Co když nemůžete snížit vysokou teplotu u dítěte?

Zvýšená tělesná teplota je signálem, že se imunitní systém vyrovnal s infekcemi a bakteriemi napadajícími tělo dítěte. Užívání antipyretika může snížit stupeň, ale ne vždy se tělesná teplota rychle a snadno vypne. Pokud se teplota v dítěti neprojde, pak musíte pochopit, zda je tento postup prováděn správně. Možná důvodem je vážná nemoc.

Jak chrlit teplotu?

Pokud má dítě horečku, hlavní věc, kterou by měli rodiče pamatovat, není panika. Pouze jasné akce a klid pomohou rychle překonat problém a normalizovat stav dítěte.

Jak snížit teplotu u kojenců

Chcete-li zmírnit stav dítěte a poskytnout první pomoc před příchodem pediatra, můžete provést následující:

 1. Zajistěte čerstvý, čistý a chladný vzduch. Místnost, kde se dítě nachází, musí být odvzdušněna. Teplota v místnosti musí být udržována v rozmezí 18-20 ° C, při vlhkosti 45-55%.
 2. Pojďme pít víc. Vysoká teplota přispívá k rychlé dehydrataci těla dítěte. Aby se předešlo závažným komplikacím tohoto procesu, nabídnout dítěti co nejrychleji teplý nápoj. Pro novorozence je kromě mateřského mléka možné nabídnout teplou slazenou vodu, ovocné nápoje, zředěný čaj.
 3. Strávit lehké tření. V kombinaci s antipyretikami pomáhá tření rychle snížit tělesnou teplotu. Tření lze provádět pouze s čistou teplou vodou, bez přídavku octa nebo alkoholu.
 4. Zdarma své dítě z teplé oblečení. I když je dítě chlazené, nezabalte jej. Ideální je lehké oblečení z přírodních tkanin.
 5. Dejte febrifuge. Pro děti prvního roku života jsou uvedena následující antipyretická činidla: Efferalgan (sirup nebo čípky), Paracetamol (sirup nebo čípky), suspenze Nurofen.

Podmínky užívání drog

Většina léků obsahuje ochucovadla a barviva, která mohou vyvolat alergickou reakci. Při prvním příznaku alergie by mělo být podávání antipyretik ukončeno.

Při použití antipyretik byste měli pamatovat:

 • Paracetomol, Efferalgan nebo Nurofen nesnižují teplotu, pokud se dávka vypočítá nesprávně (dávka léku odpovídá hmotnosti dítěte, nikoli jeho věku);
 • použití léku ve formě sirupu před jeho použitím se láhev zahřeje v ruce na pokojovou teplotu;
 • nikdy nepřekročí vypočítanou dávku léku;
 • stejné antipyretické činidlo v různých formách (sirup, svíčky) může být střídavě, interval mezi dávkami by neměl být kratší než čtyři hodiny.

Jak porazit teplo u dětí předškolního věku

Algoritmus pro působení rodičů při vysoké teplotě u předškolního dítěte se příliš neliší od manipulace s novorozencem. Jediný rozdíl je v tom, že starší děti mohou dostávat antipyretika ve formě tablet. Dávka se vypočítá na základě hmotnosti dítěte.

Bohatý nápoj (šťávy, ovocné nápoje, bylinné čaje) a nezbytné klima v místnosti napomohou normalizovat situaci - poměr chladného čistého vzduchu s mírnou vlhkostí.

Vysoká horečka - jako symptom nemoci, zmizí pouze tehdy, když jsou indikovány příčiny jejího výskytu a je provedena nezbytná léčba.

Jak poskytnout nouzovou péči vašemu dítěti při vysokých teplotách, říká Dr. Komarovsky.

Jak snížit teplotu

Opatření ke snížení teploměru se mohou lišit.

Vše záleží na typu hypertermie:

 • s bílou, která se vyznačuje horkým čelo a studenými rukama a nohama, je zakázáno holé dítě používat a používat chladné obklady;
 • s červenou - charakteristické příznaky zarudlé a horké kůže - nelze zabalit a otpaivat horký čaj.

Také stojí za to zapomenout na škodlivé účinky takových tipů „babičky“ na snížení teploty těla dítěte:

 1. Komprimovat s octem. Pro dítě, které má velmi tenkou kůži, ocet obklady - to je jed. Pít tělo, ocet rozpozná těžkou intoxikaci, ze které můžete dostat dítě z nemocnice. Důležité: čím je dítě mladší, tím větší je pro jeho zdraví nebezpečí obkladů s octem.
 2. Třecí alkohol (vodka). Podobně jako působení octových obkladů, vodka, která se dostává kůží do těla dítěte, způsobuje těžké otravy. Je také důležité si uvědomit, že alkohol, který se rychle vypařuje, způsobuje křeče krevních cév, které jsou spojeny s negativními důsledky při vysoké tělesné teplotě.
 3. Studené lázně. Od teplotního rozdílu, tělo dostane šok, působit křeče krevních cév. Externě teplota skutečně klesá, ale zároveň dítě „hoří“ zevnitř. Cvičit tuto techniku, můžete vyvolat zástavu dýchání, poruchy srdce.
 4. Horký čaj s malinovou marmeládou je užitečný pouze tehdy, když je dítě s vysokou teplotou aktivní a hodně pije. Jinak, malina, jako diuretikum, jen urychlí proces dehydratace.

Populární léky, které jsou pro děti zakázány

Identifikováno množství léků, které jsou pro děti nepřijatelné:

 1. Amidopyrin je zakázáno používat, protože léčivo inhibuje proces tvorby krve a vyvolává rozvoj leukopenie.
 2. Antipyrin se nedoporučuje používat u dětí, protože hlavní aktivní složka léčiva může vyvolat vznik závažných alergických reakcí, kopřivky.
 3. Analgin. V celém civilizovaném světě je tento lék rozpoznán jako vysoce toxický, depresivní mechanismus tvorby krve.
 4. Aspirin je zakázán pro použití u dětí mladších 12 let vzhledem k riziku poškození jater.
 5. Nimesulid je pro děti zakázán kvůli vysoké toxicitě a riziku závažného poškození jater.

Proč teplota nemůže bloudit a co dělat?

Situace, kdy se teplota dítěte po dlouhou dobu nestáčí, může nastat z následujících důvodů:

 1. Bakteriální infekce. Nejčastěji mají děti vysokou horečku s bolestmi v krku, pneumonií, otitidou, nefritidou, meningitidou.
 2. Zánětlivý hnisavý proces (celulitida nebo absces).
 3. Infekce rotaviry.
 4. Zánětlivé patologické procesy v meningech (vysoká horečka doprovázená nevolností, zvracením, záchvaty nebo ztrátou vědomí).
 5. Nemoci endokrinního systému.
 6. Pokud tělesná teplota dlouhodobě neklesne pod 38 ° C (více než 24 hodin), významně se zvyšuje riziko vzniku nevratných patologických procesů, které vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Kdy mám zavolat lékaře?

