Co bolí v krku a jak se zbavit tohoto symptomu?

Co způsobuje bolest v krku, zajímá mnoho lidí, protože každý člověk pravděpodobně narazil na tento nepříjemný symptom. Bolest se často vyskytuje na pozadí infekce horních cest dýchacích. Jiné nepříjemné symptomy však mohou vyvolat i jiné faktory.

Než začnete s léčbou a užíváním drog, měli byste zjistit příčinu vzniku bolesti. Použití nesprávně vybraných léků může způsobit nebezpečné následky a rozvoj komplikací.

Co může způsobit bolest v krku?

Bolest v krku indikuje vývoj zánětlivého infekčního onemocnění

Příčiny bolesti v krku mohou být mnohé. Nejčastěji jsou provokatéry svého vzhledu infekční léze, bakterie nebo viry. Proniknou do dýchacích cest.

Infekce může nastat na přeplněných místech. Při kašli nebo kýchání se patogeny rozkládají 9 metrů od sebe. Vývoj onemocnění se však vždy nevyskytuje. Přispívá k rozvoji infekčních lézí snížené imunity.

Infekce může také nastat při podání rukou, po kterém se člověk dotkne sliznic úst, nosu a vizuálního aparátu. Infekce se vyskytuje při použití běžného nádobí.

Bolest v krku se vyskytuje u onemocnění, jako je faryngitida, laryngitida, bolest v krku, chřipka, akutní respirační infekce, nachlazení. Současně se bolestivé pocity kombinují s nádechem, kašlem, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Bolest v krku, ale žádná teplota - co to znamená?

Bolest v krku nemusí být vždy doprovázena řadou dalších příznaků. V některých případech vznikají bez zjevného důvodu.

Další informace o příčinách bolesti v krku naleznete ve videu:

Příčiny vzniku bolesti jsou:

 • Alergická reakce. Alergie se mohou vyskytnout na zvířecích, pylových, prachových, potravinářských a hygienických výrobcích. Není vždy doprovázena hyperémií kůže, zarudnutím a vyrážkou. V některých případech se projevuje jako rýma a bolest v krku.
 • VSD. Dystonie se projevuje jako pocit hrudky v krku, kterou nelze polykat. Zřídka je doprovázena bolestí, ale způsobuje nepohodlí.
 • Špatná environmentální situace. Bolest v krku bez horečky a jiných nepříjemných symptomů se může objevit při neustálém vdechování znečištěného vzduchu, který dráždí sliznici horních cest dýchacích.
 • Suchý vzduch Nedávno, jak v kancelářích, tak v bytech, jsou instalovány klimatizační jednotky. Přispívají k vysoušení vzduchu, což způsobuje lechtání, sucho v krku a kašel.
 • Kouření Pravidelné a dlouhodobé kouření tabáku způsobuje sucho v krku a lechtání. Použití tabáku pro žvýkání nebo šňupání tabáku má stejné negativní vlastnosti na sliznicích dýchacích cest.
 • Gastro-potravinový reflux. Gastroezofageální sfinkter se nachází mezi jícnem a žaludkem. Když dojde k porušení jeho práce, šťáva ze žaludku začne proudit do jícnu a krku, což způsobuje bolestivé pocity při neustálém podráždění sliznice.
 • Přetížení svalové tkáně. Když člověk hovoří hlasitě, křičí nebo zpívá, svalová tkáň hrtanu je pod těžkým tlakem. Výsledkem jsou silné bolestivé pocity.
 • Poškození sliznice. Když člověk jedí, například, rybu, kost může spadnout do krku. Je to poměrně ostré a poškrábání povrchu sliznice, což vede k bolestivým pocitům.
 • Neoplazma. Bolest v krku se může objevit na pozadí přítomnosti nádorů v jazyku a hrtanu. Jsou benigní i maligní. Rizikem jsou kuřáci a lidé pracující v nebezpečných podmínkách. V počátečních stádiích nemoci se neprojeví, ale s růstem nádoru se objeví bolest, lechtání a další nepříjemné symptomy.

Bolestivé pocity v krku, které nejsou doprovázeny horečkou, jsou také pozorovány s pozitivním HIV stavem. V tomto případě se příznaky vyskytují na pozadí sekundární infekce.

Nebezpečné symptomy, které nelze ignorovat

Bolesti v krku nejdou dlouho, nebo se objevily nové alarmující příznaky? - Potřebuju lékaře!

Bolest v krku, zejména pokud je zanedbatelná, není vždy důvodem ke konzultaci s odborníkem. V některých případech přechází sám.

V následujících případech je však nutné poradit se s lékařem:

 1. Bolest neprochází déle než 2 dny.
 2. Bolest je trvalá.
 3. Při polykání je obtížné.
 4. Tam je otok sliznice hrtanu.
 5. Dochází ke zvýšení tělesné teploty.
 6. Bolest se zintenzivňuje a šíří. Zpočátku může být lokalizován pouze na jedné straně a druhý den se může rozšířit na obě strany hrdla.
 7. Lékař by měl být konzultován v případech, kdy je bolest v krku doprovázena vyrážkou, která i po užívání antihistaminik.

Pokud máte bolesti v krku, měli byste se obrátit na svého praktického lékaře nebo otolaryngologa. V případech, kdy je příčinou bolesti v krku infekce, může být pacient předán specialistovi na infekční onemocnění. V případech, kdy je přítomnost nádorů jiné povahy, je nutné kontaktovat onkologa.

Léčba drogami

Běžné příčiny bolesti v krku jsou infekční léze, bakterie a viry. Při stanovení chřipky, faryngitidy, laryngitidy a dalších onemocnění tohoto typu jsou předepsány antivirotika nebo antibakteriální léčiva.

Lék je vybrán ošetřujícím lékařem na základě výsledků diagnózy. Mezi nejúčinnější antivirotika patří:

Při diagnostice anginy pectoris jsou předepisovány antibakteriální léky. Lék si také zvolí lékař v závislosti na typu bakterií. Často užívají drogy široké spektrum. Je důležité, aby si pacienti pamatovali, že použití antibiotik bez jmenování specialisty může vést k vážným následkům.

Léčba je komplexní a jejím cílem je odstranit příčinu bolesti.

Také při léčbě antibakteriálních, antivirových a jiných prostředků je důležité respektovat délku léčby. I po vymizení příznaků by léčba neměla přestat.

Rychle odstraňte bolest a pomáhejte pastilkám. Pomáhají také snižovat koncentraci bakterií, snižují otoky tkání. Složení mnoha léčiv zahrnuje antiseptikum, čímž se zvyšuje terapeutický účinek.

