Polypy v nose: jak s nimi žít a co dělat?

Jedním z nejčastějších přitěžujících faktorů, které přivádějí člověka k závažné chronické sinusitidě, je nosní polypóza nebo prostě polypy v nose. U dospělých není toto onemocnění tak vzácné: v průměru 1–3% obyvatel světa jednou denně zjistí, že tyto nesrozumitelné polypy, které už svým jménem děsivě děsily, rostly v nose. Jaký druh vzdělání, co jsou nebezpečné a jak s nimi jednat - řekneme o tom v našem článku.

>> Místo obsahuje rozsáhlý výběr léků pro léčbu sinusitidy a jiných onemocnění nosu. Použití na zdraví!

přibližně 30% pacientů trpících nosní polypózou má pozitivní test na alergie.

Prevalence polypů v nose se zvyšuje u dětí s cystickou fibrózou, závažným dědičným onemocněním. Lidé, kteří jsou citliví na aspirin, jsou k nim také náchylní.

Většina studií však ukazuje, že polypy jsou spíše spojeny s nealergickými onemocněními než alergiemi. Je zajímavé, že ženy nejsou šťastnější než muži - trpí nosní polypózou dvakrát častěji než zástupci silnějšího pohlaví. Stejné neomylné statistiky říkají, že u dětí mladších 10 let jsou polypy v nose velmi vzácné, ale v době květu po 20 letech se zvyšuje pravděpodobnost růstu těchto formací. Nosní polypóza je však častější u těch, kteří se stali 40 lety.

Co jsou polypy a jak se tvoří?

Polypy v nose jsou abnormální benigní růsty, které pocházejí z jakékoli části nosní sliznice nebo vedlejších nosních dutin. Představují konečný výsledek různých onemocnění dutiny nebo dutin. Nejčastěji polypy vypadají jako průsvitné léze, které vznikají ze sliznice nosní dutiny nebo jednoho nebo dokonce několika vedlejších nosních dutin, včetně dutin čelistní. Často se polypy vytvářejí přímo v cestě odtoku z dutin, blokují ji a vytvářejí příznivé prostředí pro stagnující zánětlivý proces, včetně sinusitidy.

Samotný proces tvorby takové patologické krásy je stále pokryt tlustým závojem tajemství. Polyposis je spojován s chronickým zánětem, dysfunkcí autonomního nervového systému a genetickou predispozicí. Většina odborníků se shoduje na tom, že benigní nádory vznikají v důsledku chronických zánětlivých procesů v nosní dutině. Polypy tedy začínají a uzavírají začarovaný kruh zánětu: jsou příčinou i důsledkem dlouhodobého zánětu nosní dutiny a vedlejších nosních dutin.

Polypy v nose na pozadí jiných nemocí

Lékaři udělali smutný seznam nemocí, ve kterých se v nose s poměrně vysokým stupněm pravděpodobnosti tvoří polypy:

 • bronchiální astma - ve 20–50% případů;
 • cystická fibróza - u 6–48% pacientů;
 • alergická rýma (přesné údaje nejsou známy);
 • alergická fungální sinusitida. S touto patologií je pravděpodobnost nosní polypózy velmi vysoká a dosahuje 85%. Mluvili jsme o alergickém plísňovém sinusu v samostatném článku popisujícím symptomy a metody léčby vzácného, ​​ale závažného onemocnění;
 • chronická rinosinusitida, včetně chronické sinusitidy v kombinaci s rýmou;
 • Primární ciliární dyskineze je genetické onemocnění, při kterém je narušena funkce řasnatého epitelu a funkce mukociliárního aparátu;
 • intolerance aspirinu (u 8-26% pacientů s nosními polypy);
 • nesnášenlivost alkoholu (u 50% pacientů s polypy);
 • Churg-Straussův syndrom (v 50% případů se polypy vyvíjejí v nose);
 • Yangův syndrom - patologie charakterizovaná chronickou sinusitidou, nosní polypózou a azoospermií;
 • nealergická rýma s eozinofilním syndromem.

Pokud náhle zjistíte onemocnění v tomto seznamu, kterému jste museli čelit, neváhejte se obrátit na ORL specialistu a být vyšetřen - konec konců, nosní polypóza, která byla včas detekována, je mnohem snazší vyléčit než zdaleka probíhající proces.

Příznaky onemocnění

Klinické symptomy nosní polypózy závisí do značné míry na velikosti polypu. Malé útvary mohou dobře existovat, aniž by způsobovaly podezřelé příznaky. V praxi otorinolaryngologů existují případy, kdy během rutinního vyšetření byly zjištěny polypy na předním okraji středního turbinátu. Je obtížnější diagnostikovat polypy umístěné v hlubokých oblastech nosní dutiny nebo v dutinách.

Malé polypy v oblasti střední turbíny, blokující odtok sekrece z dutin paranazálních, mohou způsobit rozvoj akutní nebo chronické sinusitidy se všemi důsledky a symptomy, které z toho vyplývají. Pokud formace rostou v oblasti čelistních dutin, je téměř zaručena akutní a někdy i chronická sinusitida a projevy této nemoci nelze přehlédnout.

Velkoplošné polypy téměř vždy vedou k obstrukci dýchacích cest a způsobují prodloužené bolesti hlavy, chrápání, rinorrhea (těžký výtok z nosní dutiny).

Pokud se tyto projevy na pozadí chronické nebo akutní sinusitidy náhle spojí s porušením nebo úplnou absencí zápachu, pak je vhodné podezírat aktivní proces tvorby nosních polypů. Dodáváme, že krvácení z nosu, které není spojeno s podrážděním nosní přepážky, je velmi alarmující signál, který je spojen s ještě závažnějším onemocněním než polypóza.

A konečně, masivní mnohotvárné formace v nose nebo dokonce v jednom, ale velký nádor komplikuje průchod dutin a nosní dutiny tolik, že mohou způsobit příznaky obstrukční spánkové apnoe. Tento stav je charakterizován nejen chrápáním, ale i periodickým částečným a někdy úplným zastavením dýchání ve spánku. U pacientů s pokročilou nosní polypózou je nosní dýchání téměř vždy zcela narušeno a vzniká návyk dýchání ústy.

Jak léčit polypy v nose?

V ideálním případě by léčba nosní polypózy měla záviset na tom, jaké faktory vyvolaly nástup onemocnění. Bohužel, ve většině případů příčina vzniku polypy v nose není známa. I když se polypóza vyvinula na pozadí alergické rýmy, neexistuje žádná jistota a klinické důkazy o tom, že léčba alergií povede ke snížení a ještě většímu vymizení polypů.

Obecné principy léčby polypózy vycházejí z teorie zánětu, na které je založen mechanismus onemocnění, to znamená, že polypy začínají v průběhu protizánětlivé léčby.

Schéma léčení polypů zahrnuje:

 • orální a lokální nosní kortikosteroidy;
 • antihistaminová (antialergická) činidla;
 • dekongestanty;
 • cromoglykáty (sodná sůl kromoginu).

