Žádný hlen a nos nedýchá: proč se to děje u dospělých a co dělat

Nejčastěji je ucpávání nosu doprovázeno a vylévá z něj, v lidech - snot. Takové jevy způsobují rýmu způsobenou patogenními bakteriemi nebo viry. Někdy však dochází k přetížení, ale z nosu není žádný výtok. Nadýchaný nos bez nachlazení: důvody se o tom v článku dozví více. A zároveň zjistíme, jak je v tomto případě možné vrátit nos k možnosti dýchat. Přečtěte si také o příčinách bolesti ucha bez přetížení.

Popis problému

Nosní sliznice hraje důležitou roli v ochraně těla před infekcemi, viry a patogenními bacily, které stoupají do vzduchu. Klky sliznice reagují citlivě na vzduch procházející nosními průchody, „chytí ho“ a „nepřátelské špehy“. Aby bylo možné jasně zvládnout jeho úkol, musí být sliznice a nosní průchody v dokonalém stavu: bez edému, ne nadměrné, zdravé, připravené odrazit jakýkoliv útok zvenčí.

Nosní kongesce však často vede ke zhoršení těchto funkcí, a navíc to také ztěžuje, aby člověk žil tím, že ten nemá možnost volně dýchat. S ucpaným nosem je možné dýchat a vydechovat pouze ústy, což vede k nadměrnému sušení ústní sliznice. Ano, a v ústní dutině nejsou žádné klky, které by zachytily škodlivé bakterie. Proto, dýchání ústy, můžeme vyzvednout nepříjemnou a nebezpečnou infekci mnohem rychleji. Proto je důležité co nejdříve vrátit dusný nos do schopnosti normálně dýchat.

Samotné přetížení nosu bez nachlazení není nemoc, ale pouze symptom. Je nutné stanovit přesnou příčinu tohoto příznaku a po jeho vyloučení také zanikne.

Na videu, co dělat, když dospělí nedýchají nos a žádný snot:

Důvody

Zjistěte přesně, jaké faktory způsobují nazální kongesci bez současného vylučování hlenu.

Vazomotorická rýma

Toto onemocnění ještě není zcela pochopeno. Bylo zjištěno, že nejpravděpodobněji je to způsobeno patologickými změnami kapilár v nosní dutině.

Na fotografii - co je vazomotorická rýma:

Stav osoby s vazomotorickou rýmou je charakterizován následujícími rysy: někdy nos dokonale nedýchá a není z něj žádný výtok. V důsledku toho je člověk nucen dýchat ústy, což jeho život značně komplikuje.

Alergie

Tato příčina nosní kongesce bez nachlazení je jedním z nejčastějších, pokud jde o dospělé. Nejčastěji trpí tento typ malátnosti obdobími: v období kvetoucích topolů, jižních ambrózie, jiných rostlin, alergenů. Další dráždivé látky mimo sezónu mohou také způsobit přetížení nosu: prach, zvířecí chlupy, léky, určité potraviny atd.

Vdechování těchto dráždivých látek vede k otoku nosní sliznice a blokuje dýchací cesty. První známky alergické kongesce jsou podobné nástupu nachlazení, ale bez horečky a slabosti.

Kontakt s cizími tělesy

A taková příčina přetížení je možná, i když u dospělých je to vzácné. Nejčastěji cizí těleso blokuje nosní průchody u dětí.

Vazokonstrikční léčiva

Při zneužívání vazokonstrikčních léků, jejich nadměrném užívání a více než doporučených pěti dnech, se nosní sliznice na tyto léky zvykne, nabobtná a na ně již nereaguje. V důsledku toho byl výtok z rány vyléčen a přetížení zůstalo v důsledku otoku sliznice.

Polypy

Benigní léze v nosních průchodech vyplývající z dlouhého zánětlivého zánětlivého procesu. Pěstování, polypy blokovat průchody v nose, dělat to obtížný pro vzduch cirkulovat normálně.

Zakřivení přepážky

Tato příčina nosní kongesce může být dokonce přítomna u osoby od narození. Někdy je zakřivení získáno v důsledku zranění, po neúspěšných operacích atd. V tomto případě je možné volné dýchání jedné z nozder při položení druhého a někdy dochází k bilaterálnímu přetížení. Často se při zakřivení přepážky objeví vazomotorická rýma, která situaci zhoršuje. Tento problém je vyřešen pouze operací: kapky a mytí jsou zde bezmocné.

Suchý vzduch

I z tohoto prostého vnějšího důvodu může být nos v noci naplněn nosem. To je důvod, proč se již dlouho v zimě, kdy radiátory pracují, doporučuje zvlhčovat vzduch v bytě. Nákup zvlhčovače pomůže celé rodině cítit se zdravé a méně nemocné. A ženy si také všimnou zlepšení stavu kůže.

Ekologie

Zaprášený, suchý, znečištěný vzduch, smog, strojní výpary, zápach chemikálií: to vše jsou potenciální příčiny přetížení nosu bez chladu. Ale pouze při dlouhodobé pravidelné inhalaci. Z jednorázové procházky po ulici je téměř žádné přetížení.

Jak vidíte, příčiny tohoto stavu mohou být docela dost. Chcete-li zjistit, který z nich je váš, musíte jít na schůzku s lékařem pro vyšetření, diagnostiku a předepsání odpovídající léčby. I když tento zdravotní stav není příliš nepříjemný, vyžaduje to ještě léčbu. Někdy nosní kongesce bez rýmy vede, bez adekvátní terapie, k tak závažným problémům, jako jsou zánětlivé procesy u nosohltanu, sinusitidy a dokonce i antritidy, což významně komplikuje život.

Diagnostika

Nejčastěji může lékař rychle vizuální kontrolou zjistit příčinu přetížení. A okamžitě přiřaďte vhodnou léčbu. Ve složitějších případech však může být nutné provést další vyšetření, aby bylo možné provést přesnou diagnózu. Jaký druh zkoušek se učíme.

 • Rhinoskopie nosních kanálků. Postup se provádí pomocí endoskopu.
 • Tomogram.
 • X-ray nosních dutin.
 • Někdy je nutná tkáňová biopsie, když sliznice roste bez zjevného důvodu.
 • Výsev na živné médium pro identifikaci původce přetížení.

Pokud má člověk nějaké chronické onemocnění, provádí se úplné vyšetření těla ve vztahu k těmto a souvisejícím onemocněním. To se provádí za účelem zjištění, zda nemoc mohla ovlivnit výskyt přetížení.

Obecně platí, že diagnóza přetížení bez rýmy je obtížnější než při rýmě. S pomocí odborníků je však stále možné určit přesnou příčinu nepříjemného symptomu a pokračovat v léčbě.

Ale je možné umýt nos dětským fyziologickým roztokem a jak to udělat správně, popsaným v tomto článku.

Bude také zajímavé se dozvědět, jak často si můžete umýt nos s dítětem s Aqualo.

Je možné umýt nos s furatsilinom dítětem a jak to udělat správně. zde uvedeno v článku: http://prolor.ru/n/lechenie-n/chem-promyvat-nos-rebenku-pri-nasmorke.html

Co dělat, když kašel neprojde během těhotenství, pomůže pochopit tyto informace.

Léčba

Naučíme se, jakými způsoby a prostředky se vyrovnat s dusným nosem bez nachlazení.

Samozřejmě je nutné vyloučit důvod, který v každém jednotlivém případě způsobil přetížení. Existují však obecná doporučení, která v žádném případě nebudou zbytečná.

Vasokonstrikční kapky a spreje napomáhají dýchání. Je jen důležité, aby se do jejich užívání nedostali, protože předávkování a prodloužení samotného typu léčby se může později stát příčinou přetížení.