Pro bolest v krku jsou předepsány následující pastilky:

Abyste dosáhli maximálního efektu, musíte postupovat podle návodu k použití. Po resorpci by se tablety neměly konzumovat po dobu 1 hodiny. V pravidelných intervalech můžete užívat až 6 tablet denně.

Spreje vám pomohou vyrovnat se s bolestmi v krku. Skládají se z různých látek, které pomáhají snižovat opuch, zánět, snižují koncentraci patogenních mikroorganismů na sliznicích.

Nejúčinnější prostředky ve formě aerosolů a sprejů jsou:

 • "Ingalipt". Struktura zahrnuje složky, které změkčují sliznici, omezují lechtání a potlačují ataky suchého kašle, k nimž dochází častěji v noci.
 • Givalex. Lék obsahuje antiseptikum, které pomáhá rychle odstranit bolest.
 • Šestiúhelník.
 • Tantum Verde.
 • Proposol.
 • "Lugolový sprej".
 • "Kametone."

Složení některých léčiv může zahrnovat antibakteriální látky, které pomáhají nejen odstranit bolest, ale také potlačují aktivitu patogenních mikroorganismů. Takové léky v počátečních stadiích vývoje onemocnění mohou být použity jako nezávislé prostředky.

Výhodou léčiv ve formě aerosolů je lokální expozice. Mohou být použity k léčbě bolesti v krku u kojících matek a těhotných žen. Před použitím léků se však musíte poradit se svým lékařem.

Lidové léky na bolest v krku

Můžete kloktat s lékařskými i lidovými prostředky.

V počátečních fázích vývoje nemoci s výskytem bolesti v krku, můžete použít lidové prostředky. V nepřítomnosti vysoké teploty se doporučuje zahřátí. Pro tento účel se používají extrakty heřmánku, máty nebo eukalyptu.

Med je obzvláště populární pro bolest v krku. Přidává se do čaje, tvoří tinktury. Kontraindikace užívání drog jsou alergickou reakcí a vysokou tělesnou teplotou.

Pro bolest v krku jsou předepsány i výplachy. Lze je použít i při vysokých teplotách. Populární lék je fyziologický roztok nebo jedlá soda. K tomu, na jeden šálek vařené teplé vody přidejte jednu lžíci soli nebo sody.

Takové nástroje pomáhají umývat odpadní produkty patogenních mikroorganismů a odstraňují opuch. Posílit účinek a zvlhčit sliznice pomůže čtvrtinu lžičky mořské soli. To pomáhá zlepšit proces vypouštění sputa. Pro zvýšení antibakteriálního účinku pomohou 2 kapky jódu. Přípravek se používá pro hnisavou angínu, bakteriální faryngitidu v běžící formě.

Pro opláchnutí můžete použít také dekory na bázi rostlinných složek. K zvládnutí nepříjemného symptomu pomůže:

 • Lékárna heřmánek. Má antiseptický účinek, výrazný protizánětlivý účinek. Heřmánek tinktura pomáhá odstranit hnisavé hmoty z mandlí a eliminovat opuch.
 • Šalvěj Pomáhá snižovat počet patogenních mikroorganismů při vypuknutí zánětlivého procesu.
 • Dubová kůra. Má řadu užitečných vlastností. Použití tinktury na bázi dubové kůry pomáhá urychlit hojení trhlin, eliminuje opuch a urychluje proces hojení.
 • Eukalyptus Eliminuje bolest v krku, usnadňuje dýchací úlevu.

Všechny dekory by měly být použity pouze teplé. Nová porce se musí vařit každý den. Použití infuze založené na bylinných přípravcích by mělo být pouze v nepřítomnosti alergické reakce na složky a další kontraindikace.

Příčiny bolavého hrdla jiné povahy mohou být několik. Nemají vždy infekční povahu výskytu. Proto je třeba před zahájením léčby určit, co způsobilo vznik nepříjemného symptomu. V případech, kdy bolest v krku nepřesáhne 2 dny a objeví se další příznaky, měli byste se poradit s lékařem. Pouze správná a včasná terapie pomůže eliminovat komplikace a snížit riziko následků. Při použití tradičních metod léčby je nutné dodržovat pravidla jejich používání a zajistit, aby neexistovaly žádné kontraindikace.

Bolest v krku - virus, alergie, nádor nebo infekce... Jak zjistit příčinu a pomoc, pokud bolí bolení v krku: zeptejte se lékaře

Kdokoliv ví, co je to za bolest v krku od školních dnů: odporný syčivý pocit, který zabraňuje polykání, pocit pálení v nosohltanu a další kouzla, která předcházejí příchodu jednoho z nachlazení.

Z pohledu průměrné osoby bez speciálního zdravotnického vzdělání je bolest v krku vždy spojena s chladem, ARVI. Ve skutečnosti „kořen zla“ může ležet v příčinách daleko od infekční léze.

Mechanismy bolesti v krku

Jako každý jiný druh bolesti je bolest v krku nepohodlí, obsedantním pocitem, lokalizovaným v oblasti hltanu, hrtanu a počátečních částí průdušnice. Na subjektivní úrovni není pravděpodobné, že by pacient byl schopen nezávisle rozlišit, který z orgánů horního dýchacího traktu je ovlivněn.

Hrtan, průdušnice i hltanová sliznice jsou dodávány s velkým množstvím malých krevních cév, jejichž účelem je zahřívat inhalovaný vzduch a zvyšovat místní imunitu.

Samozřejmě, s bohatou dodávkou krve, stupeň inervace těchto struktur je také velmi vysoký, takže i ta nejmenší příčina může způsobit intenzivní bolest v krku.

Bolesti v krku: příčiny

Bolest v krku není nezávislá patologie. Symptom indikuje přítomnost různých nemocí, od běžného nachlazení až po začátek onkologického procesu. Pokud váš krk bolí špatně, příčiny mohou být velmi odlišné.

Velmi důležitým ukazatelem etiologie je přítomnost nebo absence hypertermie (zvýšení tělesné teploty). Pro diagnostické účely je to jeden z nejdůležitějších faktorů.

Zvýšila se tělesná teplota

1) Faryngitida. Bolest v krku bolí při polykání - jeden z nejčastějších stížností pacientů s faryngitidou. Bolest však není lokalizována v hltanu a měkkém patře. Pacienti pociťují nepohodlí v oblasti vyčnívání hrtanu (Kadyk). Příznaky faryngitidy zahrnují řadu typických projevů:

- Zvýšení tělesné teploty (hypertermie) na subfebrilní značky: 37,2-38,0 stupňů Celsia.

- Pocit sucha v krku, v oblasti měkkého patra. Hořící v nosohltanu, bolest v krku.