Kromě toho se imunoterapie používá jako komplexní léčba, stejně jako v případě potřeby antibiotika.

S neúčinností léčby drogové závislosti začnou drastická opatření - operace, která vám umožní zbavit se všech polypů v nose a nosních dutin v jednom pádu. Žádná operace však nemůže zaručit, že po krátké době nebude onemocnění opět pociťováno. Chcete-li zvýšit účinnost léčby drogové závislosti a předcházet recidivě, uchýlit se k tradičním metodám léčby polypů v nose. Podívejme se blíže na každou metodu a snažíme se pochopit, co je algoritmus akcí lékaře, který se snaží vyrovnat s nosní polypózou.

Léčba polypóz

Perorální kortikosteroidy

Bez ohledu na to, jak politováníhodné, ale glukokortikosteroidy, hormony, že pacienti se tak bojí, byly a zůstávají léky volby pro polypy v nosech. Perorální podání je považováno za nejúčinnější způsob podání, ale lokální podání intranasálních kortikosteroidů je také přijatelné. Ve většině případů se prednison používá v dávce 30–60 mg po dobu 4–7 dnů. Poté se během 1–3 týdnů léčivo postupně vysazuje.

Pediatrická dávka závisí na hmotnosti dítěte a je vypočtena na základě poměru 1 mg na kilogram hmotnosti denně. Je třeba mít na paměti, že dlouhodobá léčba glukokortikoidy tabletami se nedoporučuje z důvodu závažných vedlejších účinků, zejména diabetu, hypertenze, psychotropních účinků, šedého zákalu nebo glaukomu, osteoporózy, retardace růstu u dětí. Aby se zabránilo všem těmto projevům, hormony v tabletkách nejsou předepisovány déle než jeden týden. Pacienti s alergickou rýmou nebo astmatem nejlépe reagují na léčbu tabletovými kortikosteroidy.

Pacienti, jejichž polypóza není spojena s alergickou reakcí, nemusí reagovat na léčbu prednisonem.

Lokální (intranasální) kortikosteroidy

Lokální steroidy mohou snížit nebo zpomalit růst malých nosních polypů, ale jsou relativně neúčinné s masivními formacemi. Intranasální hormonální spreje byly nejúčinnější po operaci k odstranění nosních polypů jako léků, které zabraňují nebo zpomalují relaps onemocnění. Nejoblíbenější jsou tři hlavní drogy:

 • Flutikason, který se vyrábí pod obchodními názvy Nazarel (Česká republika) a Fliksonaze ​​(Glaxo Wellcome, Španělsko);
 • Mometason, známý pod obchodním názvem Nasonex. Má velmi vysokou protizánětlivou aktivitu. Lék se prakticky neabsorbuje do krevního oběhu, takže je schválen pro použití u dětí starších dvou let;
 • Budesonid, vyráběný ve formě intranasálních sprejů nazývaných Tafen nasal (Slovinsko, společnost Lek).
 • Beconaze, Aldetsin, Nasobek a další.

Antihistaminika

Prostředky této skupiny se používají v komplexních léčebných režimech pro nosní polypózu způsobenou alergiemi. Zpravidla používají léky druhé generace, které nemají sedativní a kardiotoxické účinky. Nejčastěji se předepisuje loratadin, cetirizin, přípravky desloratadinu (Erius) a také levotočivý izomer cetirizinu Levocetirizin.

Kromoglykáty v aerosolech se používají zřídka kvůli jejich relativně nízké účinnosti.

Decongestants jsou používány redukovat opuch a obnovit nebo zmírnit nosní dýchání. Při jmenování vazokonstrikčních prostředků berte v úvahu omezení jejich užívání (ne déle než sedm dní).

Polyp chirurgie: když konec ospravedlní prostředky

Pokud léčba nedala žádoucí výsledek a polypy v nose nadále rostou, navzdory aktivnímu odporu lékaře a pacienta, pokračujte na druhý, radikální prostředek boje - chirurgie.

Jak žít před operací?

Před zahájením operace není třeba panikařit nadcházející setkání s chirurgem. Dříve, před éry endoskopické chirurgie, operace na nosní dutině byla opravdu vážná otevřená intervence s poměrně těžkou dobou zotavení. Dnes se situace změnila a operace k odstranění polypů v nose již neváží na pacienta s mečem Damocles. Endoskopickou operaci lze provádět v lokální anestezii a dokonce i ambulantně, což pacientovi přináší minimální nepohodlí. Někdy polypy jsou odstraněny holicí strojek, zařízení schopné zničit formace a pak sát je. V každém případě, jak odstranit polypy v nose nebo sinusech, rozhoduje ošetřující lékař. Výsledek léčby do značné míry závisí na kvalitě předoperační diagnózy, proto je před operací nutné provést CT vyšetření.

Jak žít po operaci?

Po operaci je nutné pochopit a přijmout nejdůležitější doporučení, na kterém závisí konečný výsledek: i když jsou polypy odstraněny a švy jsou odstraněny, léčba není ukončena. Před pacientem je tvrdohlavý způsob řešení... možného relapsu. Intranasální kortikosteroidy jsou často používány jako anti-relapsová terapie po dlouhou dobu.

Důležitou součástí pooperačního období jsou pravidelné vyšetření. Odborníci doporučují, aby byly kontroly prováděny 2–3 týdny po operaci, poté 5–6 týdnů a tři měsíce později.

Z dlouhodobého hlediska bývalý pacient chirurgického oddělení ORL „má lehké“ setkání s lékařem každé 4–6 měsíců.

Jak praxe ukazuje, tento přístup k léčbě dává šanci zapomenout na nemoc navždy nebo, v každém případě, velmi dlouhou dobu.

Odstranění polypů v nose laserem

V současné době populární technologií laserového odstraňování útvarů v nosu nebo nosních dutinách je varianta endoskopického zásahu, při které dochází k destrukci polypů působením laserového paprsku. Laserové odstranění je považováno za méně traumatické ve srovnání s tradiční endoskopickou operací. Tato technika má však značné nevýhody, zejména nemožnost odstranění více polypů, stejně jako polypusové tkáně. Endoskopická laserová chirurgie se běžně používá v případě malých jednotek.

Tradiční medicína v boji proti polyposis

Účinnost tradiční medicíny v mnoha případech nelze zpochybnit. Bylinná medicína - léčba léčivými bylinkami - často doslova funguje zázraky. Nicméně, s nosní polypózou, účinnost lidových prostředků je omezená. Většina otorinolaryngologů je velmi skeptická k možnostem tradiční medicíny, což jí dává pozici náhradního hráče. A skutečně, abychom se vyrovnali s novotvarem, i když jsou benigní, někdy to může udělat jen chirurgův skalpel.

Není však nutné kategoricky odmítat možnosti populárních metod. Je docela rozumné doplnit hlavní léčbu propláchnutím nosu infuzí nebo odvarem. Neubližujte a masti nebo kapky z rostlin nebo včelích produktů. A s nejoblíbenějšími recepty se podívejme blíže.

Vlaštovka - čistá a vyléčitelná!