Účinné léky, jako jsou:

  Tezin (jaká je cena tezinových nosních kapek, popsaných v tomto článku);

Užívání antihistaminik pomůže zmírnit otoky nosu a tím usnadní dýchání.

Následující léky pomohou:

Antibakteriální nosní masti mohou také s tímto problémem udělat dobrou práci.

Doporučují se následující léky:

Pokud jste si jisti, že přetížení je způsobeno otokem sliznice, můžete užívat vysoce účinnou anti-edematózní látku - Clarinase-12. Tento lék pomáhá rychle a jeho účinek trvá dlouhou dobu.

Někdy léky nejsou schopny pomoci. Pak obvykle určit operaci. To se děje v případě:

 • zakřivení nosní přepážky;
 • neschopnost dostat se z nosních průchodů uvízla v cizím těle;
 • v případě polypů;
 • jestliže chronická rýma vedla k silné proliferaci slizniční tkáně.

Chirurgický zákrok se provádí pomocí laseru, metodou rádiových vln a samozřejmě tradičním způsobem.

Alternativní léčba

Jaké domácí metody a lidové metody pomohou zmírnit stav přetížení bez nachlazení, učíme se. Přečtěte si také, zda je možné léčit polyp v nose bez operace.

Masáže

Tření podložky nosu, chrámů, obočí, křídel nosu podporuje průtok krve do této oblasti. Výsledkem je, že pocit dusivosti se stává méně výrazným. Ale jak udělat masáž pro chronickou bronchitidu, tento článek pomůže pochopit.

Inhalace

Vdechování vlhkých horkých výparů pomůže odstranit otoky sliznice, zvlhčit ji, bude mít antibakteriální účinek. Pro inhalaci je lepší vzít nebulizér. A v nepřítomnosti toho druhého, můžete se dostat vdechováním par v pánvi s odvar z bylin. Heřmánek, třezalka, šalvěj, eukalyptus budou vhodné jako základ pro vaření vývaru. Při provádění tohoto postupu buďte opatrní: je kontraindikován v případě vysoké teploty nebo sinusitidy.

Oplach

Můžete si koupit hotová řešení s mořskou vodou (AquaMaris, Marimer) a opláchnout jejich nos. A podobné řešení můžete také připravit doma z mořské soli. Tento postup zvlhčuje sliznici a eliminuje patogeny. Ale jak používat Aqua Maris nosní kapky pro děti pomůže pochopit tyto informace.

Vdechování cibulových výparů

Jemně nakrájenou cibuli, nebo spíše její páry, slouží jako vynikající prostředek k odstranění nazální kongesce. Štíhlý zápach je hmatatelný i při silném přetížení a fytoncidy, které jsou přítomny v rostlině, účinně ničí bakterie, které způsobily indispozici. To je jeden z nejpopulárnějších doporučení tradiční medicíny pro tento příznak.

Nezapomeňte na udržení optimální vlhkosti v bytě. Zahrnout zvlhčovač v zimě, a vychutnat si dobré zdraví a krásnou pleť i na pracovní radiátory topení.

Prevence

Několik doporučení pro minimalizaci pravděpodobnosti tohoto typu nosní kongesce.

 • Nepřehřívejte. Šaty podle počasí.
 • Užívejte vitamíny, posilujte imunitní systém. V tomto případě budou bakterie a bakterie mnohem těžší způsobit nemoc.
 • Snažte se vést zdravý životní styl: ztvrdnout, jíst racionálně, sportovat.
 • Vyvarujte se stresu a plýtvání nervovými buňkami.
 • Noste masku v období virových epidemií.

Tyto jednoduché tipy vám pomohou vyhnout se výskytu mnoha nemocí, které vedou k přetížení nosu, včetně - bez chladu.

Uvažovali jsme o nejrůznějších příčinách a způsobech léčby nazální kongesce, která není doprovázena sekrecí sliznic. Chcete-li provést řádnou léčbu a vyhnout se možným komplikacím, navštivte lékaře, abyste zjistili přesnou příčinu přetížení ve vašem případě. Pokud je vaše ucho nacpané chladem, pouze zkušený specialista vám řekne, co dělat. A naše rada vám pomůže, abyste se v této malátnosti mohli více připravit na boj.

Příčiny a léčba nazální kongesce bez rýmy a snotu

U nedovolené rýmy, která se stará o osoby na několik týdnů nebo dokonce měsíců v řadě, nemluví o banálním běžném nachlazení, ale o závažné chronické patologii nosohltanu vyžadující komplexní léčbu.

Pokud z nosu neustále proudí hlen, může lékař provést předběžnou diagnózu, vyhodnotit konzistenci a barvu výboje, jakož i doprovodné znaky, provést analýzu hlenu a identifikovat původce, který problém způsobil. A co situace, kdy je pozorován delší čas nos, který je bez chladu?

Dnes budou uvažovány příčiny alarmujícího symptomu, způsoby, jak zjistit příčinu suchého přetížení a způsoby, jak se zbavit nemoci.

Formy přetížení

Stav, při kterém je nos naplněn bez snotu, nelze nazvat příjemným - neustálé otok sliznice způsobuje respirační selhání a tento příznak může vyvolat vážnější problémy.

Patří mezi ně snížení výkonu, koncentrace a pozornost, únava, neschopnost plně spát - člověk se cítí unavený, vzpomíná na nezbytné informace horší a nemůže se soustředit na práci a domácí práce.

Toto je kvůli nedostatku kyslíku v mozku způsobenému nedostatečnou ventilací plic. Dech ústy neukládá situaci, protože nevytváří dostatečný tlak v plicních alveolech a kyslík je horší absorbován do krve.

Nosní kongesce bez snotu je doprovázena stejnými příznaky jako rýma, s výjimkou sliznice z nosu:

 • suchost, pálení a svědění v nosních cestách;
 • přetrvávající kýchání;
 • bolesti hlavy, závratě;
 • slzení;
 • nepohodlí v oblasti měkkých tkání obličeje.

Formy suchého přetížení nosu mohou být také různé:

Stav neustálého přetížení bez rýmy patří mezi nejnepříjemnější pro člověka, protože ani pravidelné vyfukování nepřináší úlevu. Ve většině případů symptomy trvají až několik měsíců v řadě, dokud pacient konečně nenavštíví lékaře k vyšetření a zjistí příčiny onemocnění. Provokativními faktory zde mohou být zakřivení kostní přepážky, polypózní růst v nosních průchodech a dutinách, patologické stavy endokrinního systému, chronická vasomotorická rýma.

S jakou pravidelností bude nos nosit - záleží na provokujícím faktoru. Období exacerbace jsou obvykle nahrazeny fázemi remise, což je důvod, proč pacient může trpět periodickou kongescí po dlouhou dobu a ne jít k lékaři - to je typické pro alergickou rýmu a chronickou sinusitidu.

Suché ucpání nosu, které se objevuje pouze v noci, což dává člověku maximální nepohodlí. Může to způsobit fyziologické i patologické příčiny. Vyskytuje se převážně u pomalých zánětů nosohltanu a syndromu postnasální drenáže.

Je-li nos jen v dopoledních hodinách, zatímco sliznice není pozorována, má smysl jít na vyšetření, abyste zjistili příčiny tohoto stavu. Faktory způsobující ranní kongesce se mohou lišit od alergií na ložní prádlo nebo polštáře na zánět vedlejších nosních dutin (zánět vedlejších nosních dutin).

Vzhledem k tomu, že dlouhodobý stav, kdy je nos naplněn a neexistuje žádný snot, je známkou chronické patologie vyskytující se v těle, každému pacientovi se doporučuje, aby co nejdříve vyhledal lékařskou pomoc.

Fyziologické příčiny

Suché ucpání nosu není nutně známkou nebezpečného chronického onemocnění, protože v některých případech má fyziologické (přechodné a nebezpeční) příčiny.