- projevy intoxikace: bolesti hlavy, slabost, letargie a únava, „bolestivé“ klouby a oční bulvy atd.

- klenuté bolesti v oblasti krku (po stranách), pod jazykem (to může být nárůst v blízkých lymfatických uzlinách).

- V pokročilých případech - hnisavý výtok do sputa, prudký otok patra a v důsledku toho potíže s dýcháním.

V asi 40% případů, pokud je bolest v krku, je důvodem faryngitida. Faryngitida ve většině případů (více než 95%) je infekční onemocnění. Termín „infekční“ je však velmi široký.

Existují tedy následující typy infekční faryngitidy:

- Virová faryngitida: rhinovirus, způsobený koronoviry atd.

- způsobené bakteriemi: streptokoky, stafylokoky atd.

- Faryngitida plísňové etiologie: způsobená houbami Candida.

V některých případech může mít faryngitida neinfekční povahu:

- Alergické. Příčinou faryngitidy může být alergie. V tomto případě je doba trvání onemocnění obvykle kratší.

- Faryngitida. Vyvíjí se u pacientů s rakovinou, kteří podstoupili radiační terapii. Důvodem je vystavení záření (ionizující záření).

Jak se říká, „z modré“ faryngitidy se samozřejmě nevyvíjí, i když je osoba v kontaktu se stafylokoky, streptokoky nebo jinými infekčními agens. Každý den, každý z nás přichází do styku s miliardami různých infekčních agens, včetně takových děsivých jako Kochova hůlka. Ale po takovém setkání se tuberkulóza vyvíjí v tisících. Totéž platí pro faryngitidu.

Proč?

Faktem je, že infekce vyžaduje kombinaci faktorů.

Za prvé, kontakt s patogenem.

Za druhé - oslabení imunity na pozadí rigidní stravy, podchlazení, exacerbace chronických onemocnění, užívání specifických léků, které potlačují funkce imunitního systému.

Je důležité poznamenat, že mnoho, včetně příznaků faryngitidy, závisí na vlastnostech organismu konkrétního pacienta. Často se stává, že bolest v krku bolí při polykání, ale hypertermie není pozorována. To může znamenat slabost imunitního systému a může indikovat neinfekční povahu faryngitidy.

2) Zápal mandlí. Zápal mandlí je zánět mandlí. Onemocnění má téměř vždy infekční etiologii a může postihnout jednu i obě mandle.

Za normálních podmínek jsou mandle zvláštním orgánem imunitního systému, který zpožďuje infekční agens. Při opakovaném prodlouženém nebo jednorázovém, ale extrémně intenzivním působení na mandle se vyvíjí zánět.

Na úrovni domácností má akutní angína angína angína. Hlavním příznakem je bolest v krku. Ne vždy zdrojem nemoci - vnější faktory. Zdrojem mohou být chronická infekční a zánětlivá ložiska v těle: sinus, kaz, atd.

Nejčastějšími patogeny akutní tonzilitidy jsou stafylokoky (zeleň, zlatý stafylokoky).

Komplikované formy tonzilitidy (bolest v krku) mohou být doprovázeny hnisavými vyrážkami (abscesy), těžkým edémem.

S nedostatečnou léčbou nebo jejím nedostatkem se tonzilitida stává chronickou.

3) Pharyngomykóza. Je to plísňová infekce. Obecně je obraz faryngomykózy podobný obrazu faryngitidy. Intenzita symptomů je poněkud odlišná.

- U infekční faryngitidy je bolest intenzivnější. Jednoduše řečeno, bolest v krku. Faryngomykóza je charakterizována mírnými bolestmi, hlavním problémem je nepříjemný pocit v oblasti hltanu: pálení, "syčení" atd.

- Když se vyvíjí akutní intoxikace faryngomykózou.

- Plesňové léze jsou charakterizovány plakem (bílá nebo žlutá).

- S faryngomykózou vyzařuje bolest. Bolest v krku a ucho.

4) Další infekční onemocnění. Bolest v krku, například, může být prvním příznakem tetanu. Vzhledem k tomu, že nemoc je dnes spíše exotická, je třeba podezírat tetanus ve velmi omezeném počtu případů.

Tělesná teplota je normální

1) Faryngitida neinfekční povahy. Neinfekční faryngitida se může vyvinout v důsledku nutričních příčin, toxických, radiačních, alergických lézí.

Obecně jsou příznaky neinfekční faryngitidy podobné projevům infekční formy. Hlavní rozdíl je v absenci hypertermie.

I neinfekční faryngitida se vyznačuje zánětem, takže bolest může mít ozařující charakter. Obvykle bolest v krku a uchu.

2) Chemické, tepelné a mechanické příčiny. Pokud není bolest v krku a před nástupem nepohodlí, člověk si nějakým způsobem poranil hrdlo (jedl tvrdé, hrubé jídlo, pil agresivní chemické složení, například perlivou vodu, atd.) Má smysl hledat důvody v nutričních faktorech.

3) Nádory. Je-li bolest v krku často bez teploty, existuje riziko vzniku nádorů. Benigní neoplazmy zpravidla nepřispívají k rozvoji intenzivní bolesti. Benígní nádory, adenomy dosahující velkých velikostí, jsou schopny vyvolat nepohodlí při polykání. Nicméně nejcharakterističtější bolest v maligních nádorech.

Zhoubné nádory hrdla:

- Epiteliomy - nádory, které se vyvíjejí během degenerace epiteliální tkáně hltanu. Začíná růstem léze ve formě tuberkulózy v 1 - 3 cm, vředy tuberkulózy, po kterých dochází ke změnám v blízkých lymfatických uzlinách (lymfadenitida). Bolesti, jak proces postupuje, rostou, často vyzařují do uší a hlavy (bolest v krku a hlavy).

Bolest může být často způsobena rakovinou štítné žlázy (papilární, folikulární). U zhoubných nádorů štítné žlázy vyzařuje „falešné“ bolest v krku.

Bolest v krku na pozadí neurologických onemocnění a patologií pohybového aparátu

1) Osteochondróza. Osteochondróza krku způsobuje patologické změny obratlů a meziobratlových plotének. Tyto změny vyvolávají stlačení nervových kořenů a rozvoj specifických syndromů. Při osteochondróze děložního hrdla se často vyskytuje pocit cizího předmětu v krku, syndrom bolesti. Kromě toho jsou často příznaky charakteristické pro osteochondrózu kombinovány s těmito neurologickými symptomy. Výsledkem je, že pacient má pocit, že má bolest v krku a hlavu, vzniká falešný klinický obraz, který může vést ke jmenování nesprávné léčby.

