Mohu pít alkohol při užívání antibiotik

Dobrý čas čtenáři! Existuje názor, že užívání antibiotik vylučuje užívání alkoholu. Dnes jsem se rozhodl zjistit: je možné pít alkohol při užívání antibiotik? Pojďme si vyjasnit situaci a určit, které drogy, po které době po pití alkoholu lze užívat bez zdravotních účinků.

Obsah

Kompatibilita léčiva s alkoholem závisí na typu antibakteriálního činidla. Některá antibiotika (metronidazol, deriváty nitrofuranu, tinidazol) blokují enzym, který rozkládá alkohol. Proto se toxické látky hromadí v krvi. Po odčerpání těchto prostředků, jako důsledků, se periferní cévy rozšíří, což způsobuje zčervenání obličeje.

Toxické látky, které se hromadí v krvi, vedou k nevolnosti a zvracení. Reakce na otravu je doprovázena arytmií a závratí. Užívání alkoholu a bez antibiotik může způsobit podobné symptomy.

Je však nepravděpodobné, že by lékař po předpisu léku podrobně řekl, jak dlouho můžete užívat alkohol. Bohužel nebudete slyšet odůvodněnou odpověď. Pokyny vždy obsahují informace o kompatibilitě léčiva s alkoholickými nápoji a jinými drogami.

Teprve po podrobném vysvětlení můžeme dospět k závěru, zda stojí za to riskovat vaše zdraví a jak dlouho po požití je možné pít. Je třeba říci, že existují antibakteriální léky, které neinteragují s alkoholy. Kategorická kontraindikace existuje pouze u metronidazolu a léčiv této skupiny.

Proč ne kombinovat alkohol s antibiotiky

Mnozí lidé nazývají zákaz užívání alkoholických nápojů během léčby mýtem spojeným s potřebou, aby nemocný měl správný životní styl. Možná je v tom nějaká pravda. Bylo však zcela prokázáno, že účinky reakce podobné teturamu vedou k život ohrožujícímu zpomalení srdce, udušování a poklesu tlaku.

Ukazuje se, že za účelem zpracování toxické látky jsou potřebné enzymy, které rozkládají léčivo a přispívají k jeho eliminaci. Alkohol blokuje produkci dehydrogenázy, takže množství toxického acetaldehydu dosáhne kritického množství.

Takový stav může projevit prudkou ztrátu vědomí v důsledku poklesu krevního tlaku. Tento stav může být doprovázen křečemi, horečkou, udušením.

Následující antibiotika zabraňují rozkladu alkoholu:

 • Streptomycin;
 • Ketokonazol;
 • Trichopol (metronidazol), ornidazol, metrogyl-gel,
 • Cefalosporinová skupina - ceftriaxon, cefamandol, cefatoten;
 • Levomycetin, biseptol.

Všechna antibiotika tetracyklinové skupiny (doxacyklin, metacyklin, vibramycin) jsou nekompatibilní.

Existují důkazy, že antibiotika skupiny nitromidazolu dávají disulfiramovou (teturamovou) reakci. Molekula cefalosporinu se podobá struktuře disulfiramu, a proto také způsobuje podobné jevy.

Dalším důvodem nežádoucího příjmu alkoholu je snížení antimikrobiálního účinku a toxický účinek na játra. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků po konzumaci alkoholu.

Důsledky jsou individuální. Proto je lepší počkat s alkoholem až do uzdravení a experimentovat se svým zdravím.

Současný příjem léků s alkoholem ohrožuje následující následky:

 • Otravy toxiny;
 • Narušení produkce enzymů játry;
 • Inaktivace účinné složky léčiva;
 • Selhání léčby;
 • Exacerbace onemocnění;
 • Alergické reakce;
 • Přetížení ledvin.

Antibiotika zpomalují rozpad alkoholů. Jako výsledek, příští den přijde těžká kocovina.

Na základě výše uvedeného se rozloučím s alkoholem až do úplného uzdravení po nemoci. V opačném případě bude moje uzdravení ohroženo a šance na vzestup chronické formy se výrazně zvýší. To je důvod, proč.

Účelem užívání antibiotik je zničit patogeny. V žaludku se tableta léků rozpouští a vstřebává do krve. Prostřednictvím cév se léky šíří po celém těle, pronikají do ohniska zánětu, zabíjejí a inhibují proliferaci bakterií.

Poté začne játra aktivně pracovat. Jeho úkolem je recyklovat produkty rozpadu bakterií a antibiotik a následně pomocí vylučovacího systému odstranit z těla.

Je možné pít slabý alkohol

Aktivní složka alkoholických nápojů, bez ohledu na jejich sílu - ethanol. Malá koncentrace této látky je dostatečná pro spuštění chemických reakcí. Ethanol interaguje s antibiotiky a paralyzuje jejich práci.

Také alkohol působí na enzymy, které nerozkládají alkohol. Proto cirkuluje v krvi ve formě toxických látek, což způsobuje příznaky otravy. Produkty rozkladu bakterií také tvoří toxické komplexy s alkoholem.

Jak ethanol reaguje s léky

Nebudu předcházet, občas, pokud v pokynech neexistuje přímý zákaz, vzal jsem alkohol po užívání antibiotik. Nezaznamenal jsem žádné důsledky. Pravda, vždy jsem si všiml, kolik času uplynulo od užívání pilulky.

Dozvěděl jsem se, že výrobci drog netestují drogy u lidí ve stavu intoxikace. Pokyny proto k tomu neposkytují rady. Ale je tu vždy poznámka: vzít striktně na lékařský předpis.

Mělo by být také řečeno, že nemoc vyčerpává tělo a obnovuje potřebu mobilizace všech systémů. Proto byste ji neměli dále oslabovat konzumací alkoholu a vytvářet překážky pro práci s antibiotikem. Na pozadí užívání antibiotik vede i ta nevinná infekce k nepříznivým účinkům.

Proto jakákoli léčba předpokládá vzdání se alkoholu během léčby. Kromě antibiotika, zpravidla jsou předepsány jiné léky, které společně vytvářejí skvělou práci pro játra při zpracování produktů rozpadu.

Další stres na jaterní buňky může vést k jejich smrti. Jak dlouho trvá odstranění antibiotika z těla? Doporučuje se zdržet se alkoholických nápojů po dobu dalších tří dnů po ošetření, aby se zcela odstranil lék.