Důvodem pro okamžité volání lékaře na dítě s vysokou tělesnou teplotou na dlouhou dobu je:

 • dítě odmítá pít, na pozadí kterého se objeví první známky dehydratace;
 • současně s vysokou tělesnou teplotou začíná průjem nebo zvracení;
 • kromě vysoké teploty, tam jsou bolesti v krku a uších;
 • hypertermie trvá déle než jeden den;
 • dítě bylo dříve diagnostikováno s anémií, srdečními chorobami, onkopatologií;
 • zvýšení tělesné teploty je doprovázeno silnou bolestí hlavy, změnou jazyka, rtů nebo nehtů, obtížným dýcháním;
 • dítě neustále sklopí hlavu dopředu, objeví se nadměrné slinění;
 • u dětí v prvních měsících života spadá jaro nebo se stává konvexní;
 • dítě neustále pláče nebo naopak přestává reagovat na jakékoli podněty.

Důvodem pro okamžitou hospitalizaci je:

 • vysoká teplota u dítěte během prvních měsíců života, přetrvávající i po užití antipyretika;
 • křeče;
 • bílá horečka.

Video

Co dělat, když teplota neklesne po antipyretice, říká Dr. Komarovsky ve svém videu.

Teplota v dítěti neodezní: příčiny a řešení

Pokud se teplota dítěte nesníží, pak - to se týká nejen dítěte, ale i rodičů. Koneckonců, pokud má dítě vysokou tělesnou teplotu, která neklesá déle než tři dny, jedná se především o závažné onemocnění. Zda je nutné snížit teplotu a v jakých případech je nutné to udělat, se dozvíte podrobněji.

Jaké hodnoty tepla jsou nepřijatelné

V lékařství jsou přijaty vhodné normy teplotních hodnot, při kterých je zakázáno uchýlit se ke snížení tepla pomocí antipyretik. Pokud tělesná teplota nepřekročí hodnotu nad 38 stupňů, děti do tří let by ji neměly snižovat. Počínaje 3 roky je nutné použít antipyretika, pokud hodnota teploměru překročí hodnotu 38,5 stupně.

Důležité vědět! Pokud dítě vyvíjí febrilní křeče při teplotě 38 ° C, pak je nutné uchýlit se ke snížení tepla.

Drobné známky tepla u dítěte mladšího než jeden rok nemusí vždy znamenat, že dítě je nemocné. Teplotní výkyvy do 38 stupňů ukazují, že dítě má termoregulační systém. Pokud má dítě mladší 3 let hodnotu 37,5 stupně, rodiče by se neměli bát. Vysoká teplota u dítěte v takovém raném věku se zvažuje, pokud teploměr čte nad 38 a existují jasné známky indispozice.

Teplota 38 stupňů, která je diagnostikována 3-4 dny, naznačuje, že se dítě rozvíjí zánětlivým procesem. Známky horečky ukazují přímo na začátek konfrontace imunitního systému s dráždivými faktory. Pediatři nedoporučují snižovat horečku u dítěte, zatímco značka teploměru nepřekračuje hodnotu 38-38,5 stupně.

Proč se teplo dlouho nestalo

Panické rodiče, pokud dítě nesníží horečku, je poměrně běžné. Proč se teplo nesníží po dobu tří dnů a déle a teplota neklesá déle než 2 dny, to jsou všechny populární otázky, na které chce každý rodič znát odpověď.

Pokud dítě nezmizí horečku, jsou k tomu vysvětlení. Můžete si je vyjasnit pouze v ordinaci lékaře, ale v žádném případě nedělejte diagnózu sami. Zvažte, proč tělesná teplota nespadá do dítěte a co může tyto příznaky vyvolat.

Známky intenzivního tepla jsou způsobeny následujícími faktory:

 • Ne klesající teplota naznačuje, že tělo zahájilo proces ochrany, v důsledku čehož existuje boj s patogenními bakteriemi, které se dostali dovnitř.
 • Čím vyšší je hodnota teploměru, tím účinnější je proces boje s patogeny. Vysoká horečka také indikuje závažnost onemocnění.
 • Existuje proces aktivace fagocytózy, skrze který dochází k zachycení a zničení patogenů krevními buňkami.
 • Zvýšení produkce interferonu, což má za následek zvýšenou ochrannou funkci organismu.

Důležité vědět! Pokud mají rodiče v úmyslu snížit subfebrilní teplotu, která je nižší než 38 stupňů, měli by vědět, že takovými činnostmi poskytují službu patogenním bakteriím. Dokud tělesná teplota neklesne, tělo bude udržovat obranu, ale po paracetamolu se virus aktivně rozvíjí po celém těle.

Rodiče jsou zvyklí věřit, že dětská horečka je nemoc. Ve skutečnosti je horečka známkou nemoci. Kromě toho je teplo ochrannou funkcí, která tělu prospívá, pokud značka teploměru nepřekročí 39–40 stupňů.

Teplota 39 u dítěte je velmi velkým nebezpečím, protože především dochází k rozvoji příznaků dehydratace. Kromě toho, vysoké teploty teploměru předcházejí vzniku febrilních záchvatů a vazospazmu, v důsledku čehož dochází k vážným poruchám. Všechno musí být provedeno tak, aby hodnoty teploměru nevystoupily na úroveň 39-40 stupňů. Pokud je dlouhodobě pozorována vysoká teplota vyšší než 2 dny, může to vést ke vzniku komplikací nervového a kardiovaskulárního systému, stejně jako k problémům s fungováním některých vnitřních orgánů.

Jak snížit horečku

Pro snížení teploty budete muset použít antipyretika. Místní otázka, co dělat, když se teplota dítěte nesníží, je způsobena odpovědí při použití antipyretik. Lékaři, aby teplota klesla, doporučujeme uchýlit se k použití těchto výrobků pro děti jako Ibuprofen nebo Paracetamol.

Po užití těchto léků dochází po určité době k poklesu tepla. Trvání antipyretického účinku je čtyři hodiny, po kterém může být pozorován opakovaný nárůst značky teploměru.

Důležité vědět! Děti musí dostávat antipyretikum v určité dávce, s níž si musíte přečíst návod k léku. Pokud je dávka překročena, povede to k rozvoji nežádoucích příznaků.

Pokud třetí den po obdržení antipyretik nadále zvyšuje teplo, musíte kontaktovat nemocnici k vyšetření. Před užitím febrifuge ve formě sirupu se ujistěte, že dítě nemá žádné známky nevolnosti a zvracení. Rektální čípky se používají u dětí, pokud nejsou příznaky průjmu a průjmu.
Na závěr je třeba poznamenat, že pro snížení tělesné teploty je nutné dodatečně splnit řadu požadavků:

 • poskytují komfortní podmínky v místnosti;
 • svlékni dítě a přikryje ho lehkým hadříkem;
 • vzduch v místnosti;
 • v případě potřeby aplikujte krém.

Pokud teplota stále stoupá, což naznačuje závažnost onemocnění, musíte zavolat sanitku nebo použít "lytickou směs".

Proč teplota v dítěti neunikne, nebo 8 běžných chyb s poklesem tělesné teploty u dětí

Kolik bylo řečeno o teplotě a bude řečeno více než jednou.

