Bolest v krku: příčiny a léčba

Bolest v krku je nepříjemný, nepříjemný pocit v orofarynxu. Nelze určit jeho lokalizaci s přesností. Intenzita projevu je tak velká, že způsobuje reflex kašle.

Tento druh kašle nenese pozitivní zátěž, protože se ho musíte bez jakýchkoli pochybností zbavit. A můžete to udělat zastavením příčiny nepohodlí.

Silné bolestivé hrdlo argumentuje ve prospěch celé skupiny patologických procesů různých profilů. Příležitostně se může projevit téměř v každé osobě, ale pokud existuje neustálé bolesti v krku - musíte přemýšlet o návštěvě lékaře. Jak se s tímto problémem vyrovnat a proč se dokonce objevuje?

Proč máš bolesti v krku?

Pokud máte špatné hrdlo, musíte hledat příčiny. Je lepší to udělat pod kontrolou zkušeného lékaře, protože nezávislé „kopání“ v těle málokdy dává pozitivní výsledky. Proč máš bolesti v krku? - důvody lze rozdělit do několika skupin.

Nejčastěji jsou:

 • Patologie horních cest dýchacích.
 • Endokrinní onemocnění.
 • Nemoci alergické povahy.
 • Problémy s gastrointestinálním traktem.
 • Některé další patologické procesy.
  Potřebujeme pochopit více.

Zánětlivé procesy

Nebo tzv. Onemocnění horních cest dýchacích, obvykle jen zánětlivého charakteru. To zahrnuje všechny patologické stavy orofaryngu a počáteční části dolního dýchacího systému. Existuje pět hlavních skupin.

Infekce

Primárně banální nachlazení, vyvolané pyogenní oportunistickou flórou (stafylokoky, streptokoky). Bakterie produkují obrovské množství škodlivých látek toxických vlastností.

Epiteliální a lymfoidní tkáně reagují na pronikání patogenních mikroorganismů a toxinů reflexem kašle.

Škodlivé složky dráždí jemné tkáně a vždy způsobují pocit pálení a poškrábání v krku.

Stejný účinek je způsoben nákazou chřipkou, ale intenzita lechtání v krku může být několikrát silnější. Patologické pocity z chřipky a dalších akutních respiračních virových infekcí jsou způsobeny nadměrnou replikací (dělením) postižených buněk.

Plísňové léze horních cest dýchacích

Mykózy jsou běžnou skupinou patologických procesů lokalizovaných v orofarynxu. Nejčastěji se vyvíjí tzv. Orální kandidóza (populárně známá jako drozd).

Tento stav postihuje hlavně děti. Sliznice jsou pokryty bílou cheesy bloom. Na jedné straně se tělo snaží zbavit cizích látek a zahájit kašel.

Na druhé straně houby klíčí epitelem orofaryngu, což samo o sobě způsobuje dlouhodobé nepohodlí.

Akutní a chronická angína

Zánět mandlí infekčních a virových vlastností. Také nazývá angina. Vyznačuje se intenzivní bolestí, ukládáním serózního nebo hnisavého plátu na stěnách hrdla.

Tonzilitida se také projevuje tvorbou jednotlivých hnilobných nažloutlých hrudek s ostrým nepříjemným zápachem (tzv. Korek).

Onemocnění se projevuje množstvím dalších příznaků, včetně bolestí v krku, které přetrvávají jako hlavní symptom, kdy se patologie mění v chronický stav.

Onemocnění může vyvolat závažné komplikace z kardiovaskulárního systému a v případě šíření infekčního patogenu, bronchitidy, pneumonie a pohrudnice směrem dolů.

Faryngitida

Akutní faryngitida je běžný zánět sliznic orofaryngu. Víš o sobě silnou bolest v krku, bolení, pocit cizího těla v krku.

Objevují se další příznaky, jako je chrapot hlasu, jeho úplná ztráta. Faryngitida sama o sobě není nebezpečná.

Především má nepříjemnou vlastnost rychle se synchronizovat - to je hlavní důvod, proč neustále stahuje hrdlo. Na druhou stranu se onemocnění může vyvíjet směrem dolů, což zahrnuje plíce a průdušky v patologickém procesu. To jsou nejhorší scénáře.

Laryngitida

Zánět sliznice hrtanu. Vzhledem k tomu, že vstup do hrtanu je bohatě inervován, vliv toxinů a dalších metabolických produktů patogenní flóry na toto místo dává silný lechtání v důsledku podráždění jednotlivých řas.

Vizitka laryngitidy je považována za silný, štěkavý kašel, který po dlouhou dobu nezmizí. Není produktivní (suché), protože se musíte zbavit tohoto projevu co nejrychleji.

Ve velmi vzácných případech se mohou při lechtání objevit bronchiální a plicní léze. Není však patognomní pro popsaná onemocnění.

Alergické reakce

Alergie je na druhém místě z hlediska četnosti provokace symptomu dlouhodobého zjizvení. Zvláště často hovoříme o počátečních projevech bronchiálního astmatu nebo angioedému.

Zřídka se jedná o jednoduchou alergickou reakci. Imunitní reakce má zpravidla smíšený původ, je oživena alimentárními faktory (nezdravá strava), interakcí s prachem, pylem.

