Těhotenství a teplota: jaká tělesná teplota by měla být během těhotenství

Během těhotenství dochází k charakteristickým změnám v ženském těle. Ale každá těhotná žena se bojí jakýchkoli nových projevů a považuje každý nový příznak za nepochopitelný a důkaz patologie.

Jeden z těchto problémů je zvýšený nebo naopak příliš nízká tělesná teplota během těhotenství. Aby se předešlo zbytečným nepokojům a dokonce panice, je lepší se poradit s lékařem, než se pokusit léčit horečku sami. Pouze lékař může zjistit, co je normální a co je projevem nemoci.

Normální tělesná teplota během těhotenství

Více často, tělesná teplota se zvedne k subfebrile číslům (37.2-37.4 stupně) v prvním trimestru těhotenství, a k někomu to zůstane u této úrovně během těhotenství.

Toto není patologie a je vysvětlována fyziologií období těhotenství. Ale dříve, abychom pochopili důvod zvýšení teploty, je třeba si uvědomit, jak se mění bazální (rektální) teplota v průběhu celého menstruačního cyklu.

V první fázi menstruačního cyklu zůstává teplota na 36,6 - 36,8 stupňů, před ovulací se snižuje na 36,4 - 36,6 a pak v luteální fázi (druhého) cyklu se stává nad 37 stupňů. Toto zvýšení je způsobeno produkcí progesteronu ve druhé fázi, což přispívá ke zvýšení teploty.

Během těhotenství je horečka způsobena dvěma důvody.

Za prvé, zvýšená produkce progesteronu (těhotenský hormon), který ovlivňuje centrum termoregulace, která se nachází v mozku.

Za druhé, s nástupem těhotenství dochází k určitému oslabení imunitního systému - imunosupresi. To je nezbytné, aby náš přísný „obránce“ těla ze všech nemocí nemohl působit na plod a odmítnout ho.

Horečka spojená s onemocněním

Ale nezapomeňte, že těhotná žena, stejně jako nikdo, je ohrožena různými infekcemi, počínaje banálními akutními respiračními virovými infekcemi a chřipkou a končící pyelonefritidou, pneumonií a dalšími onemocněními.

Hlavním příznakem virových a infekčních onemocnění je horečka. Zvýšení teploty během infekce znamená, že tělo aktivně bojuje proti škodlivým „agentům“. Jak odlišit patologickou horečku od fyziologické?

V případě infekce patogenními mikroby, nastávající matka začne pociťovat slabost, celkovou malátnost, ztrátu chuti k jídlu, zimnici nebo horečku. Navíc teplota během nemoci dosahuje vyšší úrovně (38,0-38,5 stupně). Zvláště nebezpečné teploty nad 38 stupňů, které se dlouho neztratí.

Tento stav může způsobit nebezpečné poruchy vývoje plodu:

 • malformace centrálního nervového systému;
 • mentální retardace;
 • svalová hypotenze u dítěte;
 • nedostatečné rozvinutí některých částí těla;
 • vady obličeje (rozštěp rtu, vlčí nebe);
 • mikrocefalie;
 • syndactyly (fúze prstů).

V případech, kdy teplota v období do 14 týdnů těhotenství klesne na 36,4 a méně, může to znamenat hrozící potrat.

Léčba horečky

Léčba vysokou teplotou je nutná a měla by být prováděna lékařem. Mnoho léků je během těhotenství kontraindikováno, takže je čas si pamatovat na metody babičky. Při nachlazeních je užitečný čaj s citronem nebo malinou, horké mléko s máslem, odvar z heřmánku a šalvěje.

Ochlazujte rubdowns (ale bez alkoholu, jak to může být absorbováno přes kůži), pít hodně tekutin. Ale brát horké nohy koupel je přísně zakázáno. Přípravky na bázi paracetamolu jsou optimální pro snížení teploty, zatímco aspirin způsobuje deformity plodu.

Autor: Anna Sozinova
napsané pro web Mama66.ru

Jaká teplota by měla být během těhotenství

Od prvních dnů početí v těle ženy začíná proces restrukturalizace. Budoucí matky se však obávají jakýchkoli změn a téměř každé z netypických znaků patří patologii.

Seznam otázek zahrnuje ukazatele teploty těla. Jakékoliv zvýšení nebo snížení tělesné teploty vede k panice u žen.

Jaká je normální tělesná teplota během těhotenství?

V prvních měsících těhotenství je často pozorováno zvýšení tělesné teploty (až o 37,2 stupně). V některých případech mohou být tyto ukazatele zachovány po dobu devíti měsíců přepravy dítěte. Lékaři tento jev nepřiznávají patologii, ale vysvětlují tyto odchylky od normy přirozeným fyziologickým procesem, který se vyskytuje během těhotenství.

Vzestup teploty může ovlivnit dva hlavní důvody:

 1. Aktivní produkce progesteronu, která ovlivňuje termoregulační centrum.
 2. Během těhotenství mají všechny ženy oslabený imunitní systém a dochází k imunosupresi. Plod je tak chráněn před nechtěným odmítnutím.

Zvýšená tělesná teplota během těhotenství

Bohužel ženy během těhotenství nejsou pojištěny proti různým chorobám a patologiím, takže zvýšení teploty může signalizovat jakékoli zdravotní problémy a ohrožovat nenarozené dítě.

Pokud má žena teploměr, který ukazuje ne více než 37,2 stupně, a neexistují žádné jiné příznaky, pak zvýšení teploty nepředstavuje nebezpečí pro budoucí matku a její dítě. Ale s výrazným nárůstem těhotných žen je třeba navštívit lékaře a podstoupit klinické vyšetření, abyste zjistili důvod těchto ukazatelů. Nezapomeňte, že horečka po několik dní může významně poškodit průběh těhotenství a negativně ovlivnit vývoj plodu.

Tento proces může vyvolat následující faktory:

 • zvýšený děložní tón, který může vést k potratu;
 • poškození placenty, v důsledku čehož se mohou objevit patologické poruchy ve vývoji plodu;
 • dysfunkce kardiovaskulárního systému způsobená intoxikací ženského těla;
 • vývoj defektů plodu (zejména v prvním trimestru).

V každém případě, když se objeví teplotní symptom, žena by měla vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc, aby určila příčinu zvýšení tělesné teploty. Nejběžnější jsou:

 1. Influenza, SARS. Teplota může dosáhnout 39 stupňů. Navíc jsou zde spojeny symptomy: bolesti v těle, slabost, zimnice, rýma, bolest v oblasti očí.
 2. Nemoci dýchacího ústrojí, zejména laryngitida, bronchitida, tracheitida, pneumonie. Kromě zvýšení teploty má pacient kašel různých stupňů (suchý, mokrý) a bolest v krku.
 3. Tyreotoxikóza. Onemocnění spojené s porušením funkce štítné žlázy. Hlavními příznaky patologie jsou zvýšená chuť k jídlu (ale zároveň prudká ztráta tělesné hmotnosti), podrážděnost (dokonce i slznost), zvýšená tělesná teplota (až 38 stupňů).

Důvody pro zvýšení a snížení t ° během těhotenství

Během doby přenášení dítěte v ženském těle existuje mnoho změn. Hlavní změny jsou pozorovány v endokrinním systému - významně zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu. Imunita budoucí matky také trpí, tělo produkuje méně faktorů ochrany před patogenními mikroorganismy.

Normální teplota během těhotenství se liší od fyziologických hodnot charakteristických pro ženu, která nenese dítě. Tento jev je pozorován v důsledku zvýšeného množství progesteronu a imunodepresivního stavu.

Příznivá teplota lidského těla

Pro zdravého člověka je normální tělesná teplota mezi 36,0 a 36,9 ° C. Hodnoty teploměru mezi 37,0 a 37,9 stupně se nazývají subfebril, od 38,0 do 38,9 stupňů - febrile, od 39,0 do 40,9 stupňů - pyretický, více než 41,0 - hyperpyretický.

Uvedená klasifikace platí pouze pro měření v axilární oblasti. Teplota v ústech je vyšší o 0,3 stupně v konečníku o 0,5 stupně. Měli byste také zvážit chybu měření teploměru.

Příznivá tělesná teplota během těhotenství

Teplota během těhotenství může být mírně zvýšena ve srovnání s hodnotami běžné osoby. Tento jev je spojen s působením hormonu progesteronu. Po ovulaci od druhé poloviny menstruačního cyklu má žena ve vaječníku žluté tělo. Tento orgán produkuje progesteron, hormon, který podporuje těhotenství.