2) Poruchy nervového systému, neurotické poruchy. Depresivní stavy, záchvaty paniky způsobují křeč svalů hrtanu. Svalové křeče provokují spíše intenzivní syndrom bolesti a pocit cizího tělesa (kóma) v krku.

Pohlavně přenosné nemoci

Osoby, které preferují exotické typy blízkých vztahů, jsou ohroženy smluvními pohlavními chorobami. Nejběžnější jsou syfilis a kapavka.

1) Kapavka. Klinický obraz je identický s akutní hnisavou angínou (bolest v krku). Rozdíl v patogenu. Je pozoruhodné, že novorozenci mohou onemocnět touto formou kapavky, pokud je matka infikována.

2) Syfilis. Klinický obraz je charakteristický pro syfilis jako celek. Vzniká tvrdý chancre, pak dochází k četným ulceracím atd.

Změny hrtanu

Patologie hrtanu může být doprovázena horečkou a bolestí v krku.

Bolest v krku: diagnóza

Diagnostická opatření zahrnují jak instrumentální, tak laboratorní metody, pomocí kterých není možné identifikovat přesnou příčinu bolesti v krku u kompetentního specialisty. Zpravidla se dva specialisté zabývají léčbou bolesti v krku: ORL (otolaryngolog) a v menší míře i praktickým lékařem.

Diagnostika zahrnuje:

Historie

Jedná se o ústní výslech pacienta o vnitřním vstupu. Lékař slyší pacientovy stížnosti, zjistí okolnosti, které předcházely vzniku bolestí v krku, intenzitu projevů a další faktory. Při sběru historie lékař provede přibližný klinický obraz a připraví diagnostickou strategii.

Primární inspekce. Úkolem primárního vyšetření je stanovení stavu sliznice hltanu. V 99% případů lékař odhalil typické příznaky angíny nebo faryngitidy (různého původu).

Typický obraz faryngitidy zahrnuje:

• Edém hltanového prstence.

• Zčervenání zadní stěny hltanu.

• Granulární struktura, nerovnoměrný zánět.

• Hlen nebo hnisavý výtok na zadní stěně.

• Hypertrofované folikuly se tvoří na povrchu stěny hltanu.

Tento obrázek je také typický pro řadu dalších onemocnění: hnisavé (katarální) angíny, záškrt.

Na rozdíl od katarální anginy pectoris jsou folikuly málo a netvoří stabilní ložiska. Pro hnisavou tonzilitidu charakterizovanou četnými bělavými nebo žlutými vyrážkami v podobě skvrn.

Stejný příznak faryngitidy se liší od plísňové infekce hltanu (faryngomykózy).

S záškrtem není tak jednoduché. Jediné vizuální vyšetření hltanu nestačí. K provedení kompetentní diferencované diagnózy a k rozlišení faryngitidy od záškrtu a faryngomykózy je nezbytné, aby se na výsadbu z hltanu a nosu odebraly šmouhy pro detekci Leflerových tyčinek (BL).

Je třeba mít na zřeteli ošetřujícího specialistu během inspekce. Pokud jsou projevy pozorovány po dlouhou dobu: několik dní (například bolest v krku po dobu jednoho týdne), může být obraz „rozmazaný“ v důsledku imunitní reakce. Navíc nelze vyloučit, že pacient si vzal nějaké léky, opláchl si krk bylinkami a uchýlil se k dalším „babiččiným radám“.

Proto, stejné rady pro pacienty. Pro usnadnění práce odborníka by neměly být prováděny žádné terapeutické kroky k návštěvě ošetřujícího lékaře.

Instrumentální diagnostické metody. Hlavní diagnostickou metodou pro bolest nejasného původu je laryngoskopie. Pokud se při počátečním vyšetření nezjistí žádné závažné změny hltanu, ORL lékař je povinen vyloučit patologii hrtanu. Navíc mohou být nejrozmanitější: od relativně neškodné laryngitidy až po maligní novotvary.

Pro vyloučení onemocnění hrtanu je použita metoda endoskopického vyšetření - laryngoskopie. Laryngoskopie umožňuje posoudit stav hrtanu pomocí sondy a miniaturní videokamery.

Pokud se zjistí, že bolest nesouvisí se změnami v orgánech horních cest dýchacích, měli byste kontaktovat další odborníky: neurologa a ortopeda.

Dalším krokem v diagnostice a správné diagnóze je radiografie krční a hrudní páteře a MRI diagnostika.

Laboratorní diagnostické metody. Hlavní laboratorní metodou je všeobecný krevní test, stejně jako odebírání šmouh z nosu a krku.

Kompletní krevní obraz, ve většině případů, bude indikovat zánětlivý proces: zvýšená ESR, leukocytóza atd. Pokud je faryngitida alergická, eosinofilie bude informativní.

Výtěry z krku a krku pomohou stanovit složení mikroflóry a identifikovat patogenní organismy, které by mohly být původci onemocnění a způsobovat nepohodlí v krku.

Bolest v krku: léčba

Symptomatická léčba bolesti v krku. Odpověď na otázku, co dělat, když je bolest v krku dvojznačná. Samotné, bolest v krku není nemoc a musíte bojovat s původním zdrojem.

Často se stává, že hrdlo začíná "smutné", ale člověk tomu nevěnuje pozornost a spoléhá se na "možná". Ale tady, týden bolí v krku, a teprve pak pacient běží k ošetřujícímu lékaři. V žádném případě by to nemělo být povoleno.

Jakmile se objeví nepohodlí v krku a nosu, má smysl pokusit se odstranit nepohodlí sami. Pokud tato metoda nefunguje během 1-2 dnů, symptomy intoxikace se zvyšují a celkový stav se zhoršuje, měli byste okamžitě navštívit specialistu.

Metoda 1. Opláchnutí.

Odpověď na otázku, zda máte bolest v krku, než se léčit doma, můžete doporučit opláchnutí. Nejjednodušší způsob, jak se k tomu uchýlit:

Do sklenice teplé vody se zředí 3-5 čajových lžiček soli, aby se vytvořil koncentrovaný a nasycený roztok. Opláchněte 3-4 krát denně.

Pokud pacient není absolutně alergický na jód, byliny, můžete vyzkoušet následující recepty:

Zředí se 10 - 15 ml peroxidu vodíku, půl lžičky roztoku jódu na sklenici teplé vody. Opláchněte 3-4 krát denně.

Připravte si silný roztok heřmánku nebo šalvěje. Opláchněte 3-4 krát denně.

Metoda 2. Mazání.

S garantovanou nepřítomností alergie na jód, můžete se uchýlit k samomazání hltanu a mandlí jodinolem nebo roztokem stříbra. Roztok Miramistinu je relativně bezpečný pro vlastní léčbu.