Nejčastějším příznakem zvýšení intoxikace při kombinaci antibiotik s alkoholem je zvracení, bolest žaludku. Někdy léky za podmínek etanolu působí obecně na úrovni svého vlivu, to jsou peníze zbytečně, čas a co je nejdůležitější - zdraví.

V tomto případě si vždy vybírám možnost vyléčení, ne abych zahájil svou nemoc nebo vyzvedl komplikaci ve formě jaterní cirhózy.

Řekněte nám, co si o tom myslíte? Sdílejte své životní situace. Přihlásit se k odběru blogu. Všechno nejlepší pro vás.

Mohou interferovat antibiotika a alkohol?

Nesrozumitelné slovo „antibiotika“ vyvolává u lidí strach, protože je spojeno se závažnými nemocemi a potřebou užívat mnoho léků najednou. Ale zároveň mají během léčby otázku: je možné užívat alkohol s antibiotiky? Přestože odpověď je zcela zřejmá - ne. Jakákoliv antibakteriální činidla mají intenzivní účinek na tělo a pití alkoholu může nejen snížit účinnost léků, ale také může zvýšit pravděpodobnost nežádoucích účinků (která antibiotika již mají mnoho).
Taková kategorizace může být pouze s ohledem na silné drogy, protože některé jiné jsou stále kompatibilní s alkoholem. V každém případě je nejlepší si přečíst návod a najít informace, které vás zajímají. Výrobci drog však ne vždy uvádějí údaje o kompatibilitě s alkoholem. V takových případech by měl člověk doufat, že dostane konkrétní odpověď od lékaře. Ale v lékařském prostředí se obecně uznává, že během léčby byste se měli vyvarovat užívání jakéhokoli množství alkoholu, protože pravděpodobná škoda z ní je mnohem vyšší než dávky. Zvláště na pozadí zdravotních problémů. Z tohoto důvodu bude také jasná odpověď lékaře: užívání alkoholu během léčby, zejména antibiotiky, je nemožné.

Existuje seznam antibakteriálních látek, které byly zkoumány kloubní negativní účinek alkoholu a tablety na těle. Mezi ně patří metronidazol, chloramfenikol, tinidazol, ko-trimoxazol, ketokonazol, cefamandol, cefoperazon, latoxox, cefmenoxím, amoxicilin a furazolidon. Užívání alkoholu na pozadí léčby těmito léky může značně poškodit jejich zdraví.

Tyto léky způsobují teturamopodobny účinek, to je, nevolnost, zvracení, silná bolest hlavy v důsledku intoxikace, svalová slabost a ztráta síly. Tyto příznaky se objevují v důsledku narušení jater, což má za následek změnu metabolismu alkoholu. Tím dochází k akumulaci acetaldehydu v krvi (produkt zpracování alkoholu) a otravě organismu. To může vést ke ztrátě vědomí a křečí, takže neriskujte své zdraví a experimentujte s léky.

Než se rozhodnete, zda užívat alkohol s antibiotiky, je třeba pochopit následující: antibiotika, i když nebezpečná, jsou přijímána ke zlepšení zdraví. Alkohol nemá takovou akci a nepomůže se s ní vyrovnat. Proto by neměly být v žádném případě kombinovány. Také nemůžete odmítnout vzít pilulky v době akce. Lék je stále přítomen v krvi, takže alkohol jistě poškodí. Takže v době léčby byste měli zapomenout na jakýkoli druh alkoholu, a to bude jen ve prospěch zdraví.

Proč ne antibiotika s alkoholem: vedlejší účinky kombinace

Antibiotika jsou předepisována pro léčbu různých zánětlivých procesů. V anotaci na všechny léky předepsané dávkování, stejně jako opatření v průběhu kurzu. Podívejme se, proč antibiotika nemohou být použita s alkoholem, a jaké důsledky může taková kombinace vést.

Možné důsledky kombinace alkoholických nápojů s antibiotiky

Při předepisování léčby lékař upozorní pacienta, že alkohol nesmí být narušen antibiotiky. Takový zákaz je vysvětlen především proto, že léky na léky samy kladou tlak na játra. Ale pokud pacient pozoruje dávkování, pak játra bez jakýchkoliv problémů zvládne odstranění toxických látek z těla.

Pokud pijete alkohol při užívání antibiotik, může to vést k následujícím následkům:

 1. možné selhání jednotlivých orgánů;
 2. alergické reakce;
 3. poruchy imunitního systému;
 4. možné komplikace spojené se základním onemocněním;
 5. byly hlášeny smrtelné případy;
 6. možnost nesnášenlivosti s léčivem;
 7. ovlivňuje činnost žaludku, což vede k možnému průjmu.

Uvedené důsledky se mohou projevit odděleně nebo v komplexu, pokud se antibiotika mísí s alkoholem, a v každém případě se projevují individuálně.

Obvykle instrukce pro lék indikují dobu, během které je nutné během léčby upustit od alkoholu. Pokud nedodržíte pravidla pro užívání léků, reakce těla na kombinaci antibiotik a alkoholu může být náhlá, a to následovně:

 • těžké zvracení, nevolnost, po které nedochází ke zlepšení;
 • přetrvávající bolesti hlavy, během nichž je těžké se soustředit;
 • horečka vedoucí k zimnici a křečím
 • možné smrti.

To je důvod, proč lékaři varují, že nemůžete pít alkohol při užívání antibiotik. Kromě toho se mohou vyskytnout i vedlejší účinky i z malého množství vína nebo opilého piva. Proto není nutné experimentovat se svým zdravím a životem.

Léky, s nimiž je zakázáno kombinovat alkohol

Existuje seznam léků, ve kterých je přísně zakázáno užívat drogy současně s alkoholem. Jedná se o léky používané při léčbě plísňových, zubních, kožních a střevních infekcí, jakož i plicních onemocnění.

Seznamte se s názvy antibiotik, která nelze kombinovat s alkoholem:

Tyto účinky se vyskytují při denním, i minimálním množství alkoholu v kombinaci s léky. V průběhu léčby nemohou být antibiotika ovlivněna alkoholem, pouze se mohou vyhnout uvedeným vedlejším účinkům.

Je možné míchat drogy s alkoholem?

Někteří pacienti mají zájem o to, zda je možné kombinovat antibiotika a alkohol. Odpověď je nejednoznačná a lékař na tuto otázku vždy odpoví záporně.

Každé tělo reaguje odlišně na stejný lék, zejména pokud pijete alkohol při užívání antibiotik. V anotaci každé drogy podrobně popisuje, jak ji užívat, po které době jsou účinné látky zcela odstraněny z krve a jaké vedlejší účinky se mohou objevit, pokud mícháte alkohol a antibiotika.