Jednou z funkcí progesteronu je udržovat vysokou bazální teplotu (měřenou v rekta) až 37,4-37,5 stupně. Tyto hodnoty jsou nezbytné pro procesy implantace a buněčného dělení vajíčka. Pokud žena neotěhotní, několik dní po ovulaci, těleso luteum zhasne a teplota se vrátí k normálním hodnotám.

Pokud došlo k početí, korpus luteum nezemře, ale pokračuje v syntéze progesteronu. Proto je bazální teplota v prvních dnech těhotenství často vyšší než obvykle o několik desetin stupně. U některých žen však může zůstat pod 37,0-37,1. Tyto hodnoty jsou typické pro budoucí matky, jejichž normální tělesná teplota v podpaží je menší než 36,6 stupně.

Shrnutí výše, teplota v časném těhotenství, měřená v podpaží, může ležet v širokých mezích od 36,0 do 37,2 stupňů. Když je teploměr v ústní dutině, horní hodnoty dosahují 37,4 stupně. Bazální teplota na začátku těhotenství může dosáhnout 37,5 stupně.

Korpus luteum však funguje pouze do začátku 2. trimestru těhotenství. Normální tělesná teplota u těhotných žen po 14. týdnu gestačního období by neměla překročit 36,9 stupně při měření v axilární oblasti.

Nízká teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství - při měření v podpaží je teplota nižší než 36,0 stupňů. Někdy jsou tyto údaje výsledkem nesprávného použití teploměru. V ostatních případech je nízká teplota v časném těhotenství výsledkem těchto onemocnění:

# 1. Hypofunkce štítné žlázy.

Jeho hormony ovlivňují všechny procesy probíhající v lidském těle, včetně přenosu tepla. S redukovaným množstvím tyroxinu, snížení metabolismu, slabosti, únavy, otoků. Lidé trpící hypofunkcí štítné žlázy mohou pociťovat zimnici bez zvýšení tělesné teploty.

# 2. Nedostatek živin.

Člověk dostane energii a teplo při jídle. V prvních týdnech těhotenství ženy často trpí toxikózou, což je důvod, proč většina potravin není vstřebává a tělo zažívá hladovění.

# 3. Pádová imunita.

Tělo těhotné matky během těhotenství syntetizuje menší množství protilátek, které se mohou projevit jako snížení tělesné teploty.

# 4. Zvýšené zatížení.

Stres a fyzická únava mohou vyvolat nepravidelnosti v termoregulačním centru umístěném v mozku.

Nízká tělesná teplota ve 2. a 3. trimestru těhotenství je často výsledkem anémie. K redukci hemoglobinu dochází v důsledku rostoucí potřeby železa a vitamínů B3 a B12, které nejsou v dostatečném množství s jídlem. Snížením počtu erytrocytů klesá intenzita metabolismu a produkce tepla.

Gestační diabetes mellitus je dalším důvodem poklesu tělesné teploty uprostřed nebo na konci období porodu. Onemocnění vede ke zhoršení metabolismu glukózy, což vede k patologickým stavům termoregulace.

Nízká tělesná teplota nemá přímý vliv na tělo plodu. Uvedené choroby a stavy však mohou vyvolat podvýživu nenarozeného dítěte, jeho zpoždění v růstu a vývoji.

Při diagnostice tělesné teploty pod 36,0 stupňů po dobu delší než dva dny v řadě by měla žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše další testy a metody instrumentálního výzkumu, které pomohou stanovit diagnózu a vybrat léčbu.

Vysoká tělesná teplota během těhotenství

Zvýšená teplota během těhotenství je téměř vždy jedním ze symptomů infekčních a zánětlivých onemocnění. Tato reakce je ochranná, protože mnoho patogenních mikroorganismů nemůže žít a množit se během vysoké výměny tepla. Zvýšení tělesné teploty nastává v důsledku aktivace centra, umístěného v prodloužení medully.

Infekce jsou často doprovázeny dalšími stížnostmi. Nejběžnější z nich jsou symptomy obecné intoxikace: závratě, slabost, nevolnost atd. V závislosti na zaměření léze se další běžné onemocnění vyskytují také v běžných potížích: bolesti břicha, kašel, krev v moči atd.

Jakýkoliv mikroorganismus je podmíněně nebezpečný pro tělo plodu. Bakterie a viry mohou způsobit následující nežádoucí účinky:

# 1. Vrozené anomálie.

Dokonce i studené patogeny mohou způsobit malformace plodu. Čím dříve se infekce vyskytla, tím závažnější byly důsledky pro nenarozené dítě. V prvním trimestru těhotenství existuje riziko takových závažných abnormalit, jako je nepřítomnost srdce nebo ledvin, nedostatečný rozvoj mozku, zvýšení počtu končetin. Docela často vedou k smrti plodu. V pozdějších stadiích těhotenství způsobují mikroorganismy méně závažné vady, které jsou slučitelné se životem. Nejnebezpečnější látky jsou původci infekcí TORCH - toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, herpes.

# 2. Snížení prokrvení placenty.

V důsledku vývoje kyslíkového hladovění plodu vzniká zpoždění jeho růstu a vývoje, patologie centrálního nervového systému.

# 3. Porušení placenty.

Tato patologie se projevuje krvácením z pochvy a tažením bolestí v podbřišku. Bez lékařské péče končí placentární abrupce smrtí plodu.

# 4. Zvýšený děložní tón.

Některé bakterie a viry syntetizují protilátky, které ovlivňují hladké svaly lidských vnitřních orgánů. Díky tomu se děloha začíná spontánně stahovat, což vede k potratu nebo předčasnému porodu.

# 5. Obecná intoxikace.

Závažná nemoc ovlivňuje celé tělo budoucí matky. Když infekce mohou trpět kardiovaskulárním, močovým, zažívacím, respiračním systémem, který povede ke snížení výživy plodu.

Tepelné zpracování

V žádném případě nelze samostatně léčit infekční onemocnění během těhotenství. Lékař musí provést přesnou diagnózu, vyhodnotit potřebu léčby a vybrat léky. Mnoho léků je kontraindikováno v době, kdy dítě nese dítě, takže jejich vlastní výběr může vést k nepředvídatelným následkům.

Ve většině případů byste neměli chrlit subfebrilní teplotu, protože pomáhá tělu matky v boji s infekcí. Hodnoty na teploměru nad 38,0 stupňů téměř vždy vyžadují zásah.

Mezi neléčebné metody léčby zvýšené tělesné teploty patří jeden z nejznámějších čajů s různými přísadami. Med, máta, citron, meduňka, malina a další produkty mají antiseptické vlastnosti, posilují imunitní systém, zásobují tělo matky vitamíny.

Také nastávající matka by měla jíst co nejvíce čisté studené vody. Způsobuje pocení, což snižuje tělesnou teplotu. Utírání studenou vodou a ochlazování kůže ženy jsou užitečné.

Léčba ARVI u těhotných žen: t

Léčba je během těhotenství velmi omezená. Nejbezpečnější jsou léky Paracetamol, které v průběhu výzkumu nezpůsobily vrozené abnormality plodu. Tyto léky však nelze užívat déle než 3-5 dní v řadě, protože přispívají k porušování ledvin a jater.

Při absenci účinku paracetamolu může lékař předepsat závažnější léky. Nurofen - moderní nástroj, který nejen snižuje tělesnou teplotu, ale také zmírňuje bolest a zánět. Nicméně, tento lék je zakázáno přijímat od 30 do 40 týdnů těhotenství. Nurofen ovlivňuje hladké svaly dělohy a při užívání ve třetím trimestru může vyvolat patologii porodu.

Přípravky celekoxibu jsou jedním z nejsilnějších prostředků ke zvýšení tělesné teploty. Léky však nelze použít ve třetím trimestru těhotenství. V dřívějších termínech je jejich příjem možný pouze v případě vážných indikací.

Léky s kyselinou acetylsalicylovou jsou přísně zakázány v časném těhotenství, protože zvyšují pravděpodobnost vývojových abnormalit u nenarozeného dítěte. Také léky této skupiny nemohou být použity ve třetím trimestru období těhotenství kvůli jejich účinku na porod a kardiovaskulární systém plodu. Drogy lze používat od 14 do 28 týdnů, ale ani v této době se jejich příjem nedoporučuje, protože existují účinnější a bezpečnější analogy.

Prevence nemocí

Aby se zabránilo infekci, měla by nastávající matka zvýšit imunitu. K tomu se doporučuje trénovat lehké sporty - praktickou gymnastiku, plavání, badminton atd. Také těhotná žena by měla chodit hodně na čerstvý vzduch, vyhnout se silné fyzické námaze a stresu.

Pro posílení imunity nastávající matky by měl být odpovědný přístup k plánování vaší stravy. Měla by obsahovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Několikrát týdně by těhotná žena měla jíst libové maso, ryby, čerstvou zeleninu, ovoce a bobule. V případě potřeby může nastávající matka užívat vitamínové komplexy.

Také těhotná žena by měla snížit pravděpodobnost infekce. Proto se doporučuje, aby vysílala místnost, ve které se nachází, aby se nedotýkala nemocných lidí, aby se teple oblékla, neseděla pod průvanem, ventilátorem a klimatizací. Pokud je to možné, měla by se vyhnout veřejným místům, zejména v období podzim-zima.

Žena, která očekává dítě, se doporučuje pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Nastávající matka by si měla po příjezdu důkladně umýt ruce a mytí obličeje mýdlem a vodou. Doporučuje se vypláchnout ústa antibakteriální výplach. Během těhotenství se nedotýkejte zvířat, která mohou být nositeli infekcí.

Tělesná teplota během těhotenství

Termín "tělesná teplota" znamená, že se jedná o kumulativní ukazatel tepelného stavu lidského těla. Když teploměr použitý pro měření tělesné teploty zobrazuje 36,6 stupňů, tento indikátor indikuje, že vše je normální. Nicméně, mnoho zdrojů tvrdí, že teplotní hodnoty, které nepřesahují 37,2 stupně jsou také normální.

U lidí může být pozorována změna tělesné teploty z mnoha důvodů, takže během dne se může měnit o ne více než polovinu stupně. Teplota stoupá poté, co člověk konzumuje i malé množství teplých nápojů, stejně jako po jídle a horké lázni, a dokonce i v místnosti, kde je horký. Často dochází ke zvýšení teploty ve stresových situacích a po kouření.

Zvýšení teploty se projevuje ve druhé fázi menstruačního cyklu, zatímco dochází k produkci progesteronu, jehož cílem je, pokud je těhotenství, zachováno vajíčko plodu. Proto v prvním trimestru těhotenského procesu může být ukazatel tělesné teploty 37,4 ° C. Některé těhotné ženy po celou dobu přepravy dítěte musí být chladné, protože prožívají teplo, ale nejsou ve spěchu, aby změřily teplotu, protože jejich celkový stav je normální.

Nicméně odchylky od stanovené normy tělesné teploty během období těhotenství dítěte jsou často důvodem ke znepokojení, protože plod, který se vyvíjí v děloze, je dostatečně citlivý na procesy probíhající v okolí. Vzhledem k tomu, že zvýšení teploty může být příčinou onemocnění, jako je SARS, stejně jako různé infekce (močové nebo střevní).

Správně změřte teplotu

Aby měření teploty prokázalo přesný výsledek, musíte:

 • bezprostředně před provedením tohoto postupu nesmí pít horké nápoje;
 • být klidný;
 • při použití elektronického teploměru by doba trvání procedury měla trvat přibližně pět minut, v případě použití rtuťového zařízení nesmí překročit deset minut;
 • Nedoporučuje se měřit teplotu ihned po cvičení, je žádoucí, aby uplynul určitý čas.

Metody měření teploty

Pro provedení tohoto postupu existuje několik metod. Nejběžnější a nejčastěji používanou metodou je měření teploty při umístění teploměru do axily. K tomu by měla být kůže na tomto místě otřena, umístění teploměru do podpaží by mělo být dostatečně husté.

Měření teploty může být prováděno v konečníku. K tomu, před zahájením postupu, je nutné potřít teploměr rostlinným olejem (můžete použít vazelínu), pak pomalu přesunout polovinu délky zařízení přímo do konečníku.

Během procedury by měl pacient ležet na bok. Tento způsob termoterapie nelze provádět pro ty, kteří mají onemocnění konečníku, například anální trhliny nebo hemoroidy, stejně jako abnormality v gastrointestinálním traktu (zácpa nebo průjem).

Teplota se také měří v ústní dutině, pro tento účel se hrot zařízení umístí pod jazyk a ústa pacienta musí být během zákroku uzavřena.

Mějte prosím na paměti, že při měření teploty ústně nebo rektálně, na rozdíl od termoterapie v podpaží, získané výsledky budou někde mezi 0,5-0,7 stupně.

Vysoká teplota v době nošení dítěte

Rovnováha mezi vyzařováním tepla a produkcí tepla je udržována na kůži, plicích a ledvinách. Stabilitu tělesné teploty zajišťuje centrum termoregulace, která se nachází v hypotalamu (tj. V mozku). V případě vzniku nepříznivých podmínek zvenčí do těla pronikají, je dokonce možné, že on sám produkuje tyto látky, zvané pyrogeny, které ovlivňují termoregulační centrum, čímž vyvolávají vzestup teploty, tj. Hypertermii.

Existuje několik typů hypertermie:

 • nízká - když teplota nepřesahuje 38,0 stupňů;
 • febrilní - tělesná teplota je v rozmezí 38,0-38,9 stupňů;
 • pyretika - teplota může být 39,0-39,9 stupňů;
 • hyperpyretický - nad 40,0 stupňů.

V důsledku toho, ženská tělesná teplota v období porodu v nepřítomnosti různých stížností, která není vyšší než 37,2 stupně, nepředstavuje nebezpečí pro zdraví, proto nevyžaduje žádnou terapii.

Pokud však dojde k lepším výsledkům, může to znamenat přítomnost nemocí a potom bude těhotná žena muset provést vhodné diagnostické vyšetření, případně další léčbu.

Nezapomeňte, že vysoká teplota během porodu, která trvá několik dní, je docela vážný stav.

Co může způsobit zvýšenou teplotu během těhotenství?

Hypertermie, která překročila 38 stupňů, může způsobit následující stavy:

 1. Zvýšení tonusu dělohy může způsobit předčasné přerušení procesu přenášení dítěte.
 2. Porážka placenty může vést k tvorbě placentární insuficience, včetně určitého nitroděložního růstu placenty.
 3. Změny ve fungování kardiovaskulárního systému těhotné ženy, ke kterému dochází v důsledku intoxikace organismu škodlivými látkami.
 4. Zejména tvorba embryonálních malformací se týká zvýšené teploty pouze v prvním trimestru, kdy dochází k tvorbě všech orgánů dítěte.

V případě zvýšené teploty je vhodné, aby se žena okamžitě poradila s lékařem, aby si mohla stanovit přesnou diagnózu.

Lékař může nařídit screeningové testy diagnostické povahy, jako jsou: krevní testy, výkaly, testy na moči na syfilis, HIV, krevní testy na hormony a markery hepatitidy skupin B a C, a můžete také potřebovat radu od specialistů, jako je terapeut a endokrinolog. včetně ultrazvuku a fluorografie.

Příčiny zvýšené teploty

Během těhotenství nejčastější onemocnění, projevená horečkou, zahrnují:

 1. Chřipka a akutní respirační virové infekce, s těmito chorobami, zvýšení teploty může dosáhnout až 38-39 stupňů. Spolu s tím se mohou objevit zimnice, bolesti v těle, celková slabost, rýma a bolest v očních bulvách.
 2. Různé nemoci dýchacího ústrojí. Může tam být laryngitida, která je zpravidla doprovázena suchým a takzvaným "štěkotem" kašlem a chrapotem. U anginy pectoris trpí těžkou bolestí v krku, která se při polykání stává ještě více. Projev bronchitidy, tracheitidy je pozorován současně se silným kašlem, při kterém dochází k obtížnému výtoku sputa. Hlavním znakem pneumonie jsou však dušnost, bledá pokožka a pravidelně se objevující mučivý kašel.
 3. Thyrotoxikóza je onemocnění štítné žlázy, které je vyvoláno nadměrnou produkcí hormonů. V této nemoci, těhotná žena zažije prudký nárůst chuti k jídlu, nicméně, tam bude ztráta tělesné hmotnosti, a nadměrný pláč a podrážděnost může také nastat. Teploty se mohou zvýšit na 38 stupňů.
 4. Nemoci močového systému. V případě konstantní, tahové bolesti v bederní oblasti, to může znamenat přítomnost onemocnění ledvin, takové nepříjemné pocity se mohou pohybovat do dolní části břicha, stejně jako do oblasti třísla. Při pozorování zánětlivého procesu v močovém měchýři, tj. Cystitidy, bude žena narušena častým močením, doprovázeným bolestí a také bolest v dolní části břicha.

V případě, že teplota dosáhne 38 stupňů, měla by nastávající matka okamžitě přijmout vhodná opatření. Snížení teploty, stejně jako mírné zlepšení zdravotního stavu může být při použití lidových prostředků, například:

 • bohatý nápoj, teplý čaj, brusinkový džus nebo různé bylinné čaje mohou být vynikající volbou;
 • tření určitých částí těla mokrým ručníkem, zvláštní pozornost by měla být věnována oblasti pulsu, zejména zápěstí, depresím (popliteal a axilární), včetně lokte;
 • mytí těla roztokem octa, pro jeho přípravu by měla vzít jednu polévkovou lžíci octa na tři lžíce vody.

Pokud populární metody nemají požadovaný výsledek, zatímco tam je zvýšení teploty, pak je třeba začít užívat léky. Pamatujte však, že užívání jakéhokoli léku je povoleno pouze na doporučení lékaře. Vzhledem k tomu, že během těhotenství je většina léků přísně kontraindikována.

Co mohou znamenat nízké teploty během těhotenství?

Patologický stav, ve kterém dochází ke snížení tělesné teploty pod normální hodnoty - 36,0 stupňů, se nazývá hypotermie. Pokud má těhotná žena během několika dnů pokles teploty, může to znamenat přítomnost určitých zdravotních problémů, které vyžadují rychlou konzultaci s lékařem.

Velmi nízká teplota nemá negativní vliv na průběh těhotenství, zároveň však nemoci, které vyvolávají výskyt hypotermie, mohou negativně ovlivnit stav těhotné ženy i jejího plodu.

V období porodu může být pokles teploty způsoben:

 • nízká imunita - to je charakteristický stav nastávajících matek, které potřebují minerály, stejně jako vitamíny;
 • podvýživa, která je častější v prvním trimestru, kdy těhotné ženy nemohou plně jíst, protože trpí toxikózou;
 • anémie - stav, při kterém dochází ke snížení hemoglobinu, což může také ovlivnit snížení tělesné teploty;
 • hypotyreóza - onemocnění, které je spojeno se snížením funkce štítné žlázy, u těhotné ženy je otok, slabost, konstantní ospalost a navzdory povětrnostním podmínkám má nastávající matka pocity chladu;
 • stav, který je pozorován po infekčních onemocněních (ARVI, chřipka), které se projevují spolu se zvýšenou teplotou, tato onemocnění poněkud oslabují tělo, zejména jeho důležité systémy: nervózní a imunní, což může vyvolat výskyt poruchy v termoregulaci těla;
 • hypoglykémie - když je v krvi pozorován pokles hladiny cukru v takovém stavu, budoucí matka je trápena slabostí, zejména bledostí kůže, nevolností a závratí;
 • přepracování, které může být způsobeno těžkou duševní i fyzickou námahou, takové napětí na těle nemá zvláště příznivý účinek a přispívá k jeho oslabení.

Další vyšetření těhotných žen při nízké tělesné teplotě

Pokud je u těhotné ženy pozorována hypotermie, může lékař nařídit následující vyšetření k určení příčiny poklesu tělesné teploty: obecné a biochemické krevní testy, včetně ultrazvukového vyšetření vnitřních orgánů, vyšetření moči a konzultace s endokrinologem a terapeutem.

V případě hypertermie je důležité přesně stanovit diagnózu, protože právě zde leží další léčba specifického onemocnění. Pokud má těhotná žena anémii, bude jí předepsáno doplňky stravy, například sorbifer a další, které zvyšují hladiny hemoglobinu.

Při identifikaci vyčerpání nebo oslabení imunity v budoucí matce je nutné snížit zátěž a také regulovat denní režim, přičemž je třeba se vyhnout stresovým situacím a žena by měla také kontrolovat svou stravu.

V přítomnosti onemocnění štítné žlázy, stejně jako těžké hypoglykémie, měli byste vždy konzultovat s endokrinologem, který bude sledovat další léčbu.

Samozřejmě, že všechny výše uvedené důvody nemusí v nejpozitivnějším způsobem ovlivnit zdraví budoucí matky, stejně jako dítě, což je důvod, proč by těhotná žena měla pečlivě kontrolovat své zdraví, výživu, protože je zodpovědná za budoucnost dítěte.

Pokud se objeví nějaké abnormality ve zdraví, doporučuje se změřit teplotu, a pokud se objeví nějaké nepohodlí, poraďte se s lékařem. To přispěje k odstranění nevratných podmínek a různých zkušeností. Nechte své zdraví a zdraví dítěte normální!

Co dělat, když během těhotenství teplota stoupne?

Většina žen má strach ze zvýšení teploty během těhotenství. Proto se každý snaží tvrdě chránit před nachlazením a virovými chorobami.

Bohužel, není vždy možné se tomu vyhnout a musíte učinit určitá opatření. Co dělat, když máte horečku? Jak nepoškodit sebe a své dítě? Co může a nemůže v této situaci?

Jaká je tělesná teplota během těhotenství?

Normálně by teplota těhotné ženy neměla překročit 37 ° C. Ideální volba je 36,6 ° C, ale je důležité vzít v úvahu individuální vlastnosti.

Teplota během těhotenství v prvním trimestru může vzrůst na 37,4 0 C. To je také považováno za normu a je jedním ze známek toho, že se ve vašem těle objevuje nový život.

Zvýšení bazální tělesné teploty je reakcí na těhotenství. Ve druhém a třetím trimestru se normalizuje (podrobnosti viz článek Bazální teplota během těhotenství v časných stádiích >>>).

Důvody pro zvýšení teploty

Mezi příčiny hypertermie patří:

 1. nachlazení (akutní respirační infekce, akutní respirační virové infekce, chřipka atd.)
 2. různé infekce;
 3. hormonální poruchy;
 4. alergické reakce;
 5. poruchy krve;
 6. pyelonefritida a další onemocnění genitourinárního systému;
 7. poruchy nervového a endokrinního systému;
 8. přehřátí těla.

Pokud se vyskytne jakákoliv choroba, horečka je vždy doprovázena určitými příznaky: výskyt zimnice, rýmy, kašle, nevolnosti, zvracení, průjmu, slabosti, bolesti hlavy, bolesti zad, břicha, bolestivého močení atd.

Žádný z příznaků nelze přehlédnout, protože v tomto případě existuje riziko narušení vývoje plodu.

Nebezpečí stoupajících teplot

Jaké je nebezpečí vysoké horečky během těhotenství?

Pro ženské tělo a vývoj plodu jsou teploty nad 37,8 ° C považovány za nebezpečné. Jaké by mohly být jeho důsledky?

 • V důsledku zachování hypertermie po dlouhou dobu (více než 3 dny) dochází ke změně syntézy proteinů;
 • Může dojít k nesrovnalostem v práci kardiovaskulárního systému (v důsledku intoxikace těla);
 • Hypertermie může mít za následek zhoršení funkce placenty a tonus dělohy, což často vede k hrozbě potratu nebo předčasného porodu;
 • Riziko výskytu poruch při tvorbě a vývoji orgánů plodu se zvyšuje (mimochodem, zkoumá aktuální článek Vývoj dítěte v lůně >>>).

Kromě toho, nebezpečí není pouze hypertermie sama o sobě, ale také nemoci, které k němu dochází.

Zvýšení teploty v 1 trimestru

 1. Po dobu až 4 týdnů těhotenství, kdy různé nežádoucí faktory ovlivňují ženské tělo, včetně toho, kdy teplota stoupá, nejčastěji dochází k potratu;

To je ochranná reakce těla na poškození plodu není kompatibilní se životem.

 1. Během 4-14 týdnů je hypertermie velmi nebezpečná, protože budoucí dítě během tohoto období tvoří většinu tělesných systémů;

To může vést k patologickým stavům nervového a kardiovaskulárního systému, nedostatečnému rozvoji končetin a očních víček, defektům skeletu obličeje.

 1. V období po 14 týdnech není zvýšení teploty tak nebezpečné. A přesto to může vést k nepříjemným následkům:
 • výskyt krevních sraženin;
 • porušení krevního zásobení placenty;
 • kyslíkové hladovění plodu.

Léčba v prvním trimestru by měla být velmi opatrná a pod přísným dohledem lékaře, protože seznam schválených léků v tomto období je velmi omezený.

Jak dítě roste a vyvíjí se v tomto období, můžete se naučit z článku 1 trimestru těhotenství >>>.

Těhotenská teplota ve 2. trimestru

Ve druhém trimestru se snižuje riziko vývoje plodu během hypertermie. Ale v žádném případě není možné relaxovat.

Je to důležité! Musíte být pozorní na výskyt jakýchkoli alarmujících příznaků, zejména pokud je teplota ve druhém trimestru těhotenství 38 ° C a vyšší.

S vysokou mírou pravděpodobnosti to naznačuje vývoj nemoci, která může být velmi nebezpečná. Je důležité včas zjistit příčinu hypertermie a jednat.

Teplota ve třetím trimestru těhotenství

V pozdějších fázích těhotenství se tělo budoucí matky připravuje na nadcházející porod. Plod je již vytvořen a riziko jeho vývoje během hypertermie je minimální.

Pravděpodobnost hypoxie a předčasného porodu se však zvyšuje.

Mimochodem! Někdy je zvýšená teplota ve třetím trimestru těhotenství důsledkem produkce hormonu progesteronu.

Několik dní před porodem může také vzrůst na 37,5 0 C. To jsou však pouze ojedinělé případy, které nelze ignorovat. Hlavní věc - vyloučit možnost vážných onemocnění.

Co dělat, když teplota během těhotenství vzrostla

První věc, kterou musíte zjistit, je příčina. Při jakýchkoliv příznacích se poraďte s lékařem. Čím vyšší je teplota, tím rychlejší je akce.

 1. Snížení teploty je nutné pouze v případě, že překročí 37,8 ° C nebo trvá delší dobu (více než 3 dny);
 2. Pamatujte, že si nemůžete předepsat léky sami. Rozhodnutí musí přijmout ošetřující lékař po konzultaci nebo po provedení nezbytných testů;
 3. Obvykle je o něco rychlejší, aby se snížila teplota během těhotenství ve druhém trimestru, protože v tomto období je rozsah schválených léčebných metod širší.

Například v raných fázích je lékařský zásah (včetně užívání drog) vysoce nežádoucí.

Jak snížit teplotu během těhotenství?

 • Pijte teplejší (ne horké!) Kapalina. V prvním trimestru nemůže být jeho množství omezeno. V pozdějších obdobích, kvůli riziku edému, pití by nemělo být příliš hojné (článek na téma: Edém v těhotenství >>>);
 • Jako terapeutický nápoj, vhodný slabý čaj s citronem, ředěný odvar z heřmánku nebo lipy, malinový čaj. Můžete pít mléko s máslem a medem. Jiný způsob: zředit malinový džem v teplé vodě;
 • Každá žena, která se zajímá o otázku: co je možné vzít na teplotu během těhotenství? Z léčiv dovolil Paracetamol. Je jmenován jednou, v případě, že teplota překročí 38 0 С;

Pozor! Aspirin nelze užívat, protože může způsobit vývojové poruchy plodu a vést k potratu.

 • Cool obklady na čele také pomůže zmírnit stav a snížit teplotu;
 • Pokud teplota vzrostla na 38 ° C, měli byste po užití poloviny tablety Paracetamol zavolat lékaře.

Prevence hypertermie během těhotenství

Mnoho žen se však během těhotenství podařilo zabránit horečce. Co dělat, abyste se tomuto problému vyhnuli?

 1. Věnujte pozornost své stravě. Mělo by mít dostatečné množství produktů obsahujících vitaminy (zejména vitamín C), zejména ovoce, zeleninu, obiloviny a mléčné výrobky;

Přečtěte si více o výživě během těhotenství v knize Tajemství správné výživy pro nastávající matku >>>

 1. Častěji větrejte byt (dům) a místnost, ve které pracujete. Ale vyhnout se návrhům;
 2. Snažte se být co nejjednodušší na přeplněných místech, zejména při vypuknutí chladu (přečtěte si článek: Studené během těhotenství >>>);
 3. Umyjte si důkladně ruce mýdlem a vodou;
 4. Odpočívejte a chráňte se před stresem, protože vyčerpání těla snižuje imunitní systém.

Nezaměřujte se na strach z horečky a dalších možných nemocí.

Je důležité zachovat optimistický přístup a vlídný kontakt s dítětem. Tím se vytvoří požadované hormonální pozadí pro nadcházející narození.

Více informací o přípravě na porod, a to jak fyzických, tak psychických, naleznete v online kurzu Pět kroků k úspěšnému porodu >>>

Během těhotenství, tělesná teplota

Každý ví o změnách, ke kterým dochází v postavení ženy: její prsa se zvyšují, zvyšuje se její váha, mění se její nádech, chutí, touhy a nálady a tak dále. Seznam takových změn lze provést a zvýšit tělesnou teplotu, což děsí nastávající matky.

Je tato vlastnost normou a potřebujeme paniku, pokud se rtuťový sloupec teploměru „plazí“ v 37?

Obsah článku:

Jaká tělesná teplota během těhotenství by měla být normální

Není třeba paniky stejně! Nervový systém musí být chráněn v normální situaci, a pokud jste v pozici, pak je vzrušení obecně zbytečné.

Co potřebujete vědět o hodnotách teploty u těhotné ženy?

V časných stádiích těhotenství je normou lehký subfebrilní stav. Samozřejmě, v nepřítomnosti jiných asociovaných symptomů.

A udržování vysoké teploty bude trvat až 4 měsíce.

Základní teplota během tohoto období může mít následující ukazatele:

 • V týdnu 3: 37-37,7.
 • 4. týden: 37.1-37.5.
 • 5.-12. Týden: od 37 a ne nad 38 let.

Měření se doporučuje ráno v posteli a večer před spaním. Průměrná teplota bude 37,1-37,5 stupně.

Pokud je subfebrilní stav nahrazen vzestupem teploty nad 38 a výskytem nových příznaků, pak je důvod zavolat lékaře.

Příčiny zvýšené tělesné teploty u těhotných žen v časném a pozdním období

Zvýšení tělesné teploty na 37 stupňů - a dokonce i vyšší - je způsobeno velmi specifickými důvody.

 1. Za prvé, zvýšená produkce progesteronu. Je to tento hormon, který je zodpovědný za bezpečnost vajíčka po početí. Ovlivňuje také centrum termoregulace v mozku.
 2. Druhou příčinou subfebrilu je imunosuprese. Nebo fyziologické potlačení imunity, která ho obsahuje (aby se zabránilo expozici plodu jako cizího tělesa).

Obvykle je nízká horečka jevem charakteristickým pro první trimestr. Někdy to „lpí“ na čtvrtý měsíc a u některých matek končí až po porodu.

A přesto, většina maminek po 2 trimestrech zapomenout na zvýšenou teplotu, a důvody pro subfebrile v pozdních obdobích jsou mírně odlišné:

 • Teplotní skoky před porodem: mírná horečka a zimnice, stejně jako prenatální zvony.
 • Použití anestetika. Například po ošetření u zubaře.
 • Exacerbace chronického onemocnění.
 • Virové onemocnění. Například sezónní zima.
 • Infekce placenty nebo plodové vody. Nejnebezpečnější varianta, která je plná předčasného porodu a hypoxie plodu.
 • Psychologický moment. Vzrušení - přirozený stav pro budoucí matku. A nervozita se často projevuje v těle horečkou (obvykle bez přidání dalších příznaků).

Když je nárůst způsoben nemocí, jak tomu rozumět?

Budoucí matka, jak je známo, není nejen imunní vůči nemocem během těhotenství, ale je také ohrožena: měla by být chráněna před jakoukoli potenciální příležitostí chytit nachlazení, bolest v krku, střevní "byaku" nebo jiné potíže.

Není vždy možné odolat nemocem a první signál v tomto případě se stává (nejčastěji) teplotou.

V takovém případě je zvýšená tělesná teplota během těhotenství důvodem k návštěvě u lékaře?

 1. Teplota přeskočí nad 38 gr.
 2. Subfebrilní stav je pozorován i ve 2 a 3 trimestrech.
 3. Teplota je doprovázena dalšími příznaky - pocením, bolestí hlavy a nevolností, zimnicí, rozrušeným gastrointestinálním traktem atd.

Mezi nejvíce "populární" příčiny zvýšení teploty u očekávaných matek patří:

 • SARS a chřipka. U těchto onemocnění obvykle teplota přesahuje 38 a může dosáhnout 39 a více. Další příznaky: bolestivé klouby a zimnice, rýma a kašel (volitelné), závažná slabost atd.
 • Nemoci dýchacího ústrojí (faryngitida, laryngitida, bronchitida, bolest v krku atd.). Zvýšení teploty je obvykle pozorováno po dobu prvních 2 až 3 dnů, poté se ze symptomů uvolní slabost a silný kašel, bolest v krku. Angina během těhotenství - jak zachránit sebe a dítě?
 • Tyreotoxikóza. Tento důvod pro zvýšení teploty je spojen se štítnou žlázou a je způsoben narušením jeho práce. Kromě možného zvýšení teploty (až 38 g.), Může být silná chuť k hubnutí, slzavost, úzkost a podrážděnost.
 • Problémy s močovým systémem. V případě cystitidy nebo pyelonefritidy, kromě teploty (teplota zánětlivého charakteru se obvykle zvyšuje ve večerních hodinách), je bolest v dolní části zad nebo v dolní části břicha, obtížné močení a pocit „cihly“ na spodní části zad.
 • Střevní infekce. Někdy "sklouzne" téměř nepozorovaně ve formě mírné nevolnosti. A někdy se otrava stává velmi obtížnou a může být nebezpečná nejen pro dítě, ale i pro matku - v tomto případě je indikována nouzová hospitalizace. Symptomy zahrnují horečku a teplo, volnou stolici, bolest břicha, zvracení atd.

Těhotenství v 1. trimestru je nejzranitelnější vůči těmto (a dalším) onemocněním. Opravdu, během prvních tří měsíců, nejen nemoc, ale také většina léků může vyvolat potrat.

Zvýšení teploty je tedy jasným důvodem, proč jít k lékaři.

Pokud je horečka během těhotenství nebezpečná - všechna rizika

V prvním trimestru není lehký přírodní subfebril absolutně nebezpečný pro matku a plod. Riziko se zvyšuje s rostoucím sloupcem rtuti na hodnotu 38 a vyšší.

Hlavní rizika vysoké horečky pro mámu a plod jsou: t

 1. Zvýšení tonusu dělohy.
 2. Inhibice vývoje plodu.
 3. Vývoj defektů v systémech a orgánech plodu.
 4. Výskyt problémů s mozkem, končetinami a kostrou tváře plodu - s prodlouženými vysokými teplotami.
 5. Porušení krevního zásobení placenty a hypoxie.
 6. Potrat nebo předčasný porod.
 7. Vývoj dysfunkce kardiovaskulárního systému.
 8. A tak dále

Co dělat, když se zvýší tělesná teplota těhotné ženy - první pomoc

Přirozeně zvýšená teplota v prvních měsících těhotenství, při absenci dalších příznaků, nevyžaduje snížení. Pokud teplotní indikátory prošly v pozdějších obdobích na 37,5, nebo se snaží o 38 v prvních termínech, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud je lékař opožděn nebo není vůbec k dispozici, měli byste zavolat sanitku, zavolat brigádu doma, vysvětlit situaci a řídit se doporučeními, aby se teplota těla ještě před příchodem sanitky udržovala.

Důrazně doporučujeme:

 • Přiřaďte si drogy sami.
 • Pití aspirinu (pro budoucí matky je aspirin zakázán kvůli riziku krvácení).

Lékař obvykle předepisuje léky ze série paracetamol, svíčky s viburkolem nebo panadol.

Ošetření v každém případě bude záviset na každém konkrétním případě a na důvodech zvýšení teploty.

Obvykle se používají bezpečné lidové metody snižování teploty:

 1. Pijte dostatek vody. Například brusinkové ovocné nápoje, čaj s malinami, mléko s medem atd.
 2. Utírání mokrým ručníkem.
 3. Mokré obklady na čele.

Pamatujte, že během těhotenství musíte věnovat zvláštní pozornost svému zdraví, a dokonce i menší (podle vašeho názoru) problémy s lékařem.

Zvýšené teploty mohou být nebezpečné pro plod, pokud překročí přijatelné limity: neztrácejte čas - zavolejte lékaře. Samozřejmě je lepší znovu se poradit, než riskovat zdraví budoucího dítěte!

37 během těhotenství

Obsah:

Nový způsob života, změna stravy pro zdravější stravu a odpovědný přístup ke zdraví jsou důsledkem narození malého života v ženském těle. Myšlenky o dítěti a jeho pohodě v děloze se někdy stávají maniakálními a dokonce i mírné zhoršení vlastního zdraví může vyvolat paniku u těhotné ženy.

Nezvyklý výskyt během těhotenství je mírné zvýšení tělesné teploty na 37 stupňů. Nemoc v těle doprovázející tento jev vyvolává strach, protože v případě nemoci matky může embryo také onemocnět. Dnes se budeme snažit přijít na to, co dělat, když se teplota nastávající matky zvedne, z jakého důvodu se to stane a jak se dítě cítí, když je matka nemocná.

Může být teplota 37 známkou těhotenství?

Tato otázka se může zdát hloupá, protože zvýšená tělesná teplota v normálním stavu indikuje zánětlivý proces nebo boj proti viru, který je nepřijatelný během těhotenství. Skutečnost, že těhotenství je již důvodem zvýšení hladiny rtuti. To je dáno tím, že těhotná žena prochází rychlou restrukturalizací těla a poklesem úrovně přenosu tepla. Rychlost směnných procesů zároveň mění a v důsledku toho uvolňuje energii. V počátečním období, takový faktor jak zvýšená teplota není považována za patologii, navíc to je jeden z znamení pojetí nastal. Vedení četných lékařských studií, odborníci říkají, že teplota 37 je normální v časném těhotenství. Ale věnovat pozornost tomuto faktoru je stále nutné, protože hodnota teploměru kolem 37 ve druhém a třetím trimestru může indikovat přítomnost virového onemocnění.

Navíc, tělesná teplota každého jednotlivce a dokonce 36,6 není normální pro každou osobu. Proto by měl lékař, který vede těhotenství, zjistit skutečnost horečky, bez ohledu na to, jak dlouho jste těhotná.

Jaká je normální tělesná teplota během těhotenství?

Abychom pochopili, co je tělesná teplota během těhotenství normální, musíme si připomenout něco jako bazální teplota. Pro ty, kteří nevědí, připomínáme, že bazální teplota se měří ráno, rektálně. Graf hodnot bazální teploty v celém menstruačním cyklu není stabilní. Liší se od hodnot 36,4 až 37 stupňů a vyšších. To je způsobeno vlivem hormonu progesteronu na tělo. A právě tento hormon způsobuje zvýšení tělesné teploty během těhotenství. Růst je také ovlivněn oslabením imunity, která je doprovázena nástupem těhotenství kterékoli ženy. Mírné zvýšení hodnot rtuti během těhotenství je tedy normální, a to teplota od 37,2 do 37,4 stupně. Tento jev lze pozorovat jak ve druhém týdnu, tak ve 37. století. Takže pokud se nastávající matka necítí dobře a nejsou žádné jiné virové příznaky, pak s největší pravděpodobností není důvod k poplachu.

Studené během těhotenství

Snížená imunita může být důvodem, že tělesná teplota těhotné ženy mírně stoupá. Nezapomeňte ale, že oslabené tělo je náchylné ke všem druhům virů, které se během epidemií vznášejí ve vzduchu. Těhotenství trvá 9 měsíců, proto prožívá všechny sezónní zvláštnosti. V zimě je tělo vystaveno podchlazení a vypuknutí různých nachlazení a během teplých období se může přehřát na slunci, což může také vyvolat nárůst teploty. Zvláště nebezpečné z hlediska epidemií je období začínající v září a končící v dubnu. Pokud jsou všechny faktory onemocnění "přítomné": kašel, horečka, bolest v krku, pak bez ohledu na období, měli byste okamžitě navštívit lékaře nebo mu zavolat doma.

Mnoho těhotných žen, které zažívají horečku a jiné příznaky nachlazení, se obává, jak nebezpečné to může být pro dítě. V raných fázích, zvýšení teploty v důsledku nemoci závisí na povaze onemocnění a intenzitě jeho průběhu, takže vše, co zde závisí na včasné nalezené příčiny a správně předepsané léčby.

Ve druhém trimestru není zabavený virus tak nebezpečný, protože plod je nyní spolehlivě chráněn planetární bariérou. Skutečnost vysoké teploty však stále může ovlivnit prosperující vývoj. Faktem je, že tento příznak vyvolává rozvoj placentární insuficience, což komplikuje pronikání živin a kyslíku do plodu. Navíc je to ve druhém trimestru, kdy se dětský nervový systém aktivně vyvíjí a takové negativní faktory, jako je teplo, jsou extrémně nežádoucí.

Abyste se vyhnuli výše uvedeným negativním jevům, buďte opatrní v chladném období a postupujte podle několika jednoduchých pravidel:

 • Vyhněte se veřejným místům, kde je velký dav lidí.
 • Po procházce si důkladně omyjte ruce mýdlem.
 • Používejte vlastní hygienické potřeby.
 • Byt pravidelně čistěte.
 • Vzduch v místnosti, kde jste po většinu času.

Důsledky zvýšení teploty

Navzdory skutečnosti, že mírné zvýšení teplotních ukazatelů je považováno za normální, měl by si být lékař vědom, že jste tento příznak pozorovali během těhotenství. Zvláště důležité je okamžitě jít do nemocnice, pokud sazby vzrostly na 38,5 stupně. Bez ohledu na to, zda se nacházíte ve 2. týdnu těhotenství nebo na pátém místě, hodnota větší než 37 opakuje nebezpečí pro plod. Důsledky mohou být:

 • Placentární abrupce a v důsledku toho předčasný porod.
 • Otrava těla matky.
 • Poruchy ve vývoji centrálního nervového systému, mozku, tkání a svalů dítěte.
 • Na začátku období, v prvním trimestru, může být horečka příčinou potratu, proto by v žádném případě neměl zavřít oči.

Co dělat, když je během těhotenství teplota vyšší než 37 stupňů

Zvažte možnosti zvýšení teploty nad značku 37 stupňů zvlášť.

Pokud se tělesná teplota těhotné ženy zvýšila na 37,0, 37,1, 37,2, 37,3, 37,4, pak v nepřítomnosti jakýchkoli katarálních symptomů lze stav považovat za normální. Pokud však existuje alespoň jedno znamení, jako jsou bolesti těla, celková malátnost, bolestivost a bolest v krku nebo rýma, měli byste pozorovat pastelní režim a zavolat lékaře.

Když se tělesná teplota zvýší na 37,5, 37,6, můžeme hovořit o nemoci, a pokud příznak přetrvává několik dní, pak existuje pravděpodobnost chronické povahy onemocnění. Lékař to musí znát, kdo zjistí příčinu a předepíše vhodnou léčbu.

V případě horečky a zvýšení tělesné teploty těhotné ženy na 37,7, 38,0, by měla být snížena co nejdříve, protože tento stav matky může ovlivnit normální vývoj plodu. Akční algoritmus je popsán níže.

Nejdřív musíte zavolat lékaře. Je lepší neužít žádné léky, protože mnoho z nich je během těhotenství kontraindikováno. Pokuste se snížit teplotu podle níže uvedených lidových metod a počkejte na kvalifikovanou pomoc.

Ihned si všimneme, že zdraví dítěte může zachránit právě odmítnutí sebeobsluhy. Pokud je tělesná teplota 37,5 a vyšší, neměli byste užívat žádné léky, ale je lepší okamžitě se poradit s lékařem. Důležité je naléhavost pomoci. Pokud se horečka objevila v noci, pak musíte zavolat sanitku, aby vás odvezla do nemocnice, kde budou prováděny všechny diagnostické činnosti.

Pokud jste navštívili lékaře a příčina negativních symptomů byla bezpečně odstraněna, můžete použít některé z povolených metod snížení teploty. Lékaři umožňují během těhotenství užívat tyto lidové prostředky:

1. Čaj s citronem

Neexistují prakticky žádné kontraindikace pro takový nápoj, kromě toho, že citron ve velkém množství je spíše alergenní produkt. Proto i tento zdánlivě nevinný prostředek by měl být projednán s lékařem.

2. Zatlačte na hlavu

Chladný obklad vám pomůže relaxovat a mírně snížit hodnotu teploměru. Můžete to udělat s vodou nebo roztokem kyseliny octové v poměru 1: 1.

Maliny v čerstvé a sušené formě, stejně jako ve formě marmelády, je dovoleno těm, kteří netrpí alergiemi. Ve všech ostatních případech může tento nástroj zmírnit stav těhotné.

Léky by měly jmenovat lékaře. I když je při vysokých teplotách povoleno užívat paracetamolovou pilulku až do návštěvy lékaře. Tato antipyretika je nejúčinnější a je přijatelná pro těhotné ženy.

Přísně zakázáno

Ti, kdo brali aspirin jako antipyretikum před těhotenstvím, by si měli být vědomi toho, že při přepravě dítěte je to naprosto nemožné. Faktem je, že tento lék ztenčuje krev, což může vést k nevratným účinkům. Při předepisování léků lékař vždy zváží riziko pro plod a riziko pro zdraví matky. V tomto ohledu jsou jakékoliv léky předepisovány s maximální opatrností a schéma jejich přijetí během těhotenství je specifické. Proto si nemůžete nic vzít.

Snížená teplota u těhotných žen

Budoucí maminky mohou být upozorněny nejen zvýšenými indikátory teploměru, ale také snížením teplotních hodnot. Důvodem tohoto jevu je několik.

Za prvé, může být doprovázen fenoménem, ​​který je v raných stadiích poměrně běžný - toxikóza. Za druhé, snížení teploty může znamenat jakékoli endokrinní poruchy. Kromě toho se může vyskytnout nízká teplota v důsledku individuálních vlastností těla těhotné ženy, které se nikdy neprojevily v zajímavém postavení.

V případě toxikózy může být pokles teploty výsledkem dehydratace způsobené zvracením. Tento stav je odborníky pokládán za závažný a slouží jako základ pro hospitalizaci.

Snížení teploty může znamenat imunodeficienci nebo infekční onemocnění, což je také přímá indikace k tomu, aby se poradil se svým lékařem.

Pokud je teplota 37 dlouhá

Jak jsme zjistili výše, teplota nepřesahující 37,4 může být normální během těhotenství. Pod vlivem progesteronu přirozeně stoupá tělesná teplota těhotné ženy, což neznamená patologické příčiny. Hormon trvá po celou dobu těhotenství, takže teplota 37 let může přetrvávat několik dní, měsíců a dokonce celé období těhotenství.

Zvažovali jsme tedy hlavní důvody zvýšení teploty na úroveň 37 stupňů a vyšší během těhotenství. Všechny příčiny lze rozdělit na přírodní a neškodné, patologické a vyžadující neodkladný lékařský zásah. No, pokud se teplota zvýšila v důsledku účinků hormonálních změn nebo přirozeného poklesu imunity. V tomto případě se těhotná žena necítí dobře a další bolestivé příznaky. Nicméně je stále nutné informovat o tom lékaře, který vede těhotenství. Vzhledem k tomu, že tento faktor může být začátkem nemoci, poskytujete včasnou diagnózu a léčbu. Pokud se teplota výrazně zvýší a stav se zhorší, měli byste okamžitě zavolat lékaře a zajistit si odpočinek s bohatým pitím. S největší pravděpodobností vám lékař předepíše ústavní léčbu, kde budete vy a vaše dítě v bezpečí.

Autor publikace: Alexey Kulagin

Komentáře (37):

Řekněte mi prosím, moje třítýdenní období mě neublíží a teplota je 35,7 nebo 36, což je normální. Velmi znepokojený

Kristina, 2016-02-02 15:27:35:

Dívky! Před několika dny byla horečka. Teď mám 34 týdnů. Není to tak děsivé, ale po přečtení hororových příběhů téměř zpanikařených. Hrdlo s květem a přirozenou teplotou 37,7-37,9. (To je s přihlédnutím k oplachování, odvarů, nálevů malinového džemu.) Vzpomněla jsem si, jak někdo kdysi poradil lékařům, aby mi poradili, abych okamžitě opláchl ocet roztokem octa s onemocněním krku - měli byste zředit stolní ocet sklenicí vody. Ztráta, chuť rozhodně není moc. ale zázrak! Nálet je opravdu pokazil do očí. a po 15 minutách byla teplota již 36,7. Radím všem.

23 týdnů těhotenství v noci, teplota začala, nevím, co mám dělat. Velká bolest v hrudi. Kašel po dobu 3 dnů. Nevím, co mám dělat

Lydia, 2016-01-23 17:05:53:

Byl jsem nemocný, lékař předepsal léčbu, nechal jsem to, ale teplota je 37 let stará 4 dny, moje hlava bolí, moje zdraví s užíváním drog se nezlepšuje, stojím stále, jsem 5 měsíců těhotná, mám bolest v krku, jdu k lékaři znovu?

Maria, položte tuto otázku gynekologickému fóru.

Beru Jessovy pilulky, ale nějakou dobu mě ledviny nebo moje dolní záda začínaly bolet! Teplota 37,2! Hej! Před týdnem bylo bolestivé dotknout se hrudníku, před začátkem M. 6 balení (2 účinné a 4 prázdné) zůstalo v balení.

Laura, 2015-08-11 13:56:53:

Řekni mi, prosím, moje období přišlo 25. července, od 7. srpna mám tempo 37 nebo 37,4 bez jakýchkoliv příznaků. Co to znamená? Dnes, 11. srpna, se nic nezměnilo, tempo je stejné.

ELIZA, 2015-08-08 22:42:44:

Mám 19 týdnů, protože ráno t Bylo 37,1 a teď ve večerních hodinách ^ až t 37,8 Mám strach o dítě

Pro maliny a med, samozřejmě, je to pravda, ale to je jen v případě, že neexistuje žádná allegria. Nikdy jsem na tyto produkty neměl alergii, ale nedávno jsem začal vylévat maliny; kus cukru nebo chleba 3x denně. Piju čaj, jíst citron, ale znovu, pokud není citlivost na citrusy. NEPOUŽÍVEJTE ZVÍŘATA. ) PRO VÁŠ SAMOU BABY)))) je dobré, aby každý nosil a porodil pevně))))

Dívky dnes dopadly na teplotu 38,0-38,1. Všichni se snažili a všechny odpadky kromě malin. Vaření malin, můžete přidat med a pití. Ale nevaří se s vařící vodou, ale 80 stupňů a přidáte med, když se infuze zahřeje. 1,5 hodiny a výsledek na obličeji. A předtím, než byla v ní po dobu 5 hodin trápena dítětem s teplotou 37,6-37,9. Viděl hojně teplou infuzi, ale jednoduše z čaje, jablek, bobulí. Už chtěl zavolat sanitku. Zapomněl jsem říct, že moje teplota je způsobena bolestmi v krku. Samozřejmě každých 30 minut opláchl.

Catherine, 2015-04-17 18:17:03:

Opravte chybu v článku. Žádná síla ke čtení (

Valeria, 2015-03-21 12:55:38:

11-12 týdnů. Teplota 40. Lékaři říkají pití Noshpu a Paracetamol. Jaký nesmysl. Nevím, co mám dělat. Obávám se.

ženy, jsi bláznivý chtoli? Pokud je úzkost, jděte k lékaři, a nečekejte, že někdo vám odpoví podle článku. Blok pro komentování článku, nepožadující hloupé otázky!

Můj hrudník bolí, jsem velmi citlivý, teplota je zvýšená 31.1 Sutra měří teplotu více než 38. Mohu být těhotná?

Dívky, nikdo na vaše otázky neodpověděl, nevšiml si?

Dobrý den, jsem 23. týden těhotenství. Dva dny mi bolí hrdlo, dnes se teplota zvýšila o 37,4.

Dobrý den, mám gestační věk 30 týdnů a teplotu 37,7 I kašel. Co dělat? Jak to ovlivní plod?

Dobrý den, mám 7 týdnů těhotenství a teploty skoky z 36,8 na 37,2, lékaři nastavili rsi, protože nos byl kašel. 10 dní, zvýšené lycaetae, i když říkají, že je obvykle předepsáno antibiotikum pro viprofen a nevím, co dělat, protože ovlivňuje mé dítě.

Dobrý den, mám 7 týdnů těhotenství a teploty skoky z 36,8 na 37,2, lékaři nastavili rsi, protože nos byl kašel. 10 dní, zvýšené lycaetae, i když říkají, že je obvykle předepsáno antibiotikum pro viprofen a nevím, co dělat, protože ovlivňuje mé dítě.

A pro mě naopak s teplotou 37,3 uzavřeli nemocnici pro ARVI, říkali - to je normální teplota během těhotenství! A dodali, že rýma je také normální! Lékař to řekl - že jste překvapeni, že imunita je snížena během těhotenství!

No, a máme lékaře! Mám 37 týdnů. Z tohoto důvodu nemám pobyt v nemocnici SARS. I když vědí, že jsem v pozici

Proč se lidé oklamají? Neexistuje žádná odpověď.

Dobrý den! Jsem v 8. týdnu těhotenství, teplota je 37,5 ° C. Mé dítě je nemocné 3 roky s planými neštovicemi, čtvrtý den, piju duphaston, svíčky se ulevují.

Dobrý den! Jsem v 8. týdnu těhotenství, teplota je 37,5 ° C. Mé dítě je nemocné 3 roky s planými neštovicemi, čtvrtý den, piju duphaston, svíčky se ulevují.

Dobrý den! Mám 3 měsíce těhotenství. Teplota je 37 a 2. No, nezdálo by se, že by to bylo chladno.

Mám 4 týdny těhotenství a teplota je 37 a 3. Neexistují absolutně žádné známky nachlazení, lékař předepsal svíčky, které byly urozhestan.Může to být z progesteronu?

Tatyana, 2014-12-12 15:57:05:

Dobrý den, jsem těhotná, 17 týdnů, třetí den je teplota 37, je zde napětí na to, jak se léčit a jak to může ovlivnit plod.

Anyplace., 2014-12-09 21:05:48:

Nápověda Teplota 37,3-37,5, nevím, zda těhotná nebo ne. Měsíční zpoždění na 4 dny. Před začátkem cyklu byly exkrementy vonící rybami, v den, kdy se začaly zastavovat, ale nejsou měsíce. Testováno se starými metodami (jód, pokud si myslíte, že ukázal, že nebyl těhotný) Můžu být těhotná nebo prostě selhat?

Dobrý den! Mám období 6 týdnů, teplota je 37,37,3, prosím, řekněte mi, je to dobré? Lékař řekl, že je to normální.

Ahoj všichni, mám takovou otázku, moje hrudníkové bolesti, to se zvětšilo, po pohlavním styku to dramaticky zmlklo a krevní sraženiny vyjdou, ne moc, pomyslel jsem si měsíčně, ale ráno se všechno zastavilo, nevolnost, tělesná teplota od 37,0 do 37,3. V dopoledních hodinách 37.3, dnes 37.0.test ještě neučinil, protože si myslím, že je to příliš brzy, měsíční období by mělo začít 6. září. Stručně řečeno, myslím, že ena těhotenství, nebo je to stále selhání?

Dobrý den Jsem pět měsíců těhotná a mám zima. Teď mám několik dní teplotu 37,5 ° C. co dělat

Catherine, 2014-09-10 19:54:05:

Dobrý den! Jsem teď 5 měsíců těhotná. Mám také dítě, které nedávno mělo chřipku. Po tom, moje teplota vzrostla na 37,5 a stoupá dál, řekni mi, jestli ji potřebuju zastřelit a jak může ovlivnit dítě?

Moje matka má horečku ve 4 měsících těhotenství a obávám se, že co se stane s matkou a matkou

Mám přesně 37 °, ale test není 1 proužek

Zumrud doporučuji, abyste pili hindské cust, to pomáhá, a zachránit ovoce, a úplně léčí zápal plic, podívejte se na internetu, jak bledý je, jsem první a naposledy na těchto stránkách, takže nebudu vidět žádné další komentáře, a kde si můžete koupit v Rusku nevím

Dobrý den Teď mám 12 týdnů těhotenství, od 5 týdnů pravidelně ve večerních hodinách teplota stoupá na 37,3.. Po dobu 10 týdnů jsem byl diagnostikován pneumonií a cefazalin byl pricked, tablety ravomycinu a já jsem byl podáván imunogulín.Za tři dny po propuštění, teplota byla 37,5 - 37,7 a rýma co dělat? pomozte prosím!