Alergie se vyvíjejí takto:

 1. Do těla proniká látka, tzv. Antigen. Jedná se o alergen v přírodě nebo jinými slovy o strukturu, na kterou má pacient reakci.
 2. Imunita nese někdy nebezpečnou látku pro nebezpečného vetřelce a produkuje specifické imunoglobuliny, protilátky. Stejně jako klíč k antigenům jsou zakotveny v jejich struktuře a stávají se jedním celistvým komplexem.
 3. Tyto struktury jsou uloženy na tkáních, ničí žírné bazofilní buňky. Vzniká velké množství histaminu, je mediátorem zánětu a aktivně ničí buňky.
 4. Výsledkem je bolest, intenzivní bolest v krku, bolest, svědění, kašel.

Příznaky spojené s alergiemi jsou často dušnost (zvýšení počtu dýchacích pohybů za minutu), asfyxie (zhoršená normální činnost dýchacích cest).

Pacient nemůže normálně dýchat. To je nebezpečný projev. Proto jsou alergie jakékoliv povahy léčeny striktně pod dohledem imunologa nebo alergika. Může se jednat o komplexní onemocnění. Co - už bylo řečeno.

Endokrinní poruchy

Vedoucí endokrinní porucha, která vyvolává pocit lechtání v krku po několik měsíců, byla a zůstává struma. Goiter je patologická proliferace štítné žlázy pod vlivem patogenních faktorů.

Obvykle v důsledku přebytku hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Stává se dvou typů - difuzní, kdy celý orgán nebo jeho jednotlivé části rostou v důsledku nadměrného dělení buněk orgánu nebo nodulární, když se tvoří oddělené malé nodulární inkluze.

Dříve nebo později začne pacient rušit kašel. Podle některých dalších funkcí lze zjistit, že důvodem jsou problémy se štítnou žlázou. Přečtěte si více zde.

Můžeme také hovořit o cystách. Všechny tyto struktury jsou schopny "rozdrtit" hrtan, což způsobuje falešný pocit lechtání. Tento jev se však časem zhoršuje.

Patologie trávicího traktu

Zahrnout:

Zánět žaludeční sliznice. Vyznačuje se intenzivní bolestí a dyspeptickými symptomy.

Včetně pálení žáhy (pocit pálení na hrudi), nevolnost, zvracení. Zpravidla je nejnebezpečnější z hlediska možného pocení gastritida s vysokou kyselostí.

Vyznačuje se slabostí svěrače (speciální svalový prstenec, který uzavírá dolní jícen v místě přechodu do žaludku). Výsledkem je uvolnění velkého množství kyseliny do jícnu, což vyvolává podráždění horních cest dýchacích.

Tyto dvě choroby jsou charakterizovány kyselinou v jícnu. Z toho vyplývá pocit neustálého lechtání, které se zvyšuje po jídle. Je možné se ho zbavit pouze odstraněním žaludečních problémů.

Další patologické procesy

Více v přírodě. Mluvíme o těchto státech:

 • Porucha krevního oběhu v jícnu a počátečních částech dolních cest dýchacích.
 • Nádory horních cest dýchacích. Maligní i benigní.
 • Porušení inervace horních cest dýchacích.
 • Také patologické jevy mozku. Možné generalizované poruchy inervace.
 • Chemické, tepelné a jiné druhy poškození dýchacího ústrojí.
 • V důsledku nedostatečného zvlhčení okolního atmosférického vzduchu je konečně možné banální „přesušení“ tkání.

To vše po dlouhou dobu způsobuje bolest v krku.

Který odborník kontaktovat?

Diagnostiku patologických procesů provádějí odborníci různých profilů.

 • Pokud je problém s gastrointestinálním traktem, bude nutná konzultace s gastroenterologem.
 • V přítomnosti alergiky patologové nemohou dělat bez konzultace s alergologem-imunologem.
 • Poruchy inervace jsou léčeny neurology.
 • Nádory jsou oblastí činnosti onkologických specialistů.
 • Konečně, infekční onemocnění jsou léčena terapeuty.

Nejprve se doporučuje navštívit lékaře co nejširší. To je terapeut. Je to jakýsi maják. Specialista na všeobecnou terapii provádí primární rutinní činnosti, určuje povahu patologického procesu a nasměruje pacienta na specialisty.

Při počátečním přijetí se každý lékař ptá na zdravotní stav, stížnosti, jejich omezení a povahu.

Jde o historii (lékař zjistí, co ten člověk byl nemocný nebo nemocný). Je povinné stanovit přítomnost alergií, infekčních onemocnění v minulosti.

Diagnostické metody

Chcete-li přesně určit příčinu přetrvávajícího bolestí v krku, musíte provést následující laboratorní a přístrojové testy:

 • Obecný krevní test. V přítomnosti výrazného zánětu poskytuje obraz s leukocytózou, vysokou mírou sedimentace erytrocytů (ESR nebo ROE). Alergické procesy se projevují vysokou koncentrací eosinofilů, ale ne vždy. Známé jsou i invaze červů, které ve velmi vzácných případech mohou způsobit lechtání a kašel.
 • Biochemická analýza krve.
 • Studium sérologického plánu detekce možné infekce v krku.
 • Stěr z hltanu, následovaný naočkováním biologického materiálu na živná média. Jmenován na prvním místě. Umožňuje identifikovat patogen a vyvinout správnou taktiku pro léčbu pacienta. Včetně řešení problému s citlivostí flóry na antibiotika.
 • Vyšetření žaludku endoskopickými technikami a radiografií (obvykle s vylepšením kontrastu). Přidělené FGD a další zkoušky.
 • Vyšetření horních cest dýchacích (laryngoskopie).
 • Vizuální posouzení hrdla. Dává možnost rychle diagnostikovat angínu.
 • Imunologické a alergologické testy. Speciální roztoky alergenů se aplikují na kůži a charakteristická metoda reakce na určité látky se stanoví vzorkováním. Jedná se o drahou, ale účinnou metodu průzkumu.
 • Zátěžové testy. Pacient je konfrontován s alergenem tváří v tvář. Taková studie se provádí pouze v nemocnici, aby byla včas poskytnuta potřebná lékařská péče.