Jedním z nejúčinnějších prostředků tradiční medicíny, který se používá k léčbě polypů v nose, jsou kapky s žláz. Skotsko je pravděpodobně každému známé - plevel roste v zahradách, parcích a dokonce dokáže „ozdobit“ městská lůžka. Ale ne každý ví, že rostlina je jedovatá. Obsahuje silné alkaloidy podobné struktuře morfinu. Díky chelidoninu a dalším léčivým látkám se celandine dokonale vyrovná s řadou benigních útvarů na kůži a dokonce i na sliznicích. Na těchto vlastnostech je založena aplikace rostliny pro kontrolu nosní polypózy.

Kapky s jarní

Především při použití nosních polypů v lidovém léčitelství se používají kapky s žíháním. Jsou vyrobeny z čerstvé trávy šťávy z jarní a pohřben 1-2 kapky 3 krát denně. Léčba trvá 2–4 týdny.

Infuze žraloka

Alternativou ke kapkám je infuze bylinného jarního. Připravuje se z čerstvých i sušených rostlinných materiálů a vaří jednu lžíci bylin ve vodní lázni v jedné sklenici vody po dobu 15 minut. Výsledné léky trvají 40-50 minut a stlačují. Je lepší umýt nos teplou infuzí jednou denně po dobu 4–5 týdnů.

Během léčby celandskými léky je důležité sledovat množství procedur a dávek a pamatovat, že rostlina není tak bezpečná jako květy heřmánku.

Propolis v polyposis

Jako známý lidový lék zmiňujeme propolisovou mast. Složení masti zahrnuje:

 • propolis 15 g;
 • Vazelína 10g;
 • máslo 25 g.

Pro získání masti se všechny složky roztaví ve vodní lázni a smísí do homogenního stavu. Turundy s masti jsou vloženy do každého nosního průchodu po dobu 30–50 minut. Nezapomeňte vložit lahvičku s lékem do chladničky.

Propolisové inhalace s propolisem jsou velmi populární, které při zahřátí na nízké teplo uvolňují páry obsahující účinné látky.

Lidové techniky lze kombinovat podle vlastního vkusu a barvy - není tam a nemůže být jediný recept na nosní polypy. To, co pomohlo jednomu pacientovi, může mít placebo efekt po druhé. A proto experiment, ale nezapomeňte na oficiální lék. S největší pravděpodobností, bez její pomoci nemůže udělat.

Léčba polypy v nose s lidovými prostředky doma bez operace

Zdravý člověk si ani nedokáže představit, že stovky lidí, kteří jsou touto nemocí trápeni, mají otázku, jak se zbavit nosních polypů bez operace. Pouze osoba, která byla trápena příznaky polyposis, může pochopit hloubku problému.

Přesný mechanismus výskytu benigních nádorů v nose nebyl identifikován, ale byly identifikovány faktory, které vyvolávají jeho spuštění:

 • prodloužený kontakt s alergenem;
 • pokročilé formy rýmy, sinusitidy;
 • přítomnost infekcí v těle (stafylokoky, houby);
 • mechanické poranění nosu;
 • vrozené zakřivení nosní přepážky.

Chirurgický zákrok nemá vždy trvalý účinek. Pro mnoho operovaných pacientů se problém vrací s děsivou rychlostí. Někteří pacienti jsou kontraindikováni pro operaci kvůli alergii na drogy. Zvláště důležité jsou proto informace o léčbě polypů v nose bez chirurgického zákroku.

Když je domácí léčba účinná

Chcete-li se vyhnout operaci, měla by být zahájena domácí léčba, jakmile se objeví primární příznaky:

 • pocit, že nos je pravidelně ucpaný, je těžké dýchat;
 • nadměrné kýchání;
 • výtok hlenu z nosních průchodů.

Primární symptomy jsou spojeny se sekundárními symptomy, které se projevují jako závažné bolesti hlavy běžné povahy, změny hlasu, mrzačení nosu, nepříjemný zápach. U dětí se chuť k jídlu zhoršuje, děti odmítají kojit.

Všechny znaky se objevují v důsledku proliferace nosní sliznice, která blokuje nosní průchody, neguje nosní dýchání, vyvolává zánět nosohltanu, zhoršuje tok kyslíku do mozkových buněk.

Jak se zbavit nosní polypy s populární recepty

Léčba polypy v nose s lidovými prostředky neztrácí svou relevanci v průběhu času, protože slouží jako dobrý doplněk k lékové terapii. Polypy v nose s lidovými prostředky jsou ošetřeny různými způsoby:

 • instilaci nosních infuzí do nosu;
 • promytí nosních průchodů;
 • staging turund;
 • mazání polypů;
 • dieta

Pro přípravu nálevů, odvarů, olejů se používají pouze vysoce kvalitní přírodní suroviny: včelí produkty, bylinky, homeopatické přípravky.

Jak léčit polypy v nose bez operace s bylinkami

Léčivé byliny jsou hlavní lidové prostředky, vzhledem k vlastnostem, které je možné snížit příznaky polypózy, zastavit růst benigních růstů v nose, prodloužit dobu trvání remise v pooperačním období.

Alergie trpí polypy rostoucí v nose, takže domácí léčba s lidovými prostředky začíná návštěvou otolaryngologist a alergik lékaři.

ORL potvrzuje diagnózu a alergik identifikuje možné alergeny.

Vlaštovčí

Obvykle, všichni pacienti začnou léčbu celandských polypů. Tato bylina je již dlouho známá svým protinádorovým účinkem. Používá se k léčbě zhoubných nádorů. Účinně jeho použití v léčbě benigních nádorů, které jsou polypy v nose.

Není třeba čekat na rychlý efekt. Podle statistik jsou polypy v nose doma ošetřeny na kalendářní rok, neměli byste očekávat kratší průběh dlouhodobých výsledků. Nejoblíbenější recepty na nos a žížalky jsou založeny na použití rostlinné šťávy a tinktury ze sušených listů.

Vaření kapky šťávy

V případě šťávy se během kvetení sbírá jarní salát. Kvete průběžně od května do června. Během kvetení ve všech částech rostliny se zvyšuje koncentrace léčivých látek: alkaloidy, éterické oleje, saponiny, flavonoidy.

Rostliny se sbírají spolu s kořeny, promyjí se, mletou rukou v mlýnku na maso, vymačkávají se přes gázu. Uchovávejte v lahvičce s tmavým sklem, těsně uzavřené. Šťáva musí kvasit, trvá 5 dní až týden. Během procesu je otevřena láhev pro uvolnění plynů z ní. Dělej to každý den.

Uchovávejte šťávu v chladničce. K odstranění polypů v nose se do nosu vmíchá šťáva zředěná vodou. Voda se vaří v poměru 1: 1. Kapky ráno, přípustná rychlost - 2 kapky. Doba trvání - 7 dní. Přestávka mezi dvěma kurzy je 10 dnů. Dlouhá přestávka 1 měsíc se provádí po 5 opakováních (procedury, odpočinek).

