • zvlhčování vzduchu v místnosti pomocí různých zařízení;
 • dát dítěti více nápoje;
 • nenechávejte dítě ležet na jednom místě, ale často ho otočte, vezměte ho do náruče;
 • udělat speciální masáž pro vypuštění sputa;
 • se souhlasem lékaře k tření živočišného tuku.

Mnoho lidí se zajímá o to, co krmí dítě s onemocněním dýchacího ústrojí? Zpravidla se všechny matky ujistí, že dítě neztrácí hmotnost během nemoci. Pokud je však kašel doprovázen teplotou, pak obvykle dítě ztrácí chuť k jídlu a je nepravděpodobné, že ho budete moci krmit nadměrně.

Stačí se omezit na tekuté kaše, polévky a želé a také dát dětem teplejší nápoje. Pokud máte dítě, pokračujte v jeho krmení normálně, aniž by vám chyběl rozvrh krmení.

Lidové léky na léčbu kašle u dětí

Pokud je vaše dítě již více než 12 měsíců, v některých případech, když je koordinováno s lékaři, můžete dát takové lidové prostředky jako šťáva z ředkvičky černého s medem, vývar z podbělku, čaj z kalina s přidáním medu.

Ale opakujeme, až po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Preventivní opatření

Jak víte, každé onemocnění je snazší zabránit, než bojovat proti němu. Statistiky ukazují, že děti, které jsou v plenkách vedou zdravý životní styl (zažívají mírné cvičení, nezažívají stres, často chodí na čerstvém vzduchu a cvičení, temperování) jsou mnohem méně pravděpodobné, že trpí nachlazení.

Také během vypuknutí chřipky a jiných infekcí se doporučuje chránit dítě před kontaktem s vrstevníky, je lepší sedět v tomto období doma.