V systému se tyto techniky používají nejčastěji.

Terapeutický účinek

Nejrychlejším způsobem, jak odstranit pocit lechtání, budou spreje s anestetiky (lidokain) - TeraFlu Lar a Strepsils Plus as benzokainem (jedná se o antiseptikum s anestetickou složkou) Septotte Plus.

Obě skupiny léčiv inhibují citlivost receptorů hrtanu na podráždění, takže přichází rychlá úleva. Léky mají navíc antiseptické vlastnosti.

Léčba kořenové příčiny by měla být vhodná. Zpravidla se používají specializované léky.

 • Pro onemocnění endokrinního profilu - jodové přípravky. S nadbytkem tohoto prvku je předepsána specializovaná dieta.
 • V případě neurologických poruch léky nootropní řady. Zlepšují výživu mozku, normalizují vodivost nervových vláken.
 • Phlebotonics nebo venotonics urychlit krevní oběh.
 • Specifická léčba zánětlivých procesů se provádí za použití protizánětlivého nesteroidního původu, kortikosteroidů, antibakteriálních látek, antiseptických roztoků pro místní použití.
 • Při alergii je nutné předepsat antihistaminika, kortikosteroidy. Pokud je to nutné - bronchodilatátory.

Léčbu provádějí pouze specializovaní odborníci. Vlastní aktivita pravděpodobně povede ke zhoršení stavu a symptomy se stanou ještě intenzivnějšími.

Bolest v krku je nepříjemný "satelit" člověka. Každý se s ním setkává, ale dlouhý průběh projevu je již známkou patologie. Vyžaduje vyšetření a specifickou léčbu.

Proč je bolest v krku - hlavní příčiny tohoto symptomu

V tomto článku vám řekneme, proč je hrdlo lechtání, co způsobuje tento nepříjemný jev, jaké nemoci se mohou projevit a jak se s ním vypořádat.

Někdy bolest v krku a kašel svědčí o vývoji virového onemocnění.

Stává se však, že vznikají znovu a znovu bez jakýchkoli možných katarálních onemocnění.

Chcete-li se dozvědět více o hlavních příčinách bolesti v krku - přečtěte si níže.

Proč je to bolest v krku a co s tím dělat?

Bolest v krku je známkou zánětu (často infekčního) dýchacího ústrojí.

A může být také předzvěstí neurologických poruch způsobených mozkovými problémy nebo neurologickým systémem jako celek.

Tento proces je velmi nepříjemný. Vypadá nečekaně a kvůli němu neustále chce kašlat.

Popis hlavních důvodů, pro které můžete získat bolest v krku?

Příčiny jsou rozděleny do dvou typů: zánětlivé a nezánětlivé.

 1. První hlavní příčinou jsou respirační infekce. To je onemocnění sliznic dýchacích cest. V tomto případě může lechtání jít spolu se zvýšením teploty, bolesti hlavy a krku, slabosti. Bez zima nemůže. V tomto případě mohou být nepříjemné pocity v krku předchůdcem takových patologických stavů, jako jsou: černý kašel, falešný záď, laryngitida, angina, tracheitida atd. Takové nemoci nejsou hrozné, hlavní věc je včasné zahájení léčby. A pak nemoc zmizí za týden.
 2. Druhým je vliv nepříznivých vnějších faktorů. Například bolest v krku může být způsobena dlouhým pobytem v místnosti se suchým vzduchem. K tomu může dojít také z důvodu toxicity prostředí. Koneckonců, člověk vdechuje kyslík naplněný prachem, solemi a minerály.
 3. Třetí je kouření. Tato závislost dráždí dýchací cesty. V cigaretách jsou totiž nikotin, dehet a jiné nebezpečné látky, které ovlivňují sliznici.
 4. Čtvrtý je alergie. Například reakce na potraviny, rostliny, prach a domácí chemikálie může způsobit patologii. Bohužel je obtížné odlišit alergie od zánětlivého procesu, protože postupují stejně se všemi znaky ARVI.
 5. Pátým důvodem je nadměrné zatížení hlasivek. Prolomit hlasivky není obtížné, a proto je doprovázeno onemocněním v první řadě svědění, chrapot a ztráta hlasu.
 6. Šesté jsou neurologické nemoci. Mohou způsobit svědění a někdy tento projev nelze vyléčit obvyklým způsobem.
 7. Sedmý důvod - problémy s gastrointestinálním traktem. Pershenie, která je doprovázena pálením žáhy a bolestí žaludku, může znamenat refluxní ezofagitidu, gastritidu a vřed.
 8. Existuje však mnoho dalších problémů, které jsou doprovázeny svěděním hrdla a kašlem.