Ve většině případů teplota stoupá ve večerních hodinách, spousta nemocí začíná od horečky, nejen ARVI.

Nic nevede rodiče k větší panice než výraznému zvýšení tělesné teploty u dítěte. A pokud tato teplota nezmizí, vypadá to jako katastrofa. Jaká je teplota? Proč je to potřeba? A jak to srazit, když je všechno už zkoušeno?

Fyziologie

Horečka je jednou z nejdůležitějších ochranných a adaptivních reakcí těla. V procesu zvyšování teploty těla jsou aktivovány všechny vitální systémy těla (imunitní, respirační, kardiovaskulární). Ve skutečnosti je tento proces regulován tělem.

Horečka je změna tepelné bilance způsobená vlivem termoregulace endogenních pyrogenů na hypotalamická centra tepelné regulace.

U mnoha zdravých dětí lze ve dne pozorovat mírný nárůst tělesné teploty, nejčastěji je tento nárůst subfebrilního charakteru - 37,3 - 37,5˚˚.

Rozsah denních výkyvů tělesné teploty při relativně konstantní teplotě okolí v prvních dnech života je asi 0,2–0,3 ° C, zvyšuje se na 0,6 ° C o 2–3 měsíce a dosahuje 1 ° C o 3–5 let.. Nejvyšší tělesná teplota je pozorována mezi 17 a 19 hodinami a nejnižší v intervalu mezi 4 - 7 hodinami. Fluktuace tělesné teploty odrážejí stav fyzické a psycho-emocionální aktivity zdravých dětí.

Stupně horečky

 • etapa - zvýšení teploty. Nejčastěji si rodiče všimnou, že se dítě třese, dítě si stěžuje na pocit chladu, zvláště při pohybu. V této fázi převažují procesy výroby tepla obvykle nad procesy přenosu tepla, snižuje se dýchání, snižuje se pot;
 • etapa zvýšená teplota. Ten stupeň, ve kterém rodiče obvykle znějí alarm. Přenos tepla a výroba tepla jsou v tomto okamžiku obvykle přibližně stejné. Kůže je červená a horká na dotek;
 • snížení teploty. V této fázi převládá přenos tepla, kůže dítěte je červená, dochází k aktivnímu pocení, dýchání je poměrně časté.

Hypertermie je proces, který (na rozdíl od horečky) není regulován tělem. Může vést k narušení systémů těla.

Mezi nejčastější příčiny hypertermie patří:

 • nádory hypofýzy;
 • poranění mozku;
 • Infekce CNS;
 • šok, sepse;
 • hypertyreóza.

Hypertermie se vyskytuje u malých dětí a je charakterizována porušením mechanismu přenosu tepla. Dítě je bledé a chladné.

Pokud je tedy dítě na dotek červené a horké a teplota vzrostla na 39 ° C, bude tento proces ve většině případů příznivý.

Teplota u novorozence

Často se stává, že matka, která právě přišla z porodnice, bere teplotu dítěte, vidí teplotu 37,5 ° C na teploměru, dává dětskému paracetamolu, znovu změří teplotu a zjistí, že neexistuje žádný účinek.

Novorozenci se přizpůsobují životu v tomto nedokonalém světě a jejich orgánové systémy, včetně procesů termoregulace, se přizpůsobují.

Pokud jste také v rozpacích nosní kongescí, změnou barvy stolice, silnou úzkostí dítěte, zarudnutím pupeční rány nebo výtokem z ní, je lepší se poradit s lékařem.

Samozřejmě musíte zavolat lékaře, pokud je teplota novorozence 38 ° C a vyšší.

Proč dítě neztrácí teplotu a co dělat?

Tato otázka je zcela běžná a rodiče často dělají stejné chyby.

1) Chyba jedna - plenka, nebo spíše její přítomnost. V dnešní době je tato věc nedílnou součástí výchovy dětí a mnoho z nich ani neví, jak ji odstranit z dítěte, a dokonce i na celý den. Nevýhodou této věci je, že uvedení na dítě zadek, můžete také dát do oblasti třísla, a to je bohatá na velké cévy. Místo toho, aby rozdávání přebytečného tepla, dítě, díky takovému „komprimování“, přidává další stupeň.

2) Matky si často stěžují, že nemohou snížit teplotu dítěte a v místnosti, kde je nemocné dítě umístěno, je dusno a horké.

Místnost musí být pravidelně větrána. Zaprvé sníží počet patogenů v místnosti. Za druhé, dítě bude dýchat snadněji. Za třetí vám pomůže snížit teplotu dítěte.

3) Oblečení. Pokusy o muflování o něco více, pít horký čaj s malinovou marmeládou a dělat vše tak, aby se dítě potilo a tak se zotavilo, může zhoršit stav. Oblečení musí být z přírodních tkanin. Pokud se dítě třese, zakryjte a zahřejte.

4) Napájení. Nekrmte dítě ani krmivo pro dva - to jsou dva extrémy. Pokud je dítě již schopno mluvit, požádejte o jeho názor. Možná, že chce nějaké ovoce nebo jídlo, zvláště lahodně vařené mámou. Pokud se dítě odmítne, nenutí ho k jídlu, stačí dát promyté ovoce a zeleninu na prominentním místě.

5) Nesprávný výpočet dávky antipyretik.

Faktem je, že výpočet léčivého přípravku na obalu se provádí na průměrném dítěti. Pokud tedy vaše dítě váží více než průměr, pak potřebujete více léku, než je uvedeno na páteři obalu.

6) Stírání a studené obklady během bílé horečky. Tato chyba je vzácná.

7) Otírání vodkou, octem nebo vodou pod tělesnou teplotou dítěte.

Vodka a ocet zvyšují intoxikaci organismu, mohou vést k alergiím nebo otravám. Ledová voda může vyvolat křeč periferních cév a vést ke snížení oblasti přenosu tepla.

8) Nedostatek pití. Pokud se dítě odmítá pít, a rodiče nemohou, nebo nemají dostatečnou touhu, aby ho pít.

Ztráta tekutin a soli z potu a vydechovaného vzduchu může vést k vážnému stavu dítěte a následně k prahu intenzivní péče.

Opatření ke snížení tepla

Rodiče často říkají: „Nurofen nesnižuje teplotu, co dělat?“

Účinnost léčiva se vyhodnocuje nejdříve 30 minut po jeho podání dítěti. Pokud teplota po podání léčiva poklesla o 0,5 - 1 ° C, znamená to, že léčivo je platné. Antipyretika působí 4 - 6 hodin a po této době může teplota opět vzrůst. Je velmi důležité pochopit, že vynucení teploty, vyléčení nemoci, ale pouze zmírnění stavu pacienta.

Takže při teplotě dítěte nad 39 ° C nebo vyšší jste dali antipyretikum, ale nepomohlo to.