Pití alkoholu je nemožné, pokud jste již předepsali léčbu. Nejprve počkejte na odstranění zbytkového alkoholu z krve a teprve poté začněte léčbu.

Samozřejmě, že ne všechny případy nemůže být alkohol při užívání antibiotik. Během léčby některými sloučeninami je přípustné kombinovat antibiotika a alkohol. Tyto léky zahrnují takové běžné léky jako:

V průběhu léčby uvedenými látkami nebyly zjištěny žádné výrazné vedlejší účinky způsobené kombinací alkoholu s antibiotiky. Tyto závěry však neznamenají, že v průběhu léčby je možné nekontrolovatelně a v jakémkoli množství pít drogy a výrobky obsahující alkohol.

Každý člověk by měl pochopit, že důsledky takové kombinace mohou být nečekané. Proto musí každý pacient pít alkohol s antibiotiky nebo ne, musí se rozhodnout sám pro sebe, aniž by zapomněl na své zdraví a možné nežádoucí následky.

Je možné vyhnout se důsledkům spojování alkoholu s drogami?

V případě, že předepsaný lék není uveden v seznamu antibiotik pro léčbu, kterou nemůžete pít alkohol, měli byste stále dodržovat následující pravidla:

 • neužívejte lék ihned po požití alkoholu, nejméně však po několika hodinách (nejméně 4);
 • pokud nastane situace, kdy musíte pít (důležitou činnost související s prací), pak byste měli pít alkohol při užívání antibiotik v omezeném množství;
 • Je přísně zakázáno pít jakékoliv drogy s alkoholem.

Přečtěte si anotaci k předepsanému léku a věnujte pozornost načasování úplné eliminace účinných látek z krve. Některé léky jsou odstraněny během měsíce a jiné rychle, během několika hodin. To je hlavní bod, pokud pijete alkohol při užívání antibiotik.

Než začnete užívat antibiotika s alkoholem, pečlivě přemýšlejte, proč je potřebujete. Opravdu některé příjemné chvíle pod vlivem alkoholu stojí za to poškodit jejich zdraví. Poslechněte si doporučení lékařů, ujistěte se, že budete dodržovat předepsané dávkování léků a v průběhu léčby se snažte zcela eliminovat alkohol.

Reakce těla na kombinaci piva s drogami

Mnoho lidí má špatný názor na takový alkoholický nápoj jako pivo. Někdo obecně věří, že pivo by nemělo být připisováno kategorii alkoholu. Ale to je klam a pití piva, i nealkoholické, se nedoporučuje. Seznamte se s možnými následky, pokud kombinujete antibiotika a pivo:

 1. odstranění účinných látek léčiva z těla se zpomaluje, v důsledku čehož může dojít k intoxikaci;
 2. léčivý přípravek nemůže pracovat v plné síle;
 3. dochází k depresi nervového systému;
 4. zvyšuje zatížení filtračních orgánů (ledviny, játra);
 5. existují problémy v práci žaludku.

Jak velké důsledky mohou být, pokud užívání alkoholu s antibiotiky závisí na konkrétním typu léku, na předepsaném dávkování, stejně jako na individuálních vlastnostech těla každého jednotlivého pacienta.

Myslíte si, že alkoholismus nelze vyléčit?

Soudě podle skutečnosti, že tyto řádky nyní čtete - vítězství v boji proti alkoholismu není na vaší straně.

A ty už jsi myslel, že je zakódován? Je to pochopitelné, protože alkoholismus je nebezpečné onemocnění, které vede k vážným následkům: cirhóze nebo dokonce smrti. Bolest jater, kocovina, problémy se zdravím, prací, osobním životem. Všechny tyto problémy jsou vám z první ruky známé.

Ale možná je ještě způsob, jak se zbavit mučení? Doporučujeme přečíst článek Eleny Malyshevové o moderních metodách léčby alkoholismu. Přečtěte si více >>

Alkohol antibiotikum není nepřítel. Rozptýlení mýtů o kompatibilitě drog

Všichni slyšeli: když jste léčeni antibiotiky, nemůžete užívat alkohol. Proč A je možné kombinovat alkohol s drogami?

Koktejl Sbohem játra: Paracetamol s vínem

„Existuje spousta mýtů o kombinaci drog s alkoholem,“ říká Aleksey Bueverov, specialista na onemocnění jater, MD, profesor na 1. Moskevské státní lékařské univerzitě. IM Sechenov. - Riskuji zničení mnoha tabu, ale řeknu, že nebezpečí těchto interakcí je často přehnané. Například téměř každý si je jistý, že není možné užívat alkohol během léčby antibiotiky, jako by to snížilo jejich účinek na nic. Ve skutečnosti to může být případ, kdy se pacient opije a usne, když vynechal další dávku antibiotik - musí být užíván přesně podle harmonogramu. “

Samozřejmě, nemůžete kombinovat alkohol s psychotropními léky. A on a oni působí na mozek. Ethylalkohol zpravidla zvyšuje sedativní účinek mnoha léčiv, především antipsychotik, hypnotik, opiátů. To může dokonce vést k zástavě dýchání. V kombinaci s anxiolytiky (prostředky proti úzkosti) však mohou být i změny ve vědomí. Já sám jsem viděl takové pacienty, kteří se například pokoušeli vylézt přes neexistující plot nebo dělali jiné zvláštnosti. Může to být velmi nebezpečné. “

Co říká paní?

Američané chtěli shrnout vše pod statistikou, včetně otravy spojené s kombinací alkoholu a drog. A jejich údaje potvrdily to, co nám řekl Dr. Buyeverov. Nejčastěji jiné drogy způsobovaly otravu lékem paracetamolem - představovaly 7,84% případů. Stejný počet případů je spojen s Vicodinem, drogou v Rusku neznámou a představující „hybrid“ stejného paracetamolu s narkotickým opioidním hydrokodonem. To znamená, že počet tragédií spojených s paracetamolem může být zdvojnásoben, čímž se dosáhne 15%. Ale to není vše.
Na třetím místě (7,84%) v počtu incidentů s alkoholem a drogami ve Spojených státech je komplexní lék, který zahrnuje lék, zde známý jako difenhydramin, a stejný paracetamol. To znamená, že téměř čtvrtina všech otrav souvisí s touto složkou. Proto bychom měli být opatrní při užívání paracetamolu a neměli bychom s ním užívat léky na léčbu bolestí hlavy u kocovin.

Co jiné populární drogy nejsou přátelé s alkoholem

Antihistaminika (užívaná pro alergie). Jedná se především o léky první generace, které způsobují ospalost. Toto a již zmíněné v souvislosti s americkou statistikou difhenhydramin (účinná látka difenhydramin), a populární u nás tavegil (clemastien). Ethylalkohol může zvýšit jejich sedativní (sedativní) účinek.
Antidepresiva (užívaná při léčbě deprese). Nejdříve není možné kombinovat amitriptylin a další tzv. Tricyklické antidepresiva. Alkohol zvyšuje jejich uklidňující účinky. Také nemůžete pít víno, užíváte tzv. MAO inhibitory (nialamid, iproniazid, atd.). To způsobí pulzující bolesti hlavy, palpitace, třes v těle, silný pot, zvýšený tlak. Přípravky z této poslední skupiny se však používají jen zřídka.
Sulfonylmočovinové přípravky (používané pro diabetes mellitus 2. typu). Glibenklamid, glimepirid, gliklazid a glipizid jsou nejčastější. V kombinaci s alkoholem může výrazně snížit cukr pod normu, což je nebezpečné. Kromě toho může být srdeční tep, strach, bolest hlavy, pocit tepla - to je již známo, že jste antabuse účinek.

Proč nepít alkohol při užívání antibiotik?

Pro to existuje několik hlavních důvodů.

1) Alkohol oslabuje terapeutický účinek antibiotik. Faktem je, že jednou v těle se molekuly antibakteriálních léčiv váží na proteiny patogenů. Alkohol mírně modifikuje proteiny a vazba je obtížnější. Také alkohol často ničí samotnou účinnou látku a reaguje s ní.

2) Je známo, že játra v našem těle působí nějakým způsobem jako filtr, kterým procházejí léky a alkohol dvojitě negativně.

3) Alkohol urychluje vstřebávání léků ve střevech a pak rozpad léků v játrech. To vše přispívá k rychlejšímu odstranění léků z těla.

4) Reakcí s alkoholem mohou být léčivé látky vysoce modifikovány a účinky mohou být velmi odlišné. Typickým příkladem jsou reakce podobné disulfiramu, které jsou doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností a zvracením, horečkou. Někdy to může vést ke kómě nebo dokonce k smrti.

Antibiotika a alkohol: Účinky

Ideální omluvou přestat pít ve společnosti je odkazovat na antibiotika. Prohlášení, že antibiotika a alkohol jsou neslučitelné, obvykle není pochyb. Ale ve skutečnosti není všechno tak jednoduché

Obecné klam

Britští lékaři se snažili zjistit, co si pacienti klinik myslí o interakci mezi alkoholem a antibiotiky. Průzkum u více než 300 pacientů ukázal, že 81% respondentů si je jistých: pod vlivem alkoholických nápojů se snižuje účinek antibiotik. Přibližně 71% respondentů se domnívalo, že po pití sklenky nebo dvou vín při léčbě antibiotiky se vystavují zvýšenému riziku vedlejších účinků.

Překvapivě, ve většině případů to tak není. Antibakteriální léčiva neinteragují s alkoholem, kromě ojedinělých případů. Odkud pochází společný mýtus neslučitelnosti, pevně usazený v myslích spotřebitelů?

Tam je předpoklad, že venereologists vynalezl tuto legendu aby držel jejich pacienty od mít veselý alkoholický život a chránit je před nechtěným pohlavním stykem během léčby. Další, neméně vtipný příběh nás zavede do 40. let minulého století. Během druhé světové války byl životně důležitý penicilin tak vzácný, že v Evropě byl získán z moči vojáků, kteří byli léčeni antibiotiky. Ale protože vojáci dostali pivo, jejich objem moči vzrostl a koncentrace penicilinu v něm klesala. Že lékaři zakázali diuretický nápoj pro průmyslové účely.

Dnes, populární pověsti důkladně umístil označení “neslučitelný” na alkoholu a antibiotikách. Udělejme úpravy a přesuňte tuto tabletu na těch pár léků, které opravdu nemůžete pít s alkoholem.

Případy neslučitelnosti: pouze fakta

Existují tři typy nekompatibility mezi alkoholem a antibakteriálními léky.

1. Disulfiramová reakce. Některá antibiotika zabraňují rozkladu ethylalkoholu, což má za následek hromadění produktu neúplného metabolismu - acetaldehydu. Vyvolává také intoxikaci, která se projevuje zvracením, nevolností, obtížným dýcháním. Stejný účinek má lék široce používaný pro léčbu alkoholismu, disulfiram, ze kterého přichází název tohoto typu interakce.

Nedovolte, aby se alkohol rozkládal normálně metronidazol, ornidazol, tinidazol, cefalosporinové antibiotikum cefotetan. Pokud užíváte některý z těchto léků, alkoholické nápoje jsou zcela kontraindikovány. Odborníci doporučují zdržet se alkoholu nejméně 24 hodin po ukončení léčby metronidazolem a 72 hodin - tinidazolu.

Příležitostně může disulfiramová reakce způsobit kombinované použití populární kombinace ko-trimoxazolového sulfanilamidu s alkoholem.

2. Narušení metabolismu. Ethylalkohol vstupující do jater se rozkládá působením enzymu cytochromu P450 2S9. Stejný enzym se podílí na metabolismu některých léčiv, jako je erythromycin, cimetidin, antimykotika (vorikonazol, itrakonazol, ketokonazol). Se současným vstupem alkoholu a léků do jater, které se hlásí k podílu cytochromu P450 2S9, se konflikt nevyhnutelně dozraje. Nejčastěji je strana, která prohrává, lék. Tělo akumuluje lék, což může vést k intoxikaci.

3. Toxický účinek na centrální nervový systém (CNS). Někdy antibiotika mají specifické vedlejší účinky na centrální nervový systém, které se projevují ospalostí, sedací, závratí. A každý ví o uklidňujícím účinku alkoholu - od lehké ruky Semyon Semyonitch z „The Diamond Hand“ láhev koňaku „pro domácnost, pro rodinu“ je v držení téměř každé ženy v domácnosti.

Současná kombinace dvou sedativ ve formě antibiotika a alkoholu však může inhibovat centrální nervový systém, který je zvláště nebezpečný pro starší osoby, řidiče, pracovníky, jejichž práce vyžaduje maximální pozornost. Pro léčiva, která inhibují centrální nervový systém v kombinaci s použitím alkoholu, patří: cykloserin, ethionamid, thalidomid a některé další.

Jak se léky: není zakázáno, pak dovoleno?

Úplná neslučitelnost antibiotik s alkoholem se tak vyskytuje ve vzácných případech. Lékaři tyto léky znají předem a upozorňují pacienty na nepřípustnost užívání alkoholu během léčby. Seznam antibiotik, které lze kombinovat s alkoholem téměř „v jednom skle“, je poměrně rozsáhlý. Takže pak je sklenka vína v léčbě například pneumonie normální? Ukazuje se to docela dobře.

Domácí lékaři neregulují množství alkoholu, které lze bezpečně odebrat mezi dávkami antibiotik, ale jejich západní kolegové již dlouho zvažují všechno. Britské ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje, aby muži, kteří užívají antibiotika, nepili více než 3-4 jednotky alkoholu a ženy se omezují na 2-3 porce.

Dovolte mi připomenout, že pod podílem alkoholu se rozumí 10 gramů čistého etanolu, které jsou obsaženy ve 100 ml šampaňského nebo vína o síle 13%, 285 ml piva (4,9%) nebo 30 ml silných nápojů (40%). 100 g brandy je tedy dávka kompatibilní s většinou antibiotik. Přebytek doporučených dávek však může způsobit dehydrataci a intoxikaci, což nevede k zotavení z infekce. Hlavní věcí v této věci proto není překročit jemnou linii mezi normální a přebytečnou.

Produkty na téma: disulfiram, metronidazol, ornidazol, tinidazol, ko-trimoxazol, erythromycin, ketokonazol

Vše o alkoholu

Vše, co potřebujete vědět o alkoholu: víno, pivo, vodka, brandy, whisky, šampaňské, rum...

Alkohol a antibiotika

Jak je dobře známo, mnoho léků tvoří nebezpečné sloučeniny, když reagují s alkoholem. Proto před smícháním léků užívaných s alkoholem je vhodné zjistit pravděpodobné důsledky.

Samostatně musíte zůstat na recepci alkoholu v průběhu antibiotik. Současný názor, že alkohol neutralizuje antibiotika, není zcela pravdivý, ale ve většině případů je poměrně blízko realitě. Nemoc se začíná vyvíjet, jako by neexistovala léčba.

Podrobněji je situace, protože alkohol ovlivňuje antibiotika, v hlavní části tohoto článku.

Můžu užívat alkohol při užívání antibiotik

K otázce, zda je alkohol s antibiotiky možný, existuje jednoznačně negativní odpověď. Bez ohledu na typ užívaných léků a množství alkoholu, které se užívá, budou mít následky těchto činností pro tělo pouze negativní vliv.

Vliv alkoholu na tělo má obvykle jen málo pozitivních aspektů a v přítomnosti jakékoliv nemoci ještě více. Současné užívání antibiotik i alkoholu znamená, že účinnost prováděné léčby je nulová.

Mýty o kompatibilitě alkoholu a antibiotik

Pokud jde o účinky užívání alkoholu při užívání antibiotik, existuje řada chybných názorů způsobených nedostatečnými znalostmi v oblasti farmakologie a fyziologie.

 • Současné užívání antibiotik a alkoholu nemá žádný vliv na játra.

Tento mýtus nedrží vodu. Pokud jde o toxické účinky ethanolu a jeho metabolitů na jaterní tkáň, je již dlouho známo a zdá se, že je vše. Také většina typů antibiotik prochází štěpením v játrech, což v každém případě vytváří určité zatížení tohoto orgánu.

Kombinace léků a nápojů tak představuje významnou zátěž pro játra. Výsledky studií, podle kterých interakce alkoholu a antibiotik neovlivňuje játra, situaci interpretují jednostranně.

Většina typů těchto léků skutečně nevytváří žádné nebezpečné látky v kombinaci s ethanolem. Ale to nezanedbává skutečnost zvýšené zátěže na játra v důsledku společného příjmu drog a silných nápojů.

 • Při užívání antibiotik s nimi opilý alkohol nereaguje

Studie neprokázaly žádnou reakci mezi většinou typů antibiotik a ethanolu.

Je třeba poznamenat, že použití vysoce kvalitního alkoholu v naší době - ​​docela vzácnost. V praxi je velmi často v opilém alkoholu obrovské množství různých nečistot, včetně tavných olejů a toxických alkoholů. Reakce mezi těmito látkami a antibiotiky může mít nejhorší následky.

 • Užívání alkoholu neovlivňuje účinnost léčby.

A opět, jednostranně interpretované výsledky lékařského výzkumu přicházejí k záchraně milovníků azylu. Většina typů antibakteriálních léčiv v kombinaci s alkoholem neztrácí své vlastnosti. Kromě toho, v případě, že se přijímá malé množství alkoholu, jakákoliv reakce zcela chybí.

Ale na pozadí radosti získaných důkazů, kompatibility drog a pití, z nějakého důvodu každý zapomíná na praktické aspekty této situace.

Účinnost jakýchkoliv antibiotik se dosahuje pouze tehdy, pokud mají dostatečnou koncentraci v těle. Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že se někdo zastaví na 50 gramech alkoholu s antibiotiky, konzumace alkoholu v každém případě bude mít močopudný účinek. Současně se zbytkem tekutiny se z těla odstraní také přicházející antibiotika, která jim neumožní dosáhnout požadované saturace a zajistí účinnost léčby.

 • Pokud si vezmete přestávku v čase mezi užíváním léků a alkoholu, nebudou žádné negativní účinky.

Důležité vědět

Všechny druhy antibiotik po požití jsou v těle poměrně dlouhou dobu, některé typy - až týden a makrolidy do 10 dnů. Proto, pokud pijete antibiotikum ráno a alkohol večer, účinek takové léčby bude v nejlepším případě nulový a v nejhorším případě se mohou objevit vážné negativní důsledky.

Minimální interval, po kterém můžete pít alkohol po užívání antibiotik, je doba čtyř hodin. V podstatě po léčbě antibiotiky může být alkohol užíván až po několika dnech.

Odpověď na otázku, co dělat, když je po užívání alkoholu s antibiotiky špatná, bude záviset na typu použitého léku. Všeobecná doporučení v tomto případě není možné přinést, takže pokud se necítíte dobře, budete se muset poradit s lékařem.

Proč nepít alkohol s antibiotiky

Existuje celá řada důvodů, proč antibiotika a alkohol nelze kombinovat.

Uvádíme nejběžnější.

 1. Výskyt disulfiramové reakce

Uvedená látka se používá při komplexním léčení alkoholismu jako prostředku rozvoje averze k alkoholu. Samo o sobě nemá žádný vliv na tělo, ale v případě míchání s alkoholem dochází k řadě negativních účinků.

V případě alkoholu je kontraindikováno z toho důvodu, že metabolity vzniklé během procesu asimilace antibiotik komplikují rozklad alkoholu. Výsledkem tohoto procesu je zejména zvýšený obsah aldehydu kyseliny octové, který může způsobit řadu negativních reakcí:

 • těžké bolesti hlavy;
 • tachykardie;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • teplo v obličeji, krku a hrudníku;
 • potíže s dýcháním;
 • křeče.

Při vysokých dávkách obou látek existuje pravděpodobnost letálního výsledku.

Z tohoto důvodu jsou antibiotika skupin nitroimidazolu a cefalosporinu neslučitelná s alkoholem.

Současně, jak směs alkoholu s antibiotiky ovlivňuje tělo, nebude záviset na formě jejich uvolnění. Identické symptomy budou pozorovány v případě, že se pichnou, a pokud se užívají v jiné formě - například kapky, tablety, kapsle, suspenze atd.

 1. Toxický účinek na játra vytvořených metabolitů

Řada typů antibiotik (zejména ze skupiny tetracyklinů), když je smíchána s alkoholem, tvoří toxické sloučeniny do jater, které ve vysokých dávkách mohou způsobit nástup hepatitidy vyvolané léky.

Některá antibiotika (např. Erythromycin, cimetidin, antifungální léky vorikonazol, itrakonazol, ketokonazol a další) vyžadují ke zvládnutí stejné enzymy jako alkohol. Z několika důvodů, v případě současného požívání alkoholu a drog, tento enzym není dost léků. Výsledkem je zvýšená akumulace léku v těle, což ohrožuje intoxikaci.

 1. Depresivní účinek na nervový systém

Dalším projevem toho, co se stane, když pijete alkohol s antibiotiky, je nadměrná inhibice psychomotorické aktivity. Jak víte, některá antibiotika mají depresivní účinek na vědomí. Mezi ně patří cykloserin, ethionamid, thalidomid a některé další. Alkohol má podobný účinek. Současné podávání takových léků a alkoholu proto může způsobit těžkou mentální retardaci.

Tvrzení, že alkohol lze užívat při užívání antibiotik, je tedy v zásadě nesprávné.

Moderní studie totiž ve většině případů potvrzují absenci vedlejších účinků, ale s ohledem na kombinaci negativních účinků alkoholu a antibiotik na tělo je lepší takovou kombinaci odmítnout. Navíc, vzhledem k nedostatku znalostí o klasifikaci použitého léčiva, lze získat výraznou negativní reakci organismu, která je nepřiměřená.

Stojí za to vědět, že existuje tabulka kompatibility pro různé typy antibiotik a alkoholu. Pro snížení rizika negativních účinků je žádoucí tyto informace prostudovat.

Především uvádíme, jaká antibiotika mohou být s alkoholem.

 1. Peniciliny: Amoxiclav, Amoxicilin (Flemoxin), Ampicilin, Oxacillin, Karbenicilin, Tikarcilin, Azlocillin, Piperacilin.
 2. Antifungální léčiva: Nystatin, Clotrimazol, Afobazol.
 3. Širokospektrální antibiotika: Heliomycin, UnidoxSolutab, Levofloxacin, Moxifloxacin, Trovafloxacin, Cefpyr, Ceftriaxon, Azithromycin, Augmentin, Flemoxin Soluteb.

Musíte také vědět, která antibiotika by se neměla užívat s alkoholem.

 • Nitroimidazoly: Metronidazol, Tinidazol, Trichopol, Tiniba, Fazizin, Klion, Flagil, Metrogil.
 • Cefalosporiny: Suprax, Cefamandol, Cefotetan, Moxalactam, Cefobid, Cefoperazon.
 • Další antibiotika: Levomycetinum, Bactrim, Ketokonazol, Trimethoprim-sulfamethoxazol, Co-trimoxazol, Biseptol, Nizoral, Doxycyklin (také nazývaný Unidox antibiotikum).

Kolik alkoholu může být po antibiotikách

Jak víte, alkohol po antibiotikách není možný. Pokud člověk pil antibiotika, je nutné vydržet určitý interval až do okamžiku požití alkoholu, jinak se významně zvyšuje pravděpodobnost nepříznivých účinků.

Okamžik, kdy můžete začít pít alkohol, závisí na době odstranění antibiotik z těla. V každém případě, pokud pacient pije antibiotika ráno, pak je lepší upustit od večerních setkání s supresanty. Ani krátkodobě působící léky na krátkou dobu nebudou staženy, což vytvoří zbytečnou zátěž pro orgány a systémy těla oslabené touto nemocí.

Důležitá skutečnost

Jak dlouho budete muset čekat po průběhu antibiotik bude záviset především na tom, zda jsou léčiva kompatibilní s alkoholem, stejně jako čas na odstranění léku z těla. Čím větší je ohrožení zdraví kombinace tohoto léku s ethanolem, tím větší bude interval mezi ukončením čerpání finančních prostředků a okamžikem bezpečného požívání alkoholu.

Doba vylučování, stejně jako úroveň toxicity pro organismus při smíchání s alkoholem bude záviset na typu použitého antibiotika.

Mezi ně patří léky, jako je metronidazol, tinidazol a isnecnidazol. V případě jejich použití může být alkohol užíván nejdříve 48 hodin po skončení příjmu, protože tyto léky dávají disulfiramovou reakci.

Struktura molekul tohoto léku je do jisté míry podobná struktuře disulfiramu, takže když se smíchá s ethanolem, tento lék dává reakci podobnou disulfiramu. Minimální doba, po kterou můžete pít alkohol, je 24 hodin. V případě onemocnění močového systému se interval zvyšuje.

Tento typ antibiotik má depresivní účinek na nervový systém, když smíchaný s vysokými dávkami alkoholu může způsobit kómu. Alkohol lze použít nejdříve 36 hodin.

Tento typ antibiotik, když je smíchán s alkoholem, má výrazný toxický účinek na játra a má poměrně dlouhou dobu clearance. Můžete pít alkohol nejméně 72 hodin.

Míchání s alkoholem může způsobit zvracení, záchvaty a reakce podobné disulfiramu. Pít alkohol může být nejdříve 24 hodin po poslední dávce tohoto léku;

V případě míchání s alkoholem mají výrazný toxický účinek na sluchový a močový systém. Po skončení těchto léků může být užívání alkoholu ne dříve než dva týdny.

Míchání tohoto léku s ethanolem může způsobit poškození centrální nervové soustavy a jater, jakož i způsobení reakce podobné disulfiramu. Teplé nápoje je možné konzumovat nejdříve 4 dny po ukončení léčby.

V případě konzumace alkoholu, dokud nedojde k úplnému vysazení léku z těla, zvyšuje se riziko vzniku cirhózy jater, zejména při užívání erytromycinu. To se liší od většiny jiných prostředků pomalého odstranění z těla. Alkohol lze opít nejdříve 7 dní.

 • Lék na tuberkulózu Isoniazid.

V případě míchání s alkoholem může způsobit hepatitidu vyvolanou léky s fulminantním průběhem. Po ošetření tímto lékem je zakázáno používat alkoholické nápoje po dobu jednoho měsíce po skončení recepce.

Kompatibilita alkoholu a antibiotik

V životě se vyskytují situace, kdy se v průběhu léčby antibiotiky koná oslava alkoholických nápojů. Vědomí lidé, kteří se starají o své zdraví, okamžitě nastolují otázku možnosti kombinace alkoholu a antibiotik. Dále toto téma podrobně analyzujeme.

Většina lékařů nepochybuje, že kompatibilita antibiotik s alkoholem není možná. Existují však lékaři, kteří se domnívají, že alkoholické nápoje nemají negativní vliv na účinnost léčiv. Ale nedoporučují pití alkoholu s antibiotiky. Argumenty jsou uvedeny níže.

Chápeme, že žádné léky nejsou zcela neškodné. Pozitivním působením na jeden orgán nebo systém mohou negativně ovlivnit ostatní. Příjem alkoholu během léčby antibiotiky představuje další zátěž pro celé tělo. Existuje riziko zhoršení stavu, zejména pokud člověk trpí chronickými onemocněními. V některých případech může příjem alkoholu s drogami vyvolat vznik alergie na alkohol.

Kromě toho, ani zkušený chemici nemohou předpovědět výsledek interakce antibiotik a alkoholu. Žádná farmaceutická společnost na světě neprovádí testování léků na reakci s alkoholem. Předpokládá se, že v průběhu léčby pacienti nebudou pít alkohol. Chemické reakce se mohou objevit v žaludku, které nejsou popsány v žádné učebnici chemie.

Závěr: při užívání antibiotik může alkohol oddálit zotavení a to je v nejlepším případě. V těžkém období pro tělo lékaři doporučují zdržet se pití alkoholu, protože riziko není odůvodněné. Pijte své oblíbené víno, šampaňské, pivo nebo vodku, které budete mít čas po uzdravení. Pak vám tyto nápoje přinesou radost a výhody, ale teď je lepší myslet na své zdraví.

Proč ne kombinovat alkohol a antibiotika

Každý člověk čelí ve svém životě nemocem. Mnoho lidí musí brát antibiotika během léčby. Průběh takové terapie je po určitou dobu vždy jiný. Ale co dělat, když na nose dovolenou? Obecně se ve společnosti věří, že užívání alkoholu a antibiotik je zároveň velmi nežádoucí.

Lékaři na to varují. Ale proč ne pít alkohol s antibiotiky, co se stane v tomto případě? Mezi lidmi bylo množství pověstí a mýtů o takovém sousedství. Je na čase zjistit, kde je pravda a kde fikce.

Alkohol a antibiotika

Antibiotika jsou určena k boji proti patogenním bakteriím. Aktivní složky těchto léčiv pronikají do buněk mikroorganismů a ničí jejich schopnost reprodukce. Lékaři léčí naléhavou otázku současného užívání antibiotik a alkoholu různými způsoby.

Většina lékařů důrazně doporučuje pacientům, aby se během léčby antibiotiky zdrželi, a to i v případě nealkoholických nápojů.

Lékaři vysvětlují tento zákaz skutečnosti, že alkohol významně snižuje terapeutický účinek léků a zvyšuje zátěž jater. V tuto chvíli však bylo mnoho studií, které tvrdí opak:

 1. Farmakologie léčiva pod vlivem alkoholu se nemění.
 2. Práce jater netrpí, lékaři neodhalili žádné zvýšení zátěže tohoto orgánu.

Tak proč ne kombinovat alkohol a antibiotika, pokud škoda z této symbiózy není odhalena? Etylalkohol samotný má negativní vliv na fungování vnitřních orgánů, způsobuje intoxikaci a dehydrataci. Slabé tělo reaguje špatně na léčbu - proto se účinnost léčby snižuje.

Lékaři rozlišují množství antibiotik, která v kombinaci s ethylalkoholem vstupují do disulfiramové reakce. V léčbě těchto léků je přísně kontraindikovaný příjem alkoholu. Reakce podobná disulfiramu je založena na globální intoxikaci těla a v závažných případech může být smrtelná.

Debun Mýty

V moderní společnosti je dlouhodobě názor na povinné komplikace, které člověk navštíví po pití alkoholu během léčby antibiotiky. Hlavní legendy jsou:

 1. Alkohol obsahující nápoje blokují terapeutické účinky antibiotika.
 2. Pokud současně užíváte alkohol a léky, dojde k toxickému poškození jater.
 3. Alkohol s antibiotiky několikrát snižuje účinnost léčby.

Ve skutečnosti jsou všechna výše uvedená dogmata jen částečně pravdivá. To potvrzují výsledky rozsáhlých studií kompatibility drog a alkoholu. Lékaři prokázali, že konzumace alkoholu neovlivňuje farmakologické vlastnosti antibiotik.

Průběžný výzkum

V experimentech, které začaly koncem minulého století, se účastnili jak dobrovolníci, tak pokusná zvířata. Výsledky byly identické ve všech skupinách.

Bylo zjištěno, že pod vlivem ethylalkoholu se doba absorpce léčiva, proces odstraňování jeho zbytků a účinnost účinku antibiotika na organismus neprokázaly významné změny.

1982 Specialisté finského zdravotnického centra provedli rozsáhlou studii mezi řadou dobrovolníků. Podle získaných údajů bylo prokázáno, že antibiotika řady penicilinu nevstupují do žádné reakce s ethanolem.

Roku 1988. Testovala se antibiotika skupiny amoxicilinu. Španělští lékaři získali přímý důkaz, že účinnost tohoto typu antibiotik také nezávisí na příjmu alkoholu.

Ve všech případech vykazovali jedinci pouze nepatrnou odchylku od normálních ukazatelů rychlosti resorpce léčivé látky v těle. Také vědci obdrželi potvrzení, že drtivá většina antibiotik nemění své farmakologické vlastnosti při užívání ethylalkoholu.

Mýty: pravda a lži

Ale proč tedy nepít alkohol s antibiotiky, jak říkají mnozí lékaři? Ne všechna antibiotika jsou stejná ve složení a jejich účincích. Lékaři se řídí názorem, že je lepší zvolit nejméně ze dvou zla a zakázat tuto kombinaci z důvodu možného vývoje jednotlivých vedlejších účinků.

Každý organismus může reagovat na tuto kombinaci svým vlastním způsobem a vedlejší reakce nejsou vždy vhodné pro terapeutický průběh. Abychom však bodli „a“, uvažujme podrobněji o převažujících názorech.

Alkohol zmírňuje účinnost antibiotik

Toto prohlášení je nepravdivé. Bylo prokázáno, že alkohol nemá významný vliv na léčebný účinek antibiotik.

Jedinou výjimkou je přítomnost chronického alkoholismu při realizaci terapie. V tomto případě, při provádění výzkumu, vědci poznamenal porušení v procesech štěpení a odstranění zbytků léků z těla.

S touto patologií byl proces odstraňování zbytků léčiva z těla zpomalen a antibiotikum bylo nahromaděno v těle, což vyvolalo výskyt nežádoucích příznaků. Ale alkohol skutečně zasahuje do procesu zotavení, protože alkohol:

 • vyčerpává celé tělo;
 • zasahuje do zdravého spánku;
 • zhoršuje blaho člověka;
 • zvyšuje koncentraci cukru v krvi;
 • porušuje vstřebávání živin v těle.

To je důvod, proč lékaři nedoporučují kombinovat alkohol a antibiotika. A když se ptali, proč by alkohol neměl být konzumován při užívání antibiotik, je jim řečeno, že když tělo pije alkohol, imunitní systém klesá. A s vyčerpáním imunity se antibiotika stávají nepoužitelnými.

Alkohol není kompatibilní se všemi typy antibiotik.

Toto stanovisko je také chybné. Nejčastější antibiotické léky, které jsou nejčastěji předepisovány lidem, vůbec neinteragují s alkoholem. A toto tvrzení pochází z historických mýtů - teorií:

 1. Poprvé, venereologists začal dělat tento předpoklad. Odborníci zakázali v léčbě nemocí pít alkohol kvůli strachu z šíření infekcí. Jak víte, opilí lidé zvyšují sexuální touhu a touhu po intimitě.
 2. Potvrzení vzlétlo z doby války v severních částech Afriky. Pak byl penicilin ve velkém nedostatku, byl těžen a znovu použit v moči raněných. Během nepřátelských akcí, vojáci často vzali alkohol na dovolené. Alkohol tomuto procesu zabránil a lékaři ho zakázali pít.

Kombinace alkoholu + antibiotika způsobuje vedlejší účinky

Ale toto tvrzení je pravdivé. Pravda, to neplatí pro všechny antibiotické léky. V průběhu mnohaletého výzkumu lékařů byl sestaven seznam antibiotik, který v kombinaci s alkoholem měl ve skutečnosti negativní vliv na zdraví pacienta.

Seznam nekompatibilních antibiotik s alkoholem

Je to léčba těchto antibiotik, které lékaři kategoricky nedoporučují kombinovat s alkoholem. Po ukončení léčby budete muset počkat nejméně 3 dny, aby všechny zbytky léku mohly opustit tělo. Co se týká daných léků:

zarudnutí kůže;

horečka a horečka

pocit tepla tváře;

těžké bolesti hlavy;

rozvoj stavu podobného psychóze;

poruchy nervového systému

riziko otravy jater;

nevolnost a zvracení;

slabost a letargie

Nezapomeňte, že ethylalkohol je obsažen nejen v alkoholu, ale i v neškodném antitusickém sirupu a řadě dalších léků. Proto při léčbě těchto typů antibiotik eliminujte potenciální hrozbu etanolu v těle. Nezapomeňte studovat složení všech dalších léků.

Proč jsou tato antibiotika nekompatibilní

Tyto léky mají v kompozici řadu účinných složek. Tyto látky, interagující s ethanolem, způsobují disulfiramovou reakci. Důvod - v přítomnosti specifických molekul ve složení léků, které mohou ovlivnit metabolické procesy ethylalkoholu.

V důsledku toho dochází k odstranění acetaldehydu (produktu rozkladu alkoholu) z těla. Tato látka se hromadí ve vnitřních systémech a orgánech a způsobuje disulfiramovou reakci, jejíž hlavní příznaky jsou následující:

 • křeče;
 • tachykardie;
 • těžké bolesti hlavy;
 • nevolnost a silné zvracení;
 • potíže s dýcháním, dušnost;
 • horečka a návaly horních končetin, krku, hrudníku a obličeje.

Tato reakce je aktivně využívána lékaři pro léčbu chronického alkoholismu s cílem způsobit averzi pacienta k alkoholu. Tato terapie však může být prováděna pouze pod přísným vedením zkušených odborníků. Reakce disulfiramu ve vážných stupních jeho projevu může vést k zániku srdeční činnosti a smrti osoby.

Jaká antibiotika lze užívat s alkoholem

Ne všechny antibiotické léky mají negativní účinek v kombinaci s alkoholem. Mezi „bezpečné“ léky patří následující léky:

 • Cleocin (clindamycin);
 • Keflex (cefalexin);
 • Zythromax (azithromycin);
 • Cipro (ciprofloxacin);
 • Avelox (moxifloxacin);
 • Levakvin (levofloxacin);
 • penicilinové přípravky;
 • Amoxyl ("čistý" amoxicilin);
 • Augmentin (klavulanát + amoxicilin).

Část alkoholu (samozřejmě jen malá) nijak neovlivní zdravotní stav ani požadovaný účinek léčby. Ale v každém případě stojí za to připomenout jednotlivé reakce. Proto, aby se předešlo neočekávaným problémům, při provádění léčby antibiotiky, je nicméně nezbytné, aby se neopíral o alkohol, ale aby měl trpělivost a vyloučil příjem jakéhokoli alkoholu během léčby. Buďte opatrní!