Při svědění je důležité zjistit přesnou příčinu tohoto symptomu, protože léčba je v různých případech odlišná.

Pokud je příčina onemocnění spojena se zánětem sliznice hrdla, pak musíte nejprve odstranit tento nepříjemný jev kloktáním antiseptiky, změkčujícími bonbóny a pastilkami, pít teplé tekutiny, jako je čaj s citronem a medem, džem nebo zázvor.

Pokud je příčinou vnější faktory, pak je především nutné se jich zbavit.

Například suchý vzduch v místnosti. Pak byste měli koupit zvlhčovač, vypít spoustu tekutin. Během kouření symptom nezmizí, dokud se neztratí zvyk.

Totéž platí pro alergickou reakci.

Nemoci způsobující přetrvávající bolest v krku

K lechtání a obsedantnímu suchému kašli může dojít v důsledku infekce mnoha patologickými a virovými onemocněními.

Následující zánětlivé procesy mohou způsobit malátnost a kašel:

Virus je doprovázen položením nosních průchodů, bolestí a nepříjemných pocitů hrdla, suchého kašle, zánětu sliznice hltanu.

Při požití viry způsobují horečku, slabost, obecnou malátnost. Při včasné terapii se stav stabilizuje během týdne.

Hlavní nemoci, pro které je bolest v krku:

 1. Laryngitida je onemocnění hlasivek. V doprovodu hlasu chrapot a hrubý kašel. Dítě v důsledku tohoto onemocnění může mít stenózu hrtanu. To znamená, že zóna hrtanu se zužuje a dítě nemá co dýchat.
 2. Tracheitida je zdrojem suchého kašle a lechtání, zejména v noci. S pomocí zvlhčování vzduchu se stav pacienta zlepší. Ale měli byste vědět, že ne všechny nemoci jsou léčeny antivirotiky, takže je velmi důležité, abyste se včas poradili s odborníkem.
 3. Angina je onemocnění, které se vyskytuje v důsledku streptokokových bakterií a postihuje mandle. Velmi nebezpečná nemoc, která by neměla být ignorována. To je plné vážných následků. Například srdeční onemocnění. Kvůli bolestem v krku se může objevit suchá škubání a kašel.
 4. Alergie je běžná neinfekční příčina. Hlavní alergeny: potraviny, domácnost, pyl, lék, epidermální.
 5. Diabetes mellitus - u pacientů v důsledku nedostatku glukózy v krvi v ústní dutině často vysychá. Diabetes je také neinfekční příčinou bolesti v krku.
 6. Endemická struma je onemocnění způsobené růstem velikosti štítné žlázy. A to vše kvůli nedostatku jódu v lidském těle. Hormony přestávají být vyráběny v požadovaném množství. A železo se zvyšuje. Tato patologie je doprovázena suchým kašlem a svěděním.
 7. Krční neuróza a refluxní gastroezofagitida - obě patologie se objevují s svěděním a kašlem. Jsou velmi nebezpečné a vyžadují okamžitou léčbu.

Na závěr je třeba poznamenat, že pochopení toho, proč je bolest v krku, je důležité si uvědomit, že tento stav není pouze předchůdcem nachlazení, ale také takových nebezpečných patologií, jako jsou: rakovina, těžké zánětlivé procesy, patologie endokrinního a neurologického systému.

Proto, když se objeví nemoc, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Příčiny bolesti v krku

Pacienti všech věkových kategorií se potýkají s bolestmi v krku. Nepříznivý pocit, který způsobuje nepříjemné pocity, suchost, pálení, bolest, působí pod vlivem provokujících faktorů. Otolaryngologové zaměřují pozornost lidí na skutečnost, že nejčastěji je bolest v krku symptomem infekčních nebo zánětlivých onemocnění dýchacích cest, které se objevují bez ohledu na sezónu a mohou být doprovázeny suchým kašlem. Konstantní lechtání může naznačovat vývoj jiných patologií. Včasné ošetření osoby k lékaři, nezbytná léčba, stejně jako přísné dodržování doporučení specialisty pomůže eliminovat riziko diagnostiky onkologie, mozkových nádorů.

Proč to bolí v krku

Mezi příčiny bolesti v krku, lékaři zaznamenat řadu zánětlivých onemocnění a vnější faktory, které vyvolávají nepříjemný pocit.

Běžné příčiny drotění:

 1. Nachlazení a infekční onemocnění sliznic dýchacích orgánů: SARS, laryngitida, faryngitida, tracheitida, pneumonie, počáteční stadium angíny, černý kašel, falešný záď.
 2. Nadměrné zatížení vazivů hlasivek.
 3. Alergie, ke které dochází v důsledku speciální reakce lidského těla na prach, jídlo, zeleninu, ovoce, vůně, rostliny, pyl, domácí chemikálie a další.
 4. Poranění hrdla, požití cizího tělesa v krku, poškození sliznice.
 5. Zvýšení uzlin štítné žlázy, který klade další tlak na jícen a způsobuje bolest v krku.
 6. Neuróza hrdla a některá onemocnění centrálního nervového systému, jejichž léčba je nezbytná k vyhledání pomoci neurologa.
 7. Patologie v žaludku a jícnu, včetně pálení žáhy, bolesti, gastritidy, vředů, refluxní ezofagitidy a dalších.
 8. Suchý, znečištěný vzduch v místnosti, kancelář, obývací pokoje, výrobní haly, přítomnost škodlivých plynů v atmosféře, toxické látky.
 9. Závislost na kouření, alkohol, který zahrnuje nikotin, dehet, alkoholy, škodlivé složky, které způsobují podráždění sliznice hrtanu.
 10. Tepelné podráždění dýchacích cest vdechováním horkých nebo studených proudů vzduchu.