 1. Zkontrolujte ruce a nohy dítěte. Pokud je dítě bledé a chladné, antipyretika nebude fungovat. Vaším úkolem je zahřát ruce a nohy. Nasaďte si teplé ponožky, otřete si ruce, dávejte No-shpu nebo papaverin ve stáří.
 2. Zkontrolujte, zda existuje možnost přehřátí dítěte. Odstraňte přebytečné svetry, prošívané přikrývky, ponechte jen ty nejnutnější. Větrejte místnost, navlhčete vzduch. Pokud je venku venku, snižte teplotu baterie.
 3. Vyjměte plenku z dítěte.
 4. Pokud je dítě červené a horké, položte pod něj vodotěsnou fólii a otřete tělesnou teplotu dítěte vodou. To znamená, že pokud má dítě 40 ° C, pak voda na odření by měla být 40 ° C. Potírání potřebuje pouze ty oblasti, kde projdou velká plavidla. To je krk, podpaží, oblast srdce, třísla, poplitální fossa. Nohy a ruce se nedotýkají. Dítě zakryjte lehkou přikrývkou a po 5 minutách postup opakujte, pak znovu změřte tělesnou teplotu.
 5. Můžete také použít metody fyzického chlazení. Měli byste vzít led z mrazáku, zabalit jej do několika vrstev a umístit ho na hlavu dítěte ve vzdálenosti 1 - 2 cm od jeho povrchu.
 6. Nezapomeňte krmit dítě se vším, co dítě pije. Vhodná voda, šťávy, čaje, ve všech směrech dávají dítěti tekutinu a sledují množství moči.
 7. Dejte svému dítěti fyziologický roztok, jako je Regidron, Glukosolan.
 8. Nesnažte se snížit teplotu nemocného dítěte na 36,5˚Ϲ.

Pokud vám vše výše uvedené nepomůže a teplota se nepohnula ze 40 ° C za hodinu, je lepší vzít dítě do nemocnice.

Teplota sama o sobě není hrozná. Rodiče jsou vystrašeni nemocí dítěte, jeho stav je zároveň a teplota je jednoduše snazší opravit a popsat.

Milí rodiče, podívejte se na své nemocné dítě a sdělte, co vás trápí. Možná je to atypické chování nebo výskyt vyrážky, která nezmizí při stisknutí, možná zvracení a stížnosti na bolest břicha, a teplota je ve skutečnosti 37 ° C? V těchto případech byste měli zavolat sanitku a jít do nemocnice, abyste vyloučili vážné nemoci.

Teplota v dítěti neunikne: co dělat

Každá matka musela zažít situaci, kdy teplota dítěte nezmizí. Dítě se stává červené a horké, silně se potí a hlasitě plače. Není hned jasné, co dělat? Získejte teploměr nebo neztrácejte čas a zavolejte sanitku? V tomto článku naleznete odpovědi na tyto a další relevantní otázky.

Pokud paracetamol nebo ibuprofen nepomáhají snížit teplotu u dítěte, musíte to ukázat lékaři. Děti do 3 let s teplotou 38, 5 ° C, naléhavě potřebují zavolat záchrannou službu nebo ambulanci.

Příčiny vysoké teploty u dítěte

Čas od času mají všechny děti teplotu a to není děsivé. Ve většině případů se dítě po několika dnech plně zotavuje a cítí se skvěle.

Tělesná teplota je zřídka statická. To se může měnit několikrát denně: kapky ráno a stoupá ve večerních hodinách, to se změní během cvičení, atd. Ale silné skoky jsou reakce těla na infekci. Tělo se tak snaží bojovat proti virům, bakteriím a dalším patogenům a vytvářet pro ně nepříznivé prostředí.

Je důležité si uvědomit, že teplota samotného dítěte není nemoc, ale symptom. A pro ni existuje několik možných důvodů:

 • infekce různých obtíží (od studené po meningitidu);
 • reakce na životní prostředí - u novorozenců a malých dětí se může teplota zvýšit v důsledku podchlazení nebo přehřátí, protože jejich tělo neupravuje teplo ani ve vyšším věku;
 • dětské očkování - horečka může být vedlejším účinkem očkování;
 • kousání zubů - zpravidla, když dítě uřezává zuby, teplota se nezvýší o více než 37,8 ° C. Pokud je teploměr vyšší, problém není v zubech.

Jak změřit teplotu u dětí různého věku

Je možné podezírat vysokou horečku rukou nebo polibkem na čele, ale metoda není příliš účinná. Hledáte konkrétnější data.

Horečka je indikována následujícími indikátory teploměru:

 • teplota v ústech - 37,5 ° C;
 • rektální teplota - 38 ° C;
 • teplota v podpaží - 37,2 ° C

Ale ani to nedává odpověď na otázku, co přesně je nemocné dítě. Například, chlad může také způsobit poněkud vysokou teplotu (38.9-40 ° C), zatímco vážné infekce, obzvláště u malých dětí, smět nastat s normální nebo nízkou teplotou (pod 36.1 ° C). Proto stojí za to věnovat pozornost nejen teplotě, ale i dalším příznakům: rychlosti dýchání, chování atd.

Jaký teploměr použít

Pro děti do 3 měsíců je nejspolehlivějším způsobem měření teploty digitální rektální teploměr.

Pro děti ve věku od 3 do 6 měsíců, digitální rektální teploměr je stále nejlepší volbou, můžete také použít temporální tepny teploměr.

Pro děti ve věku od 6 měsíců do 4 let se doporučuje používat orální teploměr, teploměr spánkové tepny nebo elektronický ušní teploměr. Můžete také použít teploměr pro měření axilární teploty, ale tato metoda je méně přesná.

Pro děti od 4 let a starší, můžete použít jakýkoliv teploměr.

Bez ohledu na zvolenou metodu mějte na paměti následující:

 • po koupeli neměřte teplotu;
 • nenechávejte dítě bez dozoru během měření teploty;
 • nepoužívejte orální teploměry;
 • Nespěchejte, abyste snížili teplotu (až o 38 ° C), pokud je stav dítěte stabilní (žádné známky komplikovaného dýchání, křeče při teplotě, prodloužený pláč atd.).

Když je horečka nebezpečným příznakem

Dříve, vysoká teplota stačila k předepsání léčby. Nyní však lékaři taktiku trochu upravili a věřili, že pro teplotu 38,9 ° C nejsou léky potřebné. Existuje však jedna důležitá výjimka: děti do 3 měsíců mají teplotu 38 ° C a dostačující k okamžitému odchodu do pohotovosti.

Pokud horečka trvá déle než 24 hodin (u dětí mladších 2 let) nebo 72 hodin (u dětí ve věku 2 a více let), je třeba zavolat sanitku.

Volání sanitky pro starší děti není nutné, pokud:

 • dítě se o hru stále zajímá;
 • jí dobře a pije;
 • má normální barvu pleti;
 • po chvíli teplota klesá;
 • Pokud se horečka dítěte nesníží, nepřesáhne 38 ° C nebo způsobí nepříjemnosti pro dítě, můžete ji snížit paracetamolem nebo ibuprofenem (u malých dětí se doporučuje užívat tyto léky ve formě sirupu - Efferalgan, Nurofen pro děti, Paracetamol pro děti).

Je to důležité! Děti do 2 měsíců mají zakázáno podávat antipyretika bez doporučení lékaře.