Alergická faryngitida, můžete se pokusit usnadnit příjem antihistaminik.

Ve všech ostatních případech byste se měli poradit s lékařem a zahájit specifickou léčbu. To je jasná odpověď na otázku, co dělat, když bolest v krku.

Pro léčbu faryngitidy, tonzilitidy, katarální anginy pectoris, se používá komplexní léčba léky, včetně protizánětlivých, antibakteriálních léčiv, imunomodulátorů. Pokud je v průběhu diagnostických opatření identifikován specifický původce onemocnění, jsou předepsány bakteriofágové roztoky.

V případě tepelného, ​​mechanického a chemického poškození spočívá podstata terapie v dezinfekci poškozené oblasti (tak, že se traumatická poranění nestanou branou infekce) a změkčení poraněné plochy. Terapie zahrnuje použití speciálních sprejů, aerosolů a oplachů.

Alergicky indukované léze hltanu jsou eliminovány specifickou terapií, včetně antipruritik, antihistaminik a dalších léků.

V některých případech se uchýlit k chirurgické léčbě. Takže u chronické angíny s častými exacerbacemi se uchýlili k odstranění mandlí. U těžké katarální anginy je také indikováno odstranění mandlí. Pokud jsou zjištěny zhoubné novotvary nebo zarostlé benigní tumory, které ohrožují život pacienta, je indikována chirurgická léčba.

Naštěstí je ve většině případů možné dostat se s „malou krví“ v doslovném smyslu slova. Hlavní je včas se poradit s lékařem a zahájit léčbu.

Chcete-li odpovědět na otázku, pokud máte bolest v krku, než k léčbě doma, můžete určitě: v nepřítomnosti kontraindikací bylinné medicíny a jódu, můžete se pokusit odstranit nepříjemné příznaky s vlastní oplachování a mazání. Ve všech ostatních případech - není samo-léčit.

Bolest v krku: prevence

Pokyny pro prevenci jsou standardní:

- nedovolit podchlazení, teplejší oblečení a boj proti průvanům v domě;

- Posílení imunitního systému, za tímto účelem přizpůsobte svou stravu. V zimě užívejte vitamínové komplexy;

- pečlivě užívat léky, které mají depresivní účinek na imunitní systém, pod dohledem lékaře;

- minimalizovat kontakt s infekčními pacienty;

- dodržovat ústní hygienu;

- důkladně žvýkat jídlo, nepít velké množství sycených nápojů, nespotřebovat příliš horké jídlo.

- pravidelně se účastní preventivních prohlídek u ORL lékaře. Při sebemenším podezření na onkologii jděte na odborníka na profil.

Bolest v krku je tedy extrémně variabilní, což naznačuje množství nemocí a patologií.

Úplně zdravý člověk nikdy nebude mít bolest v krku. To je třeba mít na paměti a při prvních projevech je naléhavě posláno do nemocnice k vyšetření.

Příslušný odborník provede správnou diagnózu a předepíše účinnou léčbu. Pouze v tomto případě bude bolest v krku ustupovat.

Příčiny bolesti v krku

Jistě mnoho lidí opakovaně čelí takovému symptomu jako bolest v krku. Může se objevit s rozvojem mnoha nemocí. Ale od dětství jsou lidé zvyklí věřit, že takový příznak se objevuje v důsledku vývoje nachlazení, a stojí za to pít čaj s medem a malinami, protože bolestivé pocity okamžitě projdou. Ve skutečnosti je to mylná představa a bolest se objevuje nejen kvůli nachlazení.

Co potřebujete vědět o bolestech v krku

Nezávisle určit diagnózu nikdy nestojí za to, s výskytem bolesti v každém orgánu, který potřebujete jít k lékaři. Charakteristiky bolestivých symptomů budou pro lékaře důležité. Podle typu bolesti v krku je následující:

Také bolest může být rozdělena do několika typů projevů, mohou nastat:

 • na obou stranách;
 • na pravé straně hrtanu;
 • na levé straně hrtanu;
 • střed;
 • po celém hrdle.

Před přijetím k lékaři je také nutné zjistit, zda je nepohodlí vždy pozorováno nebo pouze při provádění určitých činností: polykání, horizontální poloha, žvýkání, mluvení. Trvání syndromu je také důležité: bolest může být konstantní, vzácně se vyskytující nebo krátká.

Mnoho lidí je zvyklých na bolest v krku, jen když teplota stoupá. Existují však případy, kdy bolest je jediným příznakem. V tomto případě tělo bojuje proti proniknutým virům, zabraňuje zánětu.

Hlavní důvody

Když takový příznak nastane, osoba obvykle píše to pro virovou nebo katarální infekci. Ve skutečnosti je to jedna ze společných příčin tohoto symptomu.

Bolest v krku spolu s dalšími příznaky hovoří o vývoji různých onemocnění:

 1. Běžné nachlazení a chřipka se vyvíjejí s následujícími příznaky: horečka, rýma, kašel, slabost a malátnost.
 2. Bolest v krku je doprovázena všemi příznaky nachlazení a oteklých lymfatických uzlin v krku, stejně jako zarudnutí mandlí. Tam je jednostranný a bilaterální bolavý krk, když bolest je lokalizovaná na jedné straně nebo oba současně.
 3. Při pozorování faryngitidy jsou tyto příznaky: lechtání, zvýšená bolest při polykání.
 4. Když je laryngitida poprvé pozorována bolest v krku a komprese, a pak ztráta hlasu.

Všechny tyto nemoci zpravidla nepatří do typu závažného onemocnění a jsou ošetřeny doma po osmole lékařem a lékařským předpisem. U každého z nich je zánět, který může být doprovázen nejen bolestí, ale i otokem a zarudnutím.

Potřebujete vědět! Při infekčním onemocnění se postupně vyvíjí zánět, nejprve se objevuje bolest v krku a pak se projevují další symptomy.

Méně časté choroby způsobené viry zahrnují:

 • plané neštovice;
 • spalničky;
 • šarlatovou horečku;
 • záškrt;
 • plané neštovice;
 • mononukleóza;
 • rubeola
 • herpes

V prvních fázích vývoje těchto onemocnění má pacient bolest v krku a hlavu. O něco později jsou tyto příznaky spojeny s horečkou a dalšími známkami virové infekce. I když tyto virové buňky mohou těmto příznakům odolat, osoba se rychle zotaví a zánětlivému procesu bude zabráněno.