Make tinkturu

Tinktura je připravena pro vnější použití. Při 300 ml vroucí vody potřebujeme lžičku drceného suchého žampiona. Vyplachujte po dobu 20 minut, na ohřev použijte vodní lázeň. Po ochlazení se infuze odfiltruje ze surovin.

Vložte tampony navlhčené v tinktuře do nosu. Umístěte tampony. Nejdříve dejte na 10 minut do jedné nosní dírky, následujte další. Kurz trvá 7 dní, po týdnu odpočinku se opakuje. Terapie probíhá po celý rok. Po každé dva měsíce v procedurách udělejte měsíční přestávku.

Ořech s polypy

Lékárna prodává tinkturu Todicamp, je vyrobena z nezralých vlašských ořechů. Mnozí připravují nástroj sami. Musíte si vzít 10 kusů zelených ořechů, otočit v ruční mlýnek na maso. Nalijte 3 sklenice petroleje. Kerosen potřebuje rafinovat.

Směs trvá na skleněné nádobě, uchovávejte ji nejdříve 2 týdny v temné místnosti, pak 1 měsíc ve světle. Před použitím infuzního filtru. Pohřbít prostředky potřebné 2 krát po celý den. Tam jsou pozitivní recenze na výsledky používání drogy doma.

Turunda s bílou lilie z polypů

Pro mnoho, znatelný účinek nastane, když použití bílé lilie tinktura. Při přípravě národní drogy se jako kapalná vodka. Lily, před nalitím vodky, rozdrcená. Příprava tinktury 12 dnů.

Ošetřené turundy namočené v bílé lilie tinktuře. Aby nedošlo k popálení nosní sliznice, zředí se převařenou vodou, 1 díl tinktury se přidá do 1 dílu vařené vody. Postup s turundami se opakuje 3 dny. Terapie trvá nejméně měsíc.

Přeslička z polypů

Dobré výsledky se dosahují při domácím odvodu přesličky. Je třeba říci, že během dne je nutné s tímto nástrojem provádět nejméně 10 postupů. Během procedury se bujón vtáhne do nosní dírky.

Vařit odvar každý den čerstvé. Na sklenici vroucí vody vzít 2 lžíce. Já rozdrcený v prachu surovin, trvá půl hodiny. Ochlaďte vývar důkladně přefiltrovaný z trávy gázou nebo lékařským obvazem, složeným ve 3-4 vrstvách.

Jak odstranit růst pomocí peroxidu vodíku

Léčba polypů v nose peroxidem vodíku není o nic méně populární než žvýkačka. Láhev peroxidu vodíku si můžete koupit v lékárně bez lékařského předpisu. K odstranění polypů v nose, s výjimkou peroxidu, jsou potřeba bavlněné tampony.

Musí být dobře navlhčeny v peroxidu a vloženy do nozder. Vata napuštěná v peroxidu by měla být v kontaktu s tkání polypu po dobu nejméně 3 minut. Během dne postup opakujte 2x. Peroxid způsobuje sušení polypů a obnovuje nosní dýchání.

Jak vyléčit polypy v nose bez operace pomocí homeopatie

Mnozí lékaři jsou k otázce pacienta skeptičtí: je možné léčit polypózu pomocí homeopatických léků? Pacienti vyléčení pomocí homeopatie mají jiný názor. Jejich mnoho pozitivních recenzí poskytuje skutečné důkazy.

Například můžete uvést popis nejoblíbenější drogy, která se od 19. století používá k odstranění polypů v nose. Lék "Teukrium" je vyroben z rostlinných surovin, jeho aktivní složkou je závod Dubrovník. Pomocí přípravku Teukrium mohou být polypy odstraněny z nosních cest bez chirurgického zákroku.

Lék, uvolněný v suché formě, je inhalován do nosní dutiny pro léčebné účely. Šíří ji do vody a táhnou ji do nosu. Tekutá forma znamená mazání povrchu porostů. Terapeutické postupy s přípravkem Teukrium Glycerin se provádějí nejméně 4krát denně. Alergické projevy v jeho aplikaci nebyly pozorovány. Pozitivní zpětná vazba od operovaných pacientů hovoří o dlouhodobé remisi při jeho užívání.

Lidé trpící polypy v nose si mohou všimnout jiných známých léků, které patří do skupiny homeopatických léků:

 • Bichromicum 3;
 • Fosfor 6;
 • Silicea 6;
 • Tui 200;
 • Calcarea Carbonica.

Dieta proti polypy

Bez stravy, ani léky, ani žádné populární recepty mohou zbavit polypy. Přesné doporučení ohledně jeho plánování lze získat u svého lékaře. Obecně platí, že pacient s polypózou by měl přísně omezit množství rafinovaných a konzervovaných potravin ve své stravě.

Obsah soli a cukru je také minimalizován. Zelenina - nejlepší produkty pro boj s nádory v nose. Jsou vhodné pro použití v jakékoliv formě (vařené, pečené, syrové). Neméně užitečné jsou všechny druhy ovoce a dekorací z nich. V denní stravě se doporučuje zahrnout obiloviny.

Závěr

Je velmi obtížné léčit polypy a žít s nimi v nose. Je nutné s pomocí včasné léčby rýmy a jakékoli sinusitidy snížit riziko vzniku polypózy. Základem prevence je odmítnutí vlastní léčby vazokonstrikčními kapkami, včasné návštěvy u lékaře.

Polypy v nose. Příčiny, příznaky a příznaky, diagnostika a léčba. Odstranění polypů v nose: operace, odstranění laserem, holicí strojek, endoskopické odstranění. Lidové léky.

Nejčastější dotazy

Stránky poskytují základní informace. Pod dohledem svědomitého lékaře je možná adekvátní diagnostika a léčba onemocnění.

Nosní polypy jsou zaoblené, benigní, bezbolestné až na dotek, který je výsledkem růstu nosní sliznice. Navenek vypadají jako hrášek, houba nebo hrozen.

Podle statistik je polypy v nose jednou z nejčastějších komplikací chronické rýmy. Nosní polypóza postihuje 1-4% populace. Muži jsou k tomu 3 až 4krát náchylnější než ženy. U dětí jsou antrachoanální polypy častější a u dospělých etmoidální.

Onemocnění se projevuje kongescí nosu a sliznicemi. Na rozdíl od běžného nachlazení se dýchání po použití vasokonstrikčních kapek nezlepší. Člověk je nucen dýchat ústy. Suchý vzduch tak vstupuje do plic, který není dostatečně vyčištěn od prachu a alergenů. To způsobuje časté respirační onemocnění a astma. Výsledkem je, že polypóza zkracuje dobu života člověka o 6 let.

Anatomie nosu

Nos člověka je poměrně komplikovaná struktura. Část, kterou vidíme, se nazývá vnější nos. Zahrnuje: čelní proces horní čelisti, laterální chrupavku a velkou pterygoidní chrupavku nosu. Boční plochy - křídla nosu se skládají z chrupavky a pojivové tkáně, na dně se otevírají nozdry. To vše je nahoře pokryté svaly a kůží bohatou na mazové žlázy.