Kromě onemocnění krku nebo dýchacích orgánů existuje celá řada dalších patologií, které způsobují stav, kdy se hrdlo neustále záškubá.

Seznam nemocí nepřímo souvisejících s pocením lechtání:

 • diabetes mellitus
 • srdečního selhání
 • benigní nebo maligní neoplazmy.

Po operaci štítné žlázy může dojít k lechtání a kašlání, při užívání inhibitorů, ACE, antihypertenziv, diuretik nebo léků předepsaných ke snížení tlaku v systému portální žíly.

Co dělat, když máte bolest v krku

Stanovení faktorů a příčin provokujících vznik pocitu nepohodlí a lechtání v krku vám umožní provést správnou diagnózu, vyvinout účinný léčebný režim, eliminovat nepříjemný symptom v nejkratším možném čase.

Když má dítě bolest v krku, doporučuje se vyhledat pomoc dětského otolaryngologa. Ignorování rady lékaře může vést k rozvoji komplikací, zhoršení zdravotního stavu, prodloužení trvání léčby.

Správná diagnóza patologie, která způsobuje stav, ve kterém neustále lechtá v krku, poskytuje příležitost efektivně vyřešit problém a rychle se zbavit alarmujícího symptomu.

Jakákoliv léčba začíná vyšetřením specialisty a anamnézou. Po obdržení výsledků výzkumu, zjištění příčin vzniku zúžení, lechtání, kašle a dalších je předepsána komplexní léčba.

Eliminace zánětlivých procesů je důležitým opatřením zaměřeným na potlačení původců infekcí, virů, bakterií, kvasinek Candida. Lékař obvykle není omezen pouze na odstranění symptomu, je však nutné vyloučit hlavní příčinu onemocnění.

Pokud je pocit bolení v krku způsoben nepříznivými vnějšími faktory, je nutné dodržovat některá doporučení pro jejich odstranění. To pomůže speciálním zvlhčovačům a čističům vzduchu, odvykání kouření, výměně čisticích prostředků, identifikaci pravých alergenů. Obecná hygienická a hygienická opatření jsou účinná při snižování kašle a lechtání, jakož i zlepšování mikroklima doma i v práci.

Anti-bolavé hrdlo

Účinná léčba specifického a nepříjemného pocitu v krku zahrnuje použití léků, lidových receptů.

Jaké léky lze použít k oblékání:

 • Antivirová, antibakteriální, protizánětlivá, protiplísňová léčiva, jejichž příjem se provádí podle schématu vyvinutého otolaryngologem.
 • Spreje s antiseptickými vlastnostmi, jejichž použití umožňuje rychle se zbavit nepohodlí a sucha v krku. Patří mezi ně Ingalipt, Yoks, Chlorophyllipt, Angilex, Tantum Verde, Kameton, atd.
 • Lízátka, tablety, pastilky pro sání, účinně zvlhčují sliznici hltanu, zmírňují ataky lechtání a kašel. Mezi ně patří Faringosept, Septefril, Strepsils, Streptocid, Decatilen, Trachisan atd.
 • Kloktání speciálními prostředky, které je užitečné pro odstraňování hlenu, nečistot a bakteriálního plaku. Může to být Rotokan, Rekutan, lihovinová tinktura z měsíčku, propolisu nebo eukalyptu v kombinaci s vodou, roztokem sody nebo soli, bylinnými odvarmi nebo infuzemi na bázi léčivých bylin.
 • Inhalace s použitím jednoduchých parních zařízení nebo technologických nebulizátorů, poskytujících dispergovanou disperzi léků proti vráskám na sliznici hltanu.
 • Oteplování obkladů na bázi alkoholu, vodky, octa, medu, kafrového oleje, soli.

Provádění výše uvedených léčebných opatření nezrušuje konzultace odborníků - terapeuta, pediatra, neuropatologa, otolaryngologa, endokrinologa, onkologa, kardiologa, gastroenterologa a dalších. Odborníci se dohodnou na provedení nezbytných vyšetření, testů a testů s cílem zjistit skutečné příčiny dlouhodobého bolestí v krku.

Jak se zbavit zhoršení během těhotenství

Léčba bolesti v krku během těhotenství zahrnuje použití nástrojů, které jsou bezpečné pro zdraví plodu a ženy samotné.

Nejbezpečnější a cenově dostupný nástroj pro těhotné ženy a kojící ženy je opláchnutí. K tomu lze použít odvarů nebo výtažků z léčivých rostlin - heřmánku, měsíčku, dubové kůry, petrželky, lipové barvy, horského popela, šípky. Tyto léky při požití nepoškodí, mají mírné antiseptické, baktericidní a protizánětlivé vlastnosti.

Účinným a bezpečným prostředkem, který je přípustný během těhotenství, je roztok soli, sody a jodu. Pro jeho přípravu budete potřebovat sklenici vařené vody, půl lžičky soli a jedlé sody, 10 kapek jódu. Opláchnutí se doporučuje provádět 3x denně. Tento jednoduchý recept zmírní lechtání, zánět v krku, zvlhčí sliznici.