S bakteriální infekcí se také může objevit zarudnutí mandlí. Konec konců, hrdlo častěji než jiné orgány ovlivňují patogenní bakterie, z nichž nejčastější jsou stafylokoky a streptokoky. Pokud je bolest způsobena streptokokovými bakteriemi, je centrum zánětu lokalizováno na levé straně hrtanu. Zánětlivý proces začíná nastat v důsledku skutečnosti, že tyto bakterie "usazují" na obloze a faryngeální mandle.

Fakt! Pokud je zánět způsoben průnikem bakterie, je bolest pozorována okamžitě a je závažná.

Další bolest v krku může být komplikací mnoha zánětlivých onemocnění. Například, hrdlo může onemocnět otitis, stomatitida, rýma nebo nemoci jiných orgánů ústní dutiny. Často je s rozvojem unilaterální sinusoidální bolesti pozorována pouze na jedné straně.

Bolest v krku bez příznaků chladu

Bolest v krku se však může objevit bez příznaků nachlazení. Další, méně časté příčiny bolesti v tomto orgánu jsou následující:

 1. Expozice cizích těles. Pokud je sliznice poškozena jakýmkoliv předmětem, mohou být pozorovány následující příznaky: zvýšené slinění, lechtání, problémy s dýcháním, záchvaty kašle. Chcete-li extrahovat tuto položku je třeba kontaktovat specialistu, protože self-odstranění může být plná následků. Pokud bylo tělo mělké, pak po jeho odstranění musí být sliznice ošetřena antiseptikem, aby se zabránilo infekci.
 2. Zubní kazy. Typicky, bolest v krku je komplikace zubního kazu.
 3. Příznak alergické reakce. Nejčastěji se bolestivé pocity objevují v reakci na hnojivo ze zeleniny, rychlé občerstvení. Pokud je alergie způsobena pylem, může být kromě hlavního symptomu detekován výtok z nosu.
 4. Nádor jiné povahy. Pokud bolest není doprovázena jinými příznaky, je třeba se poradit s lékařem, protože nádor, dokonce benigní, je lepší předcházet v raných stadiích.
 5. Výsledek zranění. Pacient nemusí být vždy podezřelý z traumatu do krku. Například může dojít k poranění, když dojde k polknutí pevné, tvrdé nebo špatně žvýkané potraviny. Jistě každý člověk čelí skutečnosti, že při polykání potravy se objevila bolest.
 6. Dlouhodobé užívání léčiva. Z tohoto důvodu mohou krční svaly vzplanout.
 7. Přetížení hrtanových svalů. Zpravidla se to děje, když jsou svaly přetíženy, například když člověk dlouho křičel. Po bolesti může být ztracený hlas. A proto lidé často zaměňují tuto příčinu s rozvojem laryngitidy.
 8. Krevní rakovina S tímto onemocněním je jedním z hlavních příznaků bolest v krku, stejně jako příznaky anginy pectoris. Aby bylo možné identifikovat jeho vývoj, bude třeba darovat krev pro podrobnou analýzu.
 9. Nemoci štítné žlázy. Spolu s touto diagnózou lze pozorovat sucho v ústech, oteklé lymfatické uzliny a bolest v krku.

Také může být pozorováno bolest v krku s dráždivými faktory: chemickými nebo mechanickými. Mezi faktory, které mohou způsobit tento příznak, patří:

 • kouření a tabákový kouř;
 • příjem pikantních jídel;
 • suchý znečištěný vzduch;
 • pít velmi studené sycené nápoje.

Ale zpravidla, s vyloučením dráždivých, bolest zmizí a vrací se pouze s provokujícími faktory. Pokud je tento příznak způsoben otravou, pak může být více takových příznaků: zvracení a průjem v důsledku toho, že se tělo čistí. Zčervenání a bolestivost koneckonců se objevují pouze tehdy, když se tělo nemůže očistit a odstraní toxické látky přes sliznice.

Příčiny bolesti v různých částech krku

Někdy, když má člověk nachlazení, může se obávat, že má bolesti v krku ze všech stran, i když zpravidla tomu tak není a bolestivé pocity jsou lokalizovány na jedné straně: vpravo nebo vlevo. Pokud hovoříme o bolesti celé části hrtanu, pak nemoc postupuje a mluvíme o komplikacích.

Lidé ne vždy chápou, proč se bolest v krku vyskytuje pouze na jedné straně. Ale toto je rozumné vysvětlení. Pokud to jen bolí na jedné straně, to znamená, že infekce se ještě nerozšířila do druhé amygdaly, což znamená, že s včasnou léčbou lze tento příznak rychle eliminovat.

Pokud je bolest pozorována pouze při polknutí na levé straně, pak její příčina spočívá v otitis.

Jeden z obyčejných nemocí může být volán tonsillitis (bolest v krku). Jak praxe ukazuje, bolest se nejčastěji objevuje na levé straně, zatímco pravá strana hrdla bolí mnohem méně. Důvodem je to, že mandle na levé straně jsou náchylnější k tomuto onemocnění.

V případě, že pacient má postiženou levou stranu, může být bolest v krku vyléčena 1,5 týdne po zjištění prvních příznaků onemocnění. Pokud se bolest objeví na pravé straně, je zřídka možné vyhnout se komplikacím.

Příznaky vzniku jednostranné anginy zahrnují:

 1. intoxikace těla;
 2. nevolnost;
 3. zvracení;
 4. silná bolest na levé straně;
 5. otoky mandlí na levé straně;
 6. plak nebo hnis u kořene jazyka.

Lidé ne vždy vědí, co dělat s bolestí hrdla v jednom směru: je to normální jev? Ano, je to normální, ale léčbu by měl provádět kvalifikovaný odborník.

Bolest v krku

Lidé opakovaně pociťují symptom, jako je bolest z vnějšku hrdla. A na jedné straně to může ublížit, a tak zcela zakrýt celou jeho část. Příznak je zpravidla nejčastěji způsoben osteochondrózou nebo svalovými křečemi. Pokud se bolest objeví pouze na pravé straně, znamená to, že důvod může být následující:

 1. příušnice;
 2. meningitida;
 3. absces hltanu;
 4. tuberkulóza;
 5. angina pectoris;
 6. otoky krčních obratlů;
 7. stenóza páteřního kanálu;
 8. infekčních onemocnění mozku.

Ale ne vždy je bolest z vnějšku hrdla spojena s nemocemi, někdy mohou vzniknout kvůli návrhu. Ale zpravidla projdou velmi rychle.

Vyvolávající faktory bolesti v krku

Zpravidla existuje několik provokujících faktorů, proti nimž se objevuje bolest v krku. Nejčastěji jsou choroby tohoto orgánu lidé na podzim a na jaře, protože v této době roku je pozorován vrchol zimy.