Vnitřní struktura nosních průchodů je složitější. Nosní dutina je tvořena nosní přepážkou, která se skládá ze svislé desky etmoidní kosti, vomeru a chrupavky. Pro mnoho lidí je tento oddíl zakřivený. Menší změny jsou považovány za variantu normy.

Nosní dutina má čtyři stěny:

 • postranní
 • vnitřní
 • nahoru
 • nižší
Nejsložitější struktura má boční stěnu, na které jsou umístěny horní, střední a dolní turbíny. Je tvořen nosními kostmi, horní čelistí, slznou kostí, etmoidní kostí, pterygoidním procesem sfenoidní kosti, spodní nosní konchou (nezávislá kost) a svislou deskou palatinové kosti.

Mezi nosní přepážkou a nazální ulitou je prostor nazývaný společný nosní průchod. V bočních částech nosu jsou tři nosní průchody, z nichž každý odpovídá nosní ulitě. Ve spodním nosním průchodu se otevírá nasolacrimální kanál.

Také v otvorech nosní dutiny nosních dutin. Jedná se o malé „kapsy“ v kostech lebky, které obsahují vzduch.

 • Maxilární dutina je v horní čelisti
 • Čelní dutina je umístěna v čelní kosti.
 • Mřížový labyrint v etmoidní kosti
 • Sfenoidní sinus v hlavní (sfenoidní) kosti
Celý tento komplexní systém plní řadu životně důležitých funkcí.
 1. Interferuje s přechlazením. Před vstupem do plic zahřívá studený vzduch.
 2. Zvlhčuje a filtruje vzduch z prachu, alergenů a mikroorganismů. Tyto částice zadržuje na vlasech a sliznicích, neutralizuje a brání jim vniknout do dýchacích cest.
 3. Účastní se hlasové výchovy, hraje roli rezonátora.
 4. Poskytuje rozlišení pachů.
Ale všechny tyto funkce nosu by byly nemožné bez speciální sliznice, která vede nosní dutinu. Shora je pokryta pseudo-vrstveným epitelem. Dole je uvolněná pojivová tkáň, pod ní je vrstva žláz a perichondrie (horní vrstva chrupavky).

Na povrchu jsou pohár a řasené buňky s mnoha řasami, stejně jako krátké a dlouhé interkalované epiteliální buňky, které jsou zodpovědné za obnovu slizničních buněk.

Ochrannou funkci nosní membrány poskytují ciliární buňky řasnatého epitelu. Každý z nich má 250-300 řasek o délce několika mikronů. Cilia zadržuje nejmenší částice látek, které jsou obsaženy ve vzduchu. Oscilační pohyby řasinky posílají tyto látky do nosohltanu.

Ochranným faktorem je hlen, který vzniká v nose sliznicemi a pohárkovými buňkami. Zabraňuje vysychání nosní dutiny a na ní se drží i cizí částice. Poté je tento kontaminovaný hlen vytlačován pohybem řasy a dochází k přirozenému čištění dýchacích cest.

Příčiny nosních polypů

Při infekčních onemocněních se mikroorganismy množí na sliznici. Tento proces vede k oddělení horní vrstvy slizničních buněk. V této době cítíme pocit pálení v nose, dusnost, změny hlasu. Z nosu proudí hlen, který je výsledkem intenzivní práce sliznic a exsudátu, kapaliny, která se tvoří během zánětu. Při řádném ošetření a normální imunitě dochází k regeneraci během 7-10 dnů. Sliznice je obnovena a opět schopna plnit své funkce.

Pokud se onemocnění neléčí, může se přetáhnout a stát se chronickým. Prodloužený zánětlivý proces podkopává lokální imunitu a síly sliznice. Ale snaží se plnit své funkce zvyšováním plochy. V důsledku toho začíná rychle růst a zhušťovat v důsledku růstu pojivové tkáně. Často se to děje v dutinách nosníku. V určitém bodě hyperplastická (zarostlá) sliznice zanechává sinus otevřený do nosní dutiny - obvykle se nazývá polyp.

Příčinou vzniku polypů může být:

 • časté nachlazení a infekční nemoci, doprovázené chladem
 • chronická sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin - antritida, sinusitida, etmoiditida)
 • alergická rýma způsobená vdechováním prachu z domácnosti a knihovny, pylu rostlin, spór hub, zvířecích chlupů, částic domácích chemikálií, sloučenin chrómu
 • těžké zakřivení nosní přepážky, způsobující respirační poruchy a slizniční proliferaci
 • dědičnou tendenci vytvářet polypy
 • patologická reakce imunitního systému
Řada onemocnění může ovlivnit výskyt polypů: astma, cystická fibróza, intolerance aspirinu, nazální mastocytóza, Young syndrom.

V místě výskytu polypů se dělí na:

 • Antrax - nejčastěji pochází ze sliznice maxilární dutiny. Nachází se na jedné straně. Častější u dětí.
 • Etmoidální - vzniká z sliznice sliznice etmoidního labyrintu. Vyskytují se na obou stranách nosní přepážky. Ovlivňuje lidi v dospělosti.
Velikost polypu a změny, které způsobuje, jsou rozděleny do tří fází polypů:
 • První fáze - polypy pokrývají pouze malou část nosního prostoru.
 • Druhá fáze - pojivová tkáň roste tak, že pokrývá významnou část lumen nosní dutiny.
 • Třetí stupeň - polypy zcela blokují dýchací průchod.

Příznaky nosních polypů

Nosní polyp je zaoblené vzdělávání od několika milimetrů do 3-4 centimetrů. Je bezbolestný, necitlivý na dotek a snadno se pohybuje.

U nosní polypózy se vyskytují následující příznaky:

 • Dlouhé obtíže s nosním dýcháním, pocit nazální kongesce. Je tomu tak proto, že zarostlá sliznice částečně nebo úplně blokuje lumen nosního průchodu.
 • Výtok z nosu, sliznice nebo mukopurulentní výtok. Jedná se o známky sekundární infekce a intenzivní práce sliznic.
 • Kýchání s polypy v nose nastává, protože růst sliznice se týká řasy a vnímají ji jako cizí předmět. A kýchání je obranná reakce, která vám umožňuje se ho zbavit.
 • Poruchy zápachu až do úplné ztráty citlivosti na pachy. S růstem pojivové tkáně v polypu je narušena činnost receptorových buněk, které vnímají pachy.
 • Bolesti hlavy jsou výsledkem vymačkání zarostlé tkáně nervových zakončení. Nedostatek kyslíku způsobený polypy způsobuje hladinu kyslíku v mozku. Často bolest spojená se zánětem vedlejších nosních dutin.
 • Porušení hlasu, nosní. Nos je orgán, který se účastní hlasové výchovy. S polyposis, průchod vzduchu je narušen a toto způsobí osobu říkat “v nose”.

Léčba nosních polypů

Léčba polypů závisí na stadiu onemocnění a příčinách, které způsobily růst nosní sliznice. V případě, že velikost polypů je zanedbatelná, pak lékař předepíše léčbu léky.