Je také zcela bezpečné pít černý čaj nebo teplé mléko. Je lepší nepřidávat med ani citron, protože látky v jejich složení mohou zvyšovat podráždění sliznice a provokovat reflex reflexu.

Je to důležité! Lékař by měl předepisovat léky, včetně sprejů, pastilek, pastilek, pilulek apod. Během těhotenství nebo kojení.

Je důležité vědět, že samoléčba lechtání nebo kašlání často vede ke zhoršení zdraví. Tento problém by měl řešit odborník na základě hlavních a dalších příznaků, provokujících faktorů, celkového zdraví, průvodních onemocnění, dalších podrobností a vlastností. Bez včasné léčby může patologický stav vést k rozvoji dalších závažnějších onemocnění.

Jak léčit dlouhodobé bolesti v krku

Obsah článku:

 1. Popis
 2. Příčiny
  • U dětí
  • U dospělých

 3. Hlavní příznaky
 4. Jak se zbavit
  • Léky
  • Lidové léky
  • Procedury léčby

Bolest v krku není nemoc, ale symptom nemoci. Tento termín označuje podráždění sliznice orofaryngu, způsobené exogenními (vnějšími) a endogenními (vnitřními) faktory. Lechtání může být trvalé, doprovázené bolestí při polykání, horečkou nebo nevolností, horší, když se hlava otočí. Nejčastěji je nepohodlí v krku prvním znakem ARVI. Pokud okamžitě zahájíte léčbu, můžete zabránit rozvoji komplikací.

Popis přetrvávajícího bolení v krku

Podráždění sliznice hrtanu se může projevit různými způsoby. Pacienti, kteří si stěžují na lékaře, popisují pocity: „schne, bolí, slzy, lechtá“. Někdy se jim zdá, že po jídle cizího předmětu přilepeného na sliznici hrdla nebo ústní dutiny a nemohl se ho zbavit, nebo se v hrdle objevil „kus“.

Nepříjemné pocity se mohou čas od času zvyšovat, mizet během jídla nebo naopak zvyšovat.

Epithel hlenu hlenu hlenu je velmi jemný, je zde vrstva víceřadého sloupovitého řasnatého epitelu. Nosohltan plní ochrannou funkci, chránící tělo před negativními vlivy zvenčí. Pokud mimozemští agenti nedokázali vyloučit řasinky, setkávají se s lymfatickou tkání.

Prsten mandlí se nachází v orofarynxu:

  Pharyngeal mandle u dospělých. U dětí je první úroveň ochrany doplněna adenoidy.

Další přicházejí mandle, hovorově nazývané žlázy. Jsou zapáleni anginou pectoris.

 • Pak je lingvální amygdala spojena s vyloučením "nepřátel".

 • Když cizí látky proniknou nebo pod vlivem negativních faktorů, epitel a lymfoidní tkáň reagují a přenášejí impuls do centrálního nervového systému. Dochází k uvolňování makrofágů nebo histaminu, vzniká zánětlivý proces.

  Příčiny prodlouženého bolestí v krku

  Není možné diagnostikovat jeden symptom. Příliš mnoho důvodů, které tyto příznaky způsobují.

  Příčiny bolesti v krku u dětí

  Sliznice dětí jsou velmi šetrné a ostře reagují na nepříznivé účinky.

  Bolest a bolest v krku mohou způsobit:

   ARD je virová nebo bakteriální povaha, dlouhé prodromální (počáteční) období s takzvanými dětskými infekcemi: plané neštovice, spalničky, černý kašel, šarlatová horečka.

  Komplikace po respiračních onemocněních, chronické procesy v hrtanu: angína, faryngitida, prodloužená laryngitida.

  Následky černého kašle. Doba rehabilitace je dlouhá, kašel nemůže být odstraněn během 4-6 měsíců, ataky dráždí orofaryngeální sliznici.

  Ranní sputum v důsledku nucené nehybnosti v noci.

  Požití cizího tělesa v krku, způsobující poranění sliznice, vdechování nebo s jídlem. Je možné zranit hrdlo rybími nebo kuřecími kostmi, bobulemi, děti si často berou nevhodné předměty do úst a mohou se ublížit.

 • Alergie. Doma může vyvolat odpařování stavebních materiálů nebo nábytku, knihy prachu nebo koberce. Sliznice reaguje na podráždění způsobené roztoči a prachovými částicemi při vdechování. Je-li během teplejších měsíců venku lechtání větší, je pravděpodobné, že může být podezření na pollinózu, tj. Negativní reakci při inhalaci pylu rostlin. Trvalé podráždění na ulici může být spojeno s ekologicky neškodnou obytnou zónou.

 • Sliznice dětí je velmi něžná. Může být podrážděný tabákovým kouřem, silnými pachy, příliš suchým nebo vlhkým vzduchem. Pokud dítě není zvyklé zadržet, neustále zvyšovat hlas, pak se šustění objeví v důsledku nadměrného napětí hlasivek.

  Příčiny dlouhodobého bolesti v krku u dospělých

  Dospělí také trpí akutními respiračními infekcemi, trpí alergiemi, mohou po úrazu pociťovat zranění nebo komplikace.

  Existují však i jiné důvody, které způsobují nepříjemný pocit:

   Hypotermie On může být provokován oblékáním ne podle počasí nebo neustále používat studené nápoje k uhasit žízeň když to je horké.