Pokud je člověk v chladu po dlouhou dobu, pak je pravděpodobnost, že se další den jeho bolesti v krku zvýší. Diagnóza, jejíž hlavním příznakem je bolest v oblasti krku, může nastat také tehdy, když se člověk kvůli počasí neprojeví venku.

Další bolest v krku se objeví na pozadí z následujících důvodů:

 • špatná hygiena;
 • odmítnutí léčby chronických onemocnění;
 • špatné návyky.

Kdy navštívit lékaře

Jak vidíme, nejčastěji příčiny bolesti v krku hovoří o vývoji nějaké diagnózy. Příčiny tohoto příznaku však mohou být pro člověka neškodné, a proto není v žádném spěchu, aby se poradil s lékařem. V následujících případech nemusíte okamžitě navštívit specialistu:

 1. bolest nezmizí déle než 2 dny s domácí léčbou;
 2. krk neustále bolí, takový příznak může znamenat rozvoj chronického onemocnění;
 3. potíže s polykáním;
 4. došlo k otoku hrtanu;
 5. zvýšená teplota;
 6. každý den se zvyšuje, například, nejprve, to bylo jen na jedné straně, a druhý den se rozšířilo po sliznici;
 7. dochází ke zvýšení bolesti, při které je těžké polykat a otevřít ústa;
 8. spolu s bolestmi v krku se na těle objevují vyrážky, které po užívání antihistaminik neodcházejí.

Článek byl o tom, proč bolest v krku a jaké symptomy mohou být doprovázeny různými chorobami. Existuje mnoho důvodů pro tento jev: některé z nich jsou způsobeny pronikáním viru do těla a jsou také neškodné příčiny bolesti v krku.

Bolesti v krku a jeho možné příčiny

Bolest v krku, která je zhoršena polykáním, stejně jako pocit poškrábání a poškrábání a sucho v krku, jsou stížnosti, které často provádějí pacienti u místního praktického lékaře nebo otolaryngologa. Tyto klinické projevy jsou charakteristické pro řadu onemocnění. Před zahájením léčby pro bolest v krku je nutné zjistit její příčinu a to vyžaduje důkladné vyšetření odborníkem.

Ve většině případů, bolest doprovázená jinými příznaky, včetně respiračních projevů (rýma, kašel), stejně jako zvýšení celkové tělesné teploty a zvýšení počtu regionálních lymfatických uzlin.

příčin a rizikových faktorů

Bolest v krku často doprovází nemoci, které se vyvíjejí v pozadí oslabeného imunitního systému. Důvodem pro snížení tělesné obrany může být přepracování, špatná výživa, vitamin A, hormonální terapie, chemoterapie nádorů, některá chronická onemocnění (diabetes mellitus) a infekce HIV.

Je-li bolest v krku bolí a bolí polykat, je možné, že se u Vás objeví studená nebo ARI. Tyto běžné patologie jsou často doprovázeny rozvojem akutního zánětlivého procesu v sliznicích hrdla. Následující příznaky jsou běžné při nachlazení:

 • teplota stoupne na 38,5 ° C (obvykle 2-3 dny po výskytu nepohodlí u nosohltanu);
 • slzení;
 • obtížnost nosního dýchání a separace sekrecí z nosních průchodů (rýma);
 • kašel;
 • bolest hlavy mírné intenzity;
 • svalová bolest (ne vždy).

Pro ARVI (zejména - chřipku) jsou typické:

 • silná slabost;
 • obecná malátnost;
 • bolesti v kostech;
 • bolest svalů;
 • zvýšení teploty nad 38,5 ° С (od prvního dne nemoci).

Bolest v krku je často způsobena přítomností chronického ohniska infekce, zejména sinusitidy (zánětlivých onemocnění vedlejších nosních dutin). Patogenní mikroorganismy z krbu pronikají do krku a způsobují zánět. Možné příčiny bolesti v krku mohou být sezónní nebo celoroční alergické reakce. V takových případech je rizikovým faktorem pronikání alergenů (pylu, domácího prachu atd.) Do dýchacích cest.

Kuřáci se často stěžují na bolest v krku. Inhalace produktů spalování tabáku (včetně pasivního kouření) způsobuje podráždění sliznice. Hlavním rizikovým faktorem jsou pracovní rizika. Symptom se často vyvíjí s neustálou inhalací vzduchu kontaminovaného malými mechanickými částicemi a toxickými chemickými sloučeninami. Krk může být bolestivý při infekční mononukleóze. Při tomto onemocnění virové etiologie se objevují symptomy, jako je kožní vyrážka, splenomegalie (zvětšení sleziny), zvětšené cervikální a axilární lymfatické uzliny a kožní vyrážka. Příznak může doprovázet gonokokovou infekci (kapavka), když je primární ohnisko lokalizováno v hrdle. V tomto případě je rizikovým faktorem nechráněný kontakt s nemocným partnerem.

Vezměte prosím na vědomí: Atrofie faryngeální sliznice proti anémii B12 je jednou z možných příčin bolesti v krku.

Diferenciální diagnostika

Máte-li bolest v krku a dáte ji do ucha, pak možné příčiny symptomu zahrnují následující onemocnění:

 • Otitis. Zánět středního ucha je doprovázen vysokou horečkou, celkovou slabostí a sníženou chutí k jídlu. Bolesti mají tendenci se večer zvyšovat.
 • Akutní faryngitida. Zánět hrdla je také charakterizován pocitem cizího těla v krku, lechtáním a suchým kašlem. Faryngitida často doprovází akutní respirační infekce.
 • Angina. Tato patologie je charakterizována zánětem mandlí a sliznic orofaryngu. U anginy pectoris je vysoká horečka, bolesti svalů, zimnice a často špatný dech způsobený hnisavým procesem.
 • Záškrt. Onemocnění je charakterizováno otokem a zarudnutím mandlí, výskytem specifického plaku na nich, příznaky obecné intoxikace těla a lymfadenitidy. Pokud má dítě bolest v krku a lymfatické uzliny se zvětší, pak je naléhavá potřeba zavolat lékaře. Záškrt je život ohrožující.
 • Další infekční onemocnění, více charakteristický pro dětství. Patří mezi ně šarlatová horečka, "plané neštovice" (plané neštovice) a spalničky.

Důležité: pokud je krk špatný a hlas je pryč, pak příčinou může být faryngitida, laryngitida nebo bolest v krku, ve které zánětlivý proces ovlivňuje hlasivky. Není také vyloučeno, že záležitost je v nadpřirozenosti hlasivek (když křičíme nebo hlasitě zpíváme); v tomto případě se zpravidla nedodržuje zhoršení celkové pohody. Pokud má člověk bolest v krku, může to být následovně:

 • přítomnost cizího tělesa nebo poranění sliznic (například rybí kosti);
 • akutní faryngitida (v počáteční fázi je bolest často zaznamenána pouze na pravé nebo levé straně);
 • absces hltanu (omezený hnisavý zánět);
 • zánět mandlí (akutní tonzilitida);
 • neuralgii lesního jícnu;
 • patologie zubů a oběhové tkáně spojené s tvorbou zdroje infekce a zánětu
 • Hilgerův syndrom (rozšíření periferních větví externí karotidy).

Věnujte pozornost: u dětí může jednostranný bolest v krku doprovázet proces kousání. U dospělých se tento příznak může objevit na pozadí obtížné erupce „zubů moudrosti“ (tj. Třetí molárů). Pokud bolí hrdlo, ale teplota není, pak následující patologie nejsou vyloučeny:

 • poranění sliznice (bolest je obvykle akutní, bodnutí nebo řezání);
 • přeplnění hlasivek a svalů hrtanu a hltanu;
 • neuralgii lesního jícnu;
 • gastroezofageální reflux, tj. reflux kyselého obsahu žaludku do jícnu;
 • vývoj nádorů (nádorů);
 • patologii štítné žlázy;
 • Itsenko-Cushingův syndrom (hyperfunkce kůry nadledvinek);
 • osteochondróza krční páteře;
 • křečové žíly jícnu.

Důležité: Bolest v krku může být jedním ze symptomů rozvoje infarktu myokardu nebo záchvatu anginy pectoris!

Léčba bolesti v krku

Pokud máte bolest v krku, jak se s ním můžete zacházet doma? Před zahájením léčby je nutné se poradit s lékařem. Nejprve navštivte okresního terapeuta. Je možné, že bude nutná další konzultace s otolaryngologem, zubařem nebo jinými odborníky.

Pokud se hrdlo zapálí na pozadí chřipky nebo chřipky, doporučuje se provést oplach pomocí šalvěje, heřmánku, sody, soli na vaření a mořské soli nebo peroxidu vodíku (1 lžička 3% roztoku na šálek vody). Dobrého terapeutického účinku je dosaženo infuzí česneku (3 střední hřebíček na 200 ml vroucí vody) a šťávy z červené řepy s přidáním octu jablečného moštu (1 šálek octa na sklenici šťávy).

Důležité: posádka sanitky by měla být zavolána, pokud je bolest v krku tak silná, že není možné ani polykat sliny. Pokud se otok zvyšuje a je obtížné dýchat, zavolejte na pohotovost.

Co dělat, když máte během těhotenství bolest v krku?

Během těhotenství dochází k vážné restrukturalizaci těla, která může být doprovázena snížením celkové imunity. V důsledku toho má nastávající matka vyšší riziko vzniku streptokokové nebo stafylokokové infekce, která je často příčinou bolestí v krku.

Infekční látky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte, takže léčba by měla začít okamžitě. V každém případě, když se objeví bolest v krku, měli byste navštívit lékaře, protože příčiny tohoto příznaku mohou být mnohem závažnější než běžné nachlazení. Během léčby můžete používat nejen přípravky, které jsou účinné, ale také bezpečné pro plod. Pro bolest v krku během těhotenství se doporučují následující terapeutické metody: t

 • kloktání roztokem jedlé sody nebo soli (1 lžíce na 500 ml vody při pokojové teplotě;
 • kloktání dekoru léčivých rostlin (můžete použít listy eukalyptu nebo lesních jahod, stejně jako květy heřmánku);
 • inhalace sodou nebo odvar z heřmánku (5-6x denně až do vymizení akutních symptomů);
 • spotřeba dvojitých dávek kyseliny askorbové (vitamín C) k posílení celkové imunity.

Doporučuje se opláchnout bolest v krku v první den nemoci a ve dvouhodinových intervalech druhý a třetí den od nástupu studených příznaků. Pijte více tekutiny - je lepší, když to bude kyselá vitaminová šťáva nebo čaj s medem a (nebo) melissou.

Co když má dítě bolest v krku?

Věnujte pozornostPříznak jako bolest v krku u dětí a dospívajících je mnohem častější než u dospělých. Ve většině případů je zánět způsoben streptokokovou infekcí, která se u pacientů v předškolním a primárním věku může rozvinout až 5krát nebo vícekrát ročně v závislosti na stavu imunity.

Pokud má vaše dítě bolest v krku, je nutné se poradit s dětským lékařem. S tímto příznakem je nesmírně důležité vyloučit nebezpečné virové onemocnění, jako je záškrt a příušnice (mumps). V případě, že bolest v krku dítěte není doprovázena zvýšením regionálních lymfatických uzlin a hyperémie (zarudnutí) sliznice je mírná, je s největší pravděpodobností virová povaha onemocnění (ARVI).

Hlavním úkolem při léčbě virových infekcí by mělo být potlačení aktivity patogenu. Jsou ukázána antivirová léčiva. Pro prevenci komplikací a zmírnění zánětu se doporučuje inhalace a výplachy bylinnými přípravky. Antibiotika pro virová onemocnění jsou neúčinná; mohou být předepsány pouze při diagnostikování bakteriálních komplikací. Pokud je dítě stále malé a nemůže se kloktat, doporučuje se uchýlit se k zavlažování pomocí antiseptik.

Předepsat optimálně vhodné, s ohledem na věk dítěte a jeho stav, drogy mohou být pouze lékař. Dítě, které má bolest v krku, potřebuje odpočinek na lůžku, alespoň v prvních dnech nástupu nemoci. Zvláště nebezpečné je nesení choroby „na nohou“ dětem, protože riziko komplikací je vysoké.

Důležité: ujistěte se, že nemocné dítě pije co nejvíce tekutiny - to pomůže rychle uvolnit jeho tělo z toxinů a zabránit dehydrataci (dehydrataci). Je nežádoucí dávat mu kyselé šťávy, protože mohou navíc dráždit již zapálenou sliznici hrdla. Nejvhodnější kefír, domácí želé a bylinkový čaj se šalvějí, heřmánkem a lovcem.

Se zánětem v krku děti často odmítají jíst, protože při polykání se bolest zvyšuje. Nenutit své dítě k jídlu "přes sílu" - je lepší nabídnout mu jídla, která nedráždí hrdlo - bramborová kaše, pyré polévky a jogurty. Doporučuje se praktikovat zlomková jídla, tj. Jíst jídla v malých porcích, ale častěji - 5-6 krát denně.

Alexander Konev, praktický lékař

40,499 zobrazení celkem, 1 zobrazení dnes