Co dělat, když teplota dítěte nezmizí

Jsou chvíle, kdy teplota dítěte nezmizí. Co by měl v takových případech říct pediatr a rodinný lékař Alexej Vladimirovič Maksimenko?

- Pokud paracetamol nebo ibuprofen (ve věkových dávkách) nepomáhají snížit vysokou teplotu u dítěte, musíte to ukázat lékaři. Děti do 3 let s teplotou, která zůstává na 38, 5 ° C a vyšší, by měly naléhavě zavolat nouzovou pomoc nebo záchrannou službu.

Zatímco posádka cestuje, otřete dítě vodou o stejné teplotě, jakou má v současné době. Pokud není zvracení, dejte dostatek vody. Pokud teplota klesne pod 38 ° C, musíte ještě ukázat lékaři, ale u místního lékaře můžete počkat několik hodin.

Pokud má dítě studené ruce a nohy při vysoké teplotě, můžete dávat no-shpu ve věkových dávkách, nosit teplé ponožky. Teplota v místnosti by neměla být vyšší než 22 ° C. Pravidelně větrejte místnost a zvlhčujte vzduch. Nezabíjejte dítě, z něj odstraňte plenu.

Pokud předtím, než tam byla žádná alergie, děti po 2 letech mohou být poskytnuty ředěné citronové šťávy, malinový čaj.

Pokud z nějakého důvodu lékař nemůže dosáhnout vás a teplota dítěte se plíží nahoru a dosahuje nad 39,5, mohou se objevit křeče (u některých dětí s nižším počtem). V tomto případě nepřerušujte telefony všech ministerstev a správ, ale dejte dítě vřele a okamžitě ho vezměte do nejbližšího dětského zdravotnického zařízení.

Teplota neunikne: kdy zavolat sanitku

Přesná teplota, která by měla být důvodem pro návštěvu lékaře, závisí na věku dítěte a doprovodných příznacích.

Zavolejte sanitku, pokud:

 • dítě do 3 měsíců má rektální teplotu nad 38 ° C;
 • dítě starší než 3 měsíce má teplotu 39 ° C;
 • dítě odmítá vodu;
 • teplota je doprovázena průjmem a / nebo zvracením, které se často opakuje;
 • existují známky dehydratace (vzácné močení, žádné slzy během pláče, letargie);
 • těžké bolesti v krku, bolesti ucha u dětí a další specifické stížnosti;
 • vysoká horečka trvá déle než 24 hodin (u dětí mladších 2 let) nebo 72 hodin (u dětí ve věku 2 let a starších);
 • teplota není ztracena žádným způsobem;
 • dítě bylo diagnostikováno s rakovinou, lupusem, anémií nebo srdečním onemocněním;
 • vyrážky nebo červené skvrny, které vypadají jako modřiny;
 • příznaky, jako je silná bolest hlavy, bolest břicha, modrá kůže (rty, jazyk, nehty), bolest při močení, obtíže s dýcháním;
 • dítě má známky torticollis;
 • dítě se neustále naklání dopředu, je hojné slinění;
 • pružina (měkká skvrna na hlavě kojence) se zdá být vyboulená směrem ven nebo naopak stlačena dovnitř;
 • dítě silně a dlouho plače, nebo se naopak stalo letargickým a obtížně se rozvíjelo.

Jak a co rychle a efektivně snížit teplotu o 39 dětí

Nejčastěji rodiče volají lékaře, který přišel s problémem výrazné hypertermie u svých dětí.

Infekční a zánětlivá onemocnění jsou často doprovázena intenzivní horečkou, která se někdy vyvíjí na třicet devět stupňů.

Všeobecně platí, že děti snášejí tento obtížný stav docela dobře, ale v případě vážné nemoci, tam budou také související příznaky, které komplikují.

Nejčastěji zahrnují migrénu, zimnici nebo respirační projevy. Otázka léčby dítěte může být vyřešena pouze lékařem, ale rodiče by měli jasně vědět, jak snížit teplotu o 39 dětí před jeho příjezdem.

Důvody pro zvýšení teploty na 39 - 39,5 u dětí

Nejčastější významná hypertermie u dítěte se vyvíjí na základě:

 • Bakteriální kontaminace;
 • zavedení virů do těla;
 • respirační infekce;
 • otrava jídlem;
 • alergická reakce;
 • kousání zubů;
 • přehřátí;
 • nervové napětí;
 • onkologická onemocnění;
 • imunitní reakce na očkování atd.

Tyto faktory způsobují, že dítě má vysokou horečku, která odráží ostrou aktivaci obranyschopnosti těla.

Měla by teplota klesnout 39?

Drtivá většina domácích a západních pediatrů je toho názoru, že když hypertermie dosáhne alarmující úrovně 38,5 stupně, pak to nestojí za další čekání.

Je třeba ji snížit. V opačném případě se mohou vyskytnout různé těžké komplikace, z nichž nejčastější je konvulzivní záchvat.

V případě závažného infekčního nebo zánětlivého onemocnění by o jmenování antipyretik mělo rozhodovat pouze ošetřující lékař.

Pokud neexistuje žádné zvláštní nebezpečí, nebo naopak pediatr ještě nedorazil a hodnoty teploměru vzrostly o více než 39 stupňů, pak by měly být sníženy.

K tomu je nutné jasně pochopit, že výrazné zvýšení teploty je přímým odrazem odporu těla. Je to horečka, která mu pomáhá aktivně bojovat s infekcí.

Nicméně, příliš silné jeho projevy mohou negativně ovlivnit dítě, zcela odnést jeho sílu a vést k dehydrataci.

Jak snížit teplotu o 39 dětí a pomoci mu přežít tento vážný stav? Prvním krokem je poskytnout mu velké množství kapaliny.

Aby se zabránilo dehydrataci těla by měl neustále vodu dítě.

Pro tento účel jsou vhodné různé ovocné kompoty, ovocné nápoje z bobulí nebo odvar léčivých rostlin. Pití by mělo být chutné, jinak je nemocné dítě schopno ho odmítnout kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Je lepší dát mu tekutinu z lžíce nebo vhodné láhve. Když jsou rodiče ve ztrátě z toho, že dítě má teplotu 39 let, Komarovsky věří, že může být tímto způsobem snížen.

Co nám radí Dr. Komarovsky

Známý pediatr Komarovsky také doporučuje, aby se při rozvoji hypertermie doplnila ztracená rovnováha elektrolytů v těle. K tomu je nutné odstranit nedostatek stopových prvků. V takovém případě pomůže rozinky, fíky, sušené meruňky a další sušené ovoce.

Na radu Komarovského se doporučuje dát dítěti studený nápoj, ale stále teplý. Před tím, než začnete s léčbou diaforetiky léčit, musíte nejprve poskytnout dětem dostatek tekutin.

Pokud má dítě jen horké čelo a nohy a ruce zchladnou, znamená to, že se projevuje negativní reakce cév.

V tomto případě byste měli vědět, že dítě o teplotě 39 stupňů je přijatelné pro podání antispasmodik (Drotaverine nebo Papaverine) v dávce pro děti, jasně vyznačené v návodu pro léčivo.