V případě alergické rýmy, která je jednou z příčin onemocnění, se provádí série výstražných testů. To je nezbytné k určení toho, co způsobuje alergie. Poté je nutné se vyhnout kontaktu s touto látkou a podstoupit léčbu antialergickými léky (Loratadin, Cetirizin).

Pokud je příčinou chronický zánět dutin, jsou tato onemocnění léčena antibiotiky (Macropen, Ceftriaxon).

V případě, že polypy jsou způsobeny intolerancí aspirinu, je nutné z menu vyloučit všechny potraviny bohaté na salicyláty (jahody, angrešt, třešně, rybíz), některé potravinářské přídatné látky a barviva. Všechny nesteroidní protizánětlivé léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jsou také zastaveny.

Léčba lokálními steroidy (Beclometason, Mometason, Fluticasone) pomáhá snižovat velikost polypů v nose, zmírňuje zánět a otoky sliznic. Poskytují dobrý terapeutický účinek, ale mají významnou nevýhodu. Léčba vyžaduje dlouhodobé užívání velkých dávek steroidů, což může způsobit závažné vedlejší účinky.
Pro léčbu se používají stabilizátory membrány žírných buněk, kromoglykáty (ketotifen, kromoglykát sodný), které jsou schopny suspendovat uvolňování histaminu v těle. Tato látka způsobuje alergie, otok sliznic a zvýšenou aktivitu dýchacích cest.

V posledních letech se rozšířila imunoterapie. Pro obnovení funkce imunitního systému se používají imunokorekční přípravky bakteriálního původu (Ribomunyl, VP-4 Multicomponent Vaccine). Obsahují antigeny bakterií a nespecifických imunomodulátorů ve formě lipopolysacharidů. Tyto prostředky způsobují tvorbu speciálních protilátek v těle, které zvyšují imunitu.

V případě, že se pacient obrátil k lékaři v pozdním stádiu, nebo když léčba léky nevedla k žádným výsledkům, může být předepsána operace k odstranění polypů.

Indikace pro rychlé odstranění polypů jsou:

 1. časté záchvaty bronchiálního astmatu
 2. kompletní ucpání nosu
 3. krvavý nebo urážlivý nosní výtok
 4. těžké zakřivení nosní přepážky
 5. zánět vedlejších nosních dutin
 6. chrápání
 7. poruchy vůně a chuti
Příprava na operaci nutně začíná úplným vyšetřením pacienta. To je nezbytné pro stanovení zdravotního stavu a zjištění možných kontraindikací. Je nutné informovat lékaře:
 1. O drogách, které člověk užívá (např. Protizánětlivá antikoncepce)
 2. O přítomnosti chronických onemocnění
 3. O problémech s kardiovaskulárním systémem
 4. Na případy alergie na léky a jiné látky
Pro stanovení vlastností struktury nosu, diagnózy zánětu v dutinách, detekce odchylky nosní přepážky, radiografie nebo počítačové tomografie.

Ujistěte se, že dělá krevní testy: obecné, biochemické, srážení.

Lékařský přípravek pro chirurgii:

 • 10 dní před zákrokem se předepisuje ketotifen, aby se odstranily alergie.
 • 3 dny před chirurgickým zákrokem je předepsáno denní podávání přípravku Dexamethasone, aby se zabránilo zánětu, alergickým reakcím a otokům.
 • V předvečer operace se obvykle předepisuje prášek na spaní a očistná klystýr.
 • Několik hodin před operací se injikuje 2% roztok Clemastinu (antialergické a zklidňující léčivo).
 • Hodinu před zákrokem dávají injekci přípravku Dimedrol (intramuskulárně 3 až 5 ml 1% roztoku) a sulfátu atropinu (subkutánně 1 ml 0,1% roztoku), které mají anestetický a uklidňující účinek.

Způsoby, jak odstranit nosní polypy. Druhy operací

Normální polypotomie

Polypotomie je operace, která vám umožní zbavit se polypy s řezací smyčkou nebo Lange háčkem. Jeho výhodou je, že v jednom postupu se můžete zbavit mnoha polypů.

V den operace musíte upustit od jídla. Postup se provádí v lokální anestézii. Do oblasti polypu se vstříknou 2 ml 1% roztoku novokainu. Smyčka je vložena přes nozdry a polyp je chycen v tom. Postupně se lumen smyčky zužuje kolem nohy polypu a odřezává ji. Háček Lange se používá, když je nutné odstranit polyp pocházející z etmoidního labyrintu. Doba trvání procedury od 45 minut do jedné hodiny.

Během operace sedí pacient na židli a drží umyvadlo ve tvaru ledviny. Jeho hlava je pokryta sterilním listem. Po operaci je povrch sliznice dezinfikován. V případě potřeby nos tamponu. Turbiny impregnované vazelínou jsou vloženy do nosu a upevněny závěsem. Po tomto postupu nejsou žádné jizvy a krvácení je obvykle velmi malé.

Po operaci zůstává pacient několik dní v nemocnici. Tampóny jsou odstraněny následující den a potřeny syntetickou mastí. Jak předepsal lékař, pacient pokračuje v mytí nosu. Po 5-7 dnech lékař předepíše pacientovi domov. Celková doba zotavení trvá 10 až 20 dnů.

Kontraindikace tohoto postupu jsou: akutní období nachlazení, poruchy krvácení, srdeční problémy. U astmatu průdušek může běžná polypotomie způsobit astmatický stav. Proto je vhodné, aby si tito pacienti vybrali jiný způsob, jak odstranit polypy.

Významnou nevýhodou tohoto zásahu je, že polyp opět roste v 70% případů. Pacient může potřebovat druhou operaci po 6-12 měsících.

Endoskopická chirurgie

Postup se provádí v lokální anestézii. Endoskop s kamerou je vložen přes nosní dírku do nosní dutiny. Obraz se zobrazí na obrazovce počítače. To vám umožní přesně určit velikost a počet polypů a eliminovat je bez zásahu do důležitých struktur nosu. Pomocí endoskopického vybavení se odstraní všechny změněné tkáně a provede se korekce struktur nosu. Tímto způsobem léčby nezůstávají traumatické jizvy a jizvy.

Po operaci dochází k pocitu nepohodlí, který prochází poměrně rychle. Pacient cítí výraznou úlevu od dýchání. Pro 2-3 dny, krev nebo sliznice (ne hnisavý) výtok je možný. Po jednom dni je pacient propuštěn domů a po 3 dnech může jít do práce.

V pooperačním období jsou kapky Pinosolového oleje předepisovány 3krát denně po dobu 5 dnů. Pak sprej "Nazonex."

Kontraindikace: exacerbace astmatu a chronické bronchitidy, období kvetoucích rostlin, pokud jsou příčinou alergické rýmy. U žen je operace plánována tak, aby se neshodovala s menstruací.

Vymazání holicího strojku

Jeden z typů endoskopické chirurgie, kdy lékař vidí vše, co se děje na obrazovce monitoru a plně kontroluje situaci. Postup se provádí v celkové nebo lokální anestezii.

Holicí strojek nebo mikrodebrider odstraňuje polypy co nejpřesněji do zdravé tkáně. On druh drtí nádory a saje je. Operace je nízká a umožňuje udržovat zdravou sliznici. Riziko krvácení je minimální. V případě potřeby může lékař opravit všechny anatomické vady nosu a odstranit polypy uvnitř dutin. Toto je jediná metoda, po které prakticky neexistují žádné opakované polypy.

Po operaci zůstává pacient v nemocnici 3-5 dní. Během této doby je předepsáno opláchnutí fyziologickým roztokem, aby se odstranily zbytky tkáně a antibiotika, aby se zabránilo sekundárním infekcím. Lokálně předepsané steroidy pro prevenci re-proliferace pojivové tkáně.

Kontraindikace: akutní zánětlivé procesy, nachlazení, riziko alergií.

Laserové odstranění polypů

Tento postup lze provádět ambulantně, to znamená, že není nutné chodit do nemocnice. V tento den je lepší nejíst. Pacient je injikován do oblasti anestetika drogy polypu. Do nosní dutiny je vložen endoskop s kamerou a laserovým zařízením. Lékař pomocí laserového paprsku ohřívá buňky, které tvoří polyp, a odpaří se. Během operace je laser zaplombován a nedochází ke krvácení. Také během tohoto postupu je možnost infekce zcela vyloučena. Jedná se o nejméně traumatický postup, vhodný pro osoby s astmatem a dětmi.

Po operaci musí pacient několik dní přijít k lékaři, aby sledoval stav sliznice. Nedoporučuje se pít alkohol, chodit do koupele a sportovat. To může způsobit krvácení. Často jsou předepsány speciální aerosoly, aby se zabránilo opětovnému výskytu polypů.

Kontraindikace postupu je těhotenství, obstrukční bronchitida, období kvetoucích rostlin, mnohočetné nosní polypy. Významnou nevýhodou je, že během této operace nejsou dutiny otevřeny a polypusová tkáň v nich není odstraněna.

Nejčastější dotazy

Jaká je účinnost léčby lidových léků na polypy?

Léčba polypy lidových prostředků se používá poměrně široce a má stovky let. Oficiální medicína však neuznává účinnost použití bylin. Lékaři varují, že alergické reakce jsou často příčinou nosní polypózy. A mnoho receptů na tradiční medicínu je založeno na produktech, jako je med, propolis, esenciální oleje různých rostlin. Mohou zvýšit projevy alergií a zhoršit situaci.
Současná medicína však dosud plně nesledovala problém výskytu polypů a nemůže zaručit, že po léčbě léky nebo chirurgickým zákrokem se polypy neobjeví znovu.

Léčba polypy s lidovými prostředky odstraňuje samotnou příčinu onemocnění. Přírodní složky působí na tělo v komplexu. Pomáhají obnovit normální provoz nosní sliznice a zmenšují velikost polypů.

Pokud však pojivová tkáň silně vzrostla a polyp dosáhl velké velikosti, nebude možné se ho zbavit pomocí přírodních léků. V tomto případě chcete odstranit nádor. A po operaci, použití lidových prostředků pro prevenci opakovaných polypy.

Léčba polypů v nose s lidovými prostředky

Nos kapky

 1. Recept na seriál
  Stonek a květy čerstvého vlaku jsou rozdrceny. Pak zalijeme vroucí vodou v poměru 1 polévková lžíce. Já změní se na 200 ml vody a vaří se na středním ohni po dobu 10 minut. Výsledná bujón se ochladí a přefiltruje. Pomocí pipety se do každé nosní pasáže vmíchají 2 až 2 kapky 2x denně. Průběh léčby trvá 20 dní.
 2. Anýz kapky
  Je třeba vzít 15-20 g anýzu a nasekat. Travinu nalijte 100 ml alkoholu a nechte ji vařit 8 dní v chladničce. Před použitím tinkturu protřepejte. Poté se zředí převařenou vodou při pokojové teplotě v poměru 1: 3. Výsledná kompozice musí být instilována 3x denně, do každé nozdry 10 kapek. Kurz pokračuje po dobu 15 dnů. Pokud polypy neprojdou, vezměte si přestávku na 2 dny a pokračujte v léčbě.
 3. Odvar z horsetail nosu
  Chcete-li připravit vývar je nutné vzít 2 lžíce. lžíce suché sekané přesličky a nalijte 250 ml vroucí vody. Zakryjte a nechte stát půl hodiny, pak se namáhejte. Vývar musí střídavě zatahovat každou nosní dírku 10krát denně. Denní příprava nové dávky.
 4. Kapky Hypericum a jarní
  Vezměte prášek ze suchého Hypericum a smíchejte s máslem v poměru 1: 4. Směs se míchá po dobu 7-10 minut. Ve výsledné hmotě přidejte šťávu ze žížalky v poměru 1 kapka šťávy na 1 lžičku směsi třezalky a oleje. Dig ve 2 kapkách 4-5 krát denně. Průběh léčby je 10-15 dnů.
Nosní mast
 1. Propolisová mast
  Chcete-li připravit tento lék, musíte vzít 15 gramů. domácí propolis, 10 g. Vazelína a 25 g. máslo. Komponenty důkladně promíchejte, dokud nezískáte jednotnou konzistenci. Poté s touto mastí namočené bavlněné tampony a ležel v obou nozdrách. Postup musí být proveden přes noc. Průběh léčby trvá 20-30 dnů. Mast musí být uložena v chladničce.
 2. Nejjednodušší masti
  Získat čerstvé, ale zahuštěný med. Ponořte do ní vatový tampon a pomazejte problémové oblasti v nose. Procedura se provádí třikrát denně po dobu 20-30 dnů. Obvykle se před koncem kurzu polypy rozpouštějí.
 3. Mastná směs olejů
  Můžete si připravit směs: vepřového oleje - 20%, živočišného másla - 20%, rakytníku - 40%, propolisové tinktury - 15%, medu -5%. Bavlna flagella je impregnována touto sloučeninou a polypy jsou mazány. Postup musí být proveden 5krát denně. Kurz trvá 10-15 dní.
Vdechnutí nosu
 1. Inhalační propolis
  Vezměte kus pevného propolisu a vložte ho do kovové misky. Zahřívejte na středním ohni, dokud se neobjeví kouř s charakteristickým zápachem. Vyjměte misku z ohně a vdechněte propolisový kouř nosem. Buďte opatrní! Tento postup může vést k vnitřním popáleninám dýchacích cest.
 2. Vdechnutí Heřmánek a jarní
  Je nutné vzít 2 lžíce. lžíce nasekané heřmánku a jarní. Nalijte vroucí vodu a položte na malý oheň. Po vývaru vaříme, vyjměte z ohně a jemně vdechněte páru. Postup je žádoucí provádět 2x denně po dobu 10-15 dnů. Pak si vezměte pauzu 5 dnů a léčbu opakujte dalších 10 dnů.
Použití celandinu pro léčbu nosních polypů

Vlaštovka je jednou z nejpopulárnějších rostlin, která se používá jak v lidové, tak v tradiční medicíně. Celandina obsahuje alkaloidy, flavonoidy, saponiny, organické kyseliny, vitamíny A, C, éterické oleje. Tato rostlina má antifungální, protizánětlivé a tonické vlastnosti, zmírňuje otoky a hojí rány.