Patří mezi ně:

 • Nedostatečná vlhkost vzduchu v místnosti. Pokud je vzduch příliš suchý, často se to děje v zimě, při intenzivní práci topných zařízení může úroveň relativní vlhkosti klesnout na úroveň 35-40%, což negativně ovlivňuje stav epitelu nosu. Sliznice se stává suchou a tenkou, což nutí tělo, aby zahrnovalo ochranné mechanismy pro jeho vlastní hydrataci - pohárové buňky vylučují určité množství hlenu (to způsobuje otok epitelu a pocit nazální kongesce).
 • Nesprávná výživa. Pokud osoba zneužívá mastné potraviny, jí hodně mouky a sladké, zejména se zvýšenou tělesnou hmotností, je v krvi pozorován přebytek cukru. V důsledku hormonální nerovnováhy se objevuje edém nosního epitelu a v důsledku toho nos částečně přestává dýchat.
 • Vedlejší účinek léků. Pokud pacient podstoupí dlouhodobou léčbu chronického onemocnění a zejména pokud je doprovázen použitím nosních preparátů systémového účinku, může být vedlejším účinkem suchá kongesce nosu. Obvykle tento stav zmizí po ukončení terapie a nevyžaduje léčbu.
 • Nedostatečný krevní oběh v hlavě a krku. To může být pozorováno jestliže osoba zřídka se stane v otevřeném vzduchu, jí nesprávně, kouří příliš mnoho a zneužívá alkohol. Obvykle, k normalizaci stavu, stačí napravit životní styl, chodit častěji, vzdát se špatných návyků a jít do sportu.

Nečekaná nazální kongesce u zdravého člověka může být provokována hypotermií.

Když člověk pochází z mrazu, může pociťovat nahromadění hlenu v nose, což je způsobeno ostrým zúžením cév. Obdobný stav může trvat celou noc, ale ráno se zpožďuje nos, který nedýchá.

Patologické příčiny

Kromě fyziologických příčin, které nepředstavují ohrožení lidského zdraví, existují různé patologické stavy, včetně těch chronické povahy, které mohou vyvolat prodloužené suché přetížení nosu.

Co se stane v nose?

Imunitní buňky produkují brzlík (brzlík) a pohybují se tělem s průtokem krve a lymfy.

Pokud se bakterie nebo viry začnou množit v nose, reakce našeho obranného systému je velmi jednoduchá: tělo rozšiřuje krevní cévy, čímž se zvyšuje průtok krve do místa zánětu, spolu s krví a proudem imunitních buněk. Tak začíná boj proti patogenům.

Nosní sliznice prostupuje velkým množstvím kapilár. Vzhledem k jejich expanzi a otokům se sliznice stává silnější a částečně nebo úplně zavře nosní kanál - což je důvod, proč si nos schovává za studena.

Tento ochranný algoritmus je nejvýraznější v počátečním stádiu onemocnění, kdy hlen ještě nevyvinul a imunitní reakce již začala.

Při chronickém průběhu onemocnění se takový cyklus opakuje znovu a znovu, protože není vždy možné zničit patogenní mikroorganismy až do konce pouze jejich imunitou (bez léčby). Jakmile dojde k oslabení obranyschopnosti, začnou bakterie aktivní reprodukci a dochází k nové imunitní reakci.

Infekční onemocnění

Nejčastější příčinou ucpaného nosního dýchání je difuzní zánět v dutině dutin paranazálních dutin - sinusitida nebo sinusitida.

Když jsou dutiny zcela ucpány sérum-hnisavým obsahem, nosní sliznice se zapálí a edematózně, blokuje píštěl (díry spojující dutiny s nosními průchody).

Podle povahy procesu proudění může být:

 1. akutní, s jasným klinickým obrazem: bolesti hlavy, horečka a konstantní kongesce nosu, bez sliznice;
 2. chronické. Výše uvedené příznaky budou chybět a nos bude periodicky ukládán, když imunitní systém oslabí. Například v důsledku podchlazení, kdy se cévy omezují a průtok krve se zpomaluje, což snižuje koncentraci imunitních buněk a dává novou šanci bakteriím množit se.

Další příčinou infekční povahy je ozena - jedná se o tzv. Plodný rýma způsobená reprodukcí patogenních bakterií v nosní dutině. Současně sliz jen zřídka vytéká, tvořící sušené krusty s ostrým nepříjemným zápachem v nosních průchodech.

Důvodem, proč je nos bez chladu, jsou často bakteriální léze hrtanu. Pokud má člověk bolest v krku v důsledku tonzilitidy, faryngitidy, laryngitidy, mohou tato onemocnění způsobit otoky nosohltanových tkání a není pozorován žádný výtok z nosní sliznice.

Alergické reakce

Druhou nejčastější příčinou prodloužené nazální kongesce u pacientů je alergie. To může být způsobeno různými faktory - pylem z kvetoucích rostlin, domácím prachem a prachem z knih, syntetickým materiálem, z něhož je ložní prádlo šito, vlnou z domácích mazlíčků žijících doma, vůní květin, potravin, domácí chemie, léků a jiných dráždivých látek.

Důvodem toho, že nos leží v noci, mohou být spory plísňových hub, které jsou umístěny v místech, které nejsou viditelné lidskému oku - pod podlahou, na stěnách a stropu. Dokonce i cigaretový kouř, pokud jeden z nájemníků kouří, může způsobit slzení, kýchání a přetížení nosu bez snotu. Pro potvrzení této diagnózy je nutné absolvovat test na alergeny z alergika.

Postnasální syndrom

Příznaky tohoto syndromu jsou zvláště výrazné v dopoledních hodinách - pro člověka je těžké dýchat nosem, protože v horizontální poloze těla hlen neproniká dobře a uzavírá choany (vnitřní otvory nosu), cítí hrudník v krku a je narušen suchým dráždivým kašlem. Postnasální únik (Drip syndrom postnasal drip Eng.) Vyskytuje se jako důsledek zánětlivých procesů v horních dýchacích cestách.

Současně se na zadní stěně hrtanu hromadí hlenové a hnisavé výboje z nosních průchodů a dutin během nočního spánku a člověk neví o přítomnosti snotu.

Tato manifestace je zvláště charakteristická u otitis (zánět středního ucha), kdy hlen z Eustachovy trubice proudí přímo do hrtanu a obchází nos. A s etmoiditidou (zánět v buňkách etmoidního labyrintu) vzhledem k jejich anatomické poloze proudí hlen do nosní dutiny, ale do hrdla.

Dospělý pacient může být kromě nočního nazálního přetížení obtěžován bolestmi hlavy (příznaky intoxikace hnisavými sinusovými lézemi), horečkou, zarudnutím zadní stěny hrtanu a celkovou slabostí.

Drip syndrom je nebezpečný, protože do žaludku se uvolňují velká množství hlenu, což může způsobit zažívací potíže.

Nosohltanové novotvary

Šíření polypů a adenoidů v dutině nosohltanu může také způsobit, že nos nebude dýchat, ale není tam žádný snot. Adenoidy jsou zvětšené mandle, které rostou v důsledku chronických infekcí horních cest dýchacích. Jejich růst je způsoben častým nachlazením, sníženou imunitou, poruchou lymfatického systému.

Polypy jsou mírně odlišné onemocnění. Tyto růsty jsou benigní formace, které se mohou objevit na epitelu nosních průchodů a dutin v důsledku časté sinusitidy a poruch imunitního systému.

Tímto způsobem se sliznice snaží doplnit ztracené funkce zahuštěním pojivového epitelu. Patologie je vždy doprovázena zhoršenou čichovou funkcí, kongescí nosu (částečnou nebo úplnou), kýcháním, bolestmi hlavy a výskytem nosního hlasu.

Diagnostika

Aby bylo možné zvolit nejvhodnější metodu léčby nazální kongesce, je nutné podstoupit komplexní vyšetření, které umožní zjistit skutečnou příčinu nepříjemného syndromu.

Diagnostický postup zahrnuje následující kroky:

 • Vyšetření ORL lékaře, dotazování pacienta o délce nástupu symptomu a jeho povahy - přetížení může být jednostranné nebo oboustranné, může se periodicky objevovat nebo být neustále narušováno. Lékař také objasní, zda osoba trpí chronickými onemocněními, co je léčeno a zda existuje účinek léčby.
 • Vyšetření nosu rinoskopem. Během zákroku jsou detekovány defekty v nosní přepážce, edém epitelu, přítomnost sliznic.
 • Endoskopie. Umožňuje podrobněji prozkoumat nosohltan, identifikovat příznaky zánětu dutin, vidět novotvary a anatomické defekty.
 • Zobrazování pomocí počítačové nebo magnetické rezonance. Umožňuje určit přesnou lokalizaci polypousových růstů, jejich velikost a povahu.

Alternativou k MRI a CT může být radiografie nosní dutiny ve dvou projekcích, což umožňuje identifikovat sinusitidu, polypy a adenoidy. Pokud je podezření na alergický syndrom, je nutná konzultace s alergikem.

Léčba drogami

Léčba nazální kongesce bez snotu se provádí až po diagnóze, protože každý z provokujících faktorů vyžaduje vlastní individuální terapii.

S alergickou povahou přetížení se zachází následovně:

 • pacientům jsou předepsány antihistaminika - Zirtek, Claritin, Suprastin, Tavegil;
 • ukazuje použití systémových sprejů obsahujících hormonální nebo antihistaminikum - Fliksonaze, Nasobek, Rinofluimucil, Vibrocil, Isofra, Polydex;
 • Doporučuje se omezit kontakt s dráždivými látkami (látkami nebo faktory způsobujícími alergickou reakci, ať už jde o léky, prach, vlnu, potraviny nebo pyl rostlin).

Všechna tato opatření jsou volena individuálně po kožních testech, které identifikují typ podnětu.

Pokud dojde k přetížení v důsledku akutního nebo chronického zánětu vedlejších nosních dutin, je pacientovi nejprve indikována léčba antibiotiky. Lékař volí léky na základě typu patogenu a jeho rezistence vůči lékům (pro tento účel se užívá nátěr z nosu). Nejčastěji užívané léky ze skupiny cefalosporinů, penicilinů nebo makrolidů.

Aby se snížila úroveň nadýchání a zánětu, bylo prokázáno, že pacient užívá antihistaminika a systémové spreje s protizánětlivými a vazokonstrikčními účinky - Protargol, Isofra, Polidex, Bioparox, Rinofluimucil, Sinuforte.

Před vložením do nosu by se místní přípravky měly opláchnout fyziologickým roztokem nebo izotonickým přípravkem ze série Dolphin nebo Marimer. To pomůže předmytí hlenu z nosních cest a zvýší účinnost účinků následujících léčiv.

S velkým množstvím tlustého nebo hnisavého exsudátu se pacient umyje katétrem YAMIK, promyje se kukačkou nebo propíchne paranazální dutinu, následovaná jeho ošetřením antiseptickým roztokem zevnitř.

Poté může pacient provést proceduru doma pomocí roztoku sodné soli, odvar z léčivých bylin nebo antiseptických přípravků, například Furacilinu.

Nové růsty v nosohltanu, zejména pokud dosáhly své maximální velikosti, mohou být odstraněny pouze chirurgicky - existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, jako je laserová terapie, kryoterapie, odstranění smyček a další léčby.

Aby se zabránilo tvorbě polypů, lékař předepíše lokální antibakteriální léčbu a vnitřní podávání léčiv ze skupiny imunomodulátorů.

Alternativní medicína

Recepty tradiční medicíny mohou být použity jako doplněk k léčbě předepsané lékařem, ale nedoporučuje se používat jako metodu monoterapie. Jejich účinnost se nedá srovnávat se syntetickými léky a nemůže být vyléčena příčina dechových problémů. Domácí výrobky mohou být jen krátkou dobu zjednodušeny.

Jaké netradiční metody jsou nejúčinnější:

 • Aloe nebo Kalanchoe listová šťáva. Šťáva z aloe leaf nebo kalanchoe.Tyto rostliny jsou známé pro své protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, čerstvě vymačkané šťávy z listů pomáhá usnadnit dýchání, zúžení kapilár v nose, zastavení reprodukce patogenních mikrobů a jasné ucpaný nos. Je nutné šťávu zmáčknout, zředit vodou 1: 3 a několikrát denně vmíchat 3-4 kapky.
 • Česnek Tato kořenová plodina obsahuje sklad fytoncidů a živin schopných bojovat proti škodlivým mikroorganismům. Je nutné vzít stroužek česneku, nasekat a dát do sklenice. Položte nádobí do vodní lázně a připravte lepenkovou nálevku. Česnek se přikryje širokou stranou nálevky a nadechne se po dobu asi 5 minut úzkým.
 • Zlato Toto silné protizánětlivé činidlo pomůže zbavit se prodlouženého nazálního přetížení, pokud si vyrobíte malé bavlněné tampony, ponoříte je do čerstvého tekutého medu a necháte je v nosu po dobu asi 15 minut.
 • Složení řepy mrkev. Musíte třít na jedno středně velké ovoce, vytlačit výslednou šťávu a pohřbít třikrát denně, několik kapek. Můžete ji zředit na polovinu vodou.
 • Jitrocel listy. 1 polévková lžíce. Já Suroviny nalijte 250 ml vroucí vody a nechte vyluhovat. Kompozice ochlazená na 35-38 stupňů je instilována do nosu s kongescí způsobenou alergiemi nebo bakteriálními infekcemi.

Vdechování par esenciálních olejů z eukalyptu, jedle, borovice, máty, levandule dává dobrý efekt. V horké vodě můžete rozmíchat několik kapek svého oblíbeného éteru a dýchat po dobu 10-15 minut nad párou. Můžete udělat suchou inhalaci - dejte několik kapek na kapesník nebo ubrousek, položte ho na stůl nebo noční stolek a vdechněte výpary.

Možné komplikace

Seznam možných nepříjemných následků jsou atrofické změny nosního slizničního epitelu. Když tkáň nemůže plně plnit své funkce (čistit a navlhčit inhalovaný vzduch), vede to k snadnému pronikání infekcí do těla nosem. V důsledku atrofické rýmy se nosohltan stává bezbranným proti napadení viry, alergeny a bakteriemi, což ovlivňuje četnost nachlazení a alergických reakcí.

Druhou komplikací je patologická změna struktury nosní konchy. Aby se kompenzoval nedostatek vzduchu a zvýšené zatížení nosních dírek, prohloubí se dutiny a někdy je k vyřešení tohoto problému nutná operace.

Komplikací perzistující alergické rýmy může být rozvoj astmatu, který nebude snadné se zbavit. Prodloužený zánět v nosních dutinách může vyvolat rozvoj meningitidy, častých bolestí v krku, zánět vedlejších nosních dutin a dalších zánětlivých procesů, které se časem stávají chronickými.

Shrňte

Jak je vidět, nazální kongesce, která vznikla, zdánlivě bez zjevného důvodu, může být impulsem pro rozvoj závažných komplikací a chronických bakteriálních infekcí. Pokud nos periodicky leže, ale po několika opláchnutí nebo inhalačních procedurách pocit zmizí - nebojte se. Je nutné vyzvánět, když se schopnost dýchání nevrátí několik týdnů nebo měsíců - tento stav vyžaduje urgentní návštěvu u ORL lékaře a vyšetření.

Nosní dýchací potíže, nos nedýchá: u dítěte a dospělého - příčiny, léčba

Dýchání je hlavní funkcí lidského těla. Dýchání je náš život. Kvalita našeho života závisí na kvalitě dýchání.

Nos je první branou do vzduchu kolem nás. Je koncipován přírodou, aby naše tělo co nejvíce omezilo agresivitu životního prostředí. Vzduch v nose je ohřátý, zbavený prachu, nečistot a bakterií, navlhčený.

Abychom mohli plnit tyto funkce, má nos poměrně složitou strukturu:

 • Nosní přepážka je rozdělena do dvou nosních průchodů.
 • Mukózní výstelka nosních průchodů zevnitř má buňky, které produkují hlen, aby zvlhčovaly vzduch, a také čistí nosní dutinu před nečistotami a mikroorganismy.
 • Nosní cesty mají zevnitř jemné chlupy, které spolu s hlenem přispívají k odstraňování prachu a nečistot.
 • V nosní dutině jsou tři turbináty (horní, střední a dolní). Jsou pokryty sliznicí, čímž se zvyšuje plocha kontaktu vzduchu s ním.
 • Nos komunikuje se čtyřmi páry nosních dutin: čelní, čelistní, hlavní a etmoidní. Sinusové jsou také zapojeni do procesu zahřívání vdechovaného vzduchu.
 • V oblasti spodní a střední nosní konchy se nachází kavernózní tkáň - oblasti přetížení žilních dutin, které mohou zvětšit objem, pokud se dostane příliš studený vzduch, čímž se zužuje průchod nosem.

Právě tato složitá struktura nosu je příčinou poměrně častého a nepříjemného jevu - obtíží při dýchání nosu.

Stav, kdy nemůžete dýchat nosem, zcela vyřadí osobu z obvyklé říje. To je obzvláště špatné tolerováno malými dětmi. Ano, a někteří dospělí nemohou tento jev snášet ani na krátkou dobu, snaží se rychle kapat do nosních kapek.

Problémy s dýcháním nosu se objevují, když vzduch nemůže volně projít nosními průchody a setkávat se s překážkami. Tyto překážky mohou být jak anatomické, tak funkční.

Hlavní příčiny nosní obstrukce

1. Souvisí s edémem sliznice:

 • Akutní a chronická rýma;
 • Sinusitida;
 • Alergická rýma;
 • Chronická vazomotorická rýma.

2. Souvisí s anatomickými poruchami intranazálních struktur:

 • Zakřivení nosní přepážky;
 • Hypertrofie nosní konchy;
 • Vrozená obstrukce nosních cest;
 • Atresia Choan;
 • Cizí tělesa v nosní dutině.

3. Souvisí s nadměrnou proliferací tkání:

4. Souvisí s reakcí hlenu na vazodilatátory přítomné v krvi:

 • Hormonální poruchy;
 • Vedlejší účinek některých léků.

Porušení nosního dýchání způsobuje nejen nepohodlí, ale také vede k různým vážným následkům:

 1. Pokud má člověk tvrdý nos, dýchá ústy, vzduch se neohřívá a není řádně vyčištěn, hlen hrdla vysychá a zvyšuje se riziko infekcí hrdla a dolních cest dýchacích.
 2. Vadné nosní dýchání je nedostatečné zásobování těla kyslíkem, který způsobuje orgány a systémy, a v první řadě je narušen mozek, bolest hlavy, paměť a pozornost. Je-li u dítěte narušeno dýchání nosu, může ve vývoji výrazně zaostávat.
 3. Vzhledem k neustálému otoku nosu dochází k otoku a poškození dýchacích cest v sluchové trubici - může dojít k poklesu sluchu.

Zvažte podrobněji nejběžnější příčiny ucpaného nosního dýchání.

Akutní rýma

Akutní rýma je nejčastější nádcha, která často doprovází každou zimu. Akutní rýma je nejčastěji způsobena viry, méně často bakteriální flórou. V reakci na zavedení viru do buněk nosní sliznice dochází k jeho zánětu, doprovázenému otokem a hojnou sekrecí hlenu. Je těžké dýchat nosem. Nosní kongesce se objevuje buď periodicky, nebo pouze v noci, nebo pokračuje po celý den.

Nekomplikovaná akutní rýma během 3-5 dnů. To však neznamená, že se nemusí léčit. Nesprávně léčená akutní rýma může vést k různým komplikacím.

Chronická rýma

Chronická rýma je přetrvávající zánětlivý proces v nosní sliznici, projevující se edémem, kongescí a často hojnou sekrecí hlenu (výjimkou je atrofická rýma, která se projevuje suchými sliznicemi). Chronická rýma se děje:

 • Infekční. Infekce způsobující chronický zánět není zpravidla viry, ale bakterie nebo houby. A chronická rýma se u zdravého člověka nevyskytuje ve zdravé sliznici. Pro jeho výskyt je nutná vhodná půda: nepříznivé somatické pozadí ve formě chronických onemocnění (cukrovka, srdeční selhání), kouření, dlouhodobé vystavení škodlivých faktorů sliznici (nečistoty, prach, dráždivé aerosoly).
 • Vazomotorická chronická rýma.
 • Alergická rýma.

Chronická vasomotorická rýma je poměrně častou příčinou prodloužené nazální kongesce. Mechanismus vazomotorické rýmy je porušením regulace cévního tonusu.

Kaverniální tkáň v oblasti podřadné turbinaty je schopna zvýšit objem v různých nouzových situacích (příliš studený vzduch nebo dráždivé látky). Normálně po krátké době opuch ustupuje a obnovuje se průchodnost nosního průchodu. To je normální obranná reakce. Ale z různých důvodů se stává, že tato obranná reakce je nedostatečná: edém vzniká z některého z nevýznamných podnětů a drží se pevně, což způsobuje dlouhodobé potíže s nosním dýcháním.

Hlavní příčinou chronické vazomotorické rinitidy je nekontrolované použití kapiček kapky. Faktem je, že vasokonstrikční kapky jsou roztoky adrenermimetik, tj. Stimulantů pro svalovou stěnu cév. Čím častěji se používají stimulanty, tím rychleji dochází k depleci receptorové náchylnosti k nim, pokaždé, když je požadována zvýšená dávka.

V důsledku této "léčby" nachlazení, můžete získat dlouhou a nekorigovanou obtížnost nosního dýchání. Ukazuje se, že chlad prošel, není žádný snot a nos nedýchá. Pacient pokračuje v pohřbívání kapek, z nichž dostává úlevu, ale jejich účinek je pozorován stále kratší a slabší. Dávka se zvyšuje, intervaly mezi použitím kapek se zkracují. Je tu taková chvíle, že kapky nepomohou.

Léčba vazomotorické rýmy je velmi obtížná.

Alergická rýma

Překážkové nosní dýchání je také příznakem alergické rýmy, i když s touto formou se obvykle projevují další příznaky: kýchání, hojný hlen, svědění.

K opuchu nosní sliznice při alergickém zánětu dochází v důsledku reakce antigenu-protilátky s uvolňováním velkého počtu biologicky aktivních látek vazodilatačního účinku, v tomto případě může být antigen:

 1. Rostlinný pyl;
 2. Dům nebo knihovna;
 3. Chemické aerosoly;
 4. Potravinářské výrobky;
 5. Pet alergeny;
 6. Alergeny na hmyz;
 7. Plesňové houby.

Alergická rýma může být sezónní (pro kvetení jakékoliv skupiny rostlin) nebo celoročně (je to obvykle alergie na domácnost). Nosní kongesce může rušit nepřetržitě nebo se vyskytovat pouze v noci.

Sinusitida

Akutní a chronická sinusitida (nejčastěji sinusitida) je běžnou příčinou přetížení nosu. Zánět v nosních dutinách je doprovázen otokem nosní sliznice. Je možné podezření na sinusitidu, pokud po nachlazení trvá přetížení nosu déle než 5-7 dní, objeví se bolest hlavy a teplota těla vzroste. V diagnostice tohoto onemocnění je důležitý rentgenový snímek nebo ultrazvuk paranazálních dutin.

Odchylka nosní přepážky

Zakřivená nosní přepážka - možná hlavní příčina dlouhé izolované nazální kongesce. Obtížnost nosního dýchání v této patologii se vyvíjí postupně a pacient sám si jej často nevšimne. Člověk přestane dýchat nejprve jednou polovinou nosu, pak s dlouhodobým procesem je nosní dýchání narušeno a na druhé straně.

Pacient dýchá ústy, zvykne si na tento stav a ani nekoreluje jeho časté bolesti hlavy, nespavost, snížený výkon se zakřivením nosní přepážky.

Deformace septa nosu může být buď vrozená nebo získaná (v důsledku poranění nebo nerovnoměrného růstu různých částí septa v adolescenci).

Tento stav je léčen pouze chirurgicky. Hlavní otázkou je rozhodnout o operaci a najít čas pro 2-3 týdny pooperačního období pro úplné uzdravení.

Lidé, kteří se rozhodnou podstoupit operaci, zpravidla litují, že to neudělali dříve.

Adenoidy

Hypertrofie nosohltanové tonzily (adenoidní vegetace) - to je hlavní důvod, proč hledat, kdy je dýchání u dětí dlouhodobě obtížné. Tonsil hltanu je normální ve velmi malých velikostech. Patří k imunitním orgánům a je určena k ochraně těla před infekcí. Když se SARS, bakteriální infekce, stává zánětlivou, zvyšuje se velikost.

Pokud jsou periody mezi respiračními infekcemi u dítěte velmi krátké, adenoidy nemají čas se zotavit, zvětšit a mohou blokovat nosohltan.

Nejčastěji trpí zarostlými adenoidy dětí 3-7 let. V adolescenci je tato tkáň zpravidla atrofií. Do té doby však mohou způsobit spoustu problémů a dokonce i nevratné následky. Hlavní příznaky adenoid:

 • Porušení nosního dýchání. Dítě začne dýchat jen ústy, nejprve v noci a pak celý den.
 • Dítě spí ve spánku.
 • Snížení sluchu.
 • S dlouhým průběhem se vytvoří „adenoidní“ obličej: protáhlý tvar, neustále otevřená ústa, zmenšení velikosti dolní čelisti.
 • Časté nachlazení.
 • Duševní a fyzikální retardace.

Co dělat, když je těžké dýchat nosem?

Je velmi obtížné, aby se každá osoba vyrovnala s nemožností plného nasálního dýchání, zejména pokud se tento stav vyvinul akutně. S postupným nástupem se porušení nosního dýchání nevyvíjí tak znatelně. Nos nemůže dýchat rok nebo déle a člověk si na to zvykne a dokonce zapomene, že jednou dýchal úplně jinak.

Takže musíte tolerovat nosní přetížení? Ne, je plný různých důsledků. Ale jít na další extrémní a nekontrolovatelně kapající vazokonstrikční kapky při sebemenším otoku je ještě horší.

Vazokonstrikční kapky a spreje jsou primárním prostředkem pro zmírnění kongesce během slizničního edému. Kapky vazokonstriktoru mohou být:

 1. Na bázi nafazolinu. Jedná se o kapky krátké akce (4-5 hodin) Naphthyzinum, Sanorin.
 2. Kapky na bázi fenylefrinu - Vibrocil, stejně jako kapky pro děti Nazol-Baby, Nazol-Kids. Působení těchto kapek je také krátké.
 3. Průměrná doba působení na bázi xylometazolinu (působení 6-8 hodin) - Xymelin, Galazolin, Rinostop, Rinorus, Otrivin, Tizin-xylo, For.
 4. Kapky na bázi oxymetazolinu - Nazol, Nazivin, Nazol-Advance. Jejich působení trvá až 8-10 hodin.

Vasokonstriktor kapky - prostředek opravdu magický a velmi populární mezi populací. Je nutné je odkapávat - a po 3 minutách nos volně dýchá. Musíte však vědět:

 • Vasokonstriktor kapky - ne lékařské opatření, ale pouze odstranění příznaků.
 • Je nutné pohřbít kapky pouze tehdy, když nos vůbec nedýchá, je možné pouze na noc.
 • Při dlouhodobém a častém používání kapiček se vyvíjí účinek závislosti, který je velmi obtížné se zbavit.
 • Můžete je použít sami ne více než 3-5 dnů.
 • Pokud ucpání nosu přetrvává déle než 5 dnů po nachlazení, je nutné k objasnění příčiny provést lékařské vyšetření.

Další metody léčby ucpaného nosního dýchání:

 1. Při akutní rýmě jsou účinné distrakční procedury - horké koupele na nohy a ruce, vlastní masáž nosu, hořčičná omítka na chodidlech.
 2. Mytí nosní dutiny roztokem soli - nat. s roztokem nebo připravenými sterilními přípravky na bázi mořské vody (Aquamaris, Aqua LOR, Dolphin). Tato metoda čistí nos hlenu a mikrobů, zvlhčuje sliznice a podporuje rychlejší hojení.
 3. Instalování do nosu fytopreparací na bázi oleje - broskvový olej, mátový olej, kapky a Pinosol sprej.
 4. Pro hnisavé sekrece je možné použít antiseptické roztoky - dioxidin, Miramistin, chlorhexidin.
 5. Inhalace s éterickými oleji (jedle, borovice, cedr, eukalyptový olej).
 6. V případě alergické rýmy je nutné použít antialergické léky jak uvnitř (Tavegil, Suprastin, Zyrtec, Loratadin), tak ve formě sprejů (Allergodil, Reactin, Nasobek, Nasonex).
 7. Fyzioterapeutické postupy (fonoforéza s hydrokortisonem, elektroforéza chloridu vápenatého).

V případech, kdy příčinou ucpaného nosního dýchání je anatomická obstrukce nebo přetrvávající edém, který není přístupný konzervativní léčbě, se doporučuje tento problém odstranit invazivními metodami:

 • Intranasální blokády glukokortikoidními hormony.
 • Kauterizace nadměrně hypertrofované sliznice chemickými látkami nebo laserem.
 • Operace narovnat nosní septa - septoplastika.
 • Vazotomie - částečná destrukce kavernózní tkáně, v důsledku čehož je nahrazena jizvou a ztrácí schopnost nabobtnat
 • Konchotomie - resekce hypertrofované turbinaty.
 • Polypektomie.
 • Adenoidektomie.

Pokud nos dítěte nedýchá

Velmi nepříjemná situace, když přijde právě takový okamžik. Pro malé dítě je obtížné situaci vysvětlit, nelze ho požádat, aby trpěl. Stává se podrážděným, neustále pláče. U kojenců je proces krmení narušen, protože během sání může dítě dýchat pouze nosem.

Mezi nejčastější příčiny ucpaného nosního dýchání u dětí patří rýma, adenoidy a cizí tělesa (korálky, hrách, malé části z hraček) také nejsou neobvyklé.

Charakteristiky léčby nazální kongesce u dětí:

 • Všechny použité prostředky pro mytí nebo ošetření by měly být aplikovány ve formě kapek, spíše než spreje, aby se zabránilo infekci v sluchové trubici.
 • Kapky vazokonstriktoru se aplikují striktně v koncentraci odpovídající věku dítěte. Nejbezpečnější kapky této skupiny jsou kapky na bázi fenylefrinu (Nazol Baby pro děti do jednoho roku a Nazol Kids pro děti od roku, Adrianol).
 • Solné roztoky pro nosní mytí, homeopatické přípravky (Euphorbium compositum), roztok protargolu jsou bezpečné pro použití v dětství. Při absenci alergie je možné vložit oleje - broskev, rakytník, nebo použití trávníku zvlhčeného oleji (kromě máty, všechny přípravky obsahující mentol jsou kontraindikovány u dětí mladších 5 let). Tyto léky mohou být použity během těhotenství.
 • Při přetížení více než 3 dny, stejně jako při výskytu hnisavého výboje, zvýšení tělesné teploty, je nutné lékařské vyšetření. Také je třeba upozornit na potíže s nosním dýcháním bez známek nachlazení (dítě mohlo do nosu vtlačit cizí předmět).
 • V adenoidech se obvykle doporučuje jejich odstranění.

Proč ne dýchat nos - zeptejte se lékaře. Důvody pro tuto podmínku a konkrétní doporučení: jak pomoci, pokud je váš nos naplněn a ne dýchat

Během mimosezónního období je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, jak u dětí, tak u dospělých, běžné nachlazení a nachlazení, které je doprovází.

"Plněný" nos může být také způsoben alergií nebo specifickou reakcí těla na různé podněty. Pro více informací o tom, proč nos nedýchá, stejně jako o tom, co lze v každém z klinických případů udělat, čtěte dále.

Není dýchací nos: rýma

Nejčastější příčinou nosní kongesce je rýma.

Může se objevit z různých důvodů:

• Účinky infekčních agens. Nejběžnějším a známým faktorem, který vyvolává "tok" nosu, je vliv na lidský organismus patogenů. To může zahrnovat viry, bakterie a (vzácně) houby. V některých případech, různé typy infekcí "vrstvené" na sebe a pak léčba může být zpožděna. S vysokým imunitním stavem, takový rýma projde během několika dnů a neposkytuje moc nepohodlí pro osobu. Jak rozlišit rinitidu virového a bakteriálního původu? V prvním případě je nejčastěji hlen, který je oddělen od nosu, tekutý a transparentní, zatímco ve druhém případě je hlen viskózní, nažloutlý, nazelenalý.

• Účinky alergenů. Dráždivost nosních sliznic - prach, pyl, zvířecí lupič, atd. Mohou vyvolat rýmu. Ale častěji v důsledku působení těchto látek, tkáně horních cest dýchacích jednoduše bobtnají a nosní dýchání je obtížné, bez přítomnosti sliznice.

• Sinusitida, sinusitida a další onemocnění horních cest dýchacích. S podobnými patologickými stavy je hlen tlustý a žluto-zelený, nebo chybí, ale hlava v oblasti čela je velmi bolestivá.

• Otitis a další nemoci ORL orgánů. Rýma se může vyvíjet souběžně s těmito onemocněními.

Není dýchací nos: jiné důvody

Nosní kongesce se také může vyvíjet v jiném typu: člověk necítí výtok hlenu z nosních průchodů, ale vzduch jim neprochází ani neprochází s obtížemi.

Pro tento jev může být několik důvodů:

• Vrozené nebo získané (traumatické) poruchy (nejčastěji zakřivení) nosní přepážky. To také zahrnuje abscesy a hematomy. Ve většině takových případů jedna nosní dírka nedýchá, zatímco druhý vzduch volně prochází;

• V přítomnosti polypů v nosních průchodech. Nejčastěji se jedná o benigní růsty, které rostou v důsledku alergií nebo chronických zánětlivých procesů v horních dýchacích cestách. Mechanicky zasahují do proudění vzduchu. Rovněž je třeba poznamenat, že polypy nejsou zřídka kombinovány s patologiemi, jako je astma, alergie na žluté potraviny a určité léky (aspirin). Tyto nádory jsou častější u dospělých, ale u dětí se mohou vyskytovat na pozadí cystické fibrózy nebo chronické sinusitidy, sinusitidy;

• Pokud se do nosních cest dostanou cizí tělesa. Děti často, nepostřehnutelně pro rodiče, vkládají do nosu malé části hraček, oblázků, bobulí z bobulí a jiných předmětů. Lékařství je také známé případy když paraziti (helminths) hráli roli cizích těles;

• Adenoidy nebo růst mandlí faryngeálního oblouku. Tato patologie se vyvíjí u dospělých a dětí trpících chronickou tonzilitidou, faryngitidou, laryngitidou a dalšími nemocemi ORL. Výsledkem tohoto růstu je vytvoření překážky k normálnímu proudění vzduchu v důsledku mechanické překážky ve vnitřních mezerách nosních průchodů. To je jeden z nejčastějších důvodů, proč nos dítěte nedýchá;

• Vasomotorika rýmy. Tato patologie není zcela pochopena. Hypoteticky může být příčinou porušení nervové regulace kapilárního tónu nosní sliznice. V tomto případě jsou nejaktivnější nervová zakončení podporující vazodilataci. Vzhledem ke zvýšenému lokálnímu průtoku krve dochází k otoku nosní sliznice a zužuje se průchod nosních cest. Pak jsou hlavní příznaky rýmy: přetížení, kýchání, vzácně: výskyt sliznice. Vazomotorická rýma se může zvýšit působením nízkých teplot, prachu, chemikálií a nervového šoku, stresu;

• Negativní účinky faktorů životního prostředí. To může zahrnovat horký vzduch a jeho nízkou vlhkost. Faktem je, že za takových fyzikálních podmínek je funkce nosní sliznice (tj. Řasnatého epitelu) inhibována. V důsledku nízkých teplot lze nos také zablokovat. Z tohoto důvodu, v zimě, kdy je vzduch v bytech suchý a ohřívaný pod vlivem horkých baterií, lidé často nedýchají nosem;

• Porucha krevního oběhu v nosní sliznici, vyvolaná systémovými onemocněními. Patří mezi ně kardiovaskulární onemocnění, patologie ledvin a endokrinní systém. Méně často může i zácpa, zneužívání alkoholu, dysmenorea a některé další speciální stavy těla vést k tomu, že nos nedýchá;

• Použití některých léků, nejčastěji - nosních kapek s vazokonstrikčním účinkem. Dlouhodobé podráždění sliznice těmito léky vyvolává závislost na nich, proto se nedoporučuje zneužívat a užívat je déle než pět dní. Některá činidla používaná k léčbě hypertenze mají podobný vedlejší účinek.

Kromě všeho, co je popsáno výše, ženy někdy nedýchají nosem, když jsou v „zajímavé pozici“. Jedná se o tzv. Rýmu těhotných žen, která prochází po porodu. Pokud nos dítěte nedýchá (v prvním nebo druhém roce života) - může se jednat o fyziologický stav organismu a také je nutné zkontrolovat, zda jsou zuby zubu (v tomto stavu je rýma běžným jevem).

Nos dýchá: stádia akutní a chronické rýmy

U dětí a dospělých v přibližně 70% případů se akutní forma rýmy vyskytuje na pozadí nachlazení (ARVI, ARI, chřipka). Tato forma rinitidy probíhá ve třech fázích:

1. Reflexní nebo „suchý“ stupeň. Tělo má právě nebo stále trpí podchlazením nebo jiným stresujícím stavem, který snižuje jeho imunitní stav. Současně se výrazně zvětší kapiláry nosní sliznice, což se projevuje silným suchem, a pak výskytem otoků a nazální kongesce.

2. Katarální stadium. Vzhledem ke snížené imunitě je tělo napadeno viry, pronikajícími epitelem nosu. V souvislosti s tím je aktivována funkce žláz produkujících hlen. Mohou být přidány symptomy, jako je slzení, bolest v krku, ucpání ucha;

3. Fáze působení bakteriálních agens. Může být rozpoznán hlenem, který změnil barvu a konzistenci: z průhledné a tekuté barvy se změní na hustou a žlutozelenou.

Chronická forma se vyvíjí v důsledku nesprávné léčby akutní formy rýmy. Může být vyvolán častými alergickými reakcemi, systémovými onemocněními, škodlivými stavy při práci, nepříznivými faktory prostředí, atd. Chronická rýma může být alergická, vazomotorická (uvedená výše), stejně jako atrofická a hypertrofická.

Atrofická chronická rýma je patologie charakterizovaná řídnutím nosní sliznice, s rozšířením lumen nosních průchodů. Funkce tkání je narušena, viskózní hlen začíná vystupovat z nosu, který vysychá, tvoří kůry, a člověk ztrácí čich. Další příznaky mohou být lechtání v krku a nosohltanu, svědění. Když se pokusíte odstranit takové krusty sami, mohou se otevřít malá krvácení, na místě, kde se později tvoří vředy. Infekce může nastat u takových ran (nejčastěji stafylokoky, Klebsiella).

Chronická hypertrofická rýma je forma rýmy, která je charakterizována nadměrným růstem (hyperplazie) nosní sliznice a nosohltanu na pozadí chronického zánětu. Výrazně se snižuje a dokonce překrývá lumen nosních průchodů, v souvislosti s nímž je člověk nucen neustále dýchat ústy. Souběžně s tím může dojít ke stlačení nasolakrimálních kanálků, přičemž slzná tekutina normálně neběží. Proto dochází k neustálému toku slz, které nesouvisí s emocionálním stavem osoby, a mohou se objevit také zánětlivá onemocnění očních membrán (konjunktivitida atd.). Často lidé trpící hypertrofickou chronickou rýmou trpí bolestmi hlavy.

Ne dýchat nos: co dělat?

První věc, kterou musíte udělat s dusným nosem, je určit příčinu tohoto problému. Tímto problémem se zabývá terapeut nebo specialista ORL. Není-li důvod zřejmý, mohou být nutná některá diagnostická opatření, například:

• Krevní test - obecný, biochemický, imunogram;

• Definice pacientova alergostatu;

• ultrazvuk nebo rentgen rentgenových dutin;

• Bakteriologická kultura z nosních cest.

V některých případech může být doporučeno, aby se pacient poradil s úzkými specialisty: zubařem, neurologem, endokrinologem atd.

Nevdechujte nos: co dělat a jak se léčit doma

Léčba nazální kongesce běžným nádechem není nijak zvlášť obtížná a může být prováděna nezávisle. Za tímto účelem lze nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem zakoupit v jakékoliv lékárně.

Rozsah těchto léků je poměrně rozsáhlý. Nejoblíbenější jsou kapky s účinnými látkami oxymetazolin (Nazol, Noksprey, Nazivin, atd.), Nafazolin (Sanorin, Naphtizine, nafazolin, atd.), Xylometazolin (Evkolin, Nosolin, Galazolin, Rinostop, atd.). Různé účinné látky ovlivňují nosní sliznici různými způsoby: nafazolin schne a působí po dobu 4-6 hodin, xylometazolin zvlhčuje a má o něco delší dobu účinku, oxymetazolin jemně ovlivňuje sliznice a pomáhá po dobu 12 hodin.

Kromě vazokonstrikčních kapek se doporučuje aplikovat hydratační roztoky a spreje. Léčiva mohou nabídnout roztok mořské soli: AquaMaris, Salin, Physiomer, Aqualor, atd. Tyto látky nejen zvlhčují sliznici, ale také snižují její zánět, tenký tlustý výtok. Místo těchto léků můžete použít obvyklý fyziologický roztok pro mytí nosu. S pomocí kapek mořské soli není možné se zbavit nazální kongesce, ale rychleji eliminují tento nepříjemný symptom.

Pokud nos dítěte nedýchá, homeopatické léky a léky na tradiční medicínu se liší. Toto může zahrnovat balzám “čínskou hvězdu” a jiné drogy obsahovat menthol v jeho složení. Tyto nástroje obnovují a usnadňují dýchání, mohou být použity jako adjuvantní terapie u dospělých.

Pokud nos nedýchá, co dělat (několik bezpečných a dostupných lidových prostředků a technik):

• Masáž. Je možné tento stav zmírnit, pokud samostatně masírujete oblasti nosu, nosní dutiny, chrámy, nadočnicové oblouky a křídla nosu. Takové pohyby přispívají k toku krve, ředění hlenu a odstraňování otoků nosních tkání;

• Zahřívání nosu a vedlejších nosních dutin. Jako "láhev s horkou vodou" můžete použít pytel stolní soli nebo čerstvě vařená slepičí vejce. Tento postup se však nedoporučuje pro sinus a rinitidu, vyvolané bakteriální infekcí;

• Parní inhalace. Každý ví od dětství, jak inhalovat páru z vařených brambor. Účinná bude také inhalace infuze měsíčku, heřmánku a éterických olejů.

Kromě toho je třeba věnovat náležitou pozornost hygieně nosních cest. Musíte pravidelně čistit nos a foukat "snot". To by mělo být provedeno střídavě - nejprve odečíst nozdry, pak další, zatímco foukání příliš těžké nemůže, protože v tomto případě vytváří nadměrný tlak, a hlen může proniknout do středního ucha přes Eustachian trubice.

Antivirové homeopatické imunomodulátory: Ocillococcinum, Corisalia, Sinupred atd.

Pamatujte, že lékaři nedoporučují praktikovat žádné lidové léky nebo samo-léky. Výše uvedené léky a doporučení jsou pouze orientační a nejsou vodítkem k akci.

Není dýchání nosu u dítěte a dospělého: tradiční léčba

Kromě vazokonstrikčních léků, na základě výsledků testů a vyšetření, může lékař předepsat specifické léky.

• Antivirová léčiva. Pokud je známo, že rinitida vyvolala virus;

• Antibiotika - lokální (ve formě kapek) i obecná (ve formě tablet, injekcí atd.), Pokud nos nedýchá v důsledku účinku bakteriální infekce na tělo;

• protizánětlivé léky - v přítomnosti adenoidů, polypů v nosních dutinách, s hypertrofickou rýmou, sinusem a některými dalšími onemocněními;

• Smíšené léky. Tyto prostředky jsou k dispozici výhradně na lékařský předpis a jsou používány pouze na doporučení lékaře. Jejich složení nejčastěji zahrnuje vazokonstriktor a hormonální složku. Tyto látky pomáhají s alergickou a vazomotorickou rýmou;

• Přípravky obsahující ionty stříbra. Takové nosní kapky jsou vyráběny ve speciálních laboratořích pro lékárny, jejich skladovatelnost je pouze 24 hodin. Jedním z takových prostředků je Protargol. Tyto léky se používají, pokud nos nedýchá u dítěte, u těhotných žen.

A samozřejmě, pokud je z nějakého důvodu známý důvod, proč nos nedýchá, měly by být tyto faktory vyloučeny:

• Účinky na tělesné alergeny;

• zakřivení nosní přepážky nebo jiných vrozených nebo získaných anomálií struktury dýchacího traktu, které jsou chirurgicky odstraněny;

• Polypy, adenoidy nebo jiné novotvary. V tomto případě může být nutná operace;

Pokud váš nos není dýchání na dlouhou dobu (7-10 dnů), co dělat, je spustit na schůzku s ORL. Pokud je stav komplikován bolestmi v uších, krku, nosu, očních důlcích a spáncích, je zpřísnění návštěvy specialisty zbytečné. Pokud si všimnete, že ucpání nosu je přísně sezónní (během kvetení rostlin), může vám pomoci imunolog a alergik.

Pamatujte, že každý případ akutní nebo chronické rýmy vyžaduje individuální přístup. Neutahujte s odvoláním na odborníka, pak se můžete zcela zbavit nazální kongesce a žít plně!