Nezapomeňte okno zcela otevřít a dosáhnout výrazného ochlazení místnosti, kde leží pacient. Dr. Komarovsky věří, že teploměr by v něm neměl ukazovat více než dvacet, v extrémních případech dvacet dva stupně.

To pomáhá vyrovnat termoregulaci těla s pomocí dítěte vdechovaného plícemi a vzduchu, který vydávají. Kromě toho je nutné, aby byl proud vzduchu stále vlhký.

Doporučuje se namočit záclony, dát velkou místnost s vodou do místnosti, nebo všude rozložit vlhký hadřík.

Pediatri se doporučuje, aby neváhali, zda má dítě:

 • Je zde intenzivní teplo, které již přesáhlo třicet devět stupňů Celsia a blíží se čtyřiceti stupňům;
 • diagnostikované onemocnění srdce;
 • existuje vaskulární patologie;
 • existuje tendence k záchvatům atd.

To vše ho řadí do zóny s velkým rizikem. Teplo, dosahující 39,9 stupňů, již nese pro tělo žádný užitek, ale způsobuje koagulaci bílkovin, z nichž se v mnoha ohledech lidské tělo skládá.

Kromě toho vytváří významnou zátěž na kardiovaskulární a nervový systém.

Při významném vývoji horečky byste měli vědět, že můžete rychle snížit teplotu o 39 ° C u dítěte otřením vodou při pokojové teplotě. Přidání jakékoliv látky je nežádoucí.

S dítětem je třeba odstranit všechny zbytečné, aby se zabránilo přehřátí. Měli byste ho nechat v bavlněném pyžamu nebo v noční košili z přírodních tkanin. Zakryjte ho lepším světlým listem.

Není nutné, aby dítě běželo nebo křičelo, je-li ve vzrušeném stavu, ale je také nežádoucí, aby ho donutil do postele.

Jakýkoliv nervový a fyzický tlak jen zvýší hypertermii. Je nutné ho posadit na pohodlné místo, přečíst ho nebo odvrátit k něčemu zajímavému.

Jak snížit teplotu o 39 dětí?

Snížení projevů tepla s pomocí vhodných léků je možné pouze v případě, že teplota 39-39,5 u dítěte nevystupuje s odpadky a nápoje.

Existují speciální léky, které zahrnují sirupy, suspenze nebo tablety. Obsahují příslušné dávky:

 • Ibuprofen;
 • Sirup nebo svíčka s Nurofen;
 • Svíčka s Viferonem;
 • Paracetamol;
 • Calpol;
 • Panadol;
 • Efferalgan nebo Tsefekona ve správném dávkování.

Měly by být užívány přesně podle pokynů, které jsou připojeny k léku. Jedná se o účinné léky, které mohou snížit horečku na poměrně dlouhou dobu. Kromě toho mají provozní účinek.

Lék nejbezpečnější volby v tomto případě je Paracetamol.

Rychle pomáhá snižovat teplotu, má protizánětlivý a analgetický účinek, má minimální kontraindikace a nežádoucí účinky a také nemá znatelný vliv na hematopoetický systém a centrální nervový systém.

Dávka v tabletách při teplotě od 3 do 6 let je 800 mg / den.

Od 6 let se přípustná dávka násobí 1,5-2. Minimální interval mezi užitím medikace je 4 hodiny.

Pokud se teplota nesníží, může být znovu podána pilulka. Pokud má dítě teplotu 39 a po opakovaném použití, používají se další léky nebo domácí léky.

Léky na bázi ibuprofenu také pomáhají rychle eliminovat horečku, ale jsou méně účinné proti jiným pozitivním účinkům na tělo.

Jejich výhodou je však to, že antipyretický účinek přetrvává po velmi dlouhou dobu. Dítě by si je také nemalo užívat déle než každých šest hodin.

U pacientů ve věku od 3 měsíců do 2 let používejte svíčky, sirup a suspenzi v souladu s pokyny. A pro děti od 3 let - pilulky.

Dávka je 10 mg / kg tělesné hmotnosti při teplotě 38,5 - 39,2 ° C a pokud je teplo pod tímto ukazatelem, pak 5 mg / kg. Denní dávka léčiva by neměla překročit 30 mg / kg tělesné hmotnosti.

Jak snížit teplotu

Mnoho rodičů je zděšeno vidět čísla na teploměru, zůstat u asi třicet devět stupňů. Proto ztrácejí hlavy a začínají dělat něco, co jen zhoršuje postavení dítěte.

Je třeba poznamenat, že v medicíně je horečka rozdělena na:

 • Bílá, když je pozorováno horké čelo a dlaně a nohy jsou studené, zatímco obličej je bledý;
 • červená, když horečka pokrývá celé tělo.

Proto, aby se teplota snížila, je požadováno různými způsoby.

 • V prvním případě se nedoporučuje masírovat dětské končetiny, zcela ho svlékat, aplikovat na tělo vlhké a chladné vody. Stav dítěte je způsoben vaskulární insuficiencí a tato opatření ji jen posílí.
 • Když je pozorována červená hypertermie, tyto akce mohou pomoci, protože v tomto případě neexistuje vaskulární křeč, naopak, jsou rozšířeny.

Pokud teplota dítěte zůstane tvrdohlavě a nereaguje na nic, dítě by se nemělo otírat roztokem alkoholu nebo octu, protože podporuje dehydrataci a nepříznivě ovlivňuje stav kůže.

S velkým množstvím látky, stejně jako přítomnost poškození těla, se může dostat do krevního oběhu a způsobit ještě větší poškození.

Také nemůžete dát dítěti horký nápoj s malinami, lipou nebo medem, a pak pevně zabalit.

Rodiče tedy způsobují diaforetický účinek a zároveň ucpávají výměnu vzduchu, což neumožňuje termoregulačnímu systému pracovat v plné síle.

Rostlinné látky navíc přispívají k tvorbě diuretického výsledku, který spolu s účinkem na pocení vyvolává všechny podmínky pro dehydrataci krve.

Nedoporučuje se provádět klystýr chladným fyziologickým roztokem, pokud lékař nemá zvláštní pokyny. Pouze on může rozhodnout, které metody budou přínosem.

Mnoho rodičů panikaří, když vidí, že teplota 39,4 v dítěti neví, jak ji srazit dolů. Proto je třeba mít na paměti, že byste se neměli snažit eliminovat teplo žádným způsobem.

Léky zakázané dětmi

V žádném případě byste neměli dát své dítě takové léky jako "Amidopyrin", "Analgin", "Antipyrin" nebo "Phenacetin".

Jsou kontraindikovány pro dětský organismus, jinak je nástup intoxikace zcela možný, což činí stav pacienta kritickým.

 • Vzhledem k tomu, že děti mají často horečku, rodiče by měli být na to připraveni a znát základní opatření, která je žádoucí použít, aby mu pomohli.
 • I když je dítě ještě mladé, matka musí být předem připravena na to, co je schopna a měla by dělat s rozvojem hypertermie, protože se s takovým problémem bude často muset vypořádat.
 • A samozřejmě je prostě nepřijatelné zapojit se do samoléčby během vývoje tepla u malého pacienta. Veškerou nezbytnou terapii provádí pouze lékař.

Co když teplota 39 nezmizí

Tam jsou také takové případy, kdy je všechno zkoušeno, ale hypertermie nezmizí. Pokud tedy teplota dítěte nezmizí o 39 stupňů, pak je to signál, že je zapotřebí pomoci specialistů.

Nouzové volání sanitkou je nutné, když:

 • Zvyšuje se teplo;
 • dítě nejí nic;
 • odmítá pít;
 • zhoršuje se;
 • jeho končetiny se škubnou;
 • dítě neustále zvrací;
 • má těžký průjem.

Pokud nezavoláte sanitku včas, pak se může objevit křečovitý záchvat, srdeční nebo cévní nedostatečnost, organické poškození mozku.

Tyto symptomy naznačují závažné metabolické problémy, rychlý přístup dehydratace, stejně jako přítomnost dysfunkcí vnitřních orgánů a s největší pravděpodobností lékař předepíše antibiotikum.

Zatímco lékařský tým ještě nedorazil, doporučuje se zabalit dítě na mokrý list asi pět minut. Pak by měl být utřen a položen na suchou noční košili.

Je také nutné věnovat pozornost souvisejícím symptomům, protože indikují přítomnost určitého onemocnění. Vysoká teplota je pouze jednou z nich a sama o sobě nemůže poskytnout specialistovi úplnou odpověď na otázku, co je dítě nemocné.

Co dělat, když má dítě horečku

Obsah článku

Důvody

Pokud jde o infekční onemocnění, horečka - především - obranná reakce.

Když teplota stoupá, imunitní mechanismy jsou aktivovány v boji proti infekci a pro patogeny je obtížnější se množit a jednoduše existovat v podmínkách, které se změnily a jsou pro ně extrémně nepříznivé.

Termo-bod se zároveň posouvá pod vlivem pyrogenních látek a teplota se udržuje na jakékoli úrovni, jeho zvýšení nebo snížení je řízeno termoregulačním centrem.

 • respirační infekce;
 • střevní infekce;
 • hnisavé destruktivní procesy atd.

Mezi infekčními patologiemi je nejčastější ARVI (akutní respirační virové infekce) u dětí, následované akutními střevními infekcemi (akutní střevní infekce). Přítomnost hnisavých ložisek (plicní absces, osteomyelitida) způsobuje teplotu dítěte, která nezmizí během 3 dnů ani déle.

Pokud se vyskytnou stížnosti na přetrvávající horečku, měli byste věnovat pozornost tomu, zda je teplota ztracena při užívání antipyretik nebo u nich odolných.

Mezi konstantní a periodickou horečkou je zásadní rozdíl. Hypertermický syndrom, který je charakterizován nedostatečnými termoregulačními mechanismy, by měl být odlišen od obvyklé febrilní reakce, v důsledku čehož se teplota dítěte nesnižuje ani po antipyretických léčivech.

Příznaky

Většina lidí je obeznámena s projevy akutních respiračních infekcí (ARI) - trpí na ně děti i dospělí. Po utrpení nemoc nevytváří silnou imunitu, takže se člověk může znovu nakazit stejným typem patogenu. Skupina provokatérů ARI zahrnuje viry chřipky, adenoviry, rhinoviry, stafylokoky, streptokoky a další.

 1. Slabost
 2. Bolesti hlavy
 3. Bolest svalů
 4. Horečka
 5. Nedostatek chuti k jídlu.
 6. Rýma, bolest v krku.
 7. Kašel

Některé ARI mají výrazné rysy - například poškození očí způsobené infekcí adenovirem. Pokud teplota nad 38 ° C u dítěte neklesne déle než dva až tři dny, měli byste přemýšlet o bakteriální etiologii onemocnění.

Střevní infekce charakterizují:

 1. Slabost, bolest hlavy.
 2. Nevolnost, zvracení, nechutenství.
 3. Průjem
 4. Bolest břicha.

Rotavirová infekce se také projevuje bolestmi v krku, rýmou, rudýma očima. Teplota 37 ° C a vyšší u dítěte neklesne během několika dnů, normalizuje se po použití antipyretik.

S hnisavými infekcemi je vysoká horečka, která je doprovázena těžkou slabostí, pocením a někdy nevolností a zvracením.

Tam může být bolest v místě lokalizace hnisavé zaměření v osteomyelitidě, kašli s hnisavým sputem v plicním abscesu. Teplota dítěte se nezachytí s nurofenem nebo brzy po krátkodobém poklesu vzroste.

Hypertermický syndrom

Hypertermální syndrom nastane, když je přenos tepla narušen, i když tělo produkuje velké množství tepla. Mezi příčiny vývoje:

 • infekční onemocnění;
 • narušení endokrinního systému;
 • metabolické poruchy;
 • použití anestezie.

Jsou uvedeny příznaky:

 1. Slabost, rostoucí letargie nebo úzkost, bludy a halucinace. Syndrom hypertermie je často charakterizován různými formami poškození vědomí, které předchází rozvoji stavu komatózy při kritických hodnotách tělesné teploty.
 2. Studené končetiny, bledost a "mramorová kresba" na kůži rukou a nohou. Tyto projevy jsou výsledkem vaskulárního spazmu a poruch mikrocirkulace.
 3. Dušnost, tachykardie, zvýšený krevní tlak, těžké zimnice.

Teplota 39 ° C u dítěte, které po použití antipyretik nezmizí, s výhradou přítomnosti výše uvedených příznaků, je nebezpečným faktorem poškozujícím zdraví.

Léčba

Pokud je teplo eliminováno použitím antipyretik, je nutné zajistit:

 • těžké pití;
 • chladný vlhký vzduch v místnosti;
 • lehká strava

Nemůžete nutit k jídlu, pro děti starší než kojence je nutné připravit snadno stravitelné jídlo. Antipyretika (paracetamol, ibuprofen) by se měla používat při teplotách nad 38,5 ° C s intervalem nejméně 5 nebo 6 hodin mezi jednotlivými podáními. Kyselina acetylsalicylová (aspirin) není předepisována dětem mladším 16 let kvůli toxickým účinkům na játra.

U střevních infekcí je klíčovým bodem léčby doplnění ztráty tekutin (rehydratace). Dítě by mělo pít, a to nejen vodu, ale i speciální roztoky obsahující potřebné složky (rehydron).

Hypertermie je stav, který je obtížné zvládnout doma. Nekontrolovaný nárůst teploty může vést k řadě komplikací, mezi něž patří febrilní záchvaty. Pro pomoc dítěti před návštěvou lékaře použijte:

 • pití ve velkých objemech;
 • antipyretická léčiva;
 • uvedení ponožek na nohy, třením končetin teplými rukama.

K eliminaci horečky s hypertermickým syndromem se používá analgin (metamizol sodný), antispasmodika (drotaverin), neuroleptika (droperidol), glukokortikosteroidy (prednisolon). Všechny tyto prostředky jsou injikovány do injekční formy pod dohledem lékaře.