  Porušení vedení impulsů v lézi CNS, například po traumatickém poranění mozku, mrtvici nebo srdečním infarktu. Nervová zakončení nedostatečně reagují na podněty, což způsobuje neustálé lechtání.

  Patologie štítné žlázy, ve které roste, jsou vytvořeny na předním povrchu krku.

  Diabetes. Když je nemoc narušena slinami, sliznice hrtanu schne a vředy.

  Nové růsty v orofarynxu na různých úrovních.

  Porušení krevního zásobení sliznice hrtanu, způsobené onemocněním kardiovaskulárního systému.

  Refluxní ezofagitida. Kyselý obsah žaludku se vrhá do jícnu a do hrtanu, spaluje sliznici a vyvolává neustálé podráždění.

  Onemocnění nosohltanu chronické povahy, v důsledku čehož se v noci v důsledku nucené nehybnosti na hřbetě hrtanu nebo v záhybech mandlí hromadí, což dráždí řasnatý epitel.

 • Rizika při práci. Nepříznivé vnitřní klima, vdechování dráždivých pachů, nutnost napínat hlasivky.

 • Pokud je to nutné, neustále užívejte léky u dospělých a dětí se mohou objevit alergie na léky. V současné době je nabízena široká škála léčiv, která nahradí nevhodné léky.

  Bohužel je to často dospělí sami, kteří jsou na vině za to, že si vyvíjí přetrvávající kašel v krku. To vede ke zneužívání cigaret. Ale neodvažují se vzdát svého špatného návyku, protože v prvních měsících po odvykání kouření vzrůstá lechtání a kašel. Nebude síla vydržet nepříjemné chvíle pro každého nestačí, neustálé nepohodlí je nepříjemné, což ovlivňuje náladu a kvalitu života.

  Hlavní příznaky těžké bolesti v krku

  Další symptomy doprovázející lechtání pomáhají učinit diagnózu.

  Nepohodlí v krku může být doprovázeno následujícími příznaky:

   Vypouštění sputa. Někdy je to tolik, že se stává nevolno, a u dětí - zvracení.

  Zčervenání sliznice, edém faryngeálních mandlí, vzhled hnisavého plaku různé lokalizace.

  Kýchání a kašel, pokud je lechtání vyvoláno infekčními procesy nebo alergickými reakcemi.

  Světlá sliznice. Jeho barva se stává světle růžovou, objeví se modravé pruhy.

  Erozivní léze na zadní straně hrtanu.

 • Křeče při polykání nebo dýchání. Může existovat pocit, že není dostatek vzduchu.

 • Prodromální období infekčních onemocnění je doprovázeno horečkou, horečkou, bolestí hlavy, svalů nebo kloubů.

  V noci se zvyšuje bolest a svědění hrtanu. To je způsobeno stagnací a může být způsobeno jak selháním sliznice, tak i hromaděním sputa v orofarynxu.

  Symptomatologie závisí na základním onemocnění a je nemožné se ho zcela zbavit, dokud není příčina odstraněna.

  Jak se zbavit bolesti v krku

  Diagnóza se provádí po vyšetření, při kterém se berou v úvahu stížnosti pacienta, laboratorní a instrumentální vyšetření, vyhodnocuje se klinický obraz. Existuje však také symptomatická léčba zaměřená přímo na odstranění nepohodlí.

  Léčba bolesti v krku

  Chcete-li se zbavit lechtání, použijte léky změkčující akce. Odstraňují zánět přímo v místě podráždění a zmírňují nepohodlí.

  Seznam léků pro symptomatickou léčbu:

   Antihistaminika. Snížit otok a zánět, pomoci zbavit se podráždění. Používají se vysokorychlostní léky 1, 2 a 3 generací antihistaminik: Suprastin, Tavegil, Diazolin, Pipolfen, Loratadin, Erius, Zirtek a další. Při léčbě dětí a starších osob by měla být upřednostňována léčiva ve formě sirupů a kapek, aby bylo možné dávkování snadněji vypočítat. Dospělí jsou pohodlnější než tablety. Je třeba mít na paměti, že užívání léků 1. a 2. generace je doprovázeno sedativním účinkem, který může ovlivnit profesní aktivitu.

  Ztráta léků ve formě tablet, pastilek, kapek proti kašli. Tato skupina zahrnuje Strepsily, Faringosept, Lysobact, Doctor IOM, Neo-Angin, Falimint, mentol tablety. Při nákupu léků pro sání je nutné si pozorně přečíst návod, abyste se seznámili s kompozicí. Aktivními složkami mohou být antivirové nebo antibakteriální složky. Pokud lechtání není spojeno se zimou, pak je vhodné omezit se na mentolské bonbony. Děti do 5 let v této skupině nedávají drogy. Děti nemohou úplně rozpustit "cukroví", polknout je. Přínosy takové recepce nebudou.

  Spreje pro odstranění poškrábání. Tato skupina zahrnuje léčiva s lidokainem, antibakteriálními nebo antivirotiky. Nejběžněji se používají Strepsils Plus, TheraFlu Lar, Septolete Plus, Ingalipt, Orasept, Kameton, Tantum Verde.

 • Přípravky pro léčbu mandlí. Nejčastěji se tato skupina léků používá při léčbě dětského krku. Tyto léky: Hexorální, Lugol, Chlorophyllipt mastný.