Kvůli svým léčivým vlastnostem se jarní koza účinně používá k boji s polypy v nose. Pro léčebné účely použijte stonek, kořeny a květy jarní. Tato léčivá rostlina se sbírá během období květu. Kořen se očistí od země a uloží na tmavém chladném místě. Tráva se suší a skladuje v papírových pytlích.

Vlaštovka je jedovatá rostlina. Při použití jakéhokoliv léku z této rostliny je nutné striktně dodržovat recepty a dávkování.

 1. Kapky žraloka
  Chcete-li připravit kapky, je třeba vzít čerstvý kořen a květiny jarní. Důkladně opláchněte tekoucí vodou. Poté rozemele v mixéru nebo mlýnku na maso. Výslednou hmotu zmáčkněte gázou a šťávu vytlačte do čisté skleněné nádoby. Pak ho nechte vařit po dobu 5 dnů na tmavém chladném místě. Poté jsou kapky připraveny k použití. Pomocí pipety vmíchejte 2-3 kapky denně do každé nosní dírky, 3x denně. Délka kurzu - 10 dní.
  Šťáva z čerstvě stonku se také používá jako kapky. Pohřbít 1-2 kapky čisté šťávy, 2x denně, po dobu 10-15 dnů. Poté je třeba si odpočinout na 10 dní. Opakujte postup 3-5 krát.
 2. Infuze žraloka
  Vezměte 1 lžičku. rozdrcený suchý jarní salát, vložen do smaltované nádoby a nalijte 200 ml. vařící voda. Pokrývejte a strhujte půl hodiny. Infuzi protáhněte gázou. Namočte vatový tampon a střídavě vložte do každého nosního průchodu 15 minut, 2x denně. Průběh léčby je 2 měsíce. Poté je třeba si udělat přestávku na 1 měsíc a opakovat kurz.
  Infuze žvýkačky se také používá k mytí dutin. Tento způsob je nejúčinnější při léčbě nosních polypů. Infuze se střídavě nalije do každé nosní dírky a plivne. Procedura musí být provedena 2-3 krát denně po dobu 15 dnů.

Jak léčit polypy v nose dítěte?

Polyposis je považován za dospělé onemocnění, ale může se také rozvinout u dětí. Obvykle u dospívajících starších 10 let. Nejčastěji se antrachoanální polypy vyvíjejí ze sliznice nosních dutin. Hlavními příčinami jejich výskytu v dětství jsou časté prodloužené rýmy a alergické reakce na částice prachu, zvířecích chlupů nebo spór plísní. Léčba polypy u dítěte je spojena s příčinami, které způsobují zánět.

Je nezbytné provést alergické testování, aby se zjistilo, co přesně způsobuje podráždění sliznice. Pokud odstraníte kontakt pacienta s tímto alergenem, pak existuje možnost, že polypy přestanou růst a budou klesat.
Jakmile je zřejmé, na jakých výrobcích se alergie vyskytuje, je možné přistoupit k léčbě polypů u dětí populárními metodami.

Nejbezpečnější postupy pro dítě jsou omývání solí. Solný roztok lze zakoupit v lékárně nebo si to udělat sami. To bude vyžadovat litr vařené vody a dvě čajové lžičky moře nebo obyčejné soli. Umyjte si nos teplou směsí 4-5krát denně stříkačkou 5 ml.

Sůl a jód. Složení dezinfikuje, schne a zabíjí infekci v nose. Pro přípravu ve 300 ml teplé vody rozpusťte neúplnou lžičku soli a přidejte 3 kapky jódu. Roztok stříkejte střídavě, poté jednou nebo jinými nozdrami.

Malé polypy u dětí jsou léčeny léky:

 • antibiotika (Augmentin, Azimed)
 • antialergické léky (citrín)
 • stabilizátory membrány žírných buněk (ketotifen)
 • steroidní léčiva (beklometason)
Pro zastavení růstu polypů je nutné zvýšit imunitu. To lze provést vytvrzením a přijímáním vitamínů, imunomodulačních léčiv a speciálních bakteriálních antigenů (vakcín).

Pokud jsou však polypy již dostatečně velké, je nutná operace. Známky, které dítě potřebuje odstranit polypy, jsou:

 • několik týdnů
 • olfaktorické poškození
 • chrápání
 • bolest hlavy
 • hojný výtok z hlenu
 • chrapot
Laser je vhodný pro odstranění jediného polypy u dítěte. Tento postup je nejméně traumatický a nevyžaduje dlouhou hospitalizaci.

Jak odstranit polypy v nose?

V případě, že existují indikace pro chirurgické odstranění polypů v nose a lékař trvá na operaci, pacient si může vybrat způsob odstranění.

 1. Odstranění smyček. V ORL odděleních nemocnic vám bude nabídnuta polypektomie (operace k odstranění polypu) s řezací smyčkou. Nejčastěji se provádí v lokální anestezii nosní dírkou.
 2. Endoskopické odstranění polypů. Endoskop je přístroj, který umožňuje chirurgovi zjistit, co se děje uvnitř nosu na obrazovce monitoru. Přístroj, který přímo odstraňuje polypy, se nazývá holicí strojek. Rozdrtí tkáň polypu a odstraní ji z nosu. Přes přirozené otvory proniká holicí strojek do dutin paranazálních dutin a odstraňuje tam polypy. Je tedy možné zcela se zbavit změněné tkáně a zabránit opakování onemocnění.
 3. Laserové odstranění polypů. Laserový paprsek odpaří vlhkost z tkaniny. Formace "vysychají" výrazně zmenšily velikost a pak se snadno odstranily. Jedná se o nejkrvavější metodu, která nezpůsobuje komplikace.

Co dělat po odstranění polypů?

Po odstranění polyps, antibiotika a steroidní léky by měly být přijaty, aby se zabránilo vzniku zánětu a komplikací.

Do nosu se musí vložit kapky oleje: pinosol nebo rakytník. To urychlí hojení. Používají se 3-5 dnů 3-4 krát denně.

Solné spreje se používají k praní bakterií a alergenů ze sliznice. Mohou být používány po dlouhou dobu, jsou profylaktické proti ARVI.

Předepsat lokální steroidy. Nezpůsobují systémové vedlejší účinky. Léky jsou navrženy tak, aby zabránily opětovnému růstu polypů. Mají antialergické a protizánětlivé vlastnosti. Nejúčinnější je sprej "Nazonex".

Musíte být pozorní na své zdraví. Pokud nechcete jednat, polypy mohou dosáhnout velkých velikostí, což vede k sinusitidě, otitis media, zakřivení nosní přepážky, a dokonce i vzniku rakovinného nádoru. Pokud na vyšetření u lékaře, byl diagnostikován s "polypy", nezoufejte. Moderní a tradiční medicína nabízí mnoho možností, jak tento problém řešit.