Vysoká teplota u dítěte. Akce algoritmu.

A opět, vlna virových infekcí je pryč, druhá je intenzivní po zimní chřipce. A opět s vysokou horečkou u dětí. Po zavolání okresního lékaře, většina rodičů zavolat sanitku znovu, protože dítě má 39 a mají strach...

V tomto příspěvku, algoritmus akce, když teplota stoupá. Píšu v izolaci pouze o léčbě tohoto příznaku, protože příčiny (samotná choroba) se mohou lišit. Předpokládejme, že dítě již bylo vyšetřeno lékařem a rozhodnete se pro diagnózu. Dáváš drogy, teplotu nebo neklesá, nebo horší - roste. Co dělat

1. Především musí být dítě vyzlečené! Čím více je těleso chlazeno, tím rychleji teplota klesá.

2. Dejte antipyretikum. Pro dítě, které nemá chronická onemocnění a křeče dříve, snižujeme teplotu z 38, 5! Včetně dětství.

Co dát - sirup nebo svíčky? Neexistuje žádný univerzální recept. Akce začíná asi stejně - za 30-40 minut. Při výběru formuláře zvažte vše: toleranci vůči drogám (mohou být alergie na sirup) a možné psychické nepohodlí při zapalování svíček. Některá miminka se bojí samotného postupu.

Existují 3 skupiny antipyretik: na bázi paracetamolu (panadol, calpol, eferalgan) na bázi ibuprofenu (nurofen) a analginu. Ten je povolen pouze ve formě svíček a klystýr u dětí starších 2 let. (Řeknu ze zkušenosti, je-li možné užívat léky z prvních dvou skupin, je lepší se uchýlit k analgenu - existuje možnost komplikací). Nebudu zde psát o intramuskulárních injekcích, je to stále výsada lékaře.

Primárnost volby, na doporučení většiny pediatrů, zůstává pro paracetamol. Je bezpečnější. Pokud je alergický nebo nereaguje, nebo nemá "udržet" sníženou teplotu, můžete dát nurofen.

To je důležité! Pokles teploty by měl být hladký, nepokoušejte se ho „srazit“ okamžitě na normální čísla - optimálně 37,5-38. Proč - to bude napsáno níže.

Je lepší, když máte doma po sobě jiné léky, v případě náhrady, alergie nebo zvracení. Někdy je situace patová - dali jste antipyretikum, ale po hodině teplota opět vzrostla. V tomto případě je také optimální alternovat léky různých skupin. Před podáním si pozorně přečtěte návod.

3. Dokud lék nezačne jednat, vaším úkolem je snížit teplotu fyzikálními metodami chlazení. Jmenovitě - utírání vodky.

Chci okamžitě mluvit o možných chybách. Za prvé, vodka by neměla být otírána, ale aplikována pouze na tělo. Jinými slovy, dítě by mělo být „navlhčeno“ po celé ploše, s výjimkou srdce a obličeje. Zadruhé, zkušené babičky se vždy snaží dát vám ocet místo vodky. Neuspokojujte se. Kombinace vysoké teploty a monstrózně štiplavého zápachu může způsobit zvracení.

Dítě by mělo být položeno. Vodka přinese na pokojovou teplotu, můžete o něco vyšší (26-28gr).
Po navlhčení předního povrchu těla vezmeme noviny nebo ručník a začneme rozdmýchat dítě. Cílem je dosáhnout úplného odpařování vodky. Jinými slovy, trup by měl být suchý. Po tom, otočte dítě na břiše a udělejte to samé. Tento postup můžete opakovat každých 10-15 minut. A nebojte se, dítě se nepije a nestane se alkoholikem! (nesmějte se, v mé praxi již byly takové otázky)

4. Pokud se teplota "převrátí" nad 39, 5, můžete udělat následující: vzít led z ledničky, - v jeho nepřítomnosti, krabí tyčinky, klobásy, atd., Bude odcházet - a střídají to, aby se na místech, kde velké lodě projít a tam je možnost rychlého pohybu chlazení krve - whisky, oblast jater (přímo pod žebrem), mírně pod solárním plexem a tříslem. Ice pre wrap v ručníku. Na každém místě nemůžete uchovávat déle než 1 minutu. Na čele dal mokrý studený šátek.

5. Častá situace - dítě „popáleniny“ a ruce a nohy jsou studené. To je způsobeno křečem malých krevních cév. V tomto případě se do antipyretika přidává noshpa (pilulky nebo sirup) a na nohy se položí láhev s teplou vodou.

6. Pokud se dítě potí, ztrácí tekutinu. Proto je velmi důležité doplnit tuto rezervu v těle. Jinými slovy, dávejte pití často. Pro kojence prvního roku, jen mateřské mléko (jestliže nějaké), nebo čaj s heřmánkem, je v pořádku.

7. Teplota vzduchu v místnosti by neměla být vysoká - 21-22 g, a dokonce nižší během spánku. Věřte mi, je to velmi důležité! Zvláště pokud je spolu s tepem nosu dítěte také dusno. Časté větrání usnadňuje nejen dýchání, ale také rýmu (v důsledku kondenzace vlhkosti z vydechovaného vzduchu na nosní sliznici, která má nižší teplotu).

8. Zavolat sanitku je nutná, když jste nemohli snížit teplotu po dobu 1-1,5 hodiny. Proč Většina příjezdů sanitek je již v době, kdy ustupovala akutní situace - teplota klesla a dítě usnulo. A už nepotřebujete doktora, proto nepropadejte panice, zkuste to nejprve zvládnout sami. A pokud ne, vytočte vytoužené číslo.

9. Samozřejmě z tohoto pravidla existují výjimky. Vypsám je jednoduše bez komentáře. V případě naléhavého zavolání sanitky:
- dušnost (těžké dýchání)
- LODÍ.
- vážný stav - dítě je velmi pomalé, ospalé, i když teplota klesne
- časté zvracení s průjmem (hrozba dehydratace u kojenců).

Zvláště chci říci o jmenování antibiotik.

Vysoká teplota je silný ochranný faktor! Při 38 stupních se viry přestanou množit a dochází ke zvýšené produkci interferonu a prospěšných proteinů. Pokud je vaše dítě nemocné ARVI, teplota má právo být vysoká až 4, někdy dokonce až 5 dní. A tohle normou!

Místní lékaři velmi často předepisují antibiotika pouze pro vysokou horečku, čímž dále zhoršují imunitní odpověď, a to, zda je či není podávána, je rozhodnuto (ideálně) pouze po obdržení krevních a močových testů (4. až 5. den). Protože - pamatujte !!- Antibiotika nefungují na viry a pokles teploty po jejich užití je často jen náhoda.

Shrnutí Teplo se nemá bát, nejčastěji netrvá dlouho a tělo, jednoduše řečeno, „otřásá“ a dostává silný nárůst imunitní ochrany. Držte se pravidla tří P (PPP) - dítě musí hodně pít, psát a potit!)))

Ps. Máte-li jakékoli dotazy, napište na komentáře.
ADF Dobrý článek profesora Tatochenka V.K. Racionální užívání antipyretických léků u dětí