 • Nemělo by být překvapující, že lékaři mohou předepisovat léky z této skupiny, aby odstranili klíště, což není příznakem ARI. Když podráždění sliznice vytváří příznivé podmínky pro sekundární infekci - zvyšuje aktivitu podmíněně patogenní flóry, která je neustále přítomna v lidském těle. Aby nedošlo k vyvolání vývoje plísňové nebo bakteriální infekce, je třeba lechtání eliminovat.

  Než od lidových prostředků k léčbě bolesti v krku

  Tradiční medicína nabízí své vlastní předpisy pro symptomatickou léčbu.

  Patří mezi ně:

   Pití změkčující akce. Do této skupiny patří teplé mléko s malým kouskem másla, směs citronové šťávy, jezevčího tuku a medu - poměr 1: 1: 2.

  Zředěná šťáva z brusinek, citronu, brusinek. Šťávy se ředí na polovinu vodou a odstraňují kyselinu medem. Doporučuje se k léčbě faryngitidy. V případě poškození s porušením integrity sliznice se tato metoda neuplatňuje, protože podráždění se zvyšuje v důsledku kyseliny.

  Včelí produkty. Pomalu rozpusťte lžíci medu, míček propolisu.

  Kakaové máslo nebo smetana. Používá se jako med a propolis.

 • Zelené čaje a infuze z heřmánku, rybízových listů a malin, lipového květu, máta, meduňka, meduňky, šípky, bobulí jeřabin. Pro zlepšení chuti přidejte med.

 • Med sám o sobě dráždí a je silným alergenem, takže byste jej neměli zneužívat.

  Lékařské postupy pro odstranění lechtání v krku

  Pro změkčení sliznice hrtanu použijte postupy různých druhů. Tato skupina léčebných opatření zahrnuje vyplachování, různé zahřívání, inhalaci, fyzioterapii a fyziologické účinky.

  Postupy při úklidu:

   Opláchněte. Používá se k odstranění hlenu, který se hromadí v záhybech mandlí a na zadní straně hrtanu v důsledku stagnace a při léčbě akutních respiračních infekcí. Jako přísadu pro oplachování můžete použít lékařské nebo lidové prostředky. Lékárenská řešení: Hexoral, Chlorofillipt na alkoholu, Chlorhexidin, Miramistin, Kyselina boritá, Furacilin. Jak ředit lék, to je napsáno v návodu. Lidové léky na máchání jsou různé výtažky z heřmánku, dubové kůry, měsíčku, máty, květu vápna, šalvěje. Infuze léčivých bylin uvařených jako čaj, lžíce do sklenice vroucí vody. Výjimkou je dubová kůra. Po varu je nutné vařit 7-10 minut. Máta je univerzální prostředek pro změkčení sliznice.

  Zahřívání Používejte pouze při léčbě lechtání při nachlazení. Alkohol nebo vodka obklady jsou umístěny na krku, a vyhřívaná sůl nebo proso je aplikován. Je třeba se vyhnout při zahřívání projekce štítné žlázy. Rozptylující oteplování pomáhá zbavit se lechtání vznikajícího v prodromálním stadiu SARS V horké vodě ponořené ruce nebo nohy. Pro zvýšení efektu procedury přidejte trochu hořčičného prášku.

  Inhalace. Jsou vyrobeny nebulizátorem nebo dýchají horkou párou. Komora nebulizátoru se naplní alkalickým roztokem, minerální vodou bez plynu nebo fyziologickým roztokem. Uklidňuje krční páry infuze lipového květu, máty peprné, esenciálního oleje z eukalyptu. Infuze pro inhalaci vaří v poměru: lžíce bio surovin pro 2 šálky vařící vody. Esenciální olej přidejte 3 kapky do 0,5 litru vody. Dýchají pod přikrývkou, voda se zahřívá na teplotu 45-50 ° C. Při léčbě dětí u dospělých se doporučuje „potápět se“ pod deku s malým pacientem, aby se předešlo nehodě. Dítě se může ohnout nízko nad nádobu s horkou kapalinou, vyvolat popáleniny dýchacích cest, převrátit vodu na sebe. Uklidňuje bezpečnější inhalaci krku - dýchání s párou vařených brambor. Pro zvýšení účinnosti procedury se do rozdrceného bramboru odkape jód - kapka pro každou hlízu.

 • Masáže Pomáhá při nepohodlí způsobuje neurologické poruchy. Pokud je to možné, dlaň by měla stlačit hrdlo v projekci štítné žlázy a vyslovit syčivé zvuky, například „shshrreen“ nebo „shshniirr“. Nenahraditelný dopad - ucho uchopte ukazováčkem a palcem.

 • Fyzioterapie předepsaná lékařem. Lze doporučit: elektroforézu, terapii magnetickou rezonancí, expozici proudům různých frekvencí a směrovaný laserový paprsek.

  K vyloučení lechtání, ke kterému dochází při tvorbě nádorů nebo strumy, je pomocí symptomatické terapie nemožné. V tomto případě se používá operace.

  Také při léčbě chronického podráždění hrtanu se doporučuje změnit povahu stravy. Vyloučit všechny potraviny ze stravy, což zvyšuje bolest: kyselá, slaná, kořeněná, příliš studená nebo horká, alkohol, silná káva.

  Jak léčit bolest v